Ja też się z tym zgadzam, że powinna być taka informacja. Kobiet w ciąży jest wiele i x pewnością łatwiej byłoby podejmować decyzję zwłaszcza jeśli chodzi o Sery pleśniowe, wspomniane w filmie.
Byłoby cudownie, ale niestety producenci żywności są nastawieni na zysk. I dopóki jakaś informacja nie jest wymagana prawnie i nie zwiększy im to zysku to takiej informacji nie będą zawierać. :( Ale fajnie jakby taka informacja była tak ważna jak np lista składników czy tabela wartości odżywczej. :)
Jeśli chodzi o energetyki to wiele z nich zawiera mnóstwo cukru. Ale jeśli chodzi o zawartość kofeiny to standardowo jest niej od 30 do 50 miligramów. Ale są też chyba takie które mają około 100. Jednak znane są przypadki przedawkowania kofeiny w energetykach
Jak to zwykle bywa, wszystko zależy od spożytej ilości. Jednak w "energetykach" nie ma kompletnie nic potrzebnego człowiekowi, zwłaszcza kobiecie w ciąży. Jeśli już pojawia się kofeina, to najlepiej w jak najbardziej naturalnej postaci (świeża kawa) i niewielkiej ilości.
To prawda, o surowych jajach też warto pamiętać, bo to jest zagrożenie salmonellą, ale też jest to zależne od świeżości produktu. To tak, żeby nie wpadać w panikę, gdy już zdarzy się coś zjeść niekoniecznie zalecanego.
Jesli chodzi o kawę i kofeinę to co zrobić w przypadku, gdy jestem strasznie senna w ciągu dnia? Ostatnio zdarzyło mi się zasnąć na siedząco w fotelu 🙈 nie miałam tak przed ciążą.
Normalny objaw odstawienia kawy. Też tak miałam w pierwszej ciąży. W drugiej nie musiałam odstawiać bo nie byłam przyzwyczajona do kawy, ponadto około 20:00 chodzę spać, a wstaję koło 7 więc nie chce mi się spać w ciągu dnia.
Świetny materiał :) Ja akurat wyeliminowałam kofeinę, a jak już 'wchodzi' mi kawa to właśnie bezkofeinowa z mlekiem. Mam inne pytanie odnośnie spożywanego białka. Ile w ciąży można go spożywać? Bo nie ukrywam, twaróg,serek wiejski czy naturalny skyr mogłabym na kilogramy jeść...
@@MariaLepuckadziałanie teratogenne vit A - czy ogranicza się zatem tylko do okresu organogenezy czy też jednak vit A ma jakiś niekorzystny wpływ na płód przez dalszy okres ciąży?
A co jeśli spożywało się alkohol na samym początku kiedy jeszcze nawet nie jest się świadomym bycia w ciąży? Czy wpłynie to bardzo negatywnie na dziecko?
Każda ilość alkoholu na każdym etapie ciąży może wpłynąć negatywnie na dziecko. W pierwszych tygodniach ciąży zarodek jest szczególnie wrażliwy na działanie czynników szkodliwych, a z drugiej strony nie jest jeszcze połączony z matką łożyskiem. Bardzo ciężko jest określić jakie mogą być skutki, z oczywistych względów nikt tego nie badał.
Winogrono ma dużo cukru w sobie bardzo kaloryczne kisc ma ponad 500 kalorii jak dobry obiad, są duże skoki insuliny we krwi, a w ciąży 2000 tysiące kalorii do 2200 I w ostatnich tygodniach ciąży do 2500 kalorii.
To zależy jaka dawka wit A jest w tym produkcie. Jeśli to ten, który ma 100% normy to może być niebezpieczny. Wit A jest łątwo dostępna w pożywieniu i jest kumulowana w organizmie, jej nadmiar nie wydala się tak łatwo jak witaminy rozpuszczalne w wodzie. Oczywiście jest też nadzieja, że jak większość suplementów ten też nei działa, wiec jego przyswajalność była i tak niska.
@@barbaraszostak8459 w takiej ilości może powstać alkohol nawet po zjedzeniu dania, które go nie zawiera. Swoją drogą nawet piwo bezalkoholowe zawiera do 0,5% alkoholu. Nie popadajmy w paranoję.
@@MariaLepucka zaraz po przygotowaniu dania robionego na alkoholu w potrawie może być nawet do 40% użytego alkoholu, który spożyje ciężarna, a jak wiemy każda ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku więc nie wiem czy to taka paranoja. Dodając lampkę wina do makaronu „wypijamy” w ramach potrawy niecałe pół lampki. Ja na pewno nie bede zachęcać żadnej kobiety w ciąży do jedzenia potraw z dodatkiem alkoholu nawet jeśli zostały poddane obróbce termicznej. Jest nawet na ten temat zabawny film na kanale polimaty „czy można upić się jedzeniem?”, polecam.
To, że nie wolno spożywać alkoholu w ciąży jest oczywiste. ALE co z czasem zanim można wykonać test (pierwsze 3-4 tygodnie ciąży)? Oraz co, jeśli spożyjemy nieświadomie małe ilości alkoholu, np. nie wiemy, że jest w cieście lub gulaszu?
Tego niestety nikt nie wie jaki wpływ ma alkohol w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Jeśli chodzi o przypadkową małą zawartość np w cieście, nie powinna mieć znaczenia.
@@iska1797 warto upewnić się czy nie zawiera alkoholu. Jeśli jemy u kogoś w domu domowe ciasto, to wie co do niego dodał, w kawiarni też jest lista składników. Jeśli ktos częstuje nas kupnym ciastem, to też zależy jakim. Np sernik czy szarlotka raczej nie będą zawierały alkoholu. Ale np tiramisu czy torty często maja alkohol.
Czy stosowanie tranu w trakcie ciąży to dobry pomysł? Poza kwasami DHA zawiera także witaminę A, stąd moje watpliwości. Jak naturalnie wzmacniać odporność na jesień, poza suplentacjś witaminy D? Pyłek pszczeli nie jest wskazany. Z góry dziekuję za informację :) Pozdrawiam!
Pyłek pszczeli można stosować w ciąży. Natomiast jeśli chodzi o tran, to zależy od dawki. Jeśli kobieta zażywa spore ilości tranu, a do tego w jej diecie, albo co gorsza suplementach jest witamina A w znaczącej ilości, to rzeczywiście może być za wiele.
@@MariaLepuckaże swojej strony dodam żeby wyraźnie dac znać w restauracji że jest się w ciazy żeby sporządzili sushi na innych deskach i z innymi nozami
Wyeliminować: niepasteryzowane mleko i jego produkty, żeby nie zakazić się bakterią listeria, (można sery pleśniowe z pasteryzowanego mleka), niemyte warzywa, surowe mięso, także ryb, bo grozi zakażeniem toksoplazmozą, alkohol., energetyki. Ograniczyć: witamina A i wątróbka, suplementy, bo działanie teratogenne - toksyczna dla płodu, cukier i słodycze, bardzo mocno przetworzone produkty, fast foods, bo kwasy tłuszczowe i zaburzenia rozwoju płodu, kofeina.
