mieszkam w Szczecinie od dziecka i prawie codziennie przechodzę obok tych bram. Bardzo przyjemnie jest dowiedzieć się tylu ciekawych informacji na ich temat. Pozdrawiam :)
Totalnie sie nie znam na architekturze czy sztuce, ale sposób w jaki opowiadasz sprawia że aż chcę Cię słuchać, i przy okazji dowiadywać się czegoś czego nigdy w zyciu bym się nie spodziewał że się dowiem. Pozdrawiam serdecznie.
Jako mieszkaniec Szczecina , jestem zachwycony tym materiałem . Zachęcam do wzięcia na warsztat CAŁY Szczecin . Myślę że to miasto jest stworzone dla waszego kanału .Szczecin ma tyle do pokazania ,tyle zakamarków z perełkami architektury . Bardzo namawiam i pozdrawiam .
Wrocław też był wielką nowożytną twierdzą. Po zajęciu miasta przez francuzów Napoleon kazał rozebrać fortyfikację i dzięki temu miasto rozrosło się w ciągu XIX wieku. Pozostałości po twierdzy to fosa i dwa bastiony.
Kilka lat temu byłem w Szczecinie w delegacji kilka dni. Ajjj...co tam się nie działo ;) Ale teraz nie o tym. Pamiętam jakie zainteresowanie wzbudziły we mnie te dwa małe obiekty o wyglądzie, za który odpowiedzialność przerzuciłem na czas wojny. Ale cały czas coś mi się nie zgadzało. Dzięki za niespodziewany materiał, czekamy na więcej w zawsze dobrej energii. Ps - fajny pierwszy kadr, w końcu, w pełni pozwolił mi zrozumieć koncepcję budynku Filharmonii.
Tak się ciesze, że wróciliście. Z Wami, a raczej dzieki Wam zwiedziłam m.in Warszawe, Gdansk i Kraków z innej nowej perspektywy. Te ciekawostki są świetnie przedstawione, przygotowane - brawo. Uwielbiam (amatorsko) architekture i malarstwo, ten kanał jest wiec w punkt. Sukcesow i coraz wiecej zasiegów życze. ps W Toruniu tez byłam ale jako bydgoszczanka 🔔 zapraszam do Bydgoszczy własnie. Ktora jest mniej promowana niz Torun, a nazywana jest małym Berlinem z przepiekna architektura m in. niemieckich twórców lub Wenecja Bydgoska na Wyspie Młyńskiej oraz kamienicami na starym miescie zbudowanych z pozostalosci dawnego zamku. Serdecznie pozdrawiam
Bardzo ciekawy odcinek, i dobrze że zostały te dwa obiekty tutaj pokazane bo nie ma w naszym kraju zbyt wiele bram średniowiecznych do miast a tych z 18 wieku specjalnie dużo też nie jest także super że czegoś nowego można się dowiedzieć
Pamietam jak jakiś czas temu powiedział Pan, że chętnie wróci do Szczecina nakręcić film. Zasugerował Pan, ze ma na myśli konkretną budowle. I przez ten cały czas zastanawiałem się co to za budowla. Obstawiałem kamienicę Loitzów lub Ratusz Staromiejski. Jak widać myliłem się 😀
Ten odcinek miał powstać równo trzy lata temu, we wrześniu 2018, ale wtedy się nie udało ze względu na ograniczenia czasowe pobytu, no to teraz jest :) Do Szczecina planujemy jeszcze wrócić z kamerą i mamy już wymyślone kolejne odcinki :) Pozdrawiamy!
Super, że znowu odwiedziliście Szczecin. Miałem wielką przyjemność spotkać się tutaj z Wami parę lat temu podczas Waszych prelekcji nt. projektu Łasztowni. Czy możemy spodziewać się wkrótce jeszcze jakiegoś ciekawego filmu ze Szczecina, czy to był tylko krótki wypad do Szczecina :)?
Bardzo fajny materiał, proszę o więc z Pomorza Zachodniego! :D Dodam tylko że częściowo zachowały się wały ziemne, które wchodziły w skład fortyfikacji twierdzy. Najłatwiej będzie powiedzieć, że Wały Chrobrego (kiedyś Hakena) są właśnie pozostałością po tych fortyfikacjach, a dokładnie po Forcie Leopolda. Podczas przemian urbanistycznych, jakie miasto przeszło na przełomie wieków XIX i XX, gdy przestało być twierdzą, zdecydowano się zostawić wały i wytyczyć na ich szczycie trasę spacerową. Ps. ciekawostki urbanistyczne, które związane są właśnie z przemianą z przełomu wieków XIX-XX i działalnością Nadburmistrza Hermanna Hakena i miejskiego architekta Wilhelma Meyera to świetny materiał na odcinek.
Jak zwykle, kolejny ciekawy odcinek, akurat wczoraj cytałem sobie o festung Posen i bramach/mostach w Poznaniu podczas pruskiego zaboru. Dodałbym jeszcze że takie punkty umożliwiały łatwe pobieranie ceł,myta za przewóz/wywóz produktów z miasta, bo nie było innej możliwości ominięcia :) Z moich życzeń, zapraszam na podkarpacie do Stalowej Woli czyli mniejszego miasta "bliźniaczki" Gdyni i stylu Art Deco. Niestety coraz większa styropianoza i "modernizacje" powodują trwałe uszkodzenia architektoniczne ale jeszcze można znaleźć coś interesującego.
Paprykarz szczeciński. Pycha. I wielka pycha każdy film. Przez Wasz kanał ciagam rodzinę po miastach i oglądam kamienice, forty i kościoły . Teraz czas na Szczecin 😃Dziękuję
Witam serdecznie cię Radku,dzięki z całego serducha, super że tak interesująco opowiadasz,ja nigdy nie miałam okazji zainteresować się historią Szczecina i do końca obejrzałam z ciekawością,brawo 👏 i fajnie że się uśmiechasz,bo miło się ciebie słucha,pozdrawiam👍😁👏👋🌹
Pozdrowienia ze Szczecina :) Jestem wielkim fanem kanału. Polecam odwiedzić odnowiona Willa Lentza. Zapraszamy ponownie do Szczecina bo to piękne i niedocenione miasto w Polsce.
@@goodidea_archi Odcinek o Willi Lentza byłby czymś nowym na kanale :) W Dodatku obecnie to chyba jeden z lepszych przykładów w Polsce tego typu Willi.
