Dziękuję za kolejną porcję wiedzy technicznej tak szczegółowej i cennej :) Z treści wynika jednoznacznie - najlepiej na Mijankę i problem z głowy. Woda w zamkach to i tak promil wody opadowej na dachu, większość spływa pełną powierzchnią dachówki (odczułem przestrach i rozczarowanie w komentarzach, a wydaje się to niepotrzebne). Zamek jest zakryty, oczywiście nie jest szczelny. ale ta cienka linia pionowa ma swoją przepustowość niwielką i ograniczoną, dochodzi troszkę napięcia powierzchniowego wody, w zależności jak ciasno udało się ją ułożyć, a to zależne jest od jakości wypalenia. Mijanka wygląda naprawdę estetycznie, powiedziałbym nawet, że ładniej, ponieważ patrząc pod kątami - a na dach patrzymy w 99 procentach przypadków właśnie z jakiejś perspektywy - dolne narożniki i pionowe łączenia tworzą nam linie skośne. I to wygląda naprawdę znacznie lepiej niż dachówka na wprost. Ułożenie wymaga jednak dość dużej precyzji i świadomości tego co się robi, delikatnych korekt w ściskaniu i rozsuwaniu dachówki, kontroli wzrokowej z powierzchni ziemi. Tutaj widać każdy błąd i fuszerka unaoczni się sama od razu :) Płaska dachówka uwypukla błędy płaszczyzny konstrukcyjnej, która musi być naprawdę starannie wyjustowana. Ale tu już odchodzę od treści filmu zbyt mocno, przepraszam. Kończąc przydługi komentarz -dla mnie najbardziej nieszczelną, narażoną na wtłaczanie wody pod dachówkę (np. przez wiatr) jest najbardziej tradycyjna wspomniana w filmie holenderka "esówka", występująca oczywiście w różnych wariantach, ale z podobnym zamysłem konstrukcyjnym. Praktycznie brak możliwości justowania łat, delikatne błędy wypalania. Dziwne, że królowała tak długo . Może dlatego ma najkrótszy okres gwarancyjny ze wszystkich tu wymienionych typów? Ceglana a tylko 10 lat. Za to betonowe zrównały się z ceglanymi wypalanymi - mamy po 30 lat.. to już niezły wynik. Pozdrowienia anatomiczne :) nooo absurdalnie to zabrzmiało.. :)
Jakoś wiosną tego roku (czyli zeszły sezon), chyba w marcu uaktywnił sie i w 2 styropianach zrobił mi dziurki (w jeden dzień) i dobrał się tam gdzie nie powinien. :-(
Simpla creaton ...płaska dachówka czekamy na Pana przedstawiciela.Sprawa pójdzie pewnie do sądu.. nie widziałem tak krzywej dachówki....w sensie przy kantach.banan
Panie Piotrze. Rozumiem, że na wprost może sie podobać. Proszę dowiedzieć się w MH czy i przy jakich założeniach dopuszczają ukłąd "na wprost". Ale nadmienić musze, że są na rynku dachówki, które łączą oba warunki. I układ na wprost i zamki na mijankę. Ciekawe prawda?
@@anatomiadachu1966 możliwe aczkolwiek odkąd zacząłem przygodę z budową domu wszyscy powtarzają ze MH to mercedes wśród dachówek ze względu na wykonanie i równość, więc raczej przy niej pozostanę.
Dzień dobry i dziękuję za miły komentarz. Oczywiście miło mi będzie jak Pan zapozna się z resztą filmów i wyciągnie dla siebie ciekawe treści. Bardzo jestem ciekawy decyzji. Proszę pamietać, że trwałe rozwiązania (materialy i technologie) sa najtańsze jeśli przełożymy to na zależność cena/żywotność.
Bardzo merytorycznie👍 , dodam że przy dachowkach plaskich glownie betonowych problem z zalewaniem pojawia sie wraz z porastaniem dachu. Czesto porosty powoduja zablokowanie wody na zamkach czego wynikiem jest woda na warstwie wstepnego krycia . Oczywiscie przy biezacej konserwacji-myciu problem nie wystepuje . Pozdrawiam serdecznie
Cześć. Dziękuję za oglądanie i za komentarz. Mam nadzieję, że pogotowie zostanie ze mną i zasubskrybuje kanał. Tak. Bardzo trafna uwaga. Muszę poszperać w zdjęciach i zainspirowaliście mnie do "pogłębienia" tematu zamków. Dzięki i również pozdrawiam. Do zobaczenia.
