Panie Kamilu proszę o więcej. Nigdy nie mam dosyć pańskich ciekawych materiałów. Tak fascynujące informacje o naszych przodkach są bardzo ważnym elementem podstawowej wiedzy ogólnej.
Dziękuję! Ale to wszystko ciekawe :) Historia nie jest moim wielkim ,,konikiem", ale ostatnio przeczytałam książkę ,,Chłopki", która zrobiła na mnie ogromne wrażenie i teraz z wielkim zainteresowaniem słucham Pana opowieści o kawałku naszej przeszłości. Chyba nawet kupię książkę pana autorstwa. Bardzo to wszystko ciekawe :) Dziękuję.
Była taka modlitwa pijaka: "Chwała Panu Bogu, Panu Bogu chwała, Że kościół się spalił, A karczma została." Temat ciekawy i spróbuję poszukać wspomnianej w filmie pracy "Wieś i karczma".
Na pewno cały system dworskiej propinacji miał ogromny wpływ na polską kulturę picia. Tu nie chodzi tylko o karczmy ale też np. płacenie alkoholem, albo nakazy by picie zawsze towarzyszyło uroczystościom rodzinnym, zakupowi kosztowniejszych dóbr (litkup), zakończeniu pracy. Wiele efektów widać do dzisiaj zwłaszcza na wsi.
@@WielkaHistoria Te obyczaje pozostały nie tylko na wsiach, ale są dziedzicznie obecne w ludziach. I to pomimo, że swoje wioski opuścili już wiele pokoleń temu. Niestety negatywne wzorce kultury są trudne do wyplenienia.
Karczmy w znakomitej większości prowadzili ży...mianie. Zacierali ręce jak chłopi wszystkie zarobione pieniądze przepijali, ze szkodą dla własnych rodzin. Celowo uzależniali ludzi od wódki nalewając im na kredyt. Ale po co o tym mówić, to niedobra jest.
Dziękuję, cieszę się, że tak bardzo się podoba :). Niestety czas nie pozwala na dłuższe. Musiałbym robić odcinki dużo rzadziej niż co tydzień. Ale kilka nieco dłuższych (maks. 20 minut) mam w planie.
Pozostaje sie tylko cieszyc, ze moj rodzinny Slask pozostawaj poza tym uposledzonym panstwem i mielismy pruski porzadek oraz kulturowy wplyw Niemcow i Czechow.
Zastanawiam się co poczyniło więcej spustoszenia... czy gorzała w karczmach czy kościół? Na pewno było to współdziałanie. Z jednej strony chlanie czyli marazm życiowy, a z drugiej strony nachalne wciskanie uległości wobec domniemanych tych, którzy mienili się być bliscy bogu.
Szlachcicom?Na polskich wsiach nie zamykano drzwi do domów, często były otwarte na oścież, a na stole stało naczynie z mlekiem i kawałek chleba dla głodnego wędrowca.Aż do czasu, gdy pojawiły się karczmy w których karczmarze dawali wódkę za rózne przedmioty , skradzione (zazwyczaj) ze dworu..I
👍 Super jest to co robisz. Często z rozrzewnieniem wspominamy ,, jak to drzewiej bywało,, a bywało dość podle. Większość dziś narzekających, nie zdaje sobie sprawy z czego tak naprawdę wyszliśmy. Życie chłopa na polskiej wsi, było beznadziejne i bez perspektyw. Znam taką przypowieść ,,Pyta pan chłopa - czemuś ty taki głupi - chłopie? Bom jest - panie - biedny ! To czemuś ty taki biedny - chłopie? Bom jest - panie - głupi,,. I koło się zamykało. Wszystkim to pasowało i nikt z tym nic nie robił. Chłopi nie wiedzieli jak, nie potrafili się zorganizować a szlachta i kościół wiedzieli jak, ale nie było to w ich interesie !
Co pokazuje imponującą skuteczność endeckiej (i nie tylko) propagandy w tej kwestii. Dla wszystkich badaczy tematu jest oczywiste, że zjawisko oddawania karczem w arendę Żydom było późne i ograniczone terytorialnie. Ale mit trwa w narodzie...
