Bardzo dobry materiał - merytoryczny, konkretny. 1. Co do straty ciepła w buforze mogę podać jeden przypadek: klienci mają bufory w rożnych miejscach np w piwnicy, w maszynowni itd. Zazwyczaj takie pomieszczenia nie są ogrzewane. Strata która występuje to promieniowanie jakie bufor oddaje to pomieszczenia. Jeżeli ktoś ma maszynownię w obrysie domu to nic się nie dzieje, jeżeli ma tak jak ja w piwnicy nie potrzebnie ogrzewa się pomieszczenie. Nie wiem ile się traci na tym(na pewno nie jeden stopień), ale mam zamontowany tam termometr pokojowy i widzę gdy temperatura na zewnątrz spada, a pompa podbija temperaturę zasilania to w pomieszczeniu temperatura wzrasta. Prawdopodobnie strata jest także z rurek, złączek itd... jednak nie jest to jakaś magia gdzie znika nam temperatura. 2. Bufor na powrocie daje tą zaletę, że pompa temperaturą zasilania grzeje od razu odbiornik i dostosowuje sama szybkość przepływu co daje mniejszą temperaturę, a mniejszą temperatura w pompie ciepła to wyższe COP. To rozwiązanie jest prostsze i można zastosować pompę obiegowa która jest w pompie ciepła
Dzięki prowadzącemu, vel procesorze jak to asystent mówi nauczyłem się w naturalny sposób obliczać współczynnik straty cieplnej przegrod budowlanych, inne źródła pisały tak żeby tego się nie nauczyc, a tu tłumaczenie wleciało jak zimne piwo 🍻
Dzięki Panowie za ten i wszystkie poprzednie materiały. Bardzo dobrze wszystko tlumaczycie. Merytoryczne przygotowanie widac w kazdym odcinku. Uklony za zrobienie u siebie punktu badawczego, gdzie mozecie testowac w praktyce to co mowi teoria. Pozdrawiam
Ideą tego bufora było pozbycie się zawirowań które "podobno" powodowały spadek temp zasilania. Badanie wykazało że teoria o zawirowaniach i mieszaniu się jest wyssana z palca
@LukaszGoleniewski bufor już jest w garażu więc będzie taki. Mam pytanie obecnie w domu mam dwa rozdzielacze po 10 sekcji które są zasilane ze sprzęgło-rozdzielacza i każda ma swoją pompę rura zasilania pp32. Teraz chce wstawić bufor i z bufora jedna większa pompę np. 32 x80x180 i zasilanie i powrót połączyć trójnikiem i srednica rury od bufora do trójnika pp40 czy to będzie poprawnie ?
Zrobimy odcinek o połączeniu z innymi źródłami ciepła
8 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1
@LukaszGoleniewski oglądam 2 odcinek z tej serii z dużym zainteresowaniem. Po pierwszym odcinku kupiłem dwie pompy obiegowe tzw. inteligentne (koszt ok 600 zł) nie chodzi o to że są inteligentne tylko mają większa możliwość regulacji przepływu. Każda ma charakterystyki wydajności, i dodatkowo mam rotametry na układzie mieszanym. Dzięki jak mi się wydaje kompensacji przepływu na wejściu z PC i wyjściu z bufora na instalację, nadal mam pod mieszanie w buforze które wskazuje na ok -2C różnicy między zasilaniem i powrotem. Nie wiem skąd to się bierze, ale się dowiem :) Mam zamiar sprawdzić też układ 3T bufora, który podobno daje ok 20-30% oszczędności. Nagram film i jeśli macie rację obiecuję publicznie to potwierdzić, jeśli moje dane będą inne pokażę mój konkretny przypadek. Na dziś nie JESTEM ani na TAK ani na NIE. :)
I tego oczekiwałem pomiary ,testy konkrety a nie tylko gadka i teorie z rękawa.Brawo i bzdura ja mam bufor równoległy i testuję .Pompa cały czas moduluje od najniższej do najwyższej.Jedyny problem to modulacja u mnie niżej nie zejdę jak 29 Hz to jest 600w .
Super, fajny materiał. Dobrze, że dał się Pan sprowokować do podłączenia bufora do żywej instalacji. Dziękuję za materiał (i pozdrawiam. p. Marcina Wójcika). A teraz: 1. co omówieniem podłączenia trójnikowego? 2. szkoda, że nie przebadał Pan ani nawet nie omówił sytuacji, gdy to pompa ciepła ma kilka razy większy przepływ. Na grzejniki ścienne idą rurki 12-ki albo max. 16 mm i nie można przez nie puszczać aż takiego wielkiego przepływu. Z PC wychodzi przynamniej 3/4 cala i ma ona dużo większe przepływy, pracując zwyczajowo na delcie 5K. Proszę zasymulować takie warunki. Może Pan podać link do tego gościa na tiktoku, który zrobił o Was materiał?
Omówię podłączenie trojnikowe w następnym odcinku. Ktoś podesłał linka do filmu o nim , tam jest bezsens hydrauliczny pompa obiegowa pcha jedna przez drugą co jest absolutnie niewskazane. Te wszystkie wynalazki bufor w innym układzie niż równoległy powstały dlatego bo ktoś sobie ubzdurał tą stratę temperaturową. Czy skoro to zostało rozwiane czy jest sens poruszać te tematy?
@@LukaszGoleniewski Ja podesłałem Panu link. Tam pompa pcha wodę do innej pompy tylko wtedy, gdy mają one inne wydajności, a nawet wtedy nadmiar wody jest pchany do bufora (stąd trójnik). Czekam na materiał o takim podłączeniu.
