Fantastyczny film, dzięki za wrzucenie. W takich chwilach szczególnie jaram się koleją..., bo na co dzień to niespecjalnie, ale takie perły warto oglądać. : ))
Fantastyczny film. Ciekawie móc zobaczyć stare Odolany. Kiedyś ta kolej miała swój niepowtarzalny klimat. Jakby kto pytał, to głównie nagrywali w rejonie WOD, trochę na WOC i na górce przy WOA jak jeszcze była dwutorowa. 10:48 - budynek nastawni wykonawczej WO9 lub WO10 pod rejon WOC. 12:22 - rejon WOD31 w tle wieża węglowa. 12:39 - widok w kierunku WOD, w tle widać kładkę, która była zaraz przy lokomotywowni. Patrząc z perspektywy jak wtedy wyglądała ta stacja i porównując ją ze stanem obecnym. To, aż ciężko sobie uzmysłowić jak można było tak rozpieprzyć ogólnie kolej w Polsce. Przykre.
Czad. Jestem często na Odolanach. Uwielbiam te klimaty, a ten film pobudził moją wyobrażnię. Jak tam pusto dookoła było wtedy i chyba instytut energetyki też widać. Staram się lokalizować miejscaxz filmu i porownywać zecstanem aktualnym.
To były czasy kiedy koleją woziło się takie towary jak meble czy alkohol film na pewno z lat 70 tych .Dzisiaj na kolei w ilostanie są pojedyncze kryte wagony.Szkoda że transport przeniósł się na drogi cierpi na tym środowisko a tym samym my.Idealna lekcja poglądowa dla zespołu manewrowego i maszynisty.PKP Cargo pozdrawia
Wozilo by sie dalej pociągami ale PKP nie moze sie nażreć. Pierdylion spółek i spółeczek w kazdej jakis prezes z nie małą pensją. A te wszystkie spoleczki zeby kase przeżerać.
Czy mi się wydaje, czy w 4:50 na wskaźniku WZ-5 widać kawałek białego "listka" "za rozjazdem w lewo", co by oznaczało niewłaściwe przyleganie iglicy i zakaz jazdy?
2:13 latarnia cauera ... hmmm wskazuje niedoleganie iglicy na którą za chwilę na ostrze bedzie cofać 42-ka 4:39 M2 to jedno białe (ciągłe) i jedno czerwone (ciągłe) światło. Obecnie byłby to sygnał wątpliwy. (poprawiłem zgodnie z podpowiedzią /PolishCartoons/). Instrukcja E-1 strona 69 z roku 1954. 4:50 znowu latarnia cauera ale tym razem szczelina z ostrza... ujdzie od biedy. 5:44 no tu jest prawidłowe postępowanie... i ruszył bez sygnału z nastawni? 7:44 ... no co on tu czyta? instrukcję e-1 (Ie-1)? Gdzie? na torach? Kogoś tu powaliło z nadmiaru szczerych chęci? 9:58 palenie szkodzi zdrowiu a zaśmiecanie miejsca pracy petami to juz porażka :) 12:11 polecenie Rm1 a co jest przed pchanymi wagonami? kto tam jest na czole spychanego składu? 14:50 sygnalista z Marynarki Wojennej nadaje kodem flagowym? No a maszynista był w piechocie to i nie zrozumiał :) Poza tym fajny film
Stare czasy ale praca wiele się nie zmieniła tylko więcej obowiązków i przepisów dla bezpieczeństwa własnego i innych pracowników... Pytania gdzie kamizelka, dlaczego gwizdek a nie radio, wsiadanie na stopień w ruchu itp... Jak powiedział pan który mnie szkolił " przepisy ruchu kolejowego są pisane ludzka krwią" i dlatego trzeba się ich trzymać Pracuje jako manewrowy 12 Lat szkoda tylko że teraz kolej upadła tak nisko że nasi przełożeni nie zdają sobie sprawy z zagrożeń bo przyjdzie jakiś profesorek, który rozumy podjadał a doświadczenia zero!!! tylko wymagają i nie ważne że nie ma odpowiedniej załogi do manewrów ...trzeba zrobić bo jeden drugiemu obiecał a co ich obchodzi jak to się odbywa.
Film jest z roku ok 1971-1973 na początku widać na wagonach jadące ursusy c 355 w zielonym malowaniu a takie wychodziły do 1973 roku ponadto z ilostanu wynika ze ta lokomotywa została wyprodukowana w 1971.
