Czy wiesz ile energii zużywa Twój falownik fotowoltaiczny? Ja sprawdziłem to - OBEJRZYJ.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ต.ค. 2024
  • Film przedstawia zużycie energii przy pracy OFFGRID Falowników fotowoltaicznych EASUN SMG II 5.6KP połączonych w system Trójfazowy zasilania PV.
    Serdecznie zapraszam do oglądania i proszę o SUBSKRYPCJE Mojego kanału, polubienie filmu i udostępnienie.
    Pozdrawiam, Kamil.

ความคิดเห็น • 79

  • @MrSlawek2000
    @MrSlawek2000 6 หลายเดือนก่อน +1

    W zasadzie nie ma tragedii. Falownik na jałowo pobiera ok. 1% swojej mocy. To dobry wynik.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      Przyznam, że na początku był to dla mnie szok, jak z przetwornicy 1F 24V, która pobierała na sucho 15W przesiadłem się na te 3 falowniki PV I zobaczyłem pobór 220W to oczy mi wyszły z orbit 😀

  • @jarokosc5338
    @jarokosc5338 6 หลายเดือนก่อน +2

    Siemka ja korzystam z falownika easun SMX 3, 6Kw 24v podpięty pod magazyn około 600Ah pobiera około 25W na swoje utrzymanie podpięte krytyczne urządzenia zimą a jak więcej słońca to jedno duże i utrzymanie domu grzanie wody itd

    • @krzysztof8537
      @krzysztof8537 6 หลายเดือนก่อน +1

      Potwiedzam mój SMX 3,6 pobiera 25 W bez obciążenia , przy ustawieniu ECO też 25 W . Kupując ten falownik szczególną uwagę zwracałem na pobór wlasny falownika ,bo 50 W poboru prądu na własne potrzeby to bardzo dużo jeśli mamy mały magazyn energii.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      Super, że idziesz w OFFGRID jest to świetny temat do rozwoju własnego.
      Nie miałem styczności z 24V falownikami.
      Wcześniej miałem przetwornice samochodową z 24VDC na 230VAC, ona pobierała na sucho około 15W. Przesiadką z niej na system trójfazowy EASUN SMG II 5.6KP spowodowała u Mnie ogromne zaskoczenie kiedy z poboru jałowego 15W przesiadłem się na pobór jalowy 220W.
      Być może system 24V będzie bardziej energooszczędny jednak tego nie wiem.
      Moja instalacja zasila Mój dom i Warsztat w całości - Sieć ZE jest odpieta i zastąpiona siecią PV poprzez ATS lub SZR.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      @@krzysztof8537 Dokładnie tak, teraz o tą wiedzę jestem mądrzejszy, wtedy jak kupowałem swój zestaw o tym nie myślałem i zostałem zaskoczony jak uruchomiłem Moje Easuny.
      DLATEGO PAMIĘTAJCIE WLICZAJCIE DO MAGAZYNU ENERGIĘ POTRZEBNA NA PRACĘ WŁASNĄ FALOWNIKA/ÓW.

    • @jarokosc5338
      @jarokosc5338 6 หลายเดือนก่อน +1

      Zabawę z of grid zacząłem kilka lat temu panele regulatory przetwornice kilka przeszło 12v 24v 48v akumulatory kwasowe żelowe trakcyjne tego nie polecam jak zbudowałem na liście to zabawa mnie się spodobała . Teraz Testuję falownik srne 5KW 48v zasilacz laboratoryjny się uruchamia i zobaczymy JK Bms pokazuje około 50W i zobaczę czy mówi prawdę .

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      @@jarokosc5338 Mnie już korcą LFP, jednak jeszcze się pomęczę z kwasowymi.
      Ja zacząłem zabawę z PV w 2021 od samego początku na tych akumulatorach, które mam i żadnych problemów od tego czasu z nimi nie mam. Od tego roku mocno rozbudowałem fotowoltaike i to było to czego magazyn potrzebuje.

