Nieznane PEREŁKI Polski: drewniane kościółki | Podkarpacie z AIAGI
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- To trzeba zobaczyć! Pojechaliśmy na Podkarpacie, żeby przyjrzeć się najbardziej urokliwym perełkom tego regionu - drewnianym świątynkom! W odcinku odwiedzamy Haczów, Ulucz i Świątkową Wielką i przyglądamy się skarbom, które kryją się w tych malutkich miejscowościach.
Wesprzyj nas na Patronite: patronite.pl/a...
Planer pobytu na Podkarpaciu: podkarpackie.tr...
Sprawdź też nasz blog: goodidea.archi/
Subskrybuj kanał: www.youtube.com...
Odwiedź nas na / architectureisagoodidea i / architectureisagoodidea
Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika.
Na miniaturce filmu jest cerkiew w Chyrowej z 1780 roku. Dziękujemy za dotarcie aż tutaj w opisie :)
Podkarpackie sztos. Pod wieloma względami :)
Polecamy też Twój film z Podkarpacia! th-cam.com/video/wQo-d4rySaE/w-d-xo.html Piękny!
o miło mi :D !
Nosi ludzi po świecie a mamy takie cuda pod ręką. Świetny materiał jak zwykle. Dziękujemy!
Warto zobaczyć co nieco ze świata, aby mieć punkt odniesienia :) Dziękujemy i pozdrawiamy!
Absolutnie magiczny kościół. Najlepiej obejrzeć na zywo.
Po obejrzeniu tego odcinka jestem wzruszony. Sam mieszkam na Podkarpaciu, a mój pradziad był cieślą i posiadam po nim kilka narzędzi. Jest Pan pierwszą osobą na polskim YouTubie, która w tak piękny sposób ukazała piękno dziedzictwa. Z całego serca dziękuję Panu za ten bezcenny materiał.
Jeśli mogę jeszcze coś dodać, to inne perełki Podkarpacia i Małopolski to cmentarze z czasów I wojny światowej m.in. moje ulubione nr 26 w Sławęcinie i nr 11 w Woli Cieklińskiej
Imponująca wiedza, erudycja i niezwykła pasja, z jaką tworzą Państwo filmy, sprawiają, że widzowie oglądają każdy odcinek jak zaczarowani. Miłość do tego, o czym Państwo mówią (Pan Radosław werbalnie, Pani Natalia obrazem) udziela się odbiorcom. Po każdym "seansie" z Państwa twórczością jestem mądrzejsza, bardziej świadoma i jednocześnie wprawiona w dobry nastrój. Dziękuję za nawiązanie do twórczości Jerzego Nowosielskiego i tradycji pisania ikon.
Pięknie dziękujemy za przemiły komentarz! A już za tydzień zapraszamy na film o podkarpackich zamkach!
Dziękuję. :) Na pewno obejrzę, jak zawsze!
Genialny odcinek!!!! Jestem w absolutnym zachwycie i jako ksiądz, i jako wielbiciel architektury!! Pozdrawiam z całego serca i niech Bóg Wam błogosławi w Waszej działalności!!! ks. Marek
Dziękuję, że dane mi jest poznawanie architektury okiem znawcy i pasjonata - to duża przyjemność
Nie widziałam ani nie słyszałam jeszcze na yt osoby odpowiadającej z takim zapałem i pasją. Przyszłam na chwilę i zostaję na 100%! Niech Państwo robią dalej to, co robią, bo jest to piękne!
Bardzo dziękujemy i zapraszamy do oglądania! Mamy już ponad 200 odcinków :D
FANTASTYCZNE, ciekawe, wciągające, mądre. wiedza, erudycja - no po prostu świetne...ps. widać, że opowiada to architekt, ja mam zacięcie historyczne więc patrzę pod innym kątem, ale to tylko zaleta filmu....bo jeszcze czegoś innego się dowiem. DZIĘKUJĘ
To moja ukochana i magiczna cześć Polski. Świetny dokument!!
Ale się cieszę, że dotarliście na Podkarpacie :) Drewniana architektura w tym regionie łatwo nie miała, szczególnie z powodu tatarskich najazdów w XVII w. - ale jak widać, kościoły w Haczowie, czy w niedalekim Bliznem przetrwały, choćby ze względu na częściowo obronny charakter :)
pięknie Pan opowiada
Te filmy uzależniają! ☺ Jak przyjemnie tu być i chłonąć! Coś fantastycznego!
