- 23
- 38 002
Jarosław Kałużny
เข้าร่วมเมื่อ 16 ธ.ค. 2016
Mikroskop SEM, CNTs i obróbka plastycza
Podstawy działania skaningowego mikroskopu elektronowego wyjaśnione "w akcji" - w czasie prawdziwych, naszych pierwszych badań struktury warstwy nanorurek uzyskanej na powierzchni krążka aluminiowego w czasie jego deformacji plastycznej.
Dziękuję za współpracę dr. inż. Markowi Nowickiemu (WCZT oraz PP), dr. inż. Henrykowi Woźniakowi (Instytut Obróbki Plastycznej - przygotowanie próbek) oraz studentowi Andrzejowi Skupieniowi za obróbkę filmu. Dziękuję też dyrekcji WCZT za udostępnienie laboratorium.
Studentów proszę o komentarze co jeszcze można by zrobić żeby wykłady były użyteczne ale nie nudne.
Jarosław Kałużny
Dziękuję za współpracę dr. inż. Markowi Nowickiemu (WCZT oraz PP), dr. inż. Henrykowi Woźniakowi (Instytut Obróbki Plastycznej - przygotowanie próbek) oraz studentowi Andrzejowi Skupieniowi za obróbkę filmu. Dziękuję też dyrekcji WCZT za udostępnienie laboratorium.
Studentów proszę o komentarze co jeszcze można by zrobić żeby wykłady były użyteczne ale nie nudne.
Jarosław Kałużny
มุมมอง: 378
วีดีโอ
Charakterystyki Silnikowe 2
มุมมอง 8284 ปีที่แล้ว
Sposób wykonania charakterystyki ogólnej z charakterystyk obciążeniowych
Charakterystyki Silnikowe 1
มุมมอง 1K4 ปีที่แล้ว
Wprowadzenie, podział, rodzaje charakterystyk i ich zastosowanie.
Paliwa Alternatywne
มุมมอง 1.7K4 ปีที่แล้ว
Co da się spalić w silniku TDI? Czy węgiel nadaje się na paliwo silnikowe? A może whisky albo złoto? Jak paliwa wpływają na silnik - proces spalania, emisja, obciążenia cieplne i mechaniczne, tribologia. Nanotechnologia w paliwach. Uzupełnienie 1: th-cam.com/video/gZKqLVT3oAs/w-d-xo.html Uzupełnienie 2: th-cam.com/video/kCDrqLk4xT0/w-d-xo.html
Diagnostyka, VCDS
มุมมอง 4.6K4 ปีที่แล้ว
Elementarna wiedza o diagnozowaniu silników przy użyciu oprogramowania VCDS (dedykowane do silników koncernu Volkswagen). Niestety mikrofon smartfona nie zarejestrował tego co zupełnie wyraźnie słychać na żywo.
Recyrkulacja Spalin EGR
มุมมอง 6K4 ปีที่แล้ว
Po co jest recyrkulacja spalin - idea. Jak działa recyrkulacja spalin - budowa systemu EGR na przykładzie silnika TDI samochodu VW Transporter T5.
Moduł Younga E
มุมมอง 8K4 ปีที่แล้ว
Krótko o tym dlaczego moduł Younga jest bardzo ważnym parametrem materiału konstrukcyjnego.
Silniki Spalinowe 3: Silnik o zapłonie samoczynnym
มุมมอง 2.5K4 ปีที่แล้ว
Silnik o zapłonie iskrowym i samoczynnym - podstawowe różnice w budowie i w działaniu
Silniki Spalinowe 2: budowa silnika o zapłonie iskrowym
มุมมอง 4.5K4 ปีที่แล้ว
budowa tłokowego silnika spalinowego, materiały, zasada działania
Tarcie w Technice 2
มุมมอง 2504 ปีที่แล้ว
Dodatki w oleju, modyfikatory tarcia, dodatki przeciwzużyciowe (AW) i dodatki EP
Tarcie w Technice 1
มุมมอง 6324 ปีที่แล้ว
Wprowadzenie do tarcia i smarowania. Rodzaje tarcia i definicje. Łożyska. Smarowanie. Wykres Stribecka.
