Ciekawy odcinek mimo, że większość wiedziałem to zawsze coś się znajdzie czego jeszcze się nie wie. W moim Arcamie mam przełącznik 4 lub 8 ohm jest przełączony na 4 i gra pod kolumnami 8ohm więc moc wzmacniacza jest niższa w takim wypadku i trzeba przełączyć na 8. Wcześniej były kolumny 4ohm dlatego o tym zapomniałem. Pozdrawiam
Przyszedł do mnie siostrzeniec i się pyta o co chodzi z tą impedancją. Chyba mu następnym razem puszczę ten film, bo sam mu tego nie wytłumaczę! :-) Dzięki ci RS!!!
Na swoim przykladzie: posiadalem kiedys ( jeszcze dzielnie i bezawaryjnie sluzy rodzinie) amplituner Technics SA-EX510 5x120W chyba zkakupiony w 1997roku plus tam jakies Tonsile 3-drozne -wtedy wypas. No i wpadlem ok roku 2010 na pomysl wymiany kolumn. studio odsluchy etc. Zakupilem Paradigmy 9v7 6-omowe kompatybilne z 8 omów. W sali odsluchowej super , w domu praktycznie brak basu. Co sie dzieje ? Rezystancia kolumny, mierze i wychodzi 4,5 Ohma. Placz i zakup wzmacniacza stereo 4-omowego i bas wrócil. Roznie to bywa. Wniosek. TESTUJ PRZED ZAKUPEM :)
Gaberus, jak Twój wzmacniacz ma napisane od 6 do 16 Ohm to znaczy, że najprawdopodobniej jest przystosowany do kolumn 6 Ohmowych, a jak już wiemy po podłączeniu kolumny która ma więcej Ohm niż ta do której wzmacniacz jest przystosowany to nie ma żadnego zagrożenia dla wzmacniacza, taki chwyt marketingowy uniwersalności ( jak w filmie)
W jednym z odcinków, dobierał pan wzmacniacze i kolumny, tak aby zagrały jak najlepiej. Było połączenie wzmacniacza Unitra WS-311D z kolumnami Tonsil ZG-25C. Kolumny mają impedancję 4Ohm, a wzmacniacz jest przystosowany do 8Ohm. Dlaczego w tym przypadku zaproponował pan takie połączenie mimo, że nie powinno się stosować kolumn o niższej impednacji niż jest do tego dostosowany wzmacniacz.
Okazuje się że to nie jest prosta sprawa dobrać głośniki czy kolumny głośnikowe do wzmacniacza. A co z głośnikami o impedancji 2ohm? I jak sprawdzić sprawność głośnika gdy jedyną wartością podaną jest impedancja? P.S. Gratuluję ciekawego odcinka.
A może tak odcinek o kolumnach elektrostatycznych ? Mam Audiostatic DCI i te dopiero mają niską impedancję jeśli się nie mylę to chyba poniżej jednego ohma. W Niemczech istnieje nawet firma która w swojej ofercie ma specjalne moduły utrzymujące impedancję tych kolumn na znośnym dla wzmacniaczy poziomie niestety żaden z moich wzmacniaczy nie chce z nimi rozwinąć skrzydeł.
czy mógł by pan zrobić jakiś odcinek o nagłośnieniu estradowym jak go najlepiej używać itd, a ten odcinek świetny jak każdy inny. Chciałbym wiedzieć tyle co pan
Świetny odcinek, aż dziwne że nie pojawił się na RS Elektronika :D Mam pytanie co do słuchawek - na rynku znajdę słuchawki 16 i 32 omowe i moja jedyna wiedza na ten temat jest taka że co prawda 16 omów stawia mniejszy opór, więc grają głośniej ale 32 omy lepiej izolują od szumów ... Czy można coś więcej o tym powiedzieć? :D z góry dzięki !
naprawdę? to ciekawa informacja, kupując douszne słuchawki spotkałem się tylko z 16 i 32. czytałem na pewnym portalu że 16 omów stanowią mniejszy opór również dla zakłóceń, szumów, zniekształceń i innych niedoskonałości dźwięku. 32 omy (podobno) potrafią lepiej izolować ścieżkę dźwiękową od ów niechcianych "przeszkadzajek".
***** www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/sluchawki-poradnik-jak-wybrac-3791/strona/14134.html www.conowego.pl/porady/kupuj-swiadomie-sluchawki-jakie-wybrac-9501/?tx_ttnews%5Bpage%5D=1 dwie pierwsze strony na których kiedyś znalazłem takie informacje, nie wiem czy są wiarygodne dlatego też zadaje pytania.
Map pytanie po podłączenia 2 głośników 4ohmy i 1 głośnika 8ohmy ile ohmy będzie szło na wzmacniacz , szeregoeo , i 3 głośników 4ohmy +1 głośnik 8ohmy szeregowo , ile będzie szło na wzmacniacz ohm?
Rozumiem, że jak podłącze kolumnę (estradową) 8ohm do basowej 8ohm i z górnej wyjdę kablem na wzmacniacz do będę mieć obciążenie 4ohm? Zakładając że mam dwie kolumny basowe i dwie pełnopasmowe. Czy jednak 16ohm?
Mam ALTUS 140 (100W RMS) x 2 + ALTON 70 (70W RMS) x 2 czy jeśli podłączyłbym te 4 kolumny pod wzmacniacz Technics SU-VX820 na jednym kanale LEWY 1xALTUS 140 i 1xALTON 70 równolegle i tak samo na PRAWY to czy wzmacniacz dałby radę? Kolumny są 8 Ohmowe więc jeśli podłącze równolegle to będzie 4 Ohm. Wzmacniacz pracuje na 1 kanale 4-16 Ohmów, jeśli podłączyłbym SPEAKER A ALTUSY 140 a SPEAKER B ALTONY to niestety ale wzmacniacz na SPEAKRACH A+B pracuje tylko 8-16 Ohm
Witam. Czy można łączyć że sobą szeregowo Glosniki? Mam 4 Glosniki o impedancji 3 ohm które zdemontowalem z kolumn komputerowych Creative t40. Chciałbym użyć ich do budowy głośnika bluetooth, ale w specyfikacji wzmacniacza jest podane by Glosniki były 4 lub 8 ohm. Czy łącząc uzyskam 6? Czy to ma prawo działać?
witam mam takie pytanie nabylem wzmacniacz Onkyo A-15 i byl spalony bezpiecznik od lewego kanalu na kolumne czym moglo byc spowodowane spalenie owego bezpiecznika ??