Dziękujemy! Warto też pojechać na Podkarpacie i obejrzeć te miejsca na żywo :)
Piękne nasze dziedzictwo wspaniałej architektury drewnianej dziękuję za fachowy wykład
Nie potrafię ująć w słowa... Nawet sam nie wiem czego nie umiem ująć w słowa. Wasze odcinki są tak cudowne i nie do opisania, że zapierają dech w piersiach. Panie Radku i Pani Natalio, to, co Państwo robicie jest genialne i tak trzymajcie! Mam nadzieję, że przy okazji wizyty na Podkarpaciu odwiedzicie moje miasto - Rzeszów. :) Pozdrawiam!
Bardzo dziękujemy za miłe słowa i pozdrawiamy! :)
Świetny i ładnie zrealizowany film, naprawdę bardzo przyjemnie posłuchać kogoś kto opowiada z taką pasją i zaangażowaniem! Teraz nie pozostaje mi nic innego jak czekać na film z Krasiczyna, a może i kiedyś z Przemyśla.
Dzięki! Krasiczyn już za tydzień! Mamy nadzieję, że w Przemyślu uda nam się coś w przyszłości nagrać, bo historyczne centrum tego miasta zrobiło na nas spore wrażenie :)
Trafiłem na Panstwa kanał przypadkiem. Jestem pod wrażeniem Panskiej wiedzy i sposobu narracji. Podziwiam łatwość werbalizowania myśli. Cieszę się, że tworzycie Państwo tak wartościowy kontent na polskim TH-cam. Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Przesyłamy pozdrowienia!
Dochodzę do wniosku, że TH-cam bez Was byłby bardzo ubogi. Dziękuję za ten tak krótki odcinek z miejsc ktore zwiedzalem 13 lat temu i cieszę się, ze wciąż stoją.
Krótki!? Ma 18 minut :) Dzisiaj na TVP Kultura widziałem program o drewnianych meczetach i mizarach w Kruszynianach i Bohonikach. PIĘTNAŚCIE osób w produkcji, wielkie, telewizyjne zasoby i wyszło im z tego 6 minut. A my robimy wszystko we dwójkę i zrobiliśmy program trzy razy dłuższy :) Pozdrawiamy!
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak Absolutnie Was za to nie winię. Po prostu mógłbym oglądać Was godzinami więc ile by nie było będzie krótko. Ale za wszystko macie moje wieeeelkie dziękuję
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak A tak poważnie to Wasze produkcje wyglądają jakby za nimi było kilkanaście osób. O produkcjach tvp nie mogę nic powiedzieć bo nie oglądam.
Cieszę się z powrotu. Wirtualnego powrotu. A wszystko dzięki Wam.❤️Wierzę, że nadejdzie czas, gdy będę się nimi zachwycać na żywo.
Człowieka z pasją to po prostu aż miło posłuchać, wspaniały odcinek!
Dziękujemy!
Pięknie opowiada Pan o architekturze drewnianej na Podkarpaciu. Zwłaszcza podzielenie się z odczuciami dotyczącymi kultury łemkowskiej mnie ujęło! Nie mogę doczekać się kolejnego filmu.
Dobrze, że jest ten kanał i robicie takie odcinki. Człowiek może trochę odetchnąć i odpocząć od świata, który na co dzień bombarduje zmysły brzydotą, deformacją i pogardą dla harmonii.
Takie filmy poprawiają moje samopoczucie w poniedziałkowy wczesny ranek. Materiał przesycony ciekawymi informacjami i entuzjazmem prowadzącego, tak trzymać. Oglądam AIAGI od pewnego czasu i poziom cały czas wysoki. Szkoda, że mogę dać łapkę w górę tylko raz.
Bardzo fajny przewodnik po nieznanych zakamarkach Rzeczpospolitej i pięknej architekturze sakralnej. Naszej historii i tradycji. Dziękuję.
Slucham i patrze z wielka przyjemnoscia , dziekuje .
Byłam we wszystkich tych miejscach a dziś znów je odwiedziłam.
Państwa film uzmysłowił mi, że muszę w te miejsca zabrać swe dziecko i pokazać mu te wszystkie cudowności!