POZDRAWIAM PANOWIE MAM BUFOR 80L ELEKTROMET Z RURKAMI U GORU I NA DOLE ZMIEJSZA PODMIESZNIE,DOBRZE ZROWNOWAZONE POMPY PRZED I ZA BUFOREM STRATA MAX DO 1 STOPIEŃ,MIERZONE DOBRYM SPRZETEM.POMPA CIEPLA 8.4KW DOM 180M. RURY MIEDZ 28.
Super odcinek wytłumaczone prostym jezykiem:-) uważam że dla PC inwererowej jest łatwiej wysterować temperaturę zasilania bo PC się "skręci" w kopercie swojej pracy, ja mam PC on/off i tutaj jest gorzej wysterować stałą temperature, dlatego bardzo potrzebny jest bufor. Zastanawiam się tylko czy jeżeli odbiór z bufora na budynek zmieniłbym po tej samej stronie co zasilenie na bufor z PC (za pomocą trójnika) to coś zmieni. Chodzi mi bardziej o to by wydłużyc czas pracy PC bo bezwładność budynku wieksza niż bufora 400l Pozdrawiam Rav
Przede wszystkim bufor wysoki a nie niski przy 40l się miesza . Bufor jak sprzęgło kiedy mamy większe przepływy po stronie instalacji a pompka w pompie nie wydala . Bufor stosujemy kiedy brak min zładu ale to już szeregowo z zaworem różnicowym. Jeżeli zład jest zachowany i przepływowo pomka obiegowa w pompie ciepla wydala to bufor jest zbędny całkowicie, no chyba jak sterujemy głowicami lub strefami to znów potrzebny😀
@@ukaszw.5607kwestie mieszania Pan poruszył a nie ilości ciepła jaką można zgromadzić. Ja w odcinku o 2 taryfie wykazałem na przykładzie bufora 800l. Żeby nie traktować go jako magazynu energii
Dziękuję za odcinek. Zastanawiała mnie ta wydajność grzejnika. Nie zdążyłem zapytać, a tu gotowa odpowiedź. Jak sterowaną pompę obiegową dać aby układ z grzejnikami z termostatami działał najlepiej?
Sytuacja, gdy pompy działają z ta samą szybkością przepływu są w wielu wypadkach fikcją. PC ma własną pompę wody, której szybkość przepływu automatyka reguluje w sposób płynny. Pompa za buforem ma na stałe ustawiony jakiś przepływ. Wskutek tej różnicy przepływów następuje mieszanie wody w buforze, co zmniejsza temperaturę na wyjściu z bufora. W przypadku mojej instalacji nie jestem w stanie zejść z różnicą zasilania z PC i wyjścia na podłogówkę poniżej 2 stopni. Termometry mam sprawdzone - pokazują te same wartości po włożeniu ich do jednego garnka z wodą.
8 ชั่วโมงที่ผ่านมา
Dokładnie u mnie to samo, z tym że ja mogę ręcznie ustawić na PC przepływ np. na 50% i wtedy mam ok 1,20m3/h w instalacji teraz tez mogę ograniczyć przepływ nawet o 1/4 mniejszy niż daje PC i nadal na wyjściu z bufora widać -1,5C do -2C różnicy. Termometry sprawdzone, czekam na połączenie przez hydraulika bufora w układzie 3T zobaczymy co się będzie działo :)
Materiał dobry ;) tylko pasowało by wspomnieć że bufor równoległy w przypadku rożnych przepływów a więc przypadku pod mieszania wody w jego wnętrzu, powoduje straty wynikające z konieczności utrzymywania przez pompę ciepła większej temp wody na wylocie pompy (co zmniejsza jej sprawność). W takiej sytułacji bez bufora, pompa mogła by utrzymać mniejsza temp na wylocie z wymiennika (pomijam kwestie doboru pompy CO i przepływów), takiego wniosku brakuje w miejscu w którym omawiacie Panowie grzejniki oraz w miejscu gdzie zmieniacie przepływy z bufora. Pozdrawiam.
Pewnie z połowa instalatorów nie skończyła żadnej kierunkowej szkoły, może jakieś weekendowe kursy montażu kotłów gazowych. Myślę, że te wykłady to dla instalatorów wspaniała sprawa.
Panie Łukaszu, umknął temat bufora z przegrodą w środku /dobra podam ABT160/. Może warto dodać coś w temacie czy takie rozwiązanie ma sens..? Pozdrawiam.
Jak Pan widzu nie ma sensu skoro w zwykłym buforze bez specjalnych kierownic i przegród nie ma mieszania. Te wszystkie kombincje : kierownice, przegrody są skutkiem braku wiedzy i doświadczenia. Widzą problem tam gdzie go nie ma.
Dla świętego spokoju można było pokazać odczyt nie tylko na powrocie do bufora, ale i na wyjściu z bufora do pompy. Dodatkowo 25:36 czy poprawna temperatura powrotu, jeśli przepływ jest zrównoważony jak na początku materiału np. 5:29. Dlaczego powrót nie był 40 tylko 45. Kanał i materiały super.