@@WielkaHistoria Jakim to cudem w literaturze polskiej przedrozbiorowej i późniejszej przed rokiem 1917 karczmarzami są zawsze Żydzi? Czy ma to bezpośredni związek z wiarą katolicką, głodnego nakarmić spragnionego napoić? Chyba tylko w Rosji Żydzi dostali ekskluzywne prawa prowadzenia gorzelni, warzenia piwa i wyszynku. Jeżeli się nie mylę, największa część Polski znalazła się w zaborze rosyjskim?
Były bardzo duże różnice zależnie od regionu i okresu. Ogółem, jak mówiłem w odcinku, w XVI-XVII wieku byli to chłopi albo ludzie luźni, najęci do tej roli przez Pana. W wieku XVIII, ale tylko w wybranych regionach, częstym zjawiskiem stało się oddawanie karczem w arendę szynkarzom żydowskim. Decyzję w tej sprawie podejmowali oczywiście szlachcice, a rozwiązanie doskonale odpowiadało intencji, by karczmarzem czynić osobę jak najbardziej wyobcowaną ze społeczności. Dokładne dane liczbowe są znane z Wielkopolski, ale to region bardzo różniący się np. województw krakowskiego i ruskiego.
@WielkaHistoria "Chłopi nie wyobrażali sobie życia bez karczmy" a szlachta sobie wyobrażała? Tytuł nakierowuje uwagę na chłopa, czy przypadkowo, nie dostrzegł pan tego?? Że żydzi dostawali w arendę karczmy to niedobra o tym mówić oczywiście i że karczma to było idealne miejsce na zbieranie informacji dla szlachcica co w gromadzie " piszczy" to pan taktownie przemilcza
Dla szlachcica wiejska karczma była cennym źródłem dochodu. Ale raczej nigdy się nie zdarzało by ten szlachcic odwiedzał rzeczoną karczmę. To by wręcz uchodziło za czyn sprzeczny ze szlacheckoscią i podważający "cnotę". Tak więc myślę że jednak tytuł jest słuszny :)
Trudno o właścicielu niewolnika mówic dobrze gdy ten żył , jego pracy .Jak ci.tak żal i podejrzewasz tu skrzywienie to załóż obóz pracy . Najpierw dajesz ogłoszenie,potem delikwentom , zabierasz dowódy i kazesx tyrać od świtu do nocy za marne jadło Za próbę dyskusji baty,a za próbę ucieczki tortury .W ten sposób będziesz miał namiastkę bycia szlachcicem
Na szczęście komuna karczmy zlikwidowała, a obecne podatki pozwalają na założenie karczmy ale tylko w większym mieście. Jest wreszcie sprawiedliwie. Jeszcze lepiej będzie jak prawo do zakładania karczm będzie należało do samorządów, a Unia będzie określała co w nim ma się sprzedawać to Pan Janicki będzie zadowolony.
Zła szlachta, biedni chłopi. Ten człowiek ma jakieś skrzywienie, prezentowane w każdym odcinku. Pytanie dla spostrzegawczych: czy zauważyliście, o kim wasz "rzetelny historyk" nie wspomniał ani słowem? Pewnie by prędzej język połknął.
A co ma wspominać jak oni nie mieli żadnej znaczenia dla systemu. W mokrych snach prawaków oni są winni wszystkiemu bo prawak ma problem z rachunkiem sumienia.
No cóż szlachta istotnie była do dupy a magnateria jeszcze gorsza. To co ma historyk zrobić!?. Z kanali i dręczyciela postać szlachetną?, patriotyczną!??. Niestety pojęcie "polnische Wirtschaft" MA niestety swoje podstawy. Zawsze się źle gospodarzyliśmy i źle traktowaliśmy nawzajem.O obcych nawet nie wspominając.
Przez większość historii nowożytnej i w większości regionów byli to po prostu zwyczajni chłopi albo ludzie luźni. W obydwu przypadkach - chrześcijanie. Np. w Wielkopolsce nawet w XVIII wieku udział karczmarzy żydowskich wśród wszystkich wynosił tylko 5%. Trzymajmy się faktów, a nie propagandowych historyjek. Inna rzecz, że angażowanie karczmarzy żydowskich było dla szlachty zwyczajnie korzystne. Wyjaśniłem to przecież w odcinku.
