Ile INTELIGENCJI dziedziczymy po rodzicach? Geny, czy środowisko - co jest ważniejsze?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • 👉 Psychoterapia online z pleso: pleso.com.pl/ab...
    👉 Na kod "ABSURDALNY" 40% zniżki na pierwszą sesję.
    👉 Zapraszam też na Instagram pleso: / pleso.terapia
    Dzisiaj analizuję czy większy wpływ na poziom naszej inteligencji mają geny czy środowisko?
    Opieram się też w dużej mierze na książce: „O inteligencji człowieka” (1987) prof. Jana Strelaua
    Podobne odcinki:
    Teorie inteligencji: • Teorie INTELIGENCJI - ...
    Czy wysoka inteligencja powoduje depresję i smutek: • Czy WYSOKA INTELIGENCJ...
    Człowiek Absurdalny to kanał o ważnych życiowych pytaniach, które pewnego dnia zadaje sobie każdy z nas. Analizuję je z perspektywy filozofii, psychologii i literatury.

ความคิดเห็น • 271

  • @krispinionferc1324
    @krispinionferc1324 4 ปีที่แล้ว +172

    Proponuję film o tzw. "starej duszy" albo ogólnie o wieku mentalnym.
    Bardzo ciekawy film, pozdrawiam

    • @paniskorpion66
      @paniskorpion66 4 ปีที่แล้ว

      +1

    • @kvassinc
      @kvassinc 4 ปีที่แล้ว +1

      Oooo taaaak

    • @szybkiekorkizhistorii3324
      @szybkiekorkizhistorii3324 4 ปีที่แล้ว +1

      Dobra myśl.

    • @kvassinc
      @kvassinc 4 ปีที่แล้ว

      @@hasztagt9915 zazdro też tak chce

    • @vist8240
      @vist8240 4 ปีที่แล้ว +1

      @@hasztagt9915 Możliwe że gdyby nie psychodeliki to nie zainteresowałbym się psychologią i filozofią. W połączeniu z późniejszymi doświadczeniami odegrały wielką role w moim rozwoju.

  • @katg-ka645
    @katg-ka645 4 ปีที่แล้ว +85

    Wg mnie z badaniem dziedziczności inteligencji jest jeden podstawowy problem - bardziej inteligenki rodzice zapewnią dziecku ciekawsze, bardziej rozwojowe dzieciństwo, począwszy od gier, zabaw, poprzez rozwijanie jego zainteresowań w trakcie nauki szkolnej jak i inwestowanie w jego rozwój pozanaukowy. Więc nawet dziecko z początkowo niskimi zdolnościami może je rozwinąć do ponadprzeciętnych wartości.
    Trudno jest stać się genialnym dzieckiem nieinteligentnych rodziców, jeśli wychowywanym jest się właśnie przez nich. Brak przykładu rozwojowych rozrywek, brak pomocy w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, brak ciekawości świata wczepionej poprzez naśladowanie , przytłumią rozwój nawet jednostki o wybitnym potencjale.
    Pamiętam, że kiedyś obił mi się o uszy straszny eksperyment z "zamienianiem" bliźniąt po narodzinach właśnie po to by porównać cechy nie tylko inteligencji, ale generalnie osobowości zależnie od środowiskowych bodźców. Niestety nie pamiętam jego skutków, nie jestem pewna kraju w którym zaszedł (70% stawiam na to że było to USA), pamiętam jedynie, że początek miał miejsce w latach 40.-50. XX wieku. Dotarłeś może do podobnych badań i ich wyników?

    • @kasia1789
      @kasia1789 4 ปีที่แล้ว +2

      teraz takie badania są nietyczne... chodzi zapewne o badanie w Minesocie z 1979 www.independent.co.uk/news/science/children-intelligence-iq-mother-inherit-inheritance-genetics-genes-a7345596.html www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1139103/ psycnet.apa.org/record/2006-06540-006

    • @kupskoofilarek8026
      @kupskoofilarek8026 4 ปีที่แล้ว +4

      więc koniec końców - środowisko

    • @zbednyniezbednik8820
      @zbednyniezbednik8820 4 ปีที่แล้ว +10

      Dlatego uważam tak, i może jest to okrutne, to co teraz przeczytasz, ale uważam że skoro na broń trzeba mieć pozwolenie, na prowadzenie pojazdów trzeba mieć uprawnienia, względnie pozwolenie, skoro na budowę na swojej działce trzeba mieć pozwolenie to na dzieci też powinno być pozwolenie bo nie każdy nadaje się na rodzica. Zapytasz mnie "Jak to kontrolować?" i napiszesz że tego kontrolować się nie da, owszem, zgadzam się, ale należy to wprowadzić w taki sposób aby konsekwencją spłodzenia i zrodzenia potomstwa bez pozwolenia był wybór, jeśli masz dziecko bez pozwolenia to masz wybór, primo- możesz oddać je do adopcji, zrzec się praw całkowicie i podpisać umowę na mocy której nie będziesz próbować kontaktować się z tym dzieckiem, nigdy! a sankcją za złamanie tej zasady byłoby 25 (słownie: Dwadzieścia pięć) lat więzienia, albo możesz wychowywać to dziecko bez pozwolenia ale wtedy nie masz prawa do żadnej pomocy państwa, owszem, możesz swoje dziecko posłać do szkoły czy lekarza ale nie masz prawa do zasiłków, zasiłków pielęgnacyjnych, zapomóg, darów tudzież innych świadczeń socjalnych nawet jeśli dziecko urodzi się kalekie, co więcej, sam rodzic który śmiał bez pozwolenia spłodzić potomka, powinien mieć odebrane wszelkie świadczenia socjalne przyznane na siebie samego.
      To okrutne, bardzo okrutne ale niestety, bardziej okrutne jest to kiedy patologia robi dzieci które później cierpią, czego sam doświadczyłem, konsekwencje sylwestrowej, zakrapianej alkoholem zabawy moich rodzicieli, muszę ponosić ja, NIE ONI, do teraz i będę musiał ponosić je do końca życia, tak samo jak konsekwencje tego że matula nie bardzo mogła się powstrzymać od używek kiedy nosiła mnie pod sercem. Przez ich zabawę to ja nigdy nie zaznam tego czym oni się bawili, to ja nigdy nie będę miał możliwości realizacji ambicji których drzewiej było we mnie multum, to ja nie będę miał możliwości samodoskonalenia otium i negotium. Eh... dość użalania się nad sobą, uważam że na dzieci winno obowiązywać pozwolenie, bez niego żadnych świadczeń socjalnych, zarówno na dziecko (patusy i tak wydają świadczenia na dziecko, na własne przyjemności a nie na dziecko), jak i tym bardziej na siebie samego. Ewentualnie trzecia opcja, zanim dziecko się urodzi, przymusowa aborcja.
      Gdyby patusom zagrozić odebraniem świadczeń socjalnych to dziesięć razy zastanowiliby się zanim poczęliby dziecko bez obowiązującego pozwolenia, problem ludzi którzy cierpieliby w dorosłym życiu przez kalectwa i wszelkiego rodzaju choroby które uniemożliwiają im rozpostarcie skrzydeł, rozwiązałby się w ciągu jednego... góra dwóch pokoleń.
      Tak, wiem że to co napisałem jest okrutne, wręcz nieludzkie, ale cóż innego nam pozostaje? wiem że jest to niemoralne i nieetyczne, wiem że dzieci które i tak zostałyby poczęte w takich okolicznościach miałyby jeszcze gorzej, ale byłoby ich znacznie mniej, przed czasami Napoleońskimi, przed Rewolucją Francuską, każdy, KAŻDY, miał broń, dzisiaj nie ma jej prawie nikt, dlaczego? bo prawo i psychologia prawa do której ludzi się przyzwyczaja, działa z czasem, kiedy już zacznie działać to wolność która wcześniej dla ludzi była przyrodzona i była czymś normalnym, w umyśle nawet najbardziej buntowniczym, wykolejonym, nonkonformistycznym i odszczepieńczym, staje się zbrodnią do której popełnienia potrzeba odwagi, jaj i szaleństwa.
      Ostatni akapit był najbardziej niebezpiecznym spośród tych które napisałem w powyższym komentarzu, już kilka razy zdarzyło mi się że to co pisałem publicznie w internecie, dziwnym trafem zaczęło się spełniać, nie wiadomo kto to czyta i komu to przetłumaczy, czy człowiek u władzy? Czy Iran jest świetną strefą buforową do przerzucania wojsk między Morzem Arabskim a Stepem Pontyjsko-Kaspijskim (Tatarstan) przez Morze/Jezioro Kaspijskie i Kaukaz by Rosję wziąć w kleszcze? czy Koronawirus jest świetnym narzędziem do zniszczenia gospodarki Chin a przy okazji wdrożenia ograniczenia wolności obywateli poszczególnych i wszystkich krajów na Świecie by móc bardziej ich kontrolować przy jednoczesnym poklasku i aprobacie z ich strony? I jest świetną alternatywą dla wojny militarnej i zamiast Strefy Wiecznej Wojny rodem z roku 1984 Orwella, mamy teraz Koronawirusa? Eh... mieszam na świecie, mieszam...

    • @kupskoofilarek8026
      @kupskoofilarek8026 4 ปีที่แล้ว +1

      @@zbednyniezbednik8820 zgadzam się z tym rodzeniem dzieci ale co w przypadku nieplanowanej ciąży?

