Czytamy naturę

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ธ.ค. 2021
  • W 109. odcinku "Czytamy naturę" będzie mowa o:
    1) 01:03 stosowaniu sztucznej inteligencji do odciążania matematyków przy tych bardziej żmudnych etapach odkrywania nowej matematyki;
    2) 11:40 milionach ton plastiku, które trafiły do oceanów wskutek pandemii COVID-19.
    3) 15:37 materiale "mechano-elektrycznym", który czerpie energię ze spontanicznych ruchów człowieka przy chodzeniu;
    Źródła:
    1) Davies, A., Veličković, P., Buesing, L., Blackwell, S., Zheng, D., Tomašev, N., ... & Kohli, P. (2021). Advancing mathematics by guiding human intuition with AI. Nature, 600(7887), 70-74; www.nature.com/articles/s4158...
    2) Peng, Y., Wu, P., Schartup, A. T., & Zhang, Y. (2021). Plastic waste release caused by COVID-19 and its fate in the global ocean. Proceedings of the National Academy of Sciences, 118(47); www.pnas.org/content/118/47/e...
    3) Wang, R., Du, Z., Xia, Z., Liu, J., Li, P., Wu, Z., ... & Su, B. (2021). Magnetoelectrical Clothing Generator for High‐Performance Transduction from Biomechanical Energy to Electricity. Advanced Functional Materials, 2107682; onlinelibrary.wiley.com/doi/a...
    Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 74

  • @76200bartek
    @76200bartek 2 ปีที่แล้ว +20

    Materiał świetny, niemniej warto sprostować jedną rzecz. W 17:50 mówi Pan o działaniu rowerowego prędkościomierza, a nie dynamo. Magnes zamocowany do szprych indukuje co prawda mały prąd, ale nie jest on na tyle duży, żeby cokolwiek zasilić. Mierzona jest częstotliwość tych impulsów, dzięki której można obliczyć prędkość. Jeśli natomiast chodzi o dynamo, to jest to zwykła prądnica (gdzie również prąd jest indukowany). Subtelna różnica, ale dalej to różnica :) Pozdrawiam!

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza 2 ปีที่แล้ว +3

      A to ciekawe, wydawało mi się, że zasila się oświetlenie zestawem mocowanym do szprych.. może faktycznie byłoby tego za mało. Dzięki! Grunt że zasada działania ta sama, tj. stare dobre równania Maxwella. ;) Pozdrawiam!

  • @zigi8nottin
    @zigi8nottin 2 ปีที่แล้ว +27

    Pracuję w firmie, gdzie wycinamy plastik, no i myslę, że będzie tego więcej niż kilogram na osobę jeśli naukowcy nie uwzględnili ścianek w sklepach i biurach separujących ludzi od siebie. My tnąc je produkujemy masę odpadów, a te ścianki też pójdą kiedyś na śmietnik...

    • @marekchudy8893
      @marekchudy8893 2 ปีที่แล้ว +2

      To smutne. Dziękuję Tobie za informację

    • @zigi8nottin
      @zigi8nottin 2 ปีที่แล้ว

      @@marekchudy8893 Tak z ciekawości, skąd jesteś? Masz nazwisko rodowe mojej Mamy, ja Gorzów i okolice.

    • @kamo1.023
      @kamo1.023 2 ปีที่แล้ว

      Do czego to wszystko zmierza... Zniszymy sami siebie. Może i dobrze

    • @zigi8nottin
      @zigi8nottin 2 ปีที่แล้ว +2

      @Edixonedi bardzo dobrze bo mam super szefów i zajebistą robotę, chociaż zawsze chciałem być tajnym agentem

    • @zigi8nottin
      @zigi8nottin 2 ปีที่แล้ว

      @Edixonedi mam nadzieję, że kiedyś fizyka, chemia lub biologia przyjdzie nam z pomocą i przekształcimy te wszystkie śmieci w coś dobrego.

