Lancia, to rajdowa legenda. Dla mnie najbardziej zasłużona i najlepsza marka samochodow rajdowych. No i jeszcze na początku dałeś tak zwana muzykę italo disco. Na magneto fonie mono grundig to słuchałem. A Lancia to najlepsza rajdowa. Stratos i delta po prostu wymiatają. Kto żył w tych czasach, to się że mną zgodzi.
Czasami się czepiam merytoryki Twoich filmów ale samochody, które pokazujesz są bardzo ciekawe. Ta Lancia jest tego przykładem. Chciałbym ją mieć w garażu🙂
Piękne autko. Sam jeżdżę głównie Lanciami :) Obecnie mam dwie, ale bywało, że w garażu były nawet cztery :) Została mi się Zeta 2,0 Turbo i Kappa 2,0 20V Turbo. Ta ostatnia to moim zdaniem auto idealne. Odpowiednia moc 220 KM, wyposażenie jak nowe auta, a do tego normalny 5 cylindrowy silnik benzynowy Turbo, wielowahaczowe zawieszenie, hamulce Brembo, ksenon, alcantara, ViscoDrive. Teraz takich aut już nie ma ...
Miałem deltę. Ale nie Evo.. Taki zwykły samochód. Nadwozie jak polonez, ale o wiele ładniejsze. Dla miłośników golfa. To golf nawet do zwykłej delty nie dorasta do pięt. Lancia najlepsza.
@@lechlechicki5253 karoseria poloneza i delty była zaprojektowana w jednym studiu w tym samym czasie. Kiedyś gdzieś czytałem, że lancia pierwsza wybrała zgrabniejsze nadwozie dla delty, a fso dostało to brzydsze. Ale wątpię, aby była to prawda. Porównałem te oba wozy tylko stylistycznie. Wiadomo, że delta to był kosmos do poloneza. Żałuję, że ją sprzedałem, bo poszła do nowego właścicielaod razu. Teraz bym miał ciekawego klasyka.
Che bella, la più bella! Wspaniała maszyna z duszą i charakterem, a także bardzo ciekawy odcinek, za który serdecznie dziękuję! Drobna uwaga do czterodrzwiowej Bety: takie nadwozie o linii liftbacka, ale z małą klapą bagażnika, podnoszoną bez tylnej szyby, to fastback; sedan ma sylwetkę trójbryłową i wyraźnie wydzielony "kuperek". Ale to tylko czepianie się grzybersa; a tak to znakomity materiał na znakomitym kanale, szczere gratulacje, drogi Imienniku!
@@grzegorzkoksanowicz6347Wsłuchałem się bardzo dokładnie. Pan Janek powiedział: "...sedan przypominający z zewnątrz hatchbacka..." (mniejsza o rozróżnienie między hatchbackiem a liftbackiem, bo tu granica jest płynna); jednak nie każdy czterodrzwiowy samochód jest sedanem, a jedynie taki, który ma nadwozie trójbryłowe, tj. z wyraźnie wydzielonym "wizualnie" bagażnikiem. Proszę nie traktować tego w kategoriach zarzutu pod adresem Autora, to tylko szczegół bez większego znaczenia, a filmy pana Janka są świetne; moim zdaniem to najlepszy polski kanał motoryzacyjny na YouTubie, a z pewnością mój ulubiony! ♡
@@janpacholski2989 Ja zwróciłem uwagę na słowo "hatchback" (bo przecież Beta nim nigdy nie była), które jednak autor rozbroił określeniem "przypominający" natomiast umknęło mi, że rzeczywiście niewłaściwie zastosował słowo sedan - tak, to oczywisty błąd. Był fastbackiem, względnie liftbackiem albo jak to Niemcy wówczas jeszcze określali "kombi-limuzyna", który to termin, wbrew pozorom, nie determinował tylnej klapy. Pisałem późno, zmęczony i zasugerowany własnym komentarzem - nie zwróciłem uwagi, że chodzi Ci o użycie słowa "sedan".
@@grzegorzkoksanowicz6347To teraz ja trochę się wycofam rakiem i wezmę pana Janka w obronę przed moim własnym "zarzutem", choć - jak zaznaczyłem - to drobnostka: w języku polskim jako "sedan" przyjęło się określać nadwozie trójbryłowe, po włosku zwane "berlina" (po francusku "berline", rumuńsku "berlină"...), w wielu językach słowiańskich "limuzina", a po niemiecku "Limousine", z kolei Brytyjczyk powie, że to "saloon"; natomiast już Amerykanin, mając na myśli auto z karoserią typu "sedan", będzie rozróżniał między wariantem "notchback sedan" (auto trójbryłowe) a "fastback sedan" (dwubryłowe). W rozmaitych językach zakres znaczenia tych nazw jest różny; mnie na przykład zawsze śmieszyło określanie dwudrzwiowego Trabanta niemieckim mianem "Limousine", podczas gdy w starszej polskiej literaturze przedmiotu odróżniano "sedana", zwanego też staromodnie "karetą", od "limuzyny", która "obowiązkowo" musiała mieć dodatkowe okienko między słupkiem C a tylnymi drzwiami (czyli na przykład VW Passat B5 byłby "limuzyną", a 10 cm dłuższa od niego Škoda Superb z tego samego czasu byłaby już tylko "sedanem"). Natomiast jeszcze inną sprawą jest rozróżnienie między "hatchbackiem" a "liftbackiem", gdzie "hatchback" miałby mieć stromiej poprowadzoną linię klapy bagażnika, a "liftback" łagodniej; czyli co? Ustalimy jakiś kąt? Może 45°: jak stromiej to "hatchback", a jak łagodniej to "liftback". Celowo biorę więc wszystkie te nazwy w cudzysłów, bo sami producenci tu mieszają: na przykład Hyundai nazywa swojego "liftbacka" i30 Fastback, a z kolei Citroën CX Limousine był "fastbackiem". W sumie wychodzi na to, że poruszamy się w obszarze typowych sporów akademickich...
Bardzo lubię markę Lancia. Miałem Lancię Prisma 1.6 tj. LX z 1987 roku. Samochód doskonały, z wyjątkiem korozji spowodowanej rosyjskimi tablicami. Dziękuję i mam nadzieję do zobaczenia następnym razem. Pozdrowienia z Czech.
Parę dni temu odszedł Marcello Gandini. Może warto by było zrobić odcinek o nim? Przez wielu jest uważany za największego projektanta samochodowego w historii…
Fajne filmiki, ale polecam udać się jak najszybiciej do Adasia Miałczyńskiego na naukę. :) Akcentowanie niemal kazdego wyrazu na pierwszą sylabę jest trochę nachalne i na dłuższą metę męczące. Ja wiem, ze są pewne informacje, które chcemy w ten sposob podkreslić, akcentując w ten sposób. Ale prowadzenie w ten sposób monologu przez cały czas trwania odcinka "kłuje w uszy".... ;)
Wspaniała Lancia, naprawdę udany stylistycznie samochód. Jednak Beta Montecarlo to dopiero kosmiczny wojażer. Beta miała być klasyczna i reprezentuje ducha pierwszej połowy lat siedemdziesiątych oraz jeszcze trochę czuć lata sześćdziesiąte przez niektóre elementy wnętrza.
