Ultra ciekawy dla mnie filmik - dzięki za robotę :) Moje suporty (fabryczne), różne, wytrzymują 2 - 4-5 lat, po czym zaczynają stękać i wydawać odgłosy. I wtedy je wymieniam, bo stękanie jest wkurzające i obciachowe ;)
Ja ze swojej strony mogę tyle powiedzieć że byłem zaskoczony BB-52 bo szukałem przyczyn stuków w okolicach korby i go rozebrałem pod kątem jakichś uszkodzeń czy niesprawności no i po 18 miesiącach od zakupu i pierwszego przeserwisowania byłem pozytywnie zaskoczony bo uszczelnienia tylko okurzone z niewielkimi naleciałościami piachu a w łożyskach stabilnie a rower nie ma lekko bo to daily do jazdy w deszczu czy na mrozie.
Ja na BB52 jeżdżę 5 lat bez serwisu. 20 tyś. km. Sporo także w deszczu. Ostatnio rozebrałem support i lewe łożysko w rdzy, ale wyczyściłem i jeżdżę dalej, zobaczymy ile pożyje. Po serwisie znikły wibracje z korby. Prawe w super stanie, nawet nie ruszałem. Możliwe, że lewe zardzewiało od myjki ciśnieniowej. Gdybym wiedział wcześniej jak prosty jest ten serwis supportu to bym sobie częściej robił i wymieniał smar.
Ileś lat temu zakupiłem właśnie suport Accenta i worek łożysk a także tą samą praskę do ich wymiany. Taki miałem cwany plan po przykrym doświadczeniu z łożyskami BB51, które były wraz z oryginalna korbą. Ale jakoś w międzyczasie kupiłem z lenistwa ulepszony suport BB52 (następca słabego BB51), który przejeździł ze mną ponad 60 tysięcy kilometrów i nadal skurczybyk żyje. Finalnie praska Bitula leży nieużywana wraz z suportem Accenta.. Ale to nic bo to były czasy kiedy kosztowała 50 zł a teraz wołają za nią 400 :) Inwestycja lepsza niz w bitcoiny :) Powariowali swoją drogą...
Świetny materiał, doskonale opracowany i bd przedstawiony. Myślę, że dla takich świrów rowerowych, którzy sami serwisują swoje maszynki to żaden problem. Jak to mówią każdy Żyd swój towar chwali, ja jestem bardzo zadowolony z BB52, a lekko w tym sezonie nie miał. Pozdrawiam i czekam na następne rozkminki sprzętowe.
Potwierdzam, najlepsze w nim jest to, że jak się pchnie pedał do tyłu to obraca się o 360 stopni i wali w nogę od przodu. Tak małe opory stawia. To czuć na prędkości maksymalnej, zwłaszcza jak wymieni się też kółka przerzutki na łożyskowane.
Tak myślałem kupując tokena. Po 2 latach właśnie wymieniam na xt, bo tu jednak lepiej uszczelniono i jakość łożysk lepsza. Pytanie czy do bb52 nie ma lepszych łożysk?
Filmik mi się przydał. Rozebrałem suport, bo zaczynało się robić głośno w czasie kręcenia, bez uszkodzeń. Najwięcej czasu poświęciłem na wymiatanie drobinek piasku z pomiędzy kulek łożyska, po wcześniejszym pozbyciu się smaru w stopniu w jakim byłem stanie to zrobić. Nasmarowane na nowo i śmiga się ponownie cicho. 30 minut zabawy a 7 dyszek w kieszeni...
Bardzo fajny materiał. Myślę ,że bardzo przydatny dla wielu pasjonatów kolarstwa, niekoniecznie tylko początkujących. 🙂 Samoxy często trafiają do Specilizedów, mają produkty z bardzo różnych półek jakościowych od takich co padają po 400km do takich na których można nakręcić powyżej 20k/km. Robią też wkłady dla innych znanych marek.
Super materiał! Jesteś inżynierem i fajnie byłoby, gdybyś umieszczał więcej takich filmów z Twoim komentarzem. Jam mam BB52 i co roku rozmontowuję (ostrożnie) ,myję łożyska w benzynie i smaruję smarem Motorex zielonym (tym co na filmie). Póki co jest OK ale podważanie osłon, nawet jak najbardziej ostrożne prowadzi do drobnych rozszczelnień. Spróbuję XT następnym razem (wiosną). Dziękuję!!!
XT polecam, u mnie w sztywnym enduro przy mojej wadze 90 plus wytrzymało kilka ładnych lat bez jakiegokolwiek zaglądania do środka i serwisowania. BB52 w gravelu padło po niecałym roku.
