#Wrocław

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ก.พ. 2020
  • #Wrocław wczoraj i dziś, ulica Legnicka / Friedrich Wilhelm Strasse dawny #Breslau
    Ulica Legnicka we Wrocławiu
    Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
    ulica Legnicka
    Szczepin, Pilczyce-Kozanów-Popowice Północ, Gądów‑Popowice
    Commons Multimedia w Wikimedia Commons
    Ulica Legnicka - jedna z arterii wylotowych Wrocławia, prowadzących ze staromiejskiego centrum na zachód, w kierunku Leśnicy, Środy Śląskiej, Legnicy i Frankfurtu nad Odrą.
    Zaczyna się na placu Jana Pawła II, w miejscu, w którym do 1820 stała Brama Mikołajska nad Fosą Miejską i ciągnie się na zachód, lekko skręcając w kierunku północno-zachodnim. Po około 3,6 km, przy dawnej zajezdni tramwajowej nr 5, za skrzyżowaniem z ulicą Na Ostatnim Groszu, ulica zmienia nazwę na Lotniczą. Do 1945 ulica Legnicka nosiła nazwę Friedrich-Wilhelm-Straße (na cześć króla pruskiego Fryderyka Wilhelma - na odcinku od Fosy Miejskiej do placu Strzegomskiego) i Frankfurterstraße (od pl. Strzegomskiego do ul. Na Ostatnim Groszu).
    Trakt ten był początkowym fragmentem szosy berlińskiej (Berliner Chaussee) prowadzącej z Wrocławia do Berlina. Wzdłuż drogi, wzmiankowanej już w 1443, znajdowały się pojedyncze domy i ogrody. Na odcinku między Bramą Mikołajską a zlokalizowanym w rejonie obecnego placu Strzegomskiego kamiennym krzyżem, znajdowało się w 1774 76 domów, a także Gospoda Pod Złotym Mieczem (przy obecnej ul. Sokolniczej). Na Szczepinie, przy Legnickiej nr 42-48, znajdował się cmentarz z kościołem pogrzebowym z 1777.
    Po zdobyciu Wrocławia przez wojska napoleońskie, splądrowaniu przedmieść i samego miasta oraz nakazaniu przez zwycięzców rozbiórki murów miejskich w 1807, trakt berliński odbudowano, nadając mu charakter ulicy: zaczęły się tu pojawiać pierwsze większe domy, a później także kamienice, niektóre reprezentacyjne i okazałe. W XIX wieku, po odbudowie po francuskiej grabieży, ulica uznawana była za jedną z najpiękniejszych w mieście[1]. Rozwijający się od połowy tego stulecia wrocławski węzeł kolejowy przeciął oś ulicy liniami prowadzącymi do Poznania (Posener Eisenbahn) i do Oleśnicy (Rechtsoderufer-Eisenbahn); kolej wybudowała w pobliżu ulicy stację Breslau Nikolaitor („Wrocław Brama Mikołajska”, czynną do dziś jako Wrocław Mikołajów). Na przełomie XIX i XX wieku przy ulicy Legnickiej, w pobliżu instalacji kolejowych, wybudowana została według projektu Osthoffa i Rimplera rzeźnia miejska i targ bydła. Obiekt ten, jako jeden z nielicznych znajdujących się przy ul. Legnickiej, przetrwał II wojnę światową i oblężenie Festung Breslau w stopniu umożliwiającym jego odbudowę i późniejszą eksploatację[2]. Zrealizowane w latach 20. i 30. XX wieku założenie tej arterii przewidywało dwujezdniową ulicę z wydzielonym torowiskiem tramwajowym, wzdłuż niej - oprócz bogatych kamienic przy Friedrich-Wilhelm-Straße - powstały m.in. nowe osiedla mieszkaniowe dla średniozamożnych mieszkańców, w tym Popowice na dalszym odcinku (przy Frankfurterstraße i Manfred-von-Richthofen-Platz - dzisiejszym placu Wiślanym). Wojna zrujnowała zabudowę ulicy Legnickiej niemal doszczętnie. Oprócz zabudowań przy rzeźni i zajezdni tramwajowej, do odbudowy nadawało się na tym trzyipółkilometrowym odcinku tylko kilka budynków[3] oraz betonowy schron z 1942, zaprojektowany przez Richarda Konwiarza.
    Przez pierwszy okres po II wojnie światowej niemiecką nazwę miasta Liegnitz spolszczono na „Lignica”; konsekwentnie też wrocławską ulicę prowadzącą w tym kierunku nazwano Lignicką[4]. Powojenne założenia komunikacyjne arterii nawiązywały do poprzednich, ale trasę wytyczono szerszą, a zabudowę wzdłuż niej - luźniejszą. Przy ul. Legnickiej postawiono w latach 70. osiedla w technologii wielkopłytowej. Wybudowany w 1977, według projektu arch. Anny i Jerzego Tarnawskich, budynek Dolnośląskiego Centrum Medyczne DOLMED S.A. (ul. Legnicka 40) został uznany we Wrocławiu Domem Roku 1977, w kategorii „Najlepszy obiekt użyteczności publicznej”[5]. Poszerzono także prześwit pod wiaduktami kolejowymi przecinającymi ulicę tak, że mieszczą się tam obecnie swobodnie po trzy pasy jezdni w obie strony, chodniki i dwutorowa linia tramwajowa.
    Stan obecny
    Ul. Legnicka stanowi korytarz transportowy łączący zachodnią część miasta oraz obwodnicę śródmiejską z centrum. Po wydzielonym na całej długości ulicy torowisku jeździ sześć linii tramwajowych.
    Na całej długości ul. Legnicka zbudowana jest w standardzie dwujezdniowym, po trzy pasy każda. Dodatkowo przy ważniejszych skrzyżowaniach droga wyposażona jest lewo i prawoskręty. Sygnalizacja świetlna skonfigurowana jest tak, aby realizować tzw. „zieloną falę”.

