MAGAZYN CIEPŁA 100KWh. DLA FOTOWOLTAIKI I DLA POMPY CIEPŁA

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 พ.ค. 2024
  • rozwinięcie baterii z piasku. Dostosowanie do użycia z pompą ciepła. konkurs
    www.researchgate.net/publicat...
    youtube:
    • Practical construction...
    • What Is a Sand Battery...
    • Invited to Tepeo Heat ...
    • Unlocking the Future: ...
    użyte materiały nie obejmują żadnych Polskich tfurcóff
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 379

  • @realistatrzezwy6191
    @realistatrzezwy6191 2 หลายเดือนก่อน +36

    Wracamy do naszych dziadków przechowujących ciepło w akumulatorach szamotowych( piecach z cegieł szamotowych).
    Szamot można rozgrzać do białości 1300 stopni C. i więcej w zależności od klasy cegły.
    Iiii nikt nam patentu nie odbierze.

    • @oborobo6561
      @oborobo6561 2 หลายเดือนก่อน +7

      Kamienie polne są jeszcze lepsze od szamotu ,teraz szamotka jest bardzo droga i lipnej jakości

    • @portomare648
      @portomare648 2 หลายเดือนก่อน +20

      Oni kontynuowali logiczne myślenie sprzed tysięcy lat, my mamy komputery w kieszeni, ale na uczelniach za setki milionów ponownie odkrywamy … koło ..
      Masz jasiu zapitalać w szklanym czy blaszanym ulu i swoją lukratywną pensyjkę wydawać na pompy ciepła, magazyny energii, plastikowe pojazdy samochodobne itd, a przede wszystkim być bezmózgim zombi - co się właśnie perfekcyjnie udaje w PL…

    • @skaczacameduza8340
      @skaczacameduza8340 2 หลายเดือนก่อน +3

      Miałem kominek z cegieł w innym domu, tam cegły potrafiły świecić jak się nagrzały, żucalem 4 kołki i do 16tej drugiego dnia było ciepło. Jak bym ten kominek zrobił lepiej to było by jeszcze dłużej. Już myślałem żeby tam chleb piec ale przestałem go jeść 😁, szykowałem już ruszt na grilla ale się wyprowadziłem 😩

  • @ansuz3653
    @ansuz3653 2 หลายเดือนก่อน +18

    Dawno, dawno temu, gdy nie mogłem zasnąć to akademicko rozgryzałem taki projekt mobilny, przez kilkanaście nocy, ale z plazmą zamkniętą (albo zapętloną) w polu magnetycznym i pojemniku termoizolacyjnym. Uznałem, ze skoro masa jest wrogiem mobilności to trzeba postawić na temperaturę plus ewentualnie energię dynamiczną. To oczywiście miała być bardziej zabawa niż projektowanie czegoś praktycznego. ;)
    by the way...
    ...rozgryzanie ciekawych i trudnych projektów to świetne lekarstwo na bezsenność. ;)

  • @tomeq4993
    @tomeq4993 2 หลายเดือนก่อน +9

    Kolegi sympatyczny takie rzeczy to ja robiłem 20 lat temu jak była bida i zimno w chałupie to postawiłem beczkę w domu w nią grzałki a jako wypełnienie nie piasek tylko grys granitowy w grysie jest przepływ powietrza i lepszy odbiór ciepła większa powierzchnia styku i na taryfę G12W śmigało to aż miło beczka aby nie było tak szybkiego oddawania ciepła do pomieszczenia była owinięta samą folią spozywczą która jak wiemy obija podczerwień.

    • @michalrogala
      @michalrogala 2 หลายเดือนก่อน +1

      Pomysł jest genialny - w ten sposób można przerobić istniejący bufor wodny, zasypać np. do 60-70% grysem i zwiększyć tym samym pojemność cieplną. Grys zapewni przepływ wody i nie ma ryzyka że coś się zaciągnie przez pompę.

  • @bro8947
    @bro8947 2 หลายเดือนก่อน +13

    Pracuję w laboratorium prefabrykatów betonowych. Suszymy różne materiały do badań w 105 stopniach. Po wyjęciu z pieca najwolniej stygnie silikat. Piasek niezagęszczony stygnie stosunkowo szybko. Biorąc pod uwagę masę oczywišcie.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน +1

      ale piasek jest najtańszy jak przeliczymy na tony. dlatego szukam rozwiązań w piasku. Chińczycy proponują silicat w kulkach ale to i koszt i zabawa z importem. plus to odbiór ciepła Z przeplywajacego powietrza

    • @AErKart
      @AErKart 2 หลายเดือนก่อน +5

      ​​@@4nrgymożna zmielić resztki cegieł silikatowych, których każdy kto buduje część uszkodzonych i nadmiarowych wyrzuca. Tak jak gruz po wycinaniu na rury kable itp. Duże państwowe budowy to pewnie kontenery gruzu silikatowego, który jak się okazuje jest jak wartościowym materiałem do przechowywania ciepła.
      Są proste maszyny które mielą na miał na różne sposoby. Chyba w cementownia są metalowe kule pracujące w obracającym się walcu. Pył byłby dużo lepszy od piasku można jeszcze go zprasować prasą hydrauliczną zrobioną z siłownika do auta - robiąc metalową formę do tego magazynu energii i wciśnięcia tego wokół grzałki. Jeśli ktoś zna się na chemii. To może znalazłby do tego jakiś przewodzące tani dodatek funkcjonujący jako klej. Można też zmienić stare cegły szamotowe zalegające na wsiach na działkach całymi górami lub od jakiejś firmy zajmującej się przeróbką rozbieraniem piecy która i tak to wyrzuca. Piasek chyba też byłoby najlepiej zmielić lub od razu kupić najniższą gramaturę. Ja poeksperymentować dodając tam różne rzeczy opiłki metali lub płynów czy wpuszczając parę na etapie pobierania i odbierania ciepła jako czynnik przekazujący energię.
      Dla ludzi to będzie będzie fajna zabawa w wyzwania ale optymalizacja oszczędności to nie moja bajka. Ponieważ zupełnie się nie opłaca biorąc pod uwagę straty nakładu pracy własnej wobec możliwości inwestycje w tej samej uwagi w coś co będzie dawało stały zysk zamiast jednorazowej oszczędności. Według mnie zamiast oszczędzać warto inwestować w coś co rośnie, jeśli już chcecie lub potrzebuję podążać tą drogą optymalizacji ekonomicznej życia. To oszczędność jest zgubna bo zamykająca możliwości rozwoju dobra koncentrując uwagę na ograniczaniu do tego co się posiada lub wierzy, że może. To jest jak wsteczny bieg w rozwoju, ponieważ opiera się na zaniechaniu mnożenia kapitału, kierując energię na jego nie wytracanie. Gdyby iść w odwrotnym kierunku to mając dom jak dziurawe sito bardzo duży przypływ energii można by uzyskać takie same lub dużo lepsze efekty.
      Jednak to jest niepoprawny politycznie i tutaj przyznam rację Że czasy się zmieniły i wartości. Zmniejszamy gospodarkę i minimalizujemy dobra na rzecz ekologii powoli wycofując się z materii.

  • @wojtekdev9712
    @wojtekdev9712 2 หลายเดือนก่อน +47

    Chryste, w jaka my stronę idziemy żeby tak trzeba było kombinować z grzaniem w domu w czasach bez zimy...

    • @michalrogala
      @michalrogala 2 หลายเดือนก่อน +16

      W komuniźmie bohatersko walczymy z problemami nieznanymi gdzie indziej, a co?

    • @zenobikraweznick
      @zenobikraweznick 2 หลายเดือนก่อน +3

      Widać, że nie jesteś z południa albo miejscowości górskich ;)

    • @hublanek
      @hublanek 2 หลายเดือนก่อน +8

      @@zenobikraweznick w górach zielony ład się nie przyjmie tak jak i nie przyjęło się prawo budowlane i kilka innych w tym ustawa o broni i amunicji :)

    • @zenobikraweznick
      @zenobikraweznick 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@hublanek Jaki ma to związek z tym, co napisałem?

    • @hublanek
      @hublanek 2 หลายเดือนก่อน

      @@zenobikraweznick bardzo duży- tylko chyba go nie dostrzegasz - jeszcze

  • @mario-pe3tc
    @mario-pe3tc 2 หลายเดือนก่อน +12

    Jeżeli ktoś buduje dom z podłogówką i pompą ciepła to może zrobić magazyn w podłodze. Zwiększyć grubość wylewki.

    • @modelarski
      @modelarski 2 หลายเดือนก่อน

      W ogóle akumulacyjny dom. Ścianki z silikatów, stropy żelbetowe.

    • @mario-pe3tc
      @mario-pe3tc 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@modelarski Dokładnie. Grube - ale dobrze ocieplone - ściany ściany, nawet ze słabego betonu cementowo wapiennego. To podniesie koszt budowy ale ile kilowatów energii zakumuluje każdy dodatkowy metr sześcienny betonu w ścianach?

  • @KAZDYDOM
    @KAZDYDOM 2 หลายเดือนก่อน +6

    Jeszcze jest jedno ciekawe rozwiązanie. Akumulacja energii w solach. np. MgSO4*7H2O jak podgrzejemy do 70oC to część wody wyparuje i powstaje MgSO4*6H2O. Jak wprowadzimy wilgoć to można odzyskać zakumulowane ciepło. Szacunki są takie, że 100kg takiej soli może zakumulować około 35kWh. Jest bardzo ciekawe opracowanie " Termochemiczny nośnik ciepła o podwyższonej wytrzymałości na bazie siarczanu(VI) magnezu"

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน +1

      sunamp robi na solach z przemianą fazową. te sole magnezu to są na maksa żrące z tego co ja wyprobowywalem sam