  • @rafabojaczuk7585
    @rafabojaczuk7585 5 หลายเดือนก่อน +1

    Cześć Kamil, mam tez taki układ, u mnie jest pobór na podobnym poziomie ale mam smutną niespodziankę, zobacz ile one pobierają z sieci jak przejdą wieczorem na baypass, tragedia każdy z nich poniera 2,2A x 230 to jest ponad 500W czyli łącznie 1,5kW/h. Oczywiście bez jakiegokolwiek obciążenia, pozdrawiam Rafał

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  5 หลายเดือนก่อน +1

      Ja nie zaobserwowałem takiego zużycia,
      Dlatego że nie mam ich do sieci wpiętych powyżej napięcia 46V na magazynie.
      Poniżej tego napięcia falowniki asekuracyjnie dostają sieć ZE.
      Z tym, że magazyn nie spada mi przez noc do takiego napięcia.
      Wszystkim steruje homeasistant za pomocą zdalnie sterowanego wyłącznika, który też mierzy parametry sieci.
      Z tego co mierzyłem podczas testów na sucho wszystkie 3 pobierały mi z sieci ZE łącznie 120W.

    • @rafabojaczuk7585
      @rafabojaczuk7585 5 หลายเดือนก่อน

      @@KamilSSj2 określenie "noc" bardziej dotyczyło okresu nocy w porze jesienno-zimowej bo teraz to energii jest aż za dużo. i tego zjawiska nie odczuwam. W moim rozwiązaniu zastosowałem magazyn lifepo4 6x5kW i gdy brak słońca w ostateczności dochodzi do momenty kiedy napięcie spada do poziomu przełączenia na baypass i wówczas jest koszmar. Inwertery beż obciążenia na pusto pobierają 1500w. Dziwi mnie to bo sama przetwornica z Aku 48DC/230AC działa genialnie, testy pokazały ze ma sprawność 98% z obciążeniem na poziomie 2kw. Jednak wewnętrzna przetwornica z sieci 230AC zjada ogromne ilości energii na pusto. Mam tez inne inwertery jednofazowe i takiego poboru nie zauważyłem. Planuję się zabezpieczyć i użyć wyjście z inwertera NC NO sterujące gdy napięcie spada poniżej dolnego progu odstawiam od nich zasilania z sieci i niech czekają na "lepsze czasy" chociaż dobrze to już było 😊.nie chcę dać się już tak zrobić ba dodam że jak bym policzył to te falowniki u mnie stały przez cała zimę na baypassie, nawet nie chcę liczyć ile zżarły prądu, z drugiej strony patrząc może dzięki mnie jakiś etat w ZE się utrzymał 🤔

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  5 หลายเดือนก่อน +1

      @@rafabojaczuk7585 ja do łącząc się do sieci ZE tak naprawdę omijam inwerter zewnętrznym ATS"em. Nie robię bypassu przez inwertery. Po co mają niepotrzebnie ciągnąć energię? używam tego urządzenia i polecam:
      th-cam.com/video/4ure0KRszS0/w-d-xo.htmlsi=lOeWiQ_ZMvhnKH2j
      W filmie może nie jest to dobra recenzja tego produktu, ale ta awaria stała się przez jakiś smar na stykach, no i też przez zbyt duży i dlugi pobór na jednej fazie.

  • @wladkoglad4920
    @wladkoglad4920 6 หลายเดือนก่อน

    To normalny pobór we wszystkich tego typu falownikach, dlatego na noc najlepiej przełączać się (przełącznik sieć agregat) na mniejszą przetwornicę, która obsłuży oświetlenie, lodówkę TV i laptopa, u mnie 1500W to max, więć przetwornica 2500W wystarczy, a pobiera około 30W. Wiem, wiem, że instalacja trzy-fazowa, ale jak budynek nowy i się projektuje instalację pod off-grid, to można pod jedną fazą ująć wszystko co niezbędne na noc. Gorzej jak się chce coś zaadoptować pod off-grid. Ale nawet jak oświetlenie na różnych fazach, i wszytkie trzy muszą latać nocą, to nadal można tu zastosować przetwornice, i to nie wszędzie aż tak duże (tylko tam gdzie lodówka), i może by się udało do 40-50W zejść.
    Wiadomo też że pralka, zmywarka, itp raczej nocą nie powinna latać przy off-rgidzie.
    Co myślisz?

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      Sposób sensowny tylko przełączanie uciążliwe nawet przy automatyzacji.
      W Moim przypadku pobór nocny po 22 to około 500-600W sumaryczny ze zużyciem samych falowników także mój magazyn znosi to bez kłopotów jak dotąd 😉. Jak w pełni naładowane są te Moje KWASY to 16kWh energii tam jest, noc zamykam spokojnie.