ความคิดเห็น • 103

  • @pakuelpakone2656
    @pakuelpakone2656 2 ปีที่แล้ว +44

    Nastąpił poważny regres stylu, klasy i wyczucia estetyki. 100 lat temu nawet 600 lat temu jak budowano to podziwia się do dziś. Kto zwiedza dzisiejsze nowoczesne osiedla?

    • @Klopcyna
      @Klopcyna ปีที่แล้ว

      Dzisiejszy Wrocław to mieszanka głupoty komunistów oraz dziczy nieokiełznanego kapitalizmu po roku 89.

    • @arukaz2289
      @arukaz2289 ปีที่แล้ว +5

      Myślę, że 150 lat temu nikt nie zwiedzał "nowo-wybudowanych" kamienic. Jednak za 150 lat to nasze nowoczesne osiedla staną się wyznacznikiem stylu, klasy i wyczucia estetyki (są to oczywiście pojęcia niezwykle względne i określające różne aspekty architektury w zależności od okresu w dziejach), co więcej, za 600 lat nasze nowoczesne osiedla będą uznawane wręcz najpewniej za coś tak wspaniałego, jak dla nas późnośredniowieczne świątynie. Za 150 lat będzie można rzeczywiście ocenić jak rozwiązania architektoniczne pierwszych dekad XXI wieku mają się do rozwiązań ćwierćmilenijnych.

    • @pakuelpakone2656
      @pakuelpakone2656 ปีที่แล้ว +5

      @@arukaz2289 Tylko taka mała dygresja..że nowe budownictwo zaczyna się rozpadać już po paru latach..A po 600 latach to ino pył z tych pustaków zostanie..

    • @majapadfield-wstroneswiata5877
      @majapadfield-wstroneswiata5877 ปีที่แล้ว +5

      @@arukaz2289 nie sądzę, już teraz patrząc na budynki z lat 70 wołam o pomstę do nieba, natomiast stare budowle nadal są przepiękne . Nastąpił regres bez dwóch zdań.

