Też uważam że uniwersalne rowery to najlepszy wybór. Im mniej ograniczeń tym lepiej. Pomijam fakt, że większość ludzi nie stac na kilka rowerów i nie ma miejsca do ich przechowywania.
Kupilem w lutym Tribana RC520, jeszcze przed podwyżką. Założyłem 35mm shwalbe G-One allround. I to jest bajka! Na szosie szosa. Na szutrze też rakieta. Dopiero się robi niefajnie jak są dziury w gruntowej drodze czy jakies duze kamienie. Ale to jest rower do turystyki, w 90% na szosę z opcją pojechania skrótem czy odbicia w jakies fajne miejsce bez dojazdu asfaltem.
3 ปีที่แล้ว +1
Ja zakupiłem ostatnio RC500 + oponki Gravelking SK 35c i zapowiada się fajnie :) czekam na pogodę. Mamy tą samą ramę, wiem że montują tam także 38c ;) wiec miejsca na błotko jest
Ja tribana 520rc posiadam już dwa sezony i nie narzekam Zainwestowałem w lepsze koła i zmieniłem w hamulce mechaniczne avidy i hamują lepiej. Rocznie robię średnio 7tys km. Jeżdżę na oponach 32c/ 38c. Sobię zmieniam w zależności od potrzeb 😊
Ja słuchając twoich porad z ubiegłego roku wybrałem Contenda AR na sztywnych osiach. Wybór w 100% trafiony. Jeszcze nie miałem tak dla mnie łączącego komfort z szybkością roweru. Brawa dla mnie że posłuchałem dobrej porady a dla Jana podziękowanie za jej udzielenie 👍Zapomniałem dodać że też za radą Jana wymieniłem opony z fabrycznych na bardzo dobre co dodało rowerowi niesamowitego przyspieszenia.
@@przemysawkrasowiak1156 CONTINENTAL Grand Prix 4-Season (zwijana) w wersji Clasics rozm. 23, 25, 28, 32 mm ja jeżdżę na 32 mm. Są jeszcze w wersji Black Editon ale są droższe o około 30 zł na sztuce.
Norma nakazuje w przypadku rowerów szosowych minimum 4 mm odstępu od opony do ramy i widelca. Czyli możemy założyć, że jeśli producent podaje 34 mm jako max to zostaje wokół opony po 4 mm na błoto. W MTB np. jest to 6 mm. Zapewne zapychanie błotem w Twoim Superiorze właśnie z tego powodu, bo zmniejszyłeś przestrzeń do 2-3 mm.
Jezdze i polecam treka domane idealny komfortowy rower amortyzacja iso speed robi robote zwłaszcza z tylu opony 32/35 idzie jak przecinak na ustawkach tez nie zamula
@@pawen8856 Tak.Należy jednak pamiętać, że co jakiś czas system wymaga serwisu.Ale najważniejsze jest to, że twoje dłonie i kręgosłup podziękują ci za ten system w podeszłym wieku :)
Dzięki wielkie za ten film. Jest on odpowiedzią na to co się obecnie dzieje w mojej głowie. Wracam do kolarstwa i stwierdzam, że moja obecna szosa mnie ogranicza, myślałem, że może gravel to to czego szukam, ale jednak to nie gravel a szosa road plus. Ma być szybko, wygodnie, głównie asfalt, ale zjazd w las i szuter czy gorszy asfalt nie jest ograniczeniem, wyprawy i błoto pchać się nie będę. W obecnym rowerze ( TCR Advance) z szerokością opony nie poszaleje, nawet tarcz w nim nie ma, więc trzeba się rozejrzeć za czymś wygodniejszym i bardziej wszechstronnym. Dobry materiał 👍
Jak powiedziałeś że jedziesz w stronę Lipna to moje pierwsze skojarzenie, że jedziesz trasą Pyra Trial, która tamtędy idzie :) Wyścig oczywiście gravelowy :)
Janku, ja bym dodał jeszcze kwestię osprzętu, gdzie w przypadku road plus, pewnie zazwyczaj montowany jest osprzęt szosowym jako fabryczny. I tutaj może się pojawić rozczarowanie gdy taki rower będzie użytkowany w znacznej mierze na leśnych szutrach. A wiadomo, z GRX’em w podwoziu i na wąskiej oponie, gravelem po asfalcie można pośmigać. Pozdrawiam, Piotr!
Pozdrowienia z Leszna i okolic. Może będzie kiedyś okazja minąć się na ulicy, trasie. Wygląda na to, że za sprawą Kasi co raz więcej Wielkopolski we vlogach.
Hej, do 38mm, sam mam i polecam. Oponki 32 są bardzo fajnym kompromisem. W miarę szybko i komfortowo ale umówmy się na szutrze dłużej robi się niekomfortowo.
Da się wrzucić 40 mm również, nawet jest zapas prześwitu w ramie, jedynie w modelu z Tiagrą jest ciasno przy mocowaniu linki do przerzutki (ale wejdzie). Paradoksalnie np. przy Sorze jest większy zapas.
Tereny do jazdy są u nas faktycznie piękne :) W tamtym rejonie jest jedno miejsce, które najlepiej odwiedzić w okresie kwitnienia roślinności, a mianowicie rozlewisko jadąc z Mórkowa w stronę Krzycka zaraz po przejechaniu nad Ską. Poza szutrami mamy również przyjemne pętle szosowe, gdzie moja ulubiona to przez Osieczną i Świerczynę do Krzemieniewa, a dalej przez Kogucin i Pawłowice do Leszna (40 km) lub z Krzemieniewa do Ponieca i dalej powrót przez Pawłowice lub Rydzynę. Wszystko po drogach z małym natężeniem ruchu lub po asfaltowych ścieżkach. Pozdrawiam :)
Będzie jakieś porównanie Twoich obecnych IRC Boken do poprzednich Tufo Gravel Speedero? Mam WTB Riddler 37c i chcę kupić jedne z tych dwóch, przy problemach z dostępnością Panaracerów Gravelkingów
To ja polecam Ci Continental Terra Speed. Najpierw miałem Riddler, potem By Way ale Conti jest zdecydowanie najlepsze. Mam 40 mm, tubless, są znacznie lżejsze, nie tracą szybkości na asfalcie i przyczepności w terenie. Jedynym minusem jest nieco szybsze zużycie. Jest to wyjątkowo dobra opona. Jeżdżę eskerem 6.0. Hej
Ale tu nie chodzi o to że raz pojedziesz w teren a raz szosą więc wyciągasz taki lub taki rower, tylko o trasy mieszane, bardziej terenowe lub bardziej szosowe. Jedziesz na jednym rowerze i nie zmieniasz go w trasie.
Taki Road+ na szutrowe odcinki WTR pomiędzy Jankowicami a Okleśną jest idealny. Po prostu frunąłem na oponach 38c, a na standardowych 32c pewnie jechałbym wolno, aby czegoś nie uszkodzić lub szosowym objazdem. Jednak na standardowych szutrach np. w puszczy Niepołomickiej ewidentnie brakuje komfortu, a podczas trasy powyżej 100 km brakuje mocowań na trzeci bidon. Niestety to nie gravel.
Potwierdzam. Mam świetnego GT Grade carbon na 105ce i zawsze pojawia się problem gdy szutry przestają być gladkie. Gdyby frameset mieścił opony 42-45 a nie 35mm to byłby mój ostatni rower
Wyjątkowo nie do końca się z Tobą zgodzę. Rowerem typu "Road Plus" przejeździłem cała zime i ostatnio nawet testowałem w terenie gdzie można to zobaczyć w filmikach na moim kanale. Nie zgodzę się co do opon bo przy brzydszych warunkach i tak montuje się błotniki gdzie prześwit będzie podobny a co do geometrii to jest z tym przeróżnie więc są to mocno kwestie indywidualne 😉 a i nie wspomniałeś o jednej z ważniejszych rzeczy czyli napęd szosy Endurance będą miały typowo szosowe przerzutki bez napinania a GRX czy też Sram lepiej się sprawdzi na nierównościach ☺️
Tutaj również zgodzić się nie mogę - prześwit to jedna z najwazniejszych rzeczy i argument z błotnikami to żaden argument. Nie jedziesz na gravelową wyprawę/wyścig ultra w lecie z kompletem błotników, a jak na takiej imprezie wpadniesz w bagno, to w pół minuty zrozumiesz całą prawdę o tym, jak ważne są prześwity;)
@@bikeshowcc jadąc na ultramaraton osobiście wziąłbym błotniki ze sobą i sprawdziłbym pogodę przed startem 😉 myślę że te 5-10 mm prześwitu nie zrobi większej różnicy a i tak rzadko kto jeździ w takich warunkach 🤔
Właśnie czekam na Twoją recenzję IRC boken. W moim nowym Road + 40c wchodzi na styk (Domane al, obręcz 21mm). Zastanawiam się obecnie pomiędzy Tufo Speedero/Thundero, IRC i Pinarello Cinturato H z tym, że obecnie Tufo tylko w 40c dostępne, a czułbym się bardziej komfortowo posiadając zapas prześwitu nie tylko na błoto ale jakieś kamienie w bieżniku, które szybko przelifować mogłyby ramę. Od jutra śmigać będę na Continentalach GP 4Seasons Black 32c i też zamierzam je na szutrach przetestować.
