5 najlepszych dodatków do Anki - Anki#2

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น •

  • @pawlik1965
    @pawlik1965 ปีที่แล้ว +3

    Brawo! Dziękuję za pomoc... Mam teraz L4, to czegoś się nauczę!

  • @love-bp3pp
    @love-bp3pp 2 ปีที่แล้ว +4

    W idealną porę, dziękuję za pomoc ❤❤❤

  • @featheerr
    @featheerr 2 ปีที่แล้ว +1

    Super! Uwielbiam serie z Anki bo nigdzie na polskim yt jej nie ma! Jestem ciekawa tego ostatniego dodatku...
    Ja byłabym wdzięczna za wyjaśnienie wszystkich ustawień anki typu "karty absolwentów" (ustawienia talii )i jak ustawić to żeby nauka była jak najbardziej efektywna

    • @prostoztablicy6056
      @prostoztablicy6056  2 ปีที่แล้ว +2

      W takim razie dopiszę ten temat do pomysłów na kolejne filmiki 😁. W tym czasie jeśli nie przeszkadza Ci język angielski to polecam kanał o nazwie "Anking". Świetnie objaśnia wszystkie te ustawienia. Dzięki za komentarz! 😍

  • @aleksandraalex
    @aleksandraalex 2 ปีที่แล้ว +2

    Na ten moment moją ulubioną metoda nauki jest mapa myśli. Jednak robię ją równocześnie z odpytywaniem się bo czytam materiał raz i tworząc mapę myśli wyciągam ją z głowy, gdy coś zapomnę to zerkam do tekstu. Potem gdy zrobię cała mapę myśli to odtwarzam ją w głowie i mówię na głos i rysuje na nowej kartce. Jestem typowym wzrokowcem i jak coś sobie przypominam z nauki to widzę obrazy przed oczami. To dzięki Twojemu kanałowi uczę się lepiej! Moja nauka wcześniej wyglądała tak że po prostu czytałam informację na głos i tyle... Masakra... Żeby tylko więcej ludzi poznało te metody to nikt by im już nie wkręcał ze są tempi.

    • @prostoztablicy6056
      @prostoztablicy6056  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za miłe słowa 🤩 to naprawdę motywuje 💪. Super, że uczysz się efektywniej!

  • @mirosawchmielewski8051
    @mirosawchmielewski8051 ปีที่แล้ว

    B Br bra braw brawo. Super. Extra. Turbo.

  • @beatauszczyk9561
    @beatauszczyk9561 2 ปีที่แล้ว +2

    Chciałabym zapytać w jakiej kolejności najlepiej oglądać filmiki? Chciałabym polecić je młodzieży licealnej.

    • @prostoztablicy6056
      @prostoztablicy6056  2 ปีที่แล้ว +1

      Myślę, że najlepiej wejść w mój kanał, następnie w sekcji "Playlisty" włączyć playlistę pt: "Metody skutecznej nauki" , dziękuję za polecenie!

    • @beatauszczyk9561
      @beatauszczyk9561 2 ปีที่แล้ว +2

      @@prostoztablicy6056Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że formuła nagrań spodoba się licealistom i na pewno będzie pomocna. Pozdrawiam serdecznie.

  • @cichy212
    @cichy212 10 หลายเดือนก่อน

    Pytanie: czy da się zrobić tak, że mam kilka talii tematycznych (działów z ksiązki) - aby wyświetlały się losowe zagadnienia z różnych talii a nie tylko te, na którą talię kliknę?

  • @Studio1322
    @Studio1322 2 ปีที่แล้ว +1

    Cześć, na ile w swojej nauce wykorzystujesz pałace pamięci?
    Tworzysz je do wszystkiego, czy raczej wykorzystujesz wspomniane anki do nauki pamięciowej?

    • @prostoztablicy6056
      @prostoztablicy6056  2 ปีที่แล้ว +2

      Częściej do nauki pamięciowej wykorzystuję anki. Chociaż z pałaców pamięci również korzystam. Używam ich szczególnie to zapamiętywania informacji, które trudno mi skojarzyć już z posiadaną wiedzą (np. wytyczne, interakcje leków itp.). Wtedy pałace pamięci znacznie ułatwiają szybkie wkuwanie 😁

    • @Studio1322
      @Studio1322 2 ปีที่แล้ว

      @@prostoztablicy6056 Dzięki!

