Spotkanie 022. Dachy wiązarowe. Ocieplenie. Wentylacja. Warstwy.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ม.ค. 2024
  • Anatomia dachu 022. W tym odcinku porównuję sposób ocieplenia i wentylowania dachów krokwiowych z dachmi wiązarowymi.

ความคิดเห็น • 68

  • @jacekfigarski5633
    @jacekfigarski5633 6 หลายเดือนก่อน +2

    Czekałem na to. Pozdrawiam.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน

      Dziekuję i pozdrawiam. No i "do zobaczenia nastepnym razem.

  • @kamilpyrak7596
    @kamilpyrak7596 6 หลายเดือนก่อน +2

    Dobry materiał!

  • @krzysztofandrzej7316
    @krzysztofandrzej7316 6 หลายเดือนก่อน +2

    dzięki. rewelacja

  • @Szopler
    @Szopler 6 หลายเดือนก่อน +2

    Jak zawsze 👍

  • @wluczykijpasym2676
    @wluczykijpasym2676 6 หลายเดือนก่อน +2

    Sztos Panie.... pozdro z Warmii

  • @arek20111
    @arek20111 6 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję czekałem na to mam stan surowy zamknięty i na wiosnę się zabieram do dalszych prać dziękuje i pozdrawiam.

    • @arek20111
      @arek20111 6 หลายเดือนก่อน

      Dziękuje jaśniej się nie da czysto i zrozumiale przedstawione SUPER wygląda na to że mam trzecią opcję i moja praca nie pójdzie na marne dużo zdrowia i szczęścia życzę poczekałem ale było warto !!!!

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน +2

      Dziękuję za komentarz i mam nadzieję, że dodałem mały klocuszek do Pana układanki.

  • @xArek57x
    @xArek57x 5 หลายเดือนก่อน +1

    Dobrą robote Pan robi!

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน

      No dzięki. To miłe słowa.

    • @xArek57x
      @xArek57x 5 หลายเดือนก่อน

      @@anatomiadachu1966 To ja dziekuje. Na jesień wydeskowalem dach i nakryłem papą. Teraz wiem co robić dalej i jak najlepiej. 💪

  • @jakubpi1463
    @jakubpi1463 4 หลายเดือนก่อน +2

    Bardzo ciekawy materiał, bez zbędnych dygresji i tzw. lania wody.
    Zastanawiam się teraz nad zabezpieczeniem na styku wiązarów i ściany zewnetrznej, takim jakie proponuje sie chodziazby w dachach tradycyjnych. W minucie 14:30 zaznacza Pan deskę i podbitkę. Czy to z reguły wystarcza? Czy dodatkowa siatka stalowa tu nie ma zastosowania?
    Druga sprawa byłbym wdzięczny jakby odniosl sie Pan do tego, jak taki szczegół powinien zostać rozwiązany w dachach bez okapu? Pozdrawiam

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 หลายเดือนก่อน

      Dzień dobry. Następny materiał będzie właśnie o tym. Tak, siatka jakaś przeciw większym owadom (osy/muchy/szerszenie) a zwłaszcza przeciw kunie w szczelinach "wentylacyjnych" być powinna według mnie.
      Daach bez okapu też mam w planie omówić. Ale na oddzielnym filmie.
      Pozdrawiam

  • @xArek57x
    @xArek57x 18 วันที่ผ่านมา

    Czy przy dachu wiązarowym w wersji best jest sens ocieplac wewnątrz skosy dachu wełną? Bede miec 30cm wełny w stropie parteru, a projekt mojego domu przewiduje jeszcze 17cm wełny w 'gornym pasie wiązara' czyli potocznie mowiac skosach.

  • @glinbud401
    @glinbud401 6 หลายเดือนก่อน +4

    Świetne omówienie tematu, tylko przez tyle lat jeszcze nigdy nie widziałem wiatroizolacji nad ociepleniem dolnego pasa wiązarów... swoją drogą jak ją tam ułożyć szczelnie w takim gąszczu krzyżulców czy jakiś instalacji.. ?? ps. Jednak wełna to mizerny materiał termoizolacyjny - taki delikatny, bo aby zachował swoje właściwości zawsze musi być w pakiecie ze "względnie" szczelną paro izolacją i watro izolacją... Nie to co np. PIR lub nawet XPS . Mam do Pana pytanie : czy przy tej konstrukcji wiązarowej (strych nieogrzewany) nie dałoby się załatwić wentylacji zimnego strychu poprzez odpowiednio duże kratki tylko w szczytach ? to zamiast tych wlotów przy okapach i dziurawienia kalenicy dachu ? W oczekiwaniu na odpowiedz i z Pozdrowieniami Przemysław

