15.2 GÉPÉSZET: használati melegvíz, azaz a HMV

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ก.พ. 2025

ความคิดเห็น • 92

  • @szabiimre4890
    @szabiimre4890 13 วันที่ผ่านมา +14

    Nagyon nem értek egyet,a napkollektorral kapcsolatban. Én lemezradiátorból készítettem, hőálló festék matt fekete, hátánál kőzetgyapott, előtte sima 5mm üveg, benne fagyálló és 15 éve áprilistól októberig ingyen van a melegvíz mèg a szivattyú is bontott Grundfos de működik. Ezt hívom én ingyen energiának😊

    • @aladarbelacecil
      @aladarbelacecil 13 วันที่ผ่านมา +3

      Pláne (pl. balatoni) üdülő esetén, ahol gyakorlatilag csak nyáron használod, gázt, H-tarifát baromira nem éri meg bevezettetni. A "klasszikus" verzió (dobjunk fel egy 200 literes használt fémhordót az udvaron egy provizórikus állványra, fessük le feketére, az aljába meg rakjuk egy zuhanyfejet) kivitelezési költsége konvergál a nullához, cserébe egész nyáron ingyen lehet, napjában akár többször is zuhanyozni.

    • @andrastoth1354
      @andrastoth1354 12 วันที่ผ่านมา

      Nyaralóban kiváló a szabadeséses, tetőtartályos vákumcsöves.

  • @szabolcsszabo7091
    @szabolcsszabo7091 13 วันที่ผ่านมา +6

    HMV cirkulációs keringető szivattyúból 10+ éve léteznek olyanok, amelyek vezérlési rendszere naplózza a melegvíz-használatot (autoadapt) + átfolyás és hőérzékelővel vannak felszerelve. Így egy hét után már elég jól "megtanulja" a család vízhasználati szokásait és nem jár folyamatosan. Ha nem naplózott időpontban van szükség melegvízre az átfolyás érzékelő akkor is bekapcsolja a szivattyút. Nálam is ilyen lett beépítve és meg vagyok vele elégedve. Szóval többféle megoldás létezik arra, hogy ne menjen folyamatosan a cirkulációs szivattyú és ne kellejen sokat várni a melegvízre...

  • @sel111
    @sel111 13 วันที่ผ่านมา +6

    10 éve mikor épp volt rá vissza nem térítendő támogatás, akkor terveztem be egy kollegámnak napkollektoros HVM -s hőszivattyús rendszert, 350 literes túlnyomásos tartállyal, és tökéletesen működik a mai napig, 1 db kollektorral az év 8 hónapjában szinte rásegítés nélkül megoldja a melegvizet,.

  • @daniel77774
    @daniel77774 12 วันที่ผ่านมา +2

    Nagyon köszönjük, iszonyatosan hasznosak ezek a videók, ne hagyd abba légszi :)!

  • @motomania5985
    @motomania5985 13 วันที่ผ่านมา

    ❤❤❤❤❤ Le a kalappal. Kitünő. Végre arra hallottam választ ami nagyon régóta foglalkoztat. És úgy van. A ház tetejét nem kell baszogatni, mert nem szereti. Ha baszogatod akkor ő is baszigatni fog téged. Én például se a napelemet se a napkollektort nem terveztem a tetőre, inkább az udvarra, lábra, vagy a filagória tetejére, ahol a legjobb. Sima vizes rendszer, és télen leeresztve. Az egész évben megspórólt gázból jut télire is. Amikor beindítjuk, általában már nem várhatók fagyok. De viszont a keringetés, kitünő ötlet, mindamellett hogy a csövek duplán vannak szigetelve. Hát akkor fel van adva a lecke és nekilehet fogni tanulmányozni és fejet törni. Köszi.

    • @csz329u
      @csz329u 12 วันที่ผ่านมา

      Ha pl. az emeleten van a HMV tároló, akkor a napkollektort elég nagy marhaság lenne az udvarra rakni. A napelemmel sincs semmi gond a tetőn, csak normálisan kell kivitelezni. A súlya elenyésző a cseréphez viszonyítva.

  • @szabolcsbuzsaki7218
    @szabolcsbuzsaki7218 11 วันที่ผ่านมา +1

    Nekem 2005 óta van napkollektorom tehát 20 éve és se csöpögés és egyéb probléma nincs. A cirkuláció valóban egy energiavámpír ha nincs szabályozva. Igaz életem legjobb döntése a napelemes rendszer volt.

  • @pitta1978hun
    @pitta1978hun 13 วันที่ผ่านมา +2

    3 éve amikor volt az otthonfelújítási boom, rakattam fel napelemet 9kwhnyit. Életem egyik legjobb döntése volt. Utána átvariálták a rezsiárakat és gázzal és villannyal is bőven túllógtunk volna a határon. Nagy családi ház ami jól szigetelt, 2 lakrésszel. A gázzal fűtött puffert kivágtam, raktam helyette egy cekásszal is felszerelt csőkígyós Hajdu puffert + egy másik tisztán elektromost a másik lakrészbe, az emeleten emeleten elkezdtem klímával fűteni, ott le is lett kapcsolva a gázfűtés. Előtte éves szinten elment 2300 köb gáz és 4800kwh áram, most 0 a villanyszámlám és gázból is 1000-1300 köbméter környékére estem le. A jelenlegi rezsiárrakkal számolva több mint 700e forintot takarítok meg ÉVENTE! Keringetős kör nekünk is ki lett építve, de energiatakarékossági okokból lekapcsoltam, de mivel víztakarékos perlátoraink vannak, így azért folyatni kell mire odaér a víz.

  • @Dangabor88
    @Dangabor88 13 วันที่ผ่านมา

    Jó volt hallgatni, hogy energiatudatos életmódra próbálod ösztönözni az embereket. Sok kicsi sokra megy. Nekem a termosztátom jelenlétérzékelős és az alapján tudja mikor van szükség a kazán belső tárolójának felfűtésére. Régebben a riasztótól kapott egy kontaktot a kazán, ha hatástalanítva lett a rendszer a belépő kóddal, a kazán akkor fűtötte fel a belső 50 Literes pufferjét. Én bíztatom inkább az embereket a napkollektorra mert ingyen energia, de igaz, kell hozzá nagy tárolókapacitás. 😊

