Skąd to bierzecie że Bóg nie potrzebuje struktury? Sam Jezus tą strukturę właśnie powołał do istnienia. Pięknie o tym np. św. Paweł o strukturze Kościoła. To jest dzieło Boże : (28): I tak ustanowił Bóg w Kościele naprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają moc czynienia cudów, potem tych, którzy uzdrawiają, którzy wspierają pomocą, którzy rządzą, którzy przemawiają rozmaitymi językami. (29): Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają moc czynienia cudów? (30): Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy mówią językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? [1Kor 12] Kościół nie jest ciałem amorficznym. Ma strukturę hierarchiczną.
Dla mnie ten fragment wcale nie mówi o strukturze hierarchicznej, ale (o zgrozo!😊) o synodalności, o tym, że mamy różne miejsca, różne funkcje w Ciele Chrystusa. Nikt z nas nie jest mniej czy bardziej ważny - najwazniejszy jest Chrystus, a my w Nim mamy być jednością w różnorodności. Hierarchia zakłada skalę ważności, a to jest nieewangeliczne. W dodatku w tej strukturze hierarchicznej niestety źle rozumiemy władzę, a z tego wypływa przemoc na różnych poziomach. Może więc warto wracać do korzeni, do Ewangelii,do miłości, do służby?
@@jadwigabester8111 Oczywiście że jest struktura hierarchiczna. Apostołom Jezus dał władzę związywania i rozwiązywania a św. Piotrowi klucze do królestwa. Władza apostolska jest bezpośrednio związana z posługą nauczania. Dlatego św. Jan pisze dosadnie (6): My jesteśmy z Boga. Ten, kto zna Boga, słucha nas. Kto nie jest z Boga, nas nie słucha. W ten sposób poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu. [1J 4] Kościół zawsze był hierarchiczny. Jako świecki nie mogę odprawić Mszy Świętej i nie mam władzy odpuszczania grzechów.
@@jarekpiechota1361 Można mówić o hierarchii i stawiać jednych wyżej, a innych niżej albo można mówić o różnych posługach w Kościele i pamiętać, że przełożeństwo jest służbą.
@@jadwigabester8111 Pan Jezus posłał apostołów na Swój Wzór. I tego posłania nie możemy odrzucić. To jest służba na wzór Pana. (21): A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. [J 20] Z posługą apostolską związana jest obecność Chrystusa. Skoro apostołom Pan Jezus przekazał misję głoszenia Ewangelii to z tym posłaniem wiąże się nieomylność. Jeśli ktoś neguje ustrój hierarchiczny Kościoła to jest niestety w niezgodzie z oficjalną jego nauką. (Lumen gentium ) (Lumen gentium ) O HIERARCHICZNEJ STRUKTURZE KOŚCIOŁA, A W SZCZEGÓLNOŚCI O EPISKOPACIE 18 . Dla wychowania i stałego wzrostu Ludu Bożego Chrystus Pan ustanowił w swoim Kościele różnorodne posługi, które służą dobru całego Ciała. Ci szafarze, którzy są obdarzeni świętą władzą, służą braciom, aby wszyscy, którzy należą do Ludu Bożego i dlatego cieszą się prawdziwą godnością chrześcijańską, pracując dobrowolnie i w sposób uporządkowany dla wspólnego celu, doszli do zbawienia . Ten Święty Sobór, idąc ściśle śladami Soboru Watykańskiego I, wraz z Soborem tym naucza i oświadcza, że Jezus Chrystus, Wieczny Pasterz, ustanowił Swój święty Kościół, posławszy Apostołów, tak jak On sam został posłany przez Ojca; i zechciał, aby ich następcy, a mianowicie biskupi, byli pasterzami w Jego Kościele aż do skończenia świata. Aby zaś samo biskupstwo było jedno i niepodzielne, postawił błogosławionego Piotra ponad innymi apostołami i ustanowił w nim trwałe i widzialne źródło i fundament jedności wiary i komunii. Ustanowienie, wieczność, znaczenie i rację świętego prymatu Biskupa Rzymu i jego nieomylnego magisterium, ten Święty Sobór ponownie proponuje, aby wszyscy wierni wierzyli w niego mocno. Kontynuując to samo przedsięwzięcie, Sobór ten jest zdecydowany oznajmić i ogłosić wszystkim ludziom naukę o biskupach, następcach Apostołów, którzy wraz z Następcą Piotra, Namiestnikiem Chrystusa, widzialną Głową całym Kościołem, kierujcie domem Boga żywego.
Dziękuję bardzo, piękne-milujcie się dzieci❤
Więź jest nośnikiem Boga. Odkrywać miłość w relacji. Ładnie.
