Mój offgrid 3F Easun

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 มิ.ย. 2023
  • Kolejna modyfikacja instalacji offgridowej w Moim Warsztacie która tym razem wprowadza:
    - Zasilanie z systemu offgrid domu
    - Nowy system zarządzania (Home assistant)
    - Integracja Falowników Easun z Home assistant ( Bardzo dziękuje za film z instrukcją Panu Kubie - • #12 Offgridu ciąg dals... - ma bardzo ciekawe materiały)
    - Nowy pakiet akumulatorów SIAP 6PT110 ( Pojemność magazynu aktualna - ~16kWh - przy prądzie ładowania C5)
    Bardzo polecam i Bardzo dziękuje raz jeszcze Panu Kubie za film z integracją Easuna z Home assistant
    Kanał Pana Kuby:
    www.youtube.com/@zepsujtosam0...
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 32

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY ปีที่แล้ว +3

    Za 9-10K kupił byś 16kW magazyn z ogniw LiFePo4, które wytrzymają 4-9tyś cykli (po których powinny zachować 70-80% pojemności bazowej) i mają dużo większe możliwości ładownia i rozładowania, lub LG Chem gotowe moduły za 12K było by spokojnie około 30kWh. Niestety inwestycja w kwas szybko Ci się zweryfikuje, nie Tobie pierwszemu ja też to przechodziłem, ale widzę każdy musi sam się przekonać :/
    Sama instalacja bardzo fajna gratuluję i pozdrawiam Leszek

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  ปีที่แล้ว +2

      Widziałem Twój kanał robisz świetne rzeczy, natomiast nie widziałem z lat wstecz nic o magazynie z innych technologi jak Lion. Od jakich akumulatorów kwasowych zaczynałeś? Jakie masz doświadczenie z kwasiakami? Jak wytłumaczysz fakt że ta technologia nadal jest stosowana w wózkach widłowych. Moje kwasiaki są w technologii pancernej płyty dodatniej, takie akumulatory mają żywotność w pracy codziennego ładowania i rozładowywywania 1200 cykli +. Mi to wystarczy na najbliższe 2-3 lata.
      Bardzo dziękuję. Twoja to jest Moc dopiero.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY ปีที่แล้ว +1

      @@KamilSSj2 Nie pisałem tego żeby Cie zdemotywować tylko mam kontakt z wieloma ludźmi którzy mieli wszelakiego typu kwasowe aku, ja osobiście miałem aku głębokiego rozładowania. Dmuchałem chuchałem i pilnowałem prądów ale i tak po pierwszym sezonie straciły 20% pojemności po drugim jeden padł a reszcie zostało 60% pojemności. Co więcej śmierdziały przy wyrównywaniu, trzeba było pilnować elektrolitu, dolewki, testy, słabe prądy ładowania i rozładowania itd.,
      Wszyscy, którzy przeszli na lit mówią zgodnie tak samo, "dlaczego siedziałem w kwasiakach". Twoja pora nadejdzie prędzej czy później jak nas wszystkich :)
      Wózki widłowe użytkują firmy i często to jest polityka wewnętrzna firmy, czemu akurat wybierają kwasowe, umowy/układy (strach) ale jesteś w błędzie wózki widłowe na aku litowe są i to sporo, co więcej znam firmę z Poznania która bardzo często ma zlecenia na wymianę aku kwasowych w wózkach na aku litowe. U nas jest spora firma i nie mamy wcale widlaków na aku tylko na gaz tak sobie wybrała firma, mamy na miejscu chyba ze 20 takich i co 5 lat są wymieniane na nowe też gazowe.
      Twoje kwasiaki zrobią 1200+ jak zapewnisz dobre warunki pracy, będziesz pilnował elektrolitu i w cyklach rozładowania nie zejdziesz poniżej 50% co jest mega słabe. Do tego aku litowe maja sprawność ładowania powyżej 80% a kwasowe? jak dobrze pamiętam 60%. Maja słabe prądy rozładowania i ładowania, piszesz że na 2-3 lata Ci wystarczy, jakbyś zainwestował w LFP miałbyś za tą kasę 16kWh na 25 lat
      Jak porównasz sobie możliwości nawet nie lubianych przeze mnie LFP do kwasu i ceny to zakup kwasu dzisiaj nie ma sensu. Twoje kwasowe dmuchane i chuchane wytrzymają 1200+ cykli a litowe bez proszenia 4000+ jak ustawisz dobrze system to i 10 000 cykli nie będzie problemem. Cenowo też już nie ma przepaści to nie czasy li-ion LG Chem dostaniesz za 200-300zł za kWh a LFP za 500-800zł za kWh i mówimy o nowych ogniwach.
      Nie mam nic złego na myśli a sama instalacja jest super i Twoja robota bardzo dobra dlatego zostawiłem suba, jednak sam się przekonasz, po każdym sezonie sprawdzaj pojemność aku, mam nadzieję ze wytrzymają jak najdłużej.
      Mój magazyn budowałem 3 lata, pierwsze wtopiłem kasę w aku kwasowe, potem zainteresowałem się ogniwami 18650 i tak powstał magazyn V1 45kWh, potem z ogniw LG Chem kolejne 45kWh. W zimie zrobiłem serwis tego pierwszego magazynu, mimo ze ogniwa maja po 10-15 lat nie straciły swojej pojemności po tych 3 latach pracy wiec jest super.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  ปีที่แล้ว +2

