Które domy są tańsze w budowie i dlaczego? Domy parterowe czy domy z poddaszem użytkowym?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 407

  • @bozenaa6328
    @bozenaa6328 10 หลายเดือนก่อน +5

    Mieszkałam w bloku w domu tzw. kwandrówce, w piętrówce i w końcu w porterówce. Dla mie najlepszy z tych budynków jest dom parterowy. nigdy ale to nigdy nie zamieniłabym się na inny

  • @iaugustyn3241
    @iaugustyn3241 ปีที่แล้ว +37

    Jeśli chcemy pewne pracę wykonać sami to w praterowym jest to wykonać łatwiej

    • @3ndru1
      @3ndru1 ปีที่แล้ว +5

      A jeśli Plan Zagospodarowania Przestrzennego pozwala na dach płaski to samemu można wykańczać dach!

  • @tak9743
    @tak9743 ปีที่แล้ว +36

    A co będzie jak prądu zabraknie. Komin a najlepiej dwa to podstawa i dobra koza, którą ogrzejemy dom i przygotujesz jedzenie dla rodziny. Żyjemy w niespokojnych czasach.
    W przypadku komina bezpieczeństwa nie chodzi o konkretny model, markę czy parametry. Pod tym pojęciem rozumiemy komin awaryjny (zwany także rezerwowym), który możliwa podpięcie urządzenia grzewczego w przypadku braku możliwości innego ogrzewania domu.
    To element, który powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Ciekawostka: komin bezpieczeństwa jest wymagany przez przepisy budowlane wielu krajów, w tym Norwegii, Turcji, Słowenii, Chorwacji, częściowo Francji i w niektórych krajach związkowych Austrii. W sytuacji awaryjnej umożliwia to podłączenie paleniska na paliwo stałe (drewno), co pozwala przetrwać krytyczny okres.
    Zapotrzebowanie na energię na całym świecie ciągle rośnie, pomimo wprowadzania coraz nowszych i bardziej zaawansowanych technologii urządzeń. Częściowo wynika to z szybko rosnącej liczby ludzi na świecie, a także rozwoju technologicznego w krajach rozwiniętych, ale także rozwijających się. Prowadzi to do tego, że rozbudowa sieci przesyłowych nie nadąża za tymi gwałtownymi zmianami, przez co powstają wąskie gardła i przeciążenia.
    Jakie mogą być przyczyny awarii ogrzewania?
    naturalne - huragan/wichura, zamiecie śnieżne lub inny kataklizm
    przeciążenie sieci energetycznej (blackout regionalny lub ponadregionalny)
    utrata ciepła sieciowego w wyniku uszkodzeń przestarzałych rurociągów
    awarie gazociągów
    utrata dostaw gazu spowodowana wydarzeniami politycznymi
    Wymienione przyczyny stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw energii, dlatego szczególnie ważne jest zapewnienie dostępu do źródła ciepła w gospodarstwach domowych. Taką rolę pełni komin bezpieczeństwa, który może być dodatkowym kominem (nieużywanym na co dzień) z możliwością podłączenia urządzenia grzewczego na drewno lub biomasę.

    • @ejaejaejaej
      @ejaejaejaej ปีที่แล้ว +3

      "A co będzie jak prądu zabraknie." - to się odpali agregat. Nadal będzie taniej niż budowanie kominów na zapas.

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว

      @@ejaejaejaej tak tak, agregat jest drogi w utrzymaniu i w zakupie. A zimą do pc potrzebujesz takiego o sporej mocy

    • @ejaejaejaej
      @ejaejaejaej ปีที่แล้ว +1

      @@DomParterowyZPiwnica no nie tak drogi w utrzymaniu i zakupie jak budowa zbędnych kominów. A poza tym agregat i tak trzeba mieć, bo lodówka czy komputer na drewno raczej nie podziałają.

    • @mamuszkabis9444
      @mamuszkabis9444 ปีที่แล้ว

      A Niemcy budujä bez kominöw ,co najwyzej koze mozesz wstawic ,dziura w scianie ,nawet wentylacji nie robiä

    • @gomez13333
      @gomez13333 ปีที่แล้ว +3

      ​@@ejaejaejaejTy chyba myślisz dalej kategoriami, że jak wyłączają prąd, to na parę godzin, a nie na tydzień.

  • @zbigniewbogucki7401
    @zbigniewbogucki7401 ปีที่แล้ว +53

    Bardzo. Baaaardzo ryzykowna rada by nie budować komina. Brak prądu zimą szybko zweryfikuje zasadność decyzji.

    • @anonanonkiewicz1921
      @anonanonkiewicz1921 ปีที่แล้ว +4

      Prąd jest łatwo wytworzyć samemu, szczególnie jeśli ktoś planuje foto/magazynowanie energii. A jak prądu by nie było przez dłuższy czas, to twoim najmniejszym zmartwieniem byłoby zimno w domu.

    • @anonanonkiewicz1921
      @anonanonkiewicz1921 ปีที่แล้ว +5

      @@gomez13333myślę o tym, że brak prądu przez dłuższy czas na dużym obszarze (typu przez tydzień) to już de facto katastrofa humanitarna, w wyniku wojny albo kataklizmu. Zimą kataklizmy raczej nie występują. Zostaje głównie wojna. Wtedy martwisz się najpierw o wodę, potem o jedzenie, a potem o własne bezpieczeństwo. Na końcu o ogrzewanie w domu. Przez większość polskiej zimy, temperatua w nowym domu, nawet bez ogrzewania, nie spadnie pewnie poniżej 10 stopni. Nikt nie zamarznie.

    • @gomez13333
      @gomez13333 ปีที่แล้ว +4

      @@anonanonkiewicz1921 Wszystkim głoszącym tezy, że przeżycie nawet kilku dni z rodziną w temperaturze 10 stopni, za cenę "oszczędności" na kominie sugeruję przeprowadzenie tego eksperymentu osobiście. A "normikom" raczej "jak już budujesz, to poszukaj oszczędności na mniej podstawowych kwestiach" ;)

    • @pawe2630
      @pawe2630 ปีที่แล้ว +4

      @@gomez13333 To ile tygodni średnio nie masz dostępu do prądu zimą? Mieszkasz gdzieś gdzie trzeba prąd nosić wiadrami? W cywilizowanym kraju w którym żyjemy nie zdarzają się dłuższe przerwy w dostawie prądu niż 6-12 godzin i to jedynie w przypadku poważnych awarii spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Nie zapominaj również, że większość domów ogrzewanych pompami ciepła ma ogrzewanie podłogowe, które akumuluje spore ilości energii i przy dobrej izolacji budynek bardzo wolno będzie się wychładzać. Dodatkowo można zastosować wspomniany już magazyn energii jako UPS dla ogrzewania albo agregat prądotwórczy w garażu.

    • @gomez13333
      @gomez13333 ปีที่แล้ว +4

      @@pawe2630 Wiesz, ja trochę tak antycypuję scenariusze na podstawie ostatnich trzech lat, gdy wydarzyło się trochę rzeczy, które rzekomo nie miały prawa nastąpić ;) Więc jak dla oszczędności kilku czy kilkunastu tysięcy przy inwestycji kilkuset mam nie mieć najprostszego niezależnego źródła ogrzewania, to poszukam oszczędności gdzieś indziej ;) Ale każdy ma swoje wnioski.

  • @pykamariusz77
    @pykamariusz77 ปีที่แล้ว +86

    Witam. Uważam, że porównywanie parterówki do domu z poddaszem jest trochę nieuczciwe. Za jedyna 20-40 tys zł różnicy w cenie w parterówce zyskujemy pełne pokoje (bez skosów). Mamy spore poddasze do wykorzystania na różne klamoty czy słoiki. w domu pietrowym z poddaszem ta przestrzeń jest juz zajęta w związku z czym nie możemy jej wykorzystać. Komfort używania parterówki jest bez porównania większy, a na starość popierdzielanie po schodach może być problematyczne zwłaszcza dla ludzi na wózku inwalidzkim lub o kulach. Parterówkę też jest łatwiej ocieplić, mniej mostków termicznych.

    • @grzegorzszczecinski5246
      @grzegorzszczecinski5246 ปีที่แล้ว +13

      Argumenty, które podajesz są trafione i nie ma problemu w przypadku domów o powierzchni oscylującej w granicach tych przedstawianych w materiale. Wówczas nie ma co w ogóle się zastanawiać i warto dopłacić te 50 tysięcy.
      Problem z takimi wyborami zaczyna się wówczas gdy (z różnych względów) potrzebujesz mieć dom np 200 m2 . Wówczas w większości przypadków jesteś zmuszony do domu z piętrem choćby z tego powodu że braknie ci działki na zrobienie tego na jednym poziomie. Mowa o tym że wiele działek ma wyznaczoną np 15% powierzchnię zabudowy no i oczywiście odległości od granic działki.

    • @andrzejkowalczyk5442
      @andrzejkowalczyk5442 ปีที่แล้ว +7

      U mnie w mieścinie żeby postawić parterowej trzeba kupić działkę przynajmniej 1000-1200m koszt 1mln.zł. przy budowie piętrowego minimum 500m koszt 450-560tys to gdzie tu te 50 tys zł

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว

      @@andrzejkowalczyk5442 Nie wiem gdzie szukasz działki ale ja swoją 11,5ara kupiłem za 70k 3lata temu. Dom parterowy 115mkw z pełnym podpiwniczeniem to kwota ok 300k, murowanie i wykończenie we własnym zakresie,

    • @andrzejkowalczyk5442
      @andrzejkowalczyk5442 ปีที่แล้ว +2

      Mazowieckie miejscowość 15km od Warszawy

    • @grzegorzszczecinski5246
      @grzegorzszczecinski5246 ปีที่แล้ว +12

      @@DomParterowyZPiwnica W żadnym z największych miast jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Poznań nie kupisz działki budowlanej za 70 tysięcy i ciężko nawet za dwukrotność. Mowa oczywiście o obrzeżach tych miast w żadnym razie nie o osiedlach w samych miastach.
      Do tego pisanie bo ja zrobiłem sam za "tyle" jest tak bezsensowne. Mówimy tutaj o większości ludzi, która płaci rynkową cenę a nie kto i co może sobie zrobić taniej samemu bo nie o to chodzi w porównaniu pomiędzy domem parterowym a domem z poddaszem użytkowym

  • @Panfacet
    @Panfacet 2 หลายเดือนก่อน +1

    Z projektu Archona dom 103m2 z poddaszem użytkowym usunalem komin do ogrzewania, bo będzie pompa ciepla, a zostawilem do wentylacji i kominka. Różnie to może byc i alternatywne ogrzewanie w postaci kominka dobrze mieć.