Jestem mocno przerażona 😶 po obejrzeniu filmu poszłam sprawdzić preparat witaminowe, który biorę Vita_min plus Mama i na pierwszym miejscu jest tam witamina A 😯 Jestem w 10 tygodniu🙁 Oczywiście przestanę to brać, czy coś jeszcze powinnam zrobić?
Witamina A kumuluje się w organizmie i naprawdę bardzo ciężko jest mieć jej niedobory. Zatem lepiej już tego nie brać. W ciagu tych kilku tygodni raczej nie powstały jeszcze nadwyżki, ale zdecydowanie lepiej to odstawić.
Dziękuję za ten filmik! Bardzo pomocny ❤ A co z zieloną herbatą? Nie piję kawy, przed ciążą tez nie piłam. Ale uwielbiam herbaty i ciężko mi ograniczyć zieloną. Czy jest ona tak bardzo szkodliwa, jak można wyczytać o tym w internecie? Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku! 🎉
Dziękuję bardzo za przydatny filmik. Nie ukrywam że przestraszyłam się informacją na temat witaminy A. Bardzo proszę o informację czy spożywając od początku ciąży (obecnie 5 tyg. ciąży) tran w płynie mollers norweski naturalny gdzie jest witamina A w wysokości 250 ug 31% RWS Czy mogłam wpłynąć na zły rozwój mojego dziecka? Czy mam tran odrzucić? Dodam że w innych moich suplementach nie ma wit. A. DZIEKUJE ZA INFORMACJĘ.
Ta dawka nie jest tak duża, aby w tak krótkim czasie mogła zaszkodzić. Warto jednak wiedzieć, że większe dawki witaminy A oraz doprowadzanie do jej nadmiaru w organizmie mogą być niebezpieczne dla płodu.
Dobry ^^ Dziękuję za cenne informacje. Mam pytanie odnośnie wyciskanych soków - można je pić gdy spodziewamy się dziecka? Słyszałam różne opinie na ten temat i trochę się pogubiłam. Ciekawostka - czy zastanawiałyście się nad dosłownym znaczeniem słów CIĄŻA/CIĘŻARNA i BRZEMIENNA? Ja tak i raczej unikam ich używanie ;] Pozdrawiam
Jeśli chodzi o soki wyciskane, to warto je mocno ograniczyć, zwłaszcza te owocowe (a już szczególnie np pomarańczowe czy z innych owoców zawierających bardzo dużo cukru). Mają one co prawda trochę witamin, ale przede wszystkim jest to cukier. Znacznie lepiej zjeść czasem cały owoc, który przynajmniej zawiera trochę błonnika. Jeśli już mamy ochotę na ten sok, to może warto rozważyć opcję owocowo - warzywną, najlepiej z przewagą warzywa ;-) Jeśli chodzi o słowo "ciężarna", to ono tak poza aspektem medycznym ("ciężarna" to termin medyczny, "brzemienna" nie) świetnie oddaje charakter ciąży. ;-) "Ciężarna" ma związek ze słowem "ciężko", nawiązując do dodatkowego ciężaru, obciążenia jakim jest dla organizmu rozwijający się płód. Do tego "brzemienna" już bym miała wątpliwości, bo brzemię to też ciężar ale ma bardziej negatywny wydźwięk.
@@dagmara7133 warto spojrzeć na normy i jednostki (zależnie od laboratorium), zwykle taki poziom jest uznawany za wynik ujemny, a badanie powinno być powtórzone. Zwłaszcza, ze nie ma przeciwciał IgG, które świadczyłyby o infekcji w przeszłości.
Przypadkowo zjadłam sos do mięsa z dodatkiem niepasteryzowanej śmietany 😔 jakie badania wykonać żeby sprawdzić czy zaraziłam się listeriozą? Jestem w 28tc, boję się o dziecko 😔 dodam, ze nie mam żadnych objawów
A co z marchewką i sokami na bazie marchewki typu kubuś? Polubiłam takie soczki w ciąży, lubię też marchewkę, ale jeśli to może zaszkodzić mojemu dziecku to odstawię.
Świeża marchewka zawsze jest dobra. Natomiast produktów przetworzonych takich jak soki nie polecam. zwłaszcza tych pasteryzowanych i z zagęszczonych soków. W małej ilości nie zaszkodzą ale też nie wnoszą nic dobrego do diety i zdrowia.
OMG. Totalnie nie wiedziałam o witaminie A i suplementowałam ostatnie 2 tyg ADEK jeden raz dziennie :( Mam nadzieję, że mimo wszystko nie wpłynie to negatywnie, a od dziś już nie suplementuje A. DZIĘKUJĘ!
Odradzam stosowanie jakichkolwiek produktów z witaminą A nawet w małych dawkach. Suplementy dla kobiety w ciąży powinny mieć jak najkrótszy skład i ograniczać się do naprawdę niezbędnych (np ze względu na niedobory lub eliminacyjna dietę).
Ja uwielbiam sushi!!! Niestety z surowa ryba najbardziej. Czy tego trzeba trzeba unikać? Puki co wybieram wszystkie kawałki w tempurze lub z gotowanym łososiem, ale to nie to samo! I podobne pytanie o wędzonego łososia na zimno? To tez jest jako surowe mięso ?
@@MariaLepucka dzień dobry , ja niestety nie mialam pojęcia że wedzone ryby to też surowe ryby i przez trzy dni jadłam 60g dziennie wedzonego lososia na gorąco czy mogłam tym zagrozić dziecku?
@@nagini93 wiele zależy od tego jak w rzeczywistości wędzono tą rybę. Wędzenie na zimno całkiem odpada. Wędzenie na gorąco można uznać za obróbkę termiczną pod warunkiem, że prawidłowo je wędzono.
Świetny filmik .Mam jeszcze pytanie dotyczące przyprawy curry na początku ciąży .To prawda ze powoduje ona poronienie ????Niestety zdarzyło mi się zjeść kurczaka z przyprawa curry 😔
Spokojnie, nie ma powodu do obaw. Musiałabyś chyba zjeść tonę tego kurczaka w curry 🙃 W ilościach spożywczych curry jest bezpieczne. Ale już np w suplementach lepiej unikać.
Lepiej tego syfu unikać całkowicie. A jeśli już musimy, to zminimalizować ilość - trucizna w małej ilości może nas nie zabije, ale po co się narażać? Trudny wybór ;-)
@@MariaLepucka jasne, mowie tu o jakims sporadycznym wyjściu, ale bym tam nie demonizowała frytek czy kurczaka,zjedzonych raz na czas , gdyby to była trucizna to wszyscy jedzący frytki w macdonaldzie by poumierali, a lepiej być moim zdaniem nieidealnym a zdrowo rozsądkowym ,niz perfekcyjnie obsesyjnym.... to też moze być bardzo niezdrowe
@@losanios niezdrowe nawyki i szkodzenie swojemu zdrowiu akurat nie mają nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Nikt nie umiera od razu od tłuszczów trans i reszty chemii z fast fooda. Tak jak mówię, jest to kwestia dawki. A dodatkowo uwarunkowań osobniczych. Dlatego niektórzy jedzą to sporadycznie i mogą odczuć skutki, inni spożywają regularnie i tych skutków nie czuja, przynajmniej "do czasu". To jest każdego indywidualna decyzja. Ja promuję pro-zdrowotnie odżywianie. Każdy może z tym zrobić co zechce ;-)
Pije kawę rozpuszczalną raz dziennie, codziennie, w ciąży i przed nią... Mój lekarz powiedział, że mogę... Co sądzisz o tym Ty? Z góry dziękuję za odpowiedź ☺️
@@MariaLepucka to mogłam o to spytać 8 miesięcy temu... A rodzę za tydzień 🤦 myślałam, że kawa to kawa, ale dobra raz dziennie... Mogą być jakieś skutki teraz uboczne u dzieci ??
