Jak zbudować tani kolektor słoneczny - cieczowo-powietrzny

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 มิ.ย. 2013
  • www.drewnozamiastbenzyny.pl
    Film przedstawia pierwszą część materiału z warsztatów, na których pokazywałem jak zbudować prosty kolektor słoneczny. Jest to kolektor cieczowo-powietrzny, który może zostać wykorzystany do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub dogrzewania pomieszczeń, szklarni, ale także do suszenia żywności.

ความคิดเห็น • 178

  • @penetrus
    @penetrus 7 ปีที่แล้ว +12

    Pięknie odizolowaliście silikonem rurki miedziane od aluminiowego absorbera.

  • @nirmo1399
    @nirmo1399 7 ปีที่แล้ว +4

    Dobra rada ---zawsze lutujemy z przeciwnej strony niż grzejemy Pozdrawiam

  • @marcinkruczek5262
    @marcinkruczek5262 8 ปีที่แล้ว +49

    Powiem wam że są z was Janusze ;)

    • @nokrzy1966
      @nokrzy1966 3 ปีที่แล้ว +1

      Podpisuję się pod tym zdaniem

    • @02ALEK
      @02ALEK 2 ปีที่แล้ว

      Ja też pierwsze taśma teflonowa drugie klej do miedzi trzecie nie umiecie szlifować 😹😹😹

  • @dodde8870
    @dodde8870 9 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Fajnie ,że istnieją tacy ludzie i im podobni , którzy coś próbują wykreować w życiu. Brawo.
    Co do tego filmu , użyliście blachy aluminiowej i później robiliście w niej rowki/ślady na rury. Zastanawiam się , czy nie prościej i może w podobnej cenie , było lepiej kupić blachy, które stosuje się do ogrzewania podłogowego w zabudowie suchej ? Są gotowe ;)

  • @zbyszekkopec908
    @zbyszekkopec908 7 ปีที่แล้ว +5

    Też dobre. Jednak czarny plastikowy wąż z zielonkawą plecionką na powierzchni jest tańszy, szybszy i lepszy, a daje darmowej energii ze słońca.

  • @misiekgrizlii1463
    @misiekgrizlii1463 10 ปีที่แล้ว +64

    Masakra to pierwsze słowo które przychodzi do głowy po obejrzeniu tego filmiku.
    Może i cel dobry natomiast wykonanie a przede wszystkim wiedza dotycząca metod wykonania oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy zatrważająco niska.
    Żeby nie być gołosłownym : cięcie rury trzymanej w rękach czymś co ma 11tyś obrotów na minute to proszenie się o wypadek, to samo tyczy się szlifowania końcówek rury w dodatku w pomieszczeniu pełnym kibiców. Aż dziw ze żadne z was nie wylądowało u okulisty.
    W castoramie za niecałe 10zł można nabyć ucinak rolkowy do rur wraz z ostrzem do ich gradowania.
    Kwestia przygotowania elementów do lutowania, zarówno rury jak i kształtki w tym przypadku trójniki przed lutowaniem czyści się specjalnymi szczotkami lub czyściwem aby pozbyć sie wierzchniej utlenionej warstwy miedzi.
    Dalej pastę nakłada się ruchami wzdłuż rury a nie w koło wtedy jest szansa że nałożymy ją na całą powierzchnię a nie zetrzemy z jakiejś części.
    Dalej użytą przez was pastę sądząc po kolorze stosuje się do lutowania twardego,
    Dalej cynę przystawia się po przeciwnej stronie przyłożenia płomienia wtedy mamy pewność ze najsłąbiej ogrzane miejsce ma odpowiednią temperaturę.
    Cyna ma roztopić się od nagrzanego materiału jak to było powiedziane w narracji a nie od palnika jak widzimy na filmie
    Pasta do lutu miękkiego ma kolor szaropopielaty a z racji ze ma domieszkę cyny po ogrzaniu do odpowiedniej temp robi sie srebrna to oznacza że możemy przyłożyć do miejsca połączenia cynę ponieważ jest ono nagrzane do temp topnienia cyny.
    Sory że się wymądrzam ale wasz poradnik zatytułował bym : jak nie należy budować kolektora słonecznego

    • @1956jurek
      @1956jurek 7 ปีที่แล้ว +3

      masz całkowitą rację, rurki miedziane tnie się kroikjem a nie szlifierką , zaginanie blachy aluminiowej za pomocą młotka to też nowatorski ,,sposób'', szczotka druciana do czyszczenia powierzchni rurek to też jakiś nowy sposób, do tego jest czyścik a do czyszczenia wnętrza kształtek są SPECJALNE szczotki druciane, ogólnie totalna chała.

    • @cubasosza9330
      @cubasosza9330 4 ปีที่แล้ว

      Gratowania :D

  • @donmaximo44pl
    @donmaximo44pl 10 ปีที่แล้ว +2

    Mam pomysł na modernizację tego projektu. Kolektory zrobić z tanich chłodnic samochodowych, prysnąć na nie matowy czarny kolorek. Pojemniki na kolektory wyizolować termicznie aby trzymały ciepło wewnątrz, wyściółka też na czarny mat aby podnieść temperaturę, zastosować podwójną szybę z pleksy aby powstała komora izolacyjno-termiczna. Takie moduły podłączyć np. szeregowo. Przyłącze pod główny zawór wodny a wyjście z kolektorów kierować np. na boiler itp. ps. myślę że w tym projekcie nie unikniemy potrzeby dogrzewania cieczy, ale to i tak oszczędność.

  • @arb82
    @arb82 10 ปีที่แล้ว +3

    hehehehehe... bajka

    • @smekesmekes
      @smekesmekes 2 ปีที่แล้ว

      To proste urzdzenie do darmowej energii. Do wytworzenia ciepła potrzeba dużo prądu, tu jest za darmo.

  • @admaxims2331
    @admaxims2331 8 ปีที่แล้ว +4

    moje gratulacje dla Pana fazującego rurki milimetrówką do cięcia - tak też mi się zdarza - ale na wysokości krocza to prawdziwa odwaga.....ufffffff,

  • @johnybravo5803
    @johnybravo5803 10 ปีที่แล้ว +19

    Tytuł powinien brzmieć jak nie budować kolektorów słonecznych ;)

  • @mareknocny7720
    @mareknocny7720 10 ปีที่แล้ว +15

    Witam. Założyłem specjalnie konto, aby skomentować tę partacką robotę (bez urazy). Wszystko jak w partyzantce: Cięcie - padaczka. Lutowanie dramat!!!! Płomień za duży, nie smaga się płomieniem po topniku i spoiwie, tylko podgrzewa element nieco z boku. Poza tym na moje rozeznanie rurek jest mało. Pozdrawiam i powodzenia.

