@@VENOM-md1qz Dawno temu czytałem Dragonlance. Nie pamiętam już, czy wszystko, ale mam dobre wspomnienia - w poprzednim filmie nawiązuje do Raistlina. Belgeriady nie znam.
1.(wyjątek bo to pojedyncza książka ale mają być kolejne tomy więc musze naciągnąć bo ją uwielbiam więc...) Elantris 2. Pan Lodowego Ogrodu (cud polskiej fantastyki, patrzę na nią też z nostalgią bo to chyba pierwsza seria przez którą nie spałem bo myślałem co będzie dalej po tym jak pierwszy tom przeczytałem. Poza tym Vuko jest świetny) 3. Archiwum burzowego światła (Burzą błogosławiony jest jedną z postaci z których najbardziej się związałem) 4. Kruczy cień (Vaelin jest świetną postacią i przez pierwsze dwa tomy z fascynacją czytałem o jego przygodach, ale trzeci tom to imo porażka i szkoda że tak się to skończyło) 5. Seria o straży miejskiej z świata dysku( humor Sama Veimsa i sytuacji z nim związanych to najlepsza rzecz która spotkała ludzkość, poza tym sam Sam jest świetną postacią a no i Vetinari) 6. Cykl demoniczny (Arlen jest świetną postacią człowiek bardzo się z nim zżył) 7. Malazan (cudowny świat, a podpalacze są tak cudowną ekipą że aż chce się zostać żołnierzem) 8. Pierwsze prawo 9.Ziemiomorze (krogulec wiele mnie o życiu nauczył) 10. Wiedżmin (bo to pierwsza książka fantasty którą przeczytałem i od niej się wszystko zaczęło)
Opowieści z Narni to książka na której uczyłem się czytać jako dziecko i do dziś pamiętam związane z tymi książkami piękne chwile. Szacun za umjeszczenie ich w rankingu;)
10. Kroniki Cheysuli J. Roberson 9. Wojny Makowe R.F. Kuang 8. Dragonlance M. Weiss T.Hickman 7. Cykl Demoniczny P. Brett 6. Seria Drizzta R.A. Salvatore 5. Trylogia czarnego Maga T. Canavan 4. Cykl Inkwizytorski J. Piekary (do Łowców Dusz) 3. Trylogia Magów Prochowych B. McClellan 2. Wieśmin Sapkowskiego 1. Achaja A. Ziemiański Dzięki za ciekawe listy, parę lat temu całkowicie przerzuciłem się na s-f i teraz widzę że mam co nadrabiać, zaczełem od Sandersona...
Kroniki czarnej kompanii są ekstra! :) Dostałem na urodziny od żony pierwszy tom zbiorczy i przepadłem. Później jak była okazja to były mi prezentowane kolejne tomy :) Taką mieliśmy rodzinną "tradycję" :) Uważam, że to jedne z lepszych "military-fantasy" :)
Nawet nie wiem kiedy mi zleciało to pół godziny, super materiał!!! Podoba mi się duży przekrój tej list jeśli chodzi o podgatunku - jest dark, jest grimdark, jest urban, jest low, jest młodzieżówka, jest high.. extra
Informacje, że seria ,,Akta Dresdena", może nie być kontynuowane mnie zasmuciła, nie jest wybitna, ale bardzo dobrze się ją czyta. Ja od siebie dodam trzy serie które ja bym umieścił, a nie znalazły się w zestawieniu: Trylogia Magów Prochowych i jej kontynuacja, Saga Powiernika Światła.
Również czekam na Archiwum Burzowego Światła. Sanderson kupił mnie tą serią bardziej od Z Mgły Zrodzony. Obecnie kończę cykl "Odrodzone Królestwo" Elżbiety Cherezińskiej. Polecam jeżeli lubisz coś w stylu powieści historycznej osadzonej w średniowiecznej Polsce z el. magii. Po twoim Top jestem prawie przekonany do sięgnięcia po Eriksona. :)
Wow, obejrzałam i wysłuchałam z zapartym tchem! Nareszcie znalazłam kanał, z którym mogę się w pełni utożsamiać, nareszcie znalazłam przewodnika, który zapewni mi cudowne przeżycia w krainach fantasy. Nie chcę już tracić życia na miernie historie, chcę skupić się na tych najlepszych. Choć wiele z nich znam i mimo iż znam i kojarzę nazwiska wszystkich autorów, to jednak niepotrzebnie czekałam tak długo z czytaniem. Od kilku dni słucham audiobooka Droga Królów i jestem zachwycona! Oglądam ten film i widzę, że Archiwum jest u Ciebie na pierwszym miejscu, co już w ogóle mnie nakręciło na te serię! Resztę (tych mi jeszcze nie znanych) wpisuję na listę. Bardzo bym chciała je wszystkie poznać. 😊
Ja się kiedyś zakochałem w Panie lodowego ogrodu Grzędowicza, ale w zasadzie do teraz nie wiem czy interpretować ją bardziej jako sci-fi czy jednak fantasy.
Witaj ZM! Na gorąco krótki komentarz: super subiektywna topka! tak trzymaj! Jako subskrybent , czyli Wędrowiec na Szlaku, również spróbuję zebrać Moją Top10 i przedstawić w następnym komentarzu =na pewno też będę subiektywny! Dzięki!
Super ❤ właśnie zastanawiam się od czego zacząć - Malazanska Księga Poległych czy Archiwum Burzowego Światła bo ani tego ani tego nie czytałem jeszcze :) chyba zacznę od sandersona 😅
Zależy od twoich preferencji. Jesli lubisz śledzić stały skład bohaterów i się do nich przywiązujesz to lepiej sięgnąć po Archiwum. Malazan często zmienia miejsce akcji i postacie POV, ale jest w tym spoto dobrego, bo pozwala lepiej poznać świat przedstawiony. Jeśli więc masz w sobie coś z odkrywcy i chcesz poznawać różne konrynenty, to jest to coś dla ciebie. Miłego czytania!
Malazańska księga poległych to tak mniej więcej rok czytania, ilość książek, informacji oraz zawiłości jest tak dużo że po przeczytaniu pierwszych 2 książek musiałem wrócić do pierwszej, a po 3 musiałem wrócić znów do pierwszej i drugiej.... tak stoję teraz bo to mega dużo czasu zajmuje :P
No nie.. nareszcie trafiłem na kanał który trafia do mnie w 100%. Pięknie, naprawdę pięknie. Grafiki, muzyka w tle. Wiele informacji i przekazanych z pasją. Dzięki bardzo!
Moja ulubiona piątka 1 Świat Czarownic - najdłuższy cykl jaki mam z opowiadaniami 31 tomów 2 Imperium 3 Saga o Midkemii i Kelewanie inny tytuł Saga o wojnie światów 4 Videssos 5 Świat Bazila inny tytuł Smoczy legion
U mnie od dzieciństwa do teraz niezmiennie top 1 jest świat Harrego Pottera. Jestem swiadomy jego niedoskonalosci, czytalem bardzo duzo fantastyki więc mam jakies porównanie, ale Harry Potter jest dla mnie fenomenem. Mam ponad 30 lat a nadal kupuje jakies gadżety czy ubrania z nadrukami z HP
Pieśń lodu i ognia za nisko. Z kolei Władca pierścieni za wysoko, ale jeszcze nie dokończyłem także mam nadzieję, że postacie się tam jakoś rozwiną. Oczywiście to wszystko subiektywnie. Super materiał i zachęca do sięgnięcia do Sandersona. Na razie przerabiam Z mgły zrodzony :) Polecam też trylogię husycką Sapkowskiego szczególnie słuchowisko. Wydaje się być bardziej przemyślana niż saga wiedźmińska, a ma dużo humoru :)
Ciekawa lista, większość pozycji znam, co prawda nie wszystko załapałoby się do mojej topki, ale jedna z wymienionych tu pozycji, od 22 lat, zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce w mym mrocznym sercu.