  • @wesolyyyy3501
    @wesolyyyy3501 2 หลายเดือนก่อน +34

    Cześć Arku,
    Ja standardowo mam pytania i wątpliwości, aczkolwiek tym razem poproszę Cię o konkrety i najlepiej cyferki, nawet niech to będą przybliżenia. Raczej nie handlujesz piaskiem ani cegłami także nie podejrzewam Cię o jakieś niewłaściwe praktyki handlowe, tylko że nie rozumiem Twojej logiki.
    Jak już rozmawialiśmy pod ostatnim filmem - określenie tego czy materiał jest dobrym czy złym magazynem ciepła nazywa się ciepłem właściwym. Znając ciepło właściwe danego materiału, jego ilość (masę) i różnicę temperatur możemy określić ile ciepła materiał może zmagazynować. W danej przestrzeni powiedzmy 1m3 możemy zmagazynować tonę wody, albo 2.5 tony piasku. To i to użytecznie grzejemy z 20 do 60 stopni, czyli temperatura w obu przypadkach jest taka sama. Ciepło właściwe piasku jest ponad 5x mniejsze od wody. Biorąc pod uwagę to oraz masę metra wody a metra piasku jasno dochodzimy do wniosku że piasek jest dokładnie 2x gorszym magazynem energii w przeliczeniu na metr sześcienny. I dlatego chciałem Cię zapytać, dlaczego uważasz że jest inaczej? Co z tych wyliczeń się nie zgadza?
    Dodatkowo ciepło z magazynu wodnego jesteśmy w stanie pobrać na raz całe, od razu. Przepompować tonę wody to żaden problem. Odebranie ciepła z piasku w którym zakopaliśmy wężownicę - tutaj na niekorzyść mamy przewodnictwo termiczne piasku o czym wspominałeś.
    Odnośnie właściwości izolacyjnych piasku sprawa ma się identycznie. Tutaj jednostka jest taka sama - przewodność cieplna podana w W/mK. Czyli mamy blok o wymiarach metr na metr na metr, różnica między jedną stroną a drugą to jeden stopień i sprawdzamy ile ciepła w Watach nam ucieka. Zależność liniowa - 2x większa różnica temperatur to 2x więcej mocy. Piasek ma przewodność cieplną rzędu 0,4W/mK. Styropian 0,04W/mK, wełna podobnie 0,04W/mK. Drewno to okolice 0,2W/mK. Zatem piasek jest 10x gorszym izolatorem od wełny mineralnej i styropianu, i 2x gorszym od drewnianej deski. Lepiej gołymi dechami obić zbiornik wody, niż zasypywać go piaskiem. To samo pytanie - w czym się pomyliłem i czemu piasek jest lepszy? Tak, można go nagrzać do 400 stopni, ale nie pompą ciepła. Ponownie proszę też o konkrety, może jest coś o czym nie pomyślałem co całkowicie zmienia sytuację.
    Z ciekawostek liczyłem ostatnio wykonanie magazynu w postaci elektrowni szczytowo-pompowej. Pobieramy prąd z sieci i pompujemy wodę w górę, zrzucamy wodę z gury na turbiny i produkujemy prąd. Liczyłem na podstawie elektrowni Dlouche Strane w której wielokrotnie byłem. Górny zbiornik magazynuje użytecznie 2,5 miliona ton wody, różnica wysokości to 550m. Zmagazynowana energia to 3.5MWh a koszt wybudowania elektrowni to w przeliczeniu miliard złotych. Wychodzi 280 tysięcy za kilowatogodzinę. Baterie LFP wychodzą ookło 500 złotych za kilowatogodzinę, czyli dosłownie 500 razy taniej!.
    Padł też pomysł magazynu kinetycznego w postaci obracającej się z dużą prędkością masy. Tutaj nie wychodziło to źle, liczyłem dla bloku o średnicy 2 metrów i grubości 20cm, rozkręconego do 3200 rpm. Niestety sama siła tarcia powietrza sprawiała że połowę energii wirnika tracilibyśmy w godzinę-dwie, a po 6 godzinach nie zostałoby prawie nic. Nieprzypadkowo mocniejsze dyski talerzowe HDD były wypełniane helem.
    Jednakże jest też opcja na magazynowanie energii w postaci chemicznej. Mamy pod dostatkiem prądu z fotowoltaiki, mamy bieżącą wodę oraz darmowy azot z powietrza. Jesteśmy w stanie produkować amoniak, który to można magazynować bezpiecznie w zbiornikach a nawet skraplać pompami ciepła, a potem spalać go w piecach i silnikach (kogeneratorach) uzyskując na wydechu wodę oraz azot. Nie ma CO2 bo węgiel jakikolwiek nie bierze udziału w tym procesie. Niestety to chyba jedyny związek który jesteśmy w stanie produkować bez specjalnych odczynników kupowanych za ciężkie pieniądze. Reakcja jest odwracalna tak samo jak elektroliza wody a potem spalanie wodoru.
    Wracając do wodnych magazynów wody - jedyny problem z nimi to koszt zbiorników. Koszt który nie jest absolutnie niczym potwierdzony. Masz w domu spawarkę, metalowe płyty i chwilę czasu? Taki zbiornik wyspawasz sam za 300 złotych. Możesz zrobić go z tworzywa. Na upartego możesz mauzer zalać betonem dla wzmocnienia, a potem zaizolować wełną. Zbiornik tysiąc litrów za 600 złotych, zobacz jak. Co w tych metalowych zbiornikach kosztuje 5, 7 8 tysięcy? To jest taka sama sytuacja jak firmy które przedają instalację PV 10kWp+10kWh za 150 tysięcy.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน +2

      nope. roznica w cenie zbiornika 1m3 piasku to 1,6tony
      oczywiście ciepla w suchym piasku zmagazynujesz nawet 4*mniej ale...
      zbiornik na 4tony piasku w piwnicy kosztuje nic. po prostu wsypujesz 4t piasku i tyle.
      możliwość podgrzania tego z fotowoltaiki to druga zaleta.
      magazyn 100kwh wodny to ponad 10000zl i nie da się tego kloca wniesc do istniejacego budynku.
      co z tego że teoretycznie woda wygrywa???
      pozdro

    • @wesolyyyy3501
      @wesolyyyy3501 2 หลายเดือนก่อน +12

      @@4nrgy licząc piasek przyjąłem najbardziej optymistyczną wersję czyli piasek kwarcowy 2,6t/m3.
      Zbiornika na wodę nie wniesiesz, ale nikt ci nie broni go samemu w piwnicy zbudować. Blacha, spawarka, może nieco betonu na wzmocnienie i cena wychodzi podobnie.
      Do tego kwestia odbierania energii z piasku. Piasek nie do końca dobrze przewodzi ciepło. Nie jest dobrym izolatorem ale przewodnik też z niego marny, zatem nagrzanie czy to grzałką czy wężownicą piasku w pobliżu tej grzałki będzie bardzo proste, ale im galej od grzałki tym będzie trudniej nagrzać piasek, a im dalej od wężownicy tym trudniej będzie pobrać ciepło. Tutaj nie mam pod ręką sprzętu ale proszę znajdź jakiegoś inżyniera z odpowiednim oprogramowaniem który będzie w stanie to zasymulować uwzględniając pojemność cieplną piasku oraz jego przewodność cieplną. Też spróbuję kogoś poszukać ale nie mogę obiecać że mi się uda. Aczkolwiek zmysł techniczny podpowiada mi że będą z tym bardzo duże problemy. Z resztą - piasek ma 10x gorsze właściwości izolacyjne, albo inaczej mówiąc 10x większą przewodność cieplną od styropianu. Czyli nagrzewanie czegoś przez 10cm piasku będzie działało identycznie, jak nagrzewanie czegoś przez 1cm styropianu. A to myślę że jesteś w stanie sobie wyobrazić :)
      Pozdrawiam.

    • @Klepa01
      @Klepa01 2 หลายเดือนก่อน +4

      @@wesolyyyy3501 A nie lepiej zakopać mauzera obłożonego wełną mineralną? Nie trzeba nic spawać, martwić się o szczelność. Temp. gruntu przecież też jest w miarę stała. Nie czuję tematu piasku właśnie przez kiepskie przewodnictwo. Myślę, że finalnie będzie bardzo trudno odebrać ciepło z pełnej objętości.

    • @wesolyyyy3501
      @wesolyyyy3501 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@Klepa01 To też jest do rozważenia. Plus taki że zbiornik nie zamarznie. Jak nie mamy pustej piwnicy to jest to jakaś opcja.

    • @Klepa01
      @Klepa01 2 หลายเดือนก่อน

      @@wesolyyyy3501 Co do piwnicy to jeszcze zastanawiam się nad nośnością posadzki. Nie wiem czy warto jest zaryzykować postawienie czegoś o tak wielkiej masie na dość niewielkiej powierzchni. Argument o węglu jest spoko - jednak rozkłada się on na dużej powierzchni - nikt przecież nie pchał go pod sufit :). Myślę, że bez konsultacji z inżynierem budownictwa się nie obejdzie.

  • @d.skanar
    @d.skanar 11 วันที่ผ่านมา +1

    A jak był ogrzewany Zamek w Malborku, tzw "kotłowni" obok w specjalnym budynku poniżej poziomu zamku a nawet bardziej z poziomu piwnicy palili ognicho a nad ognichem były kamienie polne tylko większe które sie nagrzewały , następnie odsuwano zasuwy, którędy ciepłe powietrze pieło sie do góry, w każdym pomieszczeniu były takie zasuwy, bardzo prosta i skuteczne metoda i niezawodna, bo działa do dziś tylko nie ma potrzeby jej uruchamiania ;)

  • @ms6943
    @ms6943 2 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki za informacje 👍

  • @piotruanowicz2460
    @piotruanowicz2460 2 หลายเดือนก่อน +9

    nagrzany piec do wypalania ceramiki nagrzany do 1300 stopni, chłodzi się po kilkanaście godzin. Jakby naładować do niego szamotu to pewnie trwało by to duuuużo dłużej :)

  • @arturszymanski810
    @arturszymanski810 2 หลายเดือนก่อน +4

    Proponował bym rozwiązanie hybrydowe. Wymurowany cegłą kąt w piwnicy obizolowac xps. W środku wężownica na stelażu z cegły dziurawki zasypane piaskiem 😅

  • @bronisawwolak2824
    @bronisawwolak2824 2 หลายเดือนก่อน +3

    Zarąbisty temat z piaskiem , zastanawiam się czy w moim piecu wywalić wełnę a w jej miejsce wsypać piach , mając doświadczenie zachowania się kotła będę w stanie zauważyć zmiany w paleniu i czasowi podtrzymywania ciepła po wygaśnięciu a to istotne w oszczędności opału czy spędzaniu czasu przy piecu dla komfortu

  • @slawomirk8277
    @slawomirk8277 2 หลายเดือนก่อน +3

    Ciepło właściwe wody 4,18 kJ, a ciepło zamarzania 334kJ. W mrozy to ja widzę opcję pozyskania ciepła z zamarzania wody

  • @z.Sh4ped.Po0Tin
    @z.Sh4ped.Po0Tin 2 หลายเดือนก่อน +2

    Obstawiam, że tak tanio w PL klimacie to może nie być łatwo. Jak ktoś ma w pobliżu termy to ma naturalny magazyn ciepła z Ziemi w teorii za darmo po doprowadzeniu rur (przykład w PL na podhalu - Szaflary).
    W USA robili domy offgrid pasywne na pustyni "Earthships" budowane z różnych odpadów, np stare opony wypełnione ziemią i kamieniami ułożone tak aby magazynowały ciepło + duże okna od południa + ciemna kamienna ściana w pomieszczeniu naprzeciwko tych okien oddająca ciepło w nocy, a do chłodzenia specjalne kanały wentylacyjne i kominy zamykane i otwierane gdy było potrzeba.
    Są 2-stopniowe pompy ciepła (aby sumarycznie mieć wyższą sprawność dzięki podnoszeniu temperatury tylko trochę by zachować wysoką sprawność), więc może 2 klimatyzatory z propanem (R290) dałoby się tak połączyć kaskadowo aby pomimo mrozu wyciągnąć wyższą temperaturę przy dobrym COP bez korzystania z grzałek (a jeszcze jako dolne źródło ciepła dla pierwszego stopnia użyć np wodę ze studni, która ma zawsze kilka stopni na plusie (bo studnie zazwyczaj sięgają głębokości poniżej poziomu zamarzania gruntu a ziemia im głębiej tym cieplejsza). Jeśli mamy dobre miejsce to kopanie nowej studni to koszt pożyczenia zestawu do kopania studni, poświęconego własnego czasu i paru rur oraz zakupienie pompki z wężem i zadbanie o odprowadzanie zimnej wody schłodzonej przez pompę poniżej przez jakiś drobny żwir/gruby piach spowrotem w grunt z dala od źródła ciepła (np drugi płytszy odwiert).
    Inna opcja to może magazyn na sprężone powietrze - wykorzystujący butle gazowe i sprężarkę mogącą też funkcjonować w odwróconym ciągu jako generator. Wysokociśnieniowe sprężarki/kompresory przy sprężaniu powietrza generują ciepło, które możemy oddać do bufora wodnego obsypanego piachem (a sprężone i rozrzedzone powietrze trzymać w butlach wysokociśnieniowych poza domem). Można użyć wiele par butli by magazynować więcej energii w postaci różnicy ciśnień (i do tego rury, elektrozawory / wentyle).
    Gdy potrzebujemy ciepła i energii puszczamy układ w drugą stronę wyrównując ciśnienia między butlami przez sprężarkę (działającą w odwróconym ciągu jako generator prądu i dodatkowo można by wykorzystać ruch obrotowy wału silnika sprężarki do wygenerowania różnicy ciśnień dla kolejnej pary butli w odwrotnym kierunku). Wygenerowany prąd albo użyć do zasilania przydomowej pompy ciepła albo magazynować w niedużym akumulatorze o małych stratach i po wyrównaniu ciśnień użyć zmagazynowany prąd do sprężenia powietrza (wiadomo ze stratą) a przy sprężaniu odprowadzić ciepło powstające ze sprężania do domu, zimno z rozprężania odprowadzić z dala od domu na zewnątrz - taki magazyn ze zbiorników wysokociśnieniowych i zarazem powietrzna pompa ciepła oparta o kompresor i ciepło sprężanego powietrza oraz kontrolowana elektrownia wiatrowa. Obstawiam, że sprawność poniżej 50%. Obstawiam, że dokładanie odwróconego ogniwa peltiera na różnicy temperatur nie ma sensu bo za mało wyprodukuje.
    Widziałem też propozycję by magazynować ciepło w metalowych ciemnych pojemnikach z parafiną (na parapetach) ale choć to sposób pasywny jeśli wykorzystać promienie słoneczne to mało energii - niskotemperaturowe.