Szkoda, ze (po przejeciu marki Alfa Romeo w 1986r) Fiat nie mial pomyslu czym tak naprawde miala byc marka Lancia i zdecydowal sie pojsc z Lancią w kierunku nijakiego prestizu. A wystarczylo pojsc drogą Toyoty, ktora z nieznanego wczesniej Lexusa zrobila marke sportowego premium. A Lancia miala wrecz idealne cechy i renomę, by wyewoluowac w taką markę.
Fiat zazdrościł lanci tego, że to jest rajdowa marka. Przepraszam za błędy. Zainstalowałem klawiaturę Microsoft że sztuczna inteligencja. Ale to taka inteligencja że takie błędy wali. Co wyraz to błąd.
@@lechlechicki5253 sportowy w sensie, ze danych klasach pojazdow w ktorych Lexus mial swoje modele, to te modele mają silniki o zdecydowanie lepszych osiagach niz typowy pojazd tej klasy. Natomiast pisząc o "nijakim prestizu" w Lancii mialem na mysli, ze auta te byly znacznie bogatsze w wyposazeniu niz srednia w danej klasie, ale silniki wprowadzane po 1990r byly niczym sie nie wyrozniajace na tle konkurencji (poza 8-32) i w dodatku nie grzeszace bezawaryjnoscią. W mojej ocenie Fiat znacznie lepiej by zrobil, jakby Alfe ukierunkowal na tansze pojazdy o charakterze sportowym, a Lancia by pozostala marką sportową w klasie premium . Natomiast taka nijaka Lancia w sumie podzielila los Rovera, ktory poszedl bardzo podobną drogą rozwojową.
Ładnie odbudowania, chociaż w paru miejscach od oryginału "odstaje"... Obudowa filtra troszkę "niepełna", podsufitka powinna być biała, z tyłu indywidualne fotele (tu jest kanapa - chyba z uboższej wersji 1.3 oraz inny materiał) i brakuje "skórzanego" mieszka dźwigni zmiany biegów. Kratki wentylacyjne za szybami w oryginale srebrne, no i brak koła zapasowego w bagazniku... 😁 Ale poza tym - bardzo ładna! Niemal tak ładna jak moja 2-litrówka z 1976-go... ☺️😉
Kratki wentylacyjne za szybami w oryginale srebrne, - niekoniecznie. Partie przejściowe tzw Series 1.5 miały już czarne! Proszę przeczytać mój komentarz.
Byla tez Lancia Beta sedan w wydaniu sedan trojbrylowy-silnik, kabina, bagaznik... Dawno, dawno temu odkrywalem rozne takie samochodziki mieszkajac w Romie...
Pewnie wielbiciele alfy nie są zachwyceni porównaniami z Fiatem ale niestety tu akurat widać całą masę zapożyczeń elementów z fiata a i też stylizacja jest bardzo zbliżona do fiata . Widać to w ogólnym wizerunku jak i też w detalach . Ale myślę że i tak lancia wystarczająco wyróżnia się że nie można jej tak bezpośrednio przyrównywać . Dzięki Janku że wyszukujesz wciąż takie piękne "Włoszki" Te auta zawsze będą przez wielu uznawane za ikony tamtych lat . Prze ze mnie też 🙂
No, ale mimo wszystko Fiat nie narzucał swojej stylistki przejęty markom. Jak to jest u volkswagenA. Czy to skoda, Audi, czy seat, to i tak wygląda jak volkswagen
Podobieństw do Fiatów nie ma właściwie żadnych jak i żadnych zapożyczeń wizualnych i także żadnych detali poza klamkami. Był to absolutnie autorski design Lancii - wyjaśniam to co nieco w moim komentarzu.
Ech niecałe 2 l i 200 km a wszystko to napędzane na jedną oś. Renault 21 przy silniku 2.2 12 v i mocy 140 km napęd na przednie koła już sprawiał problemy a co było w tym aucie?
Prawie bezbłędnie ale jednak niezbyt właściwie Pan to wszystko przedstawił. Mówiąc o hatchbacku, którym przecież Beta Berlina nigdy nie była, znalazł się Pan na krawędzi wpadki ale sens wypowiedzi był jednak właściwy. Podobnie, wspomnienie o Becie Montecarlo jako członkini rodziny Beta, także w takim uproszczeniu nie jest błędem, choć jak wiadomo, model ten, poza silnikiem i układem napędowym przeniesionym przed tylną oś nie miał nic wspólnego z przednionapędową Betą, której nazwę tu wykorzystano. Fakt powstania Bety powinien być przedstawiony inaczej. Lancia nie miała pieniędzy na nowe modele, więc Fiat przejmując tę firmę z jej starzejąca się gamą modeli musiał szybko na coś nowego postawić. Trzeba przyznać, że dokonano genialnego posunięcia łącząc imponderabilia marki Lancia i sprawdzoną technikę Fiata. Ta jednak nie ograniczała się do silnika! Podstawą marki był od 1960 roku przedni napęd realizowany „po staremu” czyli krótkie silniki wzdłużnie przed osią przednią. Fiat, dzięki Autobianchi, dysponował już zupełnie nową i rewolucyjną techniką silnika umieszczonego poprzecznie wraz ze skrzynią biegów za silnikiem, zrealizowaną u Fiata świeżo w postaci modelu 128. Wykorzystanie więc ultra nowoczesnych silników Twin Cam Fiata plus nowatorski układ napędowy dla auta średniej klasy był strzałem w 10-kę. Co ciekawe, wykorzystano efekty prac nad przednionapędowym prototypem Fiata 124, zanim zarzucono go na korzyść rozwiązania klasycznego. W ten sposób, mimo techniki Fiata zachowano jednak elitarność Lancii Bety i jednak dość spory odstęp wizerunkowy do Fiatów tej samej klasy, nadal tylnonapędowych. Silnik bardzo przyjazny serwisowo jak na DOHC był także dużym plusem. Szlachetność techniczną Bety podkreśliło także genialne, tylne zawieszenie niezależne Pana Camuffo (szkoda, że Pan o tym nie wspomniał), gdzie Fiaty wówczas, poza 130-ką miały sztywne osie. Do tego własne nadwozia i wnętrza Lancii i… efekt był znakomity. Co prawda skromna karoseria Berliny szybko się zestarzała a i brak tylnej klapy -coś normalnego w chwili debiutu- nie pomagał potem w sprzedaży. Znacznie bogatsze w chrom i ładniejsze Coupe starzało się znacznie lepiej. To sprytne i szczęśliwe wybrnięcie Fiata i Lancii z dylematu powstania nowego auta zostało jednak przyćmione załamaniem się jakości wykonania (z której Lancia wcześniej słynęła), gdzie