  • @SiBex_ovh
    @SiBex_ovh 4 หลายเดือนก่อน +2

    3fazowy EAsun iGrid TT 10kW też zużywa ok 200W ale jedno pudło. Ja kupiłem Deye12kW bo ma 2x mniejszy pobór.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  4 หลายเดือนก่อน +1

      Jest tylko jedna sprawa ile Dałeś za Deye bo ja za te 3 falowniki nowe w 2023r. zapłaciłem 7000zł.
      Mam tu 16.8kW mocy całkowitej i po 5.6kW na fazę. No i mogę z pomocą ich 3 szarpać 16.5kW z paneli łącznie czyli 5.5kW na falownik.
      Idą na 450VOC i wstają już od 120V napięcia paneli a wiem, że można wgrać nowy soft i wtedy wstają od 60V napięcia paneli.
      Podoba mi się DEYE ale jego cena jest nie dla Mnie jeszcze.

    • @SiBex_ovh
      @SiBex_ovh 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@KamilSSj2 Do Twojego zastosowania maj najlepszą opcję. Ja natomiast będę mieć podpiętą sieć ZE by wpychać w ongrid ZeroExprotem by silniki 3f piki pradowe pobierały z ZE a deye będzie dorzucać w autokonsumpcję. Hybryda zawsze droższa od typowego offgrida. Ja zapłaciłem 9730zł za 12kW 3f brutto i pójdzie w koszty.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  4 หลายเดือนก่อน +1

      @@SiBex_ovh Nie sprawdzałem ceny DEYACZA dawno. Muszę przyznać, że dobra kwotę zapłaciłeś jak za jego możliwości już dla mnie akceptowalna.
      Właśnie za tą hybrydowość warto zapłacić więcej, no i wpis do listy falowników akceptowalnych przez ZE do oddawania w sieć jeśli ktoś ma zamiar.
      Jak te wyzioną ducha to przejdę na DEYE no i może tańszy będzie bo zdominuje rynek - już teraz każdy go zna i chce bo to polecany i dobry sprzęt.
      Ja o EASUNACH SMG 2 5.6KP też złego słowa nie powiem. Robią co mają robić bez żadnego ale. Łatwe w obsłudze. Po dogadaniu z Homeasistantem jego moxxliwości zmieniają.

    • @SiBex_ovh
      @SiBex_ovh 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@KamilSSj2 Dokładnie, HA to nawet pomaga zlecać akcje do BMSa/falownika wg. Twoich ustaleń wiec to ważny krok i jak najwięcej HA filmów :)

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  4 หลายเดือนก่อน +1

      @@SiBex_ovh No ja dzięki HA mogę płynnie sterować pracą falownika.
      Mianowicie zmieniać napięcia ładowania magazynu, prąd ładowania magazynu, przełączać tryb pracy falownika, włączyć/wyłączyć go zdalnie i oczywiście widzieć każdy parametr pracy falownika.
      Do tego można tworzyć automatyzację na podstawie wejść i wyjść i robi się inteligentny dom.

  • @capsztyk9079
    @capsztyk9079 6 หลายเดือนก่อน +1

    Z wszystkiego trzeba umieć korzystać

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      Dokładnie tak. Najważniejsze to zapoznać się z instrukcją czy też dokumentacją, tam dużo jest opisane i nie kłamią.

  • @pawedabrowski2320
    @pawedabrowski2320 6 หลายเดือนก่อน

    Dobrze wiedzieć, bo w sumie to całkiem sporo wychodzi :(
    Ale w zasadzie na zimę można wyłączać jak ktoś już tak bardzo chce oszczędzać 😅

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      Jak uda się Mi zrobić to co zamierzyłem to w tym roku w Moim przypadku możliwe że się to zmieni 😉. Od pewnego czasu pracuje nad starym rozwiązaniem by osiągnąć pełny rok w OFFGRID.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 6 หลายเดือนก่อน +2