  • @ewakolesnikowska4590
    @ewakolesnikowska4590 ปีที่แล้ว +14

    A co z kominem w kotłowni. Ogrzewanie gazowe też chyba wymaga odprowadzenia spalin? Kominek można zastąpić nowoczesną kozą, która jest dużo tańsza a wygląda super.

    • @mrthomasdudi
      @mrthomasdudi ปีที่แล้ว +1

      Komin idzie przez ścianę i do góry.
      Koszt mały.

  • @ukasztuta188
    @ukasztuta188 ปีที่แล้ว +30

    Uważam że jeśli czegoś nie trzeba robić (parterowka) to wówczas unikamy potencjalnych błędów a tym samym dodatkowych kosztów. Jeśli ma być szybko, reaktywnie tanio, i w miarę bezproblemowo to parterowka na wiązarach i lecimy.

    • @Sorry.Gregory
      @Sorry.Gregory ปีที่แล้ว +3

      Popieram. Parterówka wiązary, brak kominów i. Schodów. Ogrzewanie nawiewowe

    • @SPatryk93
      @SPatryk93 ปีที่แล้ว +2

      @@Sorry.Gregory a czemu wiązary? Przecież one są bardzo drogie no i jest bardzo mały strych wtedy

    • @Sorry.Gregory
      @Sorry.Gregory ปีที่แล้ว +1

      @@SPatryk93 strych zależny jest od tego o ile wyżej zrobisz budynek oraz od nachylenia dachu. Ja za wiązary na dom podobny do renklody 15g2 ale trochę większy mam wycenę na wiązary za 47 tysięcy z montażem i już wliczonym podatkiem oraz transportem. Będę miał tam stryszek ok 25 metrów. Plus taki ze mnie nic nie interesuje, przyjeżdża firma z dźwigiem i mam postawione w max dwa dni.

    • @ytseJan
      @ytseJan ปีที่แล้ว

      @@SPatryk93 Różnica w cenie na ten moment nie jest jakaś duża, ja u siebie będę zamawiał wiązary.

    • @zniwiarz589
      @zniwiarz589 ปีที่แล้ว +1

      Ci sądzisz o projekcie w kruszczykach 14

  • @zmotykanaksiezyc92
    @zmotykanaksiezyc92 8 หลายเดือนก่อน +3

    w starych budynkach nie ma rekuperacji tylko tradycyjne kominy, w takim mieszkam i nie czuje dymu, a swiezego powietrza też mi nie brakuje. Prawda jest taka , że ci co mają rekuperacje chwalą ja, tak samo z pompami czy kotłami gazowymi co właściciel to inna opinia, każdy buduje jak chce, jeden czy drugi nie płaci nikomu za rachunki przecież :D

  • @kamillobig9350
    @kamillobig9350 ปีที่แล้ว +10

    Uważam, że jeżeli mamy dom parterowy to:
    Odpadają strop żelbetonowy, balkony, ocieplenie skosów(opcjonalnie) schody, i obróbka, ewentualne okna dachowe, ogólnie klatka schodowa czyli tynki, prąd jakąś lampa itd, rozdzielacz co na piętro, więcej instalacji co (Magistrala)
    Wylewka na balkonie balustrada, jakieś płytki, wyższy komin,i wiele innych rzeczy. Minusy parterówek
    Duża działka, większy dach co można zmniejszyć poprzez zmianę konta dachu, większy fundament. Co do kominów zgadzam się w 100%.plusy parterówki to niższa elewacja(lepsza do wykonania, 1 rozdzielacz co., brak schodów itd

    • @samarama2137
      @samarama2137 ปีที่แล้ว +2

      > zmniejszyć poprzez zmianę konta dachu
      🤦‍♂Konto to masz w banku. Dach ma kąt!

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 4 หลายเดือนก่อน

      a jak masz regulacje: "dach wielospadowy o kacie miedzy 30 a 40 stopni? To o ile zmniejszysz? Dach to obecnie przynajmniej 1/3 kosztow. chyba ze kryjesz papa i tak zostaje.

    • @BlazejKaras
      @BlazejKaras 3 หลายเดือนก่อน

      Skosy i tak ociepasz w parterowym mimo że masz tam tylko strych co obniża koszty ogrzewania

    • @krzysieklcpl6120
      @krzysieklcpl6120 2 หลายเดือนก่อน +1

      Balkon to strata kasy i problemy.

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 2 หลายเดือนก่อน

      tak jak ci ktos napisal, balkon nie jest obowiazkowy w pietrowym budynku, a wysoki komin to zaleta, a nie wada, chyba ze komina nie masz zamiaru uzywac, a zbudowany zostal dla ozdoby...

  • @piotrstrzeszewski9101
    @piotrstrzeszewski9101 ปีที่แล้ว +118

    Jak możesz odradzać ludziom wybudowanie komina dymowego. Mówić, że to jest on niepotrzebny? Co w przypadku braku prądu czy gazu, będziesz robił dziurę w dachu i palił ognisko na środku salonu? Będzie płacz i zgrzytanie zębami. W Skandynawii wymagane jest, aby ludzie mieli alterntywny komin do ogrzewania na paliwo stałe np drewno. A przypominam, że jeżeli chcesz być eko to drewno też jest Oze.

    • @ukasztuta188
      @ukasztuta188 ปีที่แล้ว +7

      Daj spokój

    • @joannajaworska0000
      @joannajaworska0000 ปีที่แล้ว +6

      Pytanie czy z czasem nie będzie wymagany standard szczelności domu potwierdzony blow door test.
      Ja mam dom w De, budowany 10 lat temu, potocznie standard zwany KFW70 (kfw to odpowiednik Banku Gosp Krajowego , przyznawał korzystny kredyt). Obecnie standardowo nowoczesne energooszczędne domy mają jeszcze niższy standard (Bank daje kredyt chyba tylko na budynki kfw 40 i niżej) i nie posiadają kominów. Głównie ze względu na normy smogowe miast oraz koszt takiego komina, który przy wentylacji mechanicznej nie tworzył mostka termicznego.
      Sami myśleliśmy o kominku, lecz gdy powiedziano nam koszty, to zrezygnowaliśmy. Wolałabym ogrzewanie podłogowe w całym domu czy PV na całym dachu za tę cenę.

    • @tak9743
      @tak9743 ปีที่แล้ว +8

      U naszych sąsiadów Wikingów surowy klimat daje się we znaki nawet najbardziej wytrwałym.Skłonni do depresji mieszkańcy Północy, pozbawieni słońca, nieustannie konfrontujący się z niesprzyjającą pogodą, szukają w domowym zaciszu innych przyjemności, takich jak wieczory spędzone w cieple kominka. Zaspokaja on potrzebę kontaktu z naturalnym światłem i dostarcza małych radości każdego dnia. Kominek, ale równie dobrze piec czy koza, we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim stanowi akcent wnoszący do aranżacji mnóstwo ciepła i bezpieczeństwa.

    • @miloszenko
      @miloszenko ปีที่แล้ว +2

      Wystarczy biokominek, nie wymaga komina.

    • @beks1731
      @beks1731 ปีที่แล้ว +3

      Zgadza się,byłem antykomin teraz jestem pro

  • @Jarek_Szefer
    @Jarek_Szefer ปีที่แล้ว +18

    Jak w obecnych czasach można zrezygnować z kominka lub chociaż wybudowania jednego komina.
    Czym ogrzejesz dom gdy zabraknie prądu lub gazu...?
    Jak będziesz go wentylować gdy nie będzie prądu przez dłuższy okres czasu...?
    Czemu ludzią odradzasz wybudowanie kominka, który jest również alternatywą do gotowania gdy zabraknie kuchenki gazowej lub indukcji...?
    Wielu osobą kominki podobają się poprostu wizualnie i razem z żoną( lub kochanką) lubimy spędzać przy nim czas.
    Tak tak wiem, że niby prąd wyłącza tylko na krótką chwilę i gaz zawsze będzie. Tak jak i wojny miało pod naszymi granicami nie być.
    Więc gdy opisujesz jakiś temat zrób to w miarę obiektywie. Jeżeli musisz subiektywnie to przedstaw wszystkie argumenty za lub przeciw w sposób delikatny a nie szyderczy.

    • @tak9743
      @tak9743 ปีที่แล้ว +3

      To prawda. Po co rekuperacja mieszkając na wsi. Ja lubię słuchać odgłosy przyrody a nie żyć w akwarium

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +2

      Nie o to chodzi z rekuperacją. W nowobudowanych ocieplonych domach brak rekuperacji to proszenie się o kłopoty

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer ปีที่แล้ว +6

      @@tak9743 coś w tym jest. Ja mieszkam w górach na wzniesieniu i nie wyobrażam sobie nie móc otwierać okien czy okna tarasowego aby czyste rześkie górskie powietrze nie fruwało po moim domu.

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer ปีที่แล้ว +3

      @@kukeszko3534 dlatego mam dwa kominy, w tym 4 kanały wentylacyjne. Dom budowałem dwa lata później niż prowadzący kanał. Zero wilgoci i problemu z czystym powietrzem w środku. Nie neguję rekuperacji, mi nie była potrzebna. A nawet z rekuperacja można zrobić kominek lub chociaż kozę w domu z taka instalacją wentylacyjna jak rekuperacja. Więc po co negować bez powodu zrobienie kominka w domu lub wybudowanie komina.

    • @knovacky
      @knovacky ปีที่แล้ว +3

      @@Jarek_Szefer A kto Ci zabrania otwierać okna jak masz rekuperacje?

  • @wonder3623
    @wonder3623 ปีที่แล้ว +13

    Moim zdaniem parterowka bez poddasza bedzie tansza , mam tylko pater a majac poddasze masz np drugą lazienke dwa lub trzy pokoje schody strop ścianę nośną więc nie wierze ze parterowka bedzie droższa. Robie 4 sciany wiazary scianki dzialowe 12pustak lub w systemie regips pozamiatane

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +3

      Też tak myślałem, ale z wycen wychodzi inaczej

    • @wonder3623
      @wonder3623 ปีที่แล้ว +6

      @@kukeszko3534 wykonczenie salonu plus dwoch pokoi, lazienki kotlowni nie moze byc drozsze od wykonczenia dodatkowych 3 pokoi, drugiej łazienki i schodów. Bo niby w jaki sposób?

    • @ytseJan
      @ytseJan ปีที่แล้ว +4

      @@kukeszko3534 Tylko zauważ że te porterówki mają strop betonowy, podnosi to koszt o kilkadziesiąt tysięcy.

    • @albertos3868
      @albertos3868 ปีที่แล้ว +4

      Właśnie buduje parterówkę, 114 + 40 garaz + zadaszany taras 25 , budynek ma 311 m dachu parterówka jest sporo droższa od pietrowki

    • @wonder3623
      @wonder3623 ปีที่แล้ว +2

      @@albertos3868 ja wybudowalem i taniej wyszlo dlatego nie przemawia do mnie to porownanie, wiecej pomieszczeń nie mozna wykonczyc taniej niz mniej pomieszczeń proste

  • @sylwiam9146
    @sylwiam9146 ปีที่แล้ว +2

    okna narożne fikuśna dachówka klinkier na kominie przekombinowana elewacja wystarczy popatrzeć na domy z poprzedniej epoki czego być nie musi i cena można prze pół.

