Це було дуже цікаво. Дякую учасникам за розмову. Єдине як історик зазначу що геральдика вже була значно раніше ніж вказав шановний пан, про геральдику Руси 13-15 ст є роботи, але розумію, ми живемо в час вузької спеціалізації дослідників, тож займаючися історією мов можна просто не звернути увагу на таку галузь як наша геральдика.
24:45 Пан в окулярах троха кринджує, бо говоре про річи за які ніц не знає. Українскій прапор походе з Галичини, власне, зо Львова. Се вексильологічний факт. (Саме вексильольоґія вівчає прапори, а не геральдика). Від 14-15-го століть, коли Длугошем був вперше описаний золотий лев на синому тлі і аж до 19-го ст. він був симболом Львова і симболом львівскої земли/руского воєвудства. Паралельно до герба, існували різні прикраси-стрічки. В двох кольорах. То були апеляції до герба. Золота стрічка значила лева, а сина небо. Люди носили такі апеляції на ріжних свєтах і тд. Бо ніхто не буде малювати лева. Власне, сі стрічки-пірїнки борше утворили слово прапор. Бо прапор, парити і пірє мают один корінь. В 1848-му галичєни стали го вікористовувати, як свій прапор, казали фана (церковна хоругва). А на почєтку 20-го ст (з 1917-го) він поширив сї і за межі Галичини, дєкуючи Грушевскому, Донцову і тд., які перебрали сї до Галичини. Саме так, з хоругви під Ґрюнвальдом віник сучасний прапор України.
Так, я розумію, що версія з галицьким левом є основною. Але ж я стикався і з іншими. І всі вони водночас, як достатньо правдоподібні, так і всі піддаються достатньо жорсткій критиці. Якщо у вас є посилання на джерела, то дуже радий був би ознайомитися. Якщо не важко.
@@AskGard1 Альтернативні версії опирают сї на візуальні анахронизми створені для вікіпедії. Версія про т.з. прапор Гетьманщини фейкова, бо він змальований з хоругв любенскій полку (ориґінальне тло аквамаринове, а козак червений). До того ж там були кацапскі орли. Версія про прапор Чорноморського козацького війська 1803-го так само хибна, бо ориґінальний прапор був зелено-помаранчевий.
@@АртемАртем-ц1л До чого ту се? В геральдиці "азур" то просто назва ВСІХ відтінків синого. Від блідоблакитного аж до чорно-синого. Ніякого уточненє ніколи не було.
В деяких мовах блакитний і синій одне і теж. З основних кольорів він наймолодший, бо в природі його майже немає. В африканських країнах назви синього кольору немає. Але є багато назв зеленого
@@Istoria-Movy дуже добре. Але дослідження філологів кажуть про таке, що слів на позначення синього не було дуже довго. В деяких мовах появилось тільки,коли почались контакти з іноземцями. А в деяких до сих пір відсутнє. Як і в інших мовах синій достатньо пізній термін.
Мови Праіндоєвропейська, Праслов'янська, та інші пра мови, ніколи не існували. Вони носять гіпотетичний характер, бо були побудованими на основі гіпотез. Комусь, схоже, дуже муляли здогадки про давність нашої мови.
Ось, до прикладу, Козацькі прізвища тих часів, які нам цілком зрозумілі, які іноді в собі несуть цілі фрази. Візьмемо ще усіх наших родичів Слов'ян, які на захід від нас мешкають, Які відокремилися від нас як найменш тисячу років тому. Та ось ми їх досі непогано розумієм, а тут ми самих себе з 16-го століття не розумієм????
Фіолетовий - на фото у вас сентполія обо узумбарська фіалка, яка до фіалки біологічно нічого не має взагалі. Як і до Європи і до України. Як і до давніх часів. Віола, фіалка - зовсім інша квітка. Звертайте і на ці нюанси увагу.
Думаю, що назва чорного/білого входу цікава, але нічого не дає для розуміння розвитку назв кольорів. Білий вхід - парадний, тому чисто прибраний і побілений, а чорний вхід - брудний, тому темніший, а можливо, що і вкритий кіптявою від смолоскипів чи ліхтарів (як, наприклад чорна кам'яниця у Львові, але та була чорна з фасаду).