  • @jacek3595
    @jacek3595 2 หลายเดือนก่อน +20

    a babcia mówiła, "nie rozbieraj tego pieca kaflowego"

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน +10

      tak. teraz się okazuje że to było spalanie z dużą sprawnością i akumulator na dodatek🤷

  • @andrzejj7141
    @andrzejj7141 2 หลายเดือนก่อน +3

    Widziałem,chyba w jakiejś starej książce.
    Pod całym domem glina z przewodami na wodę układane warstwami, chyba 1m grubości całość to był projekt do kolektorów, ale przecież źródło ciepła może być inne

  • @sylwektokar4742
    @sylwektokar4742 2 หลายเดือนก่อน +1

    No i takie wyzwania lubię. Zamiast piasku w zbiorniku można dać kruszec w sredniej frakcji, dzięki temu możemy przepchnąć powietrze wentylatorem w kierunku wymiennika pompy ciepła.
    Pozostaje nam nic innego jak zrealizować ten szalenie prosty akumulator. Grzanie tego to oczywiście nadmiar prądu w okresie letnim z pv.
    Co do zimy jeszcze nie wiem💞

  • @leszekwodarczyk2864
    @leszekwodarczyk2864 2 หลายเดือนก่อน +2

    A gdyby tak podkopać się likoma tunelami pod płytę podłogową i rozpalać w nich ogniska z biomasy szyszkowo-chrustowej (jest za darmo) albo palić ogniska w pomieszczeniach piwnicznych podgrzewając w ten sposób sufit-podłogę? Można też zapraszać do domu sąsiadów i znajomych. Gotując wodę na ognisku (chrust za darmo) podamy kawę i/lub herbatkę do słonych paluszków - czyli mamy tani poczęstunek. Dorosły człowiek w spoczynku produkuje około 100 W energii ale już gdy się rusza to nawet do 400W. Spiewając piosenkę "Konduktorze łaskawy" i robiąc węża po całym domu przez kilka godzin wieczorem ogrzejemy domek. No i za przeciętną polską emeryturę można skromnie bo skromnie przeżyć w Gwatemali, Salwadorze czy Kostaryce - czyli zima poza domem.
    Poświęcając czas - a czas to pieniądz - i środki na podgrzewanie piaskownicy to - wybaczcie ale ........ (nie napiszę co, ponieważ nie chce nikogo obrazić). Lepiej poszukać dodatkowego zajęcia i dorobić trochę a nie lepić piaskowo-betonowo-żwirowe babki na wodzie. Wybaczcie, ale już nie będę marnował czasu na czytanie takich bzdur. Jak zwykle - Polak potrafi i piaskiem ogrzeje dom. I do tego za darmo.

    • @modelarski
      @modelarski 2 หลายเดือนก่อน +1

      He, he... Dobre! Fakt, trochę już to się robi przekombinowane...
      Może wystarczy przepalić w kozie chocby tym chrustem w największe mrozy...
      Oczywiście koza z naklejką "ekoprojekt"😁

  • @sylwesters.4048
    @sylwesters.4048 2 หลายเดือนก่อน +1

    Zamiast piasku dałbym perlit a zwiększył pojemność zbiornika o 50-100l. Mniej dlubania kombinowania. Piwnice zazwyczaj są na 1.9-2m wysokości. Jak ktoś potrafi spawać to możne kupić kilka blach 3-4mm i zrobić zbiornik w kształcie sześcianu. Tak naprawdę bufor nie potrzebuje wężownicy w środku jeśli założymy ze będzie służyć tylko do CO.

  • @adamwydmuch5134
    @adamwydmuch5134 2 หลายเดือนก่อน +1

    A moze w zbiorniku z piaskiem zainstalowac grzejniki fawiera z woda ogrzewane grzalkami.

  • @ventor11111
    @ventor11111 2 หลายเดือนก่อน +6

    Pomysł, nad którym myślę już długo.
    Taką baterię piaskową chcę zrobic w piwnicy, w nieużywanym pomieszczeniu. Ale zamiast grzałek zrobiłbym zamknięty obieg powietrza w tym piasku. To powietrze nagrzewałaby nagrzewnica prądem z paneli fotowoltaicznych. Nagrzewnica musiałby być bardzo prosta konstrukcją , tak aby można to w razie czego szybko wymienić.
    Ciepło z baterii piaskowej byłoby wdmuchiwane w wymiennikj ciepła powietrze-woda, taki jak stosowało się w kominkach z płaszczem wodnym.
    Ewentualnie powietrze wdmuchiwać do domu przez nieczynny komin systemowy.
    Myślałem o ociepleniu baterii piaskowej w piwnicy, ale może Arek ma rację i bateria ogrzewałaby mury od piwnicy. Dalej jest biały pustak, to on chyba nie przewodzi ciepła.

    • @oborobo6561
      @oborobo6561 2 หลายเดือนก่อน +1

      Pomysł ok ale tak nie nagrzejesz tego piasku do 400 stopni

    • @ventor11111
      @ventor11111 2 หลายเดือนก่อน +2

      @@oborobo6561 Czyli grzałki byłyby lepsze? Chodziło mi głównie o ewentualne awarie i szybkie ich usunięcie, tak aby cały system pracował bez przerw, kiedy PV produkuja prąd w nadmiarze.

    • @oborobo6561
      @oborobo6561 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@ventor11111 Do nagrzania magazynu piaskowego zdecydowanie grzałki byłyby lepsze

    • @marcinhon_75
      @marcinhon_75 2 หลายเดือนก่อน +3

      Powiem tak, ja osobiście zastosował bym wodę gruntową. Po pierwsze ma stała dzienna temperature, przez co sprawność PC też jest stała. Łatwiej przezbroic klasyczną PC, powietrze- woda, na woda-woda, przy zastosowaniu wymiennika rurowego, niż budowa hiper magazynu ciepła. Dwie studnie, lub duży zew. Zbiornik wody i sprawa załatwiona.

  • @banytube
    @banytube 2 หลายเดือนก่อน +3

    Trzeba poczekać na aktualizację taryf. G12 kalkulację może nieco zagmatwać.🤔

  • @michalrogala
    @michalrogala 2 หลายเดือนก่อน +20

    Pomysł jaki kiedyś wykminiłem w nocy to mała szklarnia wypełniona cegłami szamotowymi, która się nagrzewa w ciągu dnia a w szklarni pompa ciepła, która pobiera zmagazynowane ciepło w nocy. Nie dziękujcie 😂

    • @martgryfny
      @martgryfny 2 หลายเดือนก่อน +1

      Prosty pomysł, stary jak świat, a diabeł tkwi w szczegółach. Straty ciepła. Jak chcesz je akumulować, to szyby muszą mieć dobrą izolację termiczną, bo wszystko co Ci się ten szamot zagrzeje, zaraz ucieknie. A jak się ma dobrze nagrzać to musisz mieć też powierzchnię tego szkła. A jak musisz mieć i izolację i powierzchnię to musisz mieć pieniądze. Już taniej akumulator od chińczyka kupić.

    • @chrisexpert2573
      @chrisexpert2573 2 หลายเดือนก่อน +2

      Widziałem takie szklarnie w kandzie. Szklarnia od północnej strony ściana wypełniona kamieniami, cegłami pomalowana na czarno.
      Efekt był taki że wiosna dla upraw zaczynała się wcześniej.

    • @skaczacameduza8340
      @skaczacameduza8340 2 หลายเดือนก่อน

      kiedyś niemce grzali szklarnie budują je przy kurniku, miału wspólną ścianę z oknem- kóry jako grzejnik, możńa zawsze bele siana postawić w salonie, o albo zrąbki one pięknie grzeją :)

    • @skaczacameduza8340
      @skaczacameduza8340 2 หลายเดือนก่อน +2

      @@chrisexpert2573 ja w mojej mini szklarence myślałem żęby postawić beczkę stalową 200l wypełnioną wodą żeby robiła za akumulator, mam tak nawet zrobioną grządkę podwyższoną z folią ale tam nic nie rośnie. Zrobie chyba logera temperatur na arduino i sprawdzę jak to będzie działać, obok mam identyczną szklarenkę bez beczki i sprawdzę czy wypłaszaczy temperatury

    • @krzysztofk197
      @krzysztofk197 หลายเดือนก่อน

      To jest rozwiązywanie problemów, które przypomina dawanie zajęcia. To oznacza kres rozwoju a zaczyna się walka o ogień. Wg Maslova wracamy na pierwszy poziom zaspokajania potrzeb. Przykre, zwłaszcza że , mamy tego świadomość i się na to godzimy. Wielu się to podoba.

  • @krystynakobedzapaduch3402
    @krystynakobedzapaduch3402 2 หลายเดือนก่อน +1

    Fajne pytanie, na czasie, bo już nie często miewam nadwyżki ofgridowe. Jestem pewien, że coś wymyślimy, u mnie z tym piaskiem bo nie mam pompy c.

  • @1970wind
    @1970wind 2 หลายเดือนก่อน +1

    100 m2 podłogowego x 10 cm = 10 m3 betonu. 1m3 beton to 2,444 kWh energii cieplnej przy histerezie 4C. Czyli te 10 m3 przechowa 10m3 x 2,444 kWh/m3 = 24,44 kWh. 1m3 wody to 5,833 kWh energii zakumulowane przy histerezie 5C. 24,44 kWh / 5,833 kWh/m3 = 4,19 m3 wody czyli 4190 litrów. Taki bufor wodny pracuje w instalacji jak 100 m2 podłogowego ogrzewania.

  • @lewy7929
    @lewy7929 2 หลายเดือนก่อน +1

    Super 👍

  • @Cichyoffgrid
    @Cichyoffgrid 2 หลายเดือนก่อน +2

    Ciekawy pomysł. Mam kogenerator 9kw 3f więc śmiało mogę coś takiego zrobić . 3*4kw grzałki w konstrukcji 1*1*1 . Do tego zrobić wężownice z rurek miedzianych przez którą będzie biegła woda i do tego beczka 200 l wody .

