Ogólnie odbiornik jest fajny w swojej cenie. Niestety do słuchania KF wymaga wykonania filtrów. Jakiś czas temu wykonałem takie filtry na pasmo 40 i 20 m. W projekcie uwzględniłem również LNA. Daje to naprawdę porządne efekty. Polecam skorzystanie z tego projektu, u mnie znajdziecie krótki materiał na ten temat. Natomiast w kwestii 40m dodatkowo musiałem wykonać pułapkę częstotliwości dla stacji broadcastowych powyżej 7.2 MHz. W takiej konfiguracji odbiornik stał się całkowicie odporny na pojawiające się w AM intermodulacje, a jego selektywność i czułość wzrosła w danym paśmie. W swoich założeniach chciałem zrobić SDR na pasmo 40 i 20 m, dlatego też układ jest przygotowany do pracy z dwoma odbiornikami na jednej antenie. Pozdrawiam autora materiału. Dobra robota. 73!
Masz rację, filtry zdecydowanie poprawią odbiór. Przejrzałem Twoją stronę z projektami i kanał YT - świetna robota! Szczególnie zainteresował mnie rotor z drukarki 3D. Jak tylko kupię drukarkę, to chyba będzie pierwsza rzecz, którą wydrukuję :)
Witaj. Andrzeju (mam nadzieję, że nie pomyliłem imienia) dzięki jak zawsze za film oraz życzę spokojnych, rodzinnych i pełnych miłości Świąt Wielkanocnych. Pozdrawiam wszystkich oglądających.
Zamówiłem oryginalny RTL-SDR. I mam pytanie, czy na tej antenie dołączonej do zestawu jestem w stanie nasłuchiwać TOPR, ISS, samoloty i kolej? Jeśli odległość od Tatry to jakieś 200 km, to ta antena wystarczy, jeśli będzie powiedzmy 7 metrów nad ziemią? Jestem totalnym laikiem, więc z góry przepraszam za głupie pytania.
@@SierraEcho - Jest w nim złącze z pinami sterującymi. Pin ze skrajnej lewej strony w złączu to masa a te kolejne po jego prawej to sterowanie kolejnymi wejściami. Jeżeli podasz na nie +5V to wejście się otwiera a jak podasz -5V to się zamyka. Powinno to chodzić też na +12VDC i na -12VDC ale nie sprawdzałem jeszcze. Ten przełącznik jest bardzo szybki i umożliwia wirowanie wiązki odbioru przełączając kolejną antenę kierunkową ustawioną na kolejny kąt odbioru. Dzięki temu można zrobić z kilku anten kierunkowych antenę dookólną o dużym zysku energetycznym co normalnie jest niemożliwe.
Fajny materiał ja u siebie słyszałem tylko lotnictwo, ale używam teleskopów jako anteny. Jest gdzieś aktualny wykaz co można słuchać w danym mieście, bo znalazłem tylko. lat ubiegłych już nie do końca aktualne.
Super, że są filmy dla początkujących amatorów i to dla wersji budżetowej :) W domu nie mam szans na takie "zabawki" ale stary laptop, taka zabawka, antena dla danego pasma i wjechac na jakąś pobliską górkę to może być całkiem sympatyczne... zwłaszcza, żę dzieciństwo się przypomina :D
Można jeszcze inaczej - kupić dużego drona, podczepić mu antenę i do niej cienki kabel koncentryczny i wynieść całość na wysokość 100m. Kablem można przesłać napięcie 1kV do stałego zasilania drona a sygnały zbierać na dole SDR-em. Takie projekty już kiedyś widziałem. Czasami drony są na uwięzi trzech linek, żeby nie uciekały przy wietrze. Działać to może godzinami zapewniając dobry sygnał. Jedyny problem to możliwość uderzenia pioruna w antenę na dronie więc trzeba to uziemić albo zastosować przemianę częstotliwości i retransmitować sygnały w postaci cyfrowych do odbiornika na ziemi.
@@magnetek5171 Jeszcze prościej WebSDR. Całkowicie budżetowe rozwiązanie dla kogoś kto nie wie czy krótkofalarstwo to jest to co chciał by robić. Napewno taki odbiornik jest dużo lepszym rozwiązaniem od baofenga, ponieważ jest całkowicie legalny w użytkowaniu.
@@2EOGIY - Tak, pięknie ale to odbiornik a nie radiotelefon więc nie może być porównania z baofengiem. Próbowałem za to wejść na polskie websdr-y ale nic z tego, nie działają. Udało mi się za to wejść na zachodnie websdr-y i o dziwo działają, genialnie działają, mają rozbudowane funkcje aż mnie to zadziwiło. Można sobie np. posłuchać w różnych miejscach świata 1 polski program na 225kHz. Po zastosowaniu różnych filtrów jakość uzyskuje się zadawalającą. Można sobie nawet posłuchać swoich własnych transmisji o ile tam dolatują - i to jest genialne.
@@magnetek5171 właśnie o to chodzi, żeby nie było to urządzenie nadawczo-odbiorcze tylko własnie odbiorcze. Dzięki temu jest to w pełni legalne w użytowaniu bez pozwolenia radiowego. Co do polskich websdrów to się nie dziwię bo cały świat nasłuchuje wschodnich sąsiadów, stąd takie obłożenie. Kilka miesięcy temu sprawdzałem polskie WebSDRy i nie było problemu z nimi. Wielkim problemem krótkofalarstwa jest to, że nie jest to tanie hobby, a przynajmniej nie można go zacząć po taniości. To że ty, czy ja jesteśmy w stanie coś zrobić z niczego wynika z faktu, że przez lata zgromadziliśmy sprzętu i części które spokojnie pozwalają na uruchomienie serwisu. Jeżeli pokażesz to co może zaoferować krótkofalarstwo dziecku, czy nastolatkowi i nawet jeśli zda egzamin i uzyska licencję to co z tym dalej zrobi? U progu dorosłości lub zaraz za nim za minimalną pensję będzie raczej szukać jak tu odłożyć na coś co pozwoli mu się rozwinąć w karierze zawodowej, np. prawo jazdy i samochód niż wydanie kilkukrotności użwyanego auta na radio, nawet używane. A przy okazji to mało kto sprzedaje radio nawet kilka lat po zakupie, żeby na nim stracić kilkadziesiąt procent, bo taka jes różnica np. pomiędzy nowym IC7300 a takim samym używanym z ebay (ok 30%) 40 letnie radio nagle kosztuje połowę tego co nowe radio ze wszystkimi wodotryskami, do tego jakieś podstawowe rzeczy typu sztuczne obciążenie, jakieś mierniki na start i masz cenę nowego radia które sobie poradzi bez tego wszystkiego bo ma już skrzynkę antenową więc antenę na oko idzie zrobić i też zadziała, SWR pokaże, mało tego nawet ma wbudowany wobulator którym z grubsza przemierzysz antenę, więc próg wejścia w krótkofalarstwo to cena nowego radia z górnej półki. Baofengi niby ratują sytuację na VHF i UHF, ale nadawanie poza pasmem, a niestety te telefony mają tłumienie harmonicznych poniżej -30dB naraża początkującego krótkofalowca na srogie konsekwencje. To je jest jakiś zielony trol który nadaje z krzaków, tylko radiooperato, który ma obowiązek upewnić się ze tak często jak to jest rozsądne musi zidentyfikować się, więc jeżeli wejdzie w częstotliwości jakiś służb to będzie jego wina, bo ma też obowiązek sprawdzenia przed nadawaniem czy jego sprzęt spełnia wymogi, m. in. tłumienie harmonicznych poniżej 1% mocy głównej nadajnika, że też nie wspomnę o tym, że na temat Baofengów wypowiedział się UKE, więc z której strony się nie patrzyć nie jest to tanie hobby, bo tani baofeng ciągnie za sobą konieczność dokupiena sprzętu pomiarowego i ewentualne przerabianie go, doróbka filtrów itp, pytanie czy wtedy dalej będzie to radio przenośne?
