Idealny dom Parterowy? Co powinien mieć dom parterowy? Omawiam projekt domu!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 125

  • @krzysztofskrzypek877
    @krzysztofskrzypek877 ปีที่แล้ว +27

    Wybudowałem dom parterowy bo wydawał mi się idealny w odróżnieniu od piętrowego i muszę powiedzieć że jak w nim zamieszkałem to tak rzeczywiście uważam nadal.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +2

      Gratuluje dobrego wyboru

  • @yankesinside
    @yankesinside ปีที่แล้ว +52

    Jeżeli mogę widzom coś doradzić z własnego doświadczenia to powiem krótko. Jeżeli dom to tylko parterowy. Koszty identyczne a komfort życia i jakość x2. Dom parterowy to luksus zaś piętrzaki to długofalowa uciążliwość i dyskomfort życia na stare lata. Wprowadziłem się w Czerwcu bieżącego roku po 12 miesiącach od rozpoczęcia budowy. A teraz po 6 miesiącach mieszkania mogę tylko potwierdzić swoją decyzję postokroć. Wcześniej przez 16 lat mieszkałem w piętrzaku i wiem czym to pachnie. Ba wychowałem się również od dziecka w tzw. klocku z lat 80tych. Dom parterowy to przyjaciel człowieka na całe życie, pietrzaki zaś to takie przelotne znajomości wypełnione nadzieją na długą przyjaźń koniec końców pełne zawodów na koniec.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว

      Dzięki za obszerny wpis,

    • @RafalGudzowski
      @RafalGudzowski ปีที่แล้ว +6

      co do kosztów to byłaby prawda tylko w odniesieniu do malego domu tak do 100m2. Parterowka o dużej powierzchni to znacznie większa cena. Więcej fundamentów, większa powierzchnia dachu, więc ścian nośnych ze względu na ograniczenia rozpiętości stropu, więcej materiału na więźbę. Przy małym domu te koszty rekompensuje trochę brak schodów i powierzchnia potrzebna na nie oraz możliwość zastosowania mniejszego kąta nachylenia dachu.
      Co do komfortu to rzeczywiście jest o niebo wygodniej. Moja żona mieszkała całe dzieciństwo w piętrowym domku i jak jeździmy do teściów to też to odczuwam. Czasem po coś trzeba biegać kilka razy, bo się czegoś zapomni. Poza tym te wkurzające skosy! Też mamy zaprojektowaną parterówkę i mam nadzieję, że ją kiedyś wybudujemy...

    • @IZI-hd6yw
      @IZI-hd6yw ปีที่แล้ว

      Nie wprowadzAaj ludzi w blad, Dom parterowy dla niektorych moze wygodniejszy, ale w niektorych przypadkach potrafi byc drozszy od takiego z poddaszem uzytkowym o 30%, a nawet i o 60%

    • @yankesinside
      @yankesinside ปีที่แล้ว +2

      @@IZI-hd6yw O czym ty piszesz. Jakie 60% - masz naprawdę bałagan na strychu. 10% to max przy podobnym metrażu i techologii. Komfort zaś zdecydowanie większy. Co kto lubi ale nikogo w błąd nie wprowadziłem bo sam budowałem dom parterowy i znam te koszty.

    • @IZI-hd6yw
      @IZI-hd6yw ปีที่แล้ว

      @@yankesinside Ja właśnie skończyłem SSZ w parterówce - dwa lata temu wykonawcy klepali się po glowach-ze zwariowałem ze sobie taki drogi projekt wybrałem z takim ogromnym drogim dachem, płyta i fundamentami - i namawiali żebym projekt zmienił na jakiś tańszy. Jakoś wtedy nie robiłem sobie z tego wiele - nie umiałem sobie tego obliczyć.
      Potem zacząłem oglądać dokładniej strony Archonu i przyglądać się ich wycenom itd. Okazuje się ze Archon dość rzetelnie robi te swoje wyceny kosztorysowe. Po zakończeniu mojego stanu surowego SSZ okazało się ze rozjechałem sie z kosztem o +4,74% - co uważam ze to nie jest dużo.
      Mój sposób obliczenia kosztu budowy na podstawie wyceny Archonu jest następujący: biorę średnią (nie najniższą!) wycenę netto z zakładki „więcej o kosztach budowy“ ze strony Archonu, dodaje do niej 15% (ubruttawiam ja) a następnie dzielę przez całkowity metraż domu (wraz z garażem, kotłownia itd). W ten sposób uzyskuje koszt wybudowania 1m2 brutto danego domu.
      I tak dla przykładowego domu parterowego wyliczenia wyglądają następująco:
      1) W mekintoszach 8: 356.800zl *1,15 = 410.320zl / 145,11m2 ==> 2.827,64 zl/1m2
      2) W Mekintoszach 12: 387.000*1,15= 445.050/123,65m2 ==> 3.599 zl/1m2
      A dla przykładowego domu z poddaszem:
      3) W Idaredach G2: 375.100zl * 1,15 = 431.365zl / 193,82 m2 ==> 2.225 zl/m2
      Porównując poz 3 i 1 mamy różnice 602 zl na 1m2
      ==> + 27%
      Porównując pozycje 3 i 2 mamy różnice 1.374 zl na 1m2 ==> +61%
      Szczerze powiedziawszy az nie chce sie w to wierzyc - ale tak wychodzi z obliczen.