Mam do Pana pytanie, może głupie ale czy nie można w przypadku posiadania wzmacniacza przystosowanego do głośników 8Ohm i głośników 4Ohm - dać po drodze na kabel rezystor 4Ohm? Drugie pytanie mam takie, że posiadam wzmacniacz AIWA P22 i on na wyjściu ma plakietkę "Speaker Impedance 4-16Ohm". Czy to oznacza, że dla wszystkich wartości wzmacnia tak samo? Jeśli tak, to w jaki sposób jest to zrealizowane?
Bardzo ciekawy odcinek. Mam dwa pytania. Czy macie w planach nakręcić odcinek o czytaniu schematów? Drugie pytanie dotyczy kolumn przedstawionych w warsztacie. Co to za model? Czy to coś z rodziny Grundiga?
+qwertyuiop10101988 Czytanie schematów wymaga wiedzy o układach elektronicznych. Zapraszam na kanał RS Elektronika. Kolumny to Grundig z serii Hifi Box.
W moim wzmacniaczu yamaha as 701 jest przełącznik impedanci Low /High W pozycji low - A or B 4 Ohm min/speaker A+B 8 Ohm min/speaker A w pozycji High A or B 6 Ohm min/speaker A+B 12 Ohm min/speaker Tak na marginesie odcinek mnie troszeczkę olśnił bo moje kolumny mają oznaczenie 4-8 Ohm i nigdy nie byłem pewien 4? ,8?
Mam pytanie, kolumny które zamierzam kupić mają zmierzoną w jednym z testów impedancję 3,5Ω (w katalogu producent stosuje wspomniany w filmie zabieg podając 4...8Ω). Test na szanującym się portalu, zakładał bym, że wiedzą co piszą o tych 3,5Ω. Wzmacniacz, który chciałbym kupić ma podaną wartość następująco: Rated Output Power (2-channel driven) - [U.S.A. and Canada models] (20Hz to 20kHz, 0.09% THD, 8Ω) - [Other models] (20Hz to 20kHz, 0.09% THD, 6Ω) Front L/R 80W+80W - [U.S.A. and Canada models] (1kHz, 0.0% THD, 8Ω) Front L/R 95W+95W Center 95W Surround L/R 95W+95W Dynamic Power (IHF) - [U.S.A. and Canada models] Front L/R (8/6/4/2Ω) 110/130/160/180W - [Other models] Front L/R (6/4/2Ω) 110/130/160W Przy IHF jest 2Ω nawet.
A jak to się ma do wzmacniaczy lampowych ? Posiadam yaqina ms-34d i kolumny KEF q700. Kolumny są opisane jako 8ohm. Wzmacniacz posiada osobne wyjścia głośnikowe dla 4 i 8 ohm. Gdzie się podpiąć ?
+ReduktorSzumu Czasem mam wrażenie, że ludzie kompletnie nie wyciągają wniosków z filmików. Wałkowane tysiąc razy, że lepiej podłączyć głośniki o wyższej impendacji niż końcówka mocy ( niż na odwrót, bo zawsze lepiej tą właściwą ), a tu nadal padają takie banalne pytania. Gratuluje cierpliwości do widzów i pozdrawiam, świetny kanał.
witam po obejrzeniu tego odcinka zmierzyłem rezystancje głosników (głosniki w systemie 5.0 jamo 606) no i mam pewną zagwozdke, mianowicie okazuje się ze jeden głosnik tylny lewy mierzac jego rezystancje przy amplitunerze (razem z kablem głosnikowym kilkumetrowym) posiada rezystancje 16,5 oma mierzac ten sam głosnik bez tego kabla ma rezystancje 5,1 oma. Inne głosniki nie maja tak dużej różnicy w rezystancji (różnica w rezystancja wynosi max 1om z kablem) O czym świadczy tak duża rezystancja kabla ??? Dodam ze kupiłem inny amplituner (onkyo tx-sr607)bo tamtego szlak trafił (yamaha rx-v473, czy to mogło być przyczyną jego uszkodzenia?)
Ale mam takie pytanie bo producent zawyża moc głośnika np głośnik ma 100w a pali się przy 30wat i czy producent nie zawyża impedancji ? z np. 4ohm na 16ohm
Zakupiłem ostatnio ONKYO TX-SR605 140 W/Ch Minimum into 6 Ω, 1 kHz, IEC (1 Channel Driven) w ustawieniach jest podana impedancja od 4 Ohm do 6 Ohm z kolei na tylnym panelu kolejny wzór podany 4 ohm do 16 ohm oraz 6 ohm do 16 ohm :/ Kolumny są w bi-amping 8 ohm cały sprzęt podłączyłem w tej opcji w ustawieniach Onkyo przełączyłem na 4 ohm czyli problemu nie będzie mam rozumieć a moc spadnie o połowę .
Witam, mam pytanie dotyczące podlaczenia gitary do karty dźwiękowej komputera. Mianowicie czy takie bezpośrednie podłączenie przez przejściówkę jack jest bezpiecznie i nie zagrozi uszkodzeniem sprzetu ?
mam takie pytanie widziałem w jednym ze sklepów głośnik surrund rear czyli tylny głośnik od kina domowego i miął on przełączaną impedancję za pomocą obrotowego przełącznika i miał on takie pozycje jak 4,6,8,16ohm a 6ohm było oznaczone jako normal na jakiej zasadzie mogło działać takie przełączanie. i do tego było to opisane tak 4ohm-20w, 6ohm -45w, 8ohm-30w i 16ohm-25w. kolumna była jedno głośnikowa.
Kolumna miała w środku odczepy z dołożonymi rezystorami. Jest to taki sposób na zrobienie max uniwersalnego głośnika. Druga kwestia, że to pozwala dopasować głośnością tej kolumny do reszty głośników.