@@sylviavvv1255 przy większym spożyciu mogłaby mieć bardziej toksyczne działanie, ale przy jednej dziennie nie ma powodu do niepokoju. Na przyszłość lepiej w miarę możliwości wybrać kawę np z ekspresu czy kawiarki.
Dziewczyny, uwaga na sos sojowy! Nie kazdy oczywiscie, Ale mialam w domu taki o obnizonej zawartosci soli. Przez przypadek przeczytalam etykiete, a tam na koncu skladu alkohol etylowy! Zjadlam go doslownie kropelke wiec staram sie nie panikowac, ale warto zwrocic uwage
W USA jest tyle innych zagrożeń "spożywczych", że widocznie uznano, że witamina A to i tak mniejszy kaliber... A tak poważnie - nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Może dlatego, ze suplement diety nie jest objęty zupełnie zadnymi normami bezpieczeństwa.
To zależy czy są surowe czy nie. Śledzie smażone czy pieczone, można. Jeśli chodzi o surowe czyli marynowane, są odradzane jak każda surowa ryba. Jednak warto zwrócić uwagę, że produkty typu surowe ryby czy jajka na miękko są niepolecane dość mocno "na wszelki wypadek", gdyż realne prawdopodobieństwo zatrucia czy zakażenia jest małe. Nie warto się więc zamartwiać jeśli zdarzyło się zjeść śledzia surowego w ciąży.
Ja bym dodała grzyby, zwłaszcza teraz przed świętami i to tylko dlatego, że jest duże ryzyko zatrucia. Nawet niby wspaniały grzybiarz może się pomylić i nam się nic nie stanie, ale już ciężarnej i dziecku może.
Grzybami każdy może zatruć się tak samo. Dlatego w ciąży można je jeść tak samo jak poza ciąża. Ciąża nie predysponuje do "większego zatrucia", więc spokojnie- święta mogą być tradycyjne 🙂
Kupny majonez jest w pełni bezpieczny. Natomiast domowy, wytwarzany jest z surowych żółtek, co może stanowić zagrożenie jeśli nie mamy pewności co do swieżości jajek.
Nie są wskazane skoncentrowane preparaty z herbaty zielonej czy inne koncentraty z dużą dawką polifenoli. Jednak wypicie naparu raz czy dwa razy dziennie nie stanowi zagrożenia. Z reguły automatycznie odradza się wszystko, co do czego nie ma jednoznacznych "mocnych"badań, jednak to lekka przesada. Nie ma badań dotyczących większości produktów spożywczych. PS Taka ciekawostka, że średnie spożycie zielonej herbaty przez ciężarne w Japonii czy Chinach to 4 filiżanki dziennie. Nie udowodniono negatywnego wpływu na ciążę.
Tak, niestety to prawda, ostrzegałam przed tym w filmie. To też jeden z powodów, dla których nie mam zaufania do suplementów diety, zwłaszcza syntetycznych i nigdy nie zalecam ich swoim pacjentkom, bo jestem odpowiedzialna za porady, których udzielam i ich konsekwencje.
@@MariaLepucka jakie produkty zamiast suplementów możesz polecić w ciąży? Właśnie, żeby dostarczyć odpowiednią i bezpieczną ilość witamin i mikro-, makroelementów? Oczywiście poza zbilansowaną dietą?
@@Catherine671 to wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania. Jeśli ktoś ma specyficzną, eliminacyjną dietę lub niedobory, czasem trzeba je uzupełniać produktem o statusie leku. Jeśli produkt ma być tylko wspomagający można wybrać suplement, ale nie z syntetyczną postacią tylko naturalną (np naturalnym jodem jest kelp).
Odradzanie wątróbki czy podrobów w ciąży to jakiś absurd. Wątróbka jest o wiele zdrowsza niż wysokoweglowodanowa przeciętne dieta promowana przez większość dietetyków.
Tak jak wspomniałam, wątróbka w czasie ciąży nie jest wskazana ze względu na wysoką zawartość witaminy A, która kumuluje się w organizmie i w nadmiarze wywołuje wady płodu, m.in wady układu nerwowego.
Dodałabym również kostki rosołowe, poznałam dziewczynę która znalazła się w szpitalu z silnym krwawieniem i zagrożeniem ciąży po wypiciu sprajta, uważałabym też na karmi sama piłam i dużo kobiet piję na lakatację ale podobno takie 'zerówki' nie są lepsze od zwykłych piw 🙂
Napewno dostała krwawienia po wypiciu napoju🤦 a jakby jadła akurat jabłko to dostałaby krwawienia po jabłku? Zwykły przypadek, a co się tyczy karmi to wiem że dużo dziewczyn piło i to od dawna tylko że dawne karmi miało alkohol chyba że 2%, a z tym piwem na laktację to mit poza tym chmiel ja zaburza więc....
Zaskakujące teorie, na szczęście nieprawdziwe. W ramach wyjaśnienia: Kupne kostki rosołowe to sama chemia (chyba, ze kupimy bio bez syntetycznych dodatków lub zrobimy swoje), ale nie zagrażają ciąży. Tak samo jest w przypadku słodkich sztucznych napojów - jest to chemia i trucizna, sama bym tego nie tknęła i nikomu nie polecam ale z całą pewnością nie wywołują poronienia. Zależnie od utrwalonych nawyków żywieniowych mnóstwo kobiet w ciąży pije takie napoje. Piwo "zero" różni się tym, że zawiera śladowe ilości alkoholu, a "normalne piwo" zawiera ilości znaczące i zagrażające ciąży. Tyle w ramach wyjaśnienia. Pozdrawiam.
piwo bezalkoholowe czytalam ze właśnie jest nawet wskazane w ciąży, bo nie ma alkoholu ale ma skladnik bodajze chodziło o słód, chmiel ktory naturalnie nas uspokaja
Ja bym powiedziała, że to staroświeckie mamusie. Nie znam nikogo wśród znajomych dalszych i bliższych, kto pił alkohol w ciąży czy podczas karmienia. Nawet słodyczy z alkoholem nikt nie rusza.
Śliczna, mądra i kochana. Planujemy z mężem ciążę, wszystkie Pani filmy się na pewno przydadzą. Dziękujemy. ❤️
Udało się?
