Wielki szacunek dla was za włożoną pracę i chęć ciągłego rozwoju. Przede wszystkim jednak za umiejętność uderzenia się w pierś i próby zweryfikowania wcześniejszej metodologii pracy :)
Wyklikanie tak, żeby zapaliła się kontrolka "recond" oznacza dodanie do programu pracy tej ładowarki etapu "6". Bez "recond" jest on pomijany. Więc nawet jak mamy pusty akumulator 10,2 V to można go podpiąć z aktywnym trybem recond. Najpierw dostanie CC 5 A i wzrost do napięcia do 14,4 V, potem CV - stałe 14,4 i malejący prąd, a na koniec 15,8 albo 16 V. W międzyczasie są jeszcze jakieś pomiary i etap "6" może trwać chwilę, a może całkiem długo. Podobnie zresztą etap "1" zwykle tylko mignie, ale przy zużytym akumulatorze potrafi trwać o wiele więcej.
Dzięki za test. Dzięki tej ładowarce mam swoje doświadczenie. Jesienią przed użyciem naładowałem 3-letni srebrny akumulator Varta 77Ah. Program recond. Po około 4 godzinach CTEK poinformował o zakończeniu ładowania. Włączyłem go ponownie i ładowałem przez 4 godziny. Byłem tego podejrzliwy. Powtórzyłem wszystko dwa razy. Byłem ciekawy testu warunków skrajnych w serwisie. Wynik? Zły stan baterii 25%. Na koniec ładowałem akumulator źródłem napięcia i prądu 16,3 V przez 36 godzin. Bateria ma 70%. Moja obserwacja Starsze akumulatory CA-CA nagle podnoszą napięcie, a automatyczna ładowarka przestaje ładować, nawet gdy akumulator jest rozładowany. Przetłumaczone przez Google.
Brawo Robert super film,i podoba mi się twoja szczerość, super test ,samo krytyka jest najlepszym wyznacznikiem do własnego rozwoju i do poprawy jakości. SUPER pozdrawiam serdecznie Rafał z DETAILING OZON MAT
Wielkie dzięki za to co pokazujesz tutaj na YT. Twoja praca przyczyniła się do znacznego zwiększenia świadomości (mojej) odnośnie tego, jak należy ładować akumulator. Kilka lat temu w prezencie dostałem właśnie taką ładowarkę, jaka dzisiaj była bohaterem odcinka bo wygrała test jednej z popularniejszych gazet motoryzacyjnych... Dobrze wiedzieć, że to co zdaniem pewnej redakcji zasłużyło na miano "rewelacyjny", jest co najwyżej średnie. Przy cenie 270zł można by oczekiwać czegoś wydajniejszego. Bardzo fajnie, że wykonałeś test z małym akumulatorem, bo potwierdziłeś moje przypuszczenia - 5 amperowy ctek jest po prostu do niewielkich akumulatorów. Ładuję obecnie 80Ah akumulator, w którym do elektrolitu się nie dostanę niestety - wiem po tym odcinku, że te 3 cykle to będzie minimum :) Duży akumulator - 150-160 Ah moim zdaniem nie zostanie osiągnięta gęstość elektrolitu w te 50 godzin. W pracy (serwis ciężarówek) używamy dużego CTEK'a MXTS 70 - jeśli tylko wpadnie Ci w ręce to liczę na test. Ciekaw jestem czy rozładowane dwa akumulatory 225Ah każdy (spięte mostkiem w układ 24V) ta ładowarka naładuje poprawnie. Kosztuje tyle, że moim zdaniem - wypadałoby :D Ja w pracy niestety nie mam możliwości aby się tak z akumulatorami "pieścić". Jak auto z placu nie odpala to uruchomimy je z "mamusi" - w środku podłączymy dużego CTEK'a i w te kilkanaście godzin (dwie zmiany pracy serwisu) na ogół akumulatory naładowane są na tyle aby auto o własnych siłach odpaliło i wyjechało :) Serdecznie pozdrawiam.
Może udało by się zrobić test gęstości dla kilku różnych akumulatorów i tym samym dla różnych urządzeń? Czas ładowania jest tutaj raczej mniej istotny. Wrzucić wszystko w excela i udostepnić wyniki, ułatwiło by to zdecydowanie szybkie podjęcie decyzji w sprawie zakupu ładowarki i tym samym zmniejszenie ryzyka zakupu urządzenia, które nie robi porządanej gęstości elektrolitu. Pozdrawiam serdecznie i z zaciekawieniem będę śledził kolejne odcinki :)
Bardzo dobry pomysł z tą serią. Wiele osób posiada lub planuje zakupić taki, czy inny sprzęt. Z takich materiałów można się dowiedzieć co ten sprzęt może faktycznie zrobić. I jak taką ładowarką dla amatorów (czyli coś dla mnie😂 ) naładować (forma dokonana) aku. Pozdrawiam i czekam na następne filmy z tej serii z większymi aku (mam nadzieję że AGM też się pojawią)
Dzięki za filmik. Po Teście poranka mocno mnie zaskoczyliście, że ten Ctek "zrobił" jednak gęstość elektrolitu. Najgorsze jest to, że wszystkim znajomym mówiłem, że ta ładowarka, to taki chwyt marketingowy. Jak jak im teraz powiem prawdę :) Pozdrawiam
Przez te 2 lata miałem tylko jedną próbę straszenia pozwem i była to jedna z polskich fabryk akumulatorów, z zagranicznych firm sądzę, że nikt by się nie wygłupił za testy konsumenckie, zwłaszcza że jesteśmy zarejestrowanym wydawnictwem prasowym w rozumieniu prawa prasowego. To raczej weryfikacja podejścia do tego co robiłem przez ten czas. Łatwo być "nygusem" i tylko krytykować. Czasem trudniej odszukać pozytywne aspekty danego produktu, na czym teraz zamierzam się skupić. / Robert
@@mrAkumulator Zgadzam się, aczkolwiek w zalewie wszelakiego, niejawnie opłacanego przez producentów "wychwalania" na youtubie, rzetelna krytyka się bardzo ceni. Na przykładzie tego materiału, informacja o tym, że potrzebuję doglądać AUTOMATYCZNEJ ładowarki żeby ją kilkukrotnie zrestartować, dyskwalifikuje ją w moich oczach. Gdyż podobnym nakładem pracy naładuję sobie akumulator starym radzieckim prostownikiem odziedziczonym po ojcu ;) Nazwanie tego wprost wadliwym urządzeniem nie uważam za przedwczesną krytykę. Z kolei nie nazwanie tego wadą i szukanie na siłę pozytywów jest trochę nadmierną poprawnością polityczną. Sumarycznie sprowadza się to do rzetelności przeprowadzanych testów i zgodności wygłaszanych opinii z własnym sumieniem. A co do samego cteka, to z punktu widzenia kilkuletniego użytkownika, służy mi już tylko do okazjonalnego podładowania w aucie jak nie ma czasu żeby wyjąć akumulator na dłużej.
@@MichalSzul Cetek i inne im podobne ładowarki sa bezpieczne dla preciętnego zjadacza chleba tóry , potrzebuje doładować sprawny akumulator bo zostawił auto np: na swiatłach , i chce mieć wrażenie że naładował akumulator, jak go włoży do auta to prawdopodobnie go uruchomi a potem jakoś to będzie , napewno jest też bezpieczna i nie powinna uszkodzić akumulatora. Poprawne ładowanie akumulatora wymaga nieco wiedzy której przeciętny uytkownik raczej nie ma. Ja odpusciłem sobie tego typu ładowarki nazecz "starej konstrukcji" z ręczną regulacją-kontrolą procesu ładowania a reszta to chyba tak jak wyżej ;)
@@SaJmSseS wydaje mi się że z punktu widzenia laika czy to ctek czy noco, dowolny model będzie ok. Każdy podratuje padnięty akumulator i obsługa ogranicza się do podłącz i zapomnij. Jak widać w teście, nie naładuje go maksymalnie jakby się dało, ale podładuje na tyle że będzie auto odpalać bez żadnego problemu.
Wrogowie Ctek-ów mogą napisać to nie Ctek jest dobry, tylko ten akumulator. Robert tym materiałem wylałeś miód na moje serce. Ile razy na tym kanale musiałem wykócać się i bronić bezinteresownie dobrego imienia Ctek-ów. Zostawiłem kiedyś nieumyślnie Ctek MXS10 na 7dni podłączonego do akumulatora 100Ah 820A po 7dniach świeciła 7 zielona dioda Bt 360 prądu pokazał 1200A nie wiem co ten Ctek przez ten czas robił co w nim zachodziło jak on ładował kiedy on się włączał , kiedy wyłączał.Jestem też świadomy, że maja wady.
Wniosek jest taki, jest to dobry Ukraiński akumulator.Naładowałem fire ball też ukraiński takim ctekiem 3,8 z napięcia 8V i gęstości 1.05 .Akumulator ze złomu działa już rok ,podobnie było z westą forse.To są po prostu dobre akumulatory a z wartą czy boschem i innymi to się nie udaje.
Ciekawy materiał! Przypuszczam, że w większym akumulatorem już by jej nie poszło tak dobrze. Kluczowa wydaje się w tym całym "robieniu elektrolitu" napięcie na zaciskach i odpowiednie dawkowanie natężenia przez ładowarkę. Ja ostatnio ładowałem podobny(parametry) akumulator prostownikiem jeszcze z czasów Niemiec Zachodnich. Światełko informujące o naładowaniu się zapaliło, ale ładowałem jeszcze wiele godzin i natężenie spadało, jak odłączyłem było około 1A a napięcie na zaciskach 16.1V. Po przyłożeniu ucha do akumulatora było słuchać miłe bulgotanie :-). Z tego ładowania nie wynikło jakieś zwiększenie żywotności, czyli jest podobne jak po ładowaniu ładowarką z Lidla tak twierdzi BT360 jak także, że stopień naładowania końcowego w jednym i drugim przypadku wyniósł 98%. Pomiary gęstości elektrolitu pozostawiam zawodowcom :-)
Test mega fajny. Widac odrazu, jaka pasja sa akumulatory dla Pana Roberta i Andrzeja. Teraz przydalby sie test wyzwania gestosci dla troche wiekszego akumulatora np 74ah :)
Szybciej z elektrolitem płynnym akumulator odzyskuje parametry przy wlaczonym trybie RECOND. Agm +RECOND .... (w fazie RECOND) napięcie na klemach dochodzi do 15,5V (zależy od parametrów akumulatora).
Dla większej czytelności tabela powinna mieć wartości w godzinach ; 0.0, 0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5, 3.0 itd. Widać ,że ta praca dla was to nie obowiązek, tylko przyjemność, brakowało tego i na pewno skupiło pewną rzeszę ludzi, których ten temat nie koniecznie musi być związany z zawodem. Pozdrawiam i czekam na więcej, coraz ciekawsze są te filmiki.
Mam już trzeci rok taką ładowarkę. Jestem bardzo zadowolony. Używam do ładowania akumulatorów w samochodach i motocyklach. Dwa akumulatory już odratowała wielokrotnym ładowaniem. Głównym założeniem tego sprzętu jest to, że można go zostawić podpięty pod akumulator i niczego nie pilnować, nie obawiać się, że zagotuje nam akumulator. Świetną sprawą są te złącza które można podpiąć do akumulatora i nie używać krokodylków do podłączania - minimalizuje to ryzyko zwarcia, istotne zwłaszcza przy motocyklach. Warto też zaznaczyć, że jest też przeznaczona, ta ładowarka, do długotrwałego podtrzymywania akumulatorów w dobrym stanie, w samochodach czy innych pojazdach, które długo stoją nie odpalane. O jakości, niech świadczy też to, że CTEK robi ładowarki dla wielu znanych marek motoryzacyjnych, tych z najwyższej półki. Mają wtedy logo danego producenta.