Kupiłem "Gravela" w postaci Marina Gestalt i mimo, że planowałem wycieczkowca to nie oszukujmy się - nie jeżdżę na wycieczki i rower na którym dojadę do lasu po asfalcie na oponie 32mm i potem po tym lesie sobie trochę pośmigam okazał się być strzałem w dziesiątkę. Jestem zszokowany jak dużo łatwiej, szybciej i sprawniej idzie mi jeźdżenie w porównaniu do tego co miałem wczesniej. Teraz sobie przerobię swojego trekingowego rowerka na taki ciutkę bardziej "gravelowy" i mimo, że to będzie prawdopodobnie strata pieniędzy to mam projekt na którym będę mógł się pobawić w składanie pierwszego roweru.
@@grzegorzkedzierski37 poprzednio miałem szosę alu, nie żadną ultra lekką maszynę, na oponach Conti GP5000 28c, teraz Vittoria Corsa 30c. Różnica dla mnie niezauważalna. Ale ja nie jestem PRO. 😛
Prawda co mówisz. W taką stronę idą producenci, bo tego oczekuje klient. Nawet Canyon zaczął umożliwiać najniższych modelach szczękowych montaż 28c (gdzie do niedawna było to 25c, jednak ja zaryzykowałem i 28c tufo comtura duo weszło jak złoto). Ostatnio słuchałem podcastu z gościem z Canyona i mówił właśnie, że najczestrze pytanie to czy wejdzie tam szersza opona. Stąd właśnie taki trend Road + (nie wiem, czy wziął to od Ciebie, czy już funkcjonuje coś takiego). Mówił też, że to właśnie nie wymysł firm, tylko ich odpowiedź na klienta. Takim marketingiem był fat bike, który generalnie się nie przyjął i wrócił do swojej niszy. Jeśli chodzi o Canyona ponoć fat bike sprzedaje się świetnie w... Finlandii, ale tam się zawsze dobrze sprzedawał. Dużo mówił właśnie o specjalizacji rynku, czy szos, czy graveli, ale tego oczekuje klient. Jeden chce gravel a'la Dirty Kanza, a drugi chce go obwiesić 46 torbami i zwiedzić kraj.
Dla mnie to jest raczej przeinaczenie idei gravela, niż road plusa. Tzn. wiele osób (w tym Janek) uważa gravele za rowery do jazdy w ciężkim terenie, np. błocie. A gravele, nie tylko z nazwy ale też historycznie, to rowery do jazdy po nieutwardzonych, ale w większości suchych drogach. Czyli były w zamierzeniu właśnie tym, czym teraz jest road plus. Moim zdaniem więcej sensu ma zrobienie z road plusa gravela, niż z gravela MTB. Wiele rowerów road plus ma już mocowania do bagażników, błotników, 3 koszyków na bidon i mapnik (vide Trek Domane), a od szutrówek tego samego producenta różnią się może brakiem mocowań na bagażnik na widelcu, ale przede wszystkim ceną (+10%-20%, bo na gravele jest hype).
Dokładnie. Na szutry polecam oponę typowo gravelową, maks ile wejdzie, a na błoto i piach jest olbrzymi wybór opon przełajowych 33mm. Dużo lepiej sobie poradzą i mnóstwo prześwitu na błoto. Gravel to nie przełaj, xc ani turystyk, choć świetnie się do tych stylów jazdy nadaje.
Prześwity to jedno ale też bieżnik opony jest ważny na błocie. Dużo sobie można pomóc oponą, do której błoto aż tak się nie klei. Z drugiej strony jak opona klei błoto to nawet ogromne prześwity nie pomogą. Jeżdżę na WTB Venture i Riddler i niestety obie mają wielką tendencję do klejenia błota.
Cześć a jak byście porównali ze sobą te dwa modele rowerów 1. Specialized Diverge e5 2. Merida Silex 400 Do jazdy 50/50 szosa-ściażki leśne + plany na bikepacking? Z góry dzięki i subik oczywiście leci.
Dla mnie jeden *uj. Osprzęt praktycznie taki sam, geometria bardzo zbliżona. Bierz co ci się bardziej podoba. Chociaż wiadomo, że Spec droższy i pewnie lepiej wykonany. (swoją drogą ma support na łożyskach zewnętrznych - więc łatwiejszy serwis). Moim zdaniem najlepszym sposobem doboru roweru, to jest po prostu przejechanie się na nim. Sam mam Silexa alu i ktoś wyżej pisał, że to dziadkowóz. Właśnie ta cecha podoba mi się najbardziej , dla mnie jest wygodny i nic mnie nie boli (w odróżnieniu od szosy karbonowej), a pomimo, że noga słaba to średnie w okolicy 29 -30 km/h na asfalcie wpadają.
@@MrKonrado2011 Problem z opiniami innych ludzi, zwłaszcza w internecie jest taka, że są to opinie innych ludzi:) W skrajnych przypadkach (czyli np. znaczna większość jest na nie lub na tak) mogą być pomocne. W przypadku tych dwóch rowerów różnice są tak nieznaczne, że opinie innych Ci nic nie dadzą.
Chcesz trasy z Przemyśla na Łajstok to może wykorzystaj zapewne super robotę chłopaków z POKOP w ramach Wschód 2021? W tym roku premiera tego ultramaratonu. Z chęcią bym dołączył jak termin nie będzie kolidował...
Istnieje przełaj/grawel ze sportową pozycją jak w przełaju czyli ze zwartą pozycją, nie za długo, z dużym dropem(nie za wysoka główka ramy), który pomieści oponę 36/40 i błoto, bez problemów z blokowaniem? Wszelkie propozycje mile widziane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@@gallanonim1560 Scott Speester Gravel i chyba nawet zwykły Speedster. Ta geometria jest identyczna (chyba że przedni widelec odrobinę powiększony). Panaracery Gravelkingi SS (te z minimalnym bieżnikiem) o szerokości 38C (realna 38 mm), wchodzą właśnie tak na styk z tyłu (po 2,5-3mm z obu stron). Czyli bez miejsca na błoto, ale wchodzą. Z przodu jeszcze dużo zapasu.
@@kenzik1337 zastanawiam sie nad nim. Rozpatruje jeszcze Meride Silex chociaz to rozne rowery. Problem jest z dostepnoscia zeby porownac jak sie jezdzi na nich. Ale na ktoryms kanale ktos mowil o Meridzie i stwierdzil ze ma geometrie zblizona do mtb a mtb mam i zostaje. Z drugiej strony nie ciagnie mnie bikepacking bo i czasu nie ma na to. Jezdze asfaltem, drogi lesne, polne. Po blotach nie jezdze bo nie lubie wiec wyglada na to Scott chyba lepszy wybór. Na wieksze dziury bedzie mtb bo amor z przodu bedzie jednak robil roznice.
Kupiłem gravela (Kross Esker 6.0) a w sumie wymagania mam takie jak przedstawiłeś dla road plusa - raczej w błoto się nie pcham i teraz myślę czy nie przepłaciłem. Aczolwiek nigdy nie wiadomo co mi jeszcze odbije :D
Kiedyś w telewizorze widziałem jak ścigali się na rowerach po błocie. To były (są) rowery przełajowe czyli co : road plus czy już gravel ? Zwariować idzie ;)).
I znów wracamy do podstawy...czyli określenia się gdzie, jak i po czym chcemy jeździć. Jak się nie określisz na początku to później czegoś może zabraknąć. Zwyczajnie nie ma roweru do wszystkiego...tzn. , że nie wszędzie będziesz miał max osiągi. Możesz mieć w miarę uniwersalny rower ale w większości terenu nie da Ci max osiągów...niestety wszędzie specjalizacja idzie pełną parą. Taki life - jednak najlerpiej mieć dwa rowery lub więcej...i nic tu nie wymyślimy niestety. Czyli teraz trzeba zrobić odcinek jak odłożyć milion monet na 2 rowery czy n+1 jak kto woli ;) :D
Wojciech G. Masz racje. Tyle, ze sa ludzie jak ja, którzy wiedzą po czym chca jezdzić i road plusy to sa dla mnie idealne, gdyz uwazam za idiotyzm kopanie opona z bieznikiem agresywnym po piachu na stojąco i jadac 5km/h, marnujac sily, a pozniej wracac do domu asfaltem na oponie 2.0 - 2.4. Moge poprowadzic rower 6km/h, a na asfalcie sie płynie. Jezdze na 28C i 32 do 35C byloby dla mnie idealne i na takie bede zmienial.
