Dlaczego napadłem na Audi e-tron? - BEZ CENZURY o elektrykach

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 1.1K

  • @plackocak
    @plackocak 5 ปีที่แล้ว +122

    Nie żałuję tych 20 minut, bardzo ciekawy materiał. Myślę, że seria takich pogadankowych filmów o motoryzacji bardzo dobrze by się przyjęła.

  • @konrad7358
    @konrad7358 5 ปีที่แล้ว +230

    Dzięki za odwagę wypowiedzi, również w bardzo niepopularnych tematach ;)

    • @drgonzo4714
      @drgonzo4714 5 ปีที่แล้ว +1

      Jakich niepopularnych?? To jest jedynie słuszna opinia całego celebryckiego / finansowego establishmentu wtłaczana całej zachodniej Europie na każdym kroku, w każdym bloku reklamowym, w każdej gazecie. O czym ty mówisz??

    • @konrad7358
      @konrad7358 5 ปีที่แล้ว +4

      @@drgonzo4714
      Syndrom oblężonej twierdzy. Ignorowanie naukowych faktów. Zaprzeczanie wiarygodności szanowanych, międzynarodowych naukowych instytucji i ich badań. Postulowanie spisku. Zaprzeczanie wszystkiemu co mogłoby zmusić do podważenia przyjętego stanowiska.
      Należysz do Stowarzyszenia Płaskiej Ziemi?

    • @drgonzo4714
      @drgonzo4714 5 ปีที่แล้ว

      @@konrad7358 Wow; nie wiedziałem, że natrafiłem na odcinek obserwowany nie tylko przez wyznawców klimatyzmu, ale i przez klimatologów. No no. A tak w ogóle - skoro już bawimy się w specjalistów od analizy psychologicznej - powiedz łaskawie: kiedy przestałeś bić swoją żonę?

  • @maszter0
    @maszter0 5 ปีที่แล้ว +81

    Zachar jak Ty mnie zaimponowałeś w tej chwily !

  • @ZacharOFF
    @ZacharOFF  5 ปีที่แล้ว +9

    Dlaczego niektórzy uznali, że napadłem na e-trona? Czy elektryczne auta są dobre? I jak ekrany, łączność 4G, liczne systemy i LEDy zmniejszają zasięg?
    1. Uwaga: poziom rozrywki w tym filmie = zero.
    2. Nagrywam w Klasie B, bo akurat to auto miałem pod ręką - zresztą ten model jest dostępny jako plug-in, więc też pasuje do tematu
    3. Wątek o raporcie Tesli: jej Solar City wygenerował ok 13TWh podczas gdy wszystkie Tesle na świecie zużyły ok 5TWh www.teslarati.com/tesla-impact-report-2018-results/
    4. Co jeśli nie elektryk? Moim zdaniem hybryda, a najlepiej hybryda plug-in, która pozwala w większości sytuacji jeździć na prądzie, ale nie ma problemu z zasięgiem.
    5. Kibicuję wszystkim graczom na rynku: Toyocie i Hyundai z wodorem, VW z ID.x, Audi z e/h-tronami, Jaguarowi, Tesli (jeśli "soon" z ostatniego tweeta Muska nie było blefem) i Mercedesowi oczywiście - jego plugina na pewno też będziemy testować :)
    6. Do produkcji 1 kg wodoru DZISIAJ potrzeba od 35 do 40 kWh energii. Na tym 1 kg Mirai przejedzie 100 km. Na 35kWh nawet e-tron przejedzie więcej, a rozsądnej wielkości auto przejedzie ponad 200 km. Zobaczymy jak z produkcją wodoru będziemy radzić sobie za dekadę.
    7. I na koniec opinia szefa VAG z dzisiaj:
    There is no alternative to the battery-powered electric drive for the foreseeable future. Over its entire lifecycle of 200,000 kilometers, an electric car produces just around half the CO2 of a vehicle with a combustion engine. The electric car is also far more energy-efficient than other alternative drives. The fuel cell or synthetic fuels may gain in importance in the medium and long term. We continue to conduct intensive research on both options. Audi plays the lead role in the Group in that regard. It will make the h-tron quattro, a fuel cell model, part of small-scale production starting in 2020. Audi and Porsche are laying the groundwork by carrying out research into synthetic fuels.
    However, neither the fuel cell nor synthetic fuels will be available at reasonable prices or on an industrial scale with the necessary energy efficiency by the mid-2020s. Moreover, a completely new, additional fueling infrastructure would have to be established for the fuel cell. And the technology will only become a real alternative if the hydrogen comes from surpluses from renewable energies. We are a long way from that.
    Subskrybuj kanał Zachar OFF: th-cam.com/users/ZacharOFFpl
    Zobacz co testuję teraz:
    facebook.com/zacharoffpl
    instagram.com/zachar_off

    • @ogorekkiszony2271
      @ogorekkiszony2271 5 ปีที่แล้ว +1

      Kibicuje volkswagenowi i całej grupie

    • @maciekbaran5151
      @maciekbaran5151 5 ปีที่แล้ว

      Brakuje mi w tym filmie porównania kosztów eksploatacji pojazdu, przy przebiegu rocznym 15 tys. km.
      10L*150*5zł=7500zł + oleje filtry 500zł razem 8000 zł rocznie
      25kWh*150*,6zł=2250zł
      Prawie 6 000 zł rocznie, przy bardzo radośnie założonych 10l ;). W eksploatacji głównie miejskiej różnica wyszłaby jeszcze większa. Czy w przypadku użytkowania samochodu głównie w mieście faktycznie dopłacamy do ekologii?

  • @jjmulinski
    @jjmulinski 5 ปีที่แล้ว +27

    Brakuje takich filmów w internecie, które rzeczowo podejmują dyskusję z każdą ze stron sporu. Ode mnie duży plus Zachar. Czekam na więcej :)

    • @m4rcin847
      @m4rcin847 5 ปีที่แล้ว +2

      Nie, nie brakuje. Po prostu Ty ich nie widziałeś.

  • @dawid8853
    @dawid8853 5 ปีที่แล้ว +55

    Bardzo ciekawy i wartościowy materiał, trochę tym filmem zwiększyłeś moją świadomość co do elektryków i tego całego eko jeżdżenia. Pozdrawiam

  • @tomaszbuks
    @tomaszbuks 5 ปีที่แล้ว +44

    pominięte zostały bardzo kluczowe wartości jeśli chodzi o ekologię: transport paliwa , straty przesyłowe i wydajność ładowania

    • @andrzejwrobel6411
      @andrzejwrobel6411 5 ปีที่แล้ว +17

      Nie zostały pominięte, bo te 3,5 do 7kWh enegii na produkcję paliwa obejmuje całkowite straty energii od wydobycia do transportu do stacji paliw. Według mnie zostało pominięto to, że większość ładowań elektryków odbywa się w nocy, gdy prąd jest najtańszy i jest jego nadwyżka, więc takie ladowanie nie ma wpływu na zwiększenie emisji CO2.

    • @atreyuainkurn
      @atreyuainkurn 5 ปีที่แล้ว +5

      @@andrzejwrobel6411 teraz, dzisiaj tak jest. W przyszłości niekoniecznie. Gdyby np. w Polsce za 50 lat było 10 milionów elektryków, to nawet gdyby połowa była ładowana w nocy to zupełnie odwraca to proporcje jak chodzi o podaż i popyt energii w godzinach gdzie (dziś) sieć jest najmniej obciążona.
      Porównania typu "czy samochody elektryczne byłyby bardziej ekologiczne niż spalinowe" - należy rozważać w sytuacji co by było gdyby rzeczywiście je zastąpiły

    • @andrzejwrobel6411
      @andrzejwrobel6411 5 ปีที่แล้ว +3

      @@atreyuainkurn Co będzie za 50 lat to my nie wiemy. Sądzę, że wtedy prawie każdy dach lub powierzchnia, która się do tego nadaje będzie pokryta panelami słonecznymi wspólpracującymi z magazynami energii. Sieć energetyczna będzie potrzebna tylko dla dużych odbiorców, głównie zakłady produkcyjne. Zresztą taką tendencję widać na świecie już dzisiaj.

    • @Grotek
      @Grotek 5 ปีที่แล้ว +2

      @@andrzejwrobel6411 nie policzono też ile CO2 wytwarza produkcja prądu niezbędnego do produkcji węgla ;) Jeśli liczymy ile kosztuje nas uzyskanie litra paliwa, należy też policzyć ile nas kosztuje zdobycie tony węgla.

    • @pmj_studio4065
      @pmj_studio4065 5 ปีที่แล้ว +3

      @Łukasz Dorosz Jeżeli kupisz samochód elektryczny to nie wpłynie to w żaden sposób na pracę elektrowni. Kilkadziesiąt dodatkowych kW nic nie zmieni przy mocy kilkuset MW.
      A jeżeli mówimy o masowym przejściu na elektryki, to tylko razem z przejściem do energii odnawialnej. Potrwa to tak samo długo.
      Nawet jeżeli jeżdżenie elektrykiem produkuje tyle samo zanieczyszczeń, to nie są one emitowane w miejscu użytkowania i nie zatruwają miast.

  • @radek198931
    @radek198931 5 ปีที่แล้ว +4

    Długością filmu nie przejmuj się Zachar. Materiał przyjemny do słuchania, bo merytorycznie w sposób bardzo prosty przedstawiłeś co i dlaczego, a jednocześnie odrobina humoru nigdy nikomu nie zaszkodzi. Zachar OFF, dobra robota 👍

  • @rafter6305
    @rafter6305 5 ปีที่แล้ว +222

    Kurde, więcej sie nauczyłem niż na fizyce : D

    • @swiruk
      @swiruk 5 ปีที่แล้ว +3

      Nie mylmy nauki z propagandą.

    • @robertbydzia8334
      @robertbydzia8334 5 ปีที่แล้ว +1

      cos marni nauczyciele ciebie uczyli, pewnie ci co strajkowali hehe

    • @booba747
      @booba747 5 ปีที่แล้ว +1

      Widać, że nie uważałeś, bo właśnie łyknąłeś bełkot nie uwzględniający mnóstwa praw fizyki.

  • @WarriorsOfAden
    @WarriorsOfAden 5 ปีที่แล้ว +13

    Zachar, wszystko fajnie ale inwestowanie w samochody czy busy elektryczne pod pretekstem dbania o środowisko ma się tak samo do rzeczywistości jak czytanie pacierza prostytutce w trosce o jej moralność. Pozoranctwo i hipokryzja. Przypomnę może pewne dane:
    50% pyłów zawieszonych pochodzi z gospodarstw domowych,
    13% z przemysłu
    około 10% z transportu drogowego.
    Jak to ma się do polityki zamieniania busów w elektryczne, ograniczenia wjazdu dla samochodów do centr miast pod pretekstem ekologii? Gdzie jest ta ogromna walka ze smogiem przez rząd? To wszystko, to mydlenie oczu i próba naciągnięcia przeciętnego kowalskiego na pieniądze.
    Pomijając to że ktoś może nie lubić odgłosu ciszy w samochodzie, braku dostępu do gniazdek w blokach (ten kto pisze że da się to obejść, niech pomiszka w centrum Katowic lub Krakowa w blokach przez rok i próbuje jeździć autem) czy krótki zasięg, cz nawet problem utylizacji takich baterii - jest alternatywa, o której nikt nie myśli.
    LPG oraz odnawialne CNG. Jednak dziwnym trafem koncerny robią wszystko, aby zniszczyć ekologiczny gaz bezpośrednimi wtryskami paliwa bądź beznadziejnymi silnikami i wciskają elektryki warte 200 tysięcy złotych. Elektryki przeznaczone do jazdy po mieście, gdzie 1) niedługo będą zakazy wjazdu do nich 2) nie będzie gdzie auta ładować pod blokiem.
    Żałosna próba robienia ludzi na pieniądze.

    • @mikoajs1210
      @mikoajs1210 5 ปีที่แล้ว

      Damian Dudek popieram

    • @16lukaszsek
      @16lukaszsek 5 ปีที่แล้ว

      nie ma to jak ograniczony umysł... samochód jeżdżący po mieście wydala spaliny, elektryk nie .... spaliny zostają miedzy blokami i nie ważne co spalasz gaz rope czy benzyne... Smog to w większości pyły z filtrów i produkowany w 90% przez przemysł ale jeśli elektryki mogą to zmniejszyć czemu nie stosować ich... tak jasne wszyscy chcą twoich pieniędzy otóż nie wszyscy .... Elektryki na prawde zmniejszają ilość co2 i innych problemów dla środowiska ale zmniejszają a nie niwelują całkiem.... słuchaj uważnie i sie skup, ładowarek jest coraz wiece(lotos na plan postawić ładowarki na kazdej swojej stacji na poczatek strategiczne miejsca ale później na kazdej)j w miastach z roku na rok ich przybywa... dwa możesz korzystać z buspasów i bezpłatnych parkingów kolejne zalety i wjeżdżać do centrum miast gdzie spalinowe większości nie mogą... trzy elektryk w korku zużywa prąd tylko podczas jazdy wiec jeżdżąc po mieście nie marnujesz paliwa co daje ci koleje oszczędności.... jeszcze elektryki są dosyć drogie chociaż można kupić je w miarę dostepnej cenie poniżej 150 tyś ale z roku na rok bedą taniały a ich zasięg rósł....