@@paulina6819 tak! ❤️ Ale dopiero pierwszy miesiąc 🙈 po roku starania się i dwóch poronieniach 😕 (jesteśmy zdrowi, płód się nie rozwijał prawidłowo)
@@behappy-jv5md ❤️gratulacje, ja jestem w drugim miesiącu :) akurat nieplanowane ale jest wszystko dobrze 🤭
Jak zawsze merytorycznie na poziomie. Dziękuję bardzo.
Jeśli chodzi o sery pleśniowe to widziałam oświadczenie firmy Turek że ich serki są wszystkie z mleka pasteryzowanego
Dziwi mnie to że na produktach nie ma umieszczanej informacji że nie zaleca spożywać się w ciąży
Ciekawe spostrzeżenie, to faktycznie ułatwiłoby życie.
@@MariaLepucka zdecydowanie bo w tym wszystkim można się pogubić :)
Ja też się z tym zgadzam, że powinna być taka informacja. Kobiet w ciąży jest wiele i x pewnością łatwiej byłoby podejmować decyzję zwłaszcza jeśli chodzi o Sery pleśniowe, wspomniane w filmie.
Byłoby cudownie, ale niestety producenci żywności są nastawieni na zysk. I dopóki jakaś informacja nie jest wymagana prawnie i nie zwiększy im to zysku to takiej informacji nie będą zawierać. :( Ale fajnie jakby taka informacja była tak ważna jak np lista składników czy tabela wartości odżywczej. :)
U nas nie ma. W Niemczech nawet na cukierkach z alkoholem jets kobieta w ciąży przekreślona
Dzięki 🥰 udanego urlopu 🥳
Jeśli chodzi o energetyki to wiele z nich zawiera mnóstwo cukru. Ale jeśli chodzi o zawartość kofeiny to standardowo jest niej od 30 do 50 miligramów. Ale są też chyba takie które mają około 100. Jednak znane są przypadki przedawkowania kofeiny w energetykach
Jak to zwykle bywa, wszystko zależy od spożytej ilości. Jednak w "energetykach" nie ma kompletnie nic potrzebnego człowiekowi, zwłaszcza kobiecie w ciąży. Jeśli już pojawia się kofeina, to najlepiej w jak najbardziej naturalnej postaci (świeża kawa) i niewielkiej ilości.
Co tyczy witaminy A, słyszałam od lekarza, że stosowanie retinolu w kosmetykach zarówno w ciąży, jak i w okresie starań jest niedozwolone.
Dokładnie tak jest.
Dlaczego?
Powoduje rozszczep wargi i podniebienia. @@Magdalena_ol
Warto też wspomnieć o lodach rzemieślniczych, zwłaszcza przy podróży do Italii.. no i o surowych jajkach, czyli ciao Carbonara & Tiramisu.. 😢
To prawda, o surowych jajach też warto pamiętać, bo to jest zagrożenie salmonellą, ale też jest to zależne od świeżości produktu.
To tak, żeby nie wpadać w panikę, gdy już zdarzy się coś zjeść niekoniecznie zalecanego.
tirramisu ostatbio robilam bez jajek ! polecam przepis z Ania gotuje. Serio, praktycznie takie same a mozna bezpiecznie palaszowac :)
@@91Mufasa to prawda, też często robię bez jajek i wychodzi równie dobre.
Dziękuję za wartościowy filmik 🥰 a co z przyprawami jak np. Cynamon, anyż?
I jak kwestia herbat? Białą, zieloną i czarną podobno powinno się unikać? 🤔
Herbatę można pić, ale z umiarem. A przyprawy można jeść. Anyż może nieznacznie zwiększać produkcję mleka ale to już po porodzie.
@@MariaLepuckaW czasie ciąży anyż także działa laktogennie.
@@MedycynaPoProstu jeśli zjesz worek anyżu, to hipotetycznie jest to możliwe ;-) Nie sądzę, by miało miejsce w rzeczywistości.
Jesli chodzi o kawę i kofeinę to co zrobić w przypadku, gdy jestem strasznie senna w ciągu dnia? Ostatnio zdarzyło mi się zasnąć na siedząco w fotelu 🙈 nie miałam tak przed ciążą.
Jeśli bywało tak już przed ciążą, to warto poszukać przyczyny. Może np niskie ciśnienie lub niestabilna glikemia?
Normalny objaw odstawienia kawy. Też tak miałam w pierwszej ciąży. W drugiej nie musiałam odstawiać bo nie byłam przyzwyczajona do kawy, ponadto około 20:00 chodzę spać, a wstaję koło 7 więc nie chce mi się spać w ciągu dnia.
200mg kafeiny jest ok
Świetny materiał :) Ja akurat wyeliminowałam kofeinę, a jak już 'wchodzi' mi kawa to właśnie bezkofeinowa z mlekiem. Mam inne pytanie odnośnie spożywanego białka. Ile w ciąży można go spożywać? Bo nie ukrywam, twaróg,serek wiejski czy naturalny skyr mogłabym na kilogramy jeść...
Jeśli to naturalne białko to nie ma problemu. Warto jednak zadbać o urozmaicenie diety zwłaszcza o rośliny.
@@MariaLepuckadziałanie teratogenne vit A - czy ogranicza się zatem tylko do okresu organogenezy czy też jednak vit A ma jakiś niekorzystny wpływ na płód przez dalszy okres ciąży?
A co jeśli spożywało się alkohol na samym początku kiedy jeszcze nawet nie jest się świadomym bycia w ciąży? Czy wpłynie to bardzo negatywnie na dziecko?
Każda ilość alkoholu na każdym etapie ciąży może wpłynąć negatywnie na dziecko. W pierwszych tygodniach ciąży zarodek jest szczególnie wrażliwy na działanie czynników szkodliwych, a z drugiej strony nie jest jeszcze połączony z matką łożyskiem.
Bardzo ciężko jest określić jakie mogą być skutki, z oczywistych względów nikt tego nie badał.
Super filmik 🥰 A czy można jeść kimchi? Widziałam dwie różne opinie.
Tak można, o ile nie powoduje problemów z układem pokarmowym, bo u niektórych osób pikantne potrawy powodują np biegunkę czy ból brzucha.
Super przydatny filmik 😊 a co z winogronem? Też słyszałam, że nie powinno się jeść w ciąży 🤔
Ja nawet tego nie słyszałam 😉 Można jeść wszystkie owoce.
Dziękuje bardzo 😊
Winogrono ma dużo cukru w sobie bardzo kaloryczne kisc ma ponad 500 kalorii jak dobry obiad, są duże skoki insuliny we krwi, a w ciąży 2000 tysiące kalorii do 2200 I w ostatnich tygodniach ciąży do 2500 kalorii.
A co jeśli lubię wodę gazowaną a nie cierpię niegazowanej? Czy przez to że ją pije można przytyć bardziej w ciąży?
Nie, dwutlenek węgla nie ma kalorii i nie tuczy. Może co najwyżej powodować przejściowe wzdęcia.
Cześć, a jak to jest z tymi herbatami? Czarna 100% zakazana, czy jedna po południu z miodem i cytryną nie będzie szkodliwa?
