Witam . Motka jest bardzo dobrym radiotelefonem PMR i sam ją posiadam .Sprawdzona łączność w małej zabudowie 1.5 km i o zróżnicowanym terenie o 6-8m wys. Daje radę przeprowadzić łączność. Pozdrawiam i 73.
Kiele mają fajne ny układ topograficzny dl tego świetne miejsce geograficzne. Swiety Krzyż obok Kielc też strategczne miejsce i historia transmisji radiowych. Radio Kielce słychać od Okęcia w Warszawie po Rzeszów. I to na jednym nadajniku.
Witam ja mam maxcoma wt 60. Na górze św. Dorota w Będzinie zrobiłem łączność z miejscowością Sól. Gdzieś koło węgierskiej górki. Byłem zdziwiony bo dystans o wiele lepsze niż w instrukcji
Bardzo ciekawy film :) od jakiegoś czasu posiadam wównież motke T62 i też trochę testuję, żeby poznać możliwości. Test zasięgu pomiędzy dwoma T62 w mieście to ok 800m. Warszawa, prawa strona miasta, czyli gesta ale niska zabudowa. Jedna pmr w aucie, z drugą szedłem wzdłóż prostej ulicy. W lesie zasięg podobny. Coś łapało do ok 950m. Jedna pmr w aucie a z drugą szedłem w las szeroką prostą jak drut ścieżką. Udało się auto zostawić idealnie na linii ścieżki. Po odbiciu w boczny szlak łączność zrywana po 450m. Śmieje się, że krzycząc miałbym podobnej skuteczności łączność :) Bardzo zastanawia mnie sprawa budowlańców. Czego oni używają? Odbieram identyczne komunikaty jak ty. Najlepiej na kanale 2, i 8. Ale przebija na sąsiednie kanały. Lokalizacje budowy znam stąd wiem, że łapie ich z domu ok 2km, wnętrza przychodni ok 3km oraz znad wisły. Tu już byłem mile zaskoczony. Dystans ok 5,5km, niska zabudowa, teren płaski ale przy samej rzece lekki spadek plus po drodze wał przeciwpowodziowy. Na teście łączności 13.11 odbierałem sygnały na 5-6km z różnych części Warszawy ale to ze stacji nadawczych. Same PMR'ki milczały. Pozdrawiam i czekam na kolejne ciekawe filmy i testy :)
Cześć, brałem udział w tych testach 13/11...też Warszawski prawy brzeg Wisły. Słyszałem chłopaka z Bielan, z pl.Kasztelanskiego, z Centrum Olimpijskiego... ale oni mnie nie słyszeli:) odległości od 7 do 15 km. Nawiązałem tylko kontakt w odległości około 1700m z kolegą i innym użytkownikiem, również około 1600m ode mnie. Z kolegą dobieraliśmy dogodne miejsca...parkingi wielopoziomowe, nie były jednak wyższe niż otaczające bloki. Ale coś pomogło. Teraz testy 26/11 em com o 15
Ograniczenia ograniczeniami wszystko zależy czy Cię znajdą. U mnie w mieście przez cały rok w latach 2014/2015 ktoś retransmitował Internetowe radio Uniwersytet w paśmie FM na 105,0 MHz i jakoś nikomu to nie przeszkadzało, chyba że UKE bez zgłoszeń od obywateli nie robi sama skanu eteru.
Test skrajnych temperatur. w 30 stopniach działa, to może teraz do zamrażalnika na noc -18C po pierwsze test czy bateria wytrzyma w takim mrozie po drugie czy elektronika zadziała, np. wyświetlacz. Też podobno te twoje PMRki są "kajakowe" tj. że pływają po powierzchni więc może je wodować w wannie lub fontannie?
Ciekawi mnie jak sprawowałyby się w terenie dwa radiotelefony ręczne CB. Czy byłyby lepsze niż PMR, mimo większej mocy, ale z mniej skutecznymi antenami? Czy w paśmie CB skuteczniejszy byłby AM czy może jednak FM? Może taki test?
Byłoby chyba słabiej. W zamierzchłej przeszłości trochę sie bawiłem CB i na CB z ręczniakami było gorzej niż na PMR dziś. Trza by było wrócić do tej zabawy.
Ci co mówia ze PMR jest dla zabawy kompletnie nie maja racji, paradoksalnie PMR jest b. czesto uzywany profesionalnie w pracy np. na budowach, w magazynach, złomowniach etc. Wlasnie krótkofalarstwo jest typowo dla zabawy.
@@Wolfy-by7nz kolega w takim ukladzie jeszcze malo w PMR obsluchany albo nietypowy rejon. Poznan i okolice PMR jest uzywany w 95% do pracy. Oczywiscie na budowach jak najbardziej.
Profesjonalisci to mają wykupioną czestotliwość... a nie biorą "januszexy" wolne pasmo i profesjonaliści ? A Krótkofalowiwc ma więcej praw i obowiązków niż ci się wydaje.. Służba krótkofalarska --- mówi ci to coś ? Nie ? To doczytaj status...
Firmy nie chcą opłacić częstotliwości to kupują PMR bo tanie i proste w obsłudze. Od 6:52 do 9:51 czarne tło czy w tym informacji ukrytej nie ma :) albo zaszyfrowane :)
Skąd wniosek, że pracują bez kodu? Przecież jak się ustawi w radiu odbiorczym kod 0, to się słyszy wszystkich nadających na danym kanale bez względu na to, jakich kodów używają. W drugą stronę z kolei nie zadziała - czyli jeśli nadawca będzie miał ustawiony kod 0, to ktoś z ustawionym innym kodem go po prostu nie usłyszy.
Szukam od kilku dni i nie mogę się dowiedzieć... Czy większą moc baofengow, czy też tyt'ow w PMRze niesie ze sobą jakieś negatywne skutki dla innych użytkowników PMRek? Czy to tylko chodzi o zakaz bo "takie prawo ". Z czym to jest związane?
Oczywiście, że są negatywne skutki - zagłuszasz znajdujących się w okolicy (i to nawet dalszej okolicy, z racji większej mocy) użytkowników klasycznych, legalnych pmr-ek. Do tego dochodzi sianie zakłóceniami po innych kanałach i się robi naprawdę syf w eterze.
Po pierwsze zrobiłeś to nielegalnie, po drugie Baofeng NIE MA 10 WAT XD, po trzecie 10 watów to żadna sztuka, spróbuj z legalnej PMR-ki, to dopiero zabawa.
@@jarekjuraszek2388 Te 10 W w tym Baofengu to już z samych opisów widać, że "na pewno"😂 jest... Przeglądając neta to samo radio wg opisów ma 5W, 8W lub 10W... Tak, że sorry, bez miernika moc raczej wysoko wątpliwa. Już sama odległość 65 km i pasmo, wskazuje, że ta łączność to na pewno nie zasługa watów.
A jak to BAOFENGI sieją?? I czy w sytuacjach kryzysowych, nie jest dozwolone używanie większej mocy na tej częstotliwości?? Oraz czy radiowcy nie mogą używać wyższych mocy na tych częstotliwościach??
w sytuacji kryzysowej , ratowania zycia mozesz uzyc dowolnych srodkow w celu ratowania zycia ,tylko krotkofalowcom bao sieja ,ostatnio mialem niezla spine z krotkofalowacami na fb pokazywali mi srzuty ekranu ze swoich radii jak to mocno baofengi sieja ,niestety na moim kalibrowanym analizatorze widma moje baofengi miale podobne widmo radiowe jak moje yeasu czy icom, nic nie sialo ogolnie jesli uzywasz bao w pasmie pmr i twoje urzadzenie jest speawne ,to nadajesz w pasmie citizen band ,czyli w pasmie obywatelskim uke raczej nie bedzie mialo nic przeciwko temu o ile nie bedziesz sprawial problemow technicznych w tym pasmie ,typu przesluchy miedzykanalowe ,zatykanie innych radii itp ,raczej takie rzeczy sie nie zdazaja w pmr nadajac w bao , testowane przeze mnie
czesc, skad wiesz ze robotnicy pracuja bez kodu? to nie jest tak ze jak nie ustawisz kodu to lapiesz wszystkie transmisje, oni moga miec konkretny kod ustawiony
@@SierraEcho Identyfikacja kodu wymaga odpowiednio mocnego sygnału. Czasem się zdarza, że Motorola T82 przy skanowaniu bez kodu najpierw pokazuje 0, a dopiero po nachyleniu radia zidentyfikuje kod. Dlatego może nam się czasem wydawać, że mówimy do kogoś bez kodu, tymczasem on ma włączony kod i nas nie słyszy.
Coś w tym jest, gdyż ja celowo i z premedytacją ignoruję lewoskrętne zakazy, odbierające nam wolności osobiste krok po kroku. - sam sobie założyłem pompę ciepła, pomimo iż nie mam uprawnień - sam sobie złożyłem instalację elektryczną, pomimo iż nie mam uprawnień - Nasadziłem sobie prawie 70 drzew bez pozwoleń - wyciąłem kilka bez pozwoleń - remonty, przebudowy na własnej ziemi robię bez pozwoleń - nie zamierzam respektować zakazów wjazdu do centów miast - etc... Robię wszystko, aby skrzywdzić represyjny SYSYEM, ale jednocześnie nie skrzywdzić jakiegoś "zwykłego" człowieka osobiście.
@@ansuz3653 bardzo zdrowe podejście przyjacielu / staram się robić podobnie :) Czasem pytają dlaczego, skąd takie nastawienie ??? cóż - chyba wynika z dorastania w czasach komuny ...
Brawo system nie ma z nami rządnej umowy i to co czyni to przekręt i dlatego wali się a na dowód tego to podam przykład - największe banki lichwiarskie sypią się
Też jestem ciekaw jak CB wypadnie w porównaniu z PMR. Czekam na testy. Mała uwaga. Jak pytasz rozmówcę o lokalizację, to podaj też własną. Częsty tekst na CB: "jak mnie słychać?" i w odpowiedzi "dobrze" słabo opisuje daną łączność.
Midland G9 PRO to bardzo dobre radyjko, a czy w gory..... jezeli nie przeszkadza Ci jego rozmiar (bo jest spory) to spoko, moim zdaniem im mniej i lzej ze soba nosic tym lepiej, ta motorolka mniejsza a to zaleta jezeli chodzi o turystyke i wedrowki piesze i nie tylko po gorach, za to wspomniany midland ma troszke dluzsza antenke a to wplywa na zasieg, generalnie wszystkie trzy radia, ktore wymieniles sa bardzo dobre
@@ForFiter-xw2ee Już wiem, że Motorola posiada taką funkcję bo sobie takie kupiłem. Niestety wyszukiwanie działa fatalnie i omija większość zrozumiałych sygnałów.
@@ForFiter-xw2ee Już wszystko jasne. Motorola T62 posiada dwa tryby skanowania (podstawowy i zaawansowany). Musiałem włączyć skanowanie gdy był ustawiony kod CTCSS/DCS i dlatego radiotelefon uruchomił skanowanie podstawowe i nie wyłapywał wszystkich transmisji. Wystarczy dać kod na 0 i uruchamia się skanowanie zaawansowane, które wyłapuje większość transmisji.
W dużych miastach często słychać "nianie" w blokach, można sąsiadów słuchać. Jeszcze nie dawno gdzie nie gdzie można było sluchać na pasamch 44 mhz stare telefony bezprzewodowe ( domowe słuchawki ).
0,5W i to przy niższej czułości były normalnymi parametrami radiostacji zawodowych dla wojsk i służb cywilnych wiele lat. Typowo określano z literaturze zawodowej że radiostacja służbowa cywilna ma moc 0,2 - 1 W i zasięg 3 km w terenie płaskim otwartym oraz do 500 metrów w terenie zabudowanym przemysłowym. Teraz każdy chce 5- 10 W "w ręce" i bez zezwolenia a dawniej w latach 70-80' uzyskanie zezwolenia na choćby 300mW radiostację było bardzo ale to bardzo trudne. Wojsko miało radiostacje plecakowe o mocy do 5W i zasięgu do 6-8 km w paśmie 45 Mhz przy antenie 165 cm. Był porządek i brak zakłóceń. Świetne łączności :).
