Jestem Ślusarzem od 3 lat, wykształcenie wyższe - nie jest związane z zawodem.Jednak kilka słów mogę powiedzieć na temat szlifierek. Po pierwsze zawsze starajcie się trzymać szlifierkę za uchwyt, wiem że w praktyce nie wszędzie dojdziecie z uchwytem ale trzymanie jedną ręką daje wam połowę bezpieczeństwa przy zakleszczeniu. Koniecznie ZAWSZE używajcie okularów, ja używam bez wyjątku i to uczeń w pracy szlifując stal strzelił mi w oko, a potem igła w oko i wyciąganie rdzy - czułem się wspaniale. Do szlifowania stali zawsze każdy z nas - pracowników używa zwykłych rękawic grubych żadne podwójne szycie, rękawice przy zakleszczeniu mają się rozerwać i ocalić rękę, a nie ją urwać. Używajcie stoperów, słuch też jest ważny, a kosztują grosze.Pod żadnym pozorem nie tnijcie na kolanie i unikajcie twardego podłoża gdzie szlifierka może stanąć i powyrywać wam stawy, jeśli domowe warunki to stary taboret i ŚCISK STOLARSKI nawet najtańszy. Najgroźniejsze nie są tarcze do szlifowania listkowe, czy cienkie do cięcia metalu, najgorsze są do betonu, taka tarcza wchodzi w beton jak w masło, niedokręcenie, złe założenie, źle trzymana szlifierka, myślenie o niebieskich migdałach i wasz palec leży osobno. Pamiętajcie aby zawsze używać osłony. Najlepsze marki, które wygrały na naszej hali to Milwaukee oraz Hitachi sprzęt nie do zajechania. Ta druga firma tańsza, ja używam zawodowo obu, a w domu prywatnie mam Hitachi. Powodzenia w majsterkowaniu.
Chwilą nieuwagi przy pracy szlifierką i może być tragedia. Mądrze Pan prawisz. Krew mnie zalewa jak widzę ludzi pracujących szlifierką bez osłony. Prędzej czy później, najkrótsza droga do kalectwa. Trzymania tarczy z daleka od ubrań które może wciągnąć to też bardzo ważna uwaga!
Pracowałem z różnego rodzaju maszynami,ale co wywołuję u mnie największy lęk to właśnie szlifierka kątowa.Maksimum skupienia ,okulary i słuchawki, rękawiczki również,ale tutaj szmaciane raczej kosmetyka.Tak jak ktoś wspomniał - wymiana tarcz i jakakolwiek ingerencja w sprzęt przy wyciągniętej wtyczce z gniazda.Głowę zawsze odchylam na stronę osłony.Jest wiele filmów na TH-cam z wypadkami w pracy, są i też takie makabryczne,a dają do myślenia.Januszowanie typu bo "nie ma czasu na osłonę","walic okulary" i "jedna rączka" to sobie w d....e można wsadzić. Odpowiedzialny człowiek redukuję ryzyko do kilku procent.W Polsce takich właśnie fachowców nie brakuję co się chwalą brakami członków etc., sam jestem przykładem ignorancji i dziura na udzie. Nigdy więcej błędów,zawsze świadome używanie elektronarzędzi i nie tylko. Jeżeli ktoś chcę "kozaczyć" to proszę bardzo, każdy jest kowalem swojego losu. Mario fakt używania szlifierki bez osłony i jedna rączka na filmie, oczywiście w charakterze ukazania błędów użytkowania to dużo odwagi, aż ciary miałem.
Kiedyś, jeszcze za czasów technikum, na praktykach w pracowni ślusarskiej byłem świadkiem jak chłopak ciął płaskownik szlifierką bez osłony i w pewnym momencie tarczę rozszarpało. Jeden z rozpędzonych kawałków przebił rękę na wylot osobie która wykonywała cięcie. Masakryczny widok, masa krwi, panika. Od tego czasu nawet jeśli mam wbić gwoździa to staram się zachowywać BHP.
człowiek uczy się BHP dopiero jak coś się w jego otoczeniu stanie i jest tego świadkiem. Zaraz wszystkie zasady i przepisy wchodzą do głowy. Sam byłem świadkiem jak faceta poraziło SN bo działał pod napięciem - nie musiał, ale tak szybciej i od lat. Teraz nawet jak klientowi gniazdko montuje na nN to sprawdzam próbnikiem fazę i neutralny czy aby na pewno jest rozłączony bezpiecznik i czy ktoś nie pomylił podłączenia przewodów.
BHP w praktyce... do tej pory mam obraz jednego fach(uj)owca, który na szlifierce ostrzył wiertło. Na boku cieniutkiej tarczy do cięcia (!), oczywiście bez osłony, ale także bez okularów ochronnych (!), trzymając szlifierkę jakieś 20cm od twarzy (!!) i wytrzeszczając oko (!!!) by patrzeć, czy dobrze ostrzy.
miałem brać się za odnawianie starej siekiery ale ze względu na fakt, że nigdy nie miałem okazji używać szlifierki i poczytałem komentarze to sobie chyba odpuszczę ;p
Barto Tarcza do szlifowania jest gruba, one raczej się nie łamią. Ostatecznie kamień w szlifierce,,która ma ok 3k obr. Też może strzelić. Elektronarzędzia bez wyjątków mogą zrobić krzywdę ;).
Zaznaczam, że specjalistą nie jestem, ale: 1. Właśnie wycinam fragment framugi i rękawica taka jak na filmie zaczęła mi się tlić ;) (opiłki odbijały od ściany) Założyłem skórzane i tylko końcówki spiąłem gumką, aby jakimś przypadkiem mi nie wkręciło w tarczę. 2. Po raz pierwszy korzystam ze szlifierki na tarcze 23 cm i jak się jej nazbyt nie dociska, to nie ma tendencji do zacina się tarczy. A cisnąć nie trzeba, bo waga i obroty robią swoje. Tak więc jak nie będziemy się śpieszyć i ciąć powoli, to nic złego nie powinno się wydarzyć. 3. Większość wypadków wynika chyba z rutyny i pośpiechu. Autor filmu czasami trzyma szlifierkę jedną ręką i kiedyś w taki sposób miałem wypadek. W momencie gdy przyciąłem kątownik stalowy zahaczyłem o podłogę i szlifierka odbiła trafiając mnie w udo. Co ciekawe, myślałem że tylko spodnie mi porwało, bo nic nie poczułem, ale po kilku minutach dalszej pracy zobaczyłem wielką plamę krwi. Na szczęście nic poważnego się nie stało, ale od tamtej pory zawsze trzymam sprzęt oburącz. Od czasu do czasu należy też trochę odpocząć od pracy. Jak mamy końcówkę cięcia, to nie chcemy przerywać, ale czasami okazuje się, że my już szlifierki nie trzymamy, tylko przytrzymujemy i gdy traci oparcie w ciętym materiale, to nam wypada z rąk. Ponadto dosyć często da się zauważyć, że ludziska nie korzystają z osłon. Trzeba jednak pamiętać, że od czasu do czasu tarcze pękają i wtedy tylko osłona nas chroni.
