Super sprzet, mam ją od 95 roku, do dzis hula bez remontu, w tamtym roku założyłem głowicę tnącą bo starej juz sie nie dało sie po raz kolejny ratować. A tak to tylko filtr powietrza, świeca, żyłka i jazda.
Podczas koszenia dochodzi do sklejania się żyłki w głowicy i jest blokada .To w upały się zdarza by temu zapobiec po nawinieciu szpuli zanim zamknę głowice polewam szpule wodo z mydłem. To działa pozdrawiam
w tym roku kosilem na paliwie po zimie Kosa przygasala spadaly obroty Myslalem ze kosa sie zaciera lub cos jest uszkodzone Kupilem paliwo i zrobilem swieżą mieszankę i chodzi ladnie :) Teraz rozrabiam tyle ile mniej wiecej potrzebuje ,zeby w ciągu miesiąca zużyć paliwo :)
Jeśli kosi Pan żyłką to trzeba mieć dodatkową czarną osłonę z nożykiem do uciania żyłki. Jest to bardzo ważne bo zyłka ma nierówną długosc i jest bardzo niewywazona głowica i równiez mozna łatwo przeciązyc kosę. Zamiast kupowac tą czarną gume mozna po prostu kawałek blaszki podostrzonej przykręcic do osłony. Pozdrawiam
Tak, mam ją, widac ją na filmiku. Obowiązkowo trzeba jej używać, tak jak pan powiedział. Inaczej kosa będzie miała za duże obciążenie jak za dużo się żyłki wyciagnie. Poza tym , nierówne kawałki powodować będą wibracje i szybsze zużycie wszelkich elementów. Dzieki za przypomnienie. Nie załozyłem, bo koło domu nisko koszę przy samej ziemi i ta plastikowa osłona troszkę mi przeszkadza.
Dojrzałem chyba do zakupu i jednak zspominam o kolejnym chinolu. Wybor padl na fs 55 lub fs120. Czy fs 120 jest faktycznie duzo lepszy zywotniejszy od fs55? Warto dolizyc ten 1 tys więcej?
Witam serdecznie Panie Darku. Widzę, że wiosna do Pana zawitała. Też mam plany na weekend. Kosa Stihl to odpala i pracuje "prawie na wszystkim", dla tego tylko Stihl. Pamiętam też, że używa Pan oleju 2T Motul seria 800, który jest naprawdę wybitnym olejem na bazie estrowej, więc kosa nie ma "wymówki" - musi chodzić. Pozdrawiam
Tak to prawda, olej o którym mówimy jest nie z tej ziemi, kosmiczny, powyżej wszelkich norm jakie zostały ustanowione oczywiście dla nieuczciwych albo dla nie posiadających dobrych technologi producentów. Motul 800 oby się nic nie zmieniło w jego składzie. Polecam. Pozdrawiam.
Najchętniej z lasu bym nie wychodził tak lubię spędzać tam czas. Wybieram się na akcja suszki, sprzątanie lasu. Wezmę swoje gałęziówka i miło spędzę czas. Tylko pogoda, niech się ociepli. Wiosna w tym roku zimna i mokra. Mało owoców będzie. Kwiatów jest dużo, ale pszczoły nie latają. W tamtym roku było upalnie.
Jak długo stosuje Pan motula 800? Rozwazam przejście z zielonego oleju stihl hp super na tegoż motula, potrzebuje porady, czy aby na pewno będzie pasował do silników w kosach. Mowa o stihlu fs450(nowa,import ze wschodu)
Tutaj nie ma co się zastanawiać, każde urządzenie na tym oleju podziękuje właścicielowi w każdym aspekcie użytkowania. Polecam obejrzeć filmik na tym kanale, który jakiś czas temu "popełnił" Pan Darek. Świetna analiza dotycząca olejów 2T. Pozdrawiam.