@@2EOGIY zapoznawałem się z paroma sposobami "zabicia" czasu tzw. hobby. Każde z nich, gdy zaczeło się bardziej wgryzać to wymuszało wybór między jedzeniem suchego chleba przez dwa miesiące a kupieniem nowej "zabawki" ;).
Witam , a jak sprawdzała by się antena CB , rozumiem że w pobliżu pasma 27 MHz odsłuch powinien być dobry , ale jak z innymi częstotliwościami , czy przeprowadzał Pan może takie testy ?
@@SierraEcho To super , mam dużą antenę na maszcie i zacząłem się zastanawiać czy nie kupić SDR-a , niestety nigdzie nie znalazłem info jak to się spisuje z takimi antenami , a innych anten nie chcę zakładać tylko do odsłuchu , dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam !
Bardo mnie temat zainteresował, wiec zakupiłem. Na ali znalazłem oficjalny sklep RTL.SDR, więc raczej jestem spokojny o oryginalność towaru, bo bardzo dużo podróbek jest. Teraz tylko czekać na paczkę. Pozdrawiam Serdecznie.
Witam, Czy kolega może podać link do oficjalnego sklepu ? Długo czekałeś na przesyłkę i czy produkt okazał się być dobrym odbiornikiem sdr? Jak się sprawuje ? Pozdrawiam
@@TheMichal8243 kupiłem na ali tam jest tylko jeden oficjalny sklep teszta to podrobione dziadostwa, czekałem równe dwa tygodnie, wpisz na ali rtl-sdr jest oferta z napisem oficial, a kurko poszuka i podeślę linka
Cześć! Chcialbym zacząć przygodę z nasłuchiwaniem i mam w planach kupić SDR, dlatego nasuwa mnie się pytanie. Czy do takiego urządzenia wystarczy antena wewnętrzna? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Szanowny Panie Sierra Echo! Chcę Panu zwrócić uwagę, że taki materiał nie oglądają tylko osoby z jakimkolwiek przygotowaniem merytorycznym, ale i zupełni laicy tak jak ja. Byłbym niezmiernie rad gdyby wyjaśniał Pan żargonowe pojęcia . Jestem posiadaczem takiego uruchomionego srebrnego cuda i wielce ucieszyłem sie znajdując ten film,ale niestety nie wyjaśnił mi on symboli występujących w programie do nasłuchu, a zrozumiałe dla mnie jest tylko FM AM no i może CB, a pozostałe wszelkie oznaczenia są czarną magią. Gdyby zechciał Pan poświęcić parę słów także o antenach i ich cenach, a także czego gdzie i jak szukać, aby taki nasłuch dawał zwłaszcza na początku odrobinę satysfakcji.
Szanowny Panie Al Capone! Ten odcinek to był tylko wstęp do tematu RTL-SDR. Będą kolejne odcinki, w których pokażę m.in. jak zainstalować sterownik do odbiornika i oprogramowanie, a także kolejny o tym właśnie, jak obsługiwać program do odbioru i do czego służą poszczególne funkcje. W związku z tym zapraszam do subskrybowania :)
@@kwemmboosheck7007 Niestety taki odbiornik tylko przekonuje właściciela (i fanatyków) że na obrazku wszystko gra i wszystkie stacje widać gołym okiem jak skaczą wykresy tylko że naprawdę takie "coś" nie działa bo nie można wytrzymać tego szumu i braku jakiejkolwiek użyteczności. On pozwala tylko na słuchanie najsilniejszych pikań morsem wśród powodzi szumu i oklasków laików że to najlepszy odbiornik na świecie bo robi to na wszystkich pasmach. Albo samego szumu. Aktualnie radia z wyjątkiem profesjonalnych i HAM nie są produkowane w ogóle a to co się produkuje na "wielkie" odległości miejskie czyli FM to są urządzenia które można zastąpić przez tam-tamy. Są jeszcze urządzenia szumnie nazywane radiami SW które nadają się do odbierania szumów i które same produkują szumy gdy w eterze ich brakuje .
Srebrny zdaje się pracował w tym filmiku trybie direct sampling? ciekawe jakby się sprawował z upconwerterem, podobno jest lepiej, a co sądzisz o mini whip, warto się tym zająć?, nie każdy ma dużo miejsca na anteny więc może mini whip?, filmiki świetne 👍, pozdrawiam.
Muszę kupić upconverter i spróbować. Mini whipa jak najbardziej polecam. Pięknie odbiera, ale musi być zamontowany jak najdalej od budynku i metalowych elementów. Dzięki za dobre słowo :)
Też właśnie myślę o mini whip i upconverterze, mam gołego rtl-sdr v3, na dipolu słucham, nie mam miejsca na anteny i myślę o mini whip na kf, ale właśnie, diabeł tkwi w szczegółach, zupełnie nie wiem jak go podpiąć, bezpośrednio kablem antenowym do srebrnego, czy jeszcze jakieś zasilanie dodatkowo?, szukam odpowiedzi, a podpiąć mini whip, upconverter i dongla rtl-sdr v3 w jedną całość to dla mnie jak może i dla innych to nie jest do końca zrozumiałe, dlatego było by super żeby Pan panie Andrzeju objaśnił na jakimś filmiku te zagadnienia, ja wiem że może są tacy którzy zęby zjedli na sdr-ach ale są i tacy którzy mało wiedzą na ten temat, soft to jedna sprawa, ale znacznie tródniejsze jest zagadnienie co i jak ze sobą połączyć żeby to działało, tak że tematów jest mnóstwo, czekam na kolejne filmy 👍
Witam. Co do mini Whip, to polecają go osoby co nie miały doczynienia z innymi aktywnymi konstrukcjami, sam zaczynałem od tej anteny mini Whip i jakoś to nawet działało, ale ta antena dopiero coś odbierała gdy była zamontowana na minimum 2,5m maszcie na dachu, później odważyłem się kupić na allegro aktywną antenę Boni Whip, jakiś facet je sam buduję, zamontowałem jakiś metr nad powierzchnią dachu i jest 3x lepszy odbiór i ta antena Boni nie zbiera tak zakłóceń w przeciwieństwie do Mini Whip, obie anteny kosztują praktycznie tyle samo, ale muszę przyznać że ta samoróbka ma o wiele lepsze działanie i nie jest zbudowana z byle czego.
Kupowałem go ze 3 lata temu na allegro. Na stronie producenta podają dwóch dystrybutorów w Polsce: Konektor z Łodzi i Radio-sklep z Radomia - www.radio-sklep.pl/pl/p/RTL-SDR-V3-R820T2-RTL2832U/2885
Rewelacja, dziękuję, znalazłem moją nową pasję z niskim finansowym progiem wejścia. A jakie anteny polecił byś na start. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam 👍💪
Zależy czego chcesz słuchać. Jeśli np. lotnictwa i częstotliwości rzędu 100-500 MHz to najprostszym rozwiązaniem jest dipol półfalowy - th-cam.com/video/6qwLqE3fdp8/w-d-xo.html Na fale krótkie wystarczy kilka - kilkanaście metrów drutu rozwieszonego za oknem.