  • @marcinsobczak2485
    @marcinsobczak2485 5 วันที่ผ่านมา

    mieszkam w kraju gdzie dom bardzo ciężko zbudować nie będąc rolnikiem, ale można kupić. Po 10 latach mieszkania na swoim w dwóch szeregowcach ze schodami, sprzedałem i kupiłem 135 metrowy dom parterowy. prosta bryła prostokąta urozmaicona jest z przodu dwoma wykuszami po obu stronach drzwi frontowych. szeroki korytarz w literę T, dwa małe pokoje, dwa duże, dwie łazienki, salon, kotłownia/pralnia i kuchnio jadalnia. w końcu czuję że korzystam z całego domu, nie ma tej bariery w postaci schodów. nad całym domem rozciąga się niski strych, a tam przestrzeń wielkości domu do wykorzystania, a przede wszystkim, mozna zrobić inpekcję dachu, ocieplenia i wszytko doskonale nadaje się do założenia wentylacji itp. każde okno można bez problemu umyć, lub po pprostu otworzyć i podać coś komuś na zewnątrz, ewentualnie wyrzucić przy remoncie lub sprzątaniu. dom mogę objechać autem z każdej strony (działka ma 2000m2) więc parkuje i wchodzę zawsze od tyłu prosto do kuchni (w myśl zasady, że frontowych drzwi używa się tylko przy narodzinach, ślubie i pogrzebie). garaż ma 45m2 i oczywiście nigdy tam auto nie stało, służy za warsztat, przechowalnie na taczki, kosiarki, rowery, sadzalnie kwiatów itd. jest 5 domów w rzędzie, wszystkie domy są parterowe i nikt nikomu nie zagląda, wszystko jest obrośnięte tujkami i krzakami. można tak mieszkać.

  • @knovacky
    @knovacky ปีที่แล้ว +9

    Koszt budowy domu parterowego jest zawsze wyższy niż dom pietrowy/użytkowym poddaszem. Wiem, bo budowałem dom parterowy 205m2. Dlaczego ? Ano dlatego, że masz sporo fundamentów, dużo ścian, wielki dach oraz w zależności co tam się wybierze trzeba zrobić jakiś strop. Cenowo jest drogo, ale dom parterowy to sporo wygody. Wyjście na taras/działkę z każdego pokoju, duże okna, lepszy komfort termiczny no bo latem taki dom ma dużo ciężej się nagrzać ( poddasze stanowi swego rodzaju bufor ), brak schodów ... jak dla mnie same plusy. Ktoś powie, że w domu piętrowym jest lepsza prywatność ... a ja powiem, ze guzik prawda, bo to kwestia odpowiedniego projektu i w parterówce też można podzielić dom tak, że będziesz mieć część dzienną i część sypialnianą. Tyle z mojej strony. Parter > piętro :)

    • @donelbaron
      @donelbaron ปีที่แล้ว

      a ja ci powiem dlaczego parterowy system gospodarczym jest duzo tanszy : nie robisz stropu betownoego , nie robisz schodow, a jak sam duzo robisz to 1. o wiele latwiej zrobic samemu elwacje, 2. o wiele latwiej zrobic samemu podbitke, 3. mozna nawet samemu ulozyc dachowke, sufity to tylko podwieszasz plyty i ukladasz welne od gory , duzo latwiejsze to niz obrobka skosow i okien poddaszowych.

    • @knovacky
      @knovacky ปีที่แล้ว

      @@donelbaron a ile % ludzi buduje samemu? To nie te czasy... osobiście mam lepsze zajęcia niż dymanie po pracy na budowie

    • @ojomaro
      @ojomaro ปีที่แล้ว

      @@knovacky to czym się zajmujesz

    • @knovacky
      @knovacky ปีที่แล้ว

      @@ojomaro pracuje w branzy IT, czesto dluzej niz 8h ...