W moim rowerze jest support XT i podczas pedałowania jest jeden stuk i cisza i to już wiem że to jest od łożysk i chcę wymienić ,każdy poleca support XTR
Śmiesznie trafiłem przyznam na Twój materiał, bo pod koniec grudnia planuję rozbierać szosę do corocznego przeglądu. Ale tym razem odkryć potencjalne zło, które siedzi w mufie. Niby nic się nie dzieje, ale nie była ruszana od dobrych 8 lat... Po tym jak padł poprzedni support, w mufie od spodu wywierciłem 4 mm otworek, aby pozbyć się skondensowanej wody... Zobaczymy! 8:45 100% racji Pan masz! Stal + aluminium to jedno z fatalnych połączeń jakie można robić między metalami. Oba gryzą się nawzajem od samego kontaktu. Podobnie jest z miedzią i "amelinium"! Niektórzy szczęściarze, zaopatrzeni w jeden z wypustów DuraAce też się "przejechali" - front korby oddzielał się od części wewnętrznej (stal). Hambini - mega klient! :D Zwłaszcza w podejściu do fryzjerek! 😂🤣😂
BB-800 jest ok do momentu gdy zamierzasz go wymienić i okazuje się że w twojej walizce narzędzi nie posiadasz takiego klucza do odkręcenia suportu bo postanowili dodać adapter TL-FC25 . I teraz człowiek czeka do połowy września na klucz.
@@WstalSprzedKompa też żałuje że tak nie zrobiłem . założyłem żę ten klucz który posiadam bedzie pasował. A śmieszne jest to ze serwis który mi montował to 3 lata temu nie posiada tego klucza i sami musieli zamówić bo sporo klientów ma zamontowany własnie ten wkład
oznaczenia llu i llb rozwiazania które są stosowane w uszczelnieniu samego łożyska " LLU Seals: Two NBR 70 rubber seals with medium/high contact seal, which rides in a matching groove machined into the bearing to make a labyrinth type seal. The outer sealing lip repels dirt and water while the inner sealing lip retains the grease. LLB Seals: Two NBR 70 rubber seals with low contact seal, which rides in a matching groove machined into the bearing for low drag or friction. ( token prawdopodobnie wykorzystał któreś - LLB ma niskie opory) łożyska enduro które niby są premium ale trzepane są po prostu na zamówienie dla nich. enduro nie ma żadnej własnej fabryczki. jedyne co mają na plus to uszczelnienia i wersje max (maksymalna ilość kulek - do zawieszeń ok) suport accenta ma oznaczeni na łożysku rs a ma klasycznie z obu stron uszczelkę - shimano stosuje wszędzie 1rs wg mnie po ponad 12 latach serwisowania rowerów i 25 jeżdżenia stwierdzam że wszystkie niższe od nowych xt to jednorazówki . do tego celowe zwężenie szerokości łożyska by wymieniać cały suport. rury osi korby fsa- stal/ shimano stal/ truvativ-sram stal / aluminiowe osie korby wystepuja w suportach pf 30 bb30 cannodale/ fsa szosowe najwyższe karbonowe modele również pod os 30 mm - z reguły to rozwiazania do szosy w których jest wąski wkład duże siły i masz przepis na wyklepane miejsce pod łożyskiem SRAM a wczesiej Truvativ w rozwiazaniu GXP , FSA MEGAEXO i campagniolo tez stosuje łożysko opierajace sie bezposrednio i oś - STALOWĄ ;) nie zaznaczyłeś że przeróbka bb un52 lub podobnego rzeźbiąc plastik i montując "lepsze łożysko" musisz wywalić uszczelnienie wargowe w tym momencie jednorazówka awansuje do wielorazówki accenta. gdzie bez rzeźby w gównie można wymienić łożyska na lepsze- nie każdy tapla sie w błocie :) suporty pressfita rozmaitej maści to osobny temat tu token czy wheel mfg deklasuje wyroby shimano klepiące plastikowy szmelc który się wyrabia /wybija trzeszczy i to katastrofa niezależnie o d klasy. zwłaszcza ze problemem jest z zachowanie precyzji wymiarów muf suportowych przez producentów ram. sam pomysł presffita w obecny wykonaniu i zastosowanych materiałach ram(karbon i alu) jak i wkładów to porażka. pozdro i dobry materiał
@@marekk1337 Mam 26-letni suport na kwadrat, działa i kręci się bardzo lekko bez luzów :) Problemy z pressfitem to prawie zawsze źle wykonana mufa ramy - nieosiowa, jajowata.