Nie było na temat oleii żadnych informacji. Były fora internetowe dla pilarzy kosiarzy itp. Tam każdy mógł wypowiedzieć się co do swoich spostrzeżeń, ale też wielu było krzykaczy, jak i sponsorowanych osób powiązanych z biznesami które prowadzą. Odpowiedzi często były tendencyjne, a wszelkie inne poglady były karconei wyśmiewane. Byłem na takim forum, powiedziałem zróbcie zestawienie, analize jak to sie robi, zróbcie burzę mózgów i ustalcie co jest najlepsze. Nie bardzo im to odpowiadało, polubili wyzywanie się na wzajem, a argumenty często kończyły się stwierdzeniem, " bo xp kurwa jest najlepszy" Sam zrobiłem takie zestawienie, ciągle je aktualizuje, dzieki serdecznej pomocy osób zaglądających na ten kanał. W komentarzach często ktos dodaje wczesniej nie osiągalne dane, specyfikacje nowych oleii. Warto czytać komentarze, tylko te madre, bez przekleństw. Zestwienie to jest w filmie z tego linku th-cam.com/video/r_sIkVE1BeU/w-d-xo.html Proszę zajrzeć. Dodatkowo koniecznie obejrzy pan materiał o temperaturach jakie panują w róznych częściach silnika, materiał pod linkiem th-cam.com/video/U42J7CeTIu4/w-d-xo.html Dużo pan się dowie i wiele wyjaśni. Wiele osób się przekonało. Używam oleju Motul 800 gdzies tak od 3 lat, bo wtedy zabrakło mi oleju i musiałem dokupić, a w sklepie nie było starego dobrego HP tylko LS+, na którym piła zwariowała, grzała sie okropnie. Zaczałem szukać drążyć, co jest grane. Wynikiem tego jest taki stan rzeczy, że ja i wielu innych przeszło na znacznie lepsze oleje. Polecam zawsze towar przetestowany w boju na najlepszych maszynach i tych najsłabszych. Ale ostateczna decyzja i odpowiedzialność leży po stronie każdego z nas. Warto ją wziąc na siebie i nie miec pretensji do serwisów które z załozenia sa zobligowane do proponowania własnych materiałów ekspleatacyjnych. Historia jest krótka, ale najważniesze że jest i dzieje się na naszych oczach, ku uciesze wielu. Na tą chwilę prosze zwracać uwagę aby olej miał specyfikację API TC, żadną inną, ta jest pewna, albo jak ma to miejsce z Motulem 800, spełnia ona wszystkie normy i API TC i TD. TD nie jest odpowiednia do takich urządzeń jak pilarki czy kosy. Oczywiście temperatura zapłonu powinna być jak najwyższa. Czy warto przejść z HP super na Motul 800, uważam że tak, zwłaszcza że parametry oleju Super bardzo spadły i są naganne.
I cóż, po obejrzeniu kilku Pana materiałów oraz innych nt tego oleju na youtube postanowiłem kupić go. Kosa jeszcze nie posmakowała wspomnianego przeze mnie stihla hp super. Na dotarcie miałem kupioną 'setkę' hp ultra, a hp super miał być na dalsze stosowanie. Dzieki Panu bede mial parametry hp ultra w cenie hp super. Dziękuję za otwarcie oczu w tym temacie i pozdrawiam z południa Podlasia
Chciałem zapytać czy jest sens kupować kosę z amortyzacją np. fs410 jeśli mam do koszenia działkę 20a i robię to 3 razy do roku czy wystarczy np fs120. I drugie pytanie czy w razie zakupu używanej kosy Stihl FS 410 albo 350 nie będzie problemu z ewentualnym remontem (dostępność części itd) czy raczej nie bawić się w używany sprzęt i kupić w tych samych pieniądzach nowy tylko słabszy?
Te kosy są wytrzymałe od 22 lat fs200 i 10 lat fs 350 cześć są a kosa na amortyzatorach to super sprawa na każdy areał! Kupując nowy model to tylko z amortyzatory chyba że ktoś ma pół godziny pracy gdzieś pod płotem czy jakiś rów
W zwykłych wersjach nie czuć żadnych drgań więc ja nie widzę sensu kupować modeli FS300, 350 itp., zwłaszcza że ważą ponad 1 kg więcej niż te zwykłe, dla pleców na minus
Dzień dobry mam pytanie odnośnie oleji 2t stihla. Mam pilarkę ms211 i stosuje do niej olej hp super czy to dobry olej czy lepiej stosować hp czerwony i czy można raz lać hp super a raz hp jeśli nie to dlaczego Pozdrawiam
Lepiej nie mieszać, najlepiej się zdecydować, wybrać w miarę dobry i na nim pozostać. Ja wiele lat używałem HP I przeszedłem na Motul 800. Czasami można a nawet trzeba przejść. Nie zrozumiałe jest skakanie z jednego na drugi, no chyba że wojna, puste sklepy, używamy co jest. Proszę pooglądać materiały powiązane z tą dziedziną i podjąć decyzję. Co do oleii jakie pan używa, nie są złe, ale są na rynku od nich lepsze. Na pewno lepiej wybrać syntetyczne w klasie API TC, z wysoką temperaturą zapłonu.