      @@ParagonDIY Kompletnie nie demotywujesz mnie. Ja wszedłem w tą technologię w 2021 roku i nie będę jej zmieniał jak na razie przez najbliższe 2-3 lata.
      Pierwsze moje 2 akumulatory mają 2 lata i działają kolejne 2 - 1.5 roku. w tym roku zakupiłem kolejnych 8 sztuk bo to po prostu działa i daje mi prąd wtedy kiedy słońca nie ma. W ciągu dnia jak tylko słońce świeci prąd generują panele które w tym momencie mam o łącznej mocy 5.4kWp. W taki dzień jak dziś z instalacji wyszło mi już 27kWh, zużycie bieżące to 13kWh czyli 14kWh poszło w akumulatory(a dzień jeszcze się nie skończył PV jeszcze pompuje energię) i dzisiejszą noc przetrwam na tym zasilaniu bez najmniejszych kłopotów bez problemu z rana o 7 gotując wodę na herbatę/ kawę/
      Jak dotąd system się sprawdza, w dzień spokojnie ładuję EV z ładowarki 3F z mocą 3.6kW, grzeje mi to bojler 120L, gotuje czajnik wody, zasila lodówki, telewizory, routery i inne urządzenia. Zdaję sobie sprawę z tego, że moc mam ograniczoną, raz przez falowniki a dwa przez akumulatory. Te drugie mają obciążalność długotrwałą(bez PV) w tym momencie na poziomie 3kW co Moim zdaniem jest ok.(Oczywiście mogę i 5kW ciągnąć natomiast w nocy rzadko to się u mnie zdarza aktualnie, staram się i domowników też tego nauczyłem że jak słońce świeci to jest energia i wtedy korzystać trzeba a noc trzeba przetrwać) :).
      Wiem, że ogniwa Litowe jakiekolwiek by nie były to technologia lepsza, nowsza itd. Dlatego kolejnym etapem będzie magazyn w nowszej technologi jak już ten zrobi swoje.
      Nie odrazu Kraków zbudowali ;), trzeba przejść pewne etapy w życiu i najlepiej jest ich doświadczyć samemu.
      Pozdrawiam, Kamil.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY ปีที่แล้ว +1

      @@KamilSSj2 Trzymam kciuki i obserwuję
      Pozdrawiam Leszek

  • @adamkaczor4181
    @adamkaczor4181 10 หลายเดือนก่อน +1

    Super robota :). Mam pytanie. Te 3 inwertery są wpięte oddzielnie w każdą z trzech, i odbiory z tych inwerterów też odseparowane?

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  10 หลายเดือนก่อน +4

      Każdy z 3 inwerterów obsługuje swoją fazę. Komunikują się między sobą(są połączone przewodem komunikacyjnym). Razem tworzą sieć trójfazowa 400V ze wspólnym N.