Oczywiście z anteną zewnętrzną np. www.konektor5000.pl/index.php?p6028,antena-dipol-40mhz-6ghz-zestaw-z-uchwytem-na-szybe-do-odbiornikow-sdr-rtl-sdr-hackrf-sdrplay-itp
@Podziemna Prawda Dokładnie tak. Przykładowo - da się zdekodować łączności krótkofalarskie DMR, na przykład przez z przemiennika, ale już transmisji służb w DMR zdekodować i zdeszyfrować się nie da.
@Podziemna Prawda Racja - (prawie) każdy szyfr można złamać ;) Kwestia mocy obliczeniowej i czasu. A w przypadku łączności - łamanie zabezpieczeń jest nielegalne.
Zależy na jakim paśmie. Lotnictwo ok. 150 km, ADS-B nawet kilkaset km, przemienniki krótkofalarskie do 10 km. Wszystko zależy od częstotliwości, anteny i wysokości, na której jest umieszczona.
Szacunek za wiedzę i chęć jej przekazywania. Już skorzystałem z poradnika odnośnie anteny (na baofeng i ruyage działanie bez zastrzeżeń). Mam natomiast pytanie odnośnie sprzętu "na USB". RTL-SDR czy może NESDR Smart lub NESDR Smart HF Bundle (Ham It Up)?
Orientujesz się czy taki zestaw odbierze również i niższe pasma typu 40, 80, 160 m a może nawet "jedynkę" na 225 kHz? A może navet i VLF? Oczywiście przy odpowiedniej antenie, chodzi mi o zestaw z telefonem a nie komputerem.
mam ten czarny dekoder, układ 2832u, ale drugi układ ma oznaczenia C0012 G1049 0C22L. Nada się? Generalnie zainstalowałem i odbiera z oryginalną antenką na AirSpy stacje radiowe FM
Zobacz to - th-cam.com/video/jXKowkNIXU0/w-d-xo.html Gość na tej antenie robi z parapetu łączności z całym światem. U niego na kanale są filmy z łączności.
@@danielkipisz - nie trzeba ale nie podaję, bo nie mogę dla niej znaleźć wymiarów, które umożliwiłyby jej replikację. Jak będę coś miał, to wtedy będzie sens o niej podyskutować.
Chcę zakupić taki odbiornik, możesz polecić na dzień dzisiejszy co wybrać na allegro. Robiłem próbę na tunerze firmy omega DVB-T T900 ale nic mi nie wyszło. Pozdrawiam.
Ciężko powiedzieć. Najpopularniejszy jest ten czarny z filmu i identyczny w niebieskiej obudowie. One na pewno działają, a są bardzo tanie - można kupić poniżej 50 zł.
@@Cinek400 Okazuje się że zastosowany w SDR układ RTL2832U jest też w nowszej wersji (oznaczenia nie pamiętam) i stosuje się go do dekodowania DVB-T2 w nowych modelach SDR. Nie wiem jednak czy oprogramowanie SDR Sharp go obsługuje - czy można odbierać szeroki zakres częstotliwości radiowych? To należałoby sprawdzić.
Czy opłaca sie kupować jeszcze ten tani czarny odbiornik jak niedługo będzie zmiana dvb t na dvb t2? Czy będzie odbierał nowy standard telewizji naziemnej?
Ponoć niektóre modele przy pomocy odpowiedniego softu potrafią odebrać i zdekodować DVB-T2. A ogólnie nie odbierają i trzeba sobie kupić nowy. Okazuje się że zastosowany w SDR układ RTL2832U jest też w nowszej wersji (oznaczenia nie pamiętam) i stosuje się go do dekodowania DVB-T2 w nowych modelach. Nie wiem jednak czy oprogramowanie SDR Sharp go obsługuje. To należałoby sprawdzić.
Mój jest niebieski i ma oznaczenie,DVB-T+FM+DAB 820T2&SDR.To jest ten lepszejszy? I pytanie o oprogramowaniegdzie je pobrać bo te co dostałem od sprzedawcy znikło w czeluściach kompa i chyba na amen z nikło po instalacji nowego systemu.Pozdrawiam i Wesołych Świąt.
To od sprzedawcy się nie nadaje. Musisz zainstalować program Zadig, który jest w skrócie sterownikiem do tego układu. Potem odpalasz np. SDR Sharp i to wszystko. W najbliższych dniach będzie film, jak to zainstalować krok po kroku. Na niebieskim będziesz mógł słuchać od ok. 30 MHz w górę.
Ja mam LV5T (NotOnlyDVBT) to coś jest z nim nie tak? W sensie czy dobierając odpowiednią antenę mogę coś ciekawego usłyszeć powyżej 50MHz czy lepiej kupić inny odbiornik?
Mam pytanie, czy dałoby się tym odbiornikiem nagrywać częstotliwości? Nie mam na myśli np dźwięku z stacji z muzyką ale konkretny sygnał aby go później nadać
kwestia odpowiedniego software-u, sdrangel pewnie to potrafi, ale rtl-sdr nie nadasz nagranego sygnału, do tego musisz mieć już coś lepszego - transceiver np. hackrf one, usrp, etc...
Mam takie pytanko bo jestem zielony całkowicie w temacie, czy jak podłączę ten odbiornik do anteny, którą mam dachu bloku od naziemnej telewizji to coś posłucham czy muszę kupić specjalną antenę? Jeśli tak to jak ją umiejscowić? Mieszkam na 3 piętrze i mam balkon.
Witam.mam pytanie czy można na tym urządzeniu słuchać tylko wybranej ręcznie stacji czy można np zaprogramować sobie częstotliwości jakichchce słuchać i włączyć automatyczny skaner? Z góry dzięki za odpowiedź.
Czy na tym tańszym (czarnym) odbiorniku będę w stanie prowadzić nasłuch krótkofalówek? Zależy mi na prostym odczytaniu częstotliwości, na której nadaje dana krótkofalówka.
@@SierraEcho wykonałem antenę discone z Pańskiego projektu , czy do sdr lub skanera jest sens kupować antenę Sirio sd 1300 ? Tą z Pana projektu mam w pracy a potrzebuję coś do domu ,posiadam skaner Aor AR3000 i w planie jest SDR.
Witam, jestem zielony w tym temacie ale posiadam baofeng uv-82 z oryginalną anteną oraz antenę nagoya na-771 jeśli ją wystawię za okno i podłącze z laptopem poprzez RTL to czy zwiększy nasłuch czy raczej nie będę widział dużej zmiany
A jak rtl-sdr wypada w ODBIORZE w porównaniu z np. mobilną lub bazową radiostacją KF ? Oczywiście w przypadku, że odbiorniki będą podłączone do podobnych anten i mających takie same warunki np. propagację itp. ???
Można zauważyć na websdr-ach, że istnieje w nich zaimplementowane oprogramowanie wykorzystujące transformaty Fouriera do filtrowania sygnałów i zakłóceń. To są zaawansowane algorytmy matematyczne, które mogą zrobić z sygnałami cuda i robią to. One potrafią np. wyciągać z szumów sygnały, które w nich całkowicie zginęły. Testowałem to i doszedłem do wniosku, że SDR-om nie dorównają stacje bazowe KF jeżeli nie mają zaawansowanego mikroprocesora do obróbki sygnałów (np. DSP). Jeśli chodzi o tory odbiorcze to należałoby to sprawdzić w praktyce. Jednakże zawsze można zastosować filtry wejściowe do SDR-a i poprawić mu parametry odbioru na danym zakresie czy interesującej częstotliwości.
A ja do lapania satelitów meteo musiałem tworzyć nie dość że odbiornik to jeszcze zasilanie starego della z malucha 😂😂😂😂 to były czasy! Antena na dachu fiacika laptop z demobilu działający zresztą do dziś echh
@@marekmarek9549 rozbierz baterie pewnie jedno lub dwa ogniwa się skończyły. Do tak starych sprzętów nowej nie kupisz używana nie ma sensu. Lepiej naprawić. Wybieram że starych baterii ogniwa i zazwyczaj siedzi jedno lub dwa a reszta prawie nowe.
