Rozregulowany umysł, cierpiące ciało - terapia traumy metodą SE - wykład Dr Marty Kochan-Wójcik

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 พ.ค. 2021
  • Problematyka terapii osób borykających się ze skutkami doświadczeń traumatycznych jest od lat podejmowana przez specjalistów reprezentujących różne paradygmaty i modele lecznicze. Choć przedstawiciele tych podejść mogą różnić się w opisach mechanizmów powstawania zaburzeń jako konsekwencji przeżytych zdarzeń urazowych, to dzięki odkryciom neuronaukowców, dysponujemy obecnie mocnymi argumentami na rzecz konieczności integrowania wiedzy o psychice, cielesności i fizjologii człowieka w terapeutycznej pracy z następstwami stresu i traumy. Skłaniają one do spojrzenia na konsekwencje stresu urazowego oddolnie - przez pryzmat układu nerwowego i dającego do niego dostęp - doświadczenia somatycznego (somatic experience). Przyjmując taką perspektywę zakładamy, że trauma tkwi nie w samym wydarzeniu, ale w specyficznej reakcji organizmu na nie. Terapia traumy powinna w związku z tym umożliwić renegocjowanie doświadczenia najpierw na poziomie fizjologicznym, cielesnym i emocjonalnym, prowadząc następnie do nadania nowych, poznawczych znaczeń temu co przeżyte. Takie podejście do terapii traumy prezentuje Peter Levine, twórca metody Somatic Experiencing.
    Dr Marta Kochan-Wójcik pracuje jako adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Zdrowia w Instytucie Psychologii UWr. W Instytucie kieruje również Pracownią Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego, w ramach której przygotowuje studentów do prowadzenia konsultacji psychologicznych i warsztatów psychoedukacyjnych. We własnej praktyce terapeutycznej specjalizuje się w pracy z osobami, które doświadczyły traum urazowych i rozwojowych. Jest certyfikowanym praktykiem terapii traumy metodą Somatic Experiencing i NeuroAffective Relational Model.

ความคิดเห็น • 14

  • @zaufanyterapeuta
    @zaufanyterapeuta 2 ปีที่แล้ว +1

    Ten filmik zdecydowanie otwiera oczy!

  • @_life_6810
    @_life_6810 2 ปีที่แล้ว

    ❤️❤️❤️ Dziękuję 👌👌👌

  • @SylwiazLodzi
    @SylwiazLodzi ปีที่แล้ว +1

    Z szacunku dla instytucji i wiedzy i z szacunku dla widzów w końcu po roku zalecam poprawienie słowa w tytule jest tramy a ma być traumy.

  • @arkenaverum7792
    @arkenaverum7792 ปีที่แล้ว +10

    Tak się zastanawiam jak mają sobie poradzić ludzie którzy są bardzo straumatuzowani z powodu tego że mieli patologiczną rodzinę i ktoś dorosły się nad nimi znęcał a co doprowadziło do tego że dostał depresji, nerwicy, nerwicy natręctw oraz fobii społecznej i przez to nie może pracować. Co prowadzi z kolei do tego że nie ma pieniędzy. Nie dostaje żadnej pomocy finansowej od państwa i nie stać go na prawdziwą terapię. Psycholodzy na NFZ są po prostu żałośni i nieskuteczni i to że jest się psychologiem nie znaczy że się jest psychoterapeutą. Terapia na NFZ nie dość że jest prowadzona przez osoby niekompetene to jeszcze trwa jedna taka sesja zaledwie pół godziny co dwa tygodnie 🤦 Czy w ogóle kogoś takie osoby w naszym kraju interesują? Rozumiem że im to pozostało tylko wegetowanie w domu albo samobójstwo. Nic dziwnego że w Polsce jest jak dużo samobójców.
    Ps. Słowo pomoc jest u psychoterapeutów nadużywane i nietrafione bo pomoc to jest coś za darmo a gdy się płaci to jest usługa.

    • @elizawybieraa7357
      @elizawybieraa7357 ปีที่แล้ว

      Warto wziasc pod uwage ze terapeuci tez musza z czegos zyc. Studia 25 tys szkola psychoterapii 40/60 tys. Pomaga tez lekarz a przeciez mu tez placimy. Rozumiem zlosc na nfz ale jednak warto spojrzec ze na nfz sa mniejsze zarobki a terapeuci tez musza sie szkolic. Wiec 9 lat nauki inwestycja minimum 60 tys, nikt nie dokona tego by potem pomagac za darmo.

    • @arkenaverum7792
      @arkenaverum7792 ปีที่แล้ว +1

      @@elizawybieraa7357 jakoś w Holandii czy Niemczech ludzie mają za darmo dobrą psychoterapie. I to co napisałaś nie ma nic do tego co ja napisałam. Lepiej jakby w ogóle nie było tych pseudo psychoterapeutów na NFZ niż żeby ludziom szkodzili. Po drugie u nas psycholodzy studiują za darmochę więc powinni się jakoś ludziom odwdzięczyć zamiast być tak chciwymi.
      Lekarza mam na NFZ a słowo pomoc u psychoterapeutów jest nadużywane.

    • @rozwojowa
      @rozwojowa 11 หลายเดือนก่อน +4

      Mozesz zrobić wszystko sama.Mnie tez nie było stać na terapeutów,zrobiłam wszystko sama.Przeczytałam tysiąc książek i zrobiłam tysiąc ćwiczeń.Wiadomo ze z terapeuta szybciej i łatwiej ale można się uzdrowić samemu.

    • @arkenaverum7792
      @arkenaverum7792 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@rozwojowa nigdy nie mierz innych swoją miarą. Jedni dadzą radę w tym a w innym nie dadzą i tak jest ze wszystkim. Ja już się nauczyłam pokory i nikogo nie oceniam według siebie.

    • @rozwojowa
      @rozwojowa 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@arkenaverum7792 a jednak mnie oceniłeś :)

  • @joannabauch
    @joannabauch ปีที่แล้ว

    Witam

  • @michakatafiasz6458
    @michakatafiasz6458 2 ปีที่แล้ว

    Czy warto korzystać z pomocy zachodnich specjalistów od umysłu ? th-cam.com/video/hP-rzU_4a5o/w-d-xo.html

  • @damianzda4036
    @damianzda4036 หลายเดือนก่อน

    „Podejścia oparte na procesie, większa spójność, koherencja wewnętrzna będzie powodowała brak symptomów”. To twierdzenie trąci new agem na kilometr, a przecież to wykład akademicki….

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 11 หลายเดือนก่อน

    zamiast s****ia pod siebie to ppmaga-- posadź drzewo bliskim,przodkom