Another way to get the first numbers round is: 9 + 4 = 13 7 + 3 = 10 13 x 10 x 6 = 780 780 + 75 = 855 And another couple of basic solutions for the second round are: 50 x 10 = 500 7 x 3 = 21 500 - 21 = 479 75 - 50 = 25 10 + 9 = 19 25 x 19 = 475 7 - 3 = 4 475 + 4 = 479 The third numbers round was too easy to bother with. In the fourth round, the only meaningfully different alternative is this: 100 x 2 = 200 200 - 3 = 197 75 + 50 = 125 125 / 25 = 5 197 x 5 = 985
🔥🔥🔥🔥
Another way to get the first numbers round is:
9 + 4 = 13
7 + 3 = 10
13 x 10 x 6 = 780
780 + 75 = 855
And another couple of basic solutions for the second round are:
50 x 10 = 500
7 x 3 = 21
500 - 21 = 479
75 - 50 = 25
10 + 9 = 19
25 x 19 = 475
7 - 3 = 4
475 + 4 = 479
The third numbers round was too easy to bother with.
In the fourth round, the only meaningfully different alternative is this:
100 x 2 = 200
200 - 3 = 197
75 + 50 = 125
125 / 25 = 5
197 x 5 = 985
I overthink these things. 479:
75x7=525,
525-50=475,
10-9=1,
1+3=4,
475+4=479.
There was a far simpler solution to the last numbers game based on 197 x 5 = 985 without needing to go up into the thousands.
479:
75 x 7 = 525
50 - 3 - 10 + 9 = 46
525 - 46 = 479
complication street. 855:
75+3=78,
7+4=11,
78x11=858,
9-6=3,
858-3=855.