    • @ritaro1979
      @ritaro1979 9 หลายเดือนก่อน +2

      Dokładnie tak ❤ nie ukrywam, że za każdym razem kiedy mijam starszą kamienicę podziwiam jej unikalną sztukaterię. We Wrocławiu można znaleźć trochę takich miejsc, i moim zdaniem to właśnie one nadają miastu tego wyjątkowego charakteru.

  • @lijenamacka
    @lijenamacka 4 ปีที่แล้ว +25

    I have been living in Wroclaw for two years now and despite the fact that it's still a beautiful city it hurts to see how much more beautiful it was in the past.

  • @krystynarakowiecki2558
    @krystynarakowiecki2558 3 ปีที่แล้ว +8

    Można tylko wzdychać z nostalgia za tym co minęło. Gdyby nie było szaleńców, nie byłoby wojen, nie byłoby zniszczeń, nie byłoby zabitych i pomordowanych, ech ludzie........

    • @tomizubi
      @tomizubi หลายเดือนก่อน

      Gdyby nie wojny Wrocław raczej nie byłby polski. Tylko w średniowieczu Dolny Śląsk był polski, później już nie. Obecnie z polskiego Wrocławia został tylko Ostrów Tumski. Piękna część miasta. Cała reszta budowana była w czasach późniejszych.

  • @TrockeyTrockey
    @TrockeyTrockey 3 ปีที่แล้ว +11

    Rewelacja te porówania! Dzięki

  • @kazimieraskurzynska9790
    @kazimieraskurzynska9790 3 ปีที่แล้ว +2

    Zawsze z przyjemnoscia ogladam.Dziekuje.

  • @julxiaa_pvv
    @julxiaa_pvv 2 หลายเดือนก่อน +1

    Mój kochany Wrocław

  • @martaniewiadomska1291
    @martaniewiadomska1291 2 ปีที่แล้ว +3

    Świetne nagranie z porównaniami.👍

  • @fiedia2968
    @fiedia2968 2 ปีที่แล้ว +5

    Wrocław to piękne miasto!

    • @Klopcyna
      @Klopcyna ปีที่แล้ว +4

      Było, kiedyś. Teraz to ładny jest tylko w kilku miejscach

  • @wojwol2528
    @wojwol2528 11 หลายเดือนก่อน +3

    czytałem że niemieccy Wrocławianie w mundurach również przyczynili się do zburzenia całych kwartałów. Mam tu na myśli "Breslauer Methode"

  • @aston-martinwrocaw1532
    @aston-martinwrocaw1532 3 ปีที่แล้ว +12

    Niestety kamienice zbudowane z zaprawy bez cementu (do początku XX w.) łatwo się rozbierało i czyste cegły wywożono na "odbudowę stolicy". Wtedy żyli ludzie przekonani, że do 20 lat Niemcy ponownie wrócą na te tereny. W taki sposób zniknęły z Wrocławia zabudowane starymi kamienicami całe pierzeje ulic.

    • @Klopcyna
      @Klopcyna ปีที่แล้ว +1

      Wielu Niemców do dziś przeżywa utratę tych ziem, mimo, że pierwotnie, gdy tworzyła się Europa, były polskie. Ogólnie na terenach odzyskanych Zgorzelec spotkał jeszcze gorszy los niż Wrocław, Lubiń tak samo - bloki są tam wstawione bezpośrednio w rynku.

    • @dawo1991
      @dawo1991 ปีที่แล้ว

      @@Klopcyna przecież w Zgorzelcu nie ma rynku, bo to część miasta Goerlitz, a tam starówka jest ładna. Rynków jak w Lubinie z blokami prl jest na ziemiach odzyskanych pełno. Nie ma co porównywać takich małych miasteczek do Wrocławia. Lubin rozwinął się dopiero z pierwszymi kopalniami po wojnie i to miasto to głównie blokowiska, więc rynek nawet teraz pasuje do reszty :D

    • @zdzislawtymoczko2385
      @zdzislawtymoczko2385 11 หลายเดือนก่อน

      Przy sposobności z wrocławsko-niemieckiej cegły,jak wieść niesie,powstał Komorów.

