Bardzo się cieszę, że ktoś zauważył ten problem. Zgadzam się z opinią twórców filmu, musimy zrobić wszystko aby zachować te piękne przykłady architektury drewnianej, która bez wątpienia jest elementem naszego dziedzictwa.
Moja babcia też miała taki duży piękny drewniany someone, można było go nazwać dworkiem. Był piętrowy.. Na parterze była duża kuchnia I salon I jedna sypialnia oraz spiżarnia, łazienka I osobno wc. A na górze trzy sypialnie , łazienka I bawialnia dla dzieci oraz składzik na różne rzeczy, które " mogą się przydać " Często jeźdzliśmy do babci. Uwielbiałam spędzać u babci wakacje.
Serce rośnie ❤. Te budynki są piękne. Niestety wiadomo , że szczyt okresu kiedy tak się budowało mamy za sobą. Drewniany dom wymaga dość dużo opieki nad nim. Jest , to kosztowne oraz zajmuje troche czasu. Cudownie , że są tacy ludzie którzy chcą i walczą. Nigdy nie powinniśmy dopuścić do tego , aby stracić , to dziedzictwo. Wszystkim osobom , które trudnią się tym tematem serdecznie dziękuje. Życzę wytrwałości i samych sukcesów.
@@magdalenamaqbool1326 250 tysięcy , to ani mało ani dużo. Chodzi o to że taki dom drewniany wymaga dużo pracy w trakcie stawiania i przy podejmowaniu się tego nie wolno iść na skróty. Wszystko musi być zrobione poprawnie i musi minąć odpowiedni czas między poszczególnymi etapami. Taki dom " pracuje " osiada i takie tam. Konserwacja co jakiś czas takiego domku też jest kosztowna i trzeba ją robić aby dom zachował swój dobry stan. Pisząc mój pierwszy komentarz miałem bardziej na myśli te stare domy drewniane które są prezentowane w materiale i te których tu nie ma,ale też ktoś o nie się troszczy lub też nie. Oby ich jak najwięcej zostało. Tak jak pisałem jestem wdzięczny tym wszystkim ludziom , którzy dbają o nie tak jak to przedstawiono w filmie.
@@9175misiek wiem moi dziadkoqie byli zdunami iraz mistrzami murarskimi , moze kiedys bedzie mnie stac wrocic do polski i zainwestowac w na drzewo ksiezycowe badz cokolwiek z sadem narazie slucham madrzejszych
Mi domy drewniane i ujecia ktore sa pokazane na filmie kojarzą mi sie z moim dziecinśtwem z ciepłem z atmosferą z magia takich domów cos pieknego i piekne wspomnienia dla mnie domy drewniane to maja swoja dusze i mimo mam dom pietrowy murowany to marzeniem moim jest dom drewniany.
Bardzo dobry film i wartościowe informacje. Drewniana architektura może być piękna, zdrowa i funkcjonalna. Sztuką i zadaniem jest wysublimowanie jej najlepszych cech płynących z materiałów i tradycji oraz połączenie ze standardami wynikającymi z wymogów nowoczesnego życia. Dzięki temu możemy zyskać unikalną jakość, której bardzo brakuje dziś w Polsce.
Pół roku temu kupiłem drewniany dom w Małopolsce. To, jak się człowiek w nim czuje jest nie do opisania. Polecam oglądnac film Księżycowe Drewno na TH-cam. Otwiera oczy.
@@zielkazielka264 Oczywiście, wbrew krążącym opiniom, termika nie ma porównania do domów murowanych docieplonych styropianem. Dom z bali wystarczy docieplić od wewnątrz folią wiatro-, wełną mineralną, folią paro- i w zależności od gustu, płyta OSB lub kartonowo-gipsowa a na nią deskę lub gładź/tynk. Mszania zewnętrzne dobrze jest uszczelnić warkoczem lub zaprawą np. MB 😊👍
Te wszystkie problemy i brak szacunku do drewnianej architekory wywodzi się z braku edukacji artystycznej. Plastyka jest często źle prowadzona i nikt się nie interesują zabytkami kultura
Fantastycznym przykładek architektury drewnianej jest sanatorium (dawniej kolejowe) na Kowańcu w Nowym Targu. Co prawda kompleks powstał w połowie XX wieku, ale jest to cudowny zespół budynków drewnianych. Prywatny właściciel zabytkowego obiektu, w tym drewnianego, może liczyć na wsparcie finansowe pod warunkiem, że nazywa się Obajtek. W każdym innym przypadku urzędnicy zajmujący się (formalnie) ochroną zabytków ograniczają swoją aktywność do nakładania na właścicieli obowiązków i ograniczeń.
Kluczem jest raczej utrzymanie zdolności do odtwarzania typu zabudowy i kontynuacja tradycyjnych linii architektonicznych. W Norwegii ta zabudowa jest nadal tworzona.
Milo dla duszy ze taki material powstaje. Tak samo podziwiam rodzine Jana Krzeptowskiego Sabaly, ktorzy dbaja o jego dom. Chata Sabaly w Zakopanem z XVIII/XIX wieku to zadbany i cudny budynek. Polecam odwiedzic.
Zapraszam do Młodziejowic pod Krakowem. Jest tam młyn który od 2010 stoji opuszczony bo powódź go zalała, od tego czasu postępuje dewastacja. Dodam że młyn należy do kompleksu dworskiego w tejże miejscowości. Niestety po dworze zostały ruiny a młyn ocalał. I dodam ostatnia rzecz. Niedaleko bo raptem nie całe 5 kilometrów jest dwór Jana Matejki w Boleniu a jeszcze dalej w Wegrzcach stał dom Stanisława Wyspiańskiego. Trochę wstyd że w takiej okolicy niszczy się na pewno ponad stu a może dwóstuletni młyn.
Ech... "ogień w kominie". W Małopolsce zwłaszcza. Jak chodzi o inny żywioł to mój znajomy sie gminy przez 3 lata doprosić nie mogł o korytka betonowe do strumyka który płynął niedaleko domu i po sporych deszczach zalewał ponad 100 letni drewniany dom. Obowiazki gminy... o czym my mówimy?!
Zwyczajnie negatywny dobór urzędników transformujących w biurwy . znajomy powinien oficjalnie zawiadomić o zalewaniach i potrzebie zabezpieczenia. A po zalaniu obciązyć gminę kosztami usunięcia , pozew przeciwko wójtowi o urzędnicze zaniechanie jak olał etc.
@@mar-mz8kv lista za odwołaniem wòjta w trybie referendum Albo jak szemrane biznesowi z znajomymi to dokumenty do państwowej agencji Nik teraz dobrze czesze, a i policja skarbowa też niech dokumentuje każdą złotòwkę
Możnaby było stworzyć stronę na której bylyby zamieszczone ogłoszenia kupna/sprzedaży zabytkowej architektury drewnianej i wszystko co do remontu takiego budynku potrzeba--> firmy, rzemieślnicy etc.
