Tak mnie naszła podczas oglądania myśl taka, że dziecińskie zainteresowanie historią, po części zawdzięczam p. Wołoszańskiemu, a dorosłem historycznie, pasjami oglądając programy p. Adama. I teraz, w podeszłym już wieku będąc (choć to jeszcze nie starość), mam tego dorastania ciąg dalszy. Bo przecież, przez programy p. Adama, czy to w tv, czy tutaj, nauczyłem się nie machać ręką z lekką niechęcią na opowieści nie dotyczące IIWŚ. I tak, jak kiedyś, oglądam pasjami. Dziękuję.
Byłem w Baligrodzie 10 lipca, z moją siostrą i 80 letnią mamą, która w 1947r.jako pięcioletnie dziecko została wywieziona na Pomorze i to była jej pierwsza wizyta w tym miejscu od czasu wywózki. Akurat tego dnia "odsłonili" rzeźby żołnierzy. Pan Artur pokazał nam również Izbę Pamięci i bardzo ciekawie opowiadał o historii tego rejonu. A propos saperek, to mam taką "załatwioną" przez mojego Śp. ojca od "spragnionego" żołnierza LWP. Służy mi do dziś, nawet trzonek ma jeszcze oryginalny. Pozdrawiam i życzę kolejnych ciekawych odkryć.
Swietnie opowiedziana historia. Szacun dla chłopaków za przepiękną izbę pamięci. A dodatkowy efekt wyprawy w plenerze...poproszę wiecej takich relacji. Muzyka w tle...perełka
W tej grupie, to mają jakiegoś artystę, bo tak pięknie poukładał te pamiątki w gablotach. Widać, że ktoś się zna na rzeczy. A program "Było nie minęło", a teraz Kanał Historyczny Pan Adama Sikorskiego, to jeden z najciekawszych i najwartościowszych programów w TV i na TH-cam.
Dziś z Melania 6 lat byliśmy, w Malym Muzeum w Stęszewie, Uczyliśmy się Historii, Dzieki Takim Ludziom jak Wy ! Dziękujemy ;-) Tata i Melania lat 6 :-)
Kiedyś Baligród to… moi znajomi którzy poszli sobie na skróty… pozdrawiam Tych co o 12 w nocy dzwonili do strażnicy że się znaleźli na poczcie… Dziękuję Panom za pokazywanie Historii naszych ziem…
Piękny kawałek historii o który się otarłem otóż pod koniec lat 90-tych wspólnie z moją żoną Iwonką przewędrowaliśmy Beskid Niski z plecaczkami namiocikiem z ruskim prymusem na benzynę mamy go nadal w lipcu 2 tygodnie w sierpniu 1,5 tygodnia niesamowite miejsca drewniane cerkiewki, cmentarze stare katolicko-prawosławne z niesamowitymi krzyżami miejsca gdzie przed pierwszą wojną światową były wsie dziś niewiele z nich nawet widać tylko na mapie punkt który mówił nam że tu kiedyś żyli ludzie no i pełno cmentarzy z żołnierzami poległymi w czasie tej wielkiej wojny i nazwiska Polskie, Czeskie, Węgierskie, Austryjackie i też Rosyjskie i ciekawa historia powstawania tych cmentarzy Pozdrawiam Pana Panie Adamie!!!!
Fajnie że poruszyliscie temat wielkiej wojny . Godni podziwu i naśladowania są ludzie którzy bez interesownie w upale biorą udział w takich poszukiwaniach . Bardzo ciekawa lekcja historii pozdrowie dla całej ekipy
Właśnie takie filmy się bardzo przyjemnie ogląda zieleń sielanka ale trzeba pamiętać i próbować wyobrazić los tych ludzi którzy pozostawili po sobie te znaleziska wtedy to wszystko nabiera innego wymiaru tak jak opisuje to Pan Adam😊❤
Świetnie, że jest ten kanał na YT! Jak mogę to oglądam Pana programy w różnych stacjach TVP - teraz mogę oglądać na bieżąco Pana i ludzi z Panem związanych i Wasze wspólne odkrycia historyczne :)
Byłem na Chryszcztej i Jeziorkach Duszatyńskich 16 sierpnia. Szkoda że dopiero teraz obejrzałem ten odcinek. Zupełnie inaczej wyglądałaby moja wędrówka z tą wiedzą.