    • @pcplsdxtc
      @pcplsdxtc 9 หลายเดือนก่อน

      @@knovacky mimo wszystko wciąż ogrom ludzi budujących dom robi takie rzeczy samemu, natomisat stropu już nie wyleją. Nie mowię o mórowaniu czy robieniu dachu, ale proste rzeczy jak ocieplenie, sufity podwieszane itd....

  • @100-novany
    @100-novany ปีที่แล้ว +2

    Sam zdecydowałem się na parterówkę "w Leszczynowcach 7 OZE". Garaż muszę wybudować osobno ze względu na charakter działki. Martwię się tylko tym, że mimo iż od samego początku wybrałem projekt z pompą ciepła, to nasza kochana unia jewropejska doczepiła się nawet i tego systemu ogrzewania. Dzisiaj chyba wszystko jest "nieekologiczne".

  • @wojciechzielinski7825
    @wojciechzielinski7825 ปีที่แล้ว +3

    Mnie do domu parterowego skłoniło coś jeszcze - wyszedłem trochę z "pudełka" i cała instalacja będzie szła poddaszem (nawet CO), oszczędzę w ten sposób na czasie i pracy elektryków, czy hydraulików, a jak w przyszłości stwierdzę że chcę zmienić rozkład pomieszczeń lub dodać/usunąć kabel ETH, zasilający czy rurę to swobodnie bez kucia to zrobię. Tyle że przestałem się też bać instalacji natynkowych i opracowałem swoje rozwiązanie by ogarnąć to sensownie pod względem estetycznym.

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +2

      ja całą elektrykę, sieć puszczam nad sufitem a co piwnicą przebijam się przez strop do grzejników

    • @wojciechzielinski7825
      @wojciechzielinski7825 ปีที่แล้ว

      @@zjow4755 część będzie ukryta w lamelach, na części będą ozdobne płyty które to zakryją, w pomieszczeniach gospodarczych będą czarne rurki PCV, a przy gniazdkach/włącznikach wyfrezowane kawałki deski orzechowej (np. koło łóżek czy biurek) pełniące rolę paneli elektrycznych.
      Ogólnie - ja przestałem się bać czegokolwiek :) bo człowiek siedzi, myśli, kombinuje, koszta rosną technologii w bród. Potem się kończy z 20 punktami światła w salonie a używa się 2-3, płaci się krocie za każdy punkt, a wali się ich jak najwięcej żeby czasem nie zabrakło. Pomysł jest taki że jeśli gniazdko się sprawdzi w danym miejscu to przy remoncie po kilku latach schowam w ścianę. Gdy ktoś pyta to mówię że to styl "loftowy" bo mi się tłumaczyć nie chcę :)
      Jest jeszcze gotowe rozwiązanie typu Gira Studio, które kosztuje kosmiczne pieniądze a można wykonać samemu.

    • @wojciechzielinski7825
      @wojciechzielinski7825 ปีที่แล้ว +1

      @@zjow4755 dodatkowo wyszedłem z założenia - że jeśli dobrze zaplanować kilka rozwiązań to można stworzyć dom łatwy do modyfikacji. Wraz z żoną stwierdziliśmy że rozwiązywanie wszystkiego za jednym zamachem nie ma sensu, bo po roku się okaże że coś nam nie pasuje, jest uciążliwe, chcielibyśmy zmienić, a przerabialiśmy to na przestrzeni 2 dekad w wielu mieszkaniach (np. potrzebuję dodatkowe przewody, ale nie odważę się kuć ściany z 2 dzieci, do tego nie mając pojęcia co jest pod tynkiem, a to zawsze wiąże się z tym że cały dom jest w chaosie), ciągła wojna z panelami bo jak zmienimy panele na takie jakie chcemy ale będziemy mieć dwie różne wysokości do płytek i innych podłóg i tak dalej i tak dalej. Więc zmieniłem filozofię i teraz walczę ostro z architektem o wyjście z pudełka: dom ma być prosty, tani, a my go nie będziemy pokazywać ludziom do okoła chwaląc się włącznikiem za 1000zł, tylko będziemy w nim żyć, kiedyś będziemy musieli zająć się rodzicami i zorganizować im miejsce, a wszystkie rzeczy będą miał swój jeden wielki schowek i nie będą zagracać szaf.
      Ale to temat rzeka i na inną historię :) W każdym razie polecam się nad tym zastanowić bo mi się dzięki temi zmienił radykalnie sposób postrzegania budowy i projektu.

  • @axamathix
    @axamathix ปีที่แล้ว +4

    Schody za dyszkę to chyba 3 lata temu w dobrej promocji do samodzielnego montażu.