pytanie jest raczej takie czy podczas defrostu podlogowka potrafi szybko i efektywnie oddac cieplo pompie na czas procesu defrostu pytanie inne jest takie jak stworzyc dobra hybrydowa instalacje z dodatkowym zapasowym zrodlem np na drewno czy da sie to stworzyc bez bufora nigdy w zyciu nie widzialem buforow z grzalka, jest w pompie grzalka i grzeje nam podlogowke podczas defrostu co jest idiotyczne na maksa nawet kanal o tym jest jak ktos kto ma dom drewniany byl naciagany na koszty przez pompe panaconika bo oczywiscie na powrocie mial mniej niz 26C w koncu wylaczyl wewnetrzna grzalke i dalej zadowolony rozwazania sa akademickie, nalezy zdac sobie sprawe ze zyjemy w zlodziejskim kraju gdzie politycy zawsze nas okradna a wiec budujac nowoczesna kotlownie nalezy budowac system hybrydowy z malym piecem na drewno ktore bedzie dostepne nawet podczas wojny a tego nie da sie zrobic bez bufora no chyba ze sie da i o tym powinien byc film, o silowniach hybrydowych z cieplem z drewna
To ja jeszcze podrzucę jeden temat - bufor jako narzędzie do połączenia dwóch źródeł ciepła. Mam w tej chwili kocioł na ekogroszek 5kl w układzie otwartym z grzejnikami i czekam na dotację na pompę ciepła. Szukam rozwiązania, aby połączyć istniejący kocioł z pompą. Czy jest sens budować układ, w którym pompa ciepła jest podłączona do bufora przez wężownicę(układ zamknięty), natomiast kocioł podłączony do bufora bezpośrednio(czy również przez wężownicę??)? A może odwrotnie - pompa podłączona bezpośrednio a kocioł przez wężownicę? Żeby nie mieszać wody kotłowej z wodą przechodzącą przez wymiennik pompy ciepła. A może jeszcze inne rozwiązanie? Proszę uprzejmie o poruszenie tego zagadnienia ;)
A ja takie podłączenie robiłem nie raz widziałem gdzieś komentarz profesora ze to bezsens . Ale np. Przypadek taki ze mamy bufor 300l i glowice na grzejnikach które się w większości pozamykały co się dziejie pompka przy buforze oczywiście inteligetna swalnia obroty a pompa ciepła pcha wtedy większość wody w bufor a tylko niewielka część idzie na instalacjie grzejnikową.
@@romanb2036 w połączeniu równoległym PC pcha na bufor jak nie ma odbioru przez grzejniki w pewnym momencie się wyłaczy przestanie po prostu to ciepło podawać skoro nie ma odbioru
@@LukaszGoleniewski no to otym wiem ze tak moze sie stac ale pompa się moze i niewylaczyc i to dobrze tylko stabilnie dalej pracowac az dol bufora bedzie ciepły A jeśli chodzi o bufory i mieszanie wody większości rozchodzi się o małe buforki 50l a nie takie 300l tu nie występuje mieszanie tak jak w takim małym Ostatnio testowałem bufor afriso z przegrodami 50l prostokątny ze ściągana izolacjia i obserwowałem kamerą termowizyjna jest ok jak przeplywy podobne ale pompa w pomie pracuje z różna wydajnością miałem założone termometry testo i była różnica 2-3stopnie wiem że to nie strata ale na pompe idzie czasami cieplejsza pompa a to obniża cop.
Odcinek pokazał że ta teoria z tymi kierownicami jest zupełnie bez sensu. One miały przeciwdziałać różnicy temperatur , a badanie pokazało że przy takim samym przepływie tego problemu absolutnie nie ma
Jak dobrać wielkość bufora? Sugerować się mocą pompy czy rodzajem cechami instalacji zładem wody w układzie. np: pompa 12kw instalacja grzejnikowa w budynku modernizowanym grube rury na pionach zład wody ok 300l.
No dobra ' ale to jest z pompką za buforem ? Mam evoste 2 i tam są trzy biegi na którym biegu powinna działać instalacja najsprawniej ? jeśli nie znamy przepływu po stronie PC . A drugie pytanie ' a co jeśli nie zamontuje wcale bufora mając same grzejniki ' zabije to pompę czy nie ? A nawiasem mówiąc to miałeś pan sześć palcy 😅
Pompkę niech Pan ustawi na najwyższym bieg. Jeśli jest wystarczająco duży zład bufor jest niepotrzebnych, pod warunkiem że grzejników nie pozamykają termostaty. Pozdrawiam
@LukaszGoleniewski dziękuję ' od jakiegoś czasu moja wiedza bazuje tylka na Pana filmach ' mocno do mnie przemawia laboratorium i matematyczne obliczenia ' to wiedzą poparta dowodami i faktami ' przyznaje ze miałem całkiem odmienne zdanie odnośnie bufora i byłem pewien że jakiś krasnal kradnie mi dwa stopnie 😀 teraz już śpię spokojnie lecz ten film oglądałem o 2 w nocy 😄 . Reasumując ' ustawie pompkę na najwyższym biegu będzie gonić jak szalona bo ma długą drogę woda do pokonania ' posiadam 7 grzejników c33 bardzo dużych do mają 2000x600 więc wody trochę jest. Odnośnie bufora to skoro jest FAKTEM że bufor to samo dobro' to niech sobie stoi jego pojemność to 100L. Dziękuję że wyjaśnił Pan internetowych szamanów 'i już nie będą pierdzielić bzdur. Czekam na więcej filmów 'poprzednie już wszystkie obejrzałem. Właśnie tego mi było trzeba . Pozdrawiam 🙂
RÓŻNICA BEDZIE JAK POMPKI SA NIE ZROWNOWAZONE I DOCHODZI DO DUŻEGO PODMIESZANIA.PROBLEMEM JEST POMPKA W POMPIE CIEPLA STEROWANA ELEKTRONICZNIE I ZMIENIA SWOJE OBROTY.
nie wiem czy dobrze kombinuje.Zwiększenie przepływu wody na grzejniki spowoduje zmniejszenie temperatury na zasilaniu ,zmniejszy to też delte ,przy zachowaniu tej samej mocy.Wniosek mój taki że im większy przepływ na grzejniki który obniży temperature czynnika grzewczego co spowoduje w konsekwencji wzrostem wydajnosci PC?
