Jaki wzmacniacz stereo wybrać? PODCAST #14

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ค. 2024
  • Kiedy jesteśmy melomanem i chcielibyśmy przenieść sceny koncertowe do naszego domu, czy też usłyszeć naszego artystę tak jak by śpiewał dla nas z pomocą przychodzą wzmacniacze stereofoniczne. Ale jak go wybrać i sprawnie przejść przez gąszcz specyfikacyjnych cyferek? Postaramy się na to odpowiedzieć.
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 19

  • @jacekjockerpl3809
    @jacekjockerpl3809 25 วันที่ผ่านมา

    Cieszę się że czerpiecie tematy z moich pytań . Dobra robota . Dziękuję

  • @krzysztofs3t532
    @krzysztofs3t532 23 วันที่ผ่านมา +6

    1:25 - "przy wyborze wzmacniacza lampowego najważniejsze będzie poszukiwanie kolumn o wysokiej skuteczności i niskiej impedancji" - BZDURA!
    - Kolumna o mniejszej impedancji jest większym obciążeniem dla wzmacniacza, ponieważ niższa impedancja oznacza mniejszy opór dla prądu płynącego przez kolumnę. W praktyce oznacza to, że wzmacniacz musi dostarczyć większy prąd, aby osiągnąć tę samą moc wyjściową. Wzmacniacze lampowe mają określone limity wydajności prądowej. Przekroczenie tych limitów może prowadzić do uszkodzenia wzmacniacza lub głośników w kolumnach (z powodu ogromnych zniekształceń).
    Kolumny do lampy muszą mieć impedancję zgodną z wyjściową impedancją wzmacniacza (ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych spadków oporności), a nie jak najniższą!
    - Wysoka skuteczność - tutaj to jest nonsensowne mydlenie na zasadzie coś powiem żeby wypełnić materiał. Czy jest typ wzmacniacza, dla którego poleca się kolumny z niską skutecznością? Generalnie ZAWSZE powinniśmy szukać kolumn o wysokiej skuteczności, skuteczność kolumn nie jest żadnym wyznacznikiem tego, że są to kolumny do lampy. Wysoko skuteczne kolumny będą pasować do każdego wzmacniacza. Niestety w pogoni za rozciągnięciem pasma w dół z małej kolumny trzeba "przyciszać" tony średnie i wysokie w zwrotnicy, więc stąd dostajemy kolumny mało skuteczne. Temat skuteczności i konstrukcji kolumn wykracza poza możliwości opisania tematu w komentarzu pod filmem.
    Reasumując - jeśli chcemy mieć wzmacniacz lampowy to GŁÓWNIE powinniśmy patrzeć na kolumny, których lokalne spadki impedancji nie spadają poniżej 4ohm, a idealnie było by mieć kolumny z impedancją nominalną 8ohm gdzie lokalne spadki nie schodzą poniżej 6ohm, ze skutecznością na poziomie 90 - 92db lub wyższej.
    - BONUS - "moc głośników", "moc, którą są w stanie przyjąć kolumny" - WTF? Jakie w ogóle znaczenie ma to ile MAKSYMALNIE mocy mogą przyjąć kolumny? Czy ktokolwiek planuje słuchać muzyki cały czas na pełnej mocy wzmacniacza? To być może byłby parametr dla kolumn estradowych, ale one w większości są już aktywne i mają odpowiednio dobrane podzespoły. Kompletnie pomieszano tutaj pojęcie MOCY (jak rozumiem wzmacniacza) z gainem. Moc wzmacniacza jest potrzebna i odczuwalna także a nawet w szczególności przy niskich poziomach głośności - wzmacniacz ma taką samą moc niezależnie czy słuchamy cicho czy głośno. Błąd absolutnie niedopuszczalny na kanale, który w założeniu ma uczyć i informować a nie dezinformować.
    - BONUS 2 - "wzmacniacze dzielimy na lampowe, tranzystorowe i hybrydowe" - no proszę , a gdzie wzmacniacze w klasie D? G? A? - Wzmaczniacze w klasie D mają ogromną moc nominalną ale mają też swoje problemy, wzmacniacze w klasie A są tranzystorowe, ale mają małą moc ( i zupełnie inne brzmienie). A gdzie wzmacniacze w klasie D ale opracowane w technologii Direct-Digital (czyli takie, które wejściowy sygnał cyfrowy PCM zmieniają w sygnał PWM, który może bezpośrednio modulować odczepy kolumn na wyjściu - takie wzmacniacze w ogóle nie potrzebują DAC-a, wystarczy po prostu podpiąć do nich źródło cyfrowe, np komputer - przykłady takich konstrukcji to Marantz M1, Technics su-r1000, czy konstrukcje Lyngdorfa).
    Dla mnie cały ten materiał jest do zdjęcia z YT i kompletnego reworku.