Robert, całkowicie wywróciłeś moją wiedzę na temat ładowania akumulatorów. Po pierwsze : źle wykonujesz pomiar gęstości areometrem, tak się tego nie robi i może zaszkodzić akumulatorowi /z tego co widziałem na filmie/. Po drugie: areometr to jak najbardziej profesjonalne narzędzie do celów warsztatowych takich jak Twój warsztat. Dodatkowo możesz sam sprawdzić poprawność jego działania, a to fantastyczna cecha przyrządu, nie musisz go legalizować. Po trzecie : areometr to narzędzie które służy nie tylko do badania gęstości elektrolitu. Po czwarte : źle określasz koniec ładowania akumulatora i dlaczego ładujesz akumulator do gęstości aż !!! 1.30 ? Dlaczego nie mierzysz wszystkich koniecznych i istotnych parametrów przy tak długotrwałymi ekstremalnym ładowaniu, narażając akumulator na uszkodzenie. Po czwarte : w życiu nie namawiał bym nikogo na ładowanie akumulatora prądem większym niż 0,1 pojemności akumulatora, a wręcz bym zachęcał do prądu 0,05 pojemności /chodzi o prąd którym rozpoczynamy ładowanie akumulatora/. Oczywiście nie daję tu odpowiedzi na moje spostrzeżenia, to tylko konfrontacja mojej wiedzy, z Twoim przekazem. Oczywiście jeśli będziesz chciał podzielę się moją wiedzą na ten temat, być może jestem w błędzie i nauka wyznacza teraz nowe trendy w dziedzinie akumulatorów, więc też się czegoś nauczę. Nie traktuj mej wypowiedzi jako złośliwej, jestem od tego daleki i mam wielką sympatię do tego kanału. Pozdrowienia.
Co za banialuki. Nie ma czegoś takiego jak ekstremalne ładowanie przy zastosowaniu ładowarki automatycznej. Nie da się przeładować akumulatora takim urządzeniem. To nie prostownik, który niekontrolowany przy np. akumulatorach AGM, może im poważnie zaszkodzić. Wartość natężenia nie przekraczająca 10% pojemności akumulatora to oczywista oczywistość. Optymalna i bezpieczna dla każdego typu akumulatora. Podobnie z gęstością na poziomie 1,30. Gęstość nie powinna być niższa niż 1,27 g/cm³. Taki sposób mierzenia gęstości może uszkodzić akumulator?? Po to wymyślono ładowarki automatyczne, aby użytkownik nie musiał kontrolować parametrów ładowania przez 10 czy 12 godzin.
@@tomaszwozniak101 a później wkładamy aku do auta i ten sam akumulator jest obijany natężeniem rzędu 20A zaraz po rozruchu, albo i więcej. W takim trybie akumulator działa 5 lat. Natężenie rzędu nawet 30% pojemności nic mu nie zrobi
@@pawlo199409 Mylisz pojęcia. W samochodzie akumulator ładuje się metodą napięciową, a stacjonarnie czyli w warsztacie, akumulatorowni czy wreszcie w garażu metodą prądową. Są to dwa różne podejścia do ładowania akumulatora.
@@tomaszwozniak101 No to chyba nieuważnie obejrzałeś film Roberta. Przyjrzyj się pokazywanym tabelką i posłuchaj co Robert mówi. Zwróć uwagę na słowa " Po raz trzeci uruchomiłem ładowanie i zmieniłem tryb ładowania. Jest to jak najbardziej EKSTREMALNE podejście do ładowania.
Co do : Po pierwsze : Jak prawidłowo używać areometr. Po zanurzeniu rurki areometru w elektrolicie obowiązkowo należy "przepompować" kilka razy areometr elektrolitem. Co to ma na celu. Elektrolit o niższej gęstości jest na powierzchni, bo jest lżejszy, a o większej gęstości na spodzie akumulatora, no bo jest cięższy. Wykonując takie "pompowanie" wykonujemy mieszanie elektrolitu, a zatem uśredniamy jego gęstość. Elektrolit z areometru jest wpychany pod ciśnieniem do akumulatora i wędruje na dno wypychając cięższy do góry. To tak jak mieszanie posłodzonej herbaty. Mamy wtedy pewność co do faktycznej gęstości elektrolitu. Unikniemy wtedy sytuacji, że na powierzchni mamy 1.30 /jak chce Robert/ a na dnie akumulatora np. 1.35-1.40. Nie wierzycie, można sprawdzić. Czym grozi zbyt wysoka gęstość elektrolitu, w tym gronie nie muszę tłumaczyć. Następnym razem napiszę co można jeszcze zrobić z areometrem i to jest bardzo ważna czynność ! Pozdrawiam
ładowanie to temat rzeka zwykły janusz nie ogarnie tego dlatego urządzenia powinny być debiloodporne i samodzielnie rozkminić co zrobić z akumulatorem,.
Mam pomysł na test, bardzo proszę o taką analizę :D Podłączcie taki akumulator 100Ah to zasilacza o napięciu maks 13,8v, ot tak, jak czasem robią to buforowe urządzenia. I w jakim czasie dojdzie on do 1.28 gęstości, czy w ogóle dojdzie... Niestety nie mam możliwości na swoim sprzęcie takiego testu wykonać...
Trzy cykle ładowania. Czy przed kolejnymi ładowaniami akumulator trzeba rozładować ???. Czy mogę tę ładowarkę kilkakrotnie podłączyć tak na "pałę", bez mierzenia parametrów ???.
Podłącz ją bez rozladowywania aku 4x . Nic nie przeładujesz. Jak aku będzie pełny to po prostu ładowarka będzie szybko się wyłączała. A jak masz duży aku to podłącz 5x i będzie git bez pomiarów
@@karolzabielski Dięki za odpoeiedz, aku ma przeszło 3 lata, nigdy nie doładowywany, kręci normalnie, 42 Ah. Pasowało by mu zrobić... no tak by się "cieszył". Wcześniej CTEK-iem 5.0 doładowywałem aku 80Ah raz na tydzień w 2.5 TDI (raz do zielonej kątrolki)bo się zapowietrza. Wówczas do pracy miałem 5km. , po drodze stawał 2-3 razy. Rozrusznikiem kręciłem + - 15 sekund. Nie zawsze pierwsze kręcenie wystarczało, zawsze dojechałem.
Jak dla mnie świetny materiał .mam Pytanie czy w programie AGM mogę ładować w akumulator podpięty do instalacji samochodowej ale auto będzie zamknięte ? Natomiast poprzednie filmiki trzeba uznać trochę jako proces nauki zdobywania wiedzy o tym urządzeniu testów lub i innych tego typu urządzeniach jak ctek, noco genius,victron . Teraz już wiadomo jak się posługiwać tym urządzeniem .Związku z tym powinny odbyć się nowe testy ctek mxs 7,0 noco 10 itd na nowo ,bo teraz znamy "procedure ładowania" takim urządzeniem. Procedura ładowania składa się z 3 cykli i kompilacji danych ustawień(opcji) w ścisłej kolejności. Jestem ciekawy powtórki testów czy ten tok myślenia jest prawidłowy w innych testach za odp. z góry Dziękuje
Robert rozumiem że w tym przypadku gęstość była wyznacznikiem naładowania akumulatora ale to SLI z dostępnymi celami. A co w przypadku AGM bez dostępu do cel? Jak ładować AGM lub żel aby mieć pewność że akumulator osiągnął "gęstość" a nie tylko napięcie? Czy coś mylę?
Witam panie Robercie czy do AGM 70 Ah mogę użyć CTEK 10 A kupiłem również 5.0 A z obawy uszkodzenia elektroniki w samochodzie . Oglądam pana filmy i sam próbuję wyciągać wnioski ale lepiej dmuchać na zimne.
Nie znalazłem nigdzie oznaczenia AGM na akumulatorze, czy w takiej sytuacji i tak lepiej jest uruchomić ładowarkę w tryb AGM, aby podawała większe napięcie?
Po każdym ładowaniu trzeba dać akumulatorowi odpocząć.W innym przypadku doprowadzimy do rozwarstwienia elektrolitu.Rozwarstwiony elektrolit na dole akumulatora ma gęstość większą, na górze mniejszą.Mierząc aerometrem gęstość elektrolitu rozwarstwionego , wynik za każdym razem będzie inny.Taki pomiar będzie niemiarodajny.Może on doprowadzić do błędnych wniosków.Aby nie zniszczyć akumulatora trzeba to wiedzieć i wziąć to pod uwagę podczas ładowania.
Czy można poprosić o opinię w jaki sposób najlepiej ładować akumulator motocyklowy (12V, 10Ah, AGM) poza sezonem, a konkretnie zimą. Czy program motocykl + agm wystarczy, czy warto uruchomić po pełnym naładowaniu funkcje recond, czy co kilkadziesiąt godzin inicjować ładowanie na nowo? Pozdrawiam serdecznie
Witam, mam akumulator AGM WARTA Silver Dynamic 80Ah/800A w aucie Sharan 7N 2.0 TDI 140KM, jaki polecasz najlepszy prostownik, ładowarkę do 400 zł. Myślałem o prostowniku AEG 15A czy to dobry wybór czy za mocny sprzęt do ładowania. Pozdrawiam.
Witam. Mam zamontowany akumulator TAB w Mercedesie W210 2.9 TD Parametry akumulatora: TAB 12V 100Ah 920A (EN) M100H ,60044 ,SMF ,019 Ca/Ca Sealed +30% Magic (*****) Naładowałem go profilaktycznie Ctek mxs 5.0 +funkcja Recond (AGM nigdy nie używałem) Po zakończeniu zakończeniu procesu wszystko ok jak zawsze ,ale nie domknąłem drzwi i 5 dni non stop paliła się lampka podsufitki aż całkowicie rozładowało akumulator. Użyłem do rozruchu Magnum Dinamik inventer XS 0-460. Odpaliłem auto. Pojeździłem z 40 min ,zaparkowałem pod sklepem ,wracam ,nie mogę odpalić ... (Jakby akumulator nie był ładowany) dopiero z drugiego auta na kable. (Ładowanie na climatronicu pokazuje mi od 13,6 do 13,9. Wróciłem ,akumulator zabrałem do garażu ,podłączyłem ctek 5.0 +recond i jest błąd w połowie ładowania. Inny prostownik ręczny niby naładował ale akumulator nie trzyma mocy ,jakby sam sie rozładowywał. Jaka przyczyna że tak może być i czy da się "ożywić" ten akumulator ?:) Pozdrawiam
Nie ma limitu pojemnosciowego ktory bylby zakresem maksymalnym ktory obsluzy ladowarka. Jest to jakis dziwny belkot na opakowaniach/instrukcjach. Liczy sie tylko czas w tym przypadku.
Edek Zgredek dokladnie tak. A jesli chodzi o ladowarki to z analogowych transformatorowa z cyfrowych modelarskie (imax, turnigy itp itd) oraz Kulon wszystkie inne to jakas kpina, o cteku nie wspomne, fakt faktem ten za 3 razem zrobil to co musial ale po kiego grzyba robic program recon skoro mozna to zaimplementowac od razu, w sensie od razu ladowac do 16.2V Moim zdaniem takie automaty dlugo nie beda poprawnie zrobione, o cenie nie wspomne.
@@kamil004 Bo to klepie jeden chińczyk tylko naklejki zmieniane są . Są też sprzedawane jako ładowarka Porshe , BMW , Ferrari . Plus jednak taki że dobija do 15,7 V gdzie moja poprzednia do 14,8 i nic więcej . Standardowo do 14,4 .
Dla CETEKa jest limit pojemności, bo jest limit czasowy na ładowanie zasadnicze 20h i absorbcja 10h. 5A*20h=100Ah i na absorbcji 20Ah. Łącznie 120Ah. Przyzwoitość kończy się na 1% C. Ładowanie przez 6 dni to przesada. No i nie zrobicie reconda mając ładowanie C1000.
Dzień dobry. Panie Robercie mam taki problem- akumulator Varta AGM 95Ah 850A , w nowym samochodzie Mercedes (pierwszy montaż) rok 2022 lipiec. Ładowarka Cetek mxs10 , samochód bardzo rzadko jeździ stoi w garażu, do tej pory ładowałem co 10 dni aż się zapali zielona dioda nr 7 i odłączałem, aż po ostatnim ładowaniu 7 dni temu samochód przysłał mi powiadomienie "stan krytyczny akumulatora". Akumulatora nie da się wyjąć z samochodu ponieważ jest to usługa serwisowa,. Bardzo proszę o poradę jak naładować poprawnie taki akumulator? Czy wogóle się da takim sprzętem jak Cetek mxs10. Dziękuję za odp. Pzdr
No dobra, ale to 9:24 znaczy, że wcale nie potrzebujemy 16V aby uzyskać gęstość rzędu 1,28 g/cm3. Wystarczy dostatecznie długo trzymać te 14,5V? Jak dla mnie to dobra wiadomość, zauważyłem że powyżej 14,5V (mierzone na zaciskach aku) dochodzi do zwiększonego gazowania, a w szczelnym akumulatorze wody nie uzupełnimy...