Tylko mowimy o czasach prlu, gdzie to sie rzad obawial łaczności z "zgniłym zachodem", wiec to że bylo ciezko mnie wcale nie dziwi, wiec nie ma nawet co porownywać bo to co teraz możemy robic i jest to akceptowalne (typu jak ludzie sobie stoja pod lotniskiem ze skanerem i sluchaja) to za czasów słusnie minionych pewnie byś cały do domu nie wrócił. No i sprawa tego jaki syf w eterze był wtedy, a teraz - nie bez powodu niektorzy mówią że jakieś pasmo "umarło", mniej syfu w eterze to i łaczności łątwiej było robic, a nie jak teraz gdzie trzeba czasami sie ostro wsluchwiać miedzy stacje, a zakłucenia z np. elektroniki na paśmie (co prawda idzie to tam jakos zniwelować, no ale jak swoj dom ogarniemy, to z sąsiadem troche gorzej)
@@pss5522 Mimo wszystko dziś są lepsze, urządzenia z lat 70-80' zaraz po erze lampowej pracowały szerzej odbierając więcej zakłóceń a nadajniki generowały więcej zakłóceń w skali mocy. To był początek ery komputerowego projektowania gdzie jeszcze ludzie popełniali błędy, mimo że pracowało ich tysiące przy opracowywaniu jednego przenośnego urządzenia. Stare urządzenia w cenie domu z lat 60' nie miały by szans dziś z PMR, po pierwsze tanie niewolnictwo przemysłowe, po drugie sztuczna inteligencja przy projektowaniu.
@@dawidopl908 Te ostrzejsze przepisy w PRL były w USA znacznie ostrzejsze niż u nas , u nas ZAWSZE było 'lepiej', znaczy większy bałagan. Polacy uczyli się zasad radiokomunikacji od USA choć niby było to zabronione, oddawali nam swoje książki naukowe oraz starsze patenty anten które my tłumaczyliśmy, ZSRR o tym wiedziało. Co do podsłuchiwania służb to nie jestem zwolennikiem choć kiedyś jako dziecko byłem, teraz wiem że ja nie chce być podsłuchiwany i tak samo powinienem szanować innych a Polacy uważają często że oni mogą podsłuchiwać ale ich nikt nie ma prawa.. tak to nie działa. Za PRL było lepiej za tym że UKE (dawniej PIR) faktycznie zabraniało zakłócać pasma i karano za to, teraz można niemal wszystko, dlatego zasięgi nawet GSM spadły znacząco, mamy na terenie kraju ogromne ilości nielegalnego sprzętu elektroniki popularnej która zakłóca sprzęt łączności a dawniej musiała spełnić normy, dziś już w praktyce NIE, urzędowo TAK ale UKE wie że niemal nic nie spełnia tych przepisów i bada produkty udając że to robi. Po PRL weszły przepisy że produkty sprowadzane do Polski mają spełniać przepisy i to wszystko bez badania, dopiero potem gdy już urządzenie przeszkadza i komuś zależy kieruje się dany model na badania. Bałagan. I dzięki temu moce nadajników są obecnie 10-100 razy tak duże jak dawniej by przebić się przez szum zakłóceń. Nasza Polska radiostacja przenośna UKF na pasmo 40 Mhz R-311 była wzorowana na niemieckiej "Telefunken Teleport 4" , była świetna choć akumulatory miały elektrolit płynny a operator musiał się znać, używanie było przywilejem, cena wyższa niż dom, ręczna budowa, setki pracowników. Polska wchłaniała przepisy głównie z USA aby zapobiegać powojennemu bałaganowi.
@@arkadiuszweiss Co do tego nielegalnego sprzetu, to nie musi byc do konca tak ze to jest nielegalny sprzet. bo nawet markowe lodowki, telewizory, ladowarki potrafia siać - co prawda najtansza chinszczynza robi to o wiele mocniej, no ale markowe produkty nadal nie sa bez skazy. Do tego dochodzi to, ze kiedys od cholery urzadzen było na trafach, a teraz mysle ze z 90% (nie liczac moze jakis wzmacniaczy audio i innych sprzetów gdzie - no wlasnie - zakłucenia sa niemile widziane) to zasilacze impulsowe, ktore sa o wiele mniejsze i lżejsze i prawdopodobnie tańsze, no ale maja to do siebie że potrafia siać. Dodać do tego wszechobecne nadajniki GSM'owe których kiedys nie bylo, no bo nie bylo po co, to że mamy obecnie o wiele wiecej radii broadcastowych, wifi, bluetooth, sprzetów działajacych radiowo, satelit które tez w ziemie nadaja, w polsce od cholery fotowoltaiki od pewnego czasu - w dużym skrocie, mamy wszystkiego wiecej - nawet jakbys wyeliminowal wszystkie "nielegalne" urzadzenia ze swiata, nadal nie byloby tak pięknie jak dawniej pod wzgledem czystosci eteru, bo ilość elektroniki kiedys a dzisiaj to nawet nie przepaść, tylko czarna dziura Co do podsluchiwania slużb - jezeli chodzi ci o te pasmo lotnicze o ktorym pisalem, no to bez przesady - nadaja w AM'ie, nic prywatnego tam raczej nie nadaja, nawet nie proboja tego szyfrowac. Z tego co wiem chyba jakies lotnisko usypalo dla takich nasluchowców górke zeby sobie mogli tam stac i sluchac v: raczej im zwisa czy ktos uslyszy info ze jakis samolot bedzie ladowal, albo ma problemy z silnikiem. Co do policji itp. to juz mysle mozna na to roznie spojrzec, jeden bedzie probowal nasluchiwac z ciekwaosci, inny w jakis niecnych celach, trzeci uzna ze to jest idealne miejsce zeby wyprobowac swoje umiejetnosci i zrobic dekoder ich kodeku ktorego uzywaja, bo poprostu tam sie ciagle coś dzieje i jest na czym testowac - no i tam po zdekodowaniu zwykly normik duzo nie zrozumie, bo jednak maja swoj slang na tych kanalach, i tez raczej nic prywatnego tam nie ma, tylko jakies sprawy sluzbowe typu gdzie co i jak sie stalo - informacje tak bardzo komus potrzebne jak typy na budowie sie na siebie dra na pmr'kach ze ktos ch... gładzia sciane zrobil A co do tego ze obecnie UKE nie jest takie rygorystyczne co do sprawdzania każdego urzadzenia i karania za to ludzi - oj nawet nie wiesz ilu osoba to oszedzilo pieniedzy i czasu, bo wg prawa nie możesz tak naprawde zlożyć swojego własnego pc z dostepnych części, poniewaz tak stworzony zestaw komputerowy już jest osobnym bytem, nawet jezeli kazda osobno czesc zakupiona byłaby przez UKE przetestowana i dopuszczona do sprzedarzy, to komputer z niej zlozony juz nie - a to tylko jeden absurdalny przyklad jaki znam, podejrzewam ze jest ich znacznie wiecej - no i sprawa tego ze kiedys co jak co nie bylo tyle elektroniki jak dzisaj, to jeszcze sie dalo to jakos kontrolowac, nie wyobrazam sobie uke ktore mialoby kazda rzecz sprowadzona z usa, niemiec, chin czy innych indi osobno sprawdzac i testowac, bo by musieli zatrudniac chyba z 10% spoleczeństwa, a i tak pewnie by cos przeoczyli
Skoro jesteś tak bardzo ortodoksyjny względem przepisów to poza tym, że nie można używać Baofenga to powinieneś też piętnować panów, których puszczałeś. Do celów zawodowych/komercyjnych także nie wolno używać pasma PMR. Są od tego inne pasma, wymagające dość niskich opłat za zezwolenie radiowe (chyba, że profil PKD działalności to obszar telekomunikacyjny, wówczas koszt jest astronomiczny).
Ogólnie to człowiekowi bez licencji Państwo daje do wyboru 2 niezbyt dobre rozwiązania albo 1. Pmr z zabawkową anteną i mocą 0,5 W oraz śmiesznie małą ilością kanałów albo 2. CB radio z mocą 4W am/fm i 12W ssb które jednak wymaga większej anteny żeby skutecznie nadawać.
Z dobrą anteną na CB można cuda robić. Ja co prawda nie korzystam z tego pasma, wolę 10m ale warunki podobne. Z samochodu niedawno na 29MHz w FM miałem łączność z Hiszpanią. Atena krótka bo 1.2m mocy trochę więcej bo około 20W. Często słyszę przemiennik z USA w tym paśmie.Trochę stacji mi uciekło bo akurat nie zawsze podczas jazdy da się zawołać.
Do kolegi Sierra Echo - odnośnie tego filmu . Posłuchaj swojego filmu i powiedz co Ty zrobiłeś niewłaściwego w tym filmie !!! i przeczytaj jeszcze raz kodeks krótkofalowca . Na pewno nie wolno zachęcać do rzeczy nielegalnych i do popełniania przestępstw , nie powinno się używać Baofenga do łączności w paśmie PMR . To powiedz mi ilu krótkofalowców używa rozblokowanych radiotelefonów z możliwością nadawania nawet na pasmach różnych służb ( 90 % ) . CB radia , nawet na Allegro które mają nie jednokrotnie moc dochodzącą do 100-200 W są legalnie sprzedawane , czyżby w celach kolekcjonerskich ? W rozmowie na PMR którą upubliczniłeś słychać wiele wulgaryzmów , kto jest bardziej winny , ten kto to powiedział i słyszały to może 3-4 osoby , czy ten kto to rozpowszechnia , i słuchają tego tysiące osób ? Jeśli chodzi o Baofenga , to nie będę się zastanawiał czy wzywam o pomoc z Icoma czy z Baofenga , a jeśli do mojego domu wejdzie bandyta , to nie będę się zastanawiał czym go zneutralizuję , czy będzie to tasak od mięsa czy wałek od ciasta . Czy Tobie nie zdarzyło się nigdy , nawet przekroczyć szybkość , mnie nawet dziś ( 57 km/h ) . Ale ogólnie to fajny kanał .
@@SierraEcho Bardzo dziękuję . Osobiście nie jestem święty i różne słowa znam i czasami coś się wymsknie , ale nie publicznie , a takim gościom w komunikacji miejskiej to zwracam uwagę na niestosowny język , szczególnie gdy wokół są kobiety i dzieci .
Tak, ale jeśli sieją po paśmie 70 cm to jeszcze nie ma wielkiego problemu, bo pasmo jest szerokie. Natomiast pasmo PMR446 jest wąskie i mogą siać poza nim.
@@SierraEcho Jeśli ktoś ma min.pojęcie to w cale nie musi przeszkadzać na Biedafungu, ustawienie szerokości kanału na Narrow z odstępem co 12,5 kHz, moc do min, co tam będzie siać? Jakość jest dużo lepsza bez sztachetowania jak na zwykłej PMR-ce. Wielu użytkowników nie potrafi nawet tego ustawić dlatego sieją.Co do legalności pełna zgoda.
Powinni dac pasmo dla krotkofalowek UHF VHF na 5w bez licencji jak w USA. PMR - Private Mobile Radio To znaczy Przenosne Radio Prywatne - z samej nazwy niepowinno byc uzywane w biznesie. Sa licenje do biznesu i czestotliwosci. Uzywanie PMR do biznesu powinno byc tepione. Obecnie da sie kupic male radia CB co jest wielkim plusem tyle ze sa bardzo drogie. Ustawodawstwo powinno byc podyktowane koniecznoscia a nie zabranianiem. Regulacja jest potrzebna gdy jest uzasadniona. Spoleczenstwo potrzebuje mozliwosci komunikacji awaryjnej - jest to zrozumiale. Licencje radioamatorskie zabraniaja uzywania radia do komunikacji - tylko do celow hobbistycznych wiec jest zabronione uzywanie sprzetu radioamatorskiego do celow komunikacji. Powodzenia
Co powiesz na test łączności z Rzeszowem? Z magdalenki (wieża widokowa) łączę sie z przemiennikiem na św. Krzyżu(jakieś 120km) chętnie spróbował bym pmr. Jest todo wykonalne koledzy z cb-preppers ostatnio robili łączność na 127km na motorolkach t82
Niestety PMR jak i prawie cały UKF to tzw. fala przyziemna. Zasięg zależy głównie od widoczności anten plus kilka km poza horyzont. Najważniejsze to dobra antena i jak mawiają znawcy, dobry wylot. Dlatego np w paśmie lotniczym (118-136) dobrze słyszę samoloty z dość daleka, np. Katowice, Kielce, całe Podhale (moje qth to Wieliczka). Dają w dupę niestety dzwigowi. Ich powinno się przegonić na częstotliwości komercyjne. W okolicy KRK są nawet repeatery zello na 14 i 15 kanale PMR. Na tym paśmie miałem łączności z Wolbromiem na 4s, Górą Żar na 3s a nawet z Gubałówką bez wskazań ale czysto. Wszystko zależy od ukształtowania terenu noi od sprzętu.
