Kb 5 éve megvettem a Lightroom 6 szoftvert dobozban. Ez volt az utolsó ilyen. Fejlesztések új verziói ezután csak a felhőben elérhetők, előfizetéssel, csak csomagban, benne a Photoshop is alap szoftver. A Photoshop nagyon piszkálja a fantáziámat, de nem megyek vele semmire. Belevetem magam, lépegetek, aztán elfelejtek mindent gyorsan, mert nincs igényem rá napi rendszerességgel használni. A Lightroomban beállítottam az átjárást, de nagyon ritkán használom.
@@mayermiklos Szia. Akkor is érdemes megvenni a havi előfizetést, ha egyenlőre csak hobbi szinten fotóznék majd? Ha nem, milyen ingyenes alternatíva van?
Kedves Miklós! Tetszik a videód, alapvetően teljesen egyetértek veled. Én is a LR-ot részesítem előnyben, bár bevallom, egy jó fél éve elkezdtem a Photoshopot is tanulni. Azt nem lehet fél év alatt megtanulni, mint a Lightroomot. Alapvetően a Lightroomot használom, éppen azért, amit te is elmondasz a vidódban. Mindazonáltal van pár dolog, pl. felesleges tárgyak eltüntetése, amiben jobbnak és egyszerűbbnek tűnik a Photoshop. Kiimportálom a képet a Lightroomból, és ha szükséges, akkor tovább retusálgatom a Photoshopban.
Köszönöm Csaba! Így van, vannak olyan feladatok, amire a PS tényleg sokkal jobb. Én is kb csak ilyenekre használom egyébként
ปีที่แล้ว +1
Szia Miklós! Érdekes volt ez az ismertető, de vam benne egy tévedés. A PS-ben az előzmények palettán vissza lehet menni az előző állapotban akkor is, amikor átméretezem a képet. Egyébként a nyers képek gyors kijavításához (gatyába rázás) a Picasa-t szoktam alkalmazni ami szintén egyszerű és hatásos.
Üdv! Először is leszögezem hogy nem foglalok állást egyik szoftver mellett sem, csak egy észrevételt és egy kérdést írok. Bár tetszik a Sync Setting funkció de az én észrevételem szerint nem minden helyzetben működik. Tavaly jártam New York-ban és a Time Square-en készített fényképeim utómunkáinál nem igazán jó pedig azonos beállításokkal készítettem őket. Ezek között ahány kép annyiféle árnyalatú mivel a sok képernyőn folyton változnak a képek és ezáltal a színek is. Lettek köztük teljesen jóra sikeredettek, amelyiket pedig utómunkálni kell azok között ahány annyi féle képpen. De nyilván ez egy egyedi helyzet. Én eddig csak a Lightroomot használtam ezért Ps tapasztalom nincs. De sok olyan képem van melyeknek pl.: az eleje túlexponált a háttere pedig tökéletesre sikeredett vagy épp fordítva. Ezeket jól gondolom hogy Ps-ben lehet szerkeszteni?
A szerkesztő felület, a RAW panel Lightroomban és PS-ben is ugyanaz, tehát ha egy fotón beégett valami, és nem tudtad visszahozni LR-mal, akkor PS-sel se fogod tudni.
Én nem kiégett részletekre gondolok hanem olyan képekre melyeken pl. én túl vagyok rajta exponálva, de a háttér teljesen jó. Ha LR-ban kisebbre állítom az expozíciót akkor én megfelelően exponált leszek rajta viszont a háttér alul exponált. Tehát az lenne a megfelelő utómunka hogy csak a közelebbi részek expozícióját alacsonyabbra állítani mivel a háttér megfelelő. Remélem érthetően fogalmaztam meg a kérdésem.@@mayermiklos
Pontosan erre valók a Lightroomban a maszkok, szerencsére az ilyenhez nem kell Photoshop. Egy kattintással ki tudod jelölni Lightroomban a hátteret, majd utána azt tudod a kép többi részétől elkülönülten szerkeszteni.
Minél több legyen a RAM (legalább 8 Gb), a processzor is legyen gyors, és lehetőleg SSD meghajtón legyen a LR katalógus fájl. Én egy 2021-s alap Macbook Air M1 laptopot használok.