@@SamsuNg-sb7kl jeden olej powoduje nagar, drugi go wypłukuje. Jeśli już nagar powstaje niech tam siedzi, np w rowkach pierścieni. Jeśli go wypłukamy lepszym jakościowo olejem to silnik pracuje tak jakbym we wnętrzu był piasek kwarcowy dla przykładu. Żadna maszyna tego nie wytrzyma. Chociaż widziałem kiedyś jak ktoś kiedyś składał rower, a nawet silnik do ciężarówki na gromadzie żwiru. Wiadomo zadowoleni byli bo małe luzy były, prawie żadnych, do momentu pierwszych przejechanych kilometrów. Podsumowując ciągłe zmiany oleju powodują że silnik cały czas pracuje w bardzo brudnych warunkach.
Très bonne machine Stihl fs 120 je vais m'acheter la même débroussailleuse Stihl fs 120 j'achète une Stihl fs 120 aussi j'ai la stihl fs 250 aussi je prends une Stihl fs 120 aussi a 250 euro je retravaille pour 250 euro
@@Dariusz_iD Za FS120??? Kupiłem 2 lata temu w autoryzowanym sklepie Stihla, za ponad 1600 zł.. To nie jest podkaszarka za domek, tylko kosa do zastosowań rolniczych o mocy 1,8 KM i obrotach 12000 i na pewno taka tania nie jest, no chyba, że używka. Tak jeszcze zwrócę uwagę, że nie nie można kontynuować pracy silnika na włączonym ssaniu (!), zaraz po tym jak silnik zagada, trzeba je wyłączyć. Nawet opalając pierwszy raz po zimie.
@@Gregor_LP Ja kupiłem używaną. Tak wiem że na ssaniu nie można kontynuować pracy. Odruchowo powiedziałem do syna by wyłączył, ale defakto chodziło mi aby sprawdził dla wszystkiego czy jest włączone - bo nie sprawdziłem tym razem. Oczywiście nie było. Czasami tak jest że mimo że raczej powinno być dobrze i tak chce się sprawdzić że jest właściwie.Moja kosa gaśnie na ssaniu. A mimo to miałem wrażenie że może coś jest na rzeczy. Dlatego warto poprosić osobę blisko stojącą by to sprawdziła. Co do przeznaczenia, zgadzam się to mocna kosa, używałem jej do koszenia działki około 2000 m2 i czasami jeżdżę tam dla wycięcia krzaków, małych drzewek. Ale i koło domu przecież mogę jej użyć jako wykaszarki, że za duża? Ja ja kupiłem jako uniwersalną do dużej i małej roboty. Jak bym kupił małą, na wsi nic bym nie zrobił.
Żadnych, ale ja mało jej używam, wolę kosiarkami kosić. Za to na pochwalę zasługuje stabilność nastawów, mimo że okazjonalnie już teraz używam to zawsze jak zegarek startuje.
@DominikChmiel-mp8ch Należy szukać mało używanej. Na rurze u dołu są naklejki fabryczne, dobrze by było by nie były mocno poniszczone, lub wcale, daje to nam do myślenia że albo ten element był wymieniony lub mało używany, wibracje podczas pracy powinne być małe, pompka paliwa bez skaz, nie popękana, za wiele więcej nie zobaczymy. Czy odpala i równo pracuje po nagrzaniu, tak z 1,5 min po.