    • @zbednyniezbednik8820
      @zbednyniezbednik8820 4 ปีที่แล้ว

      @@kupskoofilarek8026 Jeśli ciąża pochodzi z gwałtu to taką kobietę/dziewczynę, trzeba otoczyć jak największą opieką, zarówno ją jak i jej dziecko. Jednak jeśli nie o to chodzi to zadałeś głupie pytanie zatem w ramach kary będę niegrzeczny i odpowiem pytaniem na pytanie, po co, Twoim zdaniem, jest seks? czy wiesz do czego służy seks i czy uważasz że seks należy traktować jak rozrywkę/rekreację?

  • @kasia1789
    @kasia1789 4 ปีที่แล้ว +66

    może i Merilyn nie była wykształcona, ale nie była głupia. wręcz przeciwnie - była inteligentna. Zawojowała cały hollywood, a tysiącom zwyczajnie 'Ładnym " dziewczynom nie wyszło.

    • @paniskorpion66
      @paniskorpion66 4 ปีที่แล้ว +14

      I z tego co wiem miała wysoki wynik IQ

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  4 ปีที่แล้ว +36

      Dlatego dodałem, że dowcip jest do bólu stereotypowy. Też uważam, że "wizerunek" a faktyczna osoba to zapewne dwie różne sprawy.

    • @gosiama480
      @gosiama480 4 ปีที่แล้ว +7

      Popek tez zwojowal Polske...albo gwiazdy z Warsaw Shore

    • @kasia1789
      @kasia1789 4 ปีที่แล้ว +8

      @@gosiama480 bożu.. co za porównanie, ani w kontekscie historycznym, kulturowym. No ale trudno wyjasnię jednym zdaniem: Merlin grała głupią (bo to aktorka) - Popek niczego nie udaje... jest sobą....

    • @gosiama480
      @gosiama480 4 ปีที่แล้ว +4

      @@kasia1789 no moja droga, papatrz: w pierwszej wypowiedzi napisalas w taki sposob, ze mozna bylo wywnioskowac, ze uwazasz, ze Marylin musiala byc inteligentna, poniewaz zwojowala swiat. Dlatego rownolegle do Twojej wypowiedzi podaje Ci przyklad Popka, ktory tez zwojowal Polske. Teraz zastanow sie, czy dobrze zaargumentowalas swoja pierwsza wypowiedz.

  • @vertek3
    @vertek3 4 ปีที่แล้ว +12

    W zasadzie mnie osobiście najbardziej przekonuje kwestia środowiskowa. Przykład bliźniąt jednojajowych; startują z tym samym pakietem danych zapisanych w DNA, a jednak bez przerwy spotykanie się choćby z najdrobniejszymi bodźcami powoduje za każdym razem jakieś zmiany. Moim zdaniem faktycznie możemy dziedziczyć inteligencję, ale przy bombardowaniach z każdej strony przeróżnymi bodźcami, w sumie może być i tak, że ta inteligencja nie uaktywni się na tyle, ile mogłaby w bardziej sprzyjających rozwojowi warunkach. Może powinniśmy traktować inteligencję jak każdą inną cechę dziedziczną mającą szansę istnieć w nas i uaktywniać się na skali przy sprzyjających bodźcach, albo też pozostawać w nieświadomości, jeśli zbyt mała ilość czynników ją odpala :) Bardzo miło ogląda się Twoje materiały, może właśnie coś więcej w temacie oddziaływania środowiska na psychikę człowieka lub jego cechy, skoro już padł taki temat! ^^ Pozdrawiam

  • @kokoloka1223
    @kokoloka1223 4 ปีที่แล้ว +31

    Denerwuję mnie to, że wiele osób mówi, że Marilyn Monroe była głupią blondynką, bo grała często takie role w filmach. Prywatnie według wielu źródeł była bardzo oczytana, interesowała się sztuką, miała ogromną biblioteczkę często przyjaźniła się też z różnymi pisarzami i fotografami. Może nie była astrofizykiem, ale na pewno nie była głupia. Ciekawostka: Marilyn miała sporą słabość do intelektualistów. Gdy zamieszkała razem z aktorką Shelley Winters w 1951 roku, razem sporządziły listę mężczyzn, których uznawały za najatrakcyjniejszych. W rankingu Marilyn znaleźli się Arthur Miller (którego już wcześniej poznała) i właśnie Albert Einstein.

    • @_marilyn_3278
      @_marilyn_3278 4 ปีที่แล้ว +6

      zgadzam się z Tobą w 100%! Wbrew pozorom i stereotypom, Marilyn była bardzo inteligentna..Też mnie denerwują ludzie, którzy o MM nic nie wiedzą i wymyślają takie "żarty", bo to samo świadczy, iż nie są zbyt mądrzy :)

    • @kokoloka1223
      @kokoloka1223 4 ปีที่แล้ว +4

      @@_marilyn_3278 no właśnie sama marilyn to potwierdziła! (w sensie twój kanal na yt) jeśli ktoś mówi takie rzeczy o niej to prawdopodobnie sam nigdy nie przeczytał o niej ani oficjalnej biografii ani nic oficjalnego co mówili o niej bliscy przyjaciele/rodzina itd

    • @_marilyn_3278
      @_marilyn_3278 4 ปีที่แล้ว +2

      @@kokoloka1223 dokładnie.. nie rozumiem po co wtedy się w ogóle wypowiadać, tylko tworzy się głupie stereotypy.. ahh Prowadzę fanpage dla Marilyn, i mając możliwość popisać z Jej fanami z całego świata dowiedziałam się też o wielu mało znanych faktach.. Ale oczywiście w opinii publicznej Marilyn nadal jest "głupia", brak słów..

    • @kokoloka1223
      @kokoloka1223 4 ปีที่แล้ว +1

      @@_marilyn_3278 czy mogłabym poznać nazwę/link do fanpage? chętnie zaobserwuję bardzo interesuję się modą vintage z lat 50 uwielbiam wygląd rozkloszowanych sukienek z tamtych lat.

    • @_marilyn_3278
      @_marilyn_3278 4 ปีที่แล้ว +1

      @@kokoloka1223 jasne, na instagramie: _marilynmonroe_fp ♥

  • @dawidpiorkowski
    @dawidpiorkowski 4 ปีที่แล้ว +5

    Jedno za co cenie Ciebie i Twój kanał to to, że skłaniasz do myślenia, inspirujesz, nie dając jednoznacznej odpowiedzi. Myślę, że teoria którą wysnuwasz na końcu jest bardzo ciekawa. Rezonuje ona ze mną o tyle bardziej, że mam młodszego brata. Oboje wydaje mi się nieskromnie jesteśmy inteligentni, jednak nasze osobowości to jakby dwa różne bieguny( chociaż są punkty wspólne). Ja od zawsze byłem trochę bardziej nadwrażliwy emocjonalnie, introwertyczny, z bardzo różnym poziomem sumienności i motywacji w zaleznosci od mojego stanu emocjonalnego. Można powiedzieć, że jestem troche typem myśliciela. Z biegiem lat jednak okiełznałem w jakimś stopniu emocje, stałem sie duzo bardziej otwarty na doświadczenia i rozwijam w sobie sumiennosc. Moj brat za to wydaje sie bardzo racjonalnie myślący, dla niego liczy się to co można zmierzyć realnie osiągnąć i pokazać, jego emocje nie wplywaja tak bardzo na rzeczy ktore musi zrobic i jest osoba dosc ekstrawertyczna. Udało mi się zaobserwować u niego podobnie brak stałości emocjonalnej, jednak ona objawia sie zupełnie inaczej. Jest to agresja, nadpobudliwsc, przy czym u mnie niestałość emocjonalna przyjmuje raczej forme smutku czyli w moim odczuciu bierna. Jeszcze jedna istotna rzeczą jest empatia. Mój brat wydaje sie dosc skupiony na sobie, nie starajac sie zbytnio wczuć w sytuacje drugiej osoby, przy czym dla mnie jest to dosc istotny aspekt relacji miedzyludzkich.
    Wiem, że niektore określenia mogą wydać sie niejasne ale mam nadzieję że sens całości został zachowany. Pozdrawiam

    • @paprukas
      @paprukas 4 ปีที่แล้ว

      "Teoria to jest zbiór aksjomatów, reguł wnioskowania i wywiedzionych za ich pomocą twierdzeń. Teoria jest to system, a nie jakieś zgadywanie."

  • @rodzuss
    @rodzuss 4 ปีที่แล้ว +7

    W książce do genetyki klinicznej było napisane, że korelacja pomiędzy inteligencją rodziców, a dziecka wynosi 0,6 (wartości mogą być od 0 do 1). To by się zgadzało z treściami w filmiku. Niektóre choroby metaboliczne u dzieci mogą powodować niższy iloraz inteligencji. Jednak takie chore dzieci, których rodzice bardzo pracowali z nimi, żeby się dobrze rozwijały, osiągały ostatecznie lepsze wyniki niż zdrowi rówieśnicy - historie z oddziału pediatrycznego.