To byłoby cudowne... Kupiłam stuletnią chatę do remontu i żeby wiedzieć jak i co zrobić oglądam i wysłuchuje różnych "fachowców" i fachowców. Masę czasu to pochłania. Doradztwo byłoby świetnym rozwiązaniem. Ci którzy potrafią zrobić piękne altany z nowego drewna nie mają pojęcia jak odnowić stara przepiękna ścianę z bali. Wiem bo doświadczyłam. Szacunek.
Zgadzam sie z Tobą,ale polacy maja głupia mentalność a bo drewniane to nie ładne korniki zjedza a bo to trzeba malować impregnować,łatwopalne i itp a murowane to tansze mniej łatwopalne i napchane pełno plastyku i plastykopodobnych i stawiaja jakies teraz pokraki z plaskimi dachami w stylu nowoczesnym domy tego typu wogole mi sie nie podobaja.
Ej nie można tak mówić jest nowoczesność liczy się eko fotowoltaika kolektory słoneczne pompy ciepła dom buduje się na pokolenia na wschodzie Polski budowano z drewna bo nie było cegieł ale Niemcy już budowali z cegieł bo to było trwalsze w mojej miejscowości w woj opolskim spalił się dworek murowany odnowili go kościół drewniany się spalił zrobili murowany ale dali na elewacji drewno domy z bali nie mają aż tak suchego drewna jak w USA cz Kanadzie
Madry material i madrzy ludzie. To powinien byc przedmiot szkolny. Zal patrzec co buduja ludzie majacy pieniadze. Nie tylko architekturalne brzydactwa - bo chce byc modny i miec cos "innego" ale tez zwyczajne trujaki - takie mieszkalne muchomory. Dookola styropian,tak ze wszystko sie kisi a ponadto wszedzie wstretny mdf. "Meble" podlogi...To co u nas jest norma,w Skandynawii lub podobnie rozwinietych krajach jest odpadem,stosowanym sporadycznie - mowie o panelach podlogowych z hdf.
Cóż, ludzie zawsze budują z najlepszych materiałów na jakie ich stać. Budynki współczesne są znacznie tańsze w utrzymaniu i zdrowsze( brak wilgoci, gryzoni). Warto zachować stare zabudowania, ale nie popadajmy w skrajność, że nowe domy są złe 😉
@@adrianweles ,,Budynki współczesne są znacznie tańsze w utrzymaniu i zdrowsze( brak wilgoci, gryzoni). Bzdura, uważasz, że betonowy bunkier będzie zdrowszy od drzewa, to nie masz wobec tego pojęcia o drzewie.
Ja mieszkam w starej chałupie drewnianej która na szczęście nie była zabytkiem zmodernizowałam zachowując stare detale tylko trzeba znać trochę historię architektury i sztuki
Fajny film! Ale mam jedno poważne zastrzeżenie @tvnid. Przedstawiany kościół znajduje się w Łaziskach w powiecie wodzisławskim, a nie w Łaziskach Górnych, które leżą w powiecie mikołowskim. To dwie różne miejscowości, które dzieli prawie 50 km.
To miasteczko tak uroczo wyglądało przed stu laty... , bo? Żadna Biurwa nie miała wpływu na jego budowę. Powiązania były krótkie, inwestor - wykonawca. Pomiędzy nimi nie było żadnego pasożyta. Dlatego drewniane dwory, kościoły, chałupy, spichrze, wiatraki, młyny, stodoły, obory a nawet proste lamusy i kibel w malinach miały swój niepowtarzalny urok. Każdy cieśla miał swój styl, każdy inwestor budował dla siebie a nie pod "normy" wyssane z chciwego, skorumpowanego i leniwego palucha wszechwładnych Biurw.
I ja też planuję zakup drewnianego domu, lub przynajmniej w części drewnianego. Wszystko będzie relacjonowane na moim kanale. Zapraszam do subskrybowania. A temu kanałowi za cenną wiedzę również daję suba i łapkę w górę.
W Anglii domy zabytkowe sa pod ochrona specjalnie spisanych praw, wiec jesli ktos kupi taki dom zabytkowy to musi sie stosowac do tych zasad bardzo stosowac. Dlatego tez przebudowy, dobudowy, czy jakakolwiek rekostrukcja budynku w srodku i na zewnatrz, ktore by prowadzily do wizualnych zmain w wygladzie, jest ograniczona. Uwazam, ze jesli takie prawo nie jest jeszcze w urzyciu w Polsce, to na pewno ktos powinien sie tym zainteresowac. Dzieki czemu takie zabytkwe domy beda mogly byc kupowane ale ich originalna architektura bedzie takze zachowana.
stare drewniane domy były żywe dopóki właściciele mogli je w sposób racjonalny remontować; należało by wymienić elewację, zaizolować, uszczelnić a w środku można by zostawić piękny zabytkowy charakter; elewację po remoncie można wystylizować odpowiednio; podejrzewam że nie jest to takie proste i ktoś odgórnie chciałby położyć łapę na takich zabytkowych obiektach i nie dostanie się zgody na porządny remont i przystosowanie budynku do życia ludzi; mieszkanie w nieizolowanych budynkach to krocie wydane na ogrzewanie, ciągła walka z grzybem, brak komfortu i trucie innych; zalesienie w Polsce się powiększa, jest z czego budować nowe domy, drewno to doskonały surowiec konstrukcyjny i należało by go promować jako naturalny i przyjazny dla środowiska oraz dla użytkowników materiał; edit w 18:30 jest właśnie to o czym pisałem, jest pani która trzyma łapę i domy będą rozbierane, zostanie kila jako muzeum
Dlaczego dzisiejsze domy drewniane sa tak brzydkie ? Mam wrazenie, ze albo sa budowane z deseczek albo zbyt masywne bale szpeca ich wyglad...brak w nich harmoni, proporcji nie wiem jak to nazwac. Gdy widze stary drewniany dom to zachwyca proporcja , klimatem .
