Nieskończona ilość "biegów" ?! | NuVinci Enviolo piasta bezstopniowa
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2025
- Pozdrawiam serdecznie widza, który pokonał 350km specjalnie po to, żebym ja zamontował tę piastę. Życzę owocnego i bezawaryjnego użytkowania.
Piasta bezstopniowa to była jedna z tych rzeczy których budowy wewnętrznej byłem bardzo ciekaw. Gdy pierwszy raz usłyszałem o jej istnieniu to mocno zachodziłem w głowę, jak jest skonstruowana wewnętrznie. Podziwiam, szanuję i poluję na swoją.
PATRONITE:
patronite.pl/u...
FACEBOOK:
/ unbrokenreed
INSTAGRAM:
/ unbroken_reed
Kontakt do mnie:
askunbrokenreed@gmail.com
Bardzo ciekawe rozwiązanie, a ta manetka jest dodatkową atrakcją i chyba nawet to jest jakoś pomysłowo zrobione, zastanawiam się tylko czy nie jest to czasem ciężkie, ale to ciekawy wynalazek. Co do tytułu nagrania dobry, no a poza tym, co przyciąga, jest od razu nazwa produktu, bardzo ładnie.
Zapomnieli powiedzieć klientom, że jeżeli dojdzie do uszkodzenia/zużycia jakiegokolwiek uszczelnienia i stracimy z piasty płyn trakcyjny (traction fluid) to możemy sobie taką piastę wywalić na śmietnik! Nie sprzedadzą wam tego płynu, żebyście uzupełnili, ani nie kupicie go nigdzie. Pisałem nawet do producenta tego płynu i nie sprzedają nikomu oprócz producentów przekładni (ten sam płyn wykorzystywany jest również w bezstopniowych przekładniach stosowanych w przemyśle). Wielka lipa. Mam 3 pisaty NuVinci na pólce i wszystkie poległy w ten sam sposób - wyciekł płyn trakcyjny, piasta wygląda jak nowa i złom. Brawo dla kolejnej pazernej formy. Płyn to produkt Santotrac, np. Santotrac 32.
Dziękuję za wartościowy komentarz. Możesz napisać coś więcej o przebiegu tych piast?, jak stałeś się ich posiadaczem i co na to dystrybutor/sprzedawca?
Mam taką piastę w rowerze cargo babboe curve mountain. Przejechałem 2000+km. Profesjonalnie skomentowałeś. Da radę się jakoś przed tym ustrzec? Zimą raczej nie używam, garażowany, na słońcu rzadko poza jazdą. Pryskać smarem silikonowym?
@@toforek13 to jest taki design. Inżynieria postarzania produktu po prostu. Na uszczelnienia ma wpływ wiele czynników. Na pewno trzeba uważać ze środkami czyszczącymi i smarnymi, bo nie wszystkie są kompatybilne z materiałem uszczelnień. Ciekawe, czy dystrybutor/producent powie z czego są one wykonane, albo jakie środki nie będą powodowały chemicznej degradacji.
@@unbrokenreed Dwie piasty wyglądają jak nowe, nie znam przebiegu, ale są mokre i uślizgują przez brak płynu trakcyjnego. Trzecia wygląda na bardziej zużytą, ale za to nie ślizga. Ogólnie pomysł byłby dobry gdyby nie pazerność firmy i zmuszanie do zakupu nowej piasty. Mogli po prostu udostępnić 100 ml płynu i serwis zrobiony, a tak p.dolenie o byciu eko, dbaniu o planetę, a produktu nie da się serwisować, tylko na śmietnik. Hipokryzja typowa dla wszystkich firm od dużych po wielkie.
@@unbrokenreed Napiszę do dystrybutora, ciekawe co odpowoedzą:):)
Mam NuVinci N380 SE w Trek Commuter. Piasta super, ale jazda w zimie jest problematyczna, bo linka czasem jak złapie wodę to przymarza przy interface. Jeździłem tak do pracy, konieczne było żeby przed nią „zaparkować” rower na odpowiedni przełożeniu, bo wracać się będzie już na singlespeed xD. Problem sporadycznie, ale pojawiał się nawet po wymianie linki i pancerza. Druga rzecz to wysoki kołnierz od szprych. Jechałem po pastwisku, najechałem na jakiś badyl. Wszedł w szprychy i wyrwał kawałek kołnierza (szprycha i obręcz koła calutka). W necie znalazłem kilka podobnych przypadków (jeden z polskiego podwórka) gość nawet sprzedawał uszkodzoną piastę na Allegro. Okazuje się, że w praktyce obudowa piasty jest nienaprawialna. Kontakt z serwisem NuVinci jest długi i bezowocny. Odsyłają do sprzedawcy. Sprzedawcy w PL nie mają części ani nowych Piast. Cudem kupiłem jakiś leżak magazynowy. Producent gwarantuje za to długi przebieg 20000 kilometrów, bez jakichkolwiek serwisów. Jak Cię to interesuje to mam zdjęcia tego rozerwanego kołnierza.
