agnieszka odebrałem zestaw kluczy do roweru. Ta końcówka do korby weszła przy użyciu siły tylko do połowy, a przy próbie wypchnięcia wygiął się kluczyk, który był w zestawie do ściągania korby. Wszystko tak trzyma, że 3 razy się pierdy kołem. A idź Pan w ****
Nie w pierwszym rowerze próbowałem zdjąć ściągaczem kobrę po stronie zębatki to jest praktycznie nie możliwe a tu na filmie 06:12 idzie bez wysiłku. Dodam że po stronie gdzie jest sama korba schodzi łatwo. Przydał by się jakiś film instruktażowy jak zdjąć ściągaczem kobrę po stronie zębatki gdy jest zapieczona i nie idzie jej ruszyć
Super filmik, bardzo mi się podobał. Po jego obejrzeniu zacząłem oglądać pozostałe na temat naprawy i serwisu rowerów. Brakuje mi tylko danych z jaką siłą dokręcać poszczególne elementy. Wiem że nie każdy posiada klucz dynamometryczny, ale wiele elementów ma za daną siłę z jaką trzeba je skręcić.
Bardzo dziękuję za dobry i budujący komentarz, cieszę się że film się spodobał. A odnośnie sił dokręcania - to do miseczek należy użyć siły 35,0 - 50,0 Nm. Pozdrawiam
@@RyszardMua nie ma za co, film naprawdę dobry, szczególnie dla kogoś kto chce pomajsterkować przy rowerze, ale nie wie jak się za to zabrać. Na opakowaniu nowej części nie ma przypadkiem napisanej siły z jaką się go dokręca?
Dzięki za pomoc z tymi gwintami, trzeba jeszcze dodać że te miseczki suportu są dokręcone całkiem konkretnie. Musiałem montować przedłużenie na grzechotkę w postaci rurki żeby je odkręcić a i tak trzeba było się przyłożyć.
A co ty myślałeś, że jesteś wyjątkowy płatek śniegu, rzucą calą robotę i odbierzesz tego samego dnia? Otwórz sobie też serwis rowerowy to dotrze że to praktycznie jest nierealne, bo roboty jest tyle, że czasami po nadgodzinach siedzą... Ja sam znam serwisanta, który czasami nawet do 20-tej siedzi , bo roboty jest tyle, że się zesrać idzie i nie wie w co ręce włożyć, a ty oczekujesz żeby na już było... Niestety widać że zapotrzebowanie na rowery jest dramartcznie wysokie, ponieważ u mnie np. są dwa sklepo-serwisy dosłownie obok siebie i nie narzekają, że jeden drugiemu kradnie klienta...
@@PiotrK2022 Ponieważ ludzie to lenie, przy głupim rowerze sami nie potrafią ani nie chcą nic zrobić. Tylko się nauczyli na byle wymianę klocków, smarowanie czy kasowanie luzów to już trzeba prowadzić do "servisu". A najlepiej to w ogóle przywieźć rower samochodem. Zakały społeczeństwa, faceci po 30-40 lat, którzy często nie mają w domu nawet młotka, kombinerek czy kluczy płaskich. Byle tylko się nie dotykać, rączek sobie nie pobrudzić.
Ładny film.Proponuję jednak po wyjęciu starego wkładu umyć gwint mufy benzyną ekstr.lub rozpuszczalnikiem(profesjonalne serwisy nawet gwintują ją...:)) Zdecydowanie łatwiej wtedy wkręcić nowy wkład bez siły i bez zerwania gwintu.
Wiem, że film ma już parę lat, ale teraz na niego trafiłem, bo akurat szukałem poradnika na ten temat. nie wspomniałeś o jednej ważnej rzeczy. Mianowicie o odpowiednim założeniu suportu. Na suportach są oznaczenia stron (lewa - prawa) i tym należy się kierować podczas jego zakładania. Poza tym poradnik bardzo fajny i przejrzysty.
Dobry film instruktarzowy dla tych, co się nie znają ale....należałoby dodać, że to jest tzw. suport angielski a występuje jeszcze tzw. suport włoski - może bardzo rzadko, ale jednak. Różnica między nimi polega na tym, że suport włoski ma troszkę większą średnicę i oba gwinty są prawe. Zatem - jeśli ktoś ma rower z włoskim suportem, to nic to nie da, bo albo rozwali sobie gwint z prawej strony i na dodatek kupi zły wkład. Ja właśnie mam taki rower i chciałem wymienić sobie miski te starego typu i okazało się, że miski jakie mam wchodzą w otwór bez problemu😟 Dobrze, że jestem dociekliwy i byłem w stanie lekko ruszyć prawą miskę i wtedy się okazało, że gwint jest prawy i odkręca się w lewo, tak jak strona lewa.
@@RyszardMua Mam nadzieję, bo faktycznie tak jest. Mam kilka rowerów i tak naprawdę w każdym jest co innego. Mam starego polskiego Rometa Pasata, mam Krosa z tradycyjnym suportem wiankowym i mam takiego starego górala z suportem typu włoskiego do którego włożyłem wkład z łożyskami maszynowymi. Dodatkowo kilka dni temu kupiłem na złomie ramę i też zrobiłem z niej kolejny rower. Na razie jest suport z wiankami ale może kiedyś zmienię. Wrzuciłem właśnie film na kanał o tym, jak go składałem. Wersja mocno budżetowa ale jeździ😀🚲
Fajny film- taki instruktaż w starym stylu. Zabrakło moim zdaniem smarowania gwintów - ważna sprawa bo pomaga to w montażu ale co ważniejsze przy demontażu o czym niektórzy piszą przy problemach przy odkręcaniu. Warto też lekko natłuścić kwadraty.
Zgadza się, ale nie zawsze jest bardzo prosto i czasami trzeba balansować na granicy porażki pod postacią uszkodzenia gwintu w mufie. Ja rozmawiałem z serwisentem to powiedział mi, ze raz miał taką jazdę, że za chuja nie chciał się poddać i dopiero nadspawanie metrowej rury pomogło i się poddał... Widziałem też akcję, gdzie nakrętka tak mocno się zapiekła, że 3 serwisy próbowały i się poddały, bo nie dali rady. Jeden serwisant podpowiedział właścicielowi, że może po prostu ostrożnie naciać brzeszczotem nakrętkę i wtedy zbić ją i po kawałku wyjąć. On tego nie zrobi, bo to ryzykowne i nie chce brać odpowiedzialności jak uszkodzi rower. Właściciel poszedł za radą serwisanta, no i dopiero po nacięciu się udało ją po kawałku skuć i wydłubać...Niestety stało się to czego serwisant się spodziewał, czyli uległ uszkodzeniu gwint, ale uszkodził się na tyle lekko, że jeszcze dał radę i po wkręcaniu i wykręcaniu nakrętki po każdym obrocie ta wreszcie się wkręciła i wszystko się skończyło pomyślnie.
mam pytanko - czy znasz jakiś suport o wymiarach - średnica 41mm średnica dystansu 44mm średnica osi 19mm ?? bo mi się łożyska rozsypały i chciałem wymienić
Szkoda że nikt nigdzie nie nagrał dźwięku poluzowanej korby/suportu itd... sporo mogłoby to pomóc od jakiegoś czasu słyszę trzeszczenie i nie mogę zlokalizować. Podejrzewam, że to właśnie suport, ale nie chce mi się na chybił trafił rozbebeszać roweru....
Czy jak chcę wymienić suport i korbę w rowerze, to zawsze muszę sugerować się długością starego suportu, czy może wtedy już muszę się sugerować nową korbą i zaleceniami do niej ? Stary suport ma długość 124,5 mm, a chciałbym kupić nową korbę Shimano FC-TY301, dla której dedykowana długość osi suportu to 122,5 mm.
Tak to jest dobry sposób przy wymianie suportu, tzn. powinniśmy kierować się wymiarami suportu zamontowanego już pierwotnie w rowerze. Dlatego że taki sam rozmiar suportu już po wymianie, nie zakłuci układu przełożeń w przekładni przednie i tylnej roweru. Jednak widzę że różnica w przedstawionym wymiarze suportów wynosi tylko 2 mm. To w takim przypadku wystarczy lekko doregulować przekładnię przednią i będzie OK. Pozdrawiam
Bardzo dobrze pokazane, tylko co zrobić, jeżeli korba mimo użycia ściągacza i użycia dużej siły nie chce zejść? Ta z tarczami zeszła bezproblemowo, a ta druga nie ma zamiaru.