  • @jamaciejwis
    @jamaciejwis ปีที่แล้ว +4

    Witam.
    Chciałbym tylko dodać że przy porównaniu cen nie uwzględniłeś kosztu wybudowania stropu(stal,beton,robocizna trochę to wyjdzie).
    Ale ogólnie fajne materiały.
    Pozdrawiam.Maciej

    • @IZI-hd6yw
      @IZI-hd6yw ปีที่แล้ว

      Alesz oczywiscie ze uwzglednil: wycena SSZ obejmuje wszystko - sciany, schody I stropy rowniez...

  • @marianszczesniak570
    @marianszczesniak570 11 หลายเดือนก่อน +1

    Mam dom parterowy z poddaszem użytkowym. Mieszkam, ale widzę duże minusy. Np. wnoszenie mebli, odkurzanie, mycie schodów, starsze lub chore osoby w domu. Życie na jednym poziomie jest o wiele lżejsze i bliżej siebie. Gdybym miał budować drugi raz, to tylko dom parterowy

  • @nico-toscani
    @nico-toscani ปีที่แล้ว +2

    Co do parterówki, jeżeli miałaby mieć tyle miejsca co mam teraz, to trzeba było by foremnej działki 30a, żeby też na tarasie za blisko sąsiada nie siedzieć. Samo oddzielenie strefy dziennej od nocnej w parterówkach też występuje, ale żeby było ciszej, to trzeba było by w korytarz prowadzący do sypialni wstawiać drzwi- trochę nora, ale jak jest potrzeba....Kilka nowoczesnych parterówek oglądałem, każda jednak miała bardzo małe pomieszczenia, a deklarowany metraż był podobny do tego gdzie teraz mieszkam- czyli dom ze skosami. Jedynie salon był kilka m2 większy.

  • @olo3539
    @olo3539 ปีที่แล้ว +1

    :) AI podsunęło mi ten odcinek, całe życie młodzieńcze mieszkałem w domu piętrowym, dzisiaj mieszkaj tam rodzice, obecnie mieszkam w bloku. Podkreślam że moja wiedza o domu parterowym jest teoretyczna , działka kupiona dawno temu, gdyby nie C19, już by stał, a teraz czekam aż uspokoi się sytuacja na rynku budowlanym. Dom parterowy PODPIWNICZONY, u siebie nie mam okien dachowych bo całe poddasze zajęła instalacją rekuperatora, klimatyzacja i zbiornik na brudna wode/deszczówkę. Obowiązkowo wiatrołap i oprócz garażu w piwnicy wiata na auto + budynek gospodarczy .

    • @mateuszgo1
      @mateuszgo1 ปีที่แล้ว

      Ceny nie spadną, jak już to się zatrzymają

  • @droolisonly1
    @droolisonly1 ปีที่แล้ว +7

    Przewagi parterówki :
    + niższe i tańsze kominy, ( jeśli jeszcze teraz ktoś buduje kominy 2022+)
    + tańsze ocieplenie stropu bo może być to granulat wełny / EPS (piana PIR czy wełna ze sznurkami swoje kosztują)
    + brak okien dachowych
    + brak klatki schodowej więcej miejsca brak kosztu
    + brak balkonów i tarasów nad pomieszczeniami (nie trzeba hydroizolacji płytek/desek, balustrady itp) taras na gruncie jedyny słuszny
    + wszelkie naprawy/modyfikacje można z drabiny zrobić
    + latem nie ma problemu ze spaniem w ukropie na piętrze ( jeśli brak klimy)
    + większy dach to więcej powierzchni na PV
    + bez barierowe posadzki
    - koszty jedne z wyższych
    - duża działka
    - duży dach i duża płyta fundamentowa/ fundamenty
    Właśnie buduje "Dom w Calndivach G2" wiec jestem w temacie

    • @Raf1037
      @Raf1037 ปีที่แล้ว +3

      moim zdaniem parterowka tansza i szybsza w budowie a dach nie koniecznie musi byc duzy i drogi ja wybralem projekt z 24 stopniowym i duzo metrow odeszlo 4 ro spadowy i tez ladnie wyglada no i czy czlowiek starszy to latwiej fukcjonowac brak schodow duzy plus

    • @fantinilukasz
      @fantinilukasz ปีที่แล้ว

      co do jednego, że tym kominem teraz juz kominów sie nie buduje, jak jesteś na pompie ciepła i panelach i czy cokolwiek innego niż paliwo palne.