API TC to pewne, sygnowana klasa jakości do maszyn wysokoobrotowych, o szybkozmiennych warunkach pracy. To znalazłem, to można potwierdzić z materiałów udostępnionych na necie. JASO FD to klasa oleii dla maszyn zwłaszcza zaburtowych i kos pilarek, ale nie ma informacji o wysokich obrotach i szybkozmiennych warunkach. Dlatego kierując się tą interpretacją wydaje się że TC lepiej pasuje do pilarek i kos, zaś FD do zaburtowych. To potwierdza również deklaruja Stihl, w jego stajni dla 2T silników klasa FB to Ultra a FD to SUPER. ULTRA jest dwukrotnie droższy. Znaczy to pośrednio tyle że mimo że klasa FD jest wyższa, dla dwusuwa FB lepiej spełnia zadanie. W amerykańskiej normie API to norma TC jest najlepsza dla maszyn pokroju pił i kos. JASO to norma japońska, niewiele o niej znalazłem materiałów, materiałów szczegółowych. W związku z powyższym nie mogę deklarować i porównywać jej do norm amerykańskich. Jeśli znajdę to najszybciej to obwieszczę. Na tą chwilę, mimo że oleje opisane normą JASO być może są doskonałe, ja nic na ten temat nie wiem, tylko klasyfikację a b c d. Niestety to za mało. Musi być wyszczczególnienie które norma amerykańska posiada i tylko dlatego można powiedzieć że API TC na dzień dzisiejszy jest tą najwłaściwszą. Być może z czasem wypłyną z czeluści, zakamarków czasu dodatkowe informacje o japońskich normach i stwierdzimy że i o one są dobre. Sugerując się jednak normami amerykańskimi to odpowiednik normy API TC JASO FC powinna być najlepsza a nie FD. Złotym rozwiązaniem jest stosowanie oleju spełniającego obie normy: i API TC oraz JASO FD, albo wszystkie jednocześnie - takim jest olej Motul 800 który spełnia obie te normy. Coś musi być na rzeczy że producenci podają że olej spełnia obie te normy. Znaczy że są odmienne, i nie są dla tych samych maszyn i tych samych warunków pracy. Wrócę jeszcze do Stihla, wycenił on znacznie wyżej olej o niższej normie FB niż FD. Prawdopodobnie wyższa temperatura zapłonu a tym samym mniej nagaru się tworzy. Mimo że olej Super ma wyższą klasę jakości, ma niższą temperaturę zapłonu, powoduje negatywne skutki w gorszych warunkach pracy, toteż ograniczony jest jego zakres pracy. Dlatego norma oczywiście tak, ważna sprawa, ale ważniejsze jest przeznaczenie, warunki pracy, to one decydują do jakiej maszyny można olej zastosować. I tutaj norma API TC wyraźnie mówi, maszyny wysokoobrotowe o szybkozmiennych warunkach pracy. To jest to czego szukamy. Nie ma na tą chwilę w użytku domowym bardziej wyśrubowanych silników 2t jak w pilarkach i kosach. To o nich jest mowa w normie API TC. Silniki zaburtowe, to silniki obciążone mocniej ale nie tak wysokoobrotowe i nie dochodzi tam do nagłych ciągłych zmian prędkości obrotowej. Tak do tego tematu podchodzę. Chciałbym więcej się dowiedzieć i rozszerzyć paletę olei i marek które można by stosować bez obaw. Olej Makita zapewne jest doskonały, ale ja nie wiem wszystkiego. Nie wolno z góry przesądzać, lepiej dać czas aż się wyjaśni wszystko.
"API TC (ISO-L-ETC)- do silników, które są narażone na uszkodzenia przy szybkim uzyskiwaniu maksymalnej mocy. Taki olej musi spełniać swoje zadania w bardzo wysokiej temperaturze bez ryzyka zatarcia silnika. Właściwości oleju są w zupełności wystarczające dla największych nawet motocykli, skuterów śnieżnych lub pił mechanicznych. Zazwyczaj są to silniki o pojemności skokowej 50-500 ccm. API TCS - tak jak API TC, ale jest to olej syntetyczny. API TD (ISO-L-ETD)- do silników zaburtowych w motorówkach."
Super sprzet, mam ją od 95 roku, do dzis hula bez remontu, w tamtym roku założyłem głowicę tnącą bo starej juz sie nie dało sie po raz kolejny ratować. A tak to tylko filtr powietrza, świeca, żyłka i jazda.
Też będzie dział za tydzień, wczoraj ją widzlem
Podczas koszenia dochodzi do sklejania się żyłki w głowicy i jest blokada .To w upały się zdarza by temu zapobiec po nawinieciu szpuli zanim zamknę głowice polewam szpule wodo z mydłem. To działa pozdrawiam
w tym roku kosilem na paliwie po zimie Kosa przygasala spadaly obroty Myslalem ze kosa sie zaciera lub cos jest uszkodzone Kupilem paliwo i zrobilem swieżą mieszankę i chodzi ladnie :) Teraz rozrabiam tyle ile mniej wiecej potrzebuje ,zeby w ciągu miesiąca zużyć paliwo :)
Jaka cena? Ten uchwyt na kierownicę był? Kosilam też 120 i nie było taki uchwyt na kierownicę.