Można pić zarówno herbatę czarną, zieloną jak i kawę. Trzeba jednak ograniczyć ilościowo i wybierać słabsze napary.
Super odcinek 🙂 jeżeli mogę zapytać, można jeść ryby wędzone?
Jeśli są wędzone na zimno to nie można - one są surowe. Dobrze uwędzone na gorąco można jeść.
Super wartościowy filmy a odnosnie fastfoodu to można w ciąży jeść kurczaka z rożna?
Akurat kurczak z rożna sam w sobie nie jest zły. Tylko kwestia jakości mięsa.
Kurczaki od tego dystrybutora są zawsze kruche i dobrze upieczone (skórki nie jadam), jak mogę sprawdzić że jakość mięsa jest dobra?
@@InuDNA to jest trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe przy tego typu produktach.
Przez dwa tygodnie ciąży nieświadomie przyjmowałam suplement z Wit A - Eve Now - zażywam go od lat. Czy mogłam już negatywnie wpłynąć na płód?
To zależy jaka dawka wit A jest w tym produkcie. Jeśli to ten, który ma 100% normy to może być niebezpieczny. Wit A jest łątwo dostępna w pożywieniu i jest kumulowana w organizmie, jej nadmiar nie wydala się tak łatwo jak witaminy rozpuszczalne w wodzie.
Oczywiście jest też nadzieja, że jak większość suplementów ten też nei działa, wiec jego przyswajalność była i tak niska.
A krewetki robione na wytrawnym białym winie? (Ilość 50gr.) tez ma jakiś wpływ?
Nie ma znaczenia, bo alkohol i tak się odparowuje.
@@MariaLepuckanie jest to prawda! Każde danie gotowane na alkoholu może zawierać alkohol
@@barbaraszostak8459 w takiej ilości może powstać alkohol nawet po zjedzeniu dania, które go nie zawiera. Swoją drogą nawet piwo bezalkoholowe zawiera do 0,5% alkoholu. Nie popadajmy w paranoję.
@@MariaLepucka zaraz po przygotowaniu dania robionego na alkoholu w potrawie może być nawet do 40% użytego alkoholu, który spożyje ciężarna, a jak wiemy każda ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku więc nie wiem czy to taka paranoja. Dodając lampkę wina do makaronu „wypijamy” w ramach potrawy niecałe pół lampki. Ja na pewno nie bede zachęcać żadnej kobiety w ciąży do jedzenia potraw z dodatkiem alkoholu nawet jeśli zostały poddane obróbce termicznej. Jest nawet na ten temat zabawny film na kanale polimaty „czy można upić się jedzeniem?”, polecam.
To, że nie wolno spożywać alkoholu w ciąży jest oczywiste. ALE co z czasem zanim można wykonać test (pierwsze 3-4 tygodnie ciąży)? Oraz co, jeśli spożyjemy nieświadomie małe ilości alkoholu, np. nie wiemy, że jest w cieście lub gulaszu?
Tego niestety nikt nie wie jaki wpływ ma alkohol w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Jeśli chodzi o przypadkową małą zawartość np w cieście, nie powinna mieć znaczenia.
@@MariaLepuckaZapytam bo dużo ciast jest nasączonych alkoholem. czy w takim przypadku wg Pani zrezygnować z poczęstunku ciastem?
@@iska1797 warto upewnić się czy nie zawiera alkoholu. Jeśli jemy u kogoś w domu domowe ciasto, to wie co do niego dodał, w kawiarni też jest lista składników. Jeśli ktos częstuje nas kupnym ciastem, to też zależy jakim. Np sernik czy szarlotka raczej nie będą zawierały alkoholu. Ale np tiramisu czy torty często maja alkohol.
Czy stosowanie tranu w trakcie ciąży to dobry pomysł? Poza kwasami DHA zawiera także witaminę A, stąd moje watpliwości. Jak naturalnie wzmacniać odporność na jesień, poza suplentacjś witaminy D? Pyłek pszczeli nie jest wskazany. Z góry dziekuję za informację :) Pozdrawiam!
Pyłek pszczeli można stosować w ciąży. Natomiast jeśli chodzi o tran, to zależy od dawki. Jeśli kobieta zażywa spore ilości tranu, a do tego w jej diecie, albo co gorsza suplementach jest witamina A w znaczącej ilości, to rzeczywiście może być za wiele.
Dzien dobry, słyszałam ze nie mozna jeść sushi z uwagi na surowe ryby. Ale czy mozna zjeść takie z pieczoną rybą lub warzywami? Pozdrawiam 😊
Tak, oczywiście.
@@MariaLepuckaże swojej strony dodam żeby wyraźnie dac znać w restauracji że jest się w ciazy żeby sporządzili sushi na innych deskach i z innymi nozami
Zjadłam wczoraj burgera, dopiero w ostatnim kawalku zauważyłam, że mieso jest troche rozowe w srodku. Nie moge spac 🤨 czy musze sie martwic? 😢
Niekoniecznie. Pytanie jakie były wyniki badań na toksoplazmozę.
Czy można spożywać około 5- 10g kreatyny w ciąży?
Przy małych ilościach na poziomie 5g nie powinno to w żaden sposób zaszkodzić.
Wyeliminować: niepasteryzowane mleko i jego produkty, żeby nie zakazić się bakterią listeria, (można sery pleśniowe z pasteryzowanego mleka), niemyte warzywa, surowe mięso, także ryb, bo grozi zakażeniem toksoplazmozą, alkohol., energetyki. Ograniczyć: witamina A i wątróbka, suplementy, bo działanie teratogenne - toksyczna dla płodu, cukier i słodycze, bardzo mocno przetworzone produkty, fast foods, bo kwasy tłuszczowe i zaburzenia rozwoju płodu, kofeina.
A co z różnymi herbatkami? Słyszałam, że zielonej herbaty też nie można pić, i większości ziołowych
Zieloną herbatę tak samo jak czarną można pić w ciąży. Większość ziół też, ale tu warto sprawdzać konkretne zioło.
@@MariaLepuckaa czy to prawda że zielona herbata uposledza wchłanianie kwasu foliowego?
Jestem mocno przerażona 😶 po obejrzeniu filmu poszłam sprawdzić preparat witaminowe, który biorę Vita_min plus Mama i na pierwszym miejscu jest tam witamina A 😯 Jestem w 10 tygodniu🙁 Oczywiście przestanę to brać, czy coś jeszcze powinnam zrobić?
Witamina A kumuluje się w organizmie i naprawdę bardzo ciężko jest mieć jej niedobory. Zatem lepiej już tego nie brać. W ciagu tych kilku tygodni raczej nie powstały jeszcze nadwyżki, ale zdecydowanie lepiej to odstawić.
Dziękuję za ten filmik! Bardzo pomocny ❤ A co z zieloną herbatą? Nie piję kawy, przed ciążą tez nie piłam. Ale uwielbiam herbaty i ciężko mi ograniczyć zieloną. Czy jest ona tak bardzo szkodliwa, jak można wyczytać o tym w internecie? Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku! 🎉
Zieloną herbatę warto ograniczyć. Można ją pić, ale filiżankę, dwie dziennie.