  • @eliaszszczepaniak6486
    @eliaszszczepaniak6486 ปีที่แล้ว +1

    Jak dodać Fiszki do do danej tali/subtali, w której już jest kilka wcześniej zrobionych fiszek? Chcę to zrobić, a nie mogę znaleźć przycisku, który byłby za to odpowiedzialny. Czy istnieje w ogóle taka możliwość?

    • @prostoztablicy6056
      @prostoztablicy6056  ปีที่แล้ว

      Gdy jesteś w "oknie" dodawania fiszek (w pasku górnym między przyciskami "Talie" i "Przeglądaj) to w prawym górnym rogu znajduje się szary przycisk, w którym widnieje nazwa tali, do której zostanie dodana fiszka. Jeśli klikniesz w nią to będziesz mógł zmienić talię, do której chcesz dodawać fiszki :D

  • @IwonaWietecka
    @IwonaWietecka 9 หลายเดือนก่อน

    Chciałam zinstalować właśnie dodatel load balancer, gdyż mam mnówstwo powtórek jednak on nie działa. Czy jest jakiś nowy dodatek, który ograniczy ilość powtórek?

  • @olakaminska5667
    @olakaminska5667 2 ปีที่แล้ว

    Jak w immage occlusion zrobić tak, żeby była jedna fiszka a po kliknięciu odkrywała się jedna a po ponownym następna?

  • @smakpelnosprawnosci
    @smakpelnosprawnosci 2 ปีที่แล้ว

    Jak moge dzielic sie ze znajomymi moja baza fiszek?

  • @grzegorzszczucki8681
    @grzegorzszczucki8681 2 ปีที่แล้ว

    Cześć,
    piszę w sprawie metody do nauki - sprawdzania swojej wiedzy, o której opowiedziałeś we wcześniejszych filmach. Przećwiczyłem tą metodę w praktyce i mam pewne pytania, które chciałbym Tobie zadać. Mam nadzieję, że znajdziesz chwilę na to by mi doradzić.
    Zamieszczam to pytanie pod najnowszym filmem i pod filmem dotyczącym tej metody uczenia się, ponieważ nie mam pewności, czy zauważysz ten komentarz pod starszym filmem.
    Wiem, że w skutecznej nauce chodzi o to by powtarzać materiał, którego się nauczyliśmy, po to by go sobie utrwalić czyli zapamiętać na dłużej. I najlepiej jest powtarzać go w taki sposób, że przypominamy sobie to czego się nauczyliśmy. I robimy to, gdy sprawdzamy swoja wiedze.
    Chciałbym spytać się kiedy należy korzystać z testowania się - czy jest to metoda do nauki poprzez powtórki? Poniżej zamieszczam swój tok rozumowania na temat tej metody. Proszę o komentarz, czy dobrze ją rozumiem.
    Testowanie swojej wiedzy robimy po nauce, czyli najpierw się czegoś uczymy, a potem przypominamy sobie czyli powtarzamy sobie to czego się nauczyliśmy, testując się. Możemy więc powiedzieć, że samo testowanie się jest metodą do nauki i do powtórek, czyli metodą do nauki, poprzez powtórki materiału.
    Muszę przyznać, że trochę gdy myślałem o tej metodzie do nauki - testowaniu się, jako o metodzie do powtórek, nie wspominając o tym, że służy ona do nauki, to wydawało mi się, że korzystałem z niej często w sytuacjach, które były nie związane z nauką. To czasami powodowało u mnie stres. Dlatego wydaje mi się, że warto myśleć o tych metodach jako o metodach do nauki, a nie tylko do powtórek, by jasno wiedzieć do czego one służą i w jakich sytuacjach należy z nich korzystać - gdy się uczymy. Czy możemy powiedzieć, że sama powtórka jest metodą do nauki? Chyba nie, bo wydaje mi się, że powtórki służą również nie tylko do nauki, np. gdy przypominamy sobie treść naszej rozmowy, to wówczas powtarzamy informacje, których się dowiedzieliśmy podczas tej rozmowy.
    A w jaki sposób Ty myślisz o tej metodzie ?
    Pozdrawiam,
    Grzesiek