  • @ChieftainY2k
    @ChieftainY2k 11 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki za film i pomysł, rewelacyjna sprawa, określiłbym to jako "kolektor open source" :-) Notabene, gdy tniecie/szlifujecie/bijecie wskazane jest używanie rękawic/okularów/ochraniaczy bo wiadomo, licho nie śpi...

  • @gabrielloart
    @gabrielloart 10 ปีที่แล้ว

    To wyżynanie góry i dołu puszki jest bajecznie łatwe. Z metalowej rury odkurzacza można zrobić przyrząd ale nie tylko. Trzeba rurę powycinać tak aby wyglądała jak tulipan z 2 płatkami tej samej wielkości, naostrzyć je pilnikiem od wewnątrz aby z zewnątrz się nie zmieniła krawędź. Przystawiasz do dna i pobijasz ostrożnie tak aby te kły kroiły dno. Bardzo skuteczna i szybka metoda, sam to robiłem po tym jak zmarnowałem kilkanaście puszek próbując wiercić. Na YT jest filmik jak młody chłopak to pokazuje, ale nie wiem jak się nazywało...sam pokop szukając w angielskich filmikach. Sam zbudowałem taki kolektor ale użyłem około 20m miękkiej miedzianej rurki 10mm której nie dało się przewlekać przez kolumny więc leży zygzakiem pod puszkami. Pięknie się nagrzewa. Niestety z przyczyn niezależnych nie użyłem go. Jak ktoś chętny do kupienia to sprzedam za cenę materiałów za które zapłaciłem. gabek81@o2.pl

  • @drewnozamiastbenzyny
    @drewnozamiastbenzyny  11 ปีที่แล้ว

    Cieszę się, że to zauważyłeś -- to konstrukcja amatorska, do zrobienia przez amatorów w przydomowym warsztacie. Bez potrzeby zaopatrywania go w specjalistyczne narzędzia za kilkaset złotych, jeśli nie jest to niezbędne.

  • @olawojcik662
    @olawojcik662 11 ปีที่แล้ว +2

    odnośnie lutowania to podgrzewaj od spodu a cynę przykładaj od góry wtedy masz pewność, że temp jest odpowiednia do rozlania się cyny w kształtce po całym obwodzie.

  • @align4956
    @align4956 3 ปีที่แล้ว +1

    Chce zrobić ogrzewanie basenu ze starego okna, czy dobrym pomysłem będzie harfa fi 15 co 10cm?

  • @marcusart100
    @marcusart100 8 ปีที่แล้ว +9

    Mniej by kosztowało kupić na szrocie chłodnicę klimatyzacji z jakiegoś ciężarowego auta, siknąć czarnym matem i kolektor jak ta lala nawet wygląd lepszy.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  8 ปีที่แล้ว

      Taniej pewnie tak, ale czy lepiej? Chłodnica klimatyzacji jest zoptymalizowana pod kątem oddawania ciepła z wody do powietrza, a nie do nagrzewania się pod działaniem promieni słonecznych i efektywnego oddawania tego ciepła do wody.

  • @robertszwaj2367
    @robertszwaj2367 7 ปีที่แล้ว +3

    3:34 na drugim planie jest gotowy wymiennik :)

  • @maciejsabat8189
    @maciejsabat8189 11 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawa konstrukcja dodatkowo zamiast silikonu można użyć pasty termoprzewodzącej pomiędzy miedziana rurka a płatem blachy aluminiowej. 100g pasty kosztuje 9 zł
    Pozdrawiam

  • @bogdangorecki8690
    @bogdangorecki8690 ปีที่แล้ว

    Kup sobie chłopie blachę trapezową np. T 14, pomaluj na czarno albo pokryj czarną papą termozgrzewalną. Z rurki miedzianej miękkiej zrób spiralkę, jeden element w kształcie bardzo długiego U w każde zagłębienie blachy. pokryj szybą, najlepiej gdyby była hartowana. Można by to było zrobić na wymiar szyb starego poloneza które są do zdobycia na szrotach. efekt wizualny będzie z pewnością lepszy od waszej konstrukcji. W Waszym przypadku przyklejenie rurki silikonem pozbawia jej kontaktu z blachą mającą być radiatorem a błyszczące aluminium nie absorbuje ciepła słonecznego tylko odbija promienie.

  • @align4956
    @align4956 3 ปีที่แล้ว +1

    Szukam jakiegoś kolektora do ogrzewania basenu, czy ten by się nadał? Grawitacyjnie czy raczej pompka? Widziałem kolektory na allegro od 700 , budowa chyba jest podobna?

  • @izab9413
    @izab9413 7 ปีที่แล้ว +3

    nie zrobiles filmiku pomiaru efektywnosci, mozesz sie podzielic opinia ? :)

  • @powermadmax
    @powermadmax 11 ปีที่แล้ว +1

    Zamiast tej blachy aluminiowej mozna zastosowac folię aluminiową do pieczenia i metalowe uchwyty , efektywność i tak będzie mizerna w porównaniu do tych firmowych ,tańszym rozwiazaniem będzie kupno na złomie jakiegoś baniaka metalowego i pomalowanie czarna farbą.

  • @globalne8konflikty
    @globalne8konflikty 7 ปีที่แล้ว +2

    Cześć
    Pomysł fajny, ale zapewne dość kosztowny (można taniej i efektywniej). Kilka problemów jakie zauważyłem, to niewątpliwie: aluminium należało pierw owinąć na rurkę a później owiniętą rurkę włożyć w ten rowek i wyprostować blachy na sklejce (moim zdaniem uzyskalibyście lepszy efekt bez cięcia blachy. Kolejna kwestia to ten silikon, odpowiednia pasta byłaby skuteczniejsza, tym bardziej, że pasta powinna być również pomiędzy płytami aby oddawały sobie wzajemnie ciepło. Moim zdaniem można było się również pokusić o jedną pionową rurkę więcej.
    Pozdrawiam

  • @Nibyjak
    @Nibyjak 2 ปีที่แล้ว

    Dobre to!

  • @adam4589
    @adam4589 11 ปีที่แล้ว

    W wodne kolektory już pracują ? Ciekaw jestem wydajności, tez buduje solarki na razie mam 2 szt. 1.7x1m , bardzo pomocna okazała się też twoja książka

  • @likols
    @likols 9 ปีที่แล้ว +1

    kolektorów nie wolno lutować cyną ! silikon też odpada bo izoluje termicznie ! sprawność będzie bardzo słaba.No ale Fajnie pracujecie w grupie :) Pozdrawiam

  • @MrGierosik
    @MrGierosik 10 ปีที่แล้ว +20

    8:40 - Silikon , nie nie wierzę po prostu , ty to wymyśliłeś ? Izolatorem ? heh..