    Znaj proporcję, mocium Panie! Załóżmy więc, że Twoje kwasiaki mają 100Ah każdy (pewnie nie mają, ale jestem optymistą). Czyli jeśli są nadźgane na full to mają w sobie ok. 16 kWh energii. Jest to mniej, więcej, tyle by te falowniki obciążone również na full popracowały raptem godzinę!
    Rzecz w tym mój panie, że bateria jest zbyt chuda do tej mocy dyspozycyjnej falowników, albo jak wolisz, do tej baterii podłączasz za tłuste falowniki. To jedno.
    Drugie. EA Sun nie słynie z wybitnej oszczędności na jałowca. Zmień na trójfazowe Deye... Sztuk: JEDEN! On ma taką cechę, że jak wyczuwa brak obciążenie to odłącza prztwornicę główną. A gdy załączysz obciążenie, w niedającym się zauważyć czasie, startuje z odpowiednią mocą. Nowa generacja, nowe rozwiązania.
    I nie martw się tym ile pożrą falowniki - za komfort pełnej automatyki płacisz konsumpcją energii. Martw się raczej tym ile energii tracisz w kwasiakach, które słyną w kraju i za granicą z wybitnych talentów do samorozładowania! Tą drogą ucieka Ci więcej energii... Zupełnie bezproduktywnie - nie masz z tego kompletnie nic. Szczególnie wówczas gdy akumulatory są z drugiej ręki, a na takie mi wyglądają (choć naturalnie mogę się mylić).
    Generalnie kwasiaki do PV to taki sobie pomysł... Czy pomyślałeś o wpływie oparów kwasu siarkowego na delikatną elektronikę? A Ty wsadzasz to gówno pełne oparów wprost pod falowniki!
    Falowniki oferują Ci przynajmniej pełną gotowość do rzygnięcia mocą 15+ kW w ułamku sekundy, a to już jest coś. Potrzebujesz coś włączyć to włączasz i nie pękasz, że zasilanie zdechnie.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      Zdaję Sobie z tego sprawę, bardzo trafna uwaga. Kontroluję moc jaką są obciążane falowniki i domownicy również mają tę informację, że nie wolno w jednym czasie uruchamiać dużej liczby urządzeń które mogły by przeciążyć układ, a nawet gdyby się tak stało zadziała automatyka i przełączy na energię z sieci ZE, która jest powyżej napięcia akumulatora 46V wyłączona a poniżej tego napięcia następuje jej załączenie tak by była w gotowości do bypassu w razie W.
      Na tą chwilę po drugie z mocy korzystamy głównie w dzień kiedy słońce świeci i w całości pochodzi ona teraz z paneli PV, które w tym samym czasie ładują przez ładowarki z falowników magazyn, w nocy zużycie energii spada do 500-600W tak od godziny 22.
      Aktualnie przy takich pogodach jakie się zaczęły napięcie na magazynie po nocy nie spada poniżej 49V.
      Raczej nie dokonam zmiany falownika na DEYE bo on nie nadaje się do kwasiaków w 48V ze względu na zbyt niskie napięcie ładowania,
      co innego Moje Easuny, które dysponują 64V, to już zapewnia wysycenia takiego magazynu i poprawne jego naładowania - oczywiście raz na jakiś czas nie co dzień gdzie codziennie ładuje z napięciem 60V.
      Samorozładowywanie występuje i owszem ale przy akumulatorze nie używanym przez jakiś dłuższy czas - np. miesiąc.
      W takim układzie akumulator jest w pracy ciągle.
      Moje akumulatory są zupełnie nowe a raczej były wtedy kiedy je kupowałem.
      Akumulatory gazują dość mocno podczas procesu ładowania wyrównawczego/wysycanie, które robi się gdy poszczególne akumulatory mają różne napięcia, bądź elektrolit ma niewłaściwą gęstość w moim przypadku jest to raz w miesiącu.
      Tak falowniki mają dużą moc do dyspozycji jednak jeszcze nie miałem przyjemności i potrzeby wypluć z nich więcej jak 10kW i to tylko chwilowej bo wychodzę z założenia, że lepiej jest mieć więcej mocy i korzystać np. z 30% niż żyłować urządzenie.

    • @marychamery
      @marychamery 6 หลายเดือนก่อน

      ja mam 4 żele głebokiego rozładowania kazdy po 210 Ah polaczone w 24V i to mi śmiga fajnie

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 6 หลายเดือนก่อน

      @@KamilSSj2 Zmienisz, zmienisz!!!! Może nie na dejkę a na jakiegoś następcę. I na pewno zmienisz akumulatory z kwasiaków na LFP.
      Tak, to kosztuje... Ale w zamian bardzo dużo daje. Kaśę zarobisz (czego Ci szczerze życzę) to zainwestujesz - taka jest kolej rzeczy na wszystkich kanałach poświęconych PV...