Mam pytanie, moze glupie... nie wiem. W nowych blokach deweloper montuje antene zbiorcza na dachu i instaluje w kazdym mieszkaniu gniazdko z wyjsciem TV i R. Chodzi o odbior telewizji naziemnej o radia. Czy dobrym pomyslem jest podlaczenie do takiego gniazda np. takiego SDRa? Czy jest szansa na nadawanie przez taka antene przy podlaczeniu krotkofalowki?
RTL-SDR na Ali - s.click.aliexpress.com/e/_oDRFZPn
Dziękuję za materiał, super pomysł na ciekawa serię. Sam mam niebieski :) . Bardzo dobrze pokazana różnica w antenach. Pozdrawiam!
Dzięki!
Bardzo ciekawy materiał. Ładnie zmontowany i bardzo merytoryczny.
Dzięki :)
Jak bym słuchał Adama Słodowego. Cudownie gratuluje.
Takie porównanie to dla mnie wielki zaszczyt.
Witam i pozdrawiam. Piękna zabawka dla dorosłych jeszcze raz pozdrawiam Stanley
Ogólnie odbiornik jest fajny w swojej cenie. Niestety do słuchania KF wymaga wykonania filtrów. Jakiś czas temu wykonałem takie filtry na pasmo 40 i 20 m. W projekcie uwzględniłem również LNA. Daje to naprawdę porządne efekty. Polecam skorzystanie z tego projektu, u mnie znajdziecie krótki materiał na ten temat. Natomiast w kwestii 40m dodatkowo musiałem wykonać pułapkę częstotliwości dla stacji broadcastowych powyżej 7.2 MHz. W takiej konfiguracji odbiornik stał się całkowicie odporny na pojawiające się w AM intermodulacje, a jego selektywność i czułość wzrosła w danym paśmie. W swoich założeniach chciałem zrobić SDR na pasmo 40 i 20 m, dlatego też układ jest przygotowany do pracy z dwoma odbiornikami na jednej antenie. Pozdrawiam autora materiału. Dobra robota. 73!
Masz rację, filtry zdecydowanie poprawią odbiór. Przejrzałem Twoją stronę z projektami i kanał YT - świetna robota! Szczególnie zainteresował mnie rotor z drukarki 3D. Jak tylko kupię drukarkę, to chyba będzie pierwsza rzecz, którą wydrukuję :)
❤❤
😊
Super. Na to czekałem.
Dzięki za kolejny materiał, jak zawsze cenne informacje 😉
Najlepszy odbiornik na świecie, który prawie nic nie odbiera... Fascynujące.
Dzięki za kolejny bardzo ciekawy i fajny film merytoryczny . Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych . Chicago 🐇🐣🐥🇵🇱
Dzięki. Wesołych Świąt!
@@SierraEcho Dzięki . Trzymaj się zdrowo . Chicago 🇵🇱🌞
Nadrabiam zaległości - bardzo inspirujące produkcje
Super materiał!
Witaj. Andrzeju (mam nadzieję, że nie pomyliłem imienia) dzięki jak zawsze za film oraz życzę spokojnych, rodzinnych i pełnych miłości Świąt Wielkanocnych. Pozdrawiam wszystkich oglądających.
Nie pomyliłeś :) Dzieki i Tobie też życzę Wesołych Świąt!
I gdzie można to kupić? Chodzi mi o dokładnie ten sam model.
Super sprawa.
Wow, moje klimaty.
Jeszcze DVB-T2 brakuje :)
Jaką antenę pan proponuję do tego odbiornika, tak na początek. Obecnie jak już wspomniałem ucze się do egzaminów .A radio dopiero jak zdam.
Zamówiłem oryginalny RTL-SDR. I mam pytanie, czy na tej antenie dołączonej do zestawu jestem w stanie nasłuchiwać TOPR, ISS, samoloty i kolej? Jeśli odległość od Tatry to jakieś 200 km, to ta antena wystarczy, jeśli będzie powiedzmy 7 metrów nad ziemią? Jestem totalnym laikiem, więc z góry przepraszam za głupie pytania.
Kiedy można liczyć na film o wspomnianych programach do SDR ???
Film o tym jak zainstalować sterowniki do SDR będzie dzisiaj. Wspomnę w nim też o programach do odbioru.
Do tych sdr-ów są tanie przełączniki diodowe. Poszukajcie na alledrogo taki temat: "przełącznik diodowy USA" - oczywiście bez cudzysłowów.
Fajna rzecz, chyba kupię ;)
@@SierraEcho - Jest w nim złącze z pinami sterującymi. Pin ze skrajnej lewej strony w złączu to masa a te kolejne po jego prawej to sterowanie kolejnymi wejściami. Jeżeli podasz na nie +5V to wejście się otwiera a jak podasz -5V to się zamyka. Powinno to chodzić też na +12VDC i na -12VDC ale nie sprawdzałem jeszcze. Ten przełącznik jest bardzo szybki i umożliwia wirowanie wiązki odbioru przełączając kolejną antenę kierunkową ustawioną na kolejny kąt odbioru. Dzięki temu można zrobić z kilku anten kierunkowych antenę dookólną o dużym zysku energetycznym co normalnie jest niemożliwe.
Fajny materiał ja u siebie słyszałem tylko lotnictwo, ale używam teleskopów jako anteny. Jest gdzieś aktualny wykaz co można słuchać w danym mieście, bo znalazłem tylko. lat ubiegłych już nie do końca aktualne.
Generalnie nie słucham służb, ale widziałem na FB grupę, w której publikują częstotliwości z różnych regionów.
@@SierraEchonaprowadzisz jak takie grupy znaleźć?
Jeszcze zbieram na oryginał. ;) Ale już niedługo. :) Super materiał. Pozdrawiam. :) Mam obecnie wersję niebieską.
Dzięki! Polecam oryginał.
@@SierraEcho gdzie oryginal można nabyć?
i jak odroznic od falsyfikatu- nie mieszkam w PL
@@nanukbigwithe Na podróbkach jest inny napis. Na oryginale jest napisane RTL-SDR .COM
Może Pan podać link do oprogramowania tego czarnego. Bym mugl sobie czegoś posłuchać
Pozdrawiam
Super, że są filmy dla początkujących amatorów i to dla wersji budżetowej :) W domu nie mam szans na takie "zabawki" ale stary laptop, taka zabawka, antena dla danego pasma i wjechac na jakąś pobliską górkę to może być całkiem sympatyczne... zwłaszcza, żę dzieciństwo się przypomina :D
Można jeszcze inaczej - kupić dużego drona, podczepić mu antenę i do niej cienki kabel koncentryczny i wynieść całość na wysokość 100m. Kablem można przesłać napięcie 1kV do stałego zasilania drona a sygnały zbierać na dole SDR-em. Takie projekty już kiedyś widziałem. Czasami drony są na uwięzi trzech linek, żeby nie uciekały przy wietrze. Działać to może godzinami zapewniając dobry sygnał. Jedyny problem to możliwość uderzenia pioruna w antenę na dronie więc trzeba to uziemić albo zastosować przemianę częstotliwości i retransmitować sygnały w postaci cyfrowych do odbiornika na ziemi.
@@magnetek5171 Jeszcze prościej WebSDR. Całkowicie budżetowe rozwiązanie dla kogoś kto nie wie czy krótkofalarstwo to jest to co chciał by robić. Napewno taki odbiornik jest dużo lepszym rozwiązaniem od baofenga, ponieważ jest całkowicie legalny w użytkowaniu.