Już napisałem podobny komentarz pod inną wypowiedzią. U mnie w aucie ładowanie cały czas 14,4V (miernik w gnieździe zapalniczki), auto 2h dziennie w drodze i gęstość spada. Może za mało jeździ?
ja nie rozumiem dlaczego nie uruchomiliście na starcie od razu cyklu recond i nie daliście jej pracować do samego końca. z mojego punktu widzenia: wracam do domu o 17, podłączam ładowarkę i niech się kręci 13h do rana. Jak się nie wykręci to wiem że w piątek po pracy muszę zostawić ładowanie na dłużej.
mrAkumulator, czy możesz wyadać "wyrok" ? Rozładowałem akumulator motocyklowy, prowdopodobnie przez nieświadome pozostawienie na światłach, które zapalają sie wraz z przekręceniem kluczyka. Zero rekacji, brak kontrole, czegokolwiek, napięcie baaardzo niskie -poniżej 6V. Podłaczyłem do Cetek MXS 5.0. W pierwszym kroku ustawiłem na funkcji Recond. Po kilku godzinach przełączyłem na zwykła funkcę ładowania. Doszedł do trzeciego etapu ładowania i na tym koniec. Dioda błędu co prawda nie świeci się, ale dalej nie idzie. Czy to oznacza, że umarł śmiercia tragiczna i trzeba rozejrzeć się za nowym ?
Ta ładowarka jest w stanie naładować akumulator o pojemności 160 Ah? Panie Robercie proszę przeczytać instrukcję obsługi ze zrozumieniem.Odnosze wrażenie że w każdym kolejnym odcinku zaprzeczaci e sami sobie.Mowicie że aby w pełni naładować akumulator z elektrolitem płynnym potrzeba napięcia powyżej 16v a takie ładowarki ustawiacie na 14.7 gdzie mogą wyciągnąć więcej i komentarz że nie zrobiły gęstości elektrolitu.
Posiadam tę w/w ładowarkę ale nie do końca ładuje mój 61Ah akumulator marki Varta . Zakupiłem niedawno nowy prostownik ale bardzo mało się o nim mówi zwłaszcza na waszym kanale.Proszę o test i opinię na temat tego prostownika.Zwłaszcza że posiada w e wnętrzu sporo elektroniki a chodzi mi o Prostownik inwerterowy Magnum AGRI 30/12 (12V, do 300Ah)
O proszę... A ja sądziłem że kupiłem beznadziejna ładowarkę bo skończyła ładowanie po około godzinie a akumulatora i tak nie naładował. A tu okazuje się że należo parę cykli zrobić. Dzięki za uświadomienie.
Czy z tym konkretnie egzemplarzem ładowarki na pewno wszystko było OK? Wg instrukcji oraz wykresów na urządzeniu ładowarka na 3 etapie powinna ładować prądem 5A do czasu osiągnięcia napięcia 14,4 V (lub 14,7 AGM) i przejść na etap 4 czyli malejący prąd przy utrzymaniu cały czas napięcia 14,4 (lub 14,7V). Przy trybie Recond po wejściu w 6 etap od razu napięcie powinno wzrosnąć do ok. 15,6V. Tak działa moja ładowarka MXS5.0 (to jedna z pierwszych wersji tej ładowarki - zamiast oznaczenia AGM u mnie jest symbol płatka śniegu - program do niskich temperatur poniżej 5st. C). Dziwi mnie, że testowana przez Was ładowarka pozwala na dojście do etapu 7 przy każdym cyklu przy tak niskich napięciach. Zwłaszcza po 1 i 2 cyklu, w których napięcie wzrosło co najwyżej do ok. 13,26 i 13,49V. Ta ładowarka powinna cały czas utrzymywać 5A do czasu osiągnięcia 14,4V dopiero później wejść w etap 4. Po przedstawionym teście nadal nie mam pojęcia jaka może być orientacyjna gęstość elektrolitu w moim bezkorkowym akumulatorze i ile pełnych cykli muszę wykonać w mojej (chyba sprawnie działającej) ładowarce i jakimi trybami, żeby mieć pewność, że naładowałem aku do 100%.
Przy akumulatorze szczelnym jedynie po napięciu spoczynkowym jesteś w stanie wnioskować gęstość. Za kilka tygodni będzie o tym program więc sprawdzę jak to jest na szczelnym akumulatorze.
@@mrAkumulator Zgadza się, że najlepiej po kilkunastu godzinach i braku jakiegokolwiek obciążenia akumulatora można chociaż zmierzyć napięcie spoczynkowe. Byłbym wdzięczny również za odpowiedź na pierwszą część komentarza - przechodzenie ładowarki do 4 i dalszych etapów pomimo nieosiągnięcia wymaganego napięcia 14,4 (14,7) V. Zauważyłem też, że nie widać w tabelce na końcu każdego cyklu napięcia 13,6V, które jest na 7 etapie ładowania a także wyraźnego przeskoku do 15,6V na etapie 6 (recond) przy stopniowo malejącym prądzie. Zastanawiam się też czy jakąś przyczyną problemów nie jest fabryczna złączka/adapterek na kablu tuż przed końcowymi zaciskami (moja ładowarka po pewnym czasie użytkowania nie potrafiła dobić do napięcia 14,4V i popiskiwała a po odpowiednim wygięciu/ustawieniu owej złączki napięcie zbliżało się do zakładanego - obecnie fabryczna złączka wycięta a kabelki połączone na złączkach wago i po problemie).
Może to nie rzutuje na wyniki jakoś znacząco, ale podniósłbym też kwestię pomiaru prądu cęgami - należałoby trzymać owe cęgi tak samo zorientowane (względem ziemi) przy każdym pomiarze, jak były ustawione wtedy, gdy zostały wyzerowane przed pomiarami. Na przykład: pomiędzy @0:13 i @0:25 widać, że jednak nieco lata ten prąd (choć może nie na tyle, by to było istotne). Koledzy mi uświadomili ten fakt, gdy mierzyłem prąd na kablach świec żarowych szukając tej uszkodzonej.
@@sumilidero Tu bym się zgodził. No najlepiej prostopadle i wcześniej zerować. Tylko pytanie, czy to zerowanie ma być zrobione w takiej samej pozycji cęg (względem ziemi), w jakiej później zostaną założone na mierzony przewodnik? Wydawać by się mogło, że tak...
@@piotrswiatkiewicz3259 do zerowania powinieneś przyłożyć prostopadle, dotykając zewnętrzną częścią cęg do przewodu. Tak jak do pomiaru, tylko przewód nie w cęgach na środku a na zewnątrz. I później tylko otwierasz cęgi i przekładasz przewód. Dodatkowo przy cęgach na 40A a pomiarze ok. 4A; można przewód kilka razy przełożyć (kilka zwojów) zrobić, wtedy większa dokładność. Oczywiście wynik trzeba podzielić przez liczbę zwojów.
@@sumilidero Tak jest, to oczywiste. Dobra metoda (z tym przyłożeniem od zewnątrz w tej samej pozycji). Nawiasem: ja kiedyś zrobiłem logowanie całej sesji ładowania tą łądowarką CTEK i mierzyłem prąd dokładnym miliwoltomierzem na małym boczniku. Może znajdę te rezultaty, o!
@@piotrswiatkiewicz3259 Co do względności z ziemią, teoretycznie powinna być ta sama płaszczyzna, ale myślę, że aż taka dokładność nie jest potrzebna. U mnie na cęgach ta różnica to max 20mA, więc przy prądach ładowania aku to bez większego znaczenia.
W sieci krążą opinie , że opcja AGM+recond dostępna w CTEK-ach może uszkodzić akumulator (za wysokie napięcie jak na AGMa - 15.7V). Z drugiej strony przecież inżynierowie CTEKa nie zaprogramowali by opcji, która niszczy akumulatory.... ?? Co o tym sądzicie @Mr Akumulator?
Na pewno nie zaszkodzi, przy 15.7 v już może wystąpić ładne buzowanie elekrolitu. Najlepiej jakbyś sam ocenił podzas ładowania przy odkręconych jak się to wszystko zachowuje .
Przecież korki posiadają odprowadzenie gazów i nawet najsilniejsze gazowanie ujdzie przez te otworki no chyba że są one całkowicie zapchane brudem i gaz nie ma ujścia to wtedy wystarczy poluzować korki dla ujścia gazów.
Nowa jakość,nie sądziłem ,że może być jeszcze lepiej.Nie każdy potrafi wyciągać wnioski by być lepszym,rzetelniejszym. Z ładowarkami właśnie jest ten ból,że przy jednym cyklu ładowania nie da się odtworzyć wszystkich parametrów akumulatora z elektrolitem płynnym.Oczywiście jest jeszcze Kulon 912,niestety niedostępny w normalnej sprzedaży detalicznej.Jest luka na rynku i chętnego brak.
Za 10-20 zł kupujesz przetwornicę ze stabilizacja prądu albo za 7 zł kupujesz używany zasilacz do laptopa. Za 0 zł wykorzystujesz zasilacz od kompa stacjonarnego.Co to znaczy nie da się? Nie ma prostowników uniwersalnych do wszystkich typów akumulatorów i do każdego stanu.Musisz wiedzieć czy chcesz szybko naładować akumulator , czy to ma być podładowanie ,czy ładowanie standardowe czy odsiarczanie. Uważam że za 50-60 zł można zrobić dobrą ładowarkę impulsową i nie trzeba bulić za to 300 zł szczególnie jak się nie rozumie zasady działania. Dodatkowo ładowarka może mieć moduł BT czy WiFi i konsultować to co robi ze smartfonem użytkownika. Dodatkowo proces ładowania może się łączyć z serwerem który wyciągnie wnioski z krzywej ładowania i dobierze odpowiedni algorytm. To śmiech że gdy 50 lat temu lecieli na księżyc to liczyli na malutkim komputerku trajektorię lotu a dziś nie potrafią naładować automatem akumulatora choć wiele się w temacie własności akumulatora nie zmieniło od 150 lat
Panie Robercie a czy np pięcio letni akumulator należy ładować tak długo aż do uzyskania odpowiedniej gęstości elektrolitu czy to jest niewykonalne w kilku letnim aku. Pozdrawiam :)
Może być niewykonalne bo cześć "stężenia elektrolitu" osadza się w nierozpuszczalnych siarczanach w płytach. Ładujesz do gazowania i jeszcze trochę powiedzmy 20% tego co władowałeś. Gazowanie może być wcześniejsze niż zwykle, z powodu zasiarczenia..Zatem trzeba wiedzieć co się chce uzyskać i jaki jest stan akumulatora.Tzn czy chcemy go naładować, bo zapomnieliśmy wyłączyć świateł lub zmarzł, czy tez chcemy go odsiarczyć co jest procesem długotrwałym i zwykle przynoszącym efekt dużo mniejszy od oczekiwanego. Nie zrobisz wiele więcej jeśli władujesz pojemność akumulatora. Czyli Musisz kontrolować prąd ładowania i mnożyć przez czas. Jeśli w ładujesz 140-160% pojemności akumulatora czyli przykładowo lądujesz akumulator 60Ah prądem "dziesięciogodzinnym Q10" czyli 6 A to powinieneś go ładować 14-16 godzin. Jeśli prąd ci spadał wcześniej to kompensujesz to wydłużeniem czasu. Teoria mówi że akumulator intensywnie zaczyna gazować przy 2,4 v na celę czyli 14,4V i tak są ustawiane regulatory napięcia w autach (na 14,3 v).Na ładowni należy doładować akumulator do 2,5 V na cele czyli 15,0 V.W praktyce lądując pod koniec ładownie prądem 1-3 A większość gazujących akumulatorów będzie miała napięcie ok 15,6 V.Można taki akumulator dalej ładować aby odsiarczyć i z dokładnych pomiarów gęstości będzie wynikało czy gęstość wzrasta. Jeśli masz pewność ze nie wylał ci się elektrolit a gęstość będzie niezadowalająca czyli poniżej 1,25 tzn ze proces odsiarczania przynosi nikłe efekty. Stosowane są metody zaradcze jak dodawanie perhydrolu czy wylewanie elektrolitu i odsiarczanie po zalaniu wodą destylowana. Ma to sens gdy akumulator długo stał ale zwykle akumulator jest słaby ze starości i można wiele dni odsiarczać a do młodości się go nie przywróci. Zatem potrzeba działać rozsądnie i wnioski wyciągać z wiedzy ile się Ah władowało albo czy ktoś inny grzebał przy akumulatorze np dolewał elektrolitu itd. Jak pokazują testy prostowników w ostatnim czasie prawie wszystkie one maja za male napięcie końcowe ładowania.Wynika to z tego ze akumulatory różnie gazują wiec produkuje się prostowniki dla laików aby sobie nie przeładowali akumulatora gdyż mało kto wie co robi. Zasada