Nareszcie Podkarpacie!
A drugi ppdkarpacki odcinek już w najbliższą niedzielę! Będą zamki :) Zapraszamy!
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak Nieźle: przebitka z Chyrowej, świetna Ulucz i to jeszcze współpraca z PROT z którą troszkę współpracuję prawnie. Świat jest mały :) czekam na kolejny odcinek!
tyle radości i entuzjazmu, uwielbiam to 😊
Ten młody pasjonanat który opowiada o tych kościołach i cerkwiach na Podkarpaciu, to prawdziwy ekspert. Świetnie sie go słucha, dziękuję za ten program.
Fantastycznie zrealizowany film! Nawet taki laik, jak ja może zachwycić się architekturą.
PRZECUDOWNE !! Na pewno zwiedze kosciol w Chaczowie, zalapalam wreszcie na czym polega laczenie bez gwozdzi, dziekuje !
Film świetny, ta architektura na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, a tak naprawdę jest niezwykle złożona i ciekawa. Ja osobiście liczę na w miarę dynamiczny powrót do Warszawy ;-)
Jestem fanem już od dawna, ale ten odcinek rozłożył mnie na łopatki. Słyszałem o tych kościołach, ale nie miałem bladego pojęcia, że mogą mieć aż pół tysiąca lat! Dziękuję Wam za promowanie lokalnego dziedzictwa. To co robicie jest naprawdę BARDZO cenne i oby tak dalej. Radzicie sobie coraz lepiej! :)
Ten kanał to BBC polskiego TH-cam'a :)
To niezwykle miłe porównanie! Bardzo dziękujemy!
To jest bardzo prawdziwe porównanie. Wasz kanał jest jedną z niewielu perełek dostępnych na TH-cam. Oglądam Was od dawna. Dziękuję za rzetelną wiedzę przekazaną w arcyciekawy i przystępny sposób.
Wspaniale, te Stare drewniane kościoły są piękne! Niezwykła Mistyka w nich jest, wszystko to robi piorunujące wrażenie, zapach, Polichromie i Freski, a nawet skrzypienie desek pod nogami. Szkoda że nie zachowała się Międzyrzecka perełka, A tak odchodząc od tematu, mógłby Pan podać tło muzyczne które leci przez cały film w tle?
Bardzo dziękuję Państwu za te filmy :) Cały ogrom wiedzy i pasji można w nich odnaleźć. Kolejny raz jestem pod wrażeniem.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa!
Mój ulubiony kanał obok przygodowej tv. Dzięki że wam się chce.
Pięknie zrealizowany program , serdecznie dziękuję.
Urzekajce w fornie i w treści. Bez Was nigdy byśmy się o takich skarbach naszej architektury nie dowiedzieli ! Szacunek i pozdrowienia !
Absolutnie genialny temat I opracowanie! Dziękuję :)
W Warszawicach koło Warszawy mamy stary drewniany kościół, jednak on nie umywa się do tych z Podkarpacia. Bardzo ciekawy i interesujący film. Fajnie, że ktoś zwrócił uwagę na tradycyjne budownictwo drewniane.
Inspirująco! Dziękuję za ten materiał, już poczyniłam plany zwiedzania :) W tym opowiadaniu widać autentyczną miłość do architektury :)
Dziękuję za ten odcinek😊😀.Bardzo miło się słucha😊.Mam nadzieję,że powstaną nowe równie interesujące odcinki promujące naszą piękną architekturę.👌👍😀
Na ten odcinek czekałem... od kiedy jestem z AIAGI. Bardzo bardzo dziękuję! Ogromny szacunek dla Was!
Dziękujemy! :)
Jeszcze te Haczowskie "soboty" i Beskidzka Pieta robią niesamowite wrażenie...
Świetny odcinek, chyba jeden z najlepszych dotychczas (a wszystkie dobre!). Piszę to jako miłośnik gotyku - tego "prawdziwego", z kamienia i cegły ;)
Drewniane kościoły mają jeszcze jedna niesamowitą cechę: dźwięk we wnętrzu. A czasem jego brak. Pamiętam doskonale wizytę w Górecku na Roztoczu. Tak niesamowitej, uderzającej ciszy, jak w tamtejszym drewnianym kościele świętego Stanisława nie dane mi było doświadczyć w żadnym innym miejscu.