Herbata zielona źle wpływa na układ krwionośny płodu.
Czy można jeść oscypek owczy biały lub wędzony ?
Oryginalne oscypki są produkowane z mleka niepasteryzowanego, więc nie są zalecane w czasie ciąży.
Dziękuje za szybką odpowiedź
Jak dowiedziałam się, że jestem w ciąży pije jedną słobą kawe z mlekiem. Jak mam ochotę na drugą to pije bez kofeinową
To nie jest dużo, więc nei ma powodów do obaw ;-)
Dziękuję bardzo za przydatny filmik. Nie ukrywam że przestraszyłam się informacją na temat witaminy A. Bardzo proszę o informację czy spożywając od początku ciąży (obecnie 5 tyg. ciąży) tran w płynie mollers norweski naturalny gdzie jest witamina A w wysokości 250 ug 31% RWS Czy mogłam wpłynąć na zły rozwój mojego dziecka? Czy mam tran odrzucić? Dodam że w innych moich suplementach nie ma wit. A. DZIEKUJE ZA INFORMACJĘ.
Ta dawka nie jest tak duża, aby w tak krótkim czasie mogła zaszkodzić. Warto jednak wiedzieć, że większe dawki witaminy A oraz doprowadzanie do jej nadmiaru w organizmie mogą być niebezpieczne dla płodu.
@@MariaLepucka Dziękuję za informację 🙂
Dobry ^^
Dziękuję za cenne informacje.
Mam pytanie odnośnie wyciskanych soków - można je pić gdy spodziewamy się dziecka?
Słyszałam różne opinie na ten temat i trochę się pogubiłam.
Ciekawostka - czy zastanawiałyście się nad dosłownym znaczeniem słów CIĄŻA/CIĘŻARNA i BRZEMIENNA? Ja tak i raczej unikam ich używanie ;]
Pozdrawiam
Jeśli chodzi o soki wyciskane, to warto je mocno ograniczyć, zwłaszcza te owocowe (a już szczególnie np pomarańczowe czy z innych owoców zawierających bardzo dużo cukru). Mają one co prawda trochę witamin, ale przede wszystkim jest to cukier. Znacznie lepiej zjeść czasem cały owoc, który przynajmniej zawiera trochę błonnika.
Jeśli już mamy ochotę na ten sok, to może warto rozważyć opcję owocowo - warzywną, najlepiej z przewagą warzywa ;-)
Jeśli chodzi o słowo "ciężarna", to ono tak poza aspektem medycznym ("ciężarna" to termin medyczny, "brzemienna" nie) świetnie oddaje charakter ciąży. ;-)
"Ciężarna" ma związek ze słowem "ciężko", nawiązując do dodatkowego ciężaru, obciążenia jakim jest dla organizmu rozwijający się płód.
Do tego "brzemienna" już bym miała wątpliwości, bo brzemię to też ciężar ale ma bardziej negatywny wydźwięk.
Dziękuję za informację 😊
Jak na poczatku ciąży miałam
IgG 0 a IgM 0.06 ? Czy to ta przeciwciała?
Zależy co to były za przeciwciała... Toksoplazmoza?
@@MariaLepucka to były robione na toksoplazmozę
@@dagmara7133 warto spojrzeć na normy i jednostki (zależnie od laboratorium), zwykle taki poziom jest uznawany za wynik ujemny, a badanie powinno być powtórzone. Zwłaszcza, ze nie ma przeciwciał IgG, które świadczyłyby o infekcji w przeszłości.
Czy dobrze wysmażone steki są w porządku? Oczywiście rzadko spożywane.
Tak, ważne jest tylko to, aby nie były surowe w środku. Wysmażone są ok.
@@MariaLepucka dziękuję za szybką odpowiedź :)
A ja tu sobie jestem w 4 miesiącu ciąży i zastanawia mnie czy mleko migdałowe jest niepasteryzowane…dziękuje za wyjaśnienie.
Ta nazwa "mleko" w odniesieniu do napojów roślinnych bardzo często jest myląca ;-)
Przypadkowo zjadłam sos do mięsa z dodatkiem niepasteryzowanej śmietany 😔 jakie badania wykonać żeby sprawdzić czy zaraziłam się listeriozą? Jestem w 28tc, boję się o dziecko 😔 dodam, ze nie mam żadnych objawów
Jeśli był to sos, to pewnie był gotowany. Bakterie listeria monocytogenes giną w temperaturze 60 stopni, więc nie ma powodu do niepokoju.
Dziękuję za odpowiedź. Chciałabym jeszcze zapytać czy mycie warzyw np. rzodkiewki ciepłą wodą wystarczy, aby zmyć ewentualną listeriozę?
@@justynat6301 tak, wystarczy dokładnie umyć
A co z marchewką i sokami na bazie marchewki typu kubuś? Polubiłam takie soczki w ciąży, lubię też marchewkę, ale jeśli to może zaszkodzić mojemu dziecku to odstawię.
Świeża marchewka zawsze jest dobra. Natomiast produktów przetworzonych takich jak soki nie polecam. zwłaszcza tych pasteryzowanych i z zagęszczonych soków. W małej ilości nie zaszkodzą ale też nie wnoszą nic dobrego do diety i zdrowia.
@@MariaLepucka dziękuję za odpowiedź :)
OMG. Totalnie nie wiedziałam o witaminie A i suplementowałam ostatnie 2 tyg ADEK jeden raz dziennie :( Mam nadzieję, że mimo wszystko nie wpłynie to negatywnie, a od dziś już nie suplementuje A. DZIĘKUJĘ!
W ciągu 2 tygodni jeszcze nic nie powinno się stać, ale zdecydowanie warto odstawić.
Mam wrażenie że nie mogę jeść prawie w ogóle nic.... 😐
To tylko 7 spośród setek produktów 🙃
I jeszcze zwykle nie jest wymagana rezygnacja tylko np zmiana sposobu obróbki.
W suplemencie dla ciężarnych, którego używam znajduje się betakaroten (provitamine A) 1,2 mg. Czy mogę go używać czy zmienić na inny? 22 tydzień ciąży
Odradzam stosowanie jakichkolwiek produktów z witaminą A nawet w małych dawkach. Suplementy dla kobiety w ciąży powinny mieć jak najkrótszy skład i ograniczać się do naprawdę niezbędnych (np ze względu na niedobory lub eliminacyjna dietę).
A ja wczoraj zjadłam 2 wątróbki. Właściwie półtorej. Indyczej. I co teraz? 7 tydzień ciąży.
Zupełnie nic 😊
Nie polecam jednak jeść wątroby codziennie, zwłaszcza wieprzowej. Jedna porcja nikomu krzywdy nie zrobi.
@@MariaLepucka dziękuję za odpowiedź. Bardzo miałam ochotę na wątróbkę.
Herbata,na drugim miejscu w składzie lukrecja - piłam kilka razy 🫣
Lukrecja rzeczywiście nie jest polecana w ciąży. Od tych kilku razy nic się nie powinno stać, ale lepiej unikać.
Jest Pani cudowna!
Czy można dodawać ocet do sałatek lub mizerii ?