Nanotechnologia w mechanice
มุมมอง 6324 ปีที่แล้ว
Wprowadzenie do nanotechnologii w konstrukcjach mechanicznych
Smar z nanorurek węglowych
มุมมอง 3124 ปีที่แล้ว
Krok po kroku jak wyprodukować smar z nanorurek węglowych. Pokaz eksperymentu.
14:00 <-- czyli przyspieszenie wałka ssącego, no i teraz coś mi świta, bo w moim silniku (Focus Mk2 silnik benzynowy ze zmiennymi fazami rozrządu, więc recyrkulacja spalin obywa się przez system zmiennych faz) są dwa katalizatory (pierwszy obsługuje wydech 1 i 4 cylindra, a drugi 2 i 3 cylindra). Jeżeli chociaż jeden z katalizatorów jest przytkany, to więcej spalin dostaje się do kolektora dolotowego niż do wydechu, co powoduje spadek mocy właśnie w fazie największego wspóotwarcia zaworów dolotowych i wydechowych.
Zgaduję, że wał korbowy zrobiony z Alu miałby zbyt duże rozszerzalności cieplne na panewkach głównych i korbowodowych.
Już 3 wykład obejrzałem. 100/100. Fajnie jakby był odcinek o luzach zaworowych i rozszerzalności cieplnej w głowicy. Zmienne fazy rozrządu też mega ciekawe. Pozdrawiam.
Odnośnie drugiego pytania, wydaje mi się że wtedy paliwo łatwiej przedostawałoby sie do skrzyni korbowej, przy okazji mogłoby dojść do samozapłonu przez gorące spaliny z wydechu.
Cała seria bardzo ciekawa, dobrze wytłumaczone.
Myślałem, ze wiem wszystko , po obejrzeniu filmu wiem, ze nic nie wiedziałem a moja wiedze nie ma sie jak do rzeczywistości. <dziękuje ze wiedze , jeszcze raz potwierdza sie teza >uczymy sie cale życie< Serdecznie pozdrawiam
Oglądałem z wielkim zainteresowaniem. Skończyłem eksploatację pojazdów samochodowych na wydzielanie transportu na POLŚL, nie moge złego słowa powiedzieć na swoich wykładowców ale... Gdyby uczył mnie taki sympatyczny łysy i praktycznych doktor to chętnie wracał bym i wracał ile można na takie zajęcia. Oby wszyscy wykładowcy sprzedawali wiedzę w taki sposób!!! Pozdrawiam serdecznie 😊😁
Mistrzowsko przekazana wiedza, klarownie i zrozumiale. Żyj Pan jak najdłużej. Dużo zdrowia.
Szkoda, że Pan Jarosław juz nie aktualizuje materiałów, poezja dla moich oczu i uszu !
szkoda, że nie dodaje Pan już zadnych nowych materiałów...
No gość jest Pro na max jeśli chodzi o jasność w przekazywaniu wiedzy
Bardzo fajnie wszystko tłumaczone Pozdrawiam
Dzień dobry. Powietrze lub mieszanka powietrza i odparowanego paliwa to przykłady gazów a każdy gaz wypełnia naczynie w którym się znajduje w całości. Zatem powietrze zawsze wypełni cylinder w całości, tzn. w całej jego objętości a nie np. w dolnej połowie. Przymknięcie przepustnicy spowoduje jednak powstanie podciśnienia i dlatego w cylindrze znajdzie się mniejsza masa powietrza. Oznacza to inaczej mówiąc że w cylindrze będzie mniejsza ilość atomów tlenu i dlatego będzie w nim można spalić proporcjonalnie mniej paliwa uzyskując przy tym odpowiednio mniejszą moc silnika. Jest to tzw. ilościowa regulacja, typowa dla silników o zapłonie iskrowym. Pozdrawiam, JK
Serdecznie dziękuje za odpowiedź, problem się wyjaśnił, pozdrawiam!