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว +4

      Dokładnie tak. Bo:
      * tam, gdzie jest dobry docisk rurki do blachy, silikon zostanie wyciśnięty (i problemu nie będzie),
      * tam, gdzie tego kontaktu dobrego nie ma, silikon będzie lepiej przewodzić ciepło, niż powietrze (co znów przyczyni się do poprawy sprawności kolektora).

    • @MrGierosik
      @MrGierosik 10 ปีที่แล้ว +3

      Silikon nie przewodzi ciepła lepiej niż powietrze -.- . Przykład ? Zagotuj wodę i wlej wrzątek do szklanki . Po czym przytrzymaj palec około 0,5cm od szklanki , zrób to samo otaczając palec silikonem . Ciekawe jaki jest wniosek ..

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว +3

      MrGierosik wniosek z eksperymentów jest taki, że współczynnik przewodzenia ciepła powietrza jest kilka razy niższa, niż dla silikonu.

    • @MrGierosik
      @MrGierosik 10 ปีที่แล้ว +3

      No chyba nie >.< Jakbyś dał pastę termoprzewodzącą to rozumiem..

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว +3

      MrGierosik przykro mi, ale Twoje "chyba" nie przekonuje mnie, gdy mam przed sobą współczynniki przewodzenia ciepła dla różnych materiałów.
      Pasta termoprzewodząca na pewno byłaby lepsza, ale to inna historia.

  • @ukaszturon8893
    @ukaszturon8893 8 ปีที่แล้ว

    tak kombinuję ten klej odporny na tęperaturę jaką miał oporność cieplną Rrh ??

  • @agondek4731
    @agondek4731 7 ปีที่แล้ว +2

    wystarczy obcinak do rurek i nic nie trzeba fazowac szlifować i kombinować😁

  • @robertszmaj8213
    @robertszmaj8213 10 ปีที่แล้ว

    lutowanie na miekko , powodzenia zycze

  • @piotrrog197
    @piotrrog197 7 ปีที่แล้ว

    Witam Krzysiek zrobiłem taki jak na filmie pokazałeś ale jest za słaby co to ma grzać 40l przerobiłem było 5 rurek zrobiłem na 11 fi22 teraz grzeje czekam na słoneczko konkrety kolego

  • @BlueRTheOnlyoNe
    @BlueRTheOnlyoNe 10 ปีที่แล้ว

    Gratuluję pomysłu, ale cud że robąc szystko "na oko" bez zasad BHP uało wam się to zmontować. Zamiast czyścić miedziane rurki - lepiej kupic odkamieniacz i do gorącej wody na 40 min. No i ten silikon nieszczęsny :( --- metody łaczenia alu i miedzi - google. Dla leniwych np. zgrzewanie - łatwo zrobić zgrzewarkę oporową samemu. Nitonakretka co 5 cm w dwa równe pasy al i sciągać tuż przy rurce I połaczenia pastą - ale najlepszy efekt to mniejsze rurki i pasy miedzi - mniejsze.

  • @81Pawcio81
    @81Pawcio81 10 ปีที่แล้ว +5

    Kolektor słoneczny to urządzenie bardzo proste.Dopiero zbudowanie wydajnego kolektora (będącego w stanie szybko nagrzać zbiornik,powiedzmy 200 l) jest większym wyzwaniem.Takie są dostępne w sklepach i nie kosztują aż tak wiele.Podejrzewam że ten z filmiku nie będzie miał lepszego działania niż 20 m ogrodowego węża zostawionego na słońcu...O dogrzewaniu pomieszczeń to nawet nie żartujcie...chyba że będą dogrzewane w lato:->

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว

      Zgodzę się po części. Powiem więcej -- wąż ogrodowy na słońcu w niektórych sytuacjach może działać lepiej od tego kolektora (bo nie ma straty na przenikaniu energii przez szybę). Za to w warunkach zimnego powietrza na zewnątrz nie ma szans z kolektorem z szybą.
      Niestety nie wyrobiłem się z budową domku na działce w tym sezonie i nie dam rady przetestować tego kolektora zimą, a szkoda, bo bardzo na to liczyłem... :(

    • @81Pawcio81
      @81Pawcio81 10 ปีที่แล้ว

      Drewno Zamiast Benzyny
      Etam to nawet dobrze-będzie trochę czasu na dopracowanie projektu:-> Zimą trzeba pomyśleć o jakimś innym czynniku grzewczym niż woda-ta niestety szybko zamarznie i kolektor się rozsypie:-/

    • @tomaszdajda591
      @tomaszdajda591 10 ปีที่แล้ว

      81Pawcio81 mozna użyć samochodowego spryskiwacza zimowego do -30st tak mi sie bynajmniej wydaje ale nie wiem jestem zupełnie zielony w tym temacie

    • @81Pawcio81
      @81Pawcio81 10 ปีที่แล้ว

      Tomasz Brak Niby tak ale jest dużo wątpliwości co do przydatności takiego płynu.Lepiej użyć płynu do chłodnic-ale ważna uwaga-jest trujący, nie może się przedostać do wody którą można spożyć.Najlepszym rozwiązaniem jest płyn do układów solarnych.

    • @michamajchrzak6730
      @michamajchrzak6730 10 ปีที่แล้ว

      81Pawcio81
      Ten płyn nazywa sie 'glikol'. :)

  • @voltsverige
    @voltsverige 8 ปีที่แล้ว +4

    blachę aluminiwą możesz naciąć zwykłym nożem a potem złamać

  • @jerzysalapa1527
    @jerzysalapa1527 5 ปีที่แล้ว

    Cz mozna juz zapisac sie na zamontowanie w domku jednorodzinnym .Pozdrowienia !!!

  • @drewnozamiastbenzyny
    @drewnozamiastbenzyny  11 ปีที่แล้ว

    Tu, gdzie kupowałem, też by ją pocięli -- ale nie miałem jeszcze wtedy koncepcji jak to dokładnie zrobić.