  • @semmitnemfogadel
    @semmitnemfogadel 12 วันที่ผ่านมา +1

    Egész jó összefoglaló volt.
    Annyit hozzátennék, hogy azért a felhasználási igényeket is érdemes kikérdezni a megrendelőtől kivitelezés előtt.
    Ha az átfolyós kombi cirkó közel van a vizesblokkhoz, és mondjuk 2 emberes család van, jellemzően idősebbek, kirepültek a gyerekek stb, akkor ez megfelel az igényeiknek általában.
    Több felhasználónál inkább az indirekt tárolót rakjuk, főleg ha a vizesblokkok még egymástól is távol vannak.
    A mozgásérzékelős cirkuláció praktikus és olcsó megoldás, és még energiatakarékos is.
    A beépített tárolós cirkók tervezőit verje meg az ördög izzó csőkígyóval! Soha nem raknék magamnak.
    A készülék nagy, ha gond van minden leáll, üresen is nehéz, a víztárolója kicsi, cserébe üresen 80 kiló, hogy akasztgassa a falra egész nap aki kitalálta...
    Ahogy kömkel mondja,mindenképp ki kell építeni a cirkulációs vezetéket, még ha nem is lesz keringetve.
    Viszont az kimaradt, hogy ebben az esetben a melegvíz oldalba kötjük ideiglenesen, mert így nem lesz pangó víz , bacitelep ,legionella kizárható.
    Napkollektor azért van 10 évnél idősebb működő, párat telepítettem már, van 22 éves is.
    Felügyelni, ellenőrizni kell, mint minden mást is.
    De itt megjegyzem, hogy csak melegvízre...hát nem biztos, hogy behozza az árát, viszont ha van egy medence, ott már klasszul megy, mert egyrészt inggyéé fűti a medencét, másrészt amikor nem kell a HMV -nek energia, akkor nem forr meg, mert elküldi a felesleget a medencének.

    • @mzsolt7777
      @mzsolt7777 12 วันที่ผ่านมา

      Jó meglátások! 👌

  • @peterszakos6298
    @peterszakos6298 13 วันที่ผ่านมา +2

    Keringető szivattyú automatizálható az időkapcsoló és mozgásérzékelő mellett egy párezer forintos csőtermosztáttal is. A szivattyú addig működik, amíg a visszatérő ágba visszajut a melegvíz. H Ha a termosztátot a csőre leszigetelve tesszük fel ez jelentős megtakarítást eredményezhet.

  • @quecksilberhochdruckdampfl7429
    @quecksilberhochdruckdampfl7429 12 วันที่ผ่านมา +2

    csak a legfontosabbra reagálok: 1. a tárolási hőveszteség nagyon jelentős, a legtöbbször meghaladja a víz felmelegítéséhez szükséges energiát 2. a csőkígyós indirekt tároló elavult, borzasztó (gondolj utána a hőtechnikai folyamatnak, játsszd el időben)

  • @imprudens
    @imprudens 13 วันที่ผ่านมา +1

    Szerintem a szoba hőjét használó hőszivattyús "bojler" konkrétan a büntetendő kategória. A: elektromos fűtésed van -> villanybojler extrákkal. B: gázkazán van -> cop-től függően van egy indirekt hmv tárolód amire villannyal rásegítesz, de el tud romlani, nem úgy mint egy faék szintű hőtároló. C: fával fűtesz -> itt mondjuk nem vízteres kályha/kandalló esetén lehet létjogosultsága, mert végülis a fából fogja a víz melegítésének nagyobb részét megoldani (megint csak cop függő), de ha vízteres a hőtermelő, akkor megint ott tartunk, hogy bekerült egy plussz elem a rendszerbe, amit fehér ember nem fog tudni gazdaságosan javítani amikor elromlik. D: hőszivattyús fűtés -> gratulálok, sikerült két azonos rendszert sorba kötni, tehát a hatásfok rosszabb, az alkatrész több, a meghibásodás valószínűbb, és az elsődleges rendszer pont ugyan úgy tudna melegvizet a tárolóba előállítani akkor is ha csak egyedül lenne. E: passzív ház, minden a hőszigetelt burkon belül és szigorúan a melegvíz kihűtve megy a lefolyóba (ez szerintem csak furdőkádnál oldható meg, ott sem konforotos benthagyni a vizet, amíg ki nem hűl). Itt elvileg lehet jó, hisz a vízbe pumpált hőenergia elvileg bent marad a hőszigetelt burokban, tehát a burok össze energiaszintje nő a bevitt elektromos energia mértékével, de lássuk be, ez messze áll a realitástól, sci-fi filmben nem vállalnák be. Én csak annak engedélyezném a használatát, aki vizsgát tesz belőle, amivel bizonyítja, hogy tudja mit csinál, átlátja, és ennek ellenére akarja, nem pedig a marketing bullshit lóra ült föl, amivel az ő kárán fog valaki gazdagodni.

  • @buherator9871
    @buherator9871 13 วันที่ผ่านมา +1

    Nálunk a főbérlő az gáz kivételével,mert az No.-ban nem nagyon van,minden vizes gépészetet csinál.A fia is ezt tanulta ki,csak az más cégnél van.A ház az akkora,hogy van egy szuterén lakás,a nagyszülőknek volt fenntartva,ha látogatóba jöttek,de már kihaltak.A garázs fölött van egy lakás ami ki van adva,miénk a tetőtér.2 szint alattunk a családé, egy iker lány pár és a szülők.
    Ha jól emlékszem 7.4kw napkollektor (lapos,nem a vákuum csöves) van fent,de már nagyon öregek,biztos,hogy tizen pár évesek,mert már mi lakunk itt 8 éve.Lent az olajkazán mellett van egy 1m3-es tároló. Kérdeztem tőle,hogy ez így,hogyan,miért nem vákuum csöves.Amire mondta,hogy nem volt elég mikor a jég elverte az autóinkat? 🙂Illetve,hogy mostanában ki fogja cserélni őket,mert a gyártónak van olyan új terméke,ami 1:1-ben megegyezik,csatlakozó méretekben is a mostaniakkal.
    Szerelni még nem láttam fent,csak mikor napelemeket rakatott tavaly,akkor döntötte meg a síkokat,mert árnyékot vetett volna a napelemekre. Viszont szokott mászkálni a tetőn,gondolom ránéz,hogy szivárog e vagy ilyesmi.neki ugye nem kerül semmibe,javítani sem.Lesétál a műhelykocsihoz ami egy bazi nagy sprinter,és ott minden alkatrész van.
    Szerintem itt kint több olyan is van ami működik,mivel itt más a kivitelezés.Nincs az mint otthon,hogy "felrakom 3 dübellel,mert az is elég,2-őt meg spórolok" . Viszont van azért tróger is aki "mester",mint havernál aki a mosogató lefolyót úgy dugta össze,hogy a pvc könyök 5 cm-rel volt a fal síkja mögött,és hát azt az 5 centit ő nem vacakolta el csövezéssel,csak úgy a lyukon be és csókolom. 😀Igen,olyan is volt a fal azon a részen.Kb . egy fél óra alatt szét véstem volna,betoldottam volna egy darabot,rendesen,de nem lehetett,mert hát a főbérlő az csak ennek a szent,már már olimposzi istenekhez magasztalt embert enged gépészkedni. Mondanom sem kell,hogy bár szakmunkás koromban,kint maszeknál,és még érettségi alatt is eljártam hozzá dolgozni,láttam csodákat,de amit ez a fazon maga után hagyott....
    Most már tudom,hogy itt is 2 féle mester van,és amelyik szart csinál,na azt nem szabad még 1x kihívni.
    Szerencsére én mindent meg tudok javítani,ami mechanikai jellegű,a mosógéptől az autóig,így nem vagyok rájuk szorulva. Az alap szakmám gázvez. és készülék szerelő.Idekint ,hát minek nevezzem,szivattyú állomásokat csinálok,a sima vízóra aknáktól a több m3-es esővíz szivattyúknak is.De vegyi üzemek is kérnek sokszor ilyen motyókat,azon kívül a másik részleg moduláris csatorna elemeket csinál.
    Ez Kömkelnek érdekes lehet,ha eljut idáig az olvasásban.
    romold.de/produkte/sonderschaechte/