А корінь «зело», себто «багато»? Бо чого ще ми бачимо так багато, як зеленого кольору? Особливо раніше, коли ліси займали значно більшу частину територій.
Siyah - чорний(тадж. фарсі). Тобто - темно-синій(нічне небо). Як казала вчителька в художці: викиньте чорний колір, його нема в природі. Є відтінки інших кольорів.
Ми не розуміємо що означає "білий" у Білорусі крім того що напевно не колір. Є слово "більший, больше, более" тощо з таким коренем. Тобто швидше за все це була Велика Хорватія, а далі Велика Русь тощо. Є система кольорів у тюркских народів як Сині Тюрки (Gök Türk) система кольорів щоби позначати географічні орієнтири, імовірно це було запозичено від або спілне зі "скіфськими народами".
Московія-це Біла Русь (хоча зовсім не Русь), і московського царя-князя називали білим , Київщина- це чорна Русь, Галичіна-червона Русь. Це дуже чітко зобрадено на старовинних мапах, які можна побачити на каналі" Історія Русі!
@@Istoria-Movy у вас вже була правильна відповідь з самого початку Я зараз дууууже спрощено і сумбурно накИдаю. Чорна і Червона Русь - це північ і південь, як Чорне і Червоне море. (але, оскільки за століття кордони змінювались, можливі моменти, де Пн і Пд не так очевидні) Ще у той час територія Русь була під контролем різних.. правителів/фракцій. Де кожен мав титул "всія Русі". Тобто "правитель тієї території Русі, яку він зміг захопити". І от тут, після знищення Новгороду свиномонголоїдами, вони захоплюють північно-східні (для нас) кордони Русі і проголошують себе також "всєя Русі", яка для них є найзахіднішим краєм. А захід який для свиномоголоїдів? Правильно! Білий!
Квіти не застосовували у господарській діяльності, вони просто були бур'янами і не мали практичного застосування. Тому й не потрапили у основу для кольорів.
Цікаво,але виглядає що далеко від істнини.Навряд чи давні люди були зацікавлені кольором в очах коли їм недобре))) Скоріше зілля і зелений тому що зелене можна їсти людям і худобі.
Не ссорьтесь, мальчики. Сойдитесь уже на зелёно-белёсом и вся недолга. Отнесите эт всё к тем самым полутонам, сублимациям ассоциаций. К чему-нить такому - насквозь чувственному, материальной пальпации ничуть не подверженному. На том пусть сердце и успокоится.
Для того щоб пояснювати нестиглі фрукти чому звуть зеленими спочатку треба визначити які саме рлоди росли там де жили словяни в час коли цей колір став розначати недостиглий плід.
Дуже цікава тема! Дуже дякую! Але, пробачте, дуже набридає ведучий. Запросив такого цікавого фахівця, але не дає йому говорити. Самолюбування та кульгава українська мова москворотого ведучого дуже заважають.
Дякую за просвітницьку діяльність
Чудовий стрім, корисний для мозку та саморозвитку.
Дякую!
Безмежно вдячна за тематику і взагалі за неймовірно цікавий канал!!!
Радий, що вам подобається 🍑
Це було дуже цікаво. Дякую учасникам за розмову. Єдине як історик зазначу що геральдика вже була значно раніше ніж вказав шановний пан, про геральдику Руси 13-15 ст є роботи, але розумію, ми живемо в час вузької спеціалізації дослідників, тож займаючися історією мов можна просто не звернути увагу на таку галузь як наша геральдика.
Дякую за просвітницьку діяльність ! Вельми цікава тема 💙💛
Дякую, що дивитеся!
Дякую за цікавий історичний контент.
Дякую за цікаву розповідь! Багато нового почерпнула.
Відео -- Супер! Хлопці роблять дуже корисну роботу! Надзвичайно корисну інформацію озвучують суспільству українською мовою!
Дяка!
Підтримую проект!!! Добре буде на далі, якщо рівень звуку буде вищий. Дякую.
