Все це має просте наукове пояснення... Початкові маленькі неоднорідносі прямолінійності залізничного полотна викликають незначні коливання вагонів потягу. За певних умов (швидкість, маса, пружність підвіски) вагони можуть входити в резонанс, котрий посилить поперечні коливання. Ці тангенціальні коливання з часом призводять до невеличких зміщень рейок полотна, котрі в свою чергу викликають збільшення коливань... І так далі. Посилення коливань посилює деформацію полотна...
Как это знакомо. Проработал 32 года машинистом. Скажу, что не всегда полотно виновато. Это наш ремонт локомотивов. Пришли новые ЧС-7 ходили и даже чай в кружке не разливался. Как наш ремонт прошёл электровоз всё на этом. Спецов нет и запчастей тоже. Молоток зубило и так далее.
Колись році у 2011 їхав з бригадою від НДУ до Запоріжжя у старому ВЛ8М, так там на стрілках кидало так в кабіні що треба було триматися прямо дуже міцно, майже як коли на квадріку по болотах та кучугурах їздиш 😄
Працював на залізниці якійсь час.. так ось колись їхав з Курську до Харкова, квитків не було, попросився в другу кабіну локомотива, благо підсвідченя було червоного кольору)) качало по дорослому... Але я був настільки втомлений що місті помічника виробився та проспав всью дорогу до Харкова. )))
Надзвичайні краєвиди. В любу погоду. Мені подобалось влітку, вранці , світає природа оживає. Взимку в мороз ,коли їдеш вночі через ліс , однопуткою ,як у казці. Прожектор освітлює ігій на деревах ,які миготять мільярдами іскринок
Щирі співчуття машиністу. Як маленька Японія, зробила залізницю зі швидкістю понад 400км і як Україна використовує ресурс який по суті отримала в спадок.
@ Гугл каже що протяжність ЖД колій в маленькій Японії 27 182, а в великій Україні 21 500. Так, також не має війни і грошенят побільше. Мабуть справа в чомусь іншому)
@@georgeg7682 Гугл не каже, що там половина колій це 8 ліній метро в Токіо які ще й приміський транспорт водночас 😆) А в нас ліс, поле, ракети літають, тогойбо складніше трохи це все тримати).
@@georgeg7682 так там половина в урбанізованій зоні з легким доступом й купою персоналу поруч.... Це не степи й лани, інколи впереміж з засоби ураження від східних сусідів 😆)
Здивований. Вже не пригадаю хто та коли посіяв мені в підсвідомість міф про те, що чим ближче до голови потяга знаходиться вагон - тим менше його бовтає. Тому думав, що у локомотиві "найкращі місця" 🤷🏼♂️. Дякую гарно за цікавий контент! Будь ласка, продовжуйте.
А я, навпаки, ще з дитинства пам'ятаю, що в першому та в останньому вагонах найбільше хитає. Вже приїхав, вийшов, а тебе досі "хитає" ще декілька годин🙂
Менше, бо його тягнуть з двох сторін, а от локомотив то хана. Якось запам'яталась картина як застав колись прохід столичного експреса незадовго після пуску на повній швидкості: друга секція ЧС8 та вагони як під лінійку, а першу з машиністами теліпало як шмат тканини на сильному вітрі.
Мене посадили на крісло в лікарні та почали крутити, в голові запаморочилось, і я комісію не пройшов на помічника. Послав всіх нах та подався в делекобій, тряска ідентична, і голова не паморочиться...така от історія
Он воно як.Нарешті,зрозумів навіщо зроблено колію такою кривою( як бик посцяв)- все це через турботу за стан машиніста.Щоб той завжди залишався бадьорий.😳
Запчастини на залізниці на вагу платіни і алмазів. Даже в совдєпіі їх видирали, а не получали. А зараз тим паче. Рейки купляємо за кордоном, бо робили їх тільки на Азовсталі (а він у рашистів клятих). Я теж проробив машиністом 37 років в депо ТЧ-8 у Фастові на електропоїздах від Ер - 9п до Епл (непогані машини від луганчан - теж під рашиками). І дуже багато все залежить від підвіски. А коли все попросідало і люфти великі, то кидає дай боже. Але головне, що для перевезення пасажирів для країни краще на маршрутках, тому залізниця виживає,як може.