  • @MZeBr
    @MZeBr ปีที่แล้ว +11

    Jedyna zalata piętera to komaktowość na ciasną działkę.
    Przy parterówce robisz prosztą i szybszą i tańszą płytę funtamentową, odpadają ściany nośne w środku, budynek jest niższy więc jeśli robisz samemu to wystarczy 6 ramek warszawskiego rusztowania. Poza tym teraz wszyscy jesteśmy młodzi i nikt nie myśli czy za 30 lat będzie na tyle sprawny żeby wejść na górę do własnej sypialni. O spadających ze schodów dzieciach nie wspominając.

  • @DomParterowyZPiwnica
    @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +6

    Wyliczenia te na stronie i tak są o kant du... Za parterówką przemawia kilka aspektów: łatwość wykonania (jak chce ktoś budować samemu) lepsza możliwość izolacji dachu, łatwość i otrzymania/regulacji wysokością pomieszczeń, większa wygoda z funkcjonowania w domu, większe bezpieczeństwo itd Co do piętrowego domu to zalety jakie widzę to większa kompaktowość budynku przy tej samej powierzchni oraz łatwość w manewrowaniem kąta dachu.

    • @mamuszkabis9444
      @mamuszkabis9444 ปีที่แล้ว +1

      Przedewszystkim duzo mniejsza dzialka a to wazne szczegölnie w duzych miastach gdzie dzialki drogie

  • @filipzmarc5831
    @filipzmarc5831 10 หลายเดือนก่อน +4

    Parterowy mega wygodniejszy w użytkowaniu

  • @krzysztofKR7527
    @krzysztofKR7527 ปีที่แล้ว +2

    działka pod dom piętrowy może być mniejsza co oznacza że tańsza. nie liczę ogrodzeń i pozostałego PZT.

  • @dominikpirog9835
    @dominikpirog9835 ปีที่แล้ว +33

    Fakt.
    Wybudowaliśmy już kilka domów z rodziną i dla rodziny w tym jeden własny.
    I parterówki ZAWSZE wyszły drożej. Dużo więcej, fundamentów, stropu, okien i dachu czyli wszstko co drogie.
    Natomiast w domach piętrowych więcej idzie pustaków czyli to co najtańsze. Biorąc pod uwagę podobną powierzchnię koszty małej piętrówki zawsze będą niższe.
    Kominów też bym już nie budował a jeżeli faktycznie gospodarka by się zapadła i wrócilibyśmy do średniowiecza(w co wątpię) to zawsze można postawić wolnostojący z nierdzewki na zewnątrz i wpuśćić do kotłowni.

    • @mamuszkabis9444
      @mamuszkabis9444 ปีที่แล้ว

      Fakt mam parteröwka 117m² plus 16m² tarasu uzbrojonego pod dachem 11 letniä i wcale tanio nie wyszlo

    • @ImLasu
      @ImLasu ปีที่แล้ว

      Dlatego najlepiej pobudować piętrowy, ale tak żeby góra i dół były rozdzielone, nawet dał bym piętro serwisowe poniżej 1 metra.

    • @samarama2137
      @samarama2137 ปีที่แล้ว +6

      Jeśli liczysz tylko do stanu surowego, to faktycznie piętrowy może wyjść nieco taniej. Gorzej dla tych wyliczeń, gdy policzysz całkowity koszt domu. :) Chyba że na piętrze nie będziesz miał łazienki, okien, wentylacji, ogrzewania, elewacji nie będziesz robił, ani ocieplał poddasza, a na piętro będziesz wchodził po drabinie. :)

    • @wiolettahoffmann2087
      @wiolettahoffmann2087 ปีที่แล้ว +5

      Proszę pomyśleć o kominie , bo przyjdzie ciężki czas. Widzimy co się dzieje na świecie.

    • @adamlewandowski4003
      @adamlewandowski4003 4 หลายเดือนก่อน

      w koncu prawidłowa odp najtanszy dom to z poddaszem i dwuspadzisty dach

  • @mireknowak1362
    @mireknowak1362 ปีที่แล้ว +10

    Część. Zawsze parterowka będzie droższa. Większy koszt jest w długości i szerokości,oraz większa powierzchnia dachu. Ja mam postawiona patrerowke w kształcie L. 17/13m. Mam dwa kominy jeden na kominek,a drugi w razie w. Ogrzewam pompa ciepła. Poz.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za komentarz, pozdro

    • @maniekk1983
      @maniekk1983 ปีที่แล้ว +11

      I to wszystko? Dach i fundament? W parterowce nie budujesz schodów, nie wykanczasz ich, zazwyczaj jest mniej okien, brak okien dachowych, nie musisz ocieplać dachu wełna, nie musisz robić tych wszystkich karton gipsów na górze.
      To wcale nie jest takie oczywiste że przy podobnym metrażu parterowa będzie droższa.

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +1

      @@maniekk1983 przy parterówce robisz wtedy mniejszy kąt dachu i wychodzi go mniej powierzchniowo, ja dałem 22,5 stopni. dzięki temu w porównaniu z 45stopni mam ponad 60mkw mniej dachu (przy 30 stopniach byłoby 15mkw więcej).

    • @mamuszkabis9444
      @mamuszkabis9444 ปีที่แล้ว

      @@maniekk1983 Skosy to koszmar ,szczegölnie gdy lözko stoi niedotlenienia mozna dostac .Po drugie z czasem schody bedä udrekä ,kazdy sie starzeje .Wiecej dachöwki idzie w parterowym zwlaszcza jak dach czterospadowy .Osobiscie mam jeszcze przynajmniej 16 m² tarasu pod dachem.Samo uzbrojenie tarasu ,wysoki na dwa schodki ,plytki antyposlizgowe i oczywiscie robocizna ,koszta nieporöwnywalne gdyby miec zwykly taras z kostki .Dochodzä do tego jeszcze 4 kominy (w tym dwa wentylacyjne ).Tanio nie wyszlo ,a najbardziej jestem zadowolona z tarasu,warto bylo wiecej wydac

    • @krzysztofkrauze4278
      @krzysztofkrauze4278 ปีที่แล้ว

      ​@@DomParterowyZPiwnicao ile warunki zabudowy albo PZP pozwolą na taki kat dachu...

  • @andrzejkowalczyk5442
    @andrzejkowalczyk5442 ปีที่แล้ว +7

    To po co budować, tu okno dachowe zlikwidować, tam narożne zlikwidować, tam balkon zlikwidować. Ludzie nie są debilami sami wiedzą co i jak. Jeden zrobi balkony bo mu się podoba drugi nie. To samo tyczy się metrażu 100 będzie taniej niż 150 po co takie porównania. Kontener postawić i będzie jeszcze taniej

  • @lukiluke4395
    @lukiluke4395 ปีที่แล้ว +11

    koszty kosztami...parterówka jest lepszym/ tańszym rozwiązaniem gdy planujemy budować systemem gospodarczym....murowanie z malego rusztowania, to samo z dociepleniem...wiązary i w 3 miesiące SSO gotowe!

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +1

      Wtedy tańsze w 90% przypadków 4-5x (nie musisz brać kredytu)

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +4

      zgadzam się, jeśli budujemy sami to parterówka to lepszy wybór

  • @ashleyk.97
    @ashleyk.97 ปีที่แล้ว +3

    generalnie dobry materiał tylko chciałabym zwrócić uwagę na 2 szczegóły. na stronie archon podają dwa kosztorysy, jeden pt."minimalne koszty" a drugi "średnie koszty". także wg. mnie lepiej nie sugerować się tym minimalnym...
    drugi szczegół, że te ceny są podane netto, czyli bez VATu.

    • @SlawcioD
      @SlawcioD ปีที่แล้ว

      bo VAT to: 8% dla odbiorcy indywidualnego 23% dla instytucji, a nie wiesz przecież kto ogląda ofertę ;)

  • @KonaKonKonakon
    @KonaKonKonakon ปีที่แล้ว +1

    Piętrowy z krótkim dachem, taniej jest wybudować wyższa ścianę, niż większy dach, dodatkowo mamy mniej skosów.

  • @sprinterlux8518
    @sprinterlux8518 ปีที่แล้ว +15

    Przede wszystkim przy domach parterowych dochodzi koszt większej działki, poza tym dom piętrowy będzie mógł mieć większe pokoje które dobrowolnie mogą być doświetlone na ogół z dwóch stron dużymi oknami, co jest wg mnie bardzo ważne, dobre doświetlenie, wielkość i łatwość wentylacji to podstawy dobrego samopoczucia w swoim mieszkaniu. Jednym słowem kto co lubi.
    Ogólnie podsumowując jeśli warunki zabudowy itd pozwalają to domy średniej wielkości o powierzchni około 150m2 lub 200 m2 z garażem w bryle budynku powinny być domami piętrowymi. Mam paru znajomych w tym architektów i deweloperów którzy na pewno dla siebie jeśli mieli by się budować ponownie wybrali na pewno dom piętrowy bez skosów ze stropem nad pietrem. Domy parterowe około 100m2 na ogól budują nowicjusze( myśląc pseudo budżetowo) lub starsi ludzie ze względu na brak schodów czyli barier architektonicznych. Za to duże domy parterowe o powierzchni około 300m2 budują b bogaci ludzie którzy pragną sie pokazać salonem wysokim niczym kościół dla których koszty ogrzewania nie maja znaczenia. Co z tego jak salon ma wtedy min 100m2 i wysokości na 7m. jak trudno to ogrzać, jak za to sypialnie maja w tych domach naogól po 9 m2.i są jak pokoiki dla lalek. O ile rekuperacja na początku jest rewelacyjna to późniejszej eksploatacji może być b problematyczna. Podobnie jak czyszczenie przewodów w wannie z hydromasażem. W tych przewodach wentylacyjnych gromadzą sie wirusy bakterie itd Tyle w temacie. Pamiętajcie im coś prostsze, bezobsługowe i mniej skomplikowane tym lepsze.