wprowadzono bardziej… ekonomiczne zasady Fiata. Jednak najgorszym co się stało były sowieckie blachy stalowe, w które Fiat zaopatrywał się na bardzo korzystnych zasadach barterowych w ramach spłaty licencji na Ładę. I do tego kanału zakupowego podpięto też Lancię. Najnowocześniejszy wówczas układ napędowy oraz chyba pierwsze zawieszenie wielowahaczowe tylnej osi na świecie wyjaśnia Pańskie słowa o najlepiej jeżdżącym aucie popularnym tamtego czasu. Co do wysokości Coupe (128 cm) to, wbrew temu co Pan powiedział, nie było wcale mało jak na 4-metrowe auto a zwłaszcza wówczas, kiedy to samochody tego typu były generalnie niższe, niż te z lat 80-tych czy 90-tych -ale to drobnostka. Niestety ale pomylił się Pan co do niewielkiej ilości chromów w przypadku coupe. Było wręcz przeciwnie! Przedstawiony egzemplarz, jest co prawda ładnie odnowiony ale do oryginalnego stanu brakuje mu wiele chromów zwłaszcza na pasie tylnym, gdzie tu nie ma ich wcale a być powinny i to dość sporo w górnej części pasa. Także grill powinien być cały srebrny wraz z oprawą reflektorów. Tu elementy te zostały polakierowane na czarno co jest niezgodne z oryginałem. Podobnie nieoryginalna jest tapicerka, co widać od razu. Nie można się też zgodzić z Pańskimi słowami o takim wizualnym „sfiatyzowaniu” tej Lancii, bowiem jej design był autorskim dziełem studio Lancii a nie Fiata i znalezione przez Pana podobieństwo do Fiata 128 Sport wynika z „wymogów epoki” i był jednak mocno różny a typowy dla Lancii jeśli spojrzymy na dach tego coupe, który nawiązuje wprost do „pagodowego” dachu Fulvii Coupe. Co do znaczków, to miały one już inny charakter (bynajmniej jednak fiatowski) niż wcześniej bo i epoka była już inna i zmieniły się one też na produkowanej do 1976 roku Fulvii Coupe (Fulvia 3) - nie miało to więc z Fiatem nic wspólnego! Rozstaw osi wcale duży nie był i odpowiada, podobnie jak i długość, Fulvii Coupe. Słowo „przysadzisty” określa coś zupełnie innego, niż chciał Pan przekazać 😉. Warto byłoby też dodać czym był Volumex. Była to sprężarka wyporowa, co ciekawe, własnej konstrukcji Lamprediego choć zasadniczo odpowiadającą układowi Rootsa. Przedstawiony egzemplarz jest prawie pierwszą serią a tych wcale nie było trzech! Kwestia serii i face-liftingów jest w przypadku Coupe bardzo skomplikowana. Bohater materiału ma oryginalny grill i oprawę reflektorów pierwszej serii (niestety już nie srebrne jak w oryginale) jak i maskę, która już wkrótce otrzymała inne przetłoczenie na grzbiecie. Natomiast tylne trójkąty wentylacyjne są czarne i o ile nie zostały zaczernione później, to wskazówka na wczesny egzemplarz serii 1.5. Materiały na cockpicie były wysokiej jakości jak na tamte czasy, wbrew temu co usłyszeliśmy! Co do wersji rajdowych to Beta nie pełniła już pawie żadnej roli jak wcześniej Fulvia a raczej pomocniczą dla Stratos. Nieco później główną wyścigówką koncernu został Fiat 131 Abarth, Beta nigdy nie miała tej pozycji w sporcie.
No właśnie te bajania na temat sowieckiej stali, którą sobie grupa Fiata morde wyciera. W tamtych latach wszystko w oczach rdzewiało, bo masowa produkcja "zmuszała" do poszukiwań oszczędności a na przygotowaniu i zabezpieczeniu blach najprościej, gdyż przez pierwsze 2 lata nic jeszcze szególnie nie było widać. Tymczasem nawet u Janka jest na kanale Wołga 1965r, która solidnie zabezpieczona jest oryginalna do dziś!
@@JanGarbacz I absolutnie panie Janie Ci się nie dziwię tym modelem Lancii sam bym chciał się przejechać, z posiadaniem ciężej gdyż ceny są horrendalne 🫡
Witam Lancia zawsze się będzie kojarzyła z rajdami oraz z samochodami użytkowanymi przez nasze władze :) Mogła się podobać mimo dużych wkładów Fiata jak silnik, klamki etc. Pozdrawiam serdecznie :)
Mialem takie auto w USA w latach 1983-1984. Niestety mialo uszkodzone zawieszenie silnika po wypadku i nie nadawalo sie toego naprawic. Silnik dwurzedowy byl swietny!
Az olasz autók mingíg több életérzést nyújtottak mint bármi más tipus !!!! Utolsó olasz autóm FIAT Regata 1.9 DS , nagyon szerettem , becsültem , 4,8 liter/ 100 km , de a rozsda elkerülhetetlen lett sajnos ....A LANCIA prémium márka érzetét nyújtotta mindíg.....igényesebb kivitel volt !!!
Te samochody w latach 70-ch widziało śię w Polsce jedynie pod hotelami....zawsze zwracałem uwagę na te dziwne małe tablice z przodu.To był kosmos na tyle tego co jezdziło po naszych drogach.
...killaset metrow odemnie mieszka gosc ktory ma dokladnie taka samą Lancie Beta ver. coupe (nawet dzisiaj ja ogladalem) ...troche ma z Fiata 124 Coupe, 4 drzwiowa wersja HPE za to przypomina Fiata 137 czyli Poloneza... swego czasu w moim 125p mialem zamontowany podobny zegarek Kienzle (orginalnie chyba z Citroena lub Jaguara) bo uznalem ze stylistycznie bedzie pasowal do kancoastego wystroju wnetrza, tak przez kilkanascie lat dopiero 2 lata temu wymontowalem, bo zdobylem orginalna niezniszczoną kratke na radio ktorą przywrocilem fabryczny wyglad... z tym silnikiem mega fajne autko ...te "sfiacienie" Lanci sprawilo ze tego oldtimera da sie remontowac i naprawiac bo sa czesci - a co za tym idzie doslownie cieszyc dlugim uzytkowaniem podobnie jak posiadacze Fiata 124 Spider.. tego samego nie mozna powiedziec o Lanci Gamma
Cudo, cudo. Co poszło nie tak, że zabrakło miejsca dla takiej motoryazacji ?! W sumie to cieszmy się, że jeszcze jakąkolwiek mamy, zanim eurokołchoz sprawi, że samochody będziemy oglądać tylko na kanałach historycznych albo w recenzjach nowych samochodów z Azji.