    • @ViLLaMVaDaS2
      @ViLLaMVaDaS2 12 วันที่ผ่านมา

      Csak annyit fűznék hozzá, hogy a vákuumcsöves kollektor, a formájából adódóan, jobban bírja a jégesőt, mint a síkkollektor, vagy a napelem.

  • @K_H_Aron
    @K_H_Aron 12 วันที่ผ่านมา

    2 furdőszoba esetén 2 keringető kör kell?

  • @tamasbunda
    @tamasbunda 13 วันที่ผ่านมา +2

    Nalam sincs cirkulaciós vezeték a villanybijler és a zuhany között 6m vezeték van ott 45mp amig oda és a víz úgy hogy nem telibe van nyítva és nem teljesen meleg oldalra billentve a csap . Én is mint szerelő ezért preferalom a curkulacuós cezeték kialakítását amikor csinálom az új vízvezetékeket . Ha nincs is beüzemelve ez a része később ezt barmikor meglehet csinálni mert aháollótat úgy van kialakítva.
    És jó esetben van 20 csővel szerelve a vízhalozat. Sokan egy komlett lakast 16 csővel szerelnek .
    Ukranok egy 8 lakasos rbnb komplexumot szereltek le 16 csővel minde egyes szobát egy 8körös szelepes fűtési osztóról és oda egy db 26 hidegvíz betappal, és hívtak hogy csinaljam meg a hőközpontot hozzá . A legtávolabbi fürdőszobábak 28m vezeték hossza volt 16 csőböl.
    1. Kérdésem az volt hogy cirkulációs vezeték van e ?
    Valasz : Az meg mi ?!
    Ezen túlléptünk és utánna rámutattam a 26 os betápra hogy az meg mi?!
    Valaszom : ez? 50 db figyasztósra?
    Gratulalok , kéne mellé legalalább még egy ilyen .
    Kérdeztem hogy kiszamoltaki ezta cső méretet, ők így szoktak szerelni , akkor miért nem otthon szerelnek ahol ez a szokás. Szerelnek , vakolnak és tetőt is csinálnak. Multifunkciós tudással rendelkeznek .

  • @jozseffoldes2391
    @jozseffoldes2391 11 วันที่ผ่านมา

    Szia! Érdekelne a véleményed és esetleg tippek, hogyan kivitelezhető a legjobban: napkollektorral szeretném előmelegíteni a hmv-et, hogy télen a villanybojler használata közben a friss víz ne hűtse annyira a benne lévő vizet, illetve a mosógép, mosogató gép is kevesebbet fogyasztana víz felmelegítésekor, meg a ház falait sem hűtené a bejövő hideg víz.......??

  • @kzsjoker
    @kzsjoker 11 วันที่ผ่านมา

    A napkollektor meglévő csővezetékeit (14 évvel telepítés után) lehet használni légkondi kiépítéshez?
    Van egy kültéri hűtőegység, mint a légkondiknál, ami a nyári túlmelegedést hivatott megelőzni, szóval csak egy hűtő/fűtő beltéri egységgel kéne összekötni igazából...
    Mondjuk itt sokkal hosszabb a cső, így felmerül a kérdés, hogy mennyire durva a hőveszteség út közben.
    Illetve a kérdésem oka, hogy a napkollektor körében 14 éve lévő fagyálló közvetítő közeg után lehet-e a légkondihoz szükséges gázt használni.
    Volt cserélve időnként a közvetítő folyadék...
    Pl tavaly, miután meghibásodott a rendszer és elment belőle a nyomás folyadékostul. Egy átmosásra is szükség volt az új folyadék betöltése előtt. Ha jól emlékszem, kb 30-35l ment a rendszerbe.
    Baráti áron 250-ben állt meg... Hány nyár alatt kerül ennyibe a megspórolt vízmelegítésre szolgáló energia?... 🤨 És akkor nem említettem a telepítés költségét, amit megboldogult anyám fizetett, miután ismerőse megdumálta, hogy kell egy ilyen rendszer... Inkább költöttem volna a kollektor eltávolítására, de a jóember engem is megdumált, hogy jó lesz az még egy darabig. 😂😂😭
    Egy-két érdekesség:
    A telepítést követően 10%-al csökkent éves szinten az elfogyasztott gáz. (balga módon az áramfogyasztás változását nem néztem, pedig a mérleg másik nyelvén ott az előbb említett kültéri egység, ami áramot fogyaszt a túlmelegedés elkerüléséhez)
    Nyáron - mivel egymáshoz közel futnak a vízvezetékek és a napkollektor csövezése - a csap megnyitását követően azonnal tűzforró víz jön a hideg csapból is, szóval jóval többet kell folyatni, hogy hideg víz távozzon a csapból.
    A rendszer meghibásodásakor 140 C fok fölé is ment a hőközvetítő folyadék hőmérséklete, aztán talált utat magának valahol a túlnyomás miatt, pedig van a tetőn egy biztonsági szelep ilyen esetekre...
    A javításra csak ősszel kerülhetett sor, amikor a rendszer már nem tűzforró napközben...

  • @winyettyu
    @winyettyu 13 วันที่ผ่านมา +11

    Én a keriontgetés utólagos kiépítése helyett tettem fel egy pici vilanybojlert a nagy központi bojlertől távol lévő vizesblokkhoz, az is jól működik, napi 1 kWh-t fogyaszt és ott van közel a melegvíz, nem kell fél percet várnom. Nekem ez így kevésbé volt komplikált, de háztól függ, a nagy bojler pont a fürdő és a konyha között van félúton, mindkettőtől 4-4 méterre, így nem volt sok értelme a kerintgetésnek ott.