No ale skoro chłopi pracowali za darmo dla szlachcica to skąd mieli pieniądze na przykład na alkohol nie wspominając o różnych potrzebnych w ich gospodarstwach narzędziach ?
Chłop pracował za darmo na folwarku, ale poza tym uprawiał swoje pole i hodował zwierzęta, z czego uzyskiwał skromne nadwyżki konieczne m.in. do opłacenia panu czynszu. Albo do zakupu obowiązkowego przydziału gorzałki.
Podoba mi się to co robisz. Oby więcej ludzi z taką wiedzą wrzucało swoje filmy na TH-cam.
Dzięki :)
@Historia Jako Historyk powinieneś wiedzieć że chłopi nie pracowali za darmo
Panie Kamilu proszę o więcej. Nigdy nie mam dosyć pańskich ciekawych materiałów. Tak fascynujące informacje o naszych przodkach są bardzo ważnym elementem podstawowej wiedzy ogólnej.
Dziękuje za kolejną dawkę wiedzy o Polsce.
Dziękuję! Ale to wszystko ciekawe :) Historia nie jest moim wielkim ,,konikiem", ale ostatnio przeczytałam książkę ,,Chłopki", która zrobiła na mnie ogromne wrażenie i teraz z wielkim zainteresowaniem słucham Pana opowieści o kawałku naszej przeszłości. Chyba nawet kupię książkę pana autorstwa. Bardzo to wszystko ciekawe :) Dziękuję.
Przed PRL-em karczma to był jedyny ośrodek kultury dla chłopów. Pili tym, klęli pluli na podłogę i bili się po mordach
Historia to moja pasja, a od pewnego czasu Pana książki i filmy to punkt obowiązkowy😊
Odcinki zachęciły mnie do kupna Pana książek. Teraz tylko czekają na chwilę wolnego czasu, by przeczytać przy dobrej herbatce.
Mam nadzieję że książki też się spodobają. Proszę podzielić się opinią po lekturze, pozdrawiam :)
Pięknie, dobrze że wznowiłem zawód klepiskowego, podłogi z gliny kiedyś były znane w wiejskim stylu;):) pozdrawiam serdecznie Bartosz
jak zwykle auper temat i świetnie zrobiony materiał 👍🏿👍🏾👍🏼👍🏽👍🏻👍
Super material. Dzięki 👌👍👏
Bardzo ciekawe, dziękuję
Bardzo ciekawy odcinek🎉
Dziekuje bardzo
Nasze narodowe pijaństwo ma przypuszczalnie korzenie w prawie PROPINACJI. Ciekawy ateriał,oby więcej podobnych filmów panie Kamilu.
Super filmiki :)
Dziękuj :) fajny odcinek
Dziekuje
I nawet karczma "U Zyda" ze skansenu w Kolbuszowej gdzie krecono serial 1670 sie zalapala :)
Była taka modlitwa pijaka:
"Chwała Panu Bogu,
Panu Bogu chwała,
Że kościół się spalił,
A karczma została."
Temat ciekawy i spróbuję poszukać wspomnianej w filmie pracy "Wieś i karczma".
Pdf jest w wolnym dostępie.
Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek 🙂pozdrawiam.
Można się zastanawiać, czy współczesna polska "kultura" picia, czyli zawsze, tanio, i do odcięcia, nie ma źródeł właśnie w karczmach...
Na pewno cały system dworskiej propinacji miał ogromny wpływ na polską kulturę picia. Tu nie chodzi tylko o karczmy ale też np. płacenie alkoholem, albo nakazy by picie zawsze towarzyszyło uroczystościom rodzinnym, zakupowi kosztowniejszych dóbr (litkup), zakończeniu pracy. Wiele efektów widać do dzisiaj zwłaszcza na wsi.
Na pewno ma źródło wśród chłopów, gdyż nie radzili sobie z uwlaczającą codziennością.
@@WielkaHistoria Te obyczaje pozostały nie tylko na wsiach, ale są dziedzicznie obecne w ludziach. I to pomimo, że swoje wioski opuścili już wiele pokoleń temu.