Dziadek był manewrowym na stacji Wrocław-Brochów i z tego co wiem było sporo wypadków. mam nawet w spadku taką książeczkę z epoki ,,BHP przy pracach manewrowych,,
Całkiem nie dawno tak było.Wtedy nikt nie słyszał o komórkach,internecie i fajbusie...A radiotelefon był luksusem!W latach 97-98 w niektórych miejscach polski sieć PKP nie była zelektryfikowana zwłaszcza na wschodzie i jeździły parowozy...naprawdę A według rozkładu jazdy można było zegarki nastawiać...
teraz PKP to tylko skrót został, na kolei natworzyło się tyle spółek że jak się nic nie spóźnia to można to uznać za cud. Oglądając ten materiał w miejscu 11:43 zamiast podawać sygnał "docisnąć" wystarczyło bardziej rozkręcić sprzęg śrubowy który i tak był nieprawidłowo rozkręcony.
Naprawdę to do dziś nie została zelektryfikowana np Korsze-Ełk podczas gdy w latach 80 PKP potrafiła i to w jeden rok zelektryfikować ponad 500 km linii gdzie na świecie gęby otwierali na takie duże tempo ! a co do parowozów to się sieknołeś o 10 lat w 87-88 jeszcze jeździły ale to tylko dla tego że mnóstwo SP45 defektowało
Witam, czy pokazana w tym filmie tarcza zaporowa Tz z czerwonym światłem to nie czasem odpowiednik tarczy manewrowej z niebieskim światłem? Tak pytam, bo składa się ona z dwóch komór, z czego dolna jest wyposażona w białe światło zezwalające na manewr.
jestem ciekaw czy jest tego rodzaju film poświęcony pierwszej wersji sygnalizacji świetlnej (kierunkowej) oraz drugiej (bez świateł mrugających i pasów świetlnych) z 6 komorowymi (2 zielone światła !!) ?
Jezu, jako rewident i manewrowy w RFN widze te sygnały i aż się zdziwiłem, że te sygnały w większości są identyczne i oznaczają dokładnie to samo. Oznaczenie literowe jest wg. Ril 301 oczywiście inne, ale znaczenie te same.
Jestem byłym maszynistą,ale na przetoku nie praktykowałem,tylko trasa,pięknie pokazana praca manewrowa jest ona bardzo odpowiedzialna i szalenie niebezpieczna,choć prętkości tsm nie widać,ale jest nieznośnie niebezpieczna i odpowiedzialna.Troszkę mało na temat ukresu a jest to sygnał bardzo,bardzo ważnym i obowiązującym,jak również pięknie jest pokazane że niezrozumiały syg.przez maszynistę jest obowiązkowo syg.STOP
Manewrowy słabo widoczny(brak kamizelki odblaskowej)i operacja gwizdkiem słaba,bo raz użycie gwizdka jest STOP,2 razy jedż ode mnie,3 razy jedż do mnie,a pan manewrowy sygnały pokazuje prawidłowo a gwizda SZTORM,co nie jest nie prawidłowe,ale może dewałułować przekaz.dziękuję.Pozdrawiam maszynistów i pomocników maszynisty ,oraz obsługę pokładową.Manewrowych i ludzi związanych z koleją.
Witam Pana, mam zapytanie do fachowca: czy pokazana w tym filmie tarcza zaporowa Tz z czerwonym światłem to nie czasem odpowiednik tarczy manewrowej z niebieskim światłem? Tak pytam, bo składa się ona z dwóch komór, z czego dolna jest wyposażona w białe światło zezwalające na manewr.
Ha..mój dziadek był kolejarzem To co napisałeś jest troszeczkę cyniczne, a napewno dołujące. No ale tak to jest, życie i śmierć. I nadzieja na zmartwychwstanie.
To musi być jazda sortować wagony na jardach... W Train Sim World 2020 jest kilka misji gdzie odbywają się prace manewrowe. Tylko, że nie mam tam żadnego Manewrowego, który używa gwizdka i flag. Zachowując pozory realizmu cofam na ślepo skład z prędkością 3km/h aż walnie w zaporę. Mogę korzystać z wirtualnych kamer, ale nie chcę. Chybże te kamery mają być moim Manerwowym. Ktoś wie jakie prędkości obowiązują na jardach manewrowych?
@@punkowyswir9878 No tak, dzięki. Niezbyt poprawnie sformułowałem te pytanie, skoro odpowiedź na nie nic mi nie pomoże. Jestem teraz już na Train Sim World 2, o wiele lepszej wersji symulatora. Trafiłem na stream pewnego Australijczyka który symulował prace manewrowe amerykańskich kolei. Było widać że chłopaczyna był obeznany z procedurami które mają miejsce na kolejowych yard'ach. Ja muszę poznać procedury niemieckich kolei.Nic mi nie da zapoznanie się z zasadami i wszystkimi szczegółami prac manerwowych polskich kolei chyba że puszczę wodzy wyobraźni ale ciężko będzie to pogodzić z jeżdżeniem niemiecką lokomotywą z włączonym systemem bezpieczeństwa PZB. Życzcie OlSkunGunowi powodzenia w szukaniu materiałów o procedurach na niemieckich kolejowych yard'ach. W szczególności w j.polskim. Mogłem siedzieć w tych Niemczech póki chociaż języka nie opanuje... -_- Mam najwięcej map z Niemiec, mam kupioną nawet lokomotywę manewrową [DLC do gry] , uwielbiam niemiecki system bezpieczeństwa PZB, SIFA.. Eh. Nie jestem nawet w stanie grać na mapach angielskich czy amerkańskich bo to wydaje się zbyt dziecinne w porównaiu do niemieckich kolei.
