ไม่สามารถเล่นวิดีโอนี้
ขออภัยในความไม่สะดวก

Z czego murować aby było TANIO? Ile dać izolacji na ściany, podłogę, dach? KALKULATOR 🖩

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 พ.ค. 2022
  • Z jakich materiałów wybudować dom 🏠?
    ➡ Ceramika?
    ➡ Beton komórkowy?
    ➡ Silikat?
    ➡ Keramzytobeton?
    Ile potrzeba izolacji na ścianę, podłogę czy dach?
    To wszystko pytania, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć w trakcie budowy. Przygotuj odpowiedzi jeszcze zanim wbijesz pierwszą łopatę w ziemię.
    🎥 Na filmie pokażę Ci rozbudowany i praktyczny kalkulator, w którym będziesz mógł przeprowadzić symulację i wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie rozwiązanie.
    Rozprawimy się też z mitami na temat materiałów budowlanych, co pomoże uchronić Cię przed zbędnymi kosztami.
    Zapraszam do oglądania
    _________________________
    👉 Kalkulator, który omawiam w nagraniu:
    blog.poradnik-...
    👉 Co to jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), współczynnik przenikania ciepła (U), opór cieplny (R) i jak ważna jest dyfuzja pary wodnej:
    blog.poradnik-...
    👉 Czy najbardziej opłaca się ogrzewać dom? Od czego zależą koszty ogrzewania i jak je policzyć? Czym jest projektowana charakterystyka energetyczna domu (PCHE) oraz OZC?
    blog.poradnik-...
    👉 Kursy budowlane:
    jaksiewybudowa...
    👉 Blog budowlany:
    blog.poradnik-...
    👉 Książka "Jak się wybudować i nie zwariować"
    sklep.poradnik...
    🔵Facebook: / jaksiewybudowaciniezwa...
    🔴Instagram: / jak_sie_wybudowac
    Pozdrawiam,
    Sławek Zając
    #budowadomu #projektdomu #jaksięwybudować #materiałybudowlane #budujemysię #budowa #kosztybudowy

ความคิดเห็น • 20

  • @maciejbinekdomdiagnosta
    @maciejbinekdomdiagnosta ปีที่แล้ว +7

    Obejrzałem kilka filmów na tym kanale i jedyny zarzut jaki mam do Pana to "popularność". Powinien być Pan numerem 1 w wyszukiwaniach YT, czego oczywiście życzę w przyszłości.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  ปีที่แล้ว +1

      Bardzo, bardzo dziękuję! Staram się "wybić". Postaram się przygotowywać bardziej "gorące" materiały, bo one przyciągają najwięcej widzów. :) Pozdrawiam.

  • @remotepeak
    @remotepeak 2 ปีที่แล้ว +2

    Pobrałem arkusz, wygląda ciekawie. Wprawdzie jeszcze nie doszedłem do etapu liczenia ścian, ale na pewno się przyda ten xls na później. Dziękuję.

  • @adamw.4482
    @adamw.4482 ปีที่แล้ว +3

    koszty robocizny jasne że różne , z silikatów bedzie cena x2 niż gazobeton . Jednak przy silikatach jest duża akumulacyjność ciepła , co przekłada się w grzaniu domu miesiąc poźniej w sezonie grzewczym, niż przy ścianach z gazobetonu. Trudniej też ochłodzić dom - poprzez wietrzenie go :) i troche nie prawda , jeżeli nie brać akumulacyjności pod uwagę i to nie jest żaden mit

    • @filipperwejnis3566
      @filipperwejnis3566 ปีที่แล้ว +1

      dlatego robi sie silka tempo i wtedy nie ma x2 za robocizne bo robota szybka i lekka, wiele osob nie zna tej metody, silka jest najlepszym materialem

  • @originalmeda11
    @originalmeda11 2 ปีที่แล้ว +1

    Super robota. Czekam na film o domach szkieletowych!

  • @tomek2012
    @tomek2012 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał, dzięki.