Te suporty to loteria... ostatnio Suport Shimano BB-MT801 wtrzymał tylko 10 miesiecy... gdze poprzedni taki sam wtrzymał trzy lata z mycieiem cisnienowym dlatego teraz kolej na suport token
Po Accencie BB-EX PRO, BB52 i MT800 twierdzę, że nic lepszego w relacji cena/jakość/trwałość się nie da kupić, niż właśnie MT800. Maleńki, leciutki, nie_do_zatyrania.
Wymieniam bb-mt501, jest to nowa wersja bb52. Czy warto z nowego ściągnąć uszczelnienia i dowalić smaru, czy lepiej nie męczyc uszczelek i weirzyc ze producent dal tyle ile powinien? Poprzedni zrobil moze 500km w mtb i juz pyka, dolozylem smaru ale nie wiele pomoglo, kulki juz pewnie przytarte.
Niestety, Ultegry nigdy nie rozbierałem, ale poszukałem zdjęć i filmów i wygląda to bardzo podobnie - zewnętrzny plastikowy "labirynt" i oryginalna uszczelka łożyska wymieniona przez Shimano na inną, tworzącą taki jakby gumowy rowek w którym pracuje plastikowa nakładka, z tą różnicą że w XT które rozbierałem było więcej smaru w środku, jeśli zamierzasz jeździć po wodzie to ja bym Ultegrę otworzył i nawalił smaru do środka. XT wręcz pływa w smarze, ciekawe dlaczego, może inne podejście do montażu w fabryce.
skuteczna jest ta wargowa uszczelka mam w rowerze po 2 latach jazdy rozebrałem suport z ciekawości czy jeszcze nadają sie do jazdy bo luzów nie miał pracował cicho i pod plastikiem było mnóstwo brudu ale żaden nie dostał sie do łożyska mowa o shimano
Czy suport xt bsa zgrywa się z korbą shimano 105? Oddałem rower na serwis i dowiedziałem się że serwisant zamowił mi właśnie taki suport. To się zgrywa dobrze..
Jak już nie ma smaru to podwadzam lekko plastikowa tulejkę od wewnątrz, zakrzywionym narzędziem żeby weszło w szparę między łożyskiem a tulejką, nie zawsze się udaje dlatego nie chciałem psuć nowego :)
To jest dokładnie ten sam smar. Jak się położy obok siebie, to nie ma różnicy w kolorze, konsystencji, zapachu, gęstości i lepkości. Mieszają się idealnie równomiernie, trwałość taka sama, zmywalność przez wodę taka sama, tak samo nie reagują na izopropanol i niektóre rozpuszczalniki :)
@@WstalSprzedKompa no to nieźle bo z kolei motorex bike grease to to samo co motorex 2000 (potwierdzalem z producentem) i to samo co Shimano Premium Grease. Różnice cen natomiast są ogromne: -shimano premium grease 100g - 80pl -motorex bike grease 100g - 44pln -motorex 2000 - 100g - 12pln (tuba 400g kosztuje 48pln)
Cześć. Interesujący materiał ...ponieważ od dłuższego czasu w moim rowerze słyszę trzaski mega irytujące chyba z okolic suportu ( FSA MegaExo bb-7100 ) i tak się zastanawiam na wymianą i tu twój filmik fajnie wskazał kandydata nowego SLX/XT BB MT800, tylko czy reszta znaczy korby blat mogą zostać stare ?
Cześć, szukałem w komentarzach info na temat dobrych suportów GXP czyli do korb Sram. Możecie coś polecić, niestety nie znalazłem nic poniżej. Mam też pytanie w zakresie tej praski do łożysk Bitul BB051. Czy to jest narzędzie uniwersalne i posłuży także do suportów "sramowskich"?
No tylko jeśli idzie o Shimano to w Japonii niewiele jest robione. To co z górnej półki, albo duże w rozmiarze tematy typu korby, stery (PRO), etc. może jeszcze tak. Pozostała część - zwłaszcza eksploatacyjna - Malezja, Meksyk i pewnie jeszcze inne kraje.
@@COOLBIKEyt Pewnie tak. Na 100% dedykowane klucze z Japonii są (czy wszystkie, głowy nie dam). Jestem tylko użytkownikiem i serwisantem własnego narzędzia tortur (y.... y... przyjemności)...
czemu w przypadku mt800 nie zdjąłeś tej zewnętrznej plastikowej osłonki? byłem ciekaw różnic pomiędzy bb52 skoro mówisz że w mt800 jest uszczelnienie labiryntowe a w bb52 wargowe szkoda że nie zostało to pokazane na mt800
Uszczelnieniem się nie różnią :) Te które widziałem w środku, są takie same jak ich odpowiedniki gwintowane. No ale wszystkich nie widziałem ;) Token Ninja albo suporty Hambiniego to najlepsze mi znane alternatywy dla problemów z trzeszczącymi, źle wykonanymi ramami. Ale znowu, wszystkich nie znam przecież :)
XT800? Rozebranie go powoduje że uszczelnienie nie jest już takie szczelne. Taki problem że nie chcę psuć sobie czegoś za co sam zapłaciłem a co mi potrzebne, z YT nie zarabiam 1/50 kosztów prowadzenia kanału.