Én vegyesen használom. Mostanság a képeimet Photoshopban készítem, mert általában több képpel dolgozom, egy-egy asztrófotós képem pedig alulról súrolja az 5-6GB-ot.
Photoshopot én csak tárgyak eltüntetésére használom (content aware), viszont elkezdtem használni a Luminar neo-t, hát... lehet szebb munkát végez mint a Photoshop.
Szia Miklós most talàltam rà a csatornàdra,szeretnék elkezdeni makró és slow motion videók készítését,az lenne a kérdésem hogy a Sony A7iv kameràn gondolkozom ez megfelelö vàlasztàs lenne macro videókhoz vagy ebbe az àrkategóriàban van jobb opció ennél a gépnél?
Szia! A Sony A7IV egy kiváló, szinte maximális tudású gép, ha van rá kereted, csak ajánlani tudom! Makró videókhoz viszont dedikált makróobira lesz szükséged, ezt is számold bele (pl. Sigma 105 mm f/2.8 macro)
@@mayermiklos köszönöm a vàlaszt,làttam olyan videókat amit ezzel a gébbel készítettek,hogyan tudjàk megoldani ,milyen beàlítàst hasznàlhatnak hogy úgy tünik mint ha 1000fps es slow motion videó lenne,de tudtomal a gép csak 240 fps re képes,a videókon még se làtni képkocka ugràst ,teljesen gördülékeny a felvétel és torzítàst se làtni rajta,van erre elképzelésed hogyan képesek erre?
Nem reg kezdtem el nezni a videokat amiket csinlasz.Nagyon sokszor sokat segitett. az , hogy mas mit mond az nem szamit van akinek tetszik es van akinek nem ... En ezt kovetem lehet majd feliratkozok valami tanfolyamra koszonom a videokat
Szia! Macbook Air-emen valamiért nem jelennek meg a fotók a Develop fülnél, csak a szürke háttér, míg a Library-ben ottvannak teljesen normálisan az importálás után. Van valami tipped, hogy mi lehet a baj? Megnéztem már 20 videót, de sehol nem térnek ki a mac-re, mindenhol csak azt a két lépést említették, hogy a preferences-nél a grapics processort pipáljam át auto-ra (alapból azon van), vagy pedig hogy a catalog settingsnél menjek rá a show-ra :((( Köszi előre is a választ!
Szia! Jó kérdés, nálam minden rendben megy a Lightroommal, és én is Mac-es vagyok. Én is elsőkörben a Graphics Card beállítást mondtam volna - ha azt kikapcsolod, nem oldódik meg?
Mivel anno a Classicot kezdtem el használni (még 2010-ben), így sok katalógusom lett. Ezt már nagyon megszoktam, és így tudok a régi képeim közt keresni. De amúgy, ha most kezdeném, már valószínűleg a felhőalapú felé mennék, mert szinte ugyanannyit tud. Illetve amiben még a Classic jobb, hogy külsős programokkal (pl. LRTimelapse, amit sokat használok timelapse videóknál) jól össze tud dolgozni.
Én is kombinálva használom, azért szeretném hangsúlyozni, hogy nem mindegy, hogy milyen fotógráfiai ágazatra gondolunk, ha tájfotó akkor tényleg 90%-ban elég a LR, de ha portréban utazunk akkor ez az arány pont forditva lesz. Szép fényeket!
Igen, nagyon-nagyon függ a felhasználástól. Én egyébként a portrékon se szeretek többet retusálni, mint amit a LR-be kényelmesen meg tudok tenni. Persze tudom, hogy sok ügyfél jóval több retust és arcátalakítást is szeretne.
Kedves Miklós! Nekem a photoshop van meg, de tulsáģosan bonyolultnak érzem. Kérlek világosits fel hol tudom elèrni a LR t meglehetösen alacsony összegért. Nyugdíjas vagyok jelenleg kp 25000 felvètelem van. Digitális csak 2006 tól, addig csak analóg fotókat készítettem PRAKTIKA gép valamont egy 35- 200 objektívvel. Rengeteg felvételem van, amit rendszerednem kéne.
Kedves László! Jelenleg Lightroomot csak havi vagy évi előfizetéssel lehet venni az Adobe oldalán, más hivatalos út nincsen. Persze, sokan megoldják más módokon, különféle feltört verziókkal.