Cześć ! Czy tak jak wspomniałeś ostatnio - kończąc sezon w Calpe , nie myślisz już jednak więcej o ustawkach , czy też może gravelowe ustawki wchodzą jeszcze w grę ?? Choć nie mam żadnego doświadczenia w jeździe na ustawce , to w teorii chyba pod względem możliwości wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń , gravelowa ustawka jeszcze będzie się bronić ?? Co sądzisz ?
Skoro szosy przerabiają na gravele, a gravele na MTB, to czy jest sens przeróbka Unibike Crossfire na coś w stylu gravela? Jak myślicie, ma to jakiś sens?
Wszystko możesz :) poszukaj sobie postów kolegi Sobek82 na forumrowerowe org, znajdziesz tam ramę Peak 29er z kierownicą typu baranek :) tylko pytanie o koszt - będzie potrzebował przenieść lub zmienić manetki żeby używać kierownicy typu baranek. Sensowne minimum to Sora 2x9.
Oczywiście nie można pominąć tez ważnej sprawy jaką jest sprzęgło w tylnej przerzutce w napędach typowo gravelowych czyli GRX , którego brak w napędach szosowych poza jednym chyba wyjątkiem przy ULTEGRZE.
Rzeczy które wydają się być oczywiste, ale żeby zrozumieć te szczególiki trzeba przerobić temat.. Przede wszystkim trzeba sprecyzować swoje potrzeby ewentualnie wziąć pod uwagę perspektywy i właśnie te sprawy, poza uzbieraniem kasy na wymarzony sprzęt lub też pójście na kompromis, są najbardziej skomplikowane.
Janek mam pytanie. Półtora roku temu kupiłem Kross Vento 5.0 .Teraz po około 9000 km przy mojej wadze 88kg obręcze w kołach dobrego producenta Vision 30 są do wymiany. Czy to jest normalne, czy może reklamować towar. Teren gdzie jeżdżę to Kaszuby, a więc średnio pofalowany. Może ktoś ma podobne doświadczenia?
@@paweodziewa5505 klocki tak wytarły obręcz (ścieniowały ją) że już ze względów bezpieczeństwa kupuję nowe koła, nie wiem czy jest to związane z niską jakością aluminium obręczy czy z czymś innym
Świetny kanał. Gratuluję! W tym materiale widzę, że użytkujesz iPhone 11. Pytanie jest mimo to rowerowe. Otóż często gromadzę materiał foto/video z szosy telefonem. Nie uważasz, że jest on trochę za duży? Wiem, że Twoje filmy pochodzą z innych urządzeń. Krótko pisząc czy ogólnie zabierając telefon tego gabaru na rower czujesz się komfortowo mając go w rowerowej koszulce z tyłu w kieszeni. Nie jest zbyt ciężki i w ogóle? Pozdrawiam. Ps. Z góry dzięki za odp.
Bike Plus dłubał dziś przy rowerach i tylko słuchał 🙂 Nosz kurde zostałem zestawiony z automatem z ,, CHICAGO" . Chyba muszę sobie zrobić przerwę od YT 🤣 Pozdrawiam Serdecznie 😉
2024: Roubaix od Speca ma mocowanie na sakwe na górnej rurze, miejce na 40mm opony oraz 3 bidony no i dodatkowo geometria bardziej wygodna niż wyścigowa :)
W sensie firmy, czy roweru? Pisałem wielokrotnie, że moja fioletowa Loca wylądowała w Lesznie u szwagra i tam ją można spotkać, a druga Loca jeździ codziennie prawie po mieście, zresztą była w zimie w paru filmach.
[PYTANIE do autora redaktora Jana oraz posiadaczy tego Krossa jak i osób znających się na GEOMETRII rowerowej] Dlaczego Kross esker 6.0 nawet w największym dostępnym rozmiarze ma bardzo mały Reach oraz długość górnej rury ( w porównaniu do innych graveli np. Canyon, Cannondale, Spec byłby to rozmiar M/L.) Czy ktoś ma rozmiar XL tego 6.0 i mógłby się wypowiedzieć czy nada się on na osobę 195 cm czy też należy szukać ram typu 2XL u zagranicznych producentów ? Z góry dziękuję za pomoc !
do jezdzenia po błocie jesli ktoś lubi takie warunki to lepiej sie nada najtanszy nawet MTB, moze byc używany, szkoda mi by bylo targac szosy w takich warunkach, szosowiec ma dwie opcje albo ZWIFT albo przesiadka na MTBka, rzadko jest tak ze ktos kto nigdy nie jezdzil na rowerze nie ma MTBka no chyba ze nie ma warunkow na to zeby przechowywac 2 rowery, ale ja pomimo tego ze moj stary wysluzony MTBk na kołach o archaicznej średnicy 26 cali doskonale mi sie sprawdza gdy jest chocby cien ryzyka ze po drodze zastanie mnie gorsza pogoda, nie jest mi go szkoda uszargać po błocie w trudnym terenie bo ma juz swoje lata osprzet tez juz swoje przeszedl i niedlugo pewnie bedzie przeszczep, ale rama kola daja rade i bedzie mi sluzyl jeszcze przez dlugie lata dopoki pogoda bedzie znosna, zeby polatac po lesnych sciezkach.
Wiem, że wiele osób uważa tzw. road plus za super pomysł, złoty środek, ale wg mnie to jest bzdura i pułapka. Sam o tym wiesz, bo już nie jeździsz na pośredniej oponie. Sam włożyłem kiedyś 35mm z małym bieżnikiem do szosy (jak nie miałem jeszcze gravela), bo tyle mieści na styk i to był dramat. Utrata lekkości na asfalcie i zero komfortu, trudność przejazdu w lesie. Nie idźcie tą drogą, wymażcie pojęcie road plus ze słownika. Jeśli zamierzacie wjeżdżać do lasu to tylko gravel i 40mm+, nawet jak to będzie 10-20% terenu, z jazdą gravelem po asfalcie trzeba się pogodzić, nie jest źle. Chcecie mieć uniwersalny rower, kupcie gravela z miejscem na min. 42-45mm i dwa komplety kół z oponą +/-28mm na szosę i 40mm+ na gravel, ale polecam zdecydowanie dwa rowery.
Ale tu znów się rozbija o kwestie przeznaczenia. Ja jeżdżę w 90% po asfalcie, ale przy długich trasach czasem się zdarzy że trzeba pojechać trochę po szutrze albo po prostu asfalty są fatalnej jakości. I dla mnie road plus jest złotym środkiem w tym momencie. I mówię to po przesiadce z gravela (4 lata jazdy). Tak więc nie ma tu żadnej "bzdury", jest tylko określony zakres zastosowań. Komuś kto sporo jeździ po lasach i lubi komfort, na pewno road plus bym nie polecił. Swoją drogą, jeśli ktoś chce jeździć po lasach i lubi komfort, to i tak polecałbym MTB, a nie gravela. Gravel jest mimo wszystko dla osób, którym nie przeszkadza że ich trochę wytrzęsie.
@@kuba6156 Jasne, nie twierdzę, że 100% przypadków z road plus jest chybionym pomysłem, zdaję sobie sprawę, że tak jak Ty, będą i Ci zadowoleni, ale raczej w mniejszości. Ja mam taką średnio pułkową szosę, obecnie na 32mm, bo mam słabe asfalty, sporo poruszam się do ścieżkach różnej jakości, ale nie wbijam się nią w teren, omijam szutry, bo to słaba jazda w stosunku do 43mm, którą mam w gravelu. Z gravelem to jest zazwyczaj tak, że szosowiec będzie dawał radę w terenie (mnie bawi ta walka, szukanie linii w trudniejszym terenie), a użytkownik MTB będzie kręcił nosem, że twardo, niewygodne.
@@michag8589 Dokładnie, kwestia punktu odniesienia, tak jak napisałeś i ja to samo miałem na myśli. Ktoś kto jeździ na MTB i poczyta o "pełnym komforcie" na gravelu w terenie, pewnie się srodze zawiedzie. A dla osób, które szukają wyzwania będzie to fajne. I tak samo jak "hardkorowy szosowiec" stwierdzi, że opona 28c to jest wystarczająco do jazdy po szutrze nawet, a ktoś inny uzna że mu na takiej oponie na asfalcie zęby dzwonią. Niestety ta kwestia punktu odniesienia i oczekiwań sprawia, że w praktyce każdy musi sam pojeździć na danym rowerze i się przekonać, bo czyjeś opisy niewiele mu dadzą. Każdy ma inne progi tolerancji.