Dzięki za bardzo ciekawy materiał. Większość tytułów znałem, ale Pierwsze Prawo i Saga o Zielonych Kościach jakoś mnie ominęły. Łatwe do nadrobienia:) Na liście zabrakło mi Legendy Drizzta od R.A. Salvatore, która choć niezbyt ambitna, dostarcza mnóstwo rozrywki oraz Świata Dysku od Pratchetta - co prawda trudno go sklasyfikować jako serię fantasy, ale historie, które dzieją się w tym świecie są fenomenalne. Nie wspominając nawet o inteligentnych dialogach i niesamowitych obserwacjach autora względem naszego świata.
to idac tym tropem to i Amber (Zelazny) i DragonLance (Weiss/Hickman) i Elric (Moorcock) i Felix/Gotrek i smoki od Anne McCaffrey, Drizzt jest niestety meczacy od 20+ ksiazki..
1. Malazan 2. ABŚ 3. Z mgły zrodzony 4. Saga o zielonych kościach 5. Trylogia Magów Prochowych 6. Wiedźmin 7. Akta Dresdena 8. Nibynoc 9. Igrzyska śmierci 10. Percy Jackson Nie czytałem wielu serii i dlatego też to tak wygląda.
Jako dzieciak czytałem kilka tomów Miecza Prawdy Terryego Goodkinda i nie są to wybitne książki ale jako fantastyka dla młodzieży się sprawdza. Dodalbym jeszcze cykl Mrocznej Wieży Kinga , ma świetnych bohaterów a jest to pogranicze fantasy i SF. Mamy zbieranie drużyny, świat post Apo i złola który wydaje się nie do ruszenia. Podróż ponad celem wędrowcy.
Ja też wolę Pierwszą Erę z Legendarium Tolkiena. Z serii niewymienionych polecam jeszcze: Miecz Prawdy, Saga Powiernika Światła i Księga Całości (w trakcie czytania).
Brakuje na pewno STRAZNIKOW CYTADELI. Czyli serii która miażdży większość ksiazek z tej topki. A tak wgl któraś z tych serii jest coś żeby było dużo różnego rodzaju i gatunków potworów i stworzeń tak jak ma to miejsce w wiedzminie i strażnikach właśnie? Bo takich ksiazek szukam...
Wiedźmin to historia skupiona wokół gościa, którego zawodem jest zabijanie potworów, więc ciężko to zestawić i porównać z czymkolwiek. Malazan jest pełen wielu ras i stworzeń - to samo Meekhan i... w jakiś sposób wiele starszych serii jak choćby Kane, ale żeby fabuła jakoś się skupiała na różnych gatunkach potworów, to raczej nie. Spróbuj Cykl Demoniczny może (jest skupiony wokół walki z demonami, ale jest to zupełnie co innego niż Wiedźmin).
Z Kronikami Żelaznego Druida miałeś styczność? Całkiem przyjemne przejście z książek Riordana jak już się z nich wyrosło. A z nowszych, to czekam na kontynuację Decimusa Fate'a. Niestety jestem tym rodzajem człowieka, któremu raczej ciężko byłoby przypisać miejsce konkretnej serii, żeby żadnej nie skrzywdzić
Tak, bardzo lubię - w poprzednim filmie o magach nawiązuje do Atticusa. Strasznie lubię ten rodzaj fantasy z nawiązaniami do mitologii i czerpiących z mnóstwa motywów z wielu różnych kultur. Serie Riordana też miło wspominam. :)
szkoda, że wśród ilustracji Władcy Pierścieni nie pojawiły się dzieła Alana Lee i Johna Howe. Ściągałem te ilustracje z FTPów na początku lat '90 - na długo przed informacją, że LoTR będzie filmowany. To właśnie ci ilustratorzy uczestniczyli w pracach nad filmem więc znając już ich wcześniejsze ilustracje oglądałem film w 100% zgodny z moimi wyobrażeniami zbudowanymi na ich wcześniejszych rysunkach.
Witajcie! Proszę o polecenie przez Was jakiegoś wciągającego fantasy. Świetny kanał, znalazłem sporo fajnych pozycji ale nie wiem w co wejść na początku. Dotychczas czytałem sagi: Tolkiena, Gry o tron, Wiedźmina, Mroczną Wieże, Pottera, Narnie, Metro... Pamiętam, że czytając Sapkowskiego Czy Martina byłem tak wciągnięty, że nie mogłem jeść i spać. Widzę, że polecacie Malazana, ale czytałem 3 tomy i mi nie kompletnie nie podszedł. Z filmów i opisów najbardziej interesujący wydaje się Sanders, tylko nie wiem czy Kroniki czy z Mgły Zrodzony. W książkach chyba najbardziej ważne są dla mnie losy poszczególnych bohaterów na tle ciekawego świata. Może dlatego Malazan mi nie podszedł. Co byście jeszcze polecili? Z innej beczki, czy istnieje coś z rozbudowanego fantasy w klimacie Lovecrafta, z dreszczykiem grozy i aury tajemniczości? Pozdrówki!
Jeżeli ważne są dla Ciebie losy losy bohaterów i ciekawe wątki z tym związane to ja bym polecił sprawdzić Miasto Jadeitu Fondy Lee, Pierwsze Prawo Abercrombiego - coś w tym stylu możesz spróbować. A jeżeli ciekawe światy to u Sandersona na początek dobry jest Z Mgły Zrodzony - 1szy tom jest tak skonstruowany, że jeżeli Ci nie podejdzie można zakończyć na tej jednej książce. Także Północ-Południe R. Wegnera będący zbiorem opowiadań z Meekhanu ma cholernie mocne postaci i bardzo ciekawy świat, i niższy próg wejścia niż np. Malazan. Chyba to bym proponował na początek i coś z tego pewnie wybierzesz. Pozdrawiam :)
Mnie epoka wojny z jednej strony bardzo dobrze się czytało zwłaszcza że względu bohaterów( zwłaszcza Suri )do których się przywiązałem ,ale z drugiej strony było kilka absurdalnych sytuacji zwłaszcza te z Gifordem albo z Malkolmem
To prawda. Jest w Legendach trochę sztampy, bohaterskości (często naciąganej), ale chyba trafiłem na tą serię w takim momencie życia, że czerpie z niej strasznie dużo przyjemności. :)
Kroniki Czarnej Kompanii... Tak strasznie trudno mi przez nią przejść.. nie ma żadnego wyjaśnienia kto kim jest co sie aktualnie dzieje i dlaczego. Nie ma budowania napięcia w danej sytuacji. To tak jakby ktoś mówił tak samo płaskim głosem że np. był świadkiem strasznej sytuacji i prawie zemdlał ze strachu oraz np. że zaspał na autobus. Wziąłem za pierwszy tom Malazańskiej księgi poległych i czuję sie jak w domu. Świetnie napisana czuję że tam jestem podczas czytania zapominam o świecie. Ale w czarnej kompanii czuję to orzez kilka minut a zaraz nie wiem o co chodzi. Może potrzebuję kolejnego podejścia za jakiś czas.