BB52 bo najtańszy, dobry i ma duże miski. W XT zajechałem ten plastikowy kluczyk na amen przy odkręcaniu i od tego czasu mam do niego uraz na psychice.
@@WstalSprzedKompa XTR i Dura Ace ma jeszcze inny wymiar ząbków na misce i jeszcze inny kluczyk potrzebny. Musiałem kupić metalowy klucz 3 rodzaje misek shimano w 1 i faktycznie miski przy takim kluczu mają ślady nawet odkręcając przez worek foliowy.
Ciężki jest, to jeden problem. Drugi jest taki że ja ważąc 60kg prawie nie czuję różnicy w sztywności i przenoszeniu mocy, ciężsi koledzy mówią że po zmianie z kwadratu różnica jest bardzo duża.
Mają swoje wady. Jak nie klasa C3, to potrafią przyjść z wyczuwalnymi wadami w toczeniu się, na dodatek są znacznie przedrożone. Ale podane przeze mnie modele, mają najlepsze możliwe uszczelnienia jakie można dostać w tych wymiarach.
Na myjce nie myje moje enduro I danhil bo kiedyś w starym mtb merida uszkodziłem bebenek piasty wartej 700 zł i trochę się w kur....cenzura 😂 ale człowiek się uczy cały czas jak na zwiasku z kobieta że nie patrzymy na dupe I cycki tylko na jej charakter😂q
Dziękuję za dużą dawkę wiedzy, której musiałbym szukać po internetach :)
Ultra ciekawy dla mnie filmik - dzięki za robotę :)
Moje suporty (fabryczne), różne, wytrzymują 2 - 4-5 lat, po czym zaczynają stękać i wydawać odgłosy. I wtedy je wymieniam, bo stękanie jest wkurzające i obciachowe ;)
Świetny materiał, dziękuję. Fajnie że zrobiłeś coś takiego. Bardzo pomocne.
Ja ze swojej strony mogę tyle powiedzieć że byłem zaskoczony BB-52 bo szukałem przyczyn stuków w okolicach korby i go rozebrałem pod kątem jakichś uszkodzeń czy niesprawności no i po 18 miesiącach od zakupu i pierwszego przeserwisowania byłem pozytywnie zaskoczony bo uszczelnienia tylko okurzone z niewielkimi naleciałościami piachu a w łożyskach stabilnie a rower nie ma lekko bo to daily do jazdy w deszczu czy na mrozie.
Witaj. Jak zawsze konkret. XT dla mnie premium. Dzięki i pozdrawiam.
Też tak uważam i nie chce innych 😀
Ja na BB52 jeżdżę 5 lat bez serwisu. 20 tyś. km. Sporo także w deszczu. Ostatnio rozebrałem support i lewe łożysko w rdzy, ale wyczyściłem i jeżdżę dalej, zobaczymy ile pożyje. Po serwisie znikły wibracje z korby. Prawe w super stanie, nawet nie ruszałem. Możliwe, że lewe zardzewiało od myjki ciśnieniowej. Gdybym wiedział wcześniej jak prosty jest ten serwis supportu to bym sobie częściej robił i wymieniał smar.
Ileś lat temu zakupiłem właśnie suport Accenta i worek łożysk a także tą samą praskę do ich wymiany. Taki miałem cwany plan po przykrym doświadczeniu z łożyskami BB51, które były wraz z oryginalna korbą. Ale jakoś w międzyczasie kupiłem z lenistwa ulepszony suport BB52 (następca słabego BB51), który przejeździł ze mną ponad 60 tysięcy kilometrów i nadal skurczybyk żyje. Finalnie praska Bitula leży nieużywana wraz z suportem Accenta.. Ale to nic bo to były czasy kiedy kosztowała 50 zł a teraz wołają za nią 400 :) Inwestycja lepsza niz w bitcoiny :) Powariowali swoją drogą...
Świetny materiał, doskonale opracowany i bd przedstawiony. Myślę, że dla takich świrów rowerowych, którzy sami serwisują swoje maszynki to żaden problem. Jak to mówią każdy Żyd swój towar chwali, ja jestem bardzo zadowolony z BB52, a lekko w tym sezonie nie miał. Pozdrawiam i czekam na następne rozkminki sprzętowe.