  • @Szymon2003
    @Szymon2003 ปีที่แล้ว +1

    Witam Kamil bardzo fajnie masz to zrobione fajnie by było gdybyś pokazał ustawienia inwertera. Jest wiele pytań jak ustawić te inwertery w trójfazowy. 😉

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  ปีที่แล้ว

      Postaram się jutro nagrać film z ustawieniami inwertera i opiszę jak to zrobić żeby działało bo instrukcja nie jest do końca poprawna i nie opisuje jednego szczegółu który dla początkujących może być problemem. Lub coś przeoczyłem ;)

    • @younggrandpa9244
      @younggrandpa9244 ปีที่แล้ว +2

      @@KamilSSj2 Witam Tez czekam na taki filmik bo mam takie same falowniki

  • @g.p.8355
    @g.p.8355 10 หลายเดือนก่อน +1

    Mam jeszcze pytanie, czy te akumulatory połączył Pan po cztery dla jednego falownika, czyli dla każdego 48V, czy spiął Pan wszystkie akumulatory w 48V i te trzy falowniki lądują wspólnie te wszystkie 12 sztuk na raz?

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  10 หลายเดือนก่อน +4

      Te akumulatory tworzą jeden bank o łącznym napięciu 48V I pojemności 330Ah(w pradzie ładowania 5 godzinnym)
      Na każdej półce 4 akumulatory są spięte w szereg i tworzą baterie 48V, 110Ah.
      Następnie te 3 półki spięte są równolegle tworząc akumulator 48V, 330Ah.
      Wszystkie 3 falowniki podpięte są do tego banku, ładują go i rozładowywuja jednocześnie.

    • @g.p.8355
      @g.p.8355 10 หลายเดือนก่อน +2

      Dzięki za odpowiedź rozjaśnił mi Pan problem, nad którym zastanawiałem się od dawna :)

  • @andrejus174
    @andrejus174 6 หลายเดือนก่อน

    Czy mógłbyś dokłaniej opisać jak to wszystko jest spięte? do czego te stycznik ?

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +3

      Na tablicy jest stycznik 4polowy który steruje ATS'em w domu, obok tego stycznika jest ATS który przełącza prąd w warsztacie.
      Obydwa ATS przerzucają prąd pomiędzy Siecią, a Magazynem, a sterowane są one z kolei przekaźnikami z poziomu Homeasystenta za pomocą ESP32.
      Nie mam żadnego schematu na to, wszystko powstaje na żywca z potrzeby danej chwili.

  • @g.p.8355
    @g.p.8355 11 หลายเดือนก่อน

    Jaki to jest miernik (wyświetlacz), który pan używa i jakie dokładniej falowniki? Super robota, coś takiego też zamierzam zrobić. Dziękuję za odpowiedź.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  11 หลายเดือนก่อน +1

      Miernik to PZEM - 015 battery: 0~200V
      Falowniki to: Easun SMG II 5.6KP 48V WIFI
      3mam kciuki i proszę dodać film jak już kiedyś powstanie.
      Ja już od czerwca jestem z domem i warsztatem na SWOIM prądzie. Nie jestem niezależny ponieważ użytkuje prąd z sieci natomiast mocno obniżam rachunki.

    • @g.p.8355
      @g.p.8355 11 หลายเดือนก่อน

      @@KamilSSj2 Dzięki za odpowiedź. U mnie to jeszcze trochę potrwa, bo mam dopiero stan surowy zamknięty. Robione są instalacje. Ale Pana rozwiązanie bardzo mi się podoba i tak właśnie zrobię.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  11 หลายเดือนก่อน

      @@g.p.8355 Zacząłem się w to bawić od 2019 i ciągle rozwijam. W tym roku mocno to popchnąłem do przodu. Postawiłem serwer z Home asystentem w którym integruje wszystkie elektryczne urządzenia, steruje nimi i mam informacje o zużycie energii. Tworzę pomału taki stary inteligentny dom.

  • @BESBEF
    @BESBEF 9 หลายเดือนก่อน

    może bys zrobił krótki filmik jak spiąłeś to z HA?

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      Polecam zajrzeć do tego kolegi:
      www.youtube.com/@zepsujtosam07/featured

  • @Adt-ow4re
    @Adt-ow4re หลายเดือนก่อน

    Siemka czy te falowniki glosno pracuja ?? Jak wentylatory pracuja cały czas ?? Czy tylko przy ladowaniu czy obciazeniu

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  หลายเดือนก่อน +1

      Witaj. W warsztacie to nie słyszę ich wcale bo jest ogólnie głośno jak się robi cokolwiek.
      Wentylatory pracują zawsze ze zmienna prędkością zależną od obciążenia.
      Jak mocniej ładują również przyspieszają, ale u mnie nie ładują mocno bo każdy falownik ustawiony jest na ~1kW ładowania w akumulator, tak że cały system ładuję magazyn z mocą nie większą jak ~4kW.