Włoskie samochody brzmią przepięknie na oryginalnych wydechach, ludzie oszczędzając zamiennikami psują to co w nich najpiękniejsze. Zwracaj na to uwagę
Janku i jakim cudem można było coś produkować do 75 roku jako pierwszą serię gdy mówisz zaraz po tym że ten model był produkowany do roku 80... A jest to seria 1 co wynika z twojej wypowiedzi to jak to było naprawdę
@@damianchrzanowski259 Czytaj proszę. Gość mówi że był problem z korozją. Wynikał z tego że robiono prawie wszystko z blach port CCCP które nie trzymały parametrów.
@@damianchrzanowski259ruskie od Fiata kupili licencję na ładę. A jaka. To sobie w necie poszukaj. Płacili za licencję stalą. A, że to było kiepskie, to i renoma Fiata upadła. Nawet w PRL. Pamiętam to. Mirafiori miało świetne SILNIKI, a nadwozie dziurawe od rdzy, bo to była ruska stal
Moj ojciec ktory "zjadl zeby" na samochodach, 30 lat na taksowce, zawsze wypowiadal sie pogardliwie o wloskich samochodach. Ojciec zawsze mowil ze sa tylko dwie marki samochodow Mercedes i reszta albo nie ma jazdy bez gwiazdy. Wedlug niego najlepsze samochody na swiecie to niemieckie marki i japonskie a reszta to gowno. Ford gowno wort. Jeszcze mowil ze dosc dobry byl Peugot. Samochody byly dobre do lat 1990-tych a pozniej to szajs.
Piękna maszyna, niesamowita sylwetka. Uwielbiam pizzę, ale włoskich samochodów nie lubię. Za to lubię słuchać Pana Janka. 23:15 - wrażenie ciasnoty na tylnej kanapie potęguje sąsiedztwo Passata B3 😁
Panie Garbacz, co za głupi tytuł,jaki Fiat mianowicie,co to auto ma wspólnego z nim,poza silnikiem,to już obecne Skody mają więcej wspólnego z Vw i nikt ich tak nie nazywa.
Tytuł był napisany z pytajnikiem. Sądzę, że ogladnąwszy cały odcinek widz zobaczy, że Lancia Beta wbrew pozorom nie ma wiele wspólnego z Fiatem. Ale był trochę prowokujący, to fakt :) Pozdrawiam serdecznie J.G.
@@Arczifreak Bardzo mało! Proponuję zatem Ople i Saaby nazywać TEŻ Fiatami,bo mają silniki diesla od Fiat,albo BMW, Peugeotami,bo też te pierwsze mają silniki od tych drugich.
@@italiacars Żenującą jest taka sytuacja, kiedy ktoś, kto nie ma pojęcia o tematach na jakie usiłuje się wypowiedzieć, nie wie nawet tego, kiedy powinien milczeć.
Lancia, to rajdowa legenda. Dla mnie najbardziej zasłużona i najlepsza marka samochodow rajdowych. No i jeszcze na początku dałeś tak zwana muzykę italo disco. Na magneto fonie mono grundig to słuchałem. A Lancia to najlepsza rajdowa. Stratos i delta po prostu wymiatają. Kto żył w tych czasach, to się że mną zgodzi.
STRATOS.......i Sandro Munari....jeśli pamiętasz....
JANEK SUPER LANCIA !!!! co raz bardziej mnie zachwycasz samochodami !!!! ale nie prędkością !!!! 😄😄lol
Czasami się czepiam merytoryki Twoich filmów ale samochody, które pokazujesz są bardzo ciekawe. Ta Lancia jest tego przykładem. Chciałbym ją mieć w garażu🙂
Wobec tego życzę Ci takiej Lancii. Pozdrawiam J.G
Alez to jest przepiekne auto. Janek Ty to swietne auta wyszukujesz! Oby wiecej takich perelek.
Piękne autko. Sam jeżdżę głównie Lanciami :) Obecnie mam dwie, ale bywało, że w garażu były nawet cztery :) Została mi się Zeta 2,0 Turbo i Kappa 2,0 20V Turbo. Ta ostatnia to moim zdaniem auto idealne. Odpowiednia moc 220 KM, wyposażenie jak nowe auta, a do tego normalny 5 cylindrowy silnik benzynowy Turbo, wielowahaczowe zawieszenie, hamulce Brembo, ksenon, alcantara, ViscoDrive. Teraz takich aut już nie ma ...
Miałem deltę. Ale nie Evo.. Taki zwykły samochód. Nadwozie jak polonez, ale o wiele ładniejsze. Dla miłośników golfa. To golf nawet do zwykłej delty nie dorasta do pięt. Lancia najlepsza.
@@Piotrek581no proszę Cię. Z czym porownujesz Lancie?😊
😂😂😂
@@lechlechicki5253 karoseria poloneza i delty była zaprojektowana w jednym studiu w tym samym czasie. Kiedyś gdzieś czytałem, że lancia pierwsza wybrała zgrabniejsze nadwozie dla delty, a fso dostało to brzydsze. Ale wątpię, aby była to prawda. Porównałem te oba wozy tylko stylistycznie. Wiadomo, że delta to był kosmos do poloneza. Żałuję, że ją sprzedałem, bo poszła do nowego właścicielaod razu. Teraz bym miał ciekawego klasyka.
Ale za to teraz masz "wegańska skórę", że 3 ekrany dotykowe, atrapy wydechu, dźwięk silnika z głośników, ambientowe podświetlenie prosto od
Na koncu filmu to chyba Kajetan Kajetanowicz przejał prowadzenie :-) Śliczne i eleganckie autko !
Che bella, la più bella! Wspaniała maszyna z duszą i charakterem, a także bardzo ciekawy odcinek, za który serdecznie dziękuję! Drobna uwaga do czterodrzwiowej Bety: takie nadwozie o linii liftbacka, ale z małą klapą bagażnika, podnoszoną bez tylnej szyby, to fastback; sedan ma sylwetkę trójbryłową i wyraźnie wydzielony "kuperek". Ale to tylko czepianie się grzybersa; a tak to znakomity materiał na znakomitym kanale, szczere gratulacje, drogi Imienniku!
Dziękuję i pozdrawiam Panie Janie !
Autor nie popełnił tam żadnego błędu, proszę się wsłuchać dokładniej w to, co powiedział.
@@grzegorzkoksanowicz6347Wsłuchałem się bardzo dokładnie. Pan Janek powiedział: "...sedan przypominający z zewnątrz hatchbacka..." (mniejsza o rozróżnienie między hatchbackiem a liftbackiem, bo tu granica jest płynna); jednak nie każdy czterodrzwiowy samochód jest sedanem, a jedynie taki, który ma nadwozie trójbryłowe, tj. z wyraźnie wydzielonym "wizualnie" bagażnikiem. Proszę nie traktować tego w kategoriach zarzutu pod adresem Autora, to tylko szczegół bez większego znaczenia, a filmy pana Janka są świetne; moim zdaniem to najlepszy polski kanał motoryzacyjny na YouTubie, a z pewnością mój ulubiony! ♡
@@janpacholski2989 Ja zwróciłem uwagę na słowo "hatchback" (bo przecież Beta nim nigdy nie była), które jednak autor rozbroił określeniem "przypominający" natomiast umknęło mi, że rzeczywiście niewłaściwie zastosował słowo sedan - tak, to oczywisty błąd. Był fastbackiem, względnie liftbackiem albo jak to Niemcy wówczas jeszcze określali "kombi-limuzyna", który to termin, wbrew pozorom, nie determinował tylnej klapy. Pisałem późno, zmęczony i zasugerowany własnym komentarzem - nie zwróciłem uwagi, że chodzi Ci o użycie słowa "sedan".