Dziękuję za komentarz, to cenna wiedzą! 👌😊
20000 km to tak jak w skryzniach aytomatycznych mwóili w kia i innych marach że oleju nie trzba zmieniać , no faktycznie nie trzeba i skrzynia do wymiany po gwarancji. w tej piaście współpracują metalowe sfery a wiec mechanizm na podobnej zasadzie jka w skrzyni hybryd - tan wspópracuje metalowy łańcuch ze sferyczną powierzchnią metalową. i tam jest chyba co 60000 tys zmiana oleju ale jak masz trochę oleju w głowie to lepiej zmienić co 20tys i wydłużyc żywotność pary łańcuch sfera,. tu obstawiam że jest tak samo , a i tego typu rozwizanie jest szczególnie wrażliwe na nagłu wzrost momentu obrotowego, nie lubi sportowej jazdy i nei ma zapasu konstrukcyjnego żadnego
Ale ładnie się złożyło! Zaczynam się rozglądać za nowym rowerem. Napęd koniecznie na pasku, najchętniej Alfine 11. A że zawsze przyjmnie łyka mi się wiedzę rowerową, to dziękuję za ten materiał!
@Snake Plissken JPW AP3 łapią się w prostą zwrotnicę? Bo na takich klasycznych, ponad trzydziestoletnich brytyjskich kolumnach z głośnikami Vifa słucham muzyki :-) A co do roweru to owszem, owszem, ślinię się mocno od kilkunastu dni i pewnie niedługo dokonam zakupu. Z rynku wtórnego najpewniej, jakiś imporcik z Holandii czy Danii.
Też mnie kusi pasek + Alfine.
Jeżdżę na takim napędzie od kilku lat 😎
@@radekkuszyk i jak ? Coś się dzieje? Coś się psuje?
@@ekon2435 Nie, wszystko w najlepszym porządku. Trzeba na niej jeździć ze zrozumieniem tej koncepcji i od czasu do czasu zmienić olej.
A zalet jest sporo 🙂.
Fajna rzecz, ale z tego co widzę, na stronie producenta w każej wersji maksymalne przełożenie (najtwardsze) to jest 0.5, to jest bardzo, bardzo mało - to odpowiednik jechania na dużej zębatce z przodu i największej z tyłu, gdzie normalne rowery trekkingowe mają zazwyczaj zakres około 1,4 - 0,25(lub do 0,22) natomiast tutaj jest 1,9 - 0,5. Zdecydowanie zbyt dużo dołu i za mało góry, do trekkingu to średnia opcja bo to jest maksymalne marnotrastwo mocy
Mam na warsztacie miejskiego elektrycznego batavusa z tą piastą, z tym że z elektroniczną manetką. Ogólnie jeździ się tym świetnie. Piasta automatycznie utrzymuje stałą prędkość obrotową pedałowania. Niestety mam ten rower na warsztacie już 3 raz. Otóż mechanizm zmiany biegów strasznie mocno się grzeje. Po pierwszym razie elektronik wymienił mi w tym rezystor. Po 2 latach rower wrócił z podobną usterką. Tym razem zimne luty. Klient rower odebrał i cieszył się jazdą przez 3 dni. Ponownie usterka. znów masę rozbierania i odwiezienie mechanizmu zmiany biegów elektronikowi. Zobaczymy cóż tym razem. Mam tej piasty pomalutku dość.
Cześć, mam pytanie.Mam też tą piastę w manualu i czy można założyć do niej automat?Jeżeli tak,to czy dużo z tym zabawy?