    • @Raf1037
      @Raf1037 ปีที่แล้ว

      @@fantinilukasz warto miec chociaz jeden komin pod kominek

    • @okoSkokoMi
      @okoSkokoMi ปีที่แล้ว +2

      Dobre zestawienie. Dodatkowo tą kubaturę która zajmuje klatka schodowa nie trzeba ogrzewać. Łatwiej też ocieplić samemu czy pomalować bo jak nie masz szczytow to mając 4 ramki rusztowania warszawskiego można to ogarnąć samemu

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +1

      @@fantinilukasz Ja chcę na paliwo stałe tj bufor 1,5m3 zasilany piecem na drewno + solary. Dlaczego nie np pompa ciepła czy gaz - wiem ile będę płacił za rok czy 6lat - poniżej 1,2k rocznie i nie jestem zależny od dyktatu ceny dostawcy w danym momencie, jestem uodporniony od chwilowego braku gotówki. Cena gazu niektórym skoczyła 5x (koło poznania), cena prądu rośnie bardzo szybko za za chwile będzie notowana na giełdzie (firmy teraz płaczą bo już teraz mają ok 3pln/1kWh)

  • @edytabieniek6170
    @edytabieniek6170 ปีที่แล้ว +4

    Źle dobrany tytuł, ponieważ nie jest tu mowa o domach parterowych a o konkretnej parterówce. Nie można na podstawie jednego rzutu oceniać innych projektów.
    Są parterówki, zupełnie inne od tej omawianej. Mam wrażenie, że trochę pan się zagalopowuje w swoich filmikach, gdyż wiele spraw przewyższa Pana wiedzę i niepotrzebnie wprowadza ludzi w błąd.
    Radziłabym, trochę pokory.

  • @bozenaa6328
    @bozenaa6328 6 หลายเดือนก่อน +1

    Miwszkam w domu parterowym i uważam to za suuper decyzję nie zamieniłaby i inny

  • @rozowymokiem
    @rozowymokiem ปีที่แล้ว +4

    Projekt domu dość fajny, podoba mi się rozmieszczenie pomieszczeń. Niestety bardzo drogi w budowie, także dla wielu osób pewnie nie będzie idealny ;)

  • @eve8054
    @eve8054 ปีที่แล้ว

    Zgadzam się z tym, że sypialnie mogą wadzić, my mamy parterowe ale mamy to przemyślane z podziałem na część dzienną i nocna. Połowicznym rozwiązaniem jest danie sypialni rodziców blisko zadaszenia tarasu. Odnośnie przejścia do kotlowni, zawsze można przejść ukrytymi drzwiami przez zabudowę wiatrolapu i nie trzeba wywalać ściany, która nie oszukujmy się jest potrzebna. Taras też mamy zadaszony czesciowoni wejście. My mieliśmy projekt indywidualny i nawet nasi architekci sobie slabo z tym radzili. 80% pomysłu to nasza praca.

  • @yankesinside
    @yankesinside ปีที่แล้ว +13

    Chłop liczy tylko koszty budowy schodów zapominając o zmarnowanych m2 które te schody zabierają z przestrzeni życiowej. Schody zajmują około 10m2 w przeciętnej piętrówce jak pomnożycie sobie to przez koszt wybudowania 1m2 domu to wam się zaraz żarówka zaświeci w głowie. Powierzchnia użytkowa to jedno radze spojrzeć na różnicę w wielkościach pokojów w domach parterowych vs piętrzaki przy tej samej powierzchni użytkowej. Wychodzi min. 10% na + w parterówkach. Wynika to z ciągów komunikacyjnych oraz schodów. Wielu "ekspertów" nie wiedzieć czemu pomija te kwestię, która jak dla mnie jest niezwykle istotna.

    • @IZI-hd6yw
      @IZI-hd6yw ปีที่แล้ว

      U mnie schody w rzucie zajmuja 3,42m2, a nieuzytkowe to rzeczywiscie te 3,42 w poziomie pierwszego pietra,

    • @pcplsdxtc
      @pcplsdxtc 9 หลายเดือนก่อน

      no ale w parterówce masz dłuższe korytarze...

    • @yankesinside
      @yankesinside 9 หลายเดือนก่อน

      @@pcplsdxtc Zależy od projektu zasada jest prosta. Projektuj praterówke na bazie kawadratu to korytarzr beda zajmowały mniej miejsca o 10% niż w pietrowych domach.

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski ปีที่แล้ว +4

    Co do okien dachowych to chyba znikoma oszczędność. Przecież trzeba je zastąpić normalnymi oknami, w pomieszczeniach na parterze, które chyba też coś kosztują...