  • @axlpolska8146
    @axlpolska8146 4 ปีที่แล้ว +6

    To ja jedyne co odziedziczyłam i zostało mi dodatkowo wpojone to wieczne zamartwianie się o innych i myślenie o każdym tylko nie o sobie. Świadomość z cieszenia się z tego co się ma bez walczenia o więcej bo po co być zachłannym? Tylko to przychodzi mi na szybko do głowy

  • @myslewiecjestemateista3410
    @myslewiecjestemateista3410 4 ปีที่แล้ว +77

    Im więcej dowiaduje sie o inteligencji tym coraz mniej o nie wiem

    • @PatrykN97
      @PatrykN97 4 ปีที่แล้ว +3

      To znaczy, że ci się w łepku pitoli

    • @1JonMega1
      @1JonMega1 4 ปีที่แล้ว +34

      Efekt Dunninga-Krugera im więcej wiesz, tym bardziej sobie uświadamiasz jak wiele jeszcze nie wiesz

    • @GHST-cw7dw
      @GHST-cw7dw 4 ปีที่แล้ว +4

      @@1JonMega1 A w Dunning-Kruger nie chodziło o to że przeciętni i głupi mają się za geniuszy

    • @wyslanniknewworldorder9525
      @wyslanniknewworldorder9525 4 ปีที่แล้ว +3

      Mysle wiec jestem...
      ale czym?

    • @PatrykN97
      @PatrykN97 4 ปีที่แล้ว +2

      @@wyslanniknewworldorder9525 gónwem

  • @onaonaona8573
    @onaonaona8573 4 ปีที่แล้ว +18

    Zrobi Pan kiedyś filmik o wychowaniu dzieci.
    Ps mega ciekawy film. Pozdrawiam

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  4 ปีที่แล้ว +6

      Obszar ocean, ale może rzeczywiście warto się zapuścić i na te wody:)

    • @paniskorpion66
      @paniskorpion66 4 ปีที่แล้ว +4

      @@CzowiekAbsurdalny mógłbyś poruszyć wpływ przemocy (w tym klapsów) na rozwój psychiki i inteligencji dziecka.

  • @Paulina.2.0.0.0
    @Paulina.2.0.0.0 4 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo przyjemnie się Pana słucha. Filmy wartościowe i takie płynne. Dobra dykcja i jakość merytoryczna świetna!

  • @annaczachowska5632
    @annaczachowska5632 4 ปีที่แล้ว +6

    Mega dobrze się Ciebie słucha ♥️

  • @kvassinc
    @kvassinc 4 ปีที่แล้ว +12

    Wieczorek z Absurdalnym i dzień nagle staje się lepsiejszy :D

  • @owcahien9559
    @owcahien9559 4 ปีที่แล้ว +4

    Byłam na wykładach na uniwersytecie medycznym w Poznaniu i niestety nie mam dostępu do badań naukowych, ale okazało się, że bardzo duży wpływ na tą dziedziczoną inteligencję mają geny odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników i inne geny mtDNA, więc inteligencja jest w większym stopniu dziedziczona po matce

    • @biratcet8318
      @biratcet8318 2 ปีที่แล้ว +1

      O nie… Jeśli to prawda to już wiek czemu jestem takim idiotą 😬. Moja matka jest głupia.

  • @xthemugshot
    @xthemugshot 4 ปีที่แล้ว +5

    Liczyłem na wzmiankę, o regresji do średniej, albo nawet eugenice xd
    Co do odcinka, to zdecydowanie za ważniejsze uważam wychowanie i styl życia. Po pierwsze że względu na postrzeganie inteligencji, to że każdy aspekt inteligencji jest możliwy do wyuczenia. Warto wspomnieć choćby o dr Poldgar i jego córkach. Bardzo możliwe, że wynika to też z nieumiejętności optymalnego rozwijania inteligencji. Jest tu nieograniczony zasób zmiennych i pól rozwoju. Gdyby istniał optymalny system rozwoju inteligencji, którym prowadzone byłyby wszystkie osoby chcące osiągać w związku z tym sukcesy, naturalnie mocno uprzywilejowane byłyby osoby z lepszymi genami. Taką sytuację mamy teraz np w pływanie, gdzie etyka pracy i treningu osiągnęła tak wysoki poziom, że nie da się trenować (rozwijać) lepiej, więc najwyższe cele osiągają osoby z wrodzonymi atutami (szerokie barki, długie i smukłe mięśnie).

    • @hehenoelo4858
      @hehenoelo4858 ปีที่แล้ว

      Że niby dr Poldgar był kretynem a "wychował" swoje córki na arcymistrzynie? Inteligentny rodzic, z inteligentną matką, wychował inteligentne dzieci, gdzie tu niby przykład na wpływ środowiska?

  • @xxxoooxxx1230
    @xxxoooxxx1230 4 ปีที่แล้ว +9

    Bardzo ciekawy odcinek, fajnie by było jakby Pan poruszał więcej tematów dotyczących inteligencji.
    Pozdrawiam

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  4 ปีที่แล้ว +7

      Jeszcze kilka pomysłów mam. Aż się dziwie, że jakoś na studiach mnie ten obszar psychologii nie porwał a dopiero teraz... Może do niektórych tematów trzeba dorosnąć ;)

    • @xxxoooxxx1230
      @xxxoooxxx1230 4 ปีที่แล้ว +2

      @@CzowiekAbsurdalny Bardzo ciekawym tematem na przyszłe odcinki mogłaby być stymulacja naszego mózgu i sposoby na zwiększanie jego możliwości np. literaturą.
      Pozdrawiam

    • @nadziat6403
      @nadziat6403 4 ปีที่แล้ว +1

      xGeniuSx Racja

    • @PatrykN97
      @PatrykN97 4 ปีที่แล้ว

      @@xxxoooxxx1230 sam sobie odpowiedz na to pytanie. Kiedy dochodzi do rozwoju?

  • @Machefi
    @Machefi 4 ปีที่แล้ว +9

    0:15 To nie żart, tylko autentyczna anegdota. Z tym, że nie Albert Einstein, tylko Bernard Show i nie Marliny Monro, tylko modelka żyjąca w czasach Showa.

  • @summerwine60
    @summerwine60 4 ปีที่แล้ว +6

    Właśnie piszę pracę o wrodzoności i dziedziczności inteligencji. Filmik jak znalazał! Dzięki, może sie jakoś zainspiruję :)

  • @katarzynapoponska9188
    @katarzynapoponska9188 4 ปีที่แล้ว +3

    Osobiście uważam,że bardziej jest odpowiedzialne środowisko. Z mojego doświadczenia stwierdzam,że przy ciągłych kłótniach w rodzinie i poniżaniem mojej osoby przestałam się uczyć. Dopiero teraz mając 19 lat,że jak panuje spokój i nikt na mnie nic nie wymusza polubiłam naukę. Odcięcie się od toksycznych osób i zmienie własnego myślenia nad czym pracuję od 3 lat bardzo mi pomogło. Nie jestem ani nie będę idealna,ale pomimo to chcę się rozwijać.

  • @dariuszkalinowski7329
    @dariuszkalinowski7329 4 ปีที่แล้ว +2

    1) argument,że nie da sie porównać bliźniaków jedno i dwujajowych, bo po drodze mogą zajść różnice w rozwoju fizjologicznym są nietrafione, bo takie różnice w dużych grupach 1i 2jajowych bliźniaków będą się albo znosic albo będą zaniedbywalne małe
    2) argument,że status rodziców adopcyjnych był wyższy niż biologicznych jest nielogiczny. Przecież tu uwzgledniamy czy dzieci mają IQ zbliżone do jednych czy drugich rodzicow i jeśli wniosek byłby,że korelacja jest większa miedzy dziećmi a rodzicami adopcyjnymi,to by znaczyło,że czynniki inne niż geny, takie jak status socjoekonomiczny odegrały większy wpływ
    3) były jeszcze takie badania nad rozdzielonymi blizniakami jednojajowymi i okazywało sie,że różnice były miedzy nimi małe, mimo róznych rodzin adopcyjych, w których się wychowywały
    4) pytanie z filmu, ile IQ mamy z genów a ile ze środowiska jest zbyt nieostre. Co to znaczy środowisko? Można by np.przeprowadzic badanie jak sie ma IQ dzieci z Korei Poł. wobec Korei Północnej, biorac pod uwage różne rodzaje deprywacji, które wystapiły w Korei Półn.,np.niedożywienie, mniejsza ilość stymulacji intelektualnej przez zaniedbanie itd.na ich inteligencje. Geny w dużych grupach te same, srodowiska inne.
    5) najbliższe odpowiedzi na pytanie które szukasz może być badanie, które kiedys czytałem. Dotyczyło tego, ile punktow IQ zabierało dzieciom niedożywienie umiarkowane i skrajne. Zakładajac,że te dzieci były niedożywione, bez wzgledu na ich biologiczne IQ, mozemy ocenic wpływ niedozywienia. Umiarkowane odbierało kilka punktów, skrajne, chyba ok. 10.
    6) kiedys w jednym z wywiadow z Jordanem Petersonem słyszałem, że podobno podniesienie IQ dzieci o 1odchylenie standardowe, wymagałoby zmiany ich statusu socjoekonom. o 3 odchylenia stanardowe (nie sprawdzałem tych danych)
    7) wreszcie efekt Flynna mówi nam sporo nt.jak zmiany w wyzywieniu, edukacji i stymulacji technologis wplywaja na IQ populacji. Kiedys było to 3 pkt.IQ na dekade.
    Pozdrawiam!