Mam suport zakończony z prawej strony miską łożyskową. Nie mogę odkręcić tej miski, pomimo, że posiadam specjalny klucz. Kręcę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, może to niewłaściwe?
Proszę zastosować preparat penetrujący np WD40 lub podobny, powinno puścić. Jeżeli jest to inny suport ( z innym ułożeniem gwintu ) co do kierunku odkręcania nie mam pewności. Czasami gwint jest widoczny i można zobaczyć w którym kierunku układają się zwoje gwintu, da nam to podpowiedź czy mamy do czynienia z gwintem lewym czy prawym.
Witam serdecznie. Fajny filmik. Oczywiście leci SUBIK i Łapka. Zakupiłem potrzebne narzędzia i zdemontowałem suport z mojego roweru. Ten który wyjąłem jest firmy KINLI i ma wymiary 68mm mufę 122mm skrajne długości osi. Czy jak zamontuje Support o wymiarach 68/122,5mm, to te 0.5 mm różnicy dł osi zrobi jakąś różnicę? Nie ma w ofercie zamienników 68/122 tylko 68/122,5? Proszę o poradę. Pozdrawiam aerdecznie
Spokojnie można z powodzeniem montować taka różnica w wymiarowaniu to żadna różnica. W razie potrzeby zawsze można doregulować przerzutkę przednią i będzie ok. Pozdrawiam
Nie taniej wymienić tylko łożyska supportu? Co do zdejmowania korby ,to przed odkręcaniem czy to dedykowanym ściągaczem czy ściągaczem do łożysk warto jest podgrzać palnikiem korbę na kwadracie. Aluminium ma większą rozszerzalność temp. i po nagrzaniu łatwiej schodzi ze stożka.
Dokładnie tak jest, tym bardziej że wymiana łożysk pozwoli zaoszczędzić kasę. Jak to zrobić pokazałem w moim filmie th-cam.com/video/_cjQ9O9s55E/w-d-xo.html Pozdrawiam
Powinno być dobrze, ten drugi wymiar 122 to długość suportu. 2 mm to nie jest dużo ale trzeba będzie wyregulować przednią przerzutkę. Po regulacji będzie OK.
Witam, posiadam rower miejski niestety od jakiegoś czasu bardzo ciężko jest pedałować, czy może być to wina suportu bądź korby ? Ewentualnie słabo nasmarowany suport ?
Niestety trzeba wszystko po kolei sprawdzić w napędzie roweru, bo przyczyn może być kilka. Nie da się jednoznacznie stwierdzić który mechanizm blokuje się i powoduje opory w trakcie jazdy. Smarowanie układu napędowego roweru to podstawa.
Czy można założyć zamiast suportu kwadrat 68/122, np suport kwadrat 68/127? Czy będzie to w czymś przeszkadzało, np zębatką przednim lub tylnym? Mam z przodu trzy, a z tył dziewięć zębatek.
Linia łańcucha będzie inna. Zakres pracy przerzutki się zmieni. Może to mieć wpływ na obcieranie łańcucha o przerzutkę przednią podczas jazdy na biegach, na których wcześniej przy dł. osi 122mm nie było takich objawów.
Dokładnie zmierzyć wykręconą część i bazując na wymiarach kupić nową część z takim samym wymiarowaniem, inaczej nie będzie pasować. W przypadku braku pewności z zakupem, najlepiej zabrać starą zdemontowaną część na przymiarkę do sklepu z częściami rowerowymi.
Prosze powiedz mi czy trzeba cos mierzyc czy cos zeby dokupic klucze zeby sciagnac korbe i support na kwadrat, jesli tak to podeslesz link bo nie moge znalezc? Chcialbym jeszcze zapytac co wymienic gdy mi lancuch przeskakuje nie miedzy biegami tylko przod tyl (przednia,tylnia zebatka) wymienic tylna przerzutke lancuch czy co bo rower kupilem miesiac temu i niemozliwe aby wolnobieg sie zuzyl
Wszystkie potrzebne ściągacze pokazałem w moim filmie. W opisie filmu są linki do części i ściągaczy korby i odkręcania suportu. Jeżeli łańcuch przeskakuje to znaczy ze w pierwszej kolejności należy wyregulować przekładnie. Nie jest to łatwe i ciężko jest to wytłumaczyć jak zrobić.
Nie w każdym rowerze wymiana korby czy osi jest bezproblemowa przeważnie rowery bardzo tanie lub robione na odwal korby czasami są nie do odkręcenia poprostu jednorazowe bywa tak że trzeba wymienić wszystko nawet trzeba ciąć szlifierka obecnie oś suportu ma różne rozmiary i nie każde pasuje
Niestety tak jest, części do rowerów są faktycznie różnej jakości. Ale nie ma się co martwić - zawsze rower można naprawić. Tym bardziej że nowych części w sklepach nie brakuje 🙂
Ja akurat mam ten sam support co na filmie to sam wymieniając zapłaciłem 30 złotych za support. Praca własna to około 2 godziny, bo miałem support klasyczny oraz zabrudzony środek. Miałem też druga śrubę mocno dociśniętą ale po długim czasie dało się odkręcić. Jeśli wstawią ci dobrego shimano to nie dziw się tej ceny bo shimano kosztuje 100+ złotych
Ja wczoraj oddałam swój rower do serwisu. Powiedzieli że z wymianą na nowy support to około 210 zł - Warszawa (w tym 50 zł za wymianę). Znalazłam teraz ten filmik i zaczynam żałować, bo z tym filmikiem sama mogłabym spróbować wymienić. A z drugiej strony za mało się znam to przynajmniej będę miała pewność że dobrze mi zrobią.
@@szerszyhoryzont-widerhoriz7424 Hej, Twoja cena jest ok, w Szczecinie zaplacilem 280zl za cala robote. Suport kosztowal 80zl, a 200zl „robocizna”. W robocizne byla tez wliczona regulacja przedniej przerzutki, po wymianie suportu tarcze zawsze beda minimalnie w innym miejscu i nowe ustawienie przerzutki jest wskazane.
No właśnie jam mam zawsze takie lużyni co miesiąc jestem w serwisie rowerowym i niewiem czy to tani zamiennik od nowości w rowerze zastanawiam czy wymienić ten suport na coś lepszego a rower jest nowy miejski a na gwarancji nie chce mi wymienić suportu a luz jest minimalny
@@RyszardMua ale, to chodzi o część suportu w rowerze nie wiem dlaczego tak się dzieje ale zawsze, dadzom tanio część do, roweru ale i tak wymieniłem tą część suportu na lepszą i'zobaczymy za miesąć czy jakieś luzy bendą nie oto'chodzi żeby majsterkować jak rower na gwarancji to nie się bawi w naprawy
Dokładnie luz występuje i powiększa się na bieżniach łożysk. Czasami suport potrafi się poluzować w ramie roweru. Warto przed wymianą łożysk lub całego suportu sprawdzić czy nie wystarczy go po prostu dokręcić.
@@RyszardMua O, o dokręceniu nie pomyślałem. Dziękuję. Mam dziwny regularny stuk w czasie jazdy (co jeden obrót korbą przy solidnym naciśnięciu stopą) i brak jakiegokolwiek luzu. No i tak się zastanawiam, czy to oś się wyrabia czy "maszynowe" łożysko...
Brak oporu w przednim napędzie, pedały się kręcą w koło, czasami zaskoczy i da się jechać, ale jak przeskoczy, to już lipa i nie pojedzie. Wymiana supportu czy łożyska?
Witaj, dokonałem pomiarow 2x ( i wychodzi mi ze mam 126/70??? Czy moge zamowic suport 127/68?? Bo tylko taki jest dostepny- najbardziej zbliżony...być może źle zmierzyłem...chociaż rower stary sprzed 20 lat ale to mój pierwszy "goral" i mam do niego sentyment...pozdr
@@RyszardMua juz sie troche z tym zamotałem, mam mufe na 70mm i po tym wychodzi ze to std włoski...jednak gwinty maja średnicę 34.6 i odkrecaja się jak u Cb czyli to jednak std. brytyjski-bsa...jednak bsa dostepny jest tylko na mufe 68 lub 73mm....