Witam mam pytanie ponieważ chciałem wymienić głośniki w kolumnach zg15c które są 8 ohm na głośniki gdn 16/15 na zawieszeniu płóciennym na licencji Pioneera jednak są one 15 ohm co muszę zrobić aby miały podobną oporność??? Z góry dziękuję za pomoc może film??
ldamian83 podłącz je równolegle co da ci po 7 ohm na kolumnę jednak tylko wtedy będzie miało to sens kiedy możesz zmostkowac kanały twojego wzmacniacza inaczej osiągniesz ten sam efekt co nominalnie przy każdym głośniku na osobny kanał
Woltomierz powinien mieć ją jak największą, natomiast amperomierz odwrotnie - jak najmniejszą. Im bardziej te warunki są spełnione, tym bardziej miarodajny pomiar ponieważ same przyrządy pomiarowe przy tych założeniach możliwie najmniej wpłyną na działanie mierzonego układu. Wynika to bezpośrednio ze sposobu pomiaru. Woltomierz włączany równolegle ma nie bocznikować w żaden sposób obciążenia, natomiast amperomierz włączany w szereg ma być jak najmniej "widzialny", jakoby "przeźroczysty" dla przepływającego prądu. Dlatego pomiar prądu do tak naprawdę pomiar spadku napięcia na rezystorze o bardzo małym oporze, jaki znajduje się w urządzeniu pomiarowym.
Jeszcze inna sytuacja wygląda w kolumnach gdzie mamy 2 głośniki niskotonowe i po jednym wysoko i średnio , u mnie było podłączone równolegle gdzie z 4 ohm robiło się 2 ohm a wzmacniacz przystosowany jest jak pisze do 4-8 ohm i musiałem połączyć szeregowe i teraz jest prawidłowo 8 ohm możliwe , że średnio i wysoko mają po 8 ohm i są podłączone równolegle to wychodzi 4 ohm ja kompletnie tego trochę nie rozumiem stąd z mojego doświadczenia taki wniosek (Tak nie wspomniałem o zwrotnicy ponieważ tego nie można nazwać zwrotnicą gdyż tam jest biała prostokątna kostka i kondensator i nie wiem jak to nazwać można)
Biała prostokątna (ceramiczna) kostka w zwrotnicy to rezystor dużej mocy, może po to, żeby włączony w szereg z tymi "podejrzanie" połączonymi głośnikami właśnie podniósł ich opór? O ile kolumn nie projektował ani nie produkował "Heniek zDziałek" to ich tabliczka znamionowa jest w miarę wiarygodna. A głośniki na wyższe częstotliwości oddziela zwrotnica więc nie można ich traktować wprost jako "połączone równolegle do basowego więc 4 Omy". To wszystko przecież wyjaśnił RS w filmie, bardzo zrozumiale (sam kondensator połączny szeregowo z tweeterem jest częścią zwrotnicy tj. filtrem górnoprzepustowym ((o małym nachyleniu charakterystyki)), użytym po to żeby "basy nie właziły do piszczałki" czyli właśnie żeby tweeter nie był wprost połączony równolegle z niskotonowcami)
Cóż, pytanie głupie, ale czy poprawne jest przyłączenie zestawu głośnikowego 4 Ohm poprzez rezystor (np.4 Ohmy) do wzmacniacza 8 Ohm? Poza tym co ze sprawą szeregowego podłączenia zestawów (np. 2x 4Ohm dla wzmacniacza 8 Ohm, bądź zupełnie różnych zestawów)?
Z prawa Ohma wynika, że im mniejsza rezystancja (impedancja), tym większy prąd. Stąd też ważne jest dopasowanie Zestawu głośnikowego do wzmacniacza. Odpowiadając na własne pytanie zapewne dołożenie rezystora (krok desperata) spowoduje odłożenie się na nim dużej mocy, a nie na tym nam przecież zależy.
Poprawne ani zgodnie zgodne ze sztuką to zapewne nie jest, ale muszę też przedstawić opinię praktyczną. Od kilkunastu lat użytkuję w ten sposób (lub użytkowałem) pięć zestawów głośnikowych oraz trzy wzmacniacze. Mam na myśli opornik 4 omy "na kablu". Być może mam drewniany słuch, audiofilem na pewno nie jestem, ale podłączałem te same kolumny do innych wzmacniaczy (przystosowanych do czterech omów) i nie zauważyłem żadnej różnicy w brzmieniu. Przez cały ten czas nie uszkodziłem żadnego wzmacniacza ani żadnych zestawów głośnikowych, a więc uważam, że osiągnąłem zamierzony cel. Jeżeli - tak jak w moim przypadku - z różnych względów nie ma się innej możliwości, sposób taki jest jakimś wyjściem z sytuacji i metodą na zabezpieczenie wzmacniacza, zwłaszcza jeżeli się ma sprzęt wrażliwy na impedancję kolumn.
Bez rozbierania kolumny mierząc tylko na zaciskach nie bardzo, bo przecież w środku masz zwrotnice i 2-3 glosniki. Jeśli otworzysz kolumnę i będziesz mierzył każdy głośnik osobno to tylko sprawdzisz, czy cewku są sprawne elektrycznie ale to wcale nie znaczy, że dany głośnik dobrze gra. Na dokładne sprawdzenie mam prosty patent z płytą CD z nagranymi 1 minutowymi dźwiękami testowymi od 30Hz do 16kHz. Puszczam taka płytę, bawię się potencjometrem balansu i sprawdzam jak każda z kolumn radzi sobie z dana częstotliwością. Jeśli z którymś z głośników ( nisko, średnio czy wysoko tonowym) jest coś nie tak, da się to wychwycić.
Mam wzmacniacz Marantz pm-80 i zamówiłem stx elektrino 250 i niby wszystko się zgadza ale czy to będzie dobrze z sobą współgrało ? Proszę o odpowiedź :) Pozdrawiam.
@@deceebel zestaw przez ostatnie 6 lat sprawdził się naprawdę ok. Ale na dzień dzisiejszy kupiłbym jakiś wzmacniacz tej klasy ale z pilotem. Głośniki tez się sprawdziły i dalej grają. Polecam :)
***** Hmmm, nie do końca rozumiem, przecież naszym celem jest w tym przypadku strata nieco mocy dla odciążenia wzmacniacza... Czy (pomijając robienie sobie "piecyka") podłączenie np. po jednym ohmie do kolumn o trudnym czy niepewnym przebiegu impedancji do wzmacniacza dla zabezpieczenia go wpłynie negatywnie na dźwięk lub komfort użytkowania?