@@grzegorzkoksanowicz6347To teraz ja trochę się wycofam rakiem i wezmę pana Janka w obronę przed moim własnym "zarzutem", choć - jak zaznaczyłem - to drobnostka: w języku polskim jako "sedan" przyjęło się określać nadwozie trójbryłowe, po włosku zwane "berlina" (po francusku "berline", rumuńsku "berlină"...), w wielu językach słowiańskich "limuzina", a po niemiecku "Limousine", z kolei Brytyjczyk powie, że to "saloon"; natomiast już Amerykanin, mając na myśli auto z karoserią typu "sedan", będzie rozróżniał między wariantem "notchback sedan" (auto trójbryłowe) a "fastback sedan" (dwubryłowe). W rozmaitych językach zakres znaczenia tych nazw jest różny; mnie na przykład zawsze śmieszyło określanie dwudrzwiowego Trabanta niemieckim mianem "Limousine", podczas gdy w starszej polskiej literaturze przedmiotu odróżniano "sedana", zwanego też staromodnie "karetą", od "limuzyny", która "obowiązkowo" musiała mieć dodatkowe okienko między słupkiem C a tylnymi drzwiami (czyli na przykład VW Passat B5 byłby "limuzyną", a 10 cm dłuższa od niego Škoda Superb z tego samego czasu byłaby już tylko "sedanem"). Natomiast jeszcze inną sprawą jest rozróżnienie między "hatchbackiem" a "liftbackiem", gdzie "hatchback" miałby mieć stromiej poprowadzoną linię klapy bagażnika, a "liftback" łagodniej; czyli co? Ustalimy jakiś kąt? Może 45°: jak stromiej to "hatchback", a jak łagodniej to "liftback". Celowo biorę więc wszystkie te nazwy w cudzysłów, bo sami producenci tu mieszają: na przykład Hyundai nazywa swojego "liftbacka" i30 Fastback, a z kolei Citroën CX Limousine był "fastbackiem". W sumie wychodzi na to, że poruszamy się w obszarze typowych sporów akademickich...
śliczne autko :)
Bardzo lubię markę Lancia. Miałem Lancię Prisma 1.6 tj. LX z 1987 roku. Samochód doskonały, z wyjątkiem korozji spowodowanej rosyjskimi tablicami. Dziękuję i mam nadzieję do zobaczenia następnym razem. Pozdrowienia z Czech.
Piękna jest ❤
Ładny samochód teraz ciężko taki nabyć. Pozdrawiam
Parę dni temu odszedł Marcello Gandini. Może warto by było zrobić odcinek o nim? Przez wielu jest uważany za największego projektanta samochodowego w historii…
Zdecydowanie warto byłoby zrobić taki odcinek ale póki co musi jeszcze trochę poczekać
Nie wiedziałem! Przykre!
Mám Lancia Beta Coupé 1800 Rok 1974 první série.Super kára.Ve žluté barvě originál ❤
Jak udało ci się utrzymać takie auto bez rdzy bo napisałeś że jest w oryginalnym żółtym kolorze?
Przepiękny samochód
Cudne Janku ultra-rarytasy
Prawdziwa historia motoryzacji
👍
Fajne filmiki, ale polecam udać się jak najszybiciej do Adasia Miałczyńskiego na naukę. :)
Akcentowanie niemal kazdego wyrazu na pierwszą sylabę jest trochę nachalne i na dłuższą metę męczące. Ja wiem, ze są pewne informacje, które chcemy w ten sposob podkreslić, akcentując w ten sposób. Ale prowadzenie w ten sposób monologu przez cały czas trwania odcinka "kłuje w uszy".... ;)
Wspaniała Lancia, naprawdę udany stylistycznie samochód. Jednak Beta Montecarlo to dopiero kosmiczny wojażer. Beta miała być klasyczna i reprezentuje ducha pierwszej połowy lat siedemdziesiątych oraz jeszcze trochę czuć lata sześćdziesiąte przez niektóre elementy wnętrza.
Piękna. I pięknie odrestaurowana, raczej nie myślę, że zachowana bo ta korozja to była zmora.
Ładny egzemplarz tego modelu. Dzięki. Pozdrawiam
"Lancia sfiaciała" piękne!
Ale Fiat np.Croma z 1986 roku,też się zlancił.
Czekam na filmik o modelu Thema 8.32 Kombi 4WD jesli jeszcze nie bylo...
Kocham się w Włoszkach 😘
Ja tam wolę Japonki ale szacun mimo wszystko 💪😅
Japonska motoryzacja lat 70 była słaba.
@@grzegorz7407bym polemizował.
@@jarek5994a hiszpanki. Moja żona jest hiszpanka. No chyba że o samochody chodzi, a nie dziewczyny
@@grzegorz7407 co ty opowiadasz, była dużo bardziej nowatorska niż obecnie
Szkoda, ze (po przejeciu marki Alfa Romeo w 1986r) Fiat nie mial pomyslu czym tak naprawde miala byc marka Lancia i zdecydowal sie pojsc z Lancią w kierunku nijakiego prestizu. A wystarczylo pojsc drogą Toyoty, ktora z nieznanego wczesniej Lexusa zrobila marke sportowego premium. A Lancia miala wrecz idealne cechy i renomę, by wyewoluowac w taką markę.
Fiat zazdrościł lanci tego, że to jest rajdowa marka. Przepraszam za błędy. Zainstalowałem klawiaturę Microsoft że sztuczna inteligencja. Ale to taka inteligencja że takie błędy wali. Co wyraz to błąd.
Jeszcze do Toyoty. Lexsus to jest marka stworzona przez toyotę. Tak jak acura to lepsze hondy i infiniti, to lepsze nissany.
Od kiedy Lexus jest sportowy?
@@lechlechicki5253 sportowy w sensie, ze danych klasach pojazdow w ktorych Lexus mial swoje modele, to te modele mają silniki o zdecydowanie lepszych osiagach niz typowy pojazd tej klasy. Natomiast pisząc o "nijakim prestizu" w Lancii mialem na mysli, ze auta te byly znacznie bogatsze w wyposazeniu niz srednia w danej klasie, ale silniki wprowadzane po 1990r byly niczym sie nie wyrozniajace na tle konkurencji (poza 8-32) i w dodatku nie grzeszace bezawaryjnoscią. W mojej ocenie Fiat znacznie lepiej by zrobil, jakby Alfe ukierunkowal na tansze pojazdy o charakterze sportowym, a Lancia by pozostala marką sportową w klasie premium . Natomiast taka nijaka Lancia w sumie podzielila los Rovera, ktory poszedl bardzo podobną drogą rozwojową.