    • @mamuszkabis9444
      @mamuszkabis9444 ปีที่แล้ว +1

      Sypialnia 12 m ² w zupelnosci wystarcza zwlaszcza jak jest dosc wysoka i na parterze ,wystarczy nie zagracac .Mam w Niemczech sypialnie na 12m² ze skosami ,jest ciasno ,nieustawnie w poröwnaniu do 12 m² na parterze w Polsce

    • @t00meek
      @t00meek ปีที่แล้ว

      Tylko ze wtedy jesteś skazany na komin. Chyba że masz inny pomysł na brak rekuperacji

  • @marcink4963
    @marcink4963 4 หลายเดือนก่อน

    Fajny materiał!👍👏

  • @dimitris405
    @dimitris405 หลายเดือนก่อน

    Okna narożne potrzebne są w kuchni tam, gdzie wskazana jest bardzo dobra widoczność, w konkretne miejsca. Na przykład na przestrzeń zabaw plenerowych naszych dzieci.
    Reszta to gusta, a o te nie spierajmy się.

  • @rafaszwed2887
    @rafaszwed2887 15 วันที่ผ่านมา

    Najlepszy czesciowo podpiwniczony. W piwnicah magazynowanie, pralnia pokoj rozrywek a na podniesionym parterze mieszkasz.

  • @Przemo-78
    @Przemo-78 2 หลายเดือนก่อน +2

    kolego ale porównanie komina tradycyjnego na drewno do bio kominka na jakiś wątpliwy zajzajer hmmm to raczej fo pa . niepotrzebny też tynk , po co ... zostawić tylko siatkę i klej i gra ... zrobić wzorki i będzie zdobiony beton . kostka na podjeździe .. po co , zasypać tłuczniem i utwardzić . ogrodzenie z paneli po co , do lasu po drzewo , wbić i siatkę leśną ... kurde patrz jaka oszczedność ... aha no i najważniejsze ... po co auto ... jest niepotrzebne .. transport publiczny i jazda ... ale koszty uciąłem co ?

  • @wszystkosami
    @wszystkosami ปีที่แล้ว +10

    Ja na przykład bym nie zrezygnował z komina na pewno w razie braku prądu czy gazu zawsze mogę wrzucić drewno i mam ciepło w domu. Okien franciluskich też nie trzeba robić ja w projekcie miałem a w domu mam zwykłe okna

  • @andrzejg7831
    @andrzejg7831 ปีที่แล้ว +4

    Koszty kosztami ,ale niektórzy wolą spać na piętrze niż na parterze .

  • @adamk1698
    @adamk1698 10 หลายเดือนก่อน +1

    Poddasze uzytkowe , nie moze byc jednoczesnie piętrem ?

  • @sfx1209
    @sfx1209 7 หลายเดือนก่อน +5

    Kominek w razie W , zawsze się przyda .

  • @lukaszahovic2136
    @lukaszahovic2136 ปีที่แล้ว +89

    Kominek w domu dodaje 100% do pewności, że w domu będzie ciepło. Głupio gadasz, że kominek niepotrzebny. Potem ludzie likwidują kominy które w ogólnym koszcie domu stanowią mniej niż 1% a potem jest problem bo nie ma komina.

    • @wiolettahoffmann2087
      @wiolettahoffmann2087 ปีที่แล้ว +22

      To prawda. Kominek musi być w domu. Idą ciężkie czasy. Kominek może być później jedynym źródłem ciepła w domu.

    • @Zwyklyobywatel
      @Zwyklyobywatel ปีที่แล้ว +13

      Nowy dom - obecnie koncze. Komin wywalony. Nie widze wiekszej glupoty niz budowa tego brudasa.

    • @SilverSurfeq1989
      @SilverSurfeq1989 ปีที่แล้ว +9

      Ciepło w domu kiedy nie ma innego źródła ciepła?

    • @jacekkawalec5106
      @jacekkawalec5106 ปีที่แล้ว

      O drewnie zapomniałeś wspomniec

    • @marcinkruk9808
      @marcinkruk9808 ปีที่แล้ว +4

      ​@@Zwyklyobywatel
      Kolego masz rację.Ludzie myślą,że jak przyjdą trudne czasy to faktycznie pozwolą palić czymkolwiek! Przecież to logiczne, że skoro zakazują palić w piecach kopciuchach to żeby nie wiem co na świecie się działo to nie wrócą do tego co można było.Ludzie pieprzą głupoty,że Pompa ciepła za droga ale od tego nie uciekniemy i prędzej czy później tylko takie źródło będzie możliwe więc budowa komina to abstrakcja szczególnie przy budowie nowego domu.Sam prawdopodobnie na wiosnę rozpoczynam budowę i zrobię wszystko aby nie było komina.

  • @krystian199827
    @krystian199827 4 หลายเดือนก่อน

    Mam właśnie taki sasankach 4 😊 bardzo fajny domek tylko kuchnia trochę mała

  • @ejaejaejaej
    @ejaejaejaej ปีที่แล้ว +8

    Ale tu została porównana kubatura, powierzchnia, czy co tak właściwie?
    Za parterówkę chyba i tak warto dopłacić za komfort niewalenia głową w skosy. ;)

    • @andrzejkowalczyk5442
      @andrzejkowalczyk5442 ปีที่แล้ว +1

      Możesz zrobić dach kopertowy albo podnieść wieniec i też nie będziesz walił głową w skos

    • @mamuszkabis9444
      @mamuszkabis9444 ปีที่แล้ว

      @@andrzejkowalczyk5442 Przewaznie tak jest ze lözko stoi nad skosem.Cyrkulacja powietrza zla .Komfort spania bez poröwnania wiekszy .Wiem bo moge poröwnac

    • @aleksandramerta9329
      @aleksandramerta9329 7 หลายเดือนก่อน

      Mój mąż ma 193 cm wzrostu o stoi maksymalnie wyprostowany przy ścianie kolankowej 🙂

  • @wowerman
    @wowerman หลายเดือนก่อน

    100+ m2 to spory dom.Tak naprawdę jesli nie mamy licznej rodziny to 80m2 wystarczy.
    Ładne domki, pozdrawiam.

    • @krzysztofwiejak
      @krzysztofwiejak 5 วันที่ผ่านมา

      nie przesadzaj, u mnie 3 osoby na 150m^2 i miejsca jest na styk.

  • @3ndru1
    @3ndru1 ปีที่แล้ว

    Podane ceny stanu deweleporskiego nie zawieraja podłóg, a tym bardziej wspomnianego wykończenia stolarką schodów w piętrowym domu. Stan dwewloperski to szlichta betonowa na podlodze oraz wykonczone ściany, bez mebli w kuchni oraz bez wykończonych łazienek, kotłowni, garazu itp

  • @majaksiazek6136
    @majaksiazek6136 ปีที่แล้ว +7

    Jak można porównywać jaki dom w budowie jest tańszy? Przecież to kwestia tego jaki będzie projekt. Porównajmy sobie dwa domy o metrażu dajmy na to 100m2- parterówka i z poddaszem. Jeden będzie miał okna na pół chałupy, dachówkę ceramiczna i w ogóle zbudowany będzie z najdroższych materiałów a powiedzmy z poddaszem będzie miał 3 okna na krzyż i blachę na dachu. Takie moje zdanie.

  • @pburzynskigoris
    @pburzynskigoris ปีที่แล้ว

    @12:00 koszta 10%- 15% wyzsze ... a swistak siedzie. raczej bym pomnozyl razy 1.5
    ostatnio spotkalem sie na stronach projektow ze do wyceny dopisali * e.g. 470tys*
    * przy zalozeniu budowy system gospodarczej (samemu zalozmy),

  • @irodeniro3426
    @irodeniro3426 4 หลายเดือนก่อน +1

    Moim zdaniem mała parterowka z możliwością zaadoptowana poddasza w późniejszym czasie,ze stropem lanym (ludzie rzucili sie na wiazary sprawdźcie najpierw ceny, które są kosmiczne i później trzeba to zabudować ,skonczyly się czasy wiązarów za 10tys.) nawet zastanawiał bym się na poddasze lane z betonu wyjdzie może 30 tys więcej , a bunkier niezniszczalny, koza obowiazkowa.

  • @wsnrc1
    @wsnrc1 ปีที่แล้ว +10

    powinno się porównać jeszcze rozkład pomieszczeń bo parterowy i piętrowy mimo tych samych powierzchni będą zapewniały mniej pokoi albo mniejsze a cała powierzchnie pochłaniają ciągi komunikacyjne które są niezbędne w domu piętrowym

    • @user-hb9mz2hp2g
      @user-hb9mz2hp2g ปีที่แล้ว +5

      w parterówce gdy wiecej pokoi to i korytarze długie...

    • @agnieszkabenelak5350
      @agnieszkabenelak5350 ปีที่แล้ว +3

      Podstawowa kwestią jest taka czy budujesz dom z chęcią zamieszkania tam na starość. Jeżeli masz takie plany to stanowczo odradzam i te 50 tys zł więcej to będzie pikuś, będziesz żałować że nie dołożyłes 300 tys do parterówki jak wyladujesz na starość uwięziony na piętrze a dzieci na dole( tak zazwyczaj jest )

    • @rogacz962
      @rogacz962 ปีที่แล้ว +2

      @@agnieszkabenelak5350 Błagam. Windy na schody albo w ogóle windy pionowe to nie jest rzecz ani trudna ani droga.

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski ปีที่แล้ว +2

      @@agnieszkabenelak5350 sa windy na starosc...

  • @unitra
    @unitra ปีที่แล้ว +20

    Nieźle powaliło tych co mówią że parterówka będzie droższa od piętra :D Po pierwsze budując parterówkę w prostym kształcie, płacimy trochę więcej za materiały - kilka tys. max ale budowa szczególnie w betonie komórkowym jest na tyle prosta że można to ze szwargrem, żoną czy dziećmi murować. Pietro to ekipa, rusztowania, zbrojenie i szalowanie schodów, trzeba doliczyć strop, prace na wysokości, wyższe kominy, podwójne wieńce, słupy, balkony, wykusze, okna dachowe, podwójna kanalizacja, trudniejsze instalacje wentylacyjne i elektryczne, 2 rumby :D Nie wspominając o tym że życie ze schodami i skosami to dopiero powalony pomysł, szczególnie na starość a powierzchnie to macie ale po podłodze. Realnie odczucie i ustawność takich pomieszczeń jest tragiczna. Wiec nawet gdyby jakimś cudem wyszło tyle samo to lepiej parterówkę. W zeszłym roku budowałem parterówkę 125m powierzchni zabudowy na płycie fundamentowej i do wieńca kosztowała mnie 48 tys. Potem dach na wiązarach + 2 ściany szczytowe w konstrukcji szkieletowej, zwiększona nośność strychu do 200kg i strychu o powierzchni 4,2m x 14m + deskowanie i papowanie wyniosło mnie 42 tys. Spróbujcie tak łatwo budować i zmieścić się z piętrówką w tej kwocie nie wspominając o późniejszych wydatkach :D Kumpel buduje właśnie piętrówkę 90 m na parterze i za same fundamenty już poleciał 40 tys. :D większość samemu tylko ktoś pomagał bloczki murować.

    • @ppp-yw4fn
      @ppp-yw4fn ปีที่แล้ว

      Jaki projekt budowałeś? Wymiary zewnętrzne?