***** To nie ma sensu, bo duża część mocy bedzie rozpraszana w rezystorze i nawet jeśli zaakceptujemy to, lepiej przecież zastosować kolumnę o impedancji 8 omów. Taki zabieg nie usunie nam też problemu trudnej impedancji, a tylko ją pogłębi, bo kiedy będzie ona spadać, to moc strat w dodatkowym rezystorze będzie rosła i w rezultacie ogólna głośność spada. Oczywiście w ten sposób zabezpieczamy wzmacniacz przed przeciążeniem, ale jest to bardzo prymitywny i nie stosowany przez nikogo sposób. Rezystory stosuje się czasem w zwrotnicach, włączając je w szereg z glośnikami wysokotonowymi w celu wyrównania sprawności. Poza tym taki rezystor może wpłynąć na nieprawidłowe działanie zwrotnicy, i w rezultacie zmianę jej parametrów, np w obwodzie cewki dla głośnika niskotonowego, co znacznie pogarsza współczynnik Damping Factor.
+templar084 Jeśli wzmacniacz nie ma zabezpieczeń to można przegrzać i spalić tranzystory lub końcówki mocy. Do tego dochodzą wszelkie uszkodzenia głośników przy wysterowaniu ich za dużą mocą.
Jeśli przesterujemy wzmacniacz ze zbyt nisko impedancyjnymi głośnikami to znaczy, że już dobrze dajemy mu do pieca. Przy zbyt dużej impedancji głośników wcześniej pojawić się powinny problemy ze zbyt dużym prądem pobieranym z wyjść i przegrzewaniem się końcówek w tej sytuacji. Przestery pojawiają się wtedy gdy wzmacniaczowi brakuje napięcia a nie prądu. Ale przy cichym słuchaniu to nawet na filmie powiedziane było, że będzie ok. Trzeba na wyczucie obadać ile można wtedy wyciągnąć i pilnować aby żaden debil nie zbliżał się do gałki potencjometru. ;)
Słuchawki o niższej impedancji są w stanie zagrać głośniej w wypadku urządzeń o małej mocy wyjściowej np. z urządzeniami przenośnymi. Słuchawki o wysokiej impedancji grają nieco ciszej ale bardziej naturalnie co zawdzięczają lepszej reprodukcji detali w zakresie tonów średnich i wysokich. źródło: avstore
Dobry nauczyciel wyjaśnia nawet trudne zagadnienia w prosty sposób. Świetnie przedstawiony problem dodatkowego oporu.
Bardzo POTRZEBNY temat!
Może ocalić sporo dobrego sprzętu.
Autorowi podziękowania serdeczne ślę .. świetny materiał edukacyjny. POLECAM.
Ciekawy odcinek mimo, że większość wiedziałem to zawsze coś się znajdzie czego jeszcze się nie wie. W moim Arcamie mam przełącznik 4 lub 8 ohm jest przełączony na 4 i gra pod kolumnami 8ohm więc moc wzmacniacza jest niższa w takim wypadku i trzeba przełączyć na 8. Wcześniej były kolumny 4ohm dlatego o tym zapomniałem. Pozdrawiam
impedancja występuje w obwodach prądu przemiennego a nie zmiennego (1:51), z wyrazami szacunku :)
Przyszedł do mnie siostrzeniec i się pyta o co chodzi z tą impedancją. Chyba mu następnym razem puszczę ten film, bo sam mu tego nie wytłumaczę! :-) Dzięki ci RS!!!
No w końcu wiem o co chodzi . Dziękuję
ReduktorSzumu dobrze mówisz. ..wiele osób tzn. początkujących myli impendancję z rezystancją.
Super materiał. Brawo gratulacje kolego.😊
Na swoim przykladzie: posiadalem kiedys ( jeszcze dzielnie i bezawaryjnie sluzy rodzinie) amplituner Technics SA-EX510 5x120W chyba zkakupiony w 1997roku plus tam jakies Tonsile 3-drozne -wtedy wypas. No i wpadlem ok roku 2010 na pomysl wymiany kolumn. studio odsluchy etc. Zakupilem Paradigmy 9v7 6-omowe kompatybilne z 8 omów. W sali odsluchowej super , w domu praktycznie brak basu. Co sie dzieje ?
Rezystancia kolumny, mierze i wychodzi 4,5 Ohma. Placz i zakup wzmacniacza stereo 4-omowego i bas wrócil. Roznie to bywa.
Wniosek. TESTUJ PRZED ZAKUPEM :)
Gaberus, jak Twój wzmacniacz ma napisane od 6 do 16 Ohm to znaczy, że najprawdopodobniej jest przystosowany do kolumn 6 Ohmowych, a jak już wiemy po podłączeniu kolumny która ma więcej Ohm niż ta do której wzmacniacz jest przystosowany to nie ma żadnego zagrożenia dla wzmacniacza, taki chwyt marketingowy uniwersalności ( jak w filmie)
10:06 to mój wzmacniacz, Technics SU-V670 ❤
Super wytłumaczone
Bardzo pouczające, dzięki.
genialne objaśnienia dzięki
Super odcinek rozwiązane zostały częste spory na temat impedancji a opornością w bardzo prosty i przejrzysty sposób wielkie dzięki i podziękowania .
świetny film
W jednym z odcinków, dobierał pan wzmacniacze i kolumny, tak aby zagrały jak najlepiej. Było połączenie wzmacniacza Unitra WS-311D z kolumnami Tonsil ZG-25C. Kolumny mają impedancję 4Ohm, a wzmacniacz jest przystosowany do 8Ohm. Dlaczego w tym przypadku zaproponował pan takie połączenie mimo, że nie powinno się stosować kolumn o niższej impednacji niż jest do tego dostosowany wzmacniacz.
chyba zostales olany za twoja glupte, gdzies to wynalazl, ze ten wzmacniacz jest dedykowany dla ( Ohm? .. )
3:48 - A gdyby tak pozyskiwać energię elektryczną z miejskiego hałasu ...?