Na bramie królewskiej zwróciłem uwagę na dużą ilość ornamentów fasces. Są też chyba rzymskie zbroje. Chyba Fryderyk Wilhelm nie był pewien, czy chce bramę, czy łuk triumfalny ;)
Może kiedyś odcinek o modernizacji zabytków na przykładzie szczecińskiej katedry? XII wieczna bryła, posiada wieże o przeszklonym chełmie. Budynek za PRLu miał być salą sportową więc północna strona budowli długo wyglądała jak hala, podczas gdy południowa ściana jest bogato zdobiona. Obecnie przeprowadzono regotyzacje, halowej strony, jednak niektórzy mówią że wygląda jak biurowiec.
Historia architektury, wojskowości, miast i ludzi. Ja o ludziach, o nieznanej historii mieszkańców tego miasta. Nie wszystkich, dwóch, no góra - trojgu. Urodziłem się w Szczecinie. Gdy miałem 4 lata rodzice wyprowadzili się do centrum Polski. Pod koniec lat 70, gdy rozpoczęła się przerwa semestralna wyjeżdżając do domu przedłużyłem podróż i kupiłem bilet PKP Warszawa-Szczecin. Chciałem tam być sam, nie z rodzicami. Rano byłem w Szczecinie. W trakcie bezplanowego zwiedzania miasta usiadłem na ławce w okolicach cmentarza na? Ku Słońcu. Miałem starą mapę w rękach. Może dlatego podszedł do mnie starszy pan i po niemiecku zapytał mnie o coś. Nie do końca rozumiałem szczegóły, ale domyśliłem się, że chodzi mu o ulicę jego dzieciństwa. Nie mogłem mu pomóc. Posiedzieliśmy dłuższy czas na ławce. Młody wówczas szczecinianin z polskiego Szczecina i stary szczecinianin z niemieckiego Szczecina. Posiedzieliśmy i każdy poszedł w swoją stronę. Genius loci. Brakowało mi jeszcze do towarzystwa Zosi Zerbstówny czyli Katarzyny Wielkiej. Moją mamę wygoniono ze Lwowa. Więc wydaje mi się, że rozumiałem dziadka. Nie jest ważne, kto tym miastem rządzi, ważne kto z niego pochodzi. Zarządcy się zmieniają, (Skandynawowie, Niemcy, Polacy, okupanci francuscy, rosyjscy) natomiast miejsce urodzin dla wielu wybitnych i całkiem mniej znanych - choćby takich jak ja - jest jedno. I jeszcze. Podobno kaloryfery (CO) też są ze Szczecina.
@@konjoc odpowiem Panu na to pytanie ,nie wiem kogo Pan nazywa plebsem, zresztą nie spotkałam się z takim wyrazem . Moja mama była Austryjaczką a tata Polakiem . Ja mieszkam 30 lat w Niemczech i nawet jak popełnię jakiś błąd ortograficzny to można mi wybaczyć Ale zapewniam Pana że moja córka pisze lepiej po polsku ,niż Pan ,chociaż nigdy nie chodziła do polskiej szkoły. Nauczyła się sama żeby mieć kontakt z rodziną w Polsce. I niech Pan nikogo nie ocenia ,po okładce. Program ten oglądam z moją córką uważam za świetny Moja córka i ja kochamy Polskę i dzięki temu programowi ,poznajemy Polskę , ich historie i architekture. Zwiedzamy też Polskę i przed wyjazdem oglądaliśmy program o Wawelu Zapoznaliśmy się z tematem ,obejrzylismy film a później zwiedzaliśmy Wawel szukając tych ornamentów na murach. I niech Pan mnie nie obraża i tych ludzi którzy z Pawlakiem i Kargulem przyjechali do Polski . Bo oni ta Polskę budowali Życzę Panu otworzenia oczu i innego spojrzenia
@@konjoc ma Pan rację ,że mam niska kulturę osobistą zwiedzając z moją córka Europe Ale my tego nie żałujemy i będziemy dalej ją zwiedzać. Dalsze Pana komentarze naprawdę są zbyteczne
Jeszcze jest baszta panieńska i mało okazały kawałek muru w rejonie ulicy Podgórnej :) Szczecin mocno oberwał w czasie wojny, ale także i po. Panował tu dość szalony urbanista - prezydent Piotr Zaremba, ale także następcy kontynuowali ten nurt. Szczecin to doskonały przykład radykalnych modernistycznych wizji. Arteria Nadodrzańska, ulica Wyszyńskiego - gdyby nie ten człowiek no i wojna wyglądałaby po odbudowaniu być może jak Długi Targ w Gdańsku, a niestety w sąsiedztwie gotyckiej katedry stoją 10 piętrowe wieżowce. Trasa Zamkowa - to co prawda nie dzieło tego człowieka, ale jego następców działających w podobnym duchu. Gdyby nie to, być może otoczenie tych bram byłoby inne i chociaż dałoby się obok nich swobodnie przechodzić. Przed wojną w Bramie Portowej była okazała fontanna z gołą babą ;) - Amfitrytą, która gorszyła starsze panie dlatego dość szybko została zlikwidowana. W Szczecinie po wojnie wyburzono wiele budynków nadających się do odbudowy, tylko po to by nie przeszkadzały w realizacji ambitnych wizji drogowych. Zostały nam tylko te dwie bramy, otoczone arteriami, katedra i parę kamienic - niedobitków. Przy Bramie Królewskiej koncentrowało się kiedyś (tak jak w sumie i dziś) życie kulturalne miasta. Stał tam jeszcze Teatr Miejski. Wszystkie te miejsca wyglądały zupełnie inaczej. W każdym bądź razie "wizjonerstwo" Zaremby i szczecińskie przemiany (raczej ciężko uznać je za udane) a także ludzi z których czerpał inspiracje może być jakimś ciekawym tematem rewolucji urbanistycznej. Można to zestawić z Gdańskiem odbudowanym w jednym duchu, a Szczecinem odbudowanym z zupełnie odmiennymi zamierzeniami. O Szczecinie mało się mówi w tym kontekście. Za najbardziej zniszczone uchodzą Warszawa, Gdańsk. Ale tak jako MIASTO (pomijając historię, kontekst) Szczecin jako dawna stolica księstwa pomorskiego w swoim dawnym układzie starego miasta i sąsiedniej wyspy Łasztownia niemal przestał istnieć, a ta paskudna "odbudowa" w dużej częsci kompletnie zatarła dawną siatkę uliczek. Niestety podobny los podzieliły inne miasta pomorskie i dziś na zachodnim pomorzu jeśli chodzi o starówki praktycznie nie ma co zwiedzać, same blokowiska + nieliczne osamotnione zabytki - zwykle jedna czy dwie bramy, kawałek muru, kościoły czy ratusze, jedna, dwie kamieniczki i na tym to się kończy :(.