Łapka do góry dla pana Adama i całej waszej ekipy za te filmy które cały czas mnie ciekawią.No i oczywiście dla największego operatora pojazdów skanujących Roberta K.😀Takich jak was dwóch niema nawet stu.😃👍👍👍
Parę razy zdarzyło mi się wędrować przez Chryszczatą. Z przewodnika wiedziałem, że tam była baza oddziału UPA, ale jak byłem na szczycie, to oczywiście widać było tylko mogiły żołnierzy z I Wojny Światowej. Nie zdawałem sobie jednak sprawy, że aż tak wiele się tam działo w tym okresie. Jedno z moich ulubionych miejsc w Bieszczadach. A tak w ogóle to z I WŚ bardziej zawsze mi się kojarzył Beskid Niski, w którym co rusz można spotkać cmentarz wojenny z tego okresu. Świetny materiał, bardzo dobrze mi się oglądało.
Walczyło tam, w dwóch armiach zaborczych (w innych miejscach także trzeciej), wiele narodowości. Ale przedstawiciele bodajże tylko jednej narodowości wbijali po rękojeść bagnety i noże w piersi swych rodaków - Polacy. Ku pamięci i ku przestrodze, co oznacza brak państwa polskiego.
Szkoda że nie mogę być z wami . Od chłopaka zbierałem takie i inne ,,zabawki,, . Wiedzieliśmy gdzie szukać . Za komuny nie baliśmy się . Dziś jestem już stary ale oglądając ten program, pamięć wróciła . Dużo z tych rzeczy miałem , może i gdzieś tam są . Ale dziś trzeba się bać bo za łuskę z 1 wojny można zostać bandytą. Pozdrawiam Serdecznie!
@@andrzejkaluzny1055 A więc prawdopodobnie ma Pan w głowie wiele bardzo ciekawych i jednocześnie cennych informacji , szkoda by było aby ta wiedza przepadła....
Saperka to żona sapera a to co znaleźliście to łopatka piechoty. Wspaniały program z piękną myślą, o bezsensowności wojny i o tym, że Oni tam w Polskiej ziemi bez względu na narodowość pokój wieczny zawarli. Pozdrawiam serdecznie
@@daran7093 Gdzieś tam leży mój pradziadek ( Makara) . Walczył za Austriaków! Tych samych którzy w 39 spalili jego dzieciom dom i zżarli jedyną krowę ! Ja musiałem też uciekać od ,,mamy,, polski i gdzie ? do Wiednia. I nic się nie zmieniło ! Po 15 latach pracy w ich katolickim kościele ...... okradli ! Marną rencinę ( 520E)! Jak to jest?!
Totalnie zapominamy że 1 wojna światowa to duży udział Polaków na różnych frontach tej wojny. Naprzyklad walki wokół Łodzi gdzie walczyły korpusy Posen Thorn złożone z Polaków. Nie uczymy tej historii a szkoda
W materiale została użyta błędna tablica przedstawiająca karabin i bagnet model 1895. Bagnet na tablicy z 27min i 47s jest holenderski i nie ma nic wspólnego z bagnetem austriackim.
Pięknie pokazane, fajna grupa dla której wielkie podziękowania. I żaden biegający archeologiczny debil w czerwonej czapce nie zepsuł filmu, aż miło się okazało.
Jest tych tematów w Bieszczadach mnóstwo. Odnowiliśmy już 10 cmentarzy ,ten obok szczytu Chryszczatej też . Naprawdę ciężko sobie wyobrazić ogrom tej Bieszczadzkiej wojennej zimy. Ważne żeby to wszystko nie zniknęło w odmętach historii.
walki o wzgorze kaim w bitwie o krakow (2000 trupow na malym obszarze,bardzo strome wzgorze zabudowane domkami przez dewelopera,szczatki zolnierzy armii carskiej negowane przez deweloperow,las w okolicy moze kryc prawde) :)
Interesowanie się przesadnie na serio aż tak starymi w obrębie po około 1870 roku współczesnej teraźniejszości technologicznej starciami militarnymi w dobie chcąc nie chcąc DRONÓW, nie jest najbardziej roztropne... To tak jakby używać bojowo starożytnych rydwanów w trakcie wojny trzydziestoletniej. Mozna, ale po co-sztuka dla sztuki?