  • @magdalenakruk2222
    @magdalenakruk2222 3 ปีที่แล้ว +2

    A co dziedziczymy po dziadkach? Ponoć niektóre choroby np. rak piersi występuje co 2 pokolenie. Taki odcinek :) też byłby super. Czy w ogóle coś dziedziczymy? Czemu akurat co 2 pokolenie? Dziękuję za odcinek :)

    • @n0rmalna
      @n0rmalna 2 ปีที่แล้ว

      Bo mamy wgrane wzorce dziadkow , prawo karmy

  • @davyrexopl4270
    @davyrexopl4270 4 ปีที่แล้ว +2

    Co się sprawdza najlepiej przy rozwijaniu inteligencji u dzieci, pytam tu o zabawę, jakieś planszówki, kolorowanki, gra na instrumentach, czytanie i tak dalej. Jeszcze w jakich latach jest to u nich najbardziej efektywne, a kiedy i czy w ogole, się zatrzymuje i pozostaje niezmienne, zakładając, że nie ulegnie żadnemu wypadkowi, który na to wpłynie, do usranej śmierci?

    • @iafraidofonlymyimagination7539
      @iafraidofonlymyimagination7539 4 ปีที่แล้ว +2

      Nic z powyższego nie rozwinie u niego inteligencji. To, że będzie znał w wieku 9 lat trygonometrię, też nie wpłynie na jego iloraz inteligencji, bo różnicą jest "robienie" obliczeń i zadań z matematyki, a "rozwiązywanie i rozumienie" tych obliczeń. Stosowanie wzorców które jest tym samym co granie w planszówki (czyli kolejnym stosowaniem utartych wzorców) nie rozwija intelektu. Wręcz przeciwnie -dazy do ograniczenia umysłowego, wytworzenia schematycznego toku myślenia. Każdą dziedzinę nauki należy rozpoczynać od filozofii. Jeśli sam przerobisz filozofię matematyki i przekażesz ją dziecku gwarantuje, że nie tylko ty mając tablice matematyczne rozwiążesz każde zadanie na podstawie rozumienia, a nie robienia obliczeń ale i twoje dziecko mając fundamenty tej wiedzy. Filozofia uczy myśleć bezwzgledu na sytuację, a planszówki uczą schematycznego myślenia które nie odniesie się do wszystkiego i nie utworzy innych szlaków myślowych.

  • @etiocontrol5211
    @etiocontrol5211 4 ปีที่แล้ว +2

    Lubię serię o inteligencji na kanale, więc z wielką chęcią obejrzę kontynuację tematu :)

  • @annazmudka2967
    @annazmudka2967 4 ปีที่แล้ว +2

    Świetny odcinek. Wartościowy kontent skłaniający do myślenia 🙃

  • @michasedziwoj1846
    @michasedziwoj1846 4 ปีที่แล้ว +1

    40:60 jest widziane u dzieci. U tych samych, po osiągnięciu dorosłości, mamy już 90:10 na korzyść dziedziczności. Polecam "Neuroscience of Intelligence" Richarda Haiera (2017).

  • @sylwiabrut8664
    @sylwiabrut8664 4 ปีที่แล้ว

    Cudowne jest to, że teraz podczas kwarantanny codziennie ćwiczę żeby zrobić w końcu jakaś formę i zwykle żeby nie tracić tylko tej godziny na ćwiczenia włączam sobie jakieś podcasty albo właśnie m.in Twój kanał i obejrzałam już chyba wszystkie filmiki, niektóre nawet po kilka razy. I teraz miałam sobie coś wybierać a tu nowy filmik, coś pięknego ❤️ pozdrawiam cieplutko!!

  • @henrykadamczak7848
    @henrykadamczak7848 4 ปีที่แล้ว +4

    Wspaniałe materialy🙂

  • @artystakombinator
    @artystakombinator 2 ปีที่แล้ว +1

    Moim zdaniem:
    Szukałem odpowiedzi na to przez 2 osoby które spotkałem... dziw że to funkcjonuje. No ale dlaczego oni tacy.
    Jednak tak jak zakładałem nie znamy odpowiedzi czy to wina genów. Jednak słuchając Cię zrozumiałem....
    Jak to wziąć "Na chłopski rozum" :
    Nie zbuduje domu ten co potrafi wszystko ale nie ma narzędzi,
    Tak jak nie zbuduje ten co ma wszystkie narzędzia ale nic nie potrafi
    Tak dla mnie można przedstawić spór co jest ważniejsze,
    Geny czy Wychowanie.
    Umiejętności czy Narzędzia

    • @artystakombinator
      @artystakombinator 2 ปีที่แล้ว

      Ale to tylko moja myśl i moje zdanie.
      Prostego gościa po zawodówce :)

  • @kosmo3588
    @kosmo3588 4 ปีที่แล้ว

    Wychowanie i otoczenie ma spore znaczenie w sposobie formatowania się naszych zdolności umysłowych i inteligencji.
    Jeśli w otoczeniu panuje chaos i nie ład, a jest to zjawisko permanentne to może to całkowicie zniszczyć potencjał umysłowy człowieka który się rozwija.
    Choćby przez długotrwałą i wieloletnią intoksykację którą poddało nas otoczenie.
    Co trudno jest potem w dorosłym życiu odsiać i wyodrębnić, czy jakoś przepracować tę kwestię żeby głównie to dla tej osoby było rozpoznawalne.
    Umysł jest chłonny we wcześniejszych etapach życia.
    Póki organizm jest stosunkowo młody, to można coś zrobić.
    We wcześniejszych etapach życia umysł chyba raczej jest dość plastyczny.
    A jeżeli tak, to raczej należy go wymusztrować, a nawet wyspecjalizować do skrupulatnego radzenia sobie z tekstem pisanym, wyspecjalizować w liczeniu i modelach logicznych wynikających z matematyki.
    Wyspecjalizować również w kontaktach z innymi ludźmi i otoczeniem.
    Nie wiem tego...
    Nie jestem pewien...
    Nie jestem pewien czy nie jest też tak, że jeżeli dziecięcy umysł, póki jest jeszcze chłonny, czy jeżeli nie zostanie wyspecjalizowany we wczesnych etapach życia, to czy to będzie możliwe potem w dorosłym życiu.
    Trochę również wydaje mi że bardzo często ignorujemy fakt iż tak w zasadzie, to dysponujemy zwierzęcym umysłem.
    Ujarzmienie go w niektórych wariantach może być nie możliwe.
    To jest dość złożona i czasem niezbyt oczywista układanka, a to zawsze ma związek z zasadniczą kwestią.
    Czyli z życiem.
    Życiem w którym trudno jest zidentyfikować i zdiagnozować temat dobra i zła.
    Z życiem które również bywa czasem bardzo dynamicznie

  • @slawianin998
    @slawianin998 4 ปีที่แล้ว +1

    Podoba mi się, rozważone chyba wszystkie aspekty mające wpływ na inteligencję, ciekawi mnie jeszcze czy jest różnica między inteligencją a mądrością.. wykorzystaniem potencjału

    • @user-bu4dv5hn3d
      @user-bu4dv5hn3d 3 ปีที่แล้ว +1

      Chyba była na ten temat rozmowa z wojną idei. Inteligencja to zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia w domyśle mierzalna cecha psychiki. Natomiast mądrość to jeśli się nie mylę filozoficzne pojęcie znaczące umiejętność praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy i doświadczenia.

  • @paniskorpion66
    @paniskorpion66 4 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo interesujący byłby filmik właśnie o tych filozoficznych wątkach.
    Świetny materiał. Pobudzający.

  • @sawekb8102
    @sawekb8102 2 ปีที่แล้ว

    Ten wątek z osobowością jest ciekawy i z nim chyba muszę się zgodzić. Otwartość na doświadczenia jest ważnym czynnikiem wpływającym na inteligencję.

  • @bartolomeudiaz_9587
    @bartolomeudiaz_9587 4 ปีที่แล้ว

    Wydaje mi się że wpływ środowisko/doświadczenie może być dosyć elastyczny i w różnych przypadkach może przybierać różne proporcje, przykładowo w przypadku kogoś kto w swoim życiu przeszedł jakąś poważną traume w młodości można przypuszczać że doświadczenie miało większy wpływ na wykształcenie się w nim pewnych cech niż geny, możliwe że istnieje również pewna zależność w związku z osobowościami, być może niektóre osobowości są bardziej podatne na zmiany w ciągu życia, są bardziej elastyczne i dostosowują się do środowiska

  • @uszek5856
    @uszek5856 4 ปีที่แล้ว

    Inteligencja jest w większości wynikiem środowiska w którym się obracamy, ale jest to trudno zauważyć bo zmiany są relatywnie małe i kumulują się latami. Polecam zapoznać się z modelem dickensa-flynna.

  • @TMrSpreader
    @TMrSpreader 4 ปีที่แล้ว +3

    Odcinek ciekawy, świetnie opowiadasz, choć mnie akurat bardziej interesują te na temat filozofii. Poza tym ładna koszula, w ogóle masz fajne ubrania :D Pozdrawiam!

    • @ladonna8592
      @ladonna8592 4 ปีที่แล้ว +2

      On w ogóle jest przystojny tzw Pan Łukasz.