    • @bartoszs5172
      @bartoszs5172 22 วันที่ผ่านมา +1

      Pozamiatane 🎉

    • @Аняна
      @Аняна 18 วันที่ผ่านมา

      Klasa wzmacniacza to nie technologia elementu elektronicznego czynnego.

    • @user-vd9xz4ps2q
      @user-vd9xz4ps2q 2 วันที่ผ่านมา +1

      Kapitalnie to wytłumaczyłeś ,niestety na YT jest bardzo dużo ( znawców ) którzy pojęcia nie mają i za kliknięcia i kasę potrafią wciskać bzdety .

  • @piotrbiedowicz1602
    @piotrbiedowicz1602 20 วันที่ผ่านมา

    Jaki wybrać? Na taki, na który cię aktualnie stać.

  • @Аняна
    @Аняна 18 วันที่ผ่านมา +1

    Klasa A wzmacniacza nie jest "wyższa" od klasy np. D 😀

    • @user-re7cq3wy6r
      @user-re7cq3wy6r 5 วันที่ผ่านมา +1

      dokładnie. zamiast KLASA powinno się używać określenia TYP

    • @Аняна
      @Аняна 5 วันที่ผ่านมา

      @@user-re7cq3wy6r Niestety, zwykle słowo "klasa" jest kojarzona z jakością, a nie z typem i stąd nieporozumienia.
      Nikt mnie nie przekona, że Musical Fidelity A1 w klasie A jest lepszy od Accuphase E-280 w klasie AB lub Marantz PM-10 w klasie D 😄

  • @siepi5728
    @siepi5728 22 วันที่ผ่านมา +2

    Tego sie słuchać nie da 😂.

  • @user-re7cq3wy6r
    @user-re7cq3wy6r 5 วันที่ผ่านมา

    powiem tak. szkoda kasy i czasu. albo amplituner kina domowego albo odsłuchy studyjne. nie widzę żadnego sensu w zakupie wzmacniacza stereo

    • @kazikklocek3638
      @kazikklocek3638 5 วันที่ผ่านมา

      Ja właśnie tak zrobiłem. Do multimediów mam kino, a do delektowania się muzyką kupiłem uzywanego yaqina ms90b. Do tego tani ekran rozwijamy i projektor. Wyszło niedrogo i frajda dla całej rodziny. No ale w kolumny to już musiałem włożyć kasę bo to najważniejszy element zestawu audio.

    • @krzysztofs3t532
      @krzysztofs3t532 2 วันที่ผ่านมา

      Zależy do czego, ja mam zupełnie odwrotnie, dla mnie kupowanie ampli do kina domowego i bliżej nieokreślonej ilości kolumn (do normalnego pomieszczenia / mieszkania) to wyrzucenie kasy w błoto - na porządnym wzmaku stereo i dwóch dobrych kolumnach filmy znacznie lepiej mi się przeżywa niż na siedmiu pierdziawkach (a można też dołożyć suba jak ktoś potrzebuje). Co do monitorów studyjnych to temat jest nieco głębszy, są porządne monitory studyjne (np Genelec) jednak są też takie, które do słuchania muzyki dla przyjemności nie nadają się w ogóle.

    • @kazikklocek3638
      @kazikklocek3638 23 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@krzysztofs3t532 ja na pierdziawkach nie slucham, dlatego wiem jaka jest różnica. Samo dołożenie do stereo centralnego głośnika zmienia ogladanie filmu bardzo. Faktycznie kino jest droższe.

    • @krzysztofs3t532
      @krzysztofs3t532 20 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@kazikklocek3638 fakt - w niektórych konfiguracjach głośnik centralny sporo daje. U mnie akurat jeśli dźwięk ma być w środku to jest w środku, w zależności od realizacji nagrania może wychodzić nawet przed linię kolumn dając wrażenie, jakby dobiegał ze środka pokoju (w żadnym kinie domowym nie słyszałem czegoś takiego - a trochę tego po znajomych widziałem/słyszałem) i stąd taka a nie inna moja opinia :)
      Oczywiście w pełni rozumiem, że nie każdy może pozwolić sobie na prawidłowe wysunięcie kolumn na tyle od tylnej ściany aby dawały prawdziwe wrażenia trójwymiarowej sceny.

    • @kazikklocek3638
      @kazikklocek3638 19 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@krzysztofs3t532 głupoty piszesz.

  • @krzysztofantoniewicz824
    @krzysztofantoniewicz824 25 วันที่ผ่านมา +3

    Nie ma schemacików, nie ma kupowania - takie nowe przykazanie wam daję.

  • @susejeden
    @susejeden 24 วันที่ผ่านมา +1

    Jaki wzmacniacz wybrać ?
    🤪😁