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน +1

      Dziękuję w pierwszej kolejności za komentarz. Mam w tym miejscu nadzieję, że ten komentarz będzie czytany przez osoby poszukujące rozwiązań "dla siebie".
      TAK. Tam gąszcz konstrukcji niezwykły potrafi być. TAK tam się widzi też labirynty instalacji przeróżnych. Sprawia to bardzo duży kłopot w ułożeniu wiatroizolacji ale i samej wełny czasem. Czy wełna jest "mizerna" to ja już wyrokować nie chcę. Oczywiście w stosunku do płyt PIR czy XPS są "niezwykle mechanicznie delikatne". Jednak każda technologia ma swoją specyfikę czyli "PLUSY dodatnie" i PLUSY ujemne". Ideału NIE MA. Może w przyszłości warto zrobić materiał porównujący. Pomyslę, bo jest wiele zapytań. Dobra, pomyślę bardzo.
      To teraz Pana pytanie.
      W sumie to ja myślę, że to zależy od konstrukcji dachu (niezaleznie czy to dach krokwiowy, czy wiązarowy) z poddaszem nieużytkowym. Myślę tu o geometrii przestrzennej dachu. Jeśli jest to dach dwuspadowy z poddaszem nieużytkowym "na zawsze" to może i tak. Przykład. Na dachu dwuspadowym jest membrana i wełna dotyka do membrany ale do poziomu jętek, czy kleszczy. Teraz idzie po jętkach i nad nimi mamy tak zwany zimny trójkat. Czyli tutaj nie mamy wlotów "między krokwiami" (przepraszam za ewentualne skróty myślowy) i nie mamy innego wyjścia jak tę przestrzeń zwentylować (a trzeba) inaczej. I tutaj dobrym pomysłem są kratki w szczytach. Myślę jednak, że przy budynkach długich (nie umiem postawić tutaj jakiejś granicy) to może nie wystarczyć. Wtedy pomocne są kominki wentylacyjne wstawiane w połać nędące właśnie "szczelną dziurą w dachu".
      Ale przy dachach kopertowych już kratek w szczytach nie ma. I wracając myślą do powyższego przykłądu trzeba myśleć o innym sposobie wentylacji takiej przestrzeni. Np. kominkami włąśnie albo takimi akcesoriami jak Vent'X (to taka szczelna dziura w warstwie wstępnego krycia). Teraz ważna uwaga. Jestem przeciwnikiem rozcinania warstwy wstępnego krycia w kalenicy gdzy na dachu są deski z papą, choć technologicznie da się tamtędy wyprowadzić powietrze. To rozwiązanie (deski+papa) jest po to aby CAŁY dach był szczelny i trwały na całej swojej powierzchni. Myślę, że ten temat także w przyszłości omówię w detalach.
      Pozdrawiam

    • @glinbud401
      @glinbud401 5 หลายเดือนก่อน

      Ok, Dziękuje za odpowiedz, Ps. a czy z Panem można skontaktować się np. przez mail - w celu konsultacji ? No i ja również czekam na materiał o ociepleniach na krokwiowych, właśnie np. płytami pir. Pozdrawiam :)@@anatomiadachu1966

  • @szookk
    @szookk 5 หลายเดือนก่อน +1

    Super materiał! Warto jednak zrobić oddzielne rysunki na różne warianty:)

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za komentarz i konstruktuwną krytykę. Na "rysunki" (sposób ich wykonywania) mam pewne pomysły... Mam pewne plany... Może kiedyś...
      Pozdrawiam.

    • @szookk
      @szookk 5 หลายเดือนก่อน

      @@anatomiadachu1966 chodzi mi o pierwszą część filmu, gdzie jest kilka wariatów na jednym rysunku. Reszta jest przejrzysta i zrozumiała! Dzięki za film.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน

      @@szookk . Tak. Domyśliłem się. Właśnie na "większe i klarowniejsze rysunki" mam pewien pomysł i plan... Ale wymaga to czasu... Pozdrawiam.