    • @Peti4973
      @Peti4973 13 วันที่ผ่านมา

      Én is épp ezt akartam írni

    • @dalloszsolti
      @dalloszsolti 13 วันที่ผ่านมา +1

      Pont ebben gondolkodom én is. A WC-ben jellemzően csak egy gyors kézmosás erejéig kell meleg víz. A helyett, hogy kiengednék pár liter vizet a tárolóból, és szivatnám a hőszivattyút, hogy kapcsoljon át HMV készítésre (ami amúgy sem az erőssége), egy 5 literes kis bojlert beteszek a kézmosó alá.

    • @HowToAnythingElse
      @HowToAnythingElse 13 วันที่ผ่านมา +1

      Én is ezt csináltam a konyhában, a fürdőben meg csak kád van oda folyhat először a hideg, aztán a meleg víz, az a lényeg hogy mire tele engedem a kádat , addig jó meleg legyen :) A bojler a melegvíz ágba van bekötve.

    • @Tizedes11
      @Tizedes11 13 วันที่ผ่านมา

      Miután fajlagosan roppant olcsó a víz, nem kérdés,hogy elfolyik egy hónapban 50liter.
      Fontosabb,hogy nincs idő kivárni, hogy odaérjen a melegvíz.
      Ennél hatványozottabban fő tovább,sőt, a legégetőbb probléma, ha a kazán adja a melegvizet és Tél van!
      A kazán minden egyes esetben a fűtés helyett HMV-re kapcsolatgat, ami sem a kazánnal, sem a fűtésnek nem tesz jót.
      Más:
      Ha a kazán HMV 42fokra van téve 65 fok helyett, akkor zuhanyzáskor hiába nyitnák ki az összes meleg vizes csapot, nem változik a víz hőfok,mert a hideg víz csapja meg sincs nyitva.
      Sőt, a konyhában a meleg víz el van zárva, mert a család egyik tagja sem képes az egy karos csaptelepet akkor meleg vízre állítani,ha valóban meleg víz kell.
      Így 8 éve vagy a teához használt vízforraló adja a kevés forró vizet,vagy ott a mosogatógép.

  •  11 วันที่ผ่านมา

    Én olyan sikkollektoros vizmelegitő rendszert épitettem, hogy a napelem alacsonyabban van, mint a bojler. Gravitációsan is jól müxik, nem teszek fagyállót, hidegebb idóben , ősz végén leüritem. Pexal csővel vezettem a vizet a kollektor és a bojler között, van keringető szivattyu is, de anélkül is remekül müködik.

  • @MEA-mk7tg
    @MEA-mk7tg 7 วันที่ผ่านมา

    Hmv Hajdú 200 literes csőkigyós tartályom van. Vegyessel és gázzal is tudom fűteni. A Hmv keringetőm 3wattot fogyaszt óránként. Időzitős kapcsolóra van kötve. Reggel 4 től 22 óráig óránként 5 percre kapcsol be. Tökéletes azonnal van melegvíz.

  • @elektrosokkk
    @elektrosokkk 10 วันที่ผ่านมา

    Apámnál messze van a bojler a konyhai csaptól. Amikor mosogatunk, csak a meleget kell kinyitni, és mire tele lesz a kagyló, pont a kellő hőmérsékletű víz lesz benne. Na jó persze ez csak a mosogatás, de van amit meg lehet oldani egy kis ésszel is.

  • @andrastoth1354
    @andrastoth1354 12 วันที่ผ่านมา

    22 éve van 6 nm napkollektorom. Áprilistól októberig nem kell gázt fogyasztanom. Kiválóan működik. Lehet, szerencsém volt a kivitelezéssel.

  • @IpariPerem
    @IpariPerem 13 วันที่ผ่านมา

    Termosztátos csaptelep kell az átfolyós mellé és ennyi.
    Nekünk tökéletes. :D
    Még a zuhanyon is az van.
    Tegyük hozzá hogy s fürdőben van helyileg rögtön mellete a konyha így sehol nem kell sokat várni.

  • @gaborbakos7058
    @gaborbakos7058 7 วันที่ผ่านมา

    Ráadásul az emberek télen vágynak melegebb vízre, amikor a napkollektor alig termel valamit.

  • @klaradrhorvath1945
    @klaradrhorvath1945 13 วันที่ผ่านมา

    Köszönet! Hasznos volt és szuper a zene is! ( Már a külön gyűjteményből is hallgattam) További töretlen munka- és tartalomgyártási kedvet kívánok így a 2:0 után! 🙂 Felújítást tervező régi követője

  • @laikuspolihisztor
    @laikuspolihisztor 13 วันที่ผ่านมา +1

    Ha a mozgásérzékelőt is meg akarod úszni, akkor simán a fürdőszoba villany kapcsolójára tervezed a szivattyú vezérlést.
    A konyha pulthoz még egy csengő kapcsoló egy fél perces kivezérléssel. Megnyomja a mosogatás élőt pár másodperccel, és mire megnyitja a csapot ott a melegvíz. És mivel csengő kapcsoló és időzítő, nem fogja bekapcsolva felejteni.
    Kisebb a bekerülés, kevesebb a hiba lehetőség.
    Napkollektor helyett mára napelem+vízmelegítő inverter.
    Nem kell akkumulátor.
    Azért én szívesen mutatok neked pár 10 évnél idősebb napkollektor rendszert.
    A karbantartás része viszont igaz.

    • @ViLLaMVaDaS2
      @ViLLaMVaDaS2 12 วันที่ผ่านมา

      Lehet a konyhában a pult világítás kapcsolójával triggerelni az időzítő relét. Egy kapcsolással kevesebb.