мне кажется что бандажи на колесных парах тележек грузовых вагонов в плохом состоянии, они раздалбывают и путь, после чего и локи шатаются. Грузовые вагоны раскачиваются с такой силой, что кажется, что сейчас состав слетит с пути
Знаєте, чому поїзд їде по рейках і не злітає з них? Гребені на колесах? Ні, то був би занадто жорстокий феєрверк, аби колеса весь час ребордами об рейки терлися! Колеса мають конічну форму. (І рейки нахилені.) Коли локомотив з’їжджає набік, він котиться меншим радіусом колеса по зовнішній рейці і більшим по внутрішній. Оскільки обертається колісна пара як одне ціле, внутрішнє колесо дає більшу швидкість, зовнішнє - меншу, і поїзд повертає назад в колію. По інерції перескакує на другий бік і все повторюється з початку. Так вони і їздять - змійкою, перекочуючись з лівої рейки на праву. Вагони, мабуть, менше хитає тому, що вони розтягнуті вздовж, а локомотив рискає, шукаючи центр колії.
Описане вами застосовують тільки в кривих. Й трохи з іншої причини, коли поїзд повертає виникає центробіжна сила яка при повороті дає досить сильну вібрацію ( як в машинах при дріфті), якщо це сталося б з поїздом його б розібрало на окремі вагони, тому й роблять в кривих рейки різної висоти й так гасять вібрації. А тримається в колії саме на ребордах, феерверку немає тому що колесо ж котиться а не треться об одне місце)
Это скорее не путь, а конструкция крепления рамы локомотива к тележкам, обнаруживается передача колебаний. Тележка описывает неровности пути и через соединения передаёт эти воздействия на раму лока без компенсаций колебаний. Возможно конструкция лока устаревшая или без надлежащего тех обслуживания или просто грузовая, для скоростей до ста км/ч
@@ДмитрийБ-м1х То бригаду ВЛ80 можна порівняти з моряками? Може тоді і морську термінологію застосовувати? Не рейс, а похід 🙂 І вантаж міряти у метричних тонах
@@ДмитрийБ-м1хЇздив у кабіні ВЛ11, хоч ніколи членом л.бригади не був. Хитає як молодого на весіллі. Але то все москальський брухт. За туєву хучу років незалежності можна було побудувати 100500 електровозів рівня не нижче Talgo з динамічним регулюванням ширини к.п. 1435/1524 і пневматичною катапультою для зацеперів
@@ДмитрийБ-м1х Дякую вам за те, що поділились досвідом (гм...не хотів би такий досвід) мандрівки на ВЛ80. Втім, залізницю люблю: і як користувач, і як людина з технічною освітою.
Треба Трускавецьку класти. Іхав потягом Київ-Трускавець влітку, від Фастові до Львову менше 5 годин, у вагоні трусило так як тут, зато о 7 ранку можна йти до бювету.
от це мабуть від ваги і як наслідок жорсткішої підвіски. якось їхали в голові Тарпана, то кидало дуже різко і сильно, при тому що звичайні вагони крюківські як по маслу ідуть
@@RomanosRomeo Наскільки це норма і чи є залежність від швидкості чи ще чогось не знаю, але є древнє кіно про ЧС4 і якщо його уважно подивитись, то там бригаду теж досить помітно хитає.
@@RomanosRomeo Так, так завжди, воно ідеально плавно не їхатиме ніколи. Але так сильно розхитивати може ще й від того що ходова частина давно не капіталилася.
@@ОлегРябошапко-г5х Вау, це справді класно) Мені пощастило один раз покататися на тому який зараз туристичний, їздить по колу в Києві, топові машини) Воно варто того щоб пройти повний курс на них й отримати права керування, хоч зараз це вже й туристична штука, але в Єшаків теж своя неймовірна атмосфера є:).