@@Wieklik-uo2vk nie znam z imienia i nazwiska. Często spędzałem wakacje w bazie Rabe. Chodząc po lesie widywaliśmy ludzkie kości na wierzchu bo ktoś po łasił się na klamrę od pasa, np. Generalnie chodzi mi o detektorystę który nie przestrzega żadnych norm moralnych dla ciekawego znaleziska i kopie na cmentarzach itp. I psuje tym renomę normalnym detektorystom.
Ja kiedyś znalazłem miód w puszce.. Praktycznie puszki było już niewiele, spód, trochę i i śladowe ilości ścianek.Dziwnie to wyglądało,bo zawartość miodu było w ponad 90%...Ciekawe jaka była historia tej puszki...
Tak mnie naszła podczas oglądania myśl taka, że dziecińskie zainteresowanie historią, po części zawdzięczam p. Wołoszańskiemu, a dorosłem historycznie, pasjami oglądając programy p. Adama.
I teraz, w podeszłym już wieku będąc (choć to jeszcze nie starość), mam tego dorastania ciąg dalszy. Bo przecież, przez programy p. Adama, czy to w tv, czy tutaj, nauczyłem się nie machać ręką z lekką niechęcią na opowieści nie dotyczące IIWŚ. I tak, jak kiedyś, oglądam pasjami. Dziękuję.
Piękna myśl żołnierz nie idzie walczyć i zabijać z własnej woli ,dlatego należy mu się szacunek . Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów
chyba ze ruscy za kontrakt obecnie.
świetny materiał o zapomnianych bojach I WŚ na terenie Polski.
Smutne resztki zostały z tego wszystkiego co tam leżało, ale i tak dobra robota.
Byłem w Baligrodzie 10 lipca, z moją siostrą i 80 letnią mamą, która w 1947r.jako pięcioletnie dziecko została wywieziona na Pomorze i to była jej pierwsza wizyta w tym miejscu od czasu wywózki. Akurat tego dnia "odsłonili" rzeźby żołnierzy. Pan Artur pokazał nam również Izbę Pamięci i bardzo ciekawie opowiadał o historii tego rejonu. A propos saperek, to mam taką "załatwioną" przez mojego Śp. ojca od "spragnionego" żołnierza LWP. Służy mi do dziś, nawet trzonek ma jeszcze oryginalny.
Pozdrawiam i życzę kolejnych ciekawych odkryć.
Dziękuję za pielęgnowanie historii Polskich żołnierzy. Pozdrawiam
Swietnie opowiedziana historia. Szacun dla chłopaków za przepiękną izbę pamięci. A dodatkowy efekt wyprawy w plenerze...poproszę wiecej takich relacji.
Muzyka w tle...perełka
W tej grupie, to mają jakiegoś artystę, bo tak pięknie poukładał te pamiątki w gablotach. Widać, że ktoś się zna na rzeczy. A program "Było nie minęło", a teraz Kanał Historyczny Pan Adama Sikorskiego, to jeden z najciekawszych i najwartościowszych programów w TV i na TH-cam.
Dziękuję Panie Adamie Panu i całemu zespołowi Kanału. Robicie wspaniałą robotę, ogląda się każdy odcinek z przyjemnością!
Dużo zdrówka panie Adamie
To wspaniale czym się zajmujecie!!! DZIĘKUJĘ I pozdrawiam!!!!
Szacunek! Zdrowia! 💪 już jest.. Zawsze była!