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  4 ปีที่แล้ว +3

      Och dziękuję! Warto było prasować:)

    • @paniskorpion66
      @paniskorpion66 4 ปีที่แล้ว +1

      @@ladonna8592 ma seksowny mózg i bardzo ładne dłonie, zawsze zwracam na to uwagę. :D

    • @orchidee7225
      @orchidee7225 4 ปีที่แล้ว +1

      Człowiek Absurdalny Boszzz... Przystojny i JEDNOCZEŚNIE inteligentny facet, który sam prasuje sobie koszule... Gdzież Ty się podziewał całe moje życie??? 🤗😉

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  4 ปีที่แล้ว +3

      @@orchidee7225 no w sypialni prasowałem;)

  • @marysiaw632
    @marysiaw632 4 ปีที่แล้ว +23

    Jeśli chodzi o wybitnych ludzi to mnie urzekł Freddie Mercury

    • @GM-tc5pv
      @GM-tc5pv 4 ปีที่แล้ว +8

      @Maria Więckowska polecam Ci super film o nim i jego zespole th-cam.com/video/TPCo1xMq5Pk/w-d-xo.html

    • @elizabethbacon6151
      @elizabethbacon6151 4 ปีที่แล้ว +4

      Co było w nim "wybitnego"? Tylko ładny głos i nic poza tym.

    • @brudczysty6206
      @brudczysty6206 4 ปีที่แล้ว

      Pisze się Freddie nie Freddy

    • @marysiaw632
      @marysiaw632 4 ปีที่แล้ว +4

      @@brudczysty6206 Dziękuję za uwagę - już poprawiłam, pewnie słownik mi zmienił. Pozdrawiam

  • @paprukas
    @paprukas 4 ปีที่แล้ว +5

    Możemy co najwyżej dziedziczyć zdolność do rozwoju inteligencji, która wynika z fizycznej budowy mózgu. Jakbyśmy dziedziczyli inteligencję, to byśmy się rodzili inteligentni (oczywiście, jeśli nasi rodzice są inteligentni).

  • @synekabrahcadabrach9530
    @synekabrahcadabrach9530 3 ปีที่แล้ว

    Ja np.mam 1cm czyli po puł centymetra z każdej strony czaszki heh Wyszło to w szkole na badaniach okresowych .Śmiali się mnie ale po 30tym roku życia zacząłem dostrzegać więcej...Nie lubię mówić o sobie w superlatywach żeby ego nie przysłoniło mi ścieżki duchowej i ogólno rozwojowej żeby ośiagnać spokój i madrosć żeby kiedyś założyć rodzinę i stworzyć ciepło domowego ogniska którego nie zaznąłem w moim domu.Od ojca nie dało się usłyszeć inaczej stworzyć zdrowy nie chaotyczny negujacy dialog.Nigdy z czegoś co na przykład nie cieszył się z pasji,sportu który uprawiam.Negowanie brak wsparcia okazywania emocji obwinianie mnie za to że się rozeszedł z mama jak miałem 12 lat myślałem wtedy że to fajnie że większy luz coraz częściej pojawiały się uzywki teraz wiem że zapijałem ta traumę staram się to wszystko poukładac i jestem dobrze nastawiony zacząłem się śmiać z tego i powiedziałem wprost 20 lat to samo zmień płytę albo udaje że nie słyszę

  • @BunaBellis
    @BunaBellis 4 ปีที่แล้ว +3

    Proponuję film o genialnych umysłach dzieci z zespołem aspergera

  • @Mika484
    @Mika484 4 ปีที่แล้ว

    nie mam zaufania do badań nad inteligencją. Potencjalne testy na IQ więcej maja wspólnego z testem na posiadanie wiedzy z dziedziny matematyki niż nad tym co odkrywcze i dedukcyjne co świadczyłoby o inteligencji. Poza tym uważam że są różne rodzaje inteligencji z każdej istniejącej dziedziny życia a więc byłaby to inteligencja przestrzenna, muzyczna, słuchowa, pamięciowa, socjologiczna, matematyczna, poetyczna, przewidywawcza, itp i itd. a to prowadzi do tego że trudno byłoby ją zmierzyć i określić a duża część z tych pod dziedzin jest pomijana i niezauważana lub bagatelizowana lub uważana jako lepsza lub gorsza, mniej potrzebna lub bardziej a przez to pomijana i odrzucana. I ciężko określić mi jest czy ktoś jest inteligentny, uważam że nie powinno się dawać etykiet na inteligencje bo w praktyce wychodzi to tak że osoba co ma w teście na IQ najlepsze wyniki gubi się w lesie po 5 minutach, a osoba ze słabym wynikiem na IQ jest świetnie sprawna przestrzennie tak iż wyprowadza tych inteligentnych zgubionych z lasu bo by tam zgineli.

  • @zofiazofia3090
    @zofiazofia3090 4 ปีที่แล้ว

    Mega fajny odcinek

  • @biratcet8318
    @biratcet8318 2 ปีที่แล้ว

    Ogólnie to geny inteligencji mogłem mieć dobre po ojcu, jednak moja matka jest głupia, to znaczy bardzo przeciętna. Ja jestem trochę inteligentniejszy od matki ale głupszy od ojca, a jeśli chodzi o czynniki środowiskowe to już w ogóle tragedia. Nie miałem zapewnionego żadnego rozwoju ze strony ani rodziny ani szkoły a nawet mogę powiedzieć ze kładzione były mi kłody pod nogi i do tego jeszcze problemy psychiczne od zawsze, choć myśle ze na inteligencje wpływają jednak głównie geny. Ogólnie to jestem zawiedzony sobą jako człowiek bo nie mam cechy, która pozwoliłaby mi zrobić coś na co chociażby mam pomysł ale już z planowaniem tej czynności w szczegółach ciężej. Dosłownie przeciętnie.

  • @zuzannamenard5640
    @zuzannamenard5640 4 ปีที่แล้ว +2

    Wiem, że to często kwestia wyznawanej wiary, ale intryguje mnie deja vu. Może odcinek o tym?

    • @tomaszkowalski7643
      @tomaszkowalski7643 4 ปีที่แล้ว

      Naukowy bełkot.

    • @zuzannamenard5640
      @zuzannamenard5640 4 ปีที่แล้ว

      @@tomaszkowalski7643 Zależy, jak się na to spojrzy. Rzeczywiście ma to związek z biologią i złożonością umysłu człowieka, ale w gruncie rzeczy... niektórym naprawdę zdaje się, że to zjawisko wykracza poza umysł i że faktycznie może mieć związek z duszą oraz innymi abstrakcyjnymi pojęciami.

    • @tomaszkowalski7643
      @tomaszkowalski7643 4 ปีที่แล้ว +1

      @@zuzannamenard5640 Kanał Dawida Myśliwca. On tam zrobił odcinek o deja vu😂😂😂.
      m.th-cam.com/video/KSO7e2VPQtM/w-d-xo.html

    • @zuzannamenard5640
      @zuzannamenard5640 4 ปีที่แล้ว

      @@tomaszkowalski7643 Ach, dobrze... 😂😂 Pozdrawiam

    • @eureka9217
      @eureka9217 2 ปีที่แล้ว

      Naukowy bełkot

  • @kamilakotyla2888
    @kamilakotyla2888 4 ปีที่แล้ว +3

    Witam :) fajny film :)
    Co do inteligencji i mądrości dla mnie jest to abstrakcja. Bo np. Na np. Wyspie bardzo inteligentnych ludzi ktoś nawet bardzo mądry będzie czuł się głupi A ktoś powiedzmy że mądry(Bo tak jak mówię dla mnie to jest abstrakcja) przy głupich ludziach będzie czuł się bardzo mądry, bardziej niż kiedykolwiek więc tego też się nie da tak określić. Zajebisty kanał oby tak dalej. Pozdrawiam.

    • @nicolekorzycka703
      @nicolekorzycka703 4 ปีที่แล้ว +3

      Mądry na wyspie inteligentnych nie będzie się czuł głupio tylko będzie rad, ze może się jeszcze czegoś nauczyć od mądrzejszych....

    • @kamilakotyla2888
      @kamilakotyla2888 4 ปีที่แล้ว +2

      @@nicolekorzycka703 tak ale chodzi mi o to że to jest w pewnym sensie pojęcie abstrakcyjne i dlatego dałam taki przykład. Bo dla każdego mądrością będzie co innego. Dla jednego nie trzeba robić wiele żeby Cię uznał za mądrą A dla drugiego tak A i tak możesz być uznana za głupią i nie chodzi mi o to że to ludzie mają decydować o tym czy jesteśmy mądrzy czy głupi bo nie każdy jest do tego odpowiednio kompetentny ale tak jak mówię różnie się to postrzega i to jest abstrakcja przynajmniej dla mnie. Chociaż wiadomo że są różnice bo jedni są głupsi od drugich lub mądrzejsi to fakt ale uważam że ciężko jest jednoznacznie określić czy ktoś jest mądry czy głupi.

    • @marywestmacott2736
      @marywestmacott2736 4 ปีที่แล้ว

      @@kamilakotyla2888
      Raczej pojęcia względne

    • @kamilakotyla2888
      @kamilakotyla2888 4 ปีที่แล้ว

      @@marywestmacott2736 no tak :)

    • @eureka9217
      @eureka9217 2 ปีที่แล้ว

      Inteligentnym nazywamy kogoś, kogo inteligencja jest powyżej średniej, tak samo jak wysokim nazywamy kogoś, kogo wzrost jest powyżej średniej cnie

  • @waldemarwieligda2690
    @waldemarwieligda2690 3 ปีที่แล้ว

    Męcząca jest ta melodia z pozytywki w tle , też to słyszycie?