Дуже цікаво, дякую!👍
Чудовий канал, цікаво ❤
Друге відео дивлюся, любо слухати ваші діалоги, робить будь ласка іще
Як буде з ким вести діалог, то буде ще.
5:01 в розмовній мові "синій" кажуть (вже в переносному значенні) якщо набухався вже до втрати подоби
24:45 Пан в окулярах троха кринджує, бо говоре про річи за які ніц не знає.
Українскій прапор походе з Галичини, власне, зо Львова. Се вексильологічний факт. (Саме вексильольоґія вівчає прапори, а не геральдика).
Від 14-15-го століть, коли Длугошем був вперше описаний золотий лев на синому тлі і аж до 19-го ст. він був симболом Львова і симболом львівскої земли/руского воєвудства.
Паралельно до герба, існували різні прикраси-стрічки. В двох кольорах. То були апеляції до герба. Золота стрічка значила лева, а сина небо. Люди носили такі апеляції на ріжних свєтах і тд. Бо ніхто не буде малювати лева.
Власне, сі стрічки-пірїнки борше утворили слово прапор. Бо прапор, парити і пірє мают один корінь.
В 1848-му галичєни стали го вікористовувати, як свій прапор, казали фана (церковна хоругва). А на почєтку 20-го ст (з 1917-го) він поширив сї і за межі Галичини, дєкуючи Грушевскому, Донцову і тд., які перебрали сї до Галичини.
Саме так, з хоругви під Ґрюнвальдом віник сучасний прапор України.
Так, я розумію, що версія з галицьким левом є основною.
Але ж я стикався і з іншими.
І всі вони водночас, як достатньо правдоподібні, так і всі піддаються достатньо жорсткій критиці.
Якщо у вас є посилання на джерела, то дуже радий був би ознайомитися. Якщо не важко.
@@AskGard1 Альтернативні версії опирают сї на візуальні анахронизми створені для вікіпедії.
Версія про т.з. прапор Гетьманщини фейкова, бо він змальований з хоругв любенскій полку (ориґінальне тло аквамаринове, а козак червений). До того ж там були кацапскі орли.
Версія про прапор Чорноморського козацького війська 1803-го так само хибна, бо ориґінальний прапор був зелено-помаранчевий.
Не моя парафія
Блакитний - лазуровий, як колір королівства, блакитної крові, благородного королівського походження.
Золото і лазур. В геральдиці. Не блакитний там.
@@АртемАртем-ц1л До чого ту се? В геральдиці "азур" то просто назва ВСІХ відтінків синого. Від блідоблакитного аж до чорно-синого. Ніякого уточненє ніколи не було.
В селах зело, зілля- бур'яни. А вода мутна, каламутна.
Бородькова вимова має багато русизмів. Але в цілому цікаво.
Чия?
В деяких мовах блакитний і синій одне і теж. З основних кольорів він наймолодший, бо в природі його майже немає. В африканських країнах назви синього кольору немає. Але є багато назв зеленого
Синього/блакитного немає в природі? А безхмарне небо якого кольору по-вашому?
@@Istoria-Movy не синє точно. Блакитне. І мова йшла про майже. В африканських мовах немає, бо і небо в них не такого кольору,як в нас.
@@АртемАртем-ц1л Я жив в Африці цілий рік. Їхнє небо інколи ще синіше за наше восени.
@@Istoria-Movy дуже добре. Але дослідження філологів кажуть про таке, що слів на позначення синього не було дуже довго. В деяких мовах появилось тільки,коли почались контакти з іноземцями. А в деяких до сих пір відсутнє. Як і в інших мовах синій достатньо пізній термін.
Black і blue споріднені між собою?
Частково
Мови Праіндоєвропейська, Праслов'янська, та інші пра мови, ніколи не існували. Вони носять гіпотетичний характер, бо були побудованими на основі гіпотез. Комусь, схоже, дуже муляли здогадки про давність нашої мови.