Początek filmu i słyszę, o zgrozo... Baofeng nie może pracować zgodnie z prawem... Ok... jest i prawda i nieprawda... ja wiem co miałeś na myśli tylko laicy, którzy szukają jakiegoś radia pmr do łączności krótkiego zasięgu, bo w sumie tak możemy umownie to nazwać, mogą czuć się zmieszani różnymi informacjami. Spieszę sprostować w komentarzu. Oprócz radiotelefonów typu Baofeng uv5r i uv 82(chyba najpopularniesze 2 modele) są jeszcze takie radyjka choćby jak baofeng bf-25e czy t22/f22 które są stworzone tylko i wyłącznie do pracy w paśmie PMR 😉 Pozdrawiam
Ja ci powiem że u mnie w mieście do 10 kanału z kodami są pracownicy budowy, trafiam rzadko escape room czasami dzieci w dużych częściach miasta, bywało że rodziny na plaży słyszałem do 30m słyszę rozmowy. A w pmr potencjał jest mam Motorolę t82, jak by każdy użytkował nie bał się rozmawiać to było by jak dawniej na cb, poproszę o film o cb radio wstęgowym mam radio ale tam są inne pasma i chciał bym legalnie używać radia po za samym pasmem 11m
Proszę mi odpowiedzieć co mi grozi i kto będzie mnie ścigał za używanie baofenga 5W z zewnętrzna antena na zakresie PMR? Jeśli nikt nie jest w stanie mnie za to ukarać to jaki to zakaz? Prawda jest taka ze ludzie wchodzą na przemienniki amatorskie i używają zakresów amatorski bez pozwolenia i nikt nic im nie zrobi! Sprawa ma cie trochę inaczej jeśli wchodzi sie na zakresy zarezerwowane dla służb.
Będziesz w górach tzn od Zakopanego do Bielska Białej to sprawdź sobie 3 kanał jest trochę ludzi natomiast jak będziesz w Krakowie zapraszamy na 3,10,13 kanał . Tutaj jest zazwyczaj wieczorami i w weekendy trochę ludzi .
Baofeng zatyka , testowaliśmy go skacząc ze spadochronem z 1200m i instruktor z dołu w ogóle do nas nie dolatywal , były takie trzy próby i za każdym razem gluche radio .
Baofeng przy PMR Motoroli to szumofon i zabawka. Dobrze że są ludzie tacy jak ty którzy traktują PMR i CB jak radio do pogaduchy a nie jak większość krotkofalowców...
Co do pmr'ek, to moim zdaniem wszystko jest git dopoki nie sa to duze dystanse (do 500m powiedzmy), lub maja bardzo dobre warunki. Robiłem ostatnio z ciekawosci na ile taka pmr'ka (również t62) da rade wycaignac sygnalu w średnio optymalnych warunkach (czyli jedno radio w domu, drugie na otwartej przestrzeni) i w sumie, mam po tym strasznie mieszane uczucia - do 500-600m wszystko sie wydawało ok, ale juz troche dalej to jedyne co bylo slychać to szumy - ale co ciekawe na tyt'cie nadal bardzo ładnie tą pmr'ke odbierało i dało sie normalnie rozmawiać do jakoś 1km, moze nawet ponad ten kilometr (dalej nie testowalem) - no tylko co z tego, skoro t62 bylo na tyt'cie slychac, ale na drugiej t62 nie v: Pewnie winne są te smiesznie małe antenki w pmr'kach - no ale znalezienie sprzetu z dluzszymi to albo kolosalne koszta, albo ciezkie do znalezienia, można niby probować modować, ale to pewnie tez juz nie jest do konca legalne. O rozmowach w autach nie wspomne, bo tam to czasami lepiej sie morsa nauczyc i dlugimi swojemu znajomemu mrygac niz na tym radiu polegać(no chyba ze wydamy 600zl na samochodowego midlanda) A co do tego co slychac na pmr'kach - tutaj to mam wrazenie ze potrafi być ostra imba czasami. Zwykle sie zlapie albo budowlańców, albo jakieś dzieci/rodziny rozmawiajace, czasami może jakies hotele/ochrone czy cos podobnego, no ale juz udalo mi sie połapać ludzi ktorzy z pmr robia przedluzenie stacji radiowych (chociaz, na cb to samo bylo), ktos nawet raz cyfrówke nadawał (chyba ze to byl dpmr), z tych rozmów rodzinnych to też można czasami bardzo dziwne rzeczy uslyszeć (no ale jak sie wmawia ludzia ze kody ctcss to kody prywatności, to pozniej takie kwiatki sa xD) - czasami te rozmowy miedzy ludzmi są ciekawsze od tego co idzie na pasmach krotkofalarskich i poza nimi uslyszec v:
W moim przypadku w t50 na oryginalnych akumulatorkach było podobnie. Jednakże po wymianie akumulatorków na 4 pojedyncze AAA nie ma problemu nawet na 3 800 metrów (trzy tysiące osiemset metrów) w wiejskim terenie (rzadka zabudowa drzewa itp).
Jest jeden problem w paśmie PMR. Wszelkiej maści firmy, przez łatwa dostępność i niska cenę urządzeń, wybiera właśnie PMR. Bardziej, lub mniej świadomie zajmują niemal wszystkie kanały. Nie zadadzą sobie nawet trudu, by zaprogramować sobie własny kanał i go używać. Siedzą na publicznych. UKE powinno, mimo wszystko wdrożyć na PMR, jakieś zasady. Ale raczej się nie doczekamy.
Używając radia pmr do mamy dużą szanse nawiązać łączność. Bo nadając z większą mocą może ktoś nas słyszy ale my jego już nie tym bardziej że większa moc zagłusza prace radia pmr.
Mówi się że Boafengi są nielegalne... A ja mam pytanie. Co w tym kraju jest legalne? :P Przecież dziennie miliony Polaków mamie prawa ruchu drogowego. I to wiele z tych praw łamane jest dlatego, że jest to prawo przestarzałe. Np. popularny przykład to hamulec ręczny który musi być regulowany. A w nowych samochodach automatach mamy guzior. ;) Tak samo prawdopodobnie wszystkie współczesne od ok. 2000r skutery i motorowery, łamią prawo odnośnie prędkości maksymalnej która wynosi 45km/h. A wszystkie motorowery i skutery maksymalnie rozpędzają się do nawet 55km/h gdy są zablokowane. A sklepy często od razu sprzedają odblokowane dzięki czemu jadą nawet 65-70km/h. Prawo odnośnie opłaty za odbiorniki TV i Radiowe. Może nadal są ludzie którzy je płacą, ale zdecydowana większość nie płaci i przepis jest już zasadniczo martwy odnośnie egzekwowania opłaty. Tak więc moim zdaniem posiadanie takiego radia nie powinno być w żaden sposób nielegalne. Co najwyżej nielegalnie możemy z takiego urządzenia korzystać, wchodząc na pasma Policji czy innych służb i zaczynając nadawać.
@@SierraEcho Mhm, ale i tak mimo wszystko, nikt nikogo za używanie Bao nie ściga. ;) 2x do roku np. jeżdżę do pomocy w organizacji zlotu motocyklowego, korzystamy tam z Bao i nie tylko przy współpracy z strażą i policją. I panowie z policji nawet słowem na temat używanych krótkofalówek się nie odzywają. :) I moim zdaniem przepis o tym że krótkofalówka musi mieć zintegrowaną antenkę itd. Jest również martwy... I jeżeli z sprzętu korzysta się zgodnie z pierwotnym zamysłem, to nie powinno to stanowić prawnego problemu. Czyli dopóki nie wykraczamy po za kanały PMR, nikt nie powinien nikogo karać. :) No i oczywiście dopóki też nie korzystamy z dodatkowego wzmocnienia sygnału jakimiś lepszymi antenami itd.
1. Hamulec powinien być modulowany, ale pojazdy przechodzą homologację i są dopuszczane do ruchu na tzw. odrębnych warunkach. Tablica rejestracyjna ma być na środku, ale Alfa Romeo może mieć na boku, bo tak ma w homologacji. Nie ma tu łamania prawa, tylko szukanie dziury w całym - typowo Polskie niestety. 2. PMR to PMR i przepisy nie dotyczą tylko Polski. Urządzenie ma mieć ograniczone parametry i zintergrowaną antenę, bo używają tego ludzie bez licencji i bladego pojęcia. To, że sobie w Bao ograniczysz moc, niczego nie zmienia, bo posługujesz się silniejszym i siejącym losowo badziewiem. Ergo, jeśli masz broń załadowaną ślepakami, to nadal masz broń i bez pozwolenia lądujesz w pierdelku. To nie jest trudne do zrozumienia.
@@misiukisiu Akurat jeżeli chodzi o broń, nie musi być załadowana. Ba, nie musi to być "teoretycznie" broń. Bo może to być kawałek "złomu" wyciągnięty przypadkowo z ziemi. I jeżeli nie zgłosisz tego OD RAZU na Policję, tylko przypadek trafił by, aby Policja najechała i okazało się że przy sobie masz kupkę złomu = pozostałość która była bronią palną i nie jest to CP. Też idziesz do pierdla. :P (tudzież prędzej zawiasy i kara grzywny) Ale znów w drugą stronę, możesz mieć CP = Broń czarno-prochowa bez pocisków scalonych. I może ona być nawet załadowana! Możesz ją nosić wszędzie przy sobie o ile lokalnie przepis nie mówi inaczej. I robisz to w pełni legalnie! Mimo że jest to broń tak samo niebezpieczna jak współczesny pistolet! Ba... CP jest bardziej niebezpieczny niż współczesny pistolet, bo CP może wypalić od iskierki z papierosa zawianej przez wiatr. ;) Tak że kolejny Polski paradoks! Kupka złomu z ziemi która jest częścią skorodowanej totalnie broni palnej z np. IIWW? Idziesz siedzieć... Nowy, w pełni sprawny pistolet Czarno-prochowy? Noś, nawet załadowany i nikt Ci nic nie zrobi, dopóki go nie użyjesz w celach co ważne! Innych niż samoobrona konieczna. ;) A co do homologacji... Nie jest to kwestia odrębnych warunków. Bo motorower NIE MOŻE przekraczać 45km/h. Nawet na drodze, jeżeli Policjant będzie suszyć i złapie Cię że jechałeś 55km/h Motorowerem, to żadne tłumaczenie że jest nowy, że ma homologację i że jest zablokowany Cię nie uratuje. Wręcz wezmą skuter na hamownie (gdybyś uparcie nadal walczył o swoje) i sprawdzą jedynie czy pomiar podczas jazdy nie był zakłócony. Ale okaże się na hamowni że jedzie również 55km/h czy nawet 50km/h. Oraz jego moc przekracza 5,4KM. I to już wystarczy aby nałożyć na Ciebie karę w związku z tym, że pojazd nie spełnia wymogów ustalonych przepisami. I uwierz mi, pokazanie że dopiero co ten pojazd kupiłeś w sklepie ich kompletnie nie będzie interesować. ;) A co najwyżej będziesz mógł prywatnie pozwać sklep o to że sprzedał Ci produkt niezgodny z opisem. I przykład tablicy rejestracyjnej, to totalnie inny przykład, bo tak naprawdę możesz ubiegać się o np. kwadratową tablicę rejestracyjną, małą tablicę rejestracyjną. I to są wyjątki na które masz papier i jest to legalne... Podobne ogólnie przeboje są z pojazdami typu Microcar. Ale tam to już są takie machloje że nikt nie wie co z tym robić. :P