Powodzenia w dalszym odkrywaniu historii.Dużo zdrowia panie Adamie
Dziś z Melania 6 lat byliśmy, w Malym Muzeum w Stęszewie, Uczyliśmy się Historii, Dzieki Takim Ludziom jak Wy ! Dziękujemy ;-) Tata i Melania lat 6 :-)
Dziękujemy za kolejny fascynujący materiał. Zdrowia.
Zwiedzałem tego roku Chryszczatą ,naprawdę niesamowite miejsce. Wielkie dzięki panie Adamie za filmik. Pozdrawiam.
Super materiał , ludzie i znaleziska. Pozdrawiam serdecznie.
Kiedyś Baligród to… moi znajomi którzy poszli sobie na skróty… pozdrawiam Tych co o 12 w nocy dzwonili do strażnicy że się znaleźli na poczcie… Dziękuję Panom za pokazywanie Historii naszych ziem…
Piękny kawałek historii o który się otarłem otóż pod koniec lat 90-tych wspólnie z moją żoną Iwonką przewędrowaliśmy Beskid Niski z plecaczkami namiocikiem z ruskim prymusem na benzynę mamy go nadal w lipcu 2 tygodnie w sierpniu 1,5 tygodnia niesamowite miejsca drewniane cerkiewki, cmentarze stare katolicko-prawosławne z niesamowitymi krzyżami miejsca gdzie przed pierwszą wojną światową były wsie dziś niewiele z nich nawet widać tylko na mapie punkt który mówił nam że tu kiedyś żyli ludzie no i pełno cmentarzy z żołnierzami poległymi w czasie tej wielkiej wojny i nazwiska Polskie, Czeskie, Węgierskie, Austryjackie i też Rosyjskie i ciekawa historia powstawania tych cmentarzy Pozdrawiam Pana Panie Adamie!!!!
Git brawo
Ekipa Petarda SREBERKO
Pozdrawiam serdecznie całą ekipę Galicja
Piona dziesiona Oi 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 👍 👍 💪
Po prostu Panowie
Dobra robota
Wspaniały materiał! W dodatku o mojej ukochanej Wielkiej Wojnie! W dodatku o górze która jeszcze kilka tygodni temu zdobywałem haha! Dziękuję Wam!
Fajnie że poruszyliscie temat wielkiej wojny . Godni podziwu i naśladowania są ludzie którzy bez interesownie w upale biorą udział w takich poszukiwaniach . Bardzo ciekawa lekcja historii pozdrowie dla całej ekipy
Uświadomienie młodych,że po obu stronach walczyli Polacy.
Właśnie takie filmy się bardzo przyjemnie ogląda zieleń sielanka ale trzeba pamiętać i próbować wyobrazić los tych ludzi którzy pozostawili po sobie te znaleziska wtedy to wszystko nabiera innego wymiaru tak jak opisuje to Pan Adam😊❤
Piękny dokument. Jak zawsze czekam na następne.
Świetnie, że jest ten kanał na YT! Jak mogę to oglądam Pana programy w różnych stacjach TVP - teraz mogę oglądać na bieżąco Pana i ludzi z Panem związanych i Wasze wspólne odkrycia historyczne :)
Dziękuję panie Adamie!!! POZDRAWIAM!!!!
klasyka gatunku, aż miło pozdrawiam
Kolejna ciekawa lekcja historii 👍
Dziękuję i pozdrawiam 👏👍🌌⬜🟥
dobra robota - brawo!
Byłem na Chryszcztej i Jeziorkach Duszatyńskich 16 sierpnia. Szkoda że dopiero teraz obejrzałem ten odcinek. Zupełnie inaczej wyglądałaby moja wędrówka z tą wiedzą.
Łapka do góry dla pana Adama i całej waszej ekipy za te filmy które cały czas mnie ciekawią.No i oczywiście dla największego operatora pojazdów skanujących Roberta K.😀Takich jak was dwóch niema nawet stu.😃👍👍👍
piękny odcinek ! fajne znaleziska ! oby za 100 lat nikt niczego po nas nie szukał ! pozdrawiam całą ekipę
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo wytrwałości w poszukiwaniach .