  • @modewortkasia6031
    @modewortkasia6031 4 ปีที่แล้ว

    Ciekawa ta twórczość. :)

  • @annahertmanowska5358
    @annahertmanowska5358 ปีที่แล้ว +1

    Merlin była piękna wrażliwa inteligentna

  • @natalianatalia2115
    @natalianatalia2115 4 ปีที่แล้ว +1

    Np. Kiedyś usłyszałam od nauczyciela matematyki ze jak jej nie pojmuje nie rozumiem to jestem mało inteligentnym człowiekiem a wy jak się do tego odniesiecie. Bo moim osobistym zdaniem inteligencja to rozległy temat ... a matematyka nie jest wyznacznikiem.

    • @sophiexxx455
      @sophiexxx455 4 ปีที่แล้ว

      Są różne rodzaje inteligencji, muzyczna, wlaśnie ta matematyczna/logiczna, językowa, przestrzenna

    • @sophiexxx455
      @sophiexxx455 4 ปีที่แล้ว

      Więc w czymś innym masz potencjał, btw tak samo jestem słaba z matmy.

  • @Maja-kr3wt
    @Maja-kr3wt 3 ปีที่แล้ว

    Moim zdaniem poziom inteligencji to po prostu przypadek. Nawet jeśli ktoś przez środowisko musi rozwiązywać różne zadania, skłaniać mózg do wysiłku to nie znaczy, że jest bardziej inteligentny niż ktoś, kto nie ma takiej możliwości. Po prostu ma niewykorzystany potencjał i brak wprawy. Jeśli IQ zależałoby od genów i środowiska to rodzeństwo miałoby podobny poziom o ile rodzice nie faworyzują któregoś z dzieci, a przecież często nie to rodzeństwo ma bardzo rozbieżny poziom inteligencji. Środowisko może dawać albo zabierać możliwość do rozwoju i nauki. Ważne jest też żeby nie mylić wiedzy i inteligencji.

    • @hehenoelo4858
      @hehenoelo4858 ปีที่แล้ว

      Czyli wzrost też nie jest zależny od genów, bo czasami się zdarza, że jedno z dzieci ma 190 cm, a drugie 170 cm.

  • @iafraidofonlymyimagination7539
    @iafraidofonlymyimagination7539 4 ปีที่แล้ว

    Testy inteligencji stworzone są pod miarę inteligencji osób o dominacji lewej półkuli mózgowej. Nie są miarodajne dla osób, u których dominuje prawa półkula mózgowa. Ch. Petitcollin.

  • @lubiejesc1561
    @lubiejesc1561 4 ปีที่แล้ว +2

    dla tych ktortm nie chce sie czrkac do konca; 50% geny 50% srodpwisko, nie ma za coo

  • @paniskorpion66
    @paniskorpion66 4 ปีที่แล้ว

    Nadal uważam, że geny to tylko jakiś potencjał i pakiet startowy, a o wszystkim decyduje środowisko, wychowanie oraz to jak nasza osobowość i siła lub słabość psychiki będą sobie radzić z różnymi doświadczeniami, jakie wnioski wyciągnięmy.

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  4 ปีที่แล้ว +8

      Tylko bez tego potencjału to i Salomon nic nie wystruga. To jest, moim zdaniem, niesamowicie fascynująca, nierozerwalna zależność

    • @paniskorpion66
      @paniskorpion66 4 ปีที่แล้ว

      @@CzowiekAbsurdalny temu nie przeczę. ;) Ha! Jak Uroboros.

  • @januszdurolek7594
    @januszdurolek7594 2 ปีที่แล้ว

    Testy nie oddają możliwości ludzi , intelekteligetnych . To złożona sprawa , geny, każdy ma swoją biografie, zainteresowania, akceptacja innych. Humor. Możliwości . Różnice są. 5 jest prawdziwa .

  • @manfred4145
    @manfred4145 4 ปีที่แล้ว

    Może tym razem powiesz wreszcie coś czego do tej pory nie wiedziałem? ZTCW jest +/- 50/50. Oglądamy i sprawdzamy:)

    • @manfred4145
      @manfred4145 4 ปีที่แล้ว

      No i dziękuję, w 9:10 potwierdziło się 50/50. Dobranoc.

  • @wysokarozowakaczka350
    @wysokarozowakaczka350 4 ปีที่แล้ว +2

    Moim zdaniem jednak geny mają większe znaczenie.
    W sensie tylko jeśli chodzi o samą inteligencję, nie o cechy charakteru.
    Osobiście nigdy nie wierzyłem w wychowanie na geniusza - to brzmi aż dziwnie, aby coś w stylu "treningu" miało zmieniać w takim stopniu inteligencję. Przecież najmniejsza zmiana inteligencji jest bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa. Nawet u małych dzieci można zauważyć iskrę geniuszu.
    Ale oczywiście trzeba pamiętać, że geny są strasznie losowe. ;p
    Jak pamiętam geny mają ogromne znaczenie co do chorób psychicznych, więc coś z tym też może być.

  • @qhhr1277
    @qhhr1277 4 ปีที่แล้ว +1

    Chyba spory wpływ mają jednak geny, za przykład mogę postawić tu fakt że córka Marii Curie, również otrzymała nagrodę nobla

    • @polciaczek1499
      @polciaczek1499 4 ปีที่แล้ว +6

      Albo jej matka wiedziała jak wychować i nauczyć córkę naukowego myślenia oraz ciężkiej pracy.

  • @marywestmacott2736
    @marywestmacott2736 4 ปีที่แล้ว

    Gdybyśmy mogli robić nieetyczne badania wiele problemów nauki bezspornie by się rozwiązało. To nie tak, że chcę je wprowadzić, po prostu zauważyłam...

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  4 ปีที่แล้ว

      Pytanie co jest celem ludzkości, rozwijać się tylko naukowo czy też etycznie?;]

  • @luuuuka
    @luuuuka 4 ปีที่แล้ว +4

    Nagraj odc z Radkiem Kotarskim 💁‍♀️💕

  • @pucia200
    @pucia200 4 ปีที่แล้ว +1

    Dorzucę swoją cegiełkę.
    Może (o ile planuszesz kontynuować wątek inteligencji) weźmiesz na tapet dwa mity:
    -dziedziczenie inteligencji jedynie po matce
    -wyższa inteligencja dzieci w stosunku do rodziców.
    Pozdrawiam :)

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  4 ปีที่แล้ว +8

      Jej, jakby to było cudownie gdyby dzieci były zawsze inteligentniejsze od rodziców. Bylibyśmy już chodzącą światłością :)

    • @pucia200
      @pucia200 4 ปีที่แล้ว +1

      @@CzowiekAbsurdalny jako że mam opcję jedynie łapki w górę, przesyłam jeszcze ❤

    • @annazmudka2967
      @annazmudka2967 4 ปีที่แล้ว

      Mój syn jest mądry. Wiadomo że po mnie. Jestem matką

    • @pucia200
      @pucia200 4 ปีที่แล้ว

      @@annazmudka2967 wolę, aby moje dzieci były mądrzejsze ode mnie ;P

  • @paweczerkowski83
    @paweczerkowski83 4 ปีที่แล้ว

    Temat, który mnie ciekawi, czyli wpływ genów na nas samych. Ja myślę, że można się śmiało zgodzić z tezą, że rodzice mają wpływ na to, w jaki sposób rozwija się ta inteligencja u dziecka. Nie sądzę, że mój niespełna 6-letni syn opanowałby czytanie, gdybym do tego nie przyłożył ręki. Pewne umiejętności dziecko uznaje za wartość wówczas, gdy widzi, że za takie uznawane są u rodziców. Sądzę, że i wychowanie i geny mają wpływ. Nauka jeszcze pokaże, co w jakim stopniu. O genach już wiemy sporo, ale nadal jakby za mało;)

  • @Farmingtoon
    @Farmingtoon 11 หลายเดือนก่อน

    12:50 absurdalny

  • @hannanowotnik4987
    @hannanowotnik4987 4 ปีที่แล้ว

    Mam pewien problem z tym dziedziczeniem inteligencji. Zdarza się, że dziecko jest znacznie inteligentniejsze od rodziców ( lub mniej inteligentne). To dziedziczenie inteligencji nie jest oczywistością, jest to jakaś zmienna niewiadoma. Może na szczęście, patrząc na niektóre komentarze...

    • @hehenoelo4858
      @hehenoelo4858 ปีที่แล้ว

      To tak jak ze wzrostem, zdarza się, że rodzice mają 160 i 155 cm a dzieciak 192 cm, ale nikt nie twierdzi, że wzrost jest niedziedziczny.

  • @emhyrvemrais7574
    @emhyrvemrais7574 4 ปีที่แล้ว +2

    Proponuje temat: Dlaczego inteligentni ludzie mają mniej dzieci niż reszta?

    • @PaulaYea9
      @PaulaYea9 4 ปีที่แล้ว +3

      A skąd informacja ze w ogóle tak jest? Chyba lepsze byłoby pytanie dlaczego ludzie bogatsi mają mniej dzieci niż biedni, no ale odpowiedz tutaj jest prosta.