Kedves Miki! Tök jó ez a videód is! Én a mindennapokban renszermérnökként dolgozom, ahol nagyon fontos az adatbiztonság, mely kérdéskört szeretném behozni a témába. Fotósként - ahogyan azt te is mondtad - havonta akár több 1000 képet készítünk és azokat utómunkával feldolgozunk. A sok óra munkája kár lenne ha elveszne és merevlemez meghibásodással. Te hogyan vedekezel ellene? Én manapság csak a felhő technológiában látom a megoldástaz adatbiztonságra. A Lightroom-ban nagyon jól lehet szeparálni a képeket azokkal a módokkal amiket mutattál. Ezt a legjobb úgy lenne, ha a fotóinkat a felhőben tárolnánk (Google, Microsoft, Apple, Amazon, stb.) és az ott elhelyezett képeket tudná a Lightroom rendszererni. Erre is van lehetőség? Nagyon köszönöm előre is a válaszod.
Szia Norbert! Először is hatalmas köszönet azért, amit küldtél a pár napja, mindjárt válaszolok arra az emailedre is ;) Igazából a "sima" Lightroom pont felhő alapú, és abban a nyers fájlok a felhőben tárolódnak, lokálisan csak kisméretű Smart Preview-k vannak. Pontosan úgy, ahogy leírod - csináltam is egy videót régebben a "két LR közti különbség" címen. Szerintem is egy nagyon jó megoldás ez, csak ilyenkor az ember az Adobe-hoz láncolja magát, hiszen csak addig fér hozzá a képeihez, amíg fizet érte. Viszont nem kell szötyögni külső tárolókkal, meg ilyesmi...
Kedves Miklós! Régóta követem a munkásságod, és nagyon jók a videóid, de most nem teljesen értek Veled egyet. Bocs, ez rossz fogalmazás, inkább azt mondanám, hogy nem teljesen értelek... Kérdés, hogy miért kell két program? Tudom elmondtad, hogy szinte csak Lr-ot használsz, de van amikor kell a Ps. Nem egyszerűbb csak a Ps és azon belül a Camera RAW? Persze tudom, hogy a Lr-ból is direkt meg lehet nyitni a képeket Ps-ben ha komolyabb szerkesztést, retusálást akarsz. Én egyszerűen nem tudom rávenni magam a Lr használatára (többször nekifutottam), szinte csak Ps-t használok, de abból valóban nagy részben (95%) a Camera RAW-t. Azt Te is mondtad, hogy ezek szinte teljes mértékben megegyeznek, de akkor miért Lr és nem Ps? Számomra sokkal egyszerűbb az utóbbi program és ebben a legnagyobb hangsúly az importálás kihagyása miatt van. Persze mindenkinek más a munkamenete, és lehet az az egyszerűbb amit első használatkor megszokott. 🤷♂ Félre ne érts, nem kötekedni akarok, csak jobban megérteni az érvelésed. Barátsággal: Józsi
Nem kötekedsz, sokan így gondolják. Igazából, ha Bridge + Ps-t használsz, akkor az szinte olyan, mintha Lightroomoznál, csak nincsen importálás. A PS-sel az a bajom, hogy ugyanazt elérni több kattintás. LR-ban lehet hogy 5 kattintás, PS-ben meg mondjuk 10. Nem tűnik nagynak a különbség, de sok kép esetén már nagyon számít. A másik kettő a fájlméretek és a többfajta verziók egyszerűsége.