1 - Malazańska Księga Poległych 2 - ABŚ 3 - Gra o Tron 4 - Czarna Kampania 5 - Akta Dresdena 6 - Mekhan 7 - Wojny Makowe 8 - Cykl Demoniczny 9 - Pryzmat 10 - Trylogia Magów Prochowych 11 - Mag Bitewny 12 - Cykl Inkwizytorski 13 - Conan 14 - Dragonlance 15 - Ebberon 16 - Zapomniane Krainy 17 - Świat Dysku 18 - Achaja 19 - Wszystko o Cthulhu 20 - Saga o Zielonych Kościach To bedzie moje top 20 i o dziwo nie znajdzie tu sie miejsce dla Tolkiena i dla Sapkowskiego. W żaden sposób nie ujmuje panom talentu do pisania, lecz ich twory nie trafiają w moje gusta. Wiedzmin dla mnie jest poprostu nudny, a Władca pierścieni, Hobbit, Silmarilion sa to tytuły, od których sie odbijam całkowicie i nie jestem w stanie ocenic świata.
Super materiał. Z tej listy znam Wiedźmina którego uwielbiam LOTR (samej trylogii nie bardzo ale Sillmarilion kilka razy czytałem taki ewenement :D) Mekhan nie dokończyłem jestem mniej więcej w połowie ostatniego dotychczasowego tomu - kiedyś skończę. Zacząłem Koło Czasu ale też porzuciłem sam nie wiem czemu bo mnie wciągnęła książka. Ostatnio zagrywam się w Cyberpunk 2077 i szukam książek w tematyce Cyberpunkowej. Apropos mówiłeś że to kanał o Fantasy ale czy nie otarłeś się czasem o jakieś właśnie cyberpunki które mógłbyś polecieć? Ewentualnie jakiś inny kanał yt? Pozdrawiam
Niestety kompletnie nie jestem w tematach ani Cyberpunkowych, ani ogólnie Sci Fi.. Kanałów ściśle w temacie też nie kojarzę, ale jestem pewien, że jak wpiszesz coś w stylu Top 10, czy 20 Sci Fi to Ci wyskoczy dużo tego typu materiałów. :)
Cyberpunków nie kojarzę, ale ostatnio skończyłem Cykl o przeszłości Ziemi - doskonałe Sci Fi, zacząłem czytać, bo mnie wciągnął serial Problem trzech ciał zrobiony na podstawie tej serii :)
@@grzegorzsobczak9002 szczerze to odbiłem się od Gibsona po przeczytaniu dwóch czy trzech opowiadań. Przy tym wypalić chrom chyba sam coś wypalał bo na tyle co przeczytałem to opowiadania są popierdolone. 😉
@@IQB90 @IQB90 Mogę się z Tobą zgodzić. Sentymentalno- filozoficzne s/f. Pierwszy i chyba jedyny raz się z czymś takim spotkałem. Rozważania ("Wypalić chrom") gościa w taksówce... Dla mnie genialne. Niestety z bardziej akcyjnych "przygodówek" nic Ci nie polecę. Gatunek jest dość ubogi w takie tytuły. "Śnieżyca" albo "Epoka diamentu" Neala Stephensona?
Pytanie: czytałeś cykl demoniczny bretta i kłamstwa locke lamorry? Patrząc na Twój ranking i kilkukrotnie podkreślane, że literatura ma przede wszystkim być dobrą rozrywką to wydaje mi się, że szczególnie cykl mógłby się znaleźć w rankingu (a kłamstwa - szczególnie 1 tom - też bardzo pasują do kilku "łotrzykowskich" pozycji). Stąd moje podejrzenie, że jeszcze przed Tobą - zatem - jeśli tak - polecam nadrobić:)
@farlooncave Cykl Demoniczny znam. Nawet w kilku filmach nawiązywałem do tej serii. Bardzo lubię jej początek - do drugiego tomu było świetnie, ale później jednak mocno się na niej zawiodłem i niestety nie zostałem fanem. Na "Kłamstwa Locke'a Lamory" czaję się od lat, ale strasznie ciężko ją dorwać... przynajmniej nieużywaną i nie za jakieś chore pieniądze. Pozdrawiam!
Czy w serii Pierwszego Prawa będę miał komu kibicować? Chodzi mi o to że lubię mieć postaci w książkach którym dobrze życzę. W Pieśni Lodu i Ognia byli to ogólnie mówiąc Starkowie, kocham tą serię, krwawe gody mnie zniszczyły. Boję się że skory tam wszyscy tacy źli to będę czuł niechęć do bohaterów i zostawię serię.
Na tym polega fenomen antybohaterów - mimo tego, że zdajemy sobie sprawę, że nie są dobrymi ludźmi, to w jakiś sposób sympatyzujemy z nimi. Akurat Pieśń Lodu i Ognia również jest pełna takich postaci i skoro ją lubisz, to raczej nie będzie problemów (przynajmniej tak mi się wydaje).
@@ArchiwumZimowegoMonarchy dzięki za odpowiedź. W taki razie dzisiaj kupuje audiobooka, mam nadzieję że siądzie, w końcu każdy chwali serię i umieszcza ja w ścisłym topie. W papierowej wersji dla balansu leci Miecz Kaigenu :D
Hejka Wędrowcy na Szlaku! Moja topka będzie podzielona na trzy części=1=przeczytane dawniej i wiele razy: JRRT 8tomów! A.S. Wiedżmin 8t, J.Rowling HarryP 8t, CS Lewis Narnia 7t, B.Pullman Mroczne materie 3t, i H.Harrison Eden 3t=to opowieść o epoce lodowcowej,gdzie ludzie walczą z Yilane rozumnymi Jaszczurami! Część=2= przeczytane teraz= Ch.Paolini Eragon, Najstarszy,Brisingr,Dziedzictwo oraz Murtag ma być latem br, to świat bardzo podobny do Śródziemia!, BS Arch Burz Światła, GM Pieśń Lodu i Ognia+2t Ogień i Krew 2018, R.Wegner Opow Mekhan Pogranicza, J.Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu, M.Gołkowski Bramy ze złota 3t, i Gesa Schwartz 3t Grim=Gargulec z Paryża, czyli alter story V.Hugo!, Część =3= przeczytać: MJ Sulivan Legenda Imperium, G.Cooke Kroniki Cz Kompani, BS Z Mgły zrodzony, JA PierwszePrawo, i SE Malazan! ufff
Świat Dysku i Koło Czasu są poza 15 czy jeszcze ich nie czytałeś? Prywatnie Koło Czasu w pełni popieram poza 15, ale coś mi się widzi, że Prachetta po prostu masz jeszcze na liście do nadrobienia :)
Koło Czasu skończyłem kiedyś na 6tym tomie i nie kontynuowałem, ale zamierzam wrócić do tego w tym roku. A co do Świata Dysku to nie czytałem jedynie Cyklu o Śmierci. Chociaż było to na tyle dawno, że najlepiej pamiętam Cykl o Wiedźmach i coś ze Straży Miejskej. Nawet spoko, ale jakimś tam wielkim fanem nie zostałem. :) Pozdrawiam!
Nieee, raczej nie planuje. Nie chcę się pastwić nad czymś co ktoś może lubić. Tym bardziej, że ja bardzo szybko porzucam książki, które mi się nie podobają i jakoś ich nie rozpamiętuje. ;)
Wydaje mi się, że w większości przypadków dzieje się tak ze względu na bardzo nierówne dwa ostatnie tomy. Ps. nie uważam, żeby 12te miejsce było niskie. Zwłaszcza, że wiele cudownych serii w ogóle się tutaj nie znalazło. ;)
Prawdopodobnie nie wszystkim Sapkowski podchodzi. Albo inaczej: nie każdy potrafi docenić i docenią to co w jego twórczości najlepsze: język, postacie tak żywe i tak pełne głębi i zniuansowania. Mistrzowskie dialogi. Historia jest w dużej mierze otoczka bo często też i Sapek nie miał pomysłu choćby w Wiedzminie czym wypełnić wnętrze książki. Ale dla mnie prawdopodobnie na zawsze autor numer 1 zarówno w Trylogii Husyckiej jak i Wiedzminie. Nie sądzę że kiedykolwiek przeczytam coś co mi spodoba się bardziej i będzie tak zakorzenione w pamięci. Również dzięki fenomenalnym audiobookom Fonopolis.