Czyli lepiej będzie jak za buforem będzie nawet dwa razy większy przeplyw jak przed buforem ? 23minuta niech bedzie ze grzejnik będzie miał taką samą moc w obu przypadkach ale przecież temperatura powrotu do pompy będzie wyzsza .ì
Glikol nowy 6 miesięcy temu wylądowały w nim elementy metalowe i stary kilkunastoletn gdzie 2 mies temu wchląną kilka kształtek metslowych. Nic w wekach nie rdzewieje;) jak to przewidują glikolosceptycy
Witam poproszę o film w którym pompa ciepła startuje np z mocą np 10kw i trafia woda CO do bufora np 500l. Wychłodzonego w całości do 20 stopni . Zasilanie woda CO z PC 50 stopni. Jednocześnie pobieramy z bufora 50 stopni na grzejniki. Ale zasymulujmy zamontowana pompę w tym okresie nie wygrzanego domu nowego.Ktory ma zapotrzebowanie 15 kw. Na dodatek spada temperatura w nocy do minus 8 i pompa ma częsty defrost.?
Grzejnik oddaje ciepło głównie przez konwekcję ,zmniejszając temperaturę zasilania zmniejszamy wydajność grzejnika . Zwiększony przepływ nie zrekompensuje w pełni strat na konwekcji . Już wielu chciało grzać domy 35 C na zasilaniu małymi grzejnikami zwiększając 3krotnie przepływ deltą 3 K a w domu zimno. Odbiornik musi mieć techniczną możliwość oddania tej samej ilości ciepła przy zmniejszonej temperaturze zasilania i zwiększonym przepływie. Grzejnik w prezentacji jest złym przykładem a nagrzewnica w laboratorium lub podłogówka byłaby dobrym. Wprowadza Pan ludzi w błąd podając nietrafione przykłady. Grzebią później ludziska w instalacjach i narzekają na pompy ciepła bo w domu zimno.
Proszę zobaczyć tabela z korektą mocy grzejnika w zależności od temp zasilania I powrot .Proszę się doinformować zanim Pan oceni że wprowadzam ludzi w błąd , bo wyjdzie Pan na kolejnego "Janusza Rogalę budownictwa" Dodatkowo niech Pan jeszcze raz wsłucha się w odcinek.
Pan to wie ,ja to wiem ale jest masa ludzi którzy nie mają o tym pojęcia i tych prowadzi Pan na manowce. O współczynniku korekcyjnym zająknął się Pan przez dosłownie sekundę. Pańska zarozumiała odpowiedź świadczy o niskiej kulturze osobistej i braku szacunku dla komentujących. Pozdrawiam serdecznie
@@antonikret ciekawe ?! ja jestem zarozumiały. Niech Pan poczyta swój 1szy komentarz. Ma Pan ewidentną potrzebę "wykazania się na siłę" . Wykłada Pan teorię o konwekcji grzejnika sugerując że wprowadzam w błąd ,bo nizsze zasilsnie nie odda tyle ciepła ale nie zwraca Pan uwagi na to że jednocześnie wyższy powrót zbilansuje problem. Niech Pan najpierw zweryfikuje taka tabele korekcyjną zanim będzie chciał Pan zabłysnąć stwierdzeniem że wprowadzam ludzi w błąd. Na koniec jak odbijam piłeczkę Pan się obraża. Słabe to...
Bardzo dobry materiał - merytoryczny, konkretny. 1. Co do straty ciepła w buforze mogę podać jeden przypadek: klienci mają bufory w rożnych miejscach np w piwnicy, w maszynowni itd. Zazwyczaj takie pomieszczenia nie są ogrzewane. Strata która występuje to promieniowanie jakie bufor oddaje to pomieszczenia. Jeżeli ktoś ma maszynownię w obrysie domu to nic się nie dzieje, jeżeli ma tak jak ja w piwnicy nie potrzebnie ogrzewa się pomieszczenie. Nie wiem ile się traci na tym(na pewno nie jeden stopień), ale mam zamontowany tam termometr pokojowy i widzę gdy temperatura na zewnątrz spada, a pompa podbija temperaturę zasilania to w pomieszczeniu temperatura wzrasta. Prawdopodobnie strata jest także z rurek, złączek itd... jednak nie jest to jakaś magia gdzie znika nam temperatura. 2. Bufor na powrocie daje tą zaletę, że pompa temperaturą zasilania grzeje od razu odbiornik i dostosowuje sama szybkość przepływu co daje mniejszą temperaturę, a mniejszą temperatura w pompie ciepła to wyższe COP. To rozwiązanie jest prostsze i można zastosować pompę obiegowa która jest w pompie ciepła
Czekam z niecierpliwoscia na kazdy nowy odcinek-Dziekuje ze jestescie i pomagacie nam zrozumiec.
😊 dzięki. Pozdrawiam
Dzięki prowadzącemu, vel procesorze jak to asystent mówi nauczyłem się w naturalny sposób obliczać współczynnik straty cieplnej przegrod budowlanych, inne źródła pisały tak żeby tego się nie nauczyc, a tu tłumaczenie wleciało jak zimne piwo 🍻
Dzięki Panowie za ten i wszystkie poprzednie materiały. Bardzo dobrze wszystko tlumaczycie. Merytoryczne przygotowanie widac w kazdym odcinku. Uklony za zrobienie u siebie punktu badawczego, gdzie mozecie testowac w praktyce to co mowi teoria. Pozdrawiam
Dzięki
Taki jest cel, weryfikować teorię w prakraktyce. Taka jest ideą naszych wszystkich działań.