2 ปีที่แล้ว
@@mayermiklos Lehet kicsit félreértettél... Lr vs Ps tiszta sor, mindenben egyetértek Veled! DE! Miért Lr és miért nem PS-CameraRaw? Tudom, hogy nagyon sokan a Lr-ot istenítik, de nem értem miért. A CameraRaw szerintem kezelhetőbb, többek között azért, mert nem kell vacakolni az importálással. 🤔🤷♂
@ Mert az importálás pár kattintás - általában egy helyen vannak az egyszerre szerkesztendő fotóink. Azaz ezzel alig megy el idő. Utána viszont sokkal kevesebbet kell kattintani ugyanannyi szerkesztéshez. De a Camera RAW és a Lightroom Develop modulja egy és ugyanaz - szóval ha valaki Bridge-ben lépked a fotók közt és Camera RAW-ot használ, szinte ugyanott van, mintha LR-t használna. Kérdésedre még a rendszerezés a válasz: ha nem használsz bridge-t, akkor nem tudsz a fotók közt keresni meg rendszerezni
2 ปีที่แล้ว
@@miklosmayerphoto Mindent értek! 😉Én is sok képpel szoktam dolgozni egyszerre, de valószínűleg nagyon más a munkafolyamatunk (a feldolgozás kivételével 🙂) és rendszerezésünk. Nem győztél meg, de nagyon köszönöm a válaszod! 🙃😉
Egy bajom van a LR-al: A sok importálás miatt egyre lassabban működik a szoftver, sőt bizonyos funkciókat nem is tudok használni, mert egyszerűen percekre befagy. :(
Sajnos azt én is tapasztalom, hogy egyes verziók lassabban futnak, mint a régiek vagy újabbak. De nálam ez nem függ a katalógusban lévő képek számától. Attól sokkal inkább, hogy a számítógép SSD-jén mekkora szabad hely van, mert ezt használja gyorsítótárként a LR. Ha 10Gb-nél kevesebb a szabad hely, sokkal lassabb.
@@mayermiklos Nekem is SSD-re (a szabad hely nem változik) van telepítve, viszont a képek relatíve gyors HDD-re vannak mentve. Ahogy egyre több kép lett a tárban, úgy lassult. Amúgy azon is gondolkodtam még, hogy lehet a 14bites (szintén z50) RAW képeket nem csipázza a program? :)
@@StanDoFF18 Nem tudom, de azt észrevettem, hogy az utóbbi időben belassult a Nikon NEF képek feldolgozása... Viszont nem mértem meg, hogy a Canon / Sony fájlokkal hogy áll.
Zseniális video! 👍 Szinte csak angolul nézek / olvasok mindent TH-camon is, (a fotós szakma és úgy általában a 🇭🇺 arrogancia miatt 🤭) de Te üdítő kivétel vagy!
Én szinte nem javítok semmi a fotókon, csak rendszerezem őket (már amikor :D) és megnézem őket. Erre nekem nagyon sok programot kipróbálva a Zoner lett a befutó már vagy 4-5 éve. Imádnám a Lightroom-ot (kizárólag a CC-t!), de pl. a OneDrive-on jobban hozzáfér a képekhez a Zoner és a csomag árazással sem vagyok kibékülve. És a videókat is rugalmatlanul kezeli. Régen volt még standalone, azért 20-50 ezer forintot még ki is adnék. Nem drága a havi előfizu, de sok szempontból nem előnyös.
Kb 5 éve megvettem a Lightroom 6 szoftvert dobozban. Ez volt az utolsó ilyen. Fejlesztések új verziói ezután csak a felhőben elérhetők, előfizetéssel, csak csomagban, benne a Photoshop is alap szoftver. A Photoshop nagyon piszkálja a fantáziámat, de nem megyek vele semmire. Belevetem magam, lépegetek, aztán elfelejtek mindent gyorsan, mert nincs igényem rá napi rendszerességgel használni. A Lightroomban beállítottam az átjárást, de nagyon ritkán használom.
Pedig érdemes lenne a mostani LR verziókat megnézned, a 6-hoz képest hatalmas az ugrás, főleg az intelligens maszkokkal
@@mayermiklos Szia. Akkor is érdemes megvenni a havi előfizetést, ha egyenlőre csak hobbi szinten fotóznék majd? Ha nem, milyen ingyenes alternatíva van?
Szia Miklós! Köszi a videót, nagyon jó és sok hasznos információt adtál a Lightroom-ról. Pár napja töltöttem le.
Ennek örülök, köszi! :)
@@mayermiklos szívesen
Szuper! 🙏 köszönöm szépen! 🙏 🤗
Nagyon szívesen!
Kedves Miklós! Tetszik a videód, alapvetően teljesen egyetértek veled. Én is a LR-ot részesítem előnyben, bár bevallom, egy jó fél éve elkezdtem a Photoshopot is tanulni. Azt nem lehet fél év alatt megtanulni, mint a Lightroomot. Alapvetően a Lightroomot használom, éppen azért, amit te is elmondasz a vidódban. Mindazonáltal van pár dolog, pl. felesleges tárgyak eltüntetése, amiben jobbnak és egyszerűbbnek tűnik a Photoshop. Kiimportálom a képet a Lightroomból, és ha szükséges, akkor tovább retusálgatom a Photoshopban.