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      @@andrzej3511 Czekam na jeszcze lepszy typ ogniw niż LFP.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 6 หลายเดือนก่อน

      @@KamilSSj2 Noooo, to może jeszcze trochę potrwać... Mocno nagłaśniane ogniwa sodowe miały być tańsze, są droższe, miały być lepsze, są gorsze... I nic nie wskazuje na to by mogły zagrozić LFP detronizacją. A tymczasem LFP tanieją i chyba już dużo tańsze nie będą.
      Ale ja oczywiście ani nie namawiam, ani nie sugeruję - dzielę się jedynie swoimi spostrzeżeniami.

  • @_Slawek_
    @_Slawek_ 6 หลายเดือนก่อน +3

    Dla mnie to jest dramat, może latem jeszcze ujdzie ale zimą to wszytko do wyłączenia w cholerę.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      I to w Mojej instalacji ulegnie zmianie w tym roku 😜...

    • @_Slawek_
      @_Slawek_ 6 หลายเดือนก่อน

      @@KamilSSj2 ja w grudniu-strczniu off-grida mam wyłączonego bo z tego i tak nic niema...

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      @@_Slawek_Ja dotychczas też.
      Od tego roku zmieniam reguły i będzie nowe rozwiązanie z dawnych dawnych dawnych lat.

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 6 หลายเดือนก่อน

      @@_Slawek_ to nie off-grid a hybrydowa

    • @obiektywemdronaciezaurocze3567
      @obiektywemdronaciezaurocze3567 6 หลายเดือนก่อน

      A co Ty myślisz, że ongridy to w zimę prądu nie pobierają z licznika? Może o połowę mniej, ale też biorą. Zimą jest wiele takich dni, gdzie panele zarobią na pracę z falownika a ja mam zajebistego upsa na cały dom przez 3 doby. Już bywały takie dni, że nikt w mojej miejscowości nie miał prądu a ja miałem, przez dobre kilka godzin.

  • @semipawel
    @semipawel 6 หลายเดือนก่อน +1

    Do załączenia zasilania warsztatu przez ha używasz ats-a? poprzez symulowanie pojawienia się napięcia na ats?

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      Tak można by to ująć.
      Wcześniej właśnie robiłem to z poziomu przekaźnika którym sterowałem poprzez ESP32 z HA, w tym momencie robię to poprzez zdalnie sterowany wyłącznik nad prądowy i jedna z faz jest odpowiedzialna za dostarczenie napięcia do cewki sterującej ATS. Wyłącznik jest dodatkowo wyposażony w przekładniki prądowe i które kontrolują prądy na fazach oraz monitoruje parametry sieci i w razie niezgodności rozłączy się przełączając ATS z PV na SIEĆ lub odwrotnie, gdyż na SIECI mam również takie wyłączniki.

  • @marm9665
    @marm9665 6 หลายเดือนก่อน +2

    Chcesz w nocy brać mniej przejdź w nocy na 1 fazę.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      Nie przeszkadza mi to aktualnie.
      Jak akumulatory mam naładowane pod korek to napięcie pod obciążeniem Moim nocnym 500-600W spada mi najniżej do 49V.
      Ten film jest bardziej dla świadomości.

  • @karolsmiatek8520
    @karolsmiatek8520 6 หลายเดือนก่อน +1

    A co to za miernik i gdzie można kupić

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      PZEM-015 + bocznik prądowy 200A w Moim przypadku.

  • @janchrostek3634
    @janchrostek3634 2 หลายเดือนก่อน

    Witam Pana Jeśli można to mam pytanie a mianowicie falowniki do paneli PV są podpięte do wspólnego stringu czy każdy falownik pod własny string, dziekuję za ewentualną odpowiedź i pozdrawiam.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  2 หลายเดือนก่อน +1

      Każdy falownik ma swój string. a dokładniej w tym przypadku 2 falowniki mają aktualnie 2 stringi po 3kWp paneli i jeden ma 3.6kWp paneli.
      Podłączenie 2 falowników do 1 stringu może być podobne do podłączenia 2 falowników do 1 magazynu tak hipotetycznie może dojść do niechcianego przeciążenia, ale szczerze nie próbowałem więc nie wiem.