Dlaczego kolej ma tak porąbaną sygnalizację, kilkanaście rodzajów sygnałów oznaczających dokładnie to samo. Straszliwie prymitywne. To film z lat 70-tych ale podejrzewam, że do dziś niewiele się zmieniło. Nic dziwnego, że maszynista uczy się zawodu cztery lata.
Niby odkop, ale to pewnie wynika z modernizacji. To nie jest tak, że jak powstają nowe urządzenia SRK to w jednym momencie są one aplikowane wszędzie, gdzie się da. Nie da się w jeden dzień zmodernizować całej infrastruktury.
@@MichaFira Prawda jest taka że kolej jest 100 lat za murzynami. Stare pogmatwane przepisy w których cięzko się połapać na jednej stacji potrafi być powiązanych ze sobą kilka rodzajów urządzeń np. ręczne, mechaniczne i przekaźniki. Podczas modernizacji oszczędzanie na urządzeniach które bardzo szybko po odbiorze zaczynają sprawiać wile problemów...
WGT (Warszawa Główna Towarowa) składa się z 3 okręgów nastawczych WOA, WOB i WOC oraz górki rozrządowej WOA2 (nieczynnej już od dobrych 8 lat)...nazywanych też Warszawa Odolany ;)
4:31 Semafor wyświetla sygnał wątpliwy, a nie Ms2... Ms2 to samodzielne białe światło ciągłe na semaforze (czerwone gaśnie). Natomiast gdyby poniżej światła czerwonego zostało wyświetlone białe światło pulsujące - to byłby to sygnał zastępczy Sz...
W czasach i na terenach o słabo rozwiniętej sieci dróg takie transporty to konieczność ale po tym filmie doskonale widać że kolej absolutnie nie jest stworzona do takich właśnie przewozów jak za prl - mnóstwa "drobnicy" po jednym czy kilku wagonach od i do pojedynczego odbiorcy - to zadanie samochodów. Kolej jest stworzona do przewozów masowych, wielowagonowych od nadawcy do odbiorcy. Ewentualnie też do transportu wewnętrznego w dużych zakładach. Konieczność mnóstwa miejsca na tory stacyjne, mnóstwo pracy przy formowaniu i rozformowaniu "zbiorczych", angażowanie loka do każdego nadawcy/odbiorcy choćby tylko z jednym wagonem (sam nie pojedzie) przez to długi czas transportu. A kiedyś co fabryczka to obowiązkowo z bocznicą kolejową, choćby wagon raz na tydzień mieli wtaczać, a nieraz do odbiorcy wagon nawet w połowie nie był załadowany - i tak pół polski go pchali, to w kapitalizmie musiało przegrać z autami.
No i dobrze było taka fabryka w środku miasta nie truła i nie korkowala tirami ulic a zazwyczaj taki wagon jechał w innym składzie i dopiero przy stacji odłączany Teraz to już wszystko ciężarówkami jeździ i raczej ciężko będzie to znowu na kolej przeżuć.
Manewrowy to taki kaskader. Przejebana prace mieli zwlaszcza zima albo jak padal deszcz. Na bank kazdy mial zszarpane nerwy i palil i nie mogl tak caly dzien gwizdac.
@@1976Thorgal Ta praca nie jest aż tak niebezpieczna, o ile maszynista i manewrowy stosują się do przepisów BHP. Najniebezpieczniejsze jest tak naprawdę naskakiwanie na wagon w biegu. Pracuję 13 lat jako manewrowy i nigdy nie miałem nawet drobnego wypadku.
I teraz tak to się robi. Sygnały zostały wprowadzone w czasach, kiedy w pociągach nie było radiotelefonów. A w czasach tego filmu były, ale nie wszędzie.
Te filmy instruktażowe z PRLu były super :)
Bezcenne.
Lektor to kozak
TAAAAAK
Bardzo pożyteczna wiedza, przydatna każdemu na co dzień.
ja mojej starej w kuchni takie pomontowalem sygnalizacje zeby sie nie spozniala z obiadem i teraz jest na dobrych torach juz
@@lordlogan3308 ja jak na klopa idę to daję sygnał S1 przed drzwiami
@@nerobozybiaostocki4384mam nadzieję że Sz nie pojawi się nigdy.
