Już 3 wykład obejrzałem. 100/100. Fajnie jakby był odcinek o luzach zaworowych i rozszerzalności cieplnej w głowicy. Zmienne fazy rozrządu też mega ciekawe. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Powietrze lub mieszanka powietrza i odparowanego paliwa to przykłady gazów a każdy gaz wypełnia naczynie w którym się znajduje w całości. Zatem powietrze zawsze wypełni cylinder w całości, tzn. w całej jego objętości a nie np. w dolnej połowie. Przymknięcie przepustnicy spowoduje jednak powstanie podciśnienia i dlatego w cylindrze znajdzie się mniejsza masa powietrza. Oznacza to inaczej mówiąc że w cylindrze będzie mniejsza ilość atomów tlenu i dlatego będzie w nim można spalić proporcjonalnie mniej paliwa uzyskując przy tym odpowiednio mniejszą moc silnika. Jest to tzw. ilościowa regulacja, typowa dla silników o zapłonie iskrowym. Pozdrawiam, JK
Dzień dobry, dziękuję za świetny klarowny materiał. Widzę, że jest Pan osobą bardzo kompetentną i liczę, że uda mi się uzyskać odpowiedź na dręczące mnie pytanie. Mianowicie, podczas ruchu tłoka w dół i zasysaniu powietrza (w silniku wolnossącym przy zamkniętej przepustnicy), czy cylinder wypełni całą swoją objętość powietrzem? Przyjmijmy teoretyczny cylinder o objętości 1 litra, silnik wolnossący przepustnica minimalnie uchylona-obroty jałowe, podczas ruchu tłoka w dół czy do cylindra dostanie się 1litr powietrza tylko bardzo powoli ze względu na zamkniętą przepustnicę? Co będzie się działo przy przepustnicy maksymalnie otwartej? Czy dalej zassie 1 litr? Mam nadzieję, że opisałem swoje pytanie wystarczająco klarownie. Pozdrawiam serdecznie i liczę na odpowiedź, z góry dziękuję :)
Już 3 wykład obejrzałem. 100/100. Fajnie jakby był odcinek o luzach zaworowych i rozszerzalności cieplnej w głowicy. Zmienne fazy rozrządu też mega ciekawe. Pozdrawiam.
Bardzo fajnie wszystko tłumaczone
Pozdrawiam
Dzień dobry.
Powietrze lub mieszanka powietrza i odparowanego paliwa to przykłady gazów a każdy gaz wypełnia naczynie w którym się znajduje w całości. Zatem powietrze zawsze wypełni cylinder w całości, tzn. w całej jego objętości a nie np. w dolnej połowie. Przymknięcie przepustnicy spowoduje jednak powstanie podciśnienia i dlatego w cylindrze znajdzie się mniejsza masa powietrza. Oznacza to inaczej mówiąc że w cylindrze będzie mniejsza ilość atomów tlenu i dlatego będzie w nim można spalić proporcjonalnie mniej paliwa uzyskując przy tym odpowiednio mniejszą moc silnika. Jest to tzw. ilościowa regulacja, typowa dla silników o zapłonie iskrowym.
Pozdrawiam, JK
Serdecznie dziękuje za odpowiedź, problem się wyjaśnił, pozdrawiam!
Dzień dobry, dziękuję za świetny klarowny materiał. Widzę, że jest Pan osobą bardzo kompetentną i liczę, że uda mi się uzyskać odpowiedź na dręczące mnie pytanie. Mianowicie, podczas ruchu tłoka w dół i zasysaniu powietrza (w silniku wolnossącym przy zamkniętej przepustnicy), czy cylinder wypełni całą swoją objętość powietrzem?
Przyjmijmy teoretyczny cylinder o objętości 1 litra, silnik wolnossący przepustnica minimalnie uchylona-obroty jałowe, podczas ruchu tłoka w dół czy do cylindra dostanie się 1litr powietrza tylko bardzo powoli ze względu na zamkniętą przepustnicę?
Co będzie się działo przy przepustnicy maksymalnie otwartej? Czy dalej zassie 1 litr?
Mam nadzieję, że opisałem swoje pytanie wystarczająco klarownie. Pozdrawiam serdecznie i liczę na odpowiedź, z góry dziękuję :)
Zgaduję, że wał korbowy zrobiony z Alu miałby zbyt duże rozszerzalności cieplne na panewkach głównych i korbowodowych.