jest proste ze po władowaniu 80% pojemności akumulator zaczyna gazować i grzać się.Jeśli utrzyma się za duży prąd to zniszczą się przekładki separatorów bo im szkodzi temperatura nawet niższa niż 50 stopni. Gazowanie powoduje tez rozkładanie wody na gaz wiec jak się przesadzi trzeba dolać wody destylowanej .Przy dzisiejszych niskich cenach akumulatorów skomplikowane konserwacje z płukaniem akumulatorów nie mają sensu gdy ma on już 3-4 lata. Większość usterek akumulatorów to popękane łączniki miedzy sekcjami, zwarte płyty, obsypana masa czynna np przez to ze akumulator nie był przykręcony w aucie i skakał na każdym wyboju. albo że była awaria alternatora czy regulator napięcia i się płyty powyginały z powodu zbyt dużego prądu ładowania. zasiarczenie w nowym akumulatorze zdarza się rzadko no chyba że auto długo nie używane lub akumulator długo leżał w sklepie.Test ładowarek pokazuje ze po ok 14-15 godzinach są one w stanie podbić gęstość do 50-60% czyli na środek pola żółtego w aerometrze co wystarcza do wielokrotnego kręcenie rozrusznikiem. Wiele niedomagań układu rozruchu wynika nie z winy akumulatora ale np stanu kabli, czy rozrusznika.Bywa ze panewki na rozruszniku maja taki luz że wirnik trze i rozrusznik pobiera za duży prąd.Jeszcze częściej uszkadzają się regulatory napięcia.Często centralne zamki i alarmy nie przechodzą w stan uśpienia i potrafią rozładować akumulator w tydzień czy dwa ze nawet niema jak otworzyć auta z pilota .Podobny efekt dają układy zapłonu ale to łatwiej zauważyć ,Niektóre radia dużo prądu żrą na podtrzymanie pamieć ale tu nie mam praktyki i może ludzie źle podłączali aczkolwiek sporo jest pytań o tow necie.Bardzo często daje się zreanimować akumulator jeśli jest bezobsługowy i nie zauważono ubytków wody w jednej celi. Fachowcy mają sposób i przykładają z boku silną lampę, która przy białym akumulatorze pokazuje poziom elektrolitu. Wtedy wielokrotne ładowanie pomoże na odsiarczenie a wodę można uzupełnić po nawierceniu otworka.Ina koniec jedna uwaga wynikająca z testów na YT. Gęstość należy badać po upływie 24 godzin albowiem szybciej się zmienia gęstość elektrolitu w płytach niż w elektrolicie miedzy płytami. Wiele godzin potrzeba aby się to wyrównało.W efekcie testy ładowarek które lądują lepiej niż alternator daje efekt ze aerometr nie dochodzi do zielonego. Mniemam tu praktyki z nowymi akumulatorami Ca ale spodziewam się że te 0,02 g/cm3 gęstość może sama wzrosnąć.Inny błąd to pomiar gęstości w trakcie ładowania gdzie pęcherzyki gazu znacznie rozrzedzają elektrolit. Zatem gdy pytasz jak długo można podnosić gęstość trzeba te dwa podstawowe zjawiska uwzględnić. Inne zjawisko które jest dość rozpoznane to temperatura, która mocno wpływa na napięcie ale są dobre wzory do wyliczenia poprawek i to może mieć też wpływ na gęstość ale na tyle nieduży że przy amatorskich zastosowaniach się tego nie podnosi. Jeśli uznamy że gęstość elektrolitu wrasta od 1,14 do 1,28 czyli o 0,14 przy ładowaniu około 14 godzin to można sobie wyrysować krzywą wzrostu gęstości czyli co godzinę ma wzrosnąć 0,01. Jeśli po p 5 godzinach przestanie rosnąć to wiadomo że usuniecie zasiarczenia będzie trudne . Dziś zmieniły się metody ładownia bo automat może utrzymać stały prąd tak do 80% władowanej pojemności zatem na czas gazowania zaleca się ładowanie stałym napięciem czyli malejącym pradem pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_kwasowo-o%C5%82owiowy Ale nie jest to krytyczne lecz przydaje się dla stacji ładowania gdzie zależy na szybkim ładowaniu ale aby nie skracać trwałości akumulatorów oraz by nie produkować za dużo wodoru. Dziś nie jest trudno za 50 zł zrobić przetwornicę która będzie ładować stałym prądem 6A. Stare prostowniki transformatorowe to zwykle szybko w nich prąd spadał do 2-3 A a pod koniec ledwie 1 A. Takie ładowanie potrzebowałoby ponad doby aby proces odsiarczania dał jakiś efekt.Zatem odpowiadając na twoje pytanie można powiedzieć że żaden akumulator nie da 1,28 g/cm3, bo im starszy tym więcej w nim się odłożyło nierozpuszczalnych siarczanów. Nierozważni ludzi dolewają elektrolitu aby ten ubytek gęstości uzupełnić ale to bardzo szkodliwe gdyż jeszcze przyspiesza zasiarczanie. Pod mikroskopem widać rozpuszczenie kryształów przy długotrwałym ładowaniu ale mowa tu o wielu cyklach ładowania i setkach godzin, że w sumie koszty prądu i czasu są wyższe niż zysk.Produkowany był kiedyś batervitt na bazie perhydrolu i choć do nowego akumulatora to może być szkodliwe, ale przed wyrzuceniem można zaryzykować i dodać perhydrolu, który zajmie się właśnie siarczanami. Zasiarczenie można po amatorsku ocenić rozładowując akumulator żarówką czyli mierząc jego pojemność.Areometr kosztuje ok.10 zł i pozwala wyłapać różnice między celami co ułatwi decyzję o wymianie akumulatora, bo metody napięciowe zabierają czas i prowadzą do złych wniosków.Sadze ze za 200 zł niedługo upowszechnią się dobre testery mierzące oporność co jest najszybszym testem .Jeśli stanieją super kondensatory to będzie można wydłużyć życie akumulatora może nawet dwukrotnie,Już dziś warto zainwestować w 250-300 zł w taki SC jak ktoś dużo jeździ po mieście czy ma biznes abo dużo używa auta zimą.Za 20 zł warto kupić miernik monitorujący napięcie np w gnieździe zapalniczki i zapobiec niespodziankom w trasie,
@@ekologwroclaw Naprawdę szacun! Dziwię się, że jako pierwszy daję łapkę w górę za Twój obszerny i przydatny komentarz napisany 4 m-ce temu. Warto było! Bardzo dużo wartościowych informacji. Dziękuję
Witam proszę o pomoc mam akumulator 100 ah kwasowo ołowiowy autem jeżdżę bardzo rzadko bo to klasyk i pytanie jaka ładowarkę byś mi doradził żeby była super
Najlepiej podpiąć tzw. trenera akumulatorów. Ladowanie 0,3A/14,4 następnie rozładowanie do 12,8V /0,5A. Ten cykl nie ma końca. Dla małych akumulatorów bardzo dobre urzadzenie. Koszt pk 50 zł. Kiedyś do dostania w Kauflandzie.
Brakuje mi wykresu z alfabata ale ogromne uznanie za wyrzeczenie. Dziwi mnie że tak mierzone napięcie rośnie z każdym kolejnym ładowaniem. Ładowarka powinna dobić napięciem do wyznaczonych poziomów by zakończyć ładowanie. Wydaje mi się w tej sytuacji że ładowarka jak mierzy napięcie na początku kabli do ładowania (po drodze szybkozłączka i krokodylki), to nie jest to samo napięcie co na akumulatorze. Z ładowarką Noco zauważyłem że trzyma się stałego prądu. Jak napięcie wzrośnie do określonego progu to ładowarka zmniejsza prąd. Być może dla ładowarek zmorą jest strata na przewodach.
Od około 7 lat mam Multi XS 7000. Kupiłem go w Grene z 5 letnią gwarancją. Po 3 latach padł, bez problemu mi go wymienili na nowy i od tamtego czasu działa bez problemu. Co o nim sądzisz, czy mogę ładować nim aku. o pojemności około 200 amperogodzin?
Wielki szacunek dla was za włożoną pracę i chęć ciągłego rozwoju. Przede wszystkim jednak za umiejętność uderzenia się w pierś i próby zweryfikowania wcześniejszej metodologii pracy :)
Podpisuję się pod komentarzem👍👍👍
Też mam Cteka i jestem mega zadowolony długo ładuje bo 10h srednio wychodzi ale nieniszczy akumulatora ja Polecam
Wyklikanie tak, żeby zapaliła się kontrolka "recond" oznacza dodanie do programu pracy tej ładowarki etapu "6". Bez "recond" jest on pomijany. Więc nawet jak mamy pusty akumulator 10,2 V to można go podpiąć z aktywnym trybem recond. Najpierw dostanie CC 5 A i wzrost do napięcia do 14,4 V, potem CV - stałe 14,4 i malejący prąd, a na koniec 15,8 albo 16 V. W międzyczasie są jeszcze jakieś pomiary i etap "6" może trwać chwilę, a może całkiem długo. Podobnie zresztą etap "1" zwykle tylko mignie, ale przy zużytym akumulatorze potrafi trwać o wiele więcej.
Dzięki za test. Dzięki tej ładowarce mam swoje doświadczenie. Jesienią przed użyciem naładowałem 3-letni srebrny akumulator Varta 77Ah. Program recond. Po około 4 godzinach CTEK poinformował o zakończeniu ładowania. Włączyłem go ponownie i ładowałem przez 4 godziny. Byłem tego podejrzliwy. Powtórzyłem wszystko dwa razy. Byłem ciekawy testu warunków skrajnych w serwisie. Wynik? Zły stan baterii 25%. Na koniec ładowałem akumulator źródłem napięcia i prądu 16,3 V przez 36 godzin. Bateria ma 70%. Moja obserwacja Starsze akumulatory CA-CA nagle podnoszą napięcie, a automatyczna ładowarka przestaje ładować, nawet gdy akumulator jest rozładowany.
Przetłumaczone przez Google.
Brawo! Piękne uzupełnienie z perspektywy czasu i przy zupełnie innym podejściu do tematu :)
Brawo Robert super film,i podoba mi się twoja szczerość, super test ,samo krytyka jest najlepszym wyznacznikiem do własnego rozwoju i do poprawy jakości. SUPER pozdrawiam serdecznie Rafał z DETAILING OZON MAT
Wielkie dzięki za to co pokazujesz tutaj na YT. Twoja praca przyczyniła się do znacznego zwiększenia świadomości (mojej) odnośnie tego, jak należy ładować akumulator. Kilka lat temu w prezencie dostałem właśnie taką ładowarkę, jaka dzisiaj była bohaterem odcinka bo wygrała test jednej z popularniejszych gazet motoryzacyjnych...
Dobrze wiedzieć, że to co zdaniem pewnej redakcji zasłużyło na miano "rewelacyjny", jest co najwyżej średnie. Przy cenie 270zł można by oczekiwać czegoś wydajniejszego.
Bardzo fajnie, że wykonałeś test z małym akumulatorem, bo potwierdziłeś moje przypuszczenia - 5 amperowy ctek jest po prostu do niewielkich akumulatorów. Ładuję obecnie 80Ah akumulator, w którym do elektrolitu się nie dostanę niestety - wiem po tym odcinku, że te 3 cykle to będzie minimum :)
Duży akumulator - 150-160 Ah moim zdaniem nie zostanie osiągnięta gęstość elektrolitu w te 50 godzin.
W pracy (serwis ciężarówek) używamy dużego CTEK'a MXTS 70 - jeśli tylko wpadnie Ci w ręce to liczę na test. Ciekaw jestem czy rozładowane dwa akumulatory 225Ah każdy (spięte mostkiem w układ 24V) ta ładowarka naładuje poprawnie. Kosztuje tyle, że moim zdaniem - wypadałoby :D
Ja w pracy niestety nie mam możliwości aby się tak z akumulatorami "pieścić". Jak auto z placu nie odpala to uruchomimy je z "mamusi" - w środku podłączymy dużego CTEK'a i w te kilkanaście godzin (dwie zmiany pracy serwisu) na ogół akumulatory naładowane są na tyle aby auto o własnych siłach odpaliło i wyjechało :)
Serdecznie pozdrawiam.
Może udało by się zrobić test gęstości dla kilku różnych akumulatorów i tym samym dla różnych urządzeń? Czas ładowania jest tutaj raczej mniej istotny. Wrzucić wszystko w excela i udostepnić wyniki, ułatwiło by to zdecydowanie szybkie podjęcie decyzji w sprawie zakupu ładowarki i tym samym zmniejszenie ryzyka zakupu urządzenia, które nie robi porządanej gęstości elektrolitu.