    • @unitra
      @unitra ปีที่แล้ว +1

      @@ppp-yw4fn indywidualny ale podpatrzony na podstawie z258. 8,35 x 14,5

    • @marekduczman
      @marekduczman ปีที่แล้ว +9

      Parterówka w kosztorysie wychodzi drożej, jedynie przez większy dach i fundament. Ale w realu wcale tak być nie musi. Różnice będą minimalne i to pewnie na korzyść parterówki. Trzeba też brać pod uwagę to, że w piętrowym sporo miejsca zajmuje komunikacja. Więc z dwóch domów o identycznej powierzchni użytkowej, tak naprawdę parterówka będzie miała większy metraż pokoi (bo mniej straci na komunikację)

    • @hotei1915
      @hotei1915 ปีที่แล้ว +1

      @@marekduczman Jeśli potrafi się coś samemu zrobić, są chęci, to parterówka zawsze wychodzi sporo taniej. Dodatkowa sprawa rynny, dach, jeśli trzeba coś naprawić, jest to proste i bezpieczniejsze. Fundament, ściany, można wykonać samemu. Dach tylko zlecić firmie. Dach na filarach drewnianych lub betonowych etc. Wszystko można samemu zabudować płytą gipsowo kartonową.

    • @wojtuzo369
      @wojtuzo369 ปีที่แล้ว

      Ja też będę zaczynał parterówkę o podobnym metrażu i też na płycie. Strop drewniany masz i wiązary prefabrykowane?Jak to wychodzi cenowo taniej niż dach z więźby?

  • @PiotrS-a
    @PiotrS-a ปีที่แล้ว +2

    Oglądałem filmy o błędach przy budowie domu.
    Czy Twoim zdaniem dom szkieletowy (taki jak w USA) pozwala na tańsze usuwanie błędów budowniczych?
    Czy w ogóle tego typu dony są lepsze i tańsze w budowie?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +4

      Wszystko zależy od tego jaki błąd popełnimy. Domy szkieletowe raczej są mniej szczelne i po kilkunastu latach chłodniejsze od domów tradycyjnych, co może być kłopotliwe w naszym klimacie

    • @PiotrS-a
      @PiotrS-a ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 Dziękuję za odpowiedź 👋🏻

    • @danielo902
      @danielo902 ปีที่แล้ว +7

      ​@@kukeszko3534 Domy szkieletowe są mniej szczelne i chłodniejsze? w takim razie Norwegia ma cieplejszy klimat. Teoria wyssana z dupy! Budowa domu kanadyjskiego jest na pewno droższa od tradycyjnego. Ja mam dom kanadyjski i muszę powiedzieć że koszty ogrzewania są 3 razy mniejsze niż u brata który ma 3 letni dom murowany.

    • @dominikj7325
      @dominikj7325 ปีที่แล้ว +3

      Facet nie ma zielonego pojecia o budowaniu, a o szkieletach zupelnie. Czyste dyrdymaly wyssane z palca. Mam szkielet i przenigdy bym nie murowal. Ogrzewanie fazem w sezonie 900zl z cwu. Nieszczelny szkielet? Masakra. Zero wiedzy i doradza. Jeszcze kosztorysy z prospektow pokazuje. Proszę nie wprowadzac ludzi w błąd! Pseudo budowlaniec. Pozniej ludzie takie glupoty gadaja, bo na yt powiedzial Pan Kukeszko. Sam betonowal, murowal i wywalal kase na idiotyczne pomysly. Efekt koncowy i tak mizerny. Chlopie pokazuj ale nie udawaj eksperta, nie doradzaj proszę.

    • @adekadekcarpfishing9117
      @adekadekcarpfishing9117 ปีที่แล้ว +1

      @@dominikj7325 Z pewnością takie domy będą miały, krótszą żywotność.

  • @robertgorski2327
    @robertgorski2327 9 หลายเดือนก่อน

    Może ktoś mi podpowie. Mam zamiar budowa dom 120 m. Parterowy, dwuspadowy dach. Nie chcę oszczędzać na ociepleniu. Ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła. Nie ma gazu. W miejscowości gdzie będę budował czasem wyłącza prąd. Nawet zimą. Chyba lepiej mieć kominek z rozprowadzeniem po pokojach w razie braku prądu? A co z rekuperacja? Muszę ją koniecznie mieć jeśli planuje zrobić termos? Czy wystarczy grawitacyjna wentylacja?

    • @marial2382
      @marial2382 5 หลายเดือนก่อน

      Ja mysle o takim rozwiazaniu jak mowisz. Max 120m2, parter. W srodku pompa ciepla, awaryjnie kominek. Podlogowka. Kiedys moze fotowolta do tego. Dom chce zrobic energoszczedny - postawic na dokladnosc wykonania, detale natomiast nie chce rekuperacji. Raczej zrobimy wentylacje grawitacyjna tak, aby faktycznie działała. Rekuperacja wymaga serwisow co 6mcy, mycia filtrow conajmniej co 3mce, izolacji na całości plus samego urzadzenia a jesli cos zawalisz to wieje ci grzybem z wentylacji, jak zresztą autorowi tego filmu. Zobacz sobie rekuperacje z Izzi instalacje, gdzie caly byl obrosniety grzybem, bo ktos nie mial pojecia o wentylacji.

    • @TomekDodacki
      @TomekDodacki 3 หลายเดือนก่อน

      Przecież kominki są zakazane

    • @marial2382
      @marial2382 3 หลายเดือนก่อน

      @@TomekDodacki nie sa, musi miec tylko odp klase

  • @adriansz8949
    @adriansz8949 ปีที่แล้ว +11

    Zauważ że projekty gotowe niezależnie czy jest parterowy czy z poddaszem użytkowym, to i tak mają strop żelbetowy. Moim zdaniem jest to przy parterowym absurdalne i niepotrzebnie podnosi koszty oraz dodatkowo powoduje że są podobne w wycenie.

    • @ytseJan
      @ytseJan ปีที่แล้ว +3

      Dokładnie, film zrobiony był chyba na szybko bez większego zagłębiania się w szczegóły projektów. Z doświadczenia wiem że te wyceny, po adaptacji projektu niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

    • @ukasztuta188
      @ukasztuta188 ปีที่แล้ว +3

      Jeśli faktycznie w parterowym jest żelbet to film źle przestawia koszty.

    • @ytseJan
      @ytseJan ปีที่แล้ว

      @@ukasztuta188 Oba maja płytę żelbetową.

    • @ukasztuta188
      @ukasztuta188 ปีที่แล้ว +2

      @@ytseJan no to lipa, wydaje mi się że wiązary wyjadą taniej w parterowe

    • @ytseJan
      @ytseJan ปีที่แล้ว +2

      @@ukasztuta188 Tak, wiązary wyjdą taniej, do tego najtańszy domek piętrowy jest pokryty blachą a pozostałe ceramiką, samo to obniża znacząco koszty.

  • @amilew1011
    @amilew1011 ปีที่แล้ว +22

    te kosztorysy od tych gotowych projektów są nic nie warte

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +4

      Wiem. Ale ogólny zarys kosztów dają

    • @albertos3868
      @albertos3868 ปีที่แล้ว

      @@kukeszko3534 no tak na gotową x2 :)

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +5

      @@kukeszko3534 nie dają a dużo zamazują. Np masz sufit w parterówce jako strop żelbeton, taniej wyjdą wiązary + podwieszany, a i łatwiej to docieplić (np 50mc wełny skalnej z natrysku)

    • @fgty302
      @fgty302 ปีที่แล้ว +1

      @@kukeszko3534 może warto zrobić film o realnych kosztach w takim układzie.

  • @LANMAR-m5w
    @LANMAR-m5w 6 หลายเดือนก่อน

    Super filmik

  • @patmro5136
    @patmro5136 ปีที่แล้ว

    Dobry materiał...

  • @adam-xt8te
    @adam-xt8te ปีที่แล้ว +1

    Co sądzisz o projekcie Cube 70? Projekt jest bezpłatny, dom rozkładowo mega praktyczny i przytulny, ma dużo balkonów. No i przypomina kostkę Borg co bardzo mi odpowiada.

    • @kamileksdfg
      @kamileksdfg ปีที่แล้ว +3

      po jaki czort Ci te balkony?

    • @adam-xt8te
      @adam-xt8te ปีที่แล้ว

      @@kamileksdfgŻeby mieć gdzie pranie suszyć

    • @mrk0sa1
      @mrk0sa1 11 หลายเดือนก่อน +1

      Balkony to jeden wielki problem, ojciec jest budowlańcem, wykończeniówkę robi 30lat, zawsze były i będą problemy z balkonami.

  • @GlobAtrEKIPA
    @GlobAtrEKIPA 3 หลายเดือนก่อน

    No i super!

  • @michzarz
    @michzarz ปีที่แล้ว

    Który dom wybrać dom przy amarantowej 16 dwulokalowy z galerii domow czy dom pod miłorzębem 12 dwulokalowy? Metraże podobne, chodzi który będzie tańszy w budowie ?

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer ปีที่แล้ว +2

      Proszę pani lub pana trzeba wysłać te dwa projekty do wyceny przynajmniej dwóm firmą budowlanym i tylko wtedy będziesz mieć 100% kosztorys i pewność który jest tańszy. Powodzenia.

  • @jareklew8878
    @jareklew8878 ปีที่แล้ว +1

    dawno temu nasi rodzice, a nawet u niektorych dziadkowie wykminili ze klocek w kwadracie najbardziej sie opyla.

    • @marekduczman
      @marekduczman ปีที่แล้ว

      Ale niestety jest takie coś jak warunki zabudowy. U mnie tylko dwuspadowy wchodzi w grę -minimum 30 stopni.

  • @lucas3d676
    @lucas3d676 ปีที่แล้ว

    daje do myślenia, dzięki!

  • @piotrorzechowski4343
    @piotrorzechowski4343 11 หลายเดือนก่อน +2

    Porównanie nie ma sensu żeby miało sens. Trzebaby porównać ten sam dom w dwóch wersjach. Generalnie nie wiem co wyjdzie drożej. Ale generalnie róznica domu z użytkowym poddaszem. Trzeba doliczyć schody oraz większą powierzchnię do docieplenia. Dom parterowy można ocieplić na stropie dom z poddasze w konstrukcji dachu. Al w domu z poddaszem mam prawie 2x więcej powierzchni użytkowej. Przy domu parterowym jeśli chcemy podobny metrarz jest 2 razy tyle fundamentów. Czyli albo dużo większa płyta fundamentowa ( dużo więcej betonu i stali) przy tradycyjnym fundamencie. Dużo więcej bloczków na ściany fundamentowe, więcej stali i więcej betonu.