Sprawdzam sobie tę serię "archiwum" i zastanawia mnie czemu akurat część druga trzeciego tomu kusztuje tak dużo w porownaniu do wszystkich innych czesci tej seri...? Ktoś coś wie w tym temacie? 😮
@@ArchiwumZimowegoMonarchy noo, ale pierwszy raz się z takim czymś spotkałem. Wszystkie inne tomy około 40 zeta a ten jeden prawie dwie stówki. Na dobry początek i tak kupię tylko pierwszy i zobaczę czy w ogóle mój klimat. Ostatnio bardziej w SF się lubuję, ale właśnie mam ochotę sprawdzić jakieś dobre fantasy bo dawno nie czytałem i nie wiedziałem na co się zdecydować. Albo meekcham sprawdzę bo kiedys już czytałem i mam tom północ - południe, podobało mi się ale jakoś odpuściłem nie wiem czemu ten świat. Pozdro, fajny kanał prowadzisz :)
@@MaciasVLK Kurde. Jak dwie stówki to i tak o wiele za dużo! Całkiem możliwe, że skończył się nakład (wydawnictwo MAG cały czas tak ma) i ktoś po prostu sobie na tym zarabia (to też jest standard). Żadna książka nie jest tyle warta. Także ja bym proponował albo poczekać na dodruk, albo po prostu postawić na inną formę - audiobook, może czytnik... Dzięki i również pozdrawiam!
Z 60 dyszek płaciłem chyba dosłownie wczoraj. ABŚ przeczytane trzy razy już ale bez wersji papierowej do biblioteczki. Która właśnie o Archiwum uzupełniam bo aż wstyd tego opus magnum Sandersona nie mieć na półce.
NIech ktoś skomentuje jak sie prezentuje saga w Mordimerze na tle wyzej wymienionych rzeczy bo nie mam rozeznania a ta saga mocno mi utkwiła prócz władcy i piesni lodu. Reszty nie czytałem ejszcze.
Cykl Inkwizytorski ma ciekawy pomysł na worldbilding ale z każdą kolejną książką jakość leci na łeb. Poleciałbym z tej serii 3 tomy płomień i krzyż rozwijające to uniwersum. W nich Mortimer jest postacią poboczną i bardzo dobrze to służy opowieści.
pomysl na swiat byl fajny, pierwsze 4 ksiazki byly dobre, ale na Rzeznika z Nazaretu i Czarna Smierc czekamy prawie 20lat, a autor klepie grafomanie, zeby odcinac kupony. Sprobuj sobie Kroniki Amberu (cienkie), a pomysl na swiat super
Nie do końca się zgodze ze wszystkimi przedmowcami. Seria Płomień i Krzyz jest lepsza niż cała reszta. O samym Mordimerze nowe tytuły autor przetyka słabe z przyzwoitymi książkami.
Szczerze mówiąc dawno nie oglądałem tak pustej recenzji... Wszystko co mówi jest po prostu kluczem marketingowym... Więcej opisu książki, a nie zachwytu nad nią, a naprawdę by mnie to zaciekawiło. Część książek faktycznie przykuła moją uwagę, ale musiałem sprawdzić je gdzie indziej, bo tu niczego się nie dowiedziałem i mało mnie zachęciło.
Trochę tak można było to lepiej usystematyzować nawet jesli film miałby godzine to by nie przeszkadzało. Dać + i - opisać co zachęciło do przeczytania danego cyklu książek.
Nie są z zupełnie innymi bohaterami, tylko zmieniają się rolę pierwszoplanowe, ale postacie od początku do końca serii przewijają się te same (Malazan i Narnia).
Jeśli chcesz wesprzeć działalność Archiwum to zapraszamy na kawkę :)
buycoffee.to/archiwumzm
hmm a co sadzisz o Dragonlance ? Belgariada ?
@@VENOM-md1qz Dawno temu czytałem Dragonlance. Nie pamiętam już, czy wszystko, ale mam dobre wspomnienia - w poprzednim filmie nawiązuje do Raistlina. Belgeriady nie znam.
@@ArchiwumZimowegoMonarchy polecam sprawdzic tez kozak Belgariada David Eddings
1. Pieśń lodu i ognia.
2. Kroniki Czarnej Kompanii
3. Księga nowego słońca
4. Meekhan
5. Skrytobójca
6. Kroniki Królobójcy
7. Księga Całości
8. Córka żelaznego smoka
9. Wiedźmin
10. Cykl Demoniczny
11. Zima świata
12. Fafryd i Szary Kocur
13. Kroniki Thomasa Covenanta
14. Umierająca ziemia
15. Ziemiomorze 16. Świat Czarownic
17. Mistrz zagadek z Hed
18. Lyonesse
19. Latro
20. Las Ryhope
1. Tolkien ( Wszystko)
2. Malazańska Księga Poległych
3. Pieśń Lodu i Ognia
4. Kroniki Amberu
5. Pod Sztandarem Dzikiego Kwiatu (Liu)
6. Legenda Drizzt'a
7. Ziemiomorze
8. Elryk z Melniboné
9.Świat Dysku
10. Conan
11. Saga o Fafrydzie i Szarym Kocurze (Leiber)
12.Kroniki/Odkrycia Riyiri
13. Wiedźmin
14. Czarna Kompania
15. Fionavarski Gobelin (Kay)
1.(wyjątek bo to pojedyncza książka ale mają być kolejne tomy więc musze naciągnąć bo ją uwielbiam więc...) Elantris
2. Pan Lodowego Ogrodu (cud polskiej fantastyki, patrzę na nią też z nostalgią bo to chyba pierwsza seria przez którą nie spałem bo myślałem co będzie dalej po tym jak pierwszy tom przeczytałem. Poza tym Vuko jest świetny)
3. Archiwum burzowego światła (Burzą błogosławiony jest jedną z postaci z których najbardziej się związałem)
4. Kruczy cień (Vaelin jest świetną postacią i przez pierwsze dwa tomy z fascynacją czytałem o jego przygodach, ale trzeci tom to imo porażka i szkoda że tak się to skończyło)
5. Seria o straży miejskiej z świata dysku( humor Sama Veimsa i sytuacji z nim związanych to najlepsza rzecz która spotkała ludzkość, poza tym sam Sam jest świetną postacią a no i Vetinari)
6. Cykl demoniczny (Arlen jest świetną postacią człowiek bardzo się z nim zżył)
7. Malazan (cudowny świat, a podpalacze są tak cudowną ekipą że aż chce się zostać żołnierzem)
8. Pierwsze prawo
9.Ziemiomorze (krogulec wiele mnie o życiu nauczył)
10. Wiedżmin (bo to pierwsza książka fantasty którą przeczytałem i od niej się wszystko zaczęło)
Opowieści z Narni to książka na której uczyłem się czytać jako dziecko i do dziś pamiętam związane z tymi książkami piękne chwile. Szacun za umjeszczenie ich w rankingu;)
1. Malazan
2. Czarny Pryzmat
3. Pierwsze prawo
4. Świat dysku
5. ABŚ
6. Władca pierścieni
7. Pieśń lodu i ognia
8. Koło czasu
9. Meekhan
10. Conan
AAAAAA!!! Musimy czekać aż
do grudnia na "Wind and truth" Sandersona!!!