  • @sebagorny5788
    @sebagorny5788 9 ปีที่แล้ว +18

    koledzy wszystkie rurki miedzianie przegrzaliście kto z was ma pojęcie o lutowaniu miedzi >>?? coś strasznego co robicie już dalej nie mogę tego oglądać
    Pozdrowiłam i zapraszam do nauki zawodu w ZSB

  • @abiogaz
    @abiogaz 2 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry

  • @MegaMASTERpenis
    @MegaMASTERpenis 10 ปีที่แล้ว +2

    W 6 minucie gdybyście cieli z drugiej strony , to szło by szybciej , tzn ruchem do przodu

  • @krisgw1787
    @krisgw1787 8 ปีที่แล้ว +16

    Wszystko OK, ale ten silikon to wielki błąd, ponieważ izoluje cieplnie rurki od absorbera.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  8 ปีที่แล้ว +1

      Jeszcze większym błędem byłoby dopuszczenie do kontaktu rurek z blachą, co w przypadku wystąpienia tam wilgoci (całkiem prawdopodobne przy takiej obudowie, jaką zaplanowaliśmy) spowodowałoby powstawanie korozji.

    • @TROJADO
      @TROJADO 7 ปีที่แล้ว +5

      Jak już nie chciało się lutować to trzeba było użyć pasty przewodzącej i zagiąć na wcisk. Ten sylikon to faktycznie tragedia

    • @malyrycerz84
      @malyrycerz84 7 ปีที่แล้ว +3

      Korozja na miedzi czy na aluminium ???

    • @TROJADO
      @TROJADO 7 ปีที่แล้ว +1

      pewnie w tej przestrzeni pomiędzy 😂

    • @mirosawwroblewski6525
      @mirosawwroblewski6525 6 ปีที่แล้ว +2

      Pasta termoprzewodząca to tez silikon tylko bez katalizatora.Cienka warstwa silikonu jednoskładnikowego też zapewni dobra przewodność ciepła. Niestety miedź i aluminium sie nie lubią - korozja elektrochemiczna.

  • @powermadmax
    @powermadmax 8 ปีที่แล้ว

    Pomaluj ten kolektor absorber lakierem zmieszanym z tlenkiem miedzi - wtedy wodę zagotujesz , inne tlenki też przydałoby sie poeksperymentować.

  • @drewnozamiastbenzyny
    @drewnozamiastbenzyny  11 ปีที่แล้ว

    Nie miałem pojęcia, że jest tak tania. Z pewnością byłaby lepsza od tego silikonu, zastanawia mnie tylko, jak byłaby wydajna...

  • @drewnozamiastbenzyny
    @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว +2

    Twoim zdaniem powietrze przewodzi ciepło lepiej od silikonu? To ciekawa teoria. :)

  • @drewnozamiastbenzyny
    @drewnozamiastbenzyny  11 ปีที่แล้ว

    ZNACZNIE lepiej, ale też drożej.

  • @powermadmax
    @powermadmax 11 ปีที่แล้ว

    Obcinak krążkowy , jest tańszym rozwiązaniem jak ta kątówka , ręczną nożówka można lepiej przyciąć te rurki skoro ograniczmy budżet bez użycia elektronarzędzi a zamiast tego palnika to lut mozna też zrobic za pomoca kuchenki gazowej.

  • @levaskov
    @levaskov 9 ปีที่แล้ว +3

    Nikt nie zauważył, że malowanie aluminium w taki sposób jak jest to przedstawione na filmie,
    to w efekcie złuszczona farba do roku, a może i szybciej. Chyba, że był użyty specjalny spray do aluminium, o którym nikt nie wspomniał w filmiku.Pozdrawiam

    • @filipruminski9579
      @filipruminski9579 9 ปีที่แล้ว +3

      levaskov Bo to je amelinum, tego nie pomalujesz

    • @kutangpan9455
      @kutangpan9455 4 ปีที่แล้ว

      @@filipruminski9579 Tak Amelinowa, zapytaj się Krzycha.

  • @drewnozamiastbenzyny
    @drewnozamiastbenzyny  11 ปีที่แล้ว

    Zbuduj analogiczny kolektor z baniaka ze złomu i przywieź go do mnie, porównamy efektywność. :)

  • @11owca
    @11owca 7 ปีที่แล้ว +44

    Oglądnęłam do końca bo chciałem znaleźć choć jedna dobrze zrobiona rzecz. Niestety zawiodłem się. Większej partaniny, fuszerki, niewiedzy i marnotrawstwa materiału nie widziałem w całym internecie. Aż do tej pory nie mogę w to uwierzyć.
    Po kolei:
    - Cięcie katastrofa
    - lutowanie bez komentarza
    - silikon jako przewodnik? Chyba izolator
    - aluminium odblaskowe jako coś co przyjmuje promienie słoneczne ? Masakra
    I na końcu kup książkę jak wyrzucić pieniądze w błoto. Poprostu bez komentarza powinienem to zostawić ale nie mogę.
    Chyba to byli jacyś przyszli polscy inżynierowie. Szkoda gadać.
    Wyp... te książki i weźcie się do prawdziwej roboty bo tylko szkodzicie naszemu krajowi

    • @RafaSitnik
      @RafaSitnik 6 ปีที่แล้ว +4

      usmialem sie czytajac twój komentarz ale tak to prawda :) anty kolektor i partanina. jak ktos cfaniakuje fachowca a tak naprawde nic mu nie idzie i ta bluza wojskowa w ktorej wygladal smiesznie... xD

  • @gabrielloart
    @gabrielloart 10 ปีที่แล้ว +5

    Cel zacny ale patent z puszkami po piwie i napojach wręcz darmowy i lepszy. Na YT są filmy. Wystarczy powycinać górę i dół puszki i po sklejeniu ich w kolumnę przepuścić rurkę miedzianą. Kilka takich kolumn obok siebie da lepsze efekty niż to co skleciliście. Wszystko trzeba pomalować czarną matową farbą do dachów.
    Aż mnie dreszcze przechodziły jak widziałem jak dziewczyny w tle siedziały a koleś szlifował sobie krawędzie rur... rozumu nie macie?

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว

      Samo powycinanie góry i dołu puszki jest bardzo upierdliwe. Kolega zrobił kilka kolektorów z puszek i mówi, że z tego właśnie względu rezygnuje z tego pomysłu. I pytanie jeszcze -- jak te rurki tam umieścić?
      A co do BHP to rzeczywiście pod tym względem nie było na warsztatach najlepiej. :(

    • @jankonigsman7929
      @jankonigsman7929 7 ปีที่แล้ว

      gabrielloart yt

  • @kikih65
    @kikih65 8 ปีที่แล้ว

    Rurek miedzianych nie tnie się tarczą el. Do cięcia prostego blach, używa się innych nożyc itd. ....

  • @dejavujanus
    @dejavujanus 10 ปีที่แล้ว

    rurki nie byly brzydko pociete - to byl dramat ale i tak dzieki za filmik

  • @drewnozamiastbenzyny
    @drewnozamiastbenzyny  11 ปีที่แล้ว

    To się zdecyduj, czy mówimy o nożycach krążkowych, czy obcinaku za 10 PLN.
    W dalszym ciągu uważam, że jego kupowanie to strata pieniędzy, bo podniesie koszt kolektora o kilka procent.