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 4 หลายเดือนก่อน

      a co jak dom jest pietrowy i ma nad pietrem strych? To co trzeba ocieplac? Mniej czy wiecej?

  • @pawes4976
    @pawes4976 3 หลายเดือนก่อน

    Proszę przestań mówić "chcem", takie słowo nie istnieje. Dzięki za Twoje filmy.

  • @Jarek_Szefer
    @Jarek_Szefer ปีที่แล้ว +17

    Idzie odsubskrybowanie 🤦 Kolego kiedyś Twoje filmy niosły mnóstwo ciekawych, obiektywnych i przydatnych informacji. Obecnie to strata czasu na oglądanie i wiele błędnych informacji, które mogą spowodować dla osób oglądających ten kanał dużo problemów przy budowie domu.
    Obecnie robisz je na siłę już chyba tylko dla kasy płynącej z YT. Nie obrażając, ale opowiadasz bzdury coraz większe i robisz krzywdę ludzią, którzy są laikami w temacie budowy domu. A oglądając Twoje materiały popełnią dużo błędów bo uwierzą że jesteś specjalistą w tej dziedzinie.
    Jak możesz porównywać wyceny gotowych projektów z sieci, gdzie wogóle nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością...?
    Gdybyś poprosił o wycenę budowy tych domów przynajmniej dwóch firm budowlanych to może by to miało sens.
    Skąd wiesz w jakiej technologi są zaproponowane stropy, jakie są ocieplenia itd. gdyby miały chociaż podobne parametry to można cokolwiek porównywać.

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer ปีที่แล้ว

      @@fixknorr8121 jeżeli ktoś zrobi ciekawe i pomagające innym ludzią materiały na YT to bardzo chętnie subskrybuje oraz daję kciuki w górę czy piszę komentarze albo oglądam z reklamami. W ramach podziękowania za wykonaną robotę.
      No ale jeżeli ktoś zamiast pomagać namawia ludzi do złych rzeczy to lecimy w drugą stronę.

    • @MarekMariusz1
      @MarekMariusz1 ปีที่แล้ว +4

      Ale Ty fix nor musisz mieć nudne życie. W niedzielę zamiast zrobić coś fajnego to hejtowac gościa z internetu kilkunastoma komenatarzami to trzeba być przegrywam. Idź z rodziną na spacer lepiej, zrób coś dla siebie, kogoś

  • @atrinternational737
    @atrinternational737 ปีที่แล้ว +2

    Jezeli parterowy to tylko z plaskim dachem z rozpierowcia miedzy scianmi nosnymi max 6m aby strop mozna bylo wykonac na drewnianych legarach

  • @RoManMos
    @RoManMos 7 หลายเดือนก่อน

    czy to są koszty robocizny z materiałami ?

  • @aspepl197
    @aspepl197 11 หลายเดือนก่อน +3

    dlaczego dziś nikt nie buduje domu z piwnicą ? piwnica dziś to chyba patrząc na wojne na ukrainie to konieczność no i najlepsze odizolowanie mieszkania od wilgoci

    • @wspomnienia633
      @wspomnienia633 6 หลายเดือนก่อน +2

      Jeśli mamy patrzeć na wojnę na Ukrainie to należałoby się w ogóle nie budować...

  • @jerry7376
    @jerry7376 ปีที่แล้ว +6

    Na zasadzie: opowiem wam coś bo nie mam co robić i kończę bo nie mam co mówić

  • @jacekkawalec5106
    @jacekkawalec5106 ปีที่แล้ว +1

    Wszystko zależy od wielkości działki i możliwości dostosowania do stron świata , choć są i tacy co od północy maja duże okna

    • @BediBedson
      @BediBedson 10 หลายเดือนก่อน

      a jakbyś nie miał ograniczeń jeżeli chodzi o działkę to jaki projekt domu parterowego byś wybral ? :D

  • @azgar966
    @azgar966 ปีที่แล้ว

    WItam ja akurat buduje Dom pod jarząbem 8 N
    Jestem w trakcje budowy 108m2 użytkowe , sciany z pustaków ceramicznych Leier ,dach prawie pokryty z ceramiki titania, okna profl schuco i koszt 230k stan surowy zamkniety bo juz wszystko opłacone .
    Dużo ? mogłem dach pokryć z blachy to 13yś mniej , i wyjscie z salonu na taras dać zwykłe drzwi balkonowe zamiast HS i tutaj bym zaoszczędził 7tyś.
    Wtedy domek by wyszedł około 200tyś .
    Dodam że ja nic nie robiłem , wszystko pracownicy .
    A ile wyjdzie na koniec ? projekt mówi 350 tyś . 120 tyś starczy na środek ? może bez ocieplenia na zewnątrz .
    Nie wiem czemu u ciebie wyszło ponad 500tys hhmm za ten dom co buduje . chyba że to rok-dwa temu jak ceny były 2x tyle .
    PS. dodam że poddasze to tam można zrobic 2 duże pokoje lub 3 nawet jak dobrze se pomyśli .

    • @GutCars
      @GutCars ปีที่แล้ว

      2 lata temu budowa była droższa niż teraz? Pytam, bo oglądając filmy na YT z wycenami w 2022 to jest jakiś kosmos i zraża mnie to do myślenia o swoim domu.

  • @marcinnao.314
    @marcinnao.314 ปีที่แล้ว +2

    To zależy kto i na jakim etapie życia jest. Jeżeli masz 3 dzieci to budujesz dom z poddaszem. Tyle tylko że są domy z poddaszem i są z poddaszem. Wg mnie budujemy tak żeby na parterze był salon, kuchnia, sypialnia, dwie łazienki i żeby schody były gdzieś w korytarzu a nie w salonie. A dlaczego? Na dole mieszkają rodzice, na górze dzieci. Dzieci dorastają, z domu uciekają. Wtedy schody zabudowujemy jakąś ścianką z drzwiami, ogrzewanie na górze zakręcamy i dziadki zostają z samym parterem z połową kosztów utrzymania.

    • @rogacz962
      @rogacz962 ปีที่แล้ว

      Nie zakręcisz ogrzewania w ocieplonym pomieszczeniu nie oddzielonym paroizolacją od użytkowanych. No chyba, że lubisz eksperymenty biologiczne.

    • @marcinnao.314
      @marcinnao.314 ปีที่แล้ว

      @@rogacz962 w nieocieplonym pomieszczeniu, które zabudowujesz klatkę schodową i wstawiasz drzwi masz przecież wentylację. Zimą jest tam 10stC i ok 40% wilgotności. Wszystkie eksperymenty biologiczne powstają gdy w ciepłym pomieszczeniu masz np. Mostki termiczne, które powodują że mimo ciepłego pomieszczenia jest zimna ściana. Przy słabej wentylacji masz 70% wilgotności. Przy tych warunkach na zimnej ścianie wykrapla się para wodna do której przykleja się kurz. To są idealne warunki dla grzyba. Zimny strych gdzie nie występuje wykraplanie pary wodnej jest bezpieczny.

    • @rogacz962
      @rogacz962 ปีที่แล้ว

      @@marcinnao.314 Skoro ktoś na poddaszu mieszkał to jest ocieplone. Po co piszesz o nieocieplonych klatach schodowych?!
      Masz ocieplone poddasze. Nie masz bariery paroizolacyjnej między kondygnacjami w stropie, bo nie robi się takich barier między ogrzewanymi pomieszczeniami. Para wodna będzie się przedostawać do ocieplonego, ale nieogrzewanego i nie wentylowanego poddasza. I jest ryzyko, że będzie się skraplać w/na przegrodach.

    • @marcinnao.314
      @marcinnao.314 ปีที่แล้ว

      @@rogacz962 przeczytaj jeszcze raz że zrozumieniem mój pierwszy post. Zabuduwujesz schody, wstawiasz drzwi i z poddasza, które kiedyś było użytkowe robi ci się nieogrzewany strych.

    • @rogacz962
      @rogacz962 ปีที่แล้ว

      @@marcinnao.314 Dalej nie rozumiesz. Wstawienie drzwi nie sprawi, że nie będzie się tam przedostawała para wodna, wraz z powietrzem ogrzanym do 20-21stopni. Nie będziesz ogrzewał, więc to ciepłe powietrze schłodzi się, a zawarta w nim para wodna skropli się - na zimniejszych elementach takich jak ramy okienne, ocieplenie, konstrukcyjne elementy przegród zewnętrznych itp. Żeby nie ogrzewać takiego poddasza mieszkając równocześnie na dole, trzeba albo oddzielić barierą paroizolacyjną cały strop, albo trzeba wentylować - co oznacza położenie izolacji termicznej na stropie - a najlepiej jedno i drugie.

  • @arkadiuszkwiecien9480
    @arkadiuszkwiecien9480 ปีที่แล้ว

    a podatki? czy ich nie płacimy?

  • @vstromv2
    @vstromv2 ปีที่แล้ว +7

    obejrzałem to (niestety, ale na szczęście troche po łebkach) i normalnie wygląda to jakby ten filmik robiło dziecko dla innych dzieci.
    Nic odkrywczego nie powiedziałeś to raz. Po drugie - zestawienie obrazków przez 1/3 filmu, a potem obrazków z cenami z katalogu to jest trochę słabe. Zero własnych wyliczeń, tylko gotowa cena "z kapelusza" jaką podaje katalog. A odnoszenie się do cen na gotowo to już jest całkiem śmiech na sali - jeden zrobi za znacznie mniej, a drugi zrobi za 3x tyle bo będzie miał taki kaprys.
    A jak ktoś nie potrafi sobie wyobrazić dlaczego piętrowy wychodzi taniej od parterówki i musi oglądać takie filmiki i zadawać dziecinne pytania w komentarzach, to już lepiej żeby wcale się nie budował, tylko kupił coś gotowego z rynku, na zdrowie mu to wyjdzie.
    A zachwyty nad rekuperatorem to już nawet nie będę lepiej komentował... jeszcze tylko napisz ludziom, jak to cudownie Ci powietrze podgrzewa "z niczego"

  • @Mario111
    @Mario111 ปีที่แล้ว

    Dziękuję! kawy nie piję, mogę ci wysłać PLN na śmietankę do kawy ?

  • @admier777
    @admier777 ปีที่แล้ว +3

    Dobre porównanie, brakuje mi wyliczeń własnych.

  • @zniwiarz589
    @zniwiarz589 ปีที่แล้ว +1

    Jak myslisz ile wyniesie koszt domu w kruszczykach 14 ?