  • @user-nk4sr8hj2l
    @user-nk4sr8hj2l 2 หลายเดือนก่อน +1

    Piasek 👍
    Myślałem o takim akumulatorze do kotła CO .
    Tylko że , nagrzejemy tylko do temperatury 80 stopni Celsjusza
    Grzałką napewno tak jak mowisz 400stopni.
    Bufor 1000 litrów kupie za 2900 nawet .
    Piasek za 1000 litrów pojemności ,co daje 2 tony ok 200 zł
    Jeszcze do tego wężownice .
    Tez mam na uwadze parafinę tak jak omawiales dużo wcześniejszych filmach.
    Gdzie kupić parafinę i jakie koszty ?

  • @kamilgaazka1368
    @kamilgaazka1368 2 หลายเดือนก่อน +3

    Źle kombinujesz, w net bilingu płacimy tylko za przesył prądu, w nocy jest 7gr/kwh a w dzień 35gr więc ładować w dzień bufor to nieopłacalne, chyba że ktoś nie ma wogole PV to może coś to zmienić.

  • @darfar
    @darfar 2 หลายเดือนก่อน +1

    ten akumulator piaskowy nie jest wcale taki tani w przypadku w jakim to rozpatrujesz czyli w temperaturach do 100stC dla zastosowań z PC. Dla 1m3 wody gdzie grzejemy wodę z 40 do 80 stC i odbieramy od niej energię w tej delcie temperatury 40stC, to gromadzimy w tym 47kWh energii. Takie same warunku dla piasku daja nam konieczność stosowania piasku o wadze 5 TON co daje jakieś 2m3. W takim przypadku jednak akumulator wodny jest chyba tańszy. Piasek ma sens gdy chcemy grzać go do np. 500stC. Wtedy w 1m3 piasku (ok 2,6 tony) gromadzimy ok 300kWh energii a to już jest coś bo na ok 10ddni grzania wystarczy. Niestety jak mówisz, takie rozwiązanie to już lepsza izolacja i automatyka pobierania ciepła dla celów grzewczych.
    Trzymam kciuki za pomyślne wyniki konkursu.

  • @cezarynowak6657
    @cezarynowak6657 2 หลายเดือนก่อน +1

    Coekawe jak by sie zachowala miedz w piachu . Można zrobić z używanej klimatyzacji prostotą pompe ciepła z której wężownicą nie oddaje ciepła na wode tylko do piachu tylko czy by to wydało i czy odbiór ciepła nie byl by zbyt duży do ciepła produkowanego. Jestem gotowy pomoc w tym temacie ponieważ siedzę w chłodnictwie i montuje także pompy ciepła

  • @dotevo1
    @dotevo1 2 หลายเดือนก่อน +2

    Kurcze. Dobry pomysł. W domu mam taki ogromny zbiornik na wodę zrobiony pod podłogą - jakieś 3m X 8m X 2m. Kiedyś w dawnych czasach tata używał tego jako zbiornik na wodę destylowaną gdy jeszcze zajmował się ładowaniem i napełnianiem akumulatorów samochodowych - czyli jakieś 25 lat temu. Kiedyś myślałem czy nie przerobić to na basen ale chyba trochę za małe i roboty przy tym dużo, ale może taki magazyn ciepła z wężownicą w środku i nawet nagrzewanie tego ciepłem odpadowym z klimy przez lato miałoby sens.
    No i jeszcze jedno, nie wiem na ile faktycznie to działa, ale słyszałem, że ludzie pod budynkiem magazynują ciepło w lecie np. woda z rynny i rozgrzanego dachu przez lato a szczególnie gdyby woda była używana do chłodzenia paneli. Następnie taka gorąca woda jest wprowadzana do ziemi zaraz pod budynkiem i ciepło zostaje tam na jakiś czas, trudno mi powiedzieć ile ciepła zostanie pod, a ile się rozejdzie - może się okazać, że grzanie pompą ciepła byłoby nieopłacalne, ale jako odpad cieplny może to mieć sens, ale może mądrzejsze głowy ode mnie mogą to przemyśleć.

    • @wojas25
      @wojas25 2 หลายเดือนก่อน

      Budynek Reichstagu ma takie ogromne zbiorniki z wodą umieszczone 300m pod ziemią, służą do akumulacji ciepła i wspomagają ogrzewanie i klimatyzację.

  • @mariuszpoznanski7297
    @mariuszpoznanski7297 2 หลายเดือนก่อน +2

    Arku, co sądzisz o grzałkach z piekarnika ? Są proste ,pracują do ponad 240°C i nowe kosztują kilkadziesiąt złotych. Na razie myślałem o takich bo te buforowe mają przeważnie termostat i kosztują setki złotych a dodatkowo pracują w małych temperaturach.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน +4

      tak! też takich uzywam 1kw 10-20zl 👍

  • @skaczacameduza8340
    @skaczacameduza8340 2 หลายเดือนก่อน +2

    Dlatego myśle o budowie domku z slikatów (nie gazobetonu), ściany nośne i oczywiście działowe do tego podłogówka (grubsza niż zalecają) + ogrzewanie kapilarne ścian. Ściany i podłoga w tym układzie traktowane są jako magazyn ciepła, w dzień grzane ze słońca np. kolektory słoneczne bo mają większość sprawność generowania cieła niż panele słoneczne + panele słoneczne do offgrida, oczywiście nadwyżki prądu grzeją magazyn np 2m3 wody. +cwu, Myślę o ogrzewaniu pompą ale chyba dodatkowo przy budowie zrobię miejsce na podłączenie kozy lub kominka w cały układ w razie W. Myśle żę taki układ bym zrobił, pompa grzeje zasobnik wody z niego idzie na podłogówkę i ściany (oczywiście sterowanie z możliwością ominięcia zbiornika)

    • @modelarski
      @modelarski 2 หลายเดือนก่อน

      Tak, same akumulacyjne ściany zrobią robotę, oczywiście przy dobrej izolacji jednocześnie. Rekuperacja też wskazana.
      Grzanie PC w dzień, pozwoli mniej grzać w nocy, może i wcale. W dzień jest cieplej (no może nie 15st, ale te kilka zazwyczaj jest) no i zawsze trochę słońca dla FV.

  • @rafakorkus6422
    @rafakorkus6422 หลายเดือนก่อน

    Można użyć bufora z 2-3 wężownicami. Jedna do CWU, druga do pompy, trzecia opcjonalnie do kolektora słonecznego. Wypełnienie bufora stojącym glikolem/wodą bez żadnego obiegu plus dodać parafiny. Woda/glikol szybko odbiorą ciepło z wężownic a parafina zapewni nam dużą pojemność. Co do cegieł szamotowych mam ze starego pieca akumulacyjnego, który co prawda jest sprawny ale nie korzystam z niego w ogóle i się zastanawiam jak można z niego coś sensownego wyciągnąć

  • @michalrogala
    @michalrogala 2 หลายเดือนก่อน +2

    Przy okazji: ciekawe jak by się zachowywał piasek zalany np. glikolem, czy transfer ciepła byłby większy.

  • @pawelm5493
    @pawelm5493 2 หลายเดือนก่อน +2

    Co do beczki jako radiator - można pójść dalej, tak jak np. kiedyś proponował to Thermogolv.
    Ponieważ dawali oni górne źródło ciepła bezpośrednio w postaci miedzianej wężownicy z czynnikiem R-ileśtam w podłodze domu, to była ona stanowczo za krótka, więc problem rozchodzenia się ciepła w wylewce rozwiązali poprzez wstawienie gęstej kratownicy zbrojenia.
    To samo można byłoby zastosować tutaj - zanim zasypiesz przestrzeń wokół beczki piaskiem, wstaw tam jakiś pospawany z beczką gęsty metalowy radiator wypełniający całą przestrzeń.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน +1

      tak. chyba lepszy pomysl

  • @jansido2034
    @jansido2034 2 หลายเดือนก่อน +7

    Połączyć ten sprzęt z generatorem prądu produkując za pomocą pary do bufora ciepła potem schlodzic w kaloryferach i spowrotem nagrzać do magazynu i taki obieg zamknięty i masz wsio free przez cały rok. W kto uruchomić z paneli :)

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 2 หลายเดือนก่อน +4

      To jak zbudować katapultę, aby upolować komara w sypialni. ;)
      Teoretycznie to ma sens, ale praktycznie będziesz miał OGROMNE straty energii na każdym etapie przekształcania jej z jednej formy w drugą. Ponadto musisz zbudować skomplikowaną instalację, którą trzeba będzie okresowo serwisować a i tak nie będziesz miał dostatecznej pewności, że nie zepsuje się zimą (komplikacja + amatorskie wykonanie), więc dodatkowo będziesz musiał kupić i zainstalować jakieś profesjonalne źródło energii, aby w razie awarii nie przemrozić domu.
      Jeżeli Twoim hobby jest inżynieria i fizyka klasyczna, to zdecydowanie to rób!
      ...ale jeżeli to ma być "ekonomia", to lepiej wydaj kasę i czas na szalone wakacje z dziećmi (lub rodzicami) aby wzmocnić więzi społeczne.

    • @jansido2034
      @jansido2034 2 หลายเดือนก่อน

      @@ansuz3653 polecam piec na radon. Energia cieplna jest zależna od ilości dopuszczanego tlenu:) z komina tylko para:) piece z 19wieku:)

  • @arkadiuskrogulecki8690
    @arkadiuskrogulecki8690 2 หลายเดือนก่อน +1

    Super

  • @WojciechSamuel
    @WojciechSamuel หลายเดือนก่อน +1

    Może cześć osób przy ogrzewaniu podłogowm pompa ciepła będzie podnosić temperatury w dzień a obniżać w nocy ciekawe ile tak można zaoszczędzić pozdrów.

  • @mariusz07
    @mariusz07 2 หลายเดือนก่อน +1

    Jest jeszcze jedno dobre rozwiązanie. Zazwyczaj mamy góra 3 bardzo zimne tygodnie w roku. Raczej idzie przewidzieć że jest to na przełomie stycznia i lutego. Może wiielu wyda się to dziwne, ale turystyka zimowa do cieplejszych krajów ma się coraz lepiej. Raz że mamy dużo taniej. Dwa, że zawsze zaoszczędimy na ogrzewaniu naszego domu przez tydzień, dwa. :)

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน +1

      nie brzmi to dziwnie. na świecie mówią na nas snowbirds czyli tacy co odlatują jak snieg przychodzi!

  • @Osa_Kozak
    @Osa_Kozak 2 หลายเดือนก่อน +2

    @4nrgy technologie - Basenowy bufor ciepła niskiego ciśnienia.
    Mam dom częściowo podpiwniczony, pod częścią niepodpiwniczoną mam pomieszczenia techniczne o wysokości 120cm. Powierzchnia to aż 80m2 podzielona na 3 pomieszczenia. Myślę o budowie buforów ciepła w stylu basenu w izolacji. Zakładając pojemność 10m3 i użyteczny zakres temperatury pomiędzy 30-50 stopni mamy zmagazynowane 348 kwh. Oczywiście konieczne jest odpowietrzenie zbiornika i brak ciśnienia. Wymiennik to może być najzwyklejsza rurka miedziana. Problemem jest dolna izolacja, która musi utrzymać ciężar słupa wody o wysokości 1m i przez lata nie ulec ściskaniu. Myślałem o dodatkowej warstwie dna zbiornika podpartej na podporach przechodzących przez styropian. W okresie przejściowym (marzec - maj i wrzesień październik) chciałbym to dogrzewać pionowymi kolektorami słonecznymi (próżniowe).
    Przy dobrym zarządzaniu można taki bufor wygrzać kilka dni przed ochłodzeniem i nie tylko kompensować sprawność pompy ciepła dzień / noc, ale także okresowe spadki temperatury.
    Przykładowo mamy dzisiaj 20 stopni, a wiemy, ze kolejne 5 dni będzie poniżej 10, to nabijamy bufor.
    To samo można zrobić z mauserami o pojemności 1000L i zabudować je styropianem lub płytami z wełny szklanej/skalnej. Jeżeli wymiennik będzie odpowiednio duży to najtańszy bufor ciepła :)
    Mam już za sobą kilka udanych projektów:
    -pompa ciepła z klimatyzatora
    -wlasna stalowa wiata fotowoltaiczna 10 kwp
    -zbiorniki na deszczówke 4 mausery
    -mikro turbinka archimedesa (zabawka)

    • @LittleBoobsLover
      @LittleBoobsLover 2 หลายเดือนก่อน

      ta wiata 10kwp - ile kosztowały panele i instalacja tego?