  • @hex4454
    @hex4454 2 ปีที่แล้ว +40

    "U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki,
    Przędzą sobie przędzą, magnetoelektryczne cząsteczki "
    Poezja xD

    • @zofiaagnieszkabiernacka826
      @zofiaagnieszkabiernacka826 2 ปีที่แล้ว +7

      Cóż to za robot piękny i młody, cóż to za robotniczka. Ona mu z dzbana podaje pentody, a on jej wtyczki z koszyczka. 😀

    • @kubakorbiel
      @kubakorbiel 2 ปีที่แล้ว +1

    • @TuskaDogLover
      @TuskaDogLover 2 ปีที่แล้ว +1

      Może dzięki temu Łódź znów wróci do lat świetności

    • @evkochajitworz_pl4617
      @evkochajitworz_pl4617 2 ปีที่แล้ว +1

      Tak, Stanisław Moniuszko.
      Ale przeróbka zacna.

  • @martynan716
    @martynan716 2 ปีที่แล้ว +1

    Cenię ten kanał nie tylko za treść jaką przekazujecie swoim widzom, ale i jakość obrazu i dźwięku. Przecież to sama przyjemność. :)

  • @zofiaagnieszkabiernacka826
    @zofiaagnieszkabiernacka826 2 ปีที่แล้ว +2

    Świetna sprawa z tymi ciuchami. Jak usłyszalam zapowiedź, to miałam nadzieję, że będzie o naszej wspaniałej Oldze Malinkiewicz, ale pewnie na perowskity przyjdzie jeszcze czas😀 całuję😀

  • @interproservice
    @interproservice 2 ปีที่แล้ว +4

    Dzieki za newsy ze nie musimy ich szukac nie wiadomo gdzie :)

  • @grzezoch
    @grzezoch 2 ปีที่แล้ว +2

    Zasada zachowania energii: żeby naładować coś ruchem swojego ciała, trzeba pokonywać dodatkowe opory, czyli ciężej się chodzi w takim ubraniu. Jeśli coś się ładuje mocą 1W, trzeba samemu dostarczać dodatkowo przy takiej technologii ze 2 W, jak nie więcej. Nikt nie pójdzie na ładowanie czegoś więcej niż zegarka.

    • @TomaszTrelaPlus
      @TomaszTrelaPlus 2 ปีที่แล้ว

      Niekoniecznie. Już teraz poruszając się, praktycznie zużywasz energię, zamieniasz ją na ciepło z tarcia które ulatuje. Tutaj energia z tarcia zamieni się na prąd elektryczny, a nie na ciepło.

    • @grzezoch
      @grzezoch 2 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszTrelaPlus Fakt. Warunkiem jest zmniejszenie tarcia. O ile się zmniejszy, o tyle, bez większego pocenia się, można wyprodukować energii elektrycznej (po uwzględnieniu sprawności),

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 2 ปีที่แล้ว

    Dobrze wiedzieć co tam słychać. Dziękuję.

  • @skibbs2404
    @skibbs2404 2 ปีที่แล้ว

    Wspaniała scenografia. Pozdrawiam.

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję Dobry Człowieku

  • @werniak81
    @werniak81 2 ปีที่แล้ว +3

    Dzieki. Wcale nie machasz za duzo rękami. Pozdrawiam

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 2 ปีที่แล้ว +1

    Ja bym widział tą pomoc SI w innej materii - otóż żyjemy dzisiaj w świecie,, gdzie króluje TH-cam i tik-tok, czyli jednym słowem produkcje amatorskie video. Wiecie, jak sobie wyobrażam przyszłość tego formatu?
    Otóż wielu większych jutuberów na jakimś etapie oddaje montaż komuś innemu, bo to proces zajmujący wiele czasu, a można opowiedzieć wiele ciekawych historii zamiast ślęczeć nad programem do montażu. A w wielu przypadkach to prosta czynnośc - robimy cięcia dla zdynamizowania, podkreślamy najciekawsze momenty zbliżeniami i podkładamy pasującą muzykę, czy ewentualnie jakieś grafiki.
    SI śmiało mogłaby się tego nauczyć. Rozpoznawanie mowy nawet pomogłoby jej reagować pewnymi chwytami montażowymi na pewne słowa.
    A w bardziej zaawansowanej formie SI zastąpiłaby też ustawianie kamer i świateł latając za nami autonomicznymi dronami i sterując kolorem i jasnością inteligentnych żarówek, a my,, jako twórca tylko sobie siadamy i czytamy naturę, czy opowiadamy o swojej pasji... dłuższa i mniej twórcza część robi się sama za naszymi plecami.
    O tworzeniu miniaturek nie wspomnę - wrzucenie kilku słów kluczowych i siebie w ciekawej minie plus hasło do wyszukania w stocku z obrazkami i mamy idealną miniaturkę w kilka sekund, a nie kilkadziesiąt minut wyszukiwania i dopasowywania wielkości, kolorów, czcionek itd. SI jednym "spojrzeniem" wyliczy wszystko co do pilkselka.