    • @szookk
      @szookk 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@anatomiadachu1966 jak dla mnie to i jak jest bardziej jasne niż to co, mi tłumaczył wykonawca podczas budowy domu na rysunku techniczym. Tutaj jest kilka wariantów i każdy w miarę jasno wytłumaczony. Wykonawca miał jeden rysunek i jeden wariant a i tak chyba nie wiedział, która warstwa po co tam jest.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน

      @@szookk Dziękuję i pozdrawiam. Dziś o 18 kolejny materiał. Myślę, że ciekawy.

  • @karolboguta7690
    @karolboguta7690 5 หลายเดือนก่อน +2

    Świetny materiał dziękuję, i mimo kosztów zdecyduje się na opcje "the Best", czy ktoś z państwa posiada może schemat poprawnie wykonanej otwartej kalenicy z deskowaniem i papa, mam wrażenie że mój dekarz sam nie jest pewny jak to najlepiej wykonać, a widzę że opcji jest kilka, dzieki

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน +1

      Dzień dobry i dziekuję za komentarz. Jednocześnie dziękuję za zaufanie. Ale zachęcam do pozostawienia kalenicy zamknietej. W sumie jeśli na dachu decyduje się Pan (i słusznie) na deski z papą to po co robic w tym elemencie dziurę? Przecież jeśli zerwie Panu wichura (odpukać i miejmy nadzieje, że takie przyjemności Pana ominą) gasior to... warto aby dach był nadal bezpieczny (szczelny/mocny/trwały). Wyprowadzić wentylacje spod desek można na inne sposoby. Poprosze rzyt dachu i widoki elewacji na mail. Popatrzę - podpowiem p.spych@gmail.com. Poprosze kilka zdań informacji, że to "TEN NASZ" temat. Pozdrawiam.

  • @nothingneworold7715
    @nothingneworold7715 6 หลายเดือนก่อน +3

    Materiał rewelacja. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz: jak wykonuje się szczelinę wentylacyjną na dachu wiązarowym pokrytym deskami + papą w sytuacji gdy mamy dach bezokapowy? Pozdrawiam

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน

      Dzieki za komentarz. Rzeczywiście widzi sie pewną popularność dachów bezokapowch. Jeśli zachodzi konieczność wpuszczenia powietrza pod warstwę wstępnego krycia to jest kilka możliwości. Od w pewnym sensie "oczywistych" przez "też tak można" po "przesadzone". W przyszłości zajmę się i tym. Pozdrawiam.

    • @KrzysztofSzalla
      @KrzysztofSzalla 5 หลายเดือนก่อน

      Najlepszym rozwiązaniem jest wysunąć wiązary o 3 cm i zaakceptować ten 7 cm mini okap (obróbka blacharska, 3,2 cm deska czołowa, 3 cm szpara went.). Szczelinę zamknąć siatką stalową, a styropian elewacyjny podciągnąć 3 cm pod WWK. W przypadku rynny schowanej lub silnej potrzeby estetycznej na całkowity brak okapu już samo pytanie jest złym znakiem, bo powinno być to szczegółowo rozrysowane i opisane w projekcie - to nie są rozwiązania które można rozwiązać warsztatowo na budowie.

  • @jacekkubicki6033
    @jacekkubicki6033 4 หลายเดือนก่อน +1

    Szkoda, że tych materiałów nie było 2 lata temu. Wtedy mógłbym sporo błędów nie popełnić. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że przez wiele wydarzeń, nie zrealizowałem swoich planów i większość błędów mam szansę naprawić z małymi nakładami finansowymi (groszowe sprawy) i czasowymi (tutaj troszkę gorzej, ale złotówki w kieszeni zostaną na inne inwestycje).
    A teraz do rzeczy. Mam dach krokwiowy dwuspadowy zrobiony tak, że wolałbym go zrzucić i zrobić na nowo, lecz na to funduszy brak. Chcę zrobić ocieplenie podobnie jak w przypadku dachu wiązarowego, gdyż strych będzie w małej części służył jako składzik na rzeczy potrzebne raz czy dwa razy do roku. Wiąże się to ze stworzeniem osobnej konstrukcji, ale pytanie mam o inną kwestię. Czy zamiast wełny można użyć styropianu? Nie ukrywam, że chodzi o kwestię finansową (mam tanie źródło dużego formatu - szybka robota). Jeżeli tak to czy trzeba przy styropianie stosować membranę otwartą dyfuzyjnie i paroizolację.
    Jeszcze myślę aby styropian dać w dwóch warstwach i pomiędzy je wsypać perlit (był zakupiony wcześniej do pewnej inwestycji, lecz nie został wykorzystany) z odrobioną cementu aby zbyt się nie sypał.
    Dziękuję za świetnie przekazywaną wiedzę.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 หลายเดือนก่อน