dobrze facet mowi towszystko zalezy od wladz gminy wojewodztwa u mnie we wsi srednia wies w bieszczadach jest drewniany kosciolek z 1630 roku i nigdzie nikt nie pokazuje tylko same cerkwie
Wszystko ładnie, pięknie, tylko jest kilka bardzo istotnych problemów. Po pierwsze- te domy drewniane w wielu przypadkach służą nadal jako domy mieszkalne i dziś po prostu nie spełniają już swojej funkcji w odpowiedni sposób. Stara architektura z pokojami przechodnimi, ogrzewana w archaiczny sposób, zabytkowe materiały przy rodzinie z dziećmi? Trzeba być niepoważnym, by sądzić, że ludzie chętnie będą pozostawali przy tych budowlach jako domach przeznaczonych na lata dla rodziny. Starsi ludzie u których dzieci już tylko czasem goszczą z wnukami może bardziej. Druga sprawa- Konserwator Zabytków. Na to hasło ludzie na wsiach posiadający jeszcze domy drewniane nie wpisane do rejestru są skłonni prędzej podłożyć pod nie ogień, niż dopuścić do swojego mienia tę chorą instytucję. Wiem o czym piszę. Nie znam osobiście osoby, która byłaby zadowolona z tego, że konserwator położył rękę na ich mieniu. Może w miejscowościach stricte turystycznych to działa, ale poza nimi jest to porównywalne do najazdu bolszewików, którzy roszczą sobie prawo do każdej, nawet najmniejszej decyzji o mieniu, które do nich nie należy. Niestety zarządcy tej instytucji tego nie potrafią, a raczej nie chcą zrozumieć. Najwyraźniej każda forma władzy niszczy moralnie. Jak widać w komentarzach najbardziej zachwycają się tymi działaniami ludzie, którzy w takich miejscach bywają przez kilka dni raz na kilka lat. Na prawdę nie każdy marzy o tym, by do domu, który odziedziczył po dziadkach co niedziela w czasie obiadu pukała grupa nieświadomych turystów, którzy chcieliby obejrzeć wnętrze. W końcu to nadal czyjś DOM, a nie obiekt muzealny. To dobrze, że są takie miejsca, gdzie zabytki tej klasy się utrzymuje i ludzie, którzy będąc ich właścicielami chcą tego, ale uwiercie mi, że konserwatorzy zabytków przyczynili się do zniszczenia większej ilości obiektów, niż zdołali ocalić. Gdy spadkobierca ma taki budynek, ma pieniądze i chęci, by przywrócić mu odpowiedni stan, to widząc co go czeka po rozpoczęciu działań konserwatora woli poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat, aż budynek sam się rozpadnie, a najlepiej, gdy jego stan zagraża bezpieczeństwu- gdyż wówczas może go wyburzyć bez konsekwencji. Masa pięknych domów i dworków w Małopolsce skończyła właśnie w ten sposób i dokładnie z tego powodu. Pieniądze na remont z jedenastu źródeł? Dziękuje- wolę sam zapracować na swój remont, swojego domu, gdzie żaden obcy człowiek nie będzie pchał się z butami i decydował czy mam ogrodzenie ze sztachet, czy inne.
@@TakAndrzejPolak Hm, akurat na Podhalu, Spiszu czy Orawie jest chyba najwięcej domów na kilometr kwadratowy. Rozumiem, że Ty dutkami gardzisz i za swoją, niepotrzebną urzędniczą pracę grosza nie bierzesz?...
@@angelamomudu4354 Nie jestem mieszkańcem bałaganu Podhala, Spiszu czy Orawy, więc nie jestem częścią bachledowych klanów obsiadających urzędy gminne i skarbowe, gdzie "k...wa k...wie łba nie urwie".
@@TakAndrzejPolak To że jesteś mieszkańcem bałaganu akurat czuć na odległość. Naprawdę nie masz potrzeby się z tym wyzewnętrzniać... Twoje fantazjowanie "klanowe" jest całkiem zabawne. Sfrustrowany zawistnik z pretensjami...
@@ArturZagaj-Izraelita Może nie wyciągałbym aż tak dalekich wniosków :-) Natomiast urzędy to siedlisko patologii, nepotyzmu i etatyzmu.Słowem siedliska dla "miejscowych okupantów".
NIECH PAŃSTWO PRZESTANIE OKRADAĆ LUDZI to sobie wyremontują domy, a dzieci przestaną uciekać za granicę. Obłudne lewaki teraz się obudziły jak już jest za późno. Co robiłeś wcześniej panie redaktorze z PZPR?
@@TakAndrzejPolak Każdy ma prawo mieszkać w styropianie, szczególnie z nadania Kiszczaka, ale niech nie przymusza do tego innych ustawą. Jestem architektem i nie majaczę.
Mam nadzieję że polskojęzyczny rząd zostanie wkrótce zastąpiony politykami którzy zaczną dbać o polskie społeczeństwo i o to aby każdego uczciwie pracującego człowieka było stać na postawienie lub odkupienie i wyremontowanie własnego domu, miejmy nadzieje że drewnianego domu. Bo tradycja to coś wspaniałego i głupi jest ten który się jej wstydzi :)
Ustalmy jedno jeszcze sto lat zanim będziemy mogli sobie pozwolić na domy drewniane. Zwyczajnie dwie ostatnie wojny zostawiły nas z max stuletnimi młodniakami o średnicy do 40 cm u podstawy. Zatem popieram wyrąb lasów zaatakowanych przez korniki i zalesianie Polski do tych 40% powierzchni. W tym dębinami, lasami cisowymi grabinami etc.
Witkiewicz stworzy Polski styl narodowym w Zakopanem ,a w Zakopanem ja to w ..... głębokim poważaniu i pozwalają pato deweloperce na stawiane betonach przeskalowanych gargamelów i to w najurokliwszych częściach miasta
a Wy widzieliście jak odrestaurowany został budynek przez Przemyslawa Zalasinskiego na Mikołajskiej 5 w Warszawie po reprywatyzacji dzikiej ? zapraszam na profil użytkownika Krzysiek Jakubiak na FB ten z Sowa zdjęcie. .. dużo komentarzy ale w tym wariactwie jest metoda proszę się nie zrażać.
udało mi się osobiście uratować częśćiowo dom z 1923 roku - dużo pracy ale jakoś życia w takim domu nie do przecenienia - dom drewniany składa się jak dobry chleb z 2-3 składników - mamy bal jest zarówno ścianą jak i elewecja i wykończeniem wnętrza - używamy minimalne ilości betonu , ogrzewany drewnem czy da sie ekologiczniej ? czy dom z pustaka jakiś pasywny z pompami ciepła wymiennikami sterowaniem i setkami metrów kabli rur, panelami jest bardziej ekologiczny - NIE
Moja ciotka zburzyła biały drewniany dom. Przez kilkadziesiąt lat była jeszcze połowa tego domu, na drugiej połowie stał już nowy z czerwonej cegły. Każdy kto tamtędy przejeżdża sądzi że to stara budowla. A mój dziadek był leśniczym to jego dom jest drewniany ,stoi do dziś i ma już 100 lat.
co za buta przebija przez ten film ... jak można tak traktować ludzi? gdyby było wiadomo, że pieniądze na zabytek, to coś oczywistego, że, jak jesteś posiadaczem obiektu zabytkowego, to wiadomo, że powołane do tego instytucje nie pozwolą zdewastować tego obiektu ...samorządy same będą zainteresowane jego stanem ... jako wizytówką swojej gminy, to sytuacja nie byłaby tak poważna... tymczasem dla prywatnego właściciela posiadanie zabytku stanowi poważny problem ...możliwe, że nie stać nas na szacunek do przeszłości...czego dowodem jest tak ogromny brak świadomości własnego dziedzictwa
Największy problem to konserwatorzy zabytków. Kolega ma zamiar podpalić drewniany dom z względu na problemy z konserwatorem. Mi że chciałby go wyremontować łatwiej mu będzie go zniszczyć.