@@2EOGIY - Tak, pięknie ale to odbiornik a nie radiotelefon więc nie może być porównania z baofengiem. Próbowałem za to wejść na polskie websdr-y ale nic z tego, nie działają. Udało mi się za to wejść na zachodnie websdr-y i o dziwo działają, genialnie działają, mają rozbudowane funkcje aż mnie to zadziwiło. Można sobie np. posłuchać w różnych miejscach świata 1 polski program na 225kHz. Po zastosowaniu różnych filtrów jakość uzyskuje się zadawalającą. Można sobie nawet posłuchać swoich własnych transmisji o ile tam dolatują - i to jest genialne.
@@magnetek5171 właśnie o to chodzi, żeby nie było to urządzenie nadawczo-odbiorcze tylko własnie odbiorcze. Dzięki temu jest to w pełni legalne w użytowaniu bez pozwolenia radiowego. Co do polskich websdrów to się nie dziwię bo cały świat nasłuchuje wschodnich sąsiadów, stąd takie obłożenie. Kilka miesięcy temu sprawdzałem polskie WebSDRy i nie było problemu z nimi. Wielkim problemem krótkofalarstwa jest to, że nie jest to tanie hobby, a przynajmniej nie można go zacząć po taniości. To że ty, czy ja jesteśmy w stanie coś zrobić z niczego wynika z faktu, że przez lata zgromadziliśmy sprzętu i części które spokojnie pozwalają na uruchomienie serwisu. Jeżeli pokażesz to co może zaoferować krótkofalarstwo dziecku, czy nastolatkowi i nawet jeśli zda egzamin i uzyska licencję to co z tym dalej zrobi? U progu dorosłości lub zaraz za nim za minimalną pensję będzie raczej szukać jak tu odłożyć na coś co pozwoli mu się rozwinąć w karierze zawodowej, np. prawo jazdy i samochód niż wydanie kilkukrotności użwyanego auta na radio, nawet używane. A przy okazji to mało kto sprzedaje radio nawet kilka lat po zakupie, żeby na nim stracić kilkadziesiąt procent, bo taka jes różnica np. pomiędzy nowym IC7300 a takim samym używanym z ebay (ok 30%) 40 letnie radio nagle kosztuje połowę tego co nowe radio ze wszystkimi wodotryskami, do tego jakieś podstawowe rzeczy typu sztuczne obciążenie, jakieś mierniki na start i masz cenę nowego radia które sobie poradzi bez tego wszystkiego bo ma już skrzynkę antenową więc antenę na oko idzie zrobić i też zadziała, SWR pokaże, mało tego nawet ma wbudowany wobulator którym z grubsza przemierzysz antenę, więc próg wejścia w krótkofalarstwo to cena nowego radia z górnej półki. Baofengi niby ratują sytuację na VHF i UHF, ale nadawanie poza pasmem, a niestety te telefony mają tłumienie harmonicznych poniżej -30dB naraża początkującego krótkofalowca na srogie konsekwencje. To je jest jakiś zielony trol który nadaje z krzaków, tylko radiooperato, który ma obowiązek upewnić się ze tak często jak to jest rozsądne musi zidentyfikować się, więc jeżeli wejdzie w częstotliwości jakiś służb to będzie jego wina, bo ma też obowiązek sprawdzenia przed nadawaniem czy jego sprzęt spełnia wymogi, m. in. tłumienie harmonicznych poniżej 1% mocy głównej nadajnika, że też nie wspomnę o tym, że na temat Baofengów wypowiedział się UKE, więc z której strony się nie patrzyć nie jest to tanie hobby, bo tani baofeng ciągnie za sobą konieczność dokupiena sprzętu pomiarowego i ewentualne przerabianie go, doróbka filtrów itp, pytanie czy wtedy dalej będzie to radio przenośne?
@@2EOGIY zapoznawałem się z paroma sposobami "zabicia" czasu tzw. hobby. Każde z nich, gdy zaczeło się bardziej wgryzać to wymuszało wybór między jedzeniem suchego chleba przez dwa miesiące a kupieniem nowej "zabawki" ;).
Witam , a jak sprawdzała by się antena CB , rozumiem że w pobliżu pasma 27 MHz odsłuch powinien być dobry , ale jak z innymi częstotliwościami , czy przeprowadzał Pan może takie testy ?
Używałem kiedyś samochodową antenę CB do skanera. Bardzo ładnie odbierała okolice 120-180 MHz i 400-500 MHz.
@@SierraEcho To super , mam dużą antenę na maszcie i zacząłem się zastanawiać czy nie kupić SDR-a , niestety nigdzie nie znalazłem info jak to się spisuje z takimi antenami , a innych anten nie chcę zakładać tylko do odsłuchu , dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam !
@@mareksalwi6428 Jeśli to antena stacjonarna, to myślę, że sporo powinna zbierać.
@@SierraEcho Jak kupię i przetestuje to dam znać , z tym że nie będzie to szybko ale będę o tym pamiętał .
Bardo mnie temat zainteresował, wiec zakupiłem. Na ali znalazłem oficjalny sklep RTL.SDR, więc raczej jestem spokojny o oryginalność towaru, bo bardzo dużo podróbek jest. Teraz tylko czekać na paczkę. Pozdrawiam Serdecznie.
Witam,
Czy kolega może podać link do oficjalnego sklepu ? Długo czekałeś na przesyłkę i czy produkt okazał się być dobrym odbiornikiem sdr? Jak się sprawuje ?
Pozdrawiam
@@TheMichal8243 kupiłem na ali tam jest tylko jeden oficjalny sklep teszta to podrobione dziadostwa, czekałem równe dwa tygodnie, wpisz na ali rtl-sdr jest oferta z napisem oficial, a kurko poszuka i podeślę linka
@@dziadek9975 Dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź.
Pozdrawiam
Co to za program? Gdzie go można zakupić?
Nie lepiej używać SDR SHARP?
Używałem kiedyś, ale ten jakoś mi bardziej pasuje.
Cześć! Chcialbym zacząć przygodę z nasłuchiwaniem i mam w planach kupić SDR, dlatego nasuwa mnie się pytanie. Czy do takiego urządzenia wystarczy antena wewnętrzna? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Szanowny Panie Sierra Echo! Chcę Panu zwrócić uwagę, że taki materiał nie oglądają tylko osoby z jakimkolwiek przygotowaniem merytorycznym, ale i zupełni laicy tak jak ja. Byłbym niezmiernie rad gdyby wyjaśniał Pan żargonowe pojęcia . Jestem posiadaczem takiego uruchomionego srebrnego cuda i wielce ucieszyłem sie znajdując ten film,ale niestety nie wyjaśnił mi on symboli występujących w programie do nasłuchu, a zrozumiałe dla mnie jest tylko FM AM no i może CB, a pozostałe wszelkie oznaczenia są czarną magią. Gdyby zechciał Pan poświęcić parę słów także o antenach i ich cenach, a także czego gdzie i jak szukać, aby taki nasłuch dawał zwłaszcza na początku odrobinę satysfakcji.
Szanowny Panie Al Capone! Ten odcinek to był tylko wstęp do tematu RTL-SDR. Będą kolejne odcinki, w których pokażę m.in. jak zainstalować sterownik do odbiornika i oprogramowanie, a także kolejny o tym właśnie, jak obsługiwać program do odbioru i do czego służą poszczególne funkcje. W związku z tym zapraszam do subskrybowania :)
Wikipedia nie gryzie...
