Czy audiofil powinien znać Hi-Fi sprzed 50 lat? Panel Prelegentów na Audio Video Summit #19

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.พ. 2025
  • Bardzo ciekawy Panel Prelegentów AVS#19. Maciej Tułodziecki - inżynier mechanik - spec. silniki spalinowe, meloman, kolekcjoner płyt winylowych oraz sprzętu vintage Hi-Fi.
    Maciej Strzelczyk - perkusista amator, zbieracz głośników, konstruktor hornów z papieru DIY, zwolennik full range, coaxial i alnico magnet. Maciej fascynuje się głośnikami papierowymi i szerokopasmowymi typu vintage. Buduje kolumny, dostraja ciągle swój system. Ma obserwacje i poglądy bardzo odbiegające o współczesnego mainstreamu audiofilskiego.
    Oraz Janusz Tuchowski i ja.
    PANEL PRELEGENTÓW
    Rozmawiamy o audiofilskich patologiach,
    jak zrobić wzmacniacz lampowy w klasie A, brzmiący audiofilsko za grosze,
    jak wytrwać na koszmarnie hałaśliwym koncercie Live - patent za grosze, który poprawia brzmienie,
    chroni uszy i czyni koszmarne nagłośnienie znośnym !!!
    czy warto wchodzić w gramofony, komuś kto gra muzykę z CD lub plików?
    różnica adaptacji akustycznej NOPR - Filharmonia Szczecińska,
    i inne ciekawe tematy na bazie 2 prezentacji podczas AVS#19.
    Oj bardzo kontrowersyjnie i nie mainstreamowo ;-)
    Zapraszam jak masz odwagę.
    LINKI
    www.technique.p...
    AVS
    audiovideosumm...
    Rejestracja na konferencje:
    audiovideosumm...
    FB
    / audiovideosummit.artur...
    YT
    / audiovideosummitarturr...

ความคิดเห็น • 14

  • @zodiak865
    @zodiak865 2 ปีที่แล้ว +2

    Ciekawe rozmowy , oby takich jak najwięcej . Myślę że technikę Audio należy promować ,reklamować szczególnie wśród młodych . Dziękuje

    • @AudioVideoSummit
      @AudioVideoSummit  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję Ci za dobre słowo ! Staramy się nieść kaganek oświaty - tylko że młodzież nie ogląda takich audio-gadułów ;-)))

  • @jarym3091
    @jarym3091 2 ปีที่แล้ว +1

    Dużo wiadomości i ciekawie się słuchało.Dzięki panowie.

    • @AudioVideoSummit
      @AudioVideoSummit  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję bardzo w imieniu Gości Jarym🙏😀

  • @mariuszwena1236
    @mariuszwena1236 11 หลายเดือนก่อน +1

    Dzień dobry Państwu ogółem, mam pytanie do Pana Macieja w okularach i z białą brodą, w jakiej tonacji wydaje dźwięki jego zegar analogowy? Dziękuję za to że mogłem zadać to pytanie i pozdrawiam Pana Macieja.

    • @AudioVideoSummit
      @AudioVideoSummit  11 หลายเดือนก่อน

      Dzień dobry Mariusz - odpowiadam w imieniu inż. MT - nie jestem pewien czy będziesz zadowolony 🤔😁
      ODP
      Niestety nie wiem :) Zegar zresztą ostatnio się zdrzemnął nie chodzi i nie bije, a ja nie mam czasu, aby się nim zająć.
      Generalnie ciekawe pytanie, w końcu ktoś, kto projektował gongi nie musiał tego robić całkiem "na oko"...
      Pozdro.
      Maciek T.
      KONIEC ODP

  • @jacektabisz666
    @jacektabisz666 ปีที่แล้ว +1

    Wrocławski NFM to najlepsza, obok NOSPR akustyka. Ja słucham muzyki klasycznej, więc nagłośnienie koncertów
    to dla mnie dźwiękowy fastfood

    • @AudioVideoSummit
      @AudioVideoSummit  ปีที่แล้ว

      Brawo - nie wiedziałem że we Wrocławiu jest tak świetna sala 👍💪😎 czy poza klasyką słuchasz jeszcze innych gatunków Muzy?

  • @tomoktom3758
    @tomoktom3758 2 ปีที่แล้ว +1

    ciekawe, np. zatyczki, sam nie raz zakrywam uszy na koncertach, ale - a słuchaliście tych aktywnych ?, nie raz audiofile opowiadają, a nie słuchali, z recenzji Dynaudio nowych serii wynika, że za aktywne jakby są krytykowane przez recenzentów, chyba nie mamy za dużo wpływu na dźwięk, ktoś inny już ustalił jak ma to grać - myślę, że zapominamy, że ważne są : prostota, dystans, mycie uszu, ciśnienie powietrza i badanie słuchu - przeciętny człowiek po 40 słyszy wg laryngologów do ok 6kHz (i jak tu wsadzić harmoniczne !?, przecież nawet w najsłabszej mp3 odróżnimy trąbkę od skrzypiec - konwertowałem utworki z CD do mp3 64kHz, także w telefonie odróżnimy), audiogramy przykładowe są w necie, namówiłem znajomych, badaliśmy się, ja u laryngologa, można na YT, lub na stronach, i tak u nas jest, nadal słyszę 18kHz z the Beatles Sgt. Pepper, ale z bliska, gdy miałem 20 lat było z kilku metrów / mój sprzęt : ProAc D28, Musical Fidelity M6, wzmacniacz Sinus Audio el34 (Chrzanów Mariusz Jaglarz), lampy el34 NRD, 6sn7 USA, nic nie grało lepiej od płyt CD u mnie (naturalnie, miękko, dynamicznie, grubo, trójwymiarowo, analogowo), kable MIT-T2, kupione 20 lat temu, wtedy wierzyłem, wiele eksperymentów z kablami różnymi, ani gorzej ani lepiej, żadnej zmiany, eksperymenty z winylami, zawsze gorzej, i ta myśl, że ok 150zł jest rysowane, zdzierane igłą za kilkaset zł, tragedia !