    • @lalaland6290
      @lalaland6290 2 หลายเดือนก่อน

      Jak wykorzystujesz deszczówke? Ja przygotowuje system deszczowy do wykorzystania w szklarni ale też drugi system który zbiera wodę z domu, przechowuje ją w podziemnym zbiorniku i wrazie potrzeby pompuje wode do górnego zbiornika na strychu aby móc grawitacyjnie zasilić spłuczkę. Chciałem pompować na zasadzie turbiny samochodowej, połączyć wirniki dwóch pomp obiegowych i podczas gdy woda pobierana z wodociągów napędzała by jeden wirnik to drugi wirnik spięty z tym pierwszym napędzałby deszczówkę. Ale konstrukcja pomp troche pokrzyżowała plany.
      Co do buforu ciepła to pasowało by zrobić jakieś sekcje żeby nie musieć grzać od razu takiej bomby tylko mniejsze ale wtedy gorsza izolacja. No właśnie... izolacja.... jest tu kluczowa, jak byś to izolował?

  • @marektchorek9668
    @marektchorek9668 2 หลายเดือนก่อน

    magazyn piaskowy musi mieć wężownicę o dużym przekroju dla powietrza którym ogrzewamy wodę .
    może być wężownica na zużyty olej wydaje mi się że transformatorowy będzie najlepszy.
    jedna z tych metod oddaje ciepło z pisaku na wymiennik
    grzałki można umieszczać w aluminiowych choinkach odlanych prymitywną metodą w pisku wywiercić tylko w pniu otwór na grzałkę

  • @ansuz3653
    @ansuz3653 2 หลายเดือนก่อน +6

    Przy -10 do -15 wyłączam pompę ciepła a uruchamiam ogrzewanie elektryczne, gdyż sprawność mojej pompy ciepła zbliża się do 100% a dochodzi forsowanie zmrożonej sprężarki, której dramatycznie skraca się żywotność. Po za tym co pół godziny uruchamia się proces rozmrażania wymiennika ciepła, co oczywiście dodatkowo generuje straty energii. Więc kto wie, czy zamiast pompować energie do tego termoforu nie lepiej wpompować w baterie a potem ogrzewać tą energią nocami? Inwestycja ZNACZNIE mniejsza a poza tym energia elektryczna jest najłatwiej wykorzystywana do wszystkiego (najcenniejsza).

    • @andrzejsioda2434
      @andrzejsioda2434 2 หลายเดือนก่อน

      A nie chodzi tu o cene magazynow energii???

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 2 หลายเดือนก่อน +2

      @@andrzejsioda2434 Magazyn energii elektrycznej nie jest drogi a do tego o wiele prostszy w wykonaniu, wiec zarabiasz dodatkowo czas dla rodziny. Ponadto energii elektryczna jest łatwostrawna cywilizacyjnie, wiec zamienisz ja szybko i tanio w to co chcesz.

  • @jacekcieslewicz1485
    @jacekcieslewicz1485 2 หลายเดือนก่อน +2

    Tak słuchałem i liczyłem. Generalnie w Polsce wiatraki to chyba jednak się nie opłacają. Poza obszarami nadmorskimi i górskimi prawda?

  • @bolo-mh1ig
    @bolo-mh1ig 2 หลายเดือนก่อน +4

    A gdyby wymieszać piasek ze śrutem stalowym. Stal lepiej przekazuje temperaturę do piasku. Można regulować objętościowo ilość piasku do ilości śrutu stalowego. Wtedy szybciej się ładuje lub wolniej.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน +2

      tak! robią takie bloczki już, spiekana stal z ceramiką

    • @bolo-mh1ig
      @bolo-mh1ig 2 หลายเดือนก่อน +5

      @@4nrgy Ale luźny śrut i piasek można grzać do wyższych temperatur. Przy spiekaniu rozszerzalność stali spowoduje pękanie spieku. Poza tym śrut stalowy jest do dostanie jako do oczyszczania z rdzy.Grzałka w takiej mieszaninie piasku i stali szybciej odda ciepło do magazynu a później też szybciej się pobierze ciepło z magazynu.

  • @chrisexpert2573
    @chrisexpert2573 2 หลายเดือนก่อน +2

    A może zamiast męczyć się ze zbiornikiem wykopać studnie i zasypać piaskiem. Podziemny magazyn energii.

  • @bosmannowicki85
    @bosmannowicki85 2 หลายเดือนก่อน +1

    A gdyby magazyn zrobić z szamba betonowego, zakopanego koło domu. Wystarczy obsypać np keramzytem jako izolacją a w środku woda 10m3 i 2 wężownice, jedna na dnie druga na górze. W słoneczny zimowy dzień pompa mogłaby sobie pyrkać cały czas grzejąc dom a nadmiar w magazyn. Do przemyślenia w jaki sposób odebrać w najbardziej efektowny sposób ciepło górną wężownicą.

    • @t00meek
      @t00meek 2 หลายเดือนก่อน

      Zastosować gruntową pompę ciepła ale zamiast odbierać ciepło z gruntu to właśnie z takiego szamba 10m3. Myślę że byłoby to świetne uzupełnienie dla dni z ujemnymi temperaturami

  • @looken5441
    @looken5441 2 หลายเดือนก่อน +6

    Jakoś żaden sprzedawca nie wpadł jeszcze na to żeby za każdą kilowatogodzinę pobraną mi dopłacić
    Dziwnym trafem działa to tylko w jedną stronę

    • @marcint4521
      @marcint4521 2 หลายเดือนก่อน +1

      Bo ty dopłacasz sieci żeby odebrała

  • @bogdanhoma8817
    @bogdanhoma8817 2 หลายเดือนก่อน

    Witam. Chciałbym sie z panem skontaktować w sprawie domu w cenie wakacji. czekam na odpowiedz.

  • @rafakukla4847
    @rafakukla4847 2 หลายเดือนก่อน +1

    Hej jak piasek będzie mokry to jego przewodność cieplna wzrasta.

  • @pandzik
    @pandzik 2 หลายเดือนก่อน +2

    szczescie w nowym domu, który w dzien wystarczy zagrzac PC i podłogówką i starczy na dobę jak nie dwie w moim byłym.

  • @TheGwiazdek
    @TheGwiazdek 2 หลายเดือนก่อน +4

    Mam już jakieś doświadczenie, zamontowałem pv - 6,4 kwp wraz z magazynem 10kw (drogo bo drogo ale huawei), od razu grzałka 4,5kw w bojler 300l wraz z sterownikiem nadwyżki produkcji. I jak w miesiącach marzec-kwiecień tą energie do ogrzewania domu bym wykorzystał, to znowu nie było jej na tyle żeby budować magazyn 100kw. Od maja nie ma co robić z prądem, ale też magazynować dla magazynowania nie ma sensu. Zdecydowanie bardziej nastawiałbym się w jakieś systemu wykorzystania tego prądu w okresie grzewczym. Na przykład stawiam pompę ciepła, która gdy PV wysyła do sieci 4kw wykorzystuje to w 100 %, a gdy jest tylko 2kw dostosowuje się ( coś jak sterowanie rezystancyjne grzałek). Wówczas COP mnie nie interesuje a odpowiedni magazyn np 1000/2000 litrów zbiera tą energię. Ciężko znaleźć takie rozwiązanie nawet nie patrząc na koszty, a moim zdaniem tego typu optymalizacja ma największy sens.

  • @MrLolo77777
    @MrLolo77777 2 หลายเดือนก่อน

    Witam. Jak mogę się zarejestrować na discord ?

  • @roman4006
    @roman4006 2 หลายเดือนก่อน

    Co do pozyskiwania ciepła do magazynu z pompy ciepła to też se daj siana , po występowaniu bufora zostaje ci woda o temp ponad 30 stopni a z pompy ciepła zagrzejesz bufor ok 50 stopni to jest różnica temperatury ok 20 stopni i to jest prawie nic a cały system sterowania takim buforem aby zapewnić jego nagrzewanie warstwowe aby doprowadzić do tego o czym pisze to nie wiem czy jest taki system dostępny a jeżeli jest to będzie kosztował dużo za tak małe korzyści ze szkoda

  • @pawedabrowski2320
    @pawedabrowski2320 2 หลายเดือนก่อน +1

    Chodzi o to, że zbiornik np.300l obudowujemy bloczkami betonowymi/szamotem i zasypujemy piaskiem dodatkowo docieplając od zewnątrz, a w piasku dokladamy rurki, które też grzejemy (oprócz tej wody w zbiorniku)
    Czy dobrze zrozumialem?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      tak. taki jest wstępny plan

  • @meandmymoore2030
    @meandmymoore2030 2 หลายเดือนก่อน

    Witam Państwa!
    Wiem, że był jeszcze live, ale nie miałem kiedy oglądać.
    Mam taki bojler ok 400l i miejsce, żeby go ocieplić 50cm warstwą piasku. Byłem na składzie budowlanym i taki ładny żółty piasek jest po 150zł za tonę, rejestrator i termopary, żeby zobaczyć jak to działa 2000-2500zł (tak pobieżnie szukałem), licznik ciepła na 1/2" ja mam tylko na 1", osb, trociny, prąd, robocizna, przerzucanie piasku 1000zł i mogę robić. Na moim kanale nagrałem filmik widać jak to wygląda w praktyce.
    PS.: bojler można napełnić parafiną i korzystać z przejścia fazowego w okolicy 60 stopni.
    PS.: nie wiem jak ten kolega, który mówi, że można za 300zł zrobic zbiornik 1m3 chce położyć 12m spawu za 300zł....

  • @Kafarion
    @Kafarion 2 หลายเดือนก่อน +4

    Zobacz sobie jak wygląda radiator MUGEN - bierzesz coś takiego i dajesz w piach. Na styl lasagne płyty aluminiowe przełożone piachem i jako pipy dajesz miedziankę z wodą czy glikolem do pompy ciepła - rozwiązania są już gotowe dla PC, wystarczy zmienić skalę.

  • @michalczerw5692
    @michalczerw5692 2 หลายเดือนก่อน +1

    Po co takie rzeczy, nie za bardzo widzę tu sens. Ustawcie sobie na PC temperaturę o 2 stopnie wyższą i grzejcie w ciągu dnia, jak jest cieplej na zewnątrz i coś tam panele produkują. Ciepło zakumuluje wam budynek do kolejnego dnia 😁😆😂 Jeżeli chcecie przyoszczędzić od wiosny do jesieni to grzałka elektryczna na buforze C.W.U, żeby podgrzać 160 litrowy zasobnik o 80stC potrzeba niecałe 16kWh.

    • @modelarski
      @modelarski 2 หลายเดือนก่อน

      Ty... Faktycznie😜

  • @abiogaz
    @abiogaz 2 หลายเดือนก่อน +1

    Dzień dobry, w nocy i o północy.