Dobry wieczór. Jak powinien być skonstruowany dach o nachyleniu 18 stopni przy użyciu dachówki płaskiej ceramicznej np. creat0n SIMPLA? Co oznacza podwójny zakład membrany (producent to sugeruje)?
właśnie szukam informacji w tym temacie i akurat wpadł film :) ja kładę mimo wszystko na wprost, dach 25 stopni, dachówka płaska braas teviva. Rozmawiałem kilka razy z dekarzem, kładł już tą dachówkę w ten sposób i nie widzi przeciwskazań a mu w sumie wszystko jedno więc nie pozostaje mi nic innego niż zaufać... wstępnie miała być mijanka ale problem z dachówkami "połówkami" :)
@@anatomiadachu1966 Sprawdzałem... dosłownie jest napisane "Dachówkę Teviva Cisar należy układać naprzemiennie, tak aby zamki dachówek mijały się w kolejnych rzędach." Tylko, wiele dachów z tych dachówek zostało ułożonych na wprost i nie mogę nigdzie znaleźć informacji że coś się komuś z tego powodu dzieje złego. Producent też póki co nie odpowiada na pytanie "co jeśli będzie na wprost" :)
Dzień dobry ponownie. No cóż "należy" to "należy". Jest jakiś powód, że taki zapis w tej instrukcji jest. We wcześniejszych (nie pamiętam roku zmiany) był zapis "zaleca się" zatem nie było wymogu, jednak korekta na "należy" została wprowadzona. Tak, wiele dachów w Tevivie jest ułożonych "na wprost" czyli wadliwie. Informacji, o której Pan wspomina raczej się nie znajdzie z kilku powodów, np. okap tak zbudowany, że każda woda (też z przecieku) trafia do rynny i tego nie widać, albo kto w czasie deszczu wchodzi na dach z kamerą endoskopową i to sprawdza? Oczywiście to nie jest tak, że Teviva (lub inna dachówka płaska układana na wprost) na 100% przeleci. Ale szansa na to jest niemała. No domyslam się, że producent ma pewne kłopoty od jakiegoś czasu z odpowiadaniem na pytania tego typu. Pozdrawiam.
@@anatomiadachu1966 Dziękuje za obszerną odpowiedź :) jak dostanę w przyszłym tygodniu połówki to będzie "po bożemu", jak nie to będzie na prosto i sam się przekonam :)
Uważam, że podejmuje Pan dobrą decyzję. Jeszcze zwracam uwagę na to, że w Tevivie nie ma szczytowych połówek. Więc jeśli ma Pan szczyty, to w tym miejscu "złamana będzie reguła". Może warto wtedy w szczycie między "ostatnimi kontrłatami dać membranę (jeśli będzie membrana) dwa razy. Jeśli dach ma Pan kopertowy (na różne sposoby) i bez szczytów, to wtedy będzie wszędzie "po bożemu" jak ładnie Pan to ujął. Liczę na dalsze oglądanie i może podzielenie się zdjęciami jak będzie już czym się się dzielić. Pozdrawiam.
Cytat ze strony: Jak poprawnie układać dachówkę Bergamo. "Płaska dachówka zakładkowa umożliwia zastosowanie różnych rodzajów krycia. Można ją montować jedna na drugą lub z przesunięciem o połowę. Można też z przesunięciem niesymetrycznym a wytrawny dekarz może pokusić o wykonanie krycia ”na dziko”. Röben radzi… Dachówkę Bergamo zaleca się układać na pokryciu metodą szeregową, na dachach o kącie nachylenia od 25 stopni." Czyli wychodzi chyba na to, że przy Bergamo producent nawet zaleca na wprost. Pozdrawiam!