@@Boszu Co do broni palnej, masz rację, że jest to lokalny burdel i polskie restrykcje, ale też mieszamy tutaj kwestie dotyczące posiadania broni i idiotyczne przepisy dotyczące zabytków i ich wydobywania, które podgrzewają atmosferę. Kłopot jest w tym, że nie ma jak postwić jasnej granicy między bronią zdolną do oddania strzału, a pozornym wrakiem, który przecież w pewnych okolicznościach można naprawić. Policja (jako organ do którego zgłaszamy) powinna ocenić, czy jest niebezpieczny i zaopiniować. - Jeśli zaś chodzi o kwestie homologacji, to wkraczamy na zupełnie inny obszar zależności. Tu jest twarda hierarchia zaszeregowania pojazdów do kategorii homologacyjnej A, B, C itd. Podstawowe kryteria to NOMINALNA moc napędu i prędkość osiągana w określonych warunkach. Te dwa parametry deklaruje producent lub dystrybutor i wysyła pojazd na ścieżkę homologacyjną, odpowiednią dla danej kategorii. Kierujący musi posiadać uprawnienia dla danej kategorii pojazdu, które są zadziwiająco zgodne z tą klasyfikacją:-) Nie ma możliwości odstępstwa od parametrów klasyfikujących = moc / prędkość, ale jest możliwość warunkowego odstępstwa od kwestii umieszczenia tablicy rejestracyjnej lub działania hamulca postojowego, czy innych elementów niestandardowych. - Jeśli więc Twój rower elektryczny lub hulajnoga okaże się motorowerem, po serii prostych badań (test napędu), lub nawet po oględzinach wzrokowych (siodełko w e-hulajnodze i manetkę w e-rowerze przecież widać), no to masz grubo narobione w spodnie. Możesz oczywiście zaskarżyć sprzedawcę, ale ten się wykpi, że wiedziałeś co kupujesz. Są tacy POLSCY niby PRODUCENCI, co sprzedają chiński e-rower bez manetki i dodają ją gratis, żeby nie było na nich. To ma relatywnie krótkie nogi, bo po kilku głośniejszych wypadkach się sprawa rypnie. - Wracając do PMR, to też są międzynarodowe ustalenia dotyczące mocy i budowy urządzeń i nie można za to winić polskich urzędów. System i uwpolnione pasmo, są tak pomyślane, żeby w żadnym wypadku nie zakłócały zawodowych pasm i żeby użytkownik nie wprowadzał usprawnień w postaci lepszych anten = wzrostu mocy. Tym użytkownikiem może być dzieciak (niania), starszy dzieciak (harcerz) i inne osoby bez zielonego pojęcia o eterze i jego zakłócaniu. Baofengiem można się legalnie posługiwać, ale wymaga to podstawowej choćby wiedzy, czyli licencji. Nie dostanie jej 12 letni harcerz, albo córki sąsiada do pitolenia sobie godzinami na podwórku, na paśmie używanym do komunikacji na morzu, lub przez Straż. - Pokrewny temat to drony - tu zachodzi komunikacja na odległość i wysyłanie fizycznego przedmiotu w przestrzeń powietrzną, który stanowi naturalnie zagrożenie - gdy spada. Na szczęście przepisy wyprzedziły masowy zakup chińskich konstrukcji / mocnych konstrukcji i wysłanie ich w niebo przez absolwentów I komunii świętej, ale i tak raz po raz samolot ląduje, bo ktoś lata DJI koło lotniska, czy w korytarzu. I teraz zadam Tobie pytanie, czy Baofeng może zakłócić komunikację z dronem latającym nad ludźmi? Podobno sieje szeroko, a więc czy może także w ten, nawet pośredni sposób, spowodować zakłócenia w ruchu lotniczym? Ergo, czy córka sąsiadki, niechcący może zawrócić samolot? Wiesz, że zawrócony po starcie samolot nie wyląduje z paliwem i musi je najpierw wysikać = gruba kasa i zanieczyszczenia. PMR takich atrakcji nie wywoła, bo trzyma się bezpiecznych norm, które może są pozornie zaniżone, ale dają Tobie pewność, że nie narobisz jakiegoś gnoju. Serio jestem ciekaw czy wiesz, czy Bao jest w stanie zakłócić/zwiesić drona:-)
Teraz baofeng ma wersję z nieodpinaną anteną i pasmami PMR i 0,5W. Taka motorola, ja kupiłem za 78.91 zł na Ali i jestem zadowolony w mieście też jest zasięg nawet w budynku
Według mnie przepisy radiowe są trochę archaiczne i zatrzymały się PRL-u. Większość ważniejszych służb przeniosło się na radia cyfrowe więc przeciętny Kowalski nie jest w stanie ich zakłócić. Co się tyczy PMR jeżeli jest wydzielona częstotliwość to czemu nie może być większa moc? i demontowana antena?, tym bardziej że w eterze jest coraz to więcej zakłóceń, a czasem ludzie potrzebują się połączyć na nieco większym dystansie niż paręset metrów i wyraźnie się słyszeć, czy ktoś powiedział stój czy chu... Ograniczenia PMR miały sens jak było 8 kanałów, teraz jak jest ich 16 to każdy znajdzie miejsce dla siebie. Czepiacie się Baofengów, Ja wiem że was boli pewna część ciała że wydaliście na radia po kilka tysięcy, a ktoś nadaje z radia za 200zł, no PECH.
Wydaje mi się, że w przepisach o określonej mocy chodzi o dwie sprawy. Po pierwsze dysponując taką samą mocą (0,5W) mamy 90% pewności, że będziemy w stanie usłyszeć osobę, która nas słyszy, bo teoretycznie mamy podobny zasięg. Po drugie, jak ktoś zacznie nadawać z nadajnika o dużej mocy, może zakłócić pracę (wywłaszczyć pasmo) na danej częstotliwości na dużym obszarze, nawet nie zdając sobie sprawy, że ktoś z radiem o mniejszej mocy akurat prowadził tam konwersację.
A kto wolnemu czliwiekowi zabroni urzywac baofenga kto sobie uzurpuje prawa do czegoś czego nie stworzył ☝️☝️☝️ to tak jakby zabraniać korzystać z powietrza i słońca lub deszczówki
Jakoś na budowach nikt się nie przejmuje nadawaniem bez żadnych znaków a i boafengi też się często trafiają, dlatego uważam że przepisy odnośnie nadawaniu w paśmie amatorskim są przestarzałe i należało by je zmienić.
PMR to nie pasmo amatorskie - każdy może sobie kupić takie radio i nadawać bez żadnych pozwoleń i znaku. I tak właśnie robią budowlańcy. Natomiast używanie mocniejszych radiotelefonów (np. Baofenga) na paśmie PMR lub innych częstotliwościach bez pozwolenia radiowego już jest nielegalne.
@@SierraEcho A czy nie jest to tak, że pasmo PMR powstało do łączności obywatelskiej a nie do wykorzystywania w firmach? Jeśli dobrze kojarzę to w takim razie nawet budowlańcy łamią prawo używając oryginalnych PMR'ek
@@SierraEcho jednak jest takie ograniczenie bo kanałów pmr nie można używać komercyjnie czyli do rozmów służbowych, czyli budowlańcy i obsługi sklepów nie mają prawa rozmawiać na tych kanałach, ale wystarczy że będą gadać o jakiś swoich prywatnych pierdołach np jak obok mnie w mediaexpert to wtedy juz mogą.
Widok fajny. Otwarta przestrzeń dla UKF. Pmr to też fajna zabawa.
Super film. Oby więcej ludzi przechodziło na PMR, aby było z kim pogadać i testować sprzęt. Użytkuje T62
Jak mam to wlaczyc na swojej t62 ?
Od czego zacząć naukę "zabawy" na krótkofalówce? Polecasz jakieś strony dla żółtodziobów?
Witam . Motka jest bardzo dobrym radiotelefonem PMR i sam ją posiadam .Sprawdzona łączność w małej zabudowie 1.5 km i o zróżnicowanym terenie o 6-8m wys. Daje radę przeprowadzić łączność. Pozdrawiam i 73.
Kiele mają fajne ny układ topograficzny dl tego świetne miejsce geograficzne. Swiety Krzyż obok Kielc też strategczne miejsce i historia transmisji radiowych. Radio Kielce słychać od Okęcia w Warszawie po Rzeszów. I to na jednym nadajniku.
Witam ja mam maxcoma wt 60. Na górze św. Dorota w Będzinie zrobiłem łączność z miejscowością Sól. Gdzieś koło węgierskiej górki. Byłem zdziwiony bo dystans o wiele lepsze niż w instrukcji
A ja bym proponował żebyś sprawdził drugą skrajność czyli wejśc jak najbardziej między budynki i wtedy zobaczył przez ile budynków da się skontaktować
Też dobry pomysł!
100m i po wszystkim...
Bardzo ciekawy film :) od jakiegoś czasu posiadam wównież motke T62 i też trochę testuję, żeby poznać możliwości. Test zasięgu pomiędzy dwoma T62 w mieście to ok 800m. Warszawa, prawa strona miasta, czyli gesta ale niska zabudowa. Jedna pmr w aucie, z drugą szedłem wzdłóż prostej ulicy. W lesie zasięg podobny. Coś łapało do ok 950m. Jedna pmr w aucie a z drugą szedłem w las szeroką prostą jak drut ścieżką. Udało się auto zostawić idealnie na linii ścieżki. Po odbiciu w boczny szlak łączność zrywana po 450m. Śmieje się, że krzycząc miałbym podobnej skuteczności łączność :)
Bardzo zastanawia mnie sprawa budowlańców. Czego oni używają? Odbieram identyczne komunikaty jak ty. Najlepiej na kanale 2, i 8. Ale przebija na sąsiednie kanały. Lokalizacje budowy znam stąd wiem, że łapie ich z domu ok 2km, wnętrza przychodni ok 3km oraz znad wisły. Tu już byłem mile zaskoczony. Dystans ok 5,5km, niska zabudowa, teren płaski ale przy samej rzece lekki spadek plus po drodze wał przeciwpowodziowy.
Na teście łączności 13.11 odbierałem sygnały na 5-6km z różnych części Warszawy ale to ze stacji nadawczych. Same PMR'ki milczały.
Pozdrawiam i czekam na kolejne ciekawe filmy i testy :)
Podejrzewam, że budowlańcy używają Baofengów z mocą 5W w paśmie PMR i dlatego słychać ich tak daleko.
Cześć, brałem udział w tych testach 13/11...też Warszawski prawy brzeg Wisły. Słyszałem chłopaka z Bielan, z pl.Kasztelanskiego, z Centrum Olimpijskiego... ale oni mnie nie słyszeli:) odległości od 7 do 15 km. Nawiązałem tylko kontakt w odległości około 1700m z kolegą i innym użytkownikiem, również około 1600m ode mnie. Z kolegą dobieraliśmy dogodne miejsca...parkingi wielopoziomowe, nie były jednak wyższe niż otaczające bloki. Ale coś pomogło. Teraz testy 26/11 em com o 15
4:12 - jaka mapa z wykresem w stosunku do odległości?
Ograniczenia ograniczeniami wszystko zależy czy Cię znajdą. U mnie w mieście przez cały rok w latach 2014/2015 ktoś retransmitował Internetowe radio Uniwersytet w paśmie FM na 105,0 MHz i jakoś nikomu to nie przeszkadzało, chyba że UKE bez zgłoszeń od obywateli nie robi sama skanu eteru.
Odbierając pakiety "mowy wiązanej" antenka poczerwieniała ze wstydu...😍😍
Test skrajnych temperatur. w 30 stopniach działa, to może teraz do zamrażalnika na noc -18C po pierwsze test czy bateria wytrzyma w takim mrozie po drugie czy elektronika zadziała, np. wyświetlacz. Też podobno te twoje PMRki są "kajakowe" tj. że pływają po powierzchni więc może je wodować w wannie lub fontannie?
Jak zwykle mogę liczyć na Twoją kreatywność :) Pomysł z fontanną bardzo mi się podoba.
ciekawe kto sprawdzi jak i z jaką mocą nadaje z baofenga na paśmie PMR ?
Ciekawi mnie jak sprawowałyby się w terenie dwa radiotelefony ręczne CB. Czy byłyby lepsze niż PMR, mimo większej mocy, ale z mniej skutecznymi antenami? Czy w paśmie CB skuteczniejszy byłby AM czy może jednak FM? Może taki test?
Będzie taki test.
@@SierraEcho Super 👍
Byłoby chyba słabiej. W zamierzchłej przeszłości trochę sie bawiłem CB i na CB z ręczniakami było gorzej niż na PMR dziś. Trza by było wrócić do tej zabawy.
@@SierraEcho No i z testu wyszło że moje przeczucia się potwierdziły. :) Pozdrawiam.
Kiedyś słychać było kłótnię rodzinną na pmr. Ktoś miał włączony vox.
Albo nianię na częstotliwości pmr
Dobre. Ciekawe, czy było słychać też jak już się pogodzili ;)
@@SierraEcho Jak się godzili to nadawali morsem. .-- .-..- ---. --..- / .-- -.-- .--- -- .. .--- / .-- .-..- ---. --..- / .-- -.-- .--- -- .. .--- .-.-.- 😅
@@GregPLAngler :D
@@SierraEcho Fapało zdrowo przez mikrofon pewnie. 🤭😅
Ci co mówia ze PMR jest dla zabawy kompletnie nie maja racji, paradoksalnie PMR jest b. czesto uzywany profesionalnie w pracy np. na budowach, w magazynach, złomowniach etc. Wlasnie krótkofalarstwo jest typowo dla zabawy.