Niestety negatywne wzorce kultury są trudne do wyplenienia.
Karczmy w znakomitej większości prowadzili ży...mianie. Zacierali ręce jak chłopi wszystkie zarobione pieniądze przepijali, ze szkodą dla własnych rodzin. Celowo uzależniali ludzi od wódki nalewając im na kredyt. Ale po co o tym mówić, to niedobra jest.
Temat dawnych karczem ciekawy jest! ... ale oprócz tego na Tosię czekałem! :D ... no i JEST! :D
Tym razem to Karol, nie Tosia :). Mamy cztery, nie może być zawsze ten sam ;)....
@@WielkaHistoria Prosze przy okazji podrapać Karola za uchem, albo gdzie tam lubi, od widzów!! ;) Należy mu się w końcu np. w ramach tantiem ;)
On już w ramach tantiem je dwa razy więcej od pozostałych ;)
Jak zwykle tra, pozdrowienia z USA
Szkoda że takie krótkie odcinki, dla mnie to i 1:30h mogło by być.
Dziękuję, cieszę się, że tak bardzo się podoba :). Niestety czas nie pozwala na dłuższe. Musiałbym robić odcinki dużo rzadziej niż co tydzień. Ale kilka nieco dłuższych (maks. 20 minut) mam w planie.
Chyba zabrakło słowa na ż
Im dłużej oglądam Twoje filmy, tym więcej chcę oglądać. Szkoda, że historia w szkole nie była taka ciekawa.
Pozostaje sie tylko cieszyc, ze moj rodzinny Slask pozostawaj poza tym uposledzonym panstwem i mielismy pruski porzadek oraz kulturowy wplyw Niemcow i Czechow.
La też cenię porządek, ale pruski to już przesada.
Dzięki 😊
Mieszkam przy dawnym takim gościńcu "krakówka" z przekazów starszych koło nas była taka karczma
Zostawiam komentarz co bym nie został nakarmiony odgrzewaną kapustą i resztkami kolegi z pracy.
I dobrze, należy unikać kanibalizmu!
No to te pieniądze na karczmę były z kradzieży, skoro chłopi pracowali bez wynagrodzenia?
To tak, jak dzisiaj! 😛
A już myślałem, że będzie tu mowa o kościole :D
No jednak kościołów było O WIELE mniej niż karczem :)
Zastanawiam się co poczyniło więcej spustoszenia... czy gorzała w karczmach czy kościół? Na pewno było to współdziałanie. Z jednej strony chlanie czyli marazm życiowy, a z drugiej strony nachalne wciskanie uległości wobec domniemanych tych, którzy mienili się być bliscy bogu.
Teraz rozumiem dlaczego tak popularne jest nazwisko Kaczmarek (pochodzi od karczmarza)
Szlachcicom?Na polskich wsiach nie zamykano drzwi do domów, często były otwarte na oścież, a na stole stało naczynie z mlekiem i kawałek chleba dla głodnego wędrowca.Aż do czasu, gdy pojawiły się karczmy w których karczmarze dawali wódkę za rózne przedmioty , skradzione (zazwyczaj) ze dworu..I
Cała zapłata z karczmy wędrowała do dworu, więc karczmarz musiałby być idiotą, żeby uprawiać paserstwo.
👍 Super jest to co robisz. Często z rozrzewnieniem wspominamy ,, jak to drzewiej bywało,, a bywało dość podle. Większość dziś narzekających, nie zdaje sobie sprawy z czego tak naprawdę wyszliśmy. Życie chłopa na polskiej wsi, było beznadziejne i bez perspektyw. Znam taką przypowieść ,,Pyta pan chłopa - czemuś ty taki głupi - chłopie? Bom jest - panie - biedny ! To czemuś ty taki biedny - chłopie? Bom jest - panie - głupi,,. I koło się zamykało. Wszystkim to pasowało i nikt z tym nic nie robił. Chłopi nie wiedzieli jak, nie potrafili się zorganizować a szlachta i kościół wiedzieli jak, ale nie było to w ich interesie !
Czy karczmarzami nie byli Żydzi? Pierwszy raz usłyszałem, że karczmarzami byli chłopi.