Bardzo dziękuję za informację. Jest cenna. Planuję oddzielny materiał właśnie "zestawiający" dachówki płaskie dostępne na rynku. Już sobie tę dachówkę sciągnąłem, bo jakoś całe życie "mijam się" z Robenem. No i powiem, że ma bardzo ciekawy zamek. Jeszcze raz bardzo dziękuję za podpowiedź i uzupełnienie. Pozdrawiam.
mam idealne zdjęcia jak skropliny z dachu lecą dokładnie zamkami. Jako KB nie polecam dachówek płaskich z względu na trwałość i odprowadzanie wody zamkami
Dzień dobry. Dziękuję za komentarz i podzielenie się obserwacją. Padamy często ofiarą mody i chcemy coś koniecznie mieć na siłę. Dachówki płaskie układane na wprost, czy na niskich kątach (dopuszczalnych ale niskich) plus oszczędność polegająca na rozsuwaniu łat (mniej rzędów dachówek) i zmniejszaniu zakładu ma swoje skutki. Dachówki płaskie sprawdzą się na prostych dachach, wyższych katach, układane na mijankę. Czy udałoby się przesłać zdjęcie mailem? Może udałoby się zrobić jakiś kolejny materiał na ten temat aby "wiedza się szerzyła". Mój mail. p.spych@gmail.com
no właśnie szczelność to - pokrycie + warstwa wstępnego krycia. szczelność zależy również od paru innych wytycznych - poszukajcie stopnie szczelności pokrycia dachowego.
Dziękuję za kolejną porcję wiedzy technicznej tak szczegółowej i cennej :)
Z treści wynika jednoznacznie - najlepiej na Mijankę i problem z głowy. Woda w zamkach to i tak promil wody opadowej na dachu, większość spływa pełną powierzchnią dachówki (odczułem przestrach i rozczarowanie w komentarzach, a wydaje się to niepotrzebne). Zamek jest zakryty, oczywiście nie jest szczelny. ale ta cienka linia pionowa ma swoją przepustowość niwielką i ograniczoną, dochodzi troszkę napięcia powierzchniowego wody, w zależności jak ciasno udało się ją ułożyć, a to zależne jest od jakości wypalenia.
Mijanka wygląda naprawdę estetycznie, powiedziałbym nawet, że ładniej, ponieważ patrząc pod kątami - a na dach patrzymy w 99 procentach przypadków właśnie z jakiejś perspektywy - dolne narożniki i pionowe łączenia tworzą nam linie skośne. I to wygląda naprawdę znacznie lepiej niż dachówka na wprost. Ułożenie wymaga jednak dość dużej precyzji i świadomości tego co się robi, delikatnych korekt w ściskaniu i rozsuwaniu dachówki, kontroli wzrokowej z powierzchni ziemi. Tutaj widać każdy błąd i fuszerka unaoczni się sama od razu :) Płaska dachówka uwypukla błędy płaszczyzny konstrukcyjnej, która musi być naprawdę starannie wyjustowana. Ale tu już odchodzę od treści filmu zbyt mocno, przepraszam.
Kończąc przydługi komentarz -dla mnie najbardziej nieszczelną, narażoną na wtłaczanie wody pod dachówkę (np. przez wiatr) jest najbardziej tradycyjna wspomniana w filmie holenderka "esówka", występująca oczywiście w różnych wariantach, ale z podobnym zamysłem konstrukcyjnym. Praktycznie brak możliwości justowania łat, delikatne błędy wypalania. Dziwne, że królowała tak długo . Może dlatego ma najkrótszy okres gwarancyjny ze wszystkich tu wymienionych typów? Ceglana a tylko 10 lat. Za to betonowe zrównały się z ceglanymi wypalanymi - mamy po 30 lat.. to już niezły wynik.
Pozdrowienia anatomiczne :) nooo absurdalnie to zabrzmiało.. :)
Dzięki za podzielenie się opinią i własnymi przemyśleniami.
Kurcze, a tak mi się podobały dachówki płaskie.... Chyba już mi przeszło... Dziękuję i pozdrawiam
Cześć Paweł. Odpowiedni kąt dachu, mijanka i wszystko jest OK. A tak na marginesie... też mam drobny kłopot z dzięciołem. :-/ Pozdrawiam
@@anatomiadachu1966 W tym roku ten piękny ptak wyjątkowo mi dokucza
Jakoś wiosną tego roku (czyli zeszły sezon), chyba w marcu uaktywnił sie i w 2 styropianach zrobił mi dziurki (w jeden dzień) i dobrał się tam gdzie nie powinien. :-(
Simpla creaton ...płaska dachówka czekamy na Pana przedstawiciela.Sprawa pójdzie pewnie do sądu.. nie widziałem tak krzywej dachówki....w sensie przy kantach.banan
Pozdrawiam. Bardzo wartościowy film. Jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach 🙂.