  • @kahziz
    @kahziz 5 ปีที่แล้ว +8

    Dobry materiał. Chyba pierwszy polskojezyczny, ktory mierzy sie z liczeniem konsumpcji energii i emisji co2.
    Brawo.
    Od siebie dodam tylko ze ważnym elementem tej ukladanki jest lokalizacja: ropa jedzie do nas z drugiego konca swiata, a to znow konsumpcja energii i emisja gazów. Pamietajmy tez o dysyrybucji krajowej i konsumpcji energii przez stacje ( glownie pompy ale i cala infrastruktura handlowa - swiatla, kasy, klimatyzatory.. gdy ladujesz auto elektryczne ono po prostu stoi w ciemnym garazu lub w galerii handlowej na parkingu. Sa zrodla które dopuszczaja nawet 7-10 kwh za litr paliwa zanim znajdzie sie w baku.
    Odnośnie aut elektrycznych i ich wplywu na powietrze w miastach, warto wspomniec ze ich bezemisyjnosc ogranicza spalanie ( lepiej wypalanie) tlenu, którym oddychamy w miejskim powietrzu.
    A hamowanie regeneracyjne niweluje problem pyłu z hamulcow- a ten jest znaczacym czynnikem pogarszajacym jakosc powietrza w miastach. Zachęcam do szperania zaciekawionych.

  • @konik999
    @konik999 5 ปีที่แล้ว +1

    Zawsze jest problem gdy zadziała efekt skali. Z każdego elektryka za 5-6 lat zostanie prawie tona baterii do utylizacji. Przy zasyę pieniu elektrykami aut spalinowych będą to miliony ton odpadów degradujących środowisko .Pomijając same auta , które też trzeba będzie zutylizować .. Miliony ton odpadów. Poza tym , SUV y służą nie tylko do jazdy po asfalcie . Jak ktoś widzi tym wyjazd do lasu ma parę dni , przejazdy w trudnym i niedostępnym terenie ., jazdy z przyczepą ? Masz auyo którym raz depniesz i jego paliwo starcza ci na połowę normalnego dystansu. Paliwo można , załarwić , porzyczyć , a prąd ? Dla mnie to mrzonka . Gadżet dla dużych dzieci . Owszem , jako alternatywa w transporcie miejskim , OK , coś jak mały tramwaj . nawet jeździ podobnie

  • @polakmaciej
    @polakmaciej 5 ปีที่แล้ว +13

    Super Zachar bardzo mi się podobało przedstawienie jak to na prawdę wygląda . Pozdrawiam

  • @patrykblabla
    @patrykblabla 5 ปีที่แล้ว +60

    Jeżeli chodzi o audi to czekam bardzo na etron GT :)
    A tak apropo dbania o środowisko to jak coś to mogę przygarnąć wasze auta benzynowe i poświęcić się :)

  • @tomaszbrzeczyszczykiewicz4082
    @tomaszbrzeczyszczykiewicz4082 5 ปีที่แล้ว +6

    Zachar, chyba stałeś się dla mnie jednym z najbardziej obiektywnych testerów aut elektrycznych :) (To takie dopełnienie po teście Leafa :) )

  • @pawlas00
    @pawlas00 5 ปีที่แล้ว +8

    Cytat z artykułu motoryzacjnego:
    Minęło już przeszło siedem lat od kiedy popełniliśmy humorystyczny, acz podparty trzeźwą matematyką, tekst dotyczący rzeczywistego wpływu na środowisko starych diesli i współczesnych samochodów ekologicznych.
    "Z naszych wyliczeń wynikało wówczas, że pokonując milion kilometrów wysokoprężnym Mercedesem W124 bardziej przysługujemy się środowisku, niż gdybyśmy użytkowali w tym czasie współczesne auta hybrydowe. Mówiąc krócej - pokonanie takiego dystansu wymagałoby zakupu (i utylizacji) trzech współczesnych samochodów. To - biorąc pod uwagę całkowity ślad węglowy (wyprodukowanie, eksploatacja, złomowanie) - ma gorszy wpływ na środowisko niż eksploatacja starego diesla przez czterdzieści lat zakładając średni roczny przebieg na poziomie 25 tys. km!,"

    • @daxosm
      @daxosm 5 ปีที่แล้ว +4

      A teraz wsiądź na rower, wyjedź w miasto i poczuj własnymi nozdrzami, czy wolisz jechać za W124 w dieslu, czy nowoczesnym samochodem ;)

    • @xflashu7982
      @xflashu7982 5 ปีที่แล้ว +4

      Ale to sie nie oplaca nikomu (pseudo)ekologia WCALE nie służy poprawie srodowiska tylko pieniądzą jakie pozyskuje z tego lewackia UE

    • @pawlas00
      @pawlas00 5 ปีที่แล้ว +1

      @@daxosmnie chce się spierać ale powiem z mojego własnego doświadczenia mieszkam za granicą i czasem jeżdżę na rowerze i powiem Tobie jeśli nowy samochód nie jest serwisowany czesniej niż powinien według producenta a czesto gdzie mieszkam jest jeszce gorzej to te nowsze diesle tak kopca i mimo że nie widać chmurki z tłumika spaliny za nowymi autami z silnikiem diesla są tak duszace że ja osobiście wolę jechać za starym dieslem utrzymnanym w dobrej kondycji.

    • @zbyszek9202
      @zbyszek9202 5 ปีที่แล้ว +2

      pawel
      tyle w temacie ekościemy

    • @pawlas00
      @pawlas00 5 ปีที่แล้ว +2

      @@xflashu7982 zgadzam się w 100%. Ekologia to jak dłuższe użytkownike raz wykonanego urządzenia, przedmiotu, maszyny. Każde inne tłumaczenie = $ €

  • @High-Vibes
    @High-Vibes 5 ปีที่แล้ว +9

    Nareszcie ktoś się odważył na prawdziwą analizę w temacie elektryków. Rozsądne spojrzenie bez ściemniania i bełkotu reklamowego jednego producenta. Dystans i wiedza poparta faktami a nie marketingiem. Brawo Zachar😁

  • @krzysztofmarek8582
    @krzysztofmarek8582 5 ปีที่แล้ว +3

    Fajnie to wytłumaczyłeś. I takie podejście właśnie do tematu auto elektrycznych trzeba mieć. 🙂

  • @Gangster9988
    @Gangster9988 5 ปีที่แล้ว +29

    ja to się boję o te elektryki jak się rząd do nich dosadzi.. Będzie pięknie do czasu, jak z benzyną. Dowalą podatki na prąd i płatne ładowanie i gówno będzie z tego

  • @zinucz6217
    @zinucz6217 5 ปีที่แล้ว +1

    5:00 "...na koniec I kw. 2019 r. działało na polskim rynku 7740 stacji paliw...", dodajmy do tego czas jaki potrzebujemy na uzupełnienie paliwa w baku - bynajmniej nie kilka godzin. Trzecia sprawa - czas pracy baterii - kilka (7-9) lat - po tym czasie konieczność wymiany baterii na nową - tu zachodzi "problem" ceny - gdy koszt (nowych) baterii równa się cenie kilkuletniego(7-9) auta, kolejna wymiana po kolejnych 7-9 latach oznacza inwestycję kilkukrotnie przekraczającą wartość auta.

  • @SuperLiconic
    @SuperLiconic 5 ปีที่แล้ว +5

    Tak jak wielu poniżej, gratulacje za odwagę poruszenia niepopularnych tematów i wygłoszenia niewygodnej prawdy o CO2 i przemyśle mięsnym. Kanał Moto to nietypowe miejsce ale oglądało się świetnie, jasno, prosto i konkretnie. Dzięki !!

  • @marcelo3914
    @marcelo3914 5 ปีที่แล้ว

    Takie filmy i uświadamianie ogląda się z przyjemnością, widać odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu...

  • @Zombie-gd6fw
    @Zombie-gd6fw 5 ปีที่แล้ว +4

    Jak ktoś ma dom i garaż, to zapewne ładowanie elektryka nie stanowi problemu. Jednak na osiedlu z parkowaniem pod chmurką lub na parkingu który jest oddalony od bloku już nie jest tak wesoło.

    • @AkarZaephyr
      @AkarZaephyr 5 ปีที่แล้ว +2

      Najwyższa pora, by nowe osiedla projektować z myślą o przyszłości, a nie jedynie z myślą o upchaniu największej ilości bloków na możliwie najmniejszej powierzchni i sprzedania frajerom zanim się zorientują, jakie gówno kupili. I wtedy ładowanie na osiedlu też nie będzie problemem.

  • @walg_rski1846
    @walg_rski1846 5 ปีที่แล้ว

    Ja też jestem pod wrażeniem swobody w mówieniu, ale to świadczy o tym, że wiesz co chcesz powiedzieć i masz o czym mówić. Dużo dobrej treści. Jak widzę film 20 minutowy to mam dość już, ale tutaj była mega kompresja😃
    20 min zachar a 20 min SCF.... Makabra

  • @napradpoPolsce
    @napradpoPolsce 5 ปีที่แล้ว +4

    Szacunek. Takich Ludzi trzeba aby statystyczny obywatel miał szansę na poznanie tematu. Gratuluję filmu. Zgadzam się z Tobą w 100%.
    Dodam jeszcze tylko że jazda na prąd jest tak fajna że aż uzależniająca.
    Ja to widzę tak
    1.maszyna parowa - zabytek
    2.silnik spalinowy - forma przejściowa
    3.silnik elektryczny - przyszłość
    Jak tylko technologia baterii na to pozwoli z samochodami stanie sie to co z koleją. Czyli większość będzie na prąd czy to się komu podoba czy nie.
    Poza tym uważam że auta które są bezemisyjne w miejscu eksploatacji wpłyną pozytywnie na na zdrowie mieszkańców miast

    • @czarsooon
      @czarsooon 5 ปีที่แล้ว

      Poszukaj danych, bo na razie masz błędne pojęcie. Całkiem duży procent taboru na kolei stanowi tabor spalinowy

    • @Sladziu
      @Sladziu 5 ปีที่แล้ว +1

      Druga sprawa to to, że pociąg nie pojedzie bez szyn, a Ty samochodem spalinowym możesz jechać tak naprawdę gdzie Cię oczy poniosą. Bierzesz zapas paliwa i w droge.
      Samochód elektryczny nie wyjedzie z obszaru objętego infrastrukturą ładowania.
      Taki 'postęp technologiczny' i niech żyje wolność ;)

    • @napradpoPolsce
      @napradpoPolsce 5 ปีที่แล้ว +1

      @@czarsooon dane z 2017
      Na koniec minionego roku liczba lokomotyw wyniosła 429 sztuk. Z tego 320 to lokomotywy elektryczne, a 109 - spalinowe.
      Czyli większość na prąd
      A to co nie na prąd to de facto też na prąd
      Najbardziej rozpowszechnione są lokomotywy o przekładni elektrycznej - silnik spalinowy napędza prądnicę, a osie napędowe są obracane za pomocą silników elektrycznych

    • @napradpoPolsce
      @napradpoPolsce 5 ปีที่แล้ว +1

      @@Sladziu Troche demonizujesz. Prąd jest wszędzie a infrastruktura rozwija się dynamicznie.
      www.auto-swiat.pl/elektryczny-nissan-leaf-pokonal-afryke/2grdbjd

    • @czarsooon
      @czarsooon 5 ปีที่แล้ว

      @@napradpoPolsce lokomotywy, do tego dochodzą szt oraz wszelkiego rodzaju maszyny m.in..diagnostyczne, budowlane.
      Nie twierdzę, że elektrycznych jest wiele mniej, jednak nie możemy pominąć tej 1/3. Zwłaszcza że wiele eksploatowanych linii w Polsce jest niezelektryfowana

  • @grzybu13
    @grzybu13 5 ปีที่แล้ว +1

    Skoro liczyles emisje CO2 produkcji baterii EV, to powinny tez zostac uwzglednione emisje przy produkcji silnika spalinowego. Badzmy precyzyjni ;) Ale generalnie dobrze ze sprostowales!