Resztek pozostałości fortecy Szczecin jest dużo, ale nie są wyeksponowane oraz uwydatnione - remontowany Słowianin to Arsenał, Tobruk, mury wokół dworca, luneta forteczna przy dworcu PKS, mur Carnota, pozostałości fortecy przy Potulickiej. Jest tego trochę ;)
Szczecin to jedno z piękniejszych miast w Polsce.Niestety po wojnie zostało wyrwane z kontekstu i przez wiele lat te wszystkie piękne zabytki wydawały się być raczej kłopotliwym ciężarem niż powodem do dumy . Teraz kiedy widzę ten krótki ale bardzo treściwy materiał myślę że pora czerpać jeszcze więcej z tej ogromnej skarbnicy architektury jaką jest wciąż to miasto.
Hehe, ta kamienica, na której drzwiach jest wielki napis o zakazie filmowania i robienia zdjęć? :) Na razie to wszystko, co nagraliśmy w Szczecinie, ale zrobiliśmy też wizję lokalną do kolejnych odcinków, które - mamy nadzieję - powstaną jak najszybciej. :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
Wiele ciekawego się dowiedziałem na temat tych bram, Mieszkam niedaleko Szczecina nad morzem, i wiele razy byłem w Szczecinie. Brama portowa też pełni funkcję orientacyjną :)
Mam nadzieję, że rejs z Wenecji do Szczecina był udany 😉 Bardzo ciekawy odcinek, nie przypuszczałbym, żeby w takim mieście jak Szczecin znaleźć takie smaczki 😊
w Bramie portowej znajduje się teatr, przykładowy dramat wystawiony to "Lekcja" E. Ionesco, jego premiera miała miejsce w Paryżu, a Szczecin jest Paryżem północy. W Bramie królewskiej mamy kawiarnie.
Ogladalem brame portową przez 2 miesiące dzien w dzien. Jestem odpowoedzialny za fasade budynku o tej samej nazwie za twoimi plecami Eh...to byly piekne czasy 😁
Paprykarz szczeciński, jest tam jeszcze ten pomnik Paprykarza, czy już go definitywnie usunięto? A z bram to proszę o Bramę Długich Ogrodów zwaną aktualnie Żuławską, w Gdańsku oczywiście!
Bardzo ciekawy odcinek🤗 przy okazji mam takie pytanie czy polskie miasta były inspiracją dla miast poza granicami naszego kraju ?🤔 tj. często się przypisuje takie kwieciste określenia jak np. Warszawa - Paryż Wschodu, Cieszyn czy też Bielsko-Biała - > "Mały Wiedeń", Wrocław - Wenecja Północy, Zamość - Padwa Północy... Udało mi się jedynie znaleźć określenie na na Toruń, że to Kraków Północy. A bardzo mnie ciekawi czy gdzieś na świecie ktoś się powołuje na nasze miasta😁 z góry dziękuję za odpowiedź 😇
Podobnym przykładem jest Szwajcaria Kaszubska lub Czesko-Saksońska Szwajcaria, ja osobiście lubię mówić o pewnym ładnym mieście we Włoszech Bydgoszcz Południa :-o
Napisałem o gdańskich bramach dwa dni temu, ale właśnie natrafiłem na post informujący o tym, że Biblioteka PAN w Gdańsku ma wystawę ze zdjęciami pokazującymi jak wyglądała rozbiórka fortyfikacji w tym mieście, czego pozostałościami są także bramy (tj. Żuławska, Nizinna i Wyżynna). Wygląda ciekawie!
Bardzo ciekawy temat. Ciekawe czy u mnie w Lubinie na Dolnym Śląsku są jeszcze jakieś historyczne budynki o których nie wiem...? Mój tato zawsze wspominał, że zaraz po wojnie dużo budynków z cegły zostało rozebranych aby odbudować Warszawę.
Nikt Lubina na cegły do Warszawy nie rozbierał. Rozebrano go bo lokalna sitwa chciała mieć "nowoczesność" z wielkiej płyty. Urbaniści i moderniści to lubili. Nikt zabytków i starej zabudowy w Polsce nie szanował i nadal nie szanuje. Remonty i renowację były za drogie. Łatwiej było wyburzyć na spych i postawić bloki.
It is a great pity that I cannot speak Polish or that you don't have an English-language channel. I've watched many of your videos like this one, and they look to be very interesting indeed. Thank you for your enthusiasm and great presentation! 👍
A ja jako mieszkaniec Szczecina dodam, że Niemcy podczas wojny rozebrali bramę portową i ukryli w lesie arkonskim żeby ocalała wojnę a po wojnie zeby mogli tą brame z powrotem odbudować. Stety czy niestety Szczecin trafił w granice naszego kraju a bramę odkryl przypadkowo w latach 50 jakis mieszkaniec... I tak oto złożono ją na nowo
Nie do końca nic poza bramami zostało w Szczecinie za dworcem głównym znajduje się Tobruk i stacja pks są to dawne fortyfikacje plus przy strzelnicy obok PKP znajduje się wał ziemny i kawałek muru Carnota i od drugiej strony Szczecina zostały części muru i wału a nawet ładnie zachowany kawałek muru Carnota
Panie Radosławie, czy są może w planach filmy o architekturze Białegostoku? Co prawda za wiele zabytków tu nie zostało, ale może jednak coś będzie się dało z nich wybrać.
Mieszkałem ponad 30 lat w Szczecinie, wiedziałem że są one częścią jakiegoś starego muru jak w innych miastach, ale nigdy od nikogo nie dowiedziałem się tego co tutaj. A szkoda, bo powinni na histori chociaż wspomnieć w szkole o takich smaczkach.