  • @milOzaur
    @milOzaur 2 ปีที่แล้ว +1

    Oglądam Cię od zawsze i bardzo lubię. Masz łapkę zawsze w górę. Obyś nagrywał wiecznie

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 2 ปีที่แล้ว +3

    Pytanie za 100punktów, czy to badanie sprawdzało tylko odpady typu strzykawki po szczepieniach, maseczki i rękawiczki, czy też coś, co myślę, że mocno podbiło stawkę - czyli opakowania na wynos z powodu albo obostrzeń, albo samej niechęci do jedzenia na miejscu w restauracjach. Mnie za każdym razem boli serce jak to robię, ale za każdym razem biorę na wynos i na szczęście mam dwa miejsca, gdzie wolno mi wziąć coś w swoim pojemniku wielokrotnego użytku. Reszta miejsc generuje plastikowe pudełka... Od pandemii wielokrotnie więcej, niż przed i to pomimo tego, że każdy z lokali co się dało to zastąpił opakowaniami z papieru.

  • @janmacheta4704
    @janmacheta4704 2 ปีที่แล้ว

    ad. kurtka ładująca smartphona - w streszczeniu artykułu naukowcy napisali o 96mW peak power. Jest to przyzwoity wynik jeśli chodzi o pole technologii "energy harvesting", ale telefonu to nie naładuje: przyjmując, że typowy smartphone ma baterię o pojemności 12 Wh, to zakładając bezstratną konwersję i - hojnie - ciągłe 100mW, człowiek musiałby machać łapkami ok. 120h :)
    Warto też zauważyć, że im większa jest odległość ręki od torsu, tym mniej energii, (gęstość pola spada z kwadratem odległości) - czas ruchu elementów generujących względem siebie jest stosunkowo krótki, więc proces ma niską sprawność (choć można jeszcze dodać takie elementy np. na wewnętrznej stronie ud).
    Generalnie tego typu wynalazki nie sprawdzą się przy ładowaniu tzw. elektroniki użytkowej; jakieś mini czujniki na ciele - pewnie tak, ale one i tak są ultraoszczędne, więc na razie bardziej opłaca się je wyposażyć w baterię, która je zasili np. przez parę lat :)
    Ale tak na koniec - ładowanie indukcyjne to jest chyba NAJGORSZA rzecz, którą można by przy takiej technologii zrobić, ponieważ jest skrajnie nieefektywne (ok. 50% mniejsza sprawność niż w przypadku ładowania przewodowego)...
    Sympatycznie się Pana słucha, ale odrobina krytycznego podejścia do czytanych informacji nie zaszkodzi ;)

  • @paparitual8836
    @paparitual8836 2 ปีที่แล้ว

    Czekam na moment, kiedy SI wykona plecenie typu. "Oblicz energię potencjalną, jaką spożytkuje Czarna Dziura, do przyspieszenia obiektu o masie Słońca do 4 prędkości kosmicznej."

  • @darekkondracki3268
    @darekkondracki3268 2 ปีที่แล้ว

    💪

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski9269 2 ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry :) pozdrawiam

  • @adamganski2012
    @adamganski2012 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @wujeksmietanko
    @wujeksmietanko 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajnego przykładu użyłeś do zilustrowania pomocy jaką twórcy mogą otrzymać od AI.