Raczej nigdy, bo nie lubię tego typu imprez:) Chociaż w sunie nigdy nie warto mówić nigdy, ale na razie nie zanosi się, żeby coś się w tym aspekcie zmieniło. Pożyjemy, zobaczymy.
@@mariuszcbn83 najlepiej :) ja jeżdzę na oponie 40 c i problemy się zaczynają dopiero na starych rozlazłych brukach w zachodniopomorskim, wszystko inne jakoś znoszę :D
nie po to sie kupuje szose zeby ladowac tam opony jak w trekingu :D ja od zawsze mam 23C , mimo ze mi wejdzie max 28C to nigdy takich nie kupie. szosa ma zapierdalac a nie sie toczyc na balonach :D
Powiem tak, kupilem szose niedawno na oponach 25mm, sadzilem ze przy 7-8 barach bedzie masakra, ale naprawde ja nie widze roznicy w komforcie jazdy pomiedzy 25tkami na ktorych jezdze na co dzien a 40stkami ktore ma moj szwagier w swoim gravelu z odpowiednio nizszym cisnieniem. I tak szosy nie targa sie po dziurach wiec przy rownym asfalcie to nie ma jakiegokolwiek znaczenia a powiedzmy sobie wprost jak wjedziemy w teren gdzie łata na łacie idziura na dziurze to i na MTB na balonach komfortowo nie będzie. Mysle ze duzy wplyw na nasz komfort ma nasza osobista waga, ja to widze po sobie, gdy wazylem pow. 100kg nie dosc ze bolala mnie du.... po paru km, to wysiadke robily tez nadgarstki, zrzucilem jak narazie 12kg i widze ogromna roznice, jestem w stanie przejechac 40km bez zsiadania z roweru i bolu tyłka, nadgarstki przestaly bolec. Nie jezdze po idealnie rownym asfalcie a naprawde mi tego komfortu nie brakuje. Natomiast widze ogromna roznice w oporach i przyspieszaniu na takim gravelu na 40stkach a mojej szosie na 25tkach, dzieli je przepaść na korzysc szosy na 25tkach.
Stałe światło 4.0 i specyficzna budowa robią swoje niestety. Ale filmowo robi robotę więc jest super alternatywą dla ZV przy złej pogodzie, bo temu aparatowi ciężko zrobić krzywdę.
Też uważam że uniwersalne rowery to najlepszy wybór. Im mniej ograniczeń tym lepiej. Pomijam fakt, że większość ludzi nie stac na kilka rowerów i nie ma miejsca do ich przechowywania.
Kupilem w lutym Tribana RC520, jeszcze przed podwyżką. Założyłem 35mm shwalbe G-One allround. I to jest bajka! Na szosie szosa. Na szutrze też rakieta. Dopiero się robi niefajnie jak są dziury w gruntowej drodze czy jakies duze kamienie. Ale to jest rower do turystyki, w 90% na szosę z opcją pojechania skrótem czy odbicia w jakies fajne miejsce bez dojazdu asfaltem.
Ja zakupiłem ostatnio RC500 + oponki Gravelking SK 35c i zapowiada się fajnie :) czekam na pogodę. Mamy tą samą ramę, wiem że montują tam także 38c ;) wiec miejsca na błotko jest
Ja tribana 520rc posiadam już dwa sezony i nie narzekam Zainwestowałem w lepsze koła i zmieniłem w hamulce mechaniczne avidy i hamują lepiej. Rocznie robię średnio 7tys km. Jeżdżę na oponach 32c/ 38c. Sobię zmieniam w zależności od potrzeb 😊
Ja w tym roku RC120 i wchodzą 40c dla amatora idealny na start rower
@@Carmion93 jakie opony 38 c tam wkładasz?
@@tomaszmeczynski9420 panaracer gravelking ss. Super oponki.
Witamy w Wielkopolsce! Dzięki płaskiej ziemi w naszym regionie możemy być liderem w uprawie ziemniaków i innych warzyw :-)
Pojezierze leszczyńskie znowu aż takie płaskie nie jest, nie przesadzajmy, chociaż faktycznie w porównaniu z okolicami Krakowa to deska ;)
Ja też jestem z krainy płaskoziemców.
Mazowsza.
Ja słuchając twoich porad z ubiegłego roku wybrałem Contenda AR na sztywnych osiach. Wybór w 100% trafiony. Jeszcze nie miałem tak dla mnie łączącego komfort z szybkością roweru. Brawa dla mnie że posłuchałem dobrej porady a dla Jana podziękowanie za jej udzielenie 👍Zapomniałem dodać że też za radą Jana wymieniłem opony z fabrycznych na bardzo dobre co dodało rowerowi niesamowitego przyspieszenia.
Można wiedzieć na jakie? sam kupiłem w zeszłym roku Contenda:)
@@przemysawkrasowiak1156 CONTINENTAL Grand Prix 4-Season (zwijana) w wersji Clasics rozm. 23, 25, 28, 32 mm ja jeżdżę na 32 mm. Są jeszcze w wersji Black Editon ale są droższe o około 30 zł na sztuce.
Tez mam ten rower i ja wsadziłem wtb riddler 37c i teraz las mi nie straszny ;)
@@dartus7826 jak zalozysz 32mm to zmiesci sie bagażnik i blotniki cos ala turystyk lub same blotniki sportowe ? Zostanie troche przestrzeni ?
Norma nakazuje w przypadku rowerów szosowych minimum 4 mm odstępu od opony do ramy i widelca. Czyli możemy założyć, że jeśli producent podaje 34 mm jako max to zostaje wokół opony po 4 mm na błoto. W MTB np. jest to 6 mm. Zapewne zapychanie błotem w Twoim Superiorze właśnie z tego powodu, bo zmniejszyłeś przestrzeń do 2-3 mm.
Jezdze i polecam treka domane idealny komfortowy rower amortyzacja iso speed robi robote zwłaszcza z tylu opony 32/35 idzie jak przecinak na ustawkach tez nie zamula
Ze swojej strony polecam Trek Domane z 2020.Oponki 40c wchodzą,ISO Speed przód i tył.Jedynie czego brakuje do gravela to mocowań w widelcu.
I jak ten ISO speed? Dalej polecasz?
@@pawen8856 Tak.Należy jednak pamiętać, że co jakiś czas system wymaga serwisu.Ale najważniejsze jest to, że twoje dłonie i kręgosłup podziękują ci za ten system w podeszłym wieku :)
Dobry materiał, myślę że rozwiewa pewne wątpliwości i rozjaśnia zagadnienie co do wykorzystania roweru i kombinacji z oponami. łapka w górę
W pułapkę takiego road plusa jak ten Sup to akurat chętnie dałbym się złapać ;-). Pozdrawiam
ahh tak samo tylko nie ma gdzie go kupić...........
Dzięki wielkie za ten film. Jest on odpowiedzią na to co się obecnie dzieje w mojej głowie. Wracam do kolarstwa i stwierdzam, że moja obecna szosa mnie ogranicza, myślałem, że może gravel to to czego szukam, ale jednak to nie gravel a szosa road plus. Ma być szybko, wygodnie, głównie asfalt, ale zjazd w las i szuter czy gorszy asfalt nie jest ograniczeniem, wyprawy i błoto pchać się nie będę. W obecnym rowerze ( TCR Advance) z szerokością opony nie poszaleje, nawet tarcz w nim nie ma, więc trzeba się rozejrzeć za czymś wygodniejszym i bardziej wszechstronnym.
Dobry materiał 👍
Warto zwiedzić Zachodniopomorskie i Szczecin świetne tereny na grawela: Rezerwat przyrody Świdwie.
Wpadaj na Dolny Śląsk. Góry Sowie, bardzkie, Złote... gravelowy raj! Wyznaczymy dziesiątki kilometrów dobrych tras z fajnymi rzeczami po drodze.
Dzięki :-) za film, już wiem co kupić. Zostaję przy szosie "rołd plus".
Taki rower brzmi idealnie ;) Błota unikam jak ognia.
Idealny opis roweru road plus
Ja tak samo, jakoś nie lubię mokrego piachu i błota i czyszczenia tego. Jeśli czasami się trafi przez przypadek, i coś tam się zatka, no to trudno.