Tak samo jak już nieliczne paryskie "Portes" - Bramy - Porte St. Denis, porte St Martin itp. Podobieństwo uderzające. Tylko tamte zdaje się 16-wieczne, ale mogę się mylić. Pozdrawiam
🌶🐟 Bardzo chcielibyśmy, aby ogólna sytuacja pozwoliła na zaplanowanie trasy wykładowej. Na razie bardzo intensywnie pracujemy nad książką - być może wraz z jej premierą uda się zorganizować kilka spotkań autorskich w różnych miastach. Zobaczymy, co się będzie działo i co się da zrobić :)
Brama to jest cały ten budynek. Po dwóch stronach ma ozdobne portale, które wewnątrz łączył przejazd zbudowany z cegły, zatopiony w wale ziemnym. Po rozplantowaniu wału stał się widoczny nieozdobny bok, który oblicowano cegłą z niewielkim gzymsikiem.
mieszkam w Szczecinie od dziecka i prawie codziennie przechodzę obok tych bram. Bardzo przyjemnie jest dowiedzieć się tylu ciekawych informacji na ich temat. Pozdrawiam :)
Cała przyjemność po naszej stronie :) Pozdrawiamy serdecznie!
Też tu mieszkam całe życie 34 lata 👌
Totalnie sie nie znam na architekturze czy sztuce, ale sposób w jaki opowiadasz sprawia że aż chcę Cię słuchać, i przy okazji dowiadywać się czegoś czego nigdy w zyciu bym się nie spodziewał że się dowiem. Pozdrawiam serdecznie.
Trafnie to ująłeś. Podpisuję się obiema łapkami. 🙂
Jako mieszkaniec Szczecina , jestem zachwycony tym materiałem . Zachęcam do wzięcia na warsztat CAŁY Szczecin . Myślę że to miasto jest stworzone dla waszego kanału .Szczecin ma tyle do pokazania ,tyle zakamarków z perełkami architektury . Bardzo namawiam i pozdrawiam .
Jako wielki fan Waszego programu oraz mieszkaniec Szczecina mogę rzecz tylko jedno:
Świetny materiał!
Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie! :)
Dziękuję za ciekawe opowieści (i reklamę :)) mojego pięknego miasta. Chciałabym, żeby więcej ludzi wiedziało, jakim brylantem jest Szczecin :)
Wrocław też był wielką nowożytną twierdzą. Po zajęciu miasta przez francuzów Napoleon kazał rozebrać fortyfikację i dzięki temu miasto rozrosło się w ciągu XIX wieku. Pozostałości po twierdzy to fosa i dwa bastiony.
Również mieszkam w Szczecinie, super materiał zrobiliście. Jestem fanem waszego kanału, oby tak dalej
Pani Natalio i Panie Radku! Tęskniłam za Waszymi filmami! Dziękuję i pozdrawiam ;)
Dziękuję. Jak to dobrze, że powiedziałeś co dzisiaj jest w środku.
Kilka lat temu byłem w Szczecinie w delegacji kilka dni. Ajjj...co tam się nie działo ;) Ale teraz nie o tym. Pamiętam jakie zainteresowanie wzbudziły we mnie te dwa małe obiekty o wyglądzie, za który odpowiedzialność przerzuciłem na czas wojny. Ale cały czas coś mi się nie zgadzało. Dzięki za niespodziewany materiał, czekamy na więcej w zawsze dobrej energii. Ps - fajny pierwszy kadr, w końcu, w pełni pozwolił mi zrozumieć koncepcję budynku Filharmonii.
Tak się ciesze, że wróciliście. Z Wami, a raczej dzieki Wam zwiedziłam m.in Warszawe, Gdansk i Kraków z innej nowej perspektywy. Te ciekawostki są świetnie przedstawione, przygotowane - brawo. Uwielbiam (amatorsko) architekture i malarstwo, ten kanał jest wiec w punkt. Sukcesow i coraz wiecej zasiegów życze. ps W Toruniu tez byłam ale jako bydgoszczanka 🔔 zapraszam do Bydgoszczy własnie. Ktora jest mniej promowana niz Torun, a nazywana jest małym Berlinem z przepiekna architektura m in. niemieckich twórców lub Wenecja Bydgoska na Wyspie Młyńskiej oraz kamienicami na starym miescie zbudowanych z pozostalosci dawnego zamku. Serdecznie pozdrawiam
Od niedawna mieszkam w Szczecinie i właśnie mnie ciekawiło co to jest, zwłaszcza że mieszkam obok jednej z bram. Dziękuję bardzo:D
Bardzo ciekawy odcinek, i dobrze że zostały te dwa obiekty tutaj pokazane bo nie ma w naszym kraju zbyt wiele bram średniowiecznych do miast a tych z 18 wieku specjalnie dużo też nie jest także super że czegoś nowego można się dowiedzieć
Bardzo cieszymy się, że film się podobał :) Pozdrawiamy serdecznie! :)
Cudowne budowle ,bardzo lubię Pana program , pozdrawiam serdecznie 👍
Pamietam jak jakiś czas temu powiedział Pan, że chętnie wróci do Szczecina nakręcić film. Zasugerował Pan, ze ma na myśli konkretną budowle. I przez ten cały czas zastanawiałem się co to za budowla. Obstawiałem kamienicę Loitzów lub Ratusz Staromiejski. Jak widać myliłem się 😀
Ten odcinek miał powstać równo trzy lata temu, we wrześniu 2018, ale wtedy się nie udało ze względu na ograniczenia czasowe pobytu, no to teraz jest :) Do Szczecina planujemy jeszcze wrócić z kamerą i mamy już wymyślone kolejne odcinki :) Pozdrawiamy!
@@goodidea_archi W Szczecinie byłem raz przy okazji delegacji, ale ja także planuję wrócić i zwiedzać.
Super, że znowu odwiedziliście Szczecin. Miałem wielką przyjemność spotkać się tutaj z Wami parę lat temu podczas Waszych prelekcji nt. projektu Łasztowni. Czy możemy spodziewać się wkrótce jeszcze jakiegoś ciekawego filmu ze Szczecina, czy to był tylko krótki wypad do Szczecina :)?
Z tego wyjazdu mamy tylko ten film, ale zrobiliśmy też dokumentację do kolejnych, więc to nie jest nasze ostatnie słowo!
Mam nadzieję że nie umknęła Waszej uwadze willa lentza!