A Googla ma? Dwie lewe ręce lenia. Wszystko mu pod nosek podetknij bo dzidzia nie umie
@@kwemmboosheck7007 Niestety taki odbiornik tylko przekonuje właściciela (i fanatyków) że na obrazku wszystko gra i wszystkie stacje widać gołym okiem jak skaczą wykresy tylko że naprawdę takie "coś" nie działa bo nie można wytrzymać tego szumu i braku jakiejkolwiek użyteczności.
On pozwala tylko na słuchanie najsilniejszych pikań morsem wśród powodzi szumu i oklasków laików że to najlepszy odbiornik na świecie bo robi to na wszystkich pasmach. Albo samego szumu.
Aktualnie radia z wyjątkiem profesjonalnych i HAM nie są produkowane w ogóle a to co się produkuje na "wielkie" odległości miejskie czyli FM to są urządzenia które można zastąpić przez tam-tamy. Są jeszcze urządzenia szumnie nazywane radiami SW które nadają się do odbierania szumów i które same produkują szumy gdy w eterze ich brakuje .
Jest już ten film z nową wersją SDR-a, o której mowa pod koniec tego materiału? Rozumiem, że chodzi o v4?
Super piknie, ale moze zdradzisz jaki soft, jak zainstalowac?
Powiedz gdzie to kupić
Kanały CB też odbiera ?
Oczywiście.
Srebrny zdaje się pracował w tym filmiku trybie direct sampling? ciekawe jakby się sprawował z upconwerterem, podobno jest lepiej, a co sądzisz o mini whip, warto się tym zająć?, nie każdy ma dużo miejsca na anteny więc może mini whip?, filmiki świetne 👍, pozdrawiam.
Muszę kupić upconverter i spróbować. Mini whipa jak najbardziej polecam. Pięknie odbiera, ale musi być zamontowany jak najdalej od budynku i metalowych elementów. Dzięki za dobre słowo :)
Też właśnie myślę o mini whip i upconverterze, mam gołego rtl-sdr v3, na dipolu słucham, nie mam miejsca na anteny i myślę o mini whip na kf, ale właśnie, diabeł tkwi w szczegółach, zupełnie nie wiem jak go podpiąć, bezpośrednio kablem antenowym do srebrnego, czy jeszcze jakieś zasilanie dodatkowo?, szukam odpowiedzi, a podpiąć mini whip, upconverter i dongla rtl-sdr v3 w jedną całość to dla mnie jak może i dla innych to nie jest do końca zrozumiałe, dlatego było by super żeby Pan panie Andrzeju objaśnił na jakimś filmiku te zagadnienia, ja wiem że może są tacy którzy zęby zjedli na sdr-ach ale są i tacy którzy mało wiedzą na ten temat, soft to jedna sprawa, ale znacznie tródniejsze jest zagadnienie co i jak ze sobą połączyć żeby to działało, tak że tematów jest mnóstwo, czekam na kolejne filmy 👍
Witam. Co do mini Whip, to polecają go osoby co nie miały doczynienia z innymi aktywnymi konstrukcjami, sam zaczynałem od tej anteny mini Whip i jakoś to nawet działało, ale ta antena dopiero coś odbierała gdy była zamontowana na minimum 2,5m maszcie na dachu, później odważyłem się kupić na allegro aktywną antenę Boni Whip, jakiś facet je sam buduję, zamontowałem jakiś metr nad powierzchnią dachu i jest 3x lepszy odbiór i ta antena Boni nie zbiera tak zakłóceń w przeciwieństwie do Mini Whip, obie anteny kosztują praktycznie tyle samo, ale muszę przyznać że ta samoróbka ma o wiele lepsze działanie i nie jest zbudowana z byle czego.
Ten niebieski odbiornik na filmie ma chip r820t2 czy fc0012, bo na ali 2 wersję są (niby ten 1 chip lepszy)
mógłbyś podać skąd zamawiałeś tuner, ponieważ ciężko trafić żeby był taki oryginalny jak Twój ?
Kupowałem go ze 3 lata temu na allegro. Na stronie producenta podają dwóch dystrybutorów w Polsce: Konektor z Łodzi i Radio-sklep z Radomia - www.radio-sklep.pl/pl/p/RTL-SDR-V3-R820T2-RTL2832U/2885
Ja tu zamawiałem
pl.aliexpress.com/store/4523039?spm=a2g0o.productlist.0.0.7db13613Pbbl7O
Rewelacja, dziękuję, znalazłem moją nową pasję z niskim finansowym progiem wejścia. A jakie anteny polecił byś na start. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam 👍💪
Zależy czego chcesz słuchać. Jeśli np. lotnictwa i częstotliwości rzędu 100-500 MHz to najprostszym rozwiązaniem jest dipol półfalowy - th-cam.com/video/6qwLqE3fdp8/w-d-xo.html
Na fale krótkie wystarczy kilka - kilkanaście metrów drutu rozwieszonego za oknem.
Jaka przejściówka do tego srebrnego ?
Bardzo przystępnie pokazane :) Dla mnie to ważne bo jestem początkujący. Czy mógłbyś polecić jakieś anteny na początek? Do instalacji na balkonie.
Będzie odcinek o antenach na początek.
@@SierraEcho Kiedy można się go spodziewać?
Rozumiem, że na ten czas żaden z tych odbiorników nie odbierze DVB-T2?
Ciężko powiedzieć. To kwestia oprogramowania, a nie odbiornika.
@@SierraEcho Jak kolega coś w tym temacie się dowie to prosiłbym o informacje, filmik :)
A ja mam pytanko o telewizję, bo rozumiem, że też można oglądać tv w standardzie dvb-t. A co z dvb-t2?
Nigdy nie używałem tego do odbioru telewizji :) Nie wiem, czy oprogramowanie zdekoduje nowy standard.
Czy do tego odbiornika można podłączyć antenę do telewizji naziemnej i czy można wtedy nasłuchiwać? Np: cb radio czy krotkofalowki .?
A jakiś program do odkodowania pasm cyfrowych ?
Jest wtyczka do programu SDR Sharp, która umożliwia dekodowanie cyfrowych transmisji DMR. Nagram o tym film, bo wiele osób o to pyta.
Gdzie najlepiej kupić to cudo? Na allegro widziałem w okolicach 500 PLN.
Kupowałem na allegro ze 3-4 lata temu. Aż tak podrożały?
Na allegro najtańszy teraz 260 zł.
@@SierraEcho Faktycznie :D porypało mi się z takim "zestawem" :D
Z Chin jak poczekać widzę ze w okolicach 130zl mozna sciągnać..
@@GraveOzz - jak tam poszukasz to znajdziesz za 43 zł.
Można jakiś link do zakupu? :)
Tak dawno kupowałem, że link już pewnie nie aktywny.
Jak to wygląda jeśli chodzi o zasięg? Chciałbym posłuchać lotnictwa.Czy dałbym radę osiągnąć zasięg 150km?
Oczywiście z anteną zewnętrzną np. www.konektor5000.pl/index.php?p6028,antena-dipol-40mhz-6ghz-zestaw-z-uchwytem-na-szybe-do-odbiornikow-sdr-rtl-sdr-hackrf-sdrplay-itp
Bez problemu. Wystarczy zewnętrzna antena, nawet taka zrobiona samodzielnie - th-cam.com/video/iUvaHNUX2Ck/w-d-xo.html
Czy tym SDRem można dekodować łączności cyfrowe DMR?
Można ale nie wszystkie.
@Podziemna Prawda Dokładnie tak. Przykładowo - da się zdekodować łączności krótkofalarskie DMR, na przykład przez z przemiennika, ale już transmisji służb w DMR zdekodować i zdeszyfrować się nie da.