Trafne spostrzeżenie
Nikt na budowie nie korzysta z czystego pmr446, używają innych częstotliwość uhf w połączeniu z różnymi kodami CTCSS. UHF to nie tylko pmr446
@@Wolfy-by7nz kolega w takim ukladzie jeszcze malo w PMR obsluchany albo nietypowy rejon. Poznan i okolice PMR jest uzywany w 95% do pracy. Oczywiscie na budowach jak najbardziej.
Profesjonalisci to mają wykupioną czestotliwość... a nie biorą "januszexy" wolne pasmo i profesjonaliści ?
A Krótkofalowiwc ma więcej praw i obowiązków niż ci się wydaje..
Służba krótkofalarska --- mówi ci to coś ? Nie ? To doczytaj status...
@@MarekLewarek No i wlasnie przez takich "krutkofalofcuf" jak ty to srodowisko juz nie jest tym czym bylo 40 lat temu - jak robilem swoja licencje.
PMR swietne urządzenia od mc posiadam Midland G9 Pro i nawiązałem parnaście łączności na kanale 2 :) Polecam każdemu,
W Baofeng można chyba ustawić moc 0,5 czy 1W.
Można, ale to nie czyni go legalnym PMR-em ;)
Pozdrawiam serdecznie
Firmy nie chcą opłacić częstotliwości to kupują PMR bo tanie i proste w obsłudze. Od 6:52 do 9:51 czarne tło czy w tym informacji ukrytej nie ma :) albo zaszyfrowane :)
Chyba coś schrzaniłem przy montażu ;)
Co to za mapa gdzie masz wykres wysokości terenu?
Skąd wniosek, że pracują bez kodu? Przecież jak się ustawi w radiu odbiorczym kod 0, to się słyszy wszystkich nadających na danym kanale bez względu na to, jakich kodów używają.
W drugą stronę z kolei nie zadziała - czyli jeśli nadawca będzie miał ustawiony kod 0, to ktoś z ustawionym innym kodem go po prostu nie usłyszy.
Szukam od kilku dni i nie mogę się dowiedzieć... Czy większą moc baofengow, czy też tyt'ow w PMRze niesie ze sobą jakieś negatywne skutki dla innych użytkowników PMRek? Czy to tylko chodzi o zakaz bo "takie prawo ". Z czym to jest związane?
Nadając w częstotliwości PMR z mocą powyżej 0.5 wata musisz posiadać licencję krótkofalarską.
Oczywiście, że są negatywne skutki - zagłuszasz znajdujących się w okolicy (i to nawet dalszej okolicy, z racji większej mocy) użytkowników klasycznych, legalnych pmr-ek. Do tego dochodzi sianie zakłóceniami po innych kanałach i się robi naprawdę syf w eterze.
Mam pytanko. Można używać tego do podsłuchu na kolei?
Nie.
@@SierraEcho ale na tym urządzeniu czy wogóle jest to nielegalne?
Zrobiłem łączność baofengiem s56 w otwartej przestrzeni na paśmie pmr 65km z anteną nagoya 771, z mocą 10 wat 😁🖐️
Po pierwsze zrobiłeś to nielegalnie, po drugie Baofeng NIE MA 10 WAT XD, po trzecie 10 watów to żadna sztuka, spróbuj z legalnej PMR-ki, to dopiero zabawa.
@@MateoMK legalnie to w mieście do 3 km. Tutaj na filmie było 2,2 km. Oczywiście wynik bez tropo bo w nocy wynik zapewne byłby większy.
@@MateoMK baofeng s56 ma 10 wat, kup se to zobaczysz.
@@jarekjuraszek2388 Mierzyłeś go? To tani, chiński ręczny radiotelefon, nie wierzę, że ma 10 wat na UHF.
@@jarekjuraszek2388 Te 10 W w tym Baofengu to już z samych opisów widać, że "na pewno"😂 jest... Przeglądając neta to samo radio wg opisów ma 5W, 8W lub 10W... Tak, że sorry, bez miernika moc raczej wysoko wątpliwa. Już sama odległość 65 km i pasmo, wskazuje, że ta łączność to na pewno nie zasługa watów.
Też na mojej PMRce słyszę ..... pomału do góry ;) Ale od czasu do czasu słyszę rozmowy Krakowa, Torunia, pewno jakieś odbicie
A jak to BAOFENGI sieją?? I czy w sytuacjach kryzysowych, nie jest dozwolone używanie większej mocy na tej częstotliwości?? Oraz czy radiowcy nie mogą używać wyższych mocy na tych częstotliwościach??
Nie
w sytuacji kryzysowej , ratowania zycia mozesz uzyc dowolnych srodkow w celu ratowania zycia ,tylko krotkofalowcom bao sieja ,ostatnio mialem niezla spine z krotkofalowacami na fb pokazywali mi srzuty ekranu ze swoich radii jak to mocno baofengi sieja ,niestety na moim kalibrowanym analizatorze widma moje baofengi miale podobne widmo radiowe jak moje yeasu czy icom, nic nie sialo ogolnie jesli uzywasz bao w pasmie pmr i twoje urzadzenie jest speawne ,to nadajesz w pasmie citizen band ,czyli w pasmie obywatelskim uke raczej nie bedzie mialo nic przeciwko temu o ile nie bedziesz sprawial problemow technicznych w tym pasmie ,typu przesluchy miedzykanalowe ,zatykanie innych radii itp ,raczej takie rzeczy sie nie zdazaja w pmr nadajac w bao , testowane przeze mnie
W sytuacjach kryzysowych nie powinno się używać gównianych sprzętów. Eter jest potrzebny służbom, i specjalistom, a nie dyletantom z Baofegami.
Po czym służby wykrywają że ktoś używa określonych pasm bez pozwolenia, a jak mam pozwolenie to automatycznie mogę korzystać z radiotelefonu
Baofeng u mnie nie wykrywal ochrony w supermarkecie w odleglosci 1km od domu takze lipa
Jakiej mapy do obliczenia odległości i ukształtowania terenu użyłeś w filmie?
Google Earth Pro
mega fajnie super ;))))
Nie nagrywałeś kiedyś disów na tajgera bonzo jako pezet?
Że co? 😲
czesc, skad wiesz ze robotnicy pracuja bez kodu? to nie jest tak ze jak nie ustawisz kodu to lapiesz wszystkie transmisje, oni moga miec konkretny kod ustawiony
To radio pokazuje kod jak ktoś nadaje z kodem
@@SierraEcho Identyfikacja kodu wymaga odpowiednio mocnego sygnału. Czasem się zdarza, że Motorola T82 przy skanowaniu bez kodu najpierw pokazuje 0, a dopiero po nachyleniu radia zidentyfikuje kod. Dlatego może nam się czasem wydawać, że mówimy do kogoś bez kodu, tymczasem on ma włączony kod i nas nie słyszy.
Można by się przejechać w okolice Pustyni Błędowskiej i zrobić testy, także mam Motkę T62 + "zabawkowego" Retevisa RT628 (8 kanałów)
ja uważam że wszystko co zakazane i niedozwolone jest wyrazistsze ciekawsze i smaczniejsze.
Coś w tym jest, gdyż ja celowo i z premedytacją ignoruję lewoskrętne zakazy, odbierające nam wolności osobiste krok po kroku.
- sam sobie założyłem pompę ciepła, pomimo iż nie mam uprawnień
- sam sobie złożyłem instalację elektryczną, pomimo iż nie mam uprawnień
- Nasadziłem sobie prawie 70 drzew bez pozwoleń
- wyciąłem kilka bez pozwoleń
- remonty, przebudowy na własnej ziemi robię bez pozwoleń
- nie zamierzam respektować zakazów wjazdu do centów miast
- etc...
Robię wszystko, aby skrzywdzić represyjny SYSYEM, ale jednocześnie nie skrzywdzić jakiegoś "zwykłego" człowieka osobiście.
@@ansuz3653 bardzo zdrowe podejście przyjacielu / staram się robić podobnie :)
Czasem pytają dlaczego, skąd takie nastawienie ??? cóż - chyba wynika z dorastania w czasach komuny ...
Brawo system nie ma z nami rządnej umowy i to co czyni to przekręt i dlatego wali się a na dowód tego to podam przykład - największe banki lichwiarskie sypią się
Czy baofeng uv-5r jest dozwolony w mieście i na wsi bez pozwolenia i jakiś innych certyfikatów i uprawnień?
A teraz dla porównania zasięgu sprawdź jakiś radiotelefon na pasmo 11 metrów ciekawe jak duża wyjdzie rozbieżności 🙂
Planuję film - porównanie CB, Bao i PMR.
@@SierraEcho fajnie na pewno obejrzę
Też jestem ciekaw jak CB wypadnie w porównaniu z PMR. Czekam na testy.
Mała uwaga. Jak pytasz rozmówcę o lokalizację, to podaj też własną. Częsty tekst na CB: "jak mnie słychać?" i w odpowiedzi "dobrze" słabo opisuje daną łączność.
Testy CB kontra PMR już wkrótce ;)
Na 11m chociaż ćwiartka fali to 2,25m długości anteny na PMR zwykły bao będzie miał lepszy zasięg z racji długości anteny na 70cm
2:25 o co chodzi z kodem ?
Witam. Czy Midland G9 PRO to dobry wybór na wypady w góry? Czy może takie Motorolki? T62 albo T82 Extreme?
Midland G9 PRO to bardzo dobre radyjko, a czy w gory..... jezeli nie przeszkadza Ci jego rozmiar (bo jest spory) to spoko, moim zdaniem im mniej i lzej ze soba nosic tym lepiej, ta motorolka mniejsza a to zaleta jezeli chodzi o turystyke i wedrowki piesze i nie tylko po gorach, za to wspomniany midland ma troszke dluzsza antenke a to wplywa na zasieg, generalnie wszystkie trzy radia, ktore wymieniles sa bardzo dobre
@@ForFiter-xw2ee
Dzięki za odpowiedź. Już kupiłem Midlanda 😁
Ostatnio kupiłem motorole t82, i jak wyszedłem na górkę w okolicach Wolbromia , to rozmawiałem z Wieliczką.
Całkiem możliwe że ze mną 😜
Co znaczy sieja?
Dlaczego baofengi sieją? Proszę o wyjaśnienie, bo się nieznam?
poniewaz maja nienajlepsze nadajniki (kwestia filtrow tez) oraz slabo zestrojana antenke
Dzieki za Test,a jednak cos sie dzieje na pmr .Serdecznie pozdrawiam z Bremen.
Skąd wiesz, że oni nie używają kodów? Może dlatego nie odpowiadali bo mieli włączone kody i cię nie słyszeli? Łapa w górę za fajny filmik.
bo ma wlaczana funkcje skanowania i jak radio znajduje sygnal to mu poza kanalem od razu pokazuje tez jaki jest subton uzywany
@@ForFiter-xw2ee Już wiem, że Motorola posiada taką funkcję bo sobie takie kupiłem. Niestety wyszukiwanie działa fatalnie i omija większość zrozumiałych sygnałów.
@@pasiczer oj, to u mnie nie ma takiego problemu, bardzo ladnie skanuje i wylapuje jak nalezy
@@ForFiter-xw2ee Już wszystko jasne. Motorola T62 posiada dwa tryby skanowania (podstawowy i zaawansowany). Musiałem włączyć skanowanie gdy był ustawiony kod CTCSS/DCS i dlatego radiotelefon uruchomił skanowanie podstawowe i nie wyłapywał wszystkich transmisji. Wystarczy dać kod na 0 i uruchamia się skanowanie zaawansowane, które wyłapuje większość transmisji.
W dużych miastach często słychać "nianie" w blokach, można sąsiadów słuchać. Jeszcze nie dawno gdzie nie gdzie można było sluchać na pasamch 44 mhz stare telefony bezprzewodowe ( domowe słuchawki ).
0,5W i to przy niższej czułości były normalnymi parametrami radiostacji zawodowych dla wojsk i służb cywilnych wiele lat. Typowo określano z literaturze zawodowej że radiostacja służbowa cywilna ma moc 0,2 - 1 W i zasięg 3 km w terenie płaskim otwartym oraz do 500 metrów w terenie zabudowanym przemysłowym. Teraz każdy chce 5- 10 W "w ręce" i bez zezwolenia a dawniej w latach 70-80' uzyskanie zezwolenia na choćby 300mW radiostację było bardzo ale to bardzo trudne. Wojsko miało radiostacje plecakowe o mocy do 5W i zasięgu do 6-8 km w paśmie 45 Mhz przy antenie 165 cm. Był porządek i brak zakłóceń. Świetne łączności :).
Porównaj sprzętu sprzed lat które miały jakieś filtry ..... Teraz ma być tanio i szybko......