  • @Pabloel
    @Pabloel 5 ปีที่แล้ว +4

    Szkoda ogladac tak stronniczy material u Zachara. Naprawde szkoda.
    Zapomniales o LPG. Bardzo ekologiczne, tanie wiec po co o tym mówić tylko promować elektryki..... A co z produkcja baterii? Wiesz ile to CO2 oraz innych metali ciężkich w atmosferę? A co z Litem?
    Nie mowisz tez kompletnie o kosztach! Przy obecnych cenach prądu taniej jeździć na LPG a prąd cały czas idzie w gore. Do 2020 bedzie wymiana licznikow wiec na 100% pojdzie w gore bo przecież to nie jest za darmo.
    Dodatkowo wspominasz o "czystym prądzie". Pracowałem na turbinach wiatrowych 2 lata - to jest dopiero ściema! Wiesz że turbina Vestas ma ponad 300 litrów różnych płynów (chłodniczy, olej w skrzyni, olej hydrauliczny) i wycieki są tam normą. Ciśnienie robocze 220 bar. Wszystko w glebie idzie. Nie wspominam już o kosztach energetycznych produkcji takiego wiatraka czy tego że zabijają masę ptaków, nietoperze kompletnie już szans nie mają. Kompletnie się to nie kalkuluje jak policzysz!
    Główna zaleta elektryka to fakt że przesuwa on smog za miasto. Jezdzi sie tez bardzo fajnie. I tyle. Reszta to same wady (temat żywotności baterii jest ciekawy, spadek wartosc etc. Raport Tesli ma sie nijak do Vlogow uzytkownikow aut! )

    • @aquatank5899
      @aquatank5899 5 ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie produkcja baterii to cieżki temat. Taki ekspert niby a średnio się przygotował. Niech robi test 2 metrowca zamiast ludziom w głowach mieszać ale wszyscy łykają jak młode pelikany bo mniej CO2. Więcej syfu zanieczyszczającego środowisko powstaje z opon itp niż ze spalin bo nikt tego nie sprząta przecież.

  • @piotrszulc7478
    @piotrszulc7478 5 ปีที่แล้ว +1

    Tylko pytanie: PO CO? Nowoczesne diesle/benzyniaki sa b. Ekologicznie. A co z bateria, produkcja tej baterii...metale ciezkie

  • @Lukit19877
    @Lukit19877 5 ปีที่แล้ว +5

    Słucham i słucham mądrze i tresciwie powiedziane ale kurde tylko z jedną osoba mi się to wszystko kojarzy Zachar - Polski James May :D

  • @permakultura
    @permakultura 5 ปีที่แล้ว

    Szacun, wreszcie temat potraktowany poważnie. Mogłeś jeszcze wziąć pod uwagę to, że większość aut jednak ładuje się nocą, wtedy kiedy odbiór prądu z sieci zasilanej węglem jest niski, a większa część prądu normalnie idzie w komin bo nikt jej nie zużywa. To daje dwie korzyści. Jak mówią wyliczenia w Polsce możnaby zasilić ok 1 mln pojazdów tylko nocą, a co za tym idzie powinniśmy wszyscy zyskać na tym bo skoro do tej pory elektrownia pracowała jałowo w nocy nie dając producentowi prądu zysków, a tu nagle nocne obciążenie zrobi się jak w dzień to spowoduje dużo większe wpływy z nocnej sprzedaży prądu, których do tej pory nie było i teoretycznie powinno spowodować albo długofalowe wstrzymanie podwyżek cen prądu dla wszystkich albo wręcz obniżki obecnych na rynku stawek. Ja ładuję 95% czasu nocą, a rachunek jest podobny za sam garaż w taryfie G12 gdzie prąd nocny jest dużo tańszy jak za całe mieszkanie.

  • @TheArtkor
    @TheArtkor 5 ปีที่แล้ว +7

    Zachar jeżeli już tak skrupulatnie liczymy to zapomniałeś policzyć emisji CO2 przy wydobyciu węgla czyli zasilania maszyn wydobywczych prądem, gazem, paliwem, zużyciem prądu przez kopalnie, nawet codziennym ładowanie lampek górniczych itp.
    uwzględnij to i wtedy porównuj elektryka do spalinowca
    pozdrawiam elektryk

    • @arapek
      @arapek 5 ปีที่แล้ว +3

      A zdarte buty górników ?

  • @histeria1348
    @histeria1348 5 ปีที่แล้ว

    W tej chwili licząc ogólnie i nie wdając się w szczegóły ofert prąd kosztuje ok 1 zł za kw (jak wiadomo zdrożeje bardzo szybko jak przestanie obowiązywać cudowna ustawa o braku podwyżek w tym roku) Śmiało możemy przyjąć do kalkulacji że w przyszłym roku będzie to ok 2 zł za kw. I znów bez wdawania się w szczegóły auto elektryczne zużywa ok 20 kw na 100 km przy eko jeździe (nie mówiąc o Tesli w wersji performance gdzie przy pełnym obciążeniu to chyba po 30 minutach jest po baterii) co daje jakieś 40 zł za 100 km czyli w zależności od auta i trybu jazdy z grubsza 30-50 zł za km przy założeniu łądowania w domu zwykłym prądem bo każe łądowanie szybkimi ładowarkami podwaja lub potraja tą liczbę. Nawiązując do pana dziennikarza na tej samej zasadzie przychód firmy jest jej zyskiem. Podsumowując najtańszym samochodem jest benzyniak w lpg a trochę droższym diesel i oba są znacznie bardziej ekologiczne niż elektryki łądowane prądem z węgla..:)

    • @fddevnull
      @fddevnull 5 ปีที่แล้ว

      Mnożysz liczby w jednej mylisz się o 30% w drugiej o 40% . Potem przewidujesz przyszłe ceny prądu z kosmosu i wyszło ci to co chciałeś , gratulacje ;)

  • @serekkiri
    @serekkiri 5 ปีที่แล้ว +3

    Kurde Zachar dzięki za poruszenie tego tematu, wiele osób w polsce tylko się wyżywa na elektrykach nie potrzebnie nie wiedząc co i jak, zwróciłbym tylko uwage że już studentom z Finlandii udało się odzyskać 80% baterii a teraz testują odzyskiwanie 90% to jest ogromna liczba i będzie można produkować elektryki o wiele mniejszym kosztem, z mniejszą emisją! ;) Ps. Jak na to popatrzeć mamy całkiem niezła już infrastrukturę ładowarek i coraz więcej miast chociażby moje zakłada farmy z paneli słonecznych (powstaje 1 obok mnie) a dodatkowo prawie kazdy budowany nowy dom dokłada panele dzięki czemu zużycie energii z "sieci" może spać o kilkadziesiąt %%, co za tym idzie mniej węgla, następnie dokładamy do tego elektronie wiatrowe i schodzimy jeszcze niżej co staje się niesamowitym wynikiem jak na polske i mam nadzieje że będziemy szli w tą stronę. Mam 18 lat i chciałbym móc żyć na planecie takiej jak kilkanaście lat temu i zajmować się normalną pracą a nie walką z anomaliami itp. Jeszcze raz dzięki za tak odważny odcinek! :D
    Edit: Poprawka oglądnąłem do końca i widzę że wspominasz :D

  • @M4tIn
    @M4tIn 5 ปีที่แล้ว

    Zachar, jedna prośba. Nigdy nie przepraszaj, że zajmujesz czas. Ciebie się tak przyjemnie słucha, że jakbyś godzinę gadał o niczym, to i tak nie jest to czas zmarnowany. Pooglądaj Łysego z M4K, ten to potrafi marnować czas widzów :-) Wielki szacun nie tyle za robotę, co za osobowość, bo widać, że jesteś po prostu fajnym człowiekiem i chyba to przyciąga ludzi, strasznie przykro, że tak mało widzów masz, ja oglądam każdy odcinek, o czymkolwiek on jest.

  • @Konxjom
    @Konxjom 5 ปีที่แล้ว +11

    Jeszcze nikt tego tak kapitalnie nie wytłumaczył brawo

  • @MarekPARA-hb5ib
    @MarekPARA-hb5ib 5 ปีที่แล้ว

    Pięknie, że wspomniałeś o mięsie. Ludzie szukają oszczędności co2 we wszelakich aspektach życia podczas gdy główny czynnik znajduje się na ich talerzu

  • @mateuszparafinski7527
    @mateuszparafinski7527 5 ปีที่แล้ว +3

    Fantastyczny film Zachar, dzięki za merytoryczne podejście do tematu. Rzadko na polskim TH-cam'ie słyszy się o globalnym ociepleniu, dlatego cieszę się że kilkaset tysięcy ludzi w końcu pozna jakieś fakty odnośnie tego jak wpływamy na naszą planetę. Bardzo szanuję też za napomnienie o przemyśle mięsnym i jego wpływie na środowisko - a nuż się uda niektórych skłonić do zastanowienia nad swoimi nawykami żywieniowymi! Pozdrawiam :)

  • @mucha991ify
    @mucha991ify 5 ปีที่แล้ว +1

    Pytanie do znawcow, zostalo tutaj poruszone ile CO2 zostaje wyprodukowane w procesie produkcji baterii, ale idac tym sladem mozna sie czepiac benzyniakow ile zanieczyszczen sie wytwarza w procesie produkcji silnika (obudowy i wszystkich jego czesci), wszystkich instalacji, wydechu itp. Mozna tak brnac w nieskonczonosc co moim zdaniem nie ma sensu. Poprawic jesli sie myle. Pozdrawiam :)

  • @hubert87242
    @hubert87242 5 ปีที่แล้ว +7

    A co z produkcją nowej i utylizacją takiej zepsutej baterii, jaki koszt i czy nie ma żadnych zanieczyszczeń w związku z tym?

    • @marcinlechicki4019
      @marcinlechicki4019 5 ปีที่แล้ว +1

      Jest o tym mowa w filmie... Lepiej chyba oglądać do końca przed komentowaniem... Bo taki komentarz ośmiesza komentującego. Emocje tak duże w hejtowaniu elektryków, że nawet do końca nie zobaczę, tylko nawrzucam od razu... Przeciwnicy elektryków to już jest jakiś kult powoli.

    • @dawidkos6916
      @dawidkos6916 5 ปีที่แล้ว +1

      @Martinuss 77
      > Dobre benzynowe auto jest bardziej ekologicznie niz elektryki.
      Możesz podać konkretne wyliczenia? będę wdzięczny :)

    • @AkarZaephyr
      @AkarZaephyr 5 ปีที่แล้ว

      @Martinuss 77 A co z utylizacją zużytych olejów silnikowych / przekładniowych? Co z emisją tlenków węgla, tlenków azotu?
      Co z utylizacją zużytych silników spalinowych?

  • @lukaszlewczuk
    @lukaszlewczuk 5 ปีที่แล้ว

    Zapomniałem w poprzednim poście zapytać Cię o baterie fluorowe, które są dopiero w fazie testów, lecz dość pomyślnych ostatnio. Wiele wskazuje na to, że ze swoją wielokrotnie wyższą gęstością energii mogą rozwiązać kłopot słabego zasięgu na bateriach Li-Ion. Już 2-3 miesiące temu myślałem o sprzeżeniu ich z paliwem wodorowym, bo to by dało niesamowitą kumulację korzyści. I tu moje pytanie: czy słyszałeś może o tym, by któryś z koncernów samochodowych interesował się technologią baterii fluorowych? Ja mam jakieś mgliste skojarzenia chyba z General Electric, ale oni nie reprezentują zbytnio "samochodówki". Z góry dzięki Zacharze za info !

  • @DKdoman
    @DKdoman 5 ปีที่แล้ว +3

    Elektryki są bardzo bliskie mojemu sercu, więc bardzo się cieszę, że w końcu ktoś przedstawia konkretne argumenty i nie zakłamuje :)

  • @lotnik1976
    @lotnik1976 5 ปีที่แล้ว

    Fantastyczny materiał! Jedyny element o którym może bym wspomniał to sprawność - ile energii idzie w tzw. "kosmos" w przypadku silnika ICE a ile EV :)

  • @bartektobiasz8129
    @bartektobiasz8129 5 ปีที่แล้ว +20

    Zachar pełen szacunek za te obliczenia 😂😂

  • @tristankordek
    @tristankordek 5 ปีที่แล้ว

    Wspaniałe video, niby 20 min a odczułem to jak nie więcej niż 5 min, bardzo wciągające nagranie.
    Temat aut elektrycznych jest bardzo ważny, wielu ludzi nie ma o tym żadnego pojęcia więc materiał który przygotowałeś z tak istotnymi tematami można bez obaw udostępniać im jako szkoleniowy o technologii z którą (na szczęście) za chwilę wszyscy będziemy mieli odczynienia każdego dnia. Nie mam wątpliwości że rozwieje im to wiele pytań które mogli by mieć na samą myśl o samochodach elektrycznych.
    O długość materiału nie musisz się martwić jeśli zajdzie taka potrzeba podziel go na kilka części, wspomniałeś o innych nieporuszonych wątkach tak więc czekamy na kontynuację.
    Pozdrawiam

  • @siqenia
    @siqenia 5 ปีที่แล้ว +19

    Jak na tym tle wypada LPG ?