  • @user-tw2hc5yh6t
    @user-tw2hc5yh6t 2 หลายเดือนก่อน +1

    według mnie takie kołowanie z ciepła na prąd i odwrotnie nie ma sensu. drogo i duże straty. pomyśl o pv + (może wiatrak) + generator wodoru z wody i do zbiornika pod ziemię. potem spalasz wodór w piecu w zimie i w spalinowym (na wodór) generatorze prądu. pełen off-grid. brak rachunków, brak strat cieplnych/elektrycznych/mechanicznych. wolność

  • @patrykrap
    @patrykrap 2 หลายเดือนก่อน +6

    Zamierzam wybudować dom w technologii izodom 2000 i do betonowych scian dac wężownicę. Wykorzystać sciany jako buffor ciepła

    • @earllorange7418
      @earllorange7418 2 หลายเดือนก่อน

      Wykorzystaj pustaki szalunkowe w środek rure nierdzewną karbowaną i zalać bloczki keramzytobetonem 😊

    • @user-tw2hc5yh6t
      @user-tw2hc5yh6t 2 หลายเดือนก่อน +5

      @@earllorange7418 keramzyt to dobry izolator ciepła (a nie akumulator). poza tym kto wytrzyma w domu ze ścianami 50 stopni??

    • @bronisawwolak2824
      @bronisawwolak2824 2 หลายเดือนก่อน

      @@user-tw2hc5yh6t to zależy jak będzie jaram świeczkę postawi w kotle i będzie podkręcał do kilku świeczek teraz nie ma problemu z miarkowaniem ognia

    • @patrykrap
      @patrykrap 2 หลายเดือนก่อน

      @@user-tw2hc5yh6t system izodom2000 ma z dwóch stron styropian

    • @wrobewo2
      @wrobewo2 2 หลายเดือนก่อน

      Przecież ściany same w sobie są buforem ciepła, podłogówka to też jest bufor ciepła. Nie bardzo rozumiem po co Ci wężownica w ścianach, ale nie brzmi to dobrze

  • @Oskar_45
    @Oskar_45 2 หลายเดือนก่อน +1

    👍

  • @elektrodowywandal9589
    @elektrodowywandal9589 หลายเดือนก่อน

    Jeżeli, chcę zbudować duży magazyn ciepła z cegły klinkierowej o którym mówiłeś w starszym naganiu to jaki drut dopasować i jak go nawijać?
    Chromonikielinowy kupić czy zwykły?

    • @4nrgy
      @4nrgy  หลายเดือนก่อน

      ja robilem vanadowym hamulce do elektrowni bo tak bylo najtaniej. ma b.mala różnice rezystancja vs temp

  • @remigiuszhetman4062
    @remigiuszhetman4062 2 หลายเดือนก่อน +1

    A stare piece kaflowe można wykorzystać jako magazyny energii po przeróbce? Często stoją w kamienicach, a teraz jest zakaz ich używania w miastach.
    Miasta rozkazują ich wyburzenie, a można by je wykorzystać jako magazyny energii przy panelach na dachu i pompie ciepła

    • @alvinv927
      @alvinv927 2 หลายเดือนก่อน

      Nie długo, to będą kazali się ludziom obowiązkowo wieszać.

  • @marekdutka8852
    @marekdutka8852 2 หลายเดือนก่อน +1

    Co Pan sądzi o zbiorniku z parafiną jako magazynie energii cieplnej?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      jestem za. jest w sprzdąży kapsulkowana parafina

  • @marcinm6741
    @marcinm6741 2 หลายเดือนก่อน +6

    Czytam trochę o pojemnościach cieplnych różnych materiałów i wychodzi z tego że zwykła woda ze swoimi 4J jest praktycznie nie do pobicia. Piasek o którym mowa w materiale ,ma w porywach połowę tego, około 2J. Kiedyś intuicyjnie sądziłem że jakieś gęste ciecze typu oleje, mają większą pojemność,ale gdzie tam, wychodzi mniej więcej tyle co piasek. Kombinować z piaskiem tylko dlatego że łatwo go przechowywać (no i fakt łatwiej i bezpieczniej go nagrzać do tem. powyżej 100stC) bo zbiornik na wodę jest drogi..trochę dyskusyjne

    • @wesolyyyy3501
      @wesolyyyy3501 2 หลายเดือนก่อน +2

      brawo, kolega potrafi liczyć :D Mam takie same zdanie - nie ma lepszego magazynu ciepła niż woda. Zbiornik zrobisz sam.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      zbiornik!!!! cena zbiornika robi różnicę
      2000l zbiornik wody to 10 000zl
      4t zbiornik Piasku to 100zl

    • @wesolyyyy3501
      @wesolyyyy3501 2 หลายเดือนก่อน +4

      @@4nrgy nie nie - fabryczny zbiornik 2000L to 10k. Teraz mi powiedz co w nim jest takiego drogiego, a potem co jest w nim takiego skomplikowanego że nie możesz go zrobić samemu :)

    • @wesolyyyy3501
      @wesolyyyy3501 2 หลายเดือนก่อน

      @@4nrgy Na coś wpadłem. Wpisz w google "american military fuel bladders". To jest sposób magazynowania paliwa w amerykańskich bazach wojskowych. Dosłownie leżace na ziemi wielkie worki wypełnione paliwem, mieszczące setki a czasem i tysiące ton. Myślisz że nie da się czegoś takiego uskutecznić w domowej piwnicy, położyć na styropianie i obrzucić wełną mineralną?

    • @okoproroka1561
      @okoproroka1561 2 หลายเดือนก่อน +1

      Piasek ma 800J/(kg·K) ponad 5 razy mniej od wody.
      A najlepszym medium do magazynowania ciepła jest wodór.

  • @robertpasierbski9360
    @robertpasierbski9360 2 หลายเดือนก่อน +1

    Może zbiornik mauzer 2 lub 3 sztuki i wymiennik ciepła.

  • @romeksz8881
    @romeksz8881 2 หลายเดือนก่อน +1

    Ciekawe,ale trudne,żeby to sprawnie działało piasek musiałby być mokry .

  • @paczeklast7824
    @paczeklast7824 2 หลายเดือนก่อน +1

    A jeśli ktoś ma instalację, gdzie głównym źródłem ciepła jest kocioł stałopalny: drewno/pellet/wungieł to teoretycznie może zamiast buforu 1000l który kosztuje ok 5k w budżetowej wersji, kupić mniejszy- powiedzmy 600l i to bez izolacji(jeszcze mniejszy koszt).
    Całość zabudować wkoło sarkofagiem :) z bloczka, kermazytu albo pustaka ceramicznego. Powstały zbiornik wypełnić piaskiem od środka. Wtedy zamiast 600l pojemności moglibyśmy uzyskać np 2000l/ 2m3 bufora za dużo mniejsze pieniądze i przy odrobinie majsterkowania.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      dokladnie tak. dla wszystkich kominków i pieców dokladnie tak!

  • @elrafael557
    @elrafael557 2 หลายเดือนก่อน

    Swietny projekt. A co Pan sadzi o Geotermii i wykorzystaniu z niej energii? Czy będzie film na ten temat

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      już był. w polsce rzeźnia. przepisy tak genialne że wychodzi ponad 2*drozej niz w usa 🤷

  • @rafalstas3460
    @rafalstas3460 2 หลายเดือนก่อน

    Witam czym najlepiej naładować bufor 1000l głównie chodzi o grzanie zimą (panele+wiatra??

  • @henrykzajac4129
    @henrykzajac4129 หลายเดือนก่อน +2

    Pomysł dobry ale dlaczego nie przechowywać energii w buforze nierdzewny z zastosowaniem wody lub roztworu soli, widaomo im wiekszy tym lepszy(dla wtajemniczonych zwiazki soli i przemiany fazowe).
    Do tego energia z PV, heat pipes, pompy ciepla w dzień, Kominka ale z wymiennikiem nie brudzacym=inox,Cu.
    Nie wszyscy maja dzialkę na której stoi dom o powerzchni 1hA, gdzie zakopiemy zbiornik 20k litrow....

    • @4nrgy
      @4nrgy  หลายเดือนก่อน

      koszt! koszt budora

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 หลายเดือนก่อน

      @@4nrgy Fakt, umiejetność spawania TiG wskazana.....i tylko rynek wtórny, bez izolacji....reszta we własnym zakresie

  • @PiotrPumas
    @PiotrPumas 2 หลายเดือนก่อน +1

    konkurs lub pomysly Ci podsuwac ? Po to abys najwiecej na tym zarobil ? Smieszne

  • @piotrkrasowski6916
    @piotrkrasowski6916 2 หลายเดือนก่อน +5

    Panie Arku mam tak od 2 lat.
    Bufor ciepła 1000l
    PC 7,1kW on-off
    Mieszkanie ok 65m² w budynku z przed II wojny i 2 osoby.
    PC w ciagu dnia ogrzewa mieszkanie i ładuje bufor, max odnotowane zużycie to 28kWh prądu. Po wygrzaniu bufora do 60°C PC w off i do rana ogrzewanie i cwu z bufora.
    Od marca do października zużycie prądu spada nawet do 4,5kWh, średniorocznie w okolicach 11-12kWh.
    W razie wiekszych mrozów, mogę jeszcze włączyć grzałki w buforze, lub normalnie odpalić kocioł stałopalny.
    Generalnie instalacja CO/CWU w 95% bezobstługowa dzięki Supli® i Tuya®.

    • @tyramisiu
      @tyramisiu 2 หลายเดือนก่อน +1

      Wolałbym grzać bufor w dzień do 20-30°C, a w nocy wykorzystywać go jako dolne źródło dla PC wychładzając do kilku °C. Większa sprawność. Opcja tylko dla pompy gruntowej.

    • @piotrkrasowski6916
      @piotrkrasowski6916 2 หลายเดือนก่อน

      @@tyramisiu jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma (a raczej co można mieć).
      Podłogowe, a już tym bardziej gruntowa PC, odpada z przyczyn technicznych i siedliskowych.

  • @jakubolszewski1000
    @jakubolszewski1000 2 หลายเดือนก่อน

    Zawsze lepiej gromadzić ciepło niż go nie gromadzić, aleee ... w takim dobowym cyklu to dobrze izolowany dom sam w sobie jest najlepszym akumulatorem. Każdy budynek to wiele ton materiały akumulacyjnego. Ja bynajmniej nie muszę grzać w nocy. Temperatura spada najwyżej o 0,5 stopnia.

  • @grzes.witalis
    @grzes.witalis 2 หลายเดือนก่อน

    Proponuje przyjechać się do Malborka, tam system akumulatorów cieplnych byl zamontowany przez krzyżaków na zamku 😊 Nie musicie dziękować bo bilety nie są tanie 😂😂😂

  • @filipstarzynski5008
    @filipstarzynski5008 2 หลายเดือนก่อน

    Witam. Piasek w tak dużej baterii nie ma sensu. Aby efektywnie oddawał zgromadzone ciepło wężownica musi być naprawdę gęsto upakowana. Jak i tak mamy stawiać zbiornik to zalać go wodą, ewentualnie dla zwiększenia pojemności dodać piasek.