Większość właścicieli Aspre rozgląda się teraz nerwowo ;)
"Mogłem kupić road plusa"
+1
Giant Contend AR1 aluminiowe hamulce tarczowe hydraulika 105 , widelec carbon , sztyca carbon , sztywne osie , łożyska do suportu zewnętrzne . Cóż można więcej chcieć .
potwierdzam, zrobiłem nim nawet Wisłę1200 w 2020 i zamierzam w 2021
Koła i korba do wymiany
Jak powiedziałeś że jedziesz w stronę Lipna to moje pierwsze skojarzenie, że jedziesz trasą Pyra Trial, która tamtędy idzie :) Wyścig oczywiście gravelowy :)
Janku, ja bym dodał jeszcze kwestię osprzętu, gdzie w przypadku road plus, pewnie zazwyczaj montowany jest osprzęt szosowym jako fabryczny. I tutaj może się pojawić rozczarowanie gdy taki rower będzie użytkowany w znacznej mierze na leśnych szutrach. A wiadomo, z GRX’em w podwoziu i na wąskiej oponie, gravelem po asfalcie można pośmigać. Pozdrawiam, Piotr!
Tak, szosowe napedy nie lubią błota. Ale to nie są rowery na błoto.
@@PeryMetalu twojemu przedmówcy chodziło zapewne o sztywność napedu, a nie względy zapychania błotem.
@@PeryMetalu Cała światowa czołówka ściga się w przełajach na DA Di2 :)
Pozdrowienia z Leszna i okolic. Może będzie kiedyś okazja minąć się na ulicy, trasie. Wygląda na to, że za sprawą Kasi co raz więcej Wielkopolski we vlogach.
Przykładem road plus może być Giant Content AR -geometria endurance - opona 32mm do 40mm-czy się myle? pozdro
Hej, do 38mm, sam mam i polecam. Oponki 32 są bardzo fajnym kompromisem. W miarę szybko i komfortowo ale umówmy się na szutrze dłużej robi się niekomfortowo.
Da się wrzucić 40 mm również, nawet jest zapas prześwitu w ramie, jedynie w modelu z Tiagrą jest ciasno przy mocowaniu linki do przerzutki (ale wejdzie). Paradoksalnie np. przy Sorze jest większy zapas.
@@bikeshowcc jak zalozysz 32mm to zmiesci sie bagażnik i blotniki cos ala turystyk lub same blotniki sportowe ?Czy zostanie prześwit jescze ?
Planuję dokładnie odwrotnie z Białegostoku do Przemyśla 😉
Tereny do jazdy są u nas faktycznie piękne :) W tamtym rejonie jest jedno miejsce, które najlepiej odwiedzić w okresie kwitnienia roślinności, a mianowicie rozlewisko jadąc z Mórkowa w stronę Krzycka zaraz po przejechaniu nad Ską. Poza szutrami mamy również przyjemne pętle szosowe, gdzie moja ulubiona to przez Osieczną i Świerczynę do Krzemieniewa, a dalej przez Kogucin i Pawłowice do Leszna (40 km) lub z Krzemieniewa do Ponieca i dalej powrót przez Pawłowice lub Rydzynę. Wszystko po drogach z małym natężeniem ruchu lub po asfaltowych ścieżkach. Pozdrawiam :)
Janek, jeśli miałbyś polecić jakiś road+ który zmieści do 40mm to co by to było? U mnie to jest 80% szosa, i 20% bezdroża
Będzie jakieś porównanie Twoich obecnych IRC Boken do poprzednich Tufo Gravel Speedero? Mam WTB Riddler 37c i chcę kupić jedne z tych dwóch, przy problemach z dostępnością Panaracerów Gravelkingów
To ja polecam Ci Continental Terra Speed. Najpierw miałem Riddler, potem By Way ale Conti jest zdecydowanie najlepsze. Mam 40 mm, tubless, są znacznie lżejsze, nie tracą szybkości na asfalcie i przyczepności w terenie. Jedynym minusem jest nieco szybsze zużycie. Jest to wyjątkowo dobra opona. Jeżdżę eskerem 6.0. Hej
czyli jak ktoś ma MTB ale chcuialby szybko polatać w sezonie to taka szosa z grubym kapciem idealna :) MTB zostaje na błoto :P
warto mieć choć dwa sprzęty: typowy gravel z oponką 35-42 najlepiej z napędem 1x, i typowa szosa 25-28mm
Ale tu nie chodzi o to że raz pojedziesz w teren a raz szosą więc wyciągasz taki lub taki rower, tylko o trasy mieszane, bardziej terenowe lub bardziej szosowe. Jedziesz na jednym rowerze i nie zmieniasz go w trasie.
Dołączę z przyjemnością i odcinek z Lubaczowa do Hrubieszowa a i dalej do Włodawy ogarnąć pomogę ;)
Co byłoby lepszym wyborem? Śmiało możesz zrobić taki odcinek porównawczy :D
Giant Contend AR 1 + koła evanlite? (aluminiowa rama + karbonowe koła)
czy
Giant Defy Advanced 2 (karbonowa rama + stockowe koła)
Zawsze wybieraj rower z lepszą karbonową ramą. Koła i inne bajery możesz zmienić później bo podstawę już masz.
Taki Road+ na szutrowe odcinki WTR pomiędzy Jankowicami a Okleśną jest idealny. Po prostu frunąłem na oponach 38c, a na standardowych 32c pewnie jechałbym wolno, aby czegoś nie uszkodzić lub szosowym objazdem. Jednak na standardowych szutrach np. w puszczy Niepołomickiej ewidentnie brakuje komfortu, a podczas trasy powyżej 100 km brakuje mocowań na trzeci bidon. Niestety to nie gravel.
Potwierdzam. Mam świetnego GT Grade carbon na 105ce i zawsze pojawia się problem gdy szutry przestają być gladkie. Gdyby frameset mieścił opony 42-45 a nie 35mm to byłby mój ostatni rower
Wyjątkowo nie do końca się z Tobą zgodzę. Rowerem typu "Road Plus" przejeździłem cała zime i ostatnio nawet testowałem w terenie gdzie można to zobaczyć w filmikach na moim kanale. Nie zgodzę się co do opon bo przy brzydszych warunkach i tak montuje się błotniki gdzie prześwit będzie podobny a co do geometrii to jest z tym przeróżnie więc są to mocno kwestie indywidualne 😉 a i nie wspomniałeś o jednej z ważniejszych rzeczy czyli napęd szosy Endurance będą miały typowo szosowe przerzutki bez napinania a GRX czy też Sram lepiej się sprawdzi na nierównościach ☺️
Tutaj również zgodzić się nie mogę - prześwit to jedna z najwazniejszych rzeczy i argument z błotnikami to żaden argument. Nie jedziesz na gravelową wyprawę/wyścig ultra w lecie z kompletem błotników, a jak na takiej imprezie wpadniesz w bagno, to w pół minuty zrozumiesz całą prawdę o tym, jak ważne są prześwity;)
@@bikeshowcc jadąc na ultramaraton osobiście wziąłbym błotniki ze sobą i sprawdziłbym pogodę przed startem 😉 myślę że te 5-10 mm prześwitu nie zrobi większej różnicy a i tak rzadko kto jeździ w takich warunkach 🤔
Właśnie czekam na Twoją recenzję IRC boken. W moim nowym Road + 40c wchodzi na styk (Domane al, obręcz 21mm). Zastanawiam się obecnie pomiędzy Tufo Speedero/Thundero, IRC i Pinarello Cinturato H z tym, że obecnie Tufo tylko w 40c dostępne, a czułbym się bardziej komfortowo posiadając zapas prześwitu nie tylko na błoto ale jakieś kamienie w bieżniku, które szybko przelifować mogłyby ramę. Od jutra śmigać będę na Continentalach GP 4Seasons Black 32c i też zamierzam je na szutrach przetestować.
Po tym świetnym jak zwykle u Janka materiale myślę, ze grupa rowerów Gravel powinna zmienić nazwę na Mud :)
Kupiłem "Gravela" w postaci Marina Gestalt i mimo, że planowałem wycieczkowca to nie oszukujmy się - nie jeżdżę na wycieczki i rower na którym dojadę do lasu po asfalcie na oponie 32mm i potem po tym lesie sobie trochę pośmigam okazał się być strzałem w dziesiątkę. Jestem zszokowany jak dużo łatwiej, szybciej i sprawniej idzie mi jeźdżenie w porównaniu do tego co miałem wczesniej. Teraz sobie przerobię swojego trekingowego rowerka na taki ciutkę bardziej "gravelowy" i mimo, że to będzie prawdopodobnie strata pieniędzy to mam projekt na którym będę mógł się pobawić w składanie pierwszego roweru.
Mam gravela z dwoma kompletami kół. W pełni zaspokaja moje potrzeby.
A jak szybkość na szosowych kołach vs klasyczna szosa? Dużo wolniej czy podobnie?
@@grzegorzkedzierski37 poprzednio miałem szosę alu, nie żadną ultra lekką maszynę, na oponach Conti GP5000 28c, teraz Vittoria Corsa 30c. Różnica dla mnie niezauważalna. Ale ja nie jestem PRO. 😛
a masz tarczowki? Bo jak mialem szose z 2 kompletami to zawsze byl problem z hamulcami przy przekladaniu...