W niewielkich ilościach można dodawać, zwłaszcza ocet jabłkowy.
A mamy i babcie mówią jedz wątróbkę bo bogata w żelazo.... O witaminie A pierwszy raz słyszę, dziękuję!
Mamy i babcie mogą nie mieć takiej świadomości, ze to szkodliwe. Gorzej, jeśli nie wiedzą o tym medycy i np zalecają suplementy z wit A.
Mój ginekolog prowacacy zalecił jedzenie wątróbki, żeby uzupełnić żelazo. Całe szczęście jestem wegetarianką i uzupełniałam w inny sposób 🙈
Moim zdaniem w ciąży spożywanie jakich kolwiek wnętrzności zwierzęcych jest niebezpieczne.
Mojej cioci (35 lat temu) kazano jesc surowa watrobke :) kazal to lekarz…
Słyszałam stwierdzenie że nie każdy rodzaj mięty można spożywać w ciąży. Ciekawa jestem ile w tym prawdy?
Można pić każdy gatunek w ciąży, ale nie przy laktacji.
Ja uwielbiam sushi!!! Niestety z surowa ryba najbardziej. Czy tego trzeba trzeba unikać? Puki co wybieram wszystkie kawałki w tempurze lub z gotowanym łososiem, ale to nie to samo! I podobne pytanie o wędzonego łososia na zimno? To tez jest jako surowe mięso ?
Tak wędzony na zimno łosoś to też surowa ryba. Surowa ryba nie jest wskazana w ciąży ale po porodzie można już ją jeść.
@@MariaLepucka dzień dobry , ja niestety nie mialam pojęcia że wedzone ryby to też surowe ryby i przez trzy dni jadłam 60g dziennie wedzonego lososia na gorąco czy mogłam tym zagrozić dziecku?
@@nagini93 wiele zależy od tego jak w rzeczywistości wędzono tą rybę. Wędzenie na zimno całkiem odpada. Wędzenie na gorąco można uznać za obróbkę termiczną pod warunkiem, że prawidłowo je wędzono.
Super wartosciowy filmik, ale mam jeszcze pytanie o świeżego ananasa, czy nie wywola mi skurczy jeżeli zjem kilka plastrów?
Ananas na pewno nie wywołuje skurczów. Można spokojnie jeść 🙂
@@MariaLepucka bardzo dziekuje za tak szybką odpowiedź, lecę oglądać resztę Pani filmów, bo są na prawde przydatne, a za 2 miesiace poród :)
Świetny filmik .Mam jeszcze pytanie dotyczące przyprawy curry na początku ciąży .To prawda ze powoduje ona poronienie ????Niestety zdarzyło mi się zjeść kurczaka z przyprawa curry 😔
Spokojnie, nie ma powodu do obaw. Musiałabyś chyba zjeść tonę tego kurczaka w curry 🙃
W ilościach spożywczych curry jest bezpieczne. Ale już np w suplementach lepiej unikać.
A frytki I kurczak z McDonald's Raz na czas?
Lepiej tego syfu unikać całkowicie. A jeśli już musimy, to zminimalizować ilość - trucizna w małej ilości może nas nie zabije, ale po co się narażać? Trudny wybór ;-)
@@MariaLepucka jasne, mowie tu o jakims sporadycznym wyjściu, ale bym tam nie demonizowała frytek czy kurczaka,zjedzonych raz na czas , gdyby to była trucizna to wszyscy jedzący frytki w macdonaldzie by poumierali, a lepiej być moim zdaniem nieidealnym a zdrowo rozsądkowym ,niz perfekcyjnie obsesyjnym.... to też moze być bardzo niezdrowe
@@losanios niezdrowe nawyki i szkodzenie swojemu zdrowiu akurat nie mają nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Nikt nie umiera od razu od tłuszczów trans i reszty chemii z fast fooda. Tak jak mówię, jest to kwestia dawki. A dodatkowo uwarunkowań osobniczych.
Dlatego niektórzy jedzą to sporadycznie i mogą odczuć skutki, inni spożywają regularnie i tych skutków nie czuja, przynajmniej "do czasu".
To jest każdego indywidualna decyzja. Ja promuję pro-zdrowotnie odżywianie. Każdy może z tym zrobić co zechce ;-)
A co z piciem wody kranowej?
Woda kranowa w większości miejsc w Polsce jest zdatna do picia. Taką wodę można pić także w ciąży.
Pije kawę rozpuszczalną raz dziennie, codziennie, w ciąży i przed nią... Mój lekarz powiedział, że mogę... Co sądzisz o tym Ty? Z góry dziękuję za odpowiedź ☺️
Możesz pić raz dziennie kawę, ale akurat rozpuszczalna jest najgorszym wyborem. Zobacz mój film o kawie 😉
Tak. Dla dzieci lepiej używać łagodnych detergentów. "Normalne" produkty do prania mogą podrażniać skórę dziecka i wywoływać alergię.
@@MariaLepucka to mogłam o to spytać 8 miesięcy temu... A rodzę za tydzień 🤦 myślałam, że kawa to kawa, ale dobra raz dziennie...
Mogą być jakieś skutki teraz uboczne u dzieci ??
@@sylviavvv1255 przy większym spożyciu mogłaby mieć bardziej toksyczne działanie, ale przy jednej dziennie nie ma powodu do niepokoju. Na przyszłość lepiej w miarę możliwości wybrać kawę np z ekspresu czy kawiarki.
Co z energetykami, które mają naturalny skład? np sok jabłkowy + kofeina i guarana? Patrzeć na ilość kofeiny? O guaranie nikt nic nie wspomina :)
W ciąży trzeba odstawić lub ograniczyć kofeinę. Guarana też zawiera kofeinę.
Dziewczyny, uwaga na sos sojowy! Nie kazdy oczywiscie,
Ale mialam w domu taki o obnizonej zawartosci soli. Przez przypadek przeczytalam etykiete, a tam na koncu skladu alkohol etylowy! Zjadlam go doslownie kropelke wiec staram sie nie panikowac, ale warto zwrocic uwage
Kropelka zapewne nie wyrządzi krzywdy. Ale to prawda, trzeba czytać etykiety, bo niekiedy można się zdziwić.
Ale jeśli dodasz do potrawy, która jest poddana obróbce termicznej, to ten alkohol wyparuje :)
W USA w każdych witaminach prenatalnych jest witamina A na pierwszym miejscu na ulotce…
W USA jest tyle innych zagrożeń "spożywczych", że widocznie uznano, że witamina A to i tak mniejszy kaliber... A tak poważnie - nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Może dlatego, ze suplement diety nie jest objęty zupełnie zadnymi normami bezpieczeństwa.
Teraz się martwię mam krem z witaminą A a jestem w 23 tc
Jeśli to krem z retinoidami, nie można go stosować a okresie ciąży. Jednak wchłanienie przez skórę jest i tak niewielkie w porównaniu ze spożyciem.
Czy można jeść śledzie w ciąży ?