Jeśli kosi Pan żyłką to trzeba mieć dodatkową czarną osłonę z nożykiem do uciania żyłki. Jest to bardzo ważne bo zyłka ma nierówną długosc i jest bardzo niewywazona głowica i równiez mozna łatwo przeciązyc kosę. Zamiast kupowac tą czarną gume mozna po prostu kawałek blaszki podostrzonej przykręcic do osłony. Pozdrawiam
Tak, mam ją, widac ją na filmiku. Obowiązkowo trzeba jej używać, tak jak pan powiedział. Inaczej kosa będzie miała za duże obciążenie jak za dużo się żyłki wyciagnie. Poza tym , nierówne kawałki powodować będą wibracje i szybsze zużycie wszelkich elementów. Dzieki za przypomnienie. Nie załozyłem, bo koło domu nisko koszę przy samej ziemi i ta plastikowa osłona troszkę mi przeszkadza.
❤
Dojrzałem chyba do zakupu i jednak zspominam o kolejnym chinolu. Wybor padl na fs 55 lub fs120. Czy fs 120 jest faktycznie duzo lepszy zywotniejszy od fs55? Warto dolizyc ten 1 tys więcej?
Na jaki areał? Dużo koszenia?
@@Dariusz_iD lacznie ok 18 arow podkaszania
@@Metasek to jest spora różnica i lepiej do 120 dołożyć.
@@Dariusz_iD apetyt rosnie i zastanawiam sie nad fs 235 tylko malo opinii o niej jest. Wie Pan cos o tym modelu?
Witam serdecznie Panie Darku. Widzę, że wiosna do Pana zawitała. Też mam plany na weekend. Kosa Stihl to odpala i pracuje "prawie na wszystkim", dla tego tylko Stihl. Pamiętam też, że używa Pan oleju 2T Motul seria 800, który jest naprawdę wybitnym olejem na bazie estrowej, więc kosa nie ma "wymówki" - musi chodzić. Pozdrawiam
Tak to prawda, olej o którym mówimy jest nie z tej ziemi, kosmiczny, powyżej wszelkich norm jakie zostały ustanowione oczywiście dla nieuczciwych albo dla nie posiadających dobrych technologi producentów. Motul 800 oby się nic nie zmieniło w jego składzie. Polecam. Pozdrawiam.
Najchętniej z lasu bym nie wychodził tak lubię spędzać tam czas. Wybieram się na akcja suszki, sprzątanie lasu. Wezmę swoje gałęziówka i miło spędzę czas. Tylko pogoda, niech się ociepli. Wiosna w tym roku zimna i mokra. Mało owoców będzie. Kwiatów jest dużo, ale pszczoły nie latają. W tamtym roku było upalnie.
Jak długo stosuje Pan motula 800? Rozwazam przejście z zielonego oleju stihl hp super na tegoż motula, potrzebuje porady, czy aby na pewno będzie pasował do silników w kosach. Mowa o stihlu fs450(nowa,import ze wschodu)
Rewolucja z olejami zaczeła się góra 4 lata temu. Opiszę panu jak wrócę do domu. Z telefonu ciężko pisać.
Tutaj nie ma co się zastanawiać, każde urządzenie na tym oleju podziękuje właścicielowi w każdym aspekcie użytkowania. Polecam obejrzeć filmik na tym kanale, który jakiś czas temu "popełnił" Pan Darek. Świetna analiza dotycząca olejów 2T. Pozdrawiam.
Nie było na temat oleii żadnych informacji. Były fora internetowe dla pilarzy kosiarzy itp. Tam każdy mógł wypowiedzieć się co do swoich spostrzeżeń, ale też wielu było krzykaczy, jak i sponsorowanych osób powiązanych z biznesami które prowadzą. Odpowiedzi często były tendencyjne, a wszelkie inne poglady były karconei wyśmiewane.
Byłem na takim forum, powiedziałem zróbcie zestawienie, analize jak to sie robi, zróbcie burzę mózgów i ustalcie co jest najlepsze.
Nie bardzo im to odpowiadało, polubili wyzywanie się na wzajem, a argumenty często kończyły się stwierdzeniem, " bo xp kurwa jest najlepszy"
Sam zrobiłem takie zestawienie, ciągle je aktualizuje, dzieki serdecznej pomocy osób zaglądających na ten kanał. W komentarzach często ktos dodaje wczesniej nie osiągalne dane, specyfikacje nowych oleii. Warto czytać komentarze, tylko te madre, bez przekleństw.
Zestwienie to jest w filmie z tego linku
th-cam.com/video/r_sIkVE1BeU/w-d-xo.html
Proszę zajrzeć.
