Kondenzációs kazán padlófűtéssel - indítás

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.ย. 2024
  • Egy nagyobb, 160 m2-es, kétszintes házban az alagsorban van a videón látható kazán. A magasföldszinten 5 kör lett kialakítva, az emeleten 3.
    Egyelőre marad a hidraulikus váltó.
    Érdemi tanácsokat szívesen fogadok.

ความคิดเห็น • 7

  • @laszlomaradics2508
    @laszlomaradics2508 ปีที่แล้ว +1

    Üdv az iszap leválasztható miért van a kazán körön?
    Fő ágban tettem volna
    És szűrővel rendelkező
    Verziót. (Víz keménysége ph ellenőrzés)
    Ellenőrizze

    • @user-ky3qm2oo1d
      @user-ky3qm2oo1d  ปีที่แล้ว

      Az iszapleválasztót nem érdemes a fűtési visszatérőre tenni. A hidrováltó alapvetően törmelék/kosz leválasztás funciót is ellát, ezért is praktikus, hogy a fűtési kör visszatérő "lejjebb" van, mint a kazánköri visszatérő, így a törmelé le tud úszni a hidrováltó aljába.
      Amúgy a rendszer végig műanyag csöves + réz idomok + roszdamentes, nem valószínű, hogy érdemi kosz lesz.
      Minimális a törmelék, iszap..
      Az első pár napnyi üzemelést követően a hidrováltó alá kötött szakaszból kicsapattam kb egy kisujj végi koszt.
      A vízkeménységgel egyelőre nem foglalkoztam, de nagyobb rendszereknél rendsszeresen ellenőrzöm az NK-t a bevált akvarisztikai csepegtetős szettel.
      Az iszapleválasztó alapvetően a kazánt védi, javaslom, a kazánköri visszatérőn legyen.

  • @martasd1
    @martasd1 ปีที่แล้ว +1

    Üdvözlöm!
    Lenne egy nagyon amatőr kérdésem.
    Miért van szükség a hidrováltóra ha 10 fokos veszteséget okoz?
    Köszönöm válaszát!

    • @user-ky3qm2oo1d
      @user-ky3qm2oo1d  ปีที่แล้ว +1

      Ez a hónap kérdése. Ahány szakember, annyi az ellentmondás.
      Elvileg a kazán szivattyúja is meg tudná hajtani a rendszert, de erre az volt a mondás, hogy hamar kifingana, mert maxra lenne járatva.
      A hidrováltón elmegy jó pár fok sajnos, de muszáj betenni a másik szivattyú miatt.
      Amúgy 36-37 fokor így is sikerül csiholni az osztókon, ami nem rossz.