Co pokazuje imponującą skuteczność endeckiej (i nie tylko) propagandy w tej kwestii. Dla wszystkich badaczy tematu jest oczywiste, że zjawisko oddawania karczem w arendę Żydom było późne i ograniczone terytorialnie. Ale mit trwa w narodzie...
@@WielkaHistoria Jakim to cudem w literaturze polskiej przedrozbiorowej i późniejszej przed rokiem 1917 karczmarzami są zawsze Żydzi? Czy ma to bezpośredni związek z wiarą katolicką, głodnego nakarmić spragnionego napoić? Chyba tylko w Rosji Żydzi dostali ekskluzywne prawa prowadzenia gorzelni, warzenia piwa i wyszynku. Jeżeli się nie mylę, największa część Polski znalazła się w zaborze rosyjskim?
@@WielkaHistoria Opsss, komentarz się pojawił. Może odcinek o wiejskich
mitach, które są powszechnie zakorzenione i nieprawdziwe ?
Czy jak przeczytam Pana książkę, to czy dalej będą mnie interesowały te filmiki?
Swoją drogą bardzo ciekawe Pan opowiada.
Mam nadzieję, że tak :).
👍👍
czy są dane kim byli dzierżawcy i skąd się brali?
Były bardzo duże różnice zależnie od regionu i okresu. Ogółem, jak mówiłem w odcinku, w XVI-XVII wieku byli to chłopi albo ludzie luźni, najęci do tej roli przez Pana. W wieku XVIII, ale tylko w wybranych regionach, częstym zjawiskiem stało się oddawanie karczem w arendę szynkarzom żydowskim. Decyzję w tej sprawie podejmowali oczywiście szlachcice, a rozwiązanie doskonale odpowiadało intencji, by karczmarzem czynić osobę jak najbardziej wyobcowaną ze społeczności. Dokładne dane liczbowe są znane z Wielkopolski, ale to region bardzo różniący się np. województw krakowskiego i ruskiego.
Czas zacząć inaczej patrzeć na karczmy.
🙂👍
W Novej Aleksandrii byl dom pielgrzyma piekny budynek na Wisłą.
Szanowny Panie, jak sam pan mówisz to nie chłop lecz właściciel wsi, karczmarz bywało że i pleban nie wyobrażali sobie wsi bez karczmy.
Ale… za co ci zniewoleni chłopi kupowali w tej karczmie gwoździe i gorzałkę😮
👍
Chwała Bogu chwała, że spalił się kościół, a karczma została cvzy jakoś tam.
@WielkaHistoria "Chłopi nie wyobrażali sobie życia bez karczmy" a szlachta sobie wyobrażała? Tytuł nakierowuje uwagę na chłopa, czy przypadkowo, nie dostrzegł pan tego??
Że żydzi dostawali w arendę karczmy to niedobra o tym mówić oczywiście i że karczma to było idealne miejsce na zbieranie informacji dla szlachcica co w gromadzie " piszczy" to pan taktownie przemilcza
Dla szlachcica wiejska karczma była cennym źródłem dochodu. Ale raczej nigdy się nie zdarzało by ten szlachcic odwiedzał rzeczoną karczmę. To by wręcz uchodziło za czyn sprzeczny ze szlacheckoscią i podważający "cnotę". Tak więc myślę że jednak tytuł jest słuszny :)
Straszne czasy niewolnictwa
A co to jest. To jest butelka z siedemnastego wieku która szlachta rozpijala chlopow
I pomyśleć, że w sejmie co drugi to historyk a takie kiełby z nich. Diametralna różnica do prowadzącego.
Kotka Chinka pozdrawia Kota Karola. p.s. też nie ma chyba nic wspólnego z kapustą :)
No nieczysta kapusta to prawdziwa podłość 🤪
Co tam nieczysta. Odgrzewana! ;)
Dałem suba i zostawiłem komentarz Przekonałeś mnie kapustą!
Dziękuję bardzo.
@tadeuszjedrkowiak3161 I niech mi ktoś znowu powie, że te zachęty na końcu nie działają :D
czadowo
Informacje nie trzymają się kupy. Skoro chłopi pracowali za darmo, to nie mieli pieniędzy aby wydawać je w karczmie.
Pracowali na dwóch etatach .