Dzień dobry, dziękuję za świetny klarowny materiał. Widzę, że jest Pan osobą bardzo kompetentną i liczę, że uda mi się uzyskać odpowiedź na dręczące mnie pytanie. Mianowicie, podczas ruchu tłoka w dół i zasysaniu powietrza (w silniku wolnossącym przy zamkniętej przepustnicy), czy cylinder wypełni całą swoją objętość powietrzem? Przyjmijmy teoretyczny cylinder o objętości 1 litra, silnik wolnossący przepustnica minimalnie uchylona-obroty jałowe, podczas ruchu tłoka w dół czy do cylindra dostanie się 1litr powietrza tylko bardzo powoli ze względu na zamkniętą przepustnicę? Co będzie się działo przy przepustnicy maksymalnie otwartej? Czy dalej zassie 1 litr? Mam nadzieję, że opisałem swoje pytanie wystarczająco klarownie. Pozdrawiam serdecznie i liczę na odpowiedź, z góry dziękuję :)
swietny wyklad , szkoda ze nic nowego nie jest wstawiane
dziękuje Panu za ten wyklad
Ten materiał to fake
bez kitu moduł Younga nie istnieje
Bardzo słabo słychać głos Pana
No tak, ale żeby była recylkulscja spalin, to ta klapa gasząca działa jak przepustnica. Nie jest po to żeby dozować powietrze do spalania, tylko reguluje ciśnienie żeby te spaliny z egr miały szansę dostać się do kolektora dolotowego.
Wszystko super i napewno działa, tyle ze jeden tribik daje ciała i całe to miatrium nie działa.
Dużo Pan studentów oblewa?
Mam taką wcale nieukrywaną politykę że jeśli tylko widzę minimum dobrej woli ze strony studenta to zaliczam. Więc żeby student oblał to musi się jakoś specjalnie postarać. Dla mnie taka sytuacja to porażka i strata czasu, patrząc pragmatycznie.
@@jarosawkauzny2878 jeśli Pana wykłady są tak interesujące jak filmy, to raczej ciężko oblać.
Bardzo dobry film !
Kiepski bardzo kiepski mikrofon
A azotu to mnie uczono ze jest 72 procent. Chyba faktycznie zmęczony jestem. Wstyd mi. Przepraszam.
Panie doktorze, ale czy tlenu w powietrzu nie jest znacznie mniej jak Pan powiedział, a 21-22 procent to chyba w karbonie było?. Ja rozumiem ze było to podchwytliwe i za zauważenie jest jakaś nagroda? Oczywiście jest tez możliwość, ze jest późno i zmęczony jestem.
Mistrz
może głośniki lepsze? :)
💗
Bardzo ciekawy wykład . Niby się to wie ale tu bardzo ciekawie to opisane. Zastanawiam się teraz dlaczego w iskrowych silnikach częściej stosuje się EGR a mniej sterowanie fazami skoro lepiej wewnątrz 🤔
Takiego mieć w rodzinie to skarb.
Wszystko fajnie, ale bardzo duży błąd merytoryczny w ok. 22 min i 30 sekundzie filmu. Kiedy kąt korby względem osi wynosi 90° to tłok wcale nie znajduje się w połowie swojego skoku :)
12:42 Sterownik w tym momencie bierze temperaturę z czujnika paliwa (jeżeli jest niesprawny czujnik cieczy) .......a nie o tak domyślna i kalkuluje wymyśla .
Współczesne algorytmy wyznaczania "wartości zastępczych" zamiast brakujących sygnałów z uszkodzonych czujników bywają bardzo finezyjne i są bardzo skuteczne. Nie zawsze tak było. W pierwszej generacji systemu Motronic, w silnikach BMW M30, masowo produkowanych w latach '80, na przewodzie z termostatu do chłodnicy były zamontowane obok siebie, w rządku, 3 czujniki temperatury cieczy chłodzącej. Wystarczyło jeden z nich wykręcić, tak żeby zamiast prawdziwej temperatury cieczy równej około 80C mierzył temperaturę powietrza przy chłodnicy (np. 40C) i wtedy silnika nie dało się w ogóle uruchomić. We współczesnych samochodach tworzenie oprogramowania do wielu sterowników, wielu wersji samochodów, i przy ciągłych poprawkach oprogramowania to niełatwe zadanie, i błędy się zdarzają. Fascynujące jest tworzenie software'u nie do silników spalinowych - bo tych i tak wkrótce już nie będzie - ale do systemów autonomicznej jazdy. Algorytm śledzący sygnał z radaru i kierujący samochodem to całkiem inny świat niż 3 czujniki zamontowane obok siebie i mierzące tę samą temperaturę, całkowicie bezradne gdy jeden mierzy źle ;) To tak jak by porównać rakietę z dorożką, tak rozwinęły się możliwości sterowników. A samochód jako całość?