  • @ryszardtrybulski736
    @ryszardtrybulski736 7 ปีที่แล้ว

    Nie siedza przed telewizorem czy na lawce ale majstruja i to jest wazne w dzisiejszych czasach gdzie mlodziez sie nudzi i rozrabia tak trzymac i do przodu.../

  • @voltsverige
    @voltsverige 8 ปีที่แล้ว +1

    takie przetłoczone blachy możesz kupić gotowe

  • @drewnozamiastbenzyny
    @drewnozamiastbenzyny  11 ปีที่แล้ว

    Nawet nie wiem jakie są dalsze losy tych pozostałych kolektorów, które zbudowałem...

  • @Pwalkiew
    @Pwalkiew 2 ปีที่แล้ว

    witam to jest to samo co tu th-cam.com/video/QvKjLi2hmg4/w-d-xo.html i ile musi byc metrow na 200 2

  • @powermadmax
    @powermadmax 11 ปีที่แล้ว

    Wpisz w wyszukiwarce youtube - Obcinak do rur miedzianych , który nie jest specjalistycznym sprzętem , mozna go nabyc za 10zł w markecie.

  • @dskskl4954
    @dskskl4954 4 ปีที่แล้ว

    Miedzi nie łączy się z aluminium bezpośrednio bo te metale razem utleniają sie

  • @grzegorzbarbacki3905
    @grzegorzbarbacki3905 8 ปีที่แล้ว

    Ja bym tylko zmienił silikon bo ten wytrzymuje 300 stopni co nie znaczy że przewodzi temperaturę. Co do wykonania jest ok nikomu tego nie sprzedają ważne by działało.

  • @Balderyk
    @Balderyk 10 ปีที่แล้ว +2

    czyszczenie elementów miedzianych z pozostałości to gradowanie
    a ten sylikon to chyba nie bardzo,
    lepiej by było miedzianą blachę użyć tylko z jednej strony zlutować całość i malować na czarno
    pozdrawiam

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว

      Jasne, że lepiej byłoby użyć miedzianej blachy...

    • @Spid88PL
      @Spid88PL 10 ปีที่แล้ว

      ten silikon dlatego, że powietrze ma przewodność cieplną około 0,025, a silikon ok. 0,25 czyli przewodzi temperaturę ok. 10x lepiej
      jasne, że można wszędzie miedź, ale
      1m kw. blachy alu 1mm kosztuje 50,- a
      1m kw. blachy miedzianej 0,5 ok. 200,-
      czyli 8x drożej

  • @MrGierosik
    @MrGierosik 10 ปีที่แล้ว

    Poważnie daliście tam silikon ? Hahaha , no to na prawdę wydajny ..,

  • @falconidaes
    @falconidaes 11 ปีที่แล้ว

    A nie lepiej użyć blachy miedzianej zamiast alu?

  • @79atu
    @79atu 8 ปีที่แล้ว +1

    Myślę że nie będzie działać zbyt efektywnie

  • @MrGierosik
    @MrGierosik 10 ปีที่แล้ว

    Niby czemu było by gorzej ? Bo ciepło przedostawało by się lepiej ? :)

  • @dziadekprill
    @dziadekprill 8 ปีที่แล้ว +1

    Powiem tak; "Skórka za wyprawkę" Jak to mówi Max Kolonko, nie sprawdziło się to w Stanach, to wypchnęli to do UE podobnie jak z Fotowoltaiczną, ale pułapką finansową... Gdzie przy naszym klimacie to się nigdy nie zwróci... ażeby się po dziesiątkach lat zwróciło, to trzeba jeszcze sporo wydać na wszelką modernizację od A" do Z", a następnie to utrzymać w sprawności technicznej i nie tylko... i nie wspomnę jak obecnie jest robiona dzisiejsza elektronika i jak zawodna... która potem i tak wykorzystuje zasilanie z sieci elektrycznej, a wówczas rachunki zamiast spadać, to..?
    Jak postawisz sobie nie za wielki domek w 90% energio-oszczędny, super docieplony, to może po latach coś się zyska...
    Bo Ja obecnie, nie mam żadnych oszczędności, bo ciągle coś się psuje, lub nie działa jak powinno, albo pogoda do D".
    A już w ogóle taki wynalazek własnej roboty, który nigdy nie osiągnie 100% mocy... chyba że zastosuje go w Afryce lub itp.
    No jeszcze jak się postawi odpowiedni wiatrak z dobrą wydajnością prądnicy do tego fotowoltaiczny wspomaganie to jakoś to działa.... gdyż wiatru to u nas nie brak... No ale ponoć można tylko postawić do 30 m , zaś stały wiatr jest gdzieś dopiero na 50 m, stąd profesjonalne wiatraki są tak wysokie. Wiec i elektrownia wiatrowa ma dopiero sens na odpowiedniej wysokości. Więc zainteresowanym, proponuję najpierw się zapoznać z tematem w odpowiednich źródłach wiedzy, a potem zabrać się za robotę. A już na pewno nie polegać na reklamach...! Bo te informacje służą tylko do jednego,- wyciągnąć ci kasę na na max..!

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  8 ปีที่แล้ว +6

      +dziadekprill, jakkolwiek z częścią Twoich uwag się zgadzam, nie do końca rozumiem, czemu pojawiły się akurat tu pod moim filmem, w którym pokazuję, jak coś tanio zbudować, zamiast drogo kupować. ;) Energii słonecznej w Polsce mamy na tyle dużo, że zrobienie takiego kolektora pozwala na osiągnięcie zauważalnych oszczędności...
      Nie rozumiem tylko narzekania na domek w 90% energooszczędny, bo styropian się nie psuje. Wełna mineralna w dachu także. A to na tym polega budowa domów energooszczędnych, nie na wyposażaniu ich w turbiny wiatrowe czy baterie słoneczne. Że psują się coraz bardziej skomplikowane źródła ciepła? No cóż... ogniska się nie psuły, tylko trzeba było ich pilnować. Im bardziej wyrafinowane chcemy mieć urządzenia w domu, tym bardziej musimy godzić się na to, że będą się psuć. Chyba, że zrobimy coś samemu. Wtedy będzie tak dobre, jak tylko będziemy w stanie to zrobić.