@Podziemna Prawda Racja - (prawie) każdy szyfr można złamać ;) Kwestia mocy obliczeniowej i czasu. A w przypadku łączności - łamanie zabezpieczeń jest nielegalne.
@@SierraEcho Niby nielegalne, tylko kto ci to udowodni, gdy nic nie nadajesz i niczego nie udostępniasz.
Pytanie: czy takie urządzonko jest legalne bez licencji krotkofalarskiej bo nadawać sie przeciez nie da?
Jak najbardziej legalne. Według polskiego prawa urządzenia służące wyłącznie do odbioru nie wymagają pozwoleń.
Jak wygląda sprawa z klonami? Mam na myśli czy "dają" radę. Super kanał pozdrawiam serdecznie
Nie! Podróbki są fatalne. Tylko oryginał RTL-SDR.COM
Ten czarny plastikowy z filmu daje radę, ale nie odbiera KF-u, więc lepiej dołożyć do srebrnego.
@@SierraEcho Co to takiego KF? Przepraszam jestem zielony w tej materii. No i najważniejsze pytanie v3 czy v4?
Łącze pozdrowienia
Cześć Masz jakiś link gdzie można to kupić
Wpisz na Alle lub Ali "rtl-sdr"
Jakie zasięgi na dookolnej?
Zależy na jakim paśmie. Lotnictwo ok. 150 km, ADS-B nawet kilkaset km, przemienniki krótkofalarskie do 10 km. Wszystko zależy od częstotliwości, anteny i wysokości, na której jest umieszczona.
Szacunek za wiedzę i chęć jej przekazywania. Już skorzystałem z poradnika odnośnie anteny (na baofeng i ruyage działanie bez zastrzeżeń). Mam natomiast pytanie odnośnie sprzętu "na USB". RTL-SDR czy może NESDR Smart lub NESDR Smart HF Bundle (Ham It Up)?
Nie znam NESDR ale RTL-SDR (srebrny) śmiało mogę polecić.
Próbowałem to podłączyć ale mi się nie udało ze względu chyba na soft. Jaki polecacie ? Bo leży w szufladzie i zamierzam do niego powrócić
Będzie film o tym, jak zainstalować poprawnie sterowniki i soft do SDR-a.
Super
@@SierraEcho i czy soft jest na inne systemy niż Windows (macOS, Linux)?
@@darqha Na linuxa - jest, na maca - nie wiem.
Czy duża jest różnica w odbiorze między czarnym a srebrnym?
U mnie nieduża, oprócz tego, że czarny nie obsługuje częstotliwości poniżej 30 MHz. Jako odbiornik ADS-B radzi sobie świetnie.
Zajebiste te szumy....
Ten odbiornik można kupić tylko w sklepie internetowym Allegro,czy też można kupić w sklepie stacjonarnym np:Media Expert ?
W stacjonarnych nie widziałem.
Z Allegro bym nie zamawiał, okropnie ceny podbili o kilka set procent.
Jaką kamerą do samochodu kupić. Proszę o podpowiedź.
Używam kamer 70mai i Xiaomi. Nie pamiętam jakie modele, ale raczej z tańszych (do 200 zł). Obie mogę polecić.
@@SierraEcho thank you
Orientujesz się czy taki zestaw odbierze również i niższe pasma typu 40, 80, 160 m a może nawet "jedynkę" na 225 kHz? A może navet i VLF? Oczywiście przy odpowiedniej antenie, chodzi mi o zestaw z telefonem a nie komputerem.
Nie pamiętam, czy testowałem na KF z telefonem, ale powinien działać.
mam ten czarny dekoder, układ 2832u, ale drugi układ ma oznaczenia C0012 G1049 0C22L. Nada się? Generalnie zainstalowałem i odbiera z oryginalną antenką na AirSpy stacje radiowe FM
Jak najbardziej się nada.
Ja nadal szukam alternatywy dla jak najmniejszej anteny KF na barierkę balkonowa w bloku.
Zobacz to - th-cam.com/video/jXKowkNIXU0/w-d-xo.html
Gość na tej antenie robi z parapetu łączności z całym światem. U niego na kanale są filmy z łączności.
Jest taka - ale to wiedza tajemna dla nielicznych...
@@magnetek5171 trzeba mieć paszport Polsatu żeby ją poznać?;)
@@SierraEcho juz to widziałem ;))
@@danielkipisz - nie trzeba ale nie podaję, bo nie mogę dla niej znaleźć wymiarów, które umożliwiłyby jej replikację. Jak będę coś miał, to wtedy będzie sens o niej podyskutować.
Gdzie kupię oryginał bo już na Alle pojawiły się podróby :(
a czy jakieś stacje radiowe też można odbierać ?
Oczywiście. Wszystkie od fal długich aż po UKF
Czy jest szansa na instrukcję instalowania tego srebrnego v3 na Ubuntu/Linuxa?
Mam Ubuntu na laptopie, więc mogę spróbować, chociaż tego jeszcze nie robiłem :)
Z laptopem to będzie "najlepszy przenośny odbiornik radiowy na świecie feat. soft za darmo" :)
Chcę zakupić taki odbiornik, możesz polecić na dzień dzisiejszy co wybrać na allegro. Robiłem próbę na tunerze firmy omega DVB-T T900 ale nic mi nie wyszło. Pozdrawiam.
Ten srebrny z napisem RTL-SDR.COM mogę śmiało polecić. Uważaj na podróbki - napis jest na nich inny.
Dziękuję za poradę.
Czy każdy tuner tego typu na USB nadaje się do nasłuchu?
Ciężko powiedzieć. Najpopularniejszy jest ten czarny z filmu i identyczny w niebieskiej obudowie. One na pewno działają, a są bardzo tanie - można kupić poniżej 50 zł.
Na pewno musi mieć układ RTL2832U, jeśli ma to można próbować.
@@Cinek400 Okazuje się że zastosowany w SDR układ RTL2832U jest też w nowszej wersji (oznaczenia nie pamiętam) i stosuje się go do dekodowania DVB-T2 w nowych modelach SDR. Nie wiem jednak czy oprogramowanie SDR Sharp go obsługuje - czy można odbierać szeroki zakres częstotliwości radiowych? To należałoby sprawdzić.
Czy opłaca sie kupować jeszcze ten tani czarny odbiornik jak niedługo będzie zmiana dvb t na dvb t2? Czy będzie odbierał nowy standard telewizji naziemnej?
Nie mam pojęcie, czy odbiera on nowy standard. Nigdy nie używałem go do odbioru telewizji. Zresztą - telewizji w ogóle nie oglądam :)
Ponoć niektóre modele przy pomocy odpowiedniego softu potrafią odebrać i zdekodować DVB-T2. A ogólnie nie odbierają i trzeba sobie kupić nowy. Okazuje się że zastosowany w SDR układ RTL2832U jest też w nowszej wersji (oznaczenia nie pamiętam) i stosuje się go do dekodowania DVB-T2 w nowych modelach. Nie wiem jednak czy oprogramowanie SDR Sharp go obsługuje. To należałoby sprawdzić.
Witam, a mógłbyś podać modele tych sdr-ów?
Srebrny to RTL-SDR.COM v.3 a czarny nie ma nazwy - zwykły chińczyk z Ali
Mój jest niebieski i ma oznaczenie,DVB-T+FM+DAB 820T2&SDR.To jest ten lepszejszy?
I pytanie o oprogramowaniegdzie je pobrać bo te co dostałem od sprzedawcy znikło w czeluściach kompa i chyba na amen z nikło po instalacji nowego systemu.Pozdrawiam i Wesołych Świąt.