      Dzień dobry.
      No cóż. Myśli Pan o rozwiązaniu dość nietypowym. Znam rozwiązania mieszane, gdzie między krokwiami jest wełna a pod krokwiami płyty PIR. Działa i to dobrze. Więc przy mocno przemyślanej budowie... czemu nie. Na jednym z moich filmów, chyba "jak oddycha przegroda" jest pokazana zasada jaka obowiązuje ze współczynnikami sd. Proszę tam zerknąć.
      Pozdrawiam.

    • @jacekkubicki6033
      @jacekkubicki6033 4 หลายเดือนก่อน

      @@anatomiadachu1966 Dziękuję bardzo za odpowiedź. Po ostatniej mojej „wizycie” na piętrze stwierdziłem, że stryszek jednak nie będzie dobrym rozwiązaniem (przy ociepleniu 25-35cm za mało miejsca). Stąd ocieplony (wiem, wiem… powinno być „zaizolowany”) będzie dach. Powoli zaczynam skłaniać się ku wełnie, lub metodzie mieszanej i widzę, że membrana wiatroszczelna/paroprzepuszczalna musi być, a w przypadku styropianu paroszczelna od dołu niekoniecznie przy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @jackblack4190
    @jackblack4190 4 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki za fachowe porady. Doszedłem do podobnych wniosków wcześniej sam, ale ile godzin mi to zajęło.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 หลายเดือนก่อน

      Czas na pewne poszukiwania nie jest zmarnowany. Myślę nawet, że cenniejszy. Cieszę sie. Pozdrawiam.

  • @Yankee7943
    @Yankee7943 4 หลายเดือนก่อน +1

    Witam, ja planuje wiązary na domie parterowym ale z poddaszem użytkowym- czy podejście do warstw jest analogiczne do tradycyjnej więźby ?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 หลายเดือนก่อน +1

      Dziękuję za komentarz. Zależy jak na to patrzeć. Zapraszam na dzisiejszy film/spotkanie nr 25 - trochę o tym właśnie.

  • @maciejgoc5377
    @maciejgoc5377 3 หลายเดือนก่อน +1

    Dzien dobry, w koncu trafilem na swietny kanal, ktory wyjasnia szczegolowo wszelkie pojecia... za co z gory dziekuje. Mam pytanko w sprawie wiazarow a w szczegolnosci wiatroizolacji. W projekcie domu mam wylaz na poddasze nieuzytkowe wiec jest i podloga, ktora nachodzi i przykrywa ocieplenie jak i wiatroizolacje. Czy jezeli wiatroizolacja jest przykryta deskami (podloga) to czy moge miec zamontowane okno (od zachodu)?, czy w ogole jest sens stosowania wiatroizolacji w momencie kiedy mam ocieplenie przykryte podloga? Dodam, ze w projekcie nie mam uwzglednionej wiatroizolacji. Pozdrawiam.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za komentarz. Mam od Pana mail o ile się nie mylę - tam odpowiem. Pozdrawiam.

  • @mieczysawadamiec9661
    @mieczysawadamiec9661 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za ciekawy materiał. Właśnie będę ocieplał dach między krokwiami, mam tak jak pan rysował w pierwszej wersji bez deskowania chcę dać 20cm wełny i folia paroizolacyjna. Czy mogę od spodu obić to płytą OSB bezpośrednio do krokwi?. A na dole są podwójne jętki i na nich będzie wisiał sufit ocieplony 30 centymetrową warstwą wełny, od spodu płyta g-k, paro izolacja, wełna i od góry chciałbym dać płytę OSB. Czy to będzie dobrze? Proszę o radę. Poddasze będzie na razie nieużytkowe, będzie służyć jako strych. Ogrzewanie sufitowe na podczerwień. Pozdrawiam.