    • @piotrbarej5673
      @piotrbarej5673 5 ปีที่แล้ว +5

      Lepiej niż benzyna i diesel, gorzej niż elektryki

    • @michakaczmarczyk7954
      @michakaczmarczyk7954 5 ปีที่แล้ว +13

      LPG np. we Włoszech jest traktowany niemal jak elektryk :) A w rzeczywistości jest dużo bardziej EKO niż elektryki.

    • @michakaczmarczyk7954
      @michakaczmarczyk7954 5 ปีที่แล้ว +6

      @@pmj_studio4065 Awaryjność większa? No chyba w instalacjach z lat 90.

    • @lukluk1914
      @lukluk1914 5 ปีที่แล้ว +2

      @@michakaczmarczyk7954 awaryjnosc. Mam dwie instalacje sekwencyjne. Zadna nie przezyla 100k km- w jednej padla listwa mimo dobrego LPG a w drugiej tej starszej pddala sie centralka. Nie wypowiadam sie o instalacjach z bezposrednim wtryskiem bo nie uzywam.

    • @pmj_studio4065
      @pmj_studio4065 5 ปีที่แล้ว

      @Michał Kaczmarczyk LPG nie jest bardziej EKO niż elektryki. To nadal silnik spalinowy, a gazu spala się więcej niż benzyny.
      Awaryjność musi być większa. LPG podwaja instalację paliwową i zmienia całkowicie parametry silnika i spalin. Mam instalację gazową od kilku lat w dwóch samochodach: opel corsa 2002 i dodge grand caravan 2016. W corsie działa dość dobrze, ale w dodge'u ciągle jest problem z regulacją elektroniki i poszło już na to kilka tysięcy.

  • @sicalafa5424
    @sicalafa5424 5 ปีที่แล้ว +1

    Brakuje mi bardzo ważnej kwestii, którą zawsze powinno się podkreślać omawiając temat aut elektrycznych a mianowicie problem z recyklingiem ich baterii, szczególnie w Polsce. Zawierają one niebezpieczne i toksyczne pierwiastki ciężkie, które mogą podczas utylizacji lub nawet (a może i w szczególności) uszkodzenia podczas eksploatacji przejść do środowiska.

  • @hogan20p
    @hogan20p 5 ปีที่แล้ว +12

    Kwestia czasu i będą powerbanki do aut elektrycznych 🤷🏼‍♂️🙉

    • @mariuszkloc2805
      @mariuszkloc2805 5 ปีที่แล้ว +2

      hogan20p Rosjanie zrobili powerbanka na bazie atomówki:) który ma dawać energię przez... 50 lat.

  • @SnwBlackSnwBlack
    @SnwBlackSnwBlack 5 ปีที่แล้ว +1

    Fajna tabelka.. No a teraz pytanie podstawowe na jakiej podstawie pozyskano informacje o skali zjawiska z co2 w roli cichego zabójcy (lol) na już nie 100 a powiedzmy jedynie kilkadziesiąt lat wstecz?

  • @Stanwis
    @Stanwis 5 ปีที่แล้ว +80

    Zachar brawo za odwagę!

    • @bogusrichter
      @bogusrichter 5 ปีที่แล้ว +3

      Zachar na prezydenta !

    • @nasdac221
      @nasdac221 5 ปีที่แล้ว +2

      i rabaty na V8 dla wegetarian !

    • @drgonzo4714
      @drgonzo4714 5 ปีที่แล้ว

      Chłopie, jaką odwagę?? Wszyscy celebryci, aktorzy, cała zamożna Warszawka powtarza te same slogany co on. Każdy hollywoodzki aktor musi mieć Toyotę Priusa mimo, że tym syfem nie chce jeździć. Przed połową holenderskich firm stoi Tesla prezesa - koniecznie przodem do przechodniów- żeby pokazać ideologiczną słuszność i przesłanie: patrzcie chamy, ja ratuję planetę.
      Zachar recytuje tu różaniec eko - wyznawców.

    • @nasdac221
      @nasdac221 5 ปีที่แล้ว

      @@pmj_studio4065 rewolucja błyskawicznie sama się dokona bez przekonywania kogokolwiek gdy/jeśli pojawią się modele w cenach i parametrach użytkowych spalinówek oraz infrastruktura do ładowania, dla większości ludzi samochód to urządzenie służące do przemieszczania się z punktu A do punktu B i wszystko im jedno czym jest napędzane

    • @szczurekkarnkowo
      @szczurekkarnkowo 2 ปีที่แล้ว

      Nikt z tych prezesów nie kupił Tesli żeby ratować planetę. Kupili ja bo zapierdala, jest ładna, nie pali benzyny po 2e za litr... a do robienia długich dystansów pod domem czeka jakieś 530d albo e300d. ;)

  • @andrzejwrobel6411
    @andrzejwrobel6411 5 ปีที่แล้ว

    Świetny film. Spodobały mi się wyliczenia odnośnie emisjii dwutlenku węgla. Nareszcie ktoś to zrobił rzeczowo i wytrącił argument tym którzy twierdzili, że elektryki powodują większe zatrucie z powodu większego spalania węgla. Według mnie został jeszcze pominięty jeden fakt, że najczęściej elektryki ładuję się w nocy, wtedy gdy energia elektryczna jest najtańsza i jest jej nadwyżka, bo elektrowni nie da się wyłączyć na kilka godzin. Takie ładowanie nie powoduje zwiększenia emisji CO2, a pozwala zagospodarować tą energię, która i tak jest produkowana.

  • @swiruk
    @swiruk 5 ปีที่แล้ว +5

    Wskazówka dla osób lubiących ciepły klimat - niektórzy twierdzą, że jazda autem spalinowym podnosi temperaturę. Ja w to nie wierzę, ale na wszelki wypadek jeżdżę autem spalinowym.

    • @patryqR9A4P
      @patryqR9A4P 5 ปีที่แล้ว +2

      I to jest prawidłowe podejście 😎

  • @ianazu38
    @ianazu38 5 ปีที่แล้ว +2

    lepiej nie opowiadac o co2 jesli ma sie o tym tak zla wiedze tak sobie to tlumaczyli parenascie lat temu i okazalo sie to nieprawda
    nie chcecie szkodzic srodowisku kupujcie diesle ktore to niedawno tez byly na nozu
    nie nabijajcie kasy producentom samochodow marketingiem co2 bo mija sie to z prawda przeplacacie za auto i nigdy nie zobacyzcie zadnych oszczednosci

  • @wojtek_sanitarnik
    @wojtek_sanitarnik 5 ปีที่แล้ว +8

    Zahar wg mojej opinii przeliczenie kWh jest nieobiektywne. A gdzie się podział koszt wyprodukowania i spalenia węgla aby uzyskać 1kWh? A gdzie ogromną strata na przesyle energii? Która czasem sięga 30-40%?! Ehhh...
    Już pomijam ogromne koszty modernizacji sieci energetycznych które kompletnie nie są gotowe na rewolucję elektryczna w motoryzacji.
    Żeby nie było też jestem za jeśli chodzi o elektryfikację motoryzacji - ale bądźmy obiektywni. Póki spalamy węgiel nie jest to aż tak super rozwiązanie. Jeśli mielibyśmy atom to byłoby faktycznie czyste i tanie źródło energii... Oby ITER się powiódł i jak najszybciej rozpoczęli produkcję energii z fuzji jądrowej.
    Wodór, w mojej opinii, jest przyszłością z kilku powodów.
    1. Szybkość tankowania paliwa płynnego
    2. Możliwość korzystania tam gdzie nie ma rozbudowanej sieci energetycznej - zasięg globalny.
    3. Teraz koszt wytwarzania wodoru jest bardzo duży, jeśli ruszy fuzja jądrowa i zostanie zoptymalizowana izotopem helu (helem-3, który znajduje się na księżycu, dlatego też trwa cichy wyścig między Chinami a USA kto pierwszy postawi kopalnie na powierzchni księżyca), wytworzenie wodoru będzie tanie i ultra ekologiczne.
    Polecam zapoznać się z projektem ITER - najdroższym obiektem badawczym na ziemi. W projekcie biorą udział wszystkie największe gospodarki świata.
    th-cam.com/users/fusionforenergy

    • @KabaretyTH
      @KabaretyTH 5 ปีที่แล้ว +1

      Ale transport paliwa też pochłania CO2. A tego się nie uwzględnia.
      A przejście na wodór jest fatalne, gdyż znowu uzależni nas od dostawców paliwa. Znów ceny będą dyktować giganci. W przypadku prądu jest inaczej. Zwłaszcza, że prąd możesz produkować sam. Panele, wiatrak - w Irlandii coraz więcej domów jest offgrid czyli niepodpiętych do sieci tylko niezależnych. I to jest odpowiednia droga.

    • @KabaretyTH
      @KabaretyTH 5 ปีที่แล้ว

      Poza tym Tesla już oferuje superchargery v3, które w 15 min ładują Teslę 3. Zwykłe tankowanie z płaceniem zajmuje 10 min. Więc gdzie tu problem?

    • @morcmar
      @morcmar 5 ปีที่แล้ว +2

      I najważniejsza kwestia została pominięta. Ile zmniejszy się zanieczyszczenie nisko -emisyjne tak bardzo dotkliwe dla miast?
      Samochody generują ok 9% zanieczyszczeń niskiej emisji, gdzie około 8 procent pochodzi z kół i samego poruszania aut i unoszenia pyłów z ziemi. Zanieczyszczenie z rur wydechowych to ok 1% wszystkich zanieczyszczeń.
      Produkcja baterii do Tesli (najmocniejszej) to produkcja CO2 sprawnego Dieselka przez ok 7-8 lat.
      Lepiej lobbować za dobrym, tanim węglem aby ludzie nie musieli palić śmieciami. A gdzie prowadzenie kampanii na temat sposóbu palenia (górnego i dolnego) bo ono powoduje najwięcej zanieczyszczeń. Kilka osób przekonałem już do prawidłowego palenia. Nie dość iż przestały kopcić to i ok 20% oszczędzają - paląc zgodnie z przeznaczeniem pieca.
      Na węgiel jest akcyza. Idea akcyz to opodatkowanie towarów luksusowych. Czy węgiel jest luksusem?

    • @wojtek_sanitarnik
      @wojtek_sanitarnik 5 ปีที่แล้ว

      @@KabaretyTH Bzdury, widzę że obserwujemy perspektywę tylko jednej dekady. A to bardzo krótkowzroczne.
      Technologie wodorowe dają olbrzymi atut w kolonizacji Marsa. Produkcja baterii jest zabójcza dla środowiska na dłuższą metę i pochłania olbrzymie zasoby metali ziem rzadkich. Najlepsza opcja jest wytwarzanie czystego paliwa, jakim jest wodór, ale tylko z fuzji jądrowej. Do tego potrzebny jest hel-3 i cały projekt ITER. Toyota, Mercedes, Hiundai już to wiedzą.
      th-cam.com/video/qBm1XSS8kkU/w-d-xo.html
      Echo, po części się zgadzam, tyle że głównym problemem oporcz jakości węgla jest klasa pieca węglowego. Większość tanich konstrukcji jest fatalna nawet jeśli palisz w nich dobrym węglem.
      Paliwa kopalne to relikt przeszłości tak czy inaczej.

    • @KabaretyTH
      @KabaretyTH 5 ปีที่แล้ว

      @@wojtek_sanitarnik Wodór jest czysty tak samo jak prąd. Do wytworzenia jednego i drugiego potrzeba jednak energii. Z tym, ze do wytworzenia wodoru potrzeba jej znacznie więcej, nie da się na małą skalę, produkcja i przechowywanie jest bardziej niebiezpieczne i pochłania gigantyczne środki. Więc tylko dla gigantów. I w imię czego? w imię szybszego "tankowania"? :) Poza tym póki co w przestrzeni kosmicznej wszytko bazuje na energii słonecznej, nie na wodorze.

  • @pel3k
    @pel3k 5 ปีที่แล้ว

    Podjąłeś bardzo ważny temat i uważam, że ten film powinni obejrzeć nawet ci ludzie, którzy kompletnie nie są zainteresowani motoryzacją. Szacun Zachar!