  • @grzesiekantek
    @grzesiekantek 26 วันที่ผ่านมา +1

    Witam czytam wasze pomysły a co sądzicie o zrobieniu pieca akumulacyjnego z gliny też jest tania i ogólnie dostępna kamieni polnych tona 1oo zl 1mx1m x2m wysokosci jak ktoś ma piwnice w tym wlożone rurki spiralne duża powierzchnia wymiany nie są jakoś bardzo drogie 25zl mb i w dolnej części zamontowane grzałki spilarne bardzo tanie 20zł szt nagrzewają się do 400 stopni może byc mniej trochę sterowania jakieś zabezpieczenie przed przegrzaniem i wymiennik akumulacyjny gotowy Pozdrawiam

    • @4nrgy
      @4nrgy  26 วันที่ผ่านมา

      tylko skąd nadmiar pradu zimą? jak ma być z grzalek elektrycznych

    • @grzesiekantek
      @grzesiekantek 19 วันที่ผ่านมา

      @@4nrgy Wchodzii niedługo rozliczenie godzinowe Fotowoltaiika w okresach przejściowych a nawet zimą ma produkcję grzałki pobierają od 800 do 2000 W Można zagospodarować nadwyżki w danym momęcie
      A pompa ciepła powinna meć długie okresy pracy

  • @tatamai
    @tatamai 2 หลายเดือนก่อน +1

    Pytanko co.z domami? Kiedy filmik? Sa juz miesiac a zlozenie ponoc 4 godziny z kolegą wiec na co czekamy?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      zapraszam na live dzisiaj

  • @arkadiomorales1970
    @arkadiomorales1970 2 หลายเดือนก่อน +1

    Mozna jeszcze wykopac dolek i piękne plyta warstwowa ociecieplic .zamidernizowac i bedzie ok

  • @wenus525
    @wenus525 2 หลายเดือนก่อน +3

    Robiłem eksperymenty. Jest to bez sensu. Efektywność pompy ciepła maleje z temperaturą na zewnątrz ale i temperaturą grzania. Jeśli zrobisz bufor pośredni na wężownicach musisz dać +3-5stopni by był transfer ciepła. Jest to bez sensu, bo maleje efektywność.
    Załóżmy, że chcesz zgromadzić ciepło w ciągu w ciągu dnia....
    1. Grzejesz pompą ciepła załóżmy do 30st.
    2. Wygrzewasz dom, podłogę, magazyn ciepła do 30st.
    3. Jest godzina 19sta nie ma słońca, rośnie zapotrzebowanie i .....
    4. Mając 1000litrowy zbiornik zgromadziłęś uwaga 5kW energii. Jak temperatura spadnie do 25stopni zalóżmy, że przestaje grzać i robi się zimno.
    .... chcesz więcej energii zgromadzić? Podbijasz temperaturę na PC do 35st. Zgromadziłeś 11kWh energii.
    Ale te 11kWh jest 20% droższe, bo spadła Ci efektywność grzania.
    ---------------------Testując zysk jest na poziomie 10-15%.
    Zamiast podwyższać temperaturę na PC, robić magazyn pakować w koszty.
    Trzeba zadbać o jak największą efektywność PC.
    1. Minimalny bufor ciepła, który pozwoli na efektywną pracę pompy ciepła zdolną do nagrzania domu i defrostów.
    2. Maksymalna powierzchnia oddawania ciepła-> ścienne/podłogowe/klimakonwektory (można chłodzić latem).
    3. Jak najniższa temperatura grzania ale też jak najniższa temperatura powrotu deltaT powyżej 5st.
    --------------
    Obniżysz koszty energii możesz produkując w zimie prąd-> wiatr, kogeneracja z gazu

    • @t00meek
      @t00meek 2 หลายเดือนก่อน

      Dlatego trzeba iść w skalę i stawiać dobrze zaizolowane budynki 4 lokalowe na piętro. Już przy 3 kondygnacjach otrzymujemy bardzo niskie zapotrzebowanie na cieplo w przeliczeniu na m2. W centralnej części budynku zabudowany zbiornik 10-20 000 litrów grzany latem i oddający ciepło zimą. Zazwyczaj każdy lokal ma osobny podgrzewacz gazowy czyli każdy musi zainwestować 8000zł. Jeżeli przeznaczyć by to na inwestycje w bufor to mamy 4 mieszkania x 3 piętra x 8000zł = 96 000zł na bufor. Robi wrażenie, prawda?

    • @wenus525
      @wenus525 2 หลายเดือนก่อน

      @@t00meek cały czas mówimy o pompie ciepła czyli temperatura grzania 35st...
      Nikt nie da ci zbiornika 20k l w centrum

    • @t00meek
      @t00meek 2 หลายเดือนก่อน

      @@wenus525 dokładnie tak a ja dałem rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Autor powyższego posta sam pokazał że bez sensu jest grzanie bufora pompą ciepła bo spada sprawność. 20 000L to nie dużo. Raptem jedna cysterna.

    • @wenus525
      @wenus525 2 หลายเดือนก่อน

      ​@@t00meek Nie jest ekonomiczne. Cysterna też swoje kosztuje... To miejsce też kosztuje....
      Tanie grzanie to pompa ciepła, która działa najefektywnie bez jakiegokolwiek magazynowania.

  • @remigiuszhetman4062
    @remigiuszhetman4062 2 หลายเดือนก่อน

    Miasto próbuje mnie zmusic do wywalenia pieców kaflowych, a ja wiem ze kest to najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania jak temeratura spada ponizej -10⁰C.
    Moze jest jakis inteligentny sposób zeby wykorzystac ich masę i bryłę na magazyn energii, oraz piony spalinowe na rury i kable dla paneli fotovoltaicznych i pomp ciepła. To może byc roxwiazanie dla bardzo wielu osób w miastach, ktorzy nadal mają piece kaflowe.

  • @boguslawbochynski
    @boguslawbochynski 2 หลายเดือนก่อน

    Solid Carbon Storage ma temperatury o wiele wyższe ;)
    Tldr: przez grafit puszczamy prąd, a odzyskujemy przez zaprojektowane otwarcie komory bądź panele TPV (termo-fotowoltaiczne) o sprawności 40% z odbłyśnikiem/lustrem
    Zastosowanie projektowe: przemysł

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      aha. koszt. no i delta wieksza więc wieksze straty

  • @emit673
    @emit673 2 หลายเดือนก่อน +1

    Ja bym sprawdził taki pomysł.
    Np.
    Metr sześcienny piasku w szczelnym plastikowym pojemniku.
    Otoczonym warstwą suchego piasku.
    Piasek w pojemniku zalany wodą.
    Nad powierzchnią warstwa powietrza bez wentylacji i ocieplenie.
    Woda przyśpieszy przepływ ciepła.
    W pojemniku z piaskiem i wodą, równolegle pionowo wężownice nagrzewająca i chłodząca.
    Woda ułatwi rozprowadzanie ciepła.
    Zmniejszy się długość rur.
    Nagrzewanie np. do 95*C.
    Ciepło właściwe piasku = 800 J/kg
    Ciepło właściwe wody = 4200 J/kg
    Masa suchego piasku = 1520 kg.
    Masa wody do do poziomu piasku = 300 kg
    Ciepło zgromadzone w takiej mieszaninie piasku i wody podgrzanej o 50*C = 52 kWh.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      nie da się nagrzać do 95 plastik nie wytrzyma. ale nawet 55 to już robi niezły magazyn. i tani!

    • @emit673
      @emit673 2 หลายเดือนก่อน

      ​@@4nrgy
      Jakoś ta darmowa energia i jej magazynowanie nie chce być za darmo.
      Ale jak jest kasa, to lepiej mieć drogo i komfortowo, niż wcale.
      Poliwęglan wytrzymuje do 120* C.
      Można go skutecznie kleić.
      Cena 110 za 1 metr kwadratowy.
      Ciśnienie masy wewnątrz zrównoważy piasek na zewnątrz.
      Może być uformowany w kształcie beczki.
      fi = 3 m
      (Albo podstawa prostokątna 3 x 3 m
      wysokość 1,5m, wtedy brak odpadu z wycinania).
      napełnienie do np. 1,3 m (1,4 m) ze względu na zapas na rozszerzanie piasku i wody.
      Pokrywa składana i płyty styropianowe.
      Pojemność cieplna przy różnicy temperatur 50* C, około 473 kWh.
      Dla podstawy kwadratowej pojemność cieplna 600 kWh.
      Koszt poliuretanu + klej + dodatki, pokrywa wężownice i jakieś coś.
      Zastosowałbym rozpórki na wypadek opróżnienia zbiornika.
      Ze stali nierdzewnej 0,5 mm, by było dwa razy drożej.

  • @norberttomczyk3967
    @norberttomczyk3967 2 หลายเดือนก่อน

    pytanie .. tak na na chlopski rozum: czy rozgrzanie jednego metra szesciennego piasku do 400 stropni zgromadzi mi ta sama energie co rozgrzanie 5 metrow szesciennych wody do 80 stopni ? chodzi mi o odpowiedz z punktu widzenia praktycznego a nie teori bo teorie to znam

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน +1

      wieksza delta więc szybciej się wychładza. ale oczywiście trzeba zrobić eksperyment. po prostu zamiast gdybać trzeba spróbować z mniejszym nawet magazynem

    • @norberttomczyk3967
      @norberttomczyk3967 2 หลายเดือนก่อน

      @@4nrgy mieszkam na sycyli, wiec roznic temperatur w strony minusowe nie obserwuje sie az tak wiele :) jak tylko splace dlugi zaciagniete na kupno domu pomysle o wkopaniu do ziemi odpowiedniej cysterny na eksperyment :)

  • @vepo24
    @vepo24 2 หลายเดือนก่อน +1

    Ostatnio robilem ognisko w kominku na ogrodzie. Troche drewna poszło. Po dwóch dniach jakie bylo moje zdziwienie jak odkopalem popiół a tam żar czerwony. Moze ocieplic trzeba popiołem?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      strasznie chłonie wilgoć

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 2 หลายเดือนก่อน +2

      Ty naprawdę sądzisz, że żar był utrzymywany przez 3 dni z pomocą warstewki popiołu? ;)))
      Były tam niedopalone szczątki drewna, które bardzo powoli się tliły z powodu niedostatku tlenu.
      Najpierw spaliły się łatwo palne olejki eteryczne, potem żywica, potem celuloza a na końcu tlił się węgiel, który pozostał. ;)

  • @ThePiomro
    @ThePiomro 2 หลายเดือนก่อน +1

    Ale po co tak kombinować z grzałkami w piasku, przełącznikami itd.?
    Przecież problemem jest rozprowadzenie ciepła w piasku, który nie nadąża się nagrzać bezpośrednio od zbiornika. To najlepiej mu w tym pomóc! Podczas usypywania piasku wystarczy warstwowo co kilka cm rozprowadzić promieniście pręty aluminiowe, od zbiornika do zewnątrz, najlepiej z przyspawanymi płytkami przy zbiorniku, żeby jak najwięcej wyciągnąć ciepła ze zbiornika (wiadomo, aluminium znakomicie przewodzi ciepło) i tym samym pomagamy transportować ciepło ze zbiornika do piasku (zwiększamy powierzchnię czynną piasku z radiatorem - w tym przypadku z aluminium, które szybko dostarcza ciepło ze zbiornika i z powrotem). Tą drogą można pójść.
    Pozdrawiam

  • @forex-divergence-monitor
    @forex-divergence-monitor 2 หลายเดือนก่อน +1

    Pisz priv mam pomysł - wpadłem na to samo moge produkowac takie magazyny - monolity

  • @annachodowiec7668
    @annachodowiec7668 2 หลายเดือนก่อน +1

    A jak by użyć starych kaloryferów umieszczonych w piasku żeby zwiększyć powierzchnię ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      O! 👍

  • @adamdyrko7843
    @adamdyrko7843 2 หลายเดือนก่อน

    Fajna zabawa :) Swoją drogą jaką przewagę tego pomysłu widzisz nas dawno opanowanym pomysłem na zbiornik lodu ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      kogenerator.poprostu kogeneracja zaczyna się bardziej opłacać a tam masz ciepło spalin i tego jest 40kwh na godzinę