Uwalniające
Skąd to bierzecie że Bóg nie potrzebuje struktury?
Sam Jezus tą strukturę właśnie powołał do istnienia.
Pięknie o tym np. św. Paweł o strukturze Kościoła. To jest dzieło Boże :
(28): I tak ustanowił Bóg w Kościele naprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają moc czynienia cudów, potem tych, którzy uzdrawiają, którzy wspierają pomocą, którzy rządzą, którzy przemawiają rozmaitymi językami.
(29): Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają moc czynienia cudów?
(30): Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy mówią językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? [1Kor 12]
Kościół nie jest ciałem amorficznym. Ma strukturę hierarchiczną.
Dla mnie ten fragment wcale nie mówi o strukturze hierarchicznej, ale (o zgrozo!😊) o synodalności, o tym, że mamy różne miejsca, różne funkcje w Ciele Chrystusa. Nikt z nas nie jest mniej czy bardziej ważny - najwazniejszy jest Chrystus, a my w Nim mamy być jednością w różnorodności. Hierarchia zakłada skalę ważności, a to jest nieewangeliczne. W dodatku w tej strukturze hierarchicznej niestety źle rozumiemy władzę, a z tego wypływa przemoc na różnych poziomach.
Może więc warto wracać do korzeni, do Ewangelii,do miłości, do służby?
@@jadwigabester8111 Oczywiście że jest struktura hierarchiczna.
Apostołom Jezus dał władzę związywania i rozwiązywania a św. Piotrowi klucze do królestwa.
Władza apostolska jest bezpośrednio związana z posługą nauczania.
Dlatego św. Jan pisze dosadnie
(6): My jesteśmy z Boga. Ten, kto zna Boga, słucha nas. Kto nie jest z Boga, nas nie słucha. W ten sposób poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu. [1J 4]
Kościół zawsze był hierarchiczny.
Jako świecki nie mogę odprawić Mszy Świętej i nie mam władzy odpuszczania grzechów.
@@jarekpiechota1361 Można mówić o hierarchii i stawiać jednych wyżej, a innych niżej albo można mówić o różnych posługach w Kościele i pamiętać, że przełożeństwo jest służbą.
@@jadwigabester8111 Pan Jezus posłał apostołów na Swój Wzór. I tego posłania nie możemy odrzucić. To jest służba na wzór Pana.
(21): A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. [J 20]
Z posługą apostolską związana jest obecność Chrystusa. Skoro apostołom Pan Jezus przekazał misję głoszenia Ewangelii to z tym posłaniem wiąże się nieomylność.
Jeśli ktoś neguje ustrój hierarchiczny Kościoła to jest niestety w niezgodzie z oficjalną jego nauką. (Lumen gentium )
(Lumen gentium ) O HIERARCHICZNEJ STRUKTURZE KOŚCIOŁA, A W SZCZEGÓLNOŚCI O EPISKOPACIE
18 . Dla wychowania i stałego wzrostu Ludu Bożego Chrystus Pan ustanowił w swoim Kościele różnorodne posługi, które służą dobru całego Ciała. Ci szafarze, którzy są obdarzeni świętą władzą, służą braciom, aby wszyscy, którzy należą do Ludu Bożego i dlatego cieszą się prawdziwą godnością chrześcijańską, pracując dobrowolnie i w sposób uporządkowany dla wspólnego celu, doszli do zbawienia .
Ten Święty Sobór, idąc ściśle śladami Soboru Watykańskiego I, wraz z Soborem tym naucza i oświadcza, że Jezus Chrystus, Wieczny Pasterz, ustanowił Swój święty Kościół, posławszy Apostołów, tak jak On sam został posłany przez Ojca; i zechciał, aby ich następcy, a mianowicie biskupi, byli pasterzami w Jego Kościele aż do skończenia świata. Aby zaś samo biskupstwo było jedno i niepodzielne, postawił błogosławionego Piotra ponad innymi apostołami i ustanowił w nim trwałe i widzialne źródło i fundament jedności wiary i komunii. Ustanowienie, wieczność, znaczenie i rację świętego prymatu Biskupa Rzymu i jego nieomylnego magisterium, ten Święty Sobór ponownie proponuje, aby wszyscy wierni wierzyli w niego mocno. Kontynuując to samo przedsięwzięcie, Sobór ten jest zdecydowany oznajmić i ogłosić wszystkim ludziom naukę o biskupach, następcach Apostołów, którzy wraz z Następcą Piotra, Namiestnikiem Chrystusa, widzialną Głową całym Kościołem, kierujcie domem Boga żywego.