Szczerze wzruszona dziękuję za ten film! Robicie świetną robotę!
Dziękujemy i pozdrawiamy!
Nareszcie doczekałam się filmu o budownictwie drewnianym, a mamy czym się pochwalić, wielkie dzięki:)
Dziękujemy i pozdrawiamy! ;)
Po prostu UWIELBIAM❤️O architekturze w prosty sposób, świetny prowadzący, ciekawe miejsca! ❤️
Dziękujemy! ❤
Szczere gratulacje! Pasja i profesjonalizm. Rewelacyjna narracja, ogromna wiedza, doskonała jakość obrazu i dźwięku. Super montaż. Oglądam z wielką przyjemnością.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Cieszymy się, że nasz film się Panu podoba! :)
Forma, styl i wykonanie tych filmów to mistrzostwo! Uwielbiam ten kanał za profesjonalizm, treść i porządne i arcyciekawe tematy!
Bardzo dziękujemy za miłe słowa!
Jakiś czas temu u mojego dziecka stwierdzono małe skrzywienie kręgosłupa. Dzięki Pana kanale ludzie mogą zrozumieć co to fraktaly i +/- w ciele człowieka i naturze....
Dzień dobry, bardzo dziękuję za wszystkie Państwa odcinki, słucham i oglądam z ogromną przyjemnością, jestem pod wrażeniem wiedzy, sposobu opowiadania i filmowania.
I moja mała cegiełka a propos gotyckiej architektury drewnianej - osobiście bardzo lubię kościół pw. św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej, jest również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pozdrawiam serdecznie,
Dominika
W poszukiwaniu ciekawych materiałów natrafiłem na Państwa kanał. Spotkałem się w tym materiale z niesamowitą umiejętnością przekazania uczuć i odczuć z obserwacji i doświadczania dotyku miejsc i dar opowiadania z ciepłem i empatią. To bardzo rzadko spotykana rzecz w dzisiejszych czasach. Mieć pasję i wrażliwość doświadczania i przekazywania, dzielenia się własną wiedzą i chęcią pozostawienia po sobie w danym miejscu cząstki. Genius loci. Dzięki Państwu można odkrywać na nowo pytanie Quo Vadis. Gratuluję Ci młody człowieku za pasję i dar opowiadania, chociaż nie wiem czy powinienem tak pisać mając 35 lat ;-) Serdecznie pozdrawiam.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! :) Radek jest od Pana starszy, chociaż na tym wideo - młodszy :)
Super odcinek! I to jest piękno XXI w. W dobie zalewu różnorodnych kanałów tv, które nie mają zbyt wiele do zaoferowania dla wymagającego widza ja mogę sięgnąć po yt i znaleźć tam takie perełki jak ten odcinek 😊 Nie mam w domu telewizora , ale mam telefon. I czuję, że dostęp do książek oraz możliwość samodzielnego decydowania co będę oglądał to prawdziwa wolność intelektualna 😊 Poziom materiału więcej niż profesjonalny. Zachwycam się i obrazem i sposobem ustnej prezentacji 😊 byłoby czymś wspaniałym móc obejrzeć kiedyś odcinek na temat szlaku architektury drewnianej w małopolsce, a także odcinek na temat zabytkowych, wspaniałych konstrukcji mostów jakie mamy np. w Krakowie. To takie moje marzenia, kto wie, może soę spełnią 😊 P. S jeżeli jechali Państwo z Warszawy samochodem na realizację tego odcinka, to musieliście przejeżdżać obok mojego domu na jednej z wsi, gdyż wszystkie urządzenia nawigacyjne podają trasę obok miejsca gdzie mieszkam jako najszybszą i w każdy weeekend mijają mój dom setki samochodów z rejestracją rozpoczynającą się pierwszą literą nazwy naszej stolicy 😊 to miłe, że zapewne jednym z nich podróżowała ekipa realizująca ten odcinek 😊 Wszystkiego dobrego i jak najwięcej tego typu treści 😊
Nie mam pojęcia jak to robisz, ale można Cię słuchać bez przerwy i ani na chwilę człowiek się nie rozkojarzy. Taki kontent chłonę tylko z tego kanału, bo nie sądziłem, że może mnie tak zaciekawić. Świetna robota, oby tak dalej! :D
W końcu na moim ukochanym Podkarpaciu Dziękuje:)))) genialny odcinek
Dziękujemy i pozdrawiamy! Już za tydzień drugi materiał z Podkarpacia, tym razem o zamkach! Będzie Kamieniec w Odrzykoniu oraz Krasiczyn :)
Jak zwykle wspaniały program. Dziękuję.