@@lechprotean nie mam problemu. Wszystko pasuje bez regulacji.
Superior super wygląda brał bym zamiast wielu topowych marek.
Prawda co mówisz. W taką stronę idą producenci, bo tego oczekuje klient. Nawet Canyon zaczął umożliwiać najniższych modelach szczękowych montaż 28c (gdzie do niedawna było to 25c, jednak ja zaryzykowałem i 28c tufo comtura duo weszło jak złoto). Ostatnio słuchałem podcastu z gościem z Canyona i mówił właśnie, że najczestrze pytanie to czy wejdzie tam szersza opona. Stąd właśnie taki trend Road + (nie wiem, czy wziął to od Ciebie, czy już funkcjonuje coś takiego). Mówił też, że to właśnie nie wymysł firm, tylko ich odpowiedź na klienta. Takim marketingiem był fat bike, który generalnie się nie przyjął i wrócił do swojej niszy. Jeśli chodzi o Canyona ponoć fat bike sprzedaje się świetnie w... Finlandii, ale tam się zawsze dobrze sprzedawał. Dużo mówił właśnie o specjalizacji rynku, czy szos, czy graveli, ale tego oczekuje klient. Jeden chce gravel a'la Dirty Kanza, a drugi chce go obwiesić 46 torbami i zwiedzić kraj.
Właśnie przed chwilą zamontowałem 28C do Canyona Endurace z hamulcami szczękowymi gdzie wstępnie producent zalecał tylko 25C. Działa bez problemu.
Canyon ma ogłosić nową linię na wiosnę. Może w końcu uzupełnią gamę o road plusy.
Jaka masz torebeczkę pod siodłem w tym rowerze?
Jeszcze jedno kółko i trasa przypominała by trasę tego kontenerowca zanim utknął w K.Sueskim.
A dla mnie na Mazowszu tylko road+ jest idealny
Czy jest bardziej szosą niż gravelem również jak porównamy do Rondo Ruuta (jako bardziej agresywnego gravela)?
Dla mnie to jest raczej przeinaczenie idei gravela, niż road plusa. Tzn. wiele osób (w tym Janek) uważa gravele za rowery do jazdy w ciężkim terenie, np. błocie. A gravele, nie tylko z nazwy ale też historycznie, to rowery do jazdy po nieutwardzonych, ale w większości suchych drogach. Czyli były w zamierzeniu właśnie tym, czym teraz jest road plus. Moim zdaniem więcej sensu ma zrobienie z road plusa gravela, niż z gravela MTB. Wiele rowerów road plus ma już mocowania do bagażników, błotników, 3 koszyków na bidon i mapnik (vide Trek Domane), a od szutrówek tego samego producenta różnią się może brakiem mocowań na bagażnik na widelcu, ale przede wszystkim ceną (+10%-20%, bo na gravele jest hype).
Dokładnie. Na szutry polecam oponę typowo gravelową, maks ile wejdzie, a na błoto i piach jest olbrzymi wybór opon przełajowych 33mm. Dużo lepiej sobie poradzą i mnóstwo prześwitu na błoto. Gravel to nie przełaj, xc ani turystyk, choć świetnie się do tych stylów jazdy nadaje.
W cyclocross jeżdżą na oponach 33c i często w większym błocie niż trasy gravelowe i dają radę.
W dużym błocie w zasadzie węższa opona potrafi sprawdzić się lepiej, grunt to niskie ciśnienie i odpowiedni bieżnik…i oczywiście technika.
No i super
Prześwity to jedno ale też bieżnik opony jest ważny na błocie. Dużo sobie można pomóc oponą, do której błoto aż tak się nie klei. Z drugiej strony jak opona klei błoto to nawet ogromne prześwity nie pomogą. Jeżdżę na WTB Venture i Riddler i niestety obie mają wielką tendencję do klejenia błota.
Mam u siebie multum takich tras 😍😎
Czy do Okley Sutro jest możliwość dołączenia nakładki z szkłami korekcyjnymi?
Cześć
a jak byście porównali ze sobą te dwa modele rowerów 1. Specialized Diverge e5 2. Merida Silex 400
Do jazdy 50/50 szosa-ściażki leśne + plany na bikepacking?
Z góry dzięki i subik oczywiście leci.
Nie bez powodu wiele osób jeździ wisłę 1200 na Meridzie... To mówi samo za siebie
Dla mnie jeden *uj. Osprzęt praktycznie taki sam, geometria bardzo zbliżona. Bierz co ci się bardziej podoba. Chociaż wiadomo, że Spec droższy i pewnie lepiej wykonany. (swoją drogą ma support na łożyskach zewnętrznych - więc łatwiejszy serwis). Moim zdaniem najlepszym sposobem doboru roweru, to jest po prostu przejechanie się na nim. Sam mam Silexa alu i ktoś wyżej pisał, że to dziadkowóz. Właśnie ta cecha podoba mi się najbardziej , dla mnie jest wygodny i nic mnie nie boli (w odróżnieniu od szosy karbonowej), a pomimo, że noga słaba to średnie w okolicy 29 -30 km/h na asfalcie wpadają.
@@lukaszsob1219 Chętnie bym je przetestował, ale niestety są niedostępne w sklepach :/ dlatego szukam opinii innych ludzi. Dzięki za wypowiedź.
@@MrKonrado2011 Problem z opiniami innych ludzi, zwłaszcza w internecie jest taka, że są to opinie innych ludzi:) W skrajnych przypadkach (czyli np. znaczna większość jest na nie lub na tak) mogą być pomocne. W przypadku tych dwóch rowerów różnice są tak nieznaczne, że opinie innych Ci nic nie dadzą.
@@lukaszsob1219 masz rację, ale zawsze takie "opinie" mogą zwrócić uwagę na coś na co ja do tej pory kompletnie nie patrzyłem ;)
Chcesz trasy z Przemyśla na Łajstok to może wykorzystaj zapewne super robotę chłopaków z POKOP w ramach Wschód 2021? W tym roku premiera tego ultramaratonu. Z chęcią bym dołączył jak termin nie będzie kolidował...
Istnieje przełaj/grawel ze sportową pozycją jak w przełaju czyli ze zwartą pozycją, nie za długo, z dużym dropem(nie za wysoka główka ramy), który pomieści oponę 36/40 i błoto, bez problemów z blokowaniem?
Wszelkie propozycje mile widziane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zobacz sobie Niner RLT 9 RDO - jak po zmianie mostka mam ustawione prawie tak jak w szosie.
Możesz polecić marki, które mają w swojej ofercie najciekawsze road plusy?
+ Za materiał.
Trek Domane Al 3 Disc
Wydaje mi sie ze Scott Speedster Gravel
@@gallanonim1560 posiadam scotta i polecam :)
@@gallanonim1560 Scott Speester Gravel i chyba nawet zwykły Speedster. Ta geometria jest identyczna (chyba że przedni widelec odrobinę powiększony). Panaracery Gravelkingi SS (te z minimalnym bieżnikiem) o szerokości 38C (realna 38 mm), wchodzą właśnie tak na styk z tyłu (po 2,5-3mm z obu stron). Czyli bez miejsca na błoto, ale wchodzą. Z przodu jeszcze dużo zapasu.
@@kenzik1337 zastanawiam sie nad nim. Rozpatruje jeszcze Meride Silex chociaz to rozne rowery. Problem jest z dostepnoscia zeby porownac jak sie jezdzi na nich. Ale na ktoryms kanale ktos mowil o Meridzie i stwierdzil ze ma geometrie zblizona do mtb a mtb mam i zostaje. Z drugiej strony nie ciagnie mnie bikepacking bo i czasu nie ma na to. Jezdze asfaltem, drogi lesne, polne. Po blotach nie jezdze bo nie lubie wiec wyglada na to Scott chyba lepszy wybór. Na wieksze dziury bedzie mtb bo amor z przodu bedzie jednak robil roznice.
Kupiłem gravela (Kross Esker 6.0) a w sumie wymagania mam takie jak przedstawiłeś dla road plusa - raczej w błoto się nie pcham i teraz myślę czy nie przepłaciłem. Aczolwiek nigdy nie wiadomo co mi jeszcze odbije :D
Akurat w przypadku Eskera 6.0 ciężko mówić o przepłaceniu 😅
Jest przepłacony, bo grail kosztował 5700
@@kondzio5841 kiedy? 2 lata temu?
@@lapserdak123 Z rok, półtora. Ale ja nie mógłbym z tą świadomością żyć, że jeżdżę Kroosem zamiast Canyona.
@@kondzio5841 xdd trololo
Kupiłem w 2019r vento 4.0. Brakuje mi opon 35-38mm na wycieczki w mniej pewne asfalty, ewetualny szuter.