Obejrzałem pozdro ze Śląska Panie Adamie 👍👊
Parę razy zdarzyło mi się wędrować przez Chryszczatą. Z przewodnika wiedziałem, że tam była baza oddziału UPA, ale jak byłem na szczycie, to oczywiście widać było tylko mogiły żołnierzy z I Wojny Światowej. Nie zdawałem sobie jednak sprawy, że aż tak wiele się tam działo w tym okresie. Jedno z moich ulubionych miejsc w Bieszczadach. A tak w ogóle to z I WŚ bardziej zawsze mi się kojarzył Beskid Niski, w którym co rusz można spotkać cmentarz wojenny z tego okresu. Świetny materiał, bardzo dobrze mi się oglądało.
Pod Chryszczata jeszcze wiele rzeczy leży na wierzchu.
Jakiś czas temu znalazłem na oko szklankę szrapnela w bardzo ładnym stanie
Super 👍 👍👍
❤️Wielki szacun❤🤜🤛🥀
Dziękuję 😊
Pozdrawiam serdecznie 😊
Walczyło tam, w dwóch armiach zaborczych (w innych miejscach także trzeciej), wiele narodowości. Ale przedstawiciele bodajże tylko jednej narodowości wbijali po rękojeść bagnety i noże w piersi swych rodaków - Polacy. Ku pamięci i ku przestrodze, co oznacza brak państwa polskiego.
Szkoda że nie mogę być z wami . Od chłopaka zbierałem takie i inne ,,zabawki,, . Wiedzieliśmy gdzie szukać . Za komuny nie baliśmy się . Dziś jestem już stary ale oglądając ten program, pamięć wróciła .
Dużo z tych rzeczy miałem , może i gdzieś tam są .
Ale dziś trzeba się bać bo za łuskę z 1 wojny można zostać bandytą.
Pozdrawiam Serdecznie!
@@andrzejkaluzny1055
A więc prawdopodobnie ma Pan w głowie wiele bardzo ciekawych i jednocześnie cennych informacji , szkoda by było aby ta wiedza przepadła....
Panie a Własowcy też walczyli ze swoimi rodakami.
@@piniu1986 Szanowny Panie. Pomyliły się Panu wojny.
@@gtkrk9539 dobra nie zauważyłem słowa tam.
Mój prapradziadek zmarł przy kopaniu rowów ,dostał zapalenia płuc w czasie 1 wojny,drugi zmarł na tyfus w 1922r
Pouczające bardzo,świtny materiał !
Saperka to żona sapera a to co znaleźliście to łopatka piechoty. Wspaniały program z piękną myślą, o bezsensowności wojny i o tym, że Oni tam w Polskiej ziemi bez względu na narodowość pokój wieczny zawarli. Pozdrawiam serdecznie
@@daran7093
Gdzieś tam leży mój pradziadek ( Makara) . Walczył za Austriaków! Tych samych którzy w 39 spalili jego dzieciom dom i zżarli jedyną krowę ! Ja musiałem też uciekać od ,,mamy,, polski i gdzie ? do Wiednia. I nic się nie zmieniło ! Po 15 latach pracy w ich katolickim kościele ......
okradli ! Marną rencinę ( 520E)! Jak to jest?!
Jesteś gość ba półtora gościa, serdecznie pozdrawiam
Pozdrawiam
Nawet nie wiemy że stąpamy po historii....
Totalnie zapominamy że 1 wojna światowa to duży udział Polaków na różnych frontach tej wojny. Naprzyklad walki wokół Łodzi gdzie walczyły korpusy Posen Thorn złożone z Polaków. Nie uczymy tej historii a szkoda
W materiale została użyta błędna tablica przedstawiająca karabin i bagnet model 1895. Bagnet na tablicy z 27min i 47s jest holenderski i nie ma nic wspólnego z bagnetem austriackim.
Czy tym bagnetem można oprawić karpia?
@@pracownikmieszalninitro Mam oba ale nie próbowałem. Zasadniczo bagnet to kiepski nóż.
Pięknie pokazane, fajna grupa dla której wielkie podziękowania. I żaden biegający archeologiczny debil w czerwonej czapce nie zepsuł filmu, aż miło się okazało.