  • @istvanmisoka523
    @istvanmisoka523 13 วันที่ผ่านมา +2

    Az ismertetés teljesen korrekt.Már tervezéskor célszerű nem a "művészi" elképzelések szerint szanaszét dobálni a HMV fogyasztókat. A tárolóhoz közeli csapolókhoz vezető 12 mm belső átmérőjű csövek térfogata csekély, így nem okoz problémát. Az épület távoli részén kialakított obligát "amerikai konyha" kiszolgálása sok szempontból problémás. A leggyakrabban használt HMV csapoló és melegebb vizet igényel, mint a szaniter célúak. Gondoljunk csak egy zsíros kés gyors, türelmetlen lemosására. Én ide mindig 10 literes szatellit villany boilert tervezek HMV betáplálással, tehát csak a saját önveszteségét és az utánfűtés hőigényét kell fedeznie. A nappalival egy légterű főző tér helyi elszívása iszonyúan energia igényes, de most nem ez a téma. A leggyakrabban használt ivóvíz csapoló a WC. Ha lehet, akkor célszerű a konyhai csapoló utánra sorolni a csövezésnél, hogy lehetőleg minél frissebb vizet kapjon a konyhai csapoló. A boilerek hőtolvajok, kb. olyan mintha még egy személy lakna a házban, ezért nem kell sajnálni a pénzt az utólagos hőszigetelésükre. Minden évben gondozni, tisztítani, anód cserélni kell őket. Én köpenyfűtésű, INOX-ból, (van cirkulációs csonkja is) készült tipusokat használok. Nincs aktív anódja, ön-vízkőtelenítő és kellően vastagok a be- és kiömlő víz csonkjai, így több fogyasztót is képes zavar nélkül kiszolgálni. A drain-back rendszerben használt, nem túlméretezett napkollektorok probléma mentesen működnek. Nincs elsavasodó fagyálló, nincs eszméletlen forró csővezeték, könnyen automatizálható és nincs az üzemen kívüli állapot problémája sem. Az átfolyós gáz vízmelegítés elviszi a kondenzációs kazánok előnyét. A csapoló megnyitásakor az automatika érzékeli a HMV igényt, begyujtja a főégőt, keringeti a fűtővizet a hőcserélőbe, felmelegszik a víz, odaér az egyetlen csapolóhoz. A csapoló elzárásakor ott áll a felforrósodott készülék és lehűl, veszteség. Reggel és este felfűtött tároló alkalmazásával én a nyári HMV célú gázfogyasztásomat havi 43 m3- ről 17 m3-re tudtam csökkenteni. Papírom van róla, mert a szolgáltató évente analizál. Ezt a kondenzációs fali kombi gázkazán nem teljesíti. Tisztelettel. Jut eszembe: Néhány éve terveztem be tetősíkba szerelhető vákuum kollektorral egybeépített , hőszigetelt, rozsdamentes acélból készült villanybojlereket. A sík vacuum kollektorban alkohol van, nincs fagyveszély, nincs automatika és szivattyú. Ha süt a nap akkor a vacuumban az alkohol felforr és melegíti a bojler vizét, max. 80 C-ig, mert annyi az alkohol forráspontja. Ha nem süt a nap akkor villanyboilerként működik. Az elhelyezése annyi mit egy tetősík ablaké, a víz bekötése annyi mint egy villanyboileré. . Tisztelettel.

    • @gabor.demeter
      @gabor.demeter 13 วันที่ผ่านมา

      Erről a köpenyfűtésű, saválló és önvízkőtelentős boilerről tudnál mondani egy konkrét típust kérlek? A guglival nem jutottam sokra sajna.

    • @tamasmuhari3442
      @tamasmuhari3442 13 วันที่ผ่านมา

      "Én köpenyfűtésű, saválló acélból készült tipusokat használok. Nincs aktív anódja, önvízkőtelenítő és kellően vastagok a be- és kiömlő víz csonkjai, így több fogyasztót is képes zavar nélkül kiszolgálni." -> márkát, típust tudsz javasolni ?

    • @istvanmisoka523
      @istvanmisoka523 12 วันที่ผ่านมา

      @@gabor.demeter ACV DELTA belga gyártmány. Nem olcsó, de minden problémát megold. 25 év alatt csak a hőérzékelő hüvelyben lévő olaj savasodott el és megette a hőérzékelő vezetékét. Rögtön célszerű hőálló kontakt pasztára kicserélni. Úgy todom, hogy van olasz gyártmány is. A köpenyfűtéses boilerben az a poén, hogy harmónika szerű bordázata miatt a hő- és nyomás változások miatt folyamatosan ledobja a vízkő molekulákat és távoznak. Aktív anód használata szükségtelen, nincs is benne. A HMV tároló része saválló acél, a fűtőköpeny szénacél és részt vesz a hőtárolásban. Háztartási méretektől 1 m3 JUMBÓ méretben is van. Én családi háztól szállodáig, 120 lakásos lakótelepet ellátó központba is terveztem ilyet.Nagy a tároló képessége és folyamatos üzemben is jól terhelhető. A tárolásnál fennálló belső keveredési jelenség csekély, mert a köpenytérből gravitációval veszi ki a hőt. Tisztelettel. ui. Utána néztem a guglin Tank-in Tank (tartály a tartályban) alatt találtam meg. Mindegyik méret kapható.

    • @istvanmisoka523
      @istvanmisoka523 11 วันที่ผ่านมา

      @@gabor.demeterA gugliban köpenyfűtésű INOX melegvíz tároló, Tank-in-Tank keresés találatokat hoz. Sajnos konkrét gyártmányt nem mondhatok, mert direkt reklámnak minősül és Kömkel moderál.

    • @istvanmisoka523
      @istvanmisoka523 11 วันที่ผ่านมา

      @@tamasmuhari3442 a gugliban köpenyfűtésű INOX melegvíztároló, Tank-in-Tank keresés eredményt ad. Sajnos konkrét gyártmányt nem mondhatok, mert direkt reklámnak minősül és Kömkel moderál.

  • @molnartiby
    @molnartiby 13 วันที่ผ่านมา

    Napkollektor téma: Igen, 8 éve van meg a 12 csöves kollektorom a 150 literes indirekttel. Használni azonban csak áprilistól október közepéig tudom, mert túlzottan távol van egyik a másiktól. Keringetőt már lecseréltem, a vezérlés megmaradt. Tiszta vízzel töltöm fel március végén és légtelenítem a rendszert. Nem érte meg spécidrága szolárglikollal üzemeltetni. Kompromisszumos, de fél évig ingyen van HMV-nk (aminek nem mellesleg a napeleink biztosítják az üzemi energiát.
    Olyan ez, mint a villanyautó, nem mindenkinek való...