@@Piotrek581
Acura to w USA. W Europie taka Legend to wciąż Honda.
Po prostu piękna
Bardzo ładny samochód no i ładnie go za prezentowałeś
Ładnie odbudowania, chociaż w paru miejscach od oryginału "odstaje"... Obudowa filtra troszkę "niepełna", podsufitka powinna być biała, z tyłu indywidualne fotele (tu jest kanapa - chyba z uboższej wersji 1.3 oraz inny materiał) i brakuje "skórzanego" mieszka dźwigni zmiany biegów. Kratki wentylacyjne za szybami w oryginale srebrne, no i brak koła zapasowego w bagazniku... 😁
Ale poza tym - bardzo ładna! Niemal tak ładna jak moja 2-litrówka z 1976-go... ☺️😉
Kratki wentylacyjne za szybami w oryginale srebrne, - niekoniecznie. Partie przejściowe tzw Series 1.5 miały już czarne! Proszę przeczytać mój komentarz.
To czego się nie chwalisz jak taka Twoja super😅
Na Hungaroring pierwszym samochodem bezpieczenstwa byla Tatra 613.
Była!
Wiedzialem ze Janek odpowie 😜. Pozdrowienia!
@@krzysztofjaskula3740 Również Pozdrawiam
Panie Janie - dla mnie Bomba LANCIA💘
Dziękuję za bardzo interesujący odcinek!
Ale piękna włoska kobieta).
Byla tez Lancia Beta sedan w wydaniu sedan trojbrylowy-silnik, kabina, bagaznik... Dawno, dawno temu odkrywalem rozne takie samochodziki mieszkajac w Romie...
Miałem ją z gumy Turbo na karteczce 🙂 Pozdrowienia Janek
Pozdrawiam
Piękna ❤, zapomniana marka przeze mnie , dzięki za przypomnienie , super filmik 👍, super auto 👍
Pewnie wielbiciele alfy nie są zachwyceni porównaniami z Fiatem ale niestety tu akurat widać całą masę zapożyczeń elementów z fiata a i też stylizacja jest bardzo zbliżona do fiata . Widać to w ogólnym wizerunku jak i też w detalach . Ale myślę że i tak lancia wystarczająco wyróżnia się że nie można jej tak bezpośrednio przyrównywać . Dzięki Janku że wyszukujesz wciąż takie piękne "Włoszki" Te auta zawsze będą przez wielu uznawane za ikony tamtych lat . Prze ze mnie też 🙂
No, ale mimo wszystko Fiat nie narzucał swojej stylistki przejęty markom. Jak to jest u volkswagenA. Czy to skoda, Audi, czy seat, to i tak wygląda jak volkswagen
Bo to sa VW...@@Piotrek581
Podobieństw do Fiatów nie ma właściwie żadnych jak i żadnych zapożyczeń wizualnych i także żadnych detali poza klamkami. Był to absolutnie autorski design Lancii - wyjaśniam to co nieco w moim komentarzu.
Ech niecałe 2 l i 200 km a wszystko to napędzane na jedną oś. Renault 21 przy silniku 2.2 12 v i mocy 140 km napęd na przednie koła już sprawiał problemy a co było w tym aucie?
Bardzo fajnie narysowane auto 👍👍👍
Ach te woskie auta. Dziela sztuki 😍
Prawie bezbłędnie ale jednak niezbyt właściwie Pan to wszystko przedstawił. Mówiąc o hatchbacku, którym przecież Beta Berlina nigdy nie była, znalazł się Pan na krawędzi wpadki ale sens wypowiedzi był jednak właściwy. Podobnie, wspomnienie o Becie Montecarlo jako członkini rodziny Beta, także w takim uproszczeniu nie jest błędem, choć jak wiadomo, model ten, poza silnikiem i układem napędowym przeniesionym przed tylną oś nie miał nic wspólnego z przednionapędową Betą, której nazwę tu wykorzystano. Fakt powstania Bety powinien być przedstawiony inaczej. Lancia nie miała pieniędzy na nowe modele, więc Fiat przejmując tę firmę z jej starzejąca się gamą modeli musiał szybko na coś nowego postawić. Trzeba przyznać, że dokonano genialnego posunięcia łącząc imponderabilia marki Lancia i sprawdzoną technikę Fiata. Ta jednak nie ograniczała się do silnika! Podstawą marki był od 1960 roku przedni napęd realizowany „po staremu” czyli krótkie silniki wzdłużnie przed osią przednią. Fiat, dzięki Autobianchi, dysponował już zupełnie nową i rewolucyjną techniką silnika umieszczonego poprzecznie wraz ze skrzynią biegów za silnikiem, zrealizowaną u Fiata świeżo w postaci modelu 128. Wykorzystanie więc ultra nowoczesnych silników Twin Cam Fiata plus nowatorski układ napędowy dla auta średniej klasy był strzałem w 10-kę. Co ciekawe, wykorzystano efekty prac nad przednionapędowym prototypem Fiata 124, zanim zarzucono go na korzyść rozwiązania klasycznego. W ten sposób, mimo techniki Fiata zachowano jednak elitarność Lancii Bety i jednak dość spory odstęp wizerunkowy do Fiatów tej samej klasy, nadal tylnonapędowych. Silnik bardzo przyjazny serwisowo jak na DOHC był także dużym plusem. Szlachetność techniczną Bety podkreśliło także genialne, tylne zawieszenie niezależne Pana Camuffo (szkoda, że Pan o tym nie wspomniał), gdzie Fiaty wówczas, poza 130-ką miały sztywne osie. Do tego własne nadwozia i wnętrza Lancii i… efekt był znakomity. Co prawda skromna karoseria Berliny szybko się zestarzała a i brak tylnej klapy -coś normalnego w chwili debiutu- nie pomagał potem w sprzedaży. Znacznie bogatsze w chrom i ładniejsze Coupe starzało się znacznie lepiej. To sprytne i szczęśliwe wybrnięcie Fiata i Lancii z dylematu powstania nowego auta zostało jednak przyćmione załamaniem się jakości wykonania (z której Lancia wcześniej słynęła), gdzie wprowadzono bardziej… ekonomiczne zasady Fiata. Jednak najgorszym co się stało były sowieckie blachy stalowe, w które Fiat zaopatrywał się na bardzo korzystnych zasadach barterowych w ramach spłaty licencji na Ładę. I do tego kanału zakupowego podpięto też Lancię. Najnowocześniejszy wówczas układ napędowy oraz chyba pierwsze zawieszenie wielowahaczowe tylnej osi na świecie wyjaśnia Pańskie słowa o najlepiej jeżdżącym aucie popularnym tamtego czasu. Co do wysokości Coupe (128 cm) to, wbrew temu co Pan powiedział, nie było wcale mało jak na 4-metrowe auto a zwłaszcza wówczas, kiedy to samochody tego typu były generalnie niższe, niż te z lat 80-tych czy 90-tych -ale to