Dla mnie Token the best ,w każdym rowerze wymieniam support na Tokena i nigdy nic się nie dzieje ;)
Potwierdzam, najlepsze w nim jest to, że jak się pchnie pedał do tyłu to obraca się o 360 stopni i wali w nogę od przodu. Tak małe opory stawia. To czuć na prędkości maksymalnej, zwłaszcza jak wymieni się też kółka przerzutki na łożyskowane.
Tak myślałem kupując tokena. Po 2 latach właśnie wymieniam na xt, bo tu jednak lepiej uszczelniono i jakość łożysk lepsza. Pytanie czy do bb52 nie ma lepszych łożysk?
Filmik mi się przydał. Rozebrałem suport, bo zaczynało się robić głośno w czasie kręcenia, bez uszkodzeń. Najwięcej czasu poświęciłem na wymiatanie drobinek piasku z pomiędzy kulek łożyska, po wcześniejszym pozbyciu się smaru w stopniu w jakim byłem stanie to zrobić. Nasmarowane na nowo i śmiga się ponownie cicho. 30 minut zabawy a 7 dyszek w kieszeni...
Kolejny ciekawy materiał, pozdro
Pozdrowionka
Bardzo fajny materiał. Myślę ,że bardzo przydatny dla wielu pasjonatów kolarstwa, niekoniecznie tylko początkujących. 🙂 Samoxy często trafiają do Specilizedów, mają produkty z bardzo różnych półek jakościowych od takich co padają po 400km do takich na których można nakręcić powyżej 20k/km. Robią też wkłady dla innych znanych marek.
I tak pewnie padają wolniej niż wszystko co wychodzi od srama
Super materiał! Jesteś inżynierem i fajnie byłoby, gdybyś umieszczał więcej takich filmów z Twoim komentarzem. Jam mam BB52 i co roku rozmontowuję (ostrożnie) ,myję łożyska w benzynie i smaruję smarem Motorex zielonym (tym co na filmie). Póki co jest OK ale podważanie osłon, nawet jak najbardziej ostrożne prowadzi do drobnych rozszczelnień. Spróbuję XT następnym razem (wiosną). Dziękuję!!!
XT polecam, u mnie w sztywnym enduro przy mojej wadze 90 plus wytrzymało kilka ładnych lat bez jakiegokolwiek zaglądania do środka i serwisowania. BB52 w gravelu padło po niecałym roku.
@@baazbazooka4656 Czy to prawda, że do XT jest inny klucz niż do BB52?
@@butcherFROMalvernia inny
@@butcherFROMalverniatak, klucz jest mniejszy. Przerabiałem to przy zmianie z bb52 na mt800
W moim rowerze jest support XT i podczas pedałowania jest jeden stuk i cisza i to już wiem że to jest od łożysk i chcę wymienić ,każdy poleca support XTR
Podsumowanie Ok 👌
Śmiesznie trafiłem przyznam na Twój materiał, bo pod koniec grudnia planuję rozbierać szosę do corocznego przeglądu. Ale tym razem odkryć potencjalne zło, które siedzi w mufie. Niby nic się nie dzieje, ale nie była ruszana od dobrych 8 lat... Po tym jak padł poprzedni support, w mufie od spodu wywierciłem 4 mm otworek, aby pozbyć się skondensowanej wody... Zobaczymy!
8:45 100% racji Pan masz! Stal + aluminium to jedno z fatalnych połączeń jakie można robić między metalami. Oba gryzą się nawzajem od samego kontaktu. Podobnie jest z miedzią i "amelinium"!
Niektórzy szczęściarze, zaopatrzeni w jeden z wypustów DuraAce też się "przejechali" - front korby oddzielał się od części wewnętrznej (stal).
Hambini - mega klient! :D Zwłaszcza w podejściu do fryzjerek! 😂🤣😂
BB-800 jest ok do momentu gdy zamierzasz go wymienić i okazuje się że w twojej walizce narzędzi nie posiadasz takiego klucza do odkręcenia suportu bo postanowili dodać adapter TL-FC25 . I teraz człowiek czeka do połowy września na klucz.