    • @adamdyrko7843
      @adamdyrko7843 2 หลายเดือนก่อน

      @@4nrgy Ale ja pytam o magazyn ciepła. Pamiętam jeszcze chyba w czasie studiów ( a to było bardzo dawno temu ) kombinowało się trochę z magazynem energii, w którym rolę akumulatora brała parafina. Dowcip jak pewnie wiesz polegał na energii, którą można było dostarczyć a potem odebrać w punkcie przemiany stanu skupienia parafiny. Kłopot tam był podobny do Twojego. Czyli sposób skonstruowania wymiennika. Parafina po oddaniu energii gdy stała się ciałem stałym uniemożliwiała wymiennikowi w niej zatopionemu odebranie porcji energii z parafiny przyległej będącej jeszcze w stanie ciekłym. O ile pamiętam to kolega próbował skonstruować wymiennik wykorzystując dużą ilość wymienników z lodówek, ale jakoś pomysł nie upowszechnił się specjalnie. No tam akurat wchodziła jeszcze w grę izolacja wymiennika, ale to było do rozwiązania. Niemniej znacznie prostszym technicznie do wykonania i rozwiązania pojawiających się problemów jest od lat stosowany magazyn lodu. Na potrzeby domu jednorodzinnego wystarczy betonowy zbiornik ok 10m3 zakopany w ziemi bez jakiejkolwiek izolacji ( jej brak powoduje dodatkowy uzysk energii zamiast straty ). Ładować można czym komu pasuje ( co prawda najsensowniejsze wydaje się z racji COP ładowanie kolektorami słonecznymi bo 25 W pompka wystarczy nam do ładowania 5kW. A takiego COP nie uzyskasz żadnym przychodzącym mi teraz do głowy sposobem. Tu oczywiście pojawia się podobny kłopot z przekazywaniem energii z wody w stanie ciekłym do rury zanurzonej w lodzie, ale to dość prosto daje się rozwiązać i rozwiązanie to jest bardzo tanie. Woda również tańsza jest od parafiny ;). Na stare lata zachciało mi się znów budować dom to może i w tym kierunku pójdę... Na temat wytwarzania prądu z gazu też sporo wiem z racji zawodu, ale jak pisałem - to zupełnie wtórna sprawa sposobu wytworzenia energii.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      musimy mieć duży magazyn ciepła odbierający wysokie temp źródła. dlatego piasek mi się wydaje ok

    • @adamdyrko7843
      @adamdyrko7843 2 หลายเดือนก่อน

      @@4nrgy Rozumiem, ale obawiam się, że zafiksowałeś Się na tym piasku. Duży magazyn ciepła to właśnie betonowy dół wypełniony wodą. Zbierasz bez problemu energię na cały sezon grzewczy i potem odbierasz pompą ciepła. Nic więcej nie potrzeba. Technologia znana wśród zajmujących się techniką grzewczą. Bezpieczna, nie ma potrzeby kombinowania z podnoszeniem temperatury, tylko taką jaka jest wrzucasz do wężownicy. Nie trzeba nic wymyślać. Możesz grzać fotowoltaiką ( oczywiście sensowniejsze jest grzanie poprzez pompę ciepła, możesz wykorzystać panele słoneczne, kocioł na biomasę. Co tam komu do głowy przyjdzie. Można w lecie schładzać dom ( oczywiście jeśli wcześniej się zadbało o jego izolację ) jednocześnie uzupełniając energię w zasobniku. W ciągu przerwy między sezonami grzewczymi nazbierasz bez problemu energii na następną zimę. Tutaj są od lat całe hotele korzystające z tego pomysłu. Chyba, że chodzi Ci o coś innego. Ogrzewanie w naszym klimacie póki co jest najbardziej kosztownym zbytkiem ;) I znalezienie sposobu na przeniesienie nadmiaru energii w lecie do czasu gdy trzeba ogrzewać leżało u podłoża tego pomysłu.

    • @adamdyrko7843
      @adamdyrko7843 2 หลายเดือนก่อน

      No i w takim zbiorniku bez problemu zbierzesz 10 000 kWh. A jeśli potrzeba i jest miejsce w ogrodzie to prawie dowolnie więcej.

  • @janpowezka5882
    @janpowezka5882 2 หลายเดือนก่อน

    Elektrownia wiatrowa 380v do 5kv może pan pomóc z kupnem

  • @rajmundjanmilota327
    @rajmundjanmilota327 2 หลายเดือนก่อน +1

    😃👍

  • @wojciechmichalec7332
    @wojciechmichalec7332 2 หลายเดือนก่อน

    Pozdrawiam szczególnie - ale "pitolicie Hipolicie". Jaki sens ma budowanie super, ekstra magazynu energii gdzie energia cieplna jest gromadzona w piasku? Kiedy piasek ma pojemność cieplną 0,835 J/g K - czyli bardzo niską, woda ma 4,1813. Magazyn ciepła na bazie wody jest tanią i prosta konstrukcją - jeżeli będziemy używać do jego nagrzania pompy ciepła (55C) wystarcza zbiorniki 1 m3 typu mauzer na palecie - koszt ok 300-500 PLN. Koszt wody 1m3 ok 15 PLN. A ilość zgromadzonej energii cieplnej będzie 5 krotnie wyższa niż w piasku czy szamocie. Koszt piasku z transportem - dużo wyższy. Za wodą przemawia też dostępność wszelkiej armatury, grzałek, wymienników, pomp itd. Ja oczywiście rozumie naród mamy tępy i zawsze wolał spędzać czas na plaży piaszczystej niż na lekcjach fizyki... Dodam jeszcze że z piaskiem jest dużo problemów a i tak trzeba go izolować dodatkowo trzeba go zagęścić - są znane takie złoża magazynowe ze zraszaczami aby zwiekszyć przewodność cieplną i szybkość przekazywania ciepła ... ale i tak woda ma wystarczająco dobre parametry.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      aha. a ten mauzer czym bedziesz izolował? i skąd wezmiesz 120cm szerokości drzwi do piwnicy???

    • @wojciechmichalec7332
      @wojciechmichalec7332 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@4nrgy są też mauzery po oleju opałowym wysokie a wąskie ... a co do mnie akurat się z tym problemem mierzę... i wejdą no prawie. Izolacja 5cm wełny od wewnątrz i 15 cm styropianu... (grafitowy styropian 37 PLN m2 w jakimś Briko). Spotkałem się z lutowaniem tworzyw... A u mnie docelowo będą bez izolacji - po wyjęciu z kosza wchodzą w drzwi (odrobina przemocy). Woda do 90C może być gromadzona w mauserach (125C wytrzymują) jeżeli mają kosze, paletę.

  • @user-uj3hu6ld9w
    @user-uj3hu6ld9w 2 หลายเดือนก่อน +2

    Szanowne Draństwo na to ha ha ha. Jestem zawodowcem i praktykiem w dziedzinie składowania ciepła - i lubię się pośmiać z twoich kolego sympatyczny programów (zresztą pozostałych dwóch Waldków również). NIe chce mi się tu za dużo pisać, bo w tym tempie za 5 lat sami do tego wszystkiego dojdziecie (a trzeba było pilniej słuchać lekcji fizyki w szkole - teraz za niewiedzę wywalacie tysiące złotych do smieci;) Powiem wam tylko kilka syntetycznych faktów aby skrócić męki ignorantów. 1. Składowanie ciepła w warunkach domowych - opłaca się tylko w wysoce zaizolowanych zbiornikach (kasa A lub B) w wodzie albo materiałach zmienno fazowych (PCM) i to do bezpśredniego użytku. Mam tak zrobone u siebie w domu od 10 lat, słabo się opłaca ale działa, aktualnie wyłączone na rzecz składowania w bateriach LFP. 2. NIe można podłączyć dolnego źródła pompy ciepła do tak małego zładu jak w zbiorniku 500 czy 1000 litrowym -bo po jakimś (krótkim) czasie pompa wyrzuci błąd "niskiego ciśnienia" i przestanei działać nie odbierając zmagazynowanego ciepła w całości i po zabawie. 3. NIe prawdą jest że skladowanie 100 kWh w prądzie kosztuje 80kzł, ja używam aktualnie wyciągniętej batrei z Tesla S (78 kWh) podłączonej do hybrydowego falownika PV i kosztowało mnie to mniej (*bateria) niż 30.000 zł i nie znajduje na dziś lepszego rozwiązania (a na pewno takie ma najwyższą sprawność:) A na koniec ciekawostka - ile dni w zimie można przejechać na naładowanej baterii z EV przez pompę ciepła do co ? Mnie się udało tej zimy mięć takie okresy ponad 10 dni (bez silnych mrozów). A Potem ? cóż odpalił się CHP (ale na Boga nie z Matiza ???) i naładował akumulator w kilka godzin... i tak dalej kilka dni. Tak to robią zawodowcy ;). Ale to wszystko nie za 2000 zł- bo za to można pojechać na weekend do Białki. Dobre rzeczy kosztują, a wiedza najwięcej. Hebluj synku hebluj, przyjdzie tatuś i siekierką wyrówna...

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      hmm. gratuluję samozadowolenia.
      jest taka krzywa wiedzy- im ktoś mniej umie tym bardziej jest pewien swoich umiejętności.
      nie wiem tylko skąd tyle jednak frustracji którą wypowiedź aż ocieka.
      nie jest to najwidoczniej kanał dla ciebie, może jednak poziom matematyki nie ten? ale myślę że jednak bardziej problem z ego.

    • @user-uj3hu6ld9w
      @user-uj3hu6ld9w 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@4nrgy Frustracji ? ja się z was wprost nabijam - robicie i pokazujeice tu rzeczy które ktoś dawno zrobił i odrzucił jako niedziałające albo ślepe zauki, i są one opisane w podręcznikach, których ortodoksyinie nie chcecie czytać, mając nadzieję cały czas na "wynalezienie prochu" w garażu. Jestem wieloletnim wykładowcą i po prostu fascynuje mnie poziom niewiedzy jaką tu uprawiacie - oczywiście rozumiem, że chodzi o to "by gonić króliczka a nie złapać go", a to się przekłada na klikanie, likowanie i subskrybcję - ale jakimi metodami ?, Panowie no nie uchodzi... Nb "krzywa wiedzy czy uczenia się" jest też dobrze opisana w literaturze i ja jestem na poziomie "mastery achived" a większość ludzi tu - "naively confidential", stąd mój dystans. Polecam czytanie książek, może podać tytuły ?

  • @andrzejpiech80
    @andrzejpiech80 2 หลายเดือนก่อน +2

    A czy te rozwiązanie nie było by super dla gruntówki trochę w większej skali na niższych temperaturach

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 หลายเดือนก่อน

      kurcze koszt instalacji gruntowej pompy w polsce zabija

    • @hublanek
      @hublanek 2 หลายเดือนก่อน

      @@4nrgy juz nie - ceny odwiertów mocno spadly i nadal spadają

  • @karolloo91
    @karolloo91 2 หลายเดือนก่อน

    Dobrze

  • @jwcarion
    @jwcarion 2 หลายเดือนก่อน +2

    To pewnie zakażą sprzedaży piasku...😂

  • @looken5441
    @looken5441 2 หลายเดือนก่อน +2

    Zastanawia mnie wrzucenie do piaskowego magazynu energii cieplnej, maty grzewczej na podczerwień

    • @rdcabal
      @rdcabal 2 หลายเดือนก่อน

      to drań