    • @prostoztablicy6056
      @prostoztablicy6056  2 ปีที่แล้ว

      Cześć!
      Jest dokładnie tak jak mówisz 😁. Testowanie się jest zarówno do nauki materiału, z którym co dopiero się zetkneliśmy jak i do powtórki materiału, którego się uczyliśmy w przeszłości. Oczywiście najpierw musimy zapoznać się z materiałem (przeczytać paragraf/rozdział, oglądnąć prezentację/filmik instruktarzowy) ale im szybciej przejdziemy do procesu odpytywania się z niego (testowania się) tym szybciej będziemy kodować informacje w pamięci długotrwałej. Dlatego zalecałem, żeby przeczytać paragraf z podręcznika tylko raz i od razu próbować się z niego przetestować (np. opowiadając go na głos).
      Jest tak jak napisałeś: "testowanie się jest metodą do nauki i do powtórek". Testując się z materiału nie tylko sprawdzamy czy pamiętamy daną informację ale często też pogłębiamy nasze zrozumienia materiału.
      Powtarzanie materiału w sytuacjach innych niż w czasie przeznaczonym wyłącznie na naukę jest dobrym sposobem na efektywne utrwalanie informacji ale jeśli powoduje to u Ciebie niepokój (np. martwisz się, ze musisz cały czas powtarzać materiał, bo go zapomnisz) to myślę, że powinieneś spróbować wydzielać sobie czas wyłącznie na naukę ale także czas na relaks (w którym pozwolisz sobie na nie zajmowanie się nauką). Możesz to potraktować jako ładowanie bateryjek, żeby efektywniej działać wtedy kiedy już przyjdzie czas na uczenie się.
      Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub chcesz żebym jeszcze coś konkretniej wyjaśnił to pisz śmiało 😁. Aktualnie zakuwam na sesję egzaminacyjną, stąd moje tempo odpisywania trochę podupadło 😅.

    • @grzegorzszczucki8681
      @grzegorzszczucki8681 2 ปีที่แล้ว

      @@prostoztablicy6056 Cześć! Dzięki wielkie za odpowiedź!
      Korzystając z tej metody testowania się/ przypominania sobie informacji natrafiam na jakiś problem, co sprawia, że wtedy się stresuję i trudniej jest mi korzystać z tej metody. Chciałbym z niej na co dzień korzystać, bo jest skuteczna. Chciałbym poprosić Ciebie o odpowiedź na kilka pytań. Pomoże mi to lepiej zrozumieć tą technikę.
      Na początku opiszę w jaki sposób rozumiem tą metodę do nauki.
      Myślę o tej technice jako o przypominaniu sobie tego czego się nauczyliśmy (informacji), po tym jak się czegoś nauczmy. Jest to metoda do uczenia się i powtarzania materiału, którego się nauczyliśmy. Pozwala ona na utrwalenie materiału w pamięci. Powtarzanie materiału jest dla mnie ponownym przypominaniem sobie danego materiału.
      Mój dyskomfort pojawia się gdy myślę o tej technice jako o metodzie do nauki i powtórki materiału. Nie wiem dlaczego, wydaje mi się, że moje wyjaśnienie jest logiczne. Jest to metoda do nauki - bo jak to robimy, przypominamy sobie materiał, to lepiej go zapamiętujemy i rozumiemy czyli się uczymy. Gdy przypominamy sobie materiał po tym jak się go nauczyliśmy, to innymi słowy powtarzamy materiał, bo słowo powtarzać materiał ma moim zdaniem takie znaczenie. Czy moje wyjaśnienie jest logiczne i prawdziwe?
      Czym dla Ciebie jest powtórka materiału, i jaki według Ciebie ma ona związek z uczeniem się? Wydaje mi się, że mogę jej właściwie nie rozumieć, co może powodować trudność z oddzieleniem jej od myślenia, przypominania sobie w codziennym życiu (poza celowym uczeniem się).
      Pozdrawiam, Grzesiek

  • @pug-tg5xg
    @pug-tg5xg 2 ปีที่แล้ว

    czy w platnej aplikacji anki działają dodatki?

  • @smakpelnosprawnosci
    @smakpelnosprawnosci 2 ปีที่แล้ว

    Ja moge dzielic sie ze znajomymi moja baza fiszek?

    • @prostoztablicy6056
      @prostoztablicy6056  2 ปีที่แล้ว +1

      Musisz kliknąć w ikonę "zębatki" obok talii kart, którą chcesz się podzielić --> klikasz eksportuj --> "Eksportuj..." i następnie plik który zostanie utworzony wysyłasz znajomym. Jeśli mają oni już zainstalowane Anki to wystarczy, ze dwa razy klikną w plik, który wysłałaś i on automatycznie się doda do programu :) Tutaj screen: static.ankiapp.com/181af18c3d8bf720d5f86b82d7fb5435ab3ea1c8.png

    • @smakpelnosprawnosci
      @smakpelnosprawnosci 2 ปีที่แล้ว

      @@prostoztablicy6056 Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję! Bardzo mi się to przyda