Świetny filmik,na prawdę kapitalny
*naprawdę :/
@@MrArchDelux Średnio to komu kolwiek przeszkadza.
@@KarolOfGutovo *Komukolwiek
Fantastyczny film, dzięki za wrzucenie. W takich chwilach szczególnie jaram się koleją..., bo na co dzień to niespecjalnie, ale takie perły warto oglądać. : ))
Trzeba przyznać, ciekawy film klimat lat 70-tych
Fantastyczny film. Ciekawie móc zobaczyć stare Odolany. Kiedyś ta kolej miała swój niepowtarzalny klimat. Jakby kto pytał, to głównie nagrywali w rejonie WOD, trochę na WOC i na górce przy WOA jak jeszcze była dwutorowa.
10:48 - budynek nastawni wykonawczej WO9 lub WO10 pod rejon WOC.
12:22 - rejon WOD31 w tle wieża węglowa.
12:39 - widok w kierunku WOD, w tle widać kładkę, która była zaraz przy lokomotywowni.
Patrząc z perspektywy jak wtedy wyglądała ta stacja i porównując ją ze stanem obecnym. To, aż ciężko sobie uzmysłowić jak można było tak rozpieprzyć ogólnie kolej w Polsce. Przykre.
Czad. Jestem często na Odolanach. Uwielbiam te klimaty, a ten film pobudził moją wyobrażnię. Jak tam pusto dookoła było wtedy i chyba instytut energetyki też widać. Staram się lokalizować miejscaxz filmu i porownywać zecstanem aktualnym.
Akcja i emocje sięgnęły zenitu (14:55). Maszynista zdezorientowany, pomocnik również. Dzieje się 😊💪
Będzie bitka
Dzisiaj mam z tego kartkówkę w szkole i film zdecydowanie pomógł ;-)
Mój dziadek kolejarz na rentę poszedł w 1979 roku.
Do dziś mam w zbiorach taką czapkę kolejarza PKP jak na tym ciekawym filmie.
Dziękuję za wspaniały film 🙂
Wspaniały filmik. Dziękuję.
To były czasy kiedy koleją woziło się takie towary jak meble czy alkohol film na pewno z lat 70 tych .Dzisiaj na kolei w ilostanie są pojedyncze kryte wagony.Szkoda że transport przeniósł się na drogi cierpi na tym środowisko a tym samym my.Idealna lekcja poglądowa dla zespołu manewrowego i maszynisty.PKP Cargo pozdrawia
Wozilo by sie dalej pociągami ale PKP nie moze sie nażreć. Pierdylion spółek i spółeczek w kazdej jakis prezes z nie małą pensją. A te wszystkie spoleczki zeby kase przeżerać.
Fajny film i miłe dawne wspomnienia.
Czy mi się wydaje, czy w 4:50 na wskaźniku WZ-5 widać kawałek białego "listka" "za rozjazdem w lewo", co by oznaczało niewłaściwe przyleganie iglicy i zakaz jazdy?
W takich niewielkich odchyleniach jazda jest dozwolona
Taka właśnie sytuacja jest w 5:33
W 2:11 już znacznie widać 3 biały pasek, a jednak pojechali
2:13 latarnia cauera ... hmmm wskazuje niedoleganie iglicy na którą za chwilę na ostrze bedzie cofać 42-ka
4:39 M2 to jedno białe (ciągłe) i jedno czerwone (ciągłe) światło. Obecnie byłby to sygnał wątpliwy. (poprawiłem zgodnie z podpowiedzią /PolishCartoons/). Instrukcja E-1 strona 69 z roku 1954.
4:50 znowu latarnia cauera ale tym razem szczelina z ostrza... ujdzie od biedy.
5:44 no tu jest prawidłowe postępowanie... i ruszył bez sygnału z nastawni?
7:44 ... no co on tu czyta? instrukcję e-1 (Ie-1)? Gdzie? na torach? Kogoś tu powaliło z nadmiaru szczerych chęci?
9:58 palenie szkodzi zdrowiu a zaśmiecanie miejsca pracy petami to juz porażka :)
12:11 polecenie Rm1 a co jest przed pchanymi wagonami? kto tam jest na czole spychanego składu?
14:50 sygnalista z Marynarki Wojennej nadaje kodem flagowym? No a maszynista był w piechocie to i nie zrozumiał :)
Poza tym fajny film
@PolishCartoons Istotnie. Ale wtedy ten sygnał nazywał sie M2. W związku z tym przyznaje koledze rację. I poprawiam zapis poprzedni.