MrHybryda Co "zabawnoejsze" to w różnych programach w tv na warsztatach nawet tną bez osłon- nie ma to jak BHP. Kątówka to niebezpieczne narzędzie i tu akurat BHP jest na miejscu. Co do rękawic to przy każdym urządzeniu obrotowym albo nie stosować rękawic, albo takie, które się łatwo rwią. Ciuchy luźne, bądź długie rękawy też niezbyt dobry pomysł- znajomemu kątówka wkręciła się w bluzę- ciśnienie miał niezłe... Na szczęście nic mu się nie stało(szczęścia więcej niż rozumu ;). Lepiej nie być "mądrym po szkodzie", bo szkoda może być znaczna.
jakieś rozwinięcie czemu, jak zachowuje się ten materiał ? panele ciąłem już chyba wszystkimi tarczami, zazwyczaj małe docinki i nie patrzyłem czy tarcza do metalu, diamentowa, czy do drewna, każdą szło podobnie, tylko jedna cięła a inna paliła materiał..
z tymi tarczami z łańcuchem jest mocno niebezpiecznie, w szczególności przy cięciu świeżego drzewa, bardzo trudno utrzymać ją na wodzy i łatwo o okaleczenie
Po co inwestować w taką tarczę ? są tańsze i wytrzymalsze tarcze do cięcia drewna. Ja mam taką z 3 zębami jeśli to można tak nazwać i sprawuję się świetnie jeżeli chodzi o tego typu rozwiązania.
Pamiętajcie o okularach, a nawet warto założyć mocniejszą maskę. Byłem świadkiem pęknięcia tarczy, kawałek wbił się w betonowy sufit tak mocno, że nie mogliśmy go wyciągnąć kombinerkami. Jakby poszedł w głowę... czaszka na pół. Czas czasem, ale jednak warto pamiętać o bezpieczeństwie, życia nic nie zwróci.
Do flexa ZAWSZE należy nosić przyłbice, gdyż w przypadku rozerwania się tarczy (kręcącej się z zawrotną prędkością) jej kawałki latają wszędzie a szczególnie w okolicach twarzy. Nie chcecie takiej sytuacji! Na YT można znaleść film pod hasłem ,,Graphic content grinder safety'' film w którym jest zwizualizowany taki przypadek.
Mario zapomniałeś dodać bardzo ważną rzecz.Wszystkie tarcze do ciecia metali,betonu itp.oraz do obróbki szlifierskiej mają datę ważności.Jeżeli komuś jest miłe jego życie i zdrowie proszę tarcz po dacie ważności nie używać. Pozdrawiam.
Instruktaż słowny poprawnie BHP. Gorzej mistrzu z praktyką. 1 Nigdy się nie używa szlifierki jedną ręką pomijając ekstremalnie trudne warunki cięcia. 2 Kontur osoby tnącej nie powinien nigdy się przecinać z linią cięcia. 3 Wszystkie instrukcje BHP przewidują wyrzut snopa do przodu. Jest to spowodowane dużą ilością wypadków ciało obce w oku. Pomyśl co się dzieje przy zaciśnięciu tarczy i wyrwaniu szlifierki z rąk (tarcza 230).. 4 Tarcza z łańcuchem to jest dobra dla tych co nie lubią dłubać w nosie.Ja tam czasami wolę sobie podłubać i mieć czym. A poza tym ciekawy filmik fajnie zrealizowany.
Ad 3 No właśnie ty pomyśl! Przy cięciu od góry materiału jak iskry idą do przodu to szlifierkę wyrwie do tyłu, prosto w ciebie. Od tego, żeby do oczu nie naleciało masz okulary/maskę a nie żeby szlifierkę odwrotnie trzymać. Jak dalej nie czaisz, to weź pilarkę do drewna i przypatrz się jak się nią tnie, w którą stronę obraca się łańcuch i gdzie leci gdy się zakleszczy w drewnie. Dokładnie tak samo jest ze szlifierkę kątową!
@@leszekz592 czyli jaki jest prawidłowy wyrzut ? Do przodu czy w stronę operatora ? Jeśli w stronę operatora to szlifierkę wtedy trzeba trzymać z prawej strony , prawa ręką na uchwyt koło osłony a lewa z tyłu ?
Ja właśnie po raz pierwszy dzis nie wyłączyłem wtyczki od kantówki i mało co miałbym kilka palców mniej 😂😱ale całe szczęście nic się nie stało ale jednak nie głupi to wymyślił żeby wyciągać wtyczki 👍👍👍👍
MARIO BUDOWLANIEC wiem że filmik z przed 2 lat ale może mógł byś zrobić film jak prawidłowo zakładać tarczę do szlifierki,mnie uczono że tym pierścieniem metalowym do spodu Ty założyłeś odwrotnie,podobno jest to ważne gdyby tarcza pękła bo odłamki lecą w stronę osłony
Troche BHP: okulary z zabudowa dokola lub google eventualnie maska przezroczysta, rekawice tylko skorzane, tarcza zawsze napisami do obudowy, szlifierka powinna byc trzymana oburącz, stopery lub sluchawki wygluszajace. Nigdy nie ciać na nodze czy w "powietrzu". Tyle o BHP... a wiadomo jak w życiu ;)
Film fajny i przydatny, ale widać, że w 0:50 to nie jest szlifierka 750W, tylko 600W. A tarcza mówione, że 125, a jest 115.. Mała pomyłka, ale zdarzyć się może każdemu. Pozdrawiam.
Ja otrzymalem strzal od szlifierki katowej duzej😁 przyznam ze bol mnie zlapal dopiero po wszyskim w domu.a jak karetka mnie wiezli to nic nie czulem😁 do dzis sie strasznie boje tych narzedzi..
Nie naciskamy tarczy, bo może się złamać. Zawsze tniemy metal na najniższych obrotach, ponieważ wtedy nie przypali się. Przyłbica OBOWIĄZKOWA!! W razie odłamania tarczy nie przetniemy tętnicy.
BHP mówi o tym że takich rękawic jak masz Ty nie powinniśmy używać ponieważ nie jest to materiał łatwo rwiący i w przypadku gdy szlifierka złapie materiał to może być problem. Pozdrawiam.
Sory, ale jeśli widzę to na filmie są zwykłe "robocze" rękawiczki możliwe że beż zadnej normy PN_EN, UE. Trzeba mieć na względzie że rękawice powinny charakteryzować się poziomami skuteczności dla min. czterech parametrów.
Szlifierkę kątową trzeba po prostu trzymać tak, aby ciało nie znajdowało się w jednej lini z tarczą. Wtedy, gdy zerwie tarcze, albo rozwali, poleci sobie, zamiast uderzyć. Bez osłony pracuje się całkiem często, chociażby dlatego, że niektórymi tarczami inaczej się nie daje. Np. tarnik płaski, albo polerka. Przy takiej pracy najlepsze są modele z regulacją obrotów, często do wielu prac wysokie obroty nie są potrzebne. Na twarz przyłbica, bo jak się rozpryśnie tarcza, to okulary niewiele pomogą. Nigdy nie należy zwijać na ręku podłączonego przewodu. Chyba, że ktoś lubi tańczyć przed śmiercią.
Ja ciąłem kiedyś bez osłony - nie polecam. Tarczy nie rozerwało ale się zakleszczyła, wyrwało mi szlifierkę która pojechała prosto na kolano th-cam.com/video/DlPyOpS0Y7E/w-d-xo.html
Akurat cięcie tak aby "opiłki i iskry" wydostawały się do przodu jest dobre w przypadku cięcia betonu, cały ten kurz nie leci na maszynę oraz nas a do przodu.