  • @ast4538
    @ast4538 5 ปีที่แล้ว +3

    jeszcze pozostaje kwestia wyprodukowanie i utylizacja akumulatorów i kwasów.

    • @AkarZaephyr
      @AkarZaephyr 5 ปีที่แล้ว +3

      No to w rewersie - jaki jest koszt utylizacji zużytych olejów silnikowych/przekładniowych?
      Naprawdę, jak już głęboko zaczniemy grzebać to jedyne czego się dowiemy to to, że tworzymy kupę syfu naszym rozwojem technologicznym i nie ma "dobrego" i "złego" rozwiązania - są tylko "złe" i "jeszcze gorsze".

    • @pmj_studio4065
      @pmj_studio4065 5 ปีที่แล้ว +2

      Problem produkcji i utylizacji baterii będzie rozwiązany, kiedy stare baterie całkiem się zużyją (recykling). Do tego czasu niestety trzeba wydobywać lit i kobalt na nowe.
      W bateriach litowo-polimerowych nie ma żadnego kwasu.

  • @pmatus
    @pmatus 5 ปีที่แล้ว +1

    Zachar super wyliczenia, ale trochę za dużo założeń. Wytworzenie 1kWh energii kosztuje w Polsce więcej niż 650g CO2. Blok na węgiel kamienny o sprawności 46 proc. (co jest granicą dzisiejszej technologii) emituje „tylko” 743 kg CO2/MWh, ale to abstrakcja bo nie mamy samych takich bloków, a energię otrzymujemy również z węgla brunatnego, ale i w minimalnym stopniu z innych źródeł. Jak się poszuka to różne źródła różnie podają, ale nigdzie nie wychodzi to poza przedział 743-1070g CO2 / 1kWh (dla przykładu w Japonii jest to 943g CO2/1kWh). Dalej trzeba policzyć straty na przesłaniu energii do Twojego gniazda elektrycznego w domu - to jest od 5% do 7%. Dalej trzeba policzyć straty przy ładowaniu i magazynowaniu energii elektrycznej. Straty są na AC->DC, samo ładowanie baterii (ciepło), magazynowanie (utrata energii jak nie jeździsz, samorozładowanie), ponowna konwersja DC->AC - to są straty ok 20-23%. Wychodzi, że 1kWh faktycznie przeniesiona na koła to od Leafa 12,2kWh/100km (po minimalnych liczbach, Smart zużyje podobnie) to ok. 114g CO2 /100km, aż po zawrotne 352g CO2/100km (dla eTron przy 25kWh/100km, liczone po górnych wartościach). Jak przyjrzymy się hybrydom (nie plug-in), ropniakom i benzyniakom to wychodzi dla przykładu: 105 (kompaktowy diesel toyoty lub hybryda), 140 (kompaktowa benzyna z 2.0 wolnossącym silnikiem), 250 (Audi Q7), 353 (Mercedes-AMG GLE 63 S 4MATIC Coupé). Już po tym widzimy, że zakup diesla lub oszczędnego benzyniaka może być korzystniejszy dla środowiska w codziennym użytkowaniu, a całość wyliczeń nie uwzględnia: wydobycia i rafinowania ropy/benzyny, ale również nie uwzględnia wydobycia węgla, litu i mnóstwa innych pierwiastków które są w bateriach oraz utylizacji/przetworzenia baterii litowej. Wyprodukowanie baterii do auta to oczywiście też koszt weźmy te 20 ton CO2, jednak nie jestem pewien czy on uwzględnia koszt wydobycia i transportu litu oraz innych pierwiastków. Wydaje mi się, że sam koszt produkcji baterii po zakupie materiałów. Jednak tam samo można podejść do benzyny - mamy koszt wydobycia i rafinacji. Te 20 ton CO2 to tylko extra koszt producenta benzyniak vs elektryk, który na warunki PL nigdy się nie zwróci.

    • @pmatus
      @pmatus 5 ปีที่แล้ว

      Aaa i nie mów, że nie da się zrobić silnika benzynowego który zejdzie poniżej 140g/100km. Jestem przekonany i myślę, że np. projektanci Mazdy postawili sobie to za cel. Skyactive-X (SCCI) zejdzie myślę z 10-25% z tej wartości. dodatkowo stosując technologie (już obecne) w stylu iEloop, odłączanie cylindrów, EGR, zmniejszanie masy, optymalizacja procesu spalania itp pozwolą zejść do 115-120g/100km. Oczywiście Mazda to tylko przykład. Oprócz tego jest całe mnóstwo hybryd i mild-hybryd, ale one mają już akumulator litowy (jakiś), więc tutaj trzeba dodać koszt jego wytworzenia (jest on jednak dużo mniejszy niż 100kWh akumulator eTrona). Hybryda bez problemu zejdzie poniżej 100g/100km i to w ciągu najbliższych 5 lat.

  • @gabaaba8846
    @gabaaba8846 5 ปีที่แล้ว +125

    Zachar 34% Polaków mieszka w blokach jak oni mają ładować auta ?

    • @TheEryk03
      @TheEryk03 5 ปีที่แล้ว +169

      Ktoś kto mieszka w bloku nie kupuje auta za pół bańki.

    • @daxosm
      @daxosm 5 ปีที่แล้ว +37

      @@TheEryk03 ale za 140 już tak

    • @Andrzej-uy7ik
      @Andrzej-uy7ik 5 ปีที่แล้ว +20

      Raczej też nie. Po to będą i już częściowo są stacje ładowania, pewnie jak trochę się to rozwinie to nawet jak nie powstaną stacje lądowania przy blokach to na pewno będą doprowadzone przewody i zrobione jakieś ala gniazdka na kilku miejscach postojowych przy bloku.

    • @KabaretyTH
      @KabaretyTH 5 ปีที่แล้ว +21

      A jak tankujesz spalinowe? Jedziesz na stację. Więc tu tak samo. Tesla aktualizuje swoje superchargery do v3. Taka ładowarka ładuje Teslę 3 w... 15 min! Tankowanie auta spalinowego z płaceniem trwa 10 min. Więc czas ładowania nie jest już problemem.

    • @karluum
      @karluum 5 ปีที่แล้ว +7

      @@TheEryk03 Wielu ludzi wybiera mieszkanie wielorodzinne ze zwykłego lenistwa. A mają pieniądze.

  • @polskinacjonalista8953
    @polskinacjonalista8953 5 ปีที่แล้ว +1

    Końcówka materiału to wpisywanie się w trend ekobzdetów.
    Tu gazy cieplarniane i ich zawartość: pl.wikipedia.org/wiki/Gaz_cieplarniany Para wodna nie ma wpływu bo wszystko niby wywołuje CO2. Prawie uwierzyłem.
    Odnośnie zarzutów do samochodów elektrycznych: "to się zmieni". Zmieni nie zmieni, ale jeszcze stacje ładowania nie są tak powszechne i to jest fakt. Odnośnie wyliczeń emisji CO2 jest ona bardzo uproszczona i branie pod uwagę 200 kkm na jednym ogniwie wydaje się obecnie chyba trochę przesadzone. Z pewnością na autach elektrycznych straci branża części zamiennych i przemysł naftowy, ale biorą pod uwagę raczkowanie tego typu pojazdów serwis pewnie tani nie będzie. Ogólnie to samochody elektryczne nie są jakimś epokowym wynalazkiem XXI wieku. Ktoś chce na tym zarobić i wciska ludziom głupoty jaki to mamy wielki wpływ na klimat. Wiara że człowiek ma taki wpływ na przyrodę to megalomania i pokazują nam to siły przyrody w postaci tsunami, powodzi i pożarów. Te historie o CO2 wsadźcie sobie pod poduszkę.

  • @arturartur5564
    @arturartur5564 5 ปีที่แล้ว +13

    Problem nie w wielkosci baterii a w szybkosci i dostępności ładowania

    • @Przybylski713
      @Przybylski713 5 ปีที่แล้ว

      To się zmienia, poza tym to głównie problem Polski. Gdy Tesla oficjalnie się u nas otworzy oraz Niemcy wypuszczą elektryki - nie będzie już problemu.

    • @andrzejwrobel6411
      @andrzejwrobel6411 5 ปีที่แล้ว

      Zgadzam się z tobą. Osobiście bym wolałbym mieć elektryka, który ma baterię 40kWh, waży do 1,5 tony i zużywa ok 13kWh/100km (zasięg 250-300km), niż takiego który ma baterię 100kWh, waży 2,5 tony i zużywa 20kWh/100km (zsięg do 500km). Ten zwiększony zasięg jest potrzebny tylko kilka razy w roku, a po co przepłacać za droższy samochód i większe zużycie energii.

  • @MrWawer
    @MrWawer 5 ปีที่แล้ว

    Zachar gratulacje, świetny i zwięzły materiał z odpowiednim dystansem! brawo za odwagę na temat konsumpcji mięsa i wpływie na produkcje CO2. Napewno w przypadku napędu bazującego na ogniwach wodorowy warto się będzie pochylić na tematem produckcji wodoru, przesyłu, technologi itp bo pochłania to sporo energii, gdzie infrastruktura prądowa jest obecna prawie wszędzie. Nie wspominająć już o uzależnieniu od "stacji wodorowych" ponownie ;-D

  • @dariuszz2889
    @dariuszz2889 5 ปีที่แล้ว +6

    Wszystko to piękne, jednakże dane i zasięgi elektryków są podawana w temperaturze pokojowej ok. 20 st C, a co się dzieje z zasięgiem w polskich temperaturach zimowych -10, -15. I tu z zasięgu 400km spada do 200, 150 ?

    • @VidiGoR1
      @VidiGoR1 5 ปีที่แล้ว +1

      Dariusz Z... 250 km przy -18’C.

  • @SzPMarianJanoszka
    @SzPMarianJanoszka 5 ปีที่แล้ว

    Super edukacyjny odcinek. Konkrety, wyliczenia, zmierzenie się z popularnymi mitami. Dzięki Zachar!

  • @szaryobywatel2017
    @szaryobywatel2017 5 ปีที่แล้ว +5

    Pytanie, jak wygląda i jaki ślad C zostawia utylizacja baterii??? Pozdrawiam.

    • @Zureknakwasie
      @Zureknakwasie 5 ปีที่แล้ว +3

      Baterie Li-Ion używane w takich akumulatorach nie są szkodliwe dla środowiska, to nie kwasówki. Są często wykorzystywane ponownie a recykling najbardziej zużytych jest prawie całkowity bo ma cenne pierwiastki :)

  • @geniusz8686
    @geniusz8686 5 ปีที่แล้ว +1

    Szanuję samochody elektryczne i ich właścicieli, ale twierdzenie że są "zero emisyjne" jest manipulacją. Fajnie że w mieście nie zanieczyszczają powietrza ale gdzieś ten mistyczny CO2 się ulatnia, aby elektryk mógł jechać.
    Żeby dokładnie porównać emisje CO2 samochodów elektrycznych i spalinowych trzeba policzyć emisję z produkcji całego układu napędowego: produkcję silnika elektrycznego i spalinowego, skrzynie biegów i dyferencjał. Każde przetwarzanie stali wymaga wysokiej temperatury i emituje CO2.
    Co myślicie o obliczeniach naszych sąsiadów:
    www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/ekolodzy-w-szoku-elektryki-emituj%C4%85-wi%C4%99cej-co2-ni%C5%BC-diesle/ar-AAAJxed?ocid=sf&fbclid=IwAR2rQg-7bywb9GeF0Pjit0em-6gKTjt6uZ-L9f1anRKIBodxW94pV-jNTNQ
    Czy to możliwe? Czy UE robi nas wszystkich w konia?

  • @mehoo79
    @mehoo79 5 ปีที่แล้ว +3

    th-cam.com/video/UCSFKupGLgA/w-d-xo.html
    Bardzo ciekawy materiał. Nie osądzam, ale polecam zapoznanie się i wyrobienie sobie własnego zdania. Naprawdę warto moim zdaniem.
    Kto kontroluje złoża metali rzadkich stosowanych do produkcji baterii ?
    Dlaczego europejskie koncerny motoryzacyjne dążą do zaprzepaszczenia swojego wieloletniego doświadczenia w udoskonalaniu silników spalinowych ?
    A jak się ma ekologiczność aut zasilanych LPG do aut elektrycznych ? Co jest bardziej eko ???

  • @chmuragan
    @chmuragan 5 ปีที่แล้ว +1

    Dobry wywód.
    Tylko że nadal wpływ CO2 na ocieplenie jest hipotezą, a nie faktem. Człowiek tak na prawdę nie ustalił jeszcze z całą pewnością, czy robi się cieplej bo rośnie poziom CO2, czy poziom CO2 rośnie, bo robinsię cieplej.