  • @Mikexception
    @Mikexception 2 ปีที่แล้ว +2

    80% słuchaczy gdy sądzi że słucha nagrania tak naprawdę słucha jednej z wielu możliwych jego modyfikacji i jest prawie niespotykane żeby słyszał wszystkie dźwięki które są w nagraniu. Oczywiście sądzą że nagrania są badziewiaste.
    Kiedy kupiłem płytę winylową tłoczoną w 1968 roku to w pierwszym odsłuchu brzmiała trudno do pojęcia, brudna trzeszcząca i mało czytelna w porównaniu do nowych .Po odczyszczeniu i z aktualnym innym rozwiązaniem głośników i poustawianymi do nich korekcjami wzmacniacza lampowego słyszę nie tylko realnie śpiewaków, ich odległość nawet każde kaszlnięcie ze strony widowni w tamtym 1968 roku. To jest sztuka odtwarzania a bycie artystą tej sztuki wymaga wysiłku i samozaparcia

    • @AudioVideoSummit
      @AudioVideoSummit  2 ปีที่แล้ว +1

      Otóż to ! Jeżeli się komuś wydaje, że weźmie kartę platynową i wejdzie do salonu audio - kupi zestaw to jest w głębokim błędzie. To wymaga tak jak napisałeś wysiłku - gratuluję Twojej drogi do super brzmiącego winyla! Możesz napisać na jakim zestawie osiągnąłeś taki spektakularny wynik? A zestawienie toru analogowego z gramofonem jest 10x trudniejsze niż z CD... pozdrawiam!

    • @Mikexception
      @Mikexception 2 ปีที่แล้ว +2

      @@AudioVideoSummit Tak - CD ma można powiedzieć zapisane kompletne wysokie tony nawet te nie najważniejsze dla słuchacza i one zawsze się "przebiją" nawet przez podbite niskie tony.
      W analogu te najwyższe i mało istotne są słabe i przez to podlegają szybszemu zamaskowaniu. To dlatego źle odtwarzają z zestawami głośnikowymi które "buczą" na basach .A rezonują wszystkie produkowane masowo . To kwestia jak dobrze potrafi się zniwelować wszystkie rezonanse i to wymaga wyrzeźbienia dźwięku z głośników - na pozór mało wymyślne rozwiązania ale mają wiele malutkich akustycznych sekretów które zwykłemu widzowi nie rzucą się w oczy.
      Mnie najbardziej pasują stare szerokopasmowe głośniki ze stratnymi odgrodami (wciąż liczą się detale budowy - niestety nie ma na to matematycznych wzorów ani przepisów) zasilane albo z solid z tranzystorami germanowymi w końcówce albo z lamp i obowiązkowo właściwa dla głośników i siły głosu odtwarzania korekcja fizjologiczna Można powiedzieć że nie mieści się w głowie co potrafią takie niewielkie w sumie 6 W głośniki bo grają nawet poniżej 20Hz aż do 18 kHz
      To co używam rzeczywiście fabryczne i znakomite to gramofon Bang Olufsena z najdroższą do niego wkładką i preamp lampowy w zintegrowanym lampowym ale starym - z 63 roku produkcji Bell. Równie dobrze mi służy duński amplituner "Arena" z lat 70tych . Polecam jedno i drugie ale dopiero po wyeliminowaniu wszystkich fabrycznych niedostatków ,

    • @AudioVideoSummit
      @AudioVideoSummit  2 ปีที่แล้ว +1

      @@Mikexception super - podoba mi się to co napisałeś! Widać wyraźnie że masz za sobą długą drogę testów, eksperymentów i przemyśleń. Gratuluję ! Widziałem parę miesięcy temu amplituner ARENA na wolumenie ale nie wiedziałem co zacz i zostawiłem go w spokoju... ;-( Powiedz jaki model masz w kolekcji i jak on gra?

    • @Mikexception
      @Mikexception 2 ปีที่แล้ว +1

      @@AudioVideoSummit Akurat wpadł mi popsuty Arena 2600 - taki co na niego już krechę na krzyż (dosłownie) serwis w Danii postawił. Musiałem polerować;(.
      Gra powiedziałbym jak powinien czyli wszystko jest (czyli świetnie) a wyróżnia się nietypowo rozwiązaną korekcją fizjologiczną - preamp przełączalne w dwóch poziomach wzmocnienie - wyższy wymusza niższa pozycję pokrętła i głębszą korekcje To bardzo ciekawy sposób dostosowania ale ja go i tak steruję regulowanym poziomem wejściowym co daje mi ten 1% więcej. Troszkę porównywałbym go do Chopina bo tez na germanach i też z generalnie podobnym loudnessem tyle że znacznie bardziej rozbudowany i multiplex na stereo. Słabo z krótkimi falami ale nie wszystkich to przecież ciągnie. . Budowa co unikalne modułowa na wtyczki i gniazda jakby lampowe. Arena to są klony B&O
      Tu w moim kanale znajdzie pan ok 100 moich klipów i niektóre z nich dotyczą mikrofonowych nagrań sprzętu jaki miałem ok 10 lat temu - dziś te głośniki już.czeka rozbiórka bo zrobiłem lepsze i mniejsze a z tych już nic lepiej nie wycisnąłem No i Pioneer SX34 stoi pod stołem razem z Luxmanem L210 a Onkyo 906 poszło na złom. Ale moje szpulaki mają się b.dobrze I jest parę "przemówień" o dźwięku.