Колії покладали ще за часів СРСР, кому не подобаеться СРСР ходіть пішки, доречі від траси до мого села 1,8км і по селу досі " лежить" асфальт з часів СРСР, 34 роки пальцем не порухали. Всрана влада!
@@volodymyrrhapon5666В ЧС-4 якраз 3 осі. Тому він найбільш стабільний з поміж усіх локомотивів. Думаю якийсь російський еп-2к тут кидало би набагато сильніше.
Берете дволітрову пластикову пляшку, наливаєте туди вершки, кладете замість тої, з водою -- до кінця рейсу будете мати свіже вершкове масло.
Я мав вершки свіжі з села і коли їхав маршруткою дорогою від Староконстянтинова до Києва то все перетворилося в густу сметану..
Мабуть, у тих, хто прокладав колії, теж була турбулентність)))
Паралельні лінії перетинаються! Доведено заспиртованими будівельниками залізниці )))
+ дата випуску локомотива,шостий десяток "турбулентить".
Все це має просте наукове пояснення...
Початкові маленькі неоднорідносі прямолінійності залізничного полотна викликають незначні коливання вагонів потягу. За певних умов (швидкість, маса, пружність підвіски) вагони можуть входити в резонанс, котрий посилить поперечні коливання. Ці тангенціальні коливання з часом призводять до невеличких зміщень рейок полотна, котрі в свою чергу викликають збільшення коливань... І так далі. Посилення коливань посилює деформацію полотна...
@@ВолодимирКуницький-ц6ц нічого собі... може в Вас ще є наукове поясненення того чому земля не плоска а кругла?
Коли вкладали, колії були рівними, їх покривило від перепадів температур і часу, а доглядати побудоване у нас не вміють.
Как это знакомо. Проработал 32 года машинистом. Скажу, что не всегда полотно виновато. Это наш ремонт локомотивов. Пришли новые ЧС-7 ходили и даже чай в кружке не разливался. Как наш ремонт прошёл электровоз всё на этом. Спецов нет и запчастей тоже. Молоток зубило и так далее.
В наших широтах после ремнта новенький на вид дизельпоезд такой масложер выдал что я в жизни не видел что б из трубы масло фонтаном все залило
Колись році у 2011 їхав з бригадою від НДУ до Запоріжжя у старому ВЛ8М, так там на стрілках кидало так в кабіні що треба було триматися прямо дуже міцно, майже як коли на квадріку по болотах та кучугурах їздиш 😄
Рівніше рулюй,із сторони в стророну як кидає😂.
Не дрова везеш😂😂😂
Я так розумію, що турбулентність потрібна щоб машиніст не заснув, хоча когось вона може заколисувати)
@@ihork.1121 в локомотиві вона в декілька раз більша за ту що відчувають у вагонах
РБ щоби машиніст не заснув)
Працював на залізниці якійсь час.. так ось колись їхав з Курську до Харкова, квитків не було, попросився в другу кабіну локомотива, благо підсвідченя було червоного кольору)) качало по дорослому... Але я був настільки втомлений що місті помічника виробився та проспав всью дорогу до Харкова. )))
Та це фігня,а от коли на зустріч їде товорняк або пасажирський потяг то лягай пикою в підлогу і молись ,щоб нічого не прилетіло!😂
Колеса перекачені
Я б ще схід-розвал перевірив.
Не менше з тим, наскільки прикольніше вид з вікна машиніста, аніж з вагону вбік чи в зад!!!
Надзвичайні краєвиди.
В любу погоду.
Мені подобалось влітку, вранці , світає природа оживає.
Взимку в мороз ,коли їдеш вночі через ліс , однопуткою ,як у казці. Прожектор освітлює ігій на деревах ,які миготять мільярдами іскринок
" Класно" на світанку,прямувати проти сонця і боротися зі сном...
Щирі співчуття машиністу. Як маленька Японія, зробила залізницю зі швидкістю понад 400км і як Україна використовує ресурс який по суті отримала в спадок.