  • @jerzyp.2173
    @jerzyp.2173 3 ปีที่แล้ว +1

    Super źe pokazujecie Wrocław powojenny i obecny

  • @krakberjan
    @krakberjan ปีที่แล้ว +4

    I co tu komentować? Wszystko widać na załączonym obrazku. Świetność starego Breslau, dolnośląskiej metropolii odeszła w przeszłość. Przede wszystkim atmosfera magicznego starego Breslau, którą próbuje odtworzyć w swoich kryminałach z inspektorem Mockiem pan Krajewski też legła w gruzach. Mieszkając w Berlinie miałem okazję poznać paru starych sympatycznych Breslauerów, którym zawdzięczam,że mogłem poczuć się jakbym spacerował ulicami starego pięknego Breslau. Niestety wraz z wojennymi zniszczeniami materialnymi i ludzkimi zamknął się najciekawszy rozdział historii takich miast jak Wrocław, Warszawa, Lwów, Wilno i innych. Wrocław żyje teraz swoim nowym życiem, lecz pomimo starannego odbudowania niektórych fragmentów miasta stolica Dolnego Śląska nigdy nie odzyska swojej dawnej świetności. Taka jest gorzka prawda drodzy Wrocławianie

    • @zdzislawtymoczko2385
      @zdzislawtymoczko2385 11 หลายเดือนก่อน

      A czy ktoś odbudował stłuczone jajko. A poza wszystkim nasuwa się pytanie retoryczne. Cz wolelibyście tzw.Dzikie Pola,trochę pałaców magnackich,oświetlenie naftą i kardidówką kurnych chat w posiołkach,czy ucywilizowane ziemie zachodnie,które wbrew Churchilowi Polsce przypadły i polska gęś się nimi nie udławiła. Owszem,nowi osadnicy ze Wschodu,tu i ówdzie zasiedlony dobytek doprowadzili do ruiny.Z przyczyn powszechnie znanych.

  • @grzegorzkaczor121
    @grzegorzkaczor121 4 ปีที่แล้ว +7

    Tak jak inne stare miasta w dawnych granicach pruskie zmieniły się po 2 wojnie światowej i akcji cały kraj odbudowuje W-wę.

  • @annaminska9155
    @annaminska9155 3 ปีที่แล้ว +1

    Legnicka to moja ulica, mieszkalam tu a teraz pracuje, dzieci do szkoly tu chodza. Jestem wiec czesto. Kocham to miasto a ta czesc miasta najb. Bardzo dziekuje za ten film. Nawet nie sadzilam, ze tak mnie ucieszy

  • @helmutgehrmann464
    @helmutgehrmann464 ปีที่แล้ว +3

    Die Bilder sprechen für sich!

    • @Klopcyna
      @Klopcyna ปีที่แล้ว

      But it was you, the Germans who destroyed the city when the decision was made to turn it into FESTUNG BRESLAU

    • @krakberjan
      @krakberjan ปีที่แล้ว

      Seien Sie dankbar Herrn Hanke und anderen Verbrechern von der Festung Breslau

  • @grzegorzduleba253
    @grzegorzduleba253 4 ปีที่แล้ว +4

    Solidna robota . Minimalnie odrobinę dłużej mogłeś zrobić przebitki . Ale i i bez tego bardzo dziękuję . Ech Wrocław. I LOVE Wroclaw ! Mieszkam na Kozanowskiej .

  • @maciejp.puchaa7065
    @maciejp.puchaa7065 3 ปีที่แล้ว

    Suuuuuuper , dzięki !

  • @barbarakazieczko9388
    @barbarakazieczko9388 9 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję 👏

  • @janpiwowarczyk2858
    @janpiwowarczyk2858 4 ปีที่แล้ว +14

    Chyba jedynym miastem które zyskało na zmianie granic jest Zielona Góra wszystkie inne tylko straciły na wyglądzie i znaczeniu. Nie wspominając o latach nieinwestowania w Ziemie Odzyskane ze względów oczywistych.