Witam fajnie że w mojej okolicy jest taka firma. Sam juz zakupilem bufor abt160 i bedzie z nim spieta pompa ciepla i kocioł gazowy
Ideą tego bufora było pozbycie się zawirowań które "podobno" powodowały spadek temp zasilania. Badanie wykazało że teoria o zawirowaniach i mieszaniu się jest wyssana z palca
@LukaszGoleniewski
bufor już jest w garażu więc będzie taki. Mam pytanie obecnie w domu mam dwa rozdzielacze po 10 sekcji które są zasilane ze sprzęgło-rozdzielacza i każda ma swoją pompę rura zasilania pp32. Teraz chce wstawić bufor i z bufora jedna większa pompę np. 32 x80x180 i zasilanie i powrót połączyć trójnikiem i srednica rury od bufora do trójnika pp40 czy to będzie poprawnie ?
Czekam na omówienie układów pompy ciepła w połączeniu z kotłem gazowym. Pozdrawiam!
Zrobimy odcinek o połączeniu z innymi źródłami ciepła
@LukaszGoleniewski oglądam 2 odcinek z tej serii z dużym zainteresowaniem. Po pierwszym odcinku kupiłem dwie pompy obiegowe tzw. inteligentne (koszt ok 600 zł) nie chodzi o to że są inteligentne tylko mają większa możliwość regulacji przepływu. Każda ma charakterystyki wydajności, i dodatkowo mam rotametry na układzie mieszanym. Dzięki jak mi się wydaje kompensacji przepływu na wejściu z PC i wyjściu z bufora na instalację, nadal mam pod mieszanie w buforze które wskazuje na ok -2C różnicy między zasilaniem i powrotem. Nie wiem skąd to się bierze, ale się dowiem :) Mam zamiar sprawdzić też układ 3T bufora, który podobno daje ok 20-30% oszczędności. Nagram film i jeśli macie rację obiecuję publicznie to potwierdzić, jeśli moje dane będą inne pokażę mój konkretny przypadek. Na dziś nie JESTEM ani na TAK ani na NIE. :)
I tego oczekiwałem pomiary ,testy konkrety a nie tylko gadka i teorie z rękawa.Brawo i bzdura ja mam bufor równoległy i testuję .Pompa cały czas moduluje od najniższej do najwyższej.Jedyny problem to modulacja u mnie niżej nie zejdę jak 29 Hz to jest 600w .
Bardzo dobry materiał. Wytłumaczony tak że nawet laik zrozumie.
Super, fajny materiał. Dobrze, że dał się Pan sprowokować do podłączenia bufora do żywej instalacji. Dziękuję za materiał (i pozdrawiam. p. Marcina Wójcika). A teraz:
1. co omówieniem podłączenia trójnikowego?
2. szkoda, że nie przebadał Pan ani nawet nie omówił sytuacji, gdy to pompa ciepła ma kilka razy większy przepływ. Na grzejniki ścienne idą rurki 12-ki albo max. 16 mm i nie można przez nie puszczać aż takiego wielkiego przepływu. Z PC wychodzi przynamniej 3/4 cala i ma ona dużo większe przepływy, pracując zwyczajowo na delcie 5K. Proszę zasymulować takie warunki.
Może Pan podać link do tego gościa na tiktoku, który zrobił o Was materiał?
Janusz Rogala
Omówię podłączenie trojnikowe w następnym odcinku. Ktoś podesłał linka do filmu o nim , tam jest bezsens hydrauliczny pompa obiegowa pcha jedna przez drugą co jest absolutnie niewskazane. Te wszystkie wynalazki bufor w innym układzie niż równoległy powstały dlatego bo ktoś sobie ubzdurał tą stratę temperaturową. Czy skoro to zostało rozwiane czy jest sens poruszać te tematy?
@@LukaszGoleniewski Ja podesłałem Panu link. Tam pompa pcha wodę do innej pompy tylko wtedy, gdy mają one inne wydajności, a nawet wtedy nadmiar wody jest pchany do bufora (stąd trójnik). Czekam na materiał o takim podłączeniu.
POZDRAWIAM PANOWIE MAM BUFOR 80L ELEKTROMET Z RURKAMI U GORU I NA DOLE ZMIEJSZA PODMIESZNIE,DOBRZE ZROWNOWAZONE POMPY PRZED I ZA BUFOREM STRATA MAX DO 1 STOPIEŃ,MIERZONE DOBRYM SPRZETEM.POMPA CIEPLA 8.4KW DOM 180M. RURY MIEDZ 28.
Super odcinek wytłumaczone prostym jezykiem:-) uważam że dla PC inwererowej jest łatwiej wysterować temperaturę zasilania bo PC się "skręci" w kopercie swojej pracy, ja mam PC on/off i tutaj jest gorzej wysterować stałą temperature, dlatego bardzo potrzebny jest bufor. Zastanawiam się tylko czy jeżeli odbiór z bufora na budynek zmieniłbym po tej samej stronie co zasilenie na bufor z PC (za pomocą trójnika) to coś zmieni. Chodzi mi bardziej o to by wydłużyc czas pracy PC bo bezwładność budynku wieksza niż bufora 400l
Pozdrawiam Rav
Przede wszystkim bufor wysoki a nie niski przy 40l się miesza . Bufor jak sprzęgło kiedy mamy większe przepływy po stronie instalacji a pompka w pompie nie wydala . Bufor stosujemy kiedy brak min zładu ale to już szeregowo z zaworem różnicowym. Jeżeli zład jest zachowany i przepływowo pomka obiegowa w pompie ciepla wydala to bufor jest zbędny całkowicie, no chyba jak sterujemy głowicami lub strefami to znów potrzebny😀
40l to nie bufor tylko ciut większe sprzęgło hydrauliczne
Tak tylko ,że te 40l spełnia min zład wody prawie do 10 kW z kilkoma grzejnikami
A 200l to bufor? Na 5 min pracy pompy ale bufor…
@@ukaszw.5607 no tak ale różnica między cena bufora 40 a 100l może być 200-300zl. To nie widzę sensu montażu takich maleństw
@@ukaszw.5607kwestie mieszania Pan poruszył a nie ilości ciepła jaką można zgromadzić. Ja w odcinku o 2 taryfie wykazałem na przykładzie bufora 800l. Żeby nie traktować go jako magazynu energii
Dziękuję za odcinek.