Саме тому що Японія маленька, протяжність залізниць там така що слідкувати за ними легше в 10 раз, та й війни немає тож грошенят побільше є:)
@ Гугл каже що протяжність ЖД колій в маленькій Японії 27 182, а в великій Україні 21 500. Так, також не має війни і грошенят побільше. Мабуть справа в чомусь іншому)
@@georgeg7682 Гугл не каже, що там половина колій це 8 ліній метро в Токіо які ще й приміський транспорт водночас 😆)
А в нас ліс, поле, ракети літають, тогойбо складніше трохи це все тримати).
@@georgeg7682 так там половина в урбанізованій зоні з легким доступом й купою персоналу поруч....
Це не степи й лани, інколи впереміж з засоби ураження від східних сусідів 😆)
та ви заграли повторювати російський наратив про спадок, той спадок український народ і створював своєю працею
Ого, здивували! Навіть не уявляв що так ковбасе.
Здивований. Вже не пригадаю хто та коли посіяв мені в підсвідомість міф про те, що чим ближче до голови потяга знаходиться вагон - тим менше його бовтає. Тому думав, що у локомотиві "найкращі місця" 🤷🏼♂️.
Дякую гарно за цікавий контент! Будь ласка, продовжуйте.
А я, навпаки, ще з дитинства пам'ятаю, що в першому та в останньому вагонах найбільше хитає. Вже приїхав, вийшов, а тебе досі "хитає" ще декілька годин🙂
Менше, бо його тягнуть з двох сторін, а от локомотив то хана. Якось запам'яталась картина як застав колись прохід столичного експреса незадовго після пуску на повній швидкості: друга секція ЧС8 та вагони як під лінійку, а першу з машиністами теліпало як шмат тканини на сильному вітрі.
Че чудовий саундтрек. Таке собi залiзорожнє техно. Я б завжди пристукував. Афiгєна драм-машина!
І це ж на рівній ділянці. Наскільки важливо якісно прокласти колії... А що було б на швидкості 160. Я вже мовчу про швидкості більше 300 км/год
Ну не зіскочив би, але хитало б так само напевно....
Хоча для ЧС-4 160 це якщо тільки вагонів буде дуже мало).
@@ДмитрийБ-м1х А хіба на відео не ЧС-8 (судячи по стуку коліс)?
@@rymlianynkyivskyi Ні, подивіться на амперметри, вольтметри й кіловольтметри, там тільки на одну секцію, а ЧС-8 двосекційний.
@@rymlianynkyivskyi, ні ЧС4КВР, це з кабіни було зрозуміло
Як маршрутчик ями об'їжджає😂
Ох і тельопа! Ні випить ні закусить по людськи!😢
Охриніти! Я думав що тільки миколаївський трамвай так іздить!)))
Коктейлі можна робити в дорозі)
Мене посадили на крісло в лікарні та почали крутити, в голові запаморочилось, і я комісію не пройшов на помічника. Послав всіх нах та подався в делекобій, тряска ідентична, і голова не паморочиться...така от історія
Он воно як.Нарешті,зрозумів навіщо зроблено колію такою кривою( як бик посцяв)- все це через турботу за стан машиніста.Щоб той завжди залишався бадьорий.😳
Не люблю негазовану газовану воду))
романтика :)
І теплий ламповий звук вимірювача швидкості ))))
Запчастини на залізниці на вагу платіни і алмазів. Даже в совдєпіі їх видирали, а не получали. А зараз тим паче. Рейки купляємо за кордоном, бо робили їх тільки на Азовсталі (а він у рашистів клятих). Я теж проробив машиністом 37 років в депо ТЧ-8 у Фастові на електропоїздах від Ер - 9п до Епл (непогані машини від луганчан - теж під рашиками). І дуже багато все залежить від підвіски. А коли все попросідало і люфти великі, то кидає дай боже. Але головне, що для перевезення пасажирів для країни краще на маршрутках, тому залізниця виживає,як може.
Вітання колегам з ТЧ-!!
Старайся в колію не заїжджати. В мене таке саме буває, коли я на своїй 10 попадаю в колію від фур.