  • @zwykyelektryk5781
    @zwykyelektryk5781 2 ปีที่แล้ว +1

    Tyle miedzi, poszło ….🙈

  • @zygmuntbiela1078
    @zygmuntbiela1078 7 ปีที่แล้ว +9

    do cięcia rurek są specjalne rolki z nozykiem a gdzie boszką ciąć i później drady zbierać patologia😁😂

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  7 ปีที่แล้ว

      No wiesz, kupienie takiego narzędzia podniosłoby koszt projektu o jakieś 10%. ;)

    • @lukaszsabatowski4047
      @lukaszsabatowski4047 7 ปีที่แล้ว +2

      noz do rurek to 8 zl w markecie i nie zuzywa sie w ciagu jednej instalacji... z jakoscia wykonania tez mozna powiedziec ze podniesie koszty? czy poprostu brak wiedzy i checi do nauki? samo ciecie blachy aluminiowej katowka dociagajac ja do siebie juz jest pierwszym karygodnym bledem... ludzie od bhp lapali sie za glowe i padli na zawal jak to zobaczyli... zachecam do korzystania z podrecznikow i doszkolenia sie z podstaw zanim nastepnym razem wrzucicie cos tego typu bo przy powielaniu takiego projektu ktos moze zrobic sobie krzywde... myslenie nie boli...

    • @nokrzy1966
      @nokrzy1966 3 ปีที่แล้ว

      @@lukaszsabatowski4047 Podpisuję się pod tym oboma "ręcami". Takiego partactwa dawno nie widziałem nawet w filmikach z Pakistanu czy Indii. Łapa w górę.

  • @przemekrupinski2909
    @przemekrupinski2909 7 ปีที่แล้ว +1

    od spodu bylo je pomalowac zamiast sylikonu miedz nie lubi sie z aluminium

  • @voltsverige
    @voltsverige 8 ปีที่แล้ว +1

    silikon obniża absorbacje wystarczą nity

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  8 ปีที่แล้ว

      +Artur Wojtaszek, jeśli porównać przekazywanie ciepła "blacha aluminiowa-->rurka miedziana" z "blacha-->silikon-->rurka", to rzeczywiście silikon pogorszy przepływ ciepła.
      Rzecz w tym, że w domowych warunkach trudno zapewnić dobry kontakt rurki z blachą i tam będzie w wielu miejscach warstwa powietrza. I przy takiej sytuacji, dodatek silikonu poprawia przekazywanie ciepła. Plus dodatkowo zmniejsza ryzyko korozji na styku tych dwóch metali.

    • @PaNowak
      @PaNowak 7 ปีที่แล้ว

      Zastosuj blachę miedziana i po kłopocie.

    • @voltsverige
      @voltsverige 7 ปีที่แล้ว

      nadal uważam że blacha aluminiowa jest dobrym rozwiązaniem
      1- aluminium ma lepsze właściwości elastyczne , jest bardziej elastyczne co przyczynia sie do wyższej przyczepnosci do rurki miedzianej , rozgrzana miedz jest bardzo miękka,i traci elastyczność...przyczepność
      2 budując cały panel z miedzi ,lepiej kupic nowy od producenta , np. kospel w domowych warunkach nikłe efekty i duże koszty a my chcemy zbudować tanio /TAK?
      3 kup gotowe blachy alu z UPONOR,LK,WIRSBO
      rozszezalnośc rury miedzianej jest większa niż aluminiowej blachy,więc zrezygnuj z silikonu rura zawsze bedzie miała dobry styk pod warunkien iż kupisz wyżej wymienione gotowe blach,służą do ogrzewania podłogowego albo się postarasz i je wygniesz profesjonalnie, albo jak już wcześniej wspomniałem dasz nity Tz pasek mniejszej blacy pod rurą i absorber nad nity ,co przyczyni sie do większego styku blach do rury.

  • @miroslawkuczynski658
    @miroslawkuczynski658 4 ปีที่แล้ว

    Zniszczyliście strasznie materiał do wykonania instalacji.

  • @piotrstefanski2608
    @piotrstefanski2608 2 ปีที่แล้ว

    Te narzędzia i materiały w twoim pomyślę kosztują tyle że bez tego pieprzenia kupię oryginalny kolektor i w pełni wydajny

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  2 ปีที่แล้ว

      Wiesz co... czasy się zmieniają. Dziś to by mi się nawet nei chciało w to bawić, skoro za śmieszne pieniądze można kupić panele fotowoltaiczne, które nie dość, że mogą grzać wodę, powietrze, czy cokolwiek zechcesz, to jeszcze dają prąd!
      [Krzysiek]

  • @tadeuszmurgrabia4578
    @tadeuszmurgrabia4578 2 ปีที่แล้ว

    Jak wygląda reagowanie miedzi z aluminium. Tworzy się warstwa izolacyjna.

  • @jacekkozowski2880
    @jacekkozowski2880 6 ปีที่แล้ว

    Po pierwsze! blacha czarny mat! Lepiej oddaje Temperatur. jest świetnym apsorberem.

  • @MsgForce
    @MsgForce 11 ปีที่แล้ว

    Nie wiem gdzie kupowaliście blache ale w kazdym normalnym miejscu potną wam na takie kawałki jakie chcecie... z regóły bez dodatkowej opłaty.

  • @vitosagittarius5663
    @vitosagittarius5663 2 ปีที่แล้ว

    Jeśli w książce przedstawiasz taką samą "fuszerkę" jak na tym filmie, to dziękuję ale nie skorzystam. Ludzie, ogarnijcie się ! Czy chcecie mieć kolektor, który spełni swoje zadanie, czy koniecznie chcecie udowodnić, że wykonaliście go sami ? Gotowy, profesjonalnie wykonany kolektor o wymiarach 180x 100 cm to koszt około 500 zł - czy doprawdy we własnym zakresie wykonacie go taniej ? - a jeśli już to jaka będzie jego sprawność użytkowa ? Jestem całym serduchem za własną inicjatywą, lecz nie dajmy się zwariować ! Nigdy nie zrobimy "domową robotą" czegokolwiek tak samo, jak wyspecjalizowane firmy - a koszty w miarę porównywalne. Lecz jakość wykonania i przede wszystkim skuteczność ... bez konkurencji. Poświęć swój czas na zarobienie pieniędzy w swoim zawodzie i wydaj je na zakup konkretnego sprzętu robionego przez fachowców w danej dziedzinie. Ot cała prawda.
    To moja, prywatna opinia. Nie neguję takich praktyk, choć absolutnie się z nimi nie zgadzam. Uważam, żeby pozwolić każdemu próbować. Jednak jestem zdania, że jeśli ma mi coś służyć przez lata i być sprawne - zlecę to profesjonalistom i zapłacę tyle ile trzeba, swój wolny czas poświęcając choćby wędkowaniu - bo na tym się akurat znam :)

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  2 ปีที่แล้ว

      Ale pamiętasz, jak wyglądały koszty kolektorów w relacji do naszych wynagrodzeń te prawie 10 lat temu, gdy publikowałem ten film? :D
      [Krzysiek]

  • @janwas6292
    @janwas6292 9 ปีที่แล้ว +4

    ,,Drewno zamiast benzyny'' spróbuj auto drewnem zatankować to pogadamy.
    Pomysł niezły ale wykonanie do dupy.