I, za każdym razem zastanawiam się, kto daje łapkę w dół.
Pewnie ci, którzy uważają, że architektura drewniana to "pięknie ułożone stosy opału". Ten odcinek musiał ich zaboleć. :)
Fantastyczny materiał!!!!
Dziękujemy! :)
Merytoryka na najwyższym poziomie w każdym filmie :)
Wspaniała pasją, zaangażowanie i widoma radość z przekazywanej przez Pasjonata wiedzy niezwykle zachęca do oglądania. Ekipo, zarażacie optymizmem, oby tak dalej! Gratuluję bardzo profesjonalnego materiału i płynnej narracji. Słucham się pana Radosława z przyjemnością. Pozdrawiam!
Awwww - cudnie, że zrobiliście odcinek o tych perełkach❤️
Wspaniały kanał panie Radosławie, obejrzałem już kilka odcinków i każdy jest na najwyższym poziomie, ogromny zasób wiedzy i wspaniały sposób przekazywania tej wiedzy robi naprawdę wrażenie.
Pozdrawiam serdecznie pana, całą ekipę ciężko pracująca z Australii.
Świetny temat. Jestem wielkim fanem drewnianego budownictwa południowo-wschodniej Polski.
Osobom zainteresowanym drewnianymi cerkwiami oraz śladami wielokulturowości Polski polecam przewodnik "Polska egzotyczna" prowadzący czytelnika całym wschodnim pasem przygranicznym. Doskonale i szczegółowo napisany oraz pięknie ilustrowany. Zdecydowanie warto przeczytać i wybrać się w te okolice.
Super program. Dziekuje,pozdrawiam🌷
Cos pieknego !!!! Dzieki panu, ogladnelam z wielka zachlannoscia... Dziekuje bardzo !!!
Rewelacja!
Już od najmniejszego chciałem być architektem, gdy miałem 3 lata wszyscy chcieli być policjantami, żołnierzami, a ja architektem. Później to wygasło, ale gdy zacząłem oglądać ten kanał, znowu mam to coś. Świetny kanał, świetne budynki, świetny prowadzący.
Ulucz, rodzinna wieś mojej babci. O tej cerkwi słuchałem opowieści i legendy od dziecka. Magiczne miejsce, cała ta okolica!
W Uluczu byly dwie cerkwie istniejaca drewniana na gorze,, Debnik'' i zburzona murowana po,, akcji,, wisla'' Mozna ja zobaczyc na dawnych fotografiach Ulucza
@@andrel7084. Wg źródeł, ta murowana cerkiew została rozebrana na początku dwudziestego wieku, a moja babcia choć uwielbiała wracać pamięcią do, jak mawiała,, naszych stron" nigdy o niej nie wspominała. Wielokrotnie opowiadała, że Wigilię obchodzili w kościele katolickim a następnie w cerkwi.
Fantastyczny odcinek! Pochodze z Malopolski, gdzie rowniez znajduje sie wiele perelek Architektury Drewnianej. Dziekuje za te podroz! :)
Jeśli ktoś chce na własną rękę poszukać takich perełek drewnianej architektury, to gorąco polecam mapę Stanisława Krycińskiego "Zabytkowe cerkwie południowo-wschodniej Polski".
Dzięki za kolejny super interesujący materiał!
Kocham moje podkarpacie 👍❤️
Dziekuje za swietny material 👍
Pozdrawiamy serdecznie
Wreszcie architektura wróciła na ten kanał, bo prawdę mówiąc ostatnio bardzo mi tego brakowało☺
Ogromnie liczę na to, że nie był to ostatni filmik o drewbudzie. Mam nadzieję że pojawią się kolejne materiały o tej tematyce
Zobaczymy, co da się zrobić :)
Piękny odcinek, drewniane budownictwo w otoczeniu zieleni to uczta dla oczu, miła odmiana od stali, szkła i betonu 🙂 Teraz marzy mi się nocleg w starej łemkowskiej chyży. ..