Більше швидкість менше ям, треба 600 їхати як японці
мне кажется что бандажи на колесных парах тележек грузовых вагонов в плохом состоянии, они раздалбывают и путь, после чего и локи шатаются. Грузовые вагоны раскачиваются с такой силой, что кажется, что сейчас состав слетит с пути
У грузовых такие тележки и без боковых гасителей колебаний, поэтому так кидает грузовые вагоны.
И тут ямы на дорогах😂😂😂
Знаєте, чому поїзд їде по рейках і не злітає з них? Гребені на колесах? Ні, то був би занадто жорстокий феєрверк, аби колеса весь час ребордами об рейки терлися! Колеса мають конічну форму. (І рейки нахилені.) Коли локомотив з’їжджає набік, він котиться меншим радіусом колеса по зовнішній рейці і більшим по внутрішній. Оскільки обертається колісна пара як одне ціле, внутрішнє колесо дає більшу швидкість, зовнішнє - меншу, і поїзд повертає назад в колію. По інерції перескакує на другий бік і все повторюється з початку. Так вони і їздять - змійкою, перекочуючись з лівої рейки на праву. Вагони, мабуть, менше хитає тому, що вони розтягнуті вздовж, а локомотив рискає, шукаючи центр колії.
Описане вами застосовують тільки в кривих.
Й трохи з іншої причини, коли поїзд повертає виникає центробіжна сила яка при повороті дає досить сильну вібрацію ( як в машинах при дріфті), якщо це сталося б з поїздом його б розібрало на окремі вагони, тому й роблять в кривих рейки різної висоти й так гасять вібрації.
А тримається в колії саме на ребордах, феерверку немає тому що колесо ж котиться а не треться об одне місце)
це так рівно проклали, чи просто тягають вагони з перегрузом? чи і те, і те?
Не знаю почему качает, но я вижу ровненькие рельсы. Всегда удивляло как умудряются их так идеально ровно проложить.
Так за кермо триматьсь потрібно
Є один нюанс, там немає керма 😅).
@@ДмитрийБ-м1х, а чи знаєш ти, якого кольору стоп-кран у літаку??! Якщо у потязі стоп-кран червоного кольору! 🧐😁😂🤣🎉
@@ВолодимирКуницький-ц6ц Синього, логічно же ж)
@@ДмитрийБ-м1х теж червоний, до речі
@@MykolaKurylo Буду знати, дякую)
Хитавиця.. Сподіваюсь, за спиною не пасажирські вагони..Враження, що локомотив "рискає" між рейками
Це ЧС, позаду пасажирські))
Это скорее не путь, а конструкция крепления рамы локомотива к тележкам, обнаруживается передача колебаний. Тележка описывает неровности пути и через соединения передаёт эти воздействия на раму лока без компенсаций колебаний. Возможно конструкция лока устаревшая или без надлежащего тех обслуживания или просто грузовая, для скоростей до ста км/ч
Вітаю, скажіть будь ласка що там видає тахий характерний металевий стукіт . Тож явно не колеса?
@@Lehix220V цокання?
@@Lehix220V швидкостемір
@@PROzaliznyciuдякую не думав що настільки гучно )
Реклама Моршинської ))))))))))))))))))))))))))
гарна стабілізація або камери, або оператора! Ну а "тікающіє часікі" це щось!!!
У всіх машиністів бронювання,чи є такі що мобілізують..?
Ого, я думав там тихенько
Спасибо , прокатался , третий день мозги шевелятся ......?
Для електровоза ЧС8 це майле норма, вшатана ходова, недолік обслуговування в ТЧ
Це чс4
Тепер хоч буду знать як робиться газіровка!!!
Вітаю, уявляю якби було б молоко, в бутильці 100% було б масло взбите!
😊
чи є в Україні машиністи блогери? дуже не вистачає
бачив пару хлопчиків, один писав треки по поїздках
@@zapasny поділись
Схоже як на Львів їхати після Києва.
Я думав, що це на Одесу шлях... Там колія неначе як в майнкрафті кладена відчувалась
ходова на чс4 убита в хлам. Якість обслуговування на найвищому рівні.