  • @ninazabokrzecka6834
    @ninazabokrzecka6834 2 ปีที่แล้ว

    Lubie twoje matetiały😊, ale za bardzo rozwlekasz.

  • @grazynawrobel1887
    @grazynawrobel1887 4 ปีที่แล้ว +1

    Permanentny stres bardzo osłabia inteligencję.

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  4 ปีที่แล้ว +2

      To prawda, wydaje się, że mocno wpływa i na możliwości jej stosowania i generalnie na jej biologiczne podstawy, czyli funkcjonowanie mózgu.

  • @arkadiuszmrozinski2172
    @arkadiuszmrozinski2172 3 หลายเดือนก่อน

    Może to okrutne ale moim zdaniem geny są decydujące. Pochodze z rodziny kretynów, zrobiłem wszystko w moim życiu żeby osiągnąć jak najwięcej, pracowałem cały czas skończyłem studia na wyższej uczelni i teraz muszę sobie zrobić szkołę zasadniczą..... odczuwam że jestem mniej inteligentny od ludzi co nie ukończyli studiów. Córka mojego kuzyna prymusa jest prymuską. Stałem się rasistą, mimo że nie byłem.

  • @arkadiuszfornal2139
    @arkadiuszfornal2139 4 ปีที่แล้ว +9

    Nie ma nic bardziej mało inteligentnego jak nauczyciel oceniał sprawdziany i uczniowie zebrali banie a nauczyciel mòwi macie słabe oceny
    Moglibyście być mądrzejsi bardziej inteligentni

  • @karolyuki101
    @karolyuki101 3 ปีที่แล้ว

    A co jeżeli mój kolega jest bardzo inteligentny a jego rodzice tak nie za bardzo ?

  • @wandastasiak5053
    @wandastasiak5053 ปีที่แล้ว

    Czy ten świat znajduje swoje odbicie w naszych lustrzanych neuronach ?

  • @dziadekmietek4866
    @dziadekmietek4866 4 ปีที่แล้ว

    Zrób cykl historia filozofii w pigułce.Masz dar opowiadania...

  • @sylviwyszynska9186
    @sylviwyszynska9186 10 หลายเดือนก่อน

    Mam wybitnie inteligentnego męża, moja teściowa nie mówię tego złośliwie bo bardzo ją lubię, nie jest zbyt inteligentna, ani nie angażowała się zabardzo w wychowanie swoich dzieci. Sama twierdzę że mam jakieś 10 procent z moich rodziców .

  • @zuzannas85
    @zuzannas85 3 ปีที่แล้ว

    Dolujacy jest ten odcinek, jako ze cechy pozadane nie wystepuja u moich rodzicow, a "wychowanie" nie mialo nic wspolego z tym slowem.

  • @elizabethbacon6151
    @elizabethbacon6151 4 ปีที่แล้ว +2

    Muszę przyznać że ja osobiscie nie lubię psychologów. Sama się sobie dziwię dlaczego właśnie słucham Pana programy po raz drugi. Coś w tym jest co budzi we mnie zainteresowanie. Ja po prostu nie wierzę żadnemu z psychologów. Nigdy nie korzystałam osobiście z żadnej pomocy psychologa.
    Znałam tylko jednego mężczyznę z mojej byłej pracy, którego mama była psychologiem, a on był homoseksualistą. W pracy nie wiele osób traktowalo go poważnie. Ja osobiście zawsze słuchałam co on mówił, czasami dawałam mu dobre rady wg mnie. Pewnego dnia powiedział mi że wziął ślub z innym mężczyzną i że było mu bardzo przykro ponieważ jego mama nie przyszła na jego ślub. Ja popatrzyłam na niego i odpowiedziałam że gdyby mój syn brał ślub z innym mężczyzną to ja bym też nie poszła na taki ślub. On był zdziwiony moją odpowiedzią. Wyjaśniłam, że powinniśmy respektować wszystkich ludzi, ale to nie znaczy że musimy ich wspierać w ich postępowaniu które jest sprzeczne z naszym sposobem myślenia. Uważam że moja odpowiedź była słuszna, przynajmniej nie zakłamana i nie wbrew moim przekonaniom. Czy postąpiłam słusznie?
    Pozdrawiam.

    • @natalianatalia2115
      @natalianatalia2115 4 ปีที่แล้ว

      Inaczej coś wychodzi w praktyce a inaczej w teorii . Nie mówię ze na 10 sytuacji ...10 razy postąpimy w realu tak jak sobie postanowimy...bo do tego dochodzą inne uczucia szacunek miłość itd . Tak że sądzę ze gdyby syn chciał wziąć ślub z drugim facetem to jednak by była szansa pół na pół ze pójdziesz na ten ślub kierując się emocjami uczuciem do dziecka i do jego relacji z partnerem ..to są nieliczne aspekty bo myślę że bylo by ich więcej.

    • @marywestmacott2736
      @marywestmacott2736 4 ปีที่แล้ว

      Psychologia to bardzo rozległy temat, a psychologia kliniczna nie jest jej jedyną dziedziną

    • @sokrates111
      @sokrates111 2 ปีที่แล้ว

      Nie, bo “oceniłaś” tego człowieka w/g twoich przekonań. Nikt nie jest gorszy lub lepszy ze względu na gender. Przede wszystkim jesteśmy : HOMO SAPIENS. Ponad płeć, wiarę i cokolwiek innego. „Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” ! A więc: szacunek i zaufanie - to PODSTAWA wszelkich relacji 👍🏼

    • @elizabethbacon6151
      @elizabethbacon6151 2 ปีที่แล้ว

      @@marywestmacott2736 , o tym wie każdy ze psychologia ma różne linie.

  • @paniskorpion66
    @paniskorpion66 4 ปีที่แล้ว +1

    Obstawiam, że środowisko.

  • @marywestmacott2736
    @marywestmacott2736 4 ปีที่แล้ว

    Wniosek: Albo jestem adoptowana, albo miałam naprawdę wielkie szczęście

  • @dziadekmietek4866
    @dziadekmietek4866 4 ปีที่แล้ว +2

    Ja jestem inteligentny inaczej.Po podstawowce Ale żona ma ze mną dobrze, bo myśli, że jest mądrzejsza

  • @sebastiankreft2322
    @sebastiankreft2322 4 ปีที่แล้ว

    A czemu ja nic nie dziedzicze?

  • @maciekmularczyk6427
    @maciekmularczyk6427 4 ปีที่แล้ว

    Moje łapki w górę na tym kanale nie są marnowane :)
    Mam tylko pytanie - czy inteligencja w jakiś, jakikolwiek, sposób wiązać się może z jakimiś chorobami? Na przykład przewlekłymi, typu astma itp? Czy to wynik bardziej (o ile ma związek) wymuszonego zachowania - taki dzieciak raczej nie pogra zbyt długo w piłkę na boisku i zamiast tego częściej siedzi w domu.

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  4 ปีที่แล้ว +4

      Bardzo ciekawe pytanie. Niewątpliwie mogą istnieć choroby, które w jakiś sposób stymulują sam układ nerwowy (choć aż takiej wiedzy nie mam), w większym jednak stopniu pewne dolegliwości mogą kształtować nasz charakter- Jak ciekawie zauważyłeś astma może powodować, że ktoś np. Więcej czasu od dziecka spędzał z książkami. Wszystko to jednak bardzo złożone i zapewne trudno mierzalne.

    • @maciekmularczyk6427
      @maciekmularczyk6427 4 ปีที่แล้ว +1

      @@CzowiekAbsurdalny Złożone jak sama sprawa inteligencji :)

    • @etiocontrol5211
      @etiocontrol5211 4 ปีที่แล้ว +2

      Mogą hamować rozwój inteligencji na pewno, od genetycznych jak zespół downa po przewlekłe jak silna alergia na pyłki traw i meteopatia, przez które organizm cierpi i nie pozwala się skupić na cięższej pracy umysłowej.
      Sawanci są ciekawym przypadkiem, bo są wybitnymi specjalistami w wąskiej dziedzinie, ale już pewne podstawowe czynności mogą sprawiać im problem.

    • @pucia200
      @pucia200 4 ปีที่แล้ว +1

      @@etiocontrol5211 już nadwaga może wpływać na procesy myślowe i stany emocjonalne, ze względu na niższą podaż tlenu do mózgu. Dlatego mam wrażenie, że osoby borykające się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego również mogą mieć problemy (co nie znaczy oczywiście niższą inteligencję).

    • @maciekmularczyk6427
      @maciekmularczyk6427 4 ปีที่แล้ว +1

      @@pucia200 No bym polemizował. Od urodzenia mam AZS, astmę. I nawet jakaś poradnia pedagogiczno-psychologiczna w czasie mojej szkoły podstawowej sugerowała, że powinienem iść klasę wyżej.

  • @pantrutti4967
    @pantrutti4967 ปีที่แล้ว

    Epigenetyka to jeszcze dość niezbadany temat a nie tylko ona tutaj wiele zmienia.

    • @pantrutti4967
      @pantrutti4967 ปีที่แล้ว

      A pana córka Pana naśladuje bo sobie Pan radzi,Kiedy rodzice sobie nie radzą nie ma powodu ich naśladować.