    • @janchrostek3634
      @janchrostek3634 2 หลายเดือนก่อน

      @@KamilSSj2 Dziekuję i jeszcze jedno a mianowicie czy pracują na jednym magazynie energii

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  2 หลายเดือนก่อน +1

      @@janchrostek3634 Tak, falowniki potrzebują 1 magazynu. Ponieważ są połączone przewodem komunikacyjnym wymieniają się różnymi danymi między innymi wartością napięcia magazynu. Kiedy różnica wartości napięcia przekroczy dopuszczalną wartość system rozłączy i być może wyrzuci błąd.

  • @Przypowiesci_Salomona_26
    @Przypowiesci_Salomona_26 6 หลายเดือนก่อน +1

    Mój pobiera około 1 ampera 12V {:-)

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      Moja poprzednia przetwornica 2000W 24VDC pobierała poniżej 1A, a dokładnie to 15W mocy😎

  • @samnaprawiam3945
    @samnaprawiam3945 6 หลายเดือนก่อน

    Ja kupiłem 2 akumulatory kwasowe rozruchowe do ciężarówki 200Ah każdy, SHD. Nie wiem czy dobrze zrobiłem?

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      Źle.
      Akumulatory rozruchowe służą do oddania dużego ładunku w krótkim czasie i odrazu naładowania ich.
      Nie powinno wykorzystywać się ich przy pracy cyklicznej lub buforowej.
      Potrzebujesz akumulatory do pracy cyklicznej najlepiej.
      Najpopularniejsze teraz to gotowe moduły LFP, budowa własnego magazynu na ogniwach LFP(bardziej zaawansowany poziom) lub stara technologia kwasowo-ołowiowa płynna trakcyjna - małej lub dużej trakcji.

    • @Przypowiesci_Salomona_26
      @Przypowiesci_Salomona_26 6 หลายเดือนก่อน +2

      świetnie. A potem możesz zrobić jeszcze lepszy geszeft; wymieniając swoje zepsute na jeszcze żyjące; słyszałem że firmy autobusowe zmieniają aku szybciej niżkończy się im gwarancja. Jaki problem pobadać kilka miernikiem i przy uprzejmości sprzedawcy zamienić?

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      Kombinacji z reklamacjami nie polecam robić,
      Lepiej przyjąć błąd na klatę i wyciągnąć wnioski z takiej lekcji.
      Nie wolno podejmować decyzji pochopnie z tematem należy się zapoznać i dopiero kupować, bo później powstają mity, że akumulatory kwasowe są złe, a przecież rozrużniamy ich różne typy dopasowane do odpowiednich zadań.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 6 หลายเดือนก่อน

      A co, nie masz jeszcze ciężarówki????? :)))))

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      @@andrzej3511Ja nie posiadam.

  • @kurczez
    @kurczez 6 หลายเดือนก่อน

    Specem nie jestem, ale moim zdaniem ten system generuje zdecydowanie za duże straty aby było to jakkolwiek opłacalne. Najpierw są straty na ładowaniu akumulatorów (nawet długość i średnica kabla się liczy), później są straty na pobieraniu prądu z akumulatora, następnie są straty na przetworzeniu tego przez falownik na 230V. Aż w końcu straty, o których była mowa w filmie - inwertery nic nie robiąc pobierają 220W. Moim zdaniem jedyne co być może się opłaca to jeden inwerter trójfazowy (Deye bodaj pobiera 70-80W) + bateria LFP z Chin lub z Polski + dotacja, którą będzie można dostać z mój prąd 6 - spokojnie będzie można się zmieścić z 1kWh pojemności poniżej 1000zł. Przy LFP będą (tak zakładam) niższe straty przy ładowaniu akumulatora oraz przy poborze z niego prądu. Pod względem ilości cykli będzie też on tańszy w zakupie.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      Zgadza się, są generowane straty jak w każdym urządzeniu które zostało przez człowieka wykonane - choćby silnik spalinowy, który zamienia do 40% energii z paliwa na energię mechaniczną a reszta idzie w straty(ciepło, tarcie etc.).
      Owszem ogniwa Litowe są nowszej generacji i mają większą sprawność i szybkość ładowania.
      Spójrzmy na to z innej strony - cóż mnie te straty bolą, skoro wystarczy przy planowaniu takiej instalacji fotowoltaicznej z magazynem uwzględnić tę wiedzę i dodać 2 panele więcej i około 3 kWh więcej do magazynu i straty mamy jakby załatane.
      Każde przekształcanie energii generuje straty niestety.
      Nie wydaje mi się by DEYE zadowolił się tylko 80W energii, nikt tego dokładnie nie zmierzył.
      Co do ilości cykli to również nie byłbym taki pewny, albo inaczej, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie:
      - Po co jest magazyn energii w instalacji fotowoltaicznej i ile cykli robił by w ciągu roku?
      I należy następnie zrozumieć, że zadaniem magazynu w OFFGRID jest głównie przetrwanie nocy oraz pozostałe zadania wymagające energii w pudełku.
      Więc ile cykli zrobi ten magazyn w ciągu roku w dobrze wykonanej instalacji - 100?
      Instalacja PV jest żródłem a właściwie przetwornikiem energii słońca na elektryczną i to ona ma być duża - przewymiarowana - swoją drogą sprawność paneli na tą chwilę to 20%.