Zastanawiała mnie ta wydajność grzejnika. Nie zdążyłem zapytać, a tu gotowa odpowiedź.
Jak sterowaną pompę obiegową dać aby układ z grzejnikami z termostatami działał najlepiej?
Pompa na maxa. Najlepiej elektroniczna, jeśli część grzejników się zamknie ona zmniejszy obroty sama. Pozdrawiam
Sytuacja, gdy pompy działają z ta samą szybkością przepływu są w wielu wypadkach fikcją. PC ma własną pompę wody, której szybkość przepływu automatyka reguluje w sposób płynny. Pompa za buforem ma na stałe ustawiony jakiś przepływ. Wskutek tej różnicy przepływów następuje mieszanie wody w buforze, co zmniejsza temperaturę na wyjściu z bufora. W przypadku mojej instalacji nie jestem w stanie zejść z różnicą zasilania z PC i wyjścia na podłogówkę poniżej 2 stopni. Termometry mam sprawdzone - pokazują te same wartości po włożeniu ich do jednego garnka z wodą.
Dokładnie u mnie to samo, z tym że ja mogę ręcznie ustawić na PC przepływ np. na 50% i wtedy mam ok 1,20m3/h w instalacji teraz tez mogę ograniczyć przepływ nawet o 1/4 mniejszy niż daje PC i nadal na wyjściu z bufora widać -1,5C do -2C różnicy. Termometry sprawdzone, czekam na połączenie przez hydraulika bufora w układzie 3T zobaczymy co się będzie działo :)
Materiał dobry ;) tylko pasowało by wspomnieć że bufor równoległy w przypadku rożnych przepływów a więc przypadku pod mieszania wody w jego wnętrzu, powoduje straty wynikające z konieczności utrzymywania przez pompę ciepła większej temp wody na wylocie pompy (co zmniejsza jej sprawność). W takiej sytułacji bez bufora, pompa mogła by utrzymać mniejsza temp na wylocie z wymiennika (pomijam kwestie doboru pompy CO i przepływów), takiego wniosku brakuje w miejscu w którym omawiacie Panowie grzejniki oraz w miejscu gdzie zmieniacie przepływy z bufora. Pozdrawiam.
Niech jeszcze raz dokładnie Pan wysłucha od 24 minuty
Pewnie z połowa instalatorów nie skończyła żadnej kierunkowej szkoły, może jakieś weekendowe kursy montażu kotłów gazowych.
Myślę, że te wykłady to dla instalatorów wspaniała sprawa.
@@dariopiec9552 dziś instalatorem może być ktoś kto 2dni temu był piekarzem...
Panie Łukaszu, umknął temat bufora z przegrodą w środku /dobra podam ABT160/. Może warto dodać coś w temacie czy takie rozwiązanie ma sens..? Pozdrawiam.
Jak Pan widzu nie ma sensu skoro w zwykłym buforze bez specjalnych kierownic i przegród nie ma mieszania. Te wszystkie kombincje : kierownice, przegrody są skutkiem braku wiedzy i doświadczenia. Widzą problem tam gdzie go nie ma.
Dla świętego spokoju można było pokazać odczyt nie tylko na powrocie do bufora, ale i na wyjściu z bufora do pompy. Dodatkowo 25:36 czy poprawna temperatura powrotu, jeśli przepływ jest zrównoważony jak na początku materiału np. 5:29. Dlaczego powrót nie był 40 tylko 45. Kanał i materiały super.
pytanie jest raczej takie czy podczas defrostu podlogowka potrafi szybko i efektywnie oddac cieplo pompie na czas procesu defrostu
pytanie inne jest takie jak stworzyc dobra hybrydowa instalacje z dodatkowym zapasowym zrodlem np na drewno czy da sie to stworzyc bez bufora
nigdy w zyciu nie widzialem buforow z grzalka, jest w pompie grzalka i grzeje nam podlogowke podczas defrostu co jest idiotyczne na maksa nawet kanal o tym jest jak ktos kto ma dom drewniany byl naciagany na koszty przez pompe panaconika bo oczywiscie na powrocie mial mniej niz 26C w koncu wylaczyl wewnetrzna grzalke i dalej zadowolony
rozwazania sa akademickie, nalezy zdac sobie sprawe ze zyjemy w zlodziejskim kraju gdzie politycy zawsze nas okradna a wiec budujac nowoczesna kotlownie nalezy budowac system hybrydowy z malym piecem na drewno ktore bedzie dostepne nawet podczas wojny a tego nie da sie zrobic bez bufora no chyba ze sie da i o tym powinien byc film, o silowniach hybrydowych z cieplem z drewna
To ja jeszcze podrzucę jeden temat - bufor jako narzędzie do połączenia dwóch źródeł ciepła. Mam w tej chwili kocioł na ekogroszek 5kl w układzie otwartym z grzejnikami i czekam na dotację na pompę ciepła. Szukam rozwiązania, aby połączyć istniejący kocioł z pompą. Czy jest sens budować układ, w którym pompa ciepła jest podłączona do bufora przez wężownicę(układ zamknięty), natomiast kocioł podłączony do bufora bezpośrednio(czy również przez wężownicę??)? A może odwrotnie - pompa podłączona bezpośrednio a kocioł przez wężownicę? Żeby nie mieszać wody kotłowej z wodą przechodzącą przez wymiennik pompy ciepła. A może jeszcze inne rozwiązanie? Proszę uprzejmie o poruszenie tego zagadnienia ;)
Ok
Jak się nazywa cygan bez rąk ? Człowiek godny zaufania
Czy mógłbyś przeanalizować podłączenie przez trójnik na zasilaniu? Takie połączenie zrobiłem u siebie.
