„Pamiętne sejmy polskie XVIII wieku i ich niszczenie...” - dr hab. Urszula Kosińska

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 มี.ค. 2017
  • Zapraszamy na wykład „Pamiętne sejmy polskie XVIII wieku i ich niszczenie przez państwa ościenne” dr hab. Urszuli Kosińskiej, poświęcony polskiemu parlamentaryzmowi w XVIII w. Kojarzy się on z postępującym kryzysem, związanym ze zwycięstwem liberum veto w czasach saskich, niemożnością przełamania perma­nentnej rywalizacji stronnictw magnackich oraz nasilającą się ingerencją państw ościennych w przebieg obrad sejmowych. Wykład odbył się 22 marca 2017 r. w Starej Oranżerii.
    Więcej informacji: www.lazienki-krolewskie.pl/pl...
    ***
    Polscy historycy, którzy poprowadzili wykłady w cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku", to badacze wieku osiemnastego. Podczas wykładów przedstawili tematy, nad którymi spędzili wiele lat i które przyniosły im znaczące owoce naukowe. Zagadnienia te złożyły się na fascynującą opowieść o historii Polski i krajów sąsiednich, od epoki saskiej do rozbiorów. Cykl przygotowany został przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z prof. Zofią Zielińską z Instytutu Historycznego UW.

ความคิดเห็น • 8

  • @januszszczesny2403
    @januszszczesny2403 9 หลายเดือนก่อน +1

    Na lekcjach historii uczniowie mają wysłuchać, cały wykład, edukacyjnie bezcenny, dziękuję, pani doktor, ten proces oslabiania ciągle trwa,tylko Polska, silna militarnie i bogata, położy kres,,, zakusom

  • @stanisawhilcher396
    @stanisawhilcher396 6 ปีที่แล้ว +5

    Czy ktoś może utworzyć playlistę, wszystkich wykładów z serii "czy mogła się uratować? "

  • @pythagorasnine
    @pythagorasnine 3 ปีที่แล้ว

    Fantastyczny, fascynujacy wyklad, tak samo jak pierwszy , i z ponadczasowym przeslaniem (esencja polityki sie nie zmienia wiec trzeba ja rozumiec a takze zrozumiec wartosc istnienia autentyczniei niezaleznego panstwa Polskiego,). Bardzo dziekuje pani doktor, i dziekuje Lazienkom za filmik tutaj (w tej czesci jakosc dzwieku to troche lepsza). Jesli ktos uwaza ze to jest "nieciekawy" to cierpi na short attention span syndrom (mozg zaburzony internetowa szybkoscia plytkiej informacji) i powinien pracowac nad tym a nie wymagac od reszty nadal funkcjonujacych ludzi by dostosowali sie do jego braku mozliwosci skupienia i rozumnego sluchania.

  • @pietrascoelho5600
    @pietrascoelho5600 5 ปีที่แล้ว +1

    Moim zdaniem bardzo ciekawy wykład.

  • @bielskipawel311
    @bielskipawel311 7 ปีที่แล้ว +1

    Doceniam wiedzę z obydwu części wykładu jednak forma zdecydowanie lepsza w drugiej części bardziej żywa i przystępna. Pierwsza część to takie odczytanie referatu

    • @MrRideofyourlife1
      @MrRideofyourlife1 6 ปีที่แล้ว

      Ja nie widzę różnicy pomiędzy pierwszą połową wykładu a drugą. Pewnie przyzwyczaiłeś się do tej pierwszej i druga też już była ok :)

  • @igordemianiuk7824
    @igordemianiuk7824 5 ปีที่แล้ว +1

    Uważam, że ta pani prowadzi narrację w sposób nieciekawy, w porównaniu z innymi historykami, którzy wykładali w tym cyklu.

    • @pawerodak6663
      @pawerodak6663 5 ปีที่แล้ว +2

      Cieszę się, że jeszcze ktoś to ogląda. Ja zacząłem dwa tygodnie temu oglądać wykłady z tego cyklu i jestem zachwycony (zwłaszcza opowieściami prof. Zwierzykowskiego). Ten wykład faktycznie nudniejszy. Trochę słabo, że historycy o wybitnej bez wątpienia wiedzy, przez taką formę jej "sprzedawania" tracą szansę na przykucie uwagi omawianym tematem osób, które na co dzień nie siedzą w tych sprawach.