W około 7-mej minucie, wzrost impedancji od 1k Hz nie jest liniowy, ale logarytmiczny ;)
Właśnie miałem pisać, ale widzę, że zauważyłeś. Tak nawiasem, fajnie znaleźć taki materiał tyle lat później.
Okazuje się że to nie jest prosta sprawa dobrać głośniki czy kolumny głośnikowe do wzmacniacza. A co z głośnikami o impedancji 2ohm?
I jak sprawdzić sprawność głośnika gdy jedyną wartością podaną jest impedancja?
P.S. Gratuluję ciekawego odcinka.
A może tak odcinek o kolumnach elektrostatycznych ? Mam Audiostatic DCI i te dopiero mają niską impedancję jeśli się nie mylę to chyba poniżej jednego ohma. W Niemczech istnieje nawet firma która w swojej ofercie ma specjalne moduły utrzymujące impedancję tych kolumn na znośnym dla wzmacniaczy poziomie niestety żaden z moich wzmacniaczy nie chce z nimi rozwinąć skrzydeł.
isufi3 Był taki odcinek.
Jak zawsze tak samo... Czyli znakomicie :)
czy mógł by pan zrobić jakiś odcinek o nagłośnieniu estradowym jak go najlepiej używać itd, a ten odcinek świetny jak każdy inny. Chciałbym wiedzieć tyle co pan
Świetny odcinek, aż dziwne że nie pojawił się na RS Elektronika :D
Mam pytanie co do słuchawek - na rynku znajdę słuchawki 16 i 32 omowe i moja jedyna wiedza na ten temat jest taka że co prawda 16 omów stawia mniejszy opór, więc grają głośniej ale 32 omy lepiej izolują od szumów ... Czy można coś więcej o tym powiedzieć? :D z góry dzięki !
Evexis Na rynku są słuchawki od 8 do 600 omów. Dlaczego 32 omowe słuchawki izolują od szumów?
naprawdę? to ciekawa informacja, kupując douszne słuchawki spotkałem się tylko z 16 i 32. czytałem na pewnym portalu że 16 omów stanowią mniejszy opór również dla zakłóceń, szumów, zniekształceń i innych niedoskonałości dźwięku. 32 omy (podobno) potrafią lepiej izolować ścieżkę dźwiękową od ów niechcianych "przeszkadzajek".
Evexis Co znaczy - izolować ścieżkę dźwiękową? Gdzieś dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele... Impedancja nie ma nic wspólnego z izolacją od szumu.
aha, dzięki
***** www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/sluchawki-poradnik-jak-wybrac-3791/strona/14134.html
www.conowego.pl/porady/kupuj-swiadomie-sluchawki-jakie-wybrac-9501/?tx_ttnews%5Bpage%5D=1
dwie pierwsze strony na których kiedyś znalazłem takie informacje, nie wiem czy są wiarygodne dlatego też zadaje pytania.
Czyli kazdy glosnik 8ohm po zmierzeniu miernikiem pokarze ponad 5? A 4ohm ile bedzie pokazywal i czy tak damo w kazdym przypadku...
A jakie będą objawy jeśli podłączę do radia detektorowego głośnik kilka ohm ??? a nie nap: 2 kohm jak wszyscy zalecają.
Czy bezpieczne będzie podłączenie do wzmacniacza dwóch kolumny o różnej impedancji szeregowo?
A równolegle?
Map pytanie po podłączenia 2 głośników 4ohmy i 1 głośnika 8ohmy ile ohmy będzie szło na wzmacniacz , szeregoeo , i 3 głośników 4ohmy +1 głośnik 8ohmy szeregowo , ile będzie szło na wzmacniacz ohm?
Gniazdo dla dodatkowego głosnika x 2(Extension&External
8-16 Ohm) a jak tak pisze to mozna podłączyć głośnik 8ohm i 16ohm ?
Można ale nie będą grały z równa głośnością.
Rozumiem, że jak podłącze kolumnę (estradową) 8ohm do basowej 8ohm i z górnej wyjdę kablem na wzmacniacz do będę mieć obciążenie 4ohm? Zakładając że mam dwie kolumny basowe i dwie pełnopasmowe. Czy jednak 16ohm?
Mam ALTUS 140 (100W RMS) x 2 + ALTON 70 (70W RMS) x 2 czy jeśli podłączyłbym te 4 kolumny pod wzmacniacz Technics SU-VX820 na jednym kanale LEWY 1xALTUS 140 i 1xALTON 70 równolegle i tak samo na PRAWY to czy wzmacniacz dałby radę? Kolumny są 8 Ohmowe więc jeśli podłącze równolegle to będzie 4 Ohm. Wzmacniacz pracuje na 1 kanale 4-16 Ohmów, jeśli podłączyłbym SPEAKER A ALTUSY 140 a SPEAKER B ALTONY to niestety ale wzmacniacz na SPEAKRACH A+B pracuje tylko 8-16 Ohm
Ja mam wzmacniacz harman Kardon avr 360 i kolumny canton gle 470 i gra .Nic się nie dzieje .
Witam. Czy można łączyć że sobą szeregowo Glosniki? Mam 4 Glosniki o impedancji 3 ohm które zdemontowalem z kolumn komputerowych Creative t40. Chciałbym użyć ich do budowy głośnika bluetooth, ale w specyfikacji wzmacniacza jest podane by Glosniki były 4 lub 8 ohm. Czy łącząc uzyskam 6? Czy to ma prawo działać?
witam mam takie pytanie nabylem wzmacniacz Onkyo A-15 i byl spalony bezpiecznik od lewego kanalu na kolumne czym moglo byc spowodowane spalenie owego bezpiecznika ??
Mam do Pana pytanie, może głupie ale czy nie można w przypadku posiadania wzmacniacza przystosowanego do głośników 8Ohm i głośników 4Ohm - dać po drodze na kabel rezystor 4Ohm?
Drugie pytanie mam takie, że posiadam wzmacniacz AIWA P22 i on na wyjściu ma plakietkę "Speaker Impedance 4-16Ohm". Czy to oznacza, że dla wszystkich wartości wzmacnia tak samo? Jeśli tak, to w jaki sposób jest to zrealizowane?