Ja mam 4 miesiące elektryczny już 2 razy wymieniałem suport nie wiem może od jazdy bo mam już 7000 km a jeszcze w górach mieszkam a i hamulce 2 razy wymieniałem.5 stów poszło szlag by to..
Niech na rozebranie suportu i wymianę łożysk posłuży mój kolejny film. Większość suportów skonstruowana jest bardzo podobnie, załączam link do filmu. th-cam.com/video/_cjQ9O9s55E/w-d-xo.html
Smarujemy smarem łożyskowym lub smarem litowym, czyścimy dostępnymi środkami do usuwania smaru (odtłuszczania). Może byś nafta, benzyna ekstrakcyjna, nawet sprawdzają się środki dedykowane do czyszczenia łańcucha rowerowego.
@@RyszardMua Ryszardzie mam pytanie kupiłem smar litowy ma szerokie zastosowanie i tak wpadłem na pomysł by użyć go do smarowania łańcucha. Czy mogę? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Do łańcucha smar się nie za bardzo nadaje. Polecam olej do łańcucha ( dostępny w każdym sklepie rowerowym ), ponieważ lepiej nasmaruje on cały łańcuch. W łańcuchu całe smarowanie polega na przesmarowaniu tulejek ogniw łańcucha (wewnątrz) smar tam po prostu nie dotrze ponieważ jest za gęsty.
Ja wygiąłem cały ten zestaw i nawet jebaństwo nie drgnęło :D nawet podgrzewałem opalarka, WD40 też było. Nic totalnie nic nie działa. jedyna opcja udać się do serwisu i pewnie znajdą sposób na wywalenie tego i założenie nowego zestawu.
@@RyszardMua Dziś byłem w serwisie. będzie trzeba jednak ciąć szlifierką, w jednym gwint uszkodziłem, ale mówiłem, że ani z jednej, ani z drugiej strony nie da rady, a klucz na 100% był prawidłowo wkręcony, bo jakby nie był, to z drugiej strony też byłby uszkodzony, a tez nie dało rady ściągnąć siłowo z tym, że w tym pierwszy użyłem tyle siły, ze aż się wygięło i gwint przekręciłem :D Myślał, że ja chyba tym pierwszym kluczem kręciłem, zamiast wkręcić śrubę do wypychania korby :D
To znaczy że doszło już do zapieczenia łożysk w tym suporcie. Można wymienić same łożyska lub cały suport. Po takiej operacji technicznej rower powinien śmigać jak nowy.
A jest jakiś sposób na zdjęcie korby bez użycia ściągacza? Zakupiłem ściągacz do korb, ale okazało się że gwint w korbie jest zerwany i nie ma możliwości wkręcenia ściągacza w korbę
@@paweaaron9058 Szlifierka może być rozwiazaniem, ale nie jedynym. Mniej inwazyjnym i bezpieczniejszym w uzyciu jest ściągacz do łożysk, najlepiej trójramienny. Przy odpowiednim zapięciu korba schodzi jak w przypadku tradycyjnego sciagacza. Sposób sprawdzony przeze mnie kilkukrotnie.
Bez ściągacza się nie da, albo jest to prawie niemożliwe. Korba siedzi na kwadracie bardzo mocno - powodzenia w naprawie. Nic tak nie cieszy, jak naprawić samu :)
@@RyszardMua Jak się nie da jak się da korba I tak jest uszkodzona więc wystarczy trochę popukać I wyskoczy ja zawsze tak robię kiedy ją wymieniam I jakoś nie ma Z tym problemu :-)
ale jak to...? przecież support po prawej ma większą miskę z gwintem z kołnierzem i nie da się jej przełożyć przez rurę suportu w ramie a ta cześć po lewej jest ściągana. Czyli odwrotnie niż na filmie - stary suppoer ze Specialized HardRock i nowy support Sun Race.
I weź tu bądź mądry jak tyle tych typów suportów jak w starym rowerze masz np. gwint 36mm i masz dwa gwinty prawe ( czyli obie strony odkręcasz w lewo ). Doktoryzować się trzeba z rowerów bo narobią tych standardów ,typów włoskich,francuskich ,angielskich gwintów suportu.
Wystarczy zwykły litowy lub miedziany i będzie ok. W tym smarowaniu gwintów suportu chodzi głównie o to, aby nie doszło do skorodowania tych połączeń gwintowych. Żeby można było je lekko odkręcić po jakimś czasie eksploatacji roweru.
@@RyszardMua jeśli łożyska nie odbiły się na wałku i reszta osi jest ok, to zdecydowanie wolę same łożyska kupić, bo mam zaufany sklep, gdzie wiem, że jak będę chciał chińczyki, to dostanę chińczyki, a jak polskie, to polskie :D co prawda, w tym miejscu chińczyki pewnie wytrzymają z 10 tys km, a polskie może z 50 tys, albo i więcej, ale po co robić sobie dwa razy robotę :D
@@giergus Haha no niekoniecznie. Ja trafiłem na rower, który ma 1680 km i już support dostał w pizdę, ale to akurat normalne, ponieważ jakbyś zobaczył ile syfu zdjąłem z osłony i napędu to byś się przeżegnał - kompletnie nikt nie dbał o ten rower... Co prawda moim zdaniem nie jest najgorzej, ale ja osobiście mam takie podejście, że np. jak mogę wymieniać co 5k to ja wolę zmienić co 4 np. i po prostu nie myśleć o tym, że nie upilnuję, łożyska strzelą i będzie problem...
@@giergus Poza tym ja bym nie był taki pewny, ponieważ teraz robią tak, że np. producent jest polski, produkuje w Chimach i dają nadruk made in Poland. ;)
Miałbym takie pytańie przeskakuje mi coś w pedałach ale tylko na pierwszym biegu i pod općiążeniem czyli pod góre czy to może być suport dodam iż przeżutki ma w piaście gdzie mógłbym szukać przyczyny
To nie pedały, stawiam na problem właśnie w piaście. Mechanizm przełożenia biegów w piaście jest trochę skomplikowany, raczej bez weryfikacji w serwisie się nie obejdzie. Pozdrawiam
Trochę to jest kłopot, ponieważ zostaje mechaniczny sposób odkręcenia ( usunięcia ) nakrętki przy pomocy dłuta i młotka. Trzeba tą nakrętkę uszkodzoną po prostu wydłubać. Problem w tym że można niechcący uszkodzić gwint w ramie rowerowej.
Należy przyjrzeć się gniazdom kwadratowym w korbach czy nie są wyrobione oraz koniecznie zastosować klej do uszczelnienia połączeń gwintowych, po to aby przykręcone elementy samoczynnie się nie odkręcały. Preparat - klej, środek do gwintów można znaleźć w opisach moich filmów rowerowych.
Coś w tym jest. Jeżeli montujemy suport w rowerze o takich samych parametrach wymiarowych jak poprzedni zużyty. A w moim filmie jest dokładnie taka sytuacja, więc nie ma co się martwić bo łańcuch porusza się w tej samej linii jak przed wymianą suportu. Faktycznie jest to ważne gdy nowy suport jest założony o innym rozstawie ( szerokości ) osi stuporu.
Film bardziej pokazuje jakim mistrzem jest autor, jaki ma czysty rower, jak sobie dobrze radzi. Niestety nie dowiesz się, dlaczego stary suport strzela, ma luzy itd. Nawet nie dowiesz się z której strony masz jaki rodzaj gwintu (prawy, lewy) i jak wykrecisz stary, żeby pomierzyć i kupić właściwy (a to może potrwać) a nie zapisałeś wskazań to możesz zniszczyć gwint przy wkrecaniu. Autor cos pokazuje palcem, ale nie tlumaczy tylko puszcz nam muzyczkę. Dla mnie mało przydatne.