Jeżdżę na nuvinci/enviolo od ponad 6lat, muszę powiedzieć że nie ma lepszej piasty na rynku dodam że głównie są to rowery miejskie Najbardziej polecam z elektroniczną zmianą biegów to jest coś niesamowitego pedałujemy I wszystko się zmienia samoczynnie redukcja lub podnoszenie biegu do góry odbywa się bardzo płynnie i nie musimy się niczym przejmować. Natomiast przyspieszenie jest niesamowite ze względu na to że zanim inni użytkownicy drogi zaczną zmieniać biegi to ja już jestem jakieś 20 metrów przed nimi ponieważ tylko skupiam się na pedałowaniu reszta robi za mnie automat wszystkim polecam. Oczywiście automat jest dostępny tylko w rowerach elektrycznych manualna zmiana przełożenia może być w każdym rodzaju roweru.
Witam
Można wiedzieć jakim modelem roweru operujesz ??
Tez zastanawiam się nad takim rozwiązaniem😉
Póki co mało jakichs opinii na taki temat
@@Zen-1985 Obecnie jest to SPARTA E-SPEED
Jaka cena takiej piasty?
Mam założoną NuVinci 380 w elektryku na silniku Bafanga 750W. Jeżdżę po górach i sprawuje się wyśmienicie!! Najważniejszą zaletą jest odporność na uszkodzenia. Sam montaż też prosty, tylko odpowiednie dobranie długości linek jest ciut problematyczne. Nawet wymiana linki w manetce nie jest problemem.
Jastem ciekaw jak wygląda twój rower, możesz podesłać kilka zdjęć?
@@andrzejh6070 Chyba nie da się tutaj wstawić zdjęć
drive.google.com/drive/u/0/folders/15yTbDymQ6X4Cat1DyJ2x3baUttY0S8WN
tu jest filmik z krótkiego opisu roweru :)
@@robertfraniak8858 potrzebne uprawnienia do obejrzenia
@@andrzejh6070 sprawdź teraz
Wyjaśnić można stosunkowo łatwo, przywołując przykład globusa z równoleżnikami...
Witam serdecznie. Mam delikatny luz na łożyskach tej piasty. Czy kasowanie luzu jest możliwe? Proszę o podpowiedź.
@@jakubpietracho7856 Nic mi o tym nie wiadomo, niestety nie spotkałem się z dokumentami serwisowymi od enviolo.
@unbrokenreed właśnie też nie mogę nic znaleźć. Luz jest bardzo delikatny, jednak nie chce nic popsuć. Dlatego zadałem pytanie.
Ile niuta wytrzyma ta skrzynia? 😄
Cześć! Nagrałbyś film jak zmienić ślizgi w Lyriku z okolic 2014? Oraz powiedziałbyś jakie są najczęstsze powody wycierania się anody na ladze?
Nie nagram filmu o wymianie ślizgów, a raczej nie prędko. Nie da się zrobić tego dobrze bez dobrych narzędzi, a co wam z filmu który i tak nie będzie do powtórzenia w domu? Lagi się wycierają, przez zaniedbanie użytkownika (brak serwisu, brak wymiany na czas)
Jestem bardzo ciekawy jak będzie z żywotnością tej Piasty, producent mówi że 20k km i że nie ma konieczności serwisowania ciekawe jak to wyjdzie w praniu we współpracy z Boshem cx 4gen
No na razie brak mi informacji o uszkodzonym egzemplarzu, a na rynku już trochę jest.
Tak z ciekawości, ktoś orientuje się jaka jest sprawność tego napędu w porównaniu z konkurencją?
5 km i wymiana
Mam pytanko, jakie chwyty-gripy są w tym modelu?
Ciekaw jestem jak to z żywotnością np w niskich temperaturach, wiadomo im temperatura niższa to trzeba stosować bardziej gęsty smar by wszystko działało jak należy. Ciekawe ile kosztują części zamienne do tej piasty skoro nie są ze sobą kompatybilne to wszystko jasne serwis musi na tym zarobić by przeciętny Kowalski nie mógł sobie naprawić takiej piasty w razie awarii. Dlaczego wszystko teraz robią pod serwis?? Przecież takie kulki też mają swoją ograniczoną wytrzymałość nie jest to niezniszczalne. Myślę że pomysł nie jest głupi tylko jak to wygląda w praktyce?? Może w przyszłości pojawi się to rozwiązanie w miejskich rowerach dostępnych do wypożyczenia do jazdy po mieście w takich miastach jak Warszawa. Fajnie by było jakby coś takiego było dostępne można byłoby wtedy lepiej taką przerzutkę przetestować i sprawdzić co działa w miarę dobrze a co nie jest za dobrym rozwiązaniem. Pozdrawiam
Niestety nie nazwałbym tego robieniem "pod serwis" nam niejednokrotnie jest tak ciężko jak zwykłemu klientowi. Co do smaru chyba jest i tu jest ciekawa sprawa, bo ponoć to on bierze udział w przeniesieniu momentu. (niejako ma się klinować jego cienki film między pierścieniami i kulami, co ma zmniejszać zużycie)
Czy oodczas jazdy mozna zmieniwc przełożenie podczas pedałowania, czy na czas zmiany trzeba wstrzymać pedaliwanie?