    • @pcplsdxtc
      @pcplsdxtc 9 หลายเดือนก่อน

      dokładnie, choć będą trochę tańsze. Realna jedyna oszczędność to schody

    • @pawelR5895
      @pawelR5895 7 หลายเดือนก่อน

      Mieszkam w domu pietrowym z zadaptowanym poddaszem. Troche tych schodow jest. A zdajesz sobie z tego sprawe dopiero, jak chodzenie po nich staje sie problemem(ot, skrecona kostka np..)

  • @slawekzientala
    @slawekzientala ปีที่แล้ว +1

    Niestety w tym projekcie taras nie jest zadaszony. Tam jest tylko konstrukcja żelbetowa i pomiędzy belkami są elementy drewniane tworzące rodzaj pergoli. To nie jest pełne zadaszenie, taki w sumie dekoracyjny bajer tylko generujący koszt w trakcie budowy.

  • @BRTMN93
    @BRTMN93 ปีที่แล้ว

    Też jestem zwolennikiem domów parterowych. Ale sam wolę wersję z płaskim dachem na którym mogę sobie zrobić taras lub walnąć pompę z solarami :)

  • @czynmydobro4fun
    @czynmydobro4fun ปีที่แล้ว +1

    Ja mam sporą działkę i po prostu chciałem parterówkę. Są sposoby aby wyszła taniej, np. wybór takiej bez garażu w bryle. Wybrałem renklody 4 (136 m2) i na dzień dzisiejszy koszt SSZ to 340k. czyli zgadzało się ze średnimi kosztami wg archonu.

    • @BUKOWSKYSTUDIO
      @BUKOWSKYSTUDIO 5 หลายเดือนก่อน

      Również cały czas zastanawiamy się nad tymi Renklodami. Spodobały Nam się od samego początku, potem mieliśmy wizje by jednak zrobić z garażem ale chyba przy tym zostaniemy :)
      Czy jesteś w stanie podesłać jakieś zdjęcia pomieszczeń na maila? Pozdrawiam, Łukasz

  • @-saga7108
    @-saga7108 11 หลายเดือนก่อน +3

    kocham swoj dom parterowy za dopłata nie chciałabym z poddaszem

  • @nonamepaintball
    @nonamepaintball ปีที่แล้ว

    Parterowka jest droższa w budowie od piętra (jeśli liczymy cenę za m2 po powierzchni użytkowej).

  • @jerry7376
    @jerry7376 ปีที่แล้ว

    Szkoda tylko, że parterowy wychodzi sporo drożej.
    Przy podziale prostej bryły np. stodoła prawie zawsze wychodzi ciemny korytarz.
    Rozległe fundamenty, prawie 2 razy większy dach.
    A poza tym to już same plusy.
    Brach schodów i konieczności korzystania z nich.
    W zasadzie jeżeli tylko jest taka potrzeba można wyjść z każdego pomieszczenia na zewnątrz.
    Strych lub nieużytkowe poddasze oprócz tego że jest pomieszczeniem technicznym stanowi doskonałą przegrodę cieplną latem i zimą.
    Fundamentach lub w płycie fundamentowej, która jest naprawdę rozległa przy budynku parterowym można bez problemu schować wszystkie wymienniki ciepła np do rekuperacji, wstępnego podgrzewu wody użytkowej oraz dolnego źródła ciepła do gruntowej pompy ciepła.
    W tym wypadku płyta fundamentowa stanowi olbrzymi akumulator, który można wspomagać systemem dolarnym.
    Zagrzanie 50-70 M3 betonu do temperatury 30-45 stopni nie jest problem a zyski.....

  • @hydra3941
    @hydra3941 ปีที่แล้ว +3

    Jak jakbym budował to dom parterowy z piwnica jedyne słuszne rozważanie według mnie żadnych piętrowych

  • @DomParterowyZPiwnica
    @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +3

    U mnie wchodził w grę kompaktowy dom parterowy z pełnym podpiwniczeniem (mam piętrowe mieszkanie) 14x10m, przede wszystkim funkcjonalny skrojony pod moje potrzeby. Miał być tani w budowie, utrzymaniu i zapewnić dodatkową przestrzeń na przechowywanie przetworów, magazynowania opału czy pokój serwisowy tylko dla mnie. Co do garażu to wolę wiatę z 50mkw z kanałem gdzie także wrzucę cały sprzęt ogrodowy typu kosiarki, glebogryzarkę grill itd

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +2

      też dobra decyzja

    • @krzysztofskrzypek877
      @krzysztofskrzypek877 ปีที่แล้ว +1

      @@kukeszko3534
      Mam parterowy z piwnicą, za...sta sprawa, jestem mega zadowolony, żyć i nie umierać, jedna z najlepszych decyzji życiowych.