Dodatkowo koniecznie obejrzy pan materiał o temperaturach jakie panują w róznych częściach silnika, materiał pod linkiem
th-cam.com/video/U42J7CeTIu4/w-d-xo.html
Dużo pan się dowie i wiele wyjaśni.
Wiele osób się przekonało.
Używam oleju Motul 800 gdzies tak od 3 lat, bo wtedy zabrakło mi oleju i musiałem dokupić, a w sklepie nie było starego dobrego HP tylko LS+, na którym piła zwariowała, grzała sie okropnie. Zaczałem szukać drążyć, co jest grane. Wynikiem tego jest taki stan rzeczy, że ja i wielu innych przeszło na znacznie lepsze oleje. Polecam zawsze towar przetestowany w boju na najlepszych maszynach i tych najsłabszych.
Ale ostateczna decyzja i odpowiedzialność leży po stronie każdego z nas. Warto ją wziąc na siebie i nie miec pretensji do serwisów które z załozenia sa zobligowane do proponowania własnych materiałów ekspleatacyjnych.
Historia jest krótka, ale najważniesze że jest i dzieje się na naszych oczach, ku uciesze wielu.
Na tą chwilę prosze zwracać uwagę aby olej miał specyfikację API TC, żadną inną, ta jest pewna, albo jak ma to miejsce z Motulem 800, spełnia ona wszystkie normy i API TC i TD. TD nie jest odpowiednia do takich urządzeń jak pilarki czy kosy. Oczywiście temperatura zapłonu powinna być jak najwyższa.
Czy warto przejść z HP super na Motul 800, uważam że tak, zwłaszcza że parametry oleju Super bardzo spadły i są naganne.
I cóż, po obejrzeniu kilku Pana materiałów oraz innych nt tego oleju na youtube postanowiłem kupić go. Kosa jeszcze nie posmakowała wspomnianego przeze mnie stihla hp super. Na dotarcie miałem kupioną 'setkę' hp ultra, a hp super miał być na dalsze stosowanie. Dzieki Panu bede mial parametry hp ultra w cenie hp super. Dziękuję za otwarcie oczu w tym temacie i pozdrawiam z południa Podlasia
@@mateuszjadczuk4672 Pozdrawiam również. Południe podlasia to Hajnówka czy Drohiczyn? A może jeszcze dalej?
Chciałem zapytać czy jest sens kupować kosę z amortyzacją np. fs410 jeśli mam do koszenia działkę 20a i robię to 3 razy do roku czy wystarczy np fs120. I drugie pytanie czy w razie zakupu używanej kosy Stihl FS 410 albo 350 nie będzie problemu z ewentualnym remontem (dostępność części itd) czy raczej nie bawić się w używany sprzęt i kupić w tych samych pieniądzach nowy tylko słabszy?
Kosą to sporo machania i nie równo. Jeśli teren jest równy to lepiej kupić mocną kosiarkę, lub teren wyrównać i kosiarką pracować. Dużo lżej.
@@Dariusz_iD Jestem z Łącka, teren górzysty, miejscami stromy z drzewami itd. kosiarką mordownia. Kosa musi być
@@marcinligarowski1530 Wszystkie trzy doskonałe kosy. 120 troszke słabsza.
Te kosy są wytrzymałe od 22 lat fs200 i 10 lat fs 350 cześć są a kosa na amortyzatorach to super sprawa na każdy areał! Kupując nowy model to tylko z amortyzatory chyba że ktoś ma pół godziny pracy gdzieś pod płotem czy jakiś rów
W zwykłych wersjach nie czuć żadnych drgań więc ja nie widzę sensu kupować modeli FS300, 350 itp., zwłaszcza że ważą ponad 1 kg więcej niż te zwykłe, dla pleców na minus
Witam poszukuję gaźnik do dmuchawa partner 32 gbi blower
Do takiego ogródka to kosiarka z napędem a nie męczenie się z kosą 😅
Dzień dobry mam pytanie odnośnie oleji 2t stihla. Mam pilarkę ms211 i stosuje do niej olej hp super czy to dobry olej czy lepiej stosować hp czerwony i czy można raz lać hp super a raz hp jeśli nie to dlaczego
Pozdrawiam
Lepiej nie mieszać, najlepiej się zdecydować, wybrać w miarę dobry i na nim pozostać. Ja wiele lat używałem HP I przeszedłem na Motul 800. Czasami można a nawet trzeba przejść. Nie zrozumiałe jest skakanie z jednego na drugi, no chyba że wojna, puste sklepy, używamy co jest.
Proszę pooglądać materiały powiązane z tą dziedziną i podjąć decyzję.