  • @jaksiewybudowac
    @jaksiewybudowac  2 ปีที่แล้ว

    Hej! Dwie informacje:
    - W 14:39 wspominam, że problem kondensacji pary wodnej w ścianie ma małe znaczenie w przypadku domów murowanych. To zbyt duży skrót myślowy - nawet przy poprawnie skonstruowanej przegrodzie o "poprawnym" współczynniku U, może nastąpić kondensacja pary wodnej. Problem z wilgocią jest natomiast poważniejszy w przypadku domów szkieletowych, które są mniej odporne na błędy wykonawcze. W domach szkieletowych stosujemy folię paroizolacyjną o dużym oporze dyfuzyjnym. Jeżeli folia przestanie być szczelna (np. będzie podziurawiona przez instalację elektryczną lub sanitarną), to para wodna bez problemu dostanie się do warstwy izolacji. O domach szkieletowych będzie następnym razem. :)
    - W materiale zapomniałem wspomnieć o akustyce. Jeżeli budujesz dom blisko ruchliwej ulicy, może Ci zależeć na materiale, który ma dobre parametry akustyczne. Zawsze porównuj parametr całej ściany, tzn. ścianę oraz izolację. Może się okazać, że różnice będą niewielkie i nieodczuwalne "gołym uchem". Najlepszą drogą to wyciszenia dźwięków z zewnątrz jest zastosowanie dobrych okien. Dobre okna i prawidłowy montaż to podstawa. O tym pisałem w artykule: blog.poradnik-budowlany.com/budowa-domu-krok-po-kroku-5/
    Ps Kalkulator omawiany w filmie pobierzesz z: blog.poradnik-budowlany.com/optymalizacja-kosztow-budowy/
    Pozdrawiam!
    Sławek

  • @piotr_keller
    @piotr_keller ปีที่แล้ว

    Ciekawi mnie jedna rzecz. Z tego co Pan mówi i pisze, można wywnioskować że różnice między materiałami są żadne, albo marginalne. Rodzi się pytanie, skoro nie zauważa Pan różnic to jedynym kryterium jest cena? Czy takie rzeczy jak nasiąkliwość, akustyka, paroprzepuszczalność, akumulacyjność nie mają znaczenia? Albo np wpływ na tynkowanie, szybkość i cenę murowania? Często ściany wewnętrzne będą z tego samego materiału - czy zastosowanie konkretnego materiału nie wpływa na szybkość i łatwość tynkowania? Czy dzięki zastosowaniu konkretnego materiału nie można np. zejść z grubości zyskując na powierzchni? Czy to wszystko pominąć i zawęzić do ceny (ceny ogrzewania w przyszłości)?

  • @marekduczman
    @marekduczman ปีที่แล้ว

    Koszty robocizny można dodać instalując współczynnik łatwości budowy. Czyli Suporex będzie miał najniższy współczynnik, a silikaty najwyższy.

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  ปีที่แล้ว

      Ciekawy pomysł. Jak jednak określić taki współczynnik?

  • @JanKowalski-er9jg
    @JanKowalski-er9jg 3 หลายเดือนก่อน

    Dzien dobry, znalazłem błąd w kalkulatorze. W zakładce 'analiza opłacalności' w F22 jest przpisane M143 a powinno N143. Pozdrawiam

    • @JanKowalski-er9jg
      @JanKowalski-er9jg 3 หลายเดือนก่อน

      Kolejna pomyłka jest też w analizie opłacalności w C42 jest jakiś wzór a powinno być B11

  • @dante_517
    @dante_517 ปีที่แล้ว

    Rzadko mówi się o subiektywnym komforcie mieszkania w domu z danego materiału. Czy dom z betonu komórkowego daje wystarczający poziom akustyczny? Czy porotherm lub silikat będzie tu lepszy?