Tylko mowimy o czasach prlu, gdzie to sie rzad obawial łaczności z "zgniłym zachodem", wiec to że bylo ciezko mnie wcale nie dziwi, wiec nie ma nawet co porownywać bo to co teraz możemy robic i jest to akceptowalne (typu jak ludzie sobie stoja pod lotniskiem ze skanerem i sluchaja) to za czasów słusnie minionych pewnie byś cały do domu nie wrócił. No i sprawa tego jaki syf w eterze był wtedy, a teraz - nie bez powodu niektorzy mówią że jakieś pasmo "umarło", mniej syfu w eterze to i łaczności łątwiej było robic, a nie jak teraz gdzie trzeba czasami sie ostro wsluchwiać miedzy stacje, a zakłucenia z np. elektroniki na paśmie (co prawda idzie to tam jakos zniwelować, no ale jak swoj dom ogarniemy, to z sąsiadem troche gorzej)
@@pss5522 Mimo wszystko dziś są lepsze, urządzenia z lat 70-80' zaraz po erze lampowej pracowały szerzej odbierając więcej zakłóceń a nadajniki generowały więcej zakłóceń w skali mocy. To był początek ery komputerowego projektowania gdzie jeszcze ludzie popełniali błędy, mimo że pracowało ich tysiące przy opracowywaniu jednego przenośnego urządzenia. Stare urządzenia w cenie domu z lat 60' nie miały by szans dziś z PMR, po pierwsze tanie niewolnictwo przemysłowe, po drugie sztuczna inteligencja przy projektowaniu.
@@dawidopl908 Te ostrzejsze przepisy w PRL były w USA znacznie ostrzejsze niż u nas , u nas ZAWSZE było 'lepiej', znaczy większy bałagan. Polacy uczyli się zasad radiokomunikacji od USA choć niby było to zabronione, oddawali nam swoje książki naukowe oraz starsze patenty anten które my tłumaczyliśmy, ZSRR o tym wiedziało. Co do podsłuchiwania służb to nie jestem zwolennikiem choć kiedyś jako dziecko byłem, teraz wiem że ja nie chce być podsłuchiwany i tak samo powinienem szanować innych a Polacy uważają często że oni mogą podsłuchiwać ale ich nikt nie ma prawa.. tak to nie działa. Za PRL było lepiej za tym że UKE (dawniej PIR) faktycznie zabraniało zakłócać pasma i karano za to, teraz można niemal wszystko, dlatego zasięgi nawet GSM spadły znacząco, mamy na terenie kraju ogromne ilości nielegalnego sprzętu elektroniki popularnej która zakłóca sprzęt łączności a dawniej musiała spełnić normy, dziś już w praktyce NIE, urzędowo TAK ale UKE wie że niemal nic nie spełnia tych przepisów i bada produkty udając że to robi. Po PRL weszły przepisy że produkty sprowadzane do Polski mają spełniać przepisy i to wszystko bez badania, dopiero potem gdy już urządzenie przeszkadza i komuś zależy kieruje się dany model na badania. Bałagan. I dzięki temu moce nadajników są obecnie 10-100 razy tak duże jak dawniej by przebić się przez szum zakłóceń. Nasza Polska radiostacja przenośna UKF na pasmo 40 Mhz R-311 była wzorowana na niemieckiej "Telefunken Teleport 4" , była świetna choć akumulatory miały elektrolit płynny a operator musiał się znać, używanie było przywilejem, cena wyższa niż dom, ręczna budowa, setki pracowników. Polska wchłaniała przepisy głównie z USA aby zapobiegać powojennemu bałaganowi.
@@arkadiuszweiss Co do tego nielegalnego sprzetu, to nie musi byc do konca tak ze to jest nielegalny sprzet. bo nawet markowe lodowki, telewizory, ladowarki potrafia siać - co prawda najtansza chinszczynza robi to o wiele mocniej, no ale markowe produkty nadal nie sa bez skazy. Do tego dochodzi to, ze kiedys od cholery urzadzen było na trafach, a teraz mysle ze z 90% (nie liczac moze jakis wzmacniaczy audio i innych sprzetów gdzie - no wlasnie - zakłucenia sa niemile widziane) to zasilacze impulsowe, ktore sa o wiele mniejsze i lżejsze i prawdopodobnie tańsze, no ale maja to do siebie że potrafia siać. Dodać do tego wszechobecne nadajniki GSM'owe których kiedys nie bylo, no bo nie bylo po co, to że mamy obecnie o wiele wiecej radii broadcastowych, wifi, bluetooth, sprzetów działajacych radiowo, satelit które tez w ziemie nadaja, w polsce od cholery fotowoltaiki od pewnego czasu - w dużym skrocie, mamy wszystkiego wiecej - nawet jakbys wyeliminowal wszystkie "nielegalne" urzadzenia ze swiata, nadal nie byloby tak pięknie jak dawniej pod wzgledem czystosci eteru, bo ilość elektroniki kiedys a dzisiaj to nawet nie przepaść, tylko czarna dziura
Co do podsluchiwania slużb - jezeli chodzi ci o te pasmo lotnicze o ktorym pisalem, no to bez przesady - nadaja w AM'ie, nic prywatnego tam raczej nie nadaja, nawet nie proboja tego szyfrowac. Z tego co wiem chyba jakies lotnisko usypalo dla takich nasluchowców górke zeby sobie mogli tam stac i sluchac v: raczej im zwisa czy ktos uslyszy info ze jakis samolot bedzie ladowal, albo ma problemy z silnikiem. Co do policji itp. to juz mysle mozna na to roznie spojrzec, jeden bedzie probowal nasluchiwac z ciekwaosci, inny w jakis niecnych celach, trzeci uzna ze to jest idealne miejsce zeby wyprobowac swoje umiejetnosci i zrobic dekoder ich kodeku ktorego uzywaja, bo poprostu tam sie ciagle coś dzieje i jest na czym testowac - no i tam po zdekodowaniu zwykly normik duzo nie zrozumie, bo jednak maja swoj slang na tych kanalach, i tez raczej nic prywatnego tam nie ma, tylko jakies sprawy sluzbowe typu gdzie co i jak sie stalo - informacje tak bardzo komus potrzebne jak typy na budowie sie na siebie dra na pmr'kach ze ktos ch... gładzia sciane zrobil
A co do tego ze obecnie UKE nie jest takie rygorystyczne co do sprawdzania każdego urzadzenia i karania za to ludzi - oj nawet nie wiesz ilu osoba to oszedzilo pieniedzy i czasu, bo wg prawa nie możesz tak naprawde zlożyć swojego własnego pc z dostepnych części, poniewaz tak stworzony zestaw komputerowy już jest osobnym bytem, nawet jezeli kazda osobno czesc zakupiona byłaby przez UKE przetestowana i dopuszczona do sprzedarzy, to komputer z niej zlozony juz nie - a to tylko jeden absurdalny przyklad jaki znam, podejrzewam ze jest ich znacznie wiecej - no i sprawa tego ze kiedys co jak co nie bylo tyle elektroniki jak dzisaj, to jeszcze sie dalo to jakos kontrolowac, nie wyobrazam sobie uke ktore mialoby kazda rzecz sprowadzona z usa, niemiec, chin czy innych indi osobno sprawdzac i testowac, bo by musieli zatrudniac chyba z 10% spoleczeństwa, a i tak pewnie by cos przeoczyli
W Lublinie słychać tylko chłopaków na budowach.
13 każdego miesiąca to i oczywiście coś słychować 😊
na kanałach PMR bez kodów przeważnie pracują z budowy
czy jak uruchomie krotkofalowke to caly czas mnie slychac czy dopiero wtedy gdy nacisne ten przycisk?
😂
Skoro jesteś tak bardzo ortodoksyjny względem przepisów to poza tym, że nie można używać Baofenga to powinieneś też piętnować panów, których puszczałeś. Do celów zawodowych/komercyjnych także nie wolno używać pasma PMR. Są od tego inne pasma, wymagające dość niskich opłat za zezwolenie radiowe (chyba, że profil PKD działalności to obszar telekomunikacyjny, wówczas koszt jest astronomiczny).
Dzięki za komentarz!
@Kurt Rolson kto podpierdoli to potem sie buli proste xd
o co chodzi z tymi kodami?
Czy Retnives RT649 też by sobię tak dobrze poradził
Zdecydowanie
Ogólnie to człowiekowi bez licencji Państwo daje do wyboru 2 niezbyt dobre rozwiązania albo 1. Pmr z zabawkową anteną i mocą 0,5 W oraz śmiesznie małą ilością kanałów albo 2. CB radio z mocą 4W am/fm i 12W ssb które jednak wymaga większej anteny żeby skutecznie nadawać.
Z dobrą anteną na CB można cuda robić. Ja co prawda nie korzystam z tego pasma, wolę 10m ale warunki podobne. Z samochodu niedawno na 29MHz w FM miałem łączność z Hiszpanią. Atena krótka bo 1.2m mocy trochę więcej bo około 20W. Często słyszę przemiennik z USA w tym paśmie.Trochę stacji mi uciekło bo akurat nie zawsze podczas jazdy da się zawołać.
czy Baofeng BF-888S też jest za mocny? Jest 10 kanałowy tylko. A chciałbym z niego korzystać do komunikacji na wyjazdach.
dobra... nie ważne... jak wszedłem na film to pokazał mi się Twój inny film o nim :D
@@AsamirPL To nie jest pmr
Do kolegi Sierra Echo - odnośnie tego filmu . Posłuchaj swojego filmu i powiedz co Ty zrobiłeś niewłaściwego w tym filmie !!! i przeczytaj jeszcze raz kodeks krótkofalowca . Na pewno nie wolno zachęcać do rzeczy nielegalnych i do popełniania przestępstw , nie powinno się używać Baofenga do łączności w paśmie PMR . To powiedz mi ilu krótkofalowców używa rozblokowanych radiotelefonów z możliwością nadawania nawet na pasmach różnych służb ( 90 % ) . CB radia , nawet na Allegro które mają nie jednokrotnie moc dochodzącą do 100-200 W są legalnie sprzedawane , czyżby w celach kolekcjonerskich ? W rozmowie na PMR którą upubliczniłeś słychać wiele wulgaryzmów , kto jest bardziej winny , ten kto to powiedział i słyszały to może 3-4 osoby , czy ten kto to rozpowszechnia , i słuchają tego tysiące osób ? Jeśli chodzi o Baofenga , to nie będę się zastanawiał czy wzywam o pomoc z Icoma czy z Baofenga , a jeśli do mojego domu wejdzie bandyta , to nie będę się zastanawiał czym go zneutralizuję , czy będzie to tasak od mięsa czy wałek od ciasta . Czy Tobie nie zdarzyło się nigdy , nawet przekroczyć szybkość , mnie nawet dziś ( 57 km/h ) . Ale ogólnie to fajny kanał .
Dzięki za komentarz. Te wulgaryzmy nie są aż tak bardzo wyraźne, więc ich "wypikałem". Więcej "mięsa" można usłyszeć jadąc autobusem ;)
@@SierraEcho Bardzo dziękuję . Osobiście nie jestem święty i różne słowa znam i czasami coś się wymsknie , ale nie publicznie , a takim gościom w komunikacji miejskiej to zwracam uwagę na niestosowny język , szczególnie gdy wokół są kobiety i dzieci .
Ale często jest tak ze robotnicy nie mają kodowanych kanałów i ja często się napotykam na robotników przewijają kanały
Będą siały niezależnie od tego czy będziesz miał licencję czy nie. Baosie działają ale na zasadzie wolnej amerykanki dopóki ktoś się nie doczepi.
Tak, ale jeśli sieją po paśmie 70 cm to jeszcze nie ma wielkiego problemu, bo pasmo jest szerokie. Natomiast pasmo PMR446 jest wąskie i mogą siać poza nim.
@@SierraEcho myślę że pmr możesz spokojnie podciągnąć pod 70 ......
@@SierraEcho Jeśli ktoś ma min.pojęcie to w cale nie musi przeszkadzać na Biedafungu, ustawienie szerokości kanału na Narrow z odstępem co 12,5 kHz, moc do min, co tam będzie siać? Jakość jest dużo lepsza bez sztachetowania jak na zwykłej PMR-ce. Wielu użytkowników nie potrafi nawet tego ustawić dlatego sieją.Co do legalności pełna zgoda.
Powinni dac pasmo dla krotkofalowek UHF VHF na 5w bez licencji jak w USA.
PMR - Private Mobile Radio
To znaczy Przenosne Radio Prywatne - z samej nazwy niepowinno byc uzywane w biznesie. Sa licenje do biznesu i czestotliwosci. Uzywanie PMR do biznesu powinno byc tepione.