  • @marcinkindlarski1124
    @marcinkindlarski1124 10 ปีที่แล้ว

    Panowie, macie do "D" nożyce. te są do cięcia po łuku, dlatego tak to krzywo wam się cięło. Silikon? przecież to izolator! ile ciepła tracicie na izolowaniu tego silikonem? A nie pomyśleliście żeby rurkę oczyścić papierem ściernym, tak samo blachę w miejscu przetłoczenia i całość zlutować? przewodnictwo cieplne maksymalne jakie może być.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว

      Tak, wiem, silikon jest zły. W idealnym świecie -- rzeczywiście tak.W praktyce, przy wykonywaniu takich prac w domu czy garażu, zamiast silikonu byłoby powietrze. Bo przy tej dokładności wykonania nie sposób zapewnić idealnego kontaktu blachy z rurką na całej powierzchni rurki. Lepiej więc zastąpić powietrze silikonem, co da wzrost wydajności.Oczywiście, że można to było zrobić lepiej -- pytanie tylko, jakim kosztem, jakimi narzędziami i jakie umiejętności byłyby do tego potrzebne.

    • @marcinkindlarski1124
      @marcinkindlarski1124 10 ปีที่แล้ว

      Drewno Zamiast Benzyny Masz rację kolego - silikon w garażu rozwiązuje wiele problemów, ale powiedzmy sobie szczerze, koszt samych rurek, złączy, blachy to kilkaset złotych- warto dorzucić te kilkadziesiąt zł na to żeby te blachy przylutować. Pasta plus cyna - niech by to kosztowało dodatkowo 100 zł (to tak max) i masz połączenie niemalże idealne, gdzie przewodność ciepła tego złącza daje nieporównywalne efekty w porównaniu do silikonu. Dochodzi może kilka godzin pracy, no ale jeśli się to robi samemu dla siebie to tego się tak bardzo nie rozlicza.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว

      Marcin Kindlarski Obawiam się, że polutowanie razem rurek z blachą jest zadaniem znacznie trudniejszym, niż zlutowanie rurek ze złączkami. I dlatego odpuściłem, żeby nikogo nie zniechęcać.

    • @hary1963
      @hary1963 9 ปีที่แล้ว

      Drewno Zamiast Benzyny OJ! Znawcy ,fachowcy za dychę.Zlutujcie aluminium z miedzią.hehehe Nie macie żadnych umiejętności do majsterkowania.Lepiej nic nie róbcie ,bo wprowadzacie zamęt w głowach tych co nic nie wiedzą i nic nie potrafią.

  • @wasyl102b
    @wasyl102b 10 ปีที่แล้ว +10

    Ale kaszana nie uczcie się takiej partaniny!!!

  • @drewnozamiastbenzyny
    @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว

    Jakby nie było silikonu, byłoby jeszcze gorzej.

  • @danielkowalczuk1994
    @danielkowalczuk1994 5 ปีที่แล้ว

    Silikon ? Katastrofalny błąd to już lepiej żeby rurki siedziały na ścisk,i dołożyć jeszcze blache z drugiej strony i na nity pościskać te dwie warstwy blach

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  5 ปีที่แล้ว

      Lepiej, żeby siedziały na wcisk, ale jeśli dostanie się tam woda, mamy od razu korozję. Dlatego dla bezpieczeństwa lepiej dać tam silikon.

    • @danielkowalczuk1994
      @danielkowalczuk1994 5 ปีที่แล้ว

      @@drewnozamiastbenzyny poto robisz szczelny kolektor i po dwa otwory na górze i na dole w razie zaroszenia itd tak jak to jest w fabrycznych,powiedz od kiedy korozja bierze blache aluminiową lub miedz

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  5 ปีที่แล้ว

      Robię szczelny na tyle, na ile umiem, ale ze świadomością, że może z tą szczelnością być różnie.
      Poczytaj o korozji elektrolitycznej na połączeniu miedzi i aluminium w obecności wody, czyli dokładnie o tym, co się będzie działo na stykach rurek i blachy, gdy będzie wilgoć.
      Więc pierwszy powód użycia silikonu to właśnie uniknięcie tej korozji. Drugi, to zapewnienie lepszego przepływu ciepła między blachą a rurką, niż gdyby tam było powietrze. Przy takim chałupniczym wykonaniu na pewno będą szczeliny i dlatego ten silikon powinien poprawić działanie kolektora. Tam, gdzie kontakt będzie lepszy, tam silikon zostanie wypchnięty i nie będzie przeszkadzać.

    • @danielkowalczuk1994
      @danielkowalczuk1994 5 ปีที่แล้ว

      @@drewnozamiastbenzyny wiem co to jest korozja elektrolityczna,mimo silikonu może nawet pod rurkami powstać i żaden silikon nie pomoże

  • @WAKACJEPODGRUSZA
    @WAKACJEPODGRUSZA 6 ปีที่แล้ว

    to juz lepiej stary grzejnik uzyc

  • @michaelkokon4169
    @michaelkokon4169 5 ปีที่แล้ว

    Pat i Mat w akcji. th-cam.com/video/NK1jf-CxBmQ/w-d-xo.html

  • @mareksiwy551
    @mareksiwy551 2 ปีที่แล้ว +1

    No niestety, chyba powinno się zrobić jakąś ustawę, że niektórzy powinni mieć dożywotni zakaz zbliżania się do jakichkolwiek narzędzi co najmniej na 2m włączając do tego młotki pod groźbą rozstrzelania przez plutom egzekucyjny!!!! Amen!!

  • @wazzup7238
    @wazzup7238 3 ปีที่แล้ว

    Zpt dla ułomnych

  • @0002220014
    @0002220014 5 ปีที่แล้ว +1

    to cięcie rur to totalna rzeźnia, gość fazuje fleksem podczas kiedy ucinarka do rur kosztuje w markecie 15zeta :-), szlifowanie krawędzi fleksem kiedy patrzą na to dziewczyny (jedna bez okularów) to już zupełna głupota. Fajny film instruktażowy ale mam wrażenie że trudno będzie wam dożyć emerytury przy takim bhp pracy.