1.Pierwsze Prawo
2.Archiwum burzowego światła
3.Saga o zielonych kościach
4. Opowieści z meekhańskiego pogranicza
5.Władca pierścieni
10. Kroniki Cheysuli J. Roberson
9. Wojny Makowe R.F. Kuang
8. Dragonlance M. Weiss T.Hickman
7. Cykl Demoniczny P. Brett
6. Seria Drizzta R.A. Salvatore
5. Trylogia czarnego Maga T. Canavan
4. Cykl Inkwizytorski J. Piekary (do Łowców Dusz)
3. Trylogia Magów Prochowych B. McClellan
2. Wieśmin Sapkowskiego
1. Achaja A. Ziemiański
Dzięki za ciekawe listy, parę lat temu całkowicie przerzuciłem się na s-f i teraz widzę że mam co nadrabiać, zaczełem od Sandersona...
Widzę dobry gust. Polecam Mroczny Zbawiciel Miroslava Zambocha. Wyrywa z butów.
@@ukaszmarchel4907 I tym sposobem lista się wydłuża:)
Bohaterowie Umieraja - Matthew Woodring Stover (w sumie 4 czesci - cykl o Cainie), mix fantasy i sci-fi, Kroniki Amberu
Tak na marginesie ciekawy byłby ranking serii których zaprzestano wydawać w Polsce.
Kroniki czarnej kompanii są ekstra! :) Dostałem na urodziny od żony pierwszy tom zbiorczy i przepadłem. Później jak była okazja to były mi prezentowane kolejne tomy :) Taką mieliśmy rodzinną "tradycję" :) Uważam, że to jedne z lepszych "military-fantasy" :)
Nawet nie wiem kiedy mi zleciało to pół godziny, super materiał!!! Podoba mi się duży przekrój tej list jeśli chodzi o podgatunku - jest dark, jest grimdark, jest urban, jest low, jest młodzieżówka, jest high.. extra
Informacje, że seria ,,Akta Dresdena", może nie być kontynuowane mnie zasmuciła, nie jest wybitna, ale bardzo dobrze się ją czyta.
Ja od siebie dodam trzy serie które ja bym umieścił, a nie znalazły się w zestawieniu: Trylogia Magów Prochowych i jej kontynuacja, Saga Powiernika Światła.
Od siebie mógłbym zaproponować Virona od Ziemianskiego i Kroniki Mroku od Kal Kade. Ale od razu zaznaczam że lubię książki w których jest sporo humoru
Również czekam na Archiwum Burzowego Światła. Sanderson kupił mnie tą serią bardziej od Z Mgły Zrodzony. Obecnie kończę cykl "Odrodzone Królestwo" Elżbiety Cherezińskiej. Polecam jeżeli lubisz coś w stylu powieści historycznej osadzonej w średniowiecznej Polsce z el. magii. Po twoim Top jestem prawie przekonany do sięgnięcia po Eriksona. :)
Wow, obejrzałam i wysłuchałam z zapartym tchem! Nareszcie znalazłam kanał, z którym mogę się w pełni utożsamiać, nareszcie znalazłam przewodnika, który zapewni mi cudowne przeżycia w krainach fantasy. Nie chcę już tracić życia na miernie historie, chcę skupić się na tych najlepszych. Choć wiele z nich znam i mimo iż znam i kojarzę nazwiska wszystkich autorów, to jednak niepotrzebnie czekałam tak długo z czytaniem. Od kilku dni słucham audiobooka Droga Królów i jestem zachwycona! Oglądam ten film i widzę, że Archiwum jest u Ciebie na pierwszym miejscu, co już w ogóle mnie nakręciło na te serię!
Resztę (tych mi jeszcze nie znanych) wpisuję na listę. Bardzo bym chciała je wszystkie poznać. 😊
Ja się kiedyś zakochałem w Panie lodowego ogrodu Grzędowicza, ale w zasadzie do teraz nie wiem czy interpretować ją bardziej jako sci-fi czy jednak fantasy.
Witaj ZM! Na gorąco krótki komentarz: super subiektywna topka! tak trzymaj! Jako subskrybent , czyli Wędrowiec na Szlaku, również spróbuję zebrać Moją Top10 i przedstawić w następnym komentarzu =na pewno też będę subiektywny! Dzięki!
Super ❤ właśnie zastanawiam się od czego zacząć - Malazanska Księga Poległych czy Archiwum Burzowego Światła bo ani tego ani tego nie czytałem jeszcze :) chyba zacznę od sandersona 😅
Zależy od twoich preferencji. Jesli lubisz śledzić stały skład bohaterów i się do nich przywiązujesz to lepiej sięgnąć po Archiwum. Malazan często zmienia miejsce akcji i postacie POV, ale jest w tym spoto dobrego, bo pozwala lepiej poznać świat przedstawiony. Jeśli więc masz w sobie coś z odkrywcy i chcesz poznawać różne konrynenty, to jest to coś dla ciebie.
Miłego czytania!
Malazanu nie czytałem, ale ABŚ zdecydowanie polecam. Jest świetne 😊
ABŚ to bezpieczne Fantasy tam raczej nie będzie za dużo zdziwień Malzan to skok w nieznane xD
Malazańska księga poległych to tak mniej więcej rok czytania, ilość książek, informacji oraz zawiłości jest tak dużo że po przeczytaniu pierwszych 2 książek musiałem wrócić do pierwszej, a po 3 musiałem wrócić znów do pierwszej i drugiej.... tak stoję teraz bo to mega dużo czasu zajmuje :P
No nie.. nareszcie trafiłem na kanał który trafia do mnie w 100%. Pięknie, naprawdę pięknie. Grafiki, muzyka w tle. Wiele informacji i przekazanych z pasją. Dzięki bardzo!
Moja ulubiona piątka
1 Świat Czarownic - najdłuższy cykl jaki mam z opowiadaniami 31 tomów
2 Imperium
3 Saga o Midkemii i Kelewanie inny tytuł Saga o wojnie światów
4 Videssos
5 Świat Bazila inny tytuł Smoczy legion
U mnie od dzieciństwa do teraz niezmiennie top 1 jest świat Harrego Pottera. Jestem swiadomy jego niedoskonalosci, czytalem bardzo duzo fantastyki więc mam jakies porównanie, ale Harry Potter jest dla mnie fenomenem. Mam ponad 30 lat a nadal kupuje jakies gadżety czy ubrania z nadrukami z HP
Dobre podejście do nagrywania 👍
1) Wiedźmin
2) Szklany Tron
3) Władca Pierścieni
4) Dziedzictwo
5) Gwiazda Wenus Gwiazda Lucyfer
6) Opowieści z Narnii
Zacny materiał, muszę sam ułożyć kiedyś własną topkę.
Ale chyba jeszcze za mało przeczytałem.
Pieśń lodu i ognia za nisko. Z kolei Władca pierścieni za wysoko, ale jeszcze nie dokończyłem także mam nadzieję, że postacie się tam jakoś rozwiną.
Oczywiście to wszystko subiektywnie. Super materiał i zachęca do sięgnięcia do Sandersona. Na razie przerabiam Z mgły zrodzony :)
Polecam też trylogię husycką Sapkowskiego szczególnie słuchowisko. Wydaje się być bardziej przemyślana niż saga wiedźmińska, a ma dużo humoru :)
Ciekawa lista, większość pozycji znam, co prawda nie wszystko załapałoby się do mojej topki, ale jedna z wymienionych tu pozycji, od 22 lat, zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce w mym mrocznym sercu.