Köszönöm Csaba! Így van, vannak olyan feladatok, amire a PS tényleg sokkal jobb. Én is kb csak ilyenekre használom egyébként
Szia Miklós! Érdekes volt ez az ismertető, de vam benne egy tévedés. A PS-ben az előzmények palettán vissza lehet menni az előző állapotban akkor is, amikor átméretezem a képet. Egyébként a nyers képek gyors kijavításához (gatyába rázás) a Picasa-t szoktam alkalmazni ami szintén egyszerű és hatásos.
Köszi! PS-ben ez csak akkor igaz, ha nem csuktad be a PS-t. Újból megnyitva már nem látod (hacsak nem Smart Objectként volt benne)
Ez igaz és kösz a választ.@@mayermiklos
Üdv!
Először is leszögezem hogy nem foglalok állást egyik szoftver mellett sem, csak egy észrevételt és egy kérdést írok.
Bár tetszik a Sync Setting funkció de az én észrevételem szerint nem minden helyzetben működik. Tavaly jártam New York-ban és a Time Square-en készített fényképeim utómunkáinál nem igazán jó pedig azonos beállításokkal készítettem őket. Ezek között ahány kép annyiféle árnyalatú mivel a sok képernyőn folyton változnak a képek és ezáltal a színek is. Lettek köztük teljesen jóra sikeredettek, amelyiket pedig utómunkálni kell azok között ahány annyi féle képpen. De nyilván ez egy egyedi helyzet.
Én eddig csak a Lightroomot használtam ezért Ps tapasztalom nincs. De sok olyan képem van melyeknek pl.: az eleje túlexponált a háttere pedig tökéletesre sikeredett vagy épp fordítva. Ezeket jól gondolom hogy Ps-ben lehet szerkeszteni?
A szerkesztő felület, a RAW panel Lightroomban és PS-ben is ugyanaz, tehát ha egy fotón beégett valami, és nem tudtad visszahozni LR-mal, akkor PS-sel se fogod tudni.
Én nem kiégett részletekre gondolok hanem olyan képekre melyeken pl. én túl vagyok rajta exponálva, de a háttér teljesen jó. Ha LR-ban kisebbre állítom az expozíciót akkor én megfelelően exponált leszek rajta viszont a háttér alul exponált. Tehát az lenne a megfelelő utómunka hogy csak a közelebbi részek expozícióját alacsonyabbra állítani mivel a háttér megfelelő. Remélem érthetően fogalmaztam meg a kérdésem.@@mayermiklos
Pontosan erre valók a Lightroomban a maszkok, szerencsére az ilyenhez nem kell Photoshop.
Egy kattintással ki tudod jelölni Lightroomban a hátteret, majd utána azt tudod a kép többi részétől elkülönülten szerkeszteni.
Van erről videód, ha igen melyik az? Meg akkor feltételezem hogy nem csak a hátteret hanem a többi részt is szerkeszthetem elkülönülten.@@mayermiklos
Köszi! Nagyon jó és hasznos videó volt! Jöhet még több!
Köszi :)
Szia Miklós,
Nagyon jók a videóid. Tudsz tanácsot adni? Milyen PC-n fut zökkenő mentesen az LRC? A jelenlegi kiöregedett. Köszönöm
Minél több legyen a RAM (legalább 8 Gb), a processzor is legyen gyors, és lehetőleg SSD meghajtón legyen a LR katalógus fájl.
Én egy 2021-s alap Macbook Air M1 laptopot használok.
@@mayermiklos köszönöm
Én vegyesen használom. Mostanság a képeimet Photoshopban készítem, mert általában több képpel dolgozom, egy-egy asztrófotós képem pedig alulról súrolja az 5-6GB-ot.
Hát igen Dénes, a te képeidhez muszáj valamilyen réteg-alapú szoftver! De látszik is az eredményen! Durva a fájlméret
Photoshopot én csak tárgyak eltüntetésére használom (content aware), viszont elkezdtem használni a Luminar neo-t, hát... lehet szebb munkát végez mint a Photoshop.