À le jaka firma stawia takie piekne domy...bo wiekszosc to szkoda mowic. Malo wlozyc a duzo zarobic to widac po prezentowanych modelach. Jednym slowem dzisiejsze firmy nie buduja pieknych drewnianych domow wszystko wyglada jak z listewek albo topornych beli.
Dopóki w Polsce będzie prawo bezwłasności , tak będzie , niby jestem właścicielem kupując płace podatek i potem znowu co roku , czyli podatek od podatku . A i tak tylko jak za komuny tylko się czuję właścicielem i taka jest prawda . Pomoc w utrzymaniu zabytków ze strony państwa jest taka jak dbałość o wszystko , tylko na pokaz .
😜Jak zwykle pierdolenie o niczym i paśnik dla armi nierobów . Wiele lat temu znany profesor mawiał ,, wy się nie martwcie o Wawel ,,, i tak zniknęli cieśle , drwale , stolarze i budowle drewniane .
Z tego filmu płynie przekaz że tylko konserwacja zabytków jest ratunkiem dla architektury drewnianej. Nieprawda. Domy z drewna są w Polsce budowane. Mają inną, ulepszoną technologię, i są bardziej dostosowane do dzisiejszych rodzin.
Zgadzam się. Jeżeli podczas budowy zachowujemy się ostrożnie, pilnujemy detali itd, to taki objekt jest nie do odróżnienia, i do tego wnętrza są bardziej przyjazne współczesnym mieszkańcom. Jest wiele filmów o budownictwie z bali i wyglądają tak samo pięknie jak 100 lat temu.
Jak przegladam te dzisiejsze firmy i ich modele domow to plakac mi sie chce. Nie mowiac juz o urzadzeniu tego typach budowli. Bezguscie...Jedynie co podziwiam to jeszcze to co zostalo w skansenach.
@@avelox8836 Faktycznie, są imitacje, blachodachówka całkiem udatnie imituje gont, bitumiczna jest za cienka, więc efekt jest taki sobie. No to najwyższy czas kryć drewniaki imitacjami, bo czerwone karpiówki wyglądają jednak nienaturalnie.
Bardzo się cieszę, że ktoś zauważył ten problem. Zgadzam się z opinią twórców filmu, musimy zrobić wszystko aby zachować te piękne przykłady architektury drewnianej, która bez wątpienia jest elementem naszego dziedzictwa.
Fantastyczny film... Dziękuję
Moja babcia też miała taki duży piękny drewniany someone, można było go nazwać dworkiem. Był piętrowy.. Na parterze była duża kuchnia I salon I jedna sypialnia oraz spiżarnia, łazienka I osobno wc. A na górze trzy sypialnie , łazienka I bawialnia dla dzieci oraz składzik na różne rzeczy, które " mogą się przydać " Często jeźdzliśmy do babci. Uwielbiałam spędzać u babci wakacje.
Serce rośnie ❤. Te budynki są piękne. Niestety wiadomo , że szczyt okresu kiedy tak się budowało mamy za sobą. Drewniany dom wymaga dość dużo opieki nad nim. Jest , to kosztowne oraz zajmuje troche czasu. Cudownie , że są tacy ludzie którzy chcą i walczą. Nigdy nie powinniśmy dopuścić do tego , aby stracić , to dziedzictwo. Wszystkim osobom , które trudnią się tym tematem serdecznie dziękuje. Życzę wytrwałości i samych sukcesów.
Wbrew pozorom duzo osob marzy o domku z bali niestety koszt to 250tys zlotych
@@magdalenamaqbool1326 250 tysięcy , to ani mało ani dużo. Chodzi o to że taki dom drewniany wymaga dużo pracy w trakcie stawiania i przy podejmowaniu się tego nie wolno iść na skróty. Wszystko musi być zrobione poprawnie i musi minąć odpowiedni czas między poszczególnymi etapami. Taki dom " pracuje " osiada i takie tam. Konserwacja co jakiś czas takiego domku też jest kosztowna i trzeba ją robić aby dom zachował swój dobry stan. Pisząc mój pierwszy komentarz miałem bardziej na myśli te stare domy drewniane które są prezentowane w materiale i te których tu nie ma,ale też ktoś o nie się troszczy lub też nie. Oby ich jak najwięcej zostało. Tak jak pisałem jestem wdzięczny tym wszystkim ludziom , którzy dbają o nie tak jak to przedstawiono w filmie.
@@9175misiek wiem moi dziadkoqie byli zdunami iraz mistrzami murarskimi , moze kiedys bedzie mnie stac wrocic do polski i zainwestowac w na drzewo ksiezycowe badz cokolwiek z sadem narazie slucham madrzejszych
@@magdalenamaqbool1326 Życzę spełnienia marzeń.
Mi domy drewniane i ujecia ktore sa pokazane na filmie kojarzą mi sie z moim dziecinśtwem z ciepłem z atmosferą z magia takich domów cos pieknego i piekne wspomnienia dla mnie domy drewniane to maja swoja dusze i mimo mam dom pietrowy murowany to marzeniem moim jest dom drewniany.
Zeby tylko te domy byly budowane jak kiedys bo te dzisiejsze drewniane to o kij potluc. Drogie i brzydkie...
Ciekawy, rzetelny i profesjonalnie zrealizowany film.
Piękne i bardzo zdrowe domy....
Przede wszystkim świadomość u ludzi. Edukować i wspierać finansowo sensownym programem wsparcia dla architektury drewnianej.
Niesamowicie ciekawy dokument 👍😊
Bardzo dobry film i wartościowe informacje. Drewniana architektura może być piękna, zdrowa i funkcjonalna. Sztuką i zadaniem jest wysublimowanie jej najlepszych cech płynących z materiałów i tradycji oraz połączenie ze standardami wynikającymi z wymogów nowoczesnego życia. Dzięki temu możemy zyskać unikalną jakość, której bardzo brakuje dziś w Polsce.
Pół roku temu kupiłem drewniany dom w Małopolsce. To, jak się człowiek w nim czuje jest nie do opisania. Polecam oglądnac film Księżycowe Drewno na TH-cam. Otwiera oczy.
Bardzo ciekawy filmik! Dziękuję że go nakręciliście.
Bardzo interesujący materiał.