Bardzo ciekawy odcinek. Mam dwa pytania. Czy macie w planach nakręcić odcinek o czytaniu schematów? Drugie pytanie dotyczy kolumn przedstawionych w warsztacie. Co to za model? Czy to coś z rodziny Grundiga?
+qwertyuiop10101988 Czytanie schematów wymaga wiedzy o układach elektronicznych. Zapraszam na kanał RS Elektronika. Kolumny to Grundig z serii Hifi Box.
W moim wzmacniaczu yamaha as 701 jest przełącznik impedanci Low /High
W pozycji low -
A or B 4 Ohm min/speaker
A+B 8 Ohm min/speaker
A w pozycji High
A or B 6 Ohm min/speaker
A+B 12 Ohm min/speaker
Tak na marginesie odcinek mnie troszeczkę olśnił bo moje kolumny mają oznaczenie 4-8 Ohm i nigdy nie byłem pewien 4? ,8?
I z którego ustawienia na wzmacniaczu korzystasz? LOW czy HIGH ?
@@Tamtomasz ja mam as 501 i ten sam przełącznik . Moje kolumny maja 6 Ohm i mam ustawione na high dobrze czy źle ? :) Pozdrawiam
Mam pytanie, kolumny które zamierzam kupić mają zmierzoną w jednym z testów impedancję 3,5Ω (w katalogu producent stosuje wspomniany w filmie zabieg podając 4...8Ω). Test na szanującym się portalu, zakładał bym, że wiedzą co piszą o tych 3,5Ω.
Wzmacniacz, który chciałbym kupić ma podaną wartość następująco:
Rated Output Power (2-channel driven)
- [U.S.A. and Canada models] (20Hz to 20kHz, 0.09% THD, 8Ω)
- [Other models] (20Hz to 20kHz, 0.09% THD, 6Ω)
Front L/R 80W+80W
- [U.S.A. and Canada models] (1kHz, 0.0% THD, 8Ω)
Front L/R 95W+95W
Center 95W
Surround L/R 95W+95W
Dynamic Power (IHF)
- [U.S.A. and Canada models]
Front L/R (8/6/4/2Ω) 110/130/160/180W
- [Other models]
Front L/R (6/4/2Ω) 110/130/160W
Przy IHF jest 2Ω nawet.
A jak się ma sprawa impedancji odtwarzacza cd i wzmacniacza? Mając złe połączenie też może się coś zepsuć?
Super material! Pozdrawiam!
Spotkałem się kiedyś z kolumnami o impedancji 2,5 Ohm. Więc i takie kwiatki istnieją.
BraDom flagowy model firmy Triangle - Magella Grand Concerto raczej nie zawiera w sobie głośników samochodowych
+macwozni 16 tez są
Czy moge podłączyć głośnik 8ohm 400w RMS do wzmacniacza 4ohm 2x500w RMS
A jak to się ma do wzmacniaczy lampowych ? Posiadam yaqina ms-34d i kolumny KEF q700. Kolumny są opisane jako 8ohm. Wzmacniacz posiada osobne wyjścia głośnikowe dla 4 i 8 ohm. Gdzie się podpiąć ?
maciek kovalsky Wzmacniacz lampowy ma trafo głośnikowe i odczepy na nim, w związku z tym wpinamy się tak, aby dopasowac impedacje głośników.
***** a jeśli posiadamy zestaw kolumn 6 Ohm, a odczepy są tylko na 4 i 8 Ohm, to co wtedy?
+ReduktorSzumu Czasem mam wrażenie, że ludzie kompletnie nie wyciągają wniosków z filmików. Wałkowane tysiąc razy, że lepiej podłączyć głośniki o wyższej impendacji niż końcówka mocy ( niż na odwrót, bo zawsze lepiej tą właściwą ), a tu nadal padają takie banalne pytania. Gratuluje cierpliwości do widzów i pozdrawiam, świetny kanał.
witam po obejrzeniu tego odcinka zmierzyłem rezystancje głosników (głosniki w systemie 5.0 jamo 606) no i mam pewną zagwozdke, mianowicie okazuje się ze jeden głosnik tylny lewy mierzac jego rezystancje przy amplitunerze (razem z kablem głosnikowym kilkumetrowym) posiada rezystancje 16,5 oma mierzac ten sam głosnik bez tego kabla ma rezystancje 5,1 oma. Inne głosniki nie maja tak dużej różnicy w rezystancji (różnica w rezystancja wynosi max 1om z kablem) O czym świadczy tak duża rezystancja kabla ??? Dodam ze kupiłem inny amplituner (onkyo tx-sr607)bo tamtego szlak trafił (yamaha rx-v473, czy to mogło być przyczyną jego uszkodzenia?)
Ale mam takie pytanie bo producent zawyża moc głośnika np głośnik ma 100w a pali się przy 30wat i czy producent nie zawyża impedancji ? z np. 4ohm na 16ohm
Chcę zakupić kolumny które mają wg producenta 4-6 ohm a amplituner ma podaną impedancję dla głośników także 4-6 ohm. Czyli wszystko w porządku?
Zakupiłem ostatnio ONKYO TX-SR605 140 W/Ch Minimum into 6 Ω, 1 kHz, IEC (1 Channel Driven) w ustawieniach jest podana impedancja od 4 Ohm do 6 Ohm z kolei na tylnym panelu kolejny wzór podany 4 ohm do 16 ohm oraz 6 ohm do 16 ohm :/ Kolumny są w bi-amping 8 ohm cały sprzęt podłączyłem w tej opcji w ustawieniach Onkyo przełączyłem na 4 ohm czyli problemu nie będzie mam rozumieć a moc spadnie o połowę .
Witam, mam pytanie dotyczące podlaczenia gitary do karty dźwiękowej komputera. Mianowicie czy takie bezpośrednie podłączenie przez przejściówkę jack jest bezpiecznie i nie zagrozi uszkodzeniem sprzetu ?