    • @iNcOnfusiOn
      @iNcOnfusiOn ปีที่แล้ว +2

      @@user-ky3qm2oo1d Ennyire azért nem rejtélyes a dolog. Az viszont szomorú, hogy egyik szakavatott érintett sem akarta/tudta érthetően elmagyarázni az okokat és szempontokat, amik alapján a döntést meg kellett hozni, hogy bekerüljön-e a hidraulikus leválasztó.
      Először pl hamar leszögezhetjük, hogy ez a pillanatnyilag éppen 10°C-os különbség nem veszteség:
      Két mintavétel történt a videóban:
      1. Primer oldal: 45/22°C (ez a maximális teljesítménynek felel meg: 24 kW) 900 kg/h tömegáram.
      1. Szekunder oldal: 35/20,7°C (1400 kg/h) -> 24 kW
      2. Primer oldal: 45/27°C (szivattyú 100% továbbra is -> 900 kg/h) 18,7 kW
      2. Szekunder oldal: 37/25°C (1400 kg/h nem változott) 18,7 kW
      Tehát még egyszer: a hidraulikus leválasztó nem okoz veszteséget.
      A feladata az eltérő tömegáramú rendszerek illesztése anélkül, hogy a csatlakozó hidraulikai körök ne gyakorolhassanak egymásra negatív hatást. Családi házas léptékben azért kerültek előtérbe, mert a korszerű kondenzációs kazánok égéstér hőcserélője a maximalizált hőátadás miatt víz oldalon szűk járatokkal rendelkezik. Ez pedig azt eredményezi, hogy a tömegáram nem növelhető minden határon túl, mert túl nagy lenne az ellenállás és így a szivattyúzási munka. A másik változás az elmúlt időszakban a sugárzó fűtések elterjedése, amikre a radiátoroknál alkalmazott 10-20°C-os hőfoklépcső helyett az alacsonyabb 5°C-os dT jellemző. (ez pedig nagyobb tömegáramot igényel)
      Ezekből adódik, hogy a felületfűtések egy bizonyos kiterjedés felett nem illeszthetők a kondenzációs gázkazánokhoz direktben, mert az azokhoz elvárt tömegáram meghaladja a gázkazánon gazdaságosan (meg persze a fizikailag lehetséges) keringtethető tömegáram szintjét. Viszont, ha a kiadódó felületfűtés tömegáram a kazán szivattyújának létező munkapontja, akkor nincs akadálya annak, hogy padlófűtést önmagában elvigye. Az elvárt dT is általában beállítható paraméter. (ennél a konkrét típusnál 10-30°C között változtatható)
      A korszerű gázkazánokban, ahogy ebben is PWM modulált szivattyú van, továbbá a "csúcsrajáratás" teljesen normális üzemállapot, semmilyen kockázatot nem teszünk, ha így működtetjük. Szóval a [kifingós] információ forrása valószínűleg népi hiedelmekből táplálkozik. Javaslom, hogy mérsékelten hallgasson rá.
      Ebben a konkrét esetben az épület hőszükséglete és a padlófűtés megvalósult kialakítása lenne meghatározó a kérdésben. A 160 m2 fűtött alapterületre 8 db kör elég szűkre szabott még 20x2-es csővel 300-as osztással is, de ha szigetelt az épület ennek kisebb a jelentősége.
      Mindenesetre elhangzott egy 1.7 m3/h, amit ha alapul veszünk, akkor a "hidrováltó" beépítése indokolt volt, amiről a szerelő maga is meggyőződhet, ha fellapozza a kazán telepítői utasításának szivattyú karakterisztikáit és maradék emelőmagasságát tartalmazó fejezetét. Ott látható, hogy típustól függően 0,7-1 m3/h szállításra képes maximum.
      A kivitelezést érintő észrevételek - eddig már úgyse olvasott senki más - a következők:
      - tágulási tartályt nem kötünk be olyan golyóscsappal, amit akár egy gyerek is el tud zárni. Ebben az esetben van a kazánban is egy, ami ugyan csökkenti kockázatot, de más esetben talán nem lesz.
      - a szekunder oldalon elegánsabb és megbízhatóbb módja az üzemeltetésnek, ha egy akár segédenergia nélkül működő termosztatikus keverőszelep, vagy egy háromjáratú motoros keverőszelep állandó vagy időjárásfüggő előremenővel kerül beépítésre a szivattyú elé.
      (persze ahhoz, hogy tudjuk mekkora előremenőre lesz szükség a méretezési külső hőmérsékletnél, ahhoz szükséges legalább egy hőszükségletszámítás az épülethez, és ebből következne egy kazán előremenő beállítás, de itt vélhetően nem volt gépész tervező bevonva és a padlófűtés is adottság, így marad a reszelgetés)
      - ezek a korszerűtlen de olcsó szivattyúk hosszútávon sok pénzt legombolnak az üzemeltetőjéről, megtisztelhetjük a megrendelőt azzal, hogyha egy gyors egyszerű szorzással kiszámoljuk mennyivel fog kevesebb villamosenergiát fizetni, ha a drágább szivattyút választja, ami negyedannyi energiával végzi ugyanazt a munkát.
      - a padlófűtésnél nem az a cél, hogy mindegyiken ugyanakkora tömegáram legyen, hanem, hogy az adott helyiség hőveszteségével egyensúlyt tartó teljesítmény leadható legyen (ezt is a gépész tervező mondja meg jó esetben)
      - EPH kiépítését nem érdemes megúszni…

    • @user-ky3qm2oo1d
      @user-ky3qm2oo1d  ปีที่แล้ว +1

      @@iNcOnfusiOn "mérsékelten halgasson rá" végezetű bekezdésig minden világos, és eddig is világos volt. Az utána leírtakkal kapcsolatban inkább egyeztetnünk kellene, ha lenne rá lehetőségem, mert egyrészt vagy tévesek a leírtak, vagy kérdés merül fel a leírtakkal kapcsolatban. Megkérném, írjon emailt vagy telefonszámot, ha szabad ilyet kérnem, és a továbbiakat közvetlenül beszélnénk meg.
      Rövid válaszok:
      - tágulási tartály golyós csap elzárás kizárt.
      - muszáj másik tág.tart. , mert a kazán a háromjáratú szelepen túl oldja csak meg a térfogatmozgást. (HMV esetén ez a fűtés irányába zárt)
      - termosztatikus keverőt azért nem látok hasznosnak, mert így is maxra kell járatni a hőmérsékleteket, úgymond nincs mit lekeverni belőle.
      - sajnos hőszigetelés nincs a házon, ezért is van maxra járatva a rendszer
      - emiatt illetve amiatt is, mert nem ismert a csövezés pontos elhelyezése gondolkodunk klímás rásegítésben a földszinten, illetve az emeleti feljárót mobil zárással látjuk majd el (=függöny), hogy jobb legyen a hőeloszlás, és ne tóduljon minden meleg fel az emeletre.
      - az 1,7 l/perc (ha rosszul mondom, elnézést, így helyes)
      - tudom jól, hogy a tömegáramokat szabályozni kell, de erre még nem volt időm. Ma/holnap kezdem majd hőmérővel mérni a padlót, és elkezdem a beszabályozást.
      - EPH is lesz, egyelőre örültem, hogy van fűtés, és nem fagy szét a ház. A másik rendszeren is megcsináltam, itt is meglesz majd.
      - a fűtés köri (szekunder) szivattyúra egyelőre nem találtam jó megoldást, SOS tettük be a kézi vezérlésűt.

    • @iNcOnfusiOn
      @iNcOnfusiOn ปีที่แล้ว

      @@user-ky3qm2oo1d Írtam emailt a profilban megadott címre.