Nie, nie jest dobre. Kurz zmyjesz wodą, a rozwalone ziemi bebechy już nie. Pomyśl! Jeśli kurz leci do tyłu to przy zakleszczeniu wyrwie ci narzędzie do przodu, a gdy leci do przodu to wyrwie ją do tyłu, prosto w brzuch!
Najbardziej zależałoby mi na kupieniu takiej szlifierki, która przydałaby się do wielu różnych prac. Ogólnie jest dużo tych urządzeń w sklepach, ale jaka byłaby najlepsza na przykład do zdarcia powłoki z drewna przed malowaniem? Czytałam trochę na tej stronie przemianydomowe.pl/szlifierka-mimosrodowa-ranking-opinie/ o mimośrodowych i zastanawiam się nad kupnem jednej z nich.
Ja używam do tego celu DeWalt. Trochę kosztuje (produkcja Made in Mexico widać różnicę w jakości). Do tego celu mimośrodowa jest w sam raz. Polecam. Jakby co pytaj.
U mnie na ulicy zakład naprawy kosiarek. Gość co ciął 20 lat dużym fleksem miał pecha i tarcza eksplodowała. Obrażenia jak wojenne. Pół roku zakład zamknięty! Od tego czasu i ja i on trzyma się od dużych fleksów z daleka. 20 lat się będzie udawało aż do czasu. Mały fleksik zrobi to samo a bezpieczniejszy
Jak sobie radzić z odkręcaniem tarcz (do betonu) które bardzo mocno się samo-dokręciły po dłuższej pracy i sporadycznym blokowaniu tarczy? Klucze powyginane, blokady połamane. Teraz grzeje nakrętkę mocze w specyfikach tupu odrdzewiacz, smaruję przed zakręceniem olejem, towotem, smarem grafitowym i jest trochę lepiej ale nadal czasem trzeba grzać, młotkiem z przecinakiem odkręcać inaczej nie puści. Dodatkowo trzymam wrzeciono / podkładkę pod tarczą bo fabryczna blokada nie ma szans tego przeżyć :(
A co jak potrzebuję przeciąć blachę aluminiową na długości 50cm i chcę żeby to było maksymalnie prosto? Chodzi mi o elementy do różnego rodzaju obudów sprzętu elektronicznego. Oczywiście chodzi mi o zrobienie tego w domu :-)
1:25 👍👌nie zakleszczy, a jak ktoś się uprze by zakleszczyło ruszając materiałem szlifierkę jeśli "wyrwie" to do przodu... jeśli chodzi o piłę łańcuchową do drewna i ktoś już musi "czubkiem" obrabiać, to dolnym kątem poniżej 90 stopni, górną łańcucha tylko na prosto nie "czubkiem", górnym "czubkiem" może odbić w Waszą stronę...
Cześć Mario potrzeba porady. W poniedziałek będę kładł schody ze stopnic granitowych. Jaka tarcze do diaxy ogarnąć do tego zadania? Mam nowa sztukę tarczy diamentowej tzn plecianke ciągła. Da radę?
- szlifierkę trzyma się bez rękawic :) bo przy większej robocie jest to mniej męczące i nie trzeba zaciskać łap. Ci co latami pracowali zgodnie z BHP w rękawicach ochronnych na emeryturze z trudem odpalają papierosa taki mają tolerancję od napiętych mięśni + wibracja.
Przypadkowo wpadłem na TH-cam na jeszcze jedną ciekawą tarczę: Bosch Cardibe Multi Wheel Na Allegro 1 gość ją sprzedaje. Wygląda jak diamentowa a w kolorze jak do metalu, określana jako węglikowa. Pozwala na cięcie desek z gwoździami, plastiku itd. Nie lokuje jej ale to dobra alternatywa dla diamentowej i łańcuchowej. 45zł
Mario czy mogę jakoś wyczyścić zardzewiałą blachę na blaszaku przed malowaniem? Dodam, że dach jest cały pokryty rdzą.Czy jest jakaś tarcza, którą po podłączeniu do szlifierki dała by rade to wyczyscic?
Są tarcze druciane, czy z papierem ściernym, nie wiem jednak jak ze skutecznością. Nieraz szlifowałem druciakami, to trochę szarpie i ogólnie ciężka praca. A może pomalować jakąś farbą bezpośrednio na rdze :)?
Dzięki za radę, zdecydowałem się na tarcze drucianą, ale ogólnie tak jak napisałeś ciężko tym wyczyścić dużą powierzchnie, na koniec dnia byłem wymęczony tak, że hej,pozatym szkoda szlifierki, bo ma ciężko, ale udało się!Pozbyłem się tego cholerstwa i teraz daszek lśni podkładem ;)
Ktoś mi podpowie czym usunąć korozje i odparzony lakier z karoserii? Myślałem o szczotce metalowej do wiertarki albo właśnie tarczy do szlifowania metalu. Ewentualnie papier ścierny, tarcza 100.
Pracowałem z dwóch firmach i w każdej z nich inaczej montowano tarcze do cięcia metalu, w jednej napisami na tarczy do góry, a w drugiej napisami w dół. Który sposób jest poprawny? Jest jakaś różnica? Pozdrawiam
Mam pytanie o sterowanie szybkością obrotów. Czy powinna się używać innych obrotów do innych typów zastosowań szlifierki ? Czeka mnie szlifowanie betonu i gdzieniegdzie się spotkałem z twierdzeniem że powinno się to robić ze "średnimi obrotami". Czy naprawdę to jest poprawna procedura czy tylko ktoś sobie tak napisał ? Wiem że należy zwracać uwagę na to jaka jest podana maksymalna prędkość obrotów na tarczy.
Tarcze łańcuchowe bym odpuścił. Nie, nie są bezpieczne i w 100% odporne na zakleszczanie, a jak już złapie, to potrafi tak kopnąć, że nawet oburęczny chwyt nie pomoże. Tutaj macie gościa, który opisuje swój wypadek z taką tarczą, łącznie z nagraniem, jak mu wyrwało szlifierkę z rąk i prawie obcięło 4 palce: th-cam.com/video/IIQu1e8DGUw/w-d-xo.html
Może ja z innej beczki odnośnie mocowania tarcz w szlifierkach,widzę że autor zakłada tarcze "odwrotnie" czyli nadrukiem od szlifierki . Czemu twierdze że odwrotnie ano tarcza ma w otworze zbrojenie z blaszki jest ono przeznaczone na trzpień szlifierni a nie nakrętkę mocującą dobrze to widać na tarczach do szlifowania . Nadruk od strony osłony nie odwrotnie i to samo dotyczy tarcz do ciecia. Poza tym super filmik i zgadzam się z tezą ciecia do siebie (iskry na siebie ) .
również zakładam czarnym do siebie. A z okularami jest tak, jak ktoś nie poczuje jak to jest jak się tnie np profil sufitowy i opiłek wpadnie do oka, to nie założy. Ja raz wyłem calą noc a w szpitalu okulista tylko do 14.... ja pierdole
Blaszka jest po to by latwiej odkrecalo sie tarcze. Powinno zakladac sie tarcze napisami do szlifierki. Latwiej sie odkreca nakretke po blaszce nie? oraz mamy rownomierny docisk.
Całkiem możliwe, przyznam, że przy tarczach korundowych nie zwracałem na to uwagi. Na niektórych tarczach są oznaczenia strzałką, żeby założyć zgodnie z obrotami. Dzięki za komentarz.