drobnostka. Niestety ale pomylił się Pan co do niewielkiej ilości chromów w przypadku coupe. Było wręcz przeciwnie! Przedstawiony egzemplarz, jest co prawda ładnie odnowiony ale do oryginalnego stanu brakuje mu wiele chromów zwłaszcza na pasie tylnym, gdzie tu nie ma ich wcale a być powinny i to dość sporo w górnej części pasa. Także grill powinien być cały srebrny wraz z oprawą reflektorów. Tu elementy te zostały polakierowane na czarno co jest niezgodne z oryginałem. Podobnie nieoryginalna jest tapicerka, co widać od razu. Nie można się też zgodzić z Pańskimi słowami o takim wizualnym „sfiatyzowaniu” tej Lancii, bowiem jej design był autorskim dziełem studio Lancii a nie Fiata i znalezione przez Pana podobieństwo do Fiata 128 Sport wynika z „wymogów epoki” i był jednak mocno różny a typowy dla Lancii jeśli spojrzymy na dach tego coupe, który nawiązuje wprost do „pagodowego” dachu Fulvii Coupe. Co do znaczków, to miały one już inny charakter (bynajmniej jednak fiatowski) niż wcześniej bo i epoka była już inna i zmieniły się one też na produkowanej do 1976 roku Fulvii Coupe (Fulvia 3) - nie miało to więc z Fiatem nic wspólnego! Rozstaw osi wcale duży nie był i odpowiada, podobnie jak i długość, Fulvii Coupe. Słowo „przysadzisty” określa coś zupełnie innego, niż chciał Pan przekazać 😉. Warto byłoby też dodać czym był Volumex. Była to sprężarka wyporowa, co ciekawe, własnej konstrukcji Lamprediego choć zasadniczo odpowiadającą układowi Rootsa. Przedstawiony egzemplarz jest prawie pierwszą serią a tych wcale nie było trzech! Kwestia serii i face-liftingów jest w przypadku Coupe bardzo skomplikowana. Bohater materiału ma oryginalny grill i oprawę reflektorów pierwszej serii (niestety już nie srebrne jak w oryginale) jak i maskę, która już wkrótce otrzymała inne przetłoczenie na grzbiecie. Natomiast tylne trójkąty wentylacyjne są czarne i o ile nie zostały zaczernione później, to wskazówka na wczesny egzemplarz serii 1.5. Materiały na cockpicie były wysokiej jakości jak na tamte czasy, wbrew temu co usłyszeliśmy! Co do wersji rajdowych to Beta nie pełniła już pawie żadnej roli jak wcześniej Fulvia a raczej pomocniczą dla Stratos. Nieco później główną wyścigówką koncernu został Fiat 131 Abarth, Beta nigdy nie miała tej pozycji w sporcie.
No właśnie te bajania na temat sowieckiej stali, którą sobie grupa Fiata morde wyciera. W tamtych latach wszystko w oczach rdzewiało, bo masowa produkcja "zmuszała" do poszukiwań oszczędności a na przygotowaniu i zabezpieczeniu blach najprościej, gdyż przez pierwsze 2 lata nic jeszcze szególnie nie było widać. Tymczasem nawet u Janka jest na kanale Wołga 1965r, która solidnie zabezpieczona jest oryginalna do dziś!
Co oni zrobili z tą legendarna marką.
Układ czterech reflektorów ,nigdy się nie zestarzeje.
Takie poczwórne "spojrzenie " samochodu...
Widzę Lancie u Janka wchodzę i oglądam 😃
Mam nadzieję że kiedyś nagrasz o Delcie hf integrale evo, pozdrawiam 🫡
Chciałbym bardzo
@@JanGarbacz I absolutnie panie Janie Ci się nie dziwię tym modelem Lancii sam bym chciał się przejechać, z posiadaniem ciężej gdyż ceny są horrendalne 🫡
Niesamowite ile wspaniałych modeli opracowała Lancia w latach 70 tych. Smutne, że tak niesamowite konstrukcje i design nie uratowały firmy.
Wielka szkoda, ale przedłużyły jej życie
@@JanGarbacz Ciekawe, czy w Polsce jest gdzieś Stratos ? Może będzie omówienie ?
Ale klasyk, jest boski ten samochód
Auta na Twoim kanale często mnie zaskakują. Skąd Ty to bierzesz?!
nie masz pojęcia co ludzie potrafią trzymać w swoich garażach :) serio
Stalowa Wola i okolice zagłębie klasyków 😅
Witam Lancia zawsze się będzie kojarzyła z rajdami oraz z samochodami użytkowanymi przez nasze władze :) Mogła się podobać mimo dużych wkładów Fiata jak silnik, klamki etc. Pozdrawiam serdecznie :)
Mialem takie auto w USA w latach 1983-1984. Niestety mialo uszkodzone zawieszenie silnika po wypadku i nie nadawalo sie toego naprawic. Silnik dwurzedowy byl swietny!
Piękna Lancia
Az olasz autók mingíg több életérzést nyújtottak mint bármi más tipus !!!! Utolsó olasz autóm FIAT Regata 1.9 DS , nagyon szerettem , becsültem , 4,8 liter/ 100 km , de a rozsda elkerülhetetlen lett sajnos ....A LANCIA prémium márka érzetét nyújtotta mindíg.....igényesebb kivitel volt !!!
Te samochody w latach 70-ch widziało śię w Polsce jedynie pod hotelami....zawsze zwracałem uwagę na te dziwne małe tablice z przodu.To był kosmos na tyle tego co jezdziło po naszych drogach.
...killaset metrow odemnie mieszka gosc ktory ma dokladnie taka samą Lancie Beta ver. coupe (nawet dzisiaj ja ogladalem) ...troche ma z Fiata 124 Coupe, 4 drzwiowa wersja HPE za to przypomina Fiata 137 czyli Poloneza... swego czasu w moim 125p mialem zamontowany podobny zegarek Kienzle (orginalnie chyba z Citroena lub Jaguara) bo uznalem ze stylistycznie bedzie pasowal do kancoastego wystroju wnetrza, tak przez kilkanascie lat dopiero 2 lata temu wymontowalem, bo zdobylem orginalna niezniszczoną kratke na radio ktorą przywrocilem fabryczny wyglad... z tym silnikiem mega fajne autko ...te "sfiacienie" Lanci sprawilo ze tego oldtimera da sie remontowac i naprawiac bo sa czesci - a co za tym idzie doslownie cieszyc dlugim uzytkowaniem podobnie jak posiadacze Fiata 124 Spider.. tego samego nie mozna powiedziec o Lanci Gamma
Cudo, cudo. Co poszło nie tak, że zabrakło miejsca dla takiej motoryazacji ?! W sumie to cieszmy się, że jeszcze jakąkolwiek mamy, zanim eurokołchoz sprawi, że samochody będziemy oglądać tylko na kanałach historycznych albo w recenzjach nowych samochodów z Azji.