E tam, kupiłem od razu z pierwszym wkładem jaki montowałem :)
@@WstalSprzedKompa też żałuje że tak nie zrobiłem . założyłem żę ten klucz który posiadam bedzie pasował. A śmieszne jest to ze serwis który mi montował to 3 lata temu nie posiada tego klucza i sami musieli zamówić bo sporo klientów ma zamontowany własnie ten wkład
@@adamdudek7069 Ja zgrywam teraz mądrego bo mnie kolega uprzedził ;) Na dodatek ten klucz łatwo uszkodzić ale przynajmniej misek nie rysuje.
oznaczenia llu i llb rozwiazania które są stosowane w uszczelnieniu samego łożyska
" LLU Seals: Two NBR 70 rubber seals with medium/high contact seal, which rides in a matching groove machined into the bearing to make a labyrinth type seal. The outer sealing lip repels dirt and water while the inner sealing lip retains the grease.
LLB Seals: Two NBR 70 rubber seals with low contact seal, which rides in a matching groove machined into the bearing for low drag or friction.
( token prawdopodobnie wykorzystał któreś - LLB ma niskie opory)
łożyska enduro które niby są premium ale trzepane są po prostu na zamówienie dla nich. enduro nie ma żadnej własnej fabryczki.
jedyne co mają na plus to uszczelnienia i wersje max (maksymalna ilość kulek - do zawieszeń ok)
suport accenta ma oznaczeni na łożysku rs a ma klasycznie z obu stron uszczelkę - shimano stosuje wszędzie 1rs wg mnie po ponad 12 latach serwisowania rowerów i 25 jeżdżenia stwierdzam że wszystkie niższe od nowych xt to jednorazówki . do tego celowe zwężenie szerokości łożyska by wymieniać cały suport.
rury osi korby fsa- stal/ shimano stal/ truvativ-sram stal / aluminiowe osie korby wystepuja w suportach pf 30 bb30 cannodale/ fsa szosowe najwyższe karbonowe modele również pod os 30 mm - z reguły to rozwiazania do szosy w których jest wąski wkład duże siły i masz przepis na wyklepane miejsce pod łożyskiem
SRAM a wczesiej Truvativ w rozwiazaniu GXP , FSA MEGAEXO i campagniolo tez stosuje łożysko opierajace sie bezposrednio i oś - STALOWĄ ;)
nie zaznaczyłeś że przeróbka bb un52 lub podobnego rzeźbiąc plastik i montując "lepsze łożysko" musisz wywalić uszczelnienie wargowe w tym momencie jednorazówka awansuje do wielorazówki accenta. gdzie bez rzeźby w gównie można wymienić łożyska na lepsze- nie każdy tapla sie w błocie :)
suporty pressfita rozmaitej maści to osobny temat tu token czy wheel mfg deklasuje wyroby shimano klepiące plastikowy szmelc który się wyrabia /wybija trzeszczy i to katastrofa niezależnie o d klasy.
zwłaszcza ze problemem jest z zachowanie precyzji wymiarów muf suportowych przez producentów ram. sam pomysł presffita w obecny wykonaniu i zastosowanych materiałach ram(karbon i alu) jak i wkładów to porażka.
pozdro i dobry materiał
Jaki suport mam zastosować do mufy wramie 92mm
zycie pokazywalo jak te lozyska byly w 26" ze zaden suport nie wytrzymywal w warunkach maratonowych mokrych :)
Włożyłem BB-MT800 do Unibike Mission z 2010 roku, 26". Śmiga od 3 lat, w każdych warunkach, zobaczymy co dalej :)
@@marekk1337 Mam 26-letni suport na kwadrat, działa i kręci się bardzo lekko bez luzów :) Problemy z pressfitem to prawie zawsze źle wykonana mufa ramy - nieosiowa, jajowata.
Te suporty to loteria... ostatnio Suport Shimano BB-MT801 wtrzymał tylko 10 miesiecy... gdze poprzedni taki sam wtrzymał trzy lata z mycieiem cisnienowym dlatego teraz kolej na suport token
Ja zajechałem m500 w miesiąc 700km mtb 😂
Po Accencie BB-EX PRO, BB52 i MT800 twierdzę, że nic lepszego w relacji cena/jakość/trwałość się nie da kupić, niż właśnie MT800. Maleńki, leciutki, nie_do_zatyrania.
Wymieniam bb-mt501, jest to nowa wersja bb52. Czy warto z nowego ściągnąć uszczelnienia i dowalić smaru, czy lepiej nie męczyc uszczelek i weirzyc ze producent dal tyle ile powinien? Poprzedni zrobil moze 500km w mtb i juz pyka, dolozylem smaru ale nie wiele pomoglo, kulki juz pewnie przytarte.