Dzięki za bardzo ciekawy materiał. Większość tytułów znałem, ale Pierwsze Prawo i Saga o Zielonych Kościach jakoś mnie ominęły. Łatwe do nadrobienia:) Na liście zabrakło mi Legendy Drizzta od R.A. Salvatore, która choć niezbyt ambitna, dostarcza mnóstwo rozrywki oraz Świata Dysku od Pratchetta - co prawda trudno go sklasyfikować jako serię fantasy, ale historie, które dzieją się w tym świecie są fenomenalne. Nie wspominając nawet o inteligentnych dialogach i niesamowitych obserwacjach autora względem naszego świata.
to idac tym tropem to i Amber (Zelazny) i DragonLance (Weiss/Hickman) i Elric (Moorcock) i Felix/Gotrek i smoki od Anne McCaffrey, Drizzt jest niestety meczacy od 20+ ksiazki..
Super materiał, powodzenia na YT widać w Tobie pasję;)
1. Malazan
2. ABŚ
3. Z mgły zrodzony
4. Saga o zielonych kościach
5. Trylogia Magów Prochowych
6. Wiedźmin
7. Akta Dresdena
8. Nibynoc
9. Igrzyska śmierci
10. Percy Jackson
Nie czytałem wielu serii i dlatego też to tak wygląda.
Fajnie jakbyś w kolejnych filmach w nazwach rozdziałów pisał "numer 10, 9 itd." bo trochę spoileruje jak się najedzie na film. Pozdrawiam
Czekałem na ten film :) 👍
Jako dzieciak czytałem kilka tomów Miecza Prawdy Terryego Goodkinda i nie są to wybitne książki ale jako fantastyka dla młodzieży się sprawdza. Dodalbym jeszcze cykl Mrocznej Wieży Kinga , ma świetnych bohaterów a jest to pogranicze fantasy i SF. Mamy zbieranie drużyny, świat post Apo i złola który wydaje się nie do ruszenia.
Podróż ponad celem wędrowcy.
Ja też wolę Pierwszą Erę z Legendarium Tolkiena. Z serii niewymienionych polecam jeszcze: Miecz Prawdy, Saga Powiernika Światła i Księga Całości (w trakcie czytania).
Brakuje na pewno STRAZNIKOW CYTADELI. Czyli serii która miażdży większość ksiazek z tej topki. A tak wgl któraś z tych serii jest coś żeby było dużo różnego rodzaju i gatunków potworów i stworzeń tak jak ma to miejsce w wiedzminie i strażnikach właśnie? Bo takich ksiazek szukam...
Wiedźmin to historia skupiona wokół gościa, którego zawodem jest zabijanie potworów, więc ciężko to zestawić i porównać z czymkolwiek. Malazan jest pełen wielu ras i stworzeń - to samo Meekhan i... w jakiś sposób wiele starszych serii jak choćby Kane, ale żeby fabuła jakoś się skupiała na różnych gatunkach potworów, to raczej nie. Spróbuj Cykl Demoniczny może (jest skupiony wokół walki z demonami, ale jest to zupełnie co innego niż Wiedźmin).
Polecam cykl Syn zdrajcy - Miles Cameron. Najlepsza seria w klimacie średniowiecznym jakie czytałem w ostatnich latach.
Moje top:
1. Meekhan
2. Trylogia Magów Prochowych
3. Archiwum Burzowego Światła
4. Mistborn
5. Wiedźmin
Polecam trylogię magów prochowych Briana mccellana
Z Kronikami Żelaznego Druida miałeś styczność? Całkiem przyjemne przejście z książek Riordana jak już się z nich wyrosło. A z nowszych, to czekam na kontynuację Decimusa Fate'a. Niestety jestem tym rodzajem człowieka, któremu raczej ciężko byłoby przypisać miejsce konkretnej serii, żeby żadnej nie skrzywdzić
Tak, bardzo lubię - w poprzednim filmie o magach nawiązuje do Atticusa. Strasznie lubię ten rodzaj fantasy z nawiązaniami do mitologii i czerpiących z mnóstwa motywów z wielu różnych kultur. Serie Riordana też miło wspominam. :)
Brakuje Pana lodowego ogrodu
Moje TOP 3 jest dokładnie takie samo :)
szkoda, że wśród ilustracji Władcy Pierścieni nie pojawiły się dzieła Alana Lee i Johna Howe. Ściągałem te ilustracje z FTPów na początku lat '90 - na długo przed informacją, że LoTR będzie filmowany. To właśnie ci ilustratorzy uczestniczyli w pracach nad filmem więc znając już ich wcześniejsze ilustracje oglądałem film w 100% zgodny z moimi wyobrażeniami zbudowanymi na ich wcześniejszych rysunkach.
Witajcie! Proszę o polecenie przez Was jakiegoś wciągającego fantasy.
Świetny kanał, znalazłem sporo fajnych pozycji ale nie wiem w co wejść na początku.
Dotychczas czytałem sagi: Tolkiena, Gry o tron, Wiedźmina, Mroczną Wieże, Pottera, Narnie, Metro...
Pamiętam, że czytając Sapkowskiego Czy Martina byłem tak wciągnięty, że nie mogłem jeść i spać.
Widzę, że polecacie Malazana, ale czytałem 3 tomy i mi nie kompletnie nie podszedł.
Z filmów i opisów najbardziej interesujący wydaje się Sanders, tylko nie wiem czy Kroniki czy z Mgły Zrodzony.
W książkach chyba najbardziej ważne są dla mnie losy poszczególnych bohaterów na tle ciekawego świata. Może dlatego Malazan mi nie podszedł. Co byście jeszcze polecili? Z innej beczki, czy istnieje coś z rozbudowanego fantasy w klimacie Lovecrafta, z dreszczykiem grozy i aury tajemniczości? Pozdrówki!
Jeżeli ważne są dla Ciebie losy losy bohaterów i ciekawe wątki z tym związane to ja bym polecił sprawdzić Miasto Jadeitu Fondy Lee, Pierwsze Prawo Abercrombiego - coś w tym stylu możesz spróbować. A jeżeli ciekawe światy to u Sandersona na początek dobry jest Z Mgły Zrodzony - 1szy tom jest tak skonstruowany, że jeżeli Ci nie podejdzie można zakończyć na tej jednej książce. Także Północ-Południe R. Wegnera będący zbiorem opowiadań z Meekhanu ma cholernie mocne postaci i bardzo ciekawy świat, i niższy próg wejścia niż np. Malazan. Chyba to bym proponował na początek i coś z tego pewnie wybierzesz. Pozdrawiam :)
Btw mam do oddania w dobre ręce trylogie z mgly zrodzonego. Moze ktos chcialby sie wymienic na jakąś ciekawą sage?
Podróż ponad celem wędrowcy.
Mnie epoka wojny z jednej strony bardzo dobrze się czytało zwłaszcza że względu bohaterów( zwłaszcza Suri )do których się przywiązałem ,ale z drugiej strony było kilka absurdalnych sytuacji zwłaszcza te z Gifordem albo z Malkolmem
To prawda. Jest w Legendach trochę sztampy, bohaterskości (często naciąganej), ale chyba trafiłem na tą serię w takim momencie życia, że czerpie z niej strasznie dużo przyjemności. :)
Cykl o Morgaine Białej Królowej C.J.Cherrych.