    • @kurczez
      @kurczez 6 หลายเดือนก่อน

      @@KamilSSj2 oglądałem fajny filmik na YT porównujący różne rozwiązania magazynów energii, znajdziesz go wpisując "Jaki magazyn energii dla fotowoltaiki który wybrać AGM, Li-Ion, LiFePO4, LFP, trakcyjne". LFP zdeklasowały konkurencję z uwagi głównie na ilość cykli, możliwość głębokiego rozładowania, ale też istotna była maksymalna moc ładowania oraz rozładowania. Może być tak, że słońce będzie świecić przy bezchmurnym niebie krótko i przy dużej mocy ładowania naładujesz cały magazyn na resztę dnia i nocy czego nie uzyskasz z akumulatorami w starej technologii bez skrócenia ich żywotności. Moim zdaniem magazyn w ciągu roku powinien robić 365 cykli (niekoniecznie pełnych) czyli powinien naładować się za dnia i oddawać energię wieczorem i w nocy tak aby jak najmniej jej pobierać z sieci. Stąd uważam, że lepiej jest raz wydać więcej na akumulator bezobsługowy, który może starczyć na 10-20 lat niż bawić się w starą technologię. Z dotacją FLP wcale nie będą drogie w przeliczeniu na 1kWh a jak trzeba będzie to na takim aku może pracować pralka, zmywarka i czajnik jednocześnie (wieczór/brak zasilania z sieci).

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      @@kurczez Nowa technologia zawsze z reguły staje się lepsza niż stara i z tym nie dyskutuje.
      Ja po prostu osobiście jeszcze jej nie ufam, czego nie mogę powiedzieć o starej technologii akumulatorów kwasowo olowiowych - rozwiązanie sprawdzone przez ponad wiek nadal stosowane choćby w autach elektrycznych jako bateria 12V pokładowa.
      Tak to prawda, że te akumulatory LFP można szybko ładować jednak to podnosi koszty całej instalacji bo panele mają ograniczona moc, falowniki maja ograniczoną moc itp.
      A czy wiesz, że kwasowe akumulatory trakcyjne również można ładować w C10, C5, C2 czyli w 10 godzin, 5 godzin i 2 godziny?
      Jedynym skutkiem ubocznym będzie tutaj zmniejszona pojemność po takim ładowaniu szybszym.
      Ja ładuję Swój magazyn prądem C5, przy pojemności 16 kWh noc zamykam przy napięciu rozładowania aktualnie 48V pod obciążeniem stałym 500-600W.
      To sprawia, że cykl akumulatora może być mierzony w DOD 30% a w takim przypadku ten akumulator który mam ma przy takiej pracy pomiedzy 2500 - 2700 cykli.
      W Moim przypadku można że wszystkiego korzystać normalnie już od tego roku dzięki dużej instalacji paneli PV - 9.6kWp teraz, a będzie łącznie 12.4 kWp i to jest najważniejsze.