Pozdrawiam serdecznie i z zaciekawieniem będę śledził kolejne odcinki :)
Super test!
Czekamy na takie testy reszty podładowywarek :)
Witam
Mam też Cteka 5.0, b. zadowolony, polecam 👍
Bardzo dobry pomysł z tą serią. Wiele osób posiada lub planuje zakupić taki, czy inny sprzęt. Z takich materiałów można się dowiedzieć co ten sprzęt może faktycznie zrobić. I jak taką ładowarką dla amatorów (czyli coś dla mnie😂 ) naładować (forma dokonana) aku. Pozdrawiam i czekam na następne filmy z tej serii z większymi aku (mam nadzieję że AGM też się pojawią)
Podawałem już kiedyś że Ctek 10 "robi" gęstość , co wtedy kłóciło się z dotychczasowymi wynikami waszych testów.
Dzięki za filmik. Po Teście poranka mocno mnie zaskoczyliście, że ten Ctek "zrobił" jednak gęstość elektrolitu. Najgorsze jest to, że wszystkim znajomym mówiłem, że ta ładowarka, to taki chwyt marketingowy. Jak jak im teraz powiem prawdę :) Pozdrawiam
O to chodzi! Super. Nie trzy cztery razy czy dziesiąt godzin. Test poranka mówi swoje. Wielkie dzieki. Pozdrawiam
Czy funkcją agm można ładować akumulator efb?
Ale zaskoczenie! Mam nadzieję, że dotychczasowi posiadacze ładowarek nie wyrzucili ich do śmietnika ;)
Pewien mój znajomy zarzucił mi po obejrzeniu tamtego odcinka, że mu takową ładowarkę poleciłem i ją zakupił, chyba mu podeślę ten filmik. ;-)
Fajny filmik, dzięki.
Pytanie czy w tym trybie auto,agm,recond mozna ladowac akumulatora EFB ?
Poważnie rozładowanego akumulatora. A jeśli chodzi o spa sprawnego Aku wyciągniętego z auta jeden cykl wystarczy? Czy może cykl plus recond? Pzdr
@mrAkumulator czy bedzie test tej 160?
Ctek postraszył pozwem? Jakieś takie wrażenie odniosłem po tym materiale.
Przez te 2 lata miałem tylko jedną próbę straszenia pozwem i była to jedna z polskich fabryk akumulatorów, z zagranicznych firm sądzę, że nikt by się nie wygłupił za testy konsumenckie, zwłaszcza że jesteśmy zarejestrowanym wydawnictwem prasowym w rozumieniu prawa prasowego. To raczej weryfikacja podejścia do tego co robiłem przez ten czas. Łatwo być "nygusem" i tylko krytykować. Czasem trudniej odszukać pozytywne aspekty danego produktu, na czym teraz zamierzam się skupić. / Robert
@@mrAkumulator Zgadzam się, aczkolwiek w zalewie wszelakiego, niejawnie opłacanego przez producentów "wychwalania" na youtubie, rzetelna krytyka się bardzo ceni.
Na przykładzie tego materiału, informacja o tym, że potrzebuję doglądać AUTOMATYCZNEJ ładowarki żeby ją kilkukrotnie zrestartować, dyskwalifikuje ją w moich oczach. Gdyż podobnym nakładem pracy naładuję sobie akumulator starym radzieckim prostownikiem odziedziczonym po ojcu ;)
Nazwanie tego wprost wadliwym urządzeniem nie uważam za przedwczesną krytykę. Z kolei nie nazwanie tego wadą i szukanie na siłę pozytywów jest trochę nadmierną poprawnością polityczną. Sumarycznie sprowadza się to do rzetelności przeprowadzanych testów i zgodności wygłaszanych opinii z własnym sumieniem.
A co do samego cteka, to z punktu widzenia kilkuletniego użytkownika, służy mi już tylko do okazjonalnego podładowania w aucie jak nie ma czasu żeby wyjąć akumulator na dłużej.
@@MichalSzul Cetek i inne im podobne ładowarki sa bezpieczne dla preciętnego zjadacza chleba tóry , potrzebuje doładować sprawny akumulator bo zostawił auto np: na swiatłach , i chce mieć wrażenie że naładował akumulator, jak go włoży do auta to prawdopodobnie go uruchomi a potem jakoś to będzie , napewno jest też bezpieczna i nie powinna uszkodzić akumulatora. Poprawne ładowanie akumulatora wymaga nieco wiedzy której przeciętny uytkownik raczej nie ma. Ja odpusciłem sobie tego typu ładowarki nazecz "starej konstrukcji" z ręczną regulacją-kontrolą procesu ładowania a reszta to chyba tak jak wyżej ;)
Panowie czy ja jako przeciętny zjadacz chleba jaki prostownik mam kupić który ratuje Aku po rozładowaniu? Tyle tych testów i opinii...
@@SaJmSseS wydaje mi się że z punktu widzenia laika czy to ctek czy noco, dowolny model będzie ok. Każdy podratuje padnięty akumulator i obsługa ogranicza się do podłącz i zapomnij. Jak widać w teście, nie naładuje go maksymalnie jakby się dało, ale podładuje na tyle że będzie auto odpalać bez żadnego problemu.
Wrogowie Ctek-ów mogą napisać to nie Ctek jest dobry, tylko ten akumulator. Robert tym materiałem wylałeś miód na moje serce.
Ile razy na tym kanale musiałem wykócać się i bronić bezinteresownie dobrego imienia Ctek-ów.
Zostawiłem kiedyś nieumyślnie Ctek MXS10 na 7dni podłączonego do akumulatora 100Ah 820A po 7dniach świeciła 7 zielona dioda Bt 360 prądu pokazał 1200A nie wiem co ten Ctek przez ten czas robił co w nim zachodziło jak on ładował kiedy on się włączał , kiedy wyłączał.Jestem też świadomy, że maja wady.
Nie przesadzaj. Przy takiej liczbie kombinacji to gówno mając na uwadze cenę.
@@TheDevilek1983 Jakiej liczbie kombinacji? No i się zaczęło? To podaj przykład niegówna.
@@Tadek-n3g Ja kupiłęm za 60 zł to był sens . 300 zł to przegięcie lekkie .
@@TheDevilek1983 Jak mawiał pewien grecki filozof ,,wszystko jest do dupy, tylko pasta jest do zębów''
@@Tadek-n3g przy tej cenie regeneracja (skuteczna) powinna być jednym przyciskiem. W ten sam sposób to robię gęstość ładowarką za 100zl.
mrAkumulator czy zrobisz test Ctek MXS 10 ?
Dlaczego użyto trybu AGM dla zwykłego akumulatora zalewowego?
No właśnie mnie to też zastanawia
daje wyższe napięcie ładowania
Wniosek jest taki, jest to dobry Ukraiński akumulator.Naładowałem fire ball też ukraiński takim ctekiem 3,8 z napięcia 8V i gęstości 1.05 .Akumulator ze złomu działa już rok ,podobnie było z westą forse.To są po prostu dobre akumulatory a z wartą czy boschem i innymi to się nie udaje.
Ciekawy vblog, tez mam tego cteka i on zrobi robotę tylko potrzebuje więcej czasu.
Jakie były przerwy pomiędzy każdym ładowaniem?
Ciekawy materiał! Przypuszczam, że w większym akumulatorem już by jej nie poszło tak dobrze. Kluczowa wydaje się w tym całym "robieniu elektrolitu" napięcie na zaciskach i odpowiednie dawkowanie natężenia przez ładowarkę. Ja ostatnio ładowałem podobny(parametry) akumulator prostownikiem jeszcze z czasów Niemiec Zachodnich. Światełko informujące o naładowaniu się zapaliło, ale ładowałem jeszcze wiele godzin i natężenie spadało, jak odłączyłem było około 1A a napięcie na zaciskach 16.1V. Po przyłożeniu ucha do akumulatora było słuchać miłe bulgotanie :-). Z tego ładowania nie wynikło jakieś zwiększenie żywotności, czyli jest podobne jak po ładowaniu ładowarką z Lidla tak twierdzi BT360 jak także, że stopień naładowania końcowego w jednym i drugim przypadku wyniósł 98%. Pomiary gęstości elektrolitu pozostawiam zawodowcom :-)
Gdzie ten filmik z testu 160Ah? Producent podaje max 110Ah, czekamy na test.
dobry i rzetelny vlog
I wiem ze to bedzie moj wybor. Ten ctek 10 troszke za drogi na moje uzytkowanie .
👍
Test mega fajny. Widac odrazu, jaka pasja sa akumulatory dla Pana Roberta i Andrzeja. Teraz przydalby sie test wyzwania gestosci dla troche wiekszego akumulatora np 74ah :)
Dzieki.Fajny film
Z tego co pamiętam to ona też może służyć do magazynowania akumulatora, czyli zostawić ją podłączoną do niego i mieć na czarną godzinę.
Szybciej z elektrolitem płynnym akumulator odzyskuje parametry przy wlaczonym trybie RECOND. Agm +RECOND .... (w fazie RECOND) napięcie na klemach dochodzi do 15,5V (zależy od parametrów akumulatora).
Dla większej czytelności tabela powinna mieć wartości w godzinach ; 0.0, 0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5, 3.0 itd. Widać ,że ta praca dla was to nie obowiązek, tylko przyjemność, brakowało tego i na pewno skupiło pewną rzeszę ludzi, których ten temat nie koniecznie musi być związany z zawodem.
Pozdrawiam i czekam na więcej, coraz ciekawsze są te filmiki.
Witam ja ładować akumulator motocyklowy żel taką ładowarką, pozdrawiam
Świetny materiał.Rzetelny i rzeczowy.
Mam już trzeci rok taką ładowarkę. Jestem bardzo zadowolony. Używam do ładowania akumulatorów w samochodach i motocyklach. Dwa akumulatory już odratowała wielokrotnym ładowaniem.
Głównym założeniem tego sprzętu jest to, że można go zostawić podpięty pod akumulator i niczego nie pilnować, nie obawiać się, że zagotuje nam akumulator. Świetną sprawą są te złącza które można podpiąć do akumulatora i nie używać krokodylków do podłączania - minimalizuje to ryzyko zwarcia, istotne zwłaszcza przy motocyklach. Warto też zaznaczyć, że jest też przeznaczona, ta ładowarka, do długotrwałego podtrzymywania akumulatorów w dobrym stanie, w samochodach czy innych pojazdach, które długo stoją nie odpalane. O jakości, niech świadczy też to, że CTEK robi ładowarki dla wielu znanych marek motoryzacyjnych, tych z najwyższej półki. Mają wtedy logo danego producenta.
Głos A. M. X 1.5 prędkość, jest de best!
Robert, całkowicie wywróciłeś moją wiedzę na temat ładowania akumulatorów.
Po pierwsze : źle wykonujesz pomiar gęstości areometrem, tak się tego nie robi i może zaszkodzić akumulatorowi /z tego co widziałem na filmie/. Po drugie: areometr to jak najbardziej profesjonalne narzędzie do celów warsztatowych takich jak Twój warsztat. Dodatkowo możesz sam sprawdzić poprawność jego działania, a to fantastyczna cecha przyrządu, nie musisz go legalizować. Po trzecie : areometr to narzędzie które służy nie tylko do badania gęstości elektrolitu. Po czwarte : źle określasz koniec ładowania akumulatora i dlaczego ładujesz akumulator do gęstości aż !!! 1.30 ? Dlaczego nie mierzysz wszystkich koniecznych i istotnych parametrów przy tak długotrwałymi ekstremalnym ładowaniu, narażając akumulator na uszkodzenie. Po czwarte : w życiu nie namawiał bym nikogo na ładowanie akumulatora prądem większym niż 0,1 pojemności akumulatora, a wręcz bym zachęcał do prądu 0,05 pojemności /chodzi o prąd którym rozpoczynamy ładowanie akumulatora/. Oczywiście nie daję tu odpowiedzi na moje spostrzeżenia, to tylko konfrontacja mojej wiedzy, z Twoim przekazem.
Oczywiście jeśli będziesz chciał podzielę się moją wiedzą na ten temat, być może jestem w błędzie i nauka wyznacza teraz nowe trendy w dziedzinie akumulatorów, więc też się czegoś nauczę.
Nie traktuj mej wypowiedzi jako złośliwej, jestem od tego daleki i mam wielką sympatię do tego kanału.