W silniku o zapłonie samoczynnym nie możliwe jest wykonanie recyrkulacji poprzez wcześniejsze otwieranie zaworu dolotowego w cylindrze ze względu na obniżenie stopnia kompresji a zarazem sprawność silnika. Myślę że nawet nie możliwe było by sprężenie mieszanki na tyle aby nastąpił samozapłon.
Super materiał.Słychać że masz ogromną wiedzę. Ten film rzetelnie wyjaśnia jakie zjawiska zachodzą w silniku.Ten kanał ma przszłość. Nie przestawaj.Tylko dziwi ilość łapek.Pozdrawiam.
Dziękuję i pozdrawiam. Nowe filmy będą, ale to nie jest komercyjny kanał YT i te nowe filmy nie będą powstawały bardzo regularnie.
Super kanał pozdrawiam
Bardzo ciekawy materiał :) Jednak biorąc pod uwagę to, co wydobywa się z rury wydechowej bez recyrkulacji spalin a z nią, chyba wolę wersję bez. Nie chcę strzelić gafy, szkodliwość tlenków azotu jest mi mało znana (dawno miałem chemię :) ), ale chyba wolę być podtruwany przez nie i chodzić lekko śpiący lub rozweselony niż być podtruwany czadem. Druga sprawa, że z dwutlenkiem węgla poradzi sobie fotosynteza, a z czadem chyba nie, więc ta ekologia wydaje mi się trochę grubymi nićmi szyta :)
Masz rację ale z czadem radzi sobie katalizator. Najważniejsze że EGR jest zamknięty czyli jakby go nie było gdy silnik jest obciążony i wtedy najbardziej zanieczyszcza powietrze. A związki toksyczne w tym tlenki azotu to jest zaledwie jakieś 0,2% w składzie spalin. A pani "Ursula von der Leyen odleciała. 47 km prywatnym samolotem zamiast koleją" i ma w dupie środowisko ale my mamy walczyć o każde ułamki procenta zanieczyszczeń i chodzić na piechotę.
Witam. Bardzo fajne materiały na kanale. W kwestii odłączenia czujnika przepływu, sterownik po wykryciu braku komunikacji z miernikiem masy powietrza podstawia wartość 550mg/suw według mapy. Można dowolnie to ustawiać. Pozdrawiam.
Dziękuję i pozdrawiam; dobrej zabawy!
No podstawa to grupa 00 aż się dziwię że Pan wybrał 001 Ta grupa mówi nam o kącie wyprzedzenia wtrysku podstawa prawidłowego montażu rozrządu a co za tym idzie pozostałych parametrów w innych grupach jak np.dawka paliwa .Już nie wspomnę o tym że gdy wyjdziemy poza zakres wyprzedzenia lub opóźnienia wtrysku nie odpalimy silnika 😢
Ten film to taka zabawa, ad hoc wymyślona w czasach epidemii, kiedy studenci nie mogli wejść do laboratorium. Tam wiele można by jeszcze więcej/inaczej pokazać.
Wielki szacunek do pracy Pana i zespołu
Mądrze. Pozdrawiam
Super film. Kojarzy Pan czy jest możliwość badań SEM dla swoich potrzeb. Jestem z okolic Łodzi a interesuje mnie analiza sposobów ostrzenia noży różnych stopów stali (np. 1.4116, SG2, VG10) kilkoma ściernicami (AlO3, SiC, Diament) .Wykończenie powierzchni oraz dobór kątów ostrzenia.
WCZT wykonuje badania komercyjne na mikroskopie który był pokazany na filmie. Może Pan też skontaktować się ze mną: jaroslaw.kaluzny@put.poznan.pl
Potwierdzam trzeba lepszy mikrofon
Przydatne info
Świetnie wytłumaczone! Rzetelne, naukowe podejście ;)
Dziwi mnie brak komentarzy...... . Tylko ten to zrozumie co od podstaw silnik se buduje na rajdy.
@@tensamtyp :D
Mądrego to i fajnie posłuchać👍 Bardzo rzeczowy materiał i jasno opowiedziane
super poradnik prosze o badanie oscyloscopem
Żmudne te badania, gratuluję
Smarowanie nigdy nie było moją pasją, ale dotrwałem do końca ;) Pozdrawiam serdecznie