    • @kurczez
      @kurczez 6 หลายเดือนก่อน

      @@KamilSSj2 instalacja fotowoltaiczna ma sporą moc jak na ładowanie akumulatora, teraz podobno sporo instalacji PV to są instalacje o mocy 10kW - to są już bardzo duże prądy jeśli mowa o ładowaniu akumulatora. Wiem, że akumulatory kwasowe można ładować dużym prądem jednak takie ładowanie powoduje skróconą ich żywotność co przy tak małej ilości cykli nie jest wskazane. Ja to widzę tak: akumulatory trakcyjne mają 1500 cykli przy 70% wykorzystania pojemności. Akumulatory LFP mają 6000 cykli przy wykorzystaniu 90% pojemności. Czyli przy akumulatorach 10kWh trakcyjnych mamy 7kWh pojemności i 1500 cykli czyli - 10500kWh mogą przyjąć i oddać. LFP ma 9kWh pojemności i 6000 cykli czyli mogą oddać 54000kWh - 514% razy więcej. Magazyn 10kWh z nowych akumulatorów trakcyjnych to koszt załóżmy 8000zł (jeśli się mylę to proszę popraw mnie). Magazyn LFP 15kWh z Chin to obecnie koszt 9000zł, ale liczmy 10kWh za 10tyś już z Polski (prawdopodobnie 50% będzie można na niego dostać dotacji w mój prąd 6). No ale załóżmy, że nie ma dotacji, załóżmy, że kupujemy w PL a nie w Chinach. To za 10tyś dostajemy 514% więcej cykli ładowania i rozładowywania każdej kWh niż za 8000zł wydane na akumulator trakcyjny. Dodajmy do tego, że LFP zajmuje o około 50% mniej miejsca, mniej waży, jest bezobsługowy, są na nim niższe straty ładowania/rozładowania, wolniej traci zmagazynowaną energię, może być długo w niskim stanie naładowania oraz są dopuszczalne wyższe prądy ładowania/rozładowania. Także moim zdaniem LFP całkowicie deklasuje akumulatory trakcyjne i nawet nie ma co porównywać. Pisałeś o 2500 cyklach na akumulatorze trakcyjnym DOD30% - możesz podać link do specyfikacji producenta? Na internecie raczej jest mowa o 1500 cyklach.

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน

      @@kurczez
      LINK z Mojego chomika:
      chomikuj.pl/Kamillos53/Dokumenty/Akumulatory/SIAP
      Dotacji nie brałem i nie biorę pod uwagę, to jest inny temat.
      Zrobiłeś 6000 cykli na akumulatorze LFP, czy opierasz się na danych producenta?
      A nie sądzisz że to jest tak jak z panelami PV i ich parametrami STC i NOCT?
      Gdyby tak przeliczyć 1cykl ładowania:1dzień 6000:365dni~16.5 lat.
      A ja miałem na utrzymaniu wózki widłowe z bateriami kwasowymi które miały po około 20 lat i działały dalej. Fakt nie miały już pełnej pojemności, ale działały.
      Nie jestem przeciwnikiem żadnych litowych rozwiązań, wręcz przeciwnie są ekstra z tym, że do zwykłej chałupy nie są koniecznością bo tu miejsce jest na postawienie wielkiego "KLOCA".
      Kwasowe akumulatory mają plusy jak i minusy.
      Plusem jest chociażby:
      - Nie wymagają BMS
      - Praca w szerokim wachlarzu temperatur (-20*C do +45*C)
      - Można z nich pozyskać wodór przy przeładowywaniu
      - Całkowicie niepalne( poza wodorem który pojawia się w fazie wysycania)
      Minusy:
      - Wysoka masa
      - Niskie zagęszczenie energii
      Baterie litowe są świetne do urządzeń mobilnych gdzie potrzeba jest zagęścić energię w małej masie.
      Pamiętaj liczba cykli jest osiągalna w ściśle określonych warunkach które nijak się mają do rzeczywistości, a technologia płynna kwasowo-ołowiowa pokazała przez ponad wiek i pokazuje nadal, że w pewnych aplikacjach jest trudna do wyparcia ;).
      Pamiętaj nie twierdzę, że litowe akumulatory są złe - są ZAJEFAJNE i rozumiem Twoje wyliczenia, jednak Daj mi twarde dowody.

  • @marychamery
    @marychamery 6 หลายเดือนก่อน +1

    jak jest podłaczony ten miernik ?

    • @KamilSSj2
      @KamilSSj2  6 หลายเดือนก่อน +1

      Przede wszystkim przez bocznik prądowy, z którego odczytywany jest prąd jaki przepływa przez magazyn,
      oraz do głównych zacisków + i - (głównych punktów zejścia magazynu) z magazynu w celu kontroli napięcia magazynu.