Pozdrowienia.
Co za banialuki. Nie ma czegoś takiego jak ekstremalne ładowanie przy zastosowaniu ładowarki automatycznej. Nie da się przeładować akumulatora takim urządzeniem. To nie prostownik, który niekontrolowany przy np. akumulatorach AGM, może im poważnie zaszkodzić. Wartość natężenia nie przekraczająca 10% pojemności akumulatora to oczywista oczywistość. Optymalna i bezpieczna dla każdego typu akumulatora. Podobnie z gęstością na poziomie 1,30. Gęstość nie powinna być niższa niż 1,27 g/cm³. Taki sposób mierzenia gęstości może uszkodzić akumulator?? Po to wymyślono ładowarki automatyczne, aby użytkownik nie musiał kontrolować parametrów ładowania przez 10 czy 12 godzin.
@@tomaszwozniak101 a później wkładamy aku do auta i ten sam akumulator jest obijany natężeniem rzędu 20A zaraz po rozruchu, albo i więcej. W takim trybie akumulator działa 5 lat. Natężenie rzędu nawet 30% pojemności nic mu nie zrobi
@@pawlo199409 Mylisz pojęcia. W samochodzie akumulator ładuje się metodą napięciową, a stacjonarnie czyli w warsztacie, akumulatorowni czy wreszcie w garażu metodą prądową. Są to dwa różne podejścia do ładowania akumulatora.
@@tomaszwozniak101 No to chyba nieuważnie obejrzałeś film Roberta. Przyjrzyj się pokazywanym tabelką i posłuchaj co Robert mówi. Zwróć uwagę na słowa " Po raz trzeci uruchomiłem ładowanie i zmieniłem tryb ładowania. Jest to jak najbardziej EKSTREMALNE podejście do ładowania.
Co do : Po pierwsze : Jak prawidłowo używać areometr. Po zanurzeniu rurki areometru w elektrolicie obowiązkowo należy "przepompować" kilka razy areometr elektrolitem. Co to ma na celu. Elektrolit o niższej gęstości jest na powierzchni, bo jest lżejszy, a o większej gęstości na spodzie akumulatora, no bo jest cięższy. Wykonując takie "pompowanie" wykonujemy mieszanie elektrolitu, a zatem uśredniamy jego gęstość. Elektrolit z areometru jest wpychany pod ciśnieniem do akumulatora i wędruje na dno wypychając cięższy do góry. To tak jak mieszanie posłodzonej herbaty. Mamy wtedy pewność co do faktycznej gęstości elektrolitu. Unikniemy wtedy sytuacji, że na powierzchni mamy 1.30 /jak chce Robert/ a na dnie akumulatora np. 1.35-1.40. Nie wierzycie, można sprawdzić. Czym grozi zbyt wysoka gęstość elektrolitu, w tym gronie nie muszę tłumaczyć. Następnym razem napiszę co można jeszcze zrobić z areometrem i to jest bardzo ważna czynność ! Pozdrawiam
Świetny test.
Czy ładując akumulator AGM można włączyć funkcję recond ?? Każdy w Internecie twierdzi co innego a jestem właśnie na etapie ładowania akumulatora AGM.
Czy można ładować w trybie recond akumulator bez odpinania go od klem w samochodzie ?
Zastanawia mnie dlaczego w 2 cylku ładowania napiecie nie wzrosło do 15.8 V ?
Jak bylo załaczone recond?
ładowanie to temat rzeka zwykły janusz nie ogarnie tego dlatego urządzenia powinny być debiloodporne i samodzielnie rozkminić co zrobić z akumulatorem,.
A co z elektrolitem gotowało się w środku było widać bulgotanie? Czy korki zawsze otwierać do recond?
Na to czekałem. Super robota. Pozdrawiam.
Czy tryb AGM można użyć do normalnego aku 65A 650Ah
nikt nie odpisal czyli nie wiadomo.
Oczywiście że można. Ja ładuje zwykły akumulator w trybie agm od lat.
Można.
Mam pomysł na test, bardzo proszę o taką analizę :D
Podłączcie taki akumulator 100Ah to zasilacza o napięciu maks 13,8v, ot tak, jak czasem robią to buforowe urządzenia.
I w jakim czasie dojdzie on do 1.28 gęstości, czy w ogóle dojdzie...
Niestety nie mam możliwości na swoim sprzęcie takiego testu wykonać...
Trzy cykle ładowania. Czy przed kolejnymi ładowaniami akumulator trzeba rozładować ???. Czy mogę tę ładowarkę kilkakrotnie podłączyć tak na "pałę", bez mierzenia parametrów ???.
Podłącz ją bez rozladowywania aku 4x . Nic nie przeładujesz. Jak aku będzie pełny to po prostu ładowarka będzie szybko się wyłączała. A jak masz duży aku to podłącz 5x i będzie git bez pomiarów
@@karolzabielski Dięki za odpoeiedz, aku ma przeszło 3 lata, nigdy nie doładowywany, kręci normalnie, 42 Ah. Pasowało by mu zrobić... no tak by się "cieszył". Wcześniej CTEK-iem 5.0 doładowywałem aku 80Ah raz na tydzień w 2.5 TDI (raz do zielonej kątrolki)bo się zapowietrza. Wówczas do pracy miałem 5km. , po drodze stawał 2-3 razy. Rozrusznikiem kręciłem + - 15 sekund. Nie zawsze pierwsze kręcenie wystarczało, zawsze dojechałem.
Czy można ładować akumulator z funkcją 'Recond' bez rozkrecania korkow akumulatora? Akumulator jest jeszcze na gwarancji, nie chciałbym jej tracić.
Ctek po ptrostu robi robotę.
Ostatnio zmieniłem auto i okazuje się że mam akumulator EFB.
Jakim programem trzeba go ładować bo w Cteku mam tylko normal i AGM?
Jak dla mnie świetny materiał .mam Pytanie czy w programie AGM mogę ładować w akumulator podpięty do instalacji samochodowej ale auto będzie zamknięte ? Natomiast poprzednie filmiki trzeba uznać trochę jako proces nauki zdobywania wiedzy o tym urządzeniu testów lub i innych tego typu urządzeniach jak ctek, noco genius,victron . Teraz już wiadomo jak się posługiwać tym urządzeniem .Związku z tym powinny odbyć się nowe testy ctek mxs 7,0 noco 10 itd na nowo ,bo teraz znamy "procedure ładowania" takim urządzeniem. Procedura ładowania składa się z 3 cykli i kompilacji danych ustawień(opcji) w ścisłej kolejności. Jestem ciekawy powtórki testów czy ten tok myślenia jest prawidłowy w innych testach za odp. z góry Dziękuje
Mało jeżdżę, czy dobrym pomysłem jest ładowanie raz w miesiącu właśnie ctekiem?
Robert rozumiem że w tym przypadku gęstość była wyznacznikiem naładowania akumulatora ale to SLI z dostępnymi celami. A co w przypadku AGM bez dostępu do cel? Jak ładować AGM lub żel aby mieć pewność że akumulator osiągnął "gęstość" a nie tylko napięcie? Czy coś mylę?
Witam panie Robercie czy do AGM 70 Ah mogę użyć CTEK 10 A kupiłem również 5.0 A z obawy uszkodzenia elektroniki w samochodzie . Oglądam pana filmy i sam próbuję wyciągać wnioski ale lepiej dmuchać na zimne.
Kiedy test nowych ładowarek noco? Genius 5? 7?
Te noco sa lepsze od CTEK MXS 5 ?
Nie znalazłem nigdzie oznaczenia AGM na akumulatorze, czy w takiej sytuacji i tak lepiej jest uruchomić ładowarkę w tryb AGM, aby podawała większe napięcie?
Witam,160 AH to on podtrzymuje, tak jest nawet na kartoniku, a max ładowanie to ma 110 Ah cetec 5!
Czy na akumulatorze 74ah zrobi gęstość elektrolitu ?
Po każdym ładowaniu trzeba dać akumulatorowi odpocząć.W innym przypadku doprowadzimy do rozwarstwienia elektrolitu.Rozwarstwiony elektrolit na dole akumulatora ma gęstość większą, na górze mniejszą.Mierząc aerometrem gęstość elektrolitu rozwarstwionego , wynik za każdym razem będzie inny.Taki pomiar będzie niemiarodajny.Może on doprowadzić do błędnych wniosków.Aby nie zniszczyć akumulatora trzeba to wiedzieć i wziąć to pod uwagę podczas ładowania.
Czy powinniśmy dążyć do "jak najwyższej" gęstości? Czy 1.30 nie jest już szkodliwa dla aku?
nie. 1,28g/cm3 w +20st.C jest w zupełności wystarczające
Czy można poprosić o opinię w jaki sposób najlepiej ładować akumulator motocyklowy (12V, 10Ah, AGM) poza sezonem, a konkretnie zimą. Czy program motocykl + agm wystarczy, czy warto uruchomić po pełnym naładowaniu funkcje recond, czy co kilkadziesiąt godzin inicjować ładowanie na nowo? Pozdrawiam serdecznie
Witam, mam akumulator AGM WARTA Silver Dynamic 80Ah/800A w aucie Sharan 7N 2.0 TDI 140KM, jaki polecasz najlepszy prostownik, ładowarkę do 400 zł. Myślałem o prostowniku AEG 15A czy to dobry wybór czy za mocny sprzęt do ładowania. Pozdrawiam.
Witam. Mam zamontowany akumulator TAB w Mercedesie W210 2.9 TD
Parametry akumulatora:
TAB 12V 100Ah 920A (EN)
M100H ,60044 ,SMF ,019
Ca/Ca Sealed +30%
Magic (*****)
Naładowałem go profilaktycznie Ctek mxs 5.0 +funkcja Recond (AGM nigdy nie używałem)
Po zakończeniu zakończeniu procesu wszystko ok jak zawsze ,ale nie domknąłem drzwi i 5 dni non stop paliła się lampka podsufitki aż całkowicie rozładowało akumulator. Użyłem do rozruchu Magnum Dinamik inventer XS 0-460. Odpaliłem auto. Pojeździłem z 40 min ,zaparkowałem pod sklepem ,wracam ,nie mogę odpalić ... (Jakby akumulator nie był ładowany) dopiero z drugiego auta na kable. (Ładowanie na climatronicu pokazuje mi od 13,6 do 13,9. Wróciłem ,akumulator zabrałem do garażu ,podłączyłem ctek 5.0 +recond i jest błąd w połowie ładowania. Inny prostownik ręczny niby naładował ale akumulator nie trzyma mocy ,jakby sam sie rozładowywał. Jaka przyczyna że tak może być i czy da się "ożywić" ten akumulator ?:) Pozdrawiam
Witam czy naładuje nim akumulator 100Ah głębokiego rozładowania od silnika elektrycznego od łódki? Jak tak to na co go ustawić?
Mam pytanie koledzy i koleżanki jak czasowo robil wam ctek program recond ile dni aby 8 dioda sie zapalila?
Nie ma limitu pojemnosciowego ktory bylby zakresem maksymalnym ktory obsluzy ladowarka. Jest to jakis dziwny belkot na opakowaniach/instrukcjach.
Liczy sie tylko czas w tym przypadku.
Amen . Bardziej chodzi o to czy naładuje w jakimś użytecznym dla nas czasie .
Edek Zgredek dokladnie tak. A jesli chodzi o ladowarki to
z analogowych transformatorowa
z cyfrowych modelarskie (imax, turnigy itp itd)
oraz Kulon
wszystkie inne to jakas kpina, o cteku nie wspomne, fakt faktem ten za 3 razem zrobil to co musial ale po kiego grzyba robic program recon skoro mozna to zaimplementowac od razu, w sensie od razu ladowac do 16.2V
Moim zdaniem takie automaty dlugo nie beda poprawnie zrobione, o cenie nie wspomne.
@@kamil004 Bo to klepie jeden chińczyk tylko naklejki zmieniane są . Są też sprzedawane jako ładowarka Porshe , BMW , Ferrari . Plus jednak taki że dobija do 15,7 V gdzie moja poprzednia do 14,8 i nic więcej . Standardowo do 14,4 .
Dla CETEKa jest limit pojemności, bo jest limit czasowy na ładowanie zasadnicze 20h i absorbcja 10h. 5A*20h=100Ah i na absorbcji 20Ah. Łącznie 120Ah. Przyzwoitość kończy się na 1% C. Ładowanie przez 6 dni to przesada. No i nie zrobicie reconda mając ładowanie C1000.