+Mario Budowlaniec No i tarcza diamentowa nie wolno pod zadnym pozorem ciac zadnej stali czy nawet metalow. Diament jest twardy swietny ale nie do stosowania przy metalach.
Poprawiam sie, tarcza ma byc napisami do gory, wtedy widac blaszke ktora rowniez jest u gory. Czesto gesto budowlancy uzywaja mlotka i przecinaka by odkrecic nakretke a wystarczylo dobrze zalozyc tarczę. Nakretka ma sie slizgac po blaszce.
Waty jak i inne jednostki się odmienia przez przypadki. Jedyne odstępstwo od reguły, jak mawiał pewien pan, jest kiedy zamawiasz kolejne 50 gram przy barze ;)
Jak stosuję tarczę do diamentu, którą trzeba chłodzić wodą i tą wodą jej chłodzić nie będę np. przy cięciu paneli to może coś się stać szlifierce czy tylko efektywność cięcia się zmniejszy ?
Smieszna sprawa. Niby budowlaniec czy jak tam sie owobiscie nazywa a szlifierka 230 boi sie uzywac;) w takim wypadku uzywal bym brzeszczota bo to najbardziej safe.
Witam Super kanał, ale trochę za mało szczegółów, wiedz że oglądają Cie nie fachowcy, którym i tak nie przekonasz do najlepszej metody bo mają swoją:P.... ale goście którzy, chcą coś zrobić samemu i mieć z tego satysfakcję. Brakuje mi filmiku o różnicach gips szpachlowy budowlany i metody rozrabiania dodawania wody i czym najlepiej mieszac... Pozdrawiam
Tak, ma. Tarcze do cięcia mają po stronnie nadruku wałeczki na metalowym pierścieniu przy otworze. Zakładając w sposób taki jak Mario zakręcając tarczę, wyciskasz te wałeczki i tarcza może się rozpaść, zakładając poprawnie czyli nadrukiem do szlifierki, zwróć uwagę na wgłębienie na pierścieniu na który kładziesz tarcze - jest to miejsce właśnie na te wałeczki żeby nie wycisnąć ich podczas dociskania tarczy.
kiedy tnę profile zamknięte ze stali 3mm, praktycznie zawsze podrywa niebezpiecznie szlifierkę do góry, odbija, jak to opanować zeby nie dostać w glowę szlifierka lub tarczą?!!!!
Jak zaczyna podrywać cofnij tarcze i wjedz powoli w materiał prostując lekko tor cięcia nie naciskaj mocno na materiał. Spróbój przeciąć blache 20 to dopiero zacznie podrywać.
Przy wysoko obrotowych urządzeniach moim zdaniem nie powinno się używać rękawic, w razie zaciągnięcia przez tarczę rękawicy wyrywa z ręki sprzęt i czyni większe zniszczenia. Po skórze przeskoczy po kawałku palca, a nie zniszczy całą rękę. Oczywiście mocne grube rękawice są pewnie lepsze. Najgorsze jest chyba szlifowanie tarczą do cięcia metalu przy moim tacie pracownikowi pękła tarcza i ma teraz mniej ładniejszą twarz, a właściwie dwie twarze. Pozdrwam.
Te chińskie tarcze z łańcuchami bezpieczne nie są... Nie wiem jakim cudem to jest dostępne na rynku, ale radzę uważać. Do drewna na upartego Bosch Multi Wheel, i tylko tego typu tarcze. Okulary czy nawet przyłbica plus grubsze rękawiczki. Kolega jest ratownikiem medycznym i trochę się nasłuchałem przy piwku. Dobre narzędzie, ale z pokorą i szacunkiem. Życie i zdrowie macie jedno.
Jestem Ślusarzem od 3 lat, wykształcenie wyższe - nie jest związane z zawodem.Jednak kilka słów mogę powiedzieć na temat szlifierek. Po pierwsze zawsze starajcie się trzymać szlifierkę za uchwyt, wiem że w praktyce nie wszędzie dojdziecie z uchwytem ale trzymanie jedną ręką daje wam połowę bezpieczeństwa przy zakleszczeniu. Koniecznie ZAWSZE używajcie okularów, ja używam bez wyjątku i to uczeń w pracy szlifując stal strzelił mi w oko, a potem igła w oko i wyciąganie rdzy - czułem się wspaniale. Do szlifowania stali zawsze każdy z nas - pracowników używa zwykłych rękawic grubych żadne podwójne szycie, rękawice przy zakleszczeniu mają się rozerwać i ocalić rękę, a nie ją urwać. Używajcie stoperów, słuch też jest ważny, a kosztują grosze.Pod żadnym pozorem nie tnijcie na kolanie i unikajcie twardego podłoża gdzie szlifierka może stanąć i powyrywać wam stawy, jeśli domowe warunki to stary taboret i ŚCISK STOLARSKI nawet najtańszy. Najgroźniejsze nie są tarcze do szlifowania listkowe, czy cienkie do cięcia metalu, najgorsze są do betonu, taka tarcza wchodzi w beton jak w masło, niedokręcenie, złe założenie, źle trzymana szlifierka, myślenie o niebieskich migdałach i wasz palec leży osobno. Pamiętajcie aby zawsze używać osłony. Najlepsze marki, które wygrały na naszej hali to Milwaukee oraz Hitachi sprzęt nie do zajechania. Ta druga firma tańsza, ja używam zawodowo obu, a w domu prywatnie mam Hitachi. Powodzenia w majsterkowaniu.
Dziękuję za komentarz.
Rozsądny komentarz. Jedno tylko pytanie - dlaczego szlifierka miałaby stanąć na twardym podłożu?
Ja dodam jeśli szlifierka to koniecznie z możliwością regulacji obrotów. REWELACJA. Ja używam Makity i naprawdę maszyna nie do zajechania.
Dziękuję :)
Chwilą nieuwagi przy pracy szlifierką i może być tragedia. Mądrze Pan prawisz. Krew mnie zalewa jak widzę ludzi pracujących szlifierką bez osłony. Prędzej czy później, najkrótsza droga do kalectwa.
Trzymania tarczy z daleka od ubrań które może wciągnąć to też bardzo ważna uwaga!
Aj Mario, to już 8 lat z Tobą i twoim kanałem :)
Robisz dobrą robotę swoimi filmami. Dla amatorów są nieocenione. Oby tak dalej.
I dziękuję za praktyczne porady.
Pracowałem z różnego rodzaju maszynami,ale co wywołuję u mnie największy lęk to właśnie szlifierka kątowa.Maksimum skupienia ,okulary i słuchawki, rękawiczki również,ale tutaj szmaciane raczej kosmetyka.Tak jak ktoś wspomniał - wymiana tarcz i jakakolwiek ingerencja w sprzęt przy wyciągniętej wtyczce z gniazda.Głowę zawsze odchylam na stronę osłony.Jest wiele filmów na TH-cam z wypadkami w pracy, są i też takie makabryczne,a dają do myślenia.Januszowanie typu bo "nie ma czasu na osłonę","walic okulary" i "jedna rączka" to sobie w d....e można wsadzić. Odpowiedzialny człowiek redukuję ryzyko do kilku procent.W Polsce takich właśnie fachowców nie brakuję co się chwalą brakami członków etc., sam jestem przykładem ignorancji i dziura na udzie. Nigdy więcej błędów,zawsze świadome używanie elektronarzędzi i nie tylko. Jeżeli ktoś chcę "kozaczyć" to proszę bardzo, każdy jest kowalem swojego losu. Mario fakt używania szlifierki bez osłony i jedna rączka na filmie, oczywiście w charakterze ukazania błędów użytkowania to dużo odwagi, aż ciary miałem.