Jeżeli suport trzeszczy tub wydobywają się z niego dźwięki przypominające stuki, to może świadczyć o jego braku właściwego dokręcenia lub o zużyciu i wystąpieniu luzu na łożyskach. Co do wymiaru suportu - to po jego wyjęciu, można na podstawie widocznego oznaczenia kupić taki sam nowy mechanizm i wymienić na nowy. Albo dla pewności dokonać pomiarów lub udać się do sklepu ze starym suportem i zaproponować sprzedawcy wybranie ( dopasowanie ) nowej części. Z pewnością problem powinien zostać rozwiązany.
No cóż, idota to idiota - nie wszystko zrozumie, chociaż faktem jest, że taki tyci nonsens to jest, bo w zasadzie ten serwis sprowadza się do dokręcenia śrubek, bo co może po takim czasie zepsuć...
To jest po prostu luz na łożyskach, takie są najczęstsze objawy gdy suport pracuje głośno i mało stabilnie z powodu luzu na łożyskach suportu. Warto jeszcze sprawdzić czy korby z pedałami są osadzone stabilnie. To znaczy czy są te podzespoły dobrze dokręcone i czy nie występują luzy. Bywają też przypadki na szczęście rzadko, czyli pęknięcia w ramie roweru w okolicy suportu. Chyba na tyle - pozdrawiam.
Jakiś niesamowity rower, wszystko się odkręca małym palcem 🤣🙈
Dobrze jest 👍
Czysty, niezardzewialy, druby niezapieczone. Cos jak idealna modelka w reklamie perfum. Tak to mozna zyc i dzialac
agnieszka odebrałem zestaw kluczy do roweru. Ta końcówka do korby weszła przy użyciu siły tylko do połowy, a przy próbie wypchnięcia wygiął się kluczyk, który był w zestawie do ściągania korby. Wszystko tak trzyma, że 3 razy się pierdy kołem. A idź Pan w ****
To ledwo z taśmy nie zjechało
Nie w pierwszym rowerze próbowałem zdjąć ściągaczem kobrę po stronie zębatki to jest praktycznie nie możliwe a tu na filmie 06:12 idzie bez wysiłku. Dodam że po stronie gdzie jest sama korba schodzi łatwo. Przydał by się jakiś film instruktażowy jak zdjąć ściągaczem kobrę po stronie zębatki gdy jest zapieczona i nie idzie jej ruszyć
Świetnie Panie Rysiu, ogromne dzięki!
Bardzo dziękuję 🙂
Super filmik, bardzo mi się podobał. Po jego obejrzeniu zacząłem oglądać pozostałe na temat naprawy i serwisu rowerów. Brakuje mi tylko danych z jaką siłą dokręcać poszczególne elementy. Wiem że nie każdy posiada klucz dynamometryczny, ale wiele elementów ma za daną siłę z jaką trzeba je skręcić.
Bardzo dziękuję za dobry i budujący komentarz, cieszę się że film się spodobał.
A odnośnie sił dokręcania - to do miseczek należy użyć siły 35,0 - 50,0 Nm.
Pozdrawiam
@@RyszardMua nie ma za co, film naprawdę dobry, szczególnie dla kogoś kto chce pomajsterkować przy rowerze, ale nie wie jak się za to zabrać. Na opakowaniu nowej części nie ma przypadkiem napisanej siły z jaką się go dokręca?
Dzięki za pomoc z tymi gwintami, trzeba jeszcze dodać że te miseczki suportu są dokręcone całkiem konkretnie. Musiałem montować przedłużenie na grzechotkę w postaci rurki żeby je odkręcić a i tak trzeba było się przyłożyć.
Dzięki za dobry komentarz
Świetny materiał. Po kolei wszystko jasno pokazane co i jak zrobić. Brawo
Bardzo dziękuję za dobry i pozytywnie budujący komentarz. 🙂
Świetny instruktaż,kazda minuta na temat.Dziękuję.
Cieszę się że film jest przydatny, i dziękuję za komentarz.
Wszystko bardzo fajnie pokazane, dziękuję. Dzięki Tobie bez problemu ogarnąłem wymianę suportu :)
Bardzo dziękuję za pozytywny komentarz.
Filmik fajnie nagrany bardzo mi pomogl w wymianie suportu zrobilem to sam w 30 min a w serwisie czekalem caly tydzien pozdrawiam
Bardzo dziękuję za dobry komentarz :)
Pewnie w serwisie też go oglądają
A co ty myślałeś, że jesteś wyjątkowy płatek śniegu, rzucą calą robotę i odbierzesz tego samego dnia? Otwórz sobie też serwis rowerowy to dotrze że to praktycznie jest nierealne, bo roboty jest tyle, że czasami po nadgodzinach siedzą... Ja sam znam serwisanta, który czasami nawet do 20-tej siedzi , bo roboty jest tyle, że się zesrać idzie i nie wie w co ręce włożyć, a ty oczekujesz żeby na już było... Niestety widać że zapotrzebowanie na rowery jest dramartcznie wysokie, ponieważ u mnie np. są dwa sklepo-serwisy dosłownie obok siebie i nie narzekają, że jeden drugiemu kradnie klienta...
@@PiotrK2022 Ponieważ ludzie to lenie, przy głupim rowerze sami nie potrafią ani nie chcą nic zrobić. Tylko się nauczyli na byle wymianę klocków, smarowanie czy kasowanie luzów to już trzeba prowadzić do "servisu". A najlepiej to w ogóle przywieźć rower samochodem. Zakały społeczeństwa, faceci po 30-40 lat, którzy często nie mają w domu nawet młotka, kombinerek czy kluczy płaskich. Byle tylko się nie dotykać, rączek sobie nie pobrudzić.
Bardzo fajny filmik, dziękuję za cenne porady
OK 👍Dzięki
Montaż z poprzedniej epoki, ale jaki to ma klimat, fajny merytoryczny film i świetna jakość video :D Super!
Dziękuję za dobry komentarz
I dzięki temu dobrze się ogląda :) Zdecydowanie wole to niż machanie łapami do kamery przez 10 minut bez konkretów. Najlepsze są tzw anboksingi...
Super przydatny i szczegółowy materiał.
Super że film się przydał
Ładny film.Proponuję jednak po wyjęciu starego wkładu umyć gwint mufy benzyną ekstr.lub rozpuszczalnikiem(profesjonalne serwisy nawet gwintują ją...:)) Zdecydowanie łatwiej wtedy wkręcić nowy wkład bez siły i bez zerwania gwintu.
Dobre porady są w cenne i przydają się w naprawach z pewnością, dziękuję 👍
super- w końcu wiem jak to działa i co muszę wymienić w swoim rowerze :)
Nic tylko się cieszyć 😉
Super pełen profesjonalizm !!!
Bardzo dziękuję za super komentarz 👍
Bardzo dobry materiał,to jest to czego szukałem. Pozdrawiam
OK bardzo dziękuję 😉
Dzięki za wartościowy materiał.
Bardzo dziękuję za dobry i budujący komentarz. 👍😊
bardzo czytelna prezentacja :)
Wiem, że film ma już parę lat, ale teraz na niego trafiłem, bo akurat szukałem poradnika na ten temat. nie wspomniałeś o jednej ważnej rzeczy. Mianowicie o odpowiednim założeniu suportu. Na suportach są oznaczenia stron (lewa - prawa) i tym należy się kierować podczas jego zakładania. Poza tym poradnik bardzo fajny i przejrzysty.
Bardzo dziękuję za dobry i bogaty techniczny komentarz.
Pozdrawiam
Dobry film instruktarzowy dla tych, co się nie znają ale....należałoby dodać, że to jest tzw. suport angielski a występuje jeszcze tzw. suport włoski - może bardzo rzadko, ale jednak. Różnica między nimi polega na tym, że suport włoski ma troszkę większą średnicę i oba gwinty są prawe. Zatem - jeśli ktoś ma rower z włoskim suportem, to nic to nie da, bo albo rozwali sobie gwint z prawej strony i na dodatek kupi zły wkład. Ja właśnie mam taki rower i chciałem wymienić sobie miski te starego typu i okazało się, że miski jakie mam wchodzą w otwór bez problemu😟 Dobrze, że jestem dociekliwy i byłem w stanie lekko ruszyć prawą miskę i wtedy się okazało, że gwint jest prawy i odkręca się w lewo, tak jak strona lewa.