    • @ZacharOFF
      @ZacharOFF  5 ปีที่แล้ว +1

      Zgoda, to tylko hipoteza, podkreśliłem to

  • @seebmamb0
    @seebmamb0 5 ปีที่แล้ว +4

    no a ile kosztuje utylizacja elektryka i diesla?

    • @pmj_studio4065
      @pmj_studio4065 5 ปีที่แล้ว +1

      Stare baterie z Tesli są używane w Powerwallach, a kiedy się całkiem zużyją, Tesla będzie z nich odzyskiwać materiały na nowe (to znacznie zmniejszy zanieczyszczenia w procesie produkcji baterii i wydobycie materiałów).
      Reszta samochodu podobnie jak diesel.

    • @BHBalast
      @BHBalast 5 ปีที่แล้ว +1

      @@pmj_studio4065 - Kupa smarów i podbnej chemii, w elektryku jest tego mniej.

  • @cathathonium
    @cathathonium 5 ปีที่แล้ว +1

    paaaanie liczący.co pan pieprzysz?litr paliwa zuzywa do 7kWh aby go wyprodukowac?????
    to policzmy:7kWh x 50groszy=ok 3,5 zł.wedlug oficjalnych danych orlen zarabia ok 70gr na litrze.
    teraz ten orlen sprzedaje za ok 5 zł ten litr.ile wydaje orlen na wydobycie tego paliwa,zbudowanie rafinerii,rozwizienie po stacjach,utrzymanie prezesa,jego dziwek,milinow pracowników.no ile???no wychodzi na to ze caly ten trud wykonuje za jakies 80 groszy na litrze.
    tak wiec cos sie panu pomieszalo panie redaktorze.
    teraz mowisz pan ze elektrownia produkuje prad z dana emisja.czy uwzgledniles pan ze aby ten prad znalazl sie w samochodzie to doplynie go tylko polowa tego co zostalo wyprodukowane w elektrowni!!!!!!
    tak wiec pomnoz pan swoje wyliczenia przez dwa i wychodzi to samo co u spalinowych.
    jezeli do samochodu doplywa tylko 50% wyprodukowanej w elektrowni energii to znaczy ze przy ladowaniu zostaje stracone kolejne 10%,potem przy zasilaniu silnika elektrycznego zostaje stracone kolejne 20-30%.
    ile nam zostaje z poczatkowego prądu wyprodukowanego w elektrowni?
    zostaje nam jak widac ok 20-30%.to jest sprawnosc identyczna jak samochodu spalinowego.
    ladowanie tylko ze zrodel odnawialnych ma sens uzywania takich aut.poki co nie ma tylku elektrowni na swiecie aby zdolaly naladowac wszystkie auta gdyby zostaly wymienione na elektryczne.pozdrawiam i zycze myslenia.
    p.s.
    czlowiek nie produkuje 4% co2 tylko o rzad wielkosci wiecej,skad te dane????

  • @MegaSigsauer
    @MegaSigsauer 5 ปีที่แล้ว +4

    Ciekawe co zrobią z tymi wszystkimi zużytymi bateriami a o pożarze nie wspomnę tego nie da się ugasić

  • @mlepa
    @mlepa 5 ปีที่แล้ว

    Wow, takiego filmu nigdy się tutaj nie spodziewałem... Jestem zachwycony i dziękuję bardzo za postawienie sprawy tak jasno i odważnie.
    Wszyscy czekają ze zmianami w swoim życiu aż cały świat się zmieni, a świat zmienia się poprzez każdą pojedynczą osobę.
    Produkcja mięsa nie odpowiada jedynie za CO2 ale też metan, który, choć jest go dużo mniej, powoduje efekt cieplarniany 10x krotnie większy od CO2.
    Przepis na zdrowy świat:
    1. Ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, mleko, jajka, skóry, wełnę).
    2. Zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu i zmienić samochód na elektryczny (typu używany Leaf). Jeśli mieszkasz w bloku, to blok ma dach ;) Namów wspólnotę/spółdzielnię na taką instalację i miasto, żeby postawiło Ci słupek ładowania przed blokiem. Koszty samej instalacji zwracają się po 7 latach, a później masz energię za darmo. Namów swoje miejsce pracy na instalację fotowoltainczną i słupek do ładowania, a naładujesz auto za darmo... To wszystko przy dzisiejszych cena energii, a te za chwile poszybują w kosmos i wtedy oszczędności będą jeszcze większe i pojawią się szybciej.
    3. Nie latać samolotami i korzystać jak najwięcej z komunikacji masowej.
    4. Więcej jeździć na rowerze!

    • @ZacharOFF
      @ZacharOFF  5 ปีที่แล้ว

      Metan nie daje jednak takiego efektu x30 bo to inna molekuła

  • @arekszutowski4059
    @arekszutowski4059 5 ปีที่แล้ว +6

    Świetny pomysł na film świetny film i w ogóle świetnie

  • @MrDaku86
    @MrDaku86 5 ปีที่แล้ว

    Zachar obliczenia w prostej formie i przystepne dla wiekszosci ludzi. Jestem pod wrazeniem i dopinguje goraco. Podnoszenie swiadomosci ogolu jest bardzo wazne, poniewaz samochody z alternatywnym/niekonwecjonalnym zrodlem napedu sa przyszloscia. Ja kocham auta z silnikami spalinowymi, ale musimy zaczac myslec kolektywnie i wypracowywac rozwiazania ktore pozwola zmniejszyc nasz niekorzystny wplyw na srodowisko. Osobiscie uwazam ze jeszcze kilka lat i konkurencja na rynku aut elektrycznych zrobi swoje i beda one przystepne cenowo. Dodatkowo wkalkulowujac oszczednosci eksploatacyjne w porowaniu ze spalinowymi silnikami to naprawde bedzie sie oplacac kupowac elektryki, czy ich nastepcow wodrowych lub kto tam wie jakich jeszcze. Dodatkowo wydaje mmi sie ze 200-250k pln za tesle model3 to dobry stosunek jakosci do ceny. Popieram propagacje aut elektrycznych w 100%

  • @pawewitkowski2993
    @pawewitkowski2993 5 ปีที่แล้ว +3

    Koszt CO2 baterii został wspomniany ale nie dodany do wyliczeń. Czy został wciągnięty jako mniej korzystne dane emisji CO2 dla elektryków?

  • @zetzet2164
    @zetzet2164 5 ปีที่แล้ว +1

    Co roku w okolicach wakacji gdz przychodzą upały grozi nam Black Out któregoś tam stopnia bodajże 11 i musimy importować za chore pieniądze prąd od sąsiadów w 2018r były to: Szwecja, Litwa, Niemcy.. nasze elektrownie mogą wyprodukować 21,5 tyś MW a mamy podczas upałów strzały na zapotrzebowanie 24 tyś. MW a to tylko gdy włączamy wszyscy jak jeden mąż klimatyzatory i jest lipa na maxa. A teraz niech chociażby wszyscy którzy mają domki, garaże podziemne i możliwość zainstalowania takie wall-a podłączają auta.. myślę że na dziś dzień sieć elektryczną w Polsce nie jest w stanie uciągnąć tego kroku cywiizacyjnego. Zobaczycie dziś płaczemy bo litr Pb lub Diesla kosztuje 5,5 a za kilka lat kilowatogodzina będzie stała też w okolicy 5 zł - petro demokrację muszą mieć w szachu dystrybucyjnym nośnik powszechnej potrzeby na zarabistym obciążeniu podatkowym (50-70% taxy) żeby utrzymać system w ryzach. Wodór, prąd, benzyna.. jeden grzyb masz płacić za możliwość poruszania sie, elektryki dziś koszt przejechania 100 km to około 5-7 zł a pod koniec przyszłej dekady 50-60 zł bądź innych tam impulsów na karcie typu euro, jeny, dolary.. paliwa kopalne jeszcze długo będą z nami chociażby ze względu na infrastrukturę elektryczna która coraz częściej leci na marginesie swojej wytrzymałości a bloków węglowych nie chcą bo koszty emisji, elektrownia atomowa w naszej szerokości geograficznej to samobójstwo (patrz na północ mapy: obwód kaliningradzki), import prądu drogi a te barany każą rozbierać elektrownie wiatrowe, tworzą chorą barierę papierologiczną i ekonomiczna dla mikro elektrowni solarnych z których prawie każdy domek jednorodzinny mógłby się "elektrycznie utrzymać". Koncerny energetyczne w Polsce i ich lobby stali się zbyt zachłanni są na bycie hegemonem dystrybucyjnym już są przeciążeni ale nie, wy zwykle szaraczki nie myślcie o solarach, wietrze czy tam wodzie.. proad tylko z węglowych bloków energetycznych. Tylko.

    • @fddevnull
      @fddevnull 5 ปีที่แล้ว

      To się nazywa stopień zasilania ;)
      Wbrew temu co piszesz duża liczba elektryków może ratować sieć dzięki Smart grid u v2g.
      Nie rozwijamy OZE to nasz problem. Niemcy jak jest gorąco nie mają problemu z klimatyzacją bo wtedy na max pracują ich PV.
      Nie w elektrykach jest problem i jeszcze długo nie będzie.

    • @zetzet2164
      @zetzet2164 5 ปีที่แล้ว

      @@fddevnull może masz rację, swoje wypociny opieram na medialnych doniesieniach typu: elektrownia nie może zrzucać wody do zbiornika (w Rybniku co roku jest taka akcja) gdyż jest za gorąca i wszystko co tam żyje będzie śnięte, grozi nam blackout - sytuację ratują niemieckie elektrownie. Polityka zielonych certyfikatów to zwykły biznes obliczony na zysk a gdzie miejsce na wsparcie inicjatywy oddolnej? Ludzi którzy chcą być eko - zwroty instalacji fotowoltaicznych są obliczane na 15-20 lat, dlaczego nie mogę konsumować tej energii bezpośrednio z kolektora tylko ja sprzedawać i kupować? Prawda jest taka że zapotrzebowanie na energię elektryczną tylko rośnie a schemat centralny jest droga do nikąd. Oczywiście nic narazie nie zastąpi nam potężnych elektrowni opartych o bloki węglowe ale nasi sąsiedzi z zachodu produkują gigantyczne ilości energii ze źródeł alternatywnych. Często się słyszy że gdzieś tam podczas upałów w Danii czy Norwegii padają co roku rekordy produkcji energii która pokrywa ileś tam procent zapotrzebowania albo że podczas sztormu turbiny wiatrowe produkują przegigantyczne ilości energii. Jak to śpiewał Markowski: "kiedy Ją chcę zielony być i deszczówkę z pól pić" to dlaczego nie mogę?

    • @fddevnull
      @fddevnull 5 ปีที่แล้ว

      @@zetzet2164
      Z energii którą produkujesz możesz sam korzystać. Problemem jest nadwyżka. Model rozliczeń obecny jest słabo opłacalny ekonomicznie do tego ostatnio doszły jeszcze nowe przepisy które wstrzymały nowe instalacje.
      To polityka i tyle . Nawet jak nic się u nas nie zmieni to z powodu cen prądu będą powstawać systemy odłączone od sieć albo z bardzo małymi mocami przyłącza. Ludzie zaczną sami produkować energię na własny użytek, gromadzić ja, a tylko w razie złych warunków pogodowych korzystać z energii z sieci.

  • @wojciech8846
    @wojciech8846 5 ปีที่แล้ว +47

    Spokojnie Zachar, znajdą się tacy Janusze, którzy z Krakowa nad morze zajadą na jednym ładowaniu, bez klimy i świateł haha 🤣 pozdro

    • @alemito521
      @alemito521 5 ปีที่แล้ว +10

      Oooooo, i to jest bardzo dobre podsumowanie dla kogo są samochody elektryczne
      Dla Upośledzonych

    • @patorikkubaketsu8845
      @patorikkubaketsu8845 5 ปีที่แล้ว +3

      @@alemito521 jak to jest być jednym z nich?

    • @Fytrzaczek21
      @Fytrzaczek21 5 ปีที่แล้ว +5

      @@alemito521 dlaczego dla upośledzonych? nie czaję xd

    • @dr.vitkacy
      @dr.vitkacy 5 ปีที่แล้ว +8

      @@alemito521 tak samo mówili jak jeździli konno i zobaczyli pierwsze samochody i tak samo było z pierwszymi dieslami z do osobowówk. Wszyscy będziemy w przyszłości jeździli elektrykami i koniec.