Z przyjemnością oglądam zawsze Twoje filmy : konkretne, rzeczowe i bardzo pomocne. Krótko, zwięźle i na temat ! Tak trzymaj!!
Kiedyś, jeszcze za czasów technikum, na praktykach w pracowni ślusarskiej byłem świadkiem jak chłopak ciął płaskownik szlifierką bez osłony i w pewnym momencie tarczę rozszarpało. Jeden z rozpędzonych kawałków przebił rękę na wylot osobie która wykonywała cięcie. Masakryczny widok, masa krwi, panika. Od tego czasu nawet jeśli mam wbić gwoździa to staram się zachowywać BHP.
człowiek uczy się BHP dopiero jak coś się w jego otoczeniu stanie i jest tego świadkiem.
Zaraz wszystkie zasady i przepisy wchodzą do głowy. Sam byłem świadkiem jak faceta poraziło SN bo działał pod napięciem - nie musiał, ale tak szybciej i od lat.
Teraz nawet jak klientowi gniazdko montuje na nN to sprawdzam próbnikiem fazę i neutralny czy aby na pewno jest rozłączony bezpiecznik i czy ktoś nie pomylił podłączenia przewodów.
świetny odcinek i świetny poradnik i w ogóle świetne miejsce do spraw budowlanych
BHP w praktyce... do tej pory mam obraz jednego fach(uj)owca, który na szlifierce ostrzył wiertło. Na boku cieniutkiej tarczy do cięcia (!), oczywiście bez osłony, ale także bez okularów ochronnych (!), trzymając szlifierkę jakieś 20cm od twarzy (!!) i wytrzeszczając oko (!!!) by patrzeć, czy dobrze ostrzy.
miałem brać się za odnawianie starej siekiery ale ze względu na fakt, że nigdy nie miałem okazji używać szlifierki i poczytałem komentarze to sobie chyba odpuszczę ;p
Barto Tarcza do szlifowania jest gruba, one raczej się nie łamią. Ostatecznie kamień w szlifierce,,która ma ok 3k obr. Też może strzelić. Elektronarzędzia bez wyjątków mogą zrobić krzywdę ;).
Zaznaczam, że specjalistą nie jestem, ale:
1. Właśnie wycinam fragment framugi i rękawica taka jak na filmie zaczęła mi się tlić ;) (opiłki odbijały od ściany) Założyłem skórzane i tylko końcówki spiąłem gumką, aby jakimś przypadkiem mi nie wkręciło w tarczę.
2. Po raz pierwszy korzystam ze szlifierki na tarcze 23 cm i jak się jej nazbyt nie dociska, to nie ma tendencji do zacina się tarczy. A cisnąć nie trzeba, bo waga i obroty robią swoje. Tak więc jak nie będziemy się śpieszyć i ciąć powoli, to nic złego nie powinno się wydarzyć.
3. Większość wypadków wynika chyba z rutyny i pośpiechu. Autor filmu czasami trzyma szlifierkę jedną ręką i kiedyś w taki sposób miałem wypadek. W momencie gdy przyciąłem kątownik stalowy zahaczyłem o podłogę i szlifierka odbiła trafiając mnie w udo. Co ciekawe, myślałem że tylko spodnie mi porwało, bo nic nie poczułem, ale po kilku minutach dalszej pracy zobaczyłem wielką plamę krwi. Na szczęście nic poważnego się nie stało, ale od tamtej pory zawsze trzymam sprzęt oburącz. Od czasu do czasu należy też trochę odpocząć od pracy. Jak mamy końcówkę cięcia, to nie chcemy przerywać, ale czasami okazuje się, że my już szlifierki nie trzymamy, tylko przytrzymujemy i gdy traci oparcie w ciętym materiale, to nam wypada z rąk.
Ponadto dosyć często da się zauważyć, że ludziska nie korzystają z osłon. Trzeba jednak pamiętać, że od czasu do czasu tarcze pękają i wtedy tylko osłona nas chroni.
MrHybryda Co "zabawnoejsze" to w różnych programach w tv na warsztatach nawet tną bez osłon- nie ma to jak BHP. Kątówka to niebezpieczne narzędzie i tu akurat BHP jest na miejscu. Co do rękawic to przy każdym urządzeniu obrotowym albo nie stosować rękawic, albo takie, które się łatwo rwią. Ciuchy luźne, bądź długie rękawy też niezbyt dobry pomysł- znajomemu kątówka wkręciła się w bluzę- ciśnienie miał niezłe... Na szczęście nic mu się nie stało(szczęścia więcej niż rozumu ;). Lepiej nie być "mądrym po szkodzie", bo szkoda może być znaczna.
Bardzo dobry materiał, dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Ciekawy patent z tą tarczą łańcuchową. Człowiek ciągle się czegoś nowego uczy :)
Tylko nie tnij nią paneli podłogowej, płyt wiórowych, czy osb. Drewno, tak :D
jakieś rozwinięcie czemu, jak zachowuje się ten materiał ? panele ciąłem już chyba wszystkimi tarczami, zazwyczaj małe docinki i nie patrzyłem czy tarcza do metalu, diamentowa, czy do drewna, każdą szło podobnie, tylko jedna cięła a inna paliła materiał..
z tymi tarczami z łańcuchem jest mocno niebezpiecznie, w szczególności przy cięciu świeżego drzewa, bardzo trudno utrzymać ją na wodzy i łatwo o okaleczenie
Po co inwestować w taką tarczę ? są tańsze i wytrzymalsze tarcze do cięcia drewna. Ja mam taką z 3 zębami jeśli to można tak nazwać i sprawuję się świetnie jeżeli chodzi o tego typu rozwiązania.
przez taka tarcze stracilem prawie reke :d
Super przydatny materiał ☺️ polecam szlifierki na baterię. W Norwegii tylko takich używamy , wszystko mamy na baterię mega wygoda
Pamiętajcie o okularach, a nawet warto założyć mocniejszą maskę. Byłem świadkiem pęknięcia tarczy, kawałek wbił się w betonowy sufit tak mocno, że nie mogliśmy go wyciągnąć kombinerkami. Jakby poszedł w głowę... czaszka na pół. Czas czasem, ale jednak warto pamiętać o bezpieczeństwie, życia nic nie zwróci.
Do flexa ZAWSZE należy nosić przyłbice, gdyż w przypadku rozerwania się tarczy (kręcącej się z zawrotną prędkością) jej kawałki latają wszędzie a szczególnie w okolicach twarzy. Nie chcecie takiej sytuacji! Na YT można znaleść film pod hasłem ,,Graphic content grinder safety'' film w którym jest zwizualizowany taki przypadek.
Bardzo przydatny i solidny filmik! Dziękuję i pozdrawiam!
Mario zapomniałeś dodać bardzo ważną rzecz.Wszystkie tarcze do ciecia metali,betonu itp.oraz do obróbki szlifierskiej mają datę ważności.Jeżeli komuś jest miłe jego życie i zdrowie proszę tarcz po dacie ważności nie używać. Pozdrawiam.
Instruktaż słowny poprawnie BHP. Gorzej mistrzu z praktyką.