Jest tych tematów w Bieszczadach mnóstwo. Odnowiliśmy już 10 cmentarzy ,ten obok szczytu Chryszczatej też . Naprawdę ciężko sobie wyobrazić ogrom tej Bieszczadzkiej wojennej zimy. Ważne żeby to wszystko nie zniknęło w odmętach historii.
Jak wyglądało to odnowienie bo nie rozumiem 😅
@@200gregor A cóż kolegę tak śmieszy ?
Ludzkie, wojenne szaleństwo i ludzie bezwolnie rzucani w środek rzezi. W imię czego? Niestety wciąż się to dzieje.
walki o wzgorze kaim w bitwie o krakow (2000 trupow na malym obszarze,bardzo strome wzgorze zabudowane domkami przez dewelopera,szczatki zolnierzy armii carskiej negowane przez deweloperow,las w okolicy moze kryc prawde) :)
👍
❤
👌👍 🖐
Ten nieznany przedmiot trochę przypomina zakończenie tego sznura oficerskiego który był przy piersi ale na pewno to nie to
Co z samolotami ?
Kiedy powrót do poszukiwań ORP "Orzeł"?
500 tys. Polaków zginęło w szeregach amii zaborczych w czasie I wojny światowej.
Pan Artur wyglada i mowi jak Blaszczak :p
To było w Beskidach czy Bieszczadach?
ZA NIM STOJA CI CO NA TYM ZARABIAJĄ ONI GINĄ W NIE SWOJEJ SPRAWIE.
TAK WYGLADA WOJNA.PIERWSZA WOJNA.STRANSZNE.SWIAT NIC NIE WIE.
ONI TYLKO SOMMA,VERDUN,SLOWENIA.......
WSZEDZIE POLSKA KREW.........
NIGDY WIECEJ......
😮
😎👏👏👏👍👍👍
Szrapnel 75 mm mial 320 kulek.
zobacz se bitwę pod kamianką w 1915 obok ostroleki tam jest pełno rzeczy
Piękne wykopki 😊 pozdrawiam p.Adamie z Piekar Śląskich 👍
Piekary się meldują
Baligród to miejsce śmierci tow. Waltera
Interesowanie się przesadnie na serio aż tak starymi w obrębie po około 1870 roku współczesnej teraźniejszości technologicznej starciami militarnymi w dobie chcąc nie chcąc DRONÓW, nie jest najbardziej roztropne... To tak jakby używać bojowo starożytnych rydwanów w trakcie wojny trzydziestoletniej. Mozna, ale po co-sztuka dla sztuki?
33. nakładka na lufe żeby piach nie leciał
Geoportal mówi, iż są to zdjęcia niemieckie
fajny odcinek, gratuluję
Te czołg t34/85 to lipa...on w ogóle nie brał udziału w walkach o Bieszczady
Zaolejowac trzeba bo peka
niestety już 20 lat temu łaziła tam hiena co rozkopywała groby...
O jakiej hienie mowa ?
@@Wieklik-uo2vk nie znam z imienia i nazwiska. Często spędzałem wakacje w bazie Rabe. Chodząc po lesie widywaliśmy ludzkie kości na wierzchu bo ktoś po łasił się na klamrę od pasa, np. Generalnie chodzi mi o detektorystę który nie przestrzega żadnych norm moralnych dla ciekawego znaleziska i kopie na cmentarzach itp. I psuje tym renomę normalnym detektorystom.
@@marcinmajek5388
Racja, tacy ludzie psują opinię normalnym poszukiwaczom.
To zwykły brak zasad moralnych 😬
bardzo dobry pomysl zeby zrobic to z drewna swietnie bedzie sie palic. Gonic to scierwo
Ja kiedyś znalazłem miód w puszce.. Praktycznie puszki było już niewiele, spód, trochę i i śladowe ilości ścianek.Dziwnie to wyglądało,bo zawartość miodu było w ponad 90%...Ciekawe jaka była historia tej puszki...
👍👍👍
👍👍👍
👍
👍