Sam nabyłem XIX-wieczny drewniany dom z bali i we własnym zakresie remontuję go z zachowaniem stylu w jakim powstał.
W takim domu jest cieplej☺😇.W drewnianym domu.
@@zielkazielka264 Oczywiście, wbrew krążącym opiniom, termika nie ma porównania do domów murowanych docieplonych styropianem. Dom z bali wystarczy docieplić od wewnątrz folią wiatro-, wełną mineralną, folią paro- i w zależności od gustu, płyta OSB lub kartonowo-gipsowa a na nią deskę lub gładź/tynk. Mszania zewnętrzne dobrze jest uszczelnić warkoczem lub zaprawą np. MB 😊👍
Te wszystkie problemy i brak szacunku do drewnianej architekory wywodzi się z braku edukacji artystycznej. Plastyka jest często źle prowadzona i nikt się nie interesują zabytkami kultura
Świetny film. Gratuluję
Fantastycznym przykładek architektury drewnianej jest sanatorium (dawniej kolejowe) na Kowańcu w Nowym Targu. Co prawda kompleks powstał w połowie XX wieku, ale jest to cudowny zespół budynków drewnianych. Prywatny właściciel zabytkowego obiektu, w tym drewnianego, może liczyć na wsparcie finansowe pod warunkiem, że nazywa się Obajtek. W każdym innym przypadku urzędnicy zajmujący się (formalnie) ochroną zabytków ograniczają swoją aktywność do nakładania na właścicieli obowiązków i ograniczeń.
Beautiful 👏🏻❤️ love it!
Piekne domy.. chcialabym miec taki domek..
Świetny film polecam
Dla mnie drewniane domy to coś pięknego...
Byłem w 2003 roku na Białorusi i tam tyle drewnianych domów jeszcze przedwojennych.
Zeby tak wszystkie gminy w Polsce poszly w slady gmin ratujacych to co pozostaloBravo Lanckorona , Suprasl, Zgierz itd.
Cudowne domy.Brawo dla odważnych.Dziękuję za wasz wysiłek.Warto
Super materiał.
Piękny program
Kluczem jest raczej utrzymanie zdolności do odtwarzania typu zabudowy i kontynuacja tradycyjnych linii architektonicznych. W Norwegii ta zabudowa jest nadal tworzona.
To jest więcej niż zajebiste!
Usuń zły komentarz
Ale mi się trafiło . W filmiku pokazany jest pan Piotr Michałowski, tak jak ja . Też jestem Piotr Michałowski :D Pozdrawiam pana Piotra :D
Chciałbym, żeby takie ''makiety'' powstawały masowo w całej PL. Oczywiście regonalnie inaczej.
Lepiej nie makiety a pradziwie żyjące wspólnoty wiejskie bądź miejskie
Gdzie jest ten przepiękny rynek pokazany na początku filmu??
Milo dla duszy ze taki material powstaje.
Tak samo podziwiam rodzine Jana Krzeptowskiego Sabaly, ktorzy dbaja o jego dom. Chata Sabaly w Zakopanem z XVIII/XIX wieku to zadbany i cudny budynek. Polecam odwiedzic.
Zapraszam do Młodziejowic pod Krakowem. Jest tam młyn który od 2010 stoji opuszczony bo powódź go zalała, od tego czasu postępuje dewastacja.
Dodam że młyn należy do kompleksu dworskiego w tejże miejscowości. Niestety po dworze zostały ruiny a młyn ocalał. I dodam ostatnia rzecz. Niedaleko bo raptem nie całe 5 kilometrów jest dwór Jana Matejki w Boleniu a jeszcze dalej w Wegrzcach stał dom Stanisława Wyspiańskiego. Trochę wstyd że w takiej okolicy niszczy się na pewno ponad stu a może dwóstuletni młyn.
Może w następnym odcinku bedzie coś o domach przysluowych na Dolnym Śląsku
Ech... "ogień w kominie". W Małopolsce zwłaszcza. Jak chodzi o inny żywioł to mój znajomy sie gminy przez 3 lata doprosić nie mogł o korytka betonowe do strumyka który płynął niedaleko domu i po sporych deszczach zalewał ponad 100 letni drewniany dom. Obowiazki gminy... o czym my mówimy?!
Zwyczajnie negatywny dobór urzędników transformujących w biurwy . znajomy powinien oficjalnie zawiadomić o zalewaniach i potrzebie zabezpieczenia. A po zalaniu obciązyć gminę kosztami usunięcia , pozew przeciwko wójtowi o urzędnicze zaniechanie jak olał etc.
@@ggnagognagoma2462 a co zrobic z wojtem gminy jak rozwala stare i ciagnie z uni doplaty na kiczowate fontanny.
@@mar-mz8kv lista za odwołaniem wòjta w trybie referendum
Albo jak szemrane biznesowi z znajomymi to dokumenty do państwowej agencji Nik teraz dobrze czesze, a i policja skarbowa też niech dokumentuje każdą złotòwkę
BRAWO 👏
W Polsce ludzie ze wsi wstydza sie drewnianych domow. Panstwu natomiast nie zalezy na ich ratowaniu. Swiadczy to o swiadomosci kulturalnej ludzi...
Zapewniam cie,ze w Polsce,ktorej mieszkam,ludzie nie wstydza sie drewnianych domow. Zafunduj mi,a bede sie z duma obnosic.
Możnaby było stworzyć stronę na której bylyby zamieszczone ogłoszenia kupna/sprzedaży zabytkowej architektury drewnianej i wszystko co do remontu takiego budynku potrzeba--> firmy, rzemieślnicy etc.
Bardzo dobry pomysł :)
Popieram
To byłoby cudowne... Kupiłam stuletnią chatę do remontu i żeby wiedzieć jak i co zrobić oglądam i wysłuchuje różnych "fachowców" i fachowców. Masę czasu to pochłania. Doradztwo byłoby świetnym rozwiązaniem. Ci którzy potrafią zrobić piękne altany z nowego drewna nie mają pojęcia jak odnowić stara przepiękna ścianę z bali. Wiem bo doświadczyłam. Szacunek.
O kurde oglądam przypadkowo, a tu patrzę i o moim powiecie jest
polacy mowia eee to niemodne ku rece opadaja ja kocham drewno nature
Zgadzam sie z Tobą,ale polacy maja głupia mentalność a bo drewniane to nie ładne korniki zjedza a bo to trzeba malować impregnować,łatwopalne i itp a murowane to tansze mniej łatwopalne i napchane pełno plastyku i plastykopodobnych i stawiaja jakies teraz pokraki z plaskimi dachami w stylu nowoczesnym domy tego typu wogole mi sie nie podobaja.
@@WarsztatMarzeń Można zbudować budynek estetyczny i z nowoczesnych materiałów.