Co do oleii jakie pan używa, nie są złe, ale są na rynku od nich lepsze. Na pewno lepiej wybrać syntetyczne w klasie API TC, z wysoką temperaturą zapłonu.
@@Dariusz_iD A wie pan może czym może skończyć sie mieszanie oleji? Czy ma to jakiś szkodliwy wpływ
A oleje zmieniam tylko dla tego że jak tnę dla siebie to kupuje hp super a czasem pomagam szwagrowi a on kupuje hp
@@SamsuNg-sb7kl jeden olej powoduje nagar, drugi go wypłukuje. Jeśli już nagar powstaje niech tam siedzi, np w rowkach pierścieni. Jeśli go wypłukamy lepszym jakościowo olejem to silnik pracuje tak jakbym we wnętrzu był piasek kwarcowy dla przykładu. Żadna maszyna tego nie wytrzyma. Chociaż widziałem kiedyś jak ktoś kiedyś składał rower, a nawet silnik do ciężarówki na gromadzie żwiru. Wiadomo zadowoleni byli bo małe luzy były, prawie żadnych, do momentu pierwszych przejechanych kilometrów.
Podsumowując ciągłe zmiany oleju powodują że silnik cały czas pracuje w bardzo brudnych warunkach.
@@SamsuNg-sb7kl lepiej stosować jeden rodzaj
Très bonne machine Stihl fs 120 je vais m'acheter la même débroussailleuse Stihl fs 120 j'achète une Stihl fs 120 aussi j'ai la stihl fs 250 aussi je prends une Stihl fs 120 aussi a 250 euro je retravaille pour 250 euro
Ile kosztowala?,chce ja kupic w stihlu licza 2000zl
Ja coś dałem 680 zł, ale musiałem dokupić szelki i nóż do krzewów.
Jeśli można wiedzieć, ile musiał Pan za nią zapłacić?
680 zł dałem, coś w tych granicach
@@Dariusz_iD Za FS120??? Kupiłem 2 lata temu w autoryzowanym sklepie Stihla, za ponad 1600 zł.. To nie jest podkaszarka za domek, tylko kosa do zastosowań rolniczych o mocy 1,8 KM i obrotach 12000 i na pewno taka tania nie jest, no chyba, że używka.
Tak jeszcze zwrócę uwagę, że nie nie można kontynuować pracy silnika na włączonym ssaniu (!), zaraz po tym jak silnik zagada, trzeba je wyłączyć. Nawet opalając pierwszy raz po zimie.
@@Gregor_LP Ja kupiłem używaną. Tak wiem że na ssaniu nie można kontynuować pracy. Odruchowo powiedziałem do syna by wyłączył, ale defakto chodziło mi aby sprawdził dla wszystkiego czy jest włączone - bo nie sprawdziłem tym razem. Oczywiście nie było. Czasami tak jest że mimo że raczej powinno być dobrze i tak chce się sprawdzić że jest właściwie.Moja kosa gaśnie na ssaniu. A mimo to miałem wrażenie że może coś jest na rzeczy. Dlatego warto poprosić osobę blisko stojącą by to sprawdziła.
Co do przeznaczenia, zgadzam się to mocna kosa, używałem jej do koszenia działki około 2000 m2 i czasami jeżdżę tam dla wycięcia krzaków, małych drzewek. Ale i koło domu przecież mogę jej użyć jako wykaszarki, że za duża? Ja ja kupiłem jako uniwersalną do dużej i małej roboty. Jak bym kupił małą, na wsi nic bym nie zrobił.
Nawet jesli ktos by chciał pracowac na ssaniu to przeciez sie nie da bo sprzęt zgasnie.
Czy były jakieś awarie
Żadnych, ale ja mało jej używam, wolę kosiarkami kosić. Za to na pochwalę zasługuje stabilność nastawów, mimo że okazjonalnie już teraz używam to zawsze jak zegarek startuje.
@@Dariusz_iD na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej?
@DominikChmiel-mp8ch Należy szukać mało używanej. Na rurze u dołu są naklejki fabryczne, dobrze by było by nie były mocno poniszczone, lub wcale, daje to nam do myślenia że albo ten element był wymieniony lub mało używany, wibracje podczas pracy powinne być małe, pompka paliwa bez skaz, nie popękana, za wiele więcej nie zobaczymy. Czy odpala i równo pracuje po nagrzaniu, tak z 1,5 min po.