Obecnie Ms2 😀
Piękny film. Mógłbym oglądać go codziennie. Powinni to puszczać dzieciom w przedszkolu.
Niby po co mieliby to puszczać?!
@@zrajelok2595 dla uspokojenia po bajkach
Stare czasy ale praca wiele się nie zmieniła tylko więcej obowiązków i przepisów dla bezpieczeństwa własnego i innych pracowników...
Pytania gdzie kamizelka, dlaczego gwizdek a nie radio, wsiadanie na stopień w ruchu itp...
Jak powiedział pan który mnie szkolił " przepisy ruchu kolejowego są pisane ludzka krwią" i dlatego trzeba się ich trzymać
Pracuje jako manewrowy 12 Lat szkoda tylko że teraz kolej upadła tak nisko że nasi przełożeni nie zdają sobie sprawy z zagrożeń bo przyjdzie jakiś profesorek, który rozumy podjadał a doświadczenia zero!!! tylko wymagają i nie ważne że nie ma odpowiedniej załogi do manewrów ...trzeba zrobić bo jeden drugiemu obiecał a co ich obchodzi jak to się odbywa.
❤ SUPER 👍
Zajebisty ten film😍
12:53 Przesłona (ta część z kolorowymi szkłami) nie zaskoczyła... :)
Dopiero na ogólnym ujęciu (12:56) jest we właściwej (ukośnej) pozycji...
Mam podobną do mojej kolejki :)
Super film wiedzą🙂
Tak, na pewno ten gwizdeczek był słyszalny w kabinie lokomotywy... nawet uwzględniając otwarte okno czy wychylenie głowy...
Super, gdzie można znaleźc więcej materiałów z tamtych lat ? Z niemiec czy nawet ddr jest mnóstwo na yt
Przebieg - 9100km xD
Wtedy to nowa lux lokomotywa była
Po co manewrowy uzywa gwizdka,skoro maszynista w halasie silnikow nie slyszy gwizdka . .
z którego roku jest ten film?
Genialny
Na pewno po 1971 bo wcześniej tej lokomotywy jeszcze nie było ;-)
Dzięki
Film jest z roku ok 1971-1973 na początku widać na wagonach jadące ursusy c 355 w zielonym malowaniu a takie wychodziły do 1973 roku ponadto z ilostanu wynika ze ta lokomotywa została wyprodukowana w 1971.
@@listonoszpat233 prosto ustalić, fiat 125 z wąskimi lampami z tyłu i Ursus c355 jeszcze
@@k-7500 czyli między 1971 a 1973
Piękne Ursusy c 355 na początku
Jo, I duże Fiaty też :)
Ten maszynista ma wyraz twarzy jakby od rana za nim gorzała chodziła
Raczej ma już ją w sobie...🎉
@@FilipConfex A bhp to co??
@@MICHAŁ-f8v taka szafka metalowa na ubrania.. 🤔
Taką twarz mają wszyscy maszyniści
którzy ciągną dyżury nocne.
Za ciekawie nie było .
Wielki problem - jaskrawe ubranie dla pracowników , środki łączności .
Było zapewne w cholerę wypadków śmiertelnych .
Jerzy Jerzewski W tamtych czasach był to problem.
65==7^6_5".6$.756.7.^.&₩
€^
Dziadek był manewrowym na stacji Wrocław-Brochów i z tego co wiem było sporo wypadków. mam nawet w spadku taką książeczkę z epoki ,,BHP przy pracach manewrowych,,
@@metachemix Połowa wypadków przez gorzałę.
Całkiem nie dawno tak było.Wtedy nikt nie słyszał o komórkach,internecie i fajbusie...A radiotelefon był luksusem!W latach 97-98 w niektórych miejscach polski sieć PKP nie była zelektryfikowana zwłaszcza na wschodzie i jeździły parowozy...naprawdę A według rozkładu jazdy można było zegarki nastawiać...
wonad1 Racja
teraz PKP to tylko skrót został, na kolei natworzyło się tyle spółek że jak się nic nie spóźnia to można to uznać za cud. Oglądając ten materiał w miejscu 11:43 zamiast podawać sygnał "docisnąć" wystarczyło bardziej rozkręcić sprzęg śrubowy który i tak był nieprawidłowo rozkręcony.
to pewnie po prostu na potrzeby filmu, gdzie chodziło o sygnały...