Jako przewosnik zapraszam do Szczecina, opowiem o Willi Lentrza oraz zaprowadze na unikalne Pogodno;)
Matko, jak ja potrzebowałam tego filmu! Dosłownie miesiąc temu łamałam sobie głowę nad ideą tych "domków".
bardzo lubię zarówno szczecińskie bramy, ale też dziewiętnastowieczny układ urbanistyczny z gwiaździstymi placami i tymi szerokimi alejami
Nam też się bardzo podoba śródmieście Szczecina. Mamy nadzieję, że niedługo uda nam się o nim nagrać odcinek :)
Bardzo fajny materiał, proszę o więc z Pomorza Zachodniego! :D Dodam tylko że częściowo zachowały się wały ziemne, które wchodziły w skład fortyfikacji twierdzy. Najłatwiej będzie powiedzieć, że Wały Chrobrego (kiedyś Hakena) są właśnie pozostałością po tych fortyfikacjach, a dokładnie po Forcie Leopolda. Podczas przemian urbanistycznych, jakie miasto przeszło na przełomie wieków XIX i XX, gdy przestało być twierdzą, zdecydowano się zostawić wały i wytyczyć na ich szczycie trasę spacerową.
Ps. ciekawostki urbanistyczne, które związane są właśnie z przemianą z przełomu wieków XIX-XX i działalnością Nadburmistrza Hermanna Hakena i miejskiego architekta Wilhelma Meyera to świetny materiał na odcinek.
Jak zwykle, kolejny ciekawy odcinek, akurat wczoraj cytałem sobie o festung Posen i bramach/mostach w Poznaniu podczas pruskiego zaboru. Dodałbym jeszcze że takie punkty umożliwiały łatwe pobieranie ceł,myta za przewóz/wywóz produktów z miasta, bo nie było innej możliwości ominięcia :) Z moich życzeń, zapraszam na podkarpacie do Stalowej Woli czyli mniejszego miasta "bliźniaczki" Gdyni i stylu Art Deco. Niestety coraz większa styropianoza i "modernizacje" powodują trwałe uszkodzenia architektoniczne ale jeszcze można znaleźć coś interesującego.
No i teraz można powiedzieć że można zakończyć ten tydzień 👍
Super się Ciebie słucha. Duża wiedza i ciekawie przekazana.Pozdrawiam
Jestem lokalną patriotką,kocham Szczecin i tych,którzy tak wspaniale opowiadają o moim mieście.Pozdrawiam serdecznie.
Paprykarz szczeciński. Pycha. I wielka pycha każdy film. Przez Wasz kanał ciagam rodzinę po miastach i oglądam kamienice, forty i kościoły . Teraz czas na Szczecin 😃Dziękuję
🌶🐟 Super! Dziękujemy za komentarz :)
Świetnie Pan opowiada, cieszę się z każdego odcinka :)
Świetny odcinek! Pozdrawiam ze Szczecina! 🤗
Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie! :)
Witam serdecznie cię Radku,dzięki z całego serducha, super że tak interesująco opowiadasz,ja nigdy nie miałam okazji zainteresować się historią Szczecina i do końca obejrzałam z ciekawością,brawo 👏 i fajnie że się uśmiechasz,bo miło się ciebie słucha,pozdrawiam👍😁👏👋🌹
Pozdrowienia ze Szczecina :) Jestem wielkim fanem kanału. Polecam odwiedzić odnowiona Willa Lentza. Zapraszamy ponownie do Szczecina bo to piękne i niedocenione miasto w Polsce.
Na pewno jeszcze przyjedziemy :) Pozdrawiamy serdecznie!
@@goodidea_archi Odcinek o Willi Lentza byłby czymś nowym na kanale :) W Dodatku obecnie to chyba jeden z lepszych przykładów w Polsce tego typu Willi.
Tam chyba jest jakaś miejska instytucja - chętnie podejmiemy współpracę. :)
niby tylko zwykły zabytek i prosta brama, a wypowiedzi Radka na ich temat mógłbym słuchać godzinami.
:D Dzięki! ;)
Piękne bramy i bardzo ciekawie przedstawiona historia. Pozdrawiam z Warszawy :)
Bardzo dziękuję za te ciekawostki. W jednej z tych bram bardzo długo mieściła się cepelia. Pozdrawiam
Nawet na jednym z ujęć widać stojący obok bramy "słup majowy" - szyld z napisem "Cepelia" :)
Cóż za wspaniały kanał odkryłam!!! Od razu subskrybuję i czekam na kolejne odcinki a za chwilkę oglądam poprzednie! Pozdrawiam!
Bardzo nam miło! Zapraszamy do oglądania!
Pięknie pan opowiada.
Jestem urodzoną Szczecinianką. Uwielbiam historię naszego Szczecina. Jest bardzo ciekawa ,skrywa jeszcze wiele tajemnic . Kocham nasz Szczecin.
Na bramie królewskiej zwróciłem uwagę na dużą ilość ornamentów fasces. Są też chyba rzymskie zbroje. Chyba Fryderyk Wilhelm nie był pewien, czy chce bramę, czy łuk triumfalny ;)
Może kiedyś odcinek o modernizacji zabytków na przykładzie szczecińskiej katedry? XII wieczna bryła, posiada wieże o przeszklonym chełmie. Budynek za PRLu miał być salą sportową więc północna strona budowli długo wyglądała jak hala, podczas gdy południowa ściana jest bogato zdobiona.
Obecnie przeprowadzono regotyzacje, halowej strony, jednak niektórzy mówią że wygląda jak biurowiec.
Modernistyczna elewacja była wybitna. To, co teraz jest to żadna regotyzacja tylko dewastacja.
Historia architektury, wojskowości, miast i ludzi. Ja o ludziach, o nieznanej historii mieszkańców tego miasta. Nie wszystkich, dwóch, no góra - trojgu. Urodziłem się w Szczecinie. Gdy miałem 4 lata rodzice wyprowadzili się do centrum Polski. Pod koniec lat 70, gdy rozpoczęła się przerwa semestralna wyjeżdżając do domu przedłużyłem podróż i kupiłem bilet PKP Warszawa-Szczecin. Chciałem tam być sam, nie z rodzicami. Rano byłem w Szczecinie. W trakcie bezplanowego zwiedzania miasta usiadłem na ławce w okolicach cmentarza na? Ku Słońcu. Miałem starą mapę w rękach. Może dlatego podszedł do mnie starszy pan i po niemiecku zapytał mnie o coś. Nie do końca rozumiałem szczegóły, ale domyśliłem się, że chodzi mu o ulicę jego dzieciństwa. Nie mogłem mu pomóc. Posiedzieliśmy dłuższy czas na ławce. Młody wówczas szczecinianin z polskiego Szczecina i stary szczecinianin z niemieckiego Szczecina. Posiedzieliśmy i każdy poszedł w swoją stronę. Genius loci. Brakowało mi jeszcze do towarzystwa Zosi Zerbstówny czyli Katarzyny Wielkiej. Moją mamę wygoniono ze Lwowa. Więc wydaje mi się, że rozumiałem dziadka. Nie jest ważne, kto tym miastem rządzi, ważne kto z niego pochodzi. Zarządcy się zmieniają, (Skandynawowie, Niemcy, Polacy, okupanci francuscy, rosyjscy) natomiast miejsce urodzin dla wielu wybitnych i całkiem mniej znanych - choćby takich jak ja - jest jedno. I jeszcze. Podobno kaloryfery (CO) też są ze Szczecina.
Bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami tą refleksją! Pozdrawiamy serdecznie!
mądra opowieść
Wow, ciekawe :)
How come macie tak mało subskrybcji..serio jesteście jednym z najfajniejszych kanałów na polskim yt
Jestem ze Szczecina ale naprawdę o tym nie wiedziałam, dziękuję
@@konjoc myślę że nie jestem jedyna ,przechodzisz koło danego objektu 100 razy, przyzwyczajasz się
@@konjoc odpowiem Panu na to pytanie ,nie wiem kogo Pan nazywa plebsem, zresztą nie spotkałam się z takim wyrazem .
Moja mama była Austryjaczką a tata Polakiem .
Ja mieszkam 30 lat w Niemczech i nawet jak popełnię jakiś błąd ortograficzny to można mi wybaczyć
Ale zapewniam Pana że moja córka pisze lepiej po polsku ,niż Pan ,chociaż nigdy nie chodziła do polskiej szkoły.
Nauczyła się sama żeby mieć kontakt z rodziną w Polsce.
I niech Pan nikogo nie ocenia ,po okładce.
Program ten oglądam z moją córką
uważam za świetny
Moja córka i ja kochamy Polskę i dzięki temu programowi ,poznajemy Polskę , ich historie i architekture.
Zwiedzamy też Polskę i przed wyjazdem oglądaliśmy program o Wawelu
Zapoznaliśmy się z tematem ,obejrzylismy film a później zwiedzaliśmy Wawel szukając tych ornamentów na murach.
I niech Pan mnie nie obraża i tych ludzi którzy z Pawlakiem i Kargulem przyjechali do Polski .
Bo oni ta Polskę budowali
Życzę Panu otworzenia oczu i innego spojrzenia
@@konjoc ma Pan rację ,że mam niska kulturę osobistą zwiedzając z moją córka Europe
Ale my tego nie żałujemy i będziemy dalej ją zwiedzać.
Dalsze Pana komentarze naprawdę są zbyteczne
Pozdrowienia ze Szczecina ;)
Dziękujemy! Serdecznie pozdrawiamy z Warszawy, już planujemy kolejny wyjazd do Szczecina! :)
@@goodidea_archi Czy będzie więcej filmów z Waszej wizyty w Szczecinie?
Z następnej wizyty będą :)
Kolejny ciekawy odcinek i kolejna dobra robota 🙂
Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
Jeszcze jest baszta panieńska i mało okazały kawałek muru w rejonie ulicy Podgórnej :) Szczecin mocno oberwał w czasie wojny, ale także i po. Panował tu dość szalony urbanista - prezydent Piotr Zaremba, ale także następcy kontynuowali ten nurt. Szczecin to doskonały przykład radykalnych modernistycznych wizji. Arteria Nadodrzańska, ulica Wyszyńskiego - gdyby nie ten człowiek no i wojna wyglądałaby po odbudowaniu być może jak Długi Targ w Gdańsku, a niestety w sąsiedztwie gotyckiej katedry stoją 10 piętrowe wieżowce. Trasa Zamkowa - to co prawda nie dzieło tego człowieka, ale jego następców działających w podobnym duchu. Gdyby nie to, być może otoczenie tych bram byłoby inne i chociaż dałoby się obok nich swobodnie przechodzić. Przed wojną w Bramie Portowej była okazała fontanna z gołą babą ;) - Amfitrytą, która gorszyła starsze panie dlatego dość szybko została zlikwidowana. W Szczecinie po wojnie wyburzono wiele budynków nadających się do odbudowy, tylko po to by nie przeszkadzały w realizacji ambitnych wizji drogowych. Zostały nam tylko te dwie bramy, otoczone arteriami, katedra i parę kamienic - niedobitków. Przy Bramie Królewskiej koncentrowało się kiedyś (tak jak w sumie i dziś) życie kulturalne miasta. Stał tam jeszcze Teatr Miejski. Wszystkie te miejsca wyglądały zupełnie inaczej. W każdym bądź razie "wizjonerstwo" Zaremby i szczecińskie przemiany (raczej ciężko uznać je za udane) a także ludzi z których czerpał inspiracje może być jakimś ciekawym tematem rewolucji urbanistycznej. Można to zestawić z Gdańskiem odbudowanym w jednym duchu, a Szczecinem odbudowanym z zupełnie odmiennymi zamierzeniami. O Szczecinie mało się mówi w tym kontekście. Za najbardziej zniszczone uchodzą Warszawa, Gdańsk. Ale tak jako MIASTO (pomijając historię, kontekst) Szczecin jako dawna stolica księstwa pomorskiego w swoim dawnym układzie starego miasta i sąsiedniej wyspy Łasztownia niemal przestał istnieć, a ta paskudna "odbudowa" w dużej częsci kompletnie zatarła dawną siatkę uliczek. Niestety podobny los podzieliły inne miasta pomorskie i dziś na zachodnim pomorzu jeśli chodzi o starówki praktycznie nie ma co zwiedzać, same blokowiska + nieliczne osamotnione zabytki - zwykle jedna czy dwie bramy, kawałek muru, kościoły czy ratusze, jedna, dwie kamieniczki i na tym to się kończy :(.
Resztek pozostałości fortecy Szczecin jest dużo, ale nie są wyeksponowane oraz uwydatnione - remontowany Słowianin to Arsenał, Tobruk, mury wokół dworca, luneta forteczna przy dworcu PKS, mur Carnota, pozostałości fortecy przy Potulickiej. Jest tego trochę ;)
@@Brodaty racja :)
Jesteś super 😘
Tyle lat mieszkania w Szczecinie i nie wiedza kompletna u mnie obok czego pomykam co dnia🤦♀️🤦♀️😊
bo jestes glabem spolecznym.