  • @andrzejzmijewski813
    @andrzejzmijewski813 5 ปีที่แล้ว

    Chyba połączenie miedzi i aluminium elektrycznie się nie zgadza

  • @user-ct6iy8yc7l
    @user-ct6iy8yc7l 7 ปีที่แล้ว +1

    Chłopie... Minąłeś się z powołaniem. Z ciebie taki Adam Słodowy ja ze mnie Amerykanin.
    Masakra

  • @Wiktor-ot3vl
    @Wiktor-ot3vl 8 ปีที่แล้ว

    oj ale chałtura ,,,,,

  • @krinhmiell
    @krinhmiell 2 ปีที่แล้ว

    Nie lepiej było robić próbę szczelności przed montażem blach??? gdyby coś ciekło to nie trzeba by było nitów rozwiercać ani silikonu pruć...

  • @danielkowalczuk1994
    @danielkowalczuk1994 5 ปีที่แล้ว

    można banalnie prosto taki problem rozwiązać

  • @miroslawpiatkowski252
    @miroslawpiatkowski252 7 ปีที่แล้ว

    Może i coś tam wiecie. Ale BHP to chyba nie było. Całe szczęście że nikt nie ucierpiał. Cięcie rurek miedzianych kątówką aż mnie przeraża. Zanim zaczniesz coś robić następny raz to weź pod uwagę bezpieczeństwo pracy. Bo możesz nie nie mieć tyle szczęścia jak do tej pory.

  • @19660926tp
    @19660926tp 8 ปีที่แล้ว

    małoprerecyzyjne objasnienia ! ps, powietrze nic nie grzeje!!!

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  8 ปีที่แล้ว

      +tomasz podejma, jak to nie grzeje? Ciepłe powietrze z tego kolektora może doskonale dogrzewać pokój.

    • @TROJADO
      @TROJADO 7 ปีที่แล้ว +1

      powietrze z farelki pewnie też nie grzeje haha

  • @andrzejwasiluk2061
    @andrzejwasiluk2061 8 ปีที่แล้ว

    pomysł świetny ale wykonanie po huju jak wy blachę pocięliście tymi nożycami o mój boże można było sie postarać i po co ten silikon

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  8 ปีที่แล้ว

      +Andrzej wasiluk Po co silikon? Żeby nie korodowało, ale też żeby ułatwić wymianę ciepła między blachą a rurkami.

    • @CzernieckiGrzegorz
      @CzernieckiGrzegorz 8 ปีที่แล้ว

      +Drewno Zamiast Benzyny
      wydaje mi się ze silikon w tym wypadku tworzy funkcje izolatora. najlepsza była by cyna i lutowanie rurki do blachy. pomysl 5+ wykonanie 3-.

    • @krzysztofburas8572
      @krzysztofburas8572 8 ปีที่แล้ว

      A od kiedy silikon przewodzi ciepło-to nie pasta termoprzewodząca!!!

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  8 ปีที่แล้ว +1

      A od kiedy silikon nie przewodzi ciepła -- to nie styropian.

  • @TomaszHoszwa
    @TomaszHoszwa 10 ปีที่แล้ว +1

    wydaje mi się że użycie tego silikonu nie było dobrym pomysłem. Wydaje mi się że to nie jest za dobry przewodnik ciepła. Niech ktoś mnie poprawi jeśli się mylę.

    • @gabrielloart
      @gabrielloart 10 ปีที่แล้ว +1

      pomyślałem tak samo. jeśli blachy były nitowane to silikon był niepotrzebny bo działa jak izolator.

    • @drewnozamiastbenzyny
      @drewnozamiastbenzyny  10 ปีที่แล้ว

      gabrielloart To zależy jak na to patrzysz. Jasne, że lepiej, by blacha bezpośrednio przylegała do rurki. Tyle tylko, że w domowych warunkach jest to trudno zrobić -- a lepiej, żeby między blachą a rurką był silikon, niż powietrze.
      To akurat jest kolektor powietrzno-wodny, z obudową, która nie jest szczelna. Prawie na pewno do środka będzie dostawać się wilgoć, która może kondensować na blasze. Jeśli pojawi się między blachą aluminiową a miedzianą rurką, mamy spory problem z korozją elektrochemiczną, która nam ten kolektor może szybko rozwalić.

    • @81Pawcio81
      @81Pawcio81 10 ปีที่แล้ว

      Drewno Zamiast Benzyny
      Ciekawe co by było gdyby zamiast silikonu wkleić paski taśmy termoprzewodzącej (takiej jak w laptopach się stosuje).To się da zrobić "po domowemu" a tasiemka kupiona hurtem powinna nie być aż tak droga.

    • @MrDawidqs
      @MrDawidqs 10 ปีที่แล้ว

      81Pawcio81 mylisz się, taka taśma kosztuje majątek nawet w hurcie. Podobno pasta do zębów nieźle przewodzi ale jeśli instalacja ma być zalana cieczą z zewnątrz to nie można jej użyć, także jakiegoś kleju bym szukał o dobrej przewodności cieplnej.

    • @81Pawcio81
      @81Pawcio81 10 ปีที่แล้ว

      MrDawidqs
      Jest droga i do tego guzik przewodzi-ostatnio mordowałem się w laptopie z taką:-/ (mowa o taśmie termo).Kleje średnio chcą przewodzić.Można by pomyśleć nad zlutowaniem (jeśli się da),zgrzaniem,albo bardzo ciasnym spasowaniem,np. za pomocą prasy.Fajnie by było blachę z filmiku zastąpić miedzianą-dała by się zlutować z rurkami.Tylko koszty już większe.

  • @w15454
    @w15454 ปีที่แล้ว

    Koźwa fachowcy z bożej łaski. 🤣

  • @agondek4731
    @agondek4731 7 ปีที่แล้ว

    kolektor polutowany cyną?😂😂dobre na kolektorze potrafi być trochę więcej niż topnieje cyna

    • @penetrus
      @penetrus 7 ปีที่แล้ว

      znaczy ile? 250- 300 stopni? nie wiem czy na Saharze tyle wyciągniesz. Po za tym wymuszasz ciągły obieg wody.

  • @dejavujanus
    @dejavujanus 10 ปีที่แล้ว

    o booooooosze bhp sie klania. wy chyba nie wiecie co moze zrobic latajaca gumowka. nie zycze Ci zebys sie o tym przekonal. znam takiego ktory ma sciegna pociete i malo by go przez to z roboty nie wywalili. masz uchwyt zamocowany to go uzywaj.

  • @mirosawapinski2151
    @mirosawapinski2151 2 ปีที่แล้ว

    A te damy z publiki nauczyły się ..czego???? ALE wieś jak Z REMIZJI

  • @jantylus7605
    @jantylus7605 5 ปีที่แล้ว

    Porażka.