    • @coolwaldek6504
      @coolwaldek6504 4 ปีที่แล้ว +2

      Nie odzyskane tylko zrabowane.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 4 ปีที่แล้ว +13

      @@coolwaldek6504 Znaczy Polska napadła Niemcy w 1939 ? A czy po wygranej kampanii nie wcielili sobie do raichu dużego kawałka ziem? Zatem to było jedynie zadośćuczynienie krzywd i to ułomnie małe. W dodatku granice zostały Polsce narzucone. Zatem najwyżej zajęte. A w ramach ciekawostki hitler tym zajęciem odniósł pogrobowy niezaprzeczalny sukces. Stopień aryjskości znacznie wzrósł. DO dziś notujemy tu odsetek ludności przed indoeuropejskiej

    • @jakubadamczyk1523
      @jakubadamczyk1523 3 ปีที่แล้ว +7

      @@ggnagognagoma2462
      W zrabowaniu chodzi o to, że Armia Czerwona kradła, co mogła, co tylko zostało po Niemcach. Wyposażenie szkół, dzieła sztuki, a później ZSRR dzięki polskim dekretom zabierał z Dolnego Śląska nawet tory, sieci trakcyjne, materiały budowlane. Polacy odbudowywali wszystko swoimi rękami razem z Niemcami (tak, Niemcy zostali wysiedleni dopiero po latach).

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 3 ปีที่แล้ว +1

      @@jakubadamczyk1523 Czytaj że zrozumieniem, tu piszemy o terytorium. Rabuje się przez zmianę granic

    • @nessundorma11111
      @nessundorma11111 3 ปีที่แล้ว +3

      Co za bełkot. Z tych zdjęć jasno wynika, ze Wrocław na wyglądzie to stracił jeszcze pod niemieckimi granicami.

  • @ggnagognagoma2462
    @ggnagognagoma2462 4 ปีที่แล้ว +8

    No cóż przy Legnickiej w 1945 ,po 6 maja stał jedynie ten okrągły bunkier Plot i ta jedyna willa , od strony bunkra za Dolmedem. Resztę PRL dostał w gruzach. Dopiero zabudowa lotniska ocalała. A ile krwi się polało

  • @petersmithnyc2978
    @petersmithnyc2978 4 ปีที่แล้ว +38

    bez porównania bylo ladniej.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 4 ปีที่แล้ว +4

      No ładniej, ale dużo gęściej niż dziś. Statystyka nie kłamie za niemca w jednej izbie kilku spało statystycznie

    • @mac1893
      @mac1893 4 ปีที่แล้ว +3

      @@ggnagognagoma2462 Ale mieszkania też chyba były większe. Przecież przerabiano z jednego mieszkania po wojnie na 2,3,4 mniejsze, żeby ludzie mieli gdzie mieszkać.
      Miasto było gęściej zabudowane bo kończyło się często już na wysokości obwodnicy śródmiejskiej (mam na myśli duże kamienice itp bo oczywiście były jakieś pojedyncze kamienice lub domki na Maślicach czy Stabłowicach), ale wątpię, że na statystycznego Niemca przypadało mniej metrów kwadratowych niż obecnie, kiedy to dużo ludzi mieszka wciąż w 4,5 osób na 50m2 w blokach z PRL-u

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 4 ปีที่แล้ว

      @@mac1893 Sprawdż w odp. rocznikach, myślenie oparte na nadziejach jest zwyczajnie głupotą. A "myślisz" komuszymi standardami ròwnej wysokości sufitòw. Te dzielone to były apartamenty po sto i więcej metròw dla elit. Sprawdż sobie wysokości w starej kamienicy nawet z zewnątrz po wysokości okien

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 4 ปีที่แล้ว +2

      @@bozenasteiner8261 słodyczy gołębicy to co napisałem to wolny cytat z odnośnego hitlerowskiego spisu/ statystyki. A tylko idiota dyskutuje neguje prawdę i fakty

    • @owczyniprawdy18
      @owczyniprawdy18 3 ปีที่แล้ว +3

      To prawda .. gdyby tak odrestaurować te piękne kamienice .. gdyby dobry architekt pod stare dopasował stylowo nowe...
      Echhhh ... 🤐

  • @jakubstepien8756
    @jakubstepien8756 4 ปีที่แล้ว +5

    super!!!!! a macie siły na więcej??