Obecnie da sie kupic male radia CB co jest wielkim plusem tyle ze sa bardzo drogie.
Ustawodawstwo powinno byc podyktowane koniecznoscia a nie zabranianiem. Regulacja jest potrzebna gdy jest uzasadniona.
Spoleczenstwo potrzebuje mozliwosci komunikacji awaryjnej - jest to zrozumiale.
Licencje radioamatorskie zabraniaja uzywania radia do komunikacji - tylko do celow hobbistycznych wiec jest zabronione uzywanie sprzetu radioamatorskiego do celow komunikacji.
Powodzenia
Co powiesz na test łączności z Rzeszowem? Z magdalenki (wieża widokowa) łączę sie z przemiennikiem na św. Krzyżu(jakieś 120km) chętnie spróbował bym pmr. Jest todo wykonalne koledzy z cb-preppers ostatnio robili łączność na 127km na motorolkach t82
Dobry pomysł! Sprawdzę, czy jestem odsłonięty na Rzeszów. Jeśli nie, to musiałbym też na jakąś górkę pojechać.
Jak coś to na zello mnie zlapiesz nick polucq bez górki sie nie obędzie
Zobaczę na makepanorams co będzie widać z magdalenki w świętokrzyskim. W razie czego mam baofenga, uf-5r służył mi do pracy a teraz leży bezużyteczny
Niestety PMR jak i prawie cały UKF to tzw. fala przyziemna. Zasięg zależy głównie od widoczności anten plus kilka km poza horyzont. Najważniejsze to dobra antena i jak mawiają znawcy, dobry wylot. Dlatego np w paśmie lotniczym (118-136) dobrze słyszę samoloty z dość daleka, np. Katowice, Kielce, całe Podhale (moje qth to Wieliczka). Dają w dupę niestety dzwigowi. Ich powinno się przegonić na częstotliwości komercyjne. W okolicy KRK są nawet repeatery zello na 14 i 15 kanale PMR. Na tym paśmie miałem łączności z Wolbromiem na 4s, Górą Żar na 3s a nawet z Gubałówką bez wskazań ale czysto. Wszystko zależy od ukształtowania terenu noi od sprzętu.
Początek filmu i słyszę, o zgrozo... Baofeng nie może pracować zgodnie z prawem... Ok... jest i prawda i nieprawda... ja wiem co miałeś na myśli tylko laicy, którzy szukają jakiegoś radia pmr do łączności krótkiego zasięgu, bo w sumie tak możemy umownie to nazwać, mogą czuć się zmieszani różnymi informacjami. Spieszę sprostować w komentarzu. Oprócz radiotelefonów typu Baofeng uv5r i uv 82(chyba najpopularniesze 2 modele) są jeszcze takie radyjka choćby jak baofeng bf-25e czy t22/f22 które są stworzone tylko i wyłącznie do pracy w paśmie PMR 😉
Pozdrawiam
👍
1 do 8 zazwyczaj budowlańcy wszelkiej maści , po 17-18 się w miarę uspokaja.
Zgadza się. Przeskanowałem kanały 9-16 i była cisza.
Ja ci powiem że u mnie w mieście do 10 kanału z kodami są pracownicy budowy, trafiam rzadko escape room czasami dzieci w dużych częściach miasta, bywało że rodziny na plaży słyszałem do 30m słyszę rozmowy. A w pmr potencjał jest mam Motorolę t82, jak by każdy użytkował nie bał się rozmawiać to było by jak dawniej na cb, poproszę o film o cb radio wstęgowym mam radio ale tam są inne pasma i chciał bym legalnie używać radia po za samym pasmem 11m
Na pmr fajnie się Czesi bawią,łączności z górek czasem mają pmr jako wibrator anteny kierunkowej.Czy tak do końca legalne to ciężko powiedzieć
jeśli antena nie jest modyfikowana to chyba legalne ;)
jaki zasięg ma taka motorloka?
Od kilkuset metrów do kilkunastu kilometrów - w zależności od ukształtowania terenu.
Z PMR korzystam w terenie na poszukiwaniach :)
Praktycznie, szybko i jest przy tym niezły fun 🎉
Gadanie o parze, to może być EC kielce firmy które robią remont
Proszę mi odpowiedzieć co mi grozi i kto będzie mnie ścigał za używanie baofenga 5W z zewnętrzna antena na zakresie PMR? Jeśli nikt nie jest w stanie mnie za to ukarać to jaki to zakaz? Prawda jest taka ze ludzie wchodzą na przemienniki amatorskie i używają zakresów amatorski bez pozwolenia i nikt nic im nie zrobi! Sprawa ma cie trochę inaczej jeśli wchodzi sie na zakresy zarezerwowane dla służb.
Będzie odcinek na ten temat :)
Będziesz w górach tzn od Zakopanego do Bielska Białej to sprawdź sobie 3 kanał jest trochę ludzi natomiast jak będziesz w Krakowie zapraszamy na 3,10,13 kanał . Tutaj jest zazwyczaj wieczorami i w weekendy trochę ludzi .
Będę pamiętał - bywam w Krakowie.
@@SierraEcho niekiedy mam wrażenie że więcej się dzieje niż na 2 i 70 razem wziętych bez dmr
Baofeng zatyka , testowaliśmy go skacząc ze spadochronem z 1200m i instruktor z dołu w ogóle do nas nie dolatywal , były takie trzy próby i za każdym razem gluche radio .
Też mam pmr 16k często coś ktoś mówi
Można te radio odblokować aby miało 16 zamiast 8 kanałów. Jest dużo filmów o tym.
4:18 co to za program?
Google Earth Pro wersja na Windows
Baofeng przy PMR Motoroli to szumofon i zabawka. Dobrze że są ludzie tacy jak ty którzy traktują PMR i CB jak radio do pogaduchy a nie jak większość krotkofalowców...
Też uważam, że Bao feng to "brelok" Do kluczy - zabawka.
Co do pmr'ek, to moim zdaniem wszystko jest git dopoki nie sa to duze dystanse (do 500m powiedzmy), lub maja bardzo dobre warunki. Robiłem ostatnio z ciekawosci na ile taka pmr'ka (również t62) da rade wycaignac sygnalu w średnio optymalnych warunkach (czyli jedno radio w domu, drugie na otwartej przestrzeni) i w sumie, mam po tym strasznie mieszane uczucia - do 500-600m wszystko sie wydawało ok, ale juz troche dalej to jedyne co bylo slychać to szumy - ale co ciekawe na tyt'cie nadal bardzo ładnie tą pmr'ke odbierało i dało sie normalnie rozmawiać do jakoś 1km, moze nawet ponad ten kilometr (dalej nie testowalem) - no tylko co z tego, skoro t62 bylo na tyt'cie slychac, ale na drugiej t62 nie v: Pewnie winne są te smiesznie małe antenki w pmr'kach - no ale znalezienie sprzetu z dluzszymi to albo kolosalne koszta, albo ciezkie do znalezienia, można niby probować modować, ale to pewnie tez juz nie jest do konca legalne. O rozmowach w autach nie wspomne, bo tam to czasami lepiej sie morsa nauczyc i dlugimi swojemu znajomemu mrygac niz na tym radiu polegać(no chyba ze wydamy 600zl na samochodowego midlanda)
A co do tego co slychac na pmr'kach - tutaj to mam wrazenie ze potrafi być ostra imba czasami. Zwykle sie zlapie albo budowlańców, albo jakieś dzieci/rodziny rozmawiajace, czasami może jakies hotele/ochrone czy cos podobnego, no ale juz udalo mi sie połapać ludzi ktorzy z pmr robia przedluzenie stacji radiowych (chociaz, na cb to samo bylo), ktos nawet raz cyfrówke nadawał (chyba ze to byl dpmr), z tych rozmów rodzinnych to też można czasami bardzo dziwne rzeczy uslyszeć (no ale jak sie wmawia ludzia ze kody ctcss to kody prywatności, to pozniej takie kwiatki sa xD) - czasami te rozmowy miedzy ludzmi są ciekawsze od tego co idzie na pasmach krotkofalarskich i poza nimi uslyszec v:
do 500m powiedzmy można mocniej krzyknąć, taka łączność dla dzieci w parku.
W moim przypadku w t50 na oryginalnych akumulatorkach było podobnie. Jednakże po wymianie akumulatorków na 4 pojedyncze AAA nie ma problemu nawet na 3 800 metrów (trzy tysiące osiemset metrów) w wiejskim terenie (rzadka zabudowa drzewa itp).
Jest jeden problem w paśmie PMR. Wszelkiej maści firmy, przez łatwa dostępność i niska cenę urządzeń, wybiera właśnie PMR. Bardziej, lub mniej świadomie zajmują niemal wszystkie kanały. Nie zadadzą sobie nawet trudu, by zaprogramować sobie własny kanał i go używać. Siedzą na publicznych. UKE powinno, mimo wszystko wdrożyć na PMR, jakieś zasady. Ale raczej się nie doczekamy.
Używając radia pmr do mamy dużą szanse nawiązać łączność. Bo nadając z większą mocą może ktoś nas słyszy ale my jego już nie tym bardziej że większa moc zagłusza prace radia pmr.
Mówi się że Boafengi są nielegalne... A ja mam pytanie. Co w tym kraju jest legalne? :P
Przecież dziennie miliony Polaków mamie prawa ruchu drogowego. I to wiele z tych praw łamane jest dlatego, że jest to prawo przestarzałe. Np. popularny przykład to hamulec ręczny który musi być regulowany. A w nowych samochodach automatach mamy guzior. ;)
Tak samo prawdopodobnie wszystkie współczesne od ok. 2000r skutery i motorowery, łamią prawo odnośnie prędkości maksymalnej która wynosi 45km/h. A wszystkie motorowery i skutery maksymalnie rozpędzają się do nawet 55km/h gdy są zablokowane. A sklepy często od razu sprzedają odblokowane dzięki czemu jadą nawet 65-70km/h.
Prawo odnośnie opłaty za odbiorniki TV i Radiowe. Może nadal są ludzie którzy je płacą, ale zdecydowana większość nie płaci i przepis jest już zasadniczo martwy odnośnie egzekwowania opłaty.
Tak więc moim zdaniem posiadanie takiego radia nie powinno być w żaden sposób nielegalne. Co najwyżej nielegalnie możemy z takiego urządzenia korzystać, wchodząc na pasma Policji czy innych służb i zaczynając nadawać.
Masz rację, jeśli chodzi o martwe przepisy - jest ich rzeczywiście sporo. A co do Bao - posiadanie jest legalne, a używanie - nie ;)
@@SierraEcho Mhm, ale i tak mimo wszystko, nikt nikogo za używanie Bao nie ściga. ;) 2x do roku np. jeżdżę do pomocy w organizacji zlotu motocyklowego, korzystamy tam z Bao i nie tylko przy współpracy z strażą i policją. I panowie z policji nawet słowem na temat używanych krótkofalówek się nie odzywają. :)
I moim zdaniem przepis o tym że krótkofalówka musi mieć zintegrowaną antenkę itd. Jest również martwy... I jeżeli z sprzętu korzysta się zgodnie z pierwotnym zamysłem, to nie powinno to stanowić prawnego problemu.
Czyli dopóki nie wykraczamy po za kanały PMR, nikt nie powinien nikogo karać. :)
No i oczywiście dopóki też nie korzystamy z dodatkowego wzmocnienia sygnału jakimiś lepszymi antenami itd.
1. Hamulec powinien być modulowany, ale pojazdy przechodzą homologację i są dopuszczane do ruchu na tzw. odrębnych warunkach. Tablica rejestracyjna ma być na środku, ale Alfa Romeo może mieć na boku, bo tak ma w homologacji. Nie ma tu łamania prawa, tylko szukanie dziury w całym - typowo Polskie niestety.
2. PMR to PMR i przepisy nie dotyczą tylko Polski. Urządzenie ma mieć ograniczone parametry i zintergrowaną antenę, bo używają tego ludzie bez licencji i bladego pojęcia. To, że sobie w Bao ograniczysz moc, niczego nie zmienia, bo posługujesz się silniejszym i siejącym losowo badziewiem. Ergo, jeśli masz broń załadowaną ślepakami, to nadal masz broń i bez pozwolenia lądujesz w pierdelku. To nie jest trudne do zrozumienia.
