Jancsik Balázs: Hétország nyomában. Régészeti adatok a magyarság kaukázusi kapcsolatrendszeréhez

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ก.ค. 2021
  • A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Magyar Őstörténeti Kutatócsoportja előadássorozatban mutatja be a korai magyar történelem kutatásának legújabb eredményeit. Jancsik Balázs 2021. június 11-én tartotta meg előadását, amelynek címe: Hétország nyomában. Régészeti adatok a magyarság kaukázusi kapcsolatrendszeréhez, valamint a jászok kaukázusi eredetének hátteréhez.
    Az előadás összefoglalója:
    A magyarság eredetének kapcsán a hazai tudományosságban már korán a Kaukázus térsége felé fordult az érdeklődés. A 13. században Julianus barát is megfordult ezen a vidékén, majd a hazai őstörténészek közül gyűjtött itt pl. Pósta Béla, Róna-Tas András, Veres Péter, Erdélyi István, Selmeczi László, Türk Attila. A hazai 13. századi írott források adatai, valamint a szavárd magyarok problematikája, továbbá az olyan tudományos teóriák, mint a Don-kubáni őshaza vagy az ótörök jövevényszavak eredetének kérdése miatt ez a térség folyamatosan ott volt és van a magyar kutatás látóterében. Az Észak-Kaukázus előterében az utóbbi években tovább nőt a 10. századi honfoglalás kori hagyaték szórványként megismert közeli vagy távolabbi régészeti párhuzamainak a száma. Ennek a leletkörnek a jelentős része már az 1980-as évektől ismert volt a magyar tudományosság számára, elsősorban V. B. Vingoradov Budapesten megjelent dolgozata és Erdélyi István publikációi nyomán.
    Az utóbbi években a régészeti érdeklődés ismét fokozódott a Mardzsani-gyűjteményből 2015 után ismerté vált magyar jellegű szórványleletek kapcsán. A leleteket Aszlan Torgojev, a szentpétervári Ermitázs múzeum szakembere 2016 nyarán Budapesten is bemutatta egy konferencián. Ezt követően M. Lezsák Gabriella vezetésével új szintre is lépett a magyar érdeklődés, mivel az információk összegyűjtése mellett megindultak a leletek valós történeti és régészeti értékeléséhez elengedhetetlenül szükséges terepi kutatások is. A régészeti adatok nyomán a történeti források értelmezésével új őstörténeti koncepció is született a 9-10. században a Tamany-félsziget tágabb térségébe helyezett Hétország magyarokhoz kötése révén, Sudár Balázs tollából. Az előadás célja, hogy egy teljes és tételes régészeti áttekintést nyújtson az észak-kaukázusi régióról a 7. század utolsó harmadától a 10. század első feléig. Ez a térség ugyanis nemzetközi összehasonlításban is intenzíven és jól kutatott, gazdag publikációs terméssel. Az előadás első részében a Kaukázus északi előterét tekintem át általánosan, lévén egy politikailag, etnikailag és kulturálisan tagolt térségről van szó. A földrajzi tagoltság bemutatása mellett a Kr.u. 3-14. században itt élt és összefoglaló, gyűjtő névvel alánoknak nevezett, valójában szintén nem homogén népesség régészeti hagyatékát tárgyalom az új kutatások tükrében.
    Külön kitérek az alán limes kérdésére, mely a tárgyalt régió északi határát jelölte ki és védte a sztyepp felől érkező támadásoktól. A magyar jellegű leletek háttere, kontextusa, a régió temetkezési szokásai és mindenekelőtt a tárgyak pontos időrendje elengedhetetlenül szükséges a történeti és más forrásbázison alapuló őstörténeti koncepciók megítéléséhez. Az újabb régészeti leletek (Andrejevszkaja scsel és a Mardzsani-gyűjtemény tárgyainak Krasznodar környéki eredete), valamint az új történeti hipotézis (Hétország) egymástól függetlenül is egy területre, a Kaukázus északi előterének nyugati felére mutatnak. Az előadás során külön kitérek az ún. szaltovói alánokra. A Kiszlovodszi völgykatlanból a 8. század középső harmadában a Kazár Kaganátus északnyugati határvidékére telepített alán törzs(ek) ugyanis a korai magyarság etelközi szállásterületének szomszédságában éltek. Ez a tény, amelyet korábban a magyar kutatás jórészt figyelmen kívül hagyott, árnyaltabbá teszi a korai magyarság kapcsolódási pontjainak vizsgálatát az Észak-Kaukázus térségével és a magyar nyelv iráni/alán jövevényszavaival kapcsolatban is. Az előadás második felében a kaukázusi alánoktól eredő magyarországi népesség, a Magyar Királyság területére a 13. vagy 14. században beköltözött jászok eredetének kaukázusi hátteréről lesz szó.

ความคิดเห็น • 11

  • @laszloluptovits2492
    @laszloluptovits2492 2 ปีที่แล้ว +5

    ilyen hibásan beszél, az felháboritó.
    Az igazat mondja, miért őzik, dadog, a szavak vég~t elharapja. vagyis: A igaza mongy, mer, őzi, da, dadd, őő, dado, a szava, végé el, őő,
    Bravo

    • @balazstompa7492
      @balazstompa7492 2 ปีที่แล้ว +2

      Ez jött le az egész előadásból? Hogy a Jancsik úr Ő-zik ezért hazudik? Mi maga valami lingvisztikai poligráf? Tartalom, az évek munkája az smafu?

    • @petoimre3671
      @petoimre3671 ปีที่แล้ว +3

      Csatlakozom L. László hozzászólásához, máshol már én is szóvá tettem. Az előadó profi, de úgy is beszéljen! Az előadó nyelve -címszónál még...

  • @akostest
    @akostest 2 ปีที่แล้ว +4

    Érdekes előadás, a kaukázusi átjárók kérdése is mutatja, hogy lényegében a népek nem le föl sétáltak és legeltettek, hanem pontosan ismerték és elfoglalták a stratégiai pontokat, kiváló hadászati ismereteik (és térképeik?) voltak. Érdemes lenne ezt az egész térségre kiterjeszteni és a mozgásokat ez alapján vizsgálni. A Kárpát-medencébe is így jöttek be; ezeket a pontokat már jórészt ismerjük, de lehet hogy érdemes lenne a hadtudományt bevonni.

  • @TheSturmwehr
    @TheSturmwehr 2 ปีที่แล้ว +2

    Köszönjük a feltöltött videókat! Lehetne esetleg Podcastre is feltölteni ezeket?

  • @henrikkiss3805
    @henrikkiss3805 2 ปีที่แล้ว +2

    Hiánypótló munka! Bízom benne, hogy könyv formában is megjelenik!

  • @gabordalmand1274
    @gabordalmand1274 11 วันที่ผ่านมา +1

    Ez a maschina ugral a gepen minden fel-, es leszallas elott: azaz sajnalom, hogy sem ez utobbit, sem a kiadvany sorozatot nem vettem meg, de valaki talan fontosnak tarthatja mindezt odahaza...

  • @leventevarga
    @leventevarga ปีที่แล้ว +4

    Borzasztó ez az állandó ő-zés,nem lehet végigszenvedni

  • @1970coconut
    @1970coconut 14 วันที่ผ่านมา

    Igen hosszú kutatómunka szemléletes összefoglalója volt. Köszönet érte. Igazi időutazás. A szavakhoz kérdéses megjegyzésem: ha az üveg alán, akkor a jég is afféle eredetű lehet?