  • @absolutelywiseman556
    @absolutelywiseman556 3 ปีที่แล้ว +8

    3:53 - piękne, potężne kamienice ZNISZCZONE ...ŻAL..:-(

    • @KofuPL
      @KofuPL 3 ปีที่แล้ว

      mogili by zrobić takie 2 miasta (wrocław) jedno nowoczesne a drugie stare

  • @bober6125
    @bober6125 3 ปีที่แล้ว +1

    👌

  • @jordantwodelta8598
    @jordantwodelta8598 3 ปีที่แล้ว +1

    💖🦄

  • @guntherhochberg5026
    @guntherhochberg5026 4 ปีที่แล้ว +5

    Kulturgeschichtlich wertvoller Beittag
    Danke weiter so

    • @guntherhochberg5026
      @guntherhochberg5026 4 ปีที่แล้ว

      Beitrag

    • @niqa246
      @niqa246 4 ปีที่แล้ว +2

      Sir cloud you speak Polish or at least English under videos made by Polish Radio? Most of people realy dont understand German Well and even if we understand what you say some of us may have problems with responding.

    • @martaniewiadomska1291
      @martaniewiadomska1291 2 ปีที่แล้ว +2

      @@niqa246 Jestem Polką i nie zgadzam się z Tobą.

  • @ernstperren508
    @ernstperren508 4 ปีที่แล้ว +7

    Danke♥️

    • @zdzislawtymoczko2385
      @zdzislawtymoczko2385 11 หลายเดือนก่อน

      Szabrownicy się ubogacili,a niejaki Monszajn,starozakonny,stał się krezusem z cegły rozbiórkowej.W nagrodę od Państwa otrzymał wieloletnią odsiadkę.

  • @jacekstrong4687
    @jacekstrong4687 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @bleriotplane
    @bleriotplane 3 ปีที่แล้ว +1

    Od 3:43 Promnitz-Strasse to nie jest ulica Legnicka tylko Białowieska, dwa skrzyżowania w stronę centrum.

  • @dawidburianiski6580
    @dawidburianiski6580 3 ปีที่แล้ว +4

    Wrocław jest bardzo piękny miastem

    • @innyinaczej6317
      @innyinaczej6317 2 ปีที่แล้ว +2

      Wrocław był bardzo pięknym miastem. Dzisiaj nie jest brzydki, ale to tylko marny cień Wrocławia z przed 2 wojny

  • @zyciejakwmadrycie634
    @zyciejakwmadrycie634 4 ปีที่แล้ว +22

    Tragedia. Nie można patrzeć na ten syf po prl

    • @juliaoleanska7273
      @juliaoleanska7273 3 ปีที่แล้ว +4

      Po jakim PRL
      To IIIRP buduje te obrzydliwe wysypane tłuczniem torowiska i stawia przypadkowe, chaotyczne kiczowate budynki.
      Komuna to tysiące zabytków odbudowała.
      Wiekszość zabytków we Wroclawiu zbudowała tak naprawdę komuna.

    • @adamnowosielski4685
      @adamnowosielski4685 3 ปีที่แล้ว +2

      Budynki mieszkalne (bloki, nie bloki) w stylu Bundes w centrum. Kółeczka jako okna czy polkola na balkonach. Żółta pofalowana blacha jako sciana, w ogóle caly blok na żółto.
      Takie bloki - chyba nigdzie indziej nie ma takich.

    • @ryszardskorek
      @ryszardskorek 3 ปีที่แล้ว +1

      @@juliaoleanska7273 Masz całkowitą rację,ale "burakowi" tego nie wytłumaczysz,gdyż on zna tylko swoją wioskę,a pisząc syf,ma na myśli swój domowy chlew !

    • @andrzejs.6685
      @andrzejs.6685 3 ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie jak piszesz syf kiła i mogiła... ale rodacy jeszcze cię wyzywają od buraków, choć sami prezentują poziom cebulaków.