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  ปีที่แล้ว +1

      To zależy od tego, jakie dźwięki chcemy wyciszyć.
      Jeżeli chcemy się odciąć od dźwięków zewnętrznych, to ważniejszy od wyboru materiału konstrukcyjnego jest dobór i montaż (szczególnie montaż!) odpowiedniej stolarki okiennej. Mur to nie tylko konstrukcja, ale także izolacja (wełna, styropian), które dobrze izoluje akustycznie i zmiana samego materiału niewiele zmieni - okna są znacznie ważniejsze.
      Jeżeli chcemy zadbać o to, aby nie było słychać dźwięków dochodzących z innych pomieszczeń, to najlepszym materiałem jest silikat, ale:
      - Dźwięki rozchodzą się także przez powietrze,
      - Materiał budowlany nie wyciszy dźwięków uderzeniowych.
      W praktyce najczęściej nie słychać dużych różnic w budynkach murowanych wybudowanych z różnych materiałów. Myślę, że kwestia
      izolacji akustycznej jest sprawą uznaniową i dlatego proponuję odwiedzić znajomych lub sąsiadów, aby samemu przekonać się, czy ich dom jest "wyciszony" w zadowalającym dla nas stopniu.
      PS O izolacji akustycznej i parametrach Rw oraz wskaźnikach C i Ctr pisałem na blogu: blog.poradnik-budowlany.com/budowa-domu-krok-po-kroku-5/

  • @magicmission7231
    @magicmission7231 ปีที่แล้ว

    Murowanie to prehistoria. Technologie z XX w. To są tylko odgrzewane kotlety lepiej zrobione. A tanio będzie drogo.

  • @robertciesluk7207
    @robertciesluk7207 ปีที่แล้ว

    Najwiekszy wpływ na koszty ogrzewania ma ew. determinacja osoby, która zdecyduje się zastrzelić kilka person. Takich jak np. Timmermans. Inaczej wszystkie te kalkulacje nie mają sensu, skoro może się okazać, że bierzemy kredyt na budowę a nie starczy nam na eksploatację.

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski 2 ปีที่แล้ว

    Znów nie uwzględnia pan kosztów kredytu. Każda różnica kosztu zakupu i wykonania musi być mnożona razy 2 lub 3. Jeśli ja słyszę argument typu "to rozwiazanie zwróci się po X latach, bo zaoszczędzisz na ogrzewaniu" to od razu odrzucam. Wybieram w większości przypadków najtańsze warianty licząc się z tym, że koszty eksploatacji będą większe. Budowa domu bez kredytu dotyczy chyba tylko garstki koneserów :)

    • @jaksiewybudowac
      @jaksiewybudowac  ปีที่แล้ว

      Każdy musi we własnym zakresie uwzględnić koszty kredytu. Koszt wcale nie musi być mnożony razy 2 lub 3 - mnóstwo osób sukcesywnie nadpłaca kredyt i zostaje w całości spłacony np. w kilkunastu latach. W takiej sytuacji mnożnik jest o wiele niższy.
      "Wybieram w większości przypadków najtańsze warianty licząc się z tym, że koszty eksploatacji będą większe."
      Rozumiem, ale... co z uwzględnieniem inflacji? Czasami lepiej zainwestować w droższe rozwiązania - nawet na kredyt - aby zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Pytanie - jaki okres rozważamy.
      "Budowa domu bez kredytu dotyczy chyba tylko garstki koneserów :)"
      Też tak myślałem, ale jest naprawdę duża grupa osób, które budują się za gotówkę.
      W każdym razie naprawdę chciałbym uwzględnić koszty kredytu w kalkulatorze, ale różnych opcji jest tak dużo, że to jest po prostu poza moje siły... :)

    • @RafalGudzowski
      @RafalGudzowski ปีที่แล้ว

      @@jaksiewybudowac Jeśli chodzi o aspekty ekonomiczne wyboru różnych technologii i rozwiązań to temat bardzo złożony i musiałby się tym zająć dobry ekonomista. Nie chodzi tylko o kredyt, ale również coś, co w ekonomii nazywa się kosztem utraconych możliwości. Załóżmy, że ktoś ma gotówkę i chce sobie założyć fotowoltaikę. Zamiast tego mógłby inaczej zainwestować swoje pieniądze np. kupując złoto, obligacje, czy wino ze stopą zwrotu, która uchroni go przed inflacją i droższymi rachunkami. Rozumiem, że nie da się stworzyć takiego rozbudowanego kalkulatora, który uwzględniałby różne alternatywy, ich ryzyko i zmienność stopy zwrotu kontra przewidywane scenariusze wzrostu cen eksploatacji dlatego takie kalkulowanie mija się z celem.