Кароч сильногазована Моршинська стала негазованою після поїздки...
А на ВЛ80 так само б хитало? Просто цікава думка спеціалістів, бо сам я хіба що в головному ДР-1А та ЕР-9 їздив 🙂
Не так само, сильніше.
Бо в вола 2-2 осьова формула, там секції кидає як корабель в шторм 😆)
@@ДмитрийБ-м1х То бригаду ВЛ80 можна порівняти з моряками? Може тоді і морську термінологію застосовувати? Не рейс, а похід 🙂 І вантаж міряти у метричних тонах
@@ДмитрийБ-м1хЇздив у кабіні ВЛ11, хоч ніколи членом л.бригади не був. Хитає як молодого на весіллі. Але то все москальський брухт. За туєву хучу років незалежності можна було побудувати 100500 електровозів рівня не нижче Talgo з динамічним регулюванням ширини к.п. 1435/1524 і пневматичною катапультою для зацеперів
@@elkdeer76 Я не згоден, ще окрім пте, ісі й ідп вчити всяку морську шнягу 😭, я боюся це не пережити 😆).
@@ДмитрийБ-м1х Дякую вам за те, що поділились досвідом (гм...не хотів би такий досвід) мандрівки на ВЛ80. Втім, залізницю люблю: і як користувач, і як людина з технічною освітою.
❤
Як можна не заснути? Особливо вночі? Чи спати можна?
Сильна дегазація сильногазованої "Моршинської"... То так навмисно? Щоб дорога не заколисала на міцний здоровий сон??! 🧐😁😂🎉
Треба Трускавецьку класти. Іхав потягом Київ-Трускавець влітку, від Фастові до Львову менше 5 годин, у вагоні трусило так як тут, зато о 7 ранку можна йти до бювету.
@@M.Makarenko , назва Трускавець походить від слова ТРУСКАВКИ (лісові ягоди, суниці), а не від слова ТРУСи́ТИ! 🧐😜😁🤣🎉
колеса підкачати !
Это проверенная годами система бдительности, срабатывает если кнопку не жмёшь.
І то ще поворотів немає 😮
А як зберегти дане відео? Так спати захотілося😅перед сном подивлюся😂
АВТОРЕ, поясни чи це норма? це ходова потяга паршива чи рельси криві? чи можна вирівнювати рельси підшліфувавши їх болгаркою типу, щоб так не кидало?
Не норма й це не рейки а ходова.
от це мабуть від ваги і як наслідок жорсткішої підвіски. якось їхали в голові Тарпана, то кидало дуже різко і сильно, при тому що звичайні вагони крюківські як по маслу ідуть
Треба сходження регулювати, бо кидає геть кепсько.
треба мінять рульові наконечники
А якщо по цій коліі хочаб 160 км/г їхати ,що злетіти з рейок !
ЧС-4 стільки не їде, тому й славно 😊).
@@kassel901 думаю було б спокійніше
На цій ділянці ніколи 160 не дозволять. Тут треба максимум 80 встановлювати або навіть менше. Де той колієвимірювальний поїзд?🤔
А чо його так хитає?
Наче ж пряма дорога)
Там більше зав'язки на ходову з тяговими електродвигунами ніж на колію.
@@grinqwerty , тобто це норма і так завжди?
@@RomanosRomeo Наскільки це норма і чи є залежність від швидкості чи ще чогось не знаю, але є древнє кіно про ЧС4 і якщо його уважно подивитись, то там бригаду теж досить помітно хитає.
@@RomanosRomeo Так, так завжди, воно ідеально плавно не їхатиме ніколи.
Але так сильно розхитивати може ще й від того що ходова частина давно не капіталилася.
За 30 років роботи машиністом бачив і більше шаталово особливо єлектвоз ВЛ 80 Т в вагоні це не вітчювається
30 років.... Ну ви й легенда пане, я ледве 5 років на них вижив й не знаю скільки ще виживати зможу 😭...