Pracowali za darmo na "pańskim", a nadwyżki plonów ze swoich działek mogli sprzedawać...albo umierać z głodu, gdy był nieurodzaj.
najważniejszym budynkiem na wsi był spichlerz.
Trudno o właścicielu niewolnika mówic dobrze gdy ten żył , jego pracy .Jak ci.tak żal i podejrzewasz tu skrzywienie to załóż obóz pracy . Najpierw dajesz ogłoszenie,potem delikwentom , zabierasz dowódy i kazesx tyrać od świtu do nocy za marne jadło Za próbę dyskusji baty,a za próbę ucieczki tortury .W ten sposób będziesz miał namiastkę bycia szlachcicem
To wersja komunistów. Warto sprawdzić jak było w rzeczywistości.
@@WojtekRat Właśnie tak było. A skoro twierdzisz, ze inaczej, to napisz. I nie zapomnij podać źródeł.
Na szczęście komuna karczmy zlikwidowała, a obecne podatki pozwalają na założenie karczmy ale tylko w większym mieście. Jest wreszcie sprawiedliwie. Jeszcze lepiej będzie jak prawo do zakładania karczm będzie należało do samorządów, a Unia będzie określała co w nim ma się sprzedawać to Pan Janicki będzie zadowolony.
👏👏👏👏😉😉🥂🥂🍺🍺
Zła szlachta, biedni chłopi. Ten człowiek ma jakieś skrzywienie, prezentowane w każdym odcinku. Pytanie dla spostrzegawczych: czy zauważyliście, o kim wasz "rzetelny historyk" nie wspomniał ani słowem? Pewnie by prędzej język połknął.
A co ma wspominać jak oni nie mieli żadnej znaczenia dla systemu. W mokrych snach prawaków oni są winni wszystkiemu bo prawak ma problem z rachunkiem sumienia.
Dokładnie, a tylko oni mogli sprzedawać alkohol. Rozpijali chłopów i oszukiwali na rachunkach .
ale po co o tym mówić ? to nie dobra jest
No cóż szlachta istotnie była do dupy a magnateria jeszcze gorsza. To co ma historyk zrobić!?. Z kanali i dręczyciela postać szlachetną?, patriotyczną!??. Niestety pojęcie "polnische Wirtschaft" MA niestety swoje podstawy. Zawsze się źle gospodarzyliśmy i źle traktowaliśmy nawzajem.O obcych nawet nie wspominając.
W starszej literaturze występuje tylko jedna nacja karczmarzy. Przypadek?
Słabo, kłamstwa, manipulacje i przemilczenia.
Słaby to jest twój komentarz. Napisz mądralo konkretnie, czego ci tu brakuje. W przeciwnym wypadku to zwykłe ujadanie.
przedstawiciele jakiego wyznania byli głównie karczmarzami ?
Przez większość historii nowożytnej i w większości regionów byli to po prostu zwyczajni chłopi albo ludzie luźni. W obydwu przypadkach - chrześcijanie. Np. w Wielkopolsce nawet w XVIII wieku udział karczmarzy żydowskich wśród wszystkich wynosił tylko 5%. Trzymajmy się faktów, a nie propagandowych historyjek. Inna rzecz, że angażowanie karczmarzy żydowskich było dla szlachty zwyczajnie korzystne. Wyjaśniłem to przecież w odcinku.
bardzo ładnie Pan wycina jeden obszar kraju i jeden przedział czasowy który akurat pasuje do tezy , - piękna manipulacja
Ten prowokator Reymont zrobił żyda karczmarzem. To się nie mieści w żadna rubryka😂
Minuta 1:10 No i cel osiągnięty
No ale skoro chłopi pracowali za darmo dla szlachcica to skąd mieli pieniądze na przykład na alkohol nie wspominając o różnych potrzebnych w ich gospodarstwach narzędziach ?
Chłop pracował za darmo na folwarku, ale poza tym uprawiał swoje pole i hodował zwierzęta, z czego uzyskiwał skromne nadwyżki konieczne m.in. do opłacenia panu czynszu. Albo do zakupu obowiązkowego przydziału gorzałki.
Czy Żyd może mówić źle o Żydach?