+Arur557 nie zagrozi, jeżeli podłączysz do wejścia Line-In.
mam takie pytanie widziałem w jednym ze sklepów głośnik surrund rear czyli tylny głośnik od kina domowego i miął on przełączaną impedancję za pomocą obrotowego przełącznika i miał on takie pozycje jak 4,6,8,16ohm a 6ohm było oznaczone jako normal na jakiej zasadzie mogło działać takie przełączanie. i do tego było to opisane tak 4ohm-20w, 6ohm -45w, 8ohm-30w i 16ohm-25w. kolumna była jedno głośnikowa.
Kolumna miała w środku odczepy z dołożonymi rezystorami. Jest to taki sposób na zrobienie max uniwersalnego głośnika. Druga kwestia, że to pozwala dopasować głośnością tej kolumny do reszty głośników.
Witam mam pytanie ponieważ chciałem wymienić głośniki w kolumnach zg15c które są 8 ohm na głośniki gdn 16/15 na zawieszeniu płóciennym na licencji Pioneera jednak są one 15 ohm co muszę zrobić aby miały podobną oporność???
Z góry dziękuję za pomoc może film??
ldamian83 podłącz je równolegle co da ci po 7 ohm na kolumnę jednak tylko wtedy będzie miało to sens kiedy możesz zmostkowac kanały twojego wzmacniacza inaczej osiągniesz ten sam efekt co nominalnie przy każdym głośniku na osobny kanał
A czy można łączyć kolumny szeregowo tak by można było bezpiecznie podłączyć je do wzmacniacza przystosowanego do większej impedancji?
Że niby chcesz podłączyć dwie kolumny na jeden kanał ?
Dokładnie tak.
Mam 2 pytania.Czy impedancja wejściowa woltomierza powinna być duża czy mała? i Jaka powinna być impedancja wejściowa amperomierza ?
Woltomierz powinien mieć ją jak największą, natomiast amperomierz odwrotnie - jak najmniejszą. Im bardziej te warunki są spełnione, tym bardziej miarodajny pomiar ponieważ same przyrządy pomiarowe przy tych założeniach możliwie najmniej wpłyną na działanie mierzonego układu.
Wynika to bezpośrednio ze sposobu pomiaru. Woltomierz włączany równolegle ma nie bocznikować w żaden sposób obciążenia, natomiast amperomierz włączany w szereg ma być jak najmniej "widzialny", jakoby "przeźroczysty" dla przepływającego prądu. Dlatego pomiar prądu do tak naprawdę pomiar spadku napięcia na rezystorze o bardzo małym oporze, jaki znajduje się w urządzeniu pomiarowym.
Jeszcze inna sytuacja wygląda w kolumnach gdzie mamy 2 głośniki niskotonowe i po jednym wysoko i średnio , u mnie było podłączone równolegle gdzie z 4 ohm robiło się 2 ohm a wzmacniacz przystosowany jest jak pisze do 4-8 ohm i musiałem połączyć szeregowe i teraz jest prawidłowo 8 ohm możliwe , że średnio i wysoko mają po 8 ohm i są podłączone równolegle to wychodzi 4 ohm ja kompletnie tego trochę nie rozumiem stąd z mojego doświadczenia taki wniosek (Tak nie wspomniałem o zwrotnicy ponieważ tego nie można nazwać zwrotnicą gdyż tam jest biała prostokątna kostka i kondensator i nie wiem jak to nazwać można)
Biała prostokątna (ceramiczna) kostka w zwrotnicy to rezystor dużej mocy, może po to, żeby włączony w szereg z tymi "podejrzanie" połączonymi głośnikami właśnie podniósł ich opór? O ile kolumn nie projektował ani nie produkował "Heniek zDziałek" to ich tabliczka znamionowa jest w miarę wiarygodna. A głośniki na wyższe częstotliwości oddziela zwrotnica więc nie można ich traktować wprost jako "połączone równolegle do basowego więc 4 Omy". To wszystko przecież wyjaśnił RS w filmie, bardzo zrozumiale (sam kondensator połączny szeregowo z tweeterem jest częścią zwrotnicy tj. filtrem górnoprzepustowym ((o małym nachyleniu charakterystyki)), użytym po to żeby "basy nie właziły do piszczałki" czyli właśnie żeby tweeter nie był wprost połączony równolegle z niskotonowcami)
Glosniki Dynaudio maja impedancje 6ohm
Dzieki
A co jeśli na głośniku jest 2 omy A prezentowane głosniki do danego auta są 4 omowe. Nie będzie to przeszkadzać?
To kup wzmacniacz który obsługuje 2 omy xd
Jakie głosniki w tle
Cóż, pytanie głupie, ale czy poprawne jest przyłączenie zestawu głośnikowego 4 Ohm poprzez rezystor (np.4 Ohmy) do wzmacniacza 8 Ohm? Poza tym co ze sprawą szeregowego podłączenia zestawów (np. 2x 4Ohm dla wzmacniacza 8 Ohm, bądź zupełnie różnych zestawów)?
Nie jest.
Z prawa Ohma wynika, że im mniejsza rezystancja (impedancja), tym większy prąd. Stąd też ważne jest dopasowanie Zestawu głośnikowego do wzmacniacza. Odpowiadając na własne pytanie zapewne dołożenie rezystora (krok desperata) spowoduje odłożenie się na nim dużej mocy, a nie na tym nam przecież zależy.
Poprawne ani zgodnie zgodne ze sztuką to zapewne nie jest, ale muszę też przedstawić opinię praktyczną. Od kilkunastu lat użytkuję w ten sposób (lub użytkowałem) pięć zestawów głośnikowych oraz trzy wzmacniacze. Mam na myśli opornik 4 omy "na kablu". Być może mam drewniany słuch, audiofilem na pewno nie jestem, ale podłączałem te same kolumny do innych wzmacniaczy (przystosowanych do czterech omów) i nie zauważyłem żadnej różnicy w brzmieniu. Przez cały ten czas nie uszkodziłem żadnego wzmacniacza ani żadnych zestawów głośnikowych, a więc uważam, że osiągnąłem zamierzony cel. Jeżeli - tak jak w moim przypadku - z różnych względów nie ma się innej możliwości, sposób taki jest jakimś wyjściem z sytuacji i metodą na zabezpieczenie wzmacniacza, zwłaszcza jeżeli się ma sprzęt wrażliwy na impedancję kolumn.