Ej nie można tak mówić jest nowoczesność liczy się eko fotowoltaika kolektory słoneczne pompy ciepła dom buduje się na pokolenia na wschodzie Polski budowano z drewna bo nie było cegieł ale Niemcy już budowali z cegieł bo to było trwalsze w mojej miejscowości w woj opolskim spalił się dworek murowany odnowili go kościół drewniany się spalił zrobili murowany ale dali na elewacji drewno domy z bali nie mają aż tak suchego drewna jak w USA cz Kanadzie
@@WarsztatMarzeń Dom z drewna kosztuje 250 000 murowany 350 000
Piękne są te domki. Doskonała odskocznia od betonu i sztucznych tworzyw.
Madry material i madrzy ludzie. To powinien byc przedmiot szkolny. Zal patrzec co buduja ludzie majacy pieniadze. Nie tylko architekturalne brzydactwa - bo chce byc modny i miec cos "innego" ale tez zwyczajne trujaki - takie mieszkalne muchomory. Dookola styropian,tak ze wszystko sie kisi a ponadto wszedzie wstretny mdf. "Meble" podlogi...To co u nas jest norma,w Skandynawii lub podobnie rozwinietych krajach jest odpadem,stosowanym sporadycznie - mowie o panelach podlogowych z hdf.
MrFeniks77 a ja oglądam to właśnie jako prace domowa z przedmiotu o kulturze i mam wygłosić z niego notatke 😙😙
@@coralinamii ja też
Mieli i u nas budować, czyli kontynuować naszą tradycje, ale niestety zablokowali natura 2000.
Cóż, ludzie zawsze budują z najlepszych materiałów na jakie ich stać. Budynki współczesne są znacznie tańsze w utrzymaniu i zdrowsze( brak wilgoci, gryzoni). Warto zachować stare zabudowania, ale nie popadajmy w skrajność, że nowe domy są złe 😉
@@adrianweles ,,Budynki współczesne są znacznie tańsze w utrzymaniu i zdrowsze( brak wilgoci, gryzoni). Bzdura, uważasz, że betonowy bunkier będzie zdrowszy od drzewa, to nie masz wobec tego pojęcia o drzewie.
Wooww I like it 👍🏻👍🏻
Marzy mi się taki drewniany parterowy domek najlepiej z weranda.
Ja mieszkam w starej chałupie drewnianej która na szczęście nie była zabytkiem zmodernizowałam zachowując stare detale tylko trzeba znać trochę historię architektury i sztuki
Fajny film! Ale mam jedno poważne zastrzeżenie @tvnid. Przedstawiany kościół znajduje się w Łaziskach w powiecie wodzisławskim, a nie w Łaziskach Górnych, które leżą w powiecie mikołowskim. To dwie różne miejscowości, które dzieli prawie 50 km.
Piękne
czy styl witkiewiczowski w architekturze był stylem narodowym czy miał być?
Mial byc
To miasteczko tak uroczo wyglądało przed stu laty... , bo? Żadna Biurwa nie miała wpływu na jego budowę. Powiązania były krótkie, inwestor - wykonawca. Pomiędzy nimi nie było żadnego pasożyta. Dlatego drewniane dwory, kościoły, chałupy, spichrze, wiatraki, młyny, stodoły, obory a nawet proste lamusy i kibel w malinach miały swój niepowtarzalny urok. Każdy cieśla miał swój styl, każdy inwestor budował dla siebie a nie pod "normy" wyssane z chciwego, skorumpowanego i leniwego palucha wszechwładnych Biurw.
chylę nisko czoło przed takimi rzemieślnikami jak w siódmej minucie
I ja też planuję zakup drewnianego domu, lub przynajmniej w części drewnianego. Wszystko będzie relacjonowane na moim kanale. Zapraszam do subskrybowania. A temu kanałowi za cenną wiedzę również daję suba i łapkę w górę.
piękne
7:45 strasznie smutne...
Ja wychowałam się w takim domu...budowany'34,(ja '74)moje dzi ci też...dom jeszcze stoi...ale już pusty....
W mojej okolicy jest kilka dwoeków niszczejacych... aż łza się w oki kręci. Gdy bym tylko miała środki na ich zakup I remont
To, musimy się pospieszyć z budową, ponieważ rabunek lasów polskich obecnie jest przerażający...
W Anglii domy zabytkowe sa pod ochrona specjalnie spisanych praw, wiec jesli ktos kupi taki dom zabytkowy to musi sie stosowac do tych zasad bardzo stosowac. Dlatego tez przebudowy, dobudowy, czy jakakolwiek rekostrukcja budynku w srodku i na zewnatrz, ktore by prowadzily do wizualnych zmain w wygladzie, jest ograniczona. Uwazam, ze jesli takie prawo nie jest jeszcze w urzyciu w Polsce, to na pewno ktos powinien sie tym zainteresowac. Dzieki czemu takie zabytkwe domy beda mogly byc kupowane ale ich originalna architektura bedzie takze zachowana.
10:04 to ile kolega ocalił tych domów? Zróbcie, dejcie...
stare drewniane domy były żywe dopóki właściciele mogli je w sposób racjonalny remontować; należało by wymienić elewację, zaizolować, uszczelnić a w środku można by zostawić piękny zabytkowy charakter; elewację po remoncie można wystylizować odpowiednio; podejrzewam że nie jest to takie proste i ktoś odgórnie chciałby położyć łapę na takich zabytkowych obiektach i nie dostanie się zgody na porządny remont i przystosowanie budynku do życia ludzi; mieszkanie w nieizolowanych budynkach to krocie wydane na ogrzewanie, ciągła walka z grzybem, brak komfortu i trucie innych; zalesienie w Polsce się powiększa, jest z czego budować nowe domy, drewno to doskonały surowiec konstrukcyjny i należało by go promować jako naturalny i przyjazny dla środowiska oraz dla użytkowników materiał; edit w 18:30 jest właśnie to o czym pisałem, jest pani która trzyma łapę i domy będą rozbierane, zostanie kila jako muzeum
Moim zdaniem trzeba je remontować.
Dlaczego dzisiejsze domy drewniane sa tak brzydkie ? Mam wrazenie, ze albo sa budowane z deseczek albo zbyt masywne bale szpeca ich wyglad...brak w nich harmoni, proporcji nie wiem jak to nazwac. Gdy widze stary drewniany dom to zachwyca proporcja , klimatem .
Dokładnie też tak myślę
Kontakt do tych cieśli ?
735689223 polecam Anna Jantar
21:37 "Ich domy" to ich domy. Uświadamiać ! Nie torturować !
dobrze facet mowi towszystko zalezy od wladz gminy wojewodztwa u mnie we wsi srednia wies w bieszczadach jest drewniany kosciolek z 1630 roku i nigdzie nikt nie pokazuje tylko same cerkwie
Kościoły w Polsce wyremontowała Unia Europejska, polscy urzędnicy tylko rozdzielali pieniądze na parafie.