1 Nigdy się nie używa szlifierki jedną ręką pomijając ekstremalnie trudne warunki cięcia.
2 Kontur osoby tnącej nie powinien nigdy się przecinać z linią cięcia.
3 Wszystkie instrukcje BHP przewidują wyrzut snopa do przodu. Jest to spowodowane dużą ilością wypadków ciało obce w oku. Pomyśl co się dzieje przy zaciśnięciu tarczy i wyrwaniu szlifierki z rąk (tarcza 230)..
4 Tarcza z łańcuchem to jest dobra dla tych co nie lubią dłubać w nosie.Ja tam czasami wolę sobie podłubać i mieć czym.
A poza tym ciekawy filmik fajnie zrealizowany.
Ad 3 No właśnie ty pomyśl! Przy cięciu od góry materiału jak iskry idą do przodu to szlifierkę wyrwie do tyłu, prosto w ciebie. Od tego, żeby do oczu nie naleciało masz okulary/maskę a nie żeby szlifierkę odwrotnie trzymać. Jak dalej nie czaisz, to weź pilarkę do drewna i przypatrz się jak się nią tnie, w którą stronę obraca się łańcuch i gdzie leci gdy się zakleszczy w drewnie. Dokładnie tak samo jest ze szlifierkę kątową!
@@leszekz592 czyli jaki jest prawidłowy wyrzut ? Do przodu czy w stronę operatora ? Jeśli w stronę operatora to szlifierkę wtedy trzeba trzymać z prawej strony , prawa ręką na uchwyt koło osłony a lewa z tyłu ?
dziękuję za ten film!
Mario to jest naturalne gdy nie ma się założonej osłony tarczy. Ale jest niebezpieczne!
Ja właśnie po raz pierwszy dzis nie wyłączyłem wtyczki od kantówki i mało co miałbym kilka palców mniej 😂😱ale całe szczęście nic się nie stało ale jednak nie głupi to wymyślił żeby wyciągać wtyczki 👍👍👍👍
MARIO BUDOWLANIEC wiem że filmik z przed 2 lat ale może mógł byś zrobić film jak prawidłowo zakładać tarczę do szlifierki,mnie uczono że tym pierścieniem metalowym do spodu Ty założyłeś odwrotnie,podobno jest to ważne gdyby tarcza pękła bo odłamki lecą w stronę osłony
4:11no bez tarczy to ciężko ciąć ale na budowie możliwie
Świetny materiał. Seria bardzo mi się podoba.
Do stali niech Pan spróbuje ściernic Cubitron II. Podchodziłem do nich trochę sceptycznie zanim nie spróbowałem ale warte są swojej ceny.
Troche BHP: okulary z zabudowa dokola lub google eventualnie maska przezroczysta, rekawice tylko skorzane, tarcza zawsze napisami do obudowy, szlifierka powinna byc trzymana oburącz, stopery lub sluchawki wygluszajace. Nigdy nie ciać na nodze czy w "powietrzu". Tyle o BHP... a wiadomo jak w życiu ;)
Okulary które za mocno dociskaja to porażka momentalnie parują i pogarszają widoczność
Film fajny i przydatny, ale widać, że w 0:50 to nie jest szlifierka 750W, tylko 600W. A tarcza mówione, że 125, a jest 115.. Mała pomyłka, ale zdarzyć się może każdemu. Pozdrawiam.
Jak dla mnie to najlepsza tarcza to ta czarna od boscha. Nadaje się do ciecia drewna, metalu, plastiku, i nie trzeba wymieniać co chwile.
Świetny materiał! :)
Doskonały film
Bardzo dobry materiał.
Tytuł filmu 'Cięcie szlifierką kątową' - 0:22 tnie bez osłony, tarczą do siebie trzymając płytkę na nodze.
Ja otrzymalem strzal od szlifierki katowej duzej😁 przyznam ze bol mnie zlapal dopiero po wszyskim w domu.a jak karetka mnie wiezli to nic nie czulem😁 do dzis sie strasznie boje tych narzedzi..
Nie naciskamy tarczy, bo może się złamać. Zawsze tniemy metal na najniższych obrotach, ponieważ wtedy nie przypali się. Przyłbica OBOWIĄZKOWA!! W razie odłamania tarczy nie przetniemy tętnicy.
Na niskich obrotach podczas cięcia metalu bardzo szybko kończy się tarcza
BHP mówi o tym że takich rękawic jak masz Ty nie powinniśmy używać ponieważ nie jest to materiał łatwo rwiący i w przypadku gdy szlifierka złapie materiał to może być problem.
Pozdrawiam.
Według mnie rękawice jak najbardziej ok, przylegają do rąk i jeśli miałoby coś złapać to chyba od razu palucha.
Sory, ale jeśli widzę to na filmie są zwykłe "robocze" rękawiczki możliwe że beż zadnej normy PN_EN, UE.
Trzeba mieć na względzie że rękawice powinny charakteryzować się poziomami skuteczności dla min. czterech parametrów.
+Kris91 Widac, ze na budowie nie pracujesz;)
Wiesz co głupi komentarz napisałeś. Wszystko do czasu. Za to widać że ty całe życie spędziłeś.
+Kris91 Nie sperzilem a spedzam;)
Rekawice BHP ci bezpieczenstwa nie zagwarantuja;)
Jak ma ci oderwac palec to oderwie.
Szlifierkę kątową trzeba po prostu trzymać tak, aby ciało nie znajdowało się w jednej lini z tarczą. Wtedy, gdy zerwie tarcze, albo rozwali, poleci sobie, zamiast uderzyć.
Bez osłony pracuje się całkiem często, chociażby dlatego, że niektórymi tarczami inaczej się nie daje. Np. tarnik płaski, albo polerka. Przy takiej pracy najlepsze są modele z regulacją obrotów, często do wielu prac wysokie obroty nie są potrzebne. Na twarz przyłbica, bo jak się rozpryśnie tarcza, to okulary niewiele pomogą.
Nigdy nie należy zwijać na ręku podłączonego przewodu. Chyba, że ktoś lubi tańczyć przed śmiercią.
Dzięki za filmik 👍👍👍
Ja ciąłem kiedyś bez osłony - nie polecam. Tarczy nie rozerwało ale się zakleszczyła, wyrwało mi szlifierkę która pojechała prosto na kolano th-cam.com/video/DlPyOpS0Y7E/w-d-xo.html
dobra rzecz ma wiele zastosowań
Akurat cięcie tak aby "opiłki i iskry" wydostawały się do przodu jest dobre w przypadku cięcia betonu, cały ten kurz nie leci na maszynę oraz nas a do przodu.
Nie, nie jest dobre. Kurz zmyjesz wodą, a rozwalone ziemi bebechy już nie. Pomyśl! Jeśli kurz leci do tyłu to przy zakleszczeniu wyrwie ci narzędzie do przodu, a gdy leci do przodu to wyrwie ją do tyłu, prosto w brzuch!
PROSZĘ zwracać uwagę ,którą stroną zakłada się różne rodzaje tarcz. za bhp należy się mandat...
Pomogłeś 👍
super film dziekuje
ciecie szlifowanie bez okularów w nastepnym odc jak wyciagać z oka rózne materiały poproszę :)
Najbardziej zależałoby mi na kupieniu takiej szlifierki, która przydałaby się do wielu różnych prac. Ogólnie jest dużo tych urządzeń w sklepach, ale jaka byłaby najlepsza na przykład do zdarcia powłoki z drewna przed malowaniem? Czytałam trochę na tej stronie przemianydomowe.pl/szlifierka-mimosrodowa-ranking-opinie/ o mimośrodowych i zastanawiam się nad kupnem jednej z nich.