Bardzo fajny i bogaty w wiedzę techniczną komentarz, przyda się z pewnością wszystkim naprawiaczom rowerowym.
Pozdrawiam
@@RyszardMua Mam nadzieję, bo faktycznie tak jest. Mam kilka rowerów i tak naprawdę w każdym jest co innego. Mam starego polskiego Rometa Pasata, mam Krosa z tradycyjnym suportem wiankowym i mam takiego starego górala z suportem typu włoskiego do którego włożyłem wkład z łożyskami maszynowymi. Dodatkowo kilka dni temu kupiłem na złomie ramę i też zrobiłem z niej kolejny rower. Na razie jest suport z wiankami ale może kiedyś zmienię. Wrzuciłem właśnie film na kanał o tym, jak go składałem. Wersja mocno budżetowa ale jeździ😀🚲
Świetny instruktaż, dzięki.
Dzięki za dobry komentarz, zapraszam do subskrypcji kanału 👍
Super. Krótko, rzeczowo i na temat.
Dzięki 🙂
Świetny filmik, pozdrawiam serdecznie 😊
Bardzo dziękuję za wsparcie i pozytywnie dobry komentarz. 🙂
Bardzo optymistyczny wariant. Niemal niemożliwy w przypadku suportu na kwadrat.
Idealnie wyjaśnione, dzięki
Dziękuję za dobry komentarz 👍
Genialny filmik.
Dziekuje :)
Bardzo dziękuję za dobry komentarz 👍
Bardzo fajnie pokazany filmik
Dziękuję bardzo za wspaniały komentarz.
Właśnie tego potrzebowałem :)
OK proszę bardzo i powodzenia w naprawach roweru :)
O WLAANIE TEGO SZUKAŁEM PROPSY
Fajny film- taki instruktaż w starym stylu. Zabrakło moim zdaniem smarowania gwintów - ważna sprawa bo pomaga to w montażu ale co ważniejsze przy demontażu o czym niektórzy piszą przy problemach przy odkręcaniu. Warto też lekko natłuścić kwadraty.
Dziękuję za dobry komentarz
Super poradnik pozdrawiam
Dziękuję bardzo za wspaniały komentarz.
Wszystko jest możliwe tylko trzeba umieć i chciec
Zgadza się, ale nie zawsze jest bardzo prosto i czasami trzeba balansować na granicy porażki pod postacią uszkodzenia gwintu w mufie. Ja rozmawiałem z serwisentem to powiedział mi, ze raz miał taką jazdę, że za chuja nie chciał się poddać i dopiero nadspawanie metrowej rury pomogło i się poddał... Widziałem też akcję, gdzie nakrętka tak mocno się zapiekła, że 3 serwisy próbowały i się poddały, bo nie dali rady. Jeden serwisant podpowiedział właścicielowi, że może po prostu ostrożnie naciać brzeszczotem nakrętkę i wtedy zbić ją i po kawałku wyjąć. On tego nie zrobi, bo to ryzykowne i nie chce brać odpowiedzialności jak uszkodzi rower. Właściciel poszedł za radą serwisanta, no i dopiero po nacięciu się udało ją po kawałku skuć i wydłubać...Niestety stało się to czego serwisant się spodziewał, czyli uległ uszkodzeniu gwint, ale uszkodził się na tyle lekko, że jeszcze dał radę i po wkręcaniu i wykręcaniu nakrętki po każdym obrocie ta wreszcie się wkręciła i wszystko się skończyło pomyślnie.
Sub poszedł!
Bardzo dziękuję 👍
Najpierw wkręcamy miskę bez kołnierza, często plastikową więc podatną na uszkodzenia. Potem dopiero wkład z drugą miską
No genialne to było..
Dziękuje za dobry komentarz 👍
Super poradnik, a można wiedzieć czym było smarowane przed wkręcaniem?
Smar łożyskowy, można również użyć smaru litowego.
@@RyszardMua super dziękuję za odpowiedź
Zwykły towot.... U mnie w Giancie elektrycznym jak zdjąłem koroby to zauważyłem, że były wciśnięte sądząc po zapachu na towot.
@@RyszardMua Łożyskowy stosujemy do elementów pracujących czyli łożysk ;-)), do gwintów smar grafitowy, jednocześnie wodoodporny.
mam pytanko - czy znasz jakiś suport o wymiarach - średnica 41mm średnica dystansu 44mm średnica osi 19mm ?? bo mi się łożyska rozsypały i chciałem wymienić
Jeżeli nie da się zlokalizować suportu w intrenecie, to zostaje sama wymiana łożysk.
Szkoda że nikt nigdzie nie nagrał dźwięku poluzowanej korby/suportu itd... sporo mogłoby to pomóc od jakiegoś czasu słyszę trzeszczenie i nie mogę zlokalizować. Podejrzewam, że to właśnie suport, ale nie chce mi się na chybił trafił rozbebeszać roweru....
Czy jak chcę wymienić suport i korbę w rowerze, to zawsze muszę sugerować się długością starego suportu, czy może wtedy już muszę się sugerować nową korbą i zaleceniami do niej ? Stary suport ma długość 124,5 mm, a chciałbym kupić nową korbę Shimano FC-TY301, dla której dedykowana długość osi suportu to 122,5 mm.
Tak to jest dobry sposób przy wymianie suportu, tzn. powinniśmy kierować się wymiarami suportu zamontowanego już pierwotnie w rowerze. Dlatego że taki sam rozmiar suportu już po wymianie, nie zakłuci układu przełożeń w przekładni przednie i tylnej roweru. Jednak widzę że różnica w przedstawionym wymiarze suportów wynosi tylko 2 mm.
To w takim przypadku wystarczy lekko doregulować przekładnię przednią i będzie OK.
Pozdrawiam
Meeeeega super materiał! Dzięki!
Chcialbym wstawic taki support do roweru z wkręcanmi odzielnie miskami. To beidze pasować? Będą jakieś problemy>?
Jeżeli w nowym suporcie są identyczne wymiary tzn. rozstaw ośki i wymiary gwintów to powinno być OK.
@@RyszardMua dziękuje
Nie smarujesz smarem grafitowym na gwintach?
Smaruję tylko przy montażu filmu pominąłem przypadkowo ten szczegół techniczny.
Dziękuję za dobrą uwagę.
Bardzo dobrze pokazane, tylko co zrobić, jeżeli korba mimo użycia ściągacza i użycia dużej siły nie chce zejść? Ta z tarczami zeszła bezproblemowo, a ta druga nie ma zamiaru.
Ciężka sprawa, czasami tak bywa. Proponuję zastosować płyn penetrujący np: odrdzewiacz, nafta, WD40, płyn hamulcowy - nasączyć gniazdo korby odczekać parę godzin. Ponownie spróbować ze ściągaczem, myślę że powinno puścić.
Pozdrawiam
Tarcza do cięcia i szlifierką kontową lub bardziej precyzyjnie taką małą mini szlifierką nacinasz korbę i z chodzi.
Mam suport zakończony z prawej strony miską łożyskową. Nie mogę odkręcić tej miski, pomimo, że posiadam specjalny klucz. Kręcę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, może to niewłaściwe?
Proszę zastosować preparat penetrujący np WD40 lub podobny, powinno puścić. Jeżeli jest to inny suport ( z innym ułożeniem gwintu ) co do kierunku odkręcania nie mam pewności.
Czasami gwint jest widoczny i można zobaczyć w którym kierunku układają się zwoje gwintu, da nam to podpowiedź czy mamy do czynienia z gwintem lewym czy prawym.
Mam pytanie. Jak nazywa się to co trzyma linkę pod suportem? Ta plastikowa część.
Ślizg bądź prowadnica do linek. Rodzajów jest z 6, radzę dokładnie taką samą kupić.
Prowadnica linki? Ślizg?
Witam serdecznie. Fajny filmik. Oczywiście leci SUBIK i Łapka. Zakupiłem potrzebne narzędzia i zdemontowałem suport z mojego roweru. Ten który wyjąłem jest firmy KINLI i ma wymiary 68mm mufę 122mm skrajne długości osi.
Czy jak zamontuje Support o wymiarach 68/122,5mm, to te 0.5 mm różnicy dł osi zrobi jakąś różnicę? Nie ma w ofercie zamienników 68/122 tylko 68/122,5?