  • @maciejgoc5377
    @maciejgoc5377 3 หลายเดือนก่อน +1

    Dzien dobry, czy jest Pan w stanie omowic temat zwiazany z ociepleniem calego poddasza nieuzytkowego opartego na wiazarach? czyli ocieplajac rowniez skosy. Czesto slysze podzielone opinie w tym temacie, typu: nieogrzewane pomieszczenia nie ociepla sie. Mimo tego duzo inwestorow brnie w ten temat. Nie ukrywam sam rozmyslam w tym temacie. Pozdrawiam.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 หลายเดือนก่อน

      Panie Macieju odezwę się na Pana kontakt mailowy. A taki temat rzeczywiście się przewija. Jak dokończę "norme wentylacyjną" czylipewną bazę, podstawę, fundament, to zajmę się poprawnym ociepleniem "strychów" czyli po jetkach czy po krokwiach, czy może "tu i tu". Pozdrawiam.

  • @ajeto2
    @ajeto2 5 หลายเดือนก่อน +1

    Dobry materiał. Ale jest podstawowy problem, wiązary, a stężenie budynku. Sam wybrałem papę na deskowaniu i strych na żerańskich.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน +1

      Jeszcze raz dzień dobry. Dzieki za komentarz. Podstawową sprawą jest projekt. Architekt i konstruktor mają swoją robotę do zrobienia. Pozdrawiam.

  • @jacekhtc1274
    @jacekhtc1274 4 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo prosze o materiał jak wypuscic kalenicą wentylacje izolacji pod deskowaniem🙂🙂🙂 w tak zwanym zimnym trujkącie

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 หลายเดือนก่อน

      Dzięki za komentarz. Będzie w jakiejś przyszłości. Pozdrawiam.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 5 หลายเดือนก่อน +1

    Sznowny pan powiadasz "ma być ciemno", a mnie się rozjaśniło!!! :))) Świetna PIGUŁA informacji, jasno podana, bez mątwy (widać, ża autor wie o czym mówi, a nie jak na większości bełkotblogach: mówią co wiedzą, niekoniecznie z sensem), no i ten bonus!!! Miał pan rację - BEZCENNY.
    Przy okazji mam pytanie. Bardzo agresywnie ostatnio są reklamowane płyty ze sztywną pianką PIR. Że to niby taka rewelka, że mucha nie siada (ani nawet komar). Że to się kładzie NA KROKWIACH. Że te płyty od razu tworzą gotowy dach bo są spojone z jakimś metalem (nie wiem czy dural, czy stal - wszakże zabezpieczone przed wpływami atmosferycznymi na grube dziesięciolecia).
    Powiem szczerze: bardzo mi się podoba taka koncepcja, że na krokwie walę gotowe, wielkoformatowe płyty mając za jednym zamachem z głowy problemy dekarskie. Bardzo mi się podobają gwarantowane na grube dziesięciolecia parametry tej izolacji cieplnej. I nawet cena, choć wysoka, po przeanalizowaniu kosztów w długim czasie wydaje się być atrakcyjna. Nawet chwalą się, że na 100% nie imają się tego ani kuny, ani gryzonie, ani osy, szerszenie, czy pszczoły. Drewnolubne kołatki różnej maści także.
    Ale ni cholery nie wiadomo jak to się ma do klasyki - do paroizolacji i paroprzepuszczalnej membrany. Ani nawet nie bardzo o wentylacjach gadają co już wzbudza mój duży niepokój. Bo jak wiem, nawet jeden człowiek w domu wyprodukuje ładnych parę kilo pary wodnej na dobę (a co dopiero kilkuosobowa rodzina) która gdy jej nie dać ujścia to musi się gdzieś skroplić łajza cholerna.
    Czy mógłby pan zrobić odcinek na temat tych cudów z PIR? Tak by niebędący zawodowcem inwestor był świadom wad i ryzyk związanych z tą technologią? Bo, że jakieś są to nie mam wątpliwości... I jakoś nie do końca wierzę w te marketingowe przechwałki!