Ja od siebie skromnie mogę dodać:
Pan Lodowego Ogrodu
Malowany człowiek
Siedmioksiąg Grzechu
Stalker
Kroniki Czarnej Kompanii... Tak strasznie trudno mi przez nią przejść.. nie ma żadnego wyjaśnienia kto kim jest co sie aktualnie dzieje i dlaczego. Nie ma budowania napięcia w danej sytuacji. To tak jakby ktoś mówił tak samo płaskim głosem że np. był świadkiem strasznej sytuacji i prawie zemdlał ze strachu oraz np. że zaspał na autobus.
Wziąłem za pierwszy tom Malazańskiej księgi poległych i czuję sie jak w domu. Świetnie napisana czuję że tam jestem podczas czytania zapominam o świecie. Ale w czarnej kompanii czuję to orzez kilka minut a zaraz nie wiem o co chodzi. Może potrzebuję kolejnego podejścia za jakiś czas.
1 - Malazańska Księga Poległych
2 - ABŚ
3 - Gra o Tron
4 - Czarna Kampania
5 - Akta Dresdena
6 - Mekhan
7 - Wojny Makowe
8 - Cykl Demoniczny
9 - Pryzmat
10 - Trylogia Magów Prochowych
11 - Mag Bitewny
12 - Cykl Inkwizytorski
13 - Conan
14 - Dragonlance
15 - Ebberon
16 - Zapomniane Krainy
17 - Świat Dysku
18 - Achaja
19 - Wszystko o Cthulhu
20 - Saga o Zielonych Kościach
To bedzie moje top 20 i o dziwo nie znajdzie tu sie miejsce dla Tolkiena i dla Sapkowskiego. W żaden sposób nie ujmuje panom talentu do pisania, lecz ich twory nie trafiają w moje gusta.
Wiedzmin dla mnie jest poprostu nudny, a Władca pierścieni, Hobbit, Silmarilion sa to tytuły, od których sie odbijam całkowicie i nie jestem w stanie ocenic świata.
Super materiał. Z tej listy znam Wiedźmina którego uwielbiam LOTR (samej trylogii nie bardzo ale Sillmarilion kilka razy czytałem taki ewenement :D) Mekhan nie dokończyłem jestem mniej więcej w połowie ostatniego dotychczasowego tomu - kiedyś skończę. Zacząłem Koło Czasu ale też porzuciłem sam nie wiem czemu bo mnie wciągnęła książka. Ostatnio zagrywam się w Cyberpunk 2077 i szukam książek w tematyce Cyberpunkowej. Apropos mówiłeś że to kanał o Fantasy ale czy nie otarłeś się czasem o jakieś właśnie cyberpunki które mógłbyś polecieć? Ewentualnie jakiś inny kanał yt? Pozdrawiam
Niestety kompletnie nie jestem w tematach ani Cyberpunkowych, ani ogólnie Sci Fi.. Kanałów ściśle w temacie też nie kojarzę, ale jestem pewien, że jak wpiszesz coś w stylu Top 10, czy 20 Sci Fi to Ci wyskoczy dużo tego typu materiałów. :)
Cyberpunków nie kojarzę, ale ostatnio skończyłem Cykl o przeszłości Ziemi - doskonałe Sci Fi, zacząłem czytać, bo mnie wciągnął serial Problem trzech ciał zrobiony na podstawie tej serii :)
"Trylogia ciągu", "Trylogia mostu", "Wypalić chrom", "Maszyna różnicowa" William Gibson. "Dworzec Perdido" China Mevill
@@grzegorzsobczak9002 szczerze to odbiłem się od Gibsona po przeczytaniu dwóch czy trzech opowiadań. Przy tym wypalić chrom chyba sam coś wypalał bo na tyle co przeczytałem to opowiadania są popierdolone. 😉
@@IQB90 @IQB90 Mogę się z Tobą zgodzić. Sentymentalno- filozoficzne s/f. Pierwszy i chyba jedyny raz się z czymś takim spotkałem. Rozważania ("Wypalić chrom") gościa w taksówce... Dla mnie genialne. Niestety z bardziej akcyjnych "przygodówek" nic Ci nie polecę. Gatunek jest dość ubogi w takie tytuły. "Śnieżyca" albo "Epoka diamentu" Neala Stephensona?
Ciekawi mnie co myslisz o seri ze swiata Achai i Viriona Ziemianskiego.
Dawno temu miałem próbę podejścia do Achai, ale się odbiłem i nie kontynuowałem. Zdecydowanie nie moja rzecz. Pozdrawiam!
Pytanie: czytałeś cykl demoniczny bretta i kłamstwa locke lamorry? Patrząc na Twój ranking i kilkukrotnie podkreślane, że literatura ma przede wszystkim być dobrą rozrywką to wydaje mi się, że szczególnie cykl mógłby się znaleźć w rankingu (a kłamstwa - szczególnie 1 tom - też bardzo pasują do kilku "łotrzykowskich" pozycji). Stąd moje podejrzenie, że jeszcze przed Tobą - zatem - jeśli tak - polecam nadrobić:)
Cykl demoniczny czytałam w tym roku bardzo fajnie się czyta dobra książka mniej mnie wciągnęła trylogia kruczy cień 😊
@farlooncave Cykl Demoniczny znam. Nawet w kilku filmach nawiązywałem do tej serii. Bardzo lubię jej początek - do drugiego tomu było świetnie, ale później jednak mocno się na niej zawiodłem i niestety nie zostałem fanem. Na "Kłamstwa Locke'a Lamory" czaję się od lat, ale strasznie ciężko ją dorwać... przynajmniej nieużywaną i nie za jakieś chore pieniądze. Pozdrawiam!
Czy w serii Pierwszego Prawa będę miał komu kibicować? Chodzi mi o to że lubię mieć postaci w książkach którym dobrze życzę. W Pieśni Lodu i Ognia byli to ogólnie mówiąc Starkowie, kocham tą serię, krwawe gody mnie zniszczyły. Boję się że skory tam wszyscy tacy źli to będę czuł niechęć do bohaterów i zostawię serię.
Na tym polega fenomen antybohaterów - mimo tego, że zdajemy sobie sprawę, że nie są dobrymi ludźmi, to w jakiś sposób sympatyzujemy z nimi. Akurat Pieśń Lodu i Ognia również jest pełna takich postaci i skoro ją lubisz, to raczej nie będzie problemów (przynajmniej tak mi się wydaje).
@@ArchiwumZimowegoMonarchy dzięki za odpowiedź. W taki razie dzisiaj kupuje audiobooka, mam nadzieję że siądzie, w końcu każdy chwali serię i umieszcza ja w ścisłym topie. W papierowej wersji dla balansu leci Miecz Kaigenu :D
Nie kojarzyłem Pierwszego Prawa, wpisałem w google i dotarło do mnie, że jest to seria od której odbiłem się pare lat temu
Hejka Wędrowcy na Szlaku! Moja topka będzie podzielona na trzy części=1=przeczytane dawniej i wiele razy: JRRT 8tomów! A.S. Wiedżmin 8t, J.Rowling HarryP 8t, CS Lewis Narnia 7t, B.Pullman Mroczne materie 3t, i H.Harrison Eden 3t=to opowieść o epoce lodowcowej,gdzie ludzie walczą z Yilane rozumnymi Jaszczurami! Część=2= przeczytane teraz= Ch.Paolini Eragon, Najstarszy,Brisingr,Dziedzictwo oraz Murtag ma być latem br, to świat bardzo podobny do Śródziemia!, BS Arch Burz Światła, GM Pieśń Lodu i Ognia+2t Ogień i Krew 2018, R.Wegner Opow Mekhan Pogranicza, J.Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu, M.Gołkowski Bramy ze złota 3t, i Gesa Schwartz 3t Grim=Gargulec z Paryża, czyli alter story V.Hugo!, Część =3= przeczytać: MJ Sulivan Legenda Imperium, G.Cooke Kroniki Cz Kompani, BS Z Mgły zrodzony, JA PierwszePrawo, i SE Malazan! ufff
"Eden" Harego Harrisona jest genialny.