  • @csz329u
    @csz329u 13 วันที่ผ่านมา

    A keringetés energiaigényét nem így kell optimalizálni. Időzítős konnektorral véletlenül se szórakozzunk szerintem. Vagy a kazán rendszer legyen programozható, vagy valami értelmes okosotthonba integrált rendszer kell, ha a kazán béna.
    A mozgásérzékelő sem jó szerintem, mert
    a) nem csak azért megyek be a ház vízzel ellátott helységébe (nálunk 6 ilyen van, köztük a konyha is), hogy meleg vizet engedjek. Lehet, hogy csak kiveszek a hűtőből valamit. Vagy ha közös WC/fürdőszobáról beszélünk, ott sem kell a WC lehúzáshoz melegvíz. Tök felesleges a keringetést ezen események mentén kapcsolgatni.
    b) régen késő, ha a mozgásérzékelő indít, nem fog odaérni a meleg víz, ha egyből odalépek a csaphoz, a helység meg 10 méterre van a kazántól.
    A keringetőszivattyút nyugodtan lehet folyamatosan járatni. Igaz pótolni kell az elhűlő vizet, de ez legalább fűti a házat, végső soron nem megy veszendőbe. Ha van normálisan kivitelezett napkollektor, akkor mindez 6-7 hónapon át évente tök ingyen van.
    Az értelmes HMV tárolós kazán rendszerekben időzítés ÉS időosztásos vezérlés is van, tehát beállítható, hogy mely órákban legyen aktív a keringetés és az is külön állítható, hogy mondjuk 10 aktív percből 2-5-X-10 percet menjen ténylegesen a keringetés, egyébként áll. Így nem megy folyamatosan a keringetőszivattyú, de rendszeresen átmelegít a csöveket. Ha éppen akkor nyitom meg a csapot, amikor megy, akkor azonnal van meleg víz, egyéb esetben meg langyos víz jön, ami egy kézmosáshoz bőven elég. Az esti fürdési időszakban meg fel lehet tekerni 100%-ra az időosztást.
    A napkollektort meg lehet normáliisan kivitelezni. Igaz drága, de a kényelmi faktoron tud dobni.

  • @tamasbunda
    @tamasbunda 13 วันที่ผ่านมา

    Szia! Én ahol nincs hely indirekt tarolónak hely én oda az kobi cirko mellé felteszej egy ariston vellis 80l villanybijlert és a kettőt sorba kötöm és így ki lehet több fogyasztót is nasznalni és ki lehet alakítani a cirkulaciót is, illetve a ha kiesik a gázkazán akkor van meleg víz

  • @fotonszekta
    @fotonszekta 13 วันที่ผ่านมา +3

    olyat nem lehet, hogy átfolyós elektromos vízmelegítőt rakok a távoli zuhanyzóba, ami felfűti a vizet, amíg oda nem ér a meleg?

    • @Peti4973
      @Peti4973 13 วันที่ผ่านมา

      Mivel átfolyós ezért nem ugyan az a comfort, de szinte egyből ott van a meleg víz

  • @danielreman4483
    @danielreman4483 13 วันที่ผ่านมา

    Mekkora távolságtól érdemes beépíteni a keringető rendszert? 3-4 m távolsagnál is javaslod?
    Egyébként nagy köszönet a rengeteg hasznos infóért!

  • @gerolyg
    @gerolyg 13 วันที่ผ่านมา +1

    Egy szimpla elektromos bojler nem működhet tárolóként a gázkazán mellett? Jelentős lenne a fogyasztása akkor is, ha közvetlenül a kazán töltené meleg vízzel, és csak ezt kellene szinten tartania? Meglenne az az előnye, hogy ha bármi gond van a kazánnal, és nem tudok fél nap alatt szerelőt keríteni, akkor nem marad a család teljesen melegvíz nélkül (fűtés a klímákkal ideiglenesen szintén megoldható, pár napig egy felfűtött, jól szigetelt házban).
    Illetve a hőszivattyús verzió ráköthető H tarifára?

    • @gerolyg
      @gerolyg 13 วันที่ผ่านมา

      Másik kérdés: bármilyen indirekt tároló esetén nem elég az 50 liter csapolóhelyenként (fürdőszobánként)? Legrosszabb esetben is két fürdővel számolva két helyen tervezek egyszerre teleengedni egy kádat (ráadásul jó eséllyel némi hideg vízzel keverve). Közben a kazán meleg vízzel tölti a tárolót. Miért van szükség az 50 liter/fő kapacitásra?

    • @mzsolt7777
      @mzsolt7777 12 วันที่ผ่านมา

      Hőszivattyú mehet H-tarifára.

    • @gerolyg
      @gerolyg 12 วันที่ผ่านมา

      @@mzsolt7777 Ez világos, viszont a hőszivattyús villanybojlerről egymásnak ellentmondó véleményeket találtam. Volt ahol azt írták, hogy a H tarifa csak fűtésre használható, volt ahol azt, hogy a hőszivattyús bojler ráköthető.

    • @danielgulyas258
      @danielgulyas258 12 วันที่ผ่านมา +1

      Én pont így csináltam. Kondenz átfolyós kazán 24kW Ariston, utána 2 méter cső, egy 50 literes villanybojlerbe be Hajdu, utána 1 méter cső, HVM osztó, oszás fürdőbe, konyhába (5-6 méterek, nincs előkeringetés, melegcsövek mindenhol alpex16 csőszigetelő szivaccsal). A villanybojler csak annyit fűtöget amit a kazán késése miatt kihagy, jellemzően a rövid csaphasználatoknál mosakodás mosogatásnál, bekapcsol éppen megkeveri a vizet és kapcsol is ki. Viszont a csapokon a meleg víz, a csőhossz kifolyása után, azonnal megjelenik, nem ingadozik a vízhőfok a kazán átfolyás-melegítés korlátozott képességei miatt. A bojlert átköttem nappali villanyra, fél termosztát álláson van, kazán 60 fok HVM előremenőre állítva. Bojler energiafelhasználása eltörpül a tiszta villamos üzemhez képest (és azért gázzal 1/3 áron jön ki a kWH mint árammal!). A túlnyomás csöpögő sosem nyit ki, a vízkövesség javát persze a kazán hőcserélője kapja. Anód rúd az gondolom ugyanúgy fogy. 2-3 éve kb megy, nincs vele gondom.
      És ja így kétféle módon áram és gáz, is tudok HVM-et előállítani akár vegyesen akár tisztán csak az egyikkel vagy másikkal. (Persze 50 liter villannyal fűtött víz nem sok, 2 embernek szűkös, de világvégefanoknak nagyobb bojlert tenni sem tilos...)

  • @lacib3105
    @lacib3105 13 วันที่ผ่านมา

    Nálunk a családi házban már 15 éves a napkollektor, áprilistól novemberig 99%-ban abból van a melegvíz és májustól október elejéig fűti a medencét. Igaz, volt 1-2 szelep csere, de ennyi. Ha most építettném ki, akkor a szelepeket kihagynám és hőcserélőkkel venném ki az energiát, akkor karbantartás mentes lenne a rendszer.