@@misiukisiu Akurat jeżeli chodzi o broń, nie musi być załadowana. Ba, nie musi to być "teoretycznie" broń. Bo może to być kawałek "złomu" wyciągnięty przypadkowo z ziemi. I jeżeli nie zgłosisz tego OD RAZU na Policję, tylko przypadek trafił by, aby Policja najechała i okazało się że przy sobie masz kupkę złomu = pozostałość która była bronią palną i nie jest to CP. Też idziesz do pierdla. :P (tudzież prędzej zawiasy i kara grzywny)
Ale znów w drugą stronę, możesz mieć CP = Broń czarno-prochowa bez pocisków scalonych. I może ona być nawet załadowana! Możesz ją nosić wszędzie przy sobie o ile lokalnie przepis nie mówi inaczej. I robisz to w pełni legalnie! Mimo że jest to broń tak samo niebezpieczna jak współczesny pistolet! Ba... CP jest bardziej niebezpieczny niż współczesny pistolet, bo CP może wypalić od iskierki z papierosa zawianej przez wiatr. ;)
Tak że kolejny Polski paradoks! Kupka złomu z ziemi która jest częścią skorodowanej totalnie broni palnej z np. IIWW? Idziesz siedzieć... Nowy, w pełni sprawny pistolet Czarno-prochowy? Noś, nawet załadowany i nikt Ci nic nie zrobi, dopóki go nie użyjesz w celach co ważne! Innych niż samoobrona konieczna. ;)
A co do homologacji... Nie jest to kwestia odrębnych warunków. Bo motorower NIE MOŻE przekraczać 45km/h. Nawet na drodze, jeżeli Policjant będzie suszyć i złapie Cię że jechałeś 55km/h Motorowerem, to żadne tłumaczenie że jest nowy, że ma homologację i że jest zablokowany Cię nie uratuje.
Wręcz wezmą skuter na hamownie (gdybyś uparcie nadal walczył o swoje) i sprawdzą jedynie czy pomiar podczas jazdy nie był zakłócony. Ale okaże się na hamowni że jedzie również 55km/h czy nawet 50km/h. Oraz jego moc przekracza 5,4KM. I to już wystarczy aby nałożyć na Ciebie karę w związku z tym, że pojazd nie spełnia wymogów ustalonych przepisami.
I uwierz mi, pokazanie że dopiero co ten pojazd kupiłeś w sklepie ich kompletnie nie będzie interesować. ;) A co najwyżej będziesz mógł prywatnie pozwać sklep o to że sprzedał Ci produkt niezgodny z opisem.
I przykład tablicy rejestracyjnej, to totalnie inny przykład, bo tak naprawdę możesz ubiegać się o np. kwadratową tablicę rejestracyjną, małą tablicę rejestracyjną. I to są wyjątki na które masz papier i jest to legalne...
Podobne ogólnie przeboje są z pojazdami typu Microcar. Ale tam to już są takie machloje że nikt nie wie co z tym robić. :P
@@Boszu Co do broni palnej, masz rację, że jest to lokalny burdel i polskie restrykcje, ale też mieszamy tutaj kwestie dotyczące posiadania broni i idiotyczne przepisy dotyczące zabytków i ich wydobywania, które podgrzewają atmosferę. Kłopot jest w tym, że nie ma jak postwić jasnej granicy między bronią zdolną do oddania strzału, a pozornym wrakiem, który przecież w pewnych okolicznościach można naprawić. Policja (jako organ do którego zgłaszamy) powinna ocenić, czy jest niebezpieczny i zaopiniować.
-
Jeśli zaś chodzi o kwestie homologacji, to wkraczamy na zupełnie inny obszar zależności. Tu jest twarda hierarchia zaszeregowania pojazdów do kategorii homologacyjnej A, B, C itd. Podstawowe kryteria to NOMINALNA moc napędu i prędkość osiągana w określonych warunkach. Te dwa parametry deklaruje producent lub dystrybutor i wysyła pojazd na ścieżkę homologacyjną, odpowiednią dla danej kategorii. Kierujący musi posiadać uprawnienia dla danej kategorii pojazdu, które są zadziwiająco zgodne z tą klasyfikacją:-) Nie ma możliwości odstępstwa od parametrów klasyfikujących = moc / prędkość, ale jest możliwość warunkowego odstępstwa od kwestii umieszczenia tablicy rejestracyjnej lub działania hamulca postojowego, czy innych elementów niestandardowych.
-
Jeśli więc Twój rower elektryczny lub hulajnoga okaże się motorowerem, po serii prostych badań (test napędu), lub nawet po oględzinach wzrokowych (siodełko w e-hulajnodze i manetkę w e-rowerze przecież widać), no to masz grubo narobione w spodnie. Możesz oczywiście zaskarżyć sprzedawcę, ale ten się wykpi, że wiedziałeś co kupujesz. Są tacy POLSCY niby PRODUCENCI, co sprzedają chiński e-rower bez manetki i dodają ją gratis, żeby nie było na nich. To ma relatywnie krótkie nogi, bo po kilku głośniejszych wypadkach się sprawa rypnie.
-
Wracając do PMR, to też są międzynarodowe ustalenia dotyczące mocy i budowy urządzeń i nie można za to winić polskich urzędów. System i uwpolnione pasmo, są tak pomyślane, żeby w żadnym wypadku nie zakłócały zawodowych pasm i żeby użytkownik nie wprowadzał usprawnień w postaci lepszych anten = wzrostu mocy. Tym użytkownikiem może być dzieciak (niania), starszy dzieciak (harcerz) i inne osoby bez zielonego pojęcia o eterze i jego zakłócaniu. Baofengiem można się legalnie posługiwać, ale wymaga to podstawowej choćby wiedzy, czyli licencji. Nie dostanie jej 12 letni harcerz, albo córki sąsiada do pitolenia sobie godzinami na podwórku, na paśmie używanym do komunikacji na morzu, lub przez Straż.
-
Pokrewny temat to drony - tu zachodzi komunikacja na odległość i wysyłanie fizycznego przedmiotu w przestrzeń powietrzną, który stanowi naturalnie zagrożenie - gdy spada. Na szczęście przepisy wyprzedziły masowy zakup chińskich konstrukcji / mocnych konstrukcji i wysłanie ich w niebo przez absolwentów I komunii świętej, ale i tak raz po raz samolot ląduje, bo ktoś lata DJI koło lotniska, czy w korytarzu. I teraz zadam Tobie pytanie, czy Baofeng może zakłócić komunikację z dronem latającym nad ludźmi? Podobno sieje szeroko, a więc czy może także w ten, nawet pośredni sposób, spowodować zakłócenia w ruchu lotniczym? Ergo, czy córka sąsiadki, niechcący może zawrócić samolot? Wiesz, że zawrócony po starcie samolot nie wyląduje z paliwem i musi je najpierw wysikać = gruba kasa i zanieczyszczenia. PMR takich atrakcji nie wywoła, bo trzyma się bezpiecznych norm, które może są pozornie zaniżone, ale dają Tobie pewność, że nie narobisz jakiegoś gnoju. Serio jestem ciekaw czy wiesz, czy Bao jest w stanie zakłócić/zwiesić drona:-)
Czy ustawiając PMR w Baofengu to również T-CTSS na każdym kanale muszę zmienic ?
Czesc jestem piratem radiowym a UKE mnie nigdy nie namierzyło a na pmr mam 50 W
brawo Ty... jestes bonzo i gieroj! to bardzo wartosciowa informacja tu; mysle, ze wszyscy sie tym przejeli
Teraz baofeng ma wersję z nieodpinaną anteną i pasmami PMR i 0,5W. Taka motorola, ja kupiłem za 78.91 zł na Ali i jestem zadowolony w mieście też jest zasięg nawet w budynku
U mnie w mieście słychać budowy, budowy, budowy, dźwigi, dźwigi...
A dlaczego nie powiedziales temu gosciowi skad nadajesz?
Bp się wstydził.😊
Według mnie przepisy radiowe są trochę archaiczne i zatrzymały się PRL-u. Większość ważniejszych służb przeniosło się na radia cyfrowe więc przeciętny Kowalski nie jest w stanie ich zakłócić. Co się tyczy PMR jeżeli jest wydzielona częstotliwość to czemu nie może być większa moc? i demontowana antena?, tym bardziej że w eterze jest coraz to więcej zakłóceń, a czasem ludzie potrzebują się połączyć na nieco większym dystansie niż paręset metrów i wyraźnie się słyszeć, czy ktoś powiedział stój czy chu... Ograniczenia PMR miały sens jak było 8 kanałów, teraz jak jest ich 16 to każdy znajdzie miejsce dla siebie. Czepiacie się Baofengów, Ja wiem że was boli pewna część ciała że wydaliście na radia po kilka tysięcy, a ktoś nadaje z radia za 200zł, no PECH.
@@misxkra878 Ale samochodem możesz komuś zrobić krzywdę,
@@misxkra878 Zamęt a śmierć to jest różnica.
@@misxkra878 morze(akwen morski) a może to by było na tyle! Zamętu ja tu nasiałem...
Wydaje mi się, że w przepisach o określonej mocy chodzi o dwie sprawy. Po pierwsze dysponując taką samą mocą (0,5W) mamy 90% pewności, że będziemy w stanie usłyszeć osobę, która nas słyszy, bo teoretycznie mamy podobny zasięg. Po drugie, jak ktoś zacznie nadawać z nadajnika o dużej mocy, może zakłócić pracę (wywłaszczyć pasmo) na danej częstotliwości na dużym obszarze, nawet nie zdając sobie sprawy, że ktoś z radiem o mniejszej mocy akurat prowadził tam konwersację.
@@kaloryfer666 dlatego mówię że przepisy są archaiczne
Jak to ustawic na t62 ?
Ja mam baofeng bf t17 😁
Fajny material, a czy bylbys w stanie przetestowac PMR na parkingu podziemnym pomiedzy pietrami, czy to o,5W wystarczy.
PmR to sklepy, firmy budowlane, ruch logistyczny w firmach.
Możesz podrzucić jakąś niedrogą antenkę do nasłuchu najlepiej zewnętrzna na okno, odpada samoróbka jestem w tym zielony Sprzęt to tyt th-uv88? :>
X-30 lub X-50 - pierwsza ma 1,3 a druga 1,7 m długości
2.50 piekarnia
A kto wolnemu czliwiekowi zabroni urzywac baofenga kto sobie uzurpuje prawa do czegoś czego nie stworzył ☝️☝️☝️ to tak jakby zabraniać korzystać z powietrza i słońca lub deszczówki
Ile żyjesz na tym świecie ? Władza.
@@micham5315 kiedy niesprawiedliwośc staje się prawem opór staje się obowiązkiem ☝️☝️☝️☝️
Uwielbiam zagłuszać kanały małym dziecia na moim baofeng full moc 10w😂😂😂
Jak gadam to daje low power żeby nie zagłuszało
Budowlańcy rozmawiają.
Proszę pokazać jak podłączyć antenę 15 metrowa i rozmawiać ze światem😅.
Do urządzeń PMR nie wolno podłączać zewnętrznych anten.
@@SierraEcho i dlatego powinien to Pan pokazać i okrasić to komentarzem ale tak nie robicie😅
@@mateuszpiotr4905Można i tak 😀
Nie wiedzialem ze mozna takie ciekawe rzeczy wyprawiac na falowkach
Ja w Warszawie mialem zasieg na Baofengu B17 pmr okolo 5km
Scyzoryk scyzoryk tak na mnie wołają
Tesvj milicje bo to firma do testu pod kazdym kontem,powinna byc testowana.
Jakoś na budowach nikt się nie przejmuje nadawaniem bez żadnych znaków a i boafengi też się często trafiają, dlatego uważam że przepisy odnośnie nadawaniu w paśmie amatorskim są przestarzałe i należało by je zmienić.
PMR to nie pasmo amatorskie - każdy może sobie kupić takie radio i nadawać bez żadnych pozwoleń i znaku. I tak właśnie robią budowlańcy. Natomiast używanie mocniejszych radiotelefonów (np. Baofenga) na paśmie PMR lub innych częstotliwościach bez pozwolenia radiowego już jest nielegalne.
@@SierraEcho dzięki za wyjaśnienie. Pozdrawiam
@@SierraEcho A czy nie jest to tak, że pasmo PMR powstało do łączności obywatelskiej a nie do wykorzystywania w firmach? Jeśli dobrze kojarzę to w takim razie nawet budowlańcy łamią prawo używając oryginalnych PMR'ek
@@krzysztofbonk Musiałbym sprawdzić, ale jeśli dobrze pamiętam, to nie ma takiego ograniczenia.
@@SierraEcho jednak jest takie ograniczenie bo kanałów pmr nie można używać komercyjnie czyli do rozmów służbowych, czyli budowlańcy i obsługi sklepów nie mają prawa rozmawiać na tych kanałach, ale wystarczy że będą gadać o jakiś swoich prywatnych pierdołach np jak obok mnie w mediaexpert to wtedy juz mogą.