Naprawdę to do dziś nie została zelektryfikowana np Korsze-Ełk podczas gdy w latach 80 PKP potrafiła i to w jeden rok zelektryfikować ponad 500 km linii gdzie na świecie gęby otwierali na takie duże tempo ! a co do parowozów to się sieknołeś o 10 lat w 87-88 jeszcze jeździły ale to tylko dla tego że mnóstwo SP45 defektowało
@@listonoszpat233 parowozy jeździły w latach 90 na linii Leszno-Jarocin i Leszno-Wolsztyn
Witam, czy pokazana w tym filmie tarcza zaporowa Tz z czerwonym światłem to nie czasem odpowiednik tarczy manewrowej z niebieskim światłem? Tak pytam, bo składa się ona z dwóch komór, z czego dolna jest wyposażona w białe światło zezwalające na manewr.
Film musi być naprawdę stary skoro manewrowy nie ma kamizelki ostrzegawczej.
FAJNY FILM EDUKACYJNY XD
Ciekawe i trochę zabawne. 🙂
jestem ciekaw czy jest tego rodzaju film poświęcony pierwszej wersji sygnalizacji świetlnej (kierunkowej) oraz drugiej (bez świateł mrugających i pasów świetlnych) z 6 komorowymi (2 zielone światła !!) ?
extra film
super
Ogień!
jaki jest lokomotywa w tym filmie? SM42?
Stonka
2:42 Jak dyżurny ruchu chciał podać sygnał drążkiem od przebiegu?
To jest normalny system nastawiania sygnałów
@@MK_z_TK To takie coś istnieje?
@@fonig no tak
@@fonig wiesz, mam w rodzinie 3 dyżurnych ruchu z lat 70
@@MK_z_TK Aha a stosuje się jeszcze takie coś?
2:49 To Warszawa Głowna Towarowa (nastawnia dysponująca)?
Widząc boczny numer lokomotywy SM42-382 jest to numer z pierwszych lat produkcji czyli lata 1963 rok.
Tak z ciekawości mam pytanie do osób obeznanych w temacie: czy te dmuchanie w gwizdek słychać w kabinie maszynisty przy tak głośno pracującym silniku?
Nie, radia mają.
Wtedy nie mieli.
Wiecie gdzie jest dostępny cały pełny film?
Wz6 w drugiej minucie nie pozwala jechać, a pojechaliście. Panowie, przed nagraniem trzeba było poprawić.
w tych czasach jakby byly takie manewry w stacji to dyzurni by sie za plakali ze maja tyle roboty
Zawsze to słyszę, u mnie w pracy też, kiedyś to było kurła, tyle roboty ze wy młodzi to byście płakali No jak chuj.
sygnały uległy zmianie
Jezu, jako rewident i manewrowy w RFN widze te sygnały i aż się zdziwiłem, że te sygnały w większości są identyczne i oznaczają dokładnie to samo. Oznaczenie literowe jest wg. Ril 301 oczywiście inne, ale znaczenie te same.
😮
Z którego roku jest ten film?
MrMalyMisiu - lata 70 pewnie
MrMalyMisiu - napewno po 1971 bo ta lokomotywa została wyprodukowana w 1971
W tych czasach tez się tak rozrządza?
No dokładnie, dalej nie ma radiołączności
@@Ev3r0x Radiotelefony są już od lat 90
@@Ev3r0x To nie wiem gdzie Ty pracujesz. Chorągiewek i gwizdków już dawno się nie stosuje. Jedynie awaryjnie jak łączność nawali.
@@JeanPierreRheinault Wiesz co to jest sarkazm czy to po za twoim poziomem inteligencji?
@@Ev3r0x Tyle, że to nie był sarkazm. Polecam Ci się najpierw zapoznać co to jest oraz jak i kiedy się go stosuje 😉
Jestem byłym maszynistą,ale na przetoku nie praktykowałem,tylko trasa,pięknie pokazana praca manewrowa jest ona bardzo odpowiedzialna i szalenie niebezpieczna,choć prętkości tsm nie widać,ale jest nieznośnie niebezpieczna i odpowiedzialna.Troszkę mało na temat ukresu a jest to sygnał bardzo,bardzo ważnym i obowiązującym,jak również pięknie jest pokazane że niezrozumiały syg.przez maszynistę jest obowiązkowo syg.STOP
Mane
Manewrowy słabo widoczny(brak kamizelki odblaskowej)i operacja gwizdkiem słaba,bo raz użycie gwizdka jest STOP,2 razy jedż ode mnie,3 razy jedż do mnie,a pan manewrowy sygnały pokazuje prawidłowo a gwizda SZTORM,co nie jest nie prawidłowe,ale może dewałułować przekaz.dziękuję.Pozdrawiam maszynistów i pomocników maszynisty ,oraz obsługę pokładową.Manewrowych i ludzi związanych z koleją.
Witam Pana, mam zapytanie do fachowca: czy pokazana w tym filmie tarcza zaporowa Tz z czerwonym światłem to nie czasem odpowiednik tarczy manewrowej z niebieskim światłem? Tak pytam, bo składa się ona z dwóch komór, z czego dolna jest wyposażona w białe światło zezwalające na manewr.
