PRAWO PRACY #8 - CZAS PRACY CZ. 1 (SYSTEMY I ROZKŁADY CZASU PRACY)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 มี.ค. 2021
  • Cześć! Witamy na naszym kanale Prawo dla Ciebie i w ósmym z naszych odcinków z serii kursu/szkolenia online z prawa pracy. Będzie to odcinek poświęcony czasowi pracy, zwłaszcza w zakresie systemów i rozkładów czasu pracy.
    Prawo dla Ciebie - proste prawo dla każdego. Zapraszamy serdecznie w każdy czwartek o godzinie 17:00!
    Link do artykułu ze źródłami, w którym jeszcze bardziej zgłębiamy temat:
    prawodlaciebie.com.pl/czas-pra...
    Nasze social media:
    Strona internetowa: prawodlaciebie.com.pl/
    Instagram: / prawodlaciebie
    Facebook: / prawodlaciebie2
    Grupa na Facebooku: / 680088376031737
    E-mail: kontakt@prawodlaciebie.com.pl
    Spotify: podcast Prawo dla Ciebie
    #prawodlaciebie #prawopracy #prawo #kurs #szkolenie #online

ความคิดเห็น • 4

  • @dariuszk3714
    @dariuszk3714 2 ปีที่แล้ว +3

    Witam.
    Tak na szybko, chciałem pochwalić kanał za merytoryczne podejście do spraw kadrowych.
    Na początek obraz sytuacji u mnie w firmie.
    Jesteśmy serwisem maszyn przemysłowych. Większość naszej pracy jest w siedzibie u klienta (delegacje). Pracodawca wypłaca nam każdą godzinę zlecenia w postaci premii (im więcej godzin pracy na zleceniu u klietna tym większa pramia). Oczywiście mamy też podstawę która nie jest za wysoka. Przez co większość naszej wypłaty to premia. Często będąc na wyjeździe pracodawca informuje nas po wykonanym zleceniu by pojechać gdzieś na inne zlecenie, zdarza się że jest to podczas podróży służbowej. I teraz mam pytanie czy możemy liczyć godziny spędzone u nas na siedzibie firmy + podróż służbowa i czas spędzony na zlecaniach u klienta jako czas w którym jesteśmy w dyspozycji pracodawcy, bo jeśli tak to za godziny nadliczbowe powinien być wypłacany dodatek? Średnio godzin pracy u nas jest 120 na miesiąc, ale jak by dodać do tego godziny dojazdu plus czas na siedzibie firmy to już bez problemu przekraczamy 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
    Pozdrawiam.

  • @darkoostoja6706
    @darkoostoja6706 2 ปีที่แล้ว

    Witam. Mam bardzo proste pytanie na które nie mogę znaleść zwięzłej odpowiedzi w internecie.
    Czy według kodeksu pracy dopuszczalne jest aby pracownik pracował po 12 godzin dziennie 5 dni w tygodniu przez cały rok?

    • @prawodlaciebie
      @prawodlaciebie  2 ปีที่แล้ว

      Dużo zalezy tutaj od rodzaju i systemu czasu pracy. Co do zasady norma wynosi 8h dziennie, jednak wydłużony dobowy czas pracy może wynieść nawet 12 godzin (w konkretnych przypadkach wskazanych w Kodeksie pracy). Mówiąc o wydłużonym czasie pracy należy jednak pamiętać o dwóch istotnych kwestiach: Pracownik świadczący pracę dłużej niż 8 godzin w ciągu doby musi mieć zapewnione 35 godzin ciągłego odpoczynku w każdym tygodniu oraz Wymiar godzin przepracowanych w ciągu tygodnia nie może być dowolny- musi mieścić się w granicach ustawowych

    • @gorzkimarcepan403
      @gorzkimarcepan403 ปีที่แล้ว

      wydaje mi się, że nie z wyjątkiem pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy (art. 131 KP) - z tym, że orzecznictwo zabrania stosowania takich rozwiązań organizacyjnych, które zakładają wykonywania pracy stale w godzinach nadliczbowych.
      Art. 129 KP - Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z ZASTRZEŻENIEM art. 135-138, 143 i 144. I tu art. 135, 136, 137 nie znajdą zastosowania, bo pracownik ma uprawnienie odebrać ten przedłużony dobowy wymiar pracy, czyli wziąć wolne. A art. 143 i 144 nie ma sensu, bo dot. skróconego tygodnia pracy.
      Zatem zostaje nam art. 138 KP zgodnie z którym liczba godzin odpowiadająca przedłużonemu tygodniowemu wymiarowi czasu pracy nie może przekraczać 4 godzin na każdy tydzień okresu rozliczeniowego, w którym następuje przedłużenie czasu pracy (+ tygodniowe ograniczenie do 43h). A w opisanym przypadku czas pracy wynosi 60 h tygodniowo, czyli ponad 20 h na każdy tydzień.