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว

      @@zjow4755 wytłumacz dlaczego? Buduję (etap dachu) dlaczego niby jest droższy? Mam rozpisane co po kolei i jak się nie mylę to mam 40k więcej, ale za 118mkw.

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +1

      @@zjow4755 Mój xls mówi co innego:) powiedzmy koszt ocieplenia i materiału to samo, strop czy na dole czy u góry ten sam koszt ( na dole tańszy) - różnica w elektryce. rekuperacji, ogrzewaniu oraz ociepleniu poddasza użytkowego.

    • @phoearwenien4355
      @phoearwenien4355 ปีที่แล้ว

      Mam pytanko, po kiego grzyba piwnica? To tak jakby budować piętrowy, tylko pod ziemią zamiast nad. Nie prościej po prostu garaż z dobudowanym pomieszczeniem, co by robiło właśnie za składowisko, miejsce na przetwory i majsterkowanie? No chyba że działka jest mała, ale wtedy bardziej pokusiłabym się na piętro niż piwnicę.

  • @froggio
    @froggio ปีที่แล้ว

    Może jakiś odcinek z opisem planu wielkiej, wymarzonej willi? ;)

  • @markonil6629
    @markonil6629 ปีที่แล้ว

    Jaka działka byłaby idealna pod ten projekt, jakie wymiary? i ile mogłaby kosztować? płaski teren oddalona do 20 km od dużego miasta.

  • @rabbirabbit
    @rabbirabbit ปีที่แล้ว

    Łapa w górę

  • @czowiekktoryzaduzowidzia5612
    @czowiekktoryzaduzowidzia5612 ปีที่แล้ว +9

    Stary "z komuny" model budowania piętrowego to duża pomyłka, wystarczy, że złamiesz nogę i już jesteś więźniem piętra, nie mówiąc o starości. Może to tańsze rozwiązanie ale na pewno się zemści.

    • @wojciechzielinski7825
      @wojciechzielinski7825 ปีที่แล้ว +8

      Dziwnie się słucha takich stwierdzeń mieszkając całe życie w blokach. Jeszcze dziwniej jak wiesz że jesteś kolejnym pokoleniem mieszkającym w bloku. Wolę jednak leżeć i cierpieć na własnych schodach, parterówka ma wiele zalet, ale wspomniane przez ciebie to jest naprawdę naciągane.

    • @ejaejaejaej
      @ejaejaejaej ปีที่แล้ว +3

      @@wojciechzielinski7825 - całe życie w blokach masz wielopiętrowe mieszkania? Gratuluję, bo to raczej rzadkość, strzelam, że mniej niż 1% wszystkich.

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +2

      @@wojciechzielinski7825 - blok blokowi nie równy, wyższy ma windę i ludzie starsi, schorowani dają radę. Co innego niskie gdzie tej windy brak, w mojej rodzinie 2 osoby się wyniosły w podeszłym wieku (3 i 4piętro).

    • @wojciechzielinski7825
      @wojciechzielinski7825 ปีที่แล้ว +3

      ​@@ejaejaejaej do piwnicy, skrzynki pocztowej, do skepu, lekarza, do auta, na piąte i z piątego piętra, w kółko. Widzę wyraźną korzyść bycia u siebie "więźniem piętra" niż bycie więźniem bloku. Poprostu ten argument zbyt często się pojawia, wiem że każdy chce mieć najwygodniej i najłatwiej. Ale większość problemów które ludzie widzą w domach i w różnych projektach, dla mnie nie są problemami. Wolę drałować na piętro własnego domu, siąść sobie w zarośniętym ogrodzie, ciągnąć szlauch do okoła domu, chodzić po te buty 3 pomieszczenia dalej, a jak złamię nogę i będzie to zbyt ciężkie to zamieszkam na dole w salonie.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +1

      Do windy też prowadzą schody, przeważnie jest ona na parterze, a by tam wejśc mamy schody

  • @grzegorzgrabowski6821
    @grzegorzgrabowski6821 ปีที่แล้ว

    Zobacz projekt pliszka II sobie, po twoim filmie o wymarzonym projekcie domu piętrowego.

  • @mareq12
    @mareq12 ปีที่แล้ว

    Wyższa cena jeszcze bierze się ze znacznie rozleglejszych fundamentów.

  • @ws3212
    @ws3212 ปีที่แล้ว +4

    Też mam parterówkę i porównując z domami z poddaszem użytkowym uważam, że koszty ogrzewania parterowego domu będą wyższe.

    • @majkel2933
      @majkel2933 ปีที่แล้ว +1

      Tzn?