    • @pantrutti4967
      @pantrutti4967 ปีที่แล้ว

      Różnice w działaniu tych sieci globalnie są dość duże nie chcę pisać o rasach ale są też ludzie którzy posiadają geny innych gatunków człowieka np potomków denisovian można znaleźć w Tybecie,Papuji Nowej Gwineji,Na Filipinach trochę inna mentalność

    • @pantrutti4967
      @pantrutti4967 ปีที่แล้ว

      Ale mamy też hodowle poszczególnych ras psów pytanie jak szybko utrwalają się zmiany bo wydaje się że potrzeba trochę pracy by do tego doszło

  • @przemyslawnowak6396
    @przemyslawnowak6396 4 ปีที่แล้ว +1

    Nie istnieje coś takiego jak inteligencja!

    • @Tezak
      @Tezak 4 ปีที่แล้ว

      ???

    • @przemyslawnowak6396
      @przemyslawnowak6396 4 ปีที่แล้ว

      @@Tezak zobacz w którym miejscu jesteś i co robisz, a raczej z czym sobie nie radzisz a ponoć jesteś homo sapiens, nawet pytania nie potrafisz zadać tylko głupie pytajniki. Szkoda czasu na głupie tłumaczenie.

    • @Tezak
      @Tezak 4 ปีที่แล้ว

      @@przemyslawnowak6396 Mogłeś napisać, że nie jestem inteligentny ;)

    • @przemyslawnowak6396
      @przemyslawnowak6396 4 ปีที่แล้ว

      @@Tezak bo jestem ale caly czas szukam szukam prawdy w świecie gdy każdy mnie kłamie.Ną To teraz pytanie kim ty jesteś? .... Już wiesz? Na pewno nie, bo jesteś inteligentny.:):):)

    • @marywestmacott2736
      @marywestmacott2736 4 ปีที่แล้ว

      @@przemyslawnowak6396
      Pytajniki zazwyczaj oznaczają "Rozwiń\uzasadnij swoje zdanie"

  • @marcinstepien536
    @marcinstepien536 4 ปีที่แล้ว

    Geny- rodzice pomagają w rozwijjaniu świadomości, uczą bycia dobrym, dają przyklady jak trzeba postępowoć.
    Rodzice- Nauka po dziadkach, itd..
    Kiedyś palono czarownice.
    A to, że paru fagasów stwierdziło, że wytępi naszą inteligencje.. Pominę.
    Efekty widać do dziś, usłyszałem kiedyś od błyskotliwego znajomego, że zawsze miał powtarzane: "nie znasz sie".
    Aha, geny..
    Ten program to pod wpływem kompleksów czy jak?

    • @user-bu4dv5hn3d
      @user-bu4dv5hn3d 3 ปีที่แล้ว

      Ale ten komentarz ma obalić to że inteligencja jest w jakimś stopniu dziedziczna czy co bo jest strasznie chaotycznie napisany. Jeśli tak to widać tu dużo dziur w argumentach. Po pierwsze inteligencja nie ma nic wspólnego z byciem dobrym (w ogóle moralność jest subiektywna choć są zwolennicy obiektywnej moralności ale większość ich argumentów jest łatwa do obalenia). Jeśli chodzi o wybicie inteligencji to zupełnie inna kwesta, ponieważ 1 skoro inteligencja jest dziedziczna to logiczne że osoby inteligentne częściej się dostawały do inteligencji jako klasy społecznej więc wybicie tej klasy rozwiązało by też problem ludzi inteligentnych po 2 w tamtych czasach edukacja nie była powszechna więc inteligencja sama w sobie mniej dawała bardziej liczyła się wiedza do której teraz wszyscy mamy łatwy dostęp. "Efekty widać do dziś, usłyszałem kiedyś od błyskotliwego znajomego, że zawsze miał powtarzane: "nie znasz sie".
      Aha, geny.. " Tego kompletnie nie rozumiem bo tu nie ma żadnego argumentu po prostu anegdota o tym że znałeś kogoś kogo uważałeś za błyskotliwego a słyszał że się nie zna więc co to ma niby mieć wspólnego z tym czy inteligencja jest dziedziczna czy też nie. Nie mówiąc o czarownicach bo też nie widzę tu związku z tezą.

    • @marcinstepien536
      @marcinstepien536 3 ปีที่แล้ว

      @@user-bu4dv5hn3d
      Nie.

    • @user-bu4dv5hn3d
      @user-bu4dv5hn3d 3 ปีที่แล้ว

      @@marcinstepien536 to o co chodzi w tym komentarzu?

    • @marcinstepien536
      @marcinstepien536 3 ปีที่แล้ว

      @@user-bu4dv5hn3d
      Dostałem "nóż w plecy" od judasza któremu dałem drugą szanse.
      Nie mam siły składać zdań abyście zrozumiały. Odpisze na pewno..

    • @marcinstepien536
      @marcinstepien536 3 ปีที่แล้ว

      Pamiętam, odpiszę.
      Mam prośbę, podaj chociaż imię bo absurdalne jest dla mnie takie przedstawianie siebie.
      To jak pisanie na kartce, popełnisz bład i widać, tu Cię nie ma bo i kajet cyfrowy.

  • @1BEATTA
    @1BEATTA 4 ปีที่แล้ว +1

    Moi to zawsze byli *wybitni* ha ha ha ha ha

  • @alicjaplatzer2966
    @alicjaplatzer2966 4 ปีที่แล้ว +2

    Niezbyt ciekawy odcinek, hm.

  • @bozejehowatata2997
    @bozejehowatata2997 4 ปีที่แล้ว +1

    tylko srodowisko ma wplyw gen dostosowuje sie do osobowosci

  • @xa-12muskjr55
    @xa-12muskjr55 4 ปีที่แล้ว

    Inteligencji się nie dziedziczy tylko zdobywa za zycia, przecież nikt nie rodzi się geniuszem

    • @Tezak
      @Tezak 4 ปีที่แล้ว +1

      Bycie inteligentnym nie oznacza bycie geniuszem

    • @user-bu4dv5hn3d
      @user-bu4dv5hn3d 3 ปีที่แล้ว

      Zależy od użycia słowa geniusz. W psychologii z tego co pamiętam geniuszami nazywa się osoby powyżej 145 iq więc w tym wypadku tak, rodzi się. Natomiast jeśli chodzi o geniusz w starszym znaczeniu czyli bycie wybitnym w danej dziedzinie to nie jest on już bezpośrednio związany tylko z inteligencją więc tak czy siak się dziedziczy, Pytanie tylko w jakim stopniu.

  • @joannadembinska5079
    @joannadembinska5079 4 หลายเดือนก่อน

    Najwazniejsze sa geny.

  • @elzbietakozlowska6687
    @elzbietakozlowska6687 2 ปีที่แล้ว

    Środowisko jest najważniejsze, przykład dzieci wychowywanych przez zwierzęta...

    • @hehenoelo4858
      @hehenoelo4858 ปีที่แล้ว

      Byłabyś w stanie wychować małpę żeby była tak inteligentna jak ludzie?

  • @arkadiuszmrozinski2172
    @arkadiuszmrozinski2172 3 หลายเดือนก่อน

    Moim zdaniem języków obcych może się nauczyć kretyn. Wystarczy czas, pracowitość i pieniądze.

  • @CalaPolskaPrzeciwPis
    @CalaPolskaPrzeciwPis 4 ปีที่แล้ว

    Czasami mam wrażenie, że posiadłem nadineteligencje, a większość społeczeństwa w dupie 😀😁 Choćby ostanie wybory mnie w tym utwierdziły.

    • @user-bu4dv5hn3d
      @user-bu4dv5hn3d 3 ปีที่แล้ว +2

      Chodzi ci o wygraną Dudy? Szczerze nie ma żadnej dobrej partii w Polsce więc bez większej różnicy.

    • @hehenoelo4858
      @hehenoelo4858 ปีที่แล้ว

      @@user-bu4dv5hn3d Tak może stwierdzić tylko ktoś kto nie ma pojęcia o czym pisze.

    • @user-bu4dv5hn3d
      @user-bu4dv5hn3d ปีที่แล้ว

      @@hehenoelo4858 A jaka jest dobra partia w Polsce?

    • @hehenoelo4858
      @hehenoelo4858 ปีที่แล้ว

      @@user-bu4dv5hn3d Każda która nie robi kurtyzany z konstytucji, nie próbuje przejmować mediów, sądów, nie mianuje swojego członka na prokuratora generalnego, nie mianuje członków swojej partii do Trybunału konstytucyjnego, nie mianuje członków swojej partii do Sądu Najwyższego, nie mianuje członka swojej partii na szefa CBA, nie skłóca Polski z Unią Europejską.

    • @user-bu4dv5hn3d
      @user-bu4dv5hn3d ปีที่แล้ว

      @@hehenoelo4858 każda partia łamała w jakimś stopniu konstytucję i PiS nie próbuje przejąć mediów, co do dawania swoich ludzi w kluczowych pozycjach to każda partia to robi, ale nie tak agresywnie i bezczelnie. Natomiast z Unią to tylko pozory bo jak trzeba wziąć pożyczkę która zabiera część suwerenności krajom członkowskich i centralizuje władzę to PiS od razu podpisuje. Zresztą zakładając że na prawdę nas skłóca to co? I tak nic nie tracimy. Jak mówię żadna partia nie polepszy sytuacji w Polsce, bo żadna nie ma tego na celu