    • @Adt-ow4re
      @Adt-ow4re หลายเดือนก่อน

      @@KamilSSj2 bardzo dzięki za info ja będę startował właśnie z easun smw 11 kw i właśnie czy te Twoje nie masz porównania czy w 3 F wentylator każdego działa z taką samą prędkością co np pojedynczy ?? Czy podłączając w 3f to np jeszcze wolniej się kręcą nie kojarzysz ?

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  หลายเดือนก่อน

      @@Adt-ow4re Nie sprawdzałem jak zachowują się pojedynczo bez podłączenia w układ równoległy bądź szeregowy.
      Ale myślę że nie ma to żadnego znaczenia.
      Na działanie chłodzenia wpływa temperatura wewnątrz urządzenia i to ona wpływa na zmianę prędkości wentylatora. Im wyższa tym szybciej będą kręciły wentylatory.
      Drugim czynnikiem sterującym jest obciążenie falownika, im jest ono wyższe tym szybciej wentylatory kręcą i tyle.
      Tak to działa.
      Ogólnie powiem szczerze, że nie ma to znaczenia jak to będzie działać, ponieważ te urządzenia najlepiej jest montować tam, gdzie się nie bytuje.
      Tak jak montuje się piec CO w kotłowni.
      Tak do falowników i magazynu należy zrobić siłownię.
      Super, że zaczynasz z fotowoltaiką.
      Jedyne co mogę doradzić odrazu to nie kupuj akumulatorów kwasowo-ołowiowych ROZRUCHOWYCH.
      Jeśli kwas to trakcyjne, a teraz to jak zapewne wiesz wszyscy chwalą LFP.

    • @Adt-ow4re
      @Adt-ow4re หลายเดือนก่อน

      @@KamilSSj2 powiem szczerze u mnie już wszystko zakupione i magazyn na LFP 11.77 kw i panele jednym słowem narazie chwilę czekam bo remont w domu i ogólnie dach do zmiany to trzeba na fachowców czekać, nie wiem z jakich stron Polski jesteś ?? Bo ja okolice Sandomierza i niestety 😁 kolejki są spore i z kim bym nie gadał to ludzie nie znają pojęcia off grid 😁

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  หลายเดือนก่อน

      Nie ma na co czekać bo słońce ucieka.
      Ja jestem z można powiedzieć że Bełchatowa.
      Na dobrego fachowca trzeba czekać bo ma dużo pracy 😀.
      Dla dużej części ludzi offgrid jest nielegalny 😉.

  • @danielwrotny
    @danielwrotny ปีที่แล้ว +1

    Woooooow. 12 tys za taki "mały" bank energii w dodatku kwasówka. Ja za 40kWh LFP zapłaciłem okrągłe 10kafli.

    • @tomaszadammajewski8524
      @tomaszadammajewski8524 ปีที่แล้ว +3

      No to chyba Cię oszukali co do pojemności, bo za 10k pln nie złożysz 40 kWh LFP nawet DIY

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  ปีที่แล้ว

      Te akumulatory to nie taki zwykły kwas tylko trakcja. Cieszę się że zakupiłeś tak duży magazyn za tak małe pieniądze. Ja cześć z tych akumulatorów mam już od 2021 roku, i nie zauważyłem żadnych problemów jak na te chwilę. To jest stara technologia nie wymaga zaawansowanego zarządzania, balansuje się sama, dlatego ja wybrałem. Ja założyłem ze ten magazyn wytrzyma u mnie od teraz 3 lata. Czekam na nową technologię akumulatorów. Jakby co to będę miał do sprzedania Moje SIAPY wtedy, tak więc odzywaj się do mnie za 3 lata bo niektóre twoje LFP po tym czasie Padną ;).
      Pozdrawiam, Kamil.

  • @krzysiekkrzysiek7332
    @krzysiekkrzysiek7332 ปีที่แล้ว +1

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      😜😜😜😜😜