    • @alemito521
      @alemito521 5 ปีที่แล้ว +1

      @@Fytrzaczek21 To taka prowokacja, dziś samochód elektryczny ma sens tylko w mieście, dziś, bo jak będzie w przyszłości to nie wiem

  • @cytrynowy_melon6604
    @cytrynowy_melon6604 5 ปีที่แล้ว

    Elektronika pokładowa pochłania marginalne ilości prądu, w porównaniu do energii, której potrzeba na wprawienie auta w ruch. Światła LED, nawet bardzo mocne, nie zużywają więcej pradu niż stare halogeny. Prawdziwym powodem słabej efektywności jest to, że zarówno sama bateria, silniki elektryczne, jak i oprogramowanie sterujące są na niskim poziomie zaawansowania. Nie ma tego, za co się właściwie płaci - czyli przewagi dzięki technice.

  • @wykydytron
    @wykydytron 5 ปีที่แล้ว +3

    A ja np mam wyjebane na ekologie, tak jak kupuje silniki spalionwe tak zawsze bede je kupowal. No I powodzenia w ladowaniu w domu, siec elektryczna w Polsce jest zbyt stara by wytrzymac ladowanie elektrykow. Juz na lato zapowiedzieli chwilowe odcinki pradu a w mojej okolicy od ponad 2 lat w nocy prad jest odlaczany niemal co noc poza sezonem grzewczym. Wszystko fajnie tylko ludzie nie maja pojecia jak bardzo w dupie jest polska pod wzgledem infrastruktury elektrycznej.

    • @andrzejwrobel6411
      @andrzejwrobel6411 5 ปีที่แล้ว

      Jeżeli mówisz o sieci to ci powiem, że kiedyś z ciekawości zrobiłem przeliczenia i mi wyszło, że gdyby w Polsce było 1 mln elektryków, to na ich ładowanie byłoby potrzeba poniżej 1% globalnego zużycia energii. Poza tym nie słuchałeś uważne filmu. Na wyprodukowanie 1 litra paliwa potrzeba od 3,5 do 7 kWh energii. Czyli jeżeli weżmiemy średnią ok 5 kWh i średnią zużycia paliwa ok 6l to wychodzi ok 30kWh/100km. Tyle nie zużywa nawet najbadziej energożerny elektryk, średnio elektryki zużywają ok 16kWh/100km. A jeżeli weźmiemy pod uwagę, że elektryki ładuje się najczęściej w nocy wtedy gdy jest nadwyżka energii to wychodzi na to że samochody elektryczne odciążą sieć elektryczną :).

    • @BHBalast
      @BHBalast 5 ปีที่แล้ว

      @@andrzejwrobel6411 Paliwa nie produkuje się u nas, a mówimy o Polsce, poza tym ja też robiłęm kiedyś obliczenia i wyszło mi, że musimy dostawić kilka bloków jeśli cała polska przerzuciłaby się na elektryki.

  • @romanhallek9151
    @romanhallek9151 4 ปีที่แล้ว

    Na początek zaznaczę, że bardzo cenię ten kanał oraz prowadzącego, bo robi to z kulturą i w sposób jaki sprawia, że miło się słucha. Widziałem, albo raczej odsłuchiwałem w trakcie pracy wiele odcinków i chyba widziałem już 99% odcinków, jednakże ten odcinek jest nieco mało rzetelny. Badałem temat "elektryków" i WSZYSTKO co jest z tym związane od produkcji po utylizację i auta elektryczne są nie tyle nieekonomiczne dla całej populacji (nie jednostki) i ogromnym zagrożeniem środowiskowym w przyszłości, bo znając postępowania (karne, niemoralne) korporacji - zniszczą nasze środowisko!

    • @romanhallek9151
      @romanhallek9151 4 ปีที่แล้ว

      Ponadto! Gdzie ta frajda z jazdy? Warkot silnika, popkorn z rur wydechowych i ten pomruk przy muśnięciu pedału gazu na biegu jałowym?! Bądź dźwięk blow off'a? Nie zamieniłbym za elektryka a jeśli chodzi o gadżety to ich nie brak w moich samochodach, czego znając rynek samochodowy nie ma 99% pojazdów!

  • @MrWafel007
    @MrWafel007 5 ปีที่แล้ว +8

    Trochę te obliczenia kuleja, wszystko można przeciągnąć i zmanipulować. Nadal mnie elektryki nie przewidują.

  • @jarekhaus2808
    @jarekhaus2808 5 ปีที่แล้ว +1

    A co będzie jak w radiu powiedzą ze jest 20 stopien zasilania i bedą gdzie nie gdzie wyłączenia? a jak "zatanujesz" prąd jak skonczysz na zadupiu i utkniesz w błocie?.Dobry rolnik raczej cie nie wyciągnie ursusem, i nie przyjdzie z wachą w konewce.Jak na razie Ja jestem sceptyczny.Jest jeszcze wiele innych mankamentów, acha na koniec czytałe jak elektryki ładnie sie palą, nawet strazacy nie chcą go gasic. bo nie da się:) taka ładna temperatura się zrobi:).Tak do rozwazenia wszystkim super entuzjastom elektryka.Ja poczekam jeszcze kilka dobrych lat jak zostaną dopracowane lub pojawi sie auto na wodór.
    ps.a wywody o ekologi z dupy wzięte.O ile sie nie myle 2 lata temu pierdnął wulkan i tyle dał co2 ile cała ludzkośc przez jeden rok wyprodukowała.

  • @mwarmula
    @mwarmula 5 ปีที่แล้ว +12

    Zachar nie dodałes do tego utylizacji tych akumulatorów ;). Ta czynność wywołuje strasznie dużo zanieczyszczeń.

    • @piotrfi6613
      @piotrfi6613 5 ปีที่แล้ว +1

      A po co je utylizować? Jak ci się auto rozsypie to baterie można jeszcze wykorzystać do zasilania np. domów a jak już po wielu, wielu latach całkowicie padnie to pierwiastki użyte do produkcji są zbyt cenne by je wyrzucać i lepiej poddać recyklingowi.

    • @tasiemiecuzbrojony
      @tasiemiecuzbrojony 5 ปีที่แล้ว +7

      Weźcie już dajcie spokój z tymi waszymi śmiesznymi dowodami na to jakie to elektryki sa zle

    • @jp2886
      @jp2886 5 ปีที่แล้ว +4

      Spalinówek nie utylizuje się za darmo również :)

    • @crusaderanimation6967
      @crusaderanimation6967 5 ปีที่แล้ว +3

      @@tasiemiecuzbrojony To nie próba udowodnienia że elektryki są złe tylko próba dotarcia do prawdy, bo po dodaniu tego przy tym balansie wciąż będzie opłacalne ale może być mniej.

    • @lukluk1914
      @lukluk1914 5 ปีที่แล้ว

      @@piotrfi6613 bo w tym domu to wiadomo te uzywane baterie beda dzialac w nieskonczonosc... Ehhh...

  • @rafpaw
    @rafpaw 5 ปีที่แล้ว

    Brawo Zachar. Już nie muszę tłumaczyć ludziom podstawowych błędów w myśleniu o elektrykach. Od teraz będę po prostu puszczał powyzszy filmik.

  • @XeVender
    @XeVender 5 ปีที่แล้ว +20

    Elektryk do pełna- kilka godzin, spalinowe do pełna- minuta...

    • @Booyamakashi
      @Booyamakashi 5 ปีที่แล้ว

      Zalezy ktory. Leafa mozna naladowac w 20 minut - mowil o tym wlasciciel na tym kanale.

    • @XeVender
      @XeVender 5 ปีที่แล้ว

      @@Booyamakashi z 0 do 100% w 20 minut? Nawet telefonu tak szybko nie naładujesz...

    • @daxosm
      @daxosm 5 ปีที่แล้ว

      @@XeVender telefonu nie ładujesz z gniazda o mocy 10000W

    • @basiorpiotrek
      @basiorpiotrek 5 ปีที่แล้ว +1

      @@XeVender oj kolego musisz się sporo dokształcić...

    • @XeVender
      @XeVender 5 ปีที่แล้ว

      @@basiorpiotrek Nadal nie uwierzę, że całkiem rozładowaną baterię w Leafie można naładować do 100% w 20 minut...

  • @marcinchmurski4938
    @marcinchmurski4938 5 ปีที่แล้ว

    Każdy z nas ma w czymś baterie Li-ION i wie, że one się starzeją i czym innym jest 80 czy 160 000 w rok a czym innym w 10 lat. Kolejną kwestią jest uszkodzenie takiego aku, bo co jeżeli akumulator zostanie nadmiernie rozładowany?? ile sprawności straci? No i kwestia sprawności aku w zimie przy ogrzewaniu światłach radiu i w powolnym ruchu gdzie rekuperacja nie zadziała. obawiam się, że w rzeczywistości będzie tak jak ze spalaniem ma palić 8 l/100 pali 10-11 w lecie a w zimie 13 czyli zasięg w zimie będzie - 40%... Czekam na taki test... Co ważne priusy owszem jeżdżą ale test sprawności akumulatorów po latach wskazuje na spadek wydajności i to nie o 10% a o kilkadziesiąt... Są w sieci materiały które mówią o uszkodzonych bateriach już po 8 latach... Ciekawe jest to, że np. prius ma większą pojemność baterii niż wykazuje producent żeby przez dłuższy czas nie zauważyć utraty zasięgu ;) Ale wodór może być tym czymś.

  • @Freeman1982PL
    @Freeman1982PL 5 ปีที่แล้ว +8

    Czekam na elektryczne tankowce i kontenerowce tak duże silniki dopiero dają dużo CO2

    • @tomes3378
      @tomes3378 5 ปีที่แล้ว +2

      Wyeliminowanie napędu spalinowego sprawi że i mniej tankowców będzie potrzeba.

    • @kuba729
      @kuba729 5 ปีที่แล้ว +1

      Wszystko jest do zrobienia, tylko nie ma kogoś kto by zainwestował w taką firmę, gdyż nawet do jej wystartowania potrzebne są naprawdę gigantyczne pieniądze.

    • @dawidworldVip
      @dawidworldVip 5 ปีที่แล้ว +1

      Jesteśmy cywilizacja konsumencka więc musimy się cofnąć do epoki kamienia aby nic nie spierdolic a to nie możliwe a tymbardziej zamienić wielgachne transportowce na elektryczne mimo że zamieniły wszystkie auta na elektryczne to i tak wszystkie zanieczyszczenia pojazdów porossczajacych się to wielkie statki plus ciekawostka 4 największe transportowce wytwarzają więcej co2 niż wszystkie samochody osobowe na ziemi.

    • @Milenium5
      @Milenium5 5 ปีที่แล้ว +2

      Tak to prawda, emitują bardzo dużo. Jednak nie zmieni to faktu, że transport jednej tony ładunku takim kontenerowcem jest mniej szkodliwy dla środowiska, niż w przypadku samochodu osobowego. Po prostu jest to efekt skali. I dlatego są wprowadzane ograniczenia dla pojazdów, szczególnie w centrach miast.

    • @pmj_studio4065
      @pmj_studio4065 5 ปีที่แล้ว

      @Pedro Problem w tym, że ludzie potrzebują samochodów. Nie będziemy przecież poruszać się po mieście kontenerowcami (XD).
      W centrach miast nie przewozi się ton ładunków. W tych ograniczeniach chodzi o spaliny, hałas i korki (samochody elektryczne rozwiązują 2 pierwsze problemy).