"Czytał Lucjan Szołajski".
Czas 4:30. Ms2 dla manewrów to powinno być samo światło białe, a nie razem z czerwonym! To nie sygnał zastępczy (bez migania)
W czasach PRL tak właśnie wyglądał sygnał zezwalający na jazdę manewrową.
Ja znam te sygnaly. Stosuje je na codzien, nawet jak ide na plac po ziemniaki.
duzo informacji
Maszynista wygląda jak Himmilsbach
Ech ten ukochany PRL! Oddam wszystkie pieniądze Rotszyldów, żeby tylko te czasy wróciły.
Jedź na Kubę.
I żyj jak tam żyją zwykli ludzie.
Choć rok.
Wróć.To wtedy pogadamy.
4:17 ten maszynista chyba chętnie by walną kielicha
Tam bez wódki nikt nie jeździł, nikomu alkohol nie przeszkadzał
Szkoda że nie noszą dzisiaj eleganckich mundurów .
...i tak dzień za dniem bliżej do emerytury. Później czilałcik, wnuczki, a jeszcze później cmentarz.
No i tyle.
Ha..mój dziadek był kolejarzem
To co napisałeś jest troszeczkę cyniczne, a napewno dołujące.
No ale tak to jest, życie i śmierć.
I nadzieja na zmartwychwstanie.
7:14 jaka precyzja.. co do milimetra xd
To musi być jazda sortować wagony na jardach... W Train Sim World 2020 jest kilka misji gdzie odbywają się prace manewrowe. Tylko, że nie mam tam żadnego Manewrowego, który używa gwizdka i flag. Zachowując pozory realizmu cofam na ślepo skład z prędkością 3km/h aż walnie w zaporę. Mogę korzystać z wirtualnych kamer, ale nie chcę. Chybże te kamery mają być moim Manerwowym. Ktoś wie jakie prędkości obowiązują na jardach manewrowych?
Prędkości to masz 5 10 15 20 25 40 km/h
@@punkowyswir9878 No tak, dzięki. Niezbyt poprawnie sformułowałem te pytanie, skoro odpowiedź na nie nic mi nie pomoże. Jestem teraz już na Train Sim World 2, o wiele lepszej wersji symulatora. Trafiłem na stream pewnego Australijczyka który symulował prace manewrowe amerykańskich kolei. Było widać że chłopaczyna był obeznany z procedurami które mają miejsce na kolejowych yard'ach. Ja muszę poznać procedury niemieckich kolei.Nic mi nie da zapoznanie się z zasadami i wszystkimi szczegółami prac manerwowych polskich kolei chyba że puszczę wodzy wyobraźni ale ciężko będzie to pogodzić z jeżdżeniem niemiecką lokomotywą z włączonym systemem bezpieczeństwa PZB. Życzcie OlSkunGunowi powodzenia w szukaniu materiałów o procedurach na niemieckich kolejowych yard'ach. W szczególności w j.polskim. Mogłem siedzieć w tych Niemczech póki chociaż języka nie opanuje... -_- Mam najwięcej map z Niemiec, mam kupioną nawet lokomotywę manewrową [DLC do gry] , uwielbiam niemiecki system bezpieczeństwa PZB, SIFA.. Eh. Nie jestem nawet w stanie grać na mapach angielskich czy amerkańskich bo to wydaje się zbyt dziecinne w porównaiu do niemieckich kolei.
4:40 To nie jest sygnał ms2, tylko sygnał wątpliwy, który zabrania dalszej jazdy.
Kiedyś było inaczej. Przepisy dotyczące sygnalizacji się zmieniają i dziś taki film to w sumie "ciekawostka przyrodnicza".
Tyś jest sygnał wątpliwy
Dlaczego kolej ma tak porąbaną sygnalizację, kilkanaście rodzajów sygnałów oznaczających dokładnie to samo. Straszliwie prymitywne. To film z lat 70-tych ale podejrzewam, że do dziś niewiele się zmieniło. Nic dziwnego, że maszynista uczy się zawodu cztery lata.
Sygnał manewrowy na semaforze teraz to tylko białe
Niby odkop, ale to pewnie wynika z modernizacji. To nie jest tak, że jak powstają nowe urządzenia SRK to w jednym momencie są one aplikowane wszędzie, gdzie się da. Nie da się w jeden dzień zmodernizować całej infrastruktury.
@@MichaFira Prawda jest taka że kolej jest 100 lat za murzynami. Stare pogmatwane przepisy w których cięzko się połapać na jednej stacji potrafi być powiązanych ze sobą kilka rodzajów urządzeń np. ręczne, mechaniczne i przekaźniki. Podczas modernizacji oszczędzanie na urządzeniach które bardzo szybko po odbiorze zaczynają sprawiać wile problemów...