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว

      nie da się stwierdzić - zależy czy coś sam będziesz robił, czy systemem gospodarczym itp. zbyt ogólnikowe pytanie

  • @PracaPasjaPieniadze
    @PracaPasjaPieniadze ปีที่แล้ว +11

    Komina nie budujcie, ale śmiało wywalcie wasze ciężko zarobione pieniądze na rekuperację,i jeszcze z szczerością autor mowi...tak ona nigdy Wam sie nie zwróci,ale w nowoczesnym domu trzeba ją mieć... słabo to brzmi... delikatnie mówiąc. Powiem Wam tak moi kochani, najprostsze rozwiązania są najlepsze...a w tych czasach które sa/będą klasyczny kominek to podstawa...aha i myślcie racjonalnie...gdzie jest logika na wywalenie 30 k zł na rekuperacje która sie nie zwróci?🤦to że firmy próbują ludziom wciskać ten cały szit nie oznacza że trzeba sie na to zgadzać i płynąć z tym szambem. Pozdrawiam 👍

    • @kochamogrod7345
      @kochamogrod7345 ปีที่แล้ว +3

      Dokładnie,moi rodzice budowali dom wcale nie tak dawno.. w 2006 r się wprowadzaliśmy i żadnej rekuperacji tata nie zakładał i jakoś wszyscy żyjemy jako dzieci, a rodzicie dalej w nim mieszkają cali i zdrowi 😂
      Dla mnie te wszystkie wymysły są gucio warte. to tylko naciąganie ludzi na kase. Ale jak ktoś lubi takie nowoczesności i stać go aby płacić za to ,to nic mi do tego...

    • @PracaPasjaPieniadze
      @PracaPasjaPieniadze ปีที่แล้ว +2

      @@kochamogrod7345 tak,tak. Potwierdzam. Ludzie w dzisiejszych czasach po prostu nie myślą. Dadzą sobie wmówić wszystko. Pozdrawiam 👍

    • @phoearwenien4355
      @phoearwenien4355 9 หลายเดือนก่อน +1

      Taaa, a potem płacz, że zagrzybiony dom / mieszkanie albo że szybko się wychładza i zimno :D Reku nie zakłada się po to, aby się zwrócił. To się zakłada dla komfortu. Możesz założyć szczelne okna bez nawiewników i nie musisz nawet wietrzyć, bo świeże powietrze dostajesz nieustannie. Brak zaduchów w zamkniętej przez noc sypialni oraz większy komfort cieplny. Brak też problemu z podwyższoną wilgocią podczas deszczowych dni lub gdy mieszka się w okolicy wody (jeziora, staw).

  • @stefania1535
    @stefania1535 ปีที่แล้ว +2

    Zawsze pietrowy dom będzie tańszy, trzeba tylko podnieść dach na ściance kolankowej. Dach jest najdroższym elementem budowy. Dach wiązarowy wcale tani nie jest, jest tylko szybki w budowie.

    • @md1983
      @md1983 ปีที่แล้ว

      117cm bedzie za mało ?

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski ปีที่แล้ว

      @@md1983 mam 220, nie musze sie schylac.
      Potwierdzam, konstrukcja dachu bez wiazarow na pietrze 2 dni, w tym 1 dzien dzwig za 500.

  • @dorota8185
    @dorota8185 ปีที่แล้ว +5

    Oglądając Twoje filmy mam wrażenie, że coraz gorzej się do nich przygotowujesz...z każdym odcinkiem coraz większy w nich chaos, jeżeli chodzi o przedstawienie tematu, który chcesz poruszyć. Zwłaszcza ten i ostatni o kuchni. Pozdrawiam

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว +2

      Czasem są gorsze dni, a chciałbym regóralnie dodawać i mimo ,że film wydaje sie być ok, to czasem jednak noe dokońca...

    • @dorota8185
      @dorota8185 ปีที่แล้ว +2

      @@kukeszko3534 spoko i tak lubię Twoje filmiki za dystans do samego siebie i obiektywizm👍

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว

      @@dorota8185 obiektywizm to nie jest, ale próba bycia obiektywnym na ile się zna na danym temacie.

  • @pawed.6617
    @pawed.6617 ปีที่แล้ว +1

    Kwoty podane na stronach archona są kwotami netto

  • @admier777
    @admier777 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe przemyślenia, ale...
    * Kominek niepotrzebny? - a co zrobić kiedy zimą zabraknie prądu np. na 2 dni? Zwykły kominek powietrzny lub koza jest świetnym awaryjnym źródłem ciepła. Jest także alternatywnym źródłem ciepła, pozwalającym obniżyć koszty ogrzewania pompą ciepła, tzw. praca biwalentna - dogrzewanie domu w dni mroźne np. poniżej -7 st.C.
    * Większy balkon? - no i tutaj mamy dodatkowy niepotrzebny koszt, według mnie wydatek uzasadniony tylko w wypadku malutkiej działki i np. braku miejsca na taras. Uszczelnienie oraz docieplenie balkonów jest dość kosztowne i trzeba ciągle tego doglądać. Jeśli chcesz budować balkon przemyśl to 2 razy.

  • @pawepawe8193
    @pawepawe8193 3 หลายเดือนก่อน

    Jeden ch... tylko w innym opakowaniu. Pozdrawiam

  • @danos1066
    @danos1066 ปีที่แล้ว +1

    Jak sie buduje samemu parterowy bedzie tanszy, bo wszystko jest latwe do zrobienia.

  • @aGentleUser
    @aGentleUser ปีที่แล้ว

    Ciekawy temat! Szkoda ze nie jakos dokladniej typu "ile moge zaoszczedzic jak zrezygnuje z balkonu" lub "ile moge zaoszczedzic jak zrezygnuje z okna naroznego".
    Kosztorysy Archon tez zauwazylem sa chyba bardziej optymistyczne niz Murator.
    Ciekawy tez jestem jaka roznica by wypadla dom z dachem kopertowym czy dwustronnym.
    Z ta rekuperacja sam nie wiem, polaczenie z gwc napewno super sprawa w lecie, ale szwagier ma i nie dobrze mi sie u niego spi, wole spac przy otwartym oknie.

    • @samarama2137
      @samarama2137 ปีที่แล้ว

      > Ciekawy tez jestem jaka roznica by wypadla dom z dachem kopertowym czy dwustronnym.
      Tu nie ma się co zastanawiać - dwuspadowy jest znacznie prostszy, więc i tańszy w wykonaniu.

    • @aGentleUser
      @aGentleUser ปีที่แล้ว

      @@samarama2137 no to mysl dalsza czy nie mozna wziasc taki projekt typu kwadratowe pudlo z dachem kopertowym i postawic na nim plaski dach dwuspadowy zeby obnizyc koszty.
      Z drugiej strony taki projekt uA159 ma calkiem porownywalna szacowana cene SSZ do projektow dwospadowych o podobnym metrazu...

  • @krzychaczu
    @krzychaczu ปีที่แล้ว

    Zaskakujące 🤔 Wydawałoby się, że dodatkowy strop, schody, instalacje na piętrze itp. podbija koszty. Wygląda na to, że im bliższa forma do sześcianu tym taniej. Czyli PRLowskie kostki mogą być najtańsze.

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +1

      W tych projektach są błędy podrażające parterówki. Po co sufit betonowy jak można dać podwieszany na wiązarach? Cena spadnie o 50-80k

    • @krzychaczu
      @krzychaczu ปีที่แล้ว

      @@DomParterowyZPiwnica No właśnie, czyli tajemnica rozwiązana.

    • @krzychaczu
      @krzychaczu ปีที่แล้ว

      @@DomParterowyZPiwnica A z jaką kwotą trzeba się liczyć na piwnicę? Grunt piaszczysty, zabudowa 70m2

  • @joannapinkus7005
    @joannapinkus7005 ปีที่แล้ว +4

    A skąd Pan ma te ceny?🤭Obecnie jestem w trakcie budowy domu parterowego z adaptacja strychu, dach dwuspadowy, budynek 150 m i już na etapie parteru( z zalaniem stropu), bez szczytów i dachu nie ma 350 tyś zł (plus 150tyś ekipa)

    • @dariamydlarz9354
      @dariamydlarz9354 ปีที่แล้ว +1

      Serio moja znajoma wydała 350 tys z wykończeniem mogę podać ci jej Instagrama tam wszystko prowadzi nie wiem serio kto cie tak wyjebaalk z cenami 🤣🤣🤣

    • @joannapinkus7005
      @joannapinkus7005 ปีที่แล้ว

      @@dariamydlarz9354 Słuchaj jeżdżę, po hurtowniach i wiem jakie są ceny. Możesz mi dać ten adres. Jestem pewna, że ma wszystko co najtańsze. Silka, najgorszy beton B20 i mnóstwo tego typu rzeczy. No i projekt też ma znaczenie. Mam prostą stodoła, ale jest kilkanaście okien kolankowo dachowych. Do tego z jednej strony prawie 7 metrów na 2,5 okno narożnikowe, nad tym zadaszenie betonowe. Nie balkon . Praktycznie cały pół domu wisi w powietrzu. Tylko na parterze jest ponad 5,5 tony stali i beton wyższej jakości, twardszy. Do tego stal na zbrojenie fundamentów i 9 słupów. Do tego ściany są z podwójnego pustaka ceramicznego 25 cm plus 12 . W Polsce prawie nikt na to nie zwraca uwagi, mają tylko 25 cm i nawalone styropianu. Mówią, że to nie istotne. 😂Ale chętnie zobaczę, super projekt.A jeszcze lepiej jak dam jej tą kasę i się z nią podzielisz i skończycie mi chatę. Zobaczymy jaki z ciebie kozak😂. Chętnie zapraszam. Mówię poważnie🎉

    • @tomaszlisowicz3687
      @tomaszlisowicz3687 ปีที่แล้ว

      Witam. Będę budował dom w nawłoci ach 4, parterowy o podobnym metrażu, jaki Pani ma projekt domu?

    • @joannapinkus7005
      @joannapinkus7005 ปีที่แล้ว

      @@tomaszlisowicz3687 Mam projekt indywidualny.

    • @joannapinkus7005
      @joannapinkus7005 ปีที่แล้ว

      @@pppppwrgythcdtjhg66 Owszem niestety mój projekt jest drogi. Drugi raz bym się na niego nie zdecydowała. Ale to nie na nic z tym wspólnego. Jeżdżę po budowach i widzę jak i czym ludzie budują. 80 procent domów to porażka. Mieszkam od wielu lat na Bawarii i tu również mam dom i nie to że chce ubliżyć Polakom, czy ich wyśmiać. Po prostu widzę różnicę absolutnie we wszystkim. Często nawet idąc do hurtowni zaczyna się już problem. Jakość dostępnych produktów, potem ich wykonanie. Ostatnio zamawiałam okna i rolety ponad 250 tyś zł. Rolety niby z wyższej półki. Zabrałam próbę, bo materiał wydawał mi się tandetny i tak tez było. Niestety ludziom wciska się zupełnie inny kit. Całe szczęście okna są w miarę dobre. Dla mnie wszystko ma znaczenie. Grubość murów, dodatkowe ocieplenie. W Polsce prawie każdy buduje ściany na 25 cm plus ocieplenie. Na zachodzie nie jest to do przyjęcia. Min to 38 plus 20 styropian. Nawet w Hiszpanii gdzie jest gorąco ludzie dają dwa pustaki z wełna po środku. Nie wspomnę o stabilnych dachach. Nie warto pisać, trzeba zobaczyć.