Proszę o poradę. Pozdrawiam aerdecznie
Spokojnie można z powodzeniem montować taka różnica w wymiarowaniu to żadna różnica.
W razie potrzeby zawsze można doregulować przerzutkę przednią i będzie ok.
Pozdrawiam
@@RyszardMua Bardzo dziękuję za odpowiedź. U mnie z przodu jest korba z pojedyńczą zembatką a z tyłu nexus 7 w paście.
Nie taniej wymienić tylko łożyska supportu? Co do zdejmowania korby ,to przed odkręcaniem czy to dedykowanym ściągaczem czy ściągaczem do łożysk warto jest podgrzać palnikiem korbę na kwadracie. Aluminium ma większą rozszerzalność temp. i po nagrzaniu łatwiej schodzi ze stożka.
Dokładnie tak jest, tym bardziej że wymiana łożysk pozwoli zaoszczędzić kasę.
Jak to zrobić pokazałem w moim filmie th-cam.com/video/_cjQ9O9s55E/w-d-xo.html
Pozdrawiam
Świetna jest ta zrobiona robota wszystko idzie jak spładka ale jak się ma do tego odpowiednie narzędzia pozdrawiam twórce tego filmiku👍👍👍👍
Bardzo dziękuję za super komentarz.
Posiadam suport 68/120 czy wymiana na 68/122 będzie przeszkadzać ?
Powinno być dobrze, ten drugi wymiar 122 to długość suportu. 2 mm to nie jest dużo ale trzeba będzie wyregulować przednią przerzutkę. Po regulacji będzie OK.
Witam, posiadam rower miejski niestety od jakiegoś czasu bardzo ciężko jest pedałować, czy może być to wina suportu bądź korby ? Ewentualnie słabo nasmarowany suport ?
Niestety trzeba wszystko po kolei sprawdzić w napędzie roweru, bo przyczyn może być kilka.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić który mechanizm blokuje się i powoduje opory w trakcie jazdy.
Smarowanie układu napędowego roweru to podstawa.
Czy można założyć zamiast suportu kwadrat 68/122, np suport kwadrat 68/127? Czy będzie to w czymś przeszkadzało, np zębatką przednim lub tylnym? Mam z przodu trzy, a z tył dziewięć zębatek.
Linia łańcucha będzie inna. Zakres pracy przerzutki się zmieni. Może to mieć wpływ na obcieranie łańcucha o przerzutkę przednią podczas jazdy na biegach, na których wcześniej przy dł. osi 122mm nie było takich objawów.
Przy dłuższej osi przerzutka nie będzie ci wrzucać łańcucha na największy blat, nowa oś musi być identyczna.
Z jakim momentem dokręcać wszystkie śruby, ile Nm?
Moment dokręcania nakrętki ( wieloząbkowej osi w suporcie ) : 70 - 70 Nm
Moment dokręcania śruby korby w suporcie ) : 35 - 50 Nm
Na starym suporcie miałem stukanie. Zmieniłem na shimano bbun10 i dalej stuki występują. . . .
Nie zawsze ale sa
Mam oś w korbie i chciałbym wymienić ją na suport. Długość osi wynosi 147,47mm. Jaki suport założyć?
Dokładnie zmierzyć wykręconą część i bazując na wymiarach kupić nową część z takim samym wymiarowaniem, inaczej nie będzie pasować. W przypadku braku pewności z zakupem, najlepiej zabrać starą zdemontowaną część na przymiarkę do sklepu z częściami rowerowymi.
Prosze powiedz mi czy trzeba cos mierzyc czy cos zeby dokupic klucze zeby sciagnac korbe i support na kwadrat, jesli tak to podeslesz link bo nie moge znalezc? Chcialbym jeszcze zapytac co wymienic gdy mi lancuch przeskakuje nie miedzy biegami tylko przod tyl (przednia,tylnia zebatka) wymienic tylna przerzutke lancuch czy co bo rower kupilem miesiac temu i niemozliwe aby wolnobieg sie zuzyl
Wszystkie potrzebne ściągacze pokazałem w moim filmie. W opisie filmu są linki do części i ściągaczy korby i odkręcania suportu.
Jeżeli łańcuch przeskakuje to znaczy ze w pierwszej kolejności należy wyregulować przekładnie.
Nie jest to łatwe i ciężko jest to wytłumaczyć jak zrobić.
@@RyszardMua Dziękuje bardzo
Nie w każdym rowerze wymiana korby czy osi jest bezproblemowa
przeważnie rowery bardzo tanie lub robione na odwal korby czasami są nie do odkręcenia poprostu jednorazowe bywa tak że trzeba wymienić wszystko nawet trzeba ciąć szlifierka
obecnie oś suportu ma różne rozmiary i nie każde pasuje
Niestety tak jest, części do rowerów są faktycznie różnej jakości. Ale nie ma się co martwić - zawsze rower można naprawić. Tym bardziej że nowych części w sklepach nie brakuje 🙂
Ile mniej więcej może kosztować wymiana suportu w serwisie? Bo oddałem rower i myślę czy cena 170zl nie jest zbyt wygórowana
Ja akurat mam ten sam support co na filmie to sam wymieniając zapłaciłem 30 złotych za support. Praca własna to około 2 godziny, bo miałem support klasyczny oraz zabrudzony środek. Miałem też druga śrubę mocno dociśniętą ale po długim czasie dało się odkręcić. Jeśli wstawią ci dobrego shimano to nie dziw się tej ceny bo shimano kosztuje 100+ złotych
Ja wczoraj oddałam swój rower do serwisu. Powiedzieli że z wymianą na nowy support to około 210 zł - Warszawa (w tym 50 zł za wymianę). Znalazłam teraz ten filmik i zaczynam żałować, bo z tym filmikiem sama mogłabym spróbować wymienić. A z drugiej strony za mało się znam to przynajmniej będę miała pewność że dobrze mi zrobią.
@@szerszyhoryzont-widerhoriz7424
Hej, Twoja cena jest ok, w Szczecinie zaplacilem 280zl za cala robote. Suport kosztowal 80zl, a 200zl „robocizna”. W robocizne byla tez wliczona regulacja przedniej przerzutki, po wymianie suportu tarcze zawsze beda minimalnie w innym miejscu i nowe ustawienie przerzutki jest wskazane.
Czy te klucze do wykręcania nakrętki z wieloklinem są w różnych rozmiarach? Czy są to standardowe wymiary we wszystkich rowerach?
Kup sobie uniwersalne i klucz przestanie być problemem. ;) Na przykład seria SPA parktoola. ;)
Dzięki :)
Dzięki za komentarz
No właśnie jam mam zawsze takie lużyni co miesiąc jestem w serwisie rowerowym i niewiem czy to tani zamiennik od nowości w rowerze zastanawiam czy wymienić ten suport na coś lepszego a rower jest nowy miejski a na gwarancji nie chce mi wymienić suportu a luz jest minimalny
Naprawa i majsterkowanie to czysta przyjemność, co do jakości części.Zasada jest prosta, im wyższa cena zakupu - tym wyższa jakość zakupionej części.
@@RyszardMua ale, to chodzi o część suportu w rowerze nie wiem dlaczego tak się dzieje ale zawsze, dadzom tanio część do, roweru ale i tak wymieniłem tą część suportu na lepszą i'zobaczymy za miesąć czy jakieś luzy bendą nie oto'chodzi żeby majsterkować jak rower na gwarancji to nie się bawi w naprawy
Gdzie dokładnie pojawia sią luz? Na zużytych bieżniach łożysk, czy wypracowanej osi?
Dokładnie luz występuje i powiększa się na bieżniach łożysk.
Czasami suport potrafi się poluzować w ramie roweru. Warto przed wymianą łożysk lub całego suportu sprawdzić czy nie wystarczy go po prostu dokręcić.
@@RyszardMua O, o dokręceniu nie pomyślałem. Dziękuję. Mam dziwny regularny stuk w czasie jazdy (co jeden obrót korbą przy solidnym naciśnięciu stopą) i brak jakiegokolwiek luzu. No i tak się zastanawiam, czy to oś się wyrabia czy "maszynowe" łożysko...