TalentuNieKupiSieZazadnePieniadzeMozemyJedynieUratowacDlaPokolen.
Wszystko ładnie, pięknie, tylko jest kilka bardzo istotnych problemów.
Po pierwsze- te domy drewniane w wielu przypadkach służą nadal jako domy mieszkalne i dziś po prostu nie spełniają już swojej funkcji w odpowiedni sposób. Stara architektura z pokojami przechodnimi, ogrzewana w archaiczny sposób, zabytkowe materiały przy rodzinie z dziećmi? Trzeba być niepoważnym, by sądzić, że ludzie chętnie będą pozostawali przy tych budowlach jako domach przeznaczonych na lata dla rodziny. Starsi ludzie u których dzieci już tylko czasem goszczą z wnukami może bardziej.
Druga sprawa- Konserwator Zabytków. Na to hasło ludzie na wsiach posiadający jeszcze domy drewniane nie wpisane do rejestru są skłonni prędzej podłożyć pod nie ogień, niż dopuścić do swojego mienia tę chorą instytucję. Wiem o czym piszę. Nie znam osobiście osoby, która byłaby zadowolona z tego, że konserwator położył rękę na ich mieniu. Może w miejscowościach stricte turystycznych to działa, ale poza nimi jest to porównywalne do najazdu bolszewików, którzy roszczą sobie prawo do każdej, nawet najmniejszej decyzji o mieniu, które do nich nie należy. Niestety zarządcy tej instytucji tego nie potrafią, a raczej nie chcą zrozumieć. Najwyraźniej każda forma władzy niszczy moralnie.
Jak widać w komentarzach najbardziej zachwycają się tymi działaniami ludzie, którzy w takich miejscach bywają przez kilka dni raz na kilka lat. Na prawdę nie każdy marzy o tym, by do domu, który odziedziczył po dziadkach co niedziela w czasie obiadu pukała grupa nieświadomych turystów, którzy chcieliby obejrzeć wnętrze. W końcu to nadal czyjś DOM, a nie obiekt muzealny.
To dobrze, że są takie miejsca, gdzie zabytki tej klasy się utrzymuje i ludzie, którzy będąc ich właścicielami chcą tego, ale uwiercie mi, że konserwatorzy zabytków przyczynili się do zniszczenia większej ilości obiektów, niż zdołali ocalić. Gdy spadkobierca ma taki budynek, ma pieniądze i chęci, by przywrócić mu odpowiedni stan, to widząc co go czeka po rozpoczęciu działań konserwatora woli poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat, aż budynek sam się rozpadnie, a najlepiej, gdy jego stan zagraża bezpieczeństwu- gdyż wówczas może go wyburzyć bez konsekwencji. Masa pięknych domów i dworków w Małopolsce skończyła właśnie w ten sposób i dokładnie z tego powodu. Pieniądze na remont z jedenastu źródeł? Dziękuje- wolę sam zapracować na swój remont, swojego domu, gdzie żaden obcy człowiek nie będzie pchał się z butami i decydował czy mam ogrodzenie ze sztachet, czy inne.
Pięknie napisane :)
Sam jesteś bolszewik!
Anarchopolactwo jaśniepańskie.
Cymojta z dola od polskich uzendosow, tos to prawie some tempe zimne knury
Dutki, tyyyyyylko dutki się liczą... nieprawdaż ?
Hehe
@@TakAndrzejPolak Hm, akurat na Podhalu, Spiszu czy Orawie jest chyba najwięcej domów na kilometr kwadratowy. Rozumiem, że Ty dutkami gardzisz i za swoją, niepotrzebną urzędniczą pracę grosza nie bierzesz?...
@@angelamomudu4354 Nie jestem mieszkańcem bałaganu Podhala, Spiszu czy Orawy, więc nie jestem częścią bachledowych klanów obsiadających urzędy gminne i skarbowe, gdzie "k...wa k...wie łba nie urwie".
@@TakAndrzejPolak To że jesteś mieszkańcem bałaganu akurat czuć na odległość. Naprawdę nie masz potrzeby się z tym wyzewnętrzniać... Twoje fantazjowanie "klanowe" jest całkiem zabawne. Sfrustrowany zawistnik z pretensjami...
W Lanckoronie niestety sporo ciemnych dachówek zamiast gontu i blachodachówka.
Fajnie zobaczyc przez przypadek kolege z lat licealnych :)
Wspaniałe domy, i setki lat mogą stać a nie to co te teraz co po 30 latach się sypią jak słabe materiały.
Piękne!!!!
A swidermajery w Otwocku podpalają bo nie chcą remontowac
To bardzo smutne. Aż się wierzyć nie chce!
Jak Polacy mają budować w drewnie, jak na własnej działce nie mogę drzewa ściąć bez zgody jaśnie pana urzędnika.
Urzędnik to wróg prawa, prawdy i sprawiedliwości!
@@ArturZagaj-Izraelita Może nie wyciągałbym aż tak dalekich wniosków :-) Natomiast urzędy to siedlisko patologii, nepotyzmu i etatyzmu.Słowem siedliska dla "miejscowych okupantów".
@@ArturZagaj-Izraelita często taki urzędnik nie ma nic wspólnego z tematem..... Ani nie jest architektem ani arborysta....
Nie moga sciac, bo jest cos takiego jak ochrona krajobrazu. Jakbys mial cos wspolnego z tradycja czy natura nie pisalbys takich glupot.
W jaki sposób naruszam Ci ten twój krajobraz na swojej posesji?
Takie coś i budowle są też w Hiszpanii
gmina by zburzyła i by już biedronka stała.
true story bro
NIECH PAŃSTWO PRZESTANIE OKRADAĆ LUDZI to sobie wyremontują domy, a dzieci przestaną uciekać za granicę.
Obłudne lewaki teraz się obudziły jak już jest za późno. Co robiłeś wcześniej panie redaktorze z PZPR?
Ludzie to mają głęboko w dupie twoje majaczenie i nie chcą mieszkać w starych drewnianych domach, lecz murują nowe.
@@TakAndrzejPolak Każdy ma prawo mieszkać w styropianie, szczególnie z nadania Kiszczaka, ale niech nie przymusza do tego innych ustawą. Jestem architektem i nie majaczę.
@@izarost, architekt pierdzielący o styropianie Kiszczaka... to tylko w Polsce.
Mam nadzieję że polskojęzyczny rząd zostanie wkrótce zastąpiony politykami którzy zaczną dbać o polskie społeczeństwo i o to aby każdego uczciwie pracującego człowieka było stać na postawienie lub odkupienie i wyremontowanie własnego domu, miejmy nadzieje że drewnianego domu. Bo tradycja to coś wspaniałego i głupi jest ten który się jej wstydzi :)
Też mam nadzieję, ale Biblia mówi ze katolicy nie zasługują na sprawiedliwość bo sami nie są sprawiedliwi.