Janku co to za muza?? 0:57??
Nie pamiętam, coś z biblioteki yt
Zobacz w opisie filmu tam jest podane
Kiedy oglądania filmu to porównaniu z fiatem Lancia i tak był marką premium jak Maserati ❤ zazdrościłem bo te nasze fiaty miały niską jakość
Włoskie samochody brzmią przepięknie na oryginalnych wydechach, ludzie oszczędzając zamiennikami psują to co w nich najpiękniejsze. Zwracaj na to uwagę
Janku i jakim cudem można było coś produkować do 75 roku jako pierwszą serię gdy mówisz zaraz po tym że ten model był produkowany do roku 80... A jest to seria 1 co wynika z twojej wypowiedzi to jak to było naprawdę
Panie Janie ,a co to za śliczny pałacyk? Autko też owszem,owszem
Yogibaboo! Brawo Jasiu!
23:00 Obok Ciebie też stoi, dzisiaj już klasyk.
Bagażnik w tym aucie jeżeli chodzi o czyste decymetry sześcienne był większy niż w naszym dużym Fiacie...
Pamiętam jak w specjalnym odcinku Top Gera w Afryce Jeremy Clarkson taką Lancie popsuł
Podobał mi się tekst apropo tylnych siedzień. Po co tam siadać po co każdy siada sam za sobą. Kto jeździ z tyłu. To nie taxi.
Szkoda że nie zwróciłeś uwagi na cudowny Ala spoiler na tylnej klapie bagażnika tego właśnie modelu
super
Bardzo to bylo rozne od fiata coupe?
Mialem fiata produkcji DDR na baterie.
Sylwetka samochodu byla cudna.
Tyl auta byl prawie taki sam jak tej lanci.
Z odsuwanym szyberdachem? To był chyba 124 coupe.
👍
Piękny samochód. Dzisiaj ludzie zachwycają się jakimś Subaru Crosstrek... niech już nadleci ta kometa...
Mercury Comet.
Odcinek postaramy, gratulacje
Remontuje taka..ciężka sprawa. Trzeba rozbijać karoserię na atomy bo faktycznie ruda tańczy jak szalona
to kup zdrowa z południa Włoch i nie będziesz miał problemu z korozją. Te auta są po 7k euro
Jeremy Clarkson przejechał taką wyprawę po Afryce🤩
Problem z rudą. Wynikał częściowo z tego że CCCP płacił blachą za licencję za 124.
Co ma jedno do drugiego ❓❓
@@damianchrzanowski259 Czytaj proszę. Gość mówi że był problem z korozją. Wynikał z tego że robiono prawie wszystko z blach port CCCP które nie trzymały parametrów.
@@wywrotkazwydmuchem5013zawsze mi się wydawało,że czerwoni mieli stal dobrej jakości
Mieli stal na czołgi ale te cienkie na osobówki były słabo rozwalcowane i zakwaszone.
@@damianchrzanowski259ruskie od Fiata kupili licencję na ładę. A jaka. To sobie w necie poszukaj. Płacili za licencję stalą. A, że to było kiepskie, to i renoma Fiata upadła. Nawet w PRL. Pamiętam to. Mirafiori miało świetne SILNIKI, a nadwozie dziurawe od rdzy, bo to była ruska stal
Sliczne. Ale ta ,,stal nierdzewna wokol szyb'' ciut smieszna.
inspirujące logo na tym modelu hmmm.... ;-)
20:46 Wieści z kibla #PalHajsTV
Moj ojciec ktory "zjadl zeby" na samochodach, 30 lat na taksowce, zawsze wypowiadal sie pogardliwie o wloskich samochodach. Ojciec zawsze mowil ze sa tylko dwie marki samochodow Mercedes i reszta albo nie ma jazdy bez gwiazdy. Wedlug niego najlepsze samochody na swiecie to niemieckie marki i japonskie a reszta to gowno. Ford gowno wort. Jeszcze mowil ze dosc dobry byl Peugot. Samochody byly dobre do lat 1990-tych a pozniej to szajs.
Janek nawet z beatem podjechał pod Włochy.. Italo disco pełną gębą
Top Gear Botswana special się przypomina😂
Beta to sie teraz troche zle kojarzy, takie czasy lepiej Alfa 😉.
😎😎😎😎🚗🚗🚗🚗👍👍👍👍
Miałem taki samochód.
Piękna maszyna, niesamowita sylwetka. Uwielbiam pizzę, ale włoskich samochodów nie lubię. Za to lubię słuchać Pana Janka.
23:15 - wrażenie ciasnoty na tylnej kanapie potęguje sąsiedztwo Passata B3 😁
Trochę staruszka przegoniłeś hehe. Nie zaszkodzi jej , autka lubią jak się je czasem przegoni, dobrze zagrzeje, ostrzej przyciśnie...
Niestety nie jestem zwolennikiem pizzy
Rany Passat b3 23:01
Właśnie chciałem napisać że na boczku stał Passat B3 w sedanie 😂
O szportowa Lançia
Kolor czerwony plus 2 konie 😂
Typowe klamki zewnetrzne...
Piękne.
Ten zagato wyglada jak ford capri, lipnie.
Bryła podobna do Passata b1 1973-1980
Nie bluźnij
20:30 w stilo 3d też jest taki problem 😊 to chyba typowe dla coupe z wielkimi drzwiami i mocno cofniętym słupkiem b
Miałem Stilo 3d. 1.4, 6 speed. Mój ukochany. Był, niestety. Sprzedałem, z żalem. Bo opuściłem Polskę
Auta nie rdzewieją, to producenci aut zapomnieli żeby blachę sprzedawać zamiast rdzy😊
Panie Garbacz, co za głupi tytuł,jaki Fiat mianowicie,co to auto ma wspólnego z nim,poza silnikiem,to już obecne Skody mają więcej wspólnego z Vw i nikt ich tak nie nazywa.
😂😂😂 A to malo????
Tytuł był napisany z pytajnikiem. Sądzę, że ogladnąwszy cały odcinek widz zobaczy, że Lancia Beta wbrew pozorom nie ma wiele wspólnego z Fiatem. Ale był trochę prowokujący, to fakt :) Pozdrawiam serdecznie J.G.
@@Arczifreak Bardzo mało! Proponuję zatem Ople i Saaby nazywać TEŻ Fiatami,bo mają silniki diesla od Fiat,albo BMW, Peugeotami,bo też te pierwsze mają silniki od tych drugich.
@@italiacars Żenującą jest taka sytuacja, kiedy ktoś, kto nie ma pojęcia o tematach na jakie usiłuje się wypowiedzieć, nie wie nawet tego, kiedy powinien milczeć.