Warto wymienić cały suport dla pewności, koszt zakupu nowego nie jest wysoki.
@@RyszardMua No tak. Zastanawiam się, czy nie zawalczyć i wymienić tylko łożyska (w celach dydaktycznych).
Trochę zabawy jest ale da się to zrobić.
Brak oporu w przednim napędzie, pedały się kręcą w koło, czasami zaskoczy i da się jechać, ale jak przeskoczy, to już lipa i nie pojedzie. Wymiana supportu czy łożyska?
No nie ma co wróżyć, trzeba rozebrać zobaczyć jakie są uszkodzenia
Czy można wymienić suport z kwadratowego na ten nowszy typ?
Da się z pewnością, tylko trzeba użyć takiego samego rozmiaru. Oraz wiąże się to z wymianą układu korbowego, pasujący do nowego typu suportu.
Witaj, dokonałem pomiarow 2x ( i wychodzi mi ze mam 126/70??? Czy moge zamowic suport 127/68?? Bo tylko taki jest dostepny- najbardziej zbliżony...być może źle zmierzyłem...chociaż rower stary sprzed 20 lat ale to mój pierwszy "goral" i mam do niego sentyment...pozdr
Dobrze jest aby zastosować taką samą część.
Najlepiej wymontować udać się do sklepu i zapytać się czy można zwrócić towar jak nie będzie pasować.
@@RyszardMua juz sie troche z tym zamotałem, mam mufe na 70mm i po tym wychodzi ze to std włoski...jednak gwinty maja średnicę 34.6 i odkrecaja się jak u Cb czyli to jednak std. brytyjski-bsa...jednak bsa dostepny jest tylko na mufe 68 lub 73mm....
Panie Rysku A jaki jest zastosowany suport w rowerze Sparta Ion elektryku bo coś szczela w suporcie ?
Z elektrykiem nie mam doświadczenia, więc nie podpowiem jak z tym jest.
Ja mam 4 miesiące elektryczny już 2 razy wymieniałem suport nie wiem może od jazdy bo mam już 7000 km a jeszcze w górach mieszkam a i hamulce 2 razy wymieniałem.5 stów poszło szlag by to..
@@szweda58 Nadeszła jego pora... Supporty tak 3-5 tyś wytrzymują...
Jak zdjąć prawą nakrętkę z suportu, aby wymienić prawe łożysko?
Niech na rozebranie suportu i wymianę łożysk posłuży mój kolejny film.
Większość suportów skonstruowana jest bardzo podobnie, załączam link do filmu.
th-cam.com/video/_cjQ9O9s55E/w-d-xo.html
Mam pytanie jak konserwować support czym czyścić.
Smarujemy smarem łożyskowym lub smarem litowym, czyścimy dostępnymi środkami do usuwania smaru (odtłuszczania). Może byś nafta, benzyna ekstrakcyjna, nawet sprawdzają się środki dedykowane do czyszczenia łańcucha rowerowego.
@@RyszardMua Dzięki Ryszardzie🚴♂️
@@RyszardMua Ryszardzie mam pytanie kupiłem smar litowy ma szerokie zastosowanie i tak wpadłem na pomysł by użyć go do smarowania łańcucha. Czy mogę? Z góry dziękuję za odpowiedź.
@@RyszardMua smar litowy K2 w sprayu z teflonem.
Do łańcucha smar się nie za bardzo nadaje. Polecam olej do łańcucha ( dostępny w każdym sklepie rowerowym ), ponieważ lepiej nasmaruje on cały łańcuch. W łańcuchu całe smarowanie polega na przesmarowaniu tulejek ogniw łańcucha (wewnątrz) smar tam po prostu nie dotrze ponieważ jest za gęsty.
Ja wygiąłem cały ten zestaw i nawet jebaństwo nie drgnęło :D nawet podgrzewałem opalarka, WD40 też było. Nic totalnie nic nie działa. jedyna opcja udać się do serwisu i pewnie znajdą sposób na wywalenie tego i założenie nowego zestawu.
Ciężko mi coś doradzić, musiało się naprawdę super mocno zapiec.
@@RyszardMua Dziś byłem w serwisie. będzie trzeba jednak ciąć szlifierką, w jednym gwint uszkodziłem, ale mówiłem, że ani z jednej, ani z drugiej strony nie da rady, a klucz na 100% był prawidłowo wkręcony, bo jakby nie był, to z drugiej strony też byłby uszkodzony, a tez nie dało rady ściągnąć siłowo z tym, że w tym pierwszy użyłem tyle siły, ze aż się wygięło i gwint przekręciłem :D Myślał, że ja chyba tym pierwszym kluczem kręciłem, zamiast wkręcić śrubę do wypychania korby :D
Na octalink z trudem mozna cos metalowego znalezc i, obecnie, za duze pieniadze.
Panie Ryszardzie a co jeśli nie ma luzu na suporcie, a jak jest krzywy i widać bicie na korbie o ok. 2-3 mm?
No niestety jak widoczne jest bicie na korbie to suport do wymiany, a i korbie należy się przyjrzeć.
@@RyszardMua dobrze dzięki ;)
@@RyszardMua A jeszcze jedno pytanko. Co jeśli suport jest mocno zapieczony? Czy WD 40 pomoże w tej sytuacji?
Jeżeli doszło do zapieczenia to znaczy że łożyska w środku też ucierpiały. Nie ma co oszczędzać i kombinować, trzeba ten suport po prostu wymienić.
A co jeśli nie ma luzu tylko korba cisno ciężko się obraca. Jak można to poluzować ?
To znaczy że doszło już do zapieczenia łożysk w tym suporcie. Można wymienić same łożyska lub cały suport. Po takiej operacji technicznej rower powinien śmigać jak nowy.
@@RyszardMua dziękuję za odpowiedź!
A jest jakiś sposób na zdjęcie korby bez użycia ściągacza? Zakupiłem ściągacz do korb, ale okazało się że gwint w korbie jest zerwany i nie ma możliwości wkręcenia ściągacza w korbę
Ciężka sprawa, proponuję udać się do serwisu, ponieważ korba naprawdę mocno siedzi. Używanie młotka wybijaka może doprowadzić do uszkodzenia roweru.
@@RyszardMua Dobra udało się. Odkręciłem śrubę mocującą korbę, popryskałem WD40, zrobiłem małą przejażdżkę rowerem i korba sama się poluzowała :)
Magiczny WD 40, jest dosyć skuteczny 👍 tak trzymać
Gdyby ci nie udało ciągnąć to tylko pozostaje szlifierka a korby nie ma czego żałować
@@paweaaron9058 Szlifierka może być rozwiazaniem, ale nie jedynym. Mniej inwazyjnym i bezpieczniejszym w uzyciu jest ściągacz do łożysk, najlepiej trójramienny. Przy odpowiednim zapięciu korba schodzi jak w przypadku tradycyjnego sciagacza. Sposób sprawdzony przeze mnie kilkukrotnie.
Jak mam Octalink to nie moge zmienic na Hollowtech ?
mozesz teoretycznie bez problemu.
Rozumiem że bez ściągacza nie zdejmę samej korby? Ułamała mi się dziś niestety rower ma już parę lat i robi miesięcznie około 500 km
Dodam że złamała mi się z prawej strony, próbowałem demontować ja ale nic nie mogłem zrobic. Chyba że jest jakiś inny sposób na to ?
Bez ściągacza się nie da, albo jest to prawie niemożliwe. Korba siedzi na kwadracie bardzo mocno - powodzenia w naprawie.
Nic tak nie cieszy, jak naprawić samu :)
@@RyszardMua Jak się nie da jak się da korba I tak jest uszkodzona więc wystarczy trochę popukać I wyskoczy ja zawsze tak robię kiedy ją wymieniam I jakoś nie ma Z tym problemu :-)
Mój to trzeba było rozcinać
ale jak to...? przecież support po prawej ma większą miskę z gwintem z kołnierzem i nie da się jej przełożyć przez rurę suportu w ramie a ta cześć po lewej jest ściągana. Czyli odwrotnie niż na filmie - stary suppoer ze Specialized HardRock i nowy support Sun Race.