Я щей паровоза бачив і працював оце романтика ТЧ 7@@ДмитрийБ-м1х
@@ОлегРябошапко-г5х Вау, це справді класно)
Мені пощастило один раз покататися на тому який зараз туристичний, їздить по колу в Києві, топові машини)
Воно варто того щоб пройти повний курс на них й отримати права керування, хоч зараз це вже й туристична штука, але в Єшаків теж своя неймовірна атмосфера є:).
А є де небуть відео де турбулентність коли тепловоз сходить з колії. Там мабуть жесть маманєгорюй турбулентність
Вийти на перегон і подивитись в бінокль вдоль полотна. Піпець.
Подвеска под замену, готуй бабоси.
По ходу ходовку давно делали...😂
На Ходорів
ЧС 4?
Кермо треба тримати, не буде турбулентності 😂
Подруливать надо, чтобы не было турбулентности. Просто так, что ли руль поставили?
Звук як раз щоб заснути😊
Цікаво, а що це за "руль" в кадр попадає?
Контроллер, ним розганяються).
Типу коробки передач...
То не руль, то газ
В останньому вагоні вобше шторм
о...старина ЧС 7.....
@@skuperday та ні ЧС 4
++++
Колії покладали ще за часів СРСР, кому не подобаеться СРСР ходіть пішки, доречі від траси до мого села 1,8км і по селу досі " лежить" асфальт з часів СРСР, 34 роки пальцем не порухали. Всрана влада!
А що так цокає наче гігантський годинник?
@@logrusm швидкостемір
Прилад СЛ-3М (швидкостемір локомотивний),який фіксує параметри руху на швидкостемірній стічці.
А я то думав коли був молоденьким,чого машиністи коли виходять на пірон починають свою ходу як п'яні!!! Тепер секрет розкрито!!!!!
Не машиніст, а потягар
для локомотива, яке число Рейнольдса?
Та пофіґ на число Рейнольдса! Коли йдеться про Ґерца, добротність коливального контура локомотива та швидкість резонансної частоти коливань!!!
🧐😁😂🤣🎉
@ не потрібно тулити «турбулентність»
…, а резонанс
Перегон Партізани-Джанкой( Крим) 130 км/год - найшвидший після київського напрямку( там місцями 160)
2010 рік,були часи...😢
Та який там стрес, тулиш собі та й шо йому буде) ну це я собі так думаю..
Машиніст має дотримуватись швидкостей які йому вказані на кожній з ділянок.
Думаєте вам нудно їхати потягом? Нудно ним керувати.
Розгойдує потяг справа наліво.
Що за електровоз,не ВЛ.. Турбулентность це наша культура праці.Слава УЗ😂
ЧС-4) Іноземний гість, тож це навіть не наша культура)
th-cam.com/video/gLUL-oIq9Mo/w-d-xo.htmlsi=PT5WdIteSRwWT-L_
Хорошие, ровные рельсы, как у настоящей европейской державы!
То перестаньте кермо крутити туди сюди )
Ужас! С тележками всё нормально?
Двовісні ,мала база.
Це чс4 там 3 осі @@volodymyrrhapon5666
@@volodymyrrhapon5666В ЧС-4 якраз 3 осі. Тому він найбільш стабільний з поміж усіх локомотивів.
Думаю якийсь російський еп-2к тут кидало би набагато сильніше.
@@ДмитрийБ-м1х а ВЛ? Але якто одно сикційни трьох вісні також є)
@@Janis_podoljanis Якщо ВЛ-60 то так, вони теж досить файні в цьому відношенні).
Але все таки поступаються вже швидкісними характеристиками шкоді).
В Японии поезда ездят на скорости 500 км/ч, а монета,поставленная на ребро,стоит и не падает... 😂
яка це швидкість?
а так повинно бути?
Скільки років пройшло і досі на трупах старих їздять
Засуджую, ЧС - топ.
Зірок з неба не хапає але й не найгірше з того що може бути.
На трупах не їздять. Трупи стоять, іржавіють. Згадай Дніпровські ДС3. Вони, нажаль, трупи, а ЧС досі катає.