Ja używam do tego celu DeWalt. Trochę kosztuje (produkcja Made in Mexico widać różnicę w jakości). Do tego celu mimośrodowa jest w sam raz. Polecam. Jakby co pytaj.
U mnie na ulicy zakład naprawy kosiarek. Gość co ciął 20 lat dużym fleksem miał pecha i tarcza eksplodowała. Obrażenia jak wojenne. Pół roku zakład zamknięty! Od tego czasu i ja i on trzyma się od dużych fleksów z daleka. 20 lat się będzie udawało aż do czasu. Mały fleksik zrobi to samo a bezpieczniejszy
okulary ! dobry kanał .
Jak sobie radzić z odkręcaniem tarcz (do betonu) które bardzo mocno się samo-dokręciły po dłuższej pracy i sporadycznym blokowaniu tarczy? Klucze powyginane, blokady połamane. Teraz grzeje nakrętkę mocze w specyfikach tupu odrdzewiacz, smaruję przed zakręceniem olejem, towotem, smarem grafitowym i jest trochę lepiej ale nadal czasem trzeba grzać, młotkiem z przecinakiem odkręcać inaczej nie puści. Dodatkowo trzymam wrzeciono / podkładkę pod tarczą bo fabryczna blokada nie ma szans tego przeżyć :(
A co jak potrzebuję przeciąć blachę aluminiową na długości 50cm i chcę żeby to było maksymalnie prosto? Chodzi mi o elementy do różnego rodzaju obudów sprzętu elektronicznego. Oczywiście chodzi mi o zrobienie tego w domu :-)
Jak zwykle świetny filmik. Ale mam pytanko. Jaka jest różnica w użytkowaniu szlifierek na tarcze 125mm i 115mm?
Witam. Nie na temam filmu, ale co polecił byś na łaczenia płyt gipsowych. Co wybrac bo nie chce zaciągac całych płyt? Dzięki.
1:25 👍👌nie zakleszczy, a jak ktoś się uprze by zakleszczyło ruszając materiałem szlifierkę jeśli "wyrwie" to do przodu... jeśli chodzi o piłę łańcuchową do drewna i ktoś już musi "czubkiem" obrabiać, to dolnym kątem poniżej 90 stopni, górną łańcucha tylko na prosto nie "czubkiem", górnym "czubkiem" może odbić w Waszą stronę...
Cześć Mario potrzeba porady. W poniedziałek będę kładł schody ze stopnic granitowych. Jaka tarcze do diaxy ogarnąć do tego zadania? Mam nowa sztukę tarczy diamentowej tzn plecianke ciągła. Da radę?
- szlifierkę trzyma się bez rękawic :) bo przy większej robocie jest to mniej męczące i nie trzeba zaciskać łap. Ci co latami pracowali zgodnie z BHP w rękawicach ochronnych na emeryturze z trudem odpalają papierosa taki mają tolerancję od napiętych mięśni + wibracja.
Przypadkowo wpadłem na TH-cam na jeszcze jedną ciekawą tarczę: Bosch Cardibe Multi Wheel
Na Allegro 1 gość ją sprzedaje. Wygląda jak diamentowa a w kolorze jak do metalu, określana jako węglikowa.
Pozwala na cięcie desek z gwoździami, plastiku itd.
Nie lokuje jej ale to dobra alternatywa dla diamentowej i łańcuchowej.
45zł
Qrwa, najgorzej wydane 5 dych. Stępiła się po 5 metrach cięcia panela podłogowego. Dokończyłem zwykłą diamentówką, cięła jak masło.
Mario, jaką najlepiej jak najtańszą wylewkę polecisz do wyrównania podłogi pod panele w bloku, warstwa kilka cm?
NIe wiem jak najtańsze idą z jakością. Ja używam Cekol zw04.
Mario czy mogę jakoś wyczyścić zardzewiałą blachę na blaszaku przed malowaniem? Dodam, że dach jest cały pokryty rdzą.Czy jest jakaś tarcza, którą po podłączeniu do szlifierki dała by rade to wyczyscic?
Są tarcze druciane, czy z papierem ściernym, nie wiem jednak jak ze skutecznością. Nieraz szlifowałem druciakami, to trochę szarpie i ogólnie ciężka praca. A może pomalować jakąś farbą bezpośrednio na rdze :)?
Dzięki za radę, zdecydowałem się na tarcze drucianą, ale ogólnie tak jak napisałeś ciężko tym wyczyścić dużą powierzchnie, na koniec dnia byłem wymęczony tak, że hej,pozatym szkoda szlifierki, bo ma ciężko, ale udało się!Pozbyłem się tego cholerstwa i teraz daszek lśni podkładem ;)
Dlaczego mówisz ze trzymanie szlifierki oburacz jest stabilniejsze a tniesz jedną ręką? Po co ta rączka w takim razie skoro jej nie używasz?
Czym ciąć płytę z ABS u 3mm w pasy? Jaka tarcza
A da się pociąć pięć centralnego ogrzewania? Jaka tarcza najlepsza?
Ktoś wie czy szlifierka kątową przetnie cegły szamotowe ? Jakie tarcze ? Rozmiar grubość i czy mała szlifierka wystarczy
Ktoś mi podpowie czym usunąć korozje i odparzony lakier z karoserii? Myślałem o szczotce metalowej do wiertarki albo właśnie tarczy do szlifowania metalu. Ewentualnie papier ścierny, tarcza 100.
Pracowałem z dwóch firmach i w każdej z nich inaczej montowano tarcze do cięcia metalu, w jednej napisami na tarczy do góry, a w drugiej napisami w dół. Który sposób jest poprawny? Jest jakaś różnica? Pozdrawiam
Tarcze do metalu zakłada się odwrotnie niż to widać na filmie.
Dokładnie :-D
Już widzę i słyszę te zjeby w stoczni jak ktoś by tak założył :-D
Powinien jeszcze wspomnieć o dacie przydatności do spożycia tarcz ...
@@mantridp2690 smacznego😁
Czemu odwrotnie?
@@tommitmx Bo lepiej widoczne są uszkodzenia, pęknięcia itp. na tarczy.
Czy szlifierką do metalu można ciąć profil CD?? Stosowany na poddasza
Mam pytanie o sterowanie szybkością obrotów. Czy powinna się używać innych obrotów do innych typów zastosowań szlifierki ? Czeka mnie szlifowanie betonu i gdzieniegdzie się spotkałem z twierdzeniem że powinno się to robić ze "średnimi obrotami". Czy naprawdę to jest poprawna procedura czy tylko ktoś sobie tak napisał ? Wiem że należy zwracać uwagę na to jaka jest podana maksymalna prędkość obrotów na tarczy.
Tarcze łańcuchowe bym odpuścił. Nie, nie są bezpieczne i w 100% odporne na zakleszczanie, a jak już złapie, to potrafi tak kopnąć, że nawet oburęczny chwyt nie pomoże. Tutaj macie gościa, który opisuje swój wypadek z taką tarczą, łącznie z nagraniem, jak mu wyrwało szlifierkę z rąk i prawie obcięło 4 palce: th-cam.com/video/IIQu1e8DGUw/w-d-xo.html
Mam pytanie czy do szlifowania ścian tarczą garnkową szlifierka o mocy 1400 wat będzie wystarczająca?