Moje vento 2.0 na 25 ostro idzie po szutrach i lasach a jedyne co je zatrzyma to kopny piach ;)
PATHFINDER Pro 700x38.
Kiedyś w telewizorze widziałem jak ścigali się na rowerach po błocie. To były (są) rowery przełajowe czyli co : road plus czy już gravel ? Zwariować idzie ;)).
Przełaj to przełaj.
Jaka szosa z oponami 40c ??
Trek Domane💪
wiekszość enduranców powoli ma takie możliwości, w okolicach 35+
I znów wracamy do podstawy...czyli określenia się gdzie, jak i po czym chcemy jeździć. Jak się nie określisz na początku to później czegoś może zabraknąć.
Zwyczajnie nie ma roweru do wszystkiego...tzn. , że nie wszędzie będziesz miał max osiągi. Możesz mieć w miarę uniwersalny rower ale w większości terenu nie da Ci max osiągów...niestety wszędzie specjalizacja idzie pełną parą.
Taki life - jednak najlerpiej mieć dwa rowery lub więcej...i nic tu nie wymyślimy niestety. Czyli teraz trzeba zrobić odcinek jak odłożyć milion monet na 2 rowery czy n+1 jak kto woli ;) :D
też mam wrażenie że ciągle kręcimy się w kółko 🤨
Wojciech G.
Masz racje. Tyle, ze sa ludzie jak ja, którzy wiedzą po czym chca jezdzić i road plusy to sa dla mnie idealne, gdyz uwazam za idiotyzm kopanie opona z bieznikiem agresywnym po piachu na stojąco i jadac 5km/h, marnujac sily, a pozniej wracac do domu asfaltem na oponie 2.0 - 2.4. Moge poprowadzic rower 6km/h, a na asfalcie sie płynie.
Jezdze na 28C i 32 do 35C byloby dla mnie idealne i na takie bede zmienial.
@@sheerenergy8602 no tak, to podstawa - wiedziec czego sie chce. Wtedy to jest swiadomy zakup.
Cześć ! Czy tak jak wspomniałeś ostatnio - kończąc sezon w Calpe , nie myślisz już jednak więcej o ustawkach , czy też może gravelowe ustawki wchodzą jeszcze w grę ?? Choć nie mam żadnego doświadczenia w jeździe na ustawce , to w teorii chyba pod względem możliwości wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń , gravelowa ustawka jeszcze będzie się bronić ?? Co sądzisz ?
W filmie w którym mówię o tym, że nie będę organizował ustawek szosowych mówię 30 sekund później właśnie o tym, że ustawki gravelowe pewnie będa:)
Ale road plus z założenia nie jest tym co gravel i odwrotnie - tak jak odwrócone są proporcje docelowych nawierzchni.
Skoro szosy przerabiają na gravele, a gravele na MTB, to czy jest sens przeróbka Unibike Crossfire na coś w stylu gravela? Jak myślicie, ma to jakiś sens?
Wszystko możesz :) poszukaj sobie postów kolegi Sobek82 na forumrowerowe org, znajdziesz tam ramę Peak 29er z kierownicą typu baranek :) tylko pytanie o koszt - będzie potrzebował przenieść lub zmienić manetki żeby używać kierownicy typu baranek. Sensowne minimum to Sora 2x9.
Oczywiście nie można pominąć tez ważnej sprawy jaką jest sprzęgło w tylnej przerzutce w napędach typowo gravelowych czyli GRX , którego brak w napędach szosowych poza jednym chyba wyjątkiem przy ULTEGRZE.
słuszna uwaga. Nie tylko GRX, jeżdzę na sram Apex i sprzęgło jest. Wogóle sądzę że 1x11 w gravelu to jest optimum. 2x11 to raczej szosowe zestawienie
Rzeczy które wydają się być oczywiste, ale żeby zrozumieć te szczególiki trzeba przerobić temat.. Przede wszystkim trzeba sprecyzować swoje potrzeby ewentualnie wziąć pod uwagę perspektywy i właśnie te sprawy, poza uzbieraniem kasy na wymarzony sprzęt lub też pójście na kompromis, są najbardziej skomplikowane.
Jaka to apka na 1:12?
Thanks from the mountains for your response.
:-D
Aplikacja od Wahoo
Podpowiecie proszę, co to za aplikacja na Iphone, która jest widoczna ok 1:30 ? Czy znajdę jej odpowiednik na Android? Z góry dziękuję :)
Aplikacja licznika Wahoo.
@@bikeshowcc Dziękuję!
Janek mam pytanie. Półtora roku temu kupiłem Kross Vento 5.0 .Teraz po około 9000 km przy mojej wadze 88kg obręcze w kołach dobrego producenta Vision 30 są do wymiany. Czy to jest normalne, czy może reklamować towar. Teren gdzie jeżdżę to Kaszuby, a więc średnio pofalowany. Może ktoś ma podobne doświadczenia?
A co się z nimi dzieje? Nie jest to normalne.
@@paweodziewa5505 klocki tak wytarły obręcz (ścieniowały ją) że już ze względów bezpieczeństwa kupuję nowe koła, nie wiem czy jest to związane z niską jakością aluminium obręczy czy z czymś innym
Świetny kanał. Gratuluję! W tym materiale widzę, że użytkujesz iPhone 11. Pytanie jest mimo to rowerowe. Otóż często gromadzę materiał foto/video z szosy telefonem. Nie uważasz, że jest on trochę za duży? Wiem, że Twoje filmy pochodzą z innych urządzeń. Krótko pisząc czy ogólnie zabierając telefon tego gabaru na rower czujesz się komfortowo mając go w rowerowej koszulce z tyłu w kieszeni. Nie jest zbyt ciężki i w ogóle? Pozdrawiam. Ps. Z góry dzięki za odp.
Janek można kupić ten rowerek od Ciebie?
Ile byś dał?
@@lunathedog3924 ja bym dał sporo XD
Czy Maciek zaśpiewa ,,Parostatek" ?
No może już niebawem ;)
Muza jak zwykle genialna, albo więcej niż genialna. Tylko te cholerne ścieżki przy drodze, nienawidzę 🤬
Ooo Bike Plus jeszcze nie dał dwóch komentarzy pod filmem w odstępach czasu :P Szok :P Tak samo Chicago jeszcze śpi ;)
Bike Plus dłubał dziś przy rowerach i tylko słuchał 🙂 Nosz kurde zostałem zestawiony z automatem z ,, CHICAGO" . Chyba muszę sobie zrobić przerwę od YT 🤣 Pozdrawiam Serdecznie 😉
@@BIKE-PLUS hehe oj wybacz
@@krystiankiermasz Zatem miło być zauważonym 😃👍
2024: Roubaix od Speca ma mocowanie na sakwe na górnej rurze, miejce na 40mm opony oraz 3 bidony no i dodatkowo geometria bardziej wygodna niż wyścigowa :)
A co jeśli 80% asfalt ale.chce sakfy czy coś
Ale pieeerdolisz :)
Trochę mniej hejtu panie kolego... nie ma co się takimi przejmować nawet :) A poza tym są osoby takie jak ja którym ten odcinek się przydał
@@lunathedog3924 chyba koleżanko ;p
@@wandamarczak9969 To lepiej chodź na kawę a nie bluzgaj tak ;P
Janku a co taka cisza na temat Loca Bike?
W sensie firmy, czy roweru? Pisałem wielokrotnie, że moja fioletowa Loca wylądowała w Lesznie u szwagra i tam ją można spotkać, a druga Loca jeździ codziennie prawie po mieście, zresztą była w zimie w paru filmach.
Ze mną jest coś nie tak, jak jeżdżąc na tętno do 140 bmp mam średnią po płaskim 20 km/h?
A ile masz kg?
Naprawdę myślisz, że tutaj ktoś odpowie Ci na to pytanie? Ja bym raczej poszedl do lekarza np. kardiologa się przebadać.
@@wirazkacyklopa4516 77 kg/168 cm
Nie wiem, ale zastanów się czy masz odpowiednio wysoką kadencję i ciśnienie w oponach.
[PYTANIE do autora redaktora Jana oraz posiadaczy tego Krossa jak i osób znających się na GEOMETRII rowerowej]
Dlaczego Kross esker 6.0 nawet w największym dostępnym rozmiarze ma bardzo mały Reach oraz długość górnej rury ( w porównaniu do innych graveli np. Canyon, Cannondale, Spec byłby to rozmiar M/L.)
Czy ktoś ma rozmiar XL tego 6.0 i mógłby się wypowiedzieć czy nada się on na osobę 195 cm czy też należy szukać ram typu 2XL u zagranicznych producentów ?