Przełożenie można zmieniać podczas jazdy (jest płynnie) oraz na postoju (jest pokazane w filmie).
Pierwszy raz coś takiego widzę 😛😛
"Maneteczke" 🤦
Po za tym dzięki za wyjaśnienie.
Warto inwestować w ta piaste, czy nexusa?
Myślę że inwestycja jest warta rozważenia.
Bardzo fajne piasty zwłaszcza w wersji automatycznej jazda po mieście bajka . Brak części zamiennych do naprawy, dostępny tylko osprzęt . W Polsce piasty mało popularne, wymagają starannej obsługi i poprawnego montażu (zerowanie piasty). Dostępne filmiki na YOU TUBE.
Ciekawe rozwiązanie. W klasycznej przeżutce też biegów na postoju nie zmienisz :( Czy to produkt polski jest?
Tu da się zmienić biegi na postoju, chodzi o to, że nie w pełnym zakresie. Firma Enviolo jest z Holandii.
Tak, w klasycznej nie jest to możliwe, ale inne piasty wielobiegową są za to cenione, sam w nich to lubię.
Może i jest z Holandii ale klepane są, niestety, w Chinach
Czyli takie cvt.
Chyba tak można to porównać.
@@unbrokenreed znawcą nie jestem ale kula jest jak pasek i jednoczśnie zmienia przełożenie jak koła w skrzyni cvt
No jak na postoju nie idzie tego zredukować to lipa a idź pan w ch** :D
Ja odruchowo biegi redukuję przed zatrzymaniem się
Idzie zredukować, ale nie w pełnym zakresie
no to przecież tak samo jak w zwykłej przerzutce na kasecie :P
@@Kasztan18m właśnie to samo miałem na myśli.
wynalazek przeznaczony głownie do elektryków. Jest bezobsługowe i długowieczne, wiec ciekawe czego dotyczył serwis?
Fajnie gdyby zmiany przełożenia odbywały sie automatycznie. Kierowca ustawia sobie tylko staly tryb jazdy: lekki, sredni, ciężki
Montażu i elektroniczny interfejs o ile jeszcze tego nie umożliwia, to będzie to robił w przyszłości.
KTM ma taki model z NuVinci który uczy sie jazdy ridera i zmienia pózniej przełożenia automatycznie:)
Takie CVT dla rowerów. Ciekawe...
Dokładnie! Stąd film 😊👌
Wszyscy trąbią tyljo o nexusie alfine czy enviolo ale tak naprawde o niezawodnej piascie z przelożeniem 514% na 14 biegach rohloff speedhub nikt niewspomnie
Hm. Mam wrażenie że korzystamy z różnych cześć sci internetu. Ja widuję pełno informacji o rohloffie.
@@unbrokenreed informacji jest masa, ale jeszcze nigdy niespotkałem sie z jakąs w polskim języku.
@@Thomesino z chęcią nagram dla Ciebie ale musi się znaleźć ktoś chętny do podesłania takiego sprzętu na potrzeby filmu 🙂
@@unbrokenreedFilmiki robisz super, i serwisy piast nexus/alfine 8 profesjonalnie hak malo kto, bynajmniej w niemczech. Chętnie bym ci odstąpil moj kalkhof endeavour z piasta rohloff ale chyba zbyt daleko od siebje mieszkamy no ja w dolnej saksoni kolo Osnabrück
@@unbrokenreed Chyba że wybierasz się w te strony to zapraszam, fajne tereny na rower nagrasz filmik , pojezdzisz zmienimy olej , zębatke, taki maly pidstawowy serwis