    • @jerzypoprawa7107
      @jerzypoprawa7107 3 ปีที่แล้ว +1

      Bo to PRL zburzylo wiekszosc tych budynkow, gdy juz przejelo Breslau bez jednego wystrzalu...?

  • @WebSpiderJV
    @WebSpiderJV 2 ปีที่แล้ว +2

    Będzie coś z leśnicy ?

    • @fiedia2968
      @fiedia2968 2 ปีที่แล้ว +1

      Szkoda ,ze nie ma nic o Leśnicy..Pomieszkiwalem troche swego czasu w ok.Dolnobrzeskiej

    • @WebSpiderJV
      @WebSpiderJV ปีที่แล้ว

      @@fiedia2968 A masz coś nagrane ? Lubie oglądać stare filmy

    • @fiedia2968
      @fiedia2968 ปีที่แล้ว

      @@WebSpiderJV Niestety nie mam..A Ty?

    • @WebSpiderJV
      @WebSpiderJV ปีที่แล้ว

      @@fiedia2968 Też nie mam niestety, ale po internecie dużo sie znajdzie

    • @fiedia2968
      @fiedia2968 ปีที่แล้ว

      @@WebSpiderJV To bede szukal

  • @luniz5518
    @luniz5518 4 ปีที่แล้ว +9

    super filmik tylko nie wiem dlaczego jakieś dwa dzbany dały łapkę w dół....

  • @djgerwazy1690
    @djgerwazy1690 3 ปีที่แล้ว

    co to za budynek w tle na 1:44

    • @91manmat
      @91manmat 3 ปีที่แล้ว

      kościół św Pawła. w tym miejscu stoi teraz Dolmed. Ostatnio podczas budowy linii tramwajowej na Nowy Dwór odkryto mogiły dawnego przykościelnego cmentarza ludzi, którzy zmarli na cholerę. Gazeta Wrocławska o tym pisała gazetawroclawska.pl/mogila-wstrzymala-budowe-na-ulicy-zlotoryjskiej-we-wroclawiu-kiedy-znowu-pojedziemy-tramwajem-linii-23/ar/c1-15497342

  • @dorotakasmiel9970
    @dorotakasmiel9970 3 ปีที่แล้ว +7

    fajny film, ale to piekne miasto zostalo zbrzydzone na maxa.

    • @Klopcyna
      @Klopcyna ปีที่แล้ว

      Nie martw się, może być jeszcze gorzej - np. to co zrobili w Zgorzelcu lub Lubiniu.

  • @linka9999
    @linka9999 2 ปีที่แล้ว +2

    Teraz dużo brzydziej :(
    Szkoda tej zieleni....

  • @annabiaa5533
    @annabiaa5533 3 ปีที่แล้ว +6

    Potworne! W jakiej brzydocie żyjemy.

  • @annaminska9155
    @annaminska9155 3 ปีที่แล้ว

    od zawsze ciekawi mnie palacyk na Legnickiej/Bolesławieckiej, ciagle nie uzytkowy ale w sprzedazy. Ktos wie, co tam bylo kiedys i jest wspolczesnie?

    • @annaminska9155
      @annaminska9155 3 ปีที่แล้ว

      palacyk/willa 2:09

    • @91manmat
      @91manmat 3 ปีที่แล้ว +2

      Kiedyś było tam przedszkole. Ale teraz chodzą słuchy, że komornik siedzi na tej parceli. Dzięki bogu wyremontowali ten pałacyk i zagrodzili przed bezdomnymi. Gdzieś tak ok. 2010 ciągle tam była melina palili czym popadnie i urządzali popijawy. Na razie właściciel gdzieś wyparował.

    • @patrickohooliganpl
      @patrickohooliganpl ปีที่แล้ว

      @@91manmat Wygram szóstkę w totka, to może kupię. Mam od niego rzut beretem przez Legnicką.

  • @mirosawkrol6134
    @mirosawkrol6134 3 ปีที่แล้ว +6

    Twierdza Breslau Niemcy zniszczyli to piękne miasto. A PRL dokończył.