Z góry dziękuję za pomoc !
do jezdzenia po błocie jesli ktoś lubi takie warunki to lepiej sie nada najtanszy nawet MTB, moze byc używany, szkoda mi by bylo targac szosy w takich warunkach, szosowiec ma dwie opcje albo ZWIFT albo przesiadka na MTBka, rzadko jest tak ze ktos kto nigdy nie jezdzil na rowerze nie ma MTBka no chyba ze nie ma warunkow na to zeby przechowywac 2 rowery, ale ja pomimo tego ze moj stary wysluzony MTBk na kołach o archaicznej średnicy 26 cali doskonale mi sie sprawdza gdy jest chocby cien ryzyka ze po drodze zastanie mnie gorsza pogoda, nie jest mi go szkoda uszargać po błocie w trudnym terenie bo ma juz swoje lata osprzet tez juz swoje przeszedl i niedlugo pewnie bedzie przeszczep, ale rama kola daja rade i bedzie mi sluzyl jeszcze przez dlugie lata dopoki pogoda bedzie znosna, zeby polatac po lesnych sciezkach.
A ja mam gravela na oponie 37c i użytkuję jako road plus
1:14 haha Trasa wyglada jak ta co evergiven robil chwile przed kanalem :P
Wiem, że wiele osób uważa tzw. road plus za super pomysł, złoty środek, ale wg mnie to jest bzdura i pułapka. Sam o tym wiesz, bo już nie jeździsz na pośredniej oponie. Sam włożyłem kiedyś 35mm z małym bieżnikiem do szosy (jak nie miałem jeszcze gravela), bo tyle mieści na styk i to był dramat. Utrata lekkości na asfalcie i zero komfortu, trudność przejazdu w lesie. Nie idźcie tą drogą, wymażcie pojęcie road plus ze słownika. Jeśli zamierzacie wjeżdżać do lasu to tylko gravel i 40mm+, nawet jak to będzie 10-20% terenu, z jazdą gravelem po asfalcie trzeba się pogodzić, nie jest źle. Chcecie mieć uniwersalny rower, kupcie gravela z miejscem na min. 42-45mm i dwa komplety kół z oponą +/-28mm na szosę i 40mm+ na gravel, ale polecam zdecydowanie dwa rowery.
Ale tu znów się rozbija o kwestie przeznaczenia. Ja jeżdżę w 90% po asfalcie, ale przy długich trasach czasem się zdarzy że trzeba pojechać trochę po szutrze albo po prostu asfalty są fatalnej jakości. I dla mnie road plus jest złotym środkiem w tym momencie. I mówię to po przesiadce z gravela (4 lata jazdy). Tak więc nie ma tu żadnej "bzdury", jest tylko określony zakres zastosowań. Komuś kto sporo jeździ po lasach i lubi komfort, na pewno road plus bym nie polecił. Swoją drogą, jeśli ktoś chce jeździć po lasach i lubi komfort, to i tak polecałbym MTB, a nie gravela. Gravel jest mimo wszystko dla osób, którym nie przeszkadza że ich trochę wytrzęsie.
@@kuba6156 Jasne, nie twierdzę, że 100% przypadków z road plus jest chybionym pomysłem, zdaję sobie sprawę, że tak jak Ty, będą i Ci zadowoleni, ale raczej w mniejszości. Ja mam taką średnio pułkową szosę, obecnie na 32mm, bo mam słabe asfalty, sporo poruszam się do ścieżkach różnej jakości, ale nie wbijam się nią w teren, omijam szutry, bo to słaba jazda w stosunku do 43mm, którą mam w gravelu. Z gravelem to jest zazwyczaj tak, że szosowiec będzie dawał radę w terenie (mnie bawi ta walka, szukanie linii w trudniejszym terenie), a użytkownik MTB będzie kręcił nosem, że twardo, niewygodne.
@@michag8589 Dokładnie, kwestia punktu odniesienia, tak jak napisałeś i ja to samo miałem na myśli. Ktoś kto jeździ na MTB i poczyta o "pełnym komforcie" na gravelu w terenie, pewnie się srodze zawiedzie. A dla osób, które szukają wyzwania będzie to fajne. I tak samo jak "hardkorowy szosowiec" stwierdzi, że opona 28c to jest wystarczająco do jazdy po szutrze nawet, a ktoś inny uzna że mu na takiej oponie na asfalcie zęby dzwonią.
Niestety ta kwestia punktu odniesienia i oczekiwań sprawia, że w praktyce każdy musi sam pojeździć na danym rowerze i się przekonać, bo czyjeś opisy niewiele mu dadzą. Każdy ma inne progi tolerancji.
A co jeśli jeździsz w lesie pożarowymi drogami a nie singlami?
@@wkbe W sumie rower szosowy 28mm dawałby radę jak jest "twardo" ale jak znajdzie się piach to łatwo o glebę a pisze bo sam to przerabiałem
Rejestracja z mojego miasta 😂
A kiedy będzie relacja z jednego z ultra maratonów gravelowych ???
Raczej nigdy, bo nie lubię tego typu imprez:) Chociaż w sunie nigdy nie warto mówić nigdy, ale na razie nie zanosi się, żeby coś się w tym aspekcie zmieniło. Pożyjemy, zobaczymy.
Mam gravela, którego geometria nie odbiega od szosy a opona 43😁
@@nocnymarek2169 Accent furiuos
I jak Ci się na tym jeździ jak się zaczną korzenie i inny tarki?
@@cyrylski wystarczająco dobrze
@@mariuszcbn83 najlepiej :) ja jeżdzę na oponie 40 c i problemy się zaczynają dopiero na starych rozlazłych brukach w zachodniopomorskim, wszystko inne jakoś znoszę :D
nie po to sie kupuje szose zeby ladowac tam opony jak w trekingu :D ja od zawsze mam 23C , mimo ze mi wejdzie max 28C to nigdy takich nie kupie. szosa ma zapierdalac a nie sie toczyc na balonach :D
Gdy asfalt nie jest idealnie gładki, to szosa nie zapierdala, bo każda dziurka i kamyczek ją spowalnia
Mnie korci żeby kupić taki rower gravel i mu zapier... bafanga 750 z zębatką 52T.
czyli rozumiem, że gravel już nie jest modny i teraz "wszyscy" powinni się zaopatrzyć w road plus....
Nie, musisz kupić oba. Ale juz pracujemy w naszej sekcie rowerowego marketingu co wcisnąć Wam dalej!
@@bikeshowcc dzięki za szczerą odpowiedź ;)
Powiem tak, kupilem szose niedawno na oponach 25mm, sadzilem ze przy 7-8 barach bedzie masakra, ale naprawde ja nie widze roznicy w komforcie jazdy pomiedzy 25tkami na ktorych jezdze na co dzien a 40stkami ktore ma moj szwagier w swoim gravelu z odpowiednio nizszym cisnieniem. I tak szosy nie targa sie po dziurach wiec przy rownym asfalcie to nie ma jakiegokolwiek znaczenia a powiedzmy sobie wprost jak wjedziemy w teren gdzie łata na łacie idziura na dziurze to i na MTB na balonach komfortowo nie będzie. Mysle ze duzy wplyw na nasz komfort ma nasza osobista waga, ja to widze po sobie, gdy wazylem pow. 100kg nie dosc ze bolala mnie du.... po paru km, to wysiadke robily tez nadgarstki, zrzucilem jak narazie 12kg i widze ogromna roznice, jestem w stanie przejechac 40km bez zsiadania z roweru i bolu tyłka, nadgarstki przestaly bolec. Nie jezdze po idealnie rownym asfalcie a naprawde mi tego komfortu nie brakuje. Natomiast widze ogromna roznice w oporach i przyspieszaniu na takim gravelu na 40stkach a mojej szosie na 25tkach, dzieli je przepaść na korzysc szosy na 25tkach.
Jaki
Pierwsze siedem minut o tym, że drogoplus ma mniej miejsca na błoto, ale potem to jeszcze dwie minuty konkretów. Masz gadane Dżej Czoj!
Lesznianie od Leszna a nie Leszczynianie od Leszczna
Jest to rzadsza, ale poprawna forma. Przypominam ze przymiotnik odmiejscowy regionu to LESZCZYŃSKI.
www.poradnia-jezykowa.uz.zgora.pl/wordpress/?p=412
Fotki z Leszna na Stravie to te słabe z tego RX? Masakrycznie słabe ;) ciężko uwierzyć że coś robi fajne filmy i jednocześnie nędzne foty
Stałe światło 4.0 i specyficzna budowa robią swoje niestety. Ale filmowo robi robotę więc jest super alternatywą dla ZV przy złej pogodzie, bo temu aparatowi ciężko zrobić krzywdę.
Dawaj znać. Środek Polski
Boże ale bullshit.
nic ciekawego