  • @piotrmarcin5123
    @piotrmarcin5123 หลายเดือนก่อน +1

    Te kosztorysy referencyjne bardzo daleko odbiegają od realiów. Realizowałem kilkanaście tego typu domków i kosztorys grubo nie zgadzał się nawet po zaktualizowaniu cen na okres realizacji budynku.

  • @8wego9
    @8wego9 7 หลายเดือนก่อน

    Buduję dom pod jarząbem 8n - sso wyniósł 180 tys.

  • @AS1986PL
    @AS1986PL 9 หลายเดือนก่อน +1

    Jak słyszę, że ktoś mówi "ja chcem" to jest dla mnie już zbyt dużo wiedzy.

  • @gibbonxl
    @gibbonxl ปีที่แล้ว

    Jak dla mnie film malo merytoryczny. Np skupuanie sie na kominach: poza ich wysokoscia nie jest to zwiazane z tematem. A teraz konkrety: roznice robia w poddaszu ewentualny balkon, rzygowniki, schody, strop. Parterowka o tej samej powierzchni podlogi ma wiecej metrow scian , ocieplenia, fundamentow, wymaga wiekszej dzialki. Jak dla mnie parterowka jest ladniejsza i wygodniejsza, ale drozsza w budowie i w podatkach- za skosy nie placimy pelnej kwoty.

  • @maciejmosakowski5358
    @maciejmosakowski5358 ปีที่แล้ว +1

    Autor filmu zapomniał dodać, że wymienione "parterówki" nie są najtańsze w swoim metrażu to dodatkowo w projekcie w obydwu przypadkach zastosowano strop z płyty żelbetowej. Myślę, że gdyby strop był drewniany byłoby o wiele taniej.

  • @dladam2254
    @dladam2254 ปีที่แล้ว

    Kosztorysy to bzdura. Weź sprawdź w kosztorysie np. Kołnierz wokół okna dachowego. U mnie w projekcie dachówka ceramiczna a w kosztorysie najtańszy kołnierz pod papę. Różnica w cenie to nie 10% a nawet 40%. I tak na każdym elemencie. 13 lat dom w tamaryszkach według kosztorysu ok 165 tys a jak wydaliśmy 400 tys to przestaliśmy liczyć. Potem dochodzą jeszcze ploty, brama, furtka, kostka brukowa i np. 180 ton ziemi do ogrodu bo nasza działka była 60 cm niżej niż działka sąsiada i nie chcieliśmy, żeby nas zalewało. Podsumowując jak nie masz dzisiaj 1 miliona złotych to nawet nie zaczynaj bo zatrzymasz się wv2/3 drogi i będziesz chciał to sprzedać niedokończone. Za to Ty, na 100% będziesz wykończony psychicznie i finansowo.

  • @Biliniak91
    @Biliniak91 ปีที่แล้ว

    Czemu podajesz SSZ jako koszty minimalne, a Stan pod klucz jako koszty średnie?
    Nie jest to merytoryczne.

  • @barbarahamilton3561
    @barbarahamilton3561 5 หลายเดือนก่อน

    Dom wykończony i CENA .!

  • @wiktoru3430
    @wiktoru3430 ปีที่แล้ว

    Parterówka jest lepsza/wygodniejsza na starość... Nie trzeba wspinać się po schodach jak stawy strzelają... ;)
    Parterowy też ma lepiej ustawne pomieszczenia przez brak skosów. Chyba warto wydać więcej.

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski ปีที่แล้ว +3

      mam winde na pietro... skosy na pietrze zaczynaja sie od 2,2m... 100k zaoszczedzonych na dachu w stosunku do parterowki .

    • @TomekDodacki
      @TomekDodacki 3 หลายเดือนก่อน

      100 k to winda i schody kosztują

  • @jackpack-ud2ko
    @jackpack-ud2ko 11 หลายเดือนก่อน +8

    Budowanie domu bez komina bzdura totalna a rekuperacja jest za darmo!!!!

  • @DarkGhost650
    @DarkGhost650 11 หลายเดือนก่อน

    Fajne porownania . Moze uda ci sie zrobic material porownawczy Domow
    150-200 metrow
    Dom polaczony przejsciem z garazem na rowni
    Dom z garazem pod domem
    Jak to by cenowo sie roznilo dzielic czy w jednej bryle .
    cena do 1 miliona .
    Pozdrawiam .

  • @danielkl32
    @danielkl32 2 หลายเดือนก่อน

    Normalnie biznesmen skoro twierdzi że 100 m to jest mały dom mały dom to się zaczyna od 25 do 70 m a nie 100 m człowieku

  • @tomaszpobuta959
    @tomaszpobuta959 ปีที่แล้ว +1

    Parterowka z dachem kopertowy, jak najprostsza, do tego wiązary, na górze miesjce na graty, do zastanowienia się, czy z garażem czy bez.
    Parterowka to prostota, czyli brak miejsca na błędy, mam kontrolę na tym czy dach nie przecieka, mamy gdzie poprowadzić np. Rekuperacje.
    Mało mostków termicznych.
    Wykończenie pokoju na poddaszu będzie droższe niż na parterze, przez skosy.
    Za piętrowym przemawia jedynie mała działka.
    Pomyślcie, że sami chcecie budować dom, co jest łatwiejsze? To, że płacimy ekipie, to płacimy, za wszelkie niepotrzebne komplikacje i jeszcze mamy większe szanse na ich błędy, z którymi musimy się liczyć.
    Przy robieniu elewacji samo rozkładanie rusztowania...

    • @samarama2137
      @samarama2137 ปีที่แล้ว

      > Parterowka z dachem kopertowy, jak najprostsza
      Z dwuspadowym jeszcze tańsza.

    • @tomaszpobuta959
      @tomaszpobuta959 ปีที่แล้ว +1

      @@samarama2137 wyjdzie podobnie, bo tutaj mamy ściankę szczytową

  • @marekgodzieszka4450
    @marekgodzieszka4450 2 หลายเดือนก่อน

    Dziwne filmy mi algorytm podaje... Najlepiej mieć wszystko na prąd... Autor widać ma problem z logicznym myśleniem, skoro myślał, że takie małe parterówki będą tańsze...

  • @Eduardo-v4j1d
    @Eduardo-v4j1d ปีที่แล้ว

    Chcesz mieć tanio to buduj sam. Nawet parterowka wyjdzie niedrogo a jest latwiejsza w budowie dla amatora.

  • @SuperCierbo
    @SuperCierbo ปีที่แล้ว

    Tak ogólnikowy filmik o kosztach to tylko wprowadzanie ludzi w błąd. Nie wiemy czy te bydynki mają takie same fundamenty, czy domy parterowe mają strop żelbetowy (częste w gotowcach) czy strop lekki z sufitem podwieszanym co daje duże oszczędności. Ogólnie to lepiej budować parterowke jeśli tylko nam działka pozwala. Uproszczenie instalacji CO, WK, EL juz daje nam duze oszczędności czego nie widać na tych pseudo kosztorysach...

  • @mayksiaze696
    @mayksiaze696 ปีที่แล้ว +1

    Dach robi kasę ... piętrowy ma mniejszy dach...

  • @UniiFAN
    @UniiFAN ปีที่แล้ว +6

    Przygotowałeś się do filmiku krócej niż go nagrałeś. Aż tak masz wyjebane na swoich subskrybentów?
    Mówisz: ,,nawet w związku z tym, że nie mamy stropu, że łatwiej jest ocieplić ten domu (...) to koszt wybudowania parterówki jest droższy od domu z poddaszem użytkowym"
    Totalna bzdura, wziąłeś do wyceny projekty parterówek które mają na całej powierzchni żelbetowy strop, przez który fundamenty muszą być tak samo grube i wytrzymałe jak w piętrowym, które dzięki temu mają ogromną liczbę słupów i ścian nośnych w środku.
    Parterowy dom będzie tańszy, tylko musisz iść do projektanta wydać może 5tys więcej, on musi zaprojektować wiązary, odchudzić konstrukcję i tę stratę poniesioną na projekt indywidualny odzyskasz dwukrotnie jeszcze zanim wyjdziesz z ziemi budową...
    Mówisz do kilkuset osób bzdury wymyślone na kolanie, nawet nie przeczytałeś do końca krótkich opisów projektów ze strony na której one są...
    P.S. też buduje bez komina, ale nie uważam, że to na tyle świetny pomysł, żeby polecać go każdemu, trzeba mieć sporo wiedzy i wyjść awaryjnych żeby coś takiego świadomie zrobić.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  ปีที่แล้ว

      Rozumiem Twoją frustrację, ale gdybym miał w ten sposób robić to 100% projektów można odchudzić i zmienić u projektanta, w jednym zabiorę metr z długości i przeprojektuje pomieszczenia by wyszło mi taniej. Do porównania wziąłem 4 projekty i nic w nich nie zmieniałem, a były to jedne z tańszych dostępnych na stronie

    • @UniiFAN
      @UniiFAN ปีที่แล้ว +2

      @@kukeszko3534 Ty nie przeczytałeś tego co napisałem, czy nie zrozumiałeś?
      Jesteś zdziwiony bo mimo braku stropu i łatwości w ociepleniu parterowy dom jest droższy...
      A do porównania bierzesz parterówkę z najdroższym możliwym do wykonania stropem który podnosi koszty całego budynku łącznie ze ścianami nośnymi, fundamentami i słupami w domu.
      Przecież to antynomia...
      Jeśli chciałeś powiedzieć w ten sposób to do porównania powinieneś wziąć dom z ,,fabrycznie" drewnianym stropem, albo gotowca który ma konstrukcję wiązarową, a nie wziąć dwa ,,bunkry" z monolitem, i wykazać oczywistość, że ten który ma większą powierzchnię dachu i fundamentów będzie droższy.
      P.S. ile m2 ,,użytkowych" zajmują schody? 5-6m2 każdy wart ponad 4tys złotych...

  • @piotrklejnowski7563
    @piotrklejnowski7563 ปีที่แล้ว +1

    Parterowy najwygodniejszy,oczywiście bez piwnicy.

  • @Voteckful
    @Voteckful ปีที่แล้ว

    Dzisiej :D

  • @Tygrysekk
    @Tygrysekk ปีที่แล้ว

    Wszystko spoko ale ja sie pytam po co ludzie robią takie wielkie okapy, czyżby spisek sprzedawców dachówek? Przecież to nie ma żadnego sensu. Moze i kosztuje więcej ale za to mniej światła wpuszcza xD