Kolejny świetny odcinek, kolejny odkryty przez Was dla nas oglądaczy region Polski, ongiś centralnej, teraz wschodniej.
Podziwiam entuzjazm prowadzącego, przyznaję się, że czasami mnie wzrusza i wtedy wyciągam wielką kraciastą chusteczkę i ....
PS. Podoba mi się prostowanie przez Radka tych stereotyów myślowych: "budowla drewniana wzniesiona bez jedynego gwoździa". Dodałbym kolejny "Most Karola w Pradze zbudowany z kamienia i wapna, posłyszcie Państwo, z dodatkiem jaj" Po prostu dodatek białka zwierzęcego poprawiał parametry lasowanej zaprawy.
O tak, dodatek jaj w Moście Karola :) Dziękujemy i pozdrawiamy!
podkarpacie rządzi!
Kiedy razem z Wami przechodziłam przez bramę ogrodzenia kościoła w Haczowie i wyłoniła się jego bryła przeszły mnie ciarki. Wow! Jednak film, ukazanie skali i zmiana kierunku patrzenia zmienia percepcję budynku. Mistrzowskie ujęcia. Dzięki ;)
Dziękujemy! Cieszymy się, że się podobało!
A ja ze swojej strony polecam Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej (małopolska) - byliśmy tam przed kilkoma tygodniami, jest naprawdę wspaniały!
Bosche, ale przepiękny odcinek! Brawo!
Dziękujemy! :)
Dziękuję za kolejny znakomity odcinek i wspaniałą atmosferę jaka towarzyszy podczas oglądania jego. Pozdrawiam serdecznie ☺
Zdecydowanie najlepszy kanał na yt 😍
Dziękujemy!
A w Wielkopolsce najstarszy 650 letni, drewniany kościół, jak się niedawno okazało o 200 lat starszy niż przypuszczano, znajduje się w Domachowie. Dane mi było poznać jego historie przy okazji zgłębiania historii rodzinnych, gdyż to tam ślub miała siostra babci.
naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78332%2Ckosciol-w-domachowie-200-lat-starszy-niz-sadzono.html
Dziękuje za piękny, wartościowy film!!!
Radek, super robote robisz, trzymam kciuki za kanal!!!
Najlepsze lokowanie produktu od czasu wymyślenia lokowania produktu. Brawo Podkarpackie!
O mmatko moje tereny
Ja akurat jestem zdecydowaną fanką drewna ☺😋 Uwielbiam nie tylko same lasy i drzewa, ale i wszystko co drewniane - budynki, meble, wykończenia itd.🙃 I zapach drewna...😊 świeżego i starego... ach coś pięknego🥰
I w życiu by mi nie przyszło do głowy, żeby pomyśleć o drewnianym budownictwie, jak o czymś "gorszym" czy nie godnym zainteresowania. Jak mawia Radosław K. -"nic bardziej mylnego"!😁😋
Zawsze mnie trochę śmieszą ludzie, którzy często myślą o dawniejszych czasach - zwłaszcza o średniowieczu wyrobił się taki stereotyp - że wtedy trwało jakieś totalne zacofanie i tępota, a właśnie często patrząc na te przeszłe czasy, to nie raz zauważam (nie tylko w dziedzinie architektury, ale i innych), że to wtedy ludzie byli dużo bardziej uzdolnieni pod wieloma względami. I niejednokrotnie zachwycają rozwiązania, trwałość, jakość, zmysł, estetyka, zdobienia, kunszt rękodzielniczy, niesamowita wiedza jeśli chodzi o konstrukcje, które jak widać potrafią wytrzymać setki lat i nadal mają się dobrze. A wielu dzisiejszych fachowców, majstrów, specjalistów, architektów itd. choćby się dwoili i troili i głowili miesiącami, to takich budynków, takimi samymi sposobami, już by postawić nie umieli. A na pewno nie bez pomocy nowoczesnych narzędzi, sprzętów, materiałów itd.