Dobrze jest, i rower działa Ok
I weź tu bądź mądry jak tyle tych typów suportów jak w starym rowerze masz np. gwint 36mm i masz dwa gwinty prawe ( czyli obie strony odkręcasz w lewo ). Doktoryzować się trzeba z rowerów bo narobią tych standardów ,typów włoskich,francuskich ,angielskich gwintów suportu.
A czym smarować gwinty suportu ramy aluminiowe
Wystarczy zwykły litowy lub miedziany i będzie ok. W tym smarowaniu gwintów suportu chodzi głównie o to, aby nie doszło do skorodowania tych połączeń gwintowych. Żeby można było je lekko odkręcić po jakimś czasie eksploatacji roweru.
@@RyszardMua no tak poczytałem że miedziowy nie po z aluminium niby nie zrobię grafitowy może byxc
to po co wymieniać cały wkład, wystarczy wymienić same łożyska :D
W zasadzie da się tak zrobić, ale na szczęście cały wkład nie jest drogi. A czasami oś korby też potrafi się wypracować i traci parametry.
@@RyszardMua jeśli łożyska nie odbiły się na wałku i reszta osi jest ok, to zdecydowanie wolę same łożyska kupić, bo mam zaufany sklep, gdzie wiem, że jak będę chciał chińczyki, to dostanę chińczyki, a jak polskie, to polskie :D
co prawda, w tym miejscu chińczyki pewnie wytrzymają z 10 tys km, a polskie może z 50 tys, albo i więcej, ale po co robić sobie dwa razy robotę :D
@@giergus Haha no niekoniecznie. Ja trafiłem na rower, który ma 1680 km i już support dostał w pizdę, ale to akurat normalne, ponieważ jakbyś zobaczył ile syfu zdjąłem z osłony i napędu to byś się przeżegnał - kompletnie nikt nie dbał o ten rower... Co prawda moim zdaniem nie jest najgorzej, ale ja osobiście mam takie podejście, że np. jak mogę wymieniać co 5k to ja wolę zmienić co 4 np. i po prostu nie myśleć o tym, że nie upilnuję, łożyska strzelą i będzie problem...
@@giergus Poza tym ja bym nie był taki pewny, ponieważ teraz robią tak, że np. producent jest polski, produkuje w Chimach i dają nadruk made in Poland. ;)
Zabrakło mi informacji jakim smarem smarujemy mufę. Nie każdy nadaje się do aluminium. Pozdrawiam
Wystarczy smar łożyskowy, może być również zastosowany litowy.
@@RyszardMua grafitowy, jest wodoodporny i przeznaczony do gwintów, aby się nie zapiekały. Smar do łożysk będzie wyłącznie zbierał brud
Miałbym takie pytańie przeskakuje mi coś w pedałach ale tylko na pierwszym biegu i pod općiążeniem czyli pod góre czy to może być suport dodam iż przeżutki ma w piaście gdzie mógłbym szukać przyczyny
To nie pedały, stawiam na problem właśnie w piaście. Mechanizm przełożenia biegów w piaście jest trochę skomplikowany, raczej bez weryfikacji w serwisie się nie obejdzie.
Pozdrawiam
Mój suport miał plastikowe nakrętki i kupiłem nowy z też plastikowymi
Przynajmniej nie będzie problemu z odkreceniem jakby co, zawsze mozna je połamać jakbh nie szly.
u mnie niestety ta nakładka do odkręcania suportu była plastikowa i cała się rozleciała, nie wiem jak mam teraz tą śrubę odkręcić z środka...
Trochę to jest kłopot, ponieważ zostaje mechaniczny sposób odkręcenia ( usunięcia ) nakrętki przy pomocy dłuta i młotka. Trzeba tą nakrętkę uszkodzoną po prostu wydłubać. Problem w tym że można niechcący uszkodzić gwint w ramie rowerowej.
@@RyszardMua Dziękuję za dobrą radę, tak właśnie myślałem żeby to wydłubać ale nie byłem pewny czy tak się da.
Pozdrawiam
A co skoro zmieniłem support a dalej korba się luzuje po pewnym czasie jazdy
Należy przyjrzeć się gniazdom kwadratowym w korbach czy nie są wyrobione oraz koniecznie zastosować klej do uszczelnienia połączeń gwintowych, po to aby przykręcone elementy samoczynnie się nie odkręcały.
Preparat - klej, środek do gwintów można znaleźć w opisach moich filmów rowerowych.
Support kosztuje 100 zł a ściągacze pewnie 60 zł minimalnie czy to się kalkuluje?
Przeciez suport na kwadrat to max 35zł
Ściągacz korby i suportu to tez jakies 30zl a będę wielokrotnego użytku.
skalkuluje bo nie raz bedziesz wymieniac wklad suportu. :)
Ja bez sciagacza sobie poradzilem bo zepsulem xD
Co żeś odwalił?
Nic o linii łańcucha? Słyszałem że to ważne!
Coś w tym jest.
Jeżeli montujemy suport w rowerze o takich samych parametrach wymiarowych jak poprzedni zużyty. A w moim filmie jest dokładnie taka sytuacja, więc nie ma co się martwić bo łańcuch porusza się w tej samej linii jak przed wymianą suportu.
Faktycznie jest to ważne gdy nowy suport jest założony o innym rozstawie
( szerokości ) osi stuporu.
Widząc że tam są zwykle łożyska maszynowe. Wydech wymienić same łożyska i kupa kasy zostaje w kieszeni do tego ekozjeby powinni być zadowoleni.
Pozdro
mackoGD
jak masz wyspecjalizowany warsztat
to możesz się bawić a tak się nie opłaca
"kupa kasy" 5zł serio fortuna xd
Film bardziej pokazuje jakim mistrzem jest autor, jaki ma czysty rower, jak sobie dobrze radzi. Niestety nie dowiesz się, dlaczego stary suport strzela, ma luzy itd. Nawet nie dowiesz się z której strony masz jaki rodzaj gwintu (prawy, lewy) i jak wykrecisz stary, żeby pomierzyć i kupić właściwy (a to może potrwać) a nie zapisałeś wskazań to możesz zniszczyć gwint przy wkrecaniu. Autor cos pokazuje palcem, ale nie tlumaczy tylko puszcz nam muzyczkę. Dla mnie mało przydatne.
Jeżeli suport trzeszczy tub wydobywają się z niego dźwięki przypominające stuki, to może świadczyć o jego braku właściwego dokręcenia lub o zużyciu i wystąpieniu luzu na łożyskach.
Co do wymiaru suportu - to po jego wyjęciu, można na podstawie widocznego oznaczenia kupić taki sam nowy mechanizm i wymienić na nowy. Albo dla pewności dokonać pomiarów lub udać się do sklepu ze starym suportem i zaproponować sprzedawcy wybranie ( dopasowanie ) nowej części. Z pewnością problem powinien zostać rozwiązany.
Bez zbednego pitolenia wytlumaczone dla laika czuje sie jak pol profesionalistai siadam do roboty jak do tasmy profesjonalnej w szansie na sukces
Ok będzie dobrze 👍😊
A nie lepiej dac mechanizm bsa
Dobry pomysł
Panie u mnie w elektryku było wszystko na odwrót !!!! 😢
Neco najgorszy suport na kwadrat jaki może być
Po co płacić 100 za przegląd zerowy dla głupiej gwarancji, trochę narzędzi, troche youtuba i sama oszczędność na grube lata.
Po to żeby mieć gwarancję 🤣
No cóż, idota to idiota - nie wszystko zrozumie, chociaż faktem jest, że taki tyci nonsens to jest, bo w zasadzie ten serwis sprowadza się do dokręcenia śrubek, bo co może po takim czasie zepsuć...
U mnie strzela suport jak pedałuje
To jest po prostu luz na łożyskach, takie są najczęstsze objawy gdy suport pracuje głośno i mało stabilnie z powodu luzu na łożyskach suportu. Warto jeszcze sprawdzić czy korby z pedałami są osadzone stabilnie.
To znaczy czy są te podzespoły dobrze dokręcone i czy nie występują luzy.
Bywają też przypadki na szczęście rzadko, czyli pęknięcia w ramie roweru w okolicy suportu.
Chyba na tyle - pozdrawiam.
sposoby na zjebany gwint w mufie. support sie do konca nie wkręca.