Dzień dobry. Panie Robercie mam taki problem- akumulator Varta AGM 95Ah 850A , w nowym samochodzie Mercedes (pierwszy montaż) rok 2022 lipiec. Ładowarka Cetek mxs10 , samochód bardzo rzadko jeździ stoi w garażu, do tej pory ładowałem co 10 dni aż się zapali zielona dioda nr 7 i odłączałem, aż po ostatnim ładowaniu 7 dni temu samochód przysłał mi powiadomienie "stan krytyczny akumulatora". Akumulatora nie da się wyjąć z samochodu ponieważ jest to usługa serwisowa,. Bardzo proszę o poradę jak naładować poprawnie taki akumulator? Czy wogóle się da takim sprzętem jak Cetek mxs10. Dziękuję za odp. Pzdr
No dobra, ale to 9:24 znaczy, że wcale nie potrzebujemy 16V aby uzyskać gęstość rzędu 1,28 g/cm3. Wystarczy dostatecznie długo trzymać te 14,5V? Jak dla mnie to dobra wiadomość, zauważyłem że powyżej 14,5V (mierzone na zaciskach aku) dochodzi do zwiększonego gazowania, a w szczelnym akumulatorze wody nie uzupełnimy...
Już napisałem podobny komentarz pod inną wypowiedzią. U mnie w aucie ładowanie cały czas 14,4V (miernik w gnieździe zapalniczki), auto 2h dziennie w drodze i gęstość spada. Może za mało jeździ?
@@niemakonca4168 dokładnie tak. Albo bilans prądu za mały by ładowało Aku. Normalnie 14,4V robi gęstość nawet w zupełnie rozładowanym Aku.
@@przemysawszatkowski4082 Tak, ale po jakim czasie w Aku Ca Ca zrobi tą gęstość? Po tygodniu ciągłego ładowania?
ja nie rozumiem dlaczego nie uruchomiliście na starcie od razu cyklu recond i nie daliście jej pracować do samego końca. z mojego punktu widzenia: wracam do domu o 17, podłączam ładowarkę i niech się kręci 13h do rana. Jak się nie wykręci to wiem że w piątek po pracy muszę zostawić ładowanie na dłużej.
Panowie proszę o podpowiedź. Jak ladowac aku efb przy użyciu cetek msx5. Efb to kwasowy więc normalnie na ikonie samochód????
Czy można używać trybu agm w zwykłych akumulatorach? Widzę że Pan włączył.
tak, to bardzo rozsądne podejście,
Czy CtecMXS 5,0 można?
1. Ładować akum. żelowy ?
2. Ładować akum. AGM ?
3. Czy na mrozie załączać ,,recond,, ?
3x tak
mrAkumulator, czy możesz wyadać "wyrok" ? Rozładowałem akumulator motocyklowy, prowdopodobnie przez nieświadome pozostawienie na światłach, które zapalają sie wraz z przekręceniem kluczyka. Zero rekacji, brak kontrole, czegokolwiek, napięcie baaardzo niskie -poniżej 6V. Podłaczyłem do Cetek MXS 5.0. W pierwszym kroku ustawiłem na funkcji Recond. Po kilku godzinach przełączyłem na zwykła funkcę ładowania. Doszedł do trzeciego etapu ładowania i na tym koniec. Dioda błędu co prawda nie świeci się, ale dalej nie idzie. Czy to oznacza, że umarł śmiercia tragiczna i trzeba rozejrzeć się za nowym ?
Ta ładowarka jest w stanie naładować akumulator o pojemności 160 Ah? Panie Robercie proszę przeczytać instrukcję obsługi ze zrozumieniem.Odnosze wrażenie że w każdym kolejnym odcinku zaprzeczaci e sami sobie.Mowicie że aby w pełni naładować akumulator z elektrolitem płynnym potrzeba napięcia powyżej 16v a takie ładowarki ustawiacie na 14.7 gdzie mogą wyciągnąć więcej i komentarz że nie zrobiły gęstości elektrolitu.
160 Ah to tylko do podtrzymania. Można ładować do 110 Ah.
Podłączyłam tą ładowarkę i po 1.5 godziny jest bardzo gorąca. Dlaczego?
Posiadam tę w/w ładowarkę ale nie do końca ładuje mój 61Ah akumulator marki Varta . Zakupiłem niedawno nowy prostownik ale bardzo mało się o nim mówi zwłaszcza na waszym kanale.Proszę o test i opinię na temat tego prostownika.Zwłaszcza że posiada w e wnętrzu sporo elektroniki a chodzi mi o Prostownik inwerterowy Magnum AGRI 30/12 (12V, do 300Ah)
Super wyjaśnione 👌. Rozumiem że aku o pojemności 7Ah ładować powinno bez problemu?
Lepiej brać 7-10 mówi
"prostownikOM i ładowarkOM" - proszę poprawić w opisie, dziękuję.
?
@@sumilidero Wyraźnie widać, że zostało poprawione (wcześniej: "prostownikom i ładowarką" - taki KIX, delikatny knyfek był). SpoX.
@@piotrswiatkiewicz3259 Kumam, bo jest dobrze, więc już musiało być poprawione jak spojrzałem.
@@sumilidero Dokładnie!
Dobry jest czy nie kupować??
O proszę... A ja sądziłem że kupiłem beznadziejna ładowarkę bo skończyła ładowanie po około godzinie a akumulatora i tak nie naładował. A tu okazuje się że należo parę cykli zrobić. Dzięki za uświadomienie.
Czy z tym konkretnie egzemplarzem ładowarki na pewno wszystko było OK? Wg instrukcji oraz wykresów na urządzeniu ładowarka na 3 etapie powinna ładować prądem 5A do czasu osiągnięcia napięcia 14,4 V (lub 14,7 AGM) i przejść na etap 4 czyli malejący prąd przy utrzymaniu cały czas napięcia 14,4 (lub 14,7V). Przy trybie Recond po wejściu w 6 etap od razu napięcie powinno wzrosnąć do ok. 15,6V. Tak działa moja ładowarka MXS5.0 (to jedna z pierwszych wersji tej ładowarki - zamiast oznaczenia AGM u mnie jest symbol płatka śniegu - program do niskich temperatur poniżej 5st. C). Dziwi mnie, że testowana przez Was ładowarka pozwala na dojście do etapu 7 przy każdym cyklu przy tak niskich napięciach. Zwłaszcza po 1 i 2 cyklu, w których napięcie wzrosło co najwyżej do ok. 13,26 i 13,49V. Ta ładowarka powinna cały czas utrzymywać 5A do czasu osiągnięcia 14,4V dopiero później wejść w etap 4. Po przedstawionym teście nadal nie mam pojęcia jaka może być orientacyjna gęstość elektrolitu w moim bezkorkowym akumulatorze i ile pełnych cykli muszę wykonać w mojej (chyba sprawnie działającej) ładowarce i jakimi trybami, żeby mieć pewność, że naładowałem aku do 100%.
Przy akumulatorze szczelnym jedynie po napięciu spoczynkowym jesteś w stanie wnioskować gęstość. Za kilka tygodni będzie o tym program więc sprawdzę jak to jest na szczelnym akumulatorze.
@@mrAkumulator Zgadza się, że najlepiej po kilkunastu godzinach i braku jakiegokolwiek obciążenia akumulatora można chociaż zmierzyć napięcie spoczynkowe.
Byłbym wdzięczny również za odpowiedź na pierwszą część komentarza - przechodzenie ładowarki do 4 i dalszych etapów pomimo nieosiągnięcia wymaganego napięcia 14,4 (14,7) V. Zauważyłem też, że nie widać w tabelce na końcu każdego cyklu napięcia 13,6V, które jest na 7 etapie ładowania a także wyraźnego przeskoku do 15,6V na etapie 6 (recond) przy stopniowo malejącym prądzie. Zastanawiam się też czy jakąś przyczyną problemów nie jest fabryczna złączka/adapterek na kablu tuż przed końcowymi zaciskami (moja ładowarka po pewnym czasie użytkowania nie potrafiła dobić do napięcia 14,4V i popiskiwała a po odpowiednim wygięciu/ustawieniu owej złączki napięcie zbliżało się do zakładanego - obecnie fabryczna złączka wycięta a kabelki połączone na złączkach wago i po problemie).
Gdzie można kupić taki fajny i szeroki klucz do korków ?
Np. na Allegro, klucz do korków akumulatora :)
Może to nie rzutuje na wyniki jakoś znacząco, ale podniósłbym też kwestię pomiaru prądu cęgami - należałoby trzymać owe cęgi tak samo zorientowane (względem ziemi) przy każdym pomiarze, jak były ustawione wtedy, gdy zostały wyzerowane przed pomiarami. Na przykład: pomiędzy @0:13 i @0:25 widać, że jednak nieco lata ten prąd (choć może nie na tyle, by to było istotne). Koledzy mi uświadomili ten fakt, gdy mierzyłem prąd na kablach świec żarowych szukając tej uszkodzonej.
powinno tak się robić, cęgi powinny być prostopadle do przewodu i wyzerowane za kazdym razem
@@sumilidero Tu bym się zgodził. No najlepiej prostopadle i wcześniej zerować. Tylko pytanie, czy to zerowanie ma być zrobione w takiej samej pozycji cęg (względem ziemi), w jakiej później zostaną założone na mierzony przewodnik? Wydawać by się mogło, że tak...
@@piotrswiatkiewicz3259 do zerowania powinieneś przyłożyć prostopadle, dotykając zewnętrzną częścią cęg do przewodu. Tak jak do pomiaru, tylko przewód nie w cęgach na środku a na zewnątrz. I później tylko otwierasz cęgi i przekładasz przewód. Dodatkowo przy cęgach na 40A a pomiarze ok. 4A; można przewód kilka razy przełożyć (kilka zwojów) zrobić, wtedy większa dokładność. Oczywiście wynik trzeba podzielić przez liczbę zwojów.
@@sumilidero Tak jest, to oczywiste. Dobra metoda (z tym przyłożeniem od zewnątrz w tej samej pozycji). Nawiasem: ja kiedyś zrobiłem logowanie całej sesji ładowania tą łądowarką CTEK i mierzyłem prąd dokładnym miliwoltomierzem na małym boczniku. Może znajdę te rezultaty, o!
@@piotrswiatkiewicz3259 Co do względności z ziemią, teoretycznie powinna być ta sama płaszczyzna, ale myślę, że aż taka dokładność nie jest potrzebna. U mnie na cęgach ta różnica to max 20mA, więc przy prądach ładowania aku to bez większego znaczenia.
Czy można taką a - mega 74 ah .w trybie samochodzik + agm + recond ładować ?
Powiedzcie mi panowie takie coś jak mam rozumieć "jeden cykl ładowania l" że mam jakby 3 razy aku ładować żeby było ok?
W sieci krążą opinie , że opcja AGM+recond dostępna w CTEK-ach może uszkodzić akumulator (za wysokie napięcie jak na AGMa - 15.7V). Z drugiej strony przecież inżynierowie CTEKa nie zaprogramowali by opcji, która niszczy akumulatory.... ?? Co o tym sądzicie @Mr Akumulator?
Kolejny bzde. Zobacz film o ładowaniu AGMa prostownikiem na kanale.
@@mrAkumulatorco jest bzdetem? Pisał Pan żeby nie robić recona w agm bo maty się wysycają ale producent ładowarki dopuszcza taką opcję.
czy akumulator AGM mogę ładować Programem RECOND ????
nie
@@Koniu-p8vto czemu producent ładowarki to dopuszcza
Akumulator AGM żeby było bezpiecznie to max prąd 14,9v , jest napisane na nim max V , inaczej zacznie „gotować”
Super
Ctek MXS 5 czy Bosch C7 ??? a może coś innego w cenie do 350zł ?
Czy podczas ładowania w trybie Recond powinienem odkręcić korki?
Korki powinieneś odkręcić (jeśli są) przy każdym ładowaniu, nie tylko Recond.
Na pewno nie zaszkodzi, przy 15.7 v już może wystąpić ładne buzowanie elekrolitu. Najlepiej jakbyś sam ocenił podzas ładowania przy odkręconych jak się to wszystko zachowuje .
Przecież korki posiadają odprowadzenie gazów i nawet najsilniejsze gazowanie ujdzie przez te otworki no chyba że są one całkowicie zapchane brudem i gaz nie ma ujścia to wtedy wystarczy poluzować korki dla ujścia gazów.
Nie ma potrzeby odkrecnia korkow przy ładowaniu.
Nowa jakość,nie sądziłem ,że może być jeszcze lepiej.Nie każdy potrafi wyciągać wnioski by być lepszym,rzetelniejszym.