Myślałem że to wtedy jak nie staje😂
Czy można za pomocą multimetru , określić czy któryś z głośników w kolumnie dwu , trzy albo więcej drożnej jest uszkodzony ?
Bez rozbierania kolumny mierząc tylko na zaciskach nie bardzo, bo przecież w środku masz zwrotnice i 2-3 glosniki. Jeśli otworzysz kolumnę i będziesz mierzył każdy głośnik osobno to tylko sprawdzisz, czy cewku są sprawne elektrycznie ale to wcale nie znaczy, że dany głośnik dobrze gra. Na dokładne sprawdzenie mam prosty patent z płytą CD z nagranymi 1 minutowymi dźwiękami testowymi od 30Hz do 16kHz. Puszczam taka płytę, bawię się potencjometrem balansu i sprawdzam jak każda z kolumn radzi sobie z dana częstotliwością. Jeśli z którymś z głośników ( nisko, średnio czy wysoko tonowym) jest coś nie tak, da się to wychwycić.
Mam wzmacniacz Marantz pm-80 i zamówiłem stx elektrino 250 i niby wszystko się zgadza ale czy to będzie dobrze z sobą współgrało ?
Proszę o odpowiedź :)
Pozdrawiam.
Z ciekawości, jak się sprawdził taki zestaw?
@@deceebel zestaw przez ostatnie 6 lat sprawdził się naprawdę ok.
Ale na dzień dzisiejszy kupiłbym jakiś wzmacniacz tej klasy ale z pilotem. Głośniki tez się sprawdziły i dalej grają.
Polecam :)
Witam Mam głośniki Canton Ergo 80 DC 4...8 Ohmów Jaki będzie najlepszy wzmacniacz?
4 Ohm.
Dzięki
Tak korzystam z małych wzmacniaczy, ale dla mnie istotna informacja to czy ma 3, 5 czy 10 Watt.
Czy można po prostu "leczyć" niską impedancję kolumny podłączając do niej szeregowo rezystor dużej mocy?
***** Nie można. To bez sensu. Straty mocy.
***** Hmmm, nie do końca rozumiem, przecież naszym celem jest w tym przypadku strata nieco mocy dla odciążenia wzmacniacza... Czy (pomijając robienie sobie "piecyka") podłączenie np. po jednym ohmie do kolumn o trudnym czy niepewnym przebiegu impedancji do wzmacniacza dla zabezpieczenia go wpłynie negatywnie na dźwięk lub komfort użytkowania?
***** To nie ma sensu, bo duża część mocy bedzie rozpraszana w rezystorze i nawet jeśli zaakceptujemy to, lepiej przecież zastosować kolumnę o impedancji 8 omów. Taki zabieg nie usunie nam też problemu trudnej impedancji, a tylko ją pogłębi, bo kiedy będzie ona spadać, to moc strat w dodatkowym rezystorze będzie rosła i w rezultacie ogólna głośność spada. Oczywiście w ten sposób zabezpieczamy wzmacniacz przed przeciążeniem, ale jest to bardzo prymitywny i nie stosowany przez nikogo sposób. Rezystory stosuje się czasem w zwrotnicach, włączając je w szereg z glośnikami wysokotonowymi w celu wyrównania sprawności. Poza tym taki rezystor może wpłynąć na nieprawidłowe działanie zwrotnicy, i w rezultacie zmianę jej parametrów, np w obwodzie cewki dla głośnika niskotonowego, co znacznie pogarsza współczynnik Damping Factor.
+ReduktorSzumu Okej, myślę że zrozumiałem sedno, dzięki bardzo za odpowiedź. :>
Świetne
jakiego rodzaju uszkodzenia mozemy spodziewac sie przy podłoczeniu 8 omowego wzmacniacza do 4 omowych kolumn
+templar084 Jeśli wzmacniacz nie ma zabezpieczeń to można przegrzać i spalić tranzystory lub końcówki mocy. Do tego dochodzą wszelkie uszkodzenia głośników przy wysterowaniu ich za dużą mocą.
rozumiem ze przy spokojnym odsłuchu z uwaga na przesterowania zestaw nie musi ulec uszkodzeniu ?
Jeśli przesterujemy wzmacniacz ze zbyt nisko impedancyjnymi głośnikami to znaczy, że już dobrze dajemy mu do pieca. Przy zbyt dużej impedancji głośników wcześniej pojawić się powinny problemy ze zbyt dużym prądem pobieranym z wyjść i przegrzewaniem się końcówek w tej sytuacji. Przestery pojawiają się wtedy gdy wzmacniaczowi brakuje napięcia a nie prądu. Ale przy cichym słuchaniu to nawet na filmie powiedziane było, że będzie ok. Trzeba na wyczucie obadać ile można wtedy wyciągnąć i pilnować aby żaden debil nie zbliżał się do gałki potencjometru. ;)
Czyli w słuchawkach im więcej tym lepiej?
Słuchawki o niższej impedancji są w stanie zagrać głośniej w wypadku urządzeń o małej mocy wyjściowej np. z urządzeniami przenośnymi. Słuchawki o wysokiej impedancji grają nieco ciszej ale bardziej naturalnie co zawdzięczają lepszej reprodukcji detali w zakresie tonów średnich i wysokich.
źródło: avstore
A mogę podłączyć 6 ohm do wzmacniacza 4 lub do 8 ohm
DOMINIK Zieliski Możesz.
Kris P. Ale to jakiego i jak to będzie działać
mi działa opisywana przez Ciebie konfiguracja: Creek 4330 Exposure (8 OHM) + kolumny Jamo S622 (6 Ohm)
A co jeżeli słuchawki mają 14 Ohm?
To już jest inny temat. Są słuchawki które mają np. 650ohm.
witam mam głośniki 4-8 omy a wzmacniacz 6 -16 omy można podłączyć ?
Nie było nic o głośnikach 3Ohm 2Oh
m 1,5Ohm, 1 Ohm
To już wiem czemu mi się zdupcyła wierza
czy tylko mój mozg na tym filmie dostał laga xD?
To prawda ,nigdy nie kupił bym kolumn 4 - om ...
To znaczy że nie zrozumiałeś filmu ;)
Impedancję ma też kabel!