To zależy czy są surowe czy nie. Śledzie smażone czy pieczone, można. Jeśli chodzi o surowe czyli marynowane, są odradzane jak każda surowa ryba. Jednak warto zwrócić uwagę, że produkty typu surowe ryby czy jajka na miękko są niepolecane dość mocno "na wszelki wypadek", gdyż realne prawdopodobieństwo zatrucia czy zakażenia jest małe.
Nie warto się więc zamartwiać jeśli zdarzyło się zjeść śledzia surowego w ciąży.
@@MariaLepucka bardzo dziękuje za tak szybką odpowiedz 🙏
Dużo pomaga wspomaganie się zapisami płodności w trakcie starań o dziecko. U mnie był to monitor Afrodyta Smart, bardzo fajny.
Ja bym dodała grzyby, zwłaszcza teraz przed świętami i to tylko dlatego, że jest duże ryzyko zatrucia. Nawet niby wspaniały grzybiarz może się pomylić i nam się nic nie stanie, ale już ciężarnej i dziecku może.
Grzybami każdy może zatruć się tak samo. Dlatego w ciąży można je jeść tak samo jak poza ciąża. Ciąża nie predysponuje do "większego zatrucia", więc spokojnie- święta mogą być tradycyjne 🙂
@@MariaLepucka tak, zgadza się. Mi bardziej chodzi o jedzenie grzybów z nie do końca znanego źródła.
@@pau.m2129 na to nikt nie powinien się decydować 😉
A majonez ? Mozna czy nie mozna a moze lepiej veganski?
Kupny majonez jest w pełni bezpieczny. Natomiast domowy, wytwarzany jest z surowych żółtek, co może stanowić zagrożenie jeśli nie mamy pewności co do swieżości jajek.
@@MariaLepucka dziękuję:)
Nie wolno spożywać czarnuszki, szałwi, aloesu oraz innych produktów.
To prawda, jest wiele produktów, podejrzanych o to, że nie są wskazane (chociaż w większości na zasadzie przypuszczeń).
Zielona herbata podobno nie jest zalecana
Nie są wskazane skoncentrowane preparaty z herbaty zielonej czy inne koncentraty z dużą dawką polifenoli. Jednak wypicie naparu raz czy dwa razy dziennie nie stanowi zagrożenia.
Z reguły automatycznie odradza się wszystko, co do czego nie ma jednoznacznych "mocnych"badań, jednak to lekka przesada. Nie ma badań dotyczących większości produktów spożywczych.
PS Taka ciekawostka, że średnie spożycie zielonej herbaty przez ciężarne w Japonii czy Chinach to 4 filiżanki dziennie. Nie udowodniono negatywnego wpływu na ciążę.
@@MariaLepucka A mi mój lekarz prowadzący powiedział, że w ogóle nie wolno pić zielonej herbaty. I teraz pytanie kto ma rację. :)
@@sylwiaruno8748 w tym wypadku warto zajrzeć do rekomendacji Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Jednak lekarz trochę niepotrzebnie straszy.
@@MariaLepucka rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie 😊 zauważyłam ogólnie że co lekarz to opinia niestety
Wiele preparatów dla kobiet w ciąży jest z witamina A , na przykład Falvit mama który zażywało wiele moich znajomych
Tak, niestety to prawda, ostrzegałam przed tym w filmie. To też jeden z powodów, dla których nie mam zaufania do suplementów diety, zwłaszcza syntetycznych i nigdy nie zalecam ich swoim pacjentkom, bo jestem odpowiedzialna za porady, których udzielam i ich konsekwencje.
@@MariaLepucka jakie produkty zamiast suplementów możesz polecić w ciąży? Właśnie, żeby dostarczyć odpowiednią i bezpieczną ilość witamin i mikro-, makroelementów? Oczywiście poza zbilansowaną dietą?
@@Catherine671 to wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania. Jeśli ktoś ma specyficzną, eliminacyjną dietę lub niedobory, czasem trzeba je uzupełniać produktem o statusie leku. Jeśli produkt ma być tylko wspomagający można wybrać suplement, ale nie z syntetyczną postacią tylko naturalną (np naturalnym jodem jest kelp).
Odradzanie wątróbki czy podrobów w ciąży to jakiś absurd. Wątróbka jest o wiele zdrowsza niż wysokoweglowodanowa przeciętne dieta promowana przez większość dietetyków.
Tak jak wspomniałam, wątróbka w czasie ciąży nie jest wskazana ze względu na wysoką zawartość witaminy A, która kumuluje się w organizmie i w nadmiarze wywołuje wady płodu, m.in wady układu nerwowego.
Dodałabym również kostki rosołowe, poznałam dziewczynę która znalazła się w szpitalu z silnym krwawieniem i zagrożeniem ciąży po wypiciu sprajta, uważałabym też na karmi sama piłam i dużo kobiet piję na lakatację ale podobno takie 'zerówki' nie są lepsze od zwykłych piw 🙂
Napewno dostała krwawienia po wypiciu napoju🤦 a jakby jadła akurat jabłko to dostałaby krwawienia po jabłku? Zwykły przypadek, a co się tyczy karmi to wiem że dużo dziewczyn piło i to od dawna tylko że dawne karmi miało alkohol chyba że 2%, a z tym piwem na laktację to mit poza tym chmiel ja zaburza więc....
Z tym karmi chodzi o to że zawiera słód jęczmienny, choć są też inne produkty zawierające słód, chociażby kawa zbożowa
Zaskakujące teorie, na szczęście nieprawdziwe.
W ramach wyjaśnienia:
Kupne kostki rosołowe to sama chemia (chyba, ze kupimy bio bez syntetycznych dodatków lub zrobimy swoje), ale nie zagrażają ciąży. Tak samo jest w przypadku słodkich sztucznych napojów - jest to chemia i trucizna, sama bym tego nie tknęła i nikomu nie polecam ale z całą pewnością nie wywołują poronienia.
Zależnie od utrwalonych nawyków żywieniowych mnóstwo kobiet w ciąży pije takie napoje.
Piwo "zero" różni się tym, że zawiera śladowe ilości alkoholu, a "normalne piwo" zawiera ilości znaczące i zagrażające ciąży.
Tyle w ramach wyjaśnienia.
Pozdrawiam.
@@MariaLepucka dziękuję bardzo za wyjaśnienie, powielałam niepotrzebnie mity i błędne teorie 🙂
piwo bezalkoholowe czytalam ze właśnie jest nawet wskazane w ciąży, bo nie ma alkoholu ale ma skladnik bodajze chodziło o słód, chmiel ktory naturalnie nas uspokaja
"nowoczesne " mamusie twierdzą, że lampka wina raz na jakiś czas w okresie ciąży wręcz zalecana xd
Ja bym powiedziała, że to staroświeckie mamusie. Nie znam nikogo wśród znajomych dalszych i bliższych, kto pił alkohol w ciąży czy podczas karmienia. Nawet słodyczy z alkoholem nikt nie rusza.
Raczej to objaw zacofania i braku myślenia niż " nowoczesności".
Mi ostatnio mowiono „wez lyka”. Z nerw doslownie ich zwyzywalam i kazalam sie puknac w glowe, bo wg nich lyk nie zaszkodzi.