  • @Karesz76
    @Karesz76 13 วันที่ผ่านมา +1

    Kedves Kömkell!
    A napkollektorokban kicsit tájékozatlan vagy.
    Sima csapvízzel is lehet müködtetni, ehez csak egy kisméretű (Drain Back) tartályt kell elhelyezni a HMV tartály főlé. Ebbe csak kb 20liter víz van, arra szolgál, hogy amikor beindul a szívattyú akkor innen elkezdi felnyomni a vízet a kollektorba, zárul a kör. (ez csak csöves kollektorral müködik!) Amikor a vezérlő azt mondja, hogy nem elég meleg a kollektor akkor a szívatty kikapcsol, és a víz visszafolyik a tartályba. Van egy kis csobogó hangja, de nem vészes.
    Nállam kb 15 éve gond nélkül üzemel a kollektor. Az sem igaz, hogy csak fél évig tud működni, mivel, kb: márciustól - oktoberig üzemel, de ha süt a nap akkor rögtön bekapcsol még januárban is. Igaz akkor nincs sok haszna. De tavasztól öszig 99% ban csak ez megy. nagyon ritka, hogy rá kell segíteni elektromos fütéssel. Hogy gazdaságosabb legyen, én külön vezetéket építettem ki a mósógépnek, és a mósogatógépnek is, egy termosztatikus szelepen keresztül (45 fokos vízet kapnak) igy nem kell fűtőszállal melegíteni. Önmagában ez évente kb: 10.e Ft ot jelent, de az is pénz.
    Azt hogy mennyire éri meg, szerintem attól függ mit vált ki vele az ember.
    Egy gázkazán esetében lasabb a megtérülés, de egy Bojler esetében még rezsicsökentett áron is pár év alatt meg térül. legalábbis nállunk évente árammal csak a HMV 100-120.e Ft/év. (4 fő)
    nekem annó: kb. 120.e volt a 30 csöves kollektor + 100.e a 300 literes HMV. (szóval 3 év alatt kb teljessen megtérült)
    A vezérlése egy nagyon egyszerü 30. e ft os vezérlő, de teszi a dolgát.

  • @syroe746
    @syroe746 13 วันที่ผ่านมา +1

    Húgoméknál Schott kollektor van fent idestova majd 20 éve.Tavaly előtt egy kicsit szivárogni kezdett. Sajnos a macseknek ízlett az édes folyadék a tetőn, belenyalogatott, nem élte túl. Néhány tucat o-gyűrű cseréjével megoldódott a probléma. Addig is és azóta is perfekt műxik. Nem volt egy macskabarát rendszer, de amit hoznia kell hőtermelés vonatkozásában, azt tudja. Húgom akkora állatbarát, hogy átálltak etanol víz elegyre. -25 fokot ez is tud. A macsekok a környéken azóta is várják, hogy az o-gyűrűk elfáradjanak😀.

  • @birkavese
    @birkavese 13 วันที่ผ่านมา

    a tágulási tartály mire való pontosan?

    • @sudoer2317
      @sudoer2317 13 วันที่ผ่านมา

      Ha tippelnem kéne, tágulásra való.

    • @jozsefkovacs5009
      @jozsefkovacs5009 13 วันที่ผ่านมา

      Attól függ mihez használod, de úgy általában a rendszerben lévő víz hőmérséklet változása miadt bekövetkező nyomás/térfogat változást "kezeli".

    • @gyula9595
      @gyula9595 13 วันที่ผ่านมา

      Általában ha melegítesz valamit akkor annak megnő a térfogata, ezt hőtágulásnak hívják. A víznek is megnő a térfogata ha felmelegítik, ezért kell neki egy hely ahol tud tágulni.
      Gépjárműveknél általában ezeken a tartályokon tudod ellenőrizni a folyadék szintjét, itt tudsz utánna önteni, és a kupak min egy biztonsági szelep ha megnő a nyomás elengedi a vizet vagy a gőzt.
      Gondolom épületgépészetben máshogy van, de az alapelve hasonló lehet.

  • @LF1985
    @LF1985 13 วันที่ผ่านมา +1

    Mindig egyensúlyozunk a komfort és a költségek/bonyolultság élen, de nekem ez a keringető ág már nem a komfort felé billenti a mérleget. Bizonyára nagyobb ingatlanban lehet ennek létjogosultsága, de egy kisebben inkább kifolyatok egy kis vizet minthogy legyen egy vezérlésem, szivattyúm, ami gondozásigényes, és még egy ágam ami + csőtörési lehetőség. Ráadásul a tapasztalatom az hogy egy nap összetorlódik a melegvíz használat, tehát egy-két alkalommal kell kifolyatni a pangó hidegvizet a rendszerből. Nagyobb ingatlanban pedig inkább elgondolkoznék egy mosogató alatti kis bojlerben ahhoz a pár liter napi melegvízhez ami ott elmegy (mosogatógép már majdnem alap felszereltség), fürdőblokk ált. hmv gépészeti helységhez közel esik, távolabbi kézmosóhoz pedig vannak átfolyós fűtőpatronos csaptelepek (ott még a melegvíz ág is megspórolható).

    • @a-tech_hun
      @a-tech_hun 13 วันที่ผ่านมา

      Tapasztalatból írom, hogy nem egy bonyolult dolog. Egy pár ezer forintos konnektorba dugható időzítővel prímán meg lehet oldani a vezérlést, a keringető szivattyú meg elég üzembiztos dolog manapság. A megnövekedett csőtörési veszély szerintem elhanyagolható.
      Sokkal bonyolultabb az említett "mosogató alatti kis bojler" + "átfolyós fűtőpatronos csaptelepek".
      Szóval mindenkinek ajánlom a keringetés kiépítését, aki most építkezik vagy felújít!

  • @danieltyerjanszki6259
    @danieltyerjanszki6259 13 วันที่ผ่านมา

    Én is ezt az okosotthonos mozgásérzékelős megoldást alkalmaztam. További terv, hogy kiegészítem hőmérővel, ha a visszatérő ág már elég meleg, leállítja a szivattyút.

  • @peterszakos6298
    @peterszakos6298 13 วันที่ผ่านมา

    Ha termosztátos a csaptelep, az segít a vízpazarlás csökkentésében: amíg nem jön meg a melegvíz csak a meleg ágból veszi a vizet.

  • @RootsyRockyReggae
    @RootsyRockyReggae 13 วันที่ผ่านมา +3

    Köszi, nagyon hasznos videó, de napkollektoroknál kimaradt a nem fagyállós verzió. Arról mi a véleményed?