Ja bym dowalił :)
Jakie korby mają aluminiowe oske? Ja sie nie spotkalem. Motorex jest slabo odporny na wodę, lepszy okazal sie zwykly wodoodporny z cx80 , pozdro
Jedno pytanie, czym będzie różnił się suport Shimano XT w porównaniu z ultegrą w sensie uszczelnień ;) pozdrawiam, świetny materiał
Niestety, Ultegry nigdy nie rozbierałem, ale poszukałem zdjęć i filmów i wygląda to bardzo podobnie - zewnętrzny plastikowy "labirynt" i oryginalna uszczelka łożyska wymieniona przez Shimano na inną, tworzącą taki jakby gumowy rowek w którym pracuje plastikowa nakładka, z tą różnicą że w XT które rozbierałem było więcej smaru w środku, jeśli zamierzasz jeździć po wodzie to ja bym Ultegrę otworzył i nawalił smaru do środka. XT wręcz pływa w smarze, ciekawe dlaczego, może inne podejście do montażu w fabryce.
@@WstalSprzedKompa dzięki za odpowiedż :) chyba po prostu kupię XT do szosy mam nadzieję że jest kompatybilne ze 105 😀
skuteczna jest ta wargowa uszczelka mam w rowerze po 2 latach jazdy rozebrałem suport z ciekawości czy jeszcze nadają sie do jazdy bo luzów nie miał pracował cicho i pod plastikiem było mnóstwo brudu ale żaden nie dostał sie do łożyska mowa o shimano
Czy suport xt bsa zgrywa się z korbą shimano 105? Oddałem rower na serwis i dowiedziałem się że serwisant zamowił mi właśnie taki suport. To się zgrywa dobrze..
To ciekawe jaki wkład miałem w moim Krossie co widać u mnie na filmie co się z nim stało
Pytanie czy ten suport Deore XT BB-MT800, będzie pasował do korby Korba Shimano Deore FC-M6000 2x10 36/26T 175mm ?
Na moje tak, ale zawsze warto sprawdzić w tabeli kompatybilności Shimano. Ale nie widzę powodu żeby nie pasował.
Fajny film. Szkoda że nie pokazałeś jak ściągać uszczelnienie w suporcie XT, w jednym próbowałem i poległem gdy zaczęło mi pękać.
Jak już nie ma smaru to podwadzam lekko plastikowa tulejkę od wewnątrz, zakrzywionym narzędziem żeby weszło w szparę między łożyskiem a tulejką, nie zawsze się udaje dlatego nie chciałem psuć nowego :)
Skąd info, że są shimano używa motorex 2000? Czy w takim razie Shimano Premium Grease to Motorex 2000?
To jest dokładnie ten sam smar. Jak się położy obok siebie, to nie ma różnicy w kolorze, konsystencji, zapachu, gęstości i lepkości. Mieszają się idealnie równomiernie, trwałość taka sama, zmywalność przez wodę taka sama, tak samo nie reagują na izopropanol i niektóre rozpuszczalniki :)
@@WstalSprzedKompa no to nieźle bo z kolei motorex bike grease to to samo co motorex 2000 (potwierdzalem z producentem) i to samo co Shimano Premium Grease. Różnice cen natomiast są ogromne:
-shimano premium grease 100g - 80pl
-motorex bike grease 100g - 44pln
-motorex 2000 - 100g - 12pln (tuba 400g kosztuje 48pln)
Krem do tyłka 2zł, krem do tyłka kolarza 200zł... robią na w chooja Panowie 😂
Cześć. Interesujący materiał ...ponieważ od dłuższego czasu w moim rowerze słyszę trzaski mega irytujące chyba z okolic suportu ( FSA MegaExo bb-7100 ) i tak się zastanawiam na wymianą i tu twój filmik fajnie wskazał kandydata nowego SLX/XT BB MT800, tylko czy reszta znaczy korby blat mogą zostać stare ?
Nie jestem pewien, jest stronka Shimano pokazująca kompatybilność :)
Cześć, szukałem w komentarzach info na temat dobrych suportów GXP czyli do korb Sram. Możecie coś polecić, niestety nie znalazłem nic poniżej. Mam też pytanie w zakresie tej praski do łożysk Bitul BB051. Czy to jest narzędzie uniwersalne i posłuży także do suportów "sramowskich"?
Chyba najlepiej pytać na forumrowerowe.org :)
Jaka jest różnica między BB 52 a BB Mt501 ?
Ja nie wiem :)
Co założyć do zjazdowymi?
To już w ogóle na pewno to co najlepiej uszczelnione :D
Made in Japan wciąż coś znaczy 🙂. Chociaż mój kumpel, który kręci ostro mtb wymienia zawsze na accenta i nie chce innego.
No tylko jeśli idzie o Shimano to w Japonii niewiele jest robione. To co z górnej półki, albo duże w rozmiarze tematy typu korby, stery (PRO), etc. może jeszcze tak. Pozostała część - zwłaszcza eksploatacyjna - Malezja, Meksyk i pewnie jeszcze inne kraje.