Ну, і наскільки ж давня наша мова? Якщо ми навіть не розуміємо українську мову 16-го століття
Ось, до прикладу, Козацькі прізвища тих часів, які нам цілком зрозумілі, які іноді в собі несуть цілі фрази. Візьмемо ще усіх наших родичів Слов'ян, які на захід від нас мешкають, Які відокремилися від нас як найменш тисячу років тому. Та ось ми їх досі непогано розумієм, а тут ми самих себе з 16-го століття не розумієм????
@@Istoria-MovyЧому не розуміємо? Листи Івана Мазепи, написані розмовною мовою, ми розуміємо, кінець 17 століття
Фіолетовий - на фото у вас сентполія обо узумбарська фіалка, яка до фіалки біологічно нічого не має взагалі. Як і до Європи і до України. Як і до давніх часів.
Віола, фіалка - зовсім інша квітка. Звертайте і на ці нюанси увагу.
Візьмемо вас у консультанти
Думаю, що назва чорного/білого входу цікава, але нічого не дає для розуміння розвитку назв кольорів. Білий вхід - парадний, тому чисто прибраний і побілений, а чорний вхід - брудний, тому темніший, а можливо, що і вкритий кіптявою від смолоскипів чи ліхтарів (як, наприклад чорна кам'яниця у Львові, але та була чорна з фасаду).
Цікава версія, дякую.
Чому не розглянули версію походження зеленого кольору від ЗІЛЛЯ, тобто рослини, що найчастіше зеленого кольору?
Бо це навпаки
З язика зняли! Тоді і плоди "зелені", бо мають смак трави, "зілля"
@@Istoria-Movy функція мови описова, називна. Вона походить більше від предмету. Скоріше щось найрозповсюдженіше дасть назву кольору.
А корінь «зело», себто «багато»? Бо чого ще ми бачимо так багато, як зеленого кольору? Особливо раніше, коли ліси займали значно більшу частину територій.
Зілля - злита вода
Siyah - чорний(тадж. фарсі). Тобто - темно-синій(нічне небо). Як казала вчителька в художці: викиньте чорний колір, його нема в природі. Є відтінки інших кольорів.
З точки зору художника - може й нема чорного, а з точки зору давньої людини - є :)
Цікаво походженням назви міста Біла Церква,краезнавці достеменно не знають. Можливо ваша версія біла - західна?
Навряд чи. У нас не було настільки популярне називати сторони світу кольорами.
5:20 ось звідки настнячився в сенсі напився
Імовірно, але стверджувати не буду.
А от була "Біла Хорватія", то я чула, що це означало саме Північну Хорватію (ну, навряд це було пов'язано з неоподаткованими землями).
Ми не розуміємо що означає "білий" у Білорусі крім того що напевно не колір. Є слово "більший, больше, более" тощо з таким коренем. Тобто швидше за все це була Велика Хорватія, а далі Велика Русь тощо. Є система кольорів у тюркских народів як Сині Тюрки (Gök Türk) система кольорів щоби позначати географічні орієнтири, імовірно це було запозичено від або спілне зі "скіфськими народами".
То, від якого кореня слово "чорний"?
чорн-
В північному Причорномор'ї у 5-4тис літ пройшла мутація
В людей стали очі голубі
від чого це раптом?
@@Istoria-Movy генетики кажуть. Що блакитний колір очей - спонтанна мутація. Достатньо пізня.
Серби від згаданого вами сар блідо-жовтий, чорний має походження що червоний від жар-ґар-ґер , кер, до речі чорт по-грецьки кератас
😁😁😁
Чув про Закарпаття - Срібна земля (Срібна Русь?)
Хіба Закарпаття було Руссю?
Срібна русь немає такого. А срібна земля то вже пізня поетична назва початку 20 століття.
@@vityap289 гарно. Дякую
Так, ніде не було такого.@@vityap289
Московія-це Біла Русь (хоча зовсім не Русь), і московського царя-князя називали білим , Київщина- це чорна Русь, Галичіна-червона Русь. Це дуже чітко зобрадено на старовинних мапах, які можна побачити на каналі" Історія Русі!
Які саме мапи? Їх було багато, і всі дають різні відомості.
Чорна Русь зображена не на місці Київщини, а десь між білорусю та москвою
А що слова голубий немає в українській мові ?
Та є
ЗПшечка буває біла(чиста) і грязная(чорна).