To od sprzedawcy się nie nadaje. Musisz zainstalować program Zadig, który jest w skrócie sterownikiem do tego układu. Potem odpalasz np. SDR Sharp i to wszystko. W najbliższych dniach będzie film, jak to zainstalować krok po kroku. Na niebieskim będziesz mógł słuchać od ok. 30 MHz w górę.
@@SierraEcho Super czekam z niecierpliwością!
Ja mam LV5T (NotOnlyDVBT) to coś jest z nim nie tak? W sensie czy dobierając odpowiednią antenę mogę coś ciekawego usłyszeć powyżej 50MHz czy lepiej kupić inny odbiornik?
Czyli rozumiem, że poród też odbierze jak wszystko ?
ciekawe czy DAB+ odbiera?
Mam pytanie, czy dałoby się tym odbiornikiem nagrywać częstotliwości? Nie mam na myśli np dźwięku z stacji z muzyką ale konkretny sygnał aby go później nadać
kwestia odpowiedniego software-u, sdrangel pewnie to potrafi, ale rtl-sdr nie nadasz nagranego sygnału, do tego musisz mieć już coś lepszego - transceiver np. hackrf one, usrp, etc...
A nasza głowa i serce będą zdrowe wśród tych fal?
Mam takie pytanko bo jestem zielony całkowicie w temacie, czy jak podłączę ten odbiornik do anteny, którą mam dachu bloku od naziemnej telewizji to coś posłucham czy muszę kupić specjalną antenę? Jeśli tak to jak ją umiejscowić? Mieszkam na 3 piętrze i mam balkon.
Myślę, że coś powinno być słychać.
@@SierraEcho same stacje radiowe i telewizyjne czy inne częstotliwości też?
@@panandrzej7537 Inne też.
@@SierraEcho dziękuję.
Witam.mam pytanie czy można na tym urządzeniu słuchać tylko wybranej ręcznie stacji czy można np zaprogramować sobie częstotliwości jakichchce słuchać i włączyć automatyczny skaner? Z góry dzięki za odpowiedź.
Można zapamiętać częstotliwości. Niektóre aplikacje mają funkcję skanowania.
@@SierraEcho w takim razie czekam na dalsze filmy z tym zwiazane bo ciekawi mnie jak to wszystko zainstalowac :) zeby działalo poprawnie
Dajcie link gdzie można kupić 😋
kupisz to wszędzie wystarczy wyszukać rtl-sdr
Ja mialem kiedys stare radio i tam byl przełącznik na fale krótkie i ukf,to jest to samo co ten odbiornik?
Nie
Czy na tym tańszym (czarnym) odbiorniku będę w stanie prowadzić nasłuch krótkofalówek? Zależy mi na prostym odczytaniu częstotliwości, na której nadaje dana krótkofalówka.
Jak najbardziej
Witam ! który model SDR wybrać V3 czy V4 ? proszę o podpowiedź ,dzięki .
Jeszcze w tym miesiącu będzie film - porównanie V3 i V4
@@SierraEcho wykonałem antenę discone z Pańskiego projektu , czy do sdr lub skanera jest sens kupować antenę Sirio sd 1300 ? Tą z Pana projektu mam w pracy a potrzebuję coś do domu ,posiadam skaner Aor AR3000 i w planie jest SDR.
Czy takim odbiornikiem można zmierzyć moc nadawania np. Acces Pointa na 5,8GHz?
Niestety, tak wysokich częstotliwości nie odbiera.
Witam, jestem zielony w tym temacie ale posiadam baofeng uv-82 z oryginalną anteną oraz antenę nagoya na-771 jeśli ją wystawię za okno i podłącze z laptopem poprzez RTL to czy zwiększy nasłuch czy raczej nie będę widział dużej zmiany
Czy na sdr sharp mozna słuchac cb radia kanał 19 kierowcow?? Jezeli tak to dlaczego ja nic nie słysze a słuzby słysze normalnie.. czy sprzet działa..
Oczywiście, że można. Antena zestrojona na częstotliwość "służb" nie nadaje się do pasma CB, to zupełnie inne częstotliwości.
Czyli na antenie szerokopasmowej moge słuchac??@@SierraEcho
A jak rtl-sdr wypada w ODBIORZE w porównaniu z np. mobilną lub bazową radiostacją KF ?
Oczywiście w przypadku, że odbiorniki będą podłączone do podobnych anten i mających takie same warunki np. propagację itp. ???
Zrobię takie porównanie.
Można zauważyć na websdr-ach, że istnieje w nich zaimplementowane oprogramowanie wykorzystujące transformaty Fouriera do filtrowania sygnałów i zakłóceń. To są zaawansowane algorytmy matematyczne, które mogą zrobić z sygnałami cuda i robią to. One potrafią np. wyciągać z szumów sygnały, które w nich całkowicie zginęły. Testowałem to i doszedłem do wniosku, że SDR-om nie dorównają stacje bazowe KF jeżeli nie mają zaawansowanego mikroprocesora do obróbki sygnałów (np. DSP). Jeśli chodzi o tory odbiorcze to należałoby to sprawdzić w praktyce. Jednakże zawsze można zastosować filtry wejściowe do SDR-a i poprawić mu parametry odbioru na danym zakresie czy interesującej częstotliwości.
A do emisji cyfrowej nie kodowanej jaki byłby.
Czy można prosić o informację, jakiego programu używasz?
Jakoś nie mogę zainstalować oprogramowania a jak już się udało to nie mogę nic odebrać
Będzie film o tym jak zainstalować, może nawet w ten weekend.
A ja się pytam, jak wygląda antena na całe odbierane pasmo? xD
Nie ma tak szerokopasmowych anten.
A ja do lapania satelitów meteo musiałem tworzyć nie dość że odbiornik to jeszcze zasilanie starego della z malucha 😂😂😂😂 to były czasy! Antena na dachu fiacika laptop z demobilu działający zresztą do dziś echh
Mam jeszcze IBM T23, ze stacją dokująca. Bateria padła,szukam nowej
@@marekmarek9549 rozbierz baterie pewnie jedno lub dwa ogniwa się skończyły. Do tak starych sprzętów nowej nie kupisz używana nie ma sensu. Lepiej naprawić. Wybieram że starych baterii ogniwa i zazwyczaj siedzi jedno lub dwa a reszta prawie nowe.
@@olo1299 właśnie kupiłem zamiennik. Zobacze jak się będzie sprawował.
Używam do adsb
Zgadza się. Nawet te w plastikowej obudowie świetnie się do tego nadają.
A da się prąd przesyłać falami radiowymi?
Ja mam taki w komórce : ) smarphone.
Wiem,jak ten niby pendrive się nazywa i jaki do tego program,czy jest wszystko przy zakupie co i jak?
Bardzo dobry ten odbiornik jest do słuchania szumów. Bu cha cha.
Jak ktoś lubi, może słuchać szumów. Jak w każdym odbiorniku - wszystko zależy od anteny i propagacji. Polecam polowanie na ciekawe transmisje :)
Czy tym odbiornikiem można wykryć podsłuch?
Jak najbardziej.
Ile kosztuje
Na Ali poniżej 200 zł.
Mam pytanie, moze glupie... nie wiem. W nowych blokach deweloper montuje antene zbiorcza na dachu i instaluje w kazdym mieszkaniu gniazdko z wyjsciem TV i R. Chodzi o odbior telewizji naziemnej o radia. Czy dobrym pomyslem jest podlaczenie do takiego gniazda np. takiego SDRa? Czy jest szansa na nadawanie przez taka antene przy podlaczeniu krotkofalowki?
Przez taką instalację można wyłącznie odbierać. Podłączenie nadajnika grozi uszkodzeniem instalacji.
@@SierraEcho dziekuje za odpowiedz :)
🙂👍
👍