Może ja z innej beczki odnośnie mocowania tarcz w szlifierkach,widzę że autor zakłada tarcze "odwrotnie" czyli nadrukiem od szlifierki . Czemu twierdze że odwrotnie ano tarcza ma w otworze zbrojenie z blaszki jest ono przeznaczone na trzpień szlifierni a nie nakrętkę mocującą dobrze to widać na tarczach do szlifowania . Nadruk od strony osłony nie odwrotnie i to samo dotyczy tarcz do ciecia. Poza tym super filmik i zgadzam się z tezą ciecia do siebie (iskry na siebie ) .
również zakładam czarnym do siebie. A z okularami jest tak, jak ktoś nie poczuje jak to jest jak się tnie np profil sufitowy i opiłek wpadnie do oka, to nie założy. Ja raz wyłem calą noc a w szpitalu okulista tylko do 14.... ja pierdole
Blaszka jest po to by latwiej odkrecalo sie tarcze.
Powinno zakladac sie tarcze napisami do szlifierki.
Latwiej sie odkreca nakretke po blaszce nie? oraz mamy rownomierny docisk.
Całkiem możliwe, przyznam, że przy tarczach korundowych nie zwracałem na to uwagi. Na niektórych tarczach są oznaczenia strzałką, żeby założyć zgodnie z obrotami. Dzięki za komentarz.
+Mario Budowlaniec No i tarcza diamentowa nie wolno pod zadnym pozorem ciac zadnej stali czy nawet metalow.
Diament jest twardy swietny ale nie do stosowania przy metalach.
Poprawiam sie, tarcza ma byc napisami do gory, wtedy widac blaszke ktora rowniez jest u gory.
Czesto gesto budowlancy uzywaja mlotka i przecinaka by odkrecic nakretke a wystarczylo dobrze zalozyc tarczę. Nakretka ma sie slizgac po blaszce.
Waty jak i inne jednostki się odmienia przez przypadki. Jedyne odstępstwo od reguły, jak mawiał pewien pan, jest kiedy zamawiasz kolejne 50 gram przy barze ;)
Jak stosuję tarczę do diamentu, którą trzeba chłodzić wodą i tą wodą jej chłodzić nie będę np. przy cięciu paneli to może coś się stać szlifierce czy tylko efektywność cięcia się zmniejszy ?
Smieszna sprawa. Niby budowlaniec czy jak tam sie owobiscie nazywa a szlifierka 230 boi sie uzywac;) w takim wypadku uzywal bym brzeszczota bo to najbardziej safe.
ja mma pytanie, co zamiast szlifierki katowej co jest bardziej bezpieczne w używaniu ?
Dziwne, że była mowa o tarczy łańcuchowej, ale nie o stalowej do cięcia drewna.
tarcze zawsze się zakłada napisami logami na zewnątrz ? ?
Chyba Mariowi chodzilo o 115 mm a nie 125mm?
No właśnie są dwa rodzaje 115 i 125 nie wiem czemu
Witam
Super kanał, ale trochę za mało szczegółów, wiedz że oglądają Cie nie fachowcy, którym i tak nie przekonasz do najlepszej metody bo mają swoją:P.... ale goście którzy, chcą coś zrobić samemu i mieć z tego satysfakcję. Brakuje mi filmiku o różnicach gips szpachlowy budowlany i metody rozrabiania dodawania wody i czym najlepiej mieszac...
Pozdrawiam
czy strona, jak zakłada się tarczę, ma znaczenie? W sensie tym drukiem na widoku?
Tak, ma. Tarcze do cięcia mają po stronnie nadruku wałeczki na metalowym pierścieniu przy otworze. Zakładając w sposób taki jak Mario zakręcając tarczę, wyciskasz te wałeczki i tarcza może się rozpaść, zakładając poprawnie czyli nadrukiem do szlifierki, zwróć uwagę na wgłębienie na pierścieniu na który kładziesz tarcze - jest to miejsce właśnie na te wałeczki żeby nie wycisnąć ich podczas dociskania tarczy.
Fajny odcineczek przed robotą u ojca żeby nie musiał mi tłumaczyć co i jak z tą szlifierką kątową
Mam do sprzedania tarcze różnego rodzaju.
Mario budowlaniec z kad masz te tarcze z jakiego marketu
Jeszcze zapomniales tarcze z fibrą
Mario wyrzuć tarczę łańcuchową bo jest ekstremalnie niebespieczna
Potwierdzam. Za duże obroty.
@@djadja5697 jak ma się ma szliferke z regulacją to nie
A tak ok.
a czym najlepiej przeciąć płytę plexsi ?
Tarcza z weglikami spiekanymi, swietnie daje rade
Mario szukam tarczy żebym mógł wyrównać stary parkiet , jakaś tarcza garnkowi do drewna ??? Jestbcos
Takiego???
Później pójdą panele …
kiedy tnę profile zamknięte ze stali 3mm, praktycznie zawsze podrywa niebezpiecznie szlifierkę do góry, odbija, jak to opanować zeby nie dostać w glowę szlifierka lub tarczą?!!!!
Jak zaczyna podrywać cofnij tarcze i wjedz powoli w materiał prostując lekko tor cięcia nie naciskaj mocno na materiał. Spróbój przeciąć blache 20 to dopiero zacznie podrywać.
Przy wysoko obrotowych urządzeniach moim zdaniem nie powinno się używać rękawic, w razie zaciągnięcia przez tarczę rękawicy wyrywa z ręki sprzęt i czyni większe zniszczenia. Po skórze przeskoczy po kawałku palca, a nie zniszczy całą rękę. Oczywiście mocne grube rękawice są pewnie lepsze. Najgorsze jest chyba szlifowanie tarczą do cięcia metalu przy moim tacie pracownikowi pękła tarcza i ma teraz mniej ładniejszą twarz, a właściwie dwie twarze. Pozdrwam.
Zakładam tarcze średnicy 125mm a na filmie widać że zakładana jest 115mm :)
tygrysek467 Tv kłamie ;).
nagraj film jak testujes szlifierki kątowe
Do maszyn z wirujacymi elementami zakazuje sie uzywania jakichkolwiek rekawic
Takie tarcze z piłą łańcuchową powinny być zakazane, a cięcie bez osłony - to powinno być zakazane. !!!
Nosił maskę budowlaną zanim to było modne
Brakuje tarczy bezisktowej. Szlifowanie j cięcie stali na zimno do tego nie lecą iskry!!! Mamy 21 wiek.
używasz do cięcia meatlu jedych z najgorszych tarcz
I szlifierek... Eurotec w tle :P
Jaką polecasz wiertarko wkrętarkę do 400 zł li on z 2 bateriami ?
bosch psr 12
serio?!
przecież nie o tym jest ten materiał
Ja mam 10 lat i też mam szlifierkę kątową
Te chińskie tarcze z łańcuchami bezpieczne nie są... Nie wiem jakim cudem to jest dostępne na rynku, ale radzę uważać. Do drewna na upartego Bosch Multi Wheel, i tylko tego typu tarcze. Okulary czy nawet przyłbica plus grubsze rękawiczki. Kolega jest ratownikiem medycznym i trochę się nasłuchałem przy piwku. Dobre narzędzie, ale z pokorą i szacunkiem. Życie i zdrowie macie jedno.
Tniesz jak trajzegą tymi tarczami xD
Kto poleci mi jakąś tarcze do drewna oprócz wyżej wymienionych
Coś co nie ma 11000 obr/min