Hans Kloss
faktycznie jakość HD i dźwięk Dolby ;)
Człowieku to jest film z PRLu.
Jaka to stacja?
wydaje mi się że Warszawa Główna Towarowa
Mariusz T już wiem to Warszawa Odolany (na filmie była nastawnia woc)
WGT (Warszawa Główna Towarowa) składa się z 3 okręgów nastawczych WOA, WOB i WOC oraz górki rozrządowej WOA2 (nieczynnej już od dobrych 8 lat)...nazywanych też Warszawa Odolany ;)
Mariusz T dzięki za wyjaśnienie
4:31 Semafor wyświetla sygnał wątpliwy, a nie Ms2...
Ms2 to samodzielne białe światło ciągłe na semaforze (czerwone gaśnie).
Natomiast gdyby poniżej światła czerwonego zostało wyświetlone białe światło pulsujące - to byłby to sygnał zastępczy Sz...
W czasie nagrywania filmu czyli w czasach PRL tak wyglądał sygnał Ms2 podany na semaforze. Wystarczy zapoznać się ze starym E1 z tamtego okresu.
@@mati319 Moja E1 z1969 roku już pokazuje tylko białe światło jako jazda manewrowanie dozwolona Ms2
@@piotrpiotrowski5313 A jak tutaj ktoś wyszukał, to są to prawdopodobnie okolice roku 1963, 1964
Tyś jest taki sygnał wątpliwy
Po "kolejowemu" manewrowy to siber, a manewry to sibrowanie.
W czasach i na terenach o słabo rozwiniętej sieci dróg takie transporty to konieczność ale po tym filmie doskonale widać że kolej absolutnie nie jest stworzona do takich właśnie przewozów jak za prl - mnóstwa "drobnicy" po jednym czy kilku wagonach od i do pojedynczego odbiorcy - to zadanie samochodów. Kolej jest stworzona do przewozów masowych, wielowagonowych od nadawcy do odbiorcy. Ewentualnie też do transportu wewnętrznego w dużych zakładach. Konieczność mnóstwa miejsca na tory stacyjne, mnóstwo pracy przy formowaniu i rozformowaniu "zbiorczych", angażowanie loka do każdego nadawcy/odbiorcy choćby tylko z jednym wagonem (sam nie pojedzie) przez to długi czas transportu. A kiedyś co fabryczka to obowiązkowo z bocznicą kolejową, choćby wagon raz na tydzień mieli wtaczać, a nieraz do odbiorcy wagon nawet w połowie nie był załadowany - i tak pół polski go pchali, to w kapitalizmie musiało przegrać z autami.
No i dobrze było taka fabryka w środku miasta nie truła i nie korkowala tirami ulic a zazwyczaj taki wagon jechał w innym składzie i dopiero przy stacji odłączany
Teraz to już wszystko ciężarówkami jeździ i raczej ciężko będzie to znowu na kolej przeżuć.
Czy to sa znaki miedzynarodowe?
Fajna stonka
Manewrowy to taki kaskader. Przejebana prace mieli zwlaszcza zima albo jak padal deszcz. Na bank kazdy mial zszarpane nerwy i palil i nie mogl tak caly dzien gwizdac.
Ta praca dalej jest przejebana zmieniło się tylko tyle że manewrowy podaje sygnały maszyniście poprzez radiotelefon
A czasami go bufory miazdzyly
@@1976Thorgal Ta praca nie jest aż tak niebezpieczna, o ile maszynista i manewrowy stosują się do przepisów BHP. Najniebezpieczniejsze jest tak naprawdę naskakiwanie na wagon w biegu. Pracuję 13 lat jako manewrowy i nigdy nie miałem nawet drobnego wypadku.
@@JeanPierreRheinault coś za długo jesteś tym manewrowym może czas najwyższy pójść na kurs ustawiacza
@@1976Thorgal Na maszynistę będę się szkolił.
widział ktoś kiedyś manewrowego w koszuli.....? :)
Do filmu się ładnie ubrał, i super za inicjatywę :)
Ja widziałem.
Film z końcówki lat 60 tych....👍
Kròtkofalòwki by te manewrowe problemy rozwiazaly
Ale gamoń z cb
1. PRL
2. Lata 70 XX
A jak radio padnie ;) ?
I teraz tak to się robi. Sygnały zostały wprowadzone w czasach, kiedy w pociągach nie było radiotelefonów. A w czasach tego filmu były, ale nie wszędzie.
to juz ide ukrasc lokomotywe!
Xx3.
ale białe i czerwone nigdy tak nie było coś sie zepsuło
Ty się zepsułeś