хочете розкажу чому "русі" були різного кольору, а "біла" - взагалі в різних місцях?
Кажіть!
Так, хочемо.
@@Istoria-Movy у вас вже була правильна відповідь з самого початку
Я зараз дууууже спрощено і сумбурно накИдаю.
Чорна і Червона Русь - це північ і південь, як Чорне і Червоне море. (але, оскільки за століття кордони змінювались, можливі моменти, де Пн і Пд не так очевидні)
Ще у той час територія Русь була під контролем різних.. правителів/фракцій. Де кожен мав титул "всія Русі". Тобто "правитель тієї території Русі, яку він зміг захопити". І от тут, після знищення Новгороду свиномонголоїдами, вони захоплюють північно-східні (для нас) кордони Русі і проголошують себе також "всєя Русі", яка для них є найзахіднішим краєм. А захід який для свиномоголоїдів? Правильно! Білий!
Ну, або просто - en.wikipedia.org/wiki/Cardinal_direction#Cultural_variations
Одразу і відповідь, чому "Зелений Клин"
@@Istoria-Movy а ви бачите перший комент, чи його видалили за "монголоїдів"?
Біла Русь -Плава Русь-Полоцьк
Плава це де?
12:30 так і зараз кажемо біла зарплата і біла продаж в сенсі без порушень законодавства на відміну від сірих схем і продажу вчорну тобто поза законом
А ще білий список ЗМІ і внести в чорний список тих, від кого не приймаємо дзвінки
Цікаве уточнення, дякую. Якось відразу на розум не прийшло.
А Біла Церква?
У Білій Церкві головні церкви досі на біле помальовані ;)
З білого каменю. Побудована церква. Як українською - известняк.
А як же квіти? Адже є багато польових квітів- синіх, блакитних, фіолетових, червоних, жовтих...
Квіти не застосовували у господарській діяльності, вони просто були бур'янами і не мали практичного застосування. Тому й не потрапили у основу для кольорів.
@@Istoria-Movy ви ж себе тут спростовуєте. Адже фіолетовий від квітки як раз. Віоли
Цікаво,але виглядає що далеко від істнини.Навряд чи давні люди були зацікавлені кольором в очах коли їм недобре))) Скоріше зілля і зелений тому що зелене можна їсти людям і худобі.
Не дуже вловив зв'язок між кольором очей і їжею для худоби 🤔
@@Istoria-Movy то мабуть послухайте що в цьому відео говорять.я самий початок прокоментувала
Швидше скидається походження ЧОРНИЙ від тюркського КАРА, ЧАР -чорний
Та ні
Цю назву, де москва зветься білорусами слід вивчити і давно спростувати.
хай білоруси спростовують
@@Istoria-Movy та шо ж таке
Червона Русь, червоний колір- від черва. Кошенілі польської.
Та де
В ' Слові о полку Ігоревім" - щити червлені.
+
муть зелена :)
Ziola =translate (spezii) u polsk. Tobto zelenyna
hmmmm
Не ссорьтесь, мальчики. Сойдитесь уже на зелёно-белёсом и вся недолга. Отнесите эт всё к тем самым полутонам, сублимациям ассоциаций. К чему-нить такому - насквозь чувственному, материальной пальпации ничуть не подверженному. На том пусть сердце и успокоится.
Це про що?
Для того щоб пояснювати нестиглі фрукти чому звуть зеленими спочатку треба визначити які саме рлоди росли там де жили словяни в час коли цей колір став розначати недостиглий плід.
Тобто недоспілі плоди по-вашому - не зеленого кольору???
@@Istoria-Movy зелені. А от ваш співбесідник висловив думку що вони бліді, неяскраві, і цей стан їх описували словом яке зараз позначає зелений колір.
А би ви щось бачили ,то і розмови б не було
Оце ж тобі таке.
Дуже цікава тема!
Дуже дякую!
Але, пробачте,
дуже набридає ведучий.
Запросив такого цікавого фахівця, але не дає йому говорити.
Самолюбування та кульгава українська мова
москворотого ведучого дуже заважають.
Майте повагу.