Dlatego może i rozwijamy się w niektórych kierunkach i dziedzinach, na pewno technologicznie, ale jeśli chodzi budownictwo, architekturę, sztukę, estetyzm, piękno czy duchowość i pewien mistycyzm... to w moim odczuciu - zdecydowanie się cofnęliśmy. A patrząc czasem na to, co obecnie nazywane jest "sztuką" czy "kulturą", to bym wręcz powiedziała, że coś mocno poszło nie tak 🤭 i nie w tym kierunku co powinno😉 I jeśli niektórzy dziś o średniowieczu myślą jak o czasach zacofania i ciemnoty, to boję się pomyśleć co pomyślą o nas przyszłe pokolenia, widząc nasze "dzieła sztuki" 🙄😏🤭
zarażacie pasją! Piękny i niesamowity odcinek :) Ściskam mocno i czekam na kolejne odcinki
Radosławie, podoba mi się Twój entuzjazm, gdy opowiadasz o perełkach architektury! :))) Właściwy człowiek na właściwym miejscu;) Ekipo AIAGI, dzięki za ciekawe filmy!
Oglądając pierwsze filmy z tego kanału to jest niesamowity progres odnośnie tego jak to wszystko jest sklejone i zrealizowane
Nareszcie jest😍Napięcie było bardzo skutecznie budowane przez ostatnich kilka dni, nie mogłam się doczekać ☺️
Mamy nadzieję, że się podoba :)
Rewelacja 😍przypominała mi się scena z „Potopu” jak Kmicic jedzie w niedziele do takiego pewnie skromniejszego ale tez drewnianego kościoła 🙂
Piękny odcinek, nawet się wzruszyłem poważnie. Ta muzyka i obraz i narracja - majstersztyk. Grupa ratowania Polskiego Youtuba! Dziękuję za tą podróż!
Podkarpacie, a zwłaszcza Beskid Niski ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jednak pozwala się poznać tylko wtedy gdy się zatrzymamy. Do dzisiaj można spotkać chyże łemkowskie, tabliczki z nazwą miejscowości są w 2 językach (polskim i łemkowskim). Dla mnie najbardziej intrygujące są nieistniejące wsie jak np. Żydowskie. O niej pamiętają tylko przydrożne krzyże i cmentarze. Stare sady sugerują rozmieszczenie gospodarstw. Polecam wszystkim te rejony zwłaszcza na rowerowe wycieczki. Beskid Niski sercu BLISKI!
Katarzyna M. Albo Sianki, też są ciekawe.
Pani Kasiu, polecam okolice nieistniejącej wsi Jasiel i rezerwat Źródliska Jasiołki. Magiczne miejsce! Pozdrawiam:)
Szkoda, że nie doczekałem się wspomnienia o Kościele Św. Floriana z rodzinnej Stalowej Woli, ale i tak jak zwykle świetny materiał
Świetny materiał, na który czekałem. Warto też zobaczyć uzdrowiskową architekturę drewnianą Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju.
Dziękuję i pozdrawiam. :)
Oglądam te doskonałe filmy od początku, wreszcie doczekałem się odcinka o drewnie, dzięki, też nie lubię gwoździ.
jedno z najgonejszych i najciekawschych wideo w youtube) Gratulacje
Właśnie! Zapach starych kościołów jest absolutnie niepodrabialny! Kocham stare kościoły... wąchać. Ot, takie niewielkie "zboczenie". Ale mogą sobie na nie pozwolić Ba! Jestem z niego dumny! No i w ogóle ten niesamowity półmrok, aura tajemniczości. Dlatego będąc w Tumie pod Łęczycą byłem straszliwie zawiedziony, że mogłem zwiedzać uromańszczoną kolegiatę przykrytą żelbetonowym sklepieniem (na ścianach da się bez trudu dostrzec dokąd sięgały pierwotne mury (a raczej ich resztki), a co zostało zrekonstruowane. Ale nie pozwolono mi wejść do pobliskiego, drewnianego kościoła z XVIII w. Dzień był ponury, szyby niewielkich, wysoko umieszczonych okien błyszczały tajemniczo, szare i poczerniałe miękkie belki z modrzewiowego drewna kusiły. Już się cieszyłem w sercu na te węchowe i wzrokowe rozkosze jakie mnie tam czekają. A TU KLOPS...
Zawsze lubiłem Podkarpackie i wracam tam jak tylko mogę. Pozdrowienia z Mazowsza. :)
Świetny odcinek! Uwielbiam budowle drewniane są takie klimatyczne.