    • @rolandvoros6016
      @rolandvoros6016 13 วันที่ผ่านมา

      A fagyálló a téli elfagyás ellen van!! Ha nem fagyállóval töltöd fel télen szétfagy az egész!! 😮

    • @anonymous5242
      @anonymous5242 13 วันที่ผ่านมา

      ​@@rolandvoros6016 de nem marad kint a kozvetito folyadek [drainback rendszer], mar nagykoru nalam, mukodik

    • @blueboi69bmw
      @blueboi69bmw 13 วันที่ผ่านมา

      Engem is érdekelne. Meg szimplán az is jó dolog lehet, hogy nyáron lehet szétborítani a kazánt/fűtési rendszert és szerelni nyugodtan, nem kell kapkodni, mert így lesz melegvíz. HA be van burkolva a cső vagy nem a szigetelésben vezetve és HA rendszeresen figyelnek rá akkor sem jó? Már a tudat, hogy fél éven át nem kéne gázt égetni az is megéri :) Meg ha van medence, esetleg azt is lehet vele fűteni és ki lehet tolni a pancsolós szezont a gyerekeknek. Dejó lenne...

  • @steve_video
    @steve_video 13 วันที่ผ่านมา

    drága hőszivattyús bojler ami 70ft-os áramról megy és tud COP2-t vs olcsó klasszik bojler ami B tarifával 24ft/kWh. Nehéz döntés...

    • @syroe746
      @syroe746 12 วันที่ผ่านมา

      A B tarifa a kevésbé kedvezményes fogyasztásnál 61 Ft, ha már a 70-hez hasonlítjuk. És persze a vezérelt rendszer magától és tök ingyen épül ki. A COP pedig hőmérsékletfüggő. Szóval lényegében semmi sem stimmel abból amit leírtál.

  • @laszlozaka4955
    @laszlozaka4955 13 วันที่ผ่านมา +1

    Szörn,üek ezek a zenék a végén

    • @ViLLaMVaDaS2
      @ViLLaMVaDaS2 12 วันที่ผ่านมา

      Szerintem meg egyre jobbak! De ezen nem érdemes összeveszni, mindenkinek más tetszik.

  • @robertnagy2456
    @robertnagy2456 12 วันที่ผ่านมา

    Sima átfolyós rendszerünk van. Ami nem hangzik el a videóban az az, hogy a vizes padlófűtésre is hatással van, mint második vételi pont. A gyakorlatban semmilyen igazán negatív hatását nem érezzük. A kiépítése is a legolcsóbb, a plusz elfolyt víz a vízszámlán sem jelenik meg egyáltalán. Igaz mi ketten vagyunk, nagycsaládosoknál már nem javaslom, meg nagy házba sem. Alacsony a víz, a gáz és a villanyszámlánk is. Nem kellett hozzá milliókat sem beruházni. Nincs megtérülési idő sem.

  • @palnagy4668
    @palnagy4668 12 วันที่ผ่านมา

    A napkollektorol amit mondtál az nem igaz 75 %-át megtermeli a melegvíznek és több mint 10éve hibátlanul működik nálam.

  • @MrRozgonyi
    @MrRozgonyi 13 วันที่ผ่านมา +1

    Kossz a sikítást baszki, felebredt a gyerek rá. Amúgy remélem minden oké volt a műtéttel, jók a videók. Zs

    • @KomKel
      @KomKel  12 วันที่ผ่านมา

      eredetileg kétszer ekkora volt a hangereje, ez már a lightos verzió :D

  • @SygmaGbr
    @SygmaGbr 13 วันที่ผ่านมา +1

    Én kimértem: 1 perc kell a cirkulációs ágban a víz megfordulásához, és legalább 30 percig kellemesen meleg marad. Így napközben (6-22h) félóránként 1 percre kapcsolom be a keringető szivattyút. Egyébként 300m3 HMV tárolóm van, 42-45C között tartva föld-víz hőszivattyúval.

    • @blueboi69bmw
      @blueboi69bmw 13 วันที่ผ่านมา +2

      300m3 tároló? Azigen! 45fokos melegvíz az elég? Nálunk már sipákolna az asszony, hogy ez bizony csak langyos, aztán amikor a kádat teleengedi akkor nem győzi a kazán utánmelegíteni...

    • @GMIKI83
      @GMIKI83 13 วันที่ผ่านมา

      ​@@blueboi69bmw😂 Az durva. Nálunk pont fordítva van. Az asszony 1 perc alatt lelögyböli magát a zuhannak, 1 percig subickolja magát majd egy perc alatt leöblíti. 3 perc alatt kész. Mondom neki hogyan? Nem is ér oda a melegvíz ennyi idő alatt. Azt mondta nem baj, várja meg a tököm a meleg vizet..😅

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 13 วันที่ผ่านมา +2

      @@blueboi69bmw Mérd meg azt a vízhőmérsékletet, biztos hogy nem 45 fokos vízben fürdik a nejed. A legforróbb termál medence is csak 40 fokos.

    • @robika76
      @robika76 13 วันที่ผ่านมา

      Én még nem mértem mennyi idő alatt fordul meg a víz, de a keringető szivattyú 10-12w-ot fogyaszt, az 0-24-ben 600-700 Ft/hó. Energiát inkább azzal lehet spórolni, hogy nem hűti le feleslegesen a vizet, de akkor meg pont a komfortról mond le az ember. Esetleg éjjel.... Nemtudom mi a jó megoldás. :)

  • @birkavese
    @birkavese 13 วันที่ผ่านมา +1

    azt nem említetted, h azért a melegvíz a falban, padlóben keringve azért fűt is, télen jó, nyáron nem

    • @letmeregthisiwantin7885
      @letmeregthisiwantin7885 13 วันที่ผ่านมา +1

      Te nyáron melegvízzel mosol kezet?

    • @AzenNevem
      @AzenNevem 13 วันที่ผ่านมา

      Természetesen kell rá csőhéjszogetelés, ahogy az öszes csőre.

    • @KomKel
      @KomKel  13 วันที่ผ่านมา +2

      Mert ez hulyeseg. Normalisan az OSSZES VIZCSO el van latva csohejszigetelessel a falban es padloban is.
      En a hokameraval latom a nyomvonalat, de ennek a hojet nem erezni.

  • @papattila6346
    @papattila6346 13 วันที่ผ่านมา +2

    Nem mindenben értek egyet a napkollektoral kapcsolatban. Mi az, h nem cső kímélő a fagyálló?? A víz cső kímélő?? Az autóba mit használunk?? Az élet tartam se stimmel! Persze karbantartás kell, de mihez nem?

    • @ViLLaMVaDaS2
      @ViLLaMVaDaS2 12 วันที่ผ่านมา +1

      A napkollektor fagyállója nem azonos a gépkocsikban használt glikol alapú fagyállókkal! NAGYON NEM! És TILOS a gépkocsikhoz használatos fagyállót tölteni a napkollektor rendszerébe, mert egy csőkígyó lyukadás esetén kinyírod az egész családot!!

    • @gabor.nadudvari
      @gabor.nadudvari 12 วันที่ผ่านมา

      @@ViLLaMVaDaS2 Csak, ha iszol a melegvízből :)