Ustalmy jedno jeszcze sto lat zanim będziemy mogli sobie pozwolić na domy drewniane. Zwyczajnie dwie ostatnie wojny zostawiły nas z max stuletnimi młodniakami o średnicy do 40 cm u podstawy. Zatem popieram wyrąb lasów zaatakowanych przez korniki i zalesianie Polski do tych 40% powierzchni. W tym dębinami, lasami cisowymi grabinami etc.
Leśnictwo przechodzi na uprawy liściaste, bo już nie ma popytu na sosnę.
Witkiewicz stworzy Polski styl narodowym w Zakopanem ,a w Zakopanem ja to w ..... głębokim poważaniu i pozwalają pato deweloperce na stawiane betonach przeskalowanych gargamelów i to w najurokliwszych częściach miasta
a Wy widzieliście jak odrestaurowany został budynek przez Przemyslawa Zalasinskiego na Mikołajskiej 5 w Warszawie po reprywatyzacji dzikiej ? zapraszam na profil użytkownika Krzysiek Jakubiak na FB ten z Sowa zdjęcie. .. dużo komentarzy ale w tym wariactwie jest metoda proszę się nie zrażać.
Czy ktoś mógłby polecić mi jakieś książki o architekturze drewnianej.
"Polskie budownictwo drewniane"Jan Sas Zubrzycki
Obecnie Polska jest najbrzydszym krajem w Europie jeśli chodzi o współczesną architekturę.
Serio? Byles na Slowacji?
@@rdg6550 Są z nami na podium?
udało mi się osobiście uratować częśćiowo dom z 1923 roku - dużo pracy ale jakoś życia w takim domu nie do przecenienia -
dom drewniany składa się jak dobry chleb z 2-3 składników - mamy bal jest zarówno ścianą jak i elewecja i wykończeniem wnętrza - używamy minimalne ilości betonu , ogrzewany drewnem czy da sie ekologiczniej ? czy dom z pustaka jakiś pasywny z pompami ciepła wymiennikami sterowaniem i setkami metrów kabli rur, panelami jest bardziej ekologiczny - NIE
W Sławkowie był taki cały rynek 100 temu cała zabudowa miasteczka wiele domów już nie ma i to jest historia
sprawdź: www.jurajskiesiedlisko.pl
Moja ciotka zburzyła biały drewniany dom. Przez kilkadziesiąt lat była jeszcze połowa tego domu, na drugiej połowie stał już nowy z czerwonej cegły. Każdy kto tamtędy przejeżdża sądzi że to stara budowla. A mój dziadek był leśniczym to jego dom jest drewniany ,stoi do dziś i ma już 100 lat.
"Ekipa" cieśli?
A jak po obcemu cieśle, albo "ekipa" po polsku?
Piękne drewniane chałupy, do tego dźwięki Szopena...
Mam 100 letni budynek z cegły
Była tam szkoła
Straż pożarna
A teraz jest składowania
co za buta przebija przez ten film ... jak można tak traktować ludzi? gdyby było wiadomo, że pieniądze na zabytek, to coś oczywistego, że, jak jesteś posiadaczem obiektu zabytkowego, to wiadomo, że powołane do tego instytucje nie pozwolą zdewastować tego obiektu ...samorządy same będą zainteresowane jego stanem ... jako wizytówką swojej gminy, to sytuacja nie byłaby tak poważna... tymczasem dla prywatnego właściciela posiadanie zabytku stanowi poważny problem ...możliwe, że nie stać nas na szacunek do przeszłości...czego dowodem jest tak ogromny brak świadomości własnego dziedzictwa
Polecam wideo prezentację na temat dworów ziemiańskich w okolicach Łomży.
th-cam.com/video/B8ZsxU2Dgek/w-d-xo.html
Największy problem to konserwatorzy zabytków. Kolega ma zamiar podpalić drewniany dom z względu na problemy z konserwatorem. Mi że chciałby go wyremontować łatwiej mu będzie go zniszczyć.
À le jaka firma stawia takie piekne domy...bo wiekszosc to szkoda mowic. Malo wlozyc a duzo zarobic to widac po prezentowanych modelach. Jednym slowem dzisiejsze firmy nie buduja pieknych drewnianych domow wszystko wyglada jak z listewek albo topornych beli.
Gorale
Górale tak
Drewniane domy były fajne ale w sredniowieczu
Dopóki w Polsce będzie prawo bezwłasności , tak będzie , niby jestem właścicielem kupując płace podatek i potem znowu co roku , czyli podatek od podatku . A i tak tylko jak za komuny tylko się czuję właścicielem i taka jest prawda . Pomoc w utrzymaniu zabytków ze strony państwa jest taka jak dbałość o wszystko , tylko na pokaz .
Ratuje te starocie chaty
Taki trochę wyciskacz łez
😜Jak zwykle pierdolenie o niczym i paśnik dla armi nierobów . Wiele lat temu znany profesor mawiał ,, wy się nie martwcie o Wawel ,,, i tak zniknęli cieśle , drwale , stolarze i budowle drewniane .
Skoro Polacy kupili ten don't to za jakiej racji synagogę tan odrestaurować w tym Roku?
Z tego filmu płynie przekaz że tylko konserwacja zabytków jest ratunkiem dla architektury drewnianej. Nieprawda. Domy z drewna są w Polsce budowane. Mają inną, ulepszoną technologię, i są bardziej dostosowane do dzisiejszych rodzin.
Zgadzam się. Jeżeli podczas budowy zachowujemy się ostrożnie, pilnujemy detali itd, to taki objekt jest nie do odróżnienia, i do tego wnętrza są bardziej przyjazne współczesnym mieszkańcom.
Jest wiele filmów o budownictwie z bali i wyglądają tak samo pięknie jak 100 lat temu.
Jak przegladam te dzisiejsze firmy i ich modele domow to plakac mi sie chce. Nie mowiac juz o urzadzeniu tego typach budowli. Bezguscie...Jedynie co podziwiam to jeszcze to co zostalo w skansenach.
@@avelox8836 Typowy polski dom drewniany przed stu laty to chata z bala i słomiany dach... Jaka dachówka pasuje do bala dzisiaj ?
@@TakAndrzejPolak może być dachówka imitujaca gont. Bitumiczna, lub blacha. Zobacz w necie.
@@avelox8836 Faktycznie, są imitacje, blachodachówka całkiem udatnie imituje gont, bitumiczna jest za cienka, więc efekt jest taki sobie. No to najwyższy czas kryć drewniaki imitacjami, bo czerwone karpiówki wyglądają jednak nienaturalnie.
Pisz gdzie to jest kurwa mać....