Szczecin to jedno z piękniejszych miast w Polsce.Niestety po wojnie zostało wyrwane z kontekstu i przez wiele lat te wszystkie piękne zabytki wydawały się być raczej kłopotliwym ciężarem niż powodem do dumy . Teraz kiedy widzę ten krótki ale bardzo treściwy materiał myślę że pora czerpać jeszcze więcej z tej ogromnej skarbnicy architektury jaką jest wciąż to miasto.
Brakowało Was. Czekamy na więcej :)
FILM P_E_R_F_E_K_T Dziękuję za cudowny przekaz informacji .
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie! :)
Świetny materiał, planujecie jeszcze coś o Szczecinie? może secesyjna kamienica przy ul. św. Wojciecha 1?
Hehe, ta kamienica, na której drzwiach jest wielki napis o zakazie filmowania i robienia zdjęć? :) Na razie to wszystko, co nagraliśmy w Szczecinie, ale zrobiliśmy też wizję lokalną do kolejnych odcinków, które - mamy nadzieję - powstaną jak najszybciej. :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
Wiele ciekawego się dowiedziałem na temat tych bram, Mieszkam niedaleko Szczecina nad morzem, i wiele razy byłem w Szczecinie. Brama portowa też pełni funkcję orientacyjną :)
100 km od Szczecin mieszkasz to jest niedaleko hee
Dziękuję będę w listopadzie. Zwiedzę te miejsca na pewno.
Swietne przedstawienie historii Szczecina
Jak to zwykle bywa, człowiek nawet nie wie co ma w mieście rodzinnym (tu: w sensie na tych bramach) :) Dziękuję za materiał~!
Ciekawie Pan opowiada, ale za szybko...wolniej proszę, niech każdy ma szansę zrozumieć i wyobrazić sobie, o czym Pan mówi :) pozdrawiam
A ja dopiero napstrykałem z 30 zdjęć zwiedzając na weekendzie Szczecin 😅. Zanim obejrzę materiał odpowiem ze te małe domki to są bramy miejskie 😅
Mam nadzieję, że rejs z Wenecji do Szczecina był udany 😉 Bardzo ciekawy odcinek, nie przypuszczałbym, żeby w takim mieście jak Szczecin znaleźć takie smaczki 😊
W Szczecinie jest jeszcze więcej smaczków :) Bardzo ciekawe miasto!
w Bramie portowej znajduje się teatr, przykładowy dramat wystawiony to "Lekcja" E. Ionesco, jego premiera miała miejsce w Paryżu, a Szczecin jest Paryżem północy. W Bramie królewskiej mamy kawiarnie.
A może Szczecin zostanie Szczecinem, jak śpiewał Perfect: Chcemy być sobą, wreszcie :-)
Piękne budowle. Pozdrawiam serdecznie
Pozdrawiamy serdecznie!
@@goodidea_archi Mam pytanie czy nagrał by Pan film o kościele św. Józefa w Krzeszowie?
Wszystkie filmy realizujemy we dwójkę - Natalia+Radek :) Na razie nie mamy w planach powrotu do Krzeszowa.
@@goodidea_archi Przepraszam za pomyłkę:)
Ogólnie polecam Państwu Dolny śląsk ponieważ jest tam dużo wspaniałej architektury. ;)
Ogladalem brame portową przez 2 miesiące dzien w dzien.
Jestem odpowoedzialny za fasade budynku o tej samej nazwie za twoimi plecami
Eh...to byly piekne czasy 😁
Wspaniała wiedza!!! Zobaczyłam też gwieżdziste formy urbanistyczne. Może coś na ich temat. Za ten materiał dziękuję i pozdrawiam!!!
Bardzo ciekawe informacje. Przyjemnie się czegoś dowiedzieć.
Uwielbiam Szczecin❤️
My też :)
Moje miasto🙂
Szczecin to było kiedyś piękne i bogate stare niemieckie portowe miasto
Dlaczego niemieckie?
Bo kiedyś był to teren niemiecki gamoniuszku poczytaj historie hee
Paprykarz szczeciński, jest tam jeszcze ten pomnik Paprykarza, czy już go definitywnie usunięto? A z bram to proszę o Bramę Długich Ogrodów zwaną aktualnie Żuławską, w Gdańsku oczywiście!
Och jak ja Was kocham!!!! Kasia :-)))
Szczecinianka kocha to! Świetny materiał
Dziękujemy!
Mieszkam od dziecka w Szczecinie a nie wiedzialam o tym. Super material
bo nadal jestes spolecznym glabem intelektualnym
Super pomysl na odcinki, moze teraz bramy w Gdansku?
Dokładnie, na szczecińskich brakowało mi coś w stylu "Rum omnium fundamenta" :)
Bardzo ciekawy odcinek🤗 przy okazji mam takie pytanie czy polskie miasta były inspiracją dla miast poza granicami naszego kraju ?🤔 tj. często się przypisuje takie kwieciste określenia jak np. Warszawa - Paryż Wschodu, Cieszyn czy też Bielsko-Biała - > "Mały Wiedeń", Wrocław - Wenecja Północy, Zamość - Padwa Północy... Udało mi się jedynie znaleźć określenie na na Toruń, że to Kraków Północy. A bardzo mnie ciekawi czy gdzieś na świecie ktoś się powołuje na nasze miasta😁 z góry dziękuję za odpowiedź 😇
Podobnym przykładem jest Szwajcaria Kaszubska lub Czesko-Saksońska Szwajcaria, ja osobiście lubię mówić o pewnym ładnym mieście we Włoszech Bydgoszcz Południa :-o
To jakie jeszcze odcinki będą ze Szczecina? :)
Jak będą, to zobaczymy :)
Napisałem o gdańskich bramach dwa dni temu, ale właśnie natrafiłem na post informujący o tym, że Biblioteka PAN w Gdańsku ma wystawę ze zdjęciami pokazującymi jak wyglądała rozbiórka fortyfikacji w tym mieście, czego pozostałościami są także bramy (tj. Żuławska, Nizinna i Wyżynna). Wygląda ciekawie!
O, to bardzo ciekawe :)
@@goodidea_archi tak! Po weekendzie na pewno przejdę się tam, żeby zobaczyć całą wystawę :)
W końcu coś z regionu, a nie tylko Warszawa. Rozumiem ze odcinek o Szczecińskich kamienicach tez od razu został nagrany?