@@madyogi6164 Wydaje mi się, że od SLX/105 w górę wszystko jest japońskie.
@@COOLBIKEyt Pewnie tak. Na 100% dedykowane klucze z Japonii są (czy wszystkie, głowy nie dam). Jestem tylko użytkownikiem i serwisantem własnego narzędzia tortur (y.... y... przyjemności)...
Slx niekoniecznie jest z Japonii. Np zaciski hamulcowe są z Malezji. To pewnie zależy od ujednolicenia produkcji danej fabryki.
@@tomekborucki1120 chyba to wszyscy wiedzą.
czemu w przypadku mt800 nie zdjąłeś tej zewnętrznej plastikowej osłonki? byłem ciekaw różnic pomiędzy bb52 skoro mówisz że w mt800 jest uszczelnienie labiryntowe a w bb52 wargowe szkoda że nie zostało to pokazane na mt800
Bo to by go uszkodziło. Po jednym zdjęciu przestaje to już być tak szczelne.
No to jeszcze tylko potrzebuję takiego wyjaśnienia suportów presfit i czy token faktycznie jest dobrą alternatywą
Uszczelnieniem się nie różnią :) Te które widziałem w środku, są takie same jak ich odpowiedniki gwintowane. No ale wszystkich nie widziałem ;) Token Ninja albo suporty Hambiniego to najlepsze mi znane alternatywy dla problemów z trzeszczącymi, źle wykonanymi ramami. Ale znowu, wszystkich nie znam przecież :)
Dlaczego nie na linka do tego innego kanału?
Hambini? Znany człowiek, wystarczy wyszukiwarka :)
👍
Pokażę, ale nie będę pokazywał :) co za problem pokazać łożysko od strony wew ? Tym bardziej, iż praskę masz pod ręką.
XT800? Rozebranie go powoduje że uszczelnienie nie jest już takie szczelne. Taki problem że nie chcę psuć sobie czegoś za co sam zapłaciłem a co mi potrzebne, z YT nie zarabiam 1/50 kosztów prowadzenia kanału.
BB52 bo najtańszy, dobry i ma duże miski. W XT zajechałem ten plastikowy kluczyk na amen przy odkręcaniu i od tego czasu mam do niego uraz na psychice.
Tak, nie wiem na cholerę inny wymiar zrobili, chyba żeby te kluczyki sprzedawać ;) Ale zaletę też ma, nie ma potem śladów dokręcania.
@@WstalSprzedKompa XTR i Dura Ace ma jeszcze inny wymiar ząbków na misce i jeszcze inny kluczyk potrzebny. Musiałem kupić metalowy klucz 3 rodzaje misek shimano w 1 i faktycznie miski przy takim kluczu mają ślady nawet odkręcając przez worek foliowy.
@@Pedalarz Ja to już się mylę który klucz jest do czego, do tarcz centerlock też niby klucz do Hollowtech a jednak jakiś inny :D
Jest tylko najtańszy. Dobry nie jest. Z perspektywy serwisu rowerowego. Kiepska jakość łożysk, łożyska od wewnątrz nieuszczelnione.
@@WstalSprzedKompa witam czy w nowym zakupionym suporcie jest taki kluczyk ?
Ninja token najlepsze!
Jeśli ktoś ma źle wykonaną ramę z press fitem, to prawdopodobnie tak :)
Czyli wychodź na to, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, kwadrat! Tylko dobrej jakości :)
Ciężki jest, to jeden problem. Drugi jest taki że ja ważąc 60kg prawie nie czuję różnicy w sztywności i przenoszeniu mocy, ciężsi koledzy mówią że po zmianie z kwadratu różnica jest bardzo duża.
Enduro? Serio?
Mają swoje wady. Jak nie klasa C3, to potrafią przyjść z wyczuwalnymi wadami w toczeniu się, na dodatek są znacznie przedrożone. Ale podane przeze mnie modele, mają najlepsze możliwe uszczelnienia jakie można dostać w tych wymiarach.
Na myjce nie myje moje enduro I danhil bo kiedyś w starym mtb merida uszkodziłem bebenek piasty wartej 700 zł i trochę się w kur....cenzura 😂 ale człowiek się uczy cały czas jak na zwiasku z kobieta że nie patrzymy na dupe I cycki tylko na jej charakter😂q
Mam TOKEN NINJA , polecam. 🚴🚴🚴
Ninja już się legendą robi ;) Dobra rzecz, rozwiązuje problemy zamiast je tworzyć.
XT ok ale drogie