Simán lehet, hogy a konkurens szoftver jobb munkát végez - nekem sokszor az az érzésem, hogy az Adobe a fejlesztésekben egy kicsit le van maradva.
Szia Miklós most talàltam rà a csatornàdra,szeretnék elkezdeni makró és slow motion videók készítését,az lenne a kérdésem hogy a Sony A7iv kameràn gondolkozom ez megfelelö vàlasztàs lenne macro videókhoz vagy ebbe az àrkategóriàban van jobb opció ennél a gépnél?
Szia! A Sony A7IV egy kiváló, szinte maximális tudású gép, ha van rá kereted, csak ajánlani tudom!
Makró videókhoz viszont dedikált makróobira lesz szükséged, ezt is számold bele (pl. Sigma 105 mm f/2.8 macro)
@@mayermiklos köszönöm a vàlaszt,làttam olyan videókat amit ezzel a gébbel készítettek,hogyan tudjàk megoldani ,milyen beàlítàst hasznàlhatnak hogy úgy tünik mint ha 1000fps es slow motion videó lenne,de tudtomal a gép csak 240 fps re képes,a videókon még se làtni képkocka ugràst ,teljesen gördülékeny a felvétel és torzítàst se làtni rajta,van erre elképzelésed hogyan képesek erre?
Nem reg kezdtem el nezni a videokat amiket csinlasz.Nagyon sokszor sokat segitett. az , hogy mas mit mond az nem szamit van akinek tetszik es van akinek nem ... En ezt kovetem lehet majd feliratkozok valami tanfolyamra koszonom a videokat
Köszönöm, jó fotózást!
Szia!
Macbook Air-emen valamiért nem jelennek meg a fotók a Develop fülnél, csak a szürke háttér, míg a Library-ben ottvannak teljesen normálisan az importálás után.
Van valami tipped, hogy mi lehet a baj? Megnéztem már 20 videót, de sehol nem térnek ki a mac-re, mindenhol csak azt a két lépést említették, hogy a preferences-nél a grapics processort pipáljam át auto-ra (alapból azon van), vagy pedig hogy a catalog settingsnél menjek rá a show-ra :(((
Köszi előre is a választ!
Szia! Jó kérdés, nálam minden rendben megy a Lightroommal, és én is Mac-es vagyok.
Én is elsőkörben a Graphics Card beállítást mondtam volna - ha azt kikapcsolod, nem oldódik meg?
Kedves Miklós! Köszi szépen a videót! Azt szeretném kérdezni, hogy miért a LRC-ot használod, és nem a felhőalapút? Van valami különösebb oka?
Mivel anno a Classicot kezdtem el használni (még 2010-ben), így sok katalógusom lett. Ezt már nagyon megszoktam, és így tudok a régi képeim közt keresni. De amúgy, ha most kezdeném, már valószínűleg a felhőalapú felé mennék, mert szinte ugyanannyit tud.
Illetve amiben még a Classic jobb, hogy külsős programokkal (pl. LRTimelapse, amit sokat használok timelapse videóknál) jól össze tud dolgozni.
Én is kombinálva használom, azért szeretném hangsúlyozni, hogy nem mindegy, hogy milyen fotógráfiai ágazatra gondolunk, ha tájfotó akkor tényleg 90%-ban elég a LR, de ha portréban utazunk akkor ez az arány pont forditva lesz. Szép fényeket!
Igen, nagyon-nagyon függ a felhasználástól. Én egyébként a portrékon se szeretek többet retusálni, mint amit a LR-be kényelmesen meg tudok tenni. Persze tudom, hogy sok ügyfél jóval több retust és arcátalakítást is szeretne.
Ellene vagyok a retusálásnak. Egy jó programmal, hozzáértéssel bárkiből lehet a világ legszebb embere. Csak éppen nem igaz.
Kedves Miklós, esetleg nem tudnál ajánlani olyan szoftvert, ami olcsóbb a Lr-nál, de azért használható, és van benne pl dodge&burn funkció?