Tak. Pompkę obiegowa masz jedna przy pompie ciepła a drugą za trójnikiem ?
A ja takie podłączenie robiłem nie raz widziałem gdzieś komentarz profesora ze to bezsens .
Ale np. Przypadek taki ze mamy bufor 300l i glowice na grzejnikach które się w większości pozamykały co się dziejie pompka przy buforze oczywiście inteligetna swalnia obroty a pompa ciepła pcha wtedy większość wody w bufor a tylko niewielka część idzie na instalacjie grzejnikową.
@@romanb2036 w połączeniu równoległym PC pcha na bufor jak nie ma odbioru przez grzejniki w pewnym momencie się wyłaczy przestanie po prostu to ciepło podawać skoro nie ma odbioru
@@LukaszGoleniewski no to otym wiem ze tak moze sie stac ale pompa się moze i niewylaczyc i to dobrze tylko stabilnie dalej pracowac az dol bufora bedzie ciepły
A jeśli chodzi o bufory i mieszanie wody większości rozchodzi się o małe buforki 50l a nie takie 300l tu nie występuje mieszanie tak jak w takim małym
Ostatnio testowałem bufor afriso z przegrodami 50l prostokątny ze ściągana izolacjia i obserwowałem kamerą termowizyjna jest ok jak przeplywy podobne ale pompa w pomie pracuje z różna wydajnością miałem założone termometry testo i była różnica 2-3stopnie wiem że to nie strata ale na pompe idzie czasami cieplejsza pompa a to obniża cop.
@@romanb2036 50l to bardziej sprzęgło niż bufor.
A co z zawirowaczami w buforze, jest to dobre czy nie. Drugie pytanie, czy bufor do pompy inwerterowej, czy on/off
Odcinek pokazał że ta teoria z tymi kierownicami jest zupełnie bez sensu. One miały przeciwdziałać różnicy temperatur , a badanie pokazało że przy takim samym przepływie tego problemu absolutnie nie ma
Bufor do pompy inwerterowej może być mniejszy do on/off wiekszy
Jak dobrać wielkość bufora? Sugerować się mocą pompy czy rodzajem cechami instalacji zładem wody w układzie. np: pompa 12kw instalacja grzejnikowa w budynku modernizowanym grube rury na pionach zład wody ok 300l.
No dobra ' ale to jest z pompką za buforem ? Mam evoste 2 i tam są trzy biegi na którym biegu powinna działać instalacja najsprawniej ? jeśli nie znamy przepływu po stronie PC . A drugie pytanie ' a co jeśli nie zamontuje wcale bufora mając same grzejniki ' zabije to pompę czy nie ? A nawiasem mówiąc to miałeś pan sześć palcy 😅
Pompkę niech Pan ustawi na najwyższym bieg. Jeśli jest wystarczająco duży zład bufor jest niepotrzebnych, pod warunkiem że grzejników nie pozamykają termostaty. Pozdrawiam
@LukaszGoleniewski dziękuję ' od jakiegoś czasu moja wiedza bazuje tylka na Pana filmach ' mocno do mnie przemawia laboratorium i matematyczne obliczenia ' to wiedzą poparta dowodami i faktami ' przyznaje ze miałem całkiem odmienne zdanie odnośnie bufora i byłem pewien że jakiś krasnal kradnie mi dwa stopnie 😀 teraz już śpię spokojnie lecz ten film oglądałem o 2 w nocy 😄 . Reasumując ' ustawie pompkę na najwyższym biegu będzie gonić jak szalona bo ma długą drogę woda do pokonania ' posiadam 7 grzejników c33 bardzo dużych do mają 2000x600 więc wody trochę jest. Odnośnie bufora to skoro jest FAKTEM że bufor to samo dobro' to niech sobie stoi jego pojemność to 100L.
Dziękuję że wyjaśnił Pan internetowych szamanów 'i już nie będą pierdzielić bzdur. Czekam na więcej filmów 'poprzednie już wszystkie obejrzałem. Właśnie tego mi było trzeba . Pozdrawiam 🙂
@@patrykszymik w kolejnym odcinku dowie się Pan jak wyregulować Pana instalacje żeby pracowała idealnie. Dzięki. Pozdrawiam
RÓŻNICA BEDZIE JAK POMPKI SA NIE ZROWNOWAZONE I DOCHODZI DO DUŻEGO PODMIESZANIA.PROBLEMEM JEST POMPKA W POMPIE CIEPLA STEROWANA ELEKTRONICZNIE I ZMIENIA SWOJE OBROTY.
Poproszę o odcinek o buforach z wężownicą przepływową do cwu. Czy to ma sens z pompa ciepła?
Będzie odcinek o tym. Jeszcze chwilką
Ja mam taki w domu w 90% to bez sensu
w lewej dłoni 7 palców? możliwe gdy trzymasz w niej 2 z prawej.