  • @piotr4672
    @piotr4672 5 ปีที่แล้ว +1

    Co z tego że akumulatory będą robione w Chinach które nie przestrzegają żadnych norm czystości powietrza i emisji zanieczyszczeń.... Cieszmy się w Europie zakłamaną ekologią niesioną przez elektryki i niech każdy myśli dalej, że elektryki zbawią świat, a trawa będzie zieleńsza niż wcześniej i zające na łące będą mówić do przejeżdżających elektryków "kocham cię elektryku"

    • @marcinlechicki4019
      @marcinlechicki4019 5 ปีที่แล้ว

      Może masz rację, ale to znaczy, że obecne dzidziusie będą miały jeszcze dzieci za 20-25lat, ale wnuków za kolejne 20-25 lat nie dożyją. Na ich 50 urodziny z oceanów uwolnią się tony metanu i pary wodnej, a ziemia przestanie być zdatna do życia... A nawet jeśli będzie zdatna do życia, to wobec ogromnych zmian, przeżyją nieliczni, najlepiej przystosowani do zmieniających się warunków otoczenia (wzrośnie IQ populacji homo sapiens w wyniku wąskiego gardła ewolucji)
      Jest jeszcze szansa że wybuchnie yellowstone... To oznaczałoby długą zimę i lód zamknąłby w sobie dużo gazów cieplarnianych (lepsza opcja dla cywilizacji)
      Jest jeszcze szansa, że golfstrom odsunie się na południe w wyniku ochłodzenia przez wodę z topniejących lodowców i na półkuli północnej zacznie się zlodowacenie (też lepsza opcja dla ludzkości)
      Istnieje szansa na zabójczą epidemię, która wykończy 1/3 populacji ludzkości (ciągle lepsza opcja dla ludzkości, bo przesuwa w czasie zagładę powodowaną efektem cieplarnianym)

  • @tasiemiecuzbrojony
    @tasiemiecuzbrojony 5 ปีที่แล้ว +6

    W Polsce elektryk to średni pomysł, zwłaszcza w bloku. Ładowarek niestety w ogóle nie ma. Jak to mówią, w Japonii wieczór, w USA ranek, a w Polsce średniowiecze :D

    • @KamilWoda
      @KamilWoda 5 ปีที่แล้ว

      @Ader V2 Od zawsze jest bieda z gniazdkami z trzema fazami

  • @Michu2108
    @Michu2108 5 ปีที่แล้ว

    Musisz tez Zachar mieć na uwadze to, ze wyprodukowanie takiej baterii litowo-jonowej samo w sobie jest szkodliwe dla środowiska, wiec im więcej elektryków, to więcej szkodzenia środowisku podczas ich produkcji. I tu się zastanawiam czy to się w ogóle nie miła z celem i czy auta elektryczne, których jest co raz więcej, nie są chwilowym trendem na rynku, na którym korzystają producenci samochodów.
    W żadnym wypadku nie neguje tego, ze te auta się pojawiły bo czy tesla czy audi czy teraz nowy mercedes eqc robią ogromne wrażenie swoją technologia i osiągami, ale czy ta technologia przypadkiem nie prowadzi do nikąd.
    Technologia czy alternatywnym źródłem napędowym wg mnie jest wodór ( najczęściej występujący pierwiastek we wszechświecie ), ale jest jeden problem. Jego pozyskiwane jest dosyć kłopotliwe ;)

  • @filipzurawski3457
    @filipzurawski3457 5 ปีที่แล้ว +7

    Audi żre tyle prądu, ponieważ mimo tego, że to samochód elektryczny to Audi, będąc z grupy VAG, projektowała go jak spalinowy, korzystali z tylu części z "koszyczka VAGa" ile się dało i odbija się to na zasięgu...

    • @cytrynowy_melon6604
      @cytrynowy_melon6604 5 ปีที่แล้ว +1

      Poza tym mają stosunkowo małe doświadczenie w projektowaniu BMS - battery management system. Dobre oprogramowanie zarządzające wieloma komórkami baterii i chłodzeniem naprawdę robi różnicę. Do tego, wbrew pozorom silniki elektryczne ciągle się rozwijają - np. te w Tesli Model 3 są dużo bardziej efektywne niż w modelach 4 lata starszych. Audi włożyło tu najprawdopdobniej stary, klasyczny typ silnika. No i sama bateria to raczej starsza technologia LG - może i mieć 100 kWh, ale mniejszą efektywność pod większym obciążeniem.

    • @filipzurawski3457
      @filipzurawski3457 5 ปีที่แล้ว +1

      @@cytrynowy_melon6604 M3 i nowe S i X mają silniki reluktacyjne, które są ok. 10% bardziej wydajne, niż indukcyjne

    • @tojemoje7420
      @tojemoje7420 5 ปีที่แล้ว

      @@cytrynowy_melon6604
      Bms nie wplywa na zuzycie pradu ,ani rodzaj zastosowanej baterii.
      Tak samo jak rodzaj silnika bo tu sa paroprocentowe roznice tylko.
      Audi jak i tesla uzywa silnikow indukcyjnych. Dopiero w modelu 3 uzyli silnika SRM ktory jest bardziej efektywny .
      Audi jest ciezkie i ma aerodynamike cegly.

  • @TheMrJurand2
    @TheMrJurand2 5 ปีที่แล้ว

    A co kosztami srodkowiska przy produkcji auta elektrycznego? Ile co2 zostaje wyemitowane przy samej produkcji baterii i napedu? A co z kosztami utylizacji zuzytego samochodu elektrycznego i łatwością odzyskiwania materialow do ponownego wykorzystania? Panie Zachar sam koszt przejechania i efekt wydalenia co2 na 100km jest tylko koncowka calego procesu emisji co2 przy uzywaniu auta elektrycznego.

  • @wlap37
    @wlap37 5 ปีที่แล้ว +4

    2,5 kg CO2 z 1 litra benzyny - sad but true :(((

    • @zor8a
      @zor8a 5 ปีที่แล้ว

      To wszystko prawda. Super a teraz odpowiedz sobie jeszcze kto produkuje baterie z czego jakimi kosztami i nakładami ludzkimi jest to pozyskiwane. Po złożeniu tego wszystkiego uzyskujemy tak naprawdę coś w rodzaju paliwa do reaktora atomowego a dla czego o tym mówię bo bo przecież gdzieś te baterie trzeba będzie składować po ich zużyciu się. Ale co nas to obchodzi trafia przecież gdzieś daleko za wielka wodę - problem rozwiązany. Nie nie jestem przeciwko samochodom z napędem elektrycznym ale baterie w tej postaci to tylko kolejne placebo dla zielonych a monopol dla firm które je będą produkowały.

  • @marekp496
    @marekp496 5 ปีที่แล้ว

    A ile wynoszą straty prądu podczas rozładowywania się akumulatora, oraz w sieciach energetycznych?

  • @8draco8
    @8draco8 5 ปีที่แล้ว +30

    Do tego jeszcze mozna smialo dodac koszty transportu i przechowywania paliw

    • @Booyamakashi
      @Booyamakashi 5 ปีที่แล้ว +5

      Zgadza sie, to potrafi zmienic duzo. M.in. wodor dlatego niezbyt sie oplaca.

    • @xflashu7982
      @xflashu7982 5 ปีที่แล้ว +5

      Przechowywanie pradu kosztuje srodowisko wiecej niz paliwa (produkcja/utylizacja akumulatorów)

    • @Zureknakwasie
      @Zureknakwasie 5 ปีที่แล้ว +6

      xFlashU Przechowywać prądu produkowanego przez elektrownie się nie da. Akumulatory używane w nowej technologi to li-ion i li-poly. Nie są toksyczne dla środowiska i recykling ich jest całkowity tzn. mają za cenne pierwiastki w sobie.

    • @8draco8
      @8draco8 5 ปีที่แล้ว +4

      @@xflashu7982 Pradu sie nie przechowuje na duza skale w bateriach. W chwili obecnej jedyna opcja "przechowywania" prad jest kumulacja energii w zbiornikach wodnych (hydrostacje, o ile dobrze pamietam). Siec energetyczna calych krajow produkuje energie na bierzaco. Nawet takie miejsca jak serwerownie, ktore musza byc online zawsze, przechowuja zaledwie mala czesc energii w bateriach i polegaja na generatorach pradu, majac w bateriach tylko tyle energii ile potrzeba na uruchomienie generatorow. Nie ma ladowarek aut elektrycznych ktore przechowuja energie w bateriach tak jak stacje paliw przechowuja benzyne w zbiornikach. Prad dostarczany jest na bierzaco. Do tego baterie, tak jak zbiorniki paliw plynnych, podlegaja recyklingowi, tylko zeby napelnic baterie, nie potrzeba tankowca a potem ciezarowki ktore ciagna paliwo przez pol swiata.

    • @Myjkel
      @Myjkel 5 ปีที่แล้ว +2

      @@xflashu7982 To nie jest prawda. Po pierwsze akumulatory nim będą wymagać utylizacji można jeszcze odzyskać i wykorzystać choćby do magazynowania energii z paneli PV w domu. Zanim akumulator padnie całkowicie to przeżyje niejedno auto spalinowe. Po drugie myślisz dlaczego co chwilę kradną auta? Bo silników na wymianę tych uszkodzonych ze starszych trupów wciąż potrzeba. Po trzecie sprawdź ile oleju idzie na obsługę samochodu i jaki jest koszt jego produkcji utylizacji.

  • @rowerowysztos
    @rowerowysztos 5 ปีที่แล้ว

    super film! a tego jak ogromny wpływ mamy na klimat, jako ludzkość nie trzeba udowadniać, bo widać to po tym jak zmienia się klimat... Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, śnieżne zimy prawie już zniknęły, coraz częstsze są bardzo silne wiatry, susze które powodują ze warzywa i owoce drożeją. Dodatkowo wichury takie jak w ostanich latach niszczą domy, lasy i zabijają ludzi. Każdy sposób na ograniczenie emisji jest dobry, ale najwięcej możemy zmienić ograniczając naszą rozbuchaną konsumpcję... Kupujemy za dużo żywności której nie jesteśmy w stanie przejeść, kupujemy mnóstwo gadżetów, które po roku zastepujemy nowymi, produkujemy tony śmieci pakując wszystko w plastikowe opakowania. Kluczem do sukcesu jest więc umiejętność ograniczania konsumpcji co wszystkim nam może wyjść tylko na dobre i środowiskowo i finansowo i zdrowotnie :) takich rzeczy też nikt głośno nie mówi bo są niewygodne, ale czasem warto wybierać trudniejszą drogę a nie tylko iść na łatwiznę :)

  • @bwcisly
    @bwcisly 5 ปีที่แล้ว +4

    Wodór jest super opcją szkoda, że tak mało eksploatowaną przez inne firmy

    • @tojemoje7420
      @tojemoje7420 5 ปีที่แล้ว

      Dokladnie odwrotnie. Dlatego nikt w to masowo nie wchodzi.

  • @bramkarz153
    @bramkarz153 5 ปีที่แล้ว

    Witaj.
    Dziękuję za kolejny film.
    Pełen profesjonalizm !!!
    Wszelkiej pomyślności dla Ciebie.
    Pozdrawiam.

  • @mackwillson2538
    @mackwillson2538 5 ปีที่แล้ว +3

    W Stanach się z nas śmieją 😂😂 w swoich V8-kach. A poza tym sądzę że Unia europejska powinna zostać zniszczona 😊

  • @grzegorzb.2096
    @grzegorzb.2096 5 ปีที่แล้ว +3

    a skąd bierze się węgiel - z czapki ? tez trzeba go wydobyć i zużyć wiele energii i zatruć środowisko

    • @booba747
      @booba747 5 ปีที่แล้ว

      I trzeba go przetworzyć na prąd w elektrowni, a potem dostarczyć go do gniazdka, gdzie sama ładowarka samochodowa niech ma zawyżone 97% sprawności. Przy takiej sprawności każdego elementu w tym łańcuchu dostaw do auta trafia

    • @dawidzieba3548
      @dawidzieba3548 3 ปีที่แล้ว

      Zatruć środowisko? Ale wiesz skąd ten węgiel się tam na dole wziął? I gdzie był zanim został zaabsorbowany?

  • @mateuszowicki2391
    @mateuszowicki2391 5 ปีที่แล้ว +15

    Mieszkając w bloku schody się tworzą. Mam z 6 piętra przedłużacz przez okno spuszczać na parking?

    • @damiandabski5871
      @damiandabski5871 5 ปีที่แล้ว +12

      No słuchaj. Potem czekasz w domu aż fura się naładuje. Kiedy wiesz, że osiągnąłeś oczekiwany poziom naładowania, to wyskakujesz przez oko, łapiesz się przedłużacza i zjeżdżasz jak w grach komputerowych prosto do fury. Wbijasz do niej przez okno, ruszasz z impetem, kabel sam się wypina, a Ty lecisz sobie nad morze. Nie podoba Ci się? :D

    • @kuba729
      @kuba729 5 ปีที่แล้ว +3

      Po prostu na parkingach pod blokiem zaczną stawiać słupki z siłą :)

    • @4ever2play
      @4ever2play 5 ปีที่แล้ว +4

      Znam to z autopsji ;) Usłyszałem, że mogę sobie do Ikei pojechać ładować.... czyli w drodze powrotnej rozładuję 30% i mogę wracać tam ładować :P

    • @VidiGoR1
      @VidiGoR1 5 ปีที่แล้ว

      Mateusz Łowicki kup hybrydę lub przeprowadź się...

    • @XYZabcXYZ951
      @XYZabcXYZ951 5 ปีที่แล้ว +7

      @@VidiGoR1 Albo kup normalnego diesla a nie plastikowe dildo.

  • @AppleReviewsPL
    @AppleReviewsPL 5 ปีที่แล้ว +1

    Super film, myślę, że bardzo potrzebny na kanale takim jak ten. Powiem szczerze, że byłem trochę zawiedziony po recenzji Modelu 3 i myślałem już, że jesteś jakimś wielkim anty-fanem elektryków, a tu proszę. Jeszcze raz dzięki za ten filmik!