@@Dariusz_iD ile powinna się nagrzewać
Witam ,ładna ta kosa super pracuje,a co sądzi Pan o oleju Makita?tam jest klasa Jaso FD,czyli jakby wyżej niż FC
API TC to pewne, sygnowana klasa jakości do maszyn wysokoobrotowych, o szybkozmiennych warunkach pracy. To znalazłem, to można potwierdzić z materiałów udostępnionych na necie. JASO FD to klasa oleii dla maszyn zwłaszcza zaburtowych i kos pilarek, ale nie ma informacji o wysokich obrotach i szybkozmiennych warunkach. Dlatego kierując się tą interpretacją wydaje się że TC lepiej pasuje do pilarek i kos, zaś FD do zaburtowych. To potwierdza również deklaruja Stihl, w jego stajni dla 2T silników klasa FB to Ultra a FD to SUPER. ULTRA jest dwukrotnie droższy. Znaczy to pośrednio tyle że mimo że klasa FD jest wyższa, dla dwusuwa FB lepiej spełnia zadanie. W amerykańskiej normie API to norma TC jest najlepsza dla maszyn pokroju pił i kos.
JASO to norma japońska, niewiele o niej znalazłem materiałów, materiałów szczegółowych. W związku z powyższym nie mogę deklarować i porównywać jej do norm amerykańskich. Jeśli znajdę to najszybciej to obwieszczę. Na tą chwilę, mimo że oleje opisane normą JASO być może są doskonałe, ja nic na ten temat nie wiem, tylko klasyfikację a b c d. Niestety to za mało. Musi być wyszczczególnienie które norma amerykańska posiada i tylko dlatego można powiedzieć że API TC na dzień dzisiejszy jest tą najwłaściwszą. Być może z czasem wypłyną z czeluści, zakamarków czasu dodatkowe informacje o japońskich normach i stwierdzimy że i o one są dobre. Sugerując się jednak normami amerykańskimi to odpowiednik normy API TC JASO FC powinna być najlepsza a nie FD.
Złotym rozwiązaniem jest stosowanie oleju spełniającego obie normy: i API TC oraz JASO FD, albo wszystkie jednocześnie - takim jest olej Motul 800 który spełnia obie te normy.
Coś musi być na rzeczy że producenci podają że olej spełnia obie te normy. Znaczy że są odmienne, i nie są dla tych samych maszyn i tych samych warunków pracy.
Wrócę jeszcze do Stihla, wycenił on znacznie wyżej olej o niższej normie FB niż FD. Prawdopodobnie wyższa temperatura zapłonu a tym samym mniej nagaru się tworzy. Mimo że olej Super ma wyższą klasę jakości, ma niższą temperaturę zapłonu, powoduje negatywne skutki w gorszych warunkach pracy, toteż ograniczony jest jego zakres pracy.
Dlatego norma oczywiście tak, ważna sprawa, ale ważniejsze jest przeznaczenie, warunki pracy, to one decydują do jakiej maszyny można olej zastosować.
I tutaj norma API TC wyraźnie mówi, maszyny wysokoobrotowe o szybkozmiennych warunkach pracy.
To jest to czego szukamy.
Nie ma na tą chwilę w użytku domowym bardziej wyśrubowanych silników 2t jak w pilarkach i kosach. To o nich jest mowa w normie API TC.
Silniki zaburtowe, to silniki obciążone mocniej ale nie tak wysokoobrotowe i nie dochodzi tam do nagłych ciągłych zmian prędkości obrotowej.
Tak do tego tematu podchodzę. Chciałbym więcej się dowiedzieć i rozszerzyć paletę olei i marek które można by stosować bez obaw.
Olej Makita zapewne jest doskonały, ale ja nie wiem wszystkiego.
Nie wolno z góry przesądzać, lepiej dać czas aż się wyjaśni wszystko.
"API TC (ISO-L-ETC)- do silników, które są narażone na uszkodzenia przy szybkim uzyskiwaniu maksymalnej mocy. Taki olej musi spełniać swoje zadania w bardzo wysokiej temperaturze bez ryzyka zatarcia silnika. Właściwości oleju są w zupełności wystarczające dla największych nawet motocykli, skuterów śnieżnych lub pił mechanicznych. Zazwyczaj są to silniki o pojemności skokowej 50-500 ccm.
API TCS - tak jak API TC, ale jest to olej syntetyczny.
API TD (ISO-L-ETD)- do silników zaburtowych w motorówkach."
@@Dariusz_iD rozumiem, dziękuje bardzo za rzeczową odpowiedź