PRAWO DO OPOWIEŚCI - CO PRZYNIOSĄ ZMIANY NA RYNKU KSIĄŻKI? Dyskusja panelowa w Big Book Cafe

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ก.ย. 2024
  • Ten film to zapis jednego z 200 spotkań, jakie co roku odbywają się na scenach Big Book Cafe.
    Chcesz mieć dostęp do wszystkich i oglądać o dowolnej porze?
    Dołącz do Patronek i Patronów Fundacji "Kultura nie boli" i korzystaj ze wszystkiego, co robimy z miłości do czytania.
    Spróbuj! patronite.pl/b...
    PAULINA WILK, WOJCIECH SZOT i ADAMA SZAJA dyskutują o dzisiejszej kondycji literatury. Z zaproszonymi gośćmi rozmawia KATARZYNA TUBYLEWICZ - pisarka, reportażystka, tłumaczka literatury szwedzkiej, dziennikarka.
    Co jest dziś literaturą, a co nią nie jest? Jeszcze niedawno krytycy nie uważali za literaturę kryminałów, a książki feministyczne otrzymywały łatkę literatury menstruacyjnej.
    Obecnie na rynku książki obowiązują inne hierarchie i snobizmy. Czy w sytuacji, gdy na targach książki najdłuższe kolejki ustawiają się do nie-literatów tylko celebrytów, których wydają renomowane wydawnictwa, możemy w ogóle mówić o tym, że pisanie i wydawanie książek to jest zajęcie dla pisarzy i pisarek?
    Czy w realiach nadprodukcji wydawniczej brakuje nam nadal jakichś opowieści? Jakie są najważniejsze zjawiska, które wpłyną na czytelnictwo i pisanie? Audiobooki? Self publishing? A może zwalnianie redaktorów? Jak to wszystko zmieni sztuczna inteligencja?
    Rozmawiają:
    Paulina Wilk - pisarka, reportażystka i publicystka, współzałożycielka Fundacji „Kultura nie boli”, koordynuje program literacki Big Book Cafe
    Wojciech Szot - krytyk literacki i pisarz, dziennikarz działu kultura „Gazety Wyborczej”
    Adam Szaja - dziennikarz, krytyk literacki, influencer literacki, twórca portalu „Smak książki”
    Dyskusja odbyła się 14 września, sobota, godz. 19:00 w BIG BOOK CAFE DĄBROWSKIEGO na ul. Dąbrowskiego 81.
    Partner wydarzenia: Wydawnictwo LAVA
    Książki Grzegorza Piątka (również z autografem!) można zamawiać tutaj: bit.ly/3uEcSUH.
    O WYDAWNICTWIE LAVA:
    Lava Publishing to szwedzkie wydawnictwo, które od niedawna działa także w Polsce. LAVA jest po części tradycyjnym wydawnictwem, ale wydaje także książki w systemie hybrydowym. Oznacza to, że autor książki partycypuje w kosztach jej wydania. Autor podejmuje ryzyko, ale ma też większy wpływ na cały proces wydawniczy i otrzymuje wysokie jak na polskie warunki tantiemy (30 procent) .
    Lava Publishing jest wydawnictwem, które cechuje bardzo duża wszechstronność. Może do niego trafić debiutujący, ambitny pisarz, ale Lava to także idealny partner wydawniczy, dla kogoś, kto wcale nie chce być literatem, ale marzy na przykład o wydaniu kronik rodzinnych, tomiku wierszy dla przyjaciół, przepisów kucharskich na prezenty gwiazdkowe albo opowieści o ukochanej cioci, którą dostaną tylko najbliżsi.
    Lava działa także w Norwegii, Estonii i Finlandii i Holandii. Z tej przyczyny jest to wydawnictwo, które niektórym autorom ułatwi wydanie ich książek w innych językach.
    Więcej informacji: www.lavapublishing.pl
    Film o Lava: • Szwedzkie wydawnictwo ...

ความคิดเห็น • 10

  • @irenazychlinska5741
    @irenazychlinska5741 2 วันที่ผ่านมา +2

    Wznowienie książki p.Kuciel-Frydryszak pt"Słonimski.Heretyk na ambonie".Czytałam to dawno temu i uznałam za bardzo ciekawą biografie.Zamowiona w Empiku.Chcę mieć tę książkę dla siebie.

  • @Misia_Pysia
    @Misia_Pysia 2 วันที่ผ่านมา +2

    Bardzo dobrze się słuchało tej dyskusji. Dziękuję za możliwość posłuchania.
    Cieszę się, że klasistowskie podejście do literatury, która musi być wynoszona na piedestał odchodzi powoli do lamusa (wciąż powoli, ale jednak). Skoro prawo do opowieści ma praktycznie każdy, kwestia przebicia się, to myślę, że prawo do pochłaniania tych opowieści również ma każdy. Czytelnicy są różni i z różnym zasobem możliwości intelektualnych i różne treści oraz formy do nich trafiają. Dlaczego ja, uwielbiająca np. Myśliwskiego mam odmawiać innym możliwości doświadczenia podobnych odczuć czytania tylko dlatego, że ta inna osoba nie rozumie tego autora, ale rozumie i przemawia do niej inny autor? Bo lepsza i gorsza literatura! - o zgrozo. Kategoryzuję raczej na dla mnie i nie dla mnie i jakoś mniej się ograniczam przez to, a już na pewno nie patrzę z pogardą na innych i odmnienie ode mnie myślących. Tyle, że ja czytam dla siebie, a nie dla innych czy na pokaz, a wydaje mi się, że to snobistyczne podejście do literatury żywi się czytaniem "odpowiedniej" literatury, aby inni widzieli, a nie koniecznie, aby jej wewnętrznie doświadczyć.

    • @BigBookCafe
      @BigBookCafe  2 วันที่ผ่านมา +1

      Zgadzamy się w 100%!

  • @ansk6850
    @ansk6850 2 วันที่ผ่านมา +1

    Czesc! Swietna diskusja.

    • @BigBookCafe
      @BigBookCafe  2 วันที่ผ่านมา

      Dzień dobry! Cieszymy się, że dobrze się słucha.☺

  • @irenazychlinska5741
    @irenazychlinska5741 2 วันที่ผ่านมา +2

    "W stronę Anny- opowiesc o Annie Iwaszkiewiczowej" p.Sylwii Góry- NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAć.

    • @BigBookCafe
      @BigBookCafe  2 วันที่ผ่านมา

      My również!

  • @irenazychlinska5741
    @irenazychlinska5741 2 วันที่ผ่านมา +3

    Na rynku książki dużo,bardzo dużo nawet kiepskiej literatury.Trzeba się nagłówkowa co kupić,książki są obecnie moim zdaniem towarem luksusowym.Ja generalnie lubię biografie.Slucham mądrych ludzi,różnych "polecajek"- i staram się 2 książki w m-cu kupić.Lubie mieć książkę dla siebie i obcować z nią a potem położyć na regale.

  • @monikabrand658
    @monikabrand658 2 วันที่ผ่านมา

    Panią Tubylewicz słychać dopiero od 3 minuty :-(

    • @BigBookCafe
      @BigBookCafe  2 วันที่ผ่านมา +1

      Dzień dobry. Bardzo przepraszamy za problemy techniczne i dziękujemy za sygnał! Teraz powinno wszystko śmigać.