Dzięki za oglądanie i komentarz.
Ah a tak mi się spodobał Meyer holsen piano na wprost, ale po tym filmie chyba jednak wybiore na mijankę! Mimo ze 30 stopni . Swietny kanał !!
Panie Piotrze. Rozumiem, że na wprost może sie podobać. Proszę dowiedzieć się w MH czy i przy jakich założeniach dopuszczają ukłąd "na wprost". Ale nadmienić musze, że są na rynku dachówki, które łączą oba warunki. I układ na wprost i zamki na mijankę. Ciekawe prawda?
@@anatomiadachu1966 możliwe aczkolwiek odkąd zacząłem przygodę z budową domu wszyscy powtarzają ze MH to mercedes wśród dachówek ze względu na wykonanie i równość, więc raczej przy niej pozostanę.
@@piotrbaranowski2376 MH to dobra dachówka. Będzie Pan usatysfakcjonowany.
To samo słyszę o erlus linea. Że lepszy od mh. A o mh mówią ,że jest twardy i pęka bardzo często przy montażu i wierceniu.@@piotrbaranowski2376
Ale dobry filmik, muszę przejrzeć resztę filmów. Dopiero zastanawiam się z czego wykonać dach i wygląda że to dobre miejsce, żeby się dokształcić.
Dzień dobry i dziękuję za miły komentarz. Oczywiście miło mi będzie jak Pan zapozna się z resztą filmów i wyciągnie dla siebie ciekawe treści. Bardzo jestem ciekawy decyzji. Proszę pamietać, że trwałe rozwiązania (materialy i technologie) sa najtańsze jeśli przełożymy to na zależność cena/żywotność.
Bardzo merytorycznie👍 , dodam że przy dachowkach plaskich glownie betonowych problem z zalewaniem pojawia sie wraz z porastaniem dachu. Czesto porosty powoduja zablokowanie wody na zamkach czego wynikiem jest woda na warstwie wstepnego krycia . Oczywiscie przy biezacej konserwacji-myciu problem nie wystepuje . Pozdrawiam serdecznie
Cześć. Dziękuję za oglądanie i za komentarz. Mam nadzieję, że pogotowie zostanie ze mną i zasubskrybuje kanał.
Tak. Bardzo trafna uwaga. Muszę poszperać w zdjęciach i zainspirowaliście mnie do "pogłębienia" tematu zamków. Dzięki i również pozdrawiam. Do zobaczenia.
Witam zdrowia życzę !!!!!
I ja też.
Ja się pytam, dlaczego dekarze nie podpowiedzą lub nie uświadomią inwestora o takich rzeczach? … dzięki za dzielenie się wiedzą
Dobry wieczór. Jak powinien być skonstruowany dach o nachyleniu 18 stopni przy użyciu dachówki płaskiej ceramicznej np. creat0n SIMPLA? Co oznacza podwójny zakład membrany (producent to sugeruje)?
dzieki
Też dzięki.
No dobrze,bo dla mnie nie padla jednoznaczna odpowiedź. Dachowka plaska na mijanke - jest bezpiecznym i trwalym pokryciem czy nie jest?
właśnie szukam informacji w tym temacie i akurat wpadł film :)
ja kładę mimo wszystko na wprost, dach 25 stopni, dachówka płaska braas teviva. Rozmawiałem kilka razy z dekarzem, kładł już tą dachówkę w ten sposób i nie widzi przeciwskazań a mu w sumie wszystko jedno więc nie pozostaje mi nic innego niż zaufać... wstępnie miała być mijanka ale problem z dachówkami "połówkami" :)
Dzięki za komentarz. Polecam zobaczyć co jest napisane w instrukcji Braasa w dachówce Tegalit i Teviva. Pozdrawiam.
@@anatomiadachu1966 Sprawdzałem... dosłownie jest napisane "Dachówkę Teviva Cisar należy układać
naprzemiennie, tak aby zamki dachówek
mijały się w kolejnych rzędach."
Tylko, wiele dachów z tych dachówek zostało ułożonych na wprost i nie mogę nigdzie znaleźć informacji że coś się komuś z tego powodu dzieje złego. Producent też póki co nie odpowiada na pytanie "co jeśli będzie na wprost" :)
Dzień dobry ponownie.