Z ładowarkami właśnie jest ten ból,że przy jednym cyklu ładowania nie da się odtworzyć wszystkich parametrów akumulatora z elektrolitem płynnym.Oczywiście jest jeszcze Kulon 912,niestety niedostępny w normalnej sprzedaży detalicznej.Jest luka na rynku i chętnego brak.
Za 10-20 zł kupujesz przetwornicę ze stabilizacja prądu albo za 7 zł kupujesz używany zasilacz do laptopa. Za 0 zł wykorzystujesz zasilacz od kompa stacjonarnego.Co to znaczy nie da się? Nie ma prostowników uniwersalnych do wszystkich typów akumulatorów i do każdego stanu.Musisz wiedzieć czy chcesz szybko naładować akumulator , czy to ma być podładowanie ,czy ładowanie standardowe czy odsiarczanie. Uważam że za 50-60 zł można zrobić dobrą ładowarkę impulsową i nie trzeba bulić za to 300 zł szczególnie jak się nie rozumie zasady działania. Dodatkowo ładowarka może mieć moduł BT czy WiFi i konsultować to co robi ze smartfonem użytkownika. Dodatkowo proces ładowania może się łączyć z serwerem który wyciągnie wnioski z krzywej ładowania i dobierze odpowiedni algorytm. To śmiech że gdy 50 lat temu lecieli na księżyc to liczyli na malutkim komputerku trajektorię lotu a dziś nie potrafią naładować automatem akumulatora choć wiele się w temacie własności akumulatora nie zmieniło od 150 lat
Panie Robercie a czy np pięcio letni akumulator należy ładować tak długo aż do uzyskania odpowiedniej gęstości elektrolitu czy to jest niewykonalne w kilku letnim aku. Pozdrawiam :)
Może być niewykonalne bo cześć "stężenia elektrolitu" osadza się w nierozpuszczalnych siarczanach w płytach. Ładujesz do gazowania i jeszcze trochę powiedzmy 20% tego co władowałeś. Gazowanie może być wcześniejsze niż zwykle, z powodu zasiarczenia..Zatem trzeba wiedzieć co się chce uzyskać i jaki jest stan akumulatora.Tzn czy chcemy go naładować, bo zapomnieliśmy wyłączyć świateł lub zmarzł, czy tez chcemy go odsiarczyć co jest procesem długotrwałym i zwykle przynoszącym efekt dużo mniejszy od oczekiwanego. Nie zrobisz wiele więcej jeśli władujesz pojemność akumulatora. Czyli Musisz kontrolować prąd ładowania i mnożyć przez czas. Jeśli w ładujesz 140-160% pojemności akumulatora czyli przykładowo lądujesz akumulator 60Ah prądem "dziesięciogodzinnym Q10" czyli 6 A to powinieneś go ładować 14-16 godzin. Jeśli prąd ci spadał wcześniej to kompensujesz to wydłużeniem czasu. Teoria mówi że akumulator intensywnie zaczyna gazować przy 2,4 v na celę czyli 14,4V i tak są ustawiane regulatory napięcia w autach (na 14,3 v).Na ładowni należy doładować akumulator do 2,5 V na cele czyli 15,0 V.W praktyce lądując pod koniec ładownie prądem 1-3 A większość gazujących akumulatorów będzie miała napięcie ok 15,6 V.Można taki akumulator dalej ładować aby odsiarczyć i z dokładnych pomiarów gęstości będzie wynikało czy gęstość wzrasta. Jeśli masz pewność ze nie wylał ci się elektrolit a gęstość będzie niezadowalająca czyli poniżej 1,25 tzn ze proces odsiarczania przynosi nikłe efekty. Stosowane są metody zaradcze jak dodawanie perhydrolu czy wylewanie elektrolitu i odsiarczanie po zalaniu wodą destylowana. Ma to sens gdy akumulator długo stał ale zwykle akumulator jest słaby ze starości i można wiele dni odsiarczać a do młodości się go nie przywróci. Zatem potrzeba działać rozsądnie i wnioski wyciągać z wiedzy ile się Ah władowało albo czy ktoś inny grzebał przy akumulatorze np dolewał elektrolitu itd. Jak pokazują testy prostowników w ostatnim czasie prawie wszystkie one maja za male napięcie końcowe ładowania.Wynika to z tego ze akumulatory różnie gazują wiec produkuje się prostowniki dla laików aby sobie nie przeładowali akumulatora gdyż mało kto wie co robi. Zasada jest proste ze po władowaniu 80% pojemności akumulator zaczyna gazować i grzać się.Jeśli utrzyma się za duży prąd to zniszczą się przekładki separatorów bo im szkodzi temperatura nawet niższa niż 50 stopni. Gazowanie powoduje tez rozkładanie wody na gaz wiec jak się przesadzi trzeba dolać wody destylowanej .Przy dzisiejszych niskich cenach akumulatorów skomplikowane konserwacje z płukaniem akumulatorów nie mają sensu gdy ma on już 3-4 lata. Większość usterek akumulatorów to popękane łączniki miedzy sekcjami, zwarte płyty, obsypana masa czynna np przez to ze akumulator nie był przykręcony w aucie i skakał na każdym wyboju. albo że była awaria alternatora czy regulator napięcia i się płyty powyginały z powodu zbyt dużego prądu ładowania. zasiarczenie w nowym akumulatorze zdarza się rzadko no chyba że auto długo nie używane lub akumulator długo leżał w sklepie.Test ładowarek pokazuje ze po ok 14-15 godzinach są one w stanie podbić gęstość do 50-60% czyli na środek pola żółtego w aerometrze co wystarcza do wielokrotnego kręcenie rozrusznikiem. Wiele niedomagań układu rozruchu wynika nie z winy akumulatora ale np stanu kabli, czy rozrusznika.Bywa ze panewki na rozruszniku maja taki luz że wirnik trze i rozrusznik pobiera za duży prąd.Jeszcze częściej uszkadzają się regulatory napięcia.Często centralne zamki i alarmy nie przechodzą w stan uśpienia i potrafią rozładować akumulator w tydzień czy dwa ze nawet niema jak otworzyć auta z pilota .Podobny efekt dają układy zapłonu ale to łatwiej zauważyć ,Niektóre radia dużo prądu żrą na podtrzymanie pamieć ale tu nie mam praktyki i może ludzie źle podłączali aczkolwiek sporo jest pytań o tow necie.Bardzo często daje się zreanimować akumulator jeśli jest bezobsługowy i nie zauważono ubytków wody w jednej celi. Fachowcy mają sposób i przykładają z boku silną lampę, która przy białym akumulatorze pokazuje poziom elektrolitu. Wtedy wielokrotne ładowanie pomoże na odsiarczenie a wodę można uzupełnić po nawierceniu otworka.Ina koniec jedna uwaga wynikająca z testów na YT. Gęstość należy badać po upływie 24 godzin albowiem szybciej się zmienia gęstość elektrolitu w płytach niż w elektrolicie miedzy płytami. Wiele godzin potrzeba aby się to wyrównało.W efekcie testy ładowarek które lądują lepiej niż alternator daje efekt ze aerometr nie dochodzi do zielonego. Mniemam tu praktyki z nowymi akumulatorami Ca ale spodziewam się że te 0,02 g/cm3 gęstość może sama wzrosnąć.Inny błąd to pomiar gęstości w trakcie ładowania gdzie pęcherzyki gazu znacznie rozrzedzają elektrolit. Zatem gdy pytasz jak długo można podnosić gęstość trzeba te dwa podstawowe zjawiska uwzględnić. Inne zjawisko które jest dość rozpoznane to temperatura, która mocno wpływa na napięcie ale są dobre wzory do wyliczenia poprawek i to może mieć też wpływ na gęstość ale na tyle nieduży że przy amatorskich zastosowaniach się tego nie podnosi. Jeśli uznamy że gęstość elektrolitu wrasta od 1,14 do 1,28 czyli o 0,14 przy ładowaniu około 14 godzin to można sobie wyrysować krzywą wzrostu gęstości czyli co godzinę ma wzrosnąć 0,01. Jeśli po p 5 godzinach przestanie rosnąć to wiadomo że usuniecie zasiarczenia będzie trudne . Dziś zmieniły się metody ładownia bo automat może utrzymać stały prąd tak do 80% władowanej pojemności zatem na czas gazowania zaleca się ładowanie stałym napięciem czyli malejącym pradem pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_kwasowo-o%C5%82owiowy Ale nie jest to krytyczne lecz przydaje się dla stacji ładowania gdzie zależy na szybkim ładowaniu ale aby nie skracać trwałości akumulatorów oraz by nie produkować za dużo wodoru. Dziś nie jest trudno za 50 zł zrobić przetwornicę która będzie ładować stałym prądem 6A. Stare prostowniki transformatorowe to zwykle szybko w nich prąd spadał do 2-3 A a pod koniec ledwie 1 A. Takie ładowanie potrzebowałoby ponad doby aby proces odsiarczania dał jakiś efekt.Zatem odpowiadając na twoje pytanie można powiedzieć że żaden akumulator nie da 1,28 g/cm3, bo im starszy tym więcej w nim się odłożyło nierozpuszczalnych siarczanów. Nierozważni ludzi dolewają elektrolitu aby ten ubytek gęstości uzupełnić ale to bardzo szkodliwe gdyż jeszcze przyspiesza zasiarczanie. Pod mikroskopem widać rozpuszczenie kryształów przy długotrwałym ładowaniu ale mowa tu o wielu cyklach ładowania i setkach godzin, że w sumie koszty prądu i czasu są wyższe niż zysk.Produkowany był kiedyś batervitt na bazie perhydrolu i choć do nowego akumulatora to może być szkodliwe, ale przed wyrzuceniem można zaryzykować i dodać perhydrolu, który zajmie się właśnie siarczanami. Zasiarczenie można po amatorsku ocenić rozładowując akumulator żarówką czyli mierząc jego pojemność.Areometr kosztuje ok.10 zł i pozwala wyłapać różnice między celami co ułatwi decyzję o wymianie akumulatora, bo metody napięciowe zabierają czas i prowadzą do złych wniosków.Sadze ze za 200 zł niedługo upowszechnią się dobre testery mierzące oporność co jest najszybszym testem .Jeśli stanieją super kondensatory to będzie można wydłużyć życie akumulatora może nawet dwukrotnie,Już dziś warto zainwestować w 250-300 zł w taki SC jak ktoś dużo jeździ po mieście czy ma biznes abo dużo używa auta zimą.Za 20 zł warto kupić miernik monitorujący napięcie np w gnieździe zapalniczki i zapobiec niespodziankom w trasie,
@@ekologwroclaw Naprawdę szacun! Dziwię się, że jako pierwszy daję łapkę w górę za Twój obszerny i przydatny komentarz napisany 4 m-ce temu. Warto było! Bardzo dużo wartościowych informacji. Dziękuję
Witam proszę o pomoc mam akumulator 100 ah kwasowo ołowiowy autem jeżdżę bardzo rzadko bo to klasyk i pytanie jaka ładowarkę byś mi doradził żeby była super
Panowie a może zrobili byście test ładowarek motocyklowych z funkcją podtrzymania napięcia zimą . Bo ciężko wybrać dobrą w tej ilości produktów.
Najlepiej podpiąć tzw. trenera akumulatorów. Ladowanie 0,3A/14,4 następnie rozładowanie do 12,8V /0,5A. Ten cykl nie ma końca. Dla małych akumulatorów bardzo dobre urzadzenie. Koszt pk 50 zł. Kiedyś do dostania w Kauflandzie.
Brakuje mi wykresu z alfabata ale ogromne uznanie za wyrzeczenie. Dziwi mnie że tak mierzone napięcie rośnie z każdym kolejnym ładowaniem. Ładowarka powinna dobić napięciem do wyznaczonych poziomów by zakończyć ładowanie. Wydaje mi się w tej sytuacji że ładowarka jak mierzy napięcie na początku kabli do ładowania (po drodze szybkozłączka i krokodylki), to nie jest to samo napięcie co na akumulatorze. Z ładowarką Noco zauważyłem że trzyma się stałego prądu. Jak napięcie wzrośnie do określonego progu to ładowarka zmniejsza prąd. Być może dla ładowarek zmorą jest strata na przewodach.
Od około 7 lat mam Multi XS 7000. Kupiłem go w Grene z 5 letnią gwarancją. Po 3 latach padł, bez problemu mi go wymienili na nowy i od tamtego czasu działa bez problemu. Co o nim sądzisz, czy mogę ładować nim aku. o pojemności około 200 amperogodzin?