  • @miki1981pl
    @miki1981pl 2 ปีที่แล้ว

    Opis magnesu na kole roweru bardziej zastosowany jest przy prędkościomierzu
    Ale ta tkanina będzie się brudzić przyciągając mikrocząsteczki żelaza które w praniu nie zajdzie bo działać będzie oddziaływanie magnesów

  • @arcyprzedni
    @arcyprzedni 2 ปีที่แล้ว +1

    Pan dynama rowerowego chyba nawet na obrazku nie widział :D

  • @Gx2aug
    @Gx2aug 2 ปีที่แล้ว

    Jedna z moich ulubionych serii na tubie.
    Ciekawi mnie czy, to że Azja jest wysypiskiem europy (i nie tylko) miało wpływ na tak wysoki wynik ilości źle zarządzanego plastiku.

  • @dHempfler
    @dHempfler 2 ปีที่แล้ว

    Hahaha ale żeś zarymował o przędzy :) Pozdro!

  • @stefanbatory1430
    @stefanbatory1430 2 ปีที่แล้ว

    Nuaka na chłodno. Lubie to

  • @Deidera1
    @Deidera1 2 ปีที่แล้ว

    Super odcinek! Dziękuję i pozdrawiam ;)

  • @krzysiek1234567890gu
    @krzysiek1234567890gu 2 ปีที่แล้ว +1

    Coraz lepszy wąs

  • @szmatczasu4010
    @szmatczasu4010 2 ปีที่แล้ว

    no tak bo w szpitalach wszystko wszystko jednorazowo, ma sens

  • @natural76
    @natural76 2 ปีที่แล้ว

    A. I. powinni zaprzęgnąć np. do fizyki cząstek elementarnych jako laik bardzo dużo sobie po tym obiecuję.

  • @zenustajmir5609
    @zenustajmir5609 2 ปีที่แล้ว

    Zabrakło mi " dobry człowieku". Czuję teraz pewien niedosyt.
    Pozdrawiam.

  • @micha6381
    @micha6381 2 ปีที่แล้ว

    A nie prościej było by zrobić spodnie dzięki który można by ładować np telefon ? sadze że były by zdecydowanie bardziej wydajne :)

  • @mateuszzalubski9797
    @mateuszzalubski9797 2 ปีที่แล้ว

    Nie wiem czy ten odcinek sponsoruje Wedel ale się skuszę 😂

  • @ijontichy471
    @ijontichy471 2 ปีที่แล้ว

    IA zlecamy niewolniczą pracę. Pamiętajmy tylko, że uciskany niewolnik może kiedyś zamarzyć o wolności, a wtedy biada nam! ;)

  • @galanonim1763
    @galanonim1763 2 ปีที่แล้ว +1

    To nie lepiej ten materiał na nogawkach zamontować? 🤷🏻‍♂️😁 od wewnętrznej strony i myśle ze by czesciej wzbudzało się pole i więcej energii :)

    • @DzikiFotograf
      @DzikiFotograf 2 ปีที่แล้ว

      Może nie byłoby to takie zdrowe wtedy, tak między nogami :D Poza tym nie każdemu ocierają się uda ;)

  • @fakephony9925
    @fakephony9925 ปีที่แล้ว

    macha rękami.. nogami.. wydziela ciepło, nacisk, metan.. chodząca elektrownia, to nie jest żart

  • @TomaszTrelaPlus
    @TomaszTrelaPlus 2 ปีที่แล้ว

    Dwie uwagi:
    Sądzę że ten materiał nie będzie można założyć na gołą skórę.
    i ...
    czy taki materiał nie spowoduje że wytworzą się na naszych ubraniach ładunki elektryczne które mogą przyciągnąć pioruny?

  • @krzysi0
    @krzysi0 2 ปีที่แล้ว

    2:40 gdzie tam dobry algorytm, dobre algorytmy nie przestają istnieć :D

  • @katogoria
    @katogoria 2 ปีที่แล้ว

    No tak, jak zdejmować sweter z poliestru to iskry lecą i strzela, a włosy dęba stają.