Van egy Portrait Pro nevű szoftver, nagyon sokat tud, és egyszerű használni:
www.anthropics.com/portraitpro/
@@mayermiklos Köszönöm szépen a tippet! :)
Kedves Miklós! Nekem a photoshop van meg, de tulsáģosan bonyolultnak érzem. Kérlek világosits fel hol tudom elèrni a LR t meglehetösen alacsony összegért. Nyugdíjas vagyok jelenleg kp 25000 felvètelem van. Digitális csak 2006 tól, addig csak analóg fotókat készítettem PRAKTIKA gép valamont egy 35- 200 objektívvel. Rengeteg felvételem van, amit rendszerednem kéne.
Kedves László!
Jelenleg Lightroomot csak havi vagy évi előfizetéssel lehet venni az Adobe oldalán, más hivatalos út nincsen.
Persze, sokan megoldják más módokon, különféle feltört verziókkal.
Kedves Miki! Tök jó ez a videód is! Én a mindennapokban renszermérnökként dolgozom, ahol nagyon fontos az adatbiztonság, mely kérdéskört szeretném behozni a témába. Fotósként - ahogyan azt te is mondtad - havonta akár több 1000 képet készítünk és azokat utómunkával feldolgozunk. A sok óra munkája kár lenne ha elveszne és merevlemez meghibásodással. Te hogyan vedekezel ellene? Én manapság csak a felhő technológiában látom a megoldástaz adatbiztonságra. A Lightroom-ban nagyon jól lehet szeparálni a képeket azokkal a módokkal amiket mutattál. Ezt a legjobb úgy lenne, ha a fotóinkat a felhőben tárolnánk (Google, Microsoft, Apple, Amazon, stb.) és az ott elhelyezett képeket tudná a Lightroom rendszererni. Erre is van lehetőség? Nagyon köszönöm előre is a válaszod.
Szia Norbert!
Először is hatalmas köszönet azért, amit küldtél a pár napja, mindjárt válaszolok arra az emailedre is ;)
Igazából a "sima" Lightroom pont felhő alapú, és abban a nyers fájlok a felhőben tárolódnak, lokálisan csak kisméretű Smart Preview-k vannak. Pontosan úgy, ahogy leírod - csináltam is egy videót régebben a "két LR közti különbség" címen.
Szerintem is egy nagyon jó megoldás ez, csak ilyenkor az ember az Adobe-hoz láncolja magát, hiszen csak addig fér hozzá a képeihez, amíg fizet érte.
Viszont nem kell szötyögni külső tárolókkal, meg ilyesmi...
👌👍
A Lightroom az egyszerűbb, az tény. Bár lehetne még egyszerűbb is 😀
Az Élet is lehetne egyszerűbb :)
Kedves Miklós! Régóta követem a munkásságod, és nagyon jók a videóid, de most nem teljesen értek Veled egyet. Bocs, ez rossz fogalmazás, inkább azt mondanám, hogy nem teljesen értelek... Kérdés, hogy miért kell két program? Tudom elmondtad, hogy szinte csak Lr-ot használsz, de van amikor kell a Ps. Nem egyszerűbb csak a Ps és azon belül a Camera RAW? Persze tudom, hogy a Lr-ból is direkt meg lehet nyitni a képeket Ps-ben ha komolyabb szerkesztést, retusálást akarsz. Én egyszerűen nem tudom rávenni magam a Lr használatára (többször nekifutottam), szinte csak Ps-t használok, de abból valóban nagy részben (95%) a Camera RAW-t. Azt Te is mondtad, hogy ezek szinte teljes mértékben megegyeznek, de akkor miért Lr és nem Ps? Számomra sokkal egyszerűbb az utóbbi program és ebben a legnagyobb hangsúly az importálás kihagyása miatt van. Persze mindenkinek más a munkamenete, és lehet az az egyszerűbb amit első használatkor megszokott. 🤷♂ Félre ne érts, nem kötekedni akarok, csak jobban megérteni az érvelésed. Barátsággal: Józsi
Nem kötekedsz, sokan így gondolják. Igazából, ha Bridge + Ps-t használsz, akkor az szinte olyan, mintha Lightroomoznál, csak nincsen importálás.
A PS-sel az a bajom, hogy ugyanazt elérni több kattintás. LR-ban lehet hogy 5 kattintás, PS-ben meg mondjuk 10. Nem tűnik nagynak a különbség, de sok kép esetén már nagyon számít.
A másik kettő a fájlméretek és a többfajta verziók egyszerűsége.