Do Tolkiena nic się tu nie umywa 💪
Świat Dysku i Koło Czasu są poza 15 czy jeszcze ich nie czytałeś? Prywatnie Koło Czasu w pełni popieram poza 15, ale coś mi się widzi, że Prachetta po prostu masz jeszcze na liście do nadrobienia :)
Koło Czasu skończyłem kiedyś na 6tym tomie i nie kontynuowałem, ale zamierzam wrócić do tego w tym roku. A co do Świata Dysku to nie czytałem jedynie Cyklu o Śmierci. Chociaż było to na tyle dawno, że najlepiej pamiętam Cykl o Wiedźmach i coś ze Straży Miejskej. Nawet spoko, ale jakimś tam wielkim fanem nie zostałem. :) Pozdrawiam!
Cześć, czytałeś Koło Czasu Jordana?
Dawno temu do 6go tomu, ale planuje do niego wrócić i dać drugą szansę (jeszcze w tym roku).
@@ArchiwumZimowegoMonarchy
Polecam, później jest tylko lepiej :)
1. Będzie lista z najgorszymi światami, bądź seriami?
2. Ej, ten filmik mi o czymś przypomniał. Czy ktoś kojarzy tutaj książki o Oksie Pollock?
Nieee, raczej nie planuje. Nie chcę się pastwić nad czymś co ktoś może lubić. Tym bardziej, że ja bardzo szybko porzucam książki, które mi się nie podobają i jakoś ich nie rozpamiętuje. ;)
@@ArchiwumZimowegoMonarchy
Zrozumiałe, aczkolwiek taki film mógłby pomóc wyciągnąć wnioski dla przyszłych pisarzy.
Życie jest za krótkie żeby tracic go na gówniane serie jak tyle dobrych serii. A zresztą, żeby oceniać słabe to pasowałoby je przeczytać.
Mnie ciekawi jak skończy gnój walder frey
Oby podobnie jak w serialu. ^^
Smutne, że wiesiek jest w wielu listach tak nisko, a to pod względem warsztatu książka na bardzo wysokim poziomie. Ech...
Wydaje mi się, że w większości przypadków dzieje się tak ze względu na bardzo nierówne dwa ostatnie tomy. Ps. nie uważam, żeby 12te miejsce było niskie. Zwłaszcza, że wiele cudownych serii w ogóle się tutaj nie znalazło. ;)
Prawdopodobnie nie wszystkim Sapkowski podchodzi. Albo inaczej: nie każdy potrafi docenić i docenią to co w jego twórczości najlepsze: język, postacie tak żywe i tak pełne głębi i zniuansowania. Mistrzowskie dialogi. Historia jest w dużej mierze otoczka bo często też i Sapek nie miał pomysłu choćby w Wiedzminie czym wypełnić wnętrze książki.
Ale dla mnie prawdopodobnie na zawsze autor numer 1 zarówno w Trylogii Husyckiej jak i Wiedzminie. Nie sądzę że kiedykolwiek przeczytam coś co mi spodoba się bardziej i będzie tak zakorzenione w pamięci. Również dzięki fenomenalnym audiobookom Fonopolis.
Sprawdzam sobie tę serię "archiwum" i zastanawia mnie czemu akurat część druga trzeciego tomu kusztuje tak dużo w porownaniu do wszystkich innych czesci tej seri...? Ktoś coś wie w tym temacie? 😮
Pewnie po prostu nowe wydanie, a książki (jak i prawie wszystko zresztą) są coraz droższe niestety.
@@ArchiwumZimowegoMonarchy noo, ale pierwszy raz się z takim czymś spotkałem. Wszystkie inne tomy około 40 zeta a ten jeden prawie dwie stówki. Na dobry początek i tak kupię tylko pierwszy i zobaczę czy w ogóle mój klimat. Ostatnio bardziej w SF się lubuję, ale właśnie mam ochotę sprawdzić jakieś dobre fantasy bo dawno nie czytałem i nie wiedziałem na co się zdecydować. Albo meekcham sprawdzę bo kiedys już czytałem i mam tom północ - południe, podobało mi się ale jakoś odpuściłem nie wiem czemu ten świat.
Pozdro, fajny kanał prowadzisz :)
@@MaciasVLK Kurde. Jak dwie stówki to i tak o wiele za dużo! Całkiem możliwe, że skończył się nakład (wydawnictwo MAG cały czas tak ma) i ktoś po prostu sobie na tym zarabia (to też jest standard). Żadna książka nie jest tyle warta. Także ja bym proponował albo poczekać na dodruk, albo po prostu postawić na inną formę - audiobook, może czytnik... Dzięki i również pozdrawiam!
Z 60 dyszek płaciłem chyba dosłownie wczoraj. ABŚ przeczytane trzy razy już ale bez wersji papierowej do biblioteczki. Która właśnie o Archiwum uzupełniam bo aż wstyd tego opus magnum Sandersona nie mieć na półce.
Ja bym dodał serię droga szamana
Nic się nie równa z MKP.
NIech ktoś skomentuje jak sie prezentuje saga w Mordimerze na tle wyzej wymienionych rzeczy bo nie mam rozeznania a ta saga mocno mi utkwiła prócz władcy i piesni lodu. Reszty nie czytałem ejszcze.
Cykl Inkwizytorski ma ciekawy pomysł na worldbilding ale z każdą kolejną książką jakość leci na łeb. Poleciałbym z tej serii 3 tomy płomień i krzyż rozwijające to uniwersum. W nich Mortimer jest postacią poboczną i bardzo dobrze to służy opowieści.
Mi tam się podobały prawie wszystkie książki z cyklu inkwizytorskiego. Polecam poczytać wszystkie
pomysl na swiat byl fajny, pierwsze 4 ksiazki byly dobre, ale na Rzeznika z Nazaretu i Czarna Smierc czekamy prawie 20lat, a autor klepie grafomanie, zeby odcinac kupony. Sprobuj sobie Kroniki Amberu (cienkie), a pomysl na swiat super
Nie do końca się zgodze ze wszystkimi przedmowcami. Seria Płomień i Krzyz jest lepsza niż cała reszta. O samym Mordimerze nowe tytuły autor przetyka słabe z przyzwoitymi książkami.
Szczerze mówiąc dawno nie oglądałem tak pustej recenzji... Wszystko co mówi jest po prostu kluczem marketingowym... Więcej opisu książki, a nie zachwytu nad nią, a naprawdę by mnie to zaciekawiło. Część książek faktycznie przykuła moją uwagę, ale musiałem sprawdzić je gdzie indziej, bo tu niczego się nie dowiedziałem i mało mnie zachęciło.
Trochę tak można było to lepiej usystematyzować nawet jesli film miałby godzine to by nie przeszkadzało. Dać + i - opisać co zachęciło do przeczytania danego cyklu książek.
@@SeleneSalvatore dla mnie ok, ogólny zarys o danej serii a przed zakupem książki i tak przeczytam o czym są a nie lubię spoilerów
Ale ta definicja jest dość toporna. Seria wcale nie musi opowiadać o tych samych bohaterach.
No właśnie, w Opowieściach z Narnii i w Malazanie są książki z zupełnie innymi bohaterami
Nie są z zupełnie innymi bohaterami, tylko zmieniają się rolę pierwszoplanowe, ale postacie od początku do końca serii przewijają się te same (Malazan i Narnia).