  • @SraniieWbanie
    @SraniieWbanie 2 ปีที่แล้ว

    Proszę nie przestawać machać rękami

  • @patryksogen5278
    @patryksogen5278 2 ปีที่แล้ว

    Dynamo działa inaczej, opis pasuje do licznika rowerowego xd

  • @IvQ
    @IvQ 2 ปีที่แล้ว

    dlaczego youtube ukrywa u mnie powiadomienia o kolejnych filmach.... znowu musze nadrobic kilka jak nie kilkanascie odcinków -_-

  • @malleusmaleficarum9248
    @malleusmaleficarum9248 2 ปีที่แล้ว

    Pan śmiesznie machał rękami, bo ten wyindukowany prund jest tym większym im szybszy jest ruch źródeł pola magnetycznego względem przewodnika oraz im mniejsza jest miedzy nimi odległość (większe natężenie pola). Przy normalnym chodzeniu czy bieganiu może by leda zapalił tym.

  • @stripeddragon3002
    @stripeddragon3002 2 ปีที่แล้ว

    PTFE to inaczej teflon

  • @beatakozowska6657
    @beatakozowska6657 2 ปีที่แล้ว +1

    Jestem Trzecia😄

  • @twojsasiad8214
    @twojsasiad8214 2 ปีที่แล้ว

    Na nogi to Dynamo powinno być założone a nie na ręce.

  • @MrKirine
    @MrKirine 2 ปีที่แล้ว +2

    Co do pierwszej części matematycznej, jestem byłym studentem matematyki i dobrze pamiętam co mnie wkur... na tych studiach. To właśnie to, iż moi wykładowcy zmuszali mnie do tej żmudnej pracy, licz! Bądź dokładny w wyliczeniach. Ja tego pojąć nie mogłem, dlaczego!? Przecież w przeciągu 10 lat będziemy mieć od tego algorytmy. Uczcie mnie matematyki, jak wyobrazić sobie pewne procesy, teoretyzować, porównywać. NIE! LICZ! To zabiło moją miłość do matematyki i podziękowałem temu przegniłemu systemowi.

  • @dampro121
    @dampro121 2 ปีที่แล้ว

    Po co machać rękami? Nie dałoby się zamontować tego materiału w spodnie?

  • @Tomasz_Rek
    @Tomasz_Rek 2 ปีที่แล้ว

    a po jaką cholerę wsadzili te maty do ładowania w rękawy. jak sie chodzi czy biega to chyba w nogawki byłoby sensowniej. coś mi się widzi, że to musi być ruch dwóch powierzchni, które są b. blisko siebie.

  • @astat1
    @astat1 2 ปีที่แล้ว

    Więcej o kosmosie! Tylko kosmos jest ciekawy!

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza 2 ปีที่แล้ว +6

      Eee, czy ja wiem? ;)

  • @janlight8424
    @janlight8424 2 ปีที่แล้ว +1

    Komputer nic się sam nie nauczy, po co ludziom mieszacie. Wszystko trzeba zaprogramować.

  • @kokoprojekt9934
    @kokoprojekt9934 2 ปีที่แล้ว

    Czytałem opis badań nad kilkutysięczną grupą ludzi. Badano m.in. IQ tych ludzi. Okazało się, że wszyscy ludzie inteligentni mieli wyższe IQ od ludzi mniej inteligentnych i często pozbawionych empatii psychopatów.
    Jednocześnie od lat obserwuję gry komputerowe - tzw. „strzelanki” i co tam widzimy w tych grach? Bohaterami tych gier są pozbawieni empatii psychopaci. Jeżeli dzieci, młodzież i starsi namiętnie grają w te gry, to jakie są konsekwencje dla psychiki i osobowości tych ludzi. Czy nie wychowujemy sobie nierozważnie psychopatów? Moim zdaniem, przed użyciem takich gier, nowi użytkownicy powinni być uświadomieni, tak samo jak uświadomieni muszą być konsumenci leków, narkotyków, tytoniu czy alkoholu. Ale czy można uświadomić przed złem? Może ci młodzi miłośnicy tych gier są właśnie psychopatami?

  • @ukasz6310
    @ukasz6310 2 ปีที่แล้ว +1

    co wy biedni naukowcy zrobicie jak badania wyoutsourcują do AI? ;-)