@@mayermiklos Lehet kicsit félreértettél... Lr vs Ps tiszta sor, mindenben egyetértek Veled! DE! Miért Lr és miért nem PS-CameraRaw? Tudom, hogy nagyon sokan a Lr-ot istenítik, de nem értem miért. A CameraRaw szerintem kezelhetőbb, többek között azért, mert nem kell vacakolni az importálással. 🤔🤷♂
@ Mert az importálás pár kattintás - általában egy helyen vannak az egyszerre szerkesztendő fotóink. Azaz ezzel alig megy el idő. Utána viszont sokkal kevesebbet kell kattintani ugyanannyi szerkesztéshez.
De a Camera RAW és a Lightroom Develop modulja egy és ugyanaz - szóval ha valaki Bridge-ben lépked a fotók közt és Camera RAW-ot használ, szinte ugyanott van, mintha LR-t használna.
Kérdésedre még a rendszerezés a válasz: ha nem használsz bridge-t, akkor nem tudsz a fotók közt keresni meg rendszerezni
@@miklosmayerphoto Mindent értek! 😉Én is sok képpel szoktam dolgozni egyszerre, de valószínűleg nagyon más a munkafolyamatunk (a feldolgozás kivételével 🙂) és rendszerezésünk. Nem győztél meg, de nagyon köszönöm a válaszod! 🙃😉
Egy bajom van a LR-al: A sok importálás miatt egyre lassabban működik a szoftver, sőt bizonyos funkciókat nem is tudok használni, mert egyszerűen percekre befagy. :(
Sajnos azt én is tapasztalom, hogy egyes verziók lassabban futnak, mint a régiek vagy újabbak. De nálam ez nem függ a katalógusban lévő képek számától.
Attól sokkal inkább, hogy a számítógép SSD-jén mekkora szabad hely van, mert ezt használja gyorsítótárként a LR. Ha 10Gb-nél kevesebb a szabad hely, sokkal lassabb.
@@mayermiklos Nekem is SSD-re (a szabad hely nem változik) van telepítve, viszont a képek relatíve gyors HDD-re vannak mentve. Ahogy egyre több kép lett a tárban, úgy lassult. Amúgy azon is gondolkodtam még, hogy lehet a 14bites (szintén z50) RAW képeket nem csipázza a program? :)
@@StanDoFF18 Nem tudom, de azt észrevettem, hogy az utóbbi időben belassult a Nikon NEF képek feldolgozása... Viszont nem mértem meg, hogy a Canon / Sony fájlokkal hogy áll.
Zseniális video! 👍
Szinte csak angolul nézek / olvasok mindent TH-camon is, (a fotós szakma és úgy általában a 🇭🇺 arrogancia miatt 🤭) de Te üdítő kivétel vagy!
Köszönöm szépen Antal!
Bevallom, hogy Szecso-n és a Zállatorvoson kívül én se nézek magyar csatornákat, őket is főleg a fiam miatt :)
@@mayermiklos
Szuper Apuka vagy!
Üdv;
Egy Apuka 🇬🇧-ból
@@antalperge1007 Köszönöm - remélem a "jó" csatornák nézésén kívül azért ez másban is kimerül :)
Elég meggyőző volt, pedig évek óta csak PS-t használok.
Köszi, érdemes megnézni a Lightroomot, mert sok képnél rengeteg időt lehet vele spórolni.
@@mayermiklos A feleségem azt használja, hogy kötegekben is tudja szerkeszteni, csak én vagyok ilyen béna. :)
Én szinte nem javítok semmi a fotókon, csak rendszerezem őket (már amikor :D) és megnézem őket. Erre nekem nagyon sok programot kipróbálva a Zoner lett a befutó már vagy 4-5 éve. Imádnám a Lightroom-ot (kizárólag a CC-t!), de pl. a OneDrive-on jobban hozzáfér a képekhez a Zoner és a csomag árazással sem vagyok kibékülve. És a videókat is rugalmatlanul kezeli.
Régen volt még standalone, azért 20-50 ezer forintot még ki is adnék. Nem drága a havi előfizu, de sok szempontból nem előnyös.
Hát igen, csak rendszerezéshez picit drága a Lightroom :)
@@mayermiklos Pedig szeretném, mert az arcfelismerés nagyon és és amit használok, abban nincs. És a videókkal is körülményes a LR.