Na 20 ostatnich odcinków tylko jeden opowiadał o budynkach warszawskich. Pozdrawiamy.
Bardzo ciekawy temat. Ciekawe czy u mnie w Lubinie na Dolnym Śląsku są jeszcze jakieś historyczne budynki o których nie wiem...? Mój tato zawsze wspominał, że zaraz po wojnie dużo budynków z cegły zostało rozebranych aby odbudować Warszawę.
Nikt Lubina na cegły do Warszawy nie rozbierał. Rozebrano go bo lokalna sitwa chciała mieć "nowoczesność" z wielkiej płyty. Urbaniści i moderniści to lubili. Nikt zabytków i starej zabudowy w Polsce nie szanował i nadal nie szanuje. Remonty i renowację były za drogie. Łatwiej było wyburzyć na spych i postawić bloki.
Szczecin taki ładny, a w Wawie to tylko akwaria w centrum stawiają...
Piękna mapa giezdnych miast. I to jest ciekawostka pominieta w tym filmie.
It is a great pity that I cannot speak Polish or that you don't have an English-language channel. I've watched many of your videos like this one, and they look to be very interesting indeed. Thank you for your enthusiasm and great presentation! 👍
W Szczecinie trzech dekad i ciągle nie wiem. Gdzie my mamy centrum miasta?
A ja jako mieszkaniec Szczecina dodam, że Niemcy podczas wojny rozebrali bramę portową i ukryli w lesie arkonskim żeby ocalała wojnę a po wojnie zeby mogli tą brame z powrotem odbudować. Stety czy niestety Szczecin trafił w granice naszego kraju a bramę odkryl przypadkowo w latach 50 jakis mieszkaniec... I tak oto złożono ją na nowo
W Gdańsku też mamy kilka pięknych bram :)
Jesli o walach mowa to moze Waly Chrobrego sa jakos z tym powiazane,przeciez znajduja sie bardzo niedaleko od bramy krolewskiej?
Ciekawe też kto i jak wykonał te rzeżby i ozdoby na bramach. Toż to istny majstersztyk !!!
Przechodziłem obok tych bram podczas mojej ostatniej wizycie w Szczecinie. Moje pytanie: skąd na bramie portowej wziął się napis "TEATR"?
Wyjaśnienie jest pod sam koniec odcinka :)
Miłego dnia
Wzajemnie :)
@@goodidea_archi dziękuję
Są to idealne bramy na zejscie metra... Tylko kwestia finansowania. Taka brama 21 wieku.
Nie do końca nic poza bramami zostało w Szczecinie za dworcem głównym znajduje się Tobruk i stacja pks są to dawne fortyfikacje plus przy strzelnicy obok PKP znajduje się wał ziemny i kawałek muru Carnota i od drugiej strony Szczecina zostały części muru i wału a nawet ładnie zachowany kawałek muru Carnota
O żesz ty - ile razy przejeżdżałem koło podobnej bramy na Długich Ogrodach w Gdańsku, myślałem "na cholerę było budować bramę na środku ulicy" 😁
Brama na Długich Ogrodach jest nawet 100 lat starsza niż bramy w Szczecinie :) Pochodzi z 1628 roku :)
Bramy te nie są jedynymi pozostałościami po fortyfikacjach w Szczecinie
Dziękuję.
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!
Zburzmy miasto i odbudujmy wały obronne. Przywróćmy Szczecinowi dawną świetność.
Panie Radosławie, czy są może w planach filmy o architekturze Białegostoku? Co prawda za wiele zabytków tu nie zostało, ale może jednak coś będzie się dało z nich wybrać.
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to w sobotę będziemy nagrywać w Białymstoku :)
@@goodidea_archi super :) mam nadzieję, że uda mi się Pana złapać i zamienić kilka słów :D
Może kiedyś odcinek o Wałach Chrobrego?
Chętnie :)
Mieszkałem ponad 30 lat w Szczecinie, wiedziałem że są one częścią jakiegoś starego muru jak w innych miastach, ale nigdy od nikogo nie dowiedziałem się tego co tutaj. A szkoda, bo powinni na histori chociaż wspomnieć w szkole o takich smaczkach.
Ciekawe, dziękuję
Panie ekspercie: z czego wykonane są te bramy i zdobienia?
Konstrukcja przejazdu z cegły, portale z piaskowca sprowadzonego z Saksonii (później uzupełnianego m. in. szydłowieckim)
@@goodidea_archi Dziękuję serdecznie, Gratuluję wspaniałej wiedzy.
Tak samo jak już nieliczne paryskie "Portes" - Bramy - Porte St. Denis, porte St Martin itp. Podobieństwo uderzające. Tylko tamte zdaje się 16-wieczne, ale mogę się mylić. Pozdrawiam
Niektórzy nazywają Szczecin "Paryżem Północy" :)
@@goodidea_archi A nie Sankt Petersburg?
Jedno nie wyklucza drugiego :) Jest kilkadziesiąt miast nazywanych "Paryżem tego albo owego" :)
@@goodidea_archi mozliwe, wiec nazwe Szczecin dzielnica Berlina :)
"Paprykarz szczeciński"
Strefa konesera to świetny pomysł. Czy jest jednak szansa aby powróciły wykłady na żywo i trasa po całej Polsce?
🌶🐟 Bardzo chcielibyśmy, aby ogólna sytuacja pozwoliła na zaplanowanie trasy wykładowej. Na razie bardzo intensywnie pracujemy nad książką - być może wraz z jej premierą uda się zorganizować kilka spotkań autorskich w różnych miastach. Zobaczymy, co się będzie działo i co się da zrobić :)
@@goodidea_archi Czekamy cierpliwie. Wiedza nie ma terminu ważności ;-)
Szczecin to też twierdza gwiazda , może coś o tym ?
moje rodzinne miasto Szczecin
dlaczego te bramy są połączone ceglanymi murami?
Brama to jest cały ten budynek. Po dwóch stronach ma ozdobne portale, które wewnątrz łączył przejazd zbudowany z cegły, zatopiony w wale ziemnym. Po rozplantowaniu wału stał się widoczny nieozdobny bok, który oblicowano cegłą z niewielkim gzymsikiem.
cudeńka - mikro łuki triumfalne i mogły też pełnić rolę podobną
Wygląd i historia tych bram skojarzyła mi się z z Bramą Żuławską w Gdańsku. Z Wyżynną i Nizinną w sumie też.