No cóż "należy" to "należy". Jest jakiś powód, że taki zapis w tej instrukcji jest. We wcześniejszych (nie pamiętam roku zmiany) był zapis "zaleca się" zatem nie było wymogu, jednak korekta na "należy" została wprowadzona.
Tak, wiele dachów w Tevivie jest ułożonych "na wprost" czyli wadliwie. Informacji, o której Pan wspomina raczej się nie znajdzie z kilku powodów, np. okap tak zbudowany, że każda woda (też z przecieku) trafia do rynny i tego nie widać, albo kto w czasie deszczu wchodzi na dach z kamerą endoskopową i to sprawdza? Oczywiście to nie jest tak, że Teviva (lub inna dachówka płaska układana na wprost) na 100% przeleci. Ale szansa na to jest niemała.
No domyslam się, że producent ma pewne kłopoty od jakiegoś czasu z odpowiadaniem na pytania tego typu.
Pozdrawiam.
@@anatomiadachu1966 Dziękuje za obszerną odpowiedź :) jak dostanę w przyszłym tygodniu połówki to będzie "po bożemu", jak nie to będzie na prosto i sam się przekonam :)
Uważam, że podejmuje Pan dobrą decyzję. Jeszcze zwracam uwagę na to, że w Tevivie nie ma szczytowych połówek. Więc jeśli ma Pan szczyty, to w tym miejscu "złamana będzie reguła". Może warto wtedy w szczycie między "ostatnimi kontrłatami dać membranę (jeśli będzie membrana) dwa razy. Jeśli dach ma Pan kopertowy (na różne sposoby) i bez szczytów, to wtedy będzie wszędzie "po bożemu" jak ładnie Pan to ujął. Liczę na dalsze oglądanie i może podzielenie się zdjęciami jak będzie już czym się się dzielić. Pozdrawiam.
Cytat ze strony: Jak poprawnie układać dachówkę Bergamo.
"Płaska dachówka zakładkowa umożliwia zastosowanie różnych rodzajów krycia. Można ją montować jedna na drugą lub z przesunięciem o połowę. Można też z przesunięciem niesymetrycznym a wytrawny dekarz może pokusić o wykonanie krycia ”na dziko”.
Röben radzi…
Dachówkę Bergamo zaleca się układać na pokryciu metodą szeregową, na dachach o kącie nachylenia od 25 stopni."
Czyli wychodzi chyba na to, że przy Bergamo producent nawet zaleca na wprost. Pozdrawiam!
Bardzo dziękuję za informację. Jest cenna. Planuję oddzielny materiał właśnie "zestawiający" dachówki płaskie dostępne na rynku. Już sobie tę dachówkę sciągnąłem, bo jakoś całe życie "mijam się" z Robenem. No i powiem, że ma bardzo ciekawy zamek. Jeszcze raz bardzo dziękuję za podpowiedź i uzupełnienie. Pozdrawiam.
Co to pan pokszuje płaskie???Creaton???Bo własnie będziemy się sądzić o te fale dunaju
mam idealne zdjęcia jak skropliny z dachu lecą dokładnie zamkami. Jako KB nie polecam dachówek płaskich z względu na trwałość i odprowadzanie wody zamkami
Dzień dobry. Dziękuję za komentarz i podzielenie się obserwacją. Padamy często ofiarą mody i chcemy coś koniecznie mieć na siłę. Dachówki płaskie układane na wprost, czy na niskich kątach (dopuszczalnych ale niskich) plus oszczędność polegająca na rozsuwaniu łat (mniej rzędów dachówek) i zmniejszaniu zakładu ma swoje skutki. Dachówki płaskie sprawdzą się na prostych dachach, wyższych katach, układane na mijankę. Czy udałoby się przesłać zdjęcie mailem? Może udałoby się zrobić jakiś kolejny materiał na ten temat aby "wiedza się szerzyła". Mój mail. p.spych@gmail.com
@@anatomiadachu1966 wyslalem dok. zdjęciową
A takie modne były
Dzień dobry i dziękuję za komentarz. Moda to moda. Przychodzi i odchodzi. Myślę, że moda na "płaskie" dachówki i blachodachówki jeszcze potrwa.
no właśnie szczelność to - pokrycie + warstwa wstępnego krycia. szczelność zależy również od paru innych wytycznych - poszukajcie stopnie szczelności pokrycia dachowego.