    • @innyinaczej6317
      @innyinaczej6317 2 ปีที่แล้ว +1

      Niemcy z Rosjanami a PRL tylko wbił ostatni gwóźdź do trumny

    • @jeanvaljean7266
      @jeanvaljean7266 ปีที่แล้ว

      Für uns Deutsche war Breslau eine Stadt von besonderer (ideeller) Bedeutung, deswegen wurde die Stadt so verbissen verteidigt.
      Es war in Breslau, dass das "Eiserne Kreuz" aus der Taufe gehoben wurde. Der preussische König präsentierte es 1813 in Breslau am Geburtstag seiner verstorbenen Frau (Königin Luise).
      Bei dieser Gelegenheit wandte er sich auch an sein Volk und das war das erste mal, dass ein preussischer König sich mit einem Aufruf direkt an seine Untertanen wandte.
      Die Rede "An mein Volk" wurde ebenfalls in Breslau publiziert und zwar in der "Schlesische Priviligierte Zeitung"
      Breslau nahm ein entscheidende Stellung ein in den "Befreiungskriegen" gegen Napoleons Frankreich ...

  • @Chris_ck85
    @Chris_ck85 3 ปีที่แล้ว +1

    Drogi dalej katastrofa po całym wrocławiu centralnym

  • @Wondwind
    @Wondwind 3 ปีที่แล้ว

    Some real travesties of architecture here.

  • @gorgar6059
    @gorgar6059 3 ปีที่แล้ว +3

    I co z tego jak to gówniane budownictwo. Po stu latach sypie się na potęgę, śmierdzi, zimne, spleśniałe, nie wiadomo jak to ocieplać. I choćby nie wiem ile multiporu władować do środka to i tak nawet nie zbliży się do dzisiejszych standardów cieplnych.

    • @mdarek70
      @mdarek70 3 ปีที่แล้ว +5

      Też racja.

    • @anmik1928
      @anmik1928 3 ปีที่แล้ว +1

      Poza tym zabudowa Breslau była tak gęsta, że dzisiaj byłby to dramat komunikacyjny - ani przejechać, ani zaparkować.

    • @Klopcyna
      @Klopcyna ปีที่แล้ว

      Masz rację, ale w centrum powinny się znajdować gustowne budynki a nie np. wielka płyta lub te koszmary, które teraz budują

    • @dawo1991
      @dawo1991 ปีที่แล้ว +1

      @@Klopcyna i tak szczęście, że Rynek i okolice odbudowali ładnie czego nie można powiedzieć np. o nowym targu...

    • @arturadamski71
      @arturadamski71 ปีที่แล้ว

      Ładnie wygląda, ale tandeta straszna. Wie to każdy, kto zna wyższe kondygnacje czy stare wille. Ściany z belek i płyt z gliny zmieszanej z sieczką. Ceglane tylko ściany nośne. Dlatego tak się to paliło razem ze stropami z belek i desek. Fundamenty tak płytkie, że jak brakowało kamienicy sąsiedniej to trzeba czymś podpierać, wzmacniać, bo się przewróci. No ładne były, ale i bez wojny większość do naszych czasów na pewno by nie dotrwała.

  • @janbieniek6181
    @janbieniek6181 2 หลายเดือนก่อน

    Ach,gdzie te czasy,kiedy wokół bunkra na Legnickiej,koczowali swoim taborem Cyganie.

  • @robertzakowski2221
    @robertzakowski2221 3 ปีที่แล้ว +2

    Gdyby nie wywozili wszystkiego na Warszawę było by inaczej

    • @grazyna5893
      @grazyna5893 3 ปีที่แล้ว +1

      TO NIEPRAWDA ZBURZONE BYLY TYLKO BUDYNKI KOSCIOLA PRZY UL. GRABISZYNSKIEJ I CEGLE ZUZYTO NA ZAMEK KROLEWSKI . Z FABRYK ROSJANIE ,SOWIECI WSZYSTKO CO MOGLI ZABRAC MASZYNY I SPRZET. WYWOZILI DO SIEBIE NA WSCHOD .. PROSZE NIE ZAPEDZAC SIE .