Jestem zwolennikiem buforów u siebie zamontowałem 200l i różnicę temperatur na wejściu i wyjściu mam nie większą niż 0,5 st
nie wiem czy dobrze kombinuje.Zwiększenie przepływu wody na grzejniki spowoduje zmniejszenie temperatury na zasilaniu ,zmniejszy to też delte ,przy zachowaniu tej samej mocy.Wniosek mój taki że im większy przepływ na grzejniki który obniży temperature czynnika grzewczego co spowoduje w konsekwencji wzrostem wydajnosci PC?
Tak
Czyli lepiej będzie jak za buforem będzie nawet dwa razy większy przeplyw jak przed buforem ?
23minuta niech bedzie ze grzejnik będzie miał taką samą moc w obu przypadkach ale przecież temperatura powrotu do pompy będzie wyzsza .ì
co to za przetwory, weki na stoliku. Odcinek?
Glikol nowy 6 miesięcy temu wylądowały w nim elementy metalowe i stary kilkunastoletn gdzie 2 mies temu wchląną kilka kształtek metslowych. Nic w wekach nie rdzewieje;) jak to przewidują glikolosceptycy
Witam poproszę o film w którym pompa ciepła startuje np z mocą np 10kw i trafia woda CO do bufora np 500l. Wychłodzonego w całości do 20 stopni . Zasilanie woda CO z PC 50 stopni. Jednocześnie pobieramy z bufora 50 stopni na grzejniki. Ale zasymulujmy zamontowana pompę w tym okresie nie wygrzanego domu nowego.Ktory ma zapotrzebowanie 15 kw. Na dodatek spada temperatura w nocy do minus 8 i pompa ma częsty defrost.?
Z czego się weźmie defrost przy -8?
@zp8244 No właśnie o to chodzi że niby PC by chciała to zrobić a tu nie ma czego
@@ArkusS rozszerz myśl. PC chce, a nie ma czego.
minus 8 i pompa ma częsty defrost.?
@@zp8244 Napisalem już konkretne warunki i parametry. Czekam na film wszystkiego się dowiesz
Który producent wymaga tej temperatury min. 25' do defrostu przy podłogowym ogrzewaniu?
Panasonic
@@LukaszGoleniewski Panasonic ma wbudowane grzałki i sam sobie dogrzeje ....
@@akrawiec17 monoblok ma wbudowane w jedn zew
Grzejnik oddaje ciepło głównie przez konwekcję ,zmniejszając temperaturę zasilania zmniejszamy wydajność grzejnika .
Zwiększony przepływ nie zrekompensuje w pełni strat na konwekcji .
Już wielu chciało grzać domy 35 C na zasilaniu małymi grzejnikami zwiększając 3krotnie przepływ deltą 3 K a w domu zimno.
Odbiornik musi mieć techniczną możliwość oddania tej samej ilości ciepła przy zmniejszonej temperaturze zasilania i zwiększonym przepływie.
Grzejnik w prezentacji jest złym przykładem a nagrzewnica w laboratorium lub podłogówka byłaby dobrym.
Wprowadza Pan ludzi w błąd podając nietrafione przykłady.
Grzebią później ludziska w instalacjach i narzekają na pompy ciepła bo w domu zimno.
Proszę zobaczyć tabela z korektą mocy grzejnika w zależności od temp zasilania I powrot .Proszę się doinformować zanim Pan oceni że wprowadzam ludzi w błąd , bo wyjdzie Pan na kolejnego "Janusza Rogalę budownictwa" Dodatkowo niech Pan jeszcze raz wsłucha się w odcinek.
Pan to wie ,ja to wiem ale jest masa ludzi którzy nie mają o tym pojęcia i tych prowadzi Pan na manowce.
O współczynniku korekcyjnym zająknął się Pan przez dosłownie sekundę.
Pańska zarozumiała odpowiedź świadczy o niskiej kulturze osobistej i braku szacunku dla komentujących.
Pozdrawiam serdecznie
@@antonikret ciekawe ?! ja jestem zarozumiały. Niech Pan poczyta swój 1szy komentarz. Ma Pan ewidentną potrzebę "wykazania się na siłę" . Wykłada Pan teorię o konwekcji grzejnika sugerując że wprowadzam w błąd ,bo nizsze zasilsnie nie odda tyle ciepła ale nie zwraca Pan uwagi na to że jednocześnie wyższy powrót zbilansuje problem. Niech Pan najpierw zweryfikuje taka tabele korekcyjną zanim będzie chciał Pan zabłysnąć stwierdzeniem że wprowadzam ludzi w błąd. Na koniec jak odbijam piłeczkę Pan się obraża. Słabe to...
Żart mocny...😅
W plecaku jest gówno nie spadochron
Proszę was. Stop making stupid people famous. Pozdrawiam wszystkich. Pana grajka mniej ale również.
Łukasz słuchałem do 7.30 min i mimo że masz potężną wiedzę na którą czekałem to pier...lenia Wójcika słuchać się nie da.
Panu się nie podoba inni odwrotnie są zachwyceni. Nie znam nikogo kto wszystkim dogodzi na raz.
Bez buforozy najlepiej jak full podłogowka ...
Ale przy sterowaniu strefowym już nie.
A co gdy pompa zmienia przeplyw żeby utrzymać deltę to zmienia się przeplywy na rozdzielaczach podlogowki
mowicie o tym grubasie z TT 🤣
Janusz Rogala
@@LukaszGoleniewski tak to ten typ 🤣
@@mordziak112 jeździ demontuje ludziom bufory bierze za to kasę bo gdzieś tempratura magicznie ginie