    • @MrDSMek
      @MrDSMek ปีที่แล้ว +2

      @@majkel2933 ciepło wydalone na parterze idzie ku górze na drugie piętro więc dogrzewa piętro a w parterowce ucieka na strych

    • @maniekk1983
      @maniekk1983 ปีที่แล้ว +5

      @@MrDSMek Styropian się kładzie nad stropem i ciepło zostaje w domu.

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +6

      Nie, dom parterowy będzie przeważnie cieplejszy. Mam porównanie. Co wpływa - skosy dachu trudni docieplić (grubsze docieplenie zabiera powierzchnię domu), okna dachowe br..., parterówkę możemy po całości dać wełnę nadmuchiwana (brak mostków termicznych) i jeszcze docieplić skos, brak balkonów, lepsze zarządzanie ułożeniem i typem dachu itd

    • @IZI-hd6yw
      @IZI-hd6yw ปีที่แล้ว

      @@maniekk1983 jezeli zostaje, to moze wystarczy raz porzadnie nagrzac w pazdzierniku - to moze do wiosny zostanie???, polec ten styropian, Dom parterowy MA wiecej scian zewnetrznych, I przy takiej samej izolacja bedzie potrzebowal wiecej energii zeby utrzymac taka sama temp, no chyba ze dasz grubiej styropianu

  • @krygor8408
    @krygor8408 ปีที่แล้ว

    dom parterowy wychodzi najdrożej

  • @gosiah8169
    @gosiah8169 ปีที่แล้ว +3

    I tak coraz więcej osób mieszka w parterowych kostkach były kostki piętrowe lata 80 te szczyt mody i teraz kostki parterowe wszystko szare. Trawy pustynne dookoła i nawet środki podobne jedne z pepco a inne te same od projektanta wnętrz 😂ogólnie wszyscy mieszkają w tych samych domach za pare alt będą się śmiali młodsi jak z kostek lat 80 tych😂

    • @phoearwenien4355
      @phoearwenien4355 ปีที่แล้ว

      Śmiechy, chichy, ale mieszkania z lat 80 są wygodniejsze od tych teraz budowanych. Co z tego że ładniejsze z zewnątrz, skoro rozkład o kant dupy? Parterowe "kostki" są łatwiejsze i tańsze w budowie, a także mają najkrótsze ciągi komunikacyjne przy bardzo dobrym rozstawie pokoi. Co nie zmienia faktu, że okrutnie irytuje mnie moda na kuchnię w salonie (tak, odmawiam nazywania tego dziadostwa "kuchnią otwartą na salon"). Praktycznie nie znajdziesz teraz projektu z zamkniętą kuchnią, a kuchnia połączona z jadalnią ale oddzielona od salonu, to tylko w projektach zagranicznych, bo w Polsce chyba nikt jeszcze nie wpadł, że tak w ogóle można i to ma sens (bo ma).

    • @IZI-hd6yw
      @IZI-hd6yw ปีที่แล้ว

      @@phoearwenien4355 dla jednych ma, dla innych nie ma - co kto lubi, w Niemczech buduja inaczej niz w pl, domu typu stodola nie uswiadczysz, 50% to kostki😄, take Wille miejskie, reszta to z poddaszem I na koncu parterowki - bo drogie no i bo potrzeba wiecej drogiej dzialki

  • @fantinilukasz
    @fantinilukasz ปีที่แล้ว +13

    garaż w bryle domu to komfort i wygoda, ci co są przeciwni to ci których zwyczajnie na to nie stać i tyle, a to nie ma nic wspólnego z obiektywną oceną.

    • @Raf1037
      @Raf1037 ปีที่แล้ว +4

      Tez tak uwazam

    • @PaniLodyga
      @PaniLodyga ปีที่แล้ว +7

      Dwa lata temu wybudowaliśmy dom z podwójnym garażem w bryle domu. Drugi raz wybudowalibysmy duży garaż wolnostojący i nieduże pomieszczenie gospodarcze w bryle domu.

    • @fantinilukasz
      @fantinilukasz ปีที่แล้ว

      @@PaniLodyga no i co z tego

    • @fantinilukasz
      @fantinilukasz ปีที่แล้ว +5

      @@maniekk1983 jak sie nie sprząta w domu to i śmierdzi, a że brama zimno przepuszcza? przecież to garaż, z garażu są następne drzwi do domu które juz tego zimna nie przepuszczą, wy złotówy.

    • @PaniLodyga
      @PaniLodyga ปีที่แล้ว +4

      @@fantinilukasz To że mnie stać na taki garaż, a jednak wybrałabym wolnostojący. Powodów jest kilka, większość to nasze fanaberie.