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน

      Dzień dobry i dziękuję za: 1/ oglądanie kanału, 2/otwartość na nowe technologie, 3/refleksję, 4/ poczucie humoru, 5/Miłe autorowi słowa.
      TAK. PIR ma bardzo dobre parametry izolacyjne. Tak, układanie płyt na krokwiach ma zalety, na przykład unikamy mostków termicznych. Tak, ta łajza para wodna jest tu pewnym i to kluczowym problemem z którym trzeba sobie dać radę. Ta rada polega na bardzo wysokiej kulturze wykonania, bo na wszystkich łączeniach, zamkach, skrzyżowaniach płyt trzeba zadbać o ciągłość izolacji - tu nie może być "dziur". Na bezwzględnym ułożeniu pod tymi płytami SZCELNEJ paroizolacji. Trzeba się zabezpieczyć dookoła każdej połaci przed przewiewami wiatru w strefę "między płytami a paroizolacją". Tak, po wewnętrznej stronie przegrody wentylacja "ma być sprawna i skuteczna". Nie, nie jest to technologia idealna.
      Tak, w przyszłości zrobię materiał o tej technologii.
      Pozdrawiam.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 5 หลายเดือนก่อน

      @@anatomiadachu1966 Dzięki za odpowiedź. No cóż, pozostaje mi czekać przebierając nogami, jak nie przymierzając brzdąc pod zajętym kibelkiem. :)))

  • @MC207
    @MC207 5 หลายเดือนก่อน +1

    A jak ma się sytuacja w przypadku dachu wiązarowego z tzw. stropem katedralnym? Analogia do zwykłej konstrukcji czy są jakies istotne drobnostki?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน +1

      Dzień dobry i dziękuję za komentarz. Pierwsza odpowiedź jest zawsze w projekcie. Osobiście nie miałem przyjemności uczestniczyć w tego typu realizacji. Ale pozwolę sobie tutaj na pewien komentarz natury szerszej. Niewiedza różni się od niewiedzenia. Niewiedza dotyczy osób, które się na czymś nie znają. Np. ja się nie znam na hydraulice. Ale moi przesympatyczni hydraulicy na pytanie "jak to widzicie" odpowiedzieli, że muszą się zastanowić. To było "kreatywne niewiedzenie". Zatem jeśli stoisz przed takim technicznym problemem szukaj fachowca, który ma wiedzę i doświadczenie i dyskutujcie o tym. Czyli "trzeba się zastanowić na miejscu."
      Pozdrawiam.

    • @MC207
      @MC207 5 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za wyczrpujacą odpowiedź pozostawiającą pytanie bez odpowiedzi. Jako inwestor, który ma na co dzień dużo wspólnego z utrzymaniem nieruchomości interesuje mnie szeroko pojęta budowlanka. Wiem, że błędów przy budowie pierwszego domu nie uniknę to chciałbym zrobić ich jak najmniej bo zapewne będzie to jedyny dom jaki zbuduję, ale czerpiąc od Pana wiedzę, mam jakie kolwiek pole do dyskusji z wykonawcą. Jeszcze raz dziękuję tym razem za dobrą robotę i świetny merytorycznie kanał.

  • @OrbitoN91
    @OrbitoN91 4 หลายเดือนก่อน +1

    Witam, czy w tym trójkącie nad jętkami w ścianach bocznych trzeba wykonać wentylację (rura i kratka) ?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 หลายเดือนก่อน +1

      Dzień dobry i dziękuję za komentarz i oglądanie.
      Będzie o tym "zimnym trójkącie" oddzielny materiał. Generalnie mozliwości jest tam wiele. Wcale nie "trzeba". Można. Ale proszę uzbroić się w jakąś cierpliwość bo planuje obszerny materiał na ten temat. Ale najpierw będą zasady wentylacji, aby wszystko było "po kolei".

    • @OrbitoN91
      @OrbitoN91 4 หลายเดือนก่อน

      @@anatomiadachu1966 Ok dziękuję bardzo

  • @mirosawzajac6935
    @mirosawzajac6935 5 หลายเดือนก่อน +1

    A kiedy będzie coś na temat dachów płaskich jak je ocieplić jak się ma budynek z lat 70 tych popularną kostkę/ kwadrat czy jak to zwał, bardzo by mi przydaly choćby jakieś wskazówki jak to powinno być zrobione ,musze zrzucić szlakę i użyć xps-a taki plan

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน +1

      Dzień dobry. Ja całe zawodowe życie związany jestem z dachami spadzistymi. Świat dachów płaskich to trochę inna bajka. Odpowiedzialnie mogę pomóc tak, że skontaktuję Pana z osobą, która na dachach płaskich "zęby zjadła". Jeśli jest Pan zainteresowany to proszę o mail. p.spych@gmail.com.

  • @vader2581
    @vader2581 5 หลายเดือนก่อน +1

    W opcji "the best" użył Pan papę. Czy faktycznie pod kątem swoich współczynników i odporności w latach będzie lepsza niż dobre membrany?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน +1

      Dzień dobry. Dzięki za ciekawy komentarz. Odpowiadając jednym słowem na Pana pytanie - TAK. No ale żyjemy jednak w świecie szarości a nie czerni i bieli. Oczywiście dokonałem tutaj pewnego uogólnienia, czy skrótu myślowego polegającego na "nie mieszaniu materiałów na krzyż". Czyli propozycja moja dotyczyła materiałów dobrej jakości (albo bardzo dobrej jakości). Jeśli mielibyśmy rozpatrywać na dach skośny zastosowanie dobrej membrany na deskowaniu versus tania papa na tekturze, to oczywiście membrana byłaby lepszym wyborem. Albo inaczej, taka papa byłaby nieporozumieniem.
      Jednak stosowna papa odpowiednia na dachy skośne deskowane w mojej ocenie będzie trwalsza, mocniejsza, no i w tych kategoriach lepsza niż membrana. A wentylacja dachu jest tu elementem wtórnym i do rozwiazania.
      Pozdrawiam.

  • @remotepeak
    @remotepeak 6 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję za materiał. Mam pytanie dotyczące więźby i izolacji, która idzie wzdłuż linii jętek. Czy nie byłoby warto, aby ta izolacja szła nie wraz z jętkami, ale do końca, aż do kalenicy? Byłoby to prościej wykonać (jednolita konstrukcja ocieplenia). Oczywiście wtedy zmienia się strefa przepływu powietrza. Dlatego, może przy okazji zapowiadanego przez Pana materiału o wentylacji, można by wspomnieć o takim rozwiązaniu ocieplenia.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน +3

      Dzień dobry i bardzo dziękuję za komentarz. Niebawem będzie materiał właśnie na ten temat. Na temat tego "zimnego trójkąta" nad jętkami czy kleszczami. Myslę, że za jakieś dwa, trzy odcinki.
      Taki jest plan...

    • @jacekhtc1274
      @jacekhtc1274 4 หลายเดือนก่อน

      Takze czekam na ten odcinek pozdrawiam

  • @przemysawfalkowski7799
    @przemysawfalkowski7799 5 หลายเดือนก่อน +1

    Szanowny Panie, dziękuję za tak profesjonalne wyjaśnienie tematu. Mój dom jest przykryty dachem zrobionym z wiązarów. Na wiązarach jest deskowanie, membrana i dachówka ceramiczna. Planuję zrobić ocieplenie wełną zasypową, nasypać ją na podwieszany sufit. Po zewnętrznej stronie murów jest zrobiona podbitka z płyty osb i od spodu ocieplona 10cm styropianem. W tej podbitce nie mam otworów wentylacyjnych. Czy to błąd? Czy w takiej sytuacji powinno stosować się poziomą wiatroizolację?

    • @mateuszsobczyk4060
      @mateuszsobczyk4060 5 หลายเดือนก่อน +2

      Witam.
      Jeżeli deskowanie zostało wykonane ze szczelinami to myślę że będzie tam wystarczająco dobry przepływ powietrza. Otwory w okapie i kalenicy na pewno polepszyłyby całą wentylację poddasza, ale myślę że powinno być dobrze. Fajnie jakby wypowiedział się wtej sprawie również autor kanału ;).

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน +1

      Dzień dobry i dziekuję za komentarze, a w zasadzie już za wymianę przemysleń. Pomysł "zasypania" sufitu bardzo mi sie podoba bo układanie wełny miedzy wiązarami nie jest "wygodne". Ale przechodzę do sedna tematu. Osobiście zwentylowałbym przestrzeń pod deskami (czyli całe poddasze) mimo, że na nim jest membrana. Mniej więcej zgodnie z ideą pokazaną w filmie. To "mniej więcej" oznacza "generalną zasadę" a sposób (miejsce) doprowadzenia i odprowadzenia powietrza to